TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Украина победи на Евросонг 2004

А1 - 16.05.2004

Претставничката на Украина, пеачката Руслана победи на натпреварот за Избор на песна на Евровизија што се одржа синоќа во Истанбул. Второто место го освои претставникот на Србија и Црна Гора Жељко Јоксимовиќ, а третото грчкиот претставник Сакис Рувас.

Тоше и Македонија се посигурни во „ангелот“

Време - 15.05.2004

ЕВРОСОНГ 2004 Даниел Михајловски (Специјален известувач од Истанбул) Маја Јаневска (фоторепортерка) Со вечерашниот настап на претставниците на 24 европски земји ќе се спушти завесата на 49. издание на „Евросонг“. Визата за финалето, покрај 14-те отпорано познати земји, во завчерашното полуфинале ја ...

Тоше ќе атакува на висок пласман на Евровизија

Дневник - 15.05.2004

ФИНАЛЕ НА ЕВРОСОНГ во истанбул На финалето ќе се натпреваруваат 24 земји, а наградата на победникот ќе му ја даде Сертаб Еренар Повеќе од 500 милиони гледачи ќе го проследат 49-тото издание на Изборот на песна на Евровизија, што ќе се одржи вечерва во 21 часот (Директен пренос на МРТВ) во салата ...

Ќе дадам се од себе

Дневник - 15.05.2004

ТОШЕ ПОРАЧУВА Ќе дадам се од себе, порача Тоше Проевски, кој вечерва ќе пее за висок пласман пред повеќе од 500 милиони гледачи што ќе го следат Изборот на песна на Евровизија во салата "Абди Ипекчи" во Истанбул. На финалето ќе се натпреваруваат 24 земји, а Тоше Проески ќе настапи петнаесетти.

Блескавата изведба на Тоше ја внесе Македонија во финалето

Време - 14.05.2004

„ЕВРОСОНГ 2004“ Даниел Михајловски (специјален известувач од Истанбул) Маја Јаневска (фоторепортер) Извонредната вокална интерпретација на нашиот евровизиски претставник, Тоше Проески, и го донесе на Македонија посакуваното учество во саботното големо финале на 49. издание на „Песна за Евровизија“.

Западен Балкан фати услов за Евровизија

Вест - 14.05.2004

МАКЕДОНИЈА ВО 4 ПАТ ВО ФИНАЛЕТО НА ЕВРОСОНГ Македонија е една од десетте земји кои завчеравечер во Истанбул, Турција успеаја да се пласираат во финалето на 49-тото издание на Изборот за песна на Евровизија, која ќе се одржи утревечер во спортската са Македонија е една од десетте земји кои ...

Дваесет и четири земји во борба за победа

Утрински - 14.05.2004

Утревечер, во арената „Абди Ипекчи" во Истанбул, финална вечер на „Евросонг 2004" Турците не само што се гостопримливи, туку се и домаќини. Сцената наречена "Под исто небо" е во црвена боја, што треба да асоцира на знаме, ѕвездата ја нема, а светлосните ефекти се адаптираат на гардеробата на ...

Скандал-мајстори

Утрински - 14.05.2004

ТВ - фотелја РОБЕРТ Д. КРСТЕВСКИ Уште пред да се појави Тоше Проески на сцената во Истанбул - загубија и тој и Македонија. Навистина, до предавањето на овој текст за печатење не беше познат резултатот од неговиот настап на полуфиналната вечер на ?Изборот на песна на Евровизија" и дај Боже утревечер ...

Тоше финалист

Дневник - 14.05.2004

евросонг во истанбул Мегаѕвездата Тоше Проески ќе пее во финалето на 49-то издание на "Избор на песна на Евровизија", што ќе се одржи утре во салата "Абди Ипекчи" во Истанбул. Другите девет учеснички на финалната вечер се: Србија и Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија, Малта, Холандија, Грција, ...

Тоше во финалето

Дневник - 14.05.2004

утревеЧер "Избор на песна на ЕвровизиЈа" во истанбул Полуфиналната вечер во Истанбул ја следеа повеќе од 450 Македонци, а специјална гостинка на Проески е Сара Трајковска, ќерка на починатиот македонски претседател Мегаѕвездата Тоше Проески ќе пее во финалето на 49-то издание на "Избор на песна на ...

Тоше Проески се пласираше во финалето на Евросонг 2004

А1 - 13.05.2004

И во Скопје и Истанбул публиката навиваше за Тоше и се надеваше дека најголемата музичка ѕвезда кај нас ќе влезе во финалето и конечно ќе им покаже како се пее на земјите кои како да се претплатени да бидат на врвот. „Се надевавме дека ќе влеземе во тие 10.

Интересни кореографии и предвидливи песни

Време - 13.05.2004

НА „ЕВРОСОНГ 2004“ Даниел Михајловски (специјален известувач од Истанбул) Во пресрет на првата полуфинална вечер на „Евросонг“, атмосферата во Истанбул и во адаптираната спортска сала „Абди Ипекчи“ се повеќе се вжештува. Завчера и вчера беа одржани две проби, на кои веќе можеше да се види кои песни ...

Од генералната проба на "Евросонг"

Вест - 13.05.2004

Завчера, пред полуфиналната евровизиска трка, учесниците ги направија последните подговотки на генералната проба. Ова се некои интересни детали што нашиот фоторепортер ги забележа на сцената во арената Завчера, пред полуфиналната евровизиска трка, учесниците ги направија последните подговотки на ...

Гласот главен адут на Тоше

Дневник - 13.05.2004

полуфинална веЧер на евросонг во истанбул Денеска ќе се венчаат дуото Платин од Словенија, а на свадбата ќе пее Сертаб Еренар Имате одличен интерпретатор, но не толку добра песна, се коментарите на дел од евровизиските познавачи за Тоше и неговата песна Life.

Тоше Проевски во финалето на Евровизија

Канал5 - 13.05.2004

Македонската мегаѕвезда Тоше Проески синоќа во салата Абди Ипекџи во Истанбул со одличната интерпретација на песната Life се квалификуваше во финалето на фестивалот Евросонг 2004, заедно со уште девет земји, од вкупно 22 кои учествуваа во полуфиналето.

Тоше вечер ќе се натпреварува на Евросонг 2004

А1 - 12.05.2004

Македонската мегаѕвезда Тоше Проески денеска со песната „Ангел си ти“ во Истанбул ќе се натпреварува за влез во финалето на фестивалот Евросонг 2004, за што покрај Република Македонија се натпреваруваат уште 21 земја. Во конкуренција за Евросонг 2004 се вкупно 36 земји, што е најголем број на ...

Тоше ќе настапи 15. по ред!

Време - 12.05.2004

ВО ПРЕТФИНАЛЕТО НА „ЕВРОСОНГ 2004“ Ѓорге Стојанов Водителската двојка Мелтем Кембул и Корхан Аба вечерва во арената „Абди Ипечки“ во Истанбул ќе го означи почетокот на 49-тото по ред издание на изборот на песна за „Евровизија“.

Најважно е Македонија да остави убав впечаток

Дневник - 12.05.2004

ТОШЕ проески ВЕЧЕР ПЕЕ НА ЕВРОВИЗИЈА За десетте земји што ќе влезат во финалето на „Евросонг“ ќе решат гласовите на земјите-учеснички во полуфиналната и во финалната вечер Наш специјален известувач од Истанбул СОЊА АЛЕКСОСКА - НЕДЕЛКОВСКА Тоше Проески со песната "Life" ќе настапи петнаесетти во ...

ТОШЕ ПРОЕСКИ НА ЕВРОСОНГ 2004

Канал5 - 12.05.2004

Македонската мегаѕвезда Тоше Проески денеска со песната „Ангел си ти“ во Истанбул ќе се натпреварува за влез во финалето на фестивалот Евросонг 2004, за што покрај Република Македонија се натпреваруваат уште 21 земја. Во конкуренција за Евросон Македонската мегаѕвезда Тоше Проески денеска со ...

Тоше, релаксирано

Вест - 11.05.2004

УТРЕВЕЧЕР ВО ИСТАНБУЛ СТАРТУВА ЕВРОСОНГ 2004 Тоше утревечер во Истанбул ќе го полага најтешкиот испит во својата кариера. Во име на Македонија, пред Европа. Заради големиот медиумски притисок, сеирџиите и душманите. Јавноста веќе со недели живее во наметнат амбиент: ако Тоше не се пласира меѓу Тоше ...