TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Cover story: Буџет 2017

Капитал - 23.09.2016

Рекордно најголем Буџет досега. Како ќе се потрошат 3,35 милијарди евра Според предлог – Буџетот за 2017 година што пред јавноста го претстави министерот Миноски, Владата планира да потроши вкупно 3,35 милијарди евра, што е 5,5% повеќе отколку ...

Дебата за буџетот за 2017 во „Клик плус“: колку се испочитувани  процедурите предвидени со закон?

ТВ21 - 22.09.2016

Владата го усвои предлог – буџетот за 2017 година, но колку се испочитувани процедурите предвидени со закон? Ова беше тема на дебата во синоќешниот „Клик плус“. Пратеникот од ДУИ, Реџеп Исмаили, рече дека поради краткото време, усвојувањето на ...

Ќе гледаме ли реприза од 24 декември на 12 октомври

Репортер - 22.09.2016

На 12 октомври, кога најрано треба да се распушти Собранието заради изборите на 11 декември, остануваат 14 работни дена, во кои треба да се запазат сите законски рокови за донесување на новиот буџет за 2017 година, кој изнесува 3,3 милијарди евра.

Во Франција цела лига милионери – ПСЖ најбогат со 17.4 милиони евра

Екипа - 22.09.2016

Сите 14 клубови што настапуваат во најсилната ракометна лига во Франција имаат милионски буџети. На врвот на листата далеку пред другите е актуелниот француски шампион ПСЖ со буџет од 17.4 милиони евра.

Дали на 12 октомври може да се повтори 24 декември: Роковите го притискаат буџетот

Мета - 22.09.2016

До 12 октомври, кога најрано треба да се распушти Собранието заради изборите на 11 декември, остануваат 14 работни дена, во кои треба да се запазат сите законски рокови за донесување на новиот буџет за 2017 година, кој изнесува 3,3 милијарди евра.

Во Франција сите клубови имаат буџет од над милион евра

Вечер Прес - 22.09.2016

Франција го има најбогатиот ракометен клуб – ПСЖ, кој воедно е и еден од најголемите фаворити за настап на завршниот турнир во Лигата на шампионите, но на стартот од новата сезона од елитното натпреварување беше обелоденето дека сите 14 француски ...

Дали на 12 октомври може да се повтори 24 декември: Роковите го притискаат буџетот

Либертас - 22.09.2016

До 12 октомври, кога најрано треба да се распушти Собранието заради изборите на 11 декември, остануваат 14 работни дена, во кои треба да се запазат сите законски рокови за донесување на новиот буџет за 2017 година, кој изнесува 3,3 милијарди евра.

Дали на 12 октомври може да се повтори 24 декември: Роковите го притискаат буџетот

Локално - 22.09.2016

До 12 октомври, кога најрано треба да се распушти Собранието заради изборите на 11 декември, остануваат 14 работни дена, во кои треба да се запазат сите законски рокови за донесување на новиот буџет за 2017 година, кој изнесува 3,3 милијарди евра.

Буџетот за 2017 пред Собраниска комисија во среда

Телма - 21.09.2016

Откако вчера беше доставен до Ссобранието предлог буџетот на Владата за 2017 година, денеска веќе е закажана првата седница на матичната комисија. Комисијата за финансирање и буџет, владиот предлог ќе го разгледува во среда на 28-ми овој месец.

СДСМ: Буџетот за 2017 година е лажно развоен

Алсат-М - 21.09.2016

Проекциите за Буџетот за 2017 година се правени врз основа на првиот, а не на вториот ребаланс на Буџет за 2016 година. Според дополнителниот – заменик министер за финансии Кире Наумов, ова е една од причините што Буџетот за наредната година го ...

Буџет 2017: Економистите предупредуваат на растечко темпо на јавен долг

24 Вести - 21.09.2016

ВМРО ДПМНЕ и ДУИ се подготвени на насилство и инцидент за да се донесе буџетот за 2017 година предупредува дополнителниот заменик министер за финасии Кире Наумов. Тврди дека до 12 октомври датум до кога треба да се распушти Собранието, невозможно е ...

ДС: Буџетот за 2017 да се усвојува по изборите

24 Вести - 21.09.2016

Демократскиот сојуз смета дека носењето на буџетот на република Македонија во септември и во услови кога имаме преодна - техничка влада, претставува добро осмислена стратегија за блокада на изборните активности.

ДС: Буџетот за 2017-та да се усвојува по изборите

Фокус - 21.09.2016

Демократскиот сојуз бара буџетот за 2017-та година да се усвојува по изборите, бидејќи смета дека носењето на буџет во септември и во услови кога имаме преодна – техничка влада, претставува добро осмислена стратегија за блокада на изборните ...

ДС: Буџетот коска за глодање на опозицијата

Стандард - 21.09.2016

Демократскиот сојуз смета дека носењето на Буџетот на Република Македонија во Септември и во услови кога имаме преодна – техничка Влада, како и утврден датум на парламентарните избори (11.12.2016 година), претставува добро осмислена стратегија за ...

Демократски сојуз: Буџетот коска за глодање на опозицијата

Репортер - 21.09.2016

Соопштение на ДС: Демократскиот сојуз смета дека носењето на Буџетот на Република Македонија во Септември и во услови кога имаме преодна- техничка Влада, како и утврден датум на парламентарните избори (11.12.2016 година), претставува добро осмислена ...

ДС: Буџетот за 2017-та да се усвојува по изборите

Репортер - 21.09.2016

Демократскиот сојуз бара буџетот за 2017-та година да се усвојува по изборите, бидејќи смета дека носењето на буџет во септември и во услови кога имаме преодна – техничка влада, претставува добро осмислена стратегија за блокада на изборните ...

Комисиската расправа за предлог Буџетот почнува наредната среда

Сител - 21.09.2016

Владата за 2017-та предлага буџет кој предвидува најголеми вложувања досега. Министерот Миноски наведе дека капиталните инвестиции се 438 милиони евра, што е за 20% повеќе од проектираните за оваа година.

Демократски сојуз: Буџетот коска за глодање на опозицијата

А1 On - 21.09.2016

„Демократскиот сојуз смета дека носењето на Буџетот на Република Македонија во Септември и во услови кога имаме преодна- техничка Влада, како и утврден датум на парламентарните избори (11.12.2016 година), претставува добро осмислена стратегија за ...

Демократски сојуз: Буџетот коска за глодање на опозицијата

+инфо - 21.09.2016

Власта очекува опозицијата да распалат против буџетот и буквално да упаднат во поставената стапица, велат од ДС. Демократскиот сојуз смета дека носењето на Буџетот на Република Македонија во Септември и во услови кога имаме преодна- техничка Влада, ...

ДС: Носењето Буџет во преоден период е смислена стратегија на власта

Нова ТВ - 21.09.2016

Демократскиот сојуз смета дека носењето на Буџетот на Република Македонија во Септември и во услови кога имаме преодна- техничка Влада, како и утврден датум на парламентарните избори (11.12.2016 година), претставува добро осмислена стратегија за ...

Демократски сојуз: Носењето на буџетот е смислена стратегија за блокада на изборните активности

МКД - 21.09.2016

Демократскиот сојуз смета дека носењето на Буџетот на Република Македонија во септември и во услови кога имаме преодна, техничка Влада, како и утврден датум на парламентарните избори, претставува добро осмислена стратегија за блокада на изборните ...

Предлог-буџетот за 2017 наредната среда пред пратениците

+инфо - 21.09.2016

Откако вчера беше доставен пред Собранието, денеска веќе е познато кога ќе почне расправата. Наредната среда на Комисијата за финасирање и буџет ќе биде разгледуван предлог-буџетот за 2017 година што вчера беше доставен до Собранието.

Буџет со „фабричка грешка“

Р.С.Европа - 21.09.2016

Од СДСМ велат дека предлог буџетот има фабричка грешка, бидејќи е планиран на нереални основи и економски показатели кои тешко дека ќе се остварат. ДУИ го поддржува предлогот, оти тој е базиран врз програмите и на ДУИ и на ВМРО ДПМНЕ.

3,3 милијарди евра-рекордно нереален буџет за 2017!

Либертас - 21.09.2016

Планот на Власта предизборно да го протне и буџетот за догодина ќе ја продлабочи кризата и ќе го набилда долгот, предупредува експертската јавност! Наредната 2017 година ќе биде најскапа во историјата на независна Македонија.

Буџетот коска за глодање на опозицијата

Локално - 21.09.2016

Демократскиот сојуз смета дека носењето на Буџетот на Република Македонија во Септември и во услови кога имаме преодна- техничка Влада, како и утврден датум на парламентарните избори (11.12.2016 година), претставува добро осмислена стратегија за ...

Павле Трајнов: Власта сака да распалиме по буџетот, да не паѓаме во замка

Фактор - 21.09.2016

Павле Трајанов, претседателот на Демократски сојуз, смета дека брзањето на власта да изгласа Буџет за 2017-та токму сега во Собранието е тактика за да се избега од разговор за суштински реформи кои ќе придонесат во подобри услови за изборите на 11 ...

Демократски сојуз: Буџетот коска за глодање на опозицијата

Либертас - 21.09.2016

Соопштение на ДС: Демократскиот сојуз смета дека носењето на Буџетот на Република Македонија во Септември и во услови кога имаме преодна- техничка Влада, како и утврден датум на парламентарните избори (11.12.2016 година), претставува добро осмислена ...

ДС предлага да се донесе буџет после изборите ...

Н.Македонија - 21.09.2016

ДС предлага да се донесе буџет после изборите Демократскиот сојуз смета дека носењето на буџетот на Република Македонија во септември и во услови кога има преодна-техничка Влада, како и утврден датум на парламентарните избори, претставува добро ...

Рекорден буџет од 3,3 милијарди евра – Опозицијата подготвува амандмани

ТВ21 - 20.09.2016

Владата догодина планира да потроши 3,3 милијарди евра, или 302,5 милиони евра повеќе од колку што смета дека ќе може да собере по основ на даноци и разни други давачки, што го позиционира дефицитот на 3% од БДП, сметаат од опозициската СДСМ.

Миноски: За Буџетот или за времено финансирање решаваат пратениците

Алсат-М - 20.09.2016

Предлог буџетот за 2017 година е во Собрание. Пратениците треба до 12 октомври, кога Собранието се распушта поради предвремените избори на 11 декември, да го изгласаат и новиот буџет. Министерот за финансии му остава на Собранието да реши дали во ...

Мукоски: Предлог Буџетот за 2017 во собраниска процедура

Канал5 - 20.09.2016

Предлог Буџетот за 2017 влезе во собраниска процедура. Новиот Буџет ќе биде во интерес на граѓаните бидејќи не се загрозени платите во администрацијата, пензиите, ниту субвенциите за земјоделците, а дополнително ќе има средства за развој на ...

Предлог буџетот на Владата за 2017 стигна во Собранието

24 Вести - 20.09.2016

Предлог буџетот на Владата за 2017 стигна во Собранието. Синоќа, Владата го усвои предлог буџетот за идната година. Пред полноќ министерот за финансии Кирил Миновски ги соопшти деталите. Се очекува економски раст од 3 %.

3,3 милијарди евра-рекордно нереален буџет за 2017!

Deutsche Welle - 20.09.2016

Планот на Власта предизборно да го протне и буџетот за догодина ќе ја продлабочи кризата и ќе го набилда долгот, предупредува експертската јавност! Наредната 2017 година ќе биде најскапа во историјата на независна Македонија.

Мукоски: Предлог Буџетот за 2017 во собраниска процедура

Вест - 20.09.2016

Предлог Буџетот за 2017 влезе во собраниска процедура. Новиот Буџет ќе биде во интерес на граѓаните бидејќи не се загрозени платите во администрацијата, пензиите, ниту субвенциите за земјоделците, а дополнително ќе има средства за развој на ...

Развоен буџет или буџет со „фабричка грешка“?

24 Вести - 20.09.2016

Приходната страна на предложениот буџет за 2017 година е напумпана и нема реални шанси да биде остварена, тврдат од опозицијата по доставениот буџет. Според опозициските паратеници новиот буџет е со фабричка грешка, направен врз основа на погрешни ...

Владата во доцни саати усвои рекорден буџет за 2017

Телма - 20.09.2016

Противењето на опозицијата не ја спречи Владата доцна синоќа да го усвои буџетот за постизборната 2017 година. Според предлогот, кој денеска е доставен до Собранието, државата планира да собере рекордни три милијарди евра, а да потроши исто така ...

Буџет за 2017 – Развоен или предизборен?

ТВ21 - 20.09.2016

Развоен буџет или каса за социјални трансфери, плати и пензии? Ова е дилемата која се отвора во стручната јавност по синоќешното усвојување на буџетот на вонредна владина седница. Според извршната директорка на невладината Finance Think, Благица ...

Новиот предлог-буџет за 2017 година усвоен од Владата на РМ

Нетпрес - 20.09.2016

Буџетот пред се мора да ја помине процедурата во Собранието на РМ чиј мандата истекуваи треба да се распушти пред изборите. Имајќи го тоа во предвид тоа ќе преизвика брза и експедитивна процедура во Собранието на која опозицијата ќе се обиде да ја ...

МУКОСКИ: Предлог-буџетот за 2017 во собраниска процедура

Телеграф - 20.09.2016

Планираме во 2017 година растот на вработеноста да се зголеми за 1,8 отсто и да има раст на капиталните инвестиции кои се проектирани на ниво од 26 милијарди и 954 милиони денари, а особено да се даде предзнак на вложување во патната и железничката ...

Мукоски: Предлог Буџетот за 2017 во собраниска процедура

А1 On - 20.09.2016

Предлог Буџетот за 2017 влезе во собраниска процедура. Новиот Буџет ќе биде во интерес на граѓаните бидејќи не се загрозени платите во администрацијата, пензиите, ниту субвенциите за земјоделците, а дополнително ќе има средства за развој на ...

Мукоски: Предлог Буџетот за 2017 во собраниска процедура

Курир - 20.09.2016

Предлог Буџетот за 2017 влезе во собраниска процедура. Новиот Буџет ќе биде во интерес на граѓаните бидејќи не се загрозени платите во администрацијата, пензиите, ниту субвенциите за земјоделците, а дополнително ќе има средства за развој на ...

Предлог - Буџетот за 2017 влезе во собраниска процедура

Р.С.Европа - 20.09.2016

Предлог Буџетот за 2017 влезе во собраниска процедура. Новиот Буџет ќе биде во интерес на граѓаните, бидејќи не се загрозени платите во администрацијата, пензиите, ниту субвенциите за земјоделците, а дополнително ќе има средства за развој на ...

Мукоски: Предлог Буџетот за 2017 во собраниска процедура

Сител - 20.09.2016

Предлог Буџетот за 2017 влезе во собраниска процедура. Новиот Буџет ќе биде во интерес на граѓаните бидејќи не се загрозени платите во администрацијата, пензиите, ниту субвенциите за земјоделците, а дополнително ќе има средства за развој на ...

Рекордно големиот буџет одобрен во рекордно време

Фактор - 20.09.2016

Владата на Република Македонија го одобри предлог буџетот за 2017-та година кој е рекордно голем со предвидени трошења од 3.3 милијарди евра на 3% годишен раст на економијата. Предлогот на министерот за финансии Кирил Миновски е речиси експресно ...

Усвоен предлог Буџетот за 2017 година вреден 3,3 милијарди евра

Кумановски м. - 20.09.2016

Владата на Република Македонија која ќе дојде на власт по изборите на 11 декември, од следната година ќе има на располагање вкупно 3,3 милијарди евра во Буџетот. Ваквата одлука е резултат на вчерашните расправи, а 45 минути перд полноќ министерот за ...

Усвоен предлог буџетот за 2017 година

Тера - 20.09.2016

Владата на Република Македонија го одобри предлог буџетот за 2017-та година кој е рекордно голем со предвидени трошења од 3.3 милијарди евра на 3% годишен раст на економијата. Предлогот на министерот за финансии Кирил Миновски е речиси експресно ...

Новиот предлог-буџет за 2017 година усвоен од Владата на РМ

Точка - 20.09.2016

Буџетот пред се мора да ја помине процедурата во Собранието на РМ чиј мандата истекува и треба да се распушти пред изборите. Имајќи го тоа во предвид тоа ќе преизвика брза и експедитивна процедура во Собранието на која опозицијата ќе се обиде да ја ...

Што велат роковите: Ќе биде ли донесен Буџетот до распуштање на Собранието

еМагазин - 20.09.2016

Буџетот стигна до Собранието. Ке бидат ли добволно 15 работни дена до 12 октомври за да биде донесен. Што велат роковите. Според Законот нза Буџет по доставата на предлог Буџетот во Собрание тој се става на пленарна седница во рок не пред 20 дена од ...

Предлог буџетот на Владата за 2017 во Собранието

Локално - 20.09.2016

Предлог буџетот на Владата за 2017 стигна во Собранието. Синоќа, Владата го усвои предлог буџетот за идната година. Пред полноќ министерот за финансии Кирил Миновски ги соопшти деталите. Се очекува економски раст од 3 %.

Мукоски: Предлог Буџетот за 2017 влезе во собраниска процедура

Пулс24 - 20.09.2016

Предлог Буџетот за 2017 влезе во собраниска процедура. Новиот Буџет ќе биде во интерес на граѓаните бидејќи не се загрозени платите во администрацијата, пензиите, ниту субвенциите за земјоделците, а дополнително ќе има средства за развој на ...

Мукоски: Предлог Буџетот за 2017 во собраниска процедура

Lider - 20.09.2016

Предлог Буџетот за 2017 влезе во собраниска процедура. Новиот Буџет ќе биде во интерес на граѓаните бидејќи не се загрозени платите во администрацијата, пензиите, ниту субвенциите за земјоделците, а дополнително ќе има средства за развој на ...

Владата ќе оддржи седница за буџетот за 2017 година

24 Вести - 19.09.2016

Владата вечерва во 22 часот ќе оддржи седница на која ќе се донесе одлука за предлог буџетот за 2017 година, дознава неофицијално 24 вести. Како што веќе е објавено, владата во новиот буџет ќе предвиди раст од 3 % и дефицит од 3%.

Владата го усвои буџетот за 2017

ТВ21 - 19.09.2016

Владата вечерва одржува седница на која го усвои буџетот за 2017 година. Министерот за финансии Кирил Миноски пред новинарите вечерва го претстави новиот буџет. Како што веќе е објавено, Владата во новиот буџет ќе предвиди раст од 3% и дефицит од 3%.

Владата го усвои предлог-буџетот за 2017

ТВ21 - 19.09.2016

Владата го усвои буџетот за 2017 година. Министерот за финансии Кирил Миноски доцна вечерва го претстави новиот буџет за следната година. Како што веќе е објавено, Владата во новиот буџет ќе предвиди раст од 3% и дефицит од 3%.

Усвоен предлог буџетот за 2017 година

24 Вести - 19.09.2016

Владата го усвои предлог буџетот за 2017 година. 45 минути пред полноќ министерот за финансии Кирил Миновски ги соопшти деталите. Се очекува економски раст од 3 %. Владата догодина ќе го троши најтешкиот буџет во историјата од 3.3 милијарди ...

Брзање со буџетот за 2017-та

Р.С.Европа - 19.09.2016

Новиот буџет ќе треба да се донесе до 12 октомври до распуштањето на Собранието, а од СДСМ најавија дека ќе направат сè да за да го спречат неговото усвојување. Додека трае расправата за ребалансот на буџетот, во Собранието се крои и буџетот за ...

Вечерна седница на владата за предлог-буџетот за 2017

Либертас - 19.09.2016

Владата вечерва одржува седница на која се очекува да донесе одлука за предлог-буџетот за 2017 година, пренесува ТВ21 . Како што веќе е објавено, Владата во новиот буџет се очекува да предвиди раст од 3% и дефицит од 3%.