TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И домашни миленици во иднина ќе треба да се вакцинираат против ковид-19, велат Научниците

Сакам да кажам - 31.01.2021

Научниците сметаат дека во иднина и домашните миленици ќе треба да се вакцинираат против ковид-19 за да се спречи ширењето на вирусот. Коронавирусот ги погодува и животните и досега се забележани случаи на заразени кучиња, мачки, лавови, тигри, ...

Србија прва во Европа – трета во светот според бројот на вакцинирани граѓани

ТВ21 - 31.01.2021

Според просекот во последната недела, Србија е прва во Европа, и трета во светот според бројот на вакцинирани граѓани на 100 жители, покажуваат податоците објавени на веб-страницата „Our world in data“ на Универзитетот Оксфорд.

Пентагон го прекина планот за вакцинирање на затвореници во Гвантанамо

Канал5 - 31.01.2021

На почетокот на неделата американското министерство за одбрана соопшти дека ќе им понуди вакцина против коронавирус на затворениците во Гвантанамо кои сакаат да се вакцинираат. Пентагон соопшти дека привремено го прекинува планираното вакцинирање ...

Брнабиќ: Досега се вакцинирани 438.000 луѓе

Канал5 - 31.01.2021

Во Србија до сега се вакцинирани 438.000 луѓе, соопшпти денес премиерката на таа земја Ана Брнабиќ. Таа наведе дека Србија по стапката на вакцинирање е апсолутно прва во регионот и втора во Европа.

Филипче: Подготвени се листите за вакцинација

Алсат-М - 31.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче вчера изјави дека веќе се подготвени листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат. Министерот Филипче информира дека се подготвени листите на здравствените работници и хронично ...

Филипче: Подготвени се листите за вакцинација

24 Вести - 31.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче вчера изјави дека веќе се подготвени листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат. Министерот Филипче информира дека се подготвени листите на здравствените работници и хронично ...

Србија лидер во Европа по вакцинација, трета во светот

Слободен Печат - 31.01.2021

Србија е прва во Европа по бројот на вакцинирани граѓани на 100 жители во последните недела дена, додека во светот го зазема престижното трето место по бројот на вакцинирани. Ова го покажува статистиката изработена според податоците собрани од ...

Србија е европски лидер во вакцинација

А1 On - 31.01.2021

Србија е на првото место во Европа според бројот на вакцинирани на 100 жители во последните седум дена. Нашиот сосед во светот го зазема третото место. Овие информации беа објавени денска, а се засноваат на податоците од Our World in Data на ...

Рекорд во Лондон – за еден ден вакцинирани 500.000 луѓе

Макфакс - 31.01.2021

Повеќе од 500.000 луѓе примија вакцина против ковид денеска во Англија, покажуваат најновите податоци. Вкупно 8.251.146 вакцини примиле Британците во периодот од 8 декември до 30 јануари, покажаа податоците на Националниот институт за јавно здравје, ...

Глобална битка за вакцинација

Сител - 31.01.2021

Европската унија го запре извозот на антиковид вакцините од Британија во Северна Ирска. Ваквиот потег предизвика студена војна и голем револт по што Брисел експресно ја повлече одлуката. Но нетрпеливоста помеѓу двете страни и понатаму расте.

Кои вакцини први ќе пристигнат во Македонија и кога?

Сител - 31.01.2021

Вакцинацијата против Ковид-19 во земјата треба да почне по 15 февруари и тоа најверојатно со кинеските вакцини. Според информации на Сител производот на Синофарм прв ќе им биде достапен на македонските граѓани и според досегашните изјави 200.000 ...

Ѓорчев направи споредба со статистиката на Блумберг: Заевистан има најмалку вакцини и најмногу мртви во Европа

+инфо - 31.01.2021

Ѓорчев вели дека споредбата говори дека земјава има О (нула) вакцини, 3.000 мртви. Владимир Ѓорчев пратеник и меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ на својот фејсбук профил објави анализа на „Блумберг“ за вакцинирањето против коронавирусот во светот.

Израел вакцинираше повеќе од три милиони луѓе, на Појасот Газа му дава 5.000 дози вакцина

МКД - 31.01.2021

Под притисок на Обединетите нации, Израел ќе обезбеди 5.000 дози вакцина против ковид-19 за палестинскиот медицински персонал во окупираниот Западен брег, соопшти денес израелското Министерство за одбрана.

Израел ќе им даде 5000 вакцини на Палестинците

А1 On - 31.01.2021

Под притисок на Обединетите нации Израел ќе му испрати на медицинскиот персонал во окупираната Западен брег 5000 дози вакцини против Ковид-10 соопшти министерството за одбрана. Вакцините ќе бидат од израелските залихи.

Израел најави дека ќе им даде 5.000 вакцини на Палестинците

Р.С.Европа - 31.01.2021

Израел прифати да им даде на Палестинците 5.000 вакцини против коронавирусот, за да се вакцинираат здравствените работници кои најмногу се изложени на можна зараза, соопшти денеска кабинетот на израелскиот министер за одбрана Бени Ганц.

AstraZeneca се согласи да ги намали испораките за ЕУ во првиот квартал за 50 наместо за 60 отсто

Нетпрес - 31.01.2021

Европската унија успеа да испреговара дополнителни 9 милиони дози од вакцината против коронавирусот на англо-шведскиот производител „AstraZeneca“ во насојувањата да го надомести намалувањето на испораките на компанијата, или вкупно 40 милиони дози, ...

Србија прва во Европа, а трета во светот по број на вакцинирани- Универзитетот во Оксфорд ги објави најновите податоци

Press24 - 31.01.2021

Србија е прва во Европа, и трета во светот според бројот на вакцинирани, покажуваат најновите податоци објавени од веб-страницата „ Our world in data“ во податоците на Универзитетот Оксфорд.

Британија со речиси 9 милиони вакцинирани, во сабота рекордни 600.000 во еден ден

Нетпрес - 31.01.2021

Во саботата рекордни речиси 600.000 луѓе во еден ден ја добиле првата доза од вакцината против коронавиирусот во Велика Британија, покакажуваат службените бројки кои во неделата ги објави владата, а земјата се приближува до бројката од 9 милиони ...

Во Велика Британија вакцинирани повеќе од 9 милиони луѓе, а дури 600.000 во еден ден

Слободен Печат - 31.01.2021

Вчера во Велика Британија дури 600.000 луѓе ја примија првата доза од вакцината против коронавирусот, покажаа официјалните податоци објавени од владата, а ги пренесе Би-Би-Си. Британија се приближува до бројката од 9 милиони вакцинирани.

Германија им се заканува на лабораториите со тужби поради доцнењето на вакцината

Нетпрес - 31.01.2021

Германската влада се закани со судски тужби за лабораториите кои „не ги почитуваат своите обврски“ во испораките на вакцината против коронавирусот за Европската унија, во атмосфера на тензии поради доцнењето на севкупниот контингент на ...

Пентагон го прекина планот за вакцинирање на затворениците во Гвантанамо

Нетпрес - 31.01.2021

Пентагон во саботата соопшти дека привремено го прекинува планираното вакцинирње на затворениците во кубанскиот залив Гвантанамо против Covid-19, по протестите и критиките кои се покренаа поради недостигот од вакцини за здравствените работници и за ...

Напредок на повеќе земји за вакцинација против Ковид-19

Р.С.Европа - 31.01.2021

Програмите за вакцинирање против Ковид-19 во Пакистан, Украина, Иран, Грузија, Египет и во други земји беа поттикнати за време викендот, а здравствените власти објавија напредок кон вакцинацијата на населението.

Србија вакцинираше речиси 440 илјади луѓе, од понеделник набавува нови 11 милиони вакцини

А1 On - 31.01.2021

На почеткот на претстојната седмица Србија ќе потпише договор за набавка на нови 11 милиони дози вакцини најави премиерката Ана Брнабиќ. „Во понеделник или вторник потпишуваме дополнителен договор за 11 милиони вакцини“ – изјави Брнабиќ.

Засега нема вакцина за затворениците во Гвантанамо

Слободен Печат - 31.01.2021

Пентагон официјално го запре планот да им понуди вакцини на затворениците кои издржуваат казни во американскиот воен затвор во заливот Гвантанамо на Куба. Пентагон официјално го запре планот да им понуди вакцини на затворениците кои издржуваат казни ...

Италија претпазлива со вакцината на „AstraZeneca“ кај повозрасните од 55 години

Нетпрес - 31.01.2021

Италијанската агенција за лекови AIFA ја одобри во саботата вакцината против коронавирусот на англо-шведската фармацевтска компанија „AstraZeneca“ за сите возрасни лица, но препорача алтернативи за повозрасните од 55 години.

Како Израел стана лидер во светот во вакцинирање против ковид-19?

+инфо - 31.01.2021

Најважна задача е да се контролира испораката на вакцини со цел да стигнат до сите центри за вакцинација, кои се отворени на многу локации, на пример во трговски центри и спортски арени, со цел да бидат што е можно подостапни за луѓето.

Со вакцинација и почитување на мерките до сузбивање на пандемијата со КОВИД-19

Слободен Печат - 31.01.2021

Според надлежните сo вакцинација и почитување на мерките ќе се сузбие пандемијата со КОВИД-19. Нови 325 случаи на КОВИД-19 од направени 2.589 тестирања беа евидентирани во вчерашниот билтен на Министерството за здравство.

Филипче: Веќе се прават списоци за вакцинација, утврден е план во три фази

МКД - 31.01.2021

Според утврдениот Национален план за имунизација на населението, вакцинацијата против ковид-19 ќе се спроведе во три фази. Во првата фаза, предвидено е да се вакцинираат здравствените работници кои се во првата линија на одговор во болнички услови ...

Филипче: Подготвени се листите за вакцинација

Сител - 31.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче вчера изјави дека веќе се подготвени листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат. Министерот Филипче информира дека се подготвени листите на здравствените работници и хронично ...

Брнабиќ: Во понеделник или вторник договори за уште 11 милиони вакцини

МКД - 31.01.2021

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ изјави дека државата има потпишано договори за околу 6,5 милиони вакцини и дека во понеделник или вторник ќе има уште 11 милиони вакцини против коронавирус.

Досега во Србија вакцинирани се вкупно 438.000 лица, вели Брнабиќ

Сител - 31.01.2021

Српската премиерка Ана Брнабиќ објави дека досега во Србија се вакцинирани 438 000 лица. Таа изјави дека земјата е апсолутно прва во регионот и втора во Европа според стапката на вакцинација.

Кина: Седум вакцини се во третата фаза на клинички испитувања

Макфакс - 31.01.2021

Седум вакцини против ковид произведени во Кина влегоа во третата фаза на клинички испитувања, изјави Ву Јуанбин, генерален директор на одделот за социјален развој во Министерството за наука и технологија.

Кај тројца пациенти во земјава е детектиран британскиот сој на коронавирусот

Press24 - 31.01.2021

Нови 325 случаи на КОВИД-19 од направени 2.589 тестирања беа евидентирани во вчерашниот билтен на Министерството за здравство. Починаа седум лица, сите во болнички услови, а оздравени се 479 пациенти.

Филипче: Системот за вакцинација е подготвен, ќе стартува во февруари

Скопје24 - 31.01.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, е сигурен дека февруари е месецот кога ќе почне вакцинацијата во земјава. Инаку Националниот план за вакцининација содржи три сценарија во зависност од достапноста на вакцини.

Србија е прва во Европа, а трета во светот според бројот на вакцинирани, објави Универзитетот Оксфорд

Сител - 31.01.2021

Најновите податоци објавени од веб-страницата „Our world in data“ во податоците на Универзитетот Оксфорд покажуваат дека Србија е прва во Европа, и трета во светот според бројот на вакцинирани.

Србија прва во Европа и трета во светот според бројот вакцинирани граѓани против Covid-19

Нетпрес - 31.01.2021

Според просекот во последната седмица, Србија е прва во Европ, и трета во светот според бројот на вакцинирани граѓани на 100 жители, покажуваат податоците објавени на веб-страницата Our world in data на Универзитетот Оксфорд.

Вакцинацијата ќе се спроведе во три фази- МЗ ги соопшти приоритетните листи

Press24 - 31.01.2021

Според Национален план за имунизација на населението, вакцинацијата ќе се спроведува во три фази. Во првата фаза, предвидено е да се вакцинираат здравствените работници кои се во првата линија на одговор во болнички услови со висок и многу висок ...

Ѓорчев со детална статистика од Блумберг: Заевистан има најмалку вакцини и најмногу мртви во Европа

Нетпрес - 31.01.2021

Заевистан: О (нула) вакцини, 3.000 мртви. Ова го напиша Влатко Ѓорчев на својот Фејсбук профил објавувајќи детална статистика од Блумберг. Тој ги објави податоците за државите во однос на број на вакцини против коронавирус и број на починати од ...

И Куба подготува вакцина: „Соберана 2“ е во втора фаза на тетирање

+инфо - 31.01.2021

Кубансите власти очекуваат со сопствени вакцини да го имунизираат населението годинава почнувајќи од првата половина на годината. Куба има за цел со сопствена вакцина да го имунизира своето население оваа година со сопствена вакцина за коронавирус.

Со вакцинација и почитување на мерките до сузбивање на пандемијата со КОВИД-19

Скопје инфо - 31.01.2021

Нови 325 случаи на КОВИД-19 од направени 2.589 тестирања беа евидентирани во вчерашниот билтен на Министерството за здравство. Починаа седум лица, сите во болнички услови, а оздравени се 479 пациенти.

Со вакцинација и почитување на мерките до сузбивање на пандемијата со КОВИД-19

iPortal - 31.01.2021

ови 325 случаи на КОВИД-19 од направени 2.589 тестирања беа евидентирани во вчерашниот билтен на Министерството за здравство. Починаа седум лица, сите во болнички услови, а оздравени се 479 пациенти.

Филипче: Спремни листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат

Кајгана - 31.01.2021

Скопје, 31 јануари 2021 (МИА) – Министерот за здравство Венко Филипче, на барање на телевизија Телма, вчера говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за ...

Филипче: Подготвени се листите за вакцинација на здравствени работници и хронични болни

Мета - 31.01.2021

Според утврдениот Национален план за имунизација на населението, вакцинацијата против ковид-19 ќе се спроведе во три фази. Во првата фаза ќе се вакцинираат здравствените работници кои се висок и многу висок ризик за стекнување и пренесување на ...

Србија е лидер во Европа по бројот на вакцинирани граѓани

Фактор - 31.01.2021

Соседна Србија е лидер во Европа по бројот на вакцинирани граѓани. Ако се земе в предвид просекот во последната недела, Србија е прва во Европа, и трета во светот според бројот на вакцинирани граѓани на 100 жители.

Поради протести на антиваксери во Лос Анџелес за кратко прекината вакцинацијата

Вечер Прес - 31.01.2021

Поради протестите на ултрадесничарите и противниците на вакцинирањето, во Лос Анџелес во саботата еден час беше прекината вакцинацијата на пункт отворен на стадионот Доџерс. Околу 50 демонстранти носеа пароли против вакцинација и го запреа ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Направен е списокот на граѓани кои ќе бидат повикани на вакцинација, денес 175 заразени со корона

Фактор - 31.01.2021

НАПРАВЕН Е СПИСОК ОД 14.000 ГРАЃАНИ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА Прецизирано е кои категории граѓани први ќе ја примат вакцината против коронавирус. Готови се списоците на здравствени работници и на хронично болни кои први ќе бидат вакцинирани, соопшти министерот ...

Русите ја спасуваат ЕУ: Стигна експресен одговор на „понудата што не се пропушта“

Кајгана - 31.01.2021

По понудата на Москва да му помогне на Брисел, кој е на тенок мраз кога станува збор за вакцинација против коронавирус, одговорот од ЕУ пристигна молскавично брзо. За потсетување, од Москва беше испратена „понуда што не се одбива“ - компанијата што ...

Филипче: Спремни листите за оние кои први ќе се вакцинираат

Тера - 31.01.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари, ...

КОВИД-19: Ќе се сузбие со почитување на мерките и со вакцинација со вакцините кои ги немаме

Денешен - 31.01.2021

Нови 325 случаи на КОВИД-19 од направени 2.589 тестирања беа евидентирани во вчерашниот билтен на Министерството за здравство. Починаа седум лица, сите во болнички услови, а оздравени се 479 пациенти.

Пентагон: Затворениците во Гвантанамо нема да се вакцинираат

Вечер Прес - 31.01.2021

Пентагон официјално го запре планот да им понуди вакцини на затворениците кои издржуваат казни во американскиот воен затвор во заливот Гвантанамо на Куба. „Ниту еден затвореник од Гвантанамо не е вакциниран.

Во Србија до денес вакцинирани вкупно 438,000 луѓе

Порта - 31.01.2021

Досега во Србија се вакцинирани 438 000 лица, објави денеска премиерката Ана Брнабиќ и изјави дека Србија е апсолутно прва во регионот и втора во Европа според стапката на вакцинација. Брнабиќ посочи дека ќе има доволно дози за ревакцинација, ...

Зорица Брунцлик прими вакцина против коронавирус, еве како се чувствува

Пулс24 - 31.01.2021

Пејачката Зорица Брунцлиќ меѓу првите се изјасни за вакцинирање против коронавирусот, а сега ја прими и вакцината. Имено, фолкерката ја прими вакцината „Синофарм“, а за нова.рс вела дека сега е заштитена.

Никола Пановски за МРТ: Имајќи го предвид британскиот сој на коронавирусот, важно е вакцинирањето да почне навреме

еМагазин - 31.01.2021

Микробиологот и професор во вестите на МРТ истакна дека доколку се вакцинираат ранливите групи и постарите, во тој случај нема потреба од вакцинирање на младите против Ковид-19, за кои тој тврди дека и сега веќе имаат стекнато природен имунитет.

Кај познатата пејачка нема дилема: Зорица Брунцлик советува: „Не чекајте, вакцинирајте се против коронавирусот“

Вечер Прес - 31.01.2021

Добро познатата српска пејачка Зорица Брунцлик (испеа многу хитови слушани и во Македонија), а која неодамна се најде и на топ-листата на највкусно облечени дами од Србија, деновиве е една од ретките пејачки која ја прими вакцината против ...

ГЛАВОБОЛКА ПЛУС ЗА ВАКЦИНИТЕ КОИ ГИ НЕМАМЕ: И домашните миленичиња ќе треба да се вакцинираат против Ковид-19

Денешен - 31.01.2021

И додека Македонија, се уште нема вакцини за луѓето, научниците во светов објавуваат дека вакцинација против Ковид-19 ќе треба и за домашните миленичиња, за да се спречи ширењето и од нив.

Србија прва во Европа по бројот на вакцинирани, Македонија има вакцинирано – нула жители!

Денешен - 31.01.2021

Србија е прва во Европа по бројот на вакцинирани граѓани на 100 жители, додека во светот го зазема третото место по бројот на вакцинирани. Ова го покажува статистиката изработена според податоците собрани од американските владини извори преку ...

Со вакцинација и почитување на мерките до сузбивање на пандемијата со КОВИД-19

Либертас - 31.01.2021

– Нови 325 случаи на КОВИД-19 од направени 2.589 тестирања беа евидентирани во вчерашниот билтен на Министерството за здравство. Починаа седум лица, сите во болнички услови, а оздравени се 479 пациенти.

Направен е список од 14.000 граѓани кои ќе бидат повикувани за вакцинација

Фактор - 31.01.2021

Прецизирано е кои категории граѓани први ќе ја примат вакцината против коронавирус. Готови се списоците на здравствени работници и на хронично болни кои први ќе бидат вакцинирани, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

Ѓорчев со детална статистика од Блумберг: Заевистан има најмалку вакцини и најмногу мртви во Европа

Опсервер - 31.01.2021

Заевистан: О (нула) вакцини, 3.000 мртви. Bloomberg листа на дадени вакцини: Србија 🇷🇸 437.000 вакцини (Заев нула) Романија 🇷🇴 672.000 вакцини (Филипче нула) Грција 🇬🇷 269.000 вакцини (Шекеринска нула) Словенија 🇸🇮 75.000 вакцини (Царовска нула) ...

Во Лондон биле вакцинирани 500,000 луѓе за еден ден

Локално - 31.01.2021

Околу 500.000 луѓе примија вакцина против Kовид денес во Англија, покажуваат најновите податоци. Вкупно 8.251.146 вакцини биле инјектирани во Британците во периодот од 8 декември до 30 јануари, покажаа податоците на Националниот институт за јавно ...

Дали вакцините можат да влијаат врз потомството: Вирусологот Глигиќ ја реши дилемата

Локално - 31.01.2021

Српскиот вирусолог д-р Ана Глигиќ објави која вакцина ќе ја прими, а исто така зборуваше и за несаканите ефекти. Вакцинацијата против корона во Србија трае веќе некое, а многумина имаат дилема која вакцина да ја примат.

Во Србија вакцинирани се 438.000 лица

Курир - 31.01.2021

Досега во Србија се вакцинирани 438 000 лица, објави денеска српската премиерката Ана Брнабиќ и изјави дека земјата е апсолутно прва во регионот и втора во Европа според стапката на вакцинација.

Преседан: Израел испраќа вакцини во Палестина!

Локално - 31.01.2021

Кабинетот на израелскиот министер за одбрана Бени Ганц наведува дека Израел се согласил да пренесе 5.000 дози вакцина против коронавирус на Палестинците. Овие вакцини се наменети за имунизација на медицински работници кои се на првата борбена линија ...

Во Србија вакцинирани се 438.000 лица

Република - 31.01.2021

Досега во Србија се вакцинирани 438 000 лица, објави денеска српската премиерката Ана Брнабиќ и изјави дека земјата е апсолутно прва во регионот и втора во Европа според стапката на вакцинација.

Борбата меѓу ЕУ и Велика Британија ја открива грдата вистина за национализмот на вакцините

Frontline - 31.01.2021

Генералното собрание на ООН во септември минатата година беше клучен момент во пандемијата, кога лидерите почнаа да покажуваат некакво единство кога глобалните смртни случаи се приближуваа до милион.

Засега нема вакцина за затворениците во Гвантанамо

Република - 31.01.2021

Пентагон официјално го запре планот да им понуди вакцини на затворениците кои издржуваат казни во американскиот воен затвор во заливот Гвантанамо на Куба. – Ниту еден затвореник од Гвантанамо не е вакциниран.

Во Србија вакцинирани се 438.000 лица

Локално - 31.01.2021

Досега во Србија се вакцинирани 438 000 лица, објави денеска српската премиерката Ана Брнабиќ и изјави дека земјата е апсолутно прва во регионот и втора во Европа според стапката на вакцинација.

Германија нарачува Ковид вакцини за 2022 година

Акцент - 31.01.2021

Германија нарачува вакцини за 2022 година во случај да бидат потребни повеќе дози за да се имунизира населението од коронавирусот, рече во саботата министерот за здравство Јенс Спан во услови на растечка фрустрација во Европа поради бавниот процес ...

Спремни се листите на лицата кои први ќе се вакцинираат, соопшти Филипче

Локално - 31.01.2021

„Спремни се листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат. Последната препорака е да се вакцинираат и луѓето кои биле заболени без разлика дали имаат или немаат антитела.

Со вакцинација и почитување на мерките до сузбивање на пандемијата со КОВИД-19

MakPress - 31.01.2021

Нови 325 случаи на КОВИД-19 од направени 2.589 тестирања беа евидентирани во вчерашниот билтен на Министерството за здравство. Починаа седум лица, сите во болнички услови, а оздравени се 479 пациенти.

Филипче: Спремни листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат

Акцент - 31.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари 2021 ...

Филипче: Спремни се листите на оние кои први ќе се вакцинираат (ВИДЕО)

Frontline - 31.01.2021

„Спремни се листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат. Последната препорака е да се вакцинираат и луѓето кои биле заболени без разлика дали имаат или немаат антитела.

Како Израел стана земја со најмногу вакцинирани луѓе?

Локално - 31.01.2021

Израел е доминантна земја во светот кога станува збор за процентот на вакцинирана популација против коронавирус, па дури и почнаа да ја даваат втората доза. Но, сите се прашуваат како тоа го стори Израел, односно како обезбедија толку големи ...

Здравствените власти подготвија план за ковид вакцинација кој досега го немаа, останува уште да пристигнат вакцини

MakPress - 31.01.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари, ...

„Слободен печат“ се мајтапи со Заев и со Филипче за вакцината (ФОТО)

Expres - 31.01.2021

Со знак направен со палецот, показалецот и средниот прст кој асоцира на социјално-сексуална порака весникот Слободен печат на својата насловна страна тера мајтап со македонските власти кои не успеваат да набават вакцини против Ковид19.

Србија прва во Европа – трета во светот според бројот на вакцинирани граѓани

Курир - 31.01.2021

Според просекот во последната недела, Србија е прва во Европа, и трета во светот според бројот на вакцинирани граѓани на 100 жители, покажуваат податоците објавени на веб-страницата „Our world in data“ на Универзитетот Оксфорд.

Со вакцинација и почитување на мерките до сузбивање на пандемијата со КОВИД-19

Опсервер - 31.01.2021

– Нови 325 случаи на КОВИД-19 од направени 2.589 тестирања беа евидентирани во вчерашниот билтен на Министерството за здравство. Починаа седум лица, сите во болнички услови, а оздравени се 479 пациенти.

AstraZeneca ќе достави дополнителни 9 милиони дози во Европа

Локално - 31.01.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула Вон Дер Лејен денеска изјави дека до крајот на март, AstraZeneca ќе достави дополнителни 9 милиони дози од вакцината ковид-19, или вкупно 40 милиони дози во Европа.

Тони Михајловски: Другите земји се вакцинираат, а во Македонија лук ќе јадеме

Република - 31.01.2021

Македонскиот актер Тони Михајловски на сликовит начин ја опишува состојбата со вакцините во Македонија. ...

Србија прва во Европа, а трета во светот по број на вакцинирани- Универзитетот во Оксфорд ги објави најновите податоци

24Инфо - 31.01.2021

Србија е прва во Европа, и трета во светот според бројот на вакцинирани, покажуваат најновите податоци објавени од веб-страницата „Our world in data“ во податоците на Универзитетот Оксфорд.

Мицкоски: Државата е должна да набави вакцини, народот бара да има избор

Република - 31.01.2021

Државата е должна да набави вакцини, народот бара да има избор, смета лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Според него, државата должна да набави вакцини, бидејќи има луѓе кои сакаат да вакцинираат. рече Мицкоски во „Само интервју“.

Србија лидер во Европа по вакцинација, трета во светот

Frontline - 31.01.2021

Србија е прва во Европа по бројот на вакцинирани граѓани на 100 жители во последните недела дена, додека во светот го зазема престижното трето место по бројот на вакцинирани, пишува Слободенпечат.мк .

Со вакцинација и почитување на мерките до сузбивање на пандемијата со КОВИД-19

24Инфо - 31.01.2021

Нови 325 случаи на КОВИД-19 од направени 2.589 тестирања беа евидентирани во вчерашниот билтен на Министерството за здравство. Починаа седум лица, сите во болнички услови, а оздравени се 479 пациенти.

Рекорд во Лондон – за еден ден вакцинирани 500.000 луѓе

Frontline - 31.01.2021

Повеќе од 500.000 луѓе примија вакцина против ковид денеска во Англија, покажуваат најновите податоци, пишува Макфакс.мк . Вкупно 8.251.146 вакцини примиле Британците во периодот од 8 декември до 30 јануари, покажаа податоците на Националниот ...

Кина: Седум вакцини се во третата фаза на клинички испитувања

24Инфо - 31.01.2021

Седум вакцини против ковид произведени во Кина влегоа во третата фаза на клинички испитувања, изјави Ву Јуанбин, генерален директор на одделот за социјален развој во Министерството за наука и технологија.

Кина: Седум вакцини се во третата фаза на клинички испитувања

Вечер - 31.01.2021

Седум вакцини против ковид произведени во Кина влегоа во третата фаза на клинички испитувања, изјави Ву Јуанбин, генерален директор на одделот за социјален развој во Министерството за наука и технологија.

За еден ден во Лондон биле вакцинирани половина милион луѓе

Република - 31.01.2021

Околу 500.000 луѓе примија вакцина против Kовид денес во Англија, покажуваат најновите податоци. Вкупно 8.251.146 вакцини биле инјектирани во Британците во периодот од 8 декември до 30 јануари, покажаа податоците на Националниот институт за јавно ...

Со вакцинација и почитување на мерките до сузбивање на пандемијата со КОВИД-19

Frontline - 31.01.2021

Нови 325 случаи на КОВИД-19 од направени 2.589 тестирања беа евидентирани во вчерашниот билтен на Министерството за здравство. Починаа седум лица, сите во болнички услови, а оздравени се 479 пациенти.

Ѓорчев со детална статистика од Блумберг: Заевистан има најмалку вакцини и најмногу мртви во Европа

Република - 31.01.2021

Заевистан: О (нула) вакцини, 3.000 мртви. Ова го напиша Влатко Ѓорчев на својот Фејсбук профил објавувајќи детална статистика од Блумберг. Тој ги објави податоците за државите во однос на број на вакцини против коронавирус и број на починати од ...

Ѓорчев со детална статистика од Блумберг: Заевистан има најмалку вакцини и најмногу мртви во Европа

Курир - 31.01.2021

Заевистан: О (нула) вакцини, 3.000 мртви. Ова го напиша Влатко Ѓорчев на својот Фејсбук профил објавувајќи детална статистика од Блумберг. Тој ги објави податоците за државите во однос на број на вакцини против коронавирус и број на починати од ...

Тедрос: Богатите држави да не прават залихи на вакцини и лекови

Фокус - 30.01.2021

Богатите земји мораат да ги избегнуваат грешките што ги направија порано со акумулирање залихи на лекови и вакцини, предупреди директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус.

ЕУ ограничува извоз на вакцни за Северна Ирска

24 Вести - 30.01.2021

Европската унија го ограничи извозот на вакцини против коронавирусот во Северна Ирска, заобиколувајќи делови на протоколот од договорот за брегзит. Првиот министер на Северна Ирска, Арлин Фостер, ја нарече „неверојатен чин на непријателство“ ...

Џонсон загрижен поради ограничувањето на ЕУ за извоз на вакцини за Северна Ирска

360 степени - 30.01.2021

Британскиот премиер синоќа за тоа разговарал со претседателката на Европската комисија Британскиот премиер Борис Џонсон изрази сериозна загриженост поради обидот на Брисел да го ограничи извозот на вакцини за коронавирусот во Северна Ирска, соопшти ...

БиХ во февруари ќе добие 23.400 вакцини од Фајзер и до 259.200 од Астра Зенека

Фокус - 30.01.2021

Министерството за цивилни работи на БиХ денеска доби известување и потврда од Глобалната алијанса за вакцини (ГАВИ) дека испораката на вакцини во БиХ ќе започне во средината на февруари. Бројот на вакцини произведени од компаниите „Фајзер/Бионтек“ ...

Филипче: Спремни листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат

ТВ21 - 30.01.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари, ...

Филипче: Здравствените работници и хронично болните први ќе се вакцинираат

Фокус - 30.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари 2021 ...

Американската армија дневно ќе обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19

Фокус - 30.01.2021

Пентагон и владината Агенција за управување со вонредни состојби се во завршни преговори околу тоа американската армија дневно да обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19 на национално ниво.

ЕУ воведува контрола на извозот на вакцини против ковид

Фокус - 30.01.2021

Европската унија потврди дека ќе воведе контрола на извозот на вакцини против коронавирус произведени во блокот, среде спорот поради намалените испораки. -Заштитата и безбедноста на нашите граѓани е приоритет и предизвиците со кои се соочуваме сега ...

Готови се списоците на здравствени работници и на хронично болни кои први ќе бидат вакцинирани

360 степени - 30.01.2021

Министерот за здравство вели дека последната препорака е и граѓаните кои биле заболени од ковид-19, после месец дена, без разлика дали имаат или немаат антитела, да се вакцинираат Здравствените работници, како приоритет, веќе ги имаме со име и ...

Гебрејесус предупреди на опасноста од „вакцинален национализам“

Канал5 - 30.01.2021

Директорот на Светската здравствена организација Тедрос Гебрејесус побторно денес предупреди на опасноста од „вакцинален национализам“. Тој истакна дека борбата околу вакцините против коронавирус би можела да предизвика уште поголема нееднаквост во ...

Србија утре прави пауза од вакцинирање

Канал5 - 30.01.2021

Планирано е да се изврши дезинфицирање на просториите. Во Србија утре ќе се прави пауза, по две недели вакцинирање против коронавирус, потврдено е од Владата на Србија. Ден пауза следи за да се изврши дезинфицирање на просториите во кои се одвива ...

Филипче: Системот за вакцинација е подготвен, ќе стартува во февруари

Телма - 30.01.2021

Инаку Националниот план за вакцининација од коронавируаот содржи три сценарија во зависност од достапноста на вакцини. Според првото сценарио кое предвидува многу ограничена достапност на вакцини, од еден до 10 проценти од вкупната популација, би се ...

Во Србија масовна вакцинација

24 Вести - 30.01.2021

Во земјава се уште се чека да пристигне првата вакцина, во Србија опрецијата е во полн ек. И денска долги колони граѓани пред белградскиот саем чекаат да се вакцинираат. Владата во србија најавува нова пратка од 1 милион дози вакцини во текот на ...

Филипче: Во февруари ќе пристигнат вакцините

Нова ТВ - 30.01.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска во изјава за медиумите рече дека системот е подготвен за вакцинација и дека вакцини против Ковид 19 ќе пристигант во февруари. „Со Фајзер разговарав во текот на вчерашниот ден во однос за ...

Украина набави 117.000 вакцини од Фајзер, најавува набавка и од Астра Зенека

А1 On - 30.01.2021

Украина ќе добие 117.000 вакцина од „Фајзер/Бионтек“ во февруари во рамките на програмата Ковакс, потврди Виктор Лажко, заменик министер за здравство. Лажко исто така најави дека Украина ќе добие меѓу 2,2 и 3,7 милиони вакцини од „АстраЗенека“ во ...

Европската унија го ограничи извозот на вакцини за Северна Ирска

А1 On - 30.01.2021

Европската унија го ограничи извозот на вакцини против коронавирусот во Северна Ирска, заобиколувајќи делови на протоколот од договорот за брегзит. Првиот министер на Северна Ирска, Арлин Фостер, ја нарече „неверојатен чин на непријателство“ ...

БиХ во февруари ќе добие 23.400 вакцини од Фајзер и до 259.200 од Астра Зенека

Слободен Печат - 30.01.2021

Министерството за цивилни работи на БиХ денеска доби известување и потврда од Глобалната алијанса за вакцини (ГАВИ) дека испораката на вакцини во БиХ ќе започне во средината на февруари. Бројот на вакцини произведени од компаниите „Фајзер/Бионтек” ...

Пристигна сериозно предупредување од СЗО: „Ако складираме вакцини наместо да ги споделуваме, ќе се случат три големи ...

Иновативност - 30.01.2021

Богатите земји кои се расправаат околу вакцината за Ковид-19 мораат да ја разгледаат состојбата во посиромашните делови на светот, соопшти во петокот Светската здравствена организација (СЗО), предупредувајќи дека со складирање дози на вакцини се ...

Филипче: Спремни листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат

Нетпрес - 30.01.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари, ...

ЕУ ограничува извоз на вакцини за Северна Ирска

Сител - 30.01.2021

Европската унија го ограничи извозот на вакцини против коронавирусот во Северна Ирска, заобиколувајќи делови на протоколот од договорот за брегзит. Првиот министер на Северна Ирска, Арлин Фостер, ја нарече „неверојатен чин на непријателство“ ...

Филипче: На списокот за вакцинација во прва фаза покрај здравствени работници се и 14.000 граѓани

+инфо - 30.01.2021

Министерот информира дека списоците се со име и презиме на лицата кои ќе се вакцинираат, а нивната покана оди преку матичните лекари. Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека веќе се направени списоците за вакцинирање со имиња на ...

Филипче: Спремни листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат

Сител - 30.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари 2021 ...

Филипче: Спремни листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат

Независен - 30.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари 2021 ...

„Модерна“ потврди дека доцни со испраката на Ковид-19 вакцини надвор од САД

А1 On - 30.01.2021

Фармацевтската компанија Модерна потврди дека има доцнење во испораката на нејзината вакцина против Ковид-19 надвор од САД, со што се зголемуваат потешкотиите на државите што се обидуваат да ги забрзаат своите кампањи за вакцинација, јави ДПА.

Вакцинацијата ќе се спроведе во три фази, МЗ ги соопшти приоритетните листи

Нова ТВ - 30.01.2021

Според Национален план за имунизација на населението, вакцинацијата ќе се спроведува во три фази. Во првата фаза, предвидено е да се вакцинираат здравствените работници кои се во првата линија на одговор во болнички услови со висок и многу висок ...

Подготвени се листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат, изјави Филипче

ММС - 30.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари 2021 ...

Раб: ЕУ нема да ги спречи добавувачите за дистрибуција на вакцини во Британија

Слободен Печат - 30.01.2021

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб денеска изјави дека ЕУ го уверила дека не сака да ги наруши испораките на вакцини против Ковид-19 во Велика Британија. -ЕУ ме увери дека нема намера да ги спречува добавувачите да ги исполнуваат ...

Си-Ен-Ен: Американската армија дневно ќе обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19

Слободен Печат - 30.01.2021

Пентагон и владината Агенција за управување со вонредни состојби се во завршни преговори околу тоа американската армија дневно да обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19 на национално ниво.

Си-Ен-Ен: Американската армија дневно ќе обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19

Сител - 30.01.2021

Пентагон и владината Агенција за управување со вонредни состојби се во завршни преговори околу тоа американската армија дневно да обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19 на национално ниво.

БиХ во февруари ќе добие 23.400 вакцини од Фајзер и до 259.200 од Астра Зенека

Сител - 30.01.2021

Министерството за цивилни работи на БиХ денеска доби известување и потврда од Глобалната алијанса за вакцини (ГАВИ) дека испораката на вакцини во БиХ ќе започне во средината на февруари. Бројот на вакцини произведени од компаниите „Фајзер/Бионтек“ ...

Раб: ЕУ нема да ja спречува дистрибуција на вакцини во Британија

Независен - 30.01.2021

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб денеска изјави дека ЕУ го уверила дека не сака да ги наруши испораките на вакцини против Ковид-19 во Велика Британија. „ЕУ ме увери дека нема намера да ги спречува добавувачите да ги исполнуваат ...

ЕУ ограничува извоз на вакцни за Северна Ирска, Лондон изрази сериозна загриженост

Независен - 30.01.2021

Европската унија го ограничи извозот на вакцини против коронавирусот во Северна Ирска, заобиколувајќи делови на протоколот од договорот за Брегзит. Првиот министер на Северна Ирска, Арлин Фостер, ја нарече „неверојатен чин на непријателство“ ...

Утре во Србија ќе се паузира од вакцинирање

Слободен Печат - 30.01.2021

Во Србија утре ќе се прави пауза, по две недели вакцинирање против коронавирус. Еден ден пауза следи за да се изврши дезинфицирање на просториите во кои се одвива вакцинирањето, пренесе „ Танјуг “.

СЗО: Богатите држави да не прават залихи на вакцини и лекови

+инфо - 30.01.2021

Богатите земји мораат да ги избегнуваат грешките што ги направија порано со акумулирање залихи на лекови и вакцини, предупреди директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус.

И „Модерна“ потврди дека доцнат испораките на вакцини против Ковид-19 вон САД

Независен - 30.01.2021

Фармацевтската компанија Модерна потврди дека има доцнење во испораката на нејзината вакцина против Ковид-19 надвор од САД, со што се зголемуваат потешкотиите на државите што се обидуваат да ги забрзаат своите кампањи за вакцинација, јави ДПА.

Тедрос: Богатите држави да не прават залихи на вакцини и лекови

Сител - 30.01.2021

– Богатите земји мораат да ги избегнуваат грешките што ги направија порано со акумулирање залихи на лекови и вакцини, предупреди директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус.

И „Модерна“ ги намалува испораките на вакцини

+инфо - 30.01.2021

Фармацевтската компанија Модерна потврди дека има доцнење во испораката на нејзината вакцина надвор од САД, со што се зголемуваат потешкотиите на државите што се обидуваат да ги забрзаат своите кампањи за вакцинација, јави ДПА.

Мицкоски: Заев и СДСМ сами се фаќаат во лага, оставките веќе треба да им се напишани

Нетпрес - 30.01.2021

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Само Интервју“ зборуваше за моменталната политичка ситуација во земјата, економската и здравствената криза. Во однос на изјавата од страна на Радмила Шекеринска за ...

Тедрос: Богатите држави да не прават залихи на вакцини и лекови

Слободен Печат - 30.01.2021

Богатите земји мораат да ги избегнуваат грешките што ги направија порано со акумулирање залихи на лекови и вакцини, предупреди директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус.

И „Модерна“ потврди за намалување на испораките на вакцини против Ковид-19 вон САД

OhridNews - 30.01.2021

Фармацевтската компанија Модерна потврди дека има доцнење во испораката на нејзината вакцина против Ковид-19 надвор од САД, со што се зголемуваат потешкотиите на државите што се обидуваат да ги забрзаат своите кампањи за вакцинација, јави ДПА.

Мицкоски: Заев и СДСМ сами се фаќаат во лага, оставките веќе треба да им се напишани

Press24 - 30.01.2021

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Само Интервју“ зборуваше за моменталната политичка ситуација во земјата, економската и здравствената криза. Во однос на изјавата од страна на Радмила Шекеринска за ...

Ципрас бара ЕУ повеќе да му помогне на Западен Балкан со вакцини

Слободен Печат - 30.01.2021

Лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас во колумната за „Политико” посветена на вакцините против Ковид-19 пишува за потреба да се обезбедат вакцини и за земјите што не се дел од Европската унија, велејќи дека „не смееме да дозволиме да живееме во нашиот ...

Ципрас: ЕУ итно треба да го засили нејзиниот придонес за вакцините

+инфо - 30.01.2021

За потреба да се обезбедат вакцини и за земјите што не се дел од Европската Унија, велејќи дека „не смееме да дозволиме да живееме во нашиот затворен европски круг кога нашите соседи од Западен Балкан, Јужна Африка и Блискиот Исток се соочуваат со ...

Ципрас: ЕУ итно треба да го засили нејзиниот придонес за вакцините

Press24 - 30.01.2021

За потреба да се обезбедат вакцини и за земјите што не се дел од Европската Унија, велејќи дека „не смееме да дозволиме да живееме во нашиот затворен европски круг кога нашите соседи од Западен Балкан, Јужна Африка и Блискиот Исток се соочуваат со ...

Д-р Несторовиќ: Вакцинацијата ја убива медицината

Слободен Печат - 30.01.2021

Пензионираниот пулмолог д-р Бранимир Несторовиќ кој ја бранува јавноста сонеговите изјави оврзани со коронавирусот, овој пат се осврна на вакцините. Тој посочува дека вакцините Фајзер и Модерна не „прославиле“ како што се очекуваше.

Раб: ЕУ нема да ги спречи добавувачите за дистрибуција на вакцини во Британија

Нетпрес - 30.01.2021

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб изјави во саботата дека Евроспката унија го уверила дека не сака да ги наруши испораките на вакцини против Covid-19 во Велика Британија.

Вакцините не се толку ефикасни против јужноафриканскиот коронавирус

Нетпрес - 30.01.2021

Податоците добиени од клиничките истражувања на две вакцини против Covid-19 покаживаат дека сојот на коронавирусот идентификуван во Јужноафриканската Република ја намалува нивната ефикасност во заштитата од болеста, истакнувајќи ја потребата од што ...

Оние кои сакале вакцинирање против корона се подготвувале уште во август 2020 година, а Македонија има едно големо ...

Нетпрес - 30.01.2021

И додека во Македонија сѐ уште слушаме за вакцини од КОВАКС, од директни преговори, од Кина, а нема никакви, во јавноста излегуваат информации од кога и како се подготвувале државите кои сакаат навистина вакцинација, а истата сега и се случува кај ...

Филипче: Во февруари ќе пристигнат вакцините

Независен - 30.01.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска во изјава за медиумите рече дека системот е подготвен за вакцинација и дека вакцини против Ковид 19 ќе пристигант во февруари. „Со Фајзер разговарав во текот на вчерашниот ден во однос за ...

БиХ во февруари ќе добие 23 400 вакцини на Фајзер и над 153 600 на Астра Зенека

А1 On - 30.01.2021

Министерството за цивилни работи на БиХ денеска доби известување и потврда од Глобалната алијанса за вакцини дека испораката на вакцини во земјата ќе почне во средината на февруари. Бројот на вакцини произведени од компаниите „Фајзер/Бионтек“ кои ...

Филипче: Во февруари вакцините ќе пристигнат и ние ќе го започнеме процесот на имунизација

Press24 - 30.01.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска во изјава за медиумите рече дека системот е подготвен за вакцинација и дека вакцини против Ковид 19 ќе пристигант во февруари. „Со Фајзер разговарав во текот на вчерашниот ден во однос за ...

Босна и Херцеговинана 15 февруари ги добива првите дози од вакцините „Фајзер“ и „АстраЗенека“

Независен - 30.01.2021

На адреса на Министерството за цивилни работи во БиХ денеска стигнала потврда од Глобалната алијанса за вакцини ГАВИ во која стои дека од средината на февруари почнува испораката на вакцини во оваа земја.

Руските научници не застануваат: Прават уште една вакцина и два лека за превенција од коронавирусот

Press24 - 30.01.2021

Научниот истражувачки центар Гамалеја, креаторот на првата вакцина против коронавирусот во светот, ќе направи нова вакцина против ковид-19 и два лека за превенција и лекување на оваа заразна болест, пишува рускиот портал РБК.

Русите работат на уште една вакцина против ковид-19, но и на два нови лека

ММС - 30.01.2021

Руските научници кои ја развика вакцината Sputnik V сега работат на уште една вакцина, но и на лекови за превенција од коронавирусот. Научниот истражувачки центар Гамалеја кој ја создаде првата вакцина против коронавирусот во светот ќе направи нова ...

Создавачите на „Спутник V“ работат на нова вакцина против коронавирусот

Нетпрес - 30.01.2021

Во московскиот научно истражувачки центар „Н.Ф. Гамалеја“, каде беше создадена првата регистрирана вакцина во светот против Covid-19, се работи на создавање нова вакцина против коронавирусот, пишува во саботата порталот РБК.

Вакцините се јавно добро, а не корпоративен производ

Независен - 30.01.2021

АЛЕКСИС ЦИПРАС Европа треба да се фокусира на стекнување патенти и лиценци за производство, а не само да чека да добие вакцини Во глобалната борба против пандемијата на корона вирусот, научниците ја завршија својата работа: невиден колективен напор ...

Ципрас: ЕУ да придонесе за снабдување со вакцини на земјите од Западен Балкан

А1 On - 30.01.2021

За потреба да се обезбедат вакцини и за земјите што не се дел од Европската Унија, велејќи дека „не смееме да дозволиме да живееме во нашиот затворен европски круг кога нашите соседи од Западен Балкан, Јужна Африка и Блискиот Исток се соочуваат со ...

Видео: Лекар одговара на прашања од деца во врска со Ковид-19

Деца - 30.01.2021

Помина речиси цела година откако првиот случај на Ковид-19 беше детектиран во Канада. По месеци поминати под маски и карантини, коронавирусот сè уште е тука и поттикнува многу прашања. Децата од Канада ги испратиле своите прашања за Ковид-19 на ...

Состојбата со Ковид-19 стабилна, ризикот не е намален, на болничко лекување се 599 лица, мерките за заштита остануваат ...

А1 On - 30.01.2021

Комисијата за заразни болести вели дека здравствената ситуација со Ковид-19 е стабилна, но ризикот не е намален. Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани нови 302 случаи, а Комисијата на вчерашниот состанок остана на ставот дека мерките за ...

СЗО: Контролата на извозот на вакцини во ЕУ не смее да застане на патот кон глобалната победа на вирусот

ММС - 30.01.2021

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека новите потези на Европската унија за заострување на извозот на вакцините против коронавирусот не се од помош. Организацијата оценува дека таквите мерки не смеат да застанат на патот на ...

Необични локации што станаа центри за вакцинација месецов

Факултети - 30.01.2021

Повеќе земји низ светот почнаа да ги вакцинираат своите граѓани против коронавирусот, а за таа цел се користат разни локации, па дури и катедрали и лизгалишта. Ова се најнеобичните места на кои се спроведува вакцинација против Ковид-19 низ светот.

И од „Moderna“ најавија доцнење на испораките на вакцината против Covid-19

Нетпрес - 30.01.2021

Американската фармацевтската компанија „Moderna“ потврди дека има доцнење во испораката на нејзината вакцина против Covid-19 надвор од САД, со што се зголемуваат потешкотиите на државите што се обидуваат да ги забрзаат своите кампањи за вакцинација, ...

ЕУ го ограничува извозот на вакцини во Северна Ирска

Макфакс - 30.01.2021

Европската Унија го ограничи извозот на вакцини за коронавирус во Северна Ирска, заобиколувајќи делови од протоколот за Брегзит. Овој потег предизвика револт кај локалните политичари при што премиерката на Северна Ирска, Арлин Фостер, одлуката на ЕУ ...

Што советува германскиот институт Роберт Кох за вакцината на AstraZenecа?

Иновативност - 30.01.2021

Германскиот институт Роберт Кох соопшти дека вакцината против корона вирусот на AstraZenecа би се користел само за вакцинирање на луѓе до 65 години. Вакцината на AstraZeneca, според планот на вакцинирање, треба да се употребува само на луѓе на ...

И „Модерна“ потврди за намалување на испораките на вакцини против Ковид-19 вон САД

Либертас - 30.01.2021

– Фармацевтската компанија Модерна потврди дека има доцнење во испораката на нејзината вакцина против Ковид-19 надвор од САД, со што се зголемуваат потешкотиите на државите што се обидуваат да ги забрзаат своите кампањи за вакцинација, јави ДПА ...

Си-Ен-Ен: Американската армија дневно ќе обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19

Денешен - 30.01.2021

Пентагон и владината Агенција за управување со вонредни состојби се во завршни преговори околу тоа американската армија дневно да обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19 на национално ниво.

Украина набави 117.000 вакцини од Фајзер, најавени и од Астра Зенека

Либертас - 30.01.2021

Украина ќе добие 117.000 вакцина од „Фајзер/Бионтек“ во февруари во рамките на програмата Ковакс, потврди Виктор Лажко, заменик министер за здравство. Лажко исто така најави дека Украина ќе добие меѓу 2,2 и 3,7 милиони вакцини од „АстраЗенека“ во ...

Филипче: Подготвени се листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат

Вечер Прес - 30.01.2021

Последната препорака е дури и граѓаните кои биле заболени после месец дена без разлика дали имаат или немаат антитела да се вакцинираат. Единствената контраиндикација за вакцинација е да имаат некаков симптом на болеста и само во тоа сценарио ...

Раб: ЕУ нема да ги спречи добавувачите за дистрибуција на вакцини во Британија

Денешен - 30.01.2021

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб денеска изјави дека ЕУ го уверила дека не сака да ги наруши испораките на вакцини против Ковид-19 во Велика Британија. „ЕУ ме увери дека нема намера да ги спречува добавувачите да ги исполнуваат ...

БиХ во февруари ќе добие 23.400 вакцини од Фајзер и до 259.200 од Астра Зенека

Либертас - 30.01.2021

Министерството за цивилни работи на БиХ денеска доби известување и потврда од Глобалната алијанса за вакцини (ГАВИ) дека испораката на вакцини во БиХ ќе започне во средината на февруари. Бројот на вакцини произведени од компаниите „Фајзер/Бионтек“ ...

Филипче: Подготвени листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат

Бриф - 30.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари 2021 ...

БиХ во февруари ќе добие 23.400 вакцини од Фајзер и 259.200 од Астра Зенека

Денешен - 30.01.2021

Министерството за цивилни работи на БиХ денеска доби известување и потврда од Глобалната алијанса за вакцини (ГАВИ) дека испораката на вакцини во БиХ ќе започне во средината на февруари. Бројот на вакцини произведени од компаниите „Фајзер/Бионтек“ ...

Тедрос: Богатите држави да не прават залихи на вакцини и лекови

Вечер Прес - 30.01.2021

Богатите земји мораат да ги избегнуваат грешките што ги направија порано со акумулирање залихи на лекови и вакцини, предупреди директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус.

Ден пауза од вакцинација во Србија, ќе се прави дезинфекција

Вечер Прес - 30.01.2021

Во Србија утре ќе се прави пауза, по две недели вакцинирање против коронавирус, потврдено е од Владата на Србија. Како што пренесе Танјуг, денот за пауза следи за да се изврши дезинфицирање на просториите во кои се одвива вакцинирањето.

Си-Ен-Ен: Американската армија дневно ќе обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19

Либертас - 30.01.2021

Пентагон и владината Агенција за управување со вонредни состојби се во завршни преговори околу тоа американската армија дневно да обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19 на национално ниво.

Раб: ЕУ нема да ги спречи добавувачите за дистрибуција на вакцини во Британија

Вечер Прес - 30.01.2021

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб денеска изјави дека ЕУ го уверила дека не сака да ги наруши испораките на вакцини против Ковид-19 во Велика Британија. „ЕУ ме увери дека нема намера да ги спречува добавувачите да ги исполнуваат ...

Црна Гора добива 84 000 дози на вакцината “AstraZeneca”

Во Центар - 30.01.2021

84,000 вакцини AstraZenecae против коронавирус се одобрени за Црна Гора преку програмата COVAX, а првиот контингент треба да пристигне во втората половина на февруари, дознава портал кој имал увид во документот што Ковакс го испратил до ...

Си-Ен-Ен: Американската армија дневно ќе обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19

Вечер Прес - 30.01.2021

Пентагон и владината Агенција за управување со вонредни состојби се во завршни преговори околу тоа американската армија дневно да обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19 на национално ниво.

Раб: ЕУ нема да ги спречи добавувачите за дистрибуција на вакцини во Британија

Либертас - 30.01.2021

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб денеска изјави дека ЕУ го уверила дека не сака да ги наруши испораките на вакцини против Ковид-19 во Велика Британија. „ЕУ ме увери дека нема намера да ги спречува добавувачите да ги исполнуваат ...

Додека на Западот се водат „војни“ за една, Куба поседува четири вакцини: Непозната приказна за сиромашната земја која ...

Вечер Прес - 30.01.2021

Звучи ли малку необично што сиромашна земја како Куба не само што развива свои вакцини, туку во потрага по заразените оди на други континенти, бидејќи нема доволно свои заразени? Можеби и звучи, но затоа Куба е феномен на денешниот свет.

Тедрос: Богатите држави да не прават залихи на вакцини и лекови

Кајгана - 30.01.2021

Богатите земји мораат да ги избегнуваат грешките што ги направија порано со акумулирање залихи на лекови и вакцини, предупреди директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус.

Ципрас: ЕУ итно треба да го засили нејзиниот придонес за вакцините кон Западен Балкан, Јужна Африка и Блискиот Исток

еМагазин - 30.01.2021

За потреба да се обезбедат вакцини и за земјите што не се дел од Европската Унија, велејќи дека „не смееме да дозволиме да живееме во нашиот затворен европски круг кога нашите соседи од Западен Балкан, Јужна Африка и Блискиот Исток се соочуваат со ...

Филипче: Спремни листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат

Либертас - 30.01.2021

-Вакцинацијата е само една од повеќето превентивни мерки кои се користат во борба против ширењето на пандемијата. Другите мерки – носење на заштитна маска, одржување на физичка дистанца и хигиена на рацете, заедно со вакцинацијата ќе овозможат ...

Ципрас: ЕУ да придонесе за снабдување со вакцини на земјите од Западен Балкан

Либертас - 30.01.2021

Во колумната под наслов „Вакцините се јавно добро, а не корпоративен производ“, Ципрас го повторува неговиот предлог Европа да ги обезбеди патентите за вакцините, за да се зголеми производството, а во еден дел се осврнува и на земјите што не се ...

ЕУ го ограничува извозот на вакцини за Северна Ирска

Вечер Прес - 30.01.2021

Европската унија го ограничи извозот на вакцини против коронавирусот во Северна Ирска, заобиколувајќи делови на протоколот од договорот за брегзит. Првиот министер на Северна Ирска, Арлин Фостер, ја нарече „неверојатен чин на непријателство“ ...

Филипче застана зад Шекеринска – можеле да набават вакцини минатата година но без клиничка студија не сакале да ...

Алфа - 30.01.2021

Власта можела да набави анти ковид вакцини уште минатата година, но не го сторила тоа. По министерката Шекеринска, сега и министерот за здравство Филипче вели дека не сакале граѓаните да бидат дел од клиничка студија со вакцини кои не се потврдени ...

Филипче: Спремни листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат

iPortal - 30.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари 2021 ...

Ципрас: ЕУ да придонесе за снабдување со вакцини на земјите од Западен Балкан

Вечер Прес - 30.01.2021

За потреба да се обезбедат вакцини и за земјите што не се дел од Европската Унија, велејќи дека „не смееме да дозволиме да живееме во нашиот затворен европски круг кога нашите соседи од Западен Балкан, Јужна Африка и Блискиот Исток се соочуваат со ...

ЕУ го ограничува извозот на вакцини во Северна Ирска

Точка - 30.01.2021

Европската Унија го ограничи извозот на вакцини за коронавирус во Северна Ирска, заобиколувајќи делови од протоколот за Брегзит. Овој потег предизвика револт кај локалните политичари при што премиерката на Северна Ирска, Арлин Фостер, одлуката на ЕУ ...

ЕУ го ограничува извозот на вакцини во Северна Ирска

Во Центар - 30.01.2021

ЕУ го ограничува извозот на вакцини во Северна Ирска Европската Унија го ограничи извозот на вакцини за коронавирус во Северна Ирска, заобиколувајќи делови од протоколот за Брегзит. Овој потег предизвика револт кај локалните политичари при што ...

Подготвени листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат

еМагазин - 30.01.2021

Министерот за здравство за , говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари, 2021 година.

И „Модерна“ потврди за намалување на испораките на вакцини против Ковид-19 вон САД

Вечер Прес - 30.01.2021

Фармацевтската компанија Модерна потврди дека има доцнење во испораката на нејзината вакцина против Ковид-19 надвор од САД, со што се зголемуваат потешкотиите на државите што се обидуваат да ги забрзаат своите кампањи за вакцинација, јави ДПА.

Рускиот институт „Гамалеја“ амбициозно: Прават уште една вакцина и два лека против коронавирусот

Вечер Прес - 30.01.2021

Руски научници кои ја развија вакцината Спутник V прават уште една вакцина, но и лекови против коронавирусот. Научниот истражувачки центар Гамалеја, креаторот на првата вакцина против коронавирусот во светот, ќе направи нова вакцина против ковид-19 ...

Тедрос: Богатите држави да не прават залихи на вакцини и лекови против коронавирусот

Денешен - 30.01.2021

Богатите земји мораат да ги избегнуваат грешките што ги направија порано со акумулирање залихи на лекови и вакцини, предупреди директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус.

Вакцини против Ковид-19: И „Модерна“ потврди за намалување на испораките надвор од САД

Денешен - 30.01.2021

Фармацевтската компанија Модерна потврди дека има доцнење во испораката на нејзината вакцина против Ковид-19 надвор од САД, со што се зголемуваат потешкотиите на државите што се обидуваат да ги забрзаат своите кампањи за вакцинација, јави ДПА.

Филипче: Спремни листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат

Денешен - 30.01.2021

-Вакцинацијата е само една од повеќето превентивни мерки кои се користат во борба против ширењето на пандемијата. Другите мерки – носење на заштитна маска, одржување на физичка дистанца и хигиена на рацете, заедно со вакцинацијата ќе овозможат ...

СЗО тврди: Поради себичноста на богатите земји кои трупаат залихи на вакцини, коронавирусот и понатаму е опасен

Во Центар - 30.01.2021

Богатите земји кои се расправаат околу вакцината против ковид-19 мора да ја разгледаат состојбата во посиромашните делови на светот, соопшти во петокот Светската здравствена организација (СЗО), предупредувајќи дека акумулацијата на дозите на ...

Шешељ ќе почне да зборува кинески: Место со руска се вакцинирал со кинеска вакцина

Во Центар - 30.01.2021

Воислав Шешељ, водачот на Српската радикална партија, утрово изјави дека во вторникот бил вакциниран со кинеска вакцина против коронавирус и дека, откако ја добил дозата, немал никакви несакани ефекти.

Тедрос: Богатите држави да не прават залихи на вакцини и лекови

Бизнис Вести - 30.01.2021

Богатите земји мораат да ги избегнуваат грешките што ги направија порано со акумулирање залихи на лекови и вакцини, предупреди директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус.

Орбан даде зелено светло: Најмногу и верува на кинеската вакцина против коронавирус

Во Центар - 30.01.2021

Унгарскиот регулатор на лекови ја одобри употребата на кинеската вакцина против COVID-19 Sinopharm во петокот, објави Ројтерс. Претходно, премиерот Виктор Орбан објави дека Унгарија може да потпише договор во наредните денови за купување на вакцина ...

Наместо протожеата на Заев да си пишуваат оставка тие го лажат народот дека корупцијата била перцпеција, индикаторите ...

24Инфо - 30.01.2021

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Само Интервју“ зборуваше за моменталната политичка ситуација во земјата, економската и здравствената криза. Во однос на изјавата од страна на Радмила Шекеринска за ...

Мицкоски: Заев и СДСМ сами се фаќаат во лага, оставките веќе треба да им се напишани

Курир - 30.01.2021

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Само Интервју“ зборуваше за моменталната политичка ситуација во земјата, економската и здравствената криза. Во однос на изјавата од страна на Радмила Шекеринска за ...

Американската армија дневно ќе обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19

Frontline - 30.01.2021

Пентагон и владината Агенција за управување со вонредни состојби се во завршни преговори околу тоа американската армија дневно да обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19 на национално ниво.

ЕУ ограничува извоз на вакцни за Северна Ирска

24Инфо - 30.01.2021

Европската унија го ограничи извозот на вакцини против коронавирусот во Северна Ирска, заобиколувајќи делови на протоколот од договорот за брегзит. Првиот министер на Северна Ирска, Арлин Фостер, ја нарече „неверојатен чин на непријателство” ...

Ципрас: ЕУ да придонесе за снабдување со вакцини на земјите од Западен Балкан

Frontline - 30.01.2021

За потреба да се обезбедат вакцини и за земјите што не се дел од Европската Унија, велејќи дека „не смееме да дозволиме да живееме во нашиот затворен европски круг кога нашите соседи од Западен Балкан, Јужна Африка и Блискиот Исток се соочуваат со ...

Создавачите на „Спутник V“ работат на нова вакцина против коронавирусот

Курир - 30.01.2021

Во московскиот научно истражувачки центар „Н.Ф. Гамалеја“, каде беше создадена првата регистрирана вакцина во светот против Covid-19, се работи на создавање нова вакцина против коронавирусот, пишува во саботата порталот РБК.

Во Русија „СЕ КРЧКА“ нова вакцина против КОРОНА!

Вечер - 30.01.2021

Во московскиот научноистражувачки центар „Н.Ф. Гамалеја“, каде што беше создадена првата регистрирана вакцина во светот против Covid-19, се работи на создавање нова, пренесува порталот РБК.

Тедрос: Богатите држави да не прават залихи на вакцини и лекови

24Инфо - 30.01.2021

Богатите земји мораат да ги избегнуваат грешките што ги направија порано со акумулирање залихи на лекови и вакцини, предупреди директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус.

Ципрас: ЕУ да придонесе за снабдување со вакцини на земјите од Западен Балкан

MakPress - 30.01.2021

За потреба да се обезбедат вакцини и за земјите што не се дел од Европската Унија, велејќи дека „не смееме да дозволиме да живееме во нашиот затворен европски круг кога нашите соседи од Западен Балкан, Јужна Африка и Блискиот Исток се соочуваат со ...

Мамас ајвар и корнишони не јадат во Русија? Зошто да немаме вакцини од Русија и Кина?

PressingTV - 30.01.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата Само интервју на Канал 5 телевизија рече дека ќе се вакцинира доколку пристигнат вакцините во Македонија. Да ќе се вакцинирам, ако дојдат вакцините.

Истражување: Алгоритмите на Амазон промовираат антиваксерски дезинформации

MakPress - 30.01.2021

Амазон, најголемата онлајн продавница во светот, се уште е расадник за теории за заговор против вакцините, а таквите дезинформации влијаат на некои луѓе кои не сакаат да се вакцинираат против коронавирус, покажува новото истражување на научниците од ...

Филипче: Спремни листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат

Курир - 30.01.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари, ...

Бројот на заразени од КОВИД-19 во Македонија достигна 92.193, А ПОЧИНАЛЕ 2.841 ЛИЦЕ

Вечер - 30.01.2021

Според статистиката која вчера ја објави Министерството за здравство, од 2024 тестови кои биле направени во претходното деноноќие 302 резултирале позитивни на КОВИД-19, починати се десет лица, а како оздравени биле регистрирани 444 пациенти.

ЕУ ограничува извоз на вакцни за Северна Ирска

MakPress - 30.01.2021

Европската унија го ограничи извозот на вакцини против коронавирусот во Северна Ирска, заобиколувајќи делови на протоколот од договорот за брегзит. Првиот министер на Северна Ирска, Арлин Фостер, ја нарече „неверојатен чин на непријателство“ ...

Филипче тврди: Во февруари вакцините ќе пристигнат и ќе започне процесот на имунизација

Република - 30.01.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска во изјава за медиумите рече дека системот е подготвен за вакцинација и дека вакцини против Ковид 19 ќе пристигант во февруари. „Со Фајзер разговарав во текот на вчерашниот ден во однос за ...

БиХ во февруари ќе добие 23.400 вакцини од Фајзер и до 259.200 од Астра Зенека

Опсервер - 30.01.2021

Министерството за цивилни работи на БиХ денеска доби известување и потврда од Глобалната алијанса за вакцини (ГАВИ) дека испораката на вакцини во БиХ ќе започне во средината на февруари. Бројот на вакцини произведени од компаниите „Фајзер/Бионтек“ ...

БиХ во февруари ќе добие 23.400 вакцини од Фајзер и до 259.200 од Астра Зенека

24Инфо - 30.01.2021

Министерството за цивилни работи на БиХ денеска доби известување и потврда од Глобалната алијанса за вакцини (ГАВИ) дека испораката на вакцини во БиХ ќе започне во средината на февруари. Бројот на вакцини произведени од компаниите „Фајзер/Бионтек” ...

Тедрос: Богатите држави да не прават залихи на вакцини и лекови

MakPress - 30.01.2021

Богатите земји мораат да ги избегнуваат грешките што ги направија порано со акумулирање залихи на лекови и вакцини, предупреди директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус.

Зорица Брунцлик прими вакцина против коронавирус, еве како се чувствува

Курир - 30.01.2021

Пејачката Зорица Брунцлиќ меѓу првите се изјасни за вакцинирање против коронавирусот, а сега ја прими и вакцината. Имено, фолкерката ја прими вакцината „Синофарм“, а за нова.рс вела дека сега е заштитена.

Украина набави 117.000 вакцини од Фајзер, најавени и од Астра Зенека

MakPress - 30.01.2021

Украина ќе добие 117.000 вакцина од „Фајзер/Бионтек“ во февруари во рамките на програмата Ковакс, потврди Виктор Лажко, заменик министер за здравство. Лажко исто така најави дека Украина ќе добие меѓу 2,2 и 3,7 милиони вакцини од „АстраЗенека“ во ...

БиХ во февруари ќе добие 23.400 вакцини од Фајзер и до 259.200 од Астра Зенека

MakPress - 30.01.2021

Министерството за цивилни работи на БиХ денеска доби известување и потврда од Глобалната алијанса за вакцини (ГАВИ) дека испораката на вакцини во БиХ ќе започне во средината на февруари. Бројот на вакцини произведени од компаниите „Фајзер/Бионтек“ ...

Филипче: Во февруари вакцините ќе пристигнат и ние ќе го започнеме процесот на имунизација

4NEWS - 30.01.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска во изјава за медиумите рече дека системот е подготвен за вакцинација и дека вакцини против Ковид 19 ќе пристигант во февруари. „Со Фајзер разговарав во текот на вчерашниот ден во однос за ...

Си-Ен-Ен: Американската армија дневно ќе обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19

MakPress - 30.01.2021

Пентагон и владината Агенција за управување со вонредни состојби се во завршни преговори околу тоа американската армија дневно да обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19 на национално ниво.

Раб: ЕУ нема да ги спречи добавувачите за дистрибуција на вакцини во Британија

MakPress - 30.01.2021

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб денеска изјави дека ЕУ го уверила дека не сака да ги наруши испораките на вакцини против Ковид-19 во Велика Британија. „ЕУ ме увери дека нема намера да ги спречува добавувачите да ги исполнуваат ...

Украина набави 117.000 вакцини од Фајзер, најавени и од Астра Зенека

Frontline - 30.01.2021

Украина ќе добие 117.000 вакцина од „Фајзер/Бионтек“ во февруари во рамките на програмата Ковакс, потврди Виктор Лажко, заменик министер за здравство. Лажко исто така најави дека Украина ќе добие меѓу 2,2 и 3,7 милиони вакцини од „АстраЗенека“ во ...

Џонсон изрази сериозна загриженост проади потегот на ЕУ за ограничување извоз на вакцини за Северна Ирска

MakPress - 30.01.2021

Британскиот премиер Борис Џонсон изрази сериозна загриженост поради обидот на Брисел да го ограничи извозот на вакцини за коронавирусот во Северна Ирска, соопшти неговиот кабинет. Британскиот премиер синоќа за тоа разговарал со претседателката на ...

И „Модерна” потврди за намалување на испораките на вакцини против Ковид-19 вон САД

24Инфо - 30.01.2021

Фармацевтската компанија Модерна потврди дека има доцнење во испораката на нејзината вакцина против Ковид-19 надвор од САД, со што се зголемуваат потешкотиите на државите што се обидуваат да ги забрзаат своите кампањи за вакцинација, јави ДПА.

Пладневен преглед: Заев: Континуирано работиме на подобрување на економските политики, спремни листите на здравствените ...

Frontline - 30.01.2021

Континуирано работиме на подобрување на економските политики за зголемување на конкурентноста на деловниот сектор и отворање нови работни места, напиша денеска премиерот Зоран Заев на Фејсбук.

Украина набави 117.000 вакцини од Фајзер, најавени и од Астра Зенека

Опсервер - 30.01.2021

Украина ќе добие 117.000 вакцина од „Фајзер/Бионтек“ во февруари во рамките на програмата Ковакс, потврди Виктор Лажко, заменик министер за здравство. Лажко исто така најави дека Украина ќе добие меѓу 2,2 и 3,7 милиони вакцини од „АстраЗенека“ во ...

Украина го забрани користењето на руски вакцини против Ковид-19

MakPress - 30.01.2021

Врховната рада во Украина го одобри предлог-законот што има за цел да го забрза одобрувањето на вакцините против Ковид-19, и кој исто така го забранува користењето на вакцините произведени во Русија.

Тедрос: Богатите држави да не прават залихи на вакцини и лекови

Опсервер - 30.01.2021

– Богатите земји мораат да ги избегнуваат грешките што ги направија порано со акумулирање залихи на лекови и вакцини, предупреди директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус.

ЕУ го ограничува извозот на вакцини во Северна Ирска

Centar - 30.01.2021

Европската Унија го ограничи извозот на вакцини за коронавирус во Северна Ирска, заобиколувајќи делови од протоколот за Брегзит. Овој потег предизвика револт кај локалните политичари при што премиерката на Северна Ирска, Арлин Фостер, одлуката на ЕУ ...

ЕК го „ограничува“ извозот на вакцини против Ковид-19, Западен Балкан изземен

MakPress - 30.01.2021

Европската комисија денеска усвои правило за задолжително одобрение за извоз на вакцини против Ковид-19, за оние кои се произведуваат на територијата на ЕУ и кои се однапред договорени со потпишани договори за набавка.

Неделава во Србија нема да се вакцинира против корона вирус

Република - 30.01.2021

Во Србија в недела (31 февруари) ќе се прави пауза по две недели вакцинирање против корона вирусот. Еден ден пауза следи за да се изврши дезинфицирање на просториите во кои се одвива вакцинирањето, пренесе „ Танјуг “.

Листите за вакцинирање биле спремни: ПРВИ ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРААТ здравствените работници и хронично болните

Вечер - 30.01.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари, ...

Спремни листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат

Република - 30.01.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари, ...

Прва пауза во Србија: Утре нема да се вакцинираат граѓаните

Локално - 30.01.2021

Вакцинацијата на здравствените работници кои се одлучија за вакцината Спутник V започна денес во Белград. По скоро две недели масовна вакцинација, утре е првиот ден од паузата, така што сите простории каде што се врши вакцинирањето, се дезинфицираат ...

Тедрос: Богатите држави да не прават залихи на вакцини и лекови

Република - 30.01.2021

Богатите земји мораат да ги избегнуваат грешките што ги направија порано со акумулирање залихи на лекови и вакцини, предупреди директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус.

Филипче: Спремни листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат

Опсервер - 30.01.2021

-Вакцинацијата е само една од повеќето превентивни мерки кои се користат во борба против ширењето на пандемијата. Другите мерки – носење на заштитна маска, одржување на физичка дистанца и хигиена на рацете, заедно со вакцинацијата ќе овозможат ...

Си-Ен-Ен: Американската армија дневно ќе обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19

Опсервер - 30.01.2021

Пентагон и владината Агенција за управување со вонредни состојби се во завршни преговори околу тоа американската армија дневно да обезбедува 450.000 вакцини против Ковид-19 на национално ниво.

Украина набави 117.000 вакцини од Фајзер, најавени и од Астра Зенека

24Инфо - 30.01.2021

Украина ќе добие 117.000 вакцина од „Фајзер/Бионтек” во февруари во рамките на програмата Ковакс, потврди Виктор Лажко, заменик министер за здравство. Лажко исто така најави дека Украина ќе добие меѓу 2,2 и 3,7 милиони вакцини од „АстраЗенека” во ...

ЕУ ограничува извоз на вакцини за Северна Ирска

Република - 30.01.2021

Европската унија го ограничи извозот на вакцини против коронавирусот во Северна Ирска, заобиколувајќи делови на протоколот од договорот за Брегзит. Првиот министер на Северна Ирска, Арлин Фостер, ја нарече „неверојатен чин на непријателство“ ...

Креаторот на „Спутник V“ прави уште една вакцина и два лека против ковид

Локално - 30.01.2021

Научниот истражувачки центар „Гамалеја“, креаторот на првата вакцина против вирусот корона во светот, ќе направи нова вакцина против kovid 19 и два лека за превенција и лекување на оваа заразна болест, пишува рускиот портал „РБК“ .

Скоро половина милион од населението во Србија е вакцинирано против ковид

Локално - 30.01.2021

Досега 437.380 граѓани се вакцинирани против коронавирус во Србија, пишуваат српските медиуми.Во Европа, Србија е втора по бројот на вакцинирани на милион жители, веднаш по Велика Британија.

ЕУ го ограничува извозот на вакцини во Северна Ирска

Вечер - 30.01.2021

Европската Унија го ограничи извозот на вакцини за коронавирус во Северна Ирска, заобиколувајќи делови од протоколот за Брегзит. Овој потег предизвика револт кај локалните политичари при што премиерката на Северна Ирска, Арлин Фостер, одлуката на ЕУ ...

Ципрас бара ЕУ повеќе да му помогне на Западен Балкан со вакцини

Курир - 30.01.2021

Лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас во колумната за „Политико” посветена на вакцините против Ковид-19 пишува за потреба да се обезбедат вакцини и за земјите што не се дел од Европската унија, велејќи дека „не смееме да дозволиме да живееме во нашиот ...

Филипче обелодени кој прв ќе се вакцинира во Македонија

Centar - 30.01.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари, ...

Филипче: Направени се листите со здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат

24Инфо - 30.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари 2021 ...

Вакцинацијата ќе се спроведе во три фази, МЗ ги соопшти приоритетните листи

Локално - 30.01.2021

Според Национален план за имунизација на населението, вакцинацијата ќе се спроведува во три фази. Во првата фаза, предвидено е да се вакцинираат здравствените работници кои се во првата линија на одговор во болнички услови со висок и многу висок ...

И „Модерна“ потврди за намалување на испораките на вакцини против Ковид-19 вон САД

MakPress - 30.01.2021

Фармацевтската компанија Модерна потврди дека има доцнење во испораката на нејзината вакцина против Ковид-19 надвор од САД, со што се зголемуваат потешкотиите на државите што се обидуваат да ги забрзаат своите кампањи за вакцинација, јави ДПА.

Листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат се спремни, се чекаат вакцините

Скопје1 - 30.01.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната работна група за вакцинација, а Владата ја усвои на 26 јануари, ...

СЗО: Богатите држави да не прават залихи на вакцини и лекови

Курир - 30.01.2021

Богатите земји мораат да ги избегнуваат грешките што ги направија порано со акумулирање залихи на лекови и вакцини, предупреди директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус.

Џонсон изрази сериозна загриженост проади потегот на ЕУ за ограничување извоз на вакцини за Северна Ирска

24Инфо - 30.01.2021

Британскиот премиер Борис Џонсон изрази сериозна загриженост поради обидот на Брисел да го ограничи извозот на вакцини за коронавирусот во Северна Ирска, соопшти неговиот кабинет. Британскиот премиер синоќа за тоа разговарал со претседателката на ...

Несторовиќ во свој стил: Попрво би умрел, отколку да примам вакцина

Локално - 30.01.2021

Српскиот пулмолог Бранимир Несторовиќ во гостување на српска телевизија изјавил дека најмногу го нервира политизирањето на епидемијата на коронавирус, при тоа наведувајќи дека не би ја примил вакцината.

И „Модерна“ потврди дека се намалила испораката на вакцини против Ковид-19

Курир - 30.01.2021

Фармацевтската компанија Модерна потврди дека има доцнење во испораката на нејзината вакцина против Ковид-19 надвор од САД, со што се зголемуваат потешкотиите на државите што се обидуваат да ги забрзаат своите кампањи за вакцинација, јави ДПА.

Раб: ЕУ нема да ги спречи добавувачите за дистрибуција на вакцини во Британија

24Инфо - 30.01.2021

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб денеска изјави дека ЕУ го уверила дека не сака да ги наруши испораките на вакцини против Ковид-19 во Велика Британија. „ЕУ ме увери дека нема намера да ги спречува добавувачите да ги исполнуваат ...

Раб: ЕУ нема да ги спречи добавувачите за дистрибуција на вакцини во Британија

Опсервер - 30.01.2021

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб денеска изјави дека ЕУ го уверила дека не сака да ги наруши испораките на вакцини против Ковид-19 во Велика Британија. „ЕУ ме увери дека нема намера да ги спречува добавувачите да ги исполнуваат ...

Оние кои сакале вакцинирање против корона се подготвувале уште во август 2020 година, а Македонија има едно големо ...

Курир - 30.01.2021

И додека во Македонија се уште слушаме за вакцини од КОВАКС, од директни преговори, од Кина, а нема никакви, во јавноста излегуваат информации од кога и како се подготвувале државите кои сакаат навистина вакцинација, а истата сега и се случува кај ...

Ципрас: ЕУ да придонесе за снабдување со вакцини на земјите од Западен Балкан

24Инфо - 30.01.2021

За потреба да се обезбедат вакцини и за земјите што не се дел од Европската Унија, велејќи дека „не смееме да дозволиме да живееме во нашиот затворен европски круг кога нашите соседи од Западен Балкан, Јужна Африка и Блискиот Исток се соочуваат со ...

Од коронавирус починале 2.841 лице, а се заразиле 92.193: Додека цел свет се вакцинира, Македонија уште чека вакцини

Курир - 30.01.2021

Според вчерашната статистика на Министерството за здравство, во претходното деноноќие се направени 2024 тестирања при што се регистрирани 302 нови случаи на Ковид-19, починати се десет лица, а 444 пациенти оздравеле.

СЗО: Акумулацијата на вакцините против Ковид-19 ја одржува пандемијата во живот

Акцент - 30.01.2021

Богатите земји кои се расправаат околу вакцината против Ковид-19 мора да ја разгледаат состојбата во посиромашните делови на светот, соопшти во петокот Светската здравствена организација (СЗО), предупредувајќи дека акумулацијата на дозите на ...

ЛОНДОН И БЕЛФАСТ ВО ШОК: ЕУ го ограничува извозот на вакцини во Северна Ирска

Локално - 30.01.2021

Европската унија денес го ограничи извозот на вакцини за коронавирус во Северна Ирска, заобиколувајќи делови од протоколот на договорот за Брегзит. Овој потег предизвика револт кај локалните политичари, премиерот на Северна Ирска, Арлин Фостер, ја ...

Руски научници тестираат вакцина против коронавирус во форма на јогурт

Локално - 30.01.2021

Претклиничките испитувања на руската вакцина против коронавируд во вид на јогурт, што се развива во „Центарот за персонализирана медицина“ во Санкт Петербург, треба да завршат во 2021 година, изјави директорот на Институтот за експериментална ...

Данска нарачала 4 пати повеќе вакцини отколку што има население

Локално - 30.01.2021

Додека Европа и светот се соочуваат со сè потешка дистрибуција на новоразвиените вакцини против коронавирус, данските власти нарачале количини што се четири пати поголеми од населението во таа земја, пренесува Анадолија.

И „Модерна“ потврди за намалување на испораките на вакцини против Ковид-19 вон САД

Опсервер - 30.01.2021

– Фармацевтската компанија Модерна потврди дека има доцнење во испораката на нејзината вакцина против Ковид-19 надвор од САД, со што се зголемуваат потешкотиите на државите што се обидуваат да ги забрзаат своите кампањи за вакцинација, јави ДПА.

ЕУ ограничува извоз на вакцни за Северна Ирска

Опсервер - 30.01.2021

– Европската унија го ограничи извозот на вакцини против коронавирусот во Северна Ирска, заобиколувајќи делови на протоколот од договорот за брегзит. Првиот министер на Северна Ирска, Арлин Фостер, ја нарече „неверојатен чин на непријателство“ ...

Џонсон изрази сериозна загриженост проади потегот на ЕУ за ограничување извоз на вакцини за Северна Ирска

Опсервер - 30.01.2021

– Британскиот премиер Борис Џонсон изрази сериозна загриженост поради обидот на Брисел да го ограничи извозот на вакцини за коронавирусот во Северна Ирска, соопшти неговиот кабинет. Британскиот премиер синоќа за тоа разговарал со претседателката на ...

Украина забрани користење на руската вакцина

Канал5 - 29.01.2021

Украинската влада соопшти дека очекува да добие 100.000 до 200.000 дози вакцини кои се произведени од американската фармацевтска компанија „Фајзер“ и германската „Бионтек“. Украинскиот парламент усвои предлог кој има за цел забрзување на ...

Ентони Хопкинс се вакцинираше против коронавирус: Ова е светлост на крајот од тунелот

Канал5 - 29.01.2021

Актерот Ентони Хопкинс се вакцинираше против коронавирус, а тоа го документираше со снимка која ја објави на Инстаграм. Тој во описот на снимката му се заблагодари на медицинскиот персонал и напиша дека годината ја поминал во карантин.

Ковид-19: Вакцината на „Новавакс“ е ефикасна 89,3 проценти

360 степени - 29.01.2021

Вакцината против ковид-19 која ја развиваа американската компанија „Новавакс“ има ефикасност од 89,3% покажале испитувањата од третата фаза спроведени во Велика Британија. Според информациите кои ги објави компанијата, во третата фаза од клиничкото ...

Унгарија прва во ЕУ планира да набави вакцини и од Кина

Алсат-М - 29.01.2021

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, изјави дека Будимпешта би можело да потпише договор за набавка на кинеската вакцина против коронавирус уште денеска или утре, додавајќи дека земјата будно го следела процесот на масовната вакцинација со таа ...

Новавакс: уште една ветувачка вакцина

Deutsche Welle - 29.01.2021

Уште една корона-вакцина ја заврши фазата на клучни тестирања. Новавакс од САД објави дека нивната вакцина е со 89,3% ефикасност, а делува и против мутациите. Американскиот фармацевтски концерн Новавакс објави дека нивната вакцина NVX-CoV2373 ...

ЕУ воведува контрола на извозот на вакцини против ковид-19, Западен Балкан ќе биде поштеден од одлуката

Сакам да кажам - 29.01.2021

Европската Унија потврди дека ќе воведе контрола на извозот на вакцини против коронавирус произведени во блокот, среде спорот поради намалените испораки. Таканаречениот механизам на транспарентност им овозможува на членките на Унијата да не го ...

Словенија со неповолен тек: Поради доцнење на вакцините и англиската мутација се стравува од трет бран од ковид

360 степени - 29.01.2021

Во изминатите 24 часа регистрирани се 1 294 нови случаи на коронавирус од 12 000 тестирани, додека 20 лица починаа На сила е забрана за напуштање на матичните општини, полициски час во текот на ноќта и забрана за собирање на повеќе од шест лица ...

Македонските граѓани се вакцинираат во Србија

24 Вести - 29.01.2021

Македонски граѓани го пробија системот за вакцинација и одат да се вакцинираат против Ковид во соседна Србија. Покрај лекари кои примиле вакцина таму и обични граѓани успеваат да аплицираат преку порталот Е-Управа на Институтот за јавно здравје„ Др.

Мицкоски: Ако власта ги отфрли потписите против пописот, ќе повикаме на масовно попишување

Фокус - 29.01.2021

Тврдењето на Радмила Шекеринска дека вакцините не се донесени за да не се тестираат на македонските граѓани е тотално апсурдно и вон здравиот разум, бидејќи додека граѓаните на околните земји се вакцинираат македонските чекаат вакцини, рече лидерот ...

„Нововакс“: Нашата вакцина против коронавирусот е ефикасна 89,3 проценти

24 Вести - 29.01.2021

Американската компанија „Новавакс“ соопшти дека резултатите од тестирањата во Велика Британија покажале дека нејзината вакцина против коронавирусот е ефикасна 89,3 проценти. Компанијата наведува дека прелиминарните резултати покажале дека вакцината ...

Ќе има ли средба со претставници од ковакс механизмот?

24 Вести - 29.01.2021

Системот е подготвен, има и план за вакцинација, велат од министерството за здравство, не постојат ниту законски пречки за увоз, но кога ќе стигнат првите вакцини и од кој производител се уште не се знае.

Унгарија, прва во ЕУ ги одобри кинеските вакцини

Канал5 - 29.01.2021

Унгарија денеска стана првата членка на Европската унија што ја одобрила вакцината против ковид-19 од кинескиот производител Синофарм, откако минатата недела беше и прва во Унијата што ја купи руската вакцина Спутник V.

Филипче воздржан пред онлајн средбата со Ковакс механизмот за вакцинација при СЗО

Телма - 29.01.2021

Аплициравме за 800 илјади вакцини но колку ќе добиеме одговорот ќе се знае по денешната онлајн средба на министерот за здравство Венко Филипче со претсавници на Ковакс механизмот на светската здравствена организација.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и во вакцинација гледа политика

Канал5 - 29.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ и во вакцинација гледа политика, вакцините против корнавирусот се набавуваат преку три механизми На ВМРО-ДПМНЕ му пречи што ковид пациентите во државата ќе имаат можност да користат најсовремена и најскапа терапија т.н.

Вакцината на „Нововакс“ против коронавирусот е ефикасна и кај британскиот сој

Канал5 - 29.01.2021

Американската компанија „Новавакс“ соопшти дека резултатите од тестирањата во Велика Британија покажале дека нејзината вакцина против коронавирусот е ефикасна 89,3 проценти. Компанијата наведува дека прелиминарните резултати покажале дека вакцината ...

„Нововакс“: Нашата вакцина против коронавирусот е ефикасна 89,3 проценти

Телма - 29.01.2021

Американската компанија „Новавакс“ соопшти дека резултатите од тестирањата во Велика Британија покажале дека нејзината вакцина против коронавирусот е ефикасна 89,3 проценти. Компанијата наведува дека прелиминарните резултати покажале дека вакцината ...

Поцкова: Филипче прво сакаше европско-американски вакцини, потоа кинески, но уште нема никакви

Канал5 - 29.01.2021

Додека сите држави се во трка за вакцина повеќе, последно од министерот за здравство, Венко Филипче е дека е набавена како што вели „најсофистицираната терапија на антитела за КОВИД пациенти“.

„Нововакс“: Нашата вакцина против коронавирусот е ефикасна 89,3 проценти

Фокус - 29.01.2021

Американската компанија „Новавакс“ соопшти дека резултатите од тестирањата во Велика Британија покажале дека нејзината вакцина против коронавирусот е ефикасна 89,3 проценти. Компанијата наведува дека прелиминарните резултати покажале дека вакцината ...

СЗО: Богатите земји со правењето резерви на вакцини ја продолжуваат пандемијата

Канал5 - 29.01.2021

Богатите земји кои се расправаат околу вакцините против „ковид-19“ мора да ја разгледаат состојбата во посиромашните делови на светот, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Кинезите најмногу знаат за ковид-19, па ќе ја примам нивната вакцина, вели Виктор Орбан

Сакам да кажам - 29.01.2021

По руската, Унгарија стана прва земја од Европската Унија која ја одобрила и кинеската вакцина против ковид-19. Унгарското регулаторно тело за храна и лекови денеска даде зелено светло за увоз на вакцината на „Синофарм“.

СЗО: Ако богатите земји продолжат да трупаат вакцини наместо да споделуваат, ќе се случат три големи проблеми

Press24 - 29.01.2021

Богатите земји, кои се расправаат за вакцината против Ковид-19, мора да ја разгледаат состојбата во посиромашните делови на светот, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО) предупредувајќи дека со собирањето дози вакцини во затворен ...

Украина го забрани користењето на руски вакцини против Ковид-19

Слободен Печат - 29.01.2021

Врховната рада во Украина го одобри предлог-законот што има за цел да го забрза одобрувањето на вакцините против Ковид-19, и кој исто така го забранува користењето на вакцините произведени во Русија.

Вакцината на „Нововакс“ против коронавирусот е ефикасна и кај британскиот сој

+инфо - 29.01.2021

Компанијата соопшти дека ефикасноста на вакцината е 89,3 проценти. Американската компанија „Новавакс“ соопшти дека резултатите од тестирањата во Велика Британија покажале дека нејзината вакцина против коронавирусот е ефикасна 89,3 проценти.

Виролог: Вакцинирани лица можат да го шират коронавирусот

USB - 29.01.2021

Вирологот и микробиолог на Ветеринарниот институт во Кралево, Миланко Шеклер, изјави дека вакцинираните против коронавирус можат да ја шират заразата, но додаде дека тоа е случај со секоја вакцина.

„Модерна“ ја намалува испораката на вакцини во Франција

Слободен Печат - 29.01.2021

Француското Министерство за здравство соопшти дека бројот на вакцини против коронавирус, развиен од компанијата „Модерна”, ќе биде за 25 проценти помал од оној што се очекува земјата да го добие во февруари.

Модерна ја намалува испораката на вакцини во Франција

А1 On - 29.01.2021

Француското Министерство за здравство соопшти дека бројот на вакцини против коронавирус, развиен од компанијата „Модерна“, ќе биде за 25 проценти помал од оној што се очекува земјата да го добие во февруари.

„Нововакс“: Нашата вакцина против коронавирусот е ефикасна 89,3 проценти

А1 On - 29.01.2021

Американската компанија „Новавакс“ соопшти дека резултатите од тестирањата во Велика Британија покажале дека нејзината вакцина против коронавирусот е ефикасна 89,3 проценти. Компанијата наведува дека прелиминарните резултати покажале дека вакцината ...

„Нововакс”: Нашата вакцина против коронавирусот е ефикасна 89,3 проценти

Слободен Печат - 29.01.2021

Американската компанија „Новавакс” соопшти дека резултатите од тестирањата во Велика Британија покажале дека нејзината вакцина против коронавирусот е ефикасна 89,3 проценти. Компанијата наведува дека прелиминарните резултати покажале дека вакцината ...

„Новaвакс“: Нашата вакцина против корона вирусот е ефикасна 89,3 проценти

Независен - 29.01.2021

Американската компанија „Новавакс“ соопшти дека резултатите од тестирањата во Велика Британија покажале дека нејзината вакцина против коронавирусот е ефикасна 89,3 проценти. Компанијата наведува дека прелиминарните резултати покажале дека вакцината ...

„Нововакс“: Нашата вакцина против коронавирусот е ефикасна 89,3 проценти

Сител - 29.01.2021

Американската компанија „Новавакс“ соопшти дека резултатите од тестирањата во Велика Британија покажале дека нејзината вакцина против коронавирусот е ефикасна 89,3 проценти. Компанијата наведува дека прелиминарните резултати покажале дека вакцината ...

Анкета: Повеќе од половина од Грците ќе се вакцинираат против Ковид-19

А1 On - 29.01.2021

Меѓу 63 и 74 отсто од Грците ќе се вакцинираат против Ковид-19, според резултатите од истражувањата на јавното мислење на „Metron analysis“ за телевизијата „Мега“ и на „Pulse“ за телевизијата „Скај“, објавени во синоќешните централни изданија на ...

Анкета: Повеќе од половина од Грците ќе се вакцинираат против Ковид-19

Независен - 29.01.2021

Меѓу 63 и 74 отсто од Грците ќе се вакцинираат против Ковид-19, според резултатите од истражувањата на јавното мислење на „Metron analysis“ за телевизијата „Мега“ и на „Pulse“ за телевизијата „Скај“, објавени во синоќешните централни изданија на ...

Анкета: Над 63 отсто од Грците ќе се вакцинираат против ковид-19

Слободен Печат - 29.01.2021

Меѓу 63 и 74 отсто од Грците ќе се вакцинираат против Ковид-19, според резултатите од истражувањата на јавното мислење на „Metron analysis” за телевизијата „Мега” и на „Pulse” за телевизијата „Скај”, објавени во синоќешните централни изданија на ...

Баварскиот премиер бара да се објават сите договори на ЕУ со производителите на вакцини

Независен - 29.01.2021

Премиерот на германската покраина Баварија, Маркус Седер, бара објавување на сите договори што ЕУ ги има склучено со производителите на вакцини против корона вирусот. Тој за германската телевизија ЗДФ изјави дека во врска со оваа тема има многу ...

Унгарија прва во ЕУ планира да набави вакцини од Кина, најави Орбан

Нетпрес - 29.01.2021

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, изјави дека Будимпешта би можело да потпише договор за набавка на кинеската вакцина против коронавирус уште денеска или утре, додавајќи дека земјата будно го следела процесот на масовната вакцинација со таа ...

Баварскиот премиер бара да се објават сите договори на ЕУ со производителите на вакцини

А1 On - 29.01.2021

Премиерот на германската покраина Баварија, Маркус Седер, бара објавување на сите договори што ЕУ ги има склучено со производителите на вакцини против коронавирусот. Тој за германската телевизија ЗДФ изјави дека во врска со оваа тема има многу ...

Хрватско здружение бара за пациентите со висок ризик да се користат вакцини со 95 отсто ефикасност

А1 On - 29.01.2021

Хрватското здружение на пациенти побара од министерот за здравство Вили Берош сите ризични групи да се вакцинираат со вакцини со висока ефикасност, до 95 проценти. Во отвореното писмо до Берош, Здружението предлага со пристигнатите вакцини кои се ...

Хрватско здружение бара за пациентите со висок ризик да се користат вакцини со 95 отсто ефикасност

Сител - 29.01.2021

– Хрватското здружение на пациенти побара од министерот за здравство Вили Берош сите ризични групи да се вакцинираат со вакцини со висока ефикасност, до 95 проценти. Во отвореното писмо до Берош, Здружението предлага со пристигнатите вакцини кои се ...

Кисиќ - Тепавчевиќ: Три лица хоспитализирани поради несакани ефекти по примањето на вакцината

Сител - 29.01.2021

Иако во Србија се вакцинирани околу 415.000 граѓани, што е последниот податок, кој го презентираше д-р Дарија Кисиќ, епидемиолозите сепак велат дека состојбата е неповолна и нема да бидат олабавени заштитните мерки.

Модерна ја намалува испораката на вакцини во Франција

Независен - 29.01.2021

Француското Министерство за здравство соопшти дека бројот на вакцини против коронавирус, развиен од компанијата „Модерна“, ќе биде за 25 проценти помал од оној што се очекува земјата да го добие во февруари.

(Видео) Поцкова: Филипче прво сакаше европско-американски вакцини, па се одлучи за кинески, ама уште нема никакви

Макфакс - 29.01.2021

Филипче прво сакаше европско-американски вакцини, па се одлучи за кинески, ама уште нема никакви, изјави пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Јадранка Поцкова. „Додека сите држави се во трка за вакцина повеќе, последно од министерот за здравство, Венко ...

Сиромашната земја што успеа да ја „скроти“ короната: Куба создаде 4 вакцини, но малкумина го знаат тоа

Факултети - 29.01.2021

Се чини дека во земјите на ЕУ преовладува премолчен консензус дека во приказната за коронавирусите постојат само западни вакцини. Најчесто се споменуваат американската „Модерна“, американско-германскиот производител „Фајзер-Бајонтек“, ...

Поцкова: Филипче прво сакаше европско-американски вакцини, па смени се одлучи за кинески, ама уште нема никакви

Press24 - 29.01.2021

Додека сите држави се во трка за вакцина повеќе, последно од министерот за здравство, Венко Филипче е дека е набавена како што вели „најсофистицираната терапија на антитела за КОВИД пациенти“.