TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хрватска ја освои бронзата на ракометното ЕП

Утрински - 31.01.2016

Третото место на Европското ракометно првенство што се одржува во Полска, го освои репрезентацијата на Хрватска која попладнево во малото финале ја совлада Норвешка со 31:24. Хрватите на полувреме имаа четири голови разлика (15:11), Норвешка во ...

Хрватска ја освои бронзата на ракометното ЕП

Канал5 - 31.01.2016

Третото место на Европското ракометно првенство што се одржува во Полска, го освои репрезентацијата на Хрватска која попладнево во малото финале ја совлада Норвешка со 31:24. Хрватите на полувреме имаа четири голови разлика (15:11), Норвешка во ...

Хрватска ја освои бронзата на ракометното ЕП

+инфо - 31.01.2016

Третото место на Европското ракометно првенство што се одржува во Полска, го освои репрезентацијата на Хрватска која попладнево во малото финале ја совлада Норвешка со 31:24. Хрватите на полувреме имаа четири голови разлика (15:11), Норвешка во ...

Хрватска обезбеди бронза и мундијалска виза

ЗаЗабава - 31.01.2016

Хрватската ракометна репрезентација го заврши настапот на ЕП во Полска на третата позиција, победувајќи ја во малото финале амбициозната Норвешка со убедливи 31:24. Хрватите заслужено стигнаа до бронзените медали откако уште во првото полувреме имаа ...

ЕУРО 2016 АНАЛИЗА: Владимир Глигоров за полуфиналните натпревари

24 Ракомет - 31.01.2016

Со одигрувањето на полуфиналните натпревари помеѓу репрезентациите на Норвешка и Германија и Шпанија и Хрватска, Европското првенство се приближува до својата завршница кога ќе го дознаеме и новиот владетел со Европскиот ракомет до наредното ...

Бронзата за Хрватска, Начевски и Николов ја делеа правдата

Екипа - 31.01.2016

Хрватска го освои бронзениот медал на ЕП 2016 откако „коцкестите“ во малото финале славеа над Норвешка со 31-24, на најдобар начин одмаздувајќи им се на скандинавците за поразот во првата фаза од овој шампионат.

ЕП Полска 2016: Бронзениот медал за Хрватска

Сител - 31.01.2016

Репрезентацијата на Хрватска го освои бронзениот медал на Европското првенство во Полска откако во „малото финале“ ја победија Норвешка со 31:24 (15:11). Хрватска со ова им се реваншираше на Норвежаните за поразот во првата фаза.

Бронзата во Полска за Хрватска

Спортклуб - 31.01.2016

Ракометарите на Хрватска го освоија бронениот медал на Европското првенство во Полска, откако во малото финале остварија убедлива победа од 31:24. Започна изедначено дуелот, се до 6:6, кога со серија од 5:0, Хрватска дојде до предност од 11:6, и да ...

Хрватска ја освои бронзата во Краков (ФОТО)

МКД - 31.01.2016

Сензационалната победа против Полска не беше залудна за Хрватска. „Коцкестите“ денеска ја совладаа Норвешка со 31:23 во битката за бронзениот медал на Европското првенство. Со оваа потврдија дека и покрај сите пехови и повреди сеуште се тим од ...

Хрватска убедлива против Норвешка во борбата за бронза

СуперСпорт - 31.01.2016

Денеска е завршниот ден од Европското првенство во Полска, а натпреварот за 3-то место кој се одигра со почеток од 15:00 часот, им припадна на репрезентацијата на Хрватска, совладувајќи ја Норвешка со 31:24.

Хрватска ја освои бронзата на ракометното ЕП

А1 On - 31.01.2016

Третото место на Европското ракометно првенство што се одржува во Полска, го освои репрезентацијата на Хрватска која попладнево во малото финале ја совлада Норвешка со 31:24. Хрватите на полувреме имаа четири голови разлика (15:11), Норвешка во ...

Хрватска се закити со бронзата

Оn.net - 31.01.2016

Селекцијата на Хрватска го освои бронзениот медал на ЕП во Пoлска откако во малото финале триумфира над Норвешка со 31:24. По израмнетата игра на почетокот Хрватите се одлепија и на полувреме заминаа со 15:11.

Хрватска обезбеди бронза и мундијалска виза

Дерби - 31.01.2016

Хрватската ракометна репрезентација го заврши настапот на ЕП во Полска на третата позиција, победувајќи ја во малото финале амбициозната Норвешка со убедливи 31:24. Хрватите заслужено стигнаа до бронзените медали откако уште во првото полувреме имаа ...

Норвешка ќе ја разоружи својата полиција

МКД - 31.01.2016

Норвешка соопшти дека нејзините полициски службеници, кои во 2014 година добија оружје, што е можно поскоро“ ќе се разоружат зашто повеќе нема потреба за тоа. Поради зголеменото ниво на терористичка закана во ноември 2014 година на норвешките ...

Хрватска и се реваншираше на Норвешка и го освои бронзениот медал на ЕП

Република - 31.01.2016

Хрватската репрезентација ја освои бронзата на Европското првенство во Полска откако во малото финале славеше победа над Норвешка со 31-24 одмаздувајќи им се на дмаздувајќи им се на скандинавците за поразот во првата фаза од овој шампионат.

Хрватска го освои бронзениот медал

Вечер Прес - 31.01.2016

Ракометната репрезентација на Хрватска го освои бронзениот медал на Европското првенство во Полска, откако во малото финале славеа над Норвешка со 31:24, на најдобар начин одмаздувајќи им се на скандинавците за поразот во првата фаза од овој ...

Хрватите освоија бронза на ЕП во Полска

Локално - 31.01.2016

Ракометарите на Хрватска го освоија бронениот медал на Европското првенство во Полска, откако во малото финале остварија убедлива победа од 31:24. Започна изедначено дуелот, се до 6:6, кога со серија од 5:0, Хрватска дојде до предност од 11:6, и да ...

Хрватска ја освои бронзата на ракометното ЕП

Идивиди - 31.01.2016

Третото место на Европското ракометно првенство што се одржува во Полска, го освои репрезентацијата на Хрватска која попладнево во малото финале ја совлада Норвешка со 31:24. Хрватите на полувреме имаа четири голови разлика (15:11), Норвешка во ...

Хрватска ја освои бронзата на ракометното ЕП

Lider - 31.01.2016

Третото место на Европското ракометно првенство што се одржува во Полска, го освои репрезентацијата на Хрватска која попладнево во малото финале ја совлада Норвешка со 31:24. Хрватите на полувреме имаа четири голови разлика (15:11), Норвешка во ...

Норвешка ја повлече жалбата, Македонија и официјално ќе игра на квалификациите за Олимпијадата

МКД - 30.01.2016

Норвешка ја повлече жалбата што претходно ја достави за големата судиска грешка во финишот од полуфиналниот натпревар против Германија, што значи дека Македонија и дефинитивно ќе игра на олимписките квалификации.

Норвешка ја повлече жалбата, Македонија ќе игра квалификации за ОИ

Спортски - 30.01.2016

Норвешка ја повлече жалбата што претходно ја достави за големата судиска грешка во финишот од полуфиналниот натпревар против Германија, што значи дека Македонија и дефинитивно ќе игра на олимписките квалификации.

Норвешка ја повлече жалбата

Алфа - 30.01.2016

Норвешката делегација реши да го повлече протестот поднесен веднаш по завршувањето на полуфиналниот дуел со Германија. "Откако ги погледнавме снимките и фотографиите од завршните секунди на мечот со Германија забележавме дека на теренот имаше ...

(Фото) Норвежаните се жалат, настапот на Македонија во квалификациите за ОИ се под знак прашалник!?

Спортклуб - 30.01.2016

По победата на Германија во полуфиналето со Норвешка, македонската репрезентација автоматски се избори за пласман во квалификациите за Олимписките игри. Сепак, по неизвесниот полуфинален меч кој беше решен по 70 минути игра во корист на Германија, ...

Норвешка ја повлече жалбата, Македонија и официјално во квалификациите за ОИ

Спортклуб - 30.01.2016

Норвешката ракометна федерација ја повлече жалбата која претходно ја упати кон ЕХФ за повреда на правилата од страна на германските репрезентативци во финишот од полуфиналето на ЕП во Полска.

„Осмиот“ играч на Германија: Не спиев поради најавената жалба на Норвежаните

Дерби - 30.01.2016

Норвешка ја најави, па ја повлече жалбата за спорниот финиш на вчерашното полуфинале со Германија на ракометното ЕП во Полска. Германците славеа со 34:33 по десет дополнителни минути, а иако беше јасно дека завршните пет секунди несанкционирано ги ...

Германија финалист на Европското првенство, Македонија на олимписки квалификации

+инфо - 30.01.2016

Репрезентацијата на Германија е првиот финалист на Европското првенство во ракомет што се игра во Полска, а со триумфот на Германците над Норвешка во полуфиналето вечерва и македонската репрезентација ќе игра на олимписките квалификации како ...

Германија финалист на Европското првенство, Македонија на олимписки квалификации

А1 On - 30.01.2016

Репрезентацијата на Германија е првиот финалист на Европското првенство во ракомет што се игра во Полска, а со триумфот на Германците над Норвешка во полуфиналето вечерва и македонската репрезентација ќе игра на олимписките квалификации како ...

Норвешка: Ова е скандал, со колку играчи игра Германија? (Видео)

Спортклуб - 30.01.2016

Германците вечерва со еден гол разлика ја победија Норвешка во полуфиналето со 34-33 на пет секунди пред крајот, стрелец беше Каи Хафнер, но во тој момент, Германија беше со играч повеќе на теренот, нешто што веднаш го забележаа медиумите.

Македонија обезбеди олимписки квалификации

РК Металург - 30.01.2016

Германија ја совлада репрезентацијата на Норвешка, со резултат 34:33, по две продоженија, и ја елиминираше од понатамошната борба за златниот медал. Со тоа Македонија и дефинитивно обезбеди учество на плимписките квалификации за настап на ...

Полуфинални резултати на ЕП во Полска

РК Металург - 30.01.2016

Денеска во Полска се одиграа двете полуфинални средби, како и натпреварите за пласман на 5. и на 7. места. . Резултати: Вроцлав, 16.00 ч., натпревар за 7. место: Полска – Шведска 26:24 (12:12) Вроцлав, 18.30 ч., натпревар за 5.

Скандал на повидок: Германците со девет играчи се пласираа во финалето ?!

СуперСпорт - 30.01.2016

Неверојатен пропуст се случи во последните минути од првото полуфинале помѓеу Норвешка и Германија. Германците со голот на Кајл Хафнер на пет секунди пред крајот ја од второто пордолжение ја исфрли Норвешка, но пред завршувањето на натпреварот тие ...

Македонија дефинитивно на предолимпискот турнир: Норвешка ја повлече жалбата!

SportMedia - 30.01.2016

Славејќи ја победата, Германците во последните секунди влегоа во теренот иако официјално уште не беше дојден крајот. На норвешката делегација тоа не и се допадна иако многумина жалбата ја окарактеризираа како фаќање за сламка бидејќи до крајот ...

Норвежаните се откажаа од најавената жалба до ЕХФ

Дерби - 30.01.2016

Норвешката ракометна федерација синоќа вложи жалба по поразот на репрезентацијата во полуфиналето на Европското првенство во Полска, а причина беше ситуацијата во последните секунди кога противникот Германија имаше еден ракометар повеќе на теренот .

Норвешка ја повлече жалбата, Германија останува финалист на ЕП

Екипа - 30.01.2016

Дисциплинската комисија на ЕХФ не ја прифаќа жалбата на Норвешка по полуфиналната пресметка со Германија на Европското првенство во Полска, пренесуваат поголемиот дел од европските медиуми.

(ФОТО +ВИДЕО) СКАНДАЛ: Германија крајот на полуфиналниот натпревар го заврши со 9 играчи на терен

Репортер - 30.01.2016

Неверојатен пропуст се случи во последните моменти од натпреварот на полуфиналето во ракомет. Германија со голот на Каи Хафнер пет секунди пред крајот на второто продолжение ја исфрли Норвешка, но до победата дојде со играч повеќе на теренот.

Норвежаните се откажаа од најавената жалба до ЕХФ

Точка - 30.01.2016

Норвешката ракометна федерација синоќа вложи жалба по поразот на репрезентацијата во полуфиналето на Европското првенство во Полска, а причина беше ситуацијата во последните секунди кога противникот Германија имаше еден ракометар повеќе на теренот.

Норвешка поднесе жалба по поразот од Германија во полуфиналето

Република - 30.01.2016

Норвешка и официјално поднесе жалба по поразот од Германија во полуфиналето на Европското првенство во Полска, бидејќи, според нив, Германија имала премногу ракометари на теренот во еден момент.

Германија финалист на Европското првенство, Македонија на олимписки квалификации

Денешен - 30.01.2016

Репрезентацијата на Германија е првиот финалист на Европското првенство во ракомет што се игра во Полска, а со триумфот на Германците над Норвешка во полуфиналето вечерва и македонската репрезентација ќе игра на олимписките квалификации како ...

Видео: Норвежаните ја повлекоа жалбата, Германија останува во финале

Вечер Прес - 30.01.2016

Дисциплинската комисија на ЕХФ не ја прифаќа жалбата на Норвешка по полуфиналната пресметка со Германија на Европското првенство во Полска, пренесуваат поголемиот дел од европските медиуми.

Норвешка ја повлече жалбата, дефинитивно Македонија ќе учествува на предолимпискиот турнир

Република - 30.01.2016

Дисциплинската комисија на ЕХФ не ја прифаќа жалбата на Норвешка по полуфиналната пресметка со Германија на Европското првенство во Полска, пренесуваат поголемиот дел од европските медиуми.

Македонија и дефинитивно ќе игра на олимписките квалификации

Lider - 30.01.2016

Норвешка ја повлече жалбата која претходно ја достави за судиската грешка во финишот од полуфиналниот натпревар против Германија, што значи дека Македонија и дефинитивно ќе игра на олимписките квалификации.

Германија финалист на Европското првенство, Македонија на олимписки квалификации

Канал5 - 29.01.2016

Репрезентацијата на Германија е првиот финалист на Европското првенство во ракомет што се игра во Полска, а со триумфот на Германците над Норвешка во полуфиналето вечерва и македонската репрезентација ќе игра на олимписките квалификации како ...

Полуфинални натпревари на Европското првенство во ракомет

ТВ21 - 29.01.2016

На европскиот шампионат во ракомет што се одржува во Полска, вечерва се играат полуфиналните натпревари. Во „Таурон Арена“ во Краков од 18:30 часот е почетокот на дуелот меѓу Норвешка и Германија.

Германија финалист, Македонија на олимписки квалификации

Утрински - 29.01.2016

Репрезентацијата на Германија е првиот финалист на Европското првенство во ракомет што се игра во Полска, а со триумфот на Германците над Норвешка во полуфиналето вечерва и македонската репрезентација ќе игра на олимписките квалификации како ...

Македонија чека абер за квалификации од ЛОИ и за ривалот за баражот од СП

Дневник - 29.01.2016

Најдобрата машка ракометна репрезентација на Македонија го заврши својот настап на Европското првенство во Полска на 11. место. Според прикажаното на паркетот во Kраков можеше да биде рангирана и некое скалило погоре, но осцилациите во играта на ...

Лице во лице: Германија против традицијата, Норвешка за историјата

24 Ракомет - 29.01.2016

За 18:30 е закажан почетокот на првиот полуфинален дуел меѓу Норвешка и Германија. Две млади репрезентации, двете селекции кои ги исфрлија најголемите фаворити за европската титула Данска и Франција.

„Данке Дојчланд“ - Македонија оди на олимписки квалификации!

SportMedia - 29.01.2016

Дури и кога не игра Македонија, но кога потребна е победа драмата не може да изостане. Германците ја совладаа Норвешка со 34-33 дури откако одиграа продолженија и тоа со гол на пет секунди до крајот.

DANKE DEUTSCHLAND: Германија во финале, Македонија на предолимписки турнир

Екипа - 29.01.2016

Репрезентацијата на Германија и направи џиновска услуга на Македонија откако во полуфиналето славеше над Норвешка со 34-33, осигурувајќи го пласманот на нашата селекција на предолимпискиот турнир за пласман на ОИ.

Драма и неизвесност: Норвежаните одлични, но Германија е првиот финалист!

24 Ракомет - 29.01.2016

Во првиот натпревар на денешната програма во арена Краков се сретнаа полуфиналистите Германија и Норвешка. Двете репрезентации кои се сметаат за своевидно изненадување на овој турнир први го отворија полфиналниот ден во Полска.

Данке Германија, Македонија ќе игра квалификации за ОИ

СуперСпорт - 29.01.2016

Првиот полуфинален натпревар заврши со победа на Германија после продолженија над Норвешка до 34:33. Започна гол за гол, потоа од 5:5, Германците со 2 погодоци на Рајхман и 2 на Дамке заминаа на 9:5.

Македонија ќе се бори за пласман во Рио, Германија прв финалист

МКД - 29.01.2016

Македонија ќе биде дел од предквалификацискиот турнир за Олимписките игри во Рио откако Норвешка загуби од Германија со 34:33 во воведното полуфинале на Европското првенство во Полска. Германците се пласираа во големото финале а со тоа ни направија ...

Полска 2016: Хафнер ја однесе Германија во финалето

Макфакс - 29.01.2016

Германија ќе игра во финалето на 12-то Европско првенство во ракомет, откако го доби полуфиналниот трилер против Норвешка 34:33 (14:13, 27:27). Натпреварот во продолжението го реши Хафнер кој постигна гол на пет секунди до крајот на мечот.

Германија прв финалист во Полска, Македонија ќе игра квалификации за Рио

Дерби - 29.01.2016

Германија е првиот финалист на ракометното Европско првенство во Полска, откако по продолженија ја совлада Норвешка со 34:33 (27:27 регуларен дел) во полуфиналето во Краков. Поразот на Норвешка значи дека Македонија ќе учествува на квалификациски ...

Фала Германија: Бундес-тимот ја запре Норвешка - Македонија е во квалификациите за ОИ

Спортклуб - 29.01.2016

Македонската ракометна репрезентација ја исполни целта зададена уште пред почетокот на Европското првенство и се пласираше во квалификациите за пласман на Олимписки игри, но благодарение на Германија која ја совлада Норвешка во полуфиналето во ...

Германците финалисти, Македонија во олимписки квалификации

Оn.net - 29.01.2016

Репрезентацијата на Германија е првиот финалист на ЕП во Полска откако по голема борба славеше над Норвешка со 34:33 во продолжение и помогна на Македонија да обезбеди пласман на предолимпискиот турнир за пласман на ОИ.

ЕП Полска 2016: Данке Дојчланд, Македонија на олимписки квалификации

Сител - 29.01.2016

Германија е првиот финалист откако по продолжетоци во првото полуфинале ја победи Норвешка со 34:33. Во регулраниот дел натпреварот заврши со 27:27. Откако Норвешка остана без финале и шанса да го освои шампионскиот пехар Македонија како ...

Македонија во квалификациите за ОИ во Рио, Германија ни направи услуга

Курир - 29.01.2016

Ракометната репрезентација на Германија е првиот финалист на Европското првенство во Полска откако во првото полуфинале по продолженија од двапати по пет минути ја совлада Норвешка со 34-33.

Германија финалист на Европското првенство, Македонија на олимписки квалификации

Репортер - 29.01.2016

Репрезентацијата на Германија е првиот финалист на Европското првенство во ракомет што се игра во Полска, а со триумфот на Германците над Норвешка во полуфиналето вечерва и македонската репрезентација ќе игра на олимписките квалификации како ...

Норвешка може да ја обжали победата на Германија (Фото)

Дерби - 29.01.2016

Норвешка размислува да поднесе жалба до ЕХФ, откако загуби со 33:34 по продолженијата од Германија во полуфиналето на Европското првенство во Полска. Норвешките медиуми објавија дека германската репрезентација имала осуммина ракометари на теренот во ...

Потврда од ЕХФ: Норвешка поднесе жалба по поразот од Германија во полуфиналето (Фото)

Дерби - 29.01.2016

Норвешка и официјално поднесе жалба по поразот од Германија во полуфиналето на Европското првенство во Полска, бидејќи, според нив, Германија имала премногу ракометари на теренот во еден момент.

Ќе играме за Рио! Германија славеше над Норвешка

ЗаЗабава - 29.01.2016

Репрезентацијата на Германија и направи џиновска услуга на Македонија откако во полуфиналето славеше над Норвешка со 34-33, осигурувајќи го пласманот на нашата селекција на предолимпискиот турнир за пласман на ОИ.

ЕП Полска 2016: Битки за финале

Сител - 29.01.2016

На европскиот шампионат во ракомет што се одржува во Полска вечерва се играат полуфиналните натпревари: Германија - Норвешка и Шпанија - Хрватска. Од четирите селекции Шпанија и Хрватска имаат по седум полуфиналиња, Германија четири, а Норвешка ниту ...

Почнуваат полуфиналните натпревари, се решава олимписката судбина на Македонија

МКД - 29.01.2016

Македонија не е дел од завршните натпревари на Европското првенство, но тие се исто толку значајни за нас како и ние да сме таму, од исходот на последните мечеви ќе дознаеме дали ќе бидеме дел од квалификациите за Олимписките игри во Рио.

(Видео) Бура од емоции - Коментаторот се расплака од среќа додека Норвешка ја газеше Франција

Спортклуб - 29.01.2016

Репрезентацијата на Норвешка е најголемиот хит и најголемо изненадување на ова Европско првенство во Полска, каде со своите игри и резултати ги освојува симпатиите на ракометна Европа. Норвешка во последното коло одлучуваше самата за својата ...

Полуфинални натпревари на Европското првенство во ракомет

А1 On - 29.01.2016

На европскиот шампионат во ракомет што се одржува во Полска, вечерва се играат полуфиналните натпревари. Во „Таурон Арена“ во Краков од 18:30 часот е почетокот на дуелот меѓу Норвешка и Германија.

Германија прв финалист во Полска, Македонија ќе игра квалификации за Рио

Точка - 29.01.2016

Германија е првиот финалист на ракометното Европско првенство во Полска, откако по продолженија ја совлада Норвешка со 34:33 (27:27 регуларен дел) во полуфиналето во Краков. Поразот на Норвешка значи дека Македонија ќе учествува на квалификациски ...

Германија во финале, Македонија на предолимписки турнир

Вечер Прес - 29.01.2016

Ракометната репрезентација на Германија и направи голема услуга на Македонија откако во полуфиналето славеше над Норвешка по продолжение со 34:33, осигурувајќи го пласманот на нашата селекција на предолимпискиот турнир за пласман на Олимписките игри ...

Полуфинални натпревари на Европското првенство во ракомет

Lider - 29.01.2016

На европскиот шампионат во ракомет што се одржува во Полска, вечерва се играат полуфиналните натпревари. Во „Таурон Арена“ во Краков од 18:30 часот е почетокот на дуелот меѓу Норвешка и Германија.

Полуфинални натпревари на Европското првенство во ракомет

Идивиди - 29.01.2016

На европскиот шампионат во ракомет што се одржува во Полска, вечерва се играат полуфиналните натпревари. Во „Таурон Арена“ во Краков од 18:30 часот е почетокот на дуелот меѓу Норвешка и Германија.

Македонија на олимписки квалификации

Lider - 29.01.2016

Репрезентацијата на Германија е првиот финалист на Европското првенство во ракомет што се игра во Полска, а со триумфот на Германците над Норвешка во полуфиналето вечерва и македонската репрезентација ќе игра на олимписките квалификации како ...

Македонија во квалификациите за ОИ во Рио благодарение на Германија

Lider - 29.01.2016

Ракометната репрезентација на Германија е првиот финалист на Европското првенство во Полска откако во првото полуфинале по продолженија од двапати по пет минути ја совлада Норвешка со 34-33.

Норвешка не смее да стане првак ако сакаме да играме за Рио

Вест - 28.01.2016

Норвешка останува жив кошмар за олимписките стремежи на македонските ракометари, како што ја совлада Франција со 29:24 и со тоа се пласираше во полуфиналето на Европското првенство во Полска и за првпат ќе има можност да освои медал на големите ...

Хрватска со убедлива победа над Полска избори полуфинале на ЕП

Утрински - 28.01.2016

Репрезентацијата на Хрватска направи вистинска сензација на ракометното Европско првенство откако во последниот натпревар од групата 1 синоќа во Краков ја совлада Полска со 37:23 и поради најдобрата гол разлика благодарение на високата победа избори ...

Хрватска со убедлива победа избори полуфинале на ЕП во Полска

Дневник - 28.01.2016

Репрезентацијата на Хрватска направи вистинска сензација на ракометното Европско првенство откако во последниот натпревар од групата 1 синоќа во Краков ја совлада Полска со 37:23 и поради најдобрата гол разлика благодарение на високата победа избори ...

Хрватска со убедлива победа избори полуфинале на ЕП во Полска

Канал5 - 28.01.2016

Репрезентацијата на Хрватска направи вистинска сензација на ракометното Европско првенство откако во последниот натпревар од групата 1 синоќа во Краков ја совлада Полска со 37:23 и поради најдобрата гол разлика благодарение на високата победа избори ...

Хрватска со убедлива победа избори полуфинале на ЕП во Полска

Алсат-М - 28.01.2016

Репрезентацијата на Хрватска направи вистинска сензација на ракометното Европско првенство откако во последниот натпревар од групата 1 синоќа во Краков ја совлада Полска со 37:23 и поради најдобрата гол разлика благодарение на високата победа избори ...

Хрватска во полуфинале на ЕП во Полска

Курир - 28.01.2016

Репрезентацијата на Хрватска направи вистинска сензација на ракометното Европско првенство откако во последниот натпревар од групата 1 синоќа во Краков ја совлада Полска со 37:23 и поради најдобрата гол разлика благодарение на високата победа избори ...

Червар: Среќен сум што „старците“ си ги спакуваа куферите

ЗаЗабава - 28.01.2016

Ретко кој можеше да претпостави дека Данска и Франција ќе останат без полуфинале на Европското првенство во Полска, исто како и тоа дека Норвешка и Хрватска ќе ги освојата двете први позиции во групата каде извисија домаќинот Полска и актуелниот ...

Хрватска со убедлива победа избори полуфинале на ЕП во Полска

А1 On - 28.01.2016

Репрезентацијата на Хрватска направи вистинска сензација на ракометното Европско првенство откако во последниот натпревар од групата 1 синоќа во Краков ја совлада Полска со 37:23 и поради најдобрата гол разлика благодарение на високата победа избори ...

Хрватска со убедлива победа избори полуфинале на ЕП во Полска

+инфо - 28.01.2016

Репрезентацијата на Хрватска направи вистинска сензација на ракометното Европско првенство откако во последниот натпревар од групата 1 синоќа во Краков ја совлада Полска со 37:23 и поради најдобрата гол разлика благодарение на високата победа избори ...

На ЕП во Полска се познати полуфиналните двојки

РК Металург - 28.01.2016

Завршија натпреварите во главните групи 1 и 2 и познати се полуфиналните двојки, кои в петок ќе се соочат во борбата за пласман во гоемото финале. Полуфинални двојки: Норвешка – Германија Шпанија – Хрватска За 5. место: Франција – Данска За 7.

Зошто Норвешка е толку богата земја?

Факултети - 28.01.2016

Студентите по економија учат дека социјалистичките системи се лоши за економијата на земјата. Норвешка не е социјалистичка земја, но потсетува на таква на многу начини. Студент на „ Quora “ го постави прашањето за богатството на земјата и покрај ...

Червар: Среќен сум што „старците“ си ги пакуваат куферите

Дерби - 28.01.2016

Ретко кој можеше да претпостави дека Данска и Франција ќе останат без полуфинале на Европското првенство во Полска, исто како и тоа дека Норвешка и Хрватска ќе ги освојата двете први позиции во групата каде извисија домаќинот Полска и актуелниот ...

Најголемиот махер на ракомет

Оff.net - 28.01.2016

Франција требаше да загуби од Норвешка, а Хрватска да го победи домаќинот Полска пред 15.000 публика со минимум 11 гола разлика за да оди понатаму. Во тоа веруваше еден Хрват кој ги истипува во ...

Норвешка и Германија во полуфиналето на Европското ракометно првенство

+инфо - 28.01.2016

Репрезентациите на Норвешка и Германија обезбедија пласман во полуфиналето на Европското ракометно првенство што се одржува во Полска. Норвежаните, ги елиминираа актуелните европски шампиони Французите.

Кога вербата во својата репрезентација ќе се исплати (ФОТО)

24 Ракомет - 28.01.2016

Во лудилото кое вчера го зафати Краков откако Франција и Полска останаа без полуфинале. Најсреќен секако беше еден Хрват кој имаше доволно храброст да се обложи на полуфинале за својата земја.

5-те најубави голови на ЕП во Полска

Сител - 28.01.2016

На ЕП во Полска остана да се доиграат уште полуфиналните дуели и дуелите за пласман. За медал ќе се борат Хрватска-Шпанија односно Норвешка-Германија. Во пресрет на овие натпревари ова се најубавите 5 погодоци на шампионатот во ...

Норвешкиот коментатор „полуде“ по историската победа над Франција (Видео)

Дерби - 28.01.2016

Самиот пласман во полуфиналето на Европското ракометно првенство е историски резултат за Норвешка, а ако на тоа се придодаде и фактот што истиот беше изборен со победа над големата Франција, јасно е зошто овој успех предизвика толку голема еуфорија ...

Полска во шок, Хрватска во полуфинале

Кајгана - 28.01.2016

Хрватска и Шпанија им се придружија на Норвешка и Германија во полуфиналето на 12-то Европско првенство во Полска. Хрватите направија вистинско чудо во Краков, ја декласираа Полска 37:23 и изборија полуфинале против Шпанија, која не дозволи ...

Хрватска со убедлива победа избори полуфинале на ЕП во Полска

Репортер - 28.01.2016

Репрезентацијата на Хрватска направи вистинска сензација на ракометното Европско првенство откако во последниот натпревар од групата 1 синоќа во Краков ја совлада Полска со 37:23 и поради најдобрата гол разлика благодарение на високата победа избори ...

Хрватска со убедлива победа избори полуфинале на ЕП во Полска

Денешен - 28.01.2016

Репрезентацијата на Хрватска направи вистинска сензација на ракометното Европско првенство откако во последниот натпревар од групата 1 синоќа во Краков ја совлада Полска со 37:23 и поради најдобрата гол разлика благодарение на високата победа избори ...

Хрватска ја победи Полска со 14 разлика и се пласира во полуфинале

Тера - 28.01.2016

Хрватска го направи невможното, она во кое никој не веруваше, го победи домаќинот Полска со 37:23 и се пласираше во полуфиналето на Европското ...

Червар: Среќен сум поради Хрватска и Норвешка

Канал 77 - 28.01.2016

Ретко кој можеше да претпостави дека Данска и Франција ќе останат без полуфинале на Европското првенство во Полска, исто како и тоа дека Норвешка и Хрватска ќе ги освојата двете први позиции во групата каде извисија домаќинот Полска и актуелниот ...

Червар: Среќен сум што "старците" си ги пакуваат куферите

Точка - 28.01.2016

Ретко кој можеше да претпостави дека Данска и Франција ќе останат без полуфинале на Европското првенство во Полска, исто како и тоа дека Норвешка и Хрватска ќе ги освојата двете први позиции во групата каде извисија домаќинот Полска и актуелниот ...

Хрватска со убедлива победа избори полуфинале на ЕП во Полска

Локално - 28.01.2016

Репрезентацијата на Хрватска направи вистинска сензација на ракометното Европско првенство откако во последниот натпревар од групата 1 синоќа во Краков ја совлада Полска со 37:23 и поради најдобрата гол разлика благодарение на високата победа избори ...

Хрватска со убедлива победа избори полуфинале на ЕП во Полска

Lider - 28.01.2016

Репрезентацијата на Хрватска направи вистинска сензација на ракометното Европско првенство откако во последниот натпревар од групата 1 синоќа во Краков ја совлада Полска со 37:23 и поради најдобрата гол разлика благодарение на високата победа избори ...

ЕП Полска 2016: Хрватска ја совлада Полска

ТВ21 - 27.01.2016

Ракометната репрезентација на Хрватска го совлада домаќинот Полска со 37:23 на Европското ракометно првенство 2016 во Краков. Најефикасен на натпреварот беше Мануел Штрлек со 11 голови. Натпреварот во живо го следеше и хрватската претседателка ...

Последно коло од главната фаза на Европското првенство во ракомет

ТВ21 - 27.01.2016

На Европското првенство во ракомет денеска на програмата се дуелите од 3.коло во двете групи, по кои ќе бидат познати и полуфиналистите како и конечниот пласман на селекциите кои ќе се пласираат од 9-12.место.

Норвешка и Германија во полуфиналето на Европското ракометно првенство

Утрински - 27.01.2016

Репрезентациите на Норвешка и Германија обезбедија пласман во полуфиналето на Европското ракометно првенство што се одржува во Полска. Норвежаните, ги елиминираа актуелните европски шампиони Французите.

Жал за вториот бод против Норвешка

Утрински - 27.01.2016

Со ремито 31:31 со Норвешка во второто коло од главната фаза на Европското првенство во Полска најдобрите македонски ракометари му ги заплеткаа сметките на директниот конкурент за олимписките квалификации.

Норвешка и Германија во полуфиналето на Европското ракометно првенство

Канал5 - 27.01.2016

Репрезентациите на Норвешка и Германија обезбедија пласман во полуфиналето на Европското ракометно првенство што се одржува во Полска. Норвежаните, ги елиминираа актуелните европски шампиони Французите.

Ова се случува еднаш во сто години: Хрватска во полуфинале на ЕП!

SportMedia - 27.01.2016

На Полјаците им одговораше и пораз од четири гола разлика за пласман во следната фаза, но Хрватите не само што ја елиминираа Полска пред 13.000 гледачи, ја елиминираа индиректно и Франција во кругот од три репрезентации со по шест освоени бода и ...

Хрватите ја прегазија Полска за ново полуфинале

24 Ракомет - 27.01.2016

Само една репрезентација имаа можност да проследат полските навивачи во Арена Краков, наместо планираното славје Полјаците мораа да им честитаат на Хрватите за лекцијата која им понудија во епицентарот на европскиот ракомет.

ЕП Полска 2016: „Хрватска револуција“ во Краков

Сител - 27.01.2016

Репрезентацијата на Хрватска го направи невозможното во Краков. За пласман во полуфиналето и беше потребна победа од 11 голови, но Хрватите покажаа ракометна зрелост, спортска дрскост и го декласираа домаќинот Полска со 37:23.

ЧУДО ВО КРАКОВ: Хрватска го демолира домаќинот во најневеројатниот меч на првенството!

Спортски - 27.01.2016

Во последниот натпревар од групната фаза, Хрватска го демолираше домаќинот со огромна разлика од 23:37. Пред почетокот на натпреварот Полска требаше да загуби со најмалку 4 гола разлика за да оди во полуфинале, а Хрватска да победи со над 11 голови.

Сензација во Краков, Хрватска ја победи Полска со 14 разлика и се пласира во полуфинале!

МКД - 27.01.2016

Хрватска го направи невможното, она во кое никој не веруваше, го победи домаќинот Полска со 37:23 и се пласираше во полуфиналето на Европското првенство. Речиси никој не веруваше дека Хрватска може да дојде до потребната победа повисока од десет ...

ЧУДО НЕВИДЕНО: Хрватска со + 14 до полуфинале на ЕП!

Екипа - 27.01.2016

Каква сензација приреди репрезентаицјата на Хрватска на ЕП во Полска! Од невозможната теорија, Хрватите направија реалност и стигнаа до европското полуфинале со победата против Полска со неверојатни 14 гола разлика (37-23 ).

ЕП Полска 2016: Познати полуфиналните двојки

Сител - 27.01.2016

На Европското првенство во ракомет денеска се одиграа натпреварите од 3.коло од главната фаза во двете групи, по кои се познати полуфиналните двојки. Во борбата за медалите останаа да се борат селекциите на: Норвешка, Хрватска, Шпанија и Германија.

Хрватите ја декласираа Полска и се пласираа во полуфиналето

Алфа - 27.01.2016

Репрезентацијата на Хрватска ја совлада Полска со 37:23 и успеа да се пласира во полуфиналето на Европското првенство во ракомет. Иако пред стартот на натпреварот се сметаше дека Хрватска има невозможна мисија бидејќи за влез меѓу четирите најдобри ...

Последно коло од главната фаза на Европското првенство во ракомет

+инфо - 27.01.2016

На Европското првенство во ракомет денеска на програмата се дуелите од 3.коло во двете групи, по кои ќе бидат познати и полуфиналистите како и конечниот пласман на селекциите кои ќе се пласираат од 9-12.место.

Полска во шок, Хрватска во полуфинале

Макфакс - 27.01.2016

Хрватска и Шпанија им се придружија на Норвешка и Германија во полуфиналето на 12-то Европско првенство во Полска. Хрватите направија вистинско чудо во Краков, ја декласираа Полска 37:23 и изборија полуфинале против Шпанија, која не дозволи ...

Сензација во Краков: Хрватска го понижи домаќинот и се пласираше во полуфиналето

Дерби - 27.01.2016

Хрватска го приреди најголемото изненадување на Европското ракометно првенство во Полска, сензационално совладувајќи го домаќинот со 37:23 (15:10) за пласман во полуфиналето како второпласиран тим во групата 1.

Потоп на Полска, Хрватите во полуфинале

Оn.net - 27.01.2016

Пo завршувањето на натпреварите од последното коло од главната фаза на ЕП 2016, познати се полуфиналните двојки. Хрватите приредија вистинско чудо откако со неверојатни 14 разлика (37:23) го демолираа домаќинот Полска и се пласираа во полуфиналето ...

Европа ќе има нов шампион: Погледнете ги полуфиналните двојки на ЕП!

24 Ракомет - 27.01.2016

По сензационалната победа на Хрватска, „коцкестите“ со подобра гол разлика се пласираа во полуфиналето исфрлувајќи ги Франција и Полска. Норвешка претходно го најави овој спектакулрен ракометен ден со победа над актуелниот шампион Франција.

Червар: И треба старците да си заминат, на младите светот останува!

SportMedia - 27.01.2016

Червар не ни коментираше многу за натпреварот, само делеше комплименти. Вели дека натпреварот е нешто чудесно и дека целото ова Европско првенство го воодушевило. Мерак му е што отпаднаа фаворитите Франција и Данска, а на нивно место во полуфинале ...

Георгиевски: Треба да жалиме што не победивме

Курир - 27.01.2016

Десното крило на Македонија, Гоце Георгиевски вели дека е пропуштена добра шанса за победа во натпреварот против Норвешка. -По се она што се одвиваше на теренот во текот на овие шеесет минути треба да жалиме што не победивме на овој натпревар ...

Норвешка е подготвена да ги разгледа барањата за азил на бегалците, кои Русија нема да ги прими

А1 On - 27.01.2016

Норвешките власти се подготвени да ги разгледаат барањата за азил на мигрантите, кои во Норвешка влегле преку Русија, а кои руските власти ќе одбијат да ги примат на своја територија, изјави норвешкиот премиер Ерна Сулберг.

Норвешка и Германија во полуфиналето на Европското ракометно првенство

А1 On - 27.01.2016

Репрезентациите на Норвешка и Германија обезбедија пласман во полуфиналето на Европското ракометно првенство што се одржува во Полска. Норвежаните, ги елиминираа актуелните европски шампиони Французите.

Шок за Франција, но и Македонија - Норвешка направи сензација

Спортклуб - 27.01.2016

Одлично издание на репрезентацијата на Норвешка против актуелниот првак Франција. Инспиративно, смело и пожртвувано, репрезентацијата на Норвешка го направи најголемото изненадување на ова првенство и се пласираше во полуфиналето на Европското ...

Норвешка е подготвена да ги разгледа барањата за азил на бегалците, кои Русија нема да ги прими

Репортер - 27.01.2016

Норвешките власти се подготвени да ги разгледаат барањата за азил на мигрантите, кои во Норвешка влегле преку Русија, а кои руските власти ќе одбијат да ги примат на своја територија, изјави норвешкиот премиер Ерна Сулберг.

Норвешка е подготвена да ги разгледа барањата за азил на бегалците, кои Русија нема да ги прими

Алфа - 27.01.2016

Норвешките власти се подготвени да ги разгледаат барањата за азил на мигрантите, кои во Норвешка влегле преку Русија, а кои руските власти ќе одбијат да ги примат на своја територија, изјави норвешкиот премиер Ерна Сулберг.

ЕП ракомет: Денеска се решаваат полуфиналистите

Сител - 27.01.2016

Последното 3-то коло од втората фаза по групи ќе решава кои четири селекции ќе се борат за медал на ЕП во ракомет во Полска. Норвешка, Франција и Полска од првата и Данска, Германија и Шпанија од втората група се во трка за првите две позиции кои ...

ЕП Полска 2016: Распоред на натпревари за 3.коло (втора фаза)

Сител - 27.01.2016

На Европското првенство во ракомет денеска се играа шест натпревари по три во двете групи, по што ќе бидат познати полуфиналистите. Распоред на натпревари: Група 1: Македонија – Белорусија (16 часот), Франција – Норвешка (18:15), Полска – Хрватска ...

Последно коло од главната фаза на Европското првенство во ракомет

А1 On - 27.01.2016

На Европското првенство во ракомет денеска на програмата се дуелите од 3.коло во двете групи, по кои ќе бидат познати и полуфиналистите како и конечниот пласман на селекциите кои ќе се пласираат од 9-12.место.

„Весела математика“: Битки за полуфинале, но и за предолимписки турнир?

Екипа - 27.01.2016

Се е подготвено за последните натпревари од главната фаза од Европското Првенство, кои ќе дадат одговор на прашањето кои четири селекции ќе се најдат во полуфиналето. Само за потсетување, покрај ова, ќе се води битка и за последните две места за ...

Кога не знаеме сами, сега ќе навиваме за други - чекаме милост од Франција и од Полска!

SportMedia - 27.01.2016

Се враќаме на пресметките кои почнаа уште пред 12 месеци, кога го освоивме 9. место во Катар, односно навиваме Европсково првенство во Полска да не го освои Норвешка. Како единствена закана за нашите амбиции Норвежаните мора да загубат од Франција, ...

Сензација во Краков: Норвешка во полуфиналето преку Франција!

24 Ракомет - 27.01.2016

Одлично издание на репрезентацијата на Норвешка против актуелниот првак Франција. Инспиративно, смело и пожртвувано, репрезентацијата на Норвешка го направи најголемото изненадување на ова првенство и се пласираше во полуфиналето на Европското ...

Шок: Норвешка ја реши и Франција за пласман во полуфиналето

Екипа - 27.01.2016

Сметките на македонската репрезентација за пласман на предолимписки турнир дополнително се искомпликуваа откако Норвешка вечерва славеше над Франција (24-29), со што скандинавската селекција обезбеди учество во полуфиналето.

Македонија уште ќе се тресе за Рио: Норвешка ја покори Франција и се пласира во полуфинале!

SportMedia - 27.01.2016

Македонија и понатаму ќе трепери за својот пласман на олимписките квалификации затоа што единствената репрезентација која можеше да ја запре, засега успева во тоа. Норвежаните се пласираа во полуфиналето и се на пат да го остварат сценариото кое ...

Норвешка и одржа лекција на Франција, Германија ја совлада Данска

СуперСпорт - 27.01.2016

Ракометарите на Норвешка ја совладаа Франција со 29:24, а Германија ја победи Данска со 25:23. Одличен старт на Франција и 5:2. Но, тоа траеше до 16-та минута од кога 2 погодоци на Тонесен, 1 на Јондал и 1 на Мирхол и донесоја предност на Норвешка ...

ЕП Полска 2016: Норвешка и Германија во полуфинале, Франција и Македонија на чекање

Сител - 27.01.2016

Репрезентацијата на Норвешка е првиот полуфиналист на ЕП откако во вториот денешен натпревар од групата 1 во Краков го победи европскиот првак Франција со 29:24. И покрај поразот Франција има шанси за пласман во полуфиналето.

Норвешка ја победи Франција за пласман во полуфинале!

МКД - 27.01.2016

Норвешка направи големо изненадување, ја победи Франција, се пласираше во полуфиналето и го загрози пласманот на Македонија на олимписките квалификации. Норвешка одигра одличен натпревар против актуелниот шампион Франција, победи со 29:24 и се ...

Норвешка преку Франција до историско полуфинале, Германија ја изненади Данска

Дерби - 27.01.2016

Норвешка успеа да ја победи Франција и се пласираше во полуфиналето на Европското првенство во Полска како првопласирана од групата 1, без разлика на исходот од средбата Полска-Хрватска. Франција беше голем фаворит, но избраниците на Кристијан Берге ...

Полска 2016: Франција и Данска шокирани од Норвешка и Германија

Макфакс - 27.01.2016

Најголемите фаворити за освојување на златниот медал на 12-то Европско првенство во ракомет, селекцијата на Франција е елиминирана од борбата за медали, додека Данска само чудо може да ја однесе во полуфиналето.

Второ реми за Македонија, квалификациите уште несигурни

Курир - 27.01.2016

Нов нерешен резултат на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Полска. Попладнево во Краков Македонија одигра нерешено со Норвешка 31:31 (17:13). Нашите ракометари во најголемиот дел од натпреварот имаа водство, но сепак на ...

Неверојатен натпревар, Норвешка со победа над Франција се пласираше во полуфиналето на ЕП

Република - 27.01.2016

Македонската ракометна репрезентација дополнитено стравува за квалификациите за Олимписките игри во Рио бидејќи главниот конкурент за местото Норвешка направи големо изненадување во последното коло од групата 1 победувајќи го европскиот шампион ...

Сензација во Краков: Хрватска го понижи домаќинот и се пласираше во полуфиналето

Точка - 27.01.2016

Хрватска го приреди најголемото изненадување на Европското ракометно првенство во Полска, сензационално совладувајќи го домаќинот со 37:23 (15:10) за пласман во полуфиналето како второпласиран тим во групата 1.

Хрватска верзија на „Леле луѓе што направивиме“!

Република - 27.01.2016

„Отпишаните“ Хрвати направија вистинска сензација на последниот натпревар од третото коло во групата 1 на Европското првенство во Полска. Пласманот на „каубоите“ во полуфиналето беше рамен на теорија со минимален процент пред овој меч.

Норвешка преку Франција до историско полуфинале, Германија ја изненади Данска

Точка - 27.01.2016

Норвешка успеа да ја победи Франција и се пласираше во полуфиналето на Европското првенство во Полска како првопласирана од групата 1, без разлика на исходот од средбата Полска-Хрватска. Франција беше голем фаворит, но избраниците на Кристијан Берге ...

Норвешка славеше над Франција и обезбеди место во полуфиналето

Вечер Прес - 27.01.2016

Ракометната репрезентација на Норвешка се пласира во полуфиналето на Европското првенство во Полска, откако во последниот натпревар од главната фаза славеше над бранителот на титулата Франција со 29:24.

Хрватска ја прегази Полска и ќе игра полуфинале против Шпанија

Вечер Прес - 27.01.2016

Репрезентацијата на Хрватска е сензационален полуфиналист на Европското првенство во Полска, откако во последниот натпревар од главната фаза во Група 1, во Краков ја совлада селекцијата на домаќинот со неверојатни 14 гола разлика 37:23 На Хрватите ...

Последно коло од главната фаза на Европското првенство во ракомет

Lider - 27.01.2016

На Европското првенство во ракомет денеска на програмата се дуелите од 3.коло во двете групи, по кои ќе бидат познати и полуфиналистите како и конечниот пласман на селекциите кои ќе се пласираат од 9-12.место.

Норвешка е подготвена да ги разгледа барањата за азил на бегалците, кои Русија нема да ги прими

Lider - 27.01.2016

Норвешките власти се подготвени да ги разгледаат барањата за азил на мигрантите, кои во Норвешка влегле преку Русија, а кои руските власти ќе одбијат да ги примат на своја територија, изјави норвешкиот премиер Ерна Сулберг.

Миркуловски: Ќе се радуваме на победа против Белорусија

Дневник - 26.01.2016

Нова драматична завршница приредија македонските ракометари на 12. Европско првенство во Полска, во претпоследниот дуел од втората фаза со Норвешка (31-31), па последната шанса да се израдуваат на прва победа на ова натпреварување им остана ...

Македонија ќе навива Норвешка да не стаса до финалето

Дневник - 26.01.2016

Европскиот ракометен собир во Полска влегува во самата завршница, па кругот на селекции што конкурираат за разигрувањето за медалите се стеснува. Според прикажаното досега, по три селекции од двете групи ќе се надеваат до крајот дека ќе завршат на ...

Алушовски: Тажен јубилеј, 4 години без победа над ТОП 10 репрезентација

Екипа - 26.01.2016

Нов натпревар на нашата репрезентација после добро дојдениот тридневен одмор по лошиот натпревар со Хрватска, петти натпревар против репрезентацијата на Норвешка која и покрај тоа што е најпријатното изненадување на ЕП не е репрезентација од ТОП 10 ...

Македонија одигра нерешено и со Норвешка на Европското првенство во ракомет

еМагазин - 26.01.2016

Нов нерешен резултат на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Полска. Вчера во Краков Македонија одигра нерешено со Норвешка 31:31 (17:13). Нашите ракометари во најголемиот дел од натпреварот имаа водство, но сепак на ...

O'Саливен: Македонија доби подарок од судиите

Точка - 26.01.2016

Ремито на Македонија и Норвешка донесе слични реакции во двете земји. Во нашата, ракометните фанови жалат за испуштената шанса да се стигне до првата победа на ова првенство и пред се фактот што испуштивме бод во последниот период од натпреварот.

Обрван - Можеме да жалиме за вториот бод

Утрински - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по вторпат одигра нерешено на Европското првенство во Полска. Во Краков во втората фаза од шампионатот Македонија - Норвешка 31:31. - Честитки за играчите на двете селекции за одличниот натпревар.

Македонија ремизираше со Норвешка

Телма - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по вторпат одигра нерешено на Европското првенство во Полска. Во Краков во втората фаза од шампионатот Македонија - Норвешка 31:31, во второто коло од групата 1 во Главната фаза.

Македонија против Норвешка продолжува со настапите на ракометното ЕП

Канал5 - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по три дневната пауза, денеска против Норвешка ќе го продолжи својот настап на Европското првенство што се одржува во Полска. Паузата беше искористена избраниците на селекторот Ивица Обрван да се одморат од ...

Обрван: Можеме да жалиме за вториот бод

Канал5 - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по вторпат одигра нерешено на Европското првенство во Полска. Во Краков во втората фаза од шампионатот Македонија - Норвешка 31:31. - Честитки за играчите на двете селекции за одличниот натпревар.

Македонија и подари незаслужен бод на Норвешка

Утрински - 25.01.2016

Нов нерешен резултат на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Полска. Попладнево во Краков Македонија одигра нерешено со Норвешка 31:31 (17:13). Нашите ракометари во најголемиот дел од натпреварот имаа водство, но сепак на ...

Македонија треба да ја скроти Норвешка за да продолжи да го сонува Рио

Дневник - 25.01.2016

Расплетот во групата 1 од втората фаза на 12. европско ракометно првенство во Полска не ~ оди од рака на македонската репрезентација, која с` уште е без победа на завршницата, но со шанси на крајот од ова првенство да добие виза како ...

Георгиевски: Одиме на победа за подобрување на впечатокот

Дневник - 25.01.2016

Десното крило на македонската ракометна репрезентација Гоце Георгиевски посакува четири бода од последните два натпревара во групата 1. За денешната пресметка со Норвешка очекува тешка и исцрпувачка борба.

Со колбаси и пиво се радува и тагува

Вест - 25.01.2016

Совршено организирано, достапно за буџетот на просечниот македонски навивач, тоа е основниот впечаток за Европското првенство во Полска, на кое нашите ракометари синоќа играа со Норвешка, а в среда го имаат последниот настап, против Белорусија.

Пропуштена шанса за победа, „само“ реми против фаворитот Норвешка

Канал5 - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација го одигра и вториот натпревар без победник на Европскиот шампионат во Полска. Црвено жолтите вечерва во 2 коло од втората фаза ремизираа против силната Норвешка играјќи 31-31полувреме 17-13.

Македонија одигра нерешено во драмата со Норвешка

Вест - 25.01.2016

Македонија одигра нерешено во драматичниот натпревар со Норвешка 31:31 (17:13) за второ реми на ракометното Европско првенство во Полска. Во Краков, „црвено-жолтите“ имаа водство во најголемиот дел од натпреварот, но на крајот сепак не успеаја да ...

Полска 2016: Македонија пред важен испит со Норвешка

Кајгана - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација, денеска ќе го одигра вториот натпревар во Групата 1 на Европското првенство во Полска. Противник на „црвено жолтите“ ќе биде Норвешка, селекција која е најпријатно изненадување на овој континентален шампионат.

Македонија ниту еднаш не постигна повеќе од 27 гола, а Норвешка во просек 30!

SportMedia - 25.01.2016

Победник е оној што ќе постигне повеќе голови, толку е едноставно, меѓутоа како? Македонија вечерва игра против Норвешка, која покажа дека знае да постигнува голови и има енергија тоа да го прави цел натпревар.

Јоноски: Сега тие се изморените, тоа е нашата предност

SportMedia - 25.01.2016

Јоноски вели дека Норвежаните, пред сѐ, се одлично организирани. Вреден стручен штаб кој работи напорно и ја прави екипата да изгледа онака како што изгледаше во саботата, со триумфот над Полска.

Лазаров: Да ги намалиме грешките и одговориме со соодветна тактика

Дерби - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација денеска од 18:15 го игра својот петти натпревар на Европското првенство во Полска, а противник ни е селекцијата на Норвешка. Овој меч е шанса да ја забележиме првата победа на шампионатот, меч кој е доста ...

Јоновски: Мора да ги сопреме норвешките бекови

Екипа - 25.01.2016

Максимално сериозен пристап и сигурна игра во одбраната е прв предуслов за да стигнеме до позитивен резултат во дуелот со Норвешка. Дефанзивецот Аце Јоновски ќе има тешка задача на денешниот дуел да се справи со норвешките бекови кои и создаваа ...

Норвешка е пречката за реализација на олимпискиот сон - Сите можни сценарија за Македонија на ЕП

Спортклуб - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 18:15 часот против Норвешка ќе го одигра и вториот натпревар во главната рунда на европското првенство во Полска. Избраниците на Обрван како што стојат работите, се уште можат да се пласираат на ...

Најава Македонија – Норвешка: Време е за анализа, а не за клише изјави!

Дерби - 25.01.2016

Сите навивачи на македонската ракометна репрезентација имаа големи очекувања од втората фаза во натпреварите на европското ракометно првенство, базирани на верувањето дека тоа е полесна група од нашата, во која резултатите беа изедначени речиси како ...

ЕП Полска 2016: Една победа и два пораза од Норвешка

Сител - 25.01.2016

На трите досега одиграни натпревари меѓу Македонија и Норвешка нашиот денешен ривал има две победи, а Македонија една. На големите натпреварувања Норвешка не победи на Светското првенство во Хрватска 2009 година во втората фаза во Задар со 29:27.

ЕП Полска 2016: Јоноски: Целата бековска линија е опасна

Сител - 25.01.2016

Централните играчи во одбраната на Македонија Ацо Јоноски и Велко Маркоски, попладнево ќе имаат уште еден тежок дуел со одличниот напад на Норвешка. - Видовме дека Норвешка во напад одигра добро. Добра анализа е потребна.

Лице во лице: Македонија единствената пречка за исполнување на норвешкиот сон!

24 Ракомет - 25.01.2016

Македонската репрезентација вечерва од 18:15 минути ќе го одигра вториот натпревар од група 1 во рамките на главната фаза од Европското првенство. Норвешка е вистинско изненадување на првенството, а младата репрезентација со одличните игри покажа ...

КРАКОВ ДЕН ДЕВЕТТИ, ДЕСЕТТИ И ЕДНИНАЕСЕТТИ: Нова амбиција…

24 Ракомет - 25.01.2016

Три дена одмор, три дена за собирање на нови сили, за концентрација и јуриш кон првата победа. Краков е попразен за македонските навивачи, со тажни очи и јас и самите Полјаци гледаа како нашите навивачи си заминаа и со нетрпение ги очекуваат назад ...

Обрван: Одбраната го решава дуелот со Норвешка

Алфа - 25.01.2016

Нашата ракометна репрезентација денеска од 18:15 часот против Норвешка ќе се обиде да ја забележи првата победа на Европското првенство. "Мислам дека не стануваше збор за физички замор колку за огромното емотивно празнење до кое дојде во ...

Георгиевски: Со две победи да го завршиме ЕП

Алфа - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација вечерва се соочува со Норвешка, меч во кој сами решаваме за пласман во квалификациите за Олимписките игри во Рио де Жанеиро. "Учинокот од првата фаза, Норвежаните го потврдија со победа над Полска.

ЕП ПОЛСКА: На победа за заверка на квалификациите за РИО (ЖИВО)

Телеграф - 25.01.2016

Денеска против Норвешка е потребен триумф за го откажеме противникот од трката за полуфинале Македонија после три дена одмор денеска влегува со амбиција за обезбедување на првата победа на ЕП, а противник е селекцијата на Норвешка која има одличен ...

„Тетките“ од Норвешка или македонската фаланга, кој ќе се радува на крај? (ФОТО)

24 Ракомет - 25.01.2016

Македонија за неполн час ќе го одигра вториот меч од групата 1 во Краков. Арената се полни, а растат и надежите на двете екипи, Норвешка сонува за полуфинале, Македонија за квалификациски турнир за Рио.

Обрван: Можеме да жалиме за вториот бод

+инфо - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по вторпат одигра нерешено на Европското првенство во Полска. Во Краков во втората фаза од шампионатот Македонија - Норвешка 31:31. - Честитки за играчите на двете селекции за одличниот натпревар.

Македонија ја прегази Норвешка во првото полувреме! (ВИДЕО)

МКД - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација води по првото полувреме против Норвешка со 17:13 во натпревар од главната фаза на Европскто првенство во Полска. Капитенот Кирил Лазаров со седум гола остана енигма за противничкиот голман.

Најдобро полувреме досега: Бомбата на Миркуловски за малку не ја скина мрежата на Норвешка (ВИДЕО)

SportMedia - 25.01.2016

Репрезентацијата на Македонија на полувремето има водство од 17-13 против репрезентацијата на Норвешка, а еден од најубавите погодоци во воведните 30 минути пристигна со звукот на сирената, кога Филип Миркуловски испрати вистинска „бомба“ кон голот ...

Одбрани го ова ако можеш: Каков гол на Миркуловски (видео)

Екипа - 25.01.2016

Македонија одигра одлично прво полувреме против Норвешка, па по 30 минути имаше предност од 17-13. Најубавиот од седумнаесетте гола беше оној последниот, кога Филип Миркуловски со проектил од десетина метри ја смести топката во горниот агол, крај ...

Арена Краков навиваше, а Македонија реализираше за второ реми

24 Ракомет - 25.01.2016

Селекцијата на Ивица Обрван во Арената Краков, пред 7000 навивачи, го одигра својот втор натпревар од главната фаза на Европското првенство. Македонија го забележа својот втор нерешен резултат пред клучниот натпревар против Белорусија, на ...

Реми што создаде проблеми: И по Норвешка сѐ уште трепериме за Рио (ФОТО)

SportMedia - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентатија имаше и пет голови предност по 46 минути игра, но тоа не беше доволно за да ја победиме Норвешка, па денеска ремизиравме (31-31) во мечот по кој сѐ уште ќе трепериме за пласман на олимпискиот турнир во Рио.

Норвежаните ни се спасија, но сепак ги оддалечивме од Рио

Екипа - 25.01.2016

Македонската репрезентација во вториот натпревар од главната фаза одигра израмнети 31-31 против Норвешка, успевајќи да го оддалечи овој ривал од полуфиналето и директен пласман на ОИ во Рио де Жанеиро.

ПОВТОРНО ЗА МАЛКУ: Реми со Норвешка!

Спортски - 25.01.2016

Во убав натпревар кој беше повеќе од неопходен по поразот од Хрватска, нашите најдобри ракометари ни пружија прекрасна претстава во која сепак на крајот Норвешка успеа да се спаси. Македонија во сите сегменти ја надигра норвешката репрезентација, ...

Македонија прокоцка уште една победа, Норвешка извлече реми! (ВИДЕО)

МКД - 25.01.2016

Водевме со пет разлика во поголем дел од натпреварот, но на крајот се задоволивме со нерешено. Македонија и Норвешка одиграа 31:31 во главната фаза на Европското првенство во Полска. Одигравме одлично прво полувреме, на пауза заминавме со предност ...

Ристовски: Одигравме квалитетно прво полувреме па следуваше голем пад

Спортклуб - 25.01.2016

Македонија вечерва може да жали, одигравме нерешено против Норвешка (31-31), иако имавме последен напад, по кој можевме да оствариме и победа, но повторно не успеавме да задржиме голема предност која што ја имавме од првиот дел.

Македонија одигра нерешено и со Норвешка на Европското првенство во ракомет

А1 On - 25.01.2016

Нов нерешен резултат на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Полска. Попладнево во Краков Македонија одигра нерешено со Норвешка 31:31 (17:13). Нашите ракометари во најголемиот дел од натпреварот имаа водство, но сепак на ...

Георгиевски: Треба да жалиме што не победивме на овој натпревар

24 Ракомет - 25.01.2016

Во еден исклучително интересен натпревар, Македонија ја пропушти шансата за победа над Норвешка иако го имаше водството во најголемиот дел од натпреварот. Норвежаните успеа во последните десет минути да се вратат целосно резултатски но на крајот ...

Победата ни се лизна од раце: Македонија и подари незаслужен бод на Норвешка

Дерби - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација играше крајно добар ракомет 40 минути, се чинеше дека ќе дојде до прва победа на Европското првенство во пресметката со Норвешка, но новиот пад во клучните моменти од средбата повторно се покажа како пресуден за ...

ВИДЕО: Навивач со мотивирачко видео за нашите ракометари

Курир - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација вечерва ќе игра значаен натпревар на Европското првенство во Полска. Како втор противник во вториот круг од фазата по групи ја имаме репрезентацијата на Норвешка.

И +5 недоволни за победа: Реми со Норвешка

Оn.net - 25.01.2016

Македонските ракометари го освоија првиот бод во втората фаза од ЕП во Полска, откако одигравме нерешено 31:31 со Норвешка. Избраниците на Ивица Обрван може да жалат затоа што пропуштија пет гола предност, повторно одиграа 50 минути по што следеше ...

Добра игра и инфаркт завршница, но сепак - Ново реми за Македонија на Европското првенство

Спортклуб - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација одигра уште еден неизвесен и инфаркт натпревар на Европското првенство во Полска овој пат против репрезентацијата на Норвешка која се покажа како исклучително незгодна репрезентација и на крајот, можеби и ...

Нова драма, Македонија ремизираше со Норвешка

Макфакс - 25.01.2016

Македонија одигра нерешено со Норвешка 31:31 (17:13) во вториот меч во Групата 1 на Европското првенство во Полска. Македонските ракометари, против селекцијата која е најпријатното изненадување на ЕП, играа беспрекорно 47 минути, кога водеа 27:22, ...

Георгиевски: Треба да жалиме, испуштивме победа!

SportMedia - 25.01.2016

Десното крило на Македонија двапати ја погоди мрежата на Норвежаните од три обида и беше дел од извонредната машинерија во 50 минути од мечот. „Ние треба да жалиме што не извојувавме победа на овој меч.

Цела сала ја исвирка Норвешка, а навиваше за Македонија во последниот напад! (ВИДЕО)

SportMedia - 25.01.2016

Репрезентацијата на Македонија уште чека на првата победа на ЕП во ракомет кое се одржува во Полска, затоа што во рамки на вториот круг одигра 31-31 против Норвешка. Избраниците на Ивица Обрван речиси цела средба имаа сигурно водство, но го ...

Георгиевски: Треба да жалиме...

Спортклуб - 25.01.2016

Во најатрактивниот натпревар на ова Европско првенство, Македонија одигра нерешено против репрезентацијата на Норвешка (31:31) за второ реми и втор бод на нашите репрезентативци на Европскиот шампионат во Полска.

„Бомбата“ на Миркуловски против Норвешка! (ВИДЕО)

Хитпортал - 25.01.2016

После првото полувреме Македонија на ЕП водеше одлични 17:13 против Норвешка. Конечниот епилог пред последниот судиски свиреж го постави Филип Миркуловски и тоа со еден играч помалку. Погледнете на видео ...

Сеуште сме без победа на ЕП, Македонија ремизираше со Норвешка

СуперСпорт - 25.01.2016

Нашата најдобра репрезентација одигра нерешено 31:31, (17:13), против репрезентацијата на Норвешка во вториот натпревар од втората фаза на ЕП. Нашите ракометари на полувреме водеше со 17:13, предност која ја чуваше се до 47 минута кога почна падот ...

Обрван: Можеме да жалиме за вториот бод

Нетпрес - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по вторпат одигра нерешено на Европското првенство во Полска. Во Краков во втората фаза од шампионатот Македонија – Норвешка 31:31, објави МИА. – Честитки за играчите на двете селекции за одличниот натпревар.

Французите се радуваат на ремито: „Норвешка сопрена од Македонија, добра вест за тимот на Франција“ (ФОТО)

SportMedia - 25.01.2016

Норвешка која губеше од четири гола на полувремето (17-13) конечно извлече само нерешено против Македонија (31-31). Корисен резултат за тимот Франција, која ќе влезе во полуфиналето на Европското првенство ако победи против Скандинавците, без оглед ...

Обрван: Можеме да жалиме за вториот бод

А1 On - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по вторпат одигра нерешено на Европското првенство во Полска. Во Краков во втората фаза од шампионатот Македонија – Норвешка 31:31. – Честитки за играчите на двете селекции за одличниот натпревар.

Селекторот на Норвешка „плаче“: Фрустриран сум од судењето, ама не сакам да го коментирам!

SportMedia - 25.01.2016

На дуелот меѓу „жолто-црвените“ и Норвешка правдата ја делеше романската судиска двојка Богдан Старк и Ромео Стефан, а Берге во еден момент им се нафрли на судиите, за што доби жолт картон.

Пролиена крв, борбеност, инспирација како компензација за уште еден бод против Норвешка (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 25.01.2016

Македонија не победи, но со реми ги закомпликува работите за Норвешка. По спектакуларната победа против Полска, Норвешка вечерва бркаше водство, а успеа да стигне само до нерешен резултат.

Георгиевски: Треба да жалиме што не победивме

Нетпрес - 25.01.2016

Десното крило на Македонија, Гоце Георгиевски вели дека е пропуштена добра шанса за победа во натпреварот против Норвешка. -По се она што се одвиваше на теренот во текот на овие шеесет минути треба да жалиме што не победивме на овој натпревар ...

Пропуштена шанса да се совлада Норвешка

Алфа - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација во вториот натпревар од главната рунда на Европското првенство против Норвешка играше без победник 31:31. Пропуштена е нова шанса да ја забележиме првата победа на првенството.

O’Саливен: Немаше пробивање, подарок од судиите за Македонија

Дерби - 25.01.2016

Ремито на Македонија и Норвешка донесе слични реакции во двете земји. Во нашата, ракометните фанови жалат за испуштената шанса да се стигне до првата победа на ова првенство и пред се фактот што испуштивме бод во последниот период од натпреварот.

Обрван: Од пет натпревари, четири ги одигравме добро…

24 Ракомет - 25.01.2016

Македонскиот селектор, Ивица Обрван истакна дека и покрај добрата игра на Македонија, бод против Норвешка е позитивен резултат, ако се имаат в предвид игрите кои ги прикажаа скандинавците на овој турнир.

Обрван: Можеме да жалиме за вториот бод

Репортер - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по вторпат одигра нерешено на Европското првенство во Полска. Во Краков во втората фаза од шампионатот Македонија – Норвешка 31:31. – Честитки за играчите на двете селекции за одличниот натпревар.

Македонија против Норвешка продолжува со настапите на ракометното ЕП

+инфо - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по три дневната пауза, денеска против Норвешка ќе го продолжи својот настап на Европското првенство што се одржува во Полска. Паузата беше искористена избраниците на селекторот Ивица Обрван да се одморат од ...

Георгиевски: Одиме на победа за подобрување на впечатокот

А1 On - 25.01.2016

Десното крило на македонската ракометна репрезентација Гоце Георгиевски посакува четири бода од последните два натпревара во групата 1. За денешната пресметка со Норвешка очекува тешка и исцрпувачка борба.

Георгиевски: Одиме на победа за подобрување на впечатокот

Курир - 25.01.2016

Десното крило на македонската ракометна репрезентација Гоце Георгиевски посакува четири бода од последните два натпревара во групата 1. За денешната пресметка со Норвешка очекува тешка и исцрпувачка борба.

Македонија попладнево ќе го одигра мечот против Норвешка

Нетпрес - 25.01.2016

По три дневната пауза, македонската ракометна репрезентација денеска против Норвешка ќе го продолжи својот настап на Европското првенство што се одржува во Полска. Паузата беше искористена избраниците на селекторот Ивица Обрван да се одморат од ...

Македонија одигра нерешено и со Норвешка на Европското првенство во ракомет

Репортер - 25.01.2016

Нов нерешен резултат на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Полска. Попладнево во Краков Македонија одигра нерешено со Норвешка 31:31 (17:13). Нашите ракометари во најголемиот дел од натпреварот имаа водство, но сепак на ...

Второ реми за Македонија, квалификациите уште несигурни

Нетпрес - 25.01.2016

Нов нерешен резултат на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Полска. Попладнево во Краков Македонија одигра нерешено со Норвешка 31:31 (17:13). Нашите ракометари во најголемиот дел од натпреварот имаа водство, но сепак на ...

ЕП Полска 2016: Ново реми на Македонија

Сител - 25.01.2016

Нов нерешен резултат на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Полска. Попладнево во Краков Македонија одигра нерешено со Норвешка 31:31 (17:13). Нашите ракометари во најголемиот дел од натпреварот имаа водство, но сепак на ...

Македонија одигра нерешено и со Норвешка на Европското првенство во ракомет

+инфо - 25.01.2016

Нов нерешен резултат на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Полска. Попладнево во Краков Македонија одигра нерешено со Норвешка 31:31 (17:13). Нашите ракометари во најголемиот дел од натпреварот имаа водство, но сепак на ...

Нова драма, Македонија ремизираше со Норвешка

Кајгана - 25.01.2016

Македонија одигра нерешено со Норвешка 31:31 (17:13) во вториот меч во Групата 1 на Европското првенство во Полска. Македонските ракометари, против селекцијата која е најпријатното изненадување на ЕП, играа беспрекорно 47 минути, кога водеа 27:22, ...

Норвешка нов предизвик за македонските ракометари на ЕП

Сител - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по три дневната пауза, денеска против Норвешка ќе го продолжи својот настап на Европското првенство што се одржува во Полска. Паузата беше искористена избраниците на селекторот Ивица Обрван да се одморат од ...

Македонија одморена попладне против Норвешка

Курир - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по три дневната пауза, денеска против Норвешка ќе го продолжи својот настап на Европското првенство што се одржува во Полска. Паузата беше искористена избраниците на селекторот Ивица Обрван да се одморат од ...

Мир и концентрација пред мечот со Норвешка за македонските ракометари

СуперСпорт - 25.01.2016

Македонската репрезентација во Краков го започна процесот на физичко и ментално рекуперирање во пресрет на последните два меча од главната фаза во Краков на европското првенство во ракомет.

Без право на грешка против Норвешка

Алфа - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 18 часот и 15 минути против Норвешка го игра вториот натпревар во главната рунда на Европското првенство. И покрај фактот дека ги загубивме шансите за пласман меѓу осумте најдобри селекции на ...

Мотивирачко видео за македонските ракометари пред Норвешка и Белорусија

Хитпортал - 25.01.2016

Еден видео запис кој мотивира пред следните предизвици за македонската репрезентација на ЕП во Полска. В понеделник од 18:15 часот избраниците на селекторот Ивица Обрван ќе се соочат со Норвешка, единствената најголема пречка за обезбедување на ...

Полска 2016: Македонија-Норвешка

Макфакс - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација, в понеделник, ќе го одигра вториот наторевар во Групата 1 на Европското првенство во Полска. Противник на ‘црвено жолтите’ ќе биде Норвешка, селекција која е најпријано изненадување на овој континетален ...

Македонија против Норвешка продолжува со настапите на ракометното ЕП

А1 On - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по три дневната пауза, денеска против Норвешка ќе го продолжи својот настап на Европското првенство што се одржува во Полска. Паузата беше искористена избраниците на селекторот Ивица Обрван да се одморат од ...

Време е за првата победа

Оn.net - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација попладнево го игра петиот меч на европското првенство во Полска, а противник е селекцијата на Норвешка. Норвежаните играат во одлична форма, а истото не може да се каже за нашите ракометари, кои во изминатите ...

Миркуловски: Полошо не може да биде, ни треба максимум против Норвешка

Екипа - 25.01.2016

Македонската репрезентација се најде во ситуација сама да одлучува и во директен дуел со Норвешка да го обезбеди пласманот во олимписките квалификации за Рио. Иако во игра се разни комбинаторики, најтежок, но и најсигурен исход за нас е победа ...

На мегдан со Норвешка, меч што може да ни донесе олимписки квалификации

МКД - 25.01.2016

Македонија денеска повторно излегува на рингот во Краков, играме со Норвешка, меч што може на нашата репрезентација да ѝ го обезбеди пласманот во квалификациите за Олимписките игри. По четиридневната пауза, македонските ракометари повторно ќе бидат ...

Победа над Норвешка императив

Спортклуб - 25.01.2016

Денес ракометната репрезентација на Македонија ќе се обиде да дојде до првата победа на Европското првенство во Полска, победа која има огромна важност за нашата селекција. Доколку нашата репрезентација победи на оваа средба, ќе ги задржи шансите за ...

Македонија против бројките: Статистиката е целосно на страната на Норвешка

Екипа - 25.01.2016

Македонија денеска во 18.15 часот ќе ги одмери силите со Норвешка, репрезентација која досега важи за најпријатно изненадување на европскиот шампионат. Трите победи на досегашните четири средби ги ставаат Норвежаните во фаворитска улога во пресрет ...

Штета, им украдовме бод на Норвешка, а можеше и да победиме на ЕП во Полска

Република - 25.01.2016

Македонската машка ракометна репрезентација одигра нерешено, 31-31 со Норвешка во мечот од втората фаза на Европското првенство (ЕП) кое е во тек во Полска. Македонија го имаше последниот напад за победа, но не го искористи тоа и за жал, не ја ...

Македонија и подари бод на Норвешка

Вечер Прес - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација пропушти голема шанса да ја совлада Норвешка и да ја забележи првата победа на Евроското првенсто во Полска. „Црвено – жолтите" во вториот натпревар од главната фаза ремизираа во дуел со Норвешка 31:31.

Да се победи Норвешка, да се освои Полска! (ВИДЕО)

Република - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација вечерва ќе игра значаен натпревар на Европското првенство во Полска. Како втор противник во вториот круг од фазата по групи ја имаме репрезентацијата на Норвешка.

Македонија изигра нерешено со Норвешка

Бриф - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација, изигра нерешено против репрезентацијата на Норвешка. Натпреварот од втората фаза на Европското првенство, кое се игра во Полска, заврши со резултат 31:31.

Македонија одморена попладне против Норвешка

Скопје инфо - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по три дневната пауза, денеска против Норвешка ќе го продолжи својот настап на Европското првенство што се одржува во Полска. Паузата беше искористена избраниците на селекторот Ивица Обрван да се одморат од ...

Георгиевски: Одиме на победа за подобрување на впечатокот

Република - 25.01.2016

Десното крило на македонската ракометна репрезентација Гоце Георгиевски посакува четири бода од последните два натпревара во групата 1. За денешната пресметка со Норвешка очекува тешка и исцрпувачка борба.

Обрван: Можеме да жалиме за вториот бод

Република - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по вторпат одигра нерешено на Европското првенство во Полска. Во Краков во втората фаза од шампионатот Македонија – Норвешка 31:31. – Честитки за играчите на двете селекции за одличниот натпревар.

Георгиевски: Одиме на победа за подобрување на впечатокот

Локално - 25.01.2016

Десното крило на македонската ракометна репрезентација Гоце Георгиевски посакува четири бода од последните два натпревара во групата 1. За денешната пресметка со Норвешка очекува тешка и исцрпувачка борба.

Видео: Каква бомба на Филип Миркуловски!

Вечер Прес - 25.01.2016

Македонија одигра одлично прво полувреме против Норвешка, и по 30 минути имаше предност од 17:13. Но, најубавиот од седумнаесетте гола беше последниот пред одморот на Филип Миркуловски со проектил од десетина метри ја смести топката во горниот агол, ...

Пак реми, Македонија не успеа да ја победи Норвешка

Локално - 25.01.2016

Нов нерешен резултат на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Полска. Попладнево во Краков Македонија одигра нерешено со Норвешка 31:31 (17:13). Нашите ракометари во најголемиот дел од натпреварот имаа водство, но сепак на ...

Гоце Георгиевски: Треба да жалиме за нерешениот резултат

Република - 25.01.2016

Десното крило на Македонија, Гоце Георгиевски вели дека е пропуштена добра шанса за победа во натпреварот против Норвешка. -По се она што се одвиваше на теренот во текот на овие шеесет минути треба да жалиме што не победивме на овој натпревар ...

Уште еден нерешен резултат на македонските ракометари во Полска

Пулс24 - 25.01.2016

Попладнево во Краков, Македонија одигра нерешено со Норвешка 31:31 (17:13). Нашите ракометари во најголемиот дел од натпреварот имаа водство, но сепак на крајот не стигнаа до триумф. Најефикасни кај Македонија беа Кирил Лазаров со 11 голови и Дејан ...

Лазаров: Да бидеме паметни и да одговориме со соодветна тактика

Република - 25.01.2016

Пред денешниот меч против Норвешка, капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров апелира на максимално менување на „чипот” за разлика од мечот со Хрватска на кој Македонија покажа одредени лимити и доживеа двоцифрен пораз.

Нема предавање!

Идивиди - 25.01.2016

Македонската машка ракометна репрезентација вечера во Краков со почеток во 18 часот и 15 минути ќе си ги одмери силите со селекцијата на Норвешка. По пауза од неколку дена, натпреварите на Македонија на ЕП во Полска продолжуваат, а за таа цел беше ...

Македонија против Норвешка продолжува со настапите на ракометното ЕП

Идивиди - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по три дневната пауза, денеска против Норвешка ќе го продолжи својот настап на Европското првенство што се одржува во Полска. Паузата беше искористена избраниците на селекторот Ивица Обрван да се одморат од ...

Македонија одигра нерешено и со Норвешка на ЕП во ракомет

Lider - 25.01.2016

Нов нерешен резултат на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Полска. Попладнево во Краков Македонија одигра нерешено со Норвешка 31:31 (17:13). Нашите ракометари во најголемиот дел од натпреварот имаа водство, но сепак на ...

ВИДЕО: Навивач со мотивирачко видео за нашите ракометари

Вистина.мк - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација вечерва ќе игра значаен натпревар на Европското првенство во Полска. Како втор противник во вториот круг од фазата по групи ја имаме репрезентацијата на Норвешка.

Обрван: Можеме да жалиме за вториот бод

Lider - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по вторпат одигра нерешено на Европското првенство во Полска. Во Краков во втората фаза од шампионатот Македонија – Норвешка 31:31. – Честитки за играчите на двете селекции за одличниот натпревар.

Георгиевски: Одиме на победа за подобрување на впечатокот

Lider - 25.01.2016

Десното крило на македонската ракометна репрезентација Гоце Георгиевски посакува четири бода од последните два натпревара во групата 1. За денешната пресметка со Норвешка очекува тешка и исцрпувачка борба.

Македонија против Норвешка продолжува со настапите на ракометното ЕП

Lider - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по три дневната пауза, денеска против Норвешка ќе го продолжи својот настап на Европското првенство што се одржува во Полска. Паузата беше искористена избраниците на селекторот Ивица Обрван да се одморат од ...

Обрван: Можеме да жалиме за вториот бод

Идивиди - 25.01.2016

Македонската ракометна репрезентација по вторпат одигра нерешено на Европското првенство во Полска. Во Краков во втората фаза од шампионатот Македонија - Норвешка 31:31. - Честитки за играчите на двете селекции за одличниот натпревар.

Битката за Рио почнува со Норвешка

Идивиди - 25.01.2016

Европското првенство штотуку доби ново резултатско значење за репрезентацијата на Македонија. Норвешка ја совлада Полска и сега е блиску до полуфинале. Ако успее да мине и да се пласира во финалето, а таму да е Франција, тогаш олимпискиот сон на ...