TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пердју: Само булдожер-дипломатија може да го реши спорот за името

Шпиц - 24.10.2010

Останува отворено прашањето дали американскиот дипломат смета дека би требало да ја одигра улогата на тешката дипломатска артилерија како пред девет години во окончување на конфликтот во 2001 година ...

Нимиц немал поддршка од САД и од ЕУ, тврди Пердју

Утрински - 22.10.2010

Посредникот од ОН, Метју Нимиц, нема меѓународна поддршка навистина да оди во Скопје и Атина и да го доведе преговарачкиот процес во финале, бидејќи спорот околу името не се сфаќа доволно сериозно во ...

Пердју се врати на местото на Рамковниот

Утрински - 22.10.2010

Џејмс Пердју се врати во Скопје! Американецот кој кризното лето 2001 беше алфа и омега во преговорите за решавање на меѓуетничкиот конфликт, пред неколку дена допатува во Македонија, како пензиониран ...

Македонија - Пердју бара Вашингтон и Брисел да помогнат околу името

Време - 22.10.2010

Вашингтон и Брисел не го сфаќаат доволно сериозно грчко-македонскиот спор за името, изјави поранешниот амбасадор на САД и посредник во преговорите за Охридскиот договор во 2001 година, Џејмс Пердју, ...

Интервју - Џејмс Пердју

Р.С.Европа - 22.10.2010

Рамковниот договор е исполнет од страна на политичките лидери, но има уште многу работа во подобрувањето на односите на најголемите етнички групи во земјава.

Пердју: Нимиц нема меѓународна поддршка

BBC - 21.10.2010

„Не e реално Атина и Скопје сами да го решат проблемот со името со помош на Нимиц и затоа треба ангажман од меѓународната заедница", смета Џејмс Пердју советник во НАТО и поранешен американски ...

„Брисел и Вашингтон не го сфаќаат сериозно проблемот со името“

А1 - 21.10.2010

Спорот со името на Mакедонија не може да биде решен без помош од Mеѓународнта заедница, смета Џемс Пердју, американски дипломат и еден од олеснувачите во создавањето на Охридскиот рамковен договор.

Рамковниот донесе стабилност

Алсат-М - 21.10.2010

Поранешниот амбасадор на САД и посредник во разговорите за Охридскиот рамковен договор во 2001 година, Џејмс Пердју изјави дека Охридскиот договор не е совршен, но дека не може да се негира ...

Пердју - Брисел и Вашингтон недоволно сериозни за името

Р.С.Европа - 21.10.2010

Поранешниот американски амбасадор и посредник во разговорите за Охридскиот рамковен договор во 2001 година, Џејмс Пердју смета дека Вашингтон и Брисел треба посериозно да му пристапат на спорот со ...

Пердју: Потребна е поголема активност на Вашингтон и ЕУ во спорот за името

Нетпрес - 21.10.2010

Вие не сте во НАТО и не се движите напред кон Европската Унија и мислам дека, исто така, тоа влијае на инвестициите, влијае на работните места, влијае на луѓето.

Пердју: Брисел и Вашингтон не го сфаќаат прашањето за името доволно сериозно

Кирилица - 21.10.2010

Џејмс Пердју, поранешен амбасадор на САД и посредник во разговорите за Охридскиот рамковен договор во 2001 година, смета дека Вашингтон и Брисел треба посериозно да му пристапат на спорот со името и ...

ЕУ и НАТО го бараат името на „тацна“

Алфа - 21.10.2010

Името, па прием во Алијансата и почеток на преговори за членство – врвот на НАТО и на Европската унија во еден ист ден, навидум независно еден од друг, пратија иста порака на иста адреса – ...

Пердју за БиБиСи - Нимиц нема меѓународна поддршка

Inpress - 21.10.2010

Лондон/Скопје, 21. октомври 2010 (ИНПРЕС) „Не е реално Атина и Скопје сами да го решат проблемот со името со помош на Нимиц и затоа треба ангажман од меѓународната заедница", смета Џејмс Пердју ...

Пердју - Проблемот со името несериозно сфатен

Р.С.Европа - 21.10.2010

Според Џејмс Пердју Вашингтон и Брисел не го сфатиле доволно сериозно спорот за името. Тој смета дека е неопходна и меѓународна помош за решение на спорот.

Прашањето за името не е доволно сериозно сфатено од Брисел и Вашингтон

МРТ - 21.10.2010

Џејмс Пердју, поранешен амбасадор на САД и посредник во разговорите за Охридскиот рамковен договор во 2001 година, смета дека Вашингтон и Брисел треба посериозно да му пристапат на спорот со името и ...

Пердју: Брисел и Вашингтон не го сфаќаат сериозно проблемот со името

Макфакс - 21.10.2010

САД и Европската Унија треба да посветат внимание на спорот со името, со цел да има напредок во разговорите меѓу Македонија и Грција, смета Џејмс Пердју, поранешен заменик на генералниот секретар за ...

Пердју: Прашањето за името не е доволно сериозно сфатено од Брисел и Вашингтон

Сител - 21.10.2010

Џејмс Пердју, поранешен амбасадор на САД и посредник во разговорите за Охридскиот рамковен договор во 2001 година, смета дека Вашингтон и Брисел треба посериозно да му пристапат на спорот со името и ...

Пердју: ЕУ и САД не го сваќаат доволно сериозно прашањето за името

Курир - 21.10.2010

Поранешниот амбасадор на САД и посредник во разговорите за Охридскиот рамковен договор во 2001 година Џејмс Пердју, изјави дека Вашингтон и Брисел не го сваќаат доволно сериозно грчко – македонскиот ...

Пердју: Прашањето за името не е сериозно сфатено

Форум - 21.10.2010

Поранешниот американски дипломат Џејмс Пердју, смета дека Европската Унија и САД треба посериозно да му пристапат на спорот со името и поактивно да се вклучат во негово решавање „Сметам дека ...

Џејмс Пердју, ексзаменик-генерален секретар за операции на НАТО

Вечер Прес - 21.10.2010

Брисел и Вашингтон не го сфаќаат сериозно проблемот со ...

Ахмети и Пердју се потсетија на рамковниот договор

Н.Македонија - 21.10.2010

Рамковниот договор е важен документ за стабилноста на земјата и тој докрај треба да се спроведе, заклучија лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и Џејмс Пердју, еден од меѓународните олеснувачи во 2001 година, ...

Средба на Ахмети со Пердју, во фокус Охридскиот договор

Алсат-М - 20.10.2010

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети попладнево во Скопје се сретна со поранешниот американски амбасадор и посредник во разговорите за Охридскиот договор Џејмс Пердју.

За името треба и меѓународна помош

Дневник - 20.10.2010

Грчко-македонскиот спор за името, суверенитетот на Босна и статусот на Косово се трите се' уште нерешени прашања на Балканот, изјави вчера американскиот дипломат Џејмс Пердју, поранешен олеснувач и ...

Македонија - Пердју: Името да не ја ограничи иднината

Време - 20.10.2010

Спорот за името ги надминува билатералните димензии и мора да се реши со меѓународна будност и со помош. Ова го кажа поранешниот заменик на генералниот секретар за операции во НАТО, Џејмс Пердју, на ...

Македонија - Пердју: Само со помош на меѓународната заедница може да се реши името

Вест - 20.10.2010

Нерешениот спор за името ја става Македонија заедно со конфликтните Босна и Херцеговина и Косово, смета Џејмс Пердју, поранешниот специјален пратеник на САД во Македонија.

Пердју бара странска интервенција за името

Утрински - 20.10.2010

Потребно е итно влијание од највисоко меѓународно ниво за решавање на спорот за името на Македонија, изјави поранешниот олеснувач и директен учесник во создавањето на Охридскиот договор, ...

Ахмети на ручек со Американците, неговите пратеници со Европејците

Канал5 - 20.10.2010

ДУИ во фокусот на вниманието.Лидерот Ахмети ручаше со специјалниот претставник на САД во преговорите за време на конфликтот 2001-та, амбасадорот Џемјс Пердју,а половина функционери од партијата на ...

БиБиСи на штедење до 2016-та

Оn.net - 20.10.2010

По 18 месеци спаринг меѓу Ториевците и директорите на БиБиСи и три дена напнати преговори меѓу двете страни, телевизиската куќа конечно потклекна под барањата на Владата и прифати замрзнување на ...

Средба на Ахмети со Пердју, во фокус Охридскиот договор

Сител - 20.10.2010

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети попладнево во Скопје се сретна со поранешниот американски амбасадор и посредник во разговорите за Охридскиот договор Џејмс Пердју.

Америка и Европа да не се дистанцираат од спорот за името

Н.Македонија - 20.10.2010

Спорот за името со Грција е неодминлива тема и на „Рос-Рот семинарот“ во организација на парламентарното собрание на НАТО и македонското собрание посветен на создавањето на новиот моментум во ...

САД и ЕУ директно да се вклучат во надминување на спорот за името

А1 - 19.10.2010

Вашингтон и Брисел директно да се вклучат во надминувањето спорот со Грција, бидејќи нема знаци дека во блиска иднина двете страни ќе постигнат договор, кој ако не биде наскоро решен, може да има ...

Пердју:Спорот со името да не ја ограничи иднината на Македонија

Алсат-М - 19.10.2010

Спорот околу името ги надминува билатералните димензии и мора да се реши со меѓународна будност и помош. Ова беше истакнато денеска на отворањето на 75-ттиот РОС-РОТ семинар во Скопје во организација ...

Пердју: САД и Европската Унија ја ставаат Македонија во фустрирачка позиција

Канал5 - 19.10.2010

САД и Европската Унија недоволно се ангажираат во спорот за името и ја ставаат Македонија во фустрирачки полоша позиција од Грција.

Пердју сугерира „храбро решение за името“

Телма - 19.10.2010

Потребни се фер, храбри и дипломатски решенија што бараат активна меѓународна помош за постигнување договор во врска со спорот името. Проблемот бара итно внимание од највисоко меѓународно ниво.

Пердју - Спорот околу името ги надминува билатералните димензии и мора да се реши со меѓународна помош

Inpress - 19.10.2010

Скопје, 19. октомври 2010 (ИНПРЕС) Македонија е единствена држава којашто ги исполнува сите критериуми за членство во НАТО и на која и е одбиено членството.

За решавање на спорот со името потребна е помош од САД и ЕУ

Курир - 19.10.2010

Поранешниот американски амбасадор и посредник во разговорите за Охридскиот рамковен договор Џејмс Пердју, денес изјави дека за решавање на спорот со името протебна е помош САД и Европската Унија.

Пердју бара САД да се вклучат во спорот за името

Р.С.Европа - 19.10.2010

За решавање на спорот за името ќе треба флексибилност и зрелост од двете страни и вклученост на владите на САД и европските земји за да им се помогне на Македонија и на Грција да дојдат до решение.

Пердју: Неопходна е помош од САД и европските земји за решавање на спорот за името

Кирилица - 19.10.2010

Потребни се фер, храбри и дипломатски решенија што бараат активна меѓународна помош за постигнување договор во врска со спорот името, денес во Скопје порача поранешниот американски амбасадор и ...

Во НАТО само со решение за името

Алфа - 19.10.2010

Меѓународната заедница сериозно да се посвети на решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција, за Македонија што поскоро да влезе во Алијансата.

Пердју: Неопходна е помош од САД и европските земји за решавање на спорот за името

Сител - 19.10.2010

Решавање на спорот за името, целосна примена на Охридскиот договор и брзо темпо на реформи, се само дел од препораките што ескпертите од Југоисточна Европа, ги потенцираат како услов за македонската ...

Пердју: САД и Европа да помогнат за решение за името

Вечер Прес - 19.10.2010

Според поранешниот македонски амбасадор потребна е флексибилност од македонска и грчка страна. Пердју вели дека Македонија е првата земја која ги исполнила критериумите за НАТО, а не станала членка ...