TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шиповиќ во затворот „Корнојбург“

Утрински - 20.10.2013

Претседателот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, е во притвор во затворот „Корнојбург“, кој се наоѓа во близина на Виена. Затворот во кој е сместен Шиповиќ, има само еднокреветни и ...

Заев: Нема да дозволиме Општина Центар да биде блокирана

Телеграф - 20.10.2013

Секогаш мораме да бидеме исправени, со верба во она во кое сме сигурни, а тоа е дека ова што се случува со Шиповиќ, изречена мерка за апсење поради можност за пуштање во бегство на човек кој тргнал ...

И австриски медиуми ги прoчитаа вистинските мотиви за апсењето на Шиповиќ

Либертас - 20.10.2013

Апсењето на првоосомичениот од случајот „Машинопромет“, Мирослав Шиповиќ, на аеродромот во Виена по потерница распишана од МВР, наиде на осуда и во австриски медиуми.

Шиповиќ во затворот „Корнојбург“ чека екстрадиција

А1 On - 19.10.2013

Претседателот на советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, веќе четврти ден е во притвор во затворот „Корнојбург“, кој се наоѓа во близина на Виена, објавија австриските медиуми .

ФОТО Шиповиќ во затворот „Корнојбург“ ја чека одлуката за екстрадиција

+инфо - 19.10.2013

Претседавачот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ веќе четири дена е во екстрадициски притвор во затворот „Корнојбург“, кој се наоѓа во истоимениот град, а е лоциран во близина на Виена, ...

Општина Центар ќе им помогне на настраданите од невремето

Sky - 19.10.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски со претседателот на советот Мирослав Шиповиќ и стручните лица од општината на лице место извршија увид за оштетувањето на една куќа зад гимназијата ...

СДСМ ја бојкотираше работата на Советот на Скопје

Утрински - 18.10.2013

Опозицијата ја напушти седницата во знак на протест против апсењето на претседавачот на Советот во Центар, Мирослав Шиповиќ Мнозинството градски советници денеска без присуство на опозицијата ...

Солидарност со Шиповиќ и од опозициските советници во Град Скопје

Телма - 18.10.2013

Советниците од коалицијата Сојуз на иднината предводени од СДСМ ја напуштија седницата на Советот на Град Скопје во знак на солидарност со претседателот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ ...

Шиповиќ спречи стечај на Машинопромет, тоа ли е криминал?

А1 On - 18.10.2013

Не престанува голготата на функционерите во општина Центар, избрани неколкукратно од страна на граѓаните. По очајното оспорување на изборните резултати, без почитување на волјата на центарци, власта ...

Опозицијата ја напушти седницата на град Скопје, за власта тие работат на штета на граѓаните

Сител - 18.10.2013

Советниците од Коалицијата на Сојузот за иднината ја напуштија седницата на Советот на Град Скопје. Бараат укинување на притворот на Шиповиќ, кој е првоосомничен за криминал во „Машинопромет“.

Немам поим како да објаснам

Окно - 18.10.2013

Навистина почнувам да се прашувам, дали можеби сепак проблемот е во мене самата. Не е возможно граѓаните на оваа држава да се толку забегани или толку глупи, или толку мизерни и исплашени за да не ...

Советниците на СДСМ покажаа негрижа за граѓаните на Скопје

Курир - 18.10.2013

Советничката група на здружената опозиција на град Скопје, денес ги напушти советничките клупи. Како што посочи Софија Куноска, советниците на опозицијата ја блокираат седницата во знак на ...

Поради Шиповиќ советниците од СДСМ ја напуштија седницата во Град Скопје

+инфо - 18.10.2013

Советниците од коалицијата Сојуз за иднината, предводена од СДСМ, денеска ја напуштија седницата во Град Скопје во знак на протест против апсењето на претседавачот на општинскиот Совет во Центар, ...

Граѓаните бараат слобода за Шиповиќ

А1 On - 18.10.2013

Вчера вечер во центарот на Скопје граѓаните поставија платна преку кои го изразуваат својот револт за апсењето на претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ.

Во знак на солидарност, седницата на Советот на Град Скопје без советниците на СДСМ

Нетпрес - 18.10.2013

Во знак на солидарност со претседавачот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ советниците во Советот на Град Скопје од редовите на СДСМ нема да учествуваат на денешната седница.

ВИДЕО: Опозицијата го напушти Советот на град Скопје

А1 On - 18.10.2013

Опозицијата, денеска, ја напушти 11. седница на Советот на град Скопје во знак на протест против апсењето на претседавачот на општинскиот Совет во Центар, Мирослав Шиповиќ.

Софија Куновска: Единствениот грев на Шиповиќ е што не попушти пред заканите од власта

МКД - 18.10.2013

Советниците од коалицијата Сојуз за иднината, предводена од СДСМ, денеска ја напуштија седницата во Град Скопје поради апсењето на претседавачот на општинскиот Совет во Центар, Мирослав Шиповиќ.

Советниците од СДСМ ја напуштија седницата во Град Скопје, поради Шиповиќ

Sky - 18.10.2013

Советниците на СДСМ во Советот на Град Скопје во знак на солидарност со Претседавачот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, и колегите од општина Центар, нема да присуствуваат на седницата ...

Опозицијата ја напушти седницата на Советот на Град Скопје во знак на солидарност со Шиповиќ

Либертас - 18.10.2013

Изјава на Софија Куновска, координатор на советничка група на СДСМ во Советот на Град Скопје: Советниците на СДСМ во Советот на Град Скопје во знак на солидарност со Претседавачот на Советот на ...

Која е вистината за „Машинопромет“ и Шиповиќ?

Локално - 18.10.2013

Centarnews напиша вчера вечерта како “Шиповиќ е жртва на режимот“. Во продолжение е објавен интегрално целиот текст кој зборува за случувањата и обвинувањата упатени кој советникот: Не престанува ...

Куновска: СДСМ нема да дозволи Груевски со институционално насилство да ја преземе контролата врз општина Центар

Бриф - 18.10.2013

Советниците на СДСМ во Советот на Град Скопје во знак на солидарност со Претседавачот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, и колегите од општина Центар, нема да присуствуваат на денешната ...

Испратено барањето за екстрадиција на Шиповиќ

Тера - 18.10.2013

Барањето за екстрадиција на првоосомничениот за случајот „Машинопромет“ Мирослав Шиповиќ потпишано е и испратено до Австрија, со што започна постапката за негова враќање во Македонија.

Советниците од СДСМ ја напуштија седницата на Советот на општина Куманово

Канал5 - 17.10.2013

Иако имаше кворум за работа, седницата наменета за советнички прашања беше прекината откако со своите сопартијци се солидаризираше и градоначалникот Зоран Дамјановски заедно со администрацијата.

Барањето за екстрадиција на Шиповиќ потпишано и испратено во Виена

Канал5 - 17.10.2013

Шиповиќ трет ден е во судски притвор во Виена каде е уапсен по меѓународна потерница. Барањето за екстрадиција на Мирослав Шиповиќ е потпишано и пратено во Виена, потврдија за Канал 5 од ...

Беџети најавува брза екстрадиција на Шиповиќ

Утрински - 17.10.2013

Министерството за правда го испрати барањето за испорачување до правосудните власти во Виена Актуелниот претседавач на Советот на Центар, кој од пред три дена е во екстрадициски притвор во Виена, ...

Потпишано и испратено барањето за екстрадиција на Шиповиќ

Вест - 17.10.2013

Министерот за правда Блерим Беџети, го потпишал барањето за екстрадиција на Преседателот на советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ,кој е првосомничен во случајот Преседавач,а кој во вторникот ...

Потпишано и испратено барањето за екстрадиција на Шиповиќ

Алсат-М - 17.10.2013

Министерот за правда Блерим Беџети го потпиша барањето за екстрадиција на првоосомничениот во случајот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ, кој завчера беше приведен на аеродромот во Виена, по меѓународна ...

Потпишано и испратено барањето за екстрадиција на Шиповиќ

24 Вести - 17.10.2013

Министерот за правда Блерим Беџети го потпиша барањето за екстрадиција на првоосомничениот во случајот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ, кој завчера беше приведен на аеродромот во Виена, по меѓународна ...

Зошто ослободување од притвор само за Шиповиќ?

Дневник - 17.10.2013

Ако се докаже дека претседателот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, е виновен за стопански криминал, а неговата матична партија веќе гарантира со имот за тој да се брани од слобода, и ...

Потпишано и испратено барањето за екстрадиција на Шиповиќ

А1 On - 17.10.2013

Министерот за правда Блерим Беџети го потпиша барањето за екстрадиција на првоосомничениот во случајот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ, кој завчера беше приведен на аеродромот во Виена, по меѓународна ...

Беџети: Шиповиќ брзо ќе биде испорачан во Македонија

Press24 - 17.10.2013

Министерот за правда Блерим Беџети вчера информираше дека Министерството за правда ја почнало постапката за екстрадиција на Мирослав Шиповиќ од Виена, пренесува „24 Вести“.

ФОТО: И тоа се случува - власта самата си се бојкотираше

Press24 - 17.10.2013

Во знак на солидарност со Мирослав Шиповиќ кој беше уапсен во Виена по распишаната меѓународна потерница од македонското МВР за случајот Претседавал, советниците на СДСМ и коалицијата во општина ...

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Шиповиќ

Телеграф - 17.10.2013

Барањето за екстрадиција со целокупната судска документација е испратена до правосудните власти во Виена Министерот за правда Блерим Беџети го потпиша барањето за екстрадиција на првоосомничениот во ...

(ФОТО) СДСМ со поддршка за Шиповиќ: Бојкотирана седницата на Советот на Општина Куманово

А1 On - 17.10.2013

Советниците на СДСМ од Куманово и нивните коалициони партнери од Сојузот за иднината, денеска во знак на солидарност со претседателот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ по повод неговиот ...

Советниците и градоначалникот Дамјановски во бојкот поради притворот за Шиповиќ

МКД - 17.10.2013

Кумановските советници од коалицијата Сојуз за иднината предводена од СДСМ денеска ја напуштија седницата на Советот. На ваквиот чекор се решија заедно со градоначалникот Зоран Дамјановски заради ...

Беџети го потпиша барањето за екстрадиција на Шиповиќ

Press24 - 17.10.2013

Министерот за правда Блерим Беџети го потпиша барњето за екстраиција на Претседателот на советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ. Сега, барањето ќе им биде испратено на австриските власти по што ...

Македонија го испрати барањето за екстрадиција на Шиповиќ

Курир - 17.10.2013

Министерот за правда Блерим Беџети го потпиша барањето за екстрадиција на првоосомничениот во случајот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ, кој завчера беше приведен на аеродромот во Виена, по меѓународна ...

ВИДЕО Советниците од „Сојузот за иднината“ во Штип ја напуштија седницата поради Шиповиќ

+инфо - 17.10.2013

Советничката група на СДСМ во Советот на општина Штип и другите советници од коалицијата „Сојуз за иднината“ ја напуштија седницата на Советот на општина Штип.

Советниците на СДСМ во Град Скопје ќе ја бојкотираат утрешната седница

Нова ТВ - 17.10.2013

- Согласно најавените активности од страна на Социјалдемократскиот сојуз, советничката група на СДСМ и коалицијата во град Скопје, во знак на солидарност кон Мирослав Шиповиќ, нема да присуствува на ...

Беџети го потпишал барњето за екстрадиција на Шиповиќ

Нова ТВ - 17.10.2013

Министерот за правда Блерим Беџети го потпишал барњето за екстрадиција на Претседателот на советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ, објавуваат медиумите.

(ВИДЕО) Советниците на Сојузот за иднината во Штип ја напуштија седницата во знак на поддршка на Шиповиќ

А1 On - 17.10.2013

Советничката група на СДСМ во Советот на општина Штипи и другите советниците од коалицијата „Сојуз за иднината“ ја напуштија седницата на Советот на општина Штип.

Потпишано и испратено барањето за екстрадиција на Шиповиќ

Сител - 17.10.2013

Министерот за правда Блерим Беџети го потпиша барањето за екстрадиција на првоосомничениот во случајот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ, кој завчера беше приведен на аеродромот во Виена, по меѓународна ...

Правда го испрати во Виена барањето за екстрадиција на Шиповиќ

+инфо - 17.10.2013

Барањето за екстрадиција на Шиповиќ е испратено во Виена, потврдија од Министерството за правда за Плусинфо. Министерот за правда, Блерим Беџети, го потпиша барањето за екстрадиција на претседателот ...

Испратено барањето за екстрадиција на Шиповиќ

Макфакс - 17.10.2013

Барањето за екстрадиција на првоосомничениот за случајот „Машинопромет“ Мирослав Шиповиќ потпишано е и испратено до Австрија, со што започна постапката за негова враќање во Македонија.

Испратено барањето за екстрадиција на Шиповиќ

Кајгана - 17.10.2013

Барањето за екстрадиција на првоосомничениот за случајот „Машинопромет“ Мирослав Шиповиќ потпишано е и испратено до Австрија, со што започна постапката за негово враќање во Македонија.

Советниците од СДСМ во Куманово одложија седница поради Шиповиќ

Р.С.Европа - 17.10.2013

Кумановските советници од коалицијата на СДСМ ја одложија и последната седница на Советот во знак на револт поради апсењето на Мирослав Шиповиќ, иако на дневниот ред вторпат биле советнички прашања.

По велешките, кумановски и советниците на Град Скопје со бојкот на седницата

Локално - 17.10.2013

Советниците на СДСМ почнаа со спроведувањето и предупредувачките бојкоти на седниците на советите., откако лисеот ЗАев повика дека нема да дозволи демонстрација на сила и моќ од страна на ...

Прекината седницата на Советот на Општина Куманово

Бриф - 17.10.2013

Десеттата седница на Советот на Општина Куманово на која единствена точка на дневниот ред беа советничките прашања денеска беше прекината откако советниците од СДСМ и коалицијата ”Сојуз за иднината” ...

Беџети го потпиша барањето за екстрадиција на Шиповиќ

Либертас - 17.10.2013

Министерот за правда Блерим Беџети го потпиша барањето за екстрадиција на првоосомничениот во случајот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ, кој завчера беше приведен на аеродромот во Виена, по меѓународна ...

Македонија го потпиша барањето за екстрадиција на Шиповиќ

Локално - 17.10.2013

Министерот за правда Блерим Беџети го потпиша барањето за екстрадиција на првоосомничениот во случајот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ, кој завчера беше приведен на аеродромот во Виена, по меѓународна ...

Беџети: Шиповиќ набрзо се очекува да биде екстрадиран

Република - 17.10.2013

- Шиповиќ се бара да биде екстрадиран во нормална постапка, очекуваме дека многу брзо ќе биде испорачан во земјава бидејќи немаме сознанија дека се бара за сторени други кривични дела надвор од ...

Испратено барањето за екстрадиција на Шиповиќ

Sky - 17.10.2013

Министерот за правда Блерим Беџети го потпиша барањето за екстрадиција на претседавачот на Советот на Центар кој од пред три дена е во притвор во Ввиена Австрија.

СДСМ ја напушти седницата на Советот на општина Куманово – протестира за апсењето на Шиповиќ

Либертас - 17.10.2013

Советниците на колалицијата на СДСМ, градоначалникот и локалната администрација денеска ја напуштија седницата на Советот на Општина Куманово во знак на протест за апсењето и притворањето на нивниот ...

СДСМ ја напушти седницата - протестира за апсењето на Шиповиќ

Kumanovo News - 17.10.2013

Советниците на колалицијата на СДСМ, градоначалникот и локалната администрација денеска ја напуштија седницата на Советот на Општина Куманово во знак на протест за апсењето и притворањето на нивниот ...

Советниците на Сојузот за иднината во Штип ја напуштија седницата во знак на поддршка на Шиповиќ (ВИДЕО)

Sky - 17.10.2013

Советничката група на СДСМ во Советот на општина Штипи и другите советниците од коалицијата „Сојуз за иднината“ ја напуштија седницата на Советот на општина Штип.

Опозицијата бојкотира седници, побарана е екстрадиција на Шиповиќ од Виена

Фактор - 17.10.2013

Започнува постапката за враќање на претседавачот на општина Центар Мирослав Шиповиќ во Скопје. За првоосомничниот за случајот „Машинопромет“, барањето за екстрадиција го потпишал министерот за ...

Шиповиќ спречи стечај на Машинопромет, тоа ли е криминал?

Либертас - 17.10.2013

Не престанува голготата на функционерите во општина Центар, избрани неколкукратно од страна на граѓаните. По очајното оспорување на изборните резултати, без почитување на волјата на центарци, власта ...

Зошто ослободување само на Шиповиќ

Денешен - 17.10.2013

Ако се докаже дека претседателот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, е виновен за стопански криминал, а неговата матична партија веќе гарантира со имот за тој да се брани од слобода, и ...

Коалицијата на СДСМ ќе ја бојкотира седницата на Совет?

Kumanovo News - 17.10.2013

Советниците на СДСМ и нивните коалициони партнери утре ќе да ја напуштат седницата на Советот на Општина Куманово на која градоначалникот и локалната администрација треба да одговараат на советнички ...

Барањето за екстрадиција на Шиповиќ испратено во Виена

Бриф - 17.10.2013

Министерот за правда Блерим Беџети го потпиша барањето за екстрадиција на првоосомничениот во случајот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ, кој завчера беше приведен на аеродромот во Виена, по меѓународна ...

Жерновски се жали од односот на власта

Н.Македонија - 17.10.2013

Андреј Жерновски, градоначалник на општината Центар, вчера испрати писмо до претставниците на дипломатско-конзуларните претставништва во земјава, во кое ја објаснува состојбата во општината во ...

Потпишано и испратено барањето за екстрадиција на Шиповиќ

Н.Македонија - 17.10.2013

Министерот за правда Блерим Беџети го потпиша барањето за екстрадиција на првоосомничениот во случајот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ, кој завчера беше приведен на аеродромот во Виена, по меѓународна ...

„Го признавам само судот на својата партија“

Н.Македонија - 17.10.2013

Кој од нас, граѓаните, прифатил пресуда против себе на суд во граѓански спор и рекол судот постапил професионално и според законот. Е па, и партиите за жал, наместо да водат, се вклопуваат во таа ...

Жерновски со писмо до дипломатите се жали на односот на власта кон општина Центар

24 Вести - 16.10.2013

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски им испрати писмо на дипломатско-конзуларните претставници во земјава во кое тој ги информира за, односот на власта кон општината, особено по ...

Почна постапката за екстрадиција на Шиповиќ

24 Вести - 16.10.2013

Почна постапката за екстрадиција на првоосомничениот во аферата “Машинопромет” Мирослав Шиповиќ. Од официјална Виена е потврдено дека уапсеното лице на аеродромот во Виена е Шиповиќ и побарале ...

Започната постапката за екстрадиција на Шипковиќ

Алсат-М - 16.10.2013

Властите ја започнаа постапката за екстрадиција на првоосомничениот во случајот Машинопромет, Мирослав Шиповиќ. Тој беше уапсен вчера во Виена по распишаната меѓународна потерница.

Жерновски бара помош од владите на западните држави

Телма - 16.10.2013

Градоначалникот на oпштина Центар, Андреј Жерновски, испрати писмо до западните амбасади во Скопје, со кое ги повикува да ги информираат своите влади за односот на власта кон општинското раководство ...

Заев се пазарел со Судот за притворот на Шиповиќ

Дневник - 16.10.2013

Наместо откако ќе слета во Скопје, првиот човек на Советот на Центар, Мирослав Шиповиќ, вчера беше уапсен на виенскиот аеродром. Македонската полиција, по барање на судот, завчера доцна вечерта ...

Се подготвува документацијата за екстрадиција на Шиповиќ

Канал5 - 16.10.2013

Документацијата за екстрадицијата на Шиповиќ се подготвува. Ќе треба да ја потпише министерот за правда Блерим Беџети, а конечната одлука ќе ја донесат властите во Австрија каде првоосомничениот во ...

Раководството на СДСМ ги заложува своите станови за Шиповиќ

Телеграф - 16.10.2013

Изјавата за заложување на становите беше дадена на вчерашниот протест пред Основниот суд-Скопје 1 Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, Радмила Шекеринска и останатите членови на раководството на СДСМ вчера ...

Чекајќи го Шиповиќ

Окно - 16.10.2013

Знаете ли како гласи најновата клетва кај Македонците?! Да даде господ вемерето да те пречека на аеродром: ако не те уапсат, жената ќе ти падне од тераса!!! Владо Димов е единствената политичка ...

Жерновски се „расплака“ пред амбасадорите

Press24 - 16.10.2013

Писмо до претставниците на Дипломатско-конзуларните служби во Република Македонија, поповод аспењето на Претседателот на Советот на општина Центар Г.Шиповиќ од опозиционата СДСМ Почитувани екселенции ...

Правда има рок од 40 дена да испрати барање за екстрадиција на Шиповиќ

+инфо - 16.10.2013

Министерството за правда има рок од 40 дена да ја комплетира документацијата и да ја испрати до нaдлежните органи во Виена, со барање за екстрадиција за претседателот на Советот на општина Центар, ...

Започна постапката за екстрадиција на Шиповиќ

Сител - 16.10.2013

Министерството за правда ја започна постапката за екстрадиција на советникот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ од Виена, потврди вчера министерот за правда Блерим Беџети.

Жерновски до амбасадорите: Власта сака да го блокира Центар и да изнуди оставка од Шиповиќ

+инфо - 16.10.2013

Градоначалникот на oпштина Центар, Андреј Жерновски, испрати писмо до претставниците на дипломатско – конзуларните претставништва во земјава, во кое ја објаснува состојбата во Oпштината во изминативе ...

Жерновски бара меѓународна заштита на лице осомничено за криминал

Нетпрес - 16.10.2013

Со писмо до претставниците на дипломатско-конзуларните служби во Македонија, по повод аспењето на претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ од опозиционата СДСМ, градоначалникот на ...

Жерновски ги алармира амбасадорите во земјава

Нова ТВ - 16.10.2013

Писмо до претставниците на Дипломатско-конзуларните служби во Република Македонија, поповод аспењето на Претседателот на Советот на општина Центар Г.Шиповиќ од опозиционата СДСМ - Почитувани ...

Што се имаат функционерите на СДСМ да заложат во одбрана на Шиповиќ?

Курир - 16.10.2013

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во изјавата пред основниот суд во обид на одбрана на Мирослав Шиповиќ изјави дека раководството на СДСМ е спремно да го заложи својот личен имот како гаранција ...

Жерновски: Власта сака пресврт во Центар, а налогот за апсење на Шиповиќ ги поминува сите граници!

МКД - 16.10.2013

Последниот настан со кој е издаден налог за апсење на претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ, ги поминува сите граници, пишува градоначалникот Андреј Жерновски во писмото што го ...

Ќе мрзнат ли учениците од Центар поради апсењето на Шиповиќ?

+инфо - 16.10.2013

Парното греење во градинките и во основните училишта во Општина Центар е ставено под прашалник откако е лишен од слобода претседавачот на општинскиот Совет, Мирослав Шиповиќ.

Почна постапката за екстрадицијата на Шиповиќ

Алфа - 16.10.2013

Почна постапката за екстрадиција на првоосомничениот во аферата “Машинопромет” Мирослав Шиповиќ. Автриските служби официјално потврдиле дека вчера уапсеното лице на аеродромот во Виена е Шиповиќ и ...

Жерновски до дипломатите: Алармирајте за политичкото апсење на Шиповиќ

А1 On - 16.10.2013

Градоначалникот на општина Центар испрати писмо до претставниците на Дипломатско-конзуларните служби во Република Македонија, по повод аспењето на Претседателот на Советот на општина Центар, Шиповиќ ...

40 дена екстрадиционен притвор за првоосомничениот во аферата Машинопромет Шиповиќ

Сител - 16.10.2013

40 дневен екстрадиционен притвор му одреди судот во Виена на Мирослав Шиповиќ кого амкедоснката почлиција го бара за криминал во машинопромет. Во Австрија Шиповиќ ќе чека да заврѓши постапката за ...

СДСМ: „Дневник“ непрофесионално и тенденциозно сака да ја изврти вистината

А1 On - 16.10.2013

Изборот на наднаслов и наслов на денешниот текст објавен во весникот „Дневник“ НОВ СКАНДАЛ НА СДСМ „ЗАЕВ СЕ ПАЗАРЕЛ СО СУДОТ ЗА ПРИТВОРОТ НА ШИПОВИЌ“ од авторите Лепа Ѓорѓиевска и Катерина Нешкова, е ...

Опозицијата протестираше пред Кривичен суд за слобода на Шиповиќ

Таратур - 16.10.2013

Слобода и правда за Шиповиќ - ова беа дел од пораките со кои здружената опозиција, побара ослободување на претседавачот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ.

Почна постапката за екстрадиција на Мирослав Шиповиќ

Нова ТВ - 16.10.2013

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на Мирослав Шиповиќ од Виена, потврди вчера министерот за правда Блерим Беџети. „Шиповиќ се бара да биде екстрадиран во нормална постапка, ...

Започната постапката за екстрадиција на Шиповиќ

Нетпрес - 16.10.2013

Постапката за екстрадиција на првоосомничениот во случајот „Машино промет“, Мирослав Шиповиќ, кој вчера во утринските часови беше уапсен на виенскиот аеродром започна вчера, потврдија за Нетпрес од ...

Беџети: Шиповиќ брзо ќе биде екстрадиран во Македонија

+инфо - 16.10.2013

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на Мирослав Шиповиќ од Виена, најави министерот за правда Блерим Беџети за телевизијата „24 Вести“.

Започна постапката за екстрадиција на Шиповиќ

Press24 - 16.10.2013

Министерството за правда ја започна постапката за екстрадиција на советникот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ од Виена, потврди вчера министерот за правда Блерим Беџети.

Шиповиќ брзо ќе биде испорачан од Виена, Жерновски помош бара од дипломатите

Фактор - 16.10.2013

Започна постапката за екстрадиција на претседавачот на општина Центар и првоосомничен во случајот Машинопромет, Мирослав Шиповиќ од Виена. Ова го потврди и министерот за правда Блерим Беџети кој вели ...

Жерновски се обрати до дипломатите

Sky - 16.10.2013

Писмо до претставниците на Дипломатско-конзуларните служби во Република Македонија, по повод аспењето на Претседателот на Советот на општина Центар Г.Шиповиќ од опозиционата СДСМ.

СДСМ: „Дневник“ непрофесионално и тенденциозно сака да ја изврти вистината

Бриф - 16.10.2013

Изборот на наднаслов и наслов на денешниот текст објавен во весникот „Дневник“ НОВ СКАНДАЛ НА СДСМ „ЗАЕВ СЕ ПАЗАРЕЛ СО СУДОТ ЗА ПРИТВОРОТ НА ШИПОВИЌ“ од авторите Лепа Ѓорѓиевска и Катерина Нешкова, е ...

Жерновски со писмо до амбасадорите за апсењето на Шиповиќ

Либертас - 16.10.2013

Писмо на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, до претставниците на Дипломатско-конзуларните служби во Република Македонија, по повод аспењето на Претседателот на Советот на општина ...

Течат роковите за екстрадиција на Шиповиќ

Либертас - 16.10.2013

40 дена е рокот во кој правда треба ја прати неопходната документација во Виена за претседателот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ да биде екстрадиран во земјава.

Заев се пазарел со судот за притворот на Шиповиќ

Денешен - 16.10.2013

Наместо откако ќе слета во Скопје, првиот човек на Советот на Центар, Мирослав Шиповиќ, вчера беше уапсен на виенскиот аеродром. Македонската полиција, по барање на судот, завчера доцна вечерта ...

СДСМ: Текстот на Дневник е пример за непрофесионализам и тенденциозност

Либертас - 16.10.2013

Соопштение – Писмена реакција на СДСМ до дневниот весник „Дневник“: Почитувани, Изборот на наднаслов и наслов на денешниот текст објавен во весникот „Дневник“ НОВ СКАНДАЛ НА СДСМ „ЗАЕВ СЕ ПАЗАРЕЛ СО ...

Жерновски се пожали до странските амбасади

Република - 16.10.2013

Според Андреј Жерновски, акцијата Претседавач „не и оди во полза на нашата демократија и приближувањето на РМ кон ЕУ и НАТО“ -Почитувани екселенции на Дипломатско-конзуларните служби во Република ...

Почна постапката за екстрадиција на Шиповиќ

Локално - 16.10.2013

Почна постапката за екстрадиција на првоосомничениот во аферата “Машинопромет” Мирослав Шиповиќ. Од официјална Виена е потврдено дека уапсеното лице на аеродромот во Виена е Шиповиќ и побарале ...

Започната постапката за екстрадиција на Шиповиќ

Точка - 16.10.2013

Постапката за екстрадиција на првоосомничениот во случајот "Машино промет", Мирослав Шиповиќ, кој вчера во утринските часови беше уапсен на виенскиот аеродром започна вчера, потврдија за Нетпрес од ...

Започната постапката за екстрадицијата на Шиповиќ

Локално - 16.10.2013

Постапката за екстрадиција на Мирослав Шиповиќ, првоосомничениот во аферата “Машинопромет”, започна . По официјалната потврда од страна на австриските служби дека се работи за соодветното лице, било ...

Започна процедурата за екстрадиција на Шиповиќ

Република - 16.10.2013

Почна постапката за екстрадиција на првоосомничениот во аферата “Машинопромет” Мирослав Шиповиќ. Виена и официјално потврди дека уапсеното лице на тамошниот аеродромот е Шиповиќ.

Вечна криза

Н.Македонија - 16.10.2013

Постојат неколку ситни потези што секогаш може да се повлечат, за владејачката партија да им ги затвори устите на сите што ја критикуваат дека врши полициска тортура и се пресметува со ...

Заев: Нема да го напуштиме парламентот и да го блокираме системот

Н.Македонија - 16.10.2013

Интервју на лидерот на СДСМ за утрешниот број на „Нова Македонија“ Немаме намера да правиме притисок врз судот туку бараме почитување на законите во Македонија и да му се дозволи на претседавачот на ...

Заев и Шеќеринска ги нудат становите за Шиповиќ да се брани од слобода

Н.Македонија - 16.10.2013

Пред Основниот суд Скопје 1 вчера се одржа протест на опозицискиот СДСМ, на кој беше побарано ослободување од притвор на претседавачот на скопската општина Центар, осомничен за милионски криминал во ...

Шиповиќ приведен во Виена

Телма - 15.10.2013

Претседавачот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ утрово е приведен од полицијата на аеропдромот во Виена. Како што потврдил во телефонско јавување, му било соопштено дека е приведен врз ...

Шиповиќ уапсен на виенскиот аеродром

24 Вести - 15.10.2013

Претседавачот на Советот на Општина Центар Миодраг Шиповиќ, уапсен е утрово на Виенскиот аеродром. Трчајќи да го фати летот за Скопје, тој за 24 Вести вели дека бил уапсен од Интерпол.

Мирослав Шиповиќ уапсен на виенскиот аеродром!

Deutsche Welle - 15.10.2013

Се очекува претседавачот на Советот на општина Центар да мине неколку дена во екстрадиционен притвор во Виена, а потоа да биде префрлен во ...

Во Виена приведен Шиповиќ, првоосомничен во случајот „Претседавач“

Алсат-М - 15.10.2013

Првоосомничениот во случајот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ е приведен на аеродромот во Виена, по меѓународна потерница распишана од основен суд Скопје 1, потврди ...

Шиповиќ за Телма: брзав да фатам авион, а ме притворија во Виена

Телма - 15.10.2013

-Јас сум притворен од полицијата на аеродромот во Виена трчајќи да го фатам авионот за Скопје. Полицијата ме сопре после пасошката контрола и ми кажа дека веќе е распиошана меѓународна потерница по ...

Протест на опозицијата пред судот за поддршка на Шиповиќ

Телма - 15.10.2013

Како и што беше планирано, претставници на опозициската коалиција предводена од СДСМ се собраа денеска пред зградата на Основен суд - Скопје 1 во знак на протест поради „полициско – политичките ...

Шиповиќ уапсен пред да стигне во Скопје

Утрински - 15.10.2013

Претседавачот на Советот на Општина Центар притворен во Виена, од австриските власти, со меѓународна потерница распишана вчера Претседавачот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, утрово ...

Уапсен Мирослав Шиповиќ

Канал5 - 15.10.2013

Мирослав Шиповиќ претпладнево е уапсен на меѓународниот аеродром во Виена. Канал 5 контактираше со Шиповиќ кому и покрај апсењето австриските полицајци му го оставил е мобилниот телефон.

Шиповиќ: Ме уапсија додека брзав кон излезот за летот кон Македонија

Канал5 - 15.10.2013

Мирослав Шиповиќ планираше да слета во Скопје денеска околу пладне и да биде преземен од надлежните истражни органи кои го испитуваат случајот „Машинопромет“.

Судот со остра реакција на барањето на Заев Шиповиќ да се брани од слобода

Канал5 - 15.10.2013

За судот тоа претставува обид да се вовлече судската власт во јавни политички уцени кон извршната и законодавната власт поради остварување цели на поединци или групи спротивно на темелните вредности ...

Шиповиќ:Брзав за летот кон Македонија, полицајците рекоа да не брзам, уапсен сум!

Канал5 - 15.10.2013

На половина пат кон Македонија, претседавачот на општина Центар Мирослав Шиповиќ беше уапсен на аеродромот во Виена. Шиповиќ утрово слетал во Виена на враќање од САД, кога брзал да го фати авионот за ...

Потерницата по Шиповиќ била издадена вчера

Телма - 15.10.2013

МВР потврди дека Мирослав Шиповиќ утринава бил уапсен од страна на австриската полиција на аеродромот во Виена по претходна меѓународна потерница која вчера била издадена од страна на основниот суд ...

Обид на власта да го преземе мнозинството во Советот на Центар

Телма - 15.10.2013

Граѓаните кои денеска присуствуваа на протестот на опозицијата сметаат дека полициската акција против претседавачот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ и изрекувањето на мерката притвор ...

Заев и Шеќеринска ги нудат становите за слобода на Шиповиќ

Вест - 15.10.2013

ПРОТЕСТ НА ОПОЗИЦИЈАТА ПРЕД КРИВИЧНИОТ СУД Со мирен протест пред Скопскиот кривичен суд, раководството и членови на СДСМ и поддржувачи на претседавачот на Советот на Општината Центар Мирослав Шиповиќ ...

Шиповиќ доби лисици на раце во Виена

24 Вести - 15.10.2013

Шиповиќ не дочека да стигне на македонскиот аеродром. Го уапси австриска полиција на виенскиот аеродром по меѓународна потерница што МВР ја распишала вчера.

Протести на опозицијата пред Кривичниот суд - бараат слобода за Шиповиќ

24 Вести - 15.10.2013

Слобода и правда за Шиповиќ - ова беа дел од пораките со кои здружената опозиција, побара ослободување на претседавачот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ.

Беџети за 24 Вести - Почна постапката за екстрадиција на Шиповиќ

24 Вести - 15.10.2013

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на Мирослав Шиповиќ од Виена, потврди за 24 Вести министерот за правда Блерим Беџети. „Шиповиќ се бара да биде екстрадиран во нормална ...

Соопштение на претседателот на судот за средбата со Заев и Жерновски

Телма - 15.10.2013

Основен суд Скопје 1 попладнево издаде соопштение во врска со разговорот на претседателот на судот со претседателот на СДСМ Зоран Заев , градоначалникот на Центар Андреј Жерновски.

Koтевски со коментар: „СДСМ и` нанесува штета на државата“

Телма - 15.10.2013

Помошникот министер за внатрешни работи Иво Котевски, денеска, давајќи изјава во врска со приведувањето на претседавачот на Советот на Центар Мирослав Шиповиќ на аеродромот во Виена, даде и политичка ...

СДСМ со протести пред Кривичниот суд во Скопје

Алсат-М - 15.10.2013

Се бара укинување на мерката притвор за Шипковиќ Опозициската СДСМ денеска излезе на протести пред Кривичниот суд во Скопје. Бараа да се укине мерката притвор за Мирослав Шиповиќ и на претседателот ...

Заев ги понуди својот и станот на Шеќеринска за Шиповиќ да се брани од слобода

Канал5 - 15.10.2013

Нашата намера изразувајќи протест во знак на солидарност, пред Основниот суд Скопје 1 не е за да вршиме притисок врз судот, туку да пуштиме силна порака да се почитува законот во Република Македонија ...

Во Виена приведен Шиповиќ, првоосомничен во случајот Претседавач

Вест - 15.10.2013

Првоосомничениот во случајот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ е приведен на аеродромот во Виена, по меѓународна потерница распишана од основен суд Скопје 1.

ФОТО: Протест за поддршка на Шиповиќ

Утрински - 15.10.2013

Претставници на опозицијата предводена од СДСМ се собраа денеска пред зградата на Основен суд - Скопје 1 за поддршка на претседавачот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ, кој е првоосмничен ...

Мирослав Шиповиќ уапсен на виенскиот аеродром

Таратур - 15.10.2013

Мирослав Шиповиќ е уапсен при самото слетување на Виенскиот аеродром. Шиповиќ за А1он ја потврди оваа информација. За него имало распишано меѓународна потерница и сега се наоѓа, како што рече, во ...

Шиповиќ уапсен на аеродромот во Виена

Алфа - 15.10.2013

Претседавачот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ, утринава е приведен од полициски службеници на аеродромот во Виена додека менувал летови за да стигне во Скопје.

Шиповиќ уапсен на виенскиот аеродром

Кајгана - 15.10.2013

Претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ утрово бил уапсен на аеродромот во Виена. Иако по Шиповиќ првично имаше распишано само интерна потерница, во понеделникот, МВР по барање ...

Шиповиќ приведен на виенскиот аеродром

OhridNews - 15.10.2013

Претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ утрово бил приведен на аеродромот во Виена, јавува „Макфакс“. Иако по Шиповиќ првично имаше распишано само интерна потерница, во ...

Советниците од Кисела Вода се солидаризираа со Шиповиќ

+инфо - 15.10.2013

Советниците од „Сојузот за иднината“ од општина Кисела Вода ја напуштија седмата седница на советот и се солидаризираа со нивниот колега Мирослав Шиповиќ, кој утрово беше уапсен на аеродромот во ...

Шиповиќ во притвор во Австрија ќе остане уште неколку месеци

Press24 - 15.10.2013

Шиповиќ во притвор во Австрија ќе остане уште неколку месеци. Согласно судската пракса, предметите за екстрадиција на лица кои во Македонија се бараат за сторени кривични дела, никогаш не завршила ...

МВР: По официјална потврда ќе отпочне и екстрадицијата на Шиповиќ

Курир - 15.10.2013

МВР има само телефонско известување за апсењето на Шиповиќ во Виена. Откако ќе добие официјална потврда дека станува збор за првоосомничениот во операцијата „Претседавач“ ќе се отпочне и постапката ...

Опозицијата на протести против полициско-политичките апсења (ФОТО)

МКД - 15.10.2013

Опозицијата се собра пред Основниот суд Скопје 1 во знак на протест поради, како што велат, полициско – политичките апсења и против режимското владеење на Никола Груевски.

Шиповиќ - ме притворија на трчање

Р.С.Европа - 15.10.2013

Осомничениот во „Претседавач“, Мирослав Шиповиќ е уапсен на пат кон Скопје, на аеродромот во Виена. Сакаат да ме малтретираат, сакаат да се изживуваат со мене..

ВИДЕО: Опозицијата протестира пред Основен суд Скопје 1

А1 On - 15.10.2013

Со паролите „Не го силувајте Центар“ и „Слобода за Шипо“, точно напладне, опозицијата предводена од Зоран Заев, го започна протестот пред Основниот суд Скопје 1.

Шиповиќ е уапсен по меѓународна потерница, почнува постапката за негова екстрадиција

МКД - 15.10.2013

Министерството за внатрешни работи на Македонија засега само телефонски е известено дека Мирослав Шиповиќ е уапсен на аеродромот во Виена. По официјалната потврда за ова, Министерството за правда на ...

Опозицијата мобилизирана околу Шиповиќ, според власта - законот е еднаков за сите

Таратур - 15.10.2013

Со пуштањето на Мирослав Шиповиќ да се брани од слобода власта ќе покаже дека нема намера на сила да ја преземе Општината Центар, порачува претседателот на СДСМ Зоран Заев.

ВИДЕО: Со свирежи и пароли за поддршка на Шиповиќ

Нова ТВ - 15.10.2013

Со пароли и извици „Паѓа влада“, „Не ја силувајте слободата“, „Слобода за Шиповиќ“ и свирежи, стотина поддржувачи на Мирослав Шиповиќ се собраа пред Основниот суд Скопје 1 во знак на револт за ...

МВР чека официјална потврда за да почне екстрадицијата на Шиповиќ

+инфо - 15.10.2013

МВР досега само преку телефон било известено дека Мирослав Шиповиќ е уапсен во Виена, а откако ќе добие и официјална потврда, најави дека ќе се отпочне и постапката за негова екстрадиција.

“Рикна“ протестот за Шиповиќ

Курир - 15.10.2013

Народот не одобрува криминал, а во Македонија поддршка не може да добие личност која е првоосомничена во случај кој се води на суд. Ова уште еднаш се докажа денес, на протестот пред основниот Суд ...

(ВИДЕО) Георгиев: Притворот на Шиповиќ е освета за непокорот во Центар

А1 On - 15.10.2013

Опозицијата денеска се појави пред Основниот суд 1 да покаже солидарност кон апсењето на Мирослав Шиповиќ. Според Гордан Георгиев од СДСМ, за македонската јавност и граѓаните на Центар кои 3 пати по ...

Протест за потсмев: Едвај 300 граѓани, половина сопартијци го бранеа Шиповиќ

Нетпрес - 15.10.2013

Уште една, веќе видена и лошо организирана сцена на опозицијата во обид да се прикрие криминалот на партиските членови. Со протест, организиран на Фејсбук тие денеска ја бранеа честа на претседавачот ...

Судот остро реагираше на барањето на лидерот на СДСМ Шиповииќ да биде ослободен

Press24 - 15.10.2013

Основниот суд Скопје 1 реагира на изјавата која вчера ја даде лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во која апелира да биде укината мерката притвор за Мирослав Шиповиќ.

Опозицијата со протести за поддршка на Шиповиќ

Р.С.Европа - 15.10.2013

Со протестот не ни е намерата да вршиме притисок врз судот, туку да пуштиме силна порака да се почитува законот во Македонија. Шиповиќ нема намера да побегне и во прилог на тоа поднесовме и имотна ...

ГАЛЕРИЈА Заев и Шекеринска понудија имот како гаранција за Шиповиќ

+инфо - 15.10.2013

СДСМ не бара амнестија за претседателот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, првоосомничен во случајот „Претседавач“, ниту пак сака да влијае на одлуката на Судот.

(ВИДЕО) Котевски: Полицијата не избира кога ќе распише потерница

А1 On - 15.10.2013

Полицијата не одлучува кога ќе распише потерница, го прави откако судот ќе го побара тоа, изјави порпаролот на МВР, Иво Котевски. Вака го објасни фактот што потерницата за претседателот на Советот на ...

Судот кон Заев: Работиме непристрасно и без политички влијанија

+инфо - 15.10.2013

Основниот суд Скопје 1 реагира на вчерашната изјава на претседателот на СДСМ, Зоран Заев во која тој апелира судот да ја укине мерката притвор за Мирослав Шиповиќ и неговите соработници и да им ...

Зоран Заев ги понуди својот и станот на Шеќеринска како гаранција Шиповиќ да се брани од слобода (ФОТО)

МКД - 15.10.2013

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, заедно со градоначалникот на општината Центар Андреј Жерновски денеска додека траеја протестите на опозицијата се сретнаа со претседателот на Основниот суд Скопје 1, ...

Шиповиќ приведен во Виена

Капитал - 15.10.2013

Првоосомничениот во случајот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ е приведен на аеродромот во Виена, по меѓународна потерница распишана од основен суд Скопје 1, Шиповиќ, се уште се наоѓа на аеродромот во ...

Заев: Ги нудиме и нашите станови за Шиповиќ да се брани од слобода

Нетпрес - 15.10.2013

Денешниот протест не беше со цел да вршиме притисок врз судот, туку да покажеме солидарност со Мирослав Шиповиќ и да побараме да му биде дозволено да се брани од слобода, вели лидерот на СДСМ, Зоран ...

Заев и Шекеринска ги понудија имотите како гаранција за Шиповиќ

Кајгана - 15.10.2013

Приврзаници на опозиција денеска на пладне се собраа пред Основниот суд 1 за да му дадат поддршка на претседателот на советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ , кој изутрината беше уапсен во Виена.

Заев: Нема да дозволиме демонстрирање на страв и сила

Нова ТВ - 15.10.2013

- Целта на нашето барање пред Основниот суд Скопје 1, е да ја потврдиме нашата намера изразувајќи протест во знак на солидарност, не за да вршиме притисок врз судот, туку да пуштиме силна порака да ...

ЗАЕВ: Намерата е да пуштиме порака да се почитува законот

Телеграф - 15.10.2013

Претседателот на СДСМ и останатите членови на раководството на партијата се подготвени да ги стават сопствените станови под хипотека за Шиповиќ да се брани од слобода Нашата намера, изразувајќи ...

Во Виена приведен Шиповиќ, првоосомничен во случајот „Претседавач“

Сител - 15.10.2013

Првоосомничениот во случајот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ е приведен на аеродромот во Виена, по меѓународна потерница распишана од основен суд Скопје 1, потврди МВР.

Со свирежи и пароли за поддршка на Шиповиќ

Inpress - 15.10.2013

Скопје, 15. октомври 2013 (ИНПРЕС) Со пароли и извици „Паѓа влада“, „Не ја силувајте слободата“, „Слобода за Шиповиќ“ и свирежи, стотина поддржувачи на Мирослав Шиповиќ се собраа пред Основниот суд ...

Опозицијата ќе се крене против притворањето на Шиповиќ точно напладне

+инфо - 15.10.2013

Здружената опозиција точно на пладне ќе излезе на протест пред зградата на Основен суд Скопје 1, за да го изрази револтот, како што наведува, против полициско-политичките апсења, откако на ...

ФОТО: Народот не одобрува криминал, „Рикна“ протестот за Шиповиќ

Сител - 15.10.2013

Народот не одобрува криминал, а во Македонија поддршка не може да добие личност која е првоосомничена во случај кој се води на суд. Ова уште еднаш се докажа денес, на протестот пред основниот Суд ...

ПРЕТСЕДАВАЧ: Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција

Телеграф - 15.10.2013

Откако ќе биде разгледана и преведена документацијата поврзана со случајот по дипломатска пошта ќе биде испратена во Виена, заедно со барањето за екстрадиција потпишано од министерот за правда ...

Заев и Шекеринска ги понудија имотите како гаранција за Шиповиќ

Макфакс - 15.10.2013

Приврзаници на опозиција во вторник на пладне се собраа пред Основниот суд 1 за да му дадат поддршка на претседателот на советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ , кој изутрината беше уапсен во ...

Шиповиќ уапсен на виенскиот аеродром

Нетпрес - 15.10.2013

Мирослав Шиповиќ е уапсен на аеродромот во Виена, откако по него е распишана меѓународна потерница во рамките на акцијата „Машино промет“. Информацијата за неговото апсење ја сподели градоначалникот ...

Шиповиќ уапсен во Виена – се чека екстрадиција

Алфа - 15.10.2013

Провоосомничениот во аферата “Машинопромет” и претседател на советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ, претпладнево е уапсен на аеродромот во Виена.

Заев и Шекеринска ги понудија имотите како гаранција за Шиповиќ

Таратур - 15.10.2013

Приврзаници на опозиција во вторник на пладне се собраа пред Основниот суд 1 за да му дадат поддршка на претседателот на советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ , кој изутрината беше уапсен во ...

Раководството на СДСМ нуди имот за Шиповиќ да се брани од слобода

Сител - 15.10.2013

Со свирчиња и пароли на протести за да се ослободи Мирослав Шиповиќ. Но, наместо масовен протест и најавени илјадници граѓани кои се организираа преку социјалните мрежи, пред Кривичниот суд се ...

Судот- Заев и Жерновски да се оградат од судската постапка

Нова ТВ - 15.10.2013

Основен суд Скопје 1 попладнево издаде соопштение во врска со разговорот на претседателот на судот со претседателот на СДСМ Зоран Заев , градоначалникот на Центар Андреј Жерновски.

АУДИО Шиповиќ: Брзав да фатам авион, а ме притворија

+инфо - 15.10.2013

-Јас сум притворен од полицијата на аеродромот во Виена трчајќи да го фатам авионот за Скопје. Полицијата ме сопре после пасошката контрола и ми кажа дека веќе е распиошана меѓународна потерница по ...

Полицијата ќе го апси- поддржувачите на Шиповиќ на протест

Нова ТВ - 15.10.2013

На ФБ страницата насловена како Поддршка за Мирослав Шиповиќ преку соопштение беа повикани поддржувачите на протест пред Основниот суд 1 на пладне, кога се очекува претседавачот на Општина Центар, за ...

Австриската полиција го уапси Шиповиќ во Виена

Сител - 15.10.2013

Патувањетоп од САД до Скопје за Мирослав Шиповиќ заврши во Виена. Австриската полиција го уапси утрово на меѓународниот аеродром при проверката на патната исправа.

ЕКСКЛУЗИВНО: Шиповиќ уапсен на аеродромот во Виена

А1 On - 15.10.2013

Мирослав Шиповиќ е уапсен при самото слетување на Виенскиот аеродром . Шиповиќ за а1он ја потврди оваа информација. За него имало распишано меѓународна потерница и сега се наоѓа, како што рече, во ...

ФОТО: Со видео-камера снимени опозиционерите пред судот

А1 On - 15.10.2013

Протестот на здружената опозиција Основниот суд Скопје 1,беше сниман од просториите на судот. Присутните, кои протестираа против приведувањето и изрекувањето на мерка притвор за претседателот на ...

Со свирежи и пароли за поддршка на Шиповиќ

Нова ТВ - 15.10.2013

Со пароли и извици „Паѓа влада“, „Не ја силувајте слободата“, „Слобода за Шиповиќ“ и свирежи, претставници на опозициската коалиција предводена од СДСМ, како и граѓаните кои го поддржуваат ...

Аналитичари-Протестот на СДСМ е класичен притсок врз судот Петти протест на СДСМ пред судот за свои челници

Алфа - 15.10.2013

Заев,Бучковски, Шиповиќ, Душко фармерот, пратеници од СДСМ. Петти обид на најголемата опозициска партија со протести пред судот да изврши притисок за ослободување или поповолна пресуда за свои ...

Шиповиќ е уапсен утрово на Виенскиот аеродром

Нова ТВ - 15.10.2013

Претседавачот на Општина Центар Миодраг Шиповиќ, уапсен е утрово на Виенскиот аеродром, потврдија за НОВА извори од СДСМ. Шиповиќ за денеска го најави своето враќање во Македонија со летот од САД до ...

Шиповиќ уапсен на аеродромот во Виена

+инфо - 15.10.2013

Претседавачот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ, утринава е приведен од полициски службеници на аеродромот во Виена додека менувал летови за да стигне во Скопје.

МВР потврди: Шиповиќ уапсен во Виена

Press24 - 15.10.2013

Претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ утрово е уапсен на аеордромот во Виена. Информацијата за Press24 ја потврди и МВР од каде велат дека вчера, по барање на Судот, полицијата ...

Слобода за Шиповиќ побараа неговите сопартијци

Телеграф - 15.10.2013

Повеќе членови на СДСМ и нивни поддржувачи денеска излегоа на протести пред Кривичниот суд во Скопје, при што бараа да се пушти од притвор Мирослав Шиповиќ Со транспаренти „Слобода за Шиповиќ“ повеќе ...

АКЦИЈА ПРЕТСЕДАВАЧ: Шиповиќ уапсен во Виена

Телеграф - 15.10.2013

Шиповиќ за денеска го најави своето враќање во Македонија со летот од САД до Франкфурт-Виена-Скопје Претседателот на Општина Центар Миодраг Шиповиќ, уапсен е утрово на аеродромот во Виена, потврдија ...

Шиповиќ бил уапсен утрово на аеродромот во Виена

Inpress - 15.10.2013

Скопје, 15. октомври 2013 (ИНПРЕС) Претседавачот на Општина Центар Миодраг Шиповиќ, уапсен е утрово на Виенскиот аеродром, потврдиле за НОВА извори од СДСМ.

Шиповиќ: Ме уапсија на шалтер

Press24 - 15.10.2013

На шалтер, додека чекал авион за Скопје, Претседавачот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ бил уапсен на аеродромот во Виена, Австрија. Полицијата, како што веќе објави Press24 вчера распишала ...

Шиповиќ уапсен на виенскиот аеродром

Макфакс - 15.10.2013

Претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ утрово бил уапсен на аеродромот во Виена. Иако по Шиповиќ првично имаше распишано само интерна потерница, во понеделникот, МВР по барање ...

Шиповиќ во екстрадиционен притвор во Виена

Нова ТВ - 15.10.2013

Според процедурите, на Шиповиќ ќе му биде одреден најпрвин екстрадиционен притвор, кој може да тре два до три дена, а потоа се очекува тој да биде пренесен во Македонија.

Шиповиќ е уапсен во Виена по издадена меѓународна потерница

Курир - 15.10.2013

Мирослав Шиповиќ е уапсен на аеродромот во Виена, по меѓународна потерница распишана од основен суд Скопје 1. Од МВР за Курир ја потврдуваат оваа информација.

МВР потврди: Шиповиќ е приведен во Виена

Нетпрес - 15.10.2013

Министерството за внатрешни работи потврди дека Мирослав Шиповиќ, првоосомничениот во случајот „Машино промет“ утринава е уапсен на аеродомот во Виена.

Мирослав Шиповиќ: Сакав да фатам авион за Скопје кога ме уапсија

МКД - 15.10.2013

Мирослав Шиповиќ, претседавачот на Советот на општина Центар, утрово бил приведен од полицијата на аеродромот во Виена. Во телефонски разговор за Плусинфо.мк тој рекол дека му било соопштено дека е ...

Шиповиќ - зошто ме уапсија на пат кон Скопје

Р.С.Европа - 15.10.2013

Претседавачот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ за РСЕ потврди дека бил уапсен на аеродромот во Виена во Австрија на пат кон Македонија, според меѓународна потерница распишана од МВР откако ...

Жерновски: Па нели немаше меѓународна потерница за Шиповиќ?

+инфо - 15.10.2013

Не можеа да дочекаат. Го уапсија Шиповиќ уште во Виена, додека го чекал летот за Скопје. Па нели вчера нè убедуваа дека не распишале меѓународна потерница? Ова го напиша градоначалникот на Центар, ...

(АУДИО) Шиповиќ: Ме притворија трчајќи да го фатам авионот за Скопје

Либертас - 15.10.2013

-Јас сум притворен од полицијата на аеродромот во Виена трчајќи да го фатам авионот за Скопје. Полицијата ме сопре после пасошката контрола и ми кажа дека веќе е распиошана меѓународна потерница по ...

Протест на опозицијата пред Основен 1 на пладне

Либертас - 15.10.2013

Здружената опозиција точно на пладне ќе излезе на протест пред зградата на Основниот суд во Скопје, за да го изрази револтот, како што наведува, против полициско-политичките апсења, откако на ...

Заев и Шеќеринска ги понудија становите за Шиповиќ да се брани од слобода

Sky - 15.10.2013

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев на денешниот протест пред Основен суд Скопје 1, објасни дека побарале да ги прими Претседателот на судот со цел да ја потврдат нивната намера изразувајќи протест во ...

СДСМ денеска во 12 часот ќе протестира пред Основниот суд Скопје 1

Република - 15.10.2013

На ФБ страницата насловена како Поддршка за Мирослав Шиповиќ преку соопштение беа повикани поддржувачите на протест пред Основниот суд 1 на пладне, кога се очекува претседавачот на Општина Центар, за ...

Заев и Шеќеринска ќе ги дадат своите станови како залог само Шиповиќ да не е во притвор

МК News - 15.10.2013

Поддржувачите на Шиповиќ денеска мирно го искажаа својот револт пред Основниот суд – за одлуката тој да биде притворен. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев,понудил и гаранција со имот за Шоповиќ да се ...

Шиповиќ уапсен на аеродромот во Виена

Либертас - 15.10.2013

Мирослав Шиповиќ е уапсен при самото слетување на аеродром во Виена, пренесе А1он . Шиповиќ за порталот ја потврдил оваа информација. За него имало распишано меѓународна потерница и сега се наоѓа, ...

Шиповиќ уапсен на виенскиот аеродром

Република - 15.10.2013

Мирослав Шиповиќ е уапсен при самото слетување на Виенскиот аеродром, објави порталот Центарњус. Засега нема потврда од МВР, ниту пак дека основниот суд Скопје 1 воопшто распишал меѓународна ...

Шиповиќ уапсен на виенскиот аеродром

Тера - 15.10.2013

Претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ утрово бил уапсен на аеродромот во Виена. Иако по Шиповиќ првично имаше распишано само интерна потерница, во понеделникот, МВР по барање ...

Шиповиќ уапсен на аеродромот во Виена

Локално - 15.10.2013

Според неофицијални информации на локално.мк лицето Мирослав Шиповиќ од Македонија е уапсено на aеродромот во Виена. Според истиот извор полицијата го упасила бидејќи за него имало распишано ...

Потврденo: Шиповиќ е упасен и е во судски затвор во Виена

Локално - 15.10.2013

Мирослав Шиповиќ е уапсен при самото слетување на Виенскиот аеродром,потврдуваат од опoзиционата СДСМ . За него сепак имало распишано меѓународна потерница и сега се наоѓа во судски затвор.

МВР потврди: Шиповиќ уапсен во Виена, потерницата била распишана вчера

Република - 15.10.2013

Претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ утрово е уапсен на аеордромот во Виена. Информацијата ја потвдри МВР од каде велат дека вчера, по барање на Судот, полицијата распишала ...

МВР потврди: Шиповиќ е приведен во Виена

Точка - 15.10.2013

Министерството за внатрешни работи потврди дека Мирослав Шиповиќ, првоосомничениот во случајот „Машино промет“ утринава е уапсен на аеродромот во Виена.

Мирослав Шиповиќ уапсен на аеродром во Виена

Денешен - 15.10.2013

По меѓународна потерница распишана од основен суд Скопје 1 Мирослав Шиповиќ е уапсен на аеродромот во Виена. Од МВР за Курир потврдуваат дека Шиповиќ во моментов се уште се наоѓа на аеродромот во ...

Заев и Шекеринска ги понудија имотите како гаранција за Шиповиќ

Тера - 15.10.2013

Приврзаници на опозиција во вторник на пладне се собраа пред Основниот суд 1 за да му дадат поддршка на претседателот на советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ , кој изутрината беше уапсен во ...

ГАЛЕРИЈА: Опозицијата побара слобода за Шиповиќ

Sky - 15.10.2013

Опозицијата денеска во 12 часот излeзе на протест пред Основниот суд 1. На протестот, кој се одржува против полициско-политичките апсења, беа присутни и лидерите на опозицијата, Зоран Заев, Радмила ...

„Подршка за Шиповиќ“: Шипо е невин

Локално - 15.10.2013

На ФБ страницата насловена како Поддршка за Мирослав Шиповиќ преку соопштение беа повикани поддржувачите на протест пред Основниот суд 1 на пладне, кога се очекува претседавачот на Општина Центар, за ...

Шиповиќ уапсен на виенскиот аеродром

Точка - 15.10.2013

Мирослав Шиповиќ е уапсен на аеродромот во Виена, откако по него е распишана меѓународна потерница во рамките на акцијата „Машино промет“. Информацијата за неговото апсење ја сподели градоначалникот ...

Опозицијата излезе на улица-Заев и Жерновски на средба со претседателот на Кривичниот Суд

Локално - 15.10.2013

Како што најавија, опозиционерите го започнаа протестот пред Кривичниот Суд во Скопје во знак за подршка на Мирослав Шиповиќ. Подржувачите на опозицијата точно напладне дојдоа пред Основниот суд ...

Шиповиќ е уапсен во Виена по издадена меѓународна потерница

Вечер Прес - 15.10.2013

Мирослав Шиповиќ е уапсен на аеродромот во Виена, по меѓународна потерница распишана од основен суд Скопје 1. Од МВР ја потврдуваат оваа информација. Шиповиќ во моментов се уште се наоѓа на ...

Протестот за слобода на Шиповиќ се претвори во фијаско (видео)

Република - 15.10.2013

Политичкиот врв на СДСМ заедно со неколку стотини граѓани денеска протестираа пред Основниот суд Скопје 1, барајќи ослободување на претседателот на советот на Општина Центар Мирослав Шиповиќ.

Заев: Протестот за Шиповиќ ќе се одржи и покрај апсењето во Виена

Либертас - 15.10.2013

И покрај тоа што Шиповиќ е уапсен на аеродромот во Виена, протестот пред Основниот суд Скопје 1 ќе се одржи, изјави за Либертас, лидерот на најголемата опозициска партија, Зоран Заев.

Беџети: Почна постапката за екстрадиција на Шиповиќ

Либертас - 15.10.2013

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на Мирослав Шиповиќ од Виена, потврди за 24 Вести министерот за правда Блерим Беџети. „Шиповиќ се бара да биде екстрадиран во нормална ...

Шиповиќ уапсен на аеродромот во Виена

Фактор - 15.10.2013

Мирослав Шиповиќ е уапсен при самото слетување на Виенскиот аеродром, јави порталот А1он. Шиповиќ за ја потврдил оваа информација. За него имало распишано меѓународна потерница и сега се наоѓа, како ...

Шиповиќ, ме уапси Интерпол на пасошка контрола

Локално - 15.10.2013

Претседавачот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ бил уапсен на аеродромот во Виена, н а шалтер, додека се легитимирал за авионот за Скопје од Австрија.

Шиповиќ: Ме уапсија на шалтер

Бриф - 15.10.2013

Ме уапсија додека бев на шалтер на аеродромот во Виена, вели Мирослав Шиповиќ, претседателот на Советот на општина Центар за Плусинфо. Тој утринава бил приведен од австриската полиција на аеродромот ...

Народот не одобрува криминал, "рикна" протестот за Шиповиќ

Вечер Прес - 15.10.2013

Поддржувачите на СДСМ дојдоа од неколку градови во Скопје, со автобуси и автомобили, но сепак вкупно на број беа 250 до 300 протестанти. Меѓу нив голем дел опозициски функционери.

Шиповиќ уапсен во Виена

Sky - 15.10.2013

Претседателот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ утрово е приведен од полицијата на аеродромот во Виена. Тој бил приведен врз основа на потерница.

Шиповиќ уапсен во Виена: Опозицијата на протест – судот обвинува за притисок

Фактор - 15.10.2013

Претседавачот со општина Центар и осомничен во случајот „Машинопромет“, не го дочекаа во Скопје. Полицијата го уапси уште во Виена и покрај најавите дека се враќа дома.

Протестниот бал на бламот

Денешен - 15.10.2013

Не знам, но така сум слушнал. “Само првиот милион бил нелегален… сите други биле легални”… Се разбира ако не те фатат… И што беше поентата на денешниот протест пред основниот суд во Скопје? ...

Веќе видено сценарио - На СДСМ а му спомнеш суд, тој на улица!

Вечер Прес - 15.10.2013

Екстрадицијата на Шиповиќ од Австрија може да потрае најмногу до три месеци, а тоа зависи од темпото на соработка меѓу МВР, Правда и австриските власти Судот реагираше на притисоците од СДСМ кои ...

Протест за Шиповиќ (фотогалерија)

Република - 15.10.2013

Неколку стотина членови и симпатизери на СДСМ пред кривичниот суд во Скопје протестираа со барање Мирослав Шиповиќ, осомничен за злоупотреба на положбата во „Машинопромет“ да биде пуштен од притвор.

Опозицијата на протести против полициско-политичките апсења

Тера - 15.10.2013

Опозицијата се собра пред Основниот суд Скопје 1 во знак на протест поради, како што велат, полициско – политичките апсења и против режимското владеење на Никола Груевски.

Press24: Шиповиќ ќе остане во австриски притвор неколку месеци

Либертас - 15.10.2013

,,Шиповиќ во притвор во Австрија ќе остане уште неколку месеци. Согласно судската пракса, предметите за екстрадиција на лица кои во Македонија се бараат за сторени кривични дела, никогаш не завршила ...

Котевски: Судот побара меѓународна потерница за Шиповиќ

Локално - 15.10.2013

Полицискиот портпарол Иво Котевски соопшти дека полицијата не одлучувала кога ќе се распише меѓународна потерница, туку тоа го правела тоа откако судот ќе го побара од нив.

Реакција: Судот не може да биде предмет на политички уцени и влијанија

Н.Македонија - 15.10.2013

Основен суд Скопје 1 попладнево издаде соопштение во врска со разговорот на претседателот на судот со претседателот на СДСМ Зоран Заев , градоначалникот на Центар Андреј Жерновски.

ГАЛЕРИЈА: Протести за Шиповиќ

Н.Македонија - 15.10.2013

Членови и симпатизери на Социјалдемократскиот сојуз денеска пред Кривичниот суд излегоа на протести, со барањето Шиповиќ да биде пуштен од притвор Тие со транспаренти „Слобода за Шиповиќ„ бараа тој ...

Во Виена приведен Шиповиќ, првоосомничен во случајот „Претседавач“

Н.Македонија - 15.10.2013

Првоосомничениот во случајот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ е приведен на аеродромот во Виена, по меѓународна потерница распишана од основен суд Скопје 1, потврди за МИА, МВР Шиповиќ, се уште се ...

Заев за случајот Шиповиќ: Не вршиме притисок врз судот

Н.Македонија - 15.10.2013

- Целта на нашето барање пред Основниот суд Скопје 1, е да ја потврдиме нашата намера изразувајќи протест во знак на солидарност, не за да вршиме притисок врз судот, туку да пуштиме силна порака да ...

Политиката неканета влегува во случајот „Машинопромет“

Н.Македонија - 15.10.2013

Полициските докази, според кои употребливи машини на фирмата се продавале како старо железо, укажуваат дека случајот нема политичка заднина, но сомневањето го отвора времето на полициската акција ...

Шиповиќ уапсен на виенскиот аеродром

Идивиди - 15.10.2013

Мирослав Шиповиќ е уапсен на аеродромот во Виена, откако по него е распишана меѓународна потерница во рамките на акцијата „Машино промет“. Информацијата за неговото апсење ја сподели градоначалникот ...

Бојкот како солидарност со Шиповиќ на велешките советници од СДСМ

Телма - 14.10.2013

Советниците на СДСМ во Велес, денеска ја напуштија работата на Советот во знак на револт поради мерката притвор за претседавачот на оштина Центар Мирослав Шиповиќ, и во знак на солидарност со него. ..

Случај Шиповиќ, опозицијата ги бојкотира Работната група и ЗЕЛС

Алсат-М - 14.10.2013

Во знак на револт од мерката притвор која му е изречена на претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ, СДСМ ќе ја бојкотира Работната група за настаните од 24 декември во ...

СДСМ бара да се укине мерката притвор за Шиповиќ

Утрински - 14.10.2013

Заев нагласи дека само така власта ќе покаже дека целта е истрага за финансиски криминал, а не блокада на работењето на Општина Центар СДСМ апелира судот да ја укине мерката притвор за Мирослав ...

Шиповиќ утре се враќа во земјава, ќе го пречекаат полицијата и членови на СДСМ

24 Вести - 14.10.2013

Претседателот на советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ, утре се враќа во Македонија. Шиповиќ го чека полицијата, бидејќи е распишана потерница по него за случајот „претседавач“, а најверојатно ...

Заев апелира судот да не дозволи Груевски да ја преземе општина Центар

Телма - 14.10.2013

СДСМ бара од судот да ја укине мерката притвор за Мирослав Шиповиќ и да дозволи тој да се брани од слобода. Истрагата за „Машино промет“ да продолжи. Власта да престане со притисоците врз општина ...

Експерти: Погрешна стратегија на СДСМ

24 Вести - 14.10.2013

Одлуката на опозицијата со протести и бојкот на ЗЕЛС и на седниците на општинските совети да издејствува претседателот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ да не заврши во притвор по ...

Шиповиќ се враќа во земјава, опозицијата се мобилизира, власта вели законот е еднаков за сите

24 Вести - 14.10.2013

Со пуштањето на Мирослав Шиповиќ да се брани од слобода власта ќе покаже дека нема намера на сила да ја преземе Општината Центар, порачува претседателот на СДСМ Зоран Заев.

ЛДП се придружува на утрешните протести на СДСМ

Нова ТВ - 14.10.2013

Либералите вечерва донесоа одлука да се придружат на утрешните протести на СДСМ, по најавата за апсење на претседавачот на Советот на Општина Центар, Миодраг Шиповиќ, изјави за НОВА потпретседателот ...

ЛДП вечер со одлука- дали одат на протести со СДСМ

Нова ТВ - 14.10.2013

Либералите вечер носат одлука дали да се придружат на утрешните протести на СДСМ, околу најавата за апсење на претседавачот на Советот на Општина Центар, Миодраг Шиповиќ, изјави за НОВА ...

Шиповиќ со полициски ескорт ќе влезе во Македонија

+инфо - 14.10.2013

За добредојде во Македонија, претседателот на Советот во општина Центар Мирослав Шиповиќ, провоосомничен во случајот „Претседавач“ ќе добие лисици на рацете.

Шиповиќ ќе го бранат и либералдемократи

+инфо - 14.10.2013

Голем број од членовите на Либерално-демократската партија планираат да се придружат на утрешните протести на СДСМ, што се организираат поради најавата за апсење на претседавачот на советот на ...

Од Заев ниту збор за протести за Шиповиќ

Press24 - 14.10.2013

Блокада на работата на Комисијата за 24 декември замрзнување на учеството во работата на ЗЕЛС и бојкот на првата наредна седница, на сите единици на локалната самоуправа каде што има советници на ...

Утре во 12 протест против политичкиот процес за Шиповиќ

А1 On - 14.10.2013

Здружената опозиција за утре во 12 часот, најавува протест пред седиштето на Основен Суд Скопје 1 против полициско-политичките апсења. Одредувањето на мерка притвор за претседателот на Советот на ...

(ВИДЕО) Заев: Шиповиќ да се брани од слобода

А1 On - 14.10.2013

Пред утрешното доаѓање на Мирослав Шиповиќ од САД, лидерот на опозицијата Зоран Заев бара мерката притвор да биде укината, или во спротивно Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе ја сносат целата ...

СДСМ бара да се укине мерката притвор за Шиповиќ

Алфа - 14.10.2013

СДСМ апелира судот да ја укине мерката притвор за Мирослав Шиповиќ и неговите соработници и да им дозволи да се бранат од слобода, изјави денеска претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на ...

Поради Шиповиќ, СДСМ ќе го руши угледот на земјава

Нетпрес - 14.10.2013

Доколу власта не се вразуми, тие ќе одговараат за развојот на настаните и нарушувањето на меѓународниот углед на земјата, вели лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес конференција на која побара ...

Заев: Апсењата не завршуваат со Шиповиќ

Нова ТВ - 14.10.2013

Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија нема да дозволи Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ со институционално насилство да ја превземат контролата во Општина Центар.

Власта да истражува финансиски криминал, а не да го блокира Центар.

Р.С.Европа - 14.10.2013

СДСМ апелира судот да ја укине мерката притвор за Мирослав Шиповиќ и неговите соработници и да им дозволи да се бранат од слобода, изјави денеска претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на ...

Опозицијата утре точно на пладне излегува на протести

+инфо - 14.10.2013

Здружената опозиција утре во 12 часот ќе протестира пред зградата на Основен суд Скопје 1, за да го изрази револтот, како што се наведува, против полициско-политичките апсења.

Шиповиќ ќе влезе во земјава со полициска придружба

Алфа - 14.10.2013

При влез во земјава претседателот на советот на општина Центар и првоосомничениот во случајот “Прецедавач” Мирослав Шиповиќ ќе добие специјален пречек.

Заев - Нема да дозволиме ВМРО-ДПМНЕ да го преземе Центар

Р.С.Европа - 14.10.2013

Доколку судот не ја укине мерката притвор за Шиповиќ и неговите соработници, од СДСМ најавуваат механизми со кои, како што велат, ќе се спротивстават на агресијата на власта.

Шиповиќ за НОВА: Нека ме апсат, оставка не давам

Нова ТВ - 14.10.2013

Шиповиќ за НОВА: Нека ме апсат, оставка не давам „Ова е политичка хајка, без истражна постапка“, Мирослав Шиповиќ, актуелниот претседавач на Советот на општина Центар, по кој МВР распиша потерница за ...

Советниците на СДСМ од Велес солидарни со Шиповиќ

Макфакс - 14.10.2013

Советниците на СДСМ нема да учествуваат во работата на десетата седница на Советот на општина Велес, јави велешкиот портал Лисица. Според координаторот на советничката група Благој Коларов тие на ...

Шиповиќ за А1он: Нека колат, нека бесат, невин сум и не бегам

А1 On - 14.10.2013

Немам зошто да бегам. Не сум виновен. Вака за А1 ја објаснува својата одлука да се врати во Македонија, претседателот на Советот на општина Центар и претседател на општинската организација на СДСМ ...

Опозицијата се крева поради апсењето на Мирослав Шиповиќ

МКД - 14.10.2013

Oпозицијата утре напладне излегува на протести. Причината за тоа, како што велат, се полициските апсења со политичка заднина. Протестите ќе се одржат пред зградата на Основен суд Скопје 1.

СДСМ: Да се укине мерката притвор за Шиповиќ

Телеграф - 14.10.2013

Заев најави дека СДСМ со сите демократски механизми ќе се спротивстави доколку мерката притвор за Шиповиќ не биде укината СДСМ апелира Судот да ја укине мерката притвор за Мирослав Шиповиќ и за ...

Велешките советници од СДСМ се солидаризираа со Шиповиќ

+инфо - 14.10.2013

Советниците на СДСМ во Велес, денеска ја напуштија работата на Советот во знак на револт поради мерката притвор за претседавачот на оштина Центар, Мирослав Шиповиќ , и во знак на солидарност со него.

СДСМ бара Шиповиќ да се брани од слобода

Алфа - 14.10.2013

Да нема притвор за Шиповиќ, за да нема блокада во општинскиот совет на Центар. Во спротивно опозицијата ќе го замрзне учеството во Работната група за спроведување на препораките на Комисијата од 24 ...

Шеќеринска:Го апсат Шиповиќ,за да си ги скријат криминалите

Нова ТВ - 14.10.2013

Интервју на заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шеќеринска: Кои чекори ќе ги преземе СДСМ по апсењето на Шиповиќ, вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема да го земе Центар, колку апсења и да се случат, за ...

Либаралдемократите ќе го бранат Шиповиќ?

А1 On - 14.10.2013

До крајот на денот ќе се знае дали ЛДП ќе се приклучи на протестот на СДСМ, за апсењето на претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ.

Шиповиќ: Се плашам

Press24 - 14.10.2013

Во 11:40 Мирослав Шиповиќ треба да слета во Македонија. Медиумите блиски до опозицијата најавија дека тој со лет од Виена ќе пристигне во земјава каде се очекува да биде уапсен од полицијата откако ...

СДСМ утре пак на улица

Press24 - 14.10.2013

Иако Заев на денешната прес конференција не спомена ниту збор, опозициските медиуми сепак најавуваат дека СДСМ од утре повторно е на улица. Според информациите, опозиционерите својот протест поради ...

„Шипо не го даваме“

А1 On - 14.10.2013

Над 500 поддржувачи за еден ден добила групата на социјалната мрежа Фејсбук за поддршка на претседавачот на општина Центар Мирослав Шиповиќ – осомничен за финансиски малверзации во „Машинопромет“.

Поддржувачите на Шиповиќ на ФБ најавија протест

Нова ТВ - 14.10.2013

Вечерва на ФБ страницата насловена како Поддршка за Мирослав Шиповиќ беше соопштено и беа повикани поддржувачите на протест пред Основниот суд 1. Во повикот се вели: -Ги известуваме поддржувачите на ...

Шиповиќ ќе биде пречекан и од полицијата и од сопартијците

МКД - 14.10.2013

СДСМ синоќа ги донесе одлуките во врска со нивните натамошни активности по полициската акција „Претседавач“ во кој првообвинет е Мирослав Шиповиќ, претседателот на Советот на скопската општина Центар.

За еден ден 500 зачленети во фејсбук групата за поддршка на Шиповиќ

+инфо - 14.10.2013

За само еден ден повеќе од 500 корисници се зачлениле во групата на социјалната мрежа Фејсбук за поддршка на претседавачоит на општина Центар Мирослав Шиповиќ, против кого е покрената кривична ...

ВИДЕО Заев предупредува: Монструозниот план на Груевски не завршува со Шиповиќ

+инфо - 14.10.2013

Првиот социјалдемократ, Зоран Заев, денеска изјави дека тие со сите демократски механизми ќе се спротивстават на агресијата на власта која ја прави во последните години, посебно со најновото, како ...

Шиповиќ утре пристигнува во земјава, ќе го пречекаат полицијата и членови на СДСМ

А1 On - 14.10.2013

Претседателот на советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ, утре доаѓа во Македонија. ќе го чека полицијата, бидејќи е распишана потерница по него за случајот „претседавач“, а најверојатно на ...

Сценарија за тоа како утре да се уапси Шиповиќ

Либертас - 14.10.2013

,,За добредојде во Македонија, претседателот на Советот во општина Центар Мирослав Шиповиќ, провоосомничен во случајот „Претседавач“ ќе добие лисици на рацете.

Заев: Апсењата не завршуваат со Шиповиќ и не го даваме Центар

Локално - 14.10.2013

Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија нема да дозволи Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ со институционално насилство да ја превземат контролата во Општина Центар.

(АУДИО) Шиповиќ: Оставка не поднесувам бидејќи немам никаква вина за ништо!

Бриф - 14.10.2013

Ова е политичка хајка, без истражна постапка, вели за Нова тв Мирослав Шиповиќ, претседавачот на Советот на општина Центар, кого според најавите утре МВР ќе го приведе веднаш штом ќе стигне на ...

ПЛУСИНФО:Шиповиќ- Се враќам оти верувам во правдата!

Локално - 14.10.2013

Претседателот на советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ, кој во Македонија е осомничен за криминал, само неколку часа пред да замине од Америка кон Македонија, даде ексклузивно интервју.

Опозицијата излегува на протести на улица

Локално - 14.10.2013

Здружената опозиција точно на пладне ќе излезе на протест пред зградата на Основен суд Скопје 1, за да го изрази револтот, како што наведува, против полициско-политичките апсења, откако на ...

ЛДП денес ќе донесе одлука дали да протестира за Шиповиќ

Либертас - 14.10.2013

До крајот на денот ќе се знае дали ЛДП ќе се приклучи на протестот на СДСМ, за апсењето на претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ.

Опозицијата се мобилизира-утре точно на пладне излегува на протести

Локално - 14.10.2013

Здружената опозиција утре во 12 часот ќе протестира пред зградата на Основен суд Скопје 1, за да го изрази револтот, како што се наведува, против полициско-политичките апсења.

ЛДП заедно со СДСМ излегува на протести во одбрана на Шиповиќ

Sky - 14.10.2013

На протестите кои ги организира СДСМ, поради апсењето на претседавачот на Советот на Опшитна Центар, Миодраг Шиповиќ, им се приклучуваат и Либералите.

Заев: Го затвораат Шиповиќ за да не се открие нивното криминално гнездо - ќе се браниме со сите сили!

Sky - 14.10.2013

- Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија нема да дозволи Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ со институционално насилство да ја преземат контролата во Општина Центар.

Шиповиќ на пат кон Македонија: Опозицијата најавува блокади, власта верува во судството

Фактор - 14.10.2013

Доколку судот не ја укине мерката притвор за Мирослав Шиповиќ и неговите соработници, опозицијата ќе го замрзне учеството во Работната група за 24 декември, членството во ЗЕЛС, а опозициските ...

Мора да се даде подршка и дигне глас во одбрана на Кежаровски, Шиповиќ, Рамковски, но и „луѓето од малите вести“

Либертас - 14.10.2013

Фејсбук статус на Арсим Зеколи: Потполно ја рабирам и солуствувам со вознемиреноста на македонската јавност за случаите Кежаровски, за Шиповиќ. Но вознемиреноста е бесполезна додека не се извлечат ...

СДСМ се плаши од советникот на Љубчо Георгиевски во Општина Центар

Република - 14.10.2013

По мерката притвор за претседавачот на Советот на Центар Мирослав Шиповиќ за случајот „Машинопромет“, од СДСМ се сомневаат дека владејачката партија ќе изврши притисок врз следниот од листата на ...

Пречек со полиција, но и со масовни протести – осомничениот Шиповиќ се враќа утре

МК News - 14.10.2013

Во вторник, кога се очекува претседателот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ да се врати во Македонија и да биде приведен, СДСМ најверојатно ќе организира протести.

Заев: Со сите демократски механизми ќе се спротиставиме на агресијата на власта во Центар

Бриф - 14.10.2013

Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија нема да дозволи Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ со институционално насилство да ја преземат контролата во Општина Центар, рече на денешната прес конференција ...

„Претседавач“: Политика или криминал или и двете заедно

Локално - 14.10.2013

СДСМ ќе го дочека Мирослав Шиповиќ кој најави враќање во Македонија во вторник. Во Македонија на еродоромот А Велики ќего чека и полицијата поради потерницата распишана за него за случајот ...

Мора да се дигне глас во одбрана на Кежаровски, Шиповиќ, Рамковски, но и на „луѓето од малите вести“

Бриф - 14.10.2013

Потполно ја рабирам и сочуствувам со вознемиреноста на македонската јавност за случаите Кежаровски, за Шиповиќ. Но, вознемиреноста е бесполезна додека не се извлечат навремени заклучоци и поуки, за ...

Мора да се даде подршка и дигне глас во одбрана на Кежаровски, Шиповиќ, Рамковски, но и „луѓето од малите вести“

Локално - 14.10.2013

Фејсбук статус на Арсим Зеколи: Потполно ја рабирам и солуствувам со вознемиреноста на македонската јавност за случаите Кежаровски, за Шиповиќ. Но вознемиреноста е бесполезна додека не се извлечат ...

Шиповиќ: Се плашам но сакам да верувам во правдата

Република - 14.10.2013

Мирослав Шиповиќ треба вечерва да слета во Македонија. Медиумите блиски до опозицијата најавија дека тој со лет од Виена ќе пристигне во земјава каде се очекува да биде уапсен од полицијата откако ...

Рецензија: Акцијата „Претседавач“ е именувана според функцијата на Шиповиќ во „Машинопромет“

СПФМ - 14.10.2013

Повикувајќи се на неименувани извори во полицијата текстот настојува да го одржува во живот тврдењето на власта дека потерата по првиот човек на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ не е ...

Опозицијата ќе протестира против полициско-политичките апсења!

Sky - 14.10.2013

Опозицијата предводена од СДСМ, денеска во 12 часот излегува на протести пред Основен Суд Скопје 1. Протестите се случуваат против полициско-политичките апсења во последно време.

Опозицијата излегува на протести!

Sky - 14.10.2013

Опозицијата предводена од СДСМ, утре во 12 часот излегува на протести пред Основен Суд Скопје 1. Протестите се случуваат против полициско-политичките апсења во последно време.

(ВИДЕО) Заев: ќе се спротивставиме на агресијата на власта со сите демократски механизми

Либертас - 14.10.2013

Лидерот на СДСМ денеска изјави дека неговата партија, со сите демократски механизми ќе се спротивстави на агресијата на власта која ја прави во последните години, посебно со најновото, како што рече, ...

Шиповиќ ќе биде пречекан и од полицијата и од сопартијците

Тера - 14.10.2013

СДСМ синоќа ги донесе одлуките во врска со нивните натамошни активности по полициската акција „Претседавач" во кој првообвинет е Мирослав Шиповиќ, претседателот на Советот на скопската општина Центар.

,,Шипо,, не го даваме

Либертас - 14.10.2013

Повеќе од 500 поддржувачи за еден ден повеќе добила групата на социјалната мрежа Фејсбук за поддршка на претседавачот на општина Центар Мирослав Шиповиќ – осомничен за финансиски малверзации во ...

Шиповиќ утре ќе долета на „Александар Велики“, освен полицијата, дочек ќе му организира и СДСМ

Фактор - 14.10.2013

Претседателот на советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ, утре ќе дојде во Македонија. Ќе го пречека полицијата, бидејќи е распишана потерница по него за случајот „Машинопромет“, а најверојатно ...

(АУДИО) Шиповиќ: Оставка не поднесувам бидејќи немам никаква вина за ништо!

Либертас - 14.10.2013

„Ова е политичка хајка, без истражна постапка“, вели Мирослав Шиповиќ, актуелниот претседавач на Советот на општина Центар, по кој МВР распиша потерница за криминали во „Машинопромет“.

Опозицијата во 12 часот протестира пред скопскиот кривичен суд

Бриф - 14.10.2013

Здружената опозиција денеска во 12 часот ќе протестира пред скопскиот кривичен суд во 12 часот со цел да го изрази револтот против притворањето на Претседателот на Советот на Општина Центар, Мирослав ...

Опозицијата утре ќе протестира пред Основен Суд Скопје 1

Бриф - 14.10.2013

Здружената опозиција за утре најавува протест пред седиштето на Основниот Суд Скопје 1 во 12 часот со цел да се изрази револтот против притворањето на Претседателот на Советот на Општина Центар, ...

СДСМ: Да се укине мерката притвор за Шиповиќ

Фактор - 14.10.2013

Судот да ја укине мерката притвор за Мирослав Шиповиќ и неговите соработници и да им дозволи да се бранат од слобода, изјави денеска претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран ...