TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Речиси 60 странски лидери ќе му оддадат последна почит на Мандела

Deutsche Welle - 08.12.2013

Педесет и девет шефови на држави или на влади досега соопштиле дека ќе допатуваат во Јужноафриканската Rепублика, соопшти портпаролот на министерството за надворешни работи на ЈАР.

Смртта на Мандела: Ден за молитва во Јужна Африка

Нова ТВ - 08.12.2013

Луѓетo во Јужна Африка учествуваат во денoт на молитвата и размислувањата за Нелсон Мандела, кој почина во четвртокот. Во Брајнстон методистичката црква во Јоханесбург, претседателот Џејкоб Зума ја ...

Народот на јар се моли за Нелсон Мандела

Телма - 08.12.2013

Народот во Јужноафриканската Република присуствува во црквите ширум земјата на првиот ден на молитвата за таткото на нацијата, Нелсон Мандела, кој почина во четвртокот.

Биографски филм за Нелсон Мендела

Ladybook - 08.12.2013

Нелсон Мандела, кој се бореше со децении да се стави крај на расното угнетување во Јужна Африка, почина само неколку недели пред да се појави филмот кој ја раскажува приказната на неговиот живот.

Излезе биогравски филм за Нелсон Мандела

think.mk - 08.12.2013

Нелсон Мандела, кој се бореше со децении да се стави крај на расното угнетување во Јужна Африка, почина само неколку недели пред да се појави филмот кој ја раскажува приказната на неговиот живот.

Биографскиот филм за Мандела за божиќ во кината во САД

Н.Македонија - 08.12.2013

Филмот, насловен како "Долгиот пат до слободата", ги раскажува хрониките на неговиот ран живот, четврт век кој го поминал во затвор и неговата трка да стане првиот црн претседател на Јужна Африка ...

Сите Јужноафриканци денеска на молитва за Мандела

Канал5 - 08.12.2013

Во Јужноафриканската Република денеска е ден на молитва за неодамна починатиот татко на нацијата, Нелсон Мандела. Во капелите, храмовите и салите, во големите и помалите градови, во пренаселените ...

ФОТО: Последната фотографија на Нелсон Мендела со внучето

Сител - 08.12.2013

Дејли мејл ексклузивно ја објави оваа фотографија, за која се вели дека е последната од Нелсон Мандела. На неа тој се гледа како е насмеан во друштво со правнучето.

Сопружниците Обама, Буш и Клинтон на комеморацијата во чест на Мандела

Нетпрес - 08.12.2013

Американскиот претседател Барак Обама со сопругата Мишел ќе присуствуваат на комеморацијата во Јоханесбург во чест на Нелсон Мандела. Како што пренесуваат светските медиуми, покрај нив, на оваа ...

Бан Ки Мун ќе присуствува на церемонујата во спомен на Мандела

Нетпрес - 08.12.2013

Во вторник, генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун ќе присуствува на церемонијата во спомен на Нелсон Мандела, што ќе се одржат во Јоханесбург, пренесе „АФП“.

Тешки денови за семејството на Мандела

Нетпрес - 08.12.2013

Семејството на Нелсон Мандела направи даде прва изјава по неговата смрт, опишувајќи ги наредните денови како особено тешки, пренесе „Би-Би-Си“. „Столбот во нашето семејство веќе го нема“, изјавил ...

Далај Лама нема да дојде на погребот на Мандела

Нетпрес - 08.12.2013

Далај Лама, кому од 2009-та година, два пати му е одбиено барањето за виза за Јужна Африка, не планира да дојде на погребот на поранешниот претседател на таа земја, Нелсон Мандела, изјавил неговиот ...

Последната фотографија на Мандела, во друштво со правнучето

Курир - 08.12.2013

Дејли мејл ексклузивно ја објави оваа фотографија, за која се вели дека е последната од Нелсон Мандела. На неа тој се гледа како е насмеан во друштво со правнучето.

ФОТО: Ова е последната фотографија на Нелсон Мандела

Press24 - 08.12.2013

Дејли мејл ексклузивно ја објави оваа фотографија, за која се вели дека е последната од Нелсон Мандела. Тој на фотографијата е насмевнат, во друштво на правнучето.

Обама, Оланд, Камерон дел од комеморацијата за Мандела

Република - 08.12.2013

Над 60 светски државници ќе се простат со поранешниот јужноафрикански претседател и големиот миротворец Нелсон Мандела, јавува БиБиСи. Свое доаѓање во ЈАР каде ќе се одржи комеморативен собир ...

Обама доаѓа на комеморацијата за Мандела

Deutsche Welle - 07.12.2013

Поранешниот јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела, ќе биде погребан на 15 декември. Централната комеморативна церемонија ќе се одржи на 10 декември во ...

Што ќе направи АНЦ со наследството на Мандела?

Deutsche Welle - 07.12.2013

По смртта на Нелсон Mандела, јавноста во Јужноафриканската Република тагува и дискутира за тоа како Африканскиот национален конгрес (АНЦ) ќе се однесува кон наследството на Мандела.

Чешкиот премиер Јиржи Руснок потсмешливо се изрази за погребот на Нелсон Мандела

24 Вести - 07.12.2013

Не е во ред тоа што го направив, се извинувам, изјави чешкиот премиер во оставка Јиржи Руснок откако беше објавена неговата потсмешлива изјава во врска со погребот на поранешниот јужноафрикански ...

Мандела ќе биде погребан на 15 декември

Нова ТВ - 07.12.2013

Нелсон Мандела ќе биде погребан во недела на 15 декември во неговото родно село Qunu извести претседателот на ЈАР, Jacob Zuma. После еднонеделната национална жалост, која ќе започне утре, на денот на ...

Јужна Африка му оддава почит на Мандела

Р.С.Европа - 07.12.2013

Јужна Африка во текот на целата недела ќе му оддава почит на поранешниот претседател и симбол на борбата против апартхејдот Нелсон Мандела,а на неговиот погреб во недела на 15 ти овој месец ќе ...

Збогување на Мандела од насловните

Оff.net - 07.12.2013

Мандела беше еден од најпочитуваните светски лидери во историјата, или како што Онион во ретко несаркастичен наслов порача "Нелсон Мандела стана првиот политичар кој ќе недостасува.

Чешка се смее на премиерот и министрите

Нова ТВ - 07.12.2013

Цела Чешка денеска се смее на премиерот Јуриј Руснок и на неговите министри во Владата, кои незнаејќи дека микрофонот пред нив е вклучен разговарале како да избегнат да одат на погреб на Нелсон ...

На погребот на Мандела ќе присуствуваат светските лидери

Телма - 07.12.2013

Јужна Африка во текот на целата недела ќе му оддава почит на поранешниот претседател и симбол на борбата против апартхејдот Нелсон Мандела,а на неговиот погреб во недела на 15...

Нелсон Мандела - човекот што го собори апартхејдот

Дневник - 07.12.2013

Нелсон Мандела, иконата на борбата против апартхејдот, првиот црн јужноафрикански претседател и една од највлијателните политички личности на 20 век, по долго боледување поради инфекција на белите ...

Инспиративни и револуционерни цитати од Нелсон Мандела

Кафе пауза - 07.12.2013

Нелсон Мандела, поранешниот претседател на Јужноафриканската република почина на возраст од 95 години на 5 декември 2013 година по долгата борба со серија болести.

На Јужна Африка ѝ е потребен нов Мандела

Н.Македонија - 07.12.2013

Мандела, кој почина завчера, зад себе остави огромно наследство. Неговата порака до новите генерации и водачи на Јужна Африка можеби е дека секаде има добри мажи и жени и дека должноста на ...

Видео: Како Дрогба му се заблагодари на Нелсон Мандела?

СуперСпорт - 07.12.2013

Репрезентативецот на Брегот на Слоновата Коска и напаѓачот на Галатасарај Дидиер Дрогба во петокот во мечот од 14 коло од турскиот шампионат против Елазигспорт (2:0) му оддаде почит на починатиот ...

Животот на Нелсон Мандела преку фотографии

Факултети - 07.12.2013

Поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела кој беше и анти-апартхејд активист почина на 5 декември на 95 годишна возраст. Фотографиите ја раскажуваат приказната на неговиот живот.

На чешкиот премиер не му се оди на погреб на Мaндела, имал закажано ручек и вечера!

Н.Македонија - 07.12.2013

Чешкиот премиер во оставка Јиржи Руснок се нашол во ударните вести на домашните и странски медиуми , по објавувањето на снимката од микрофонот на долниот дом на парламентот , на која се жали дека ќе ...

Чешкиот премиер Јиржи Руснок потсмешливо се изрази за погребот на Нелсон Мандела

А1 On - 07.12.2013

Не е во ред тоа што го направив, се извинувам, изјави чешкиот премиер во оставка Јиржи Руснок откако беше објавена неговата потсмешлива изјава во врска со погребот на поранешниот јужноафрикански ...

Чешкиот премиер Јиржи Руснок потсмешливо се изрази за погребот на Нелсон Мандела

+инфо - 07.12.2013

Не е во ред тоа што го направив, се извинувам, изјави чешкиот премиер во оставка Јиржи Руснок откако беше објавена неговата потсмешлива изјава во врска со погребот на поранешниот јужноафрикански ...

А што го прави Мандела толку посебен?

Локално - 07.12.2013

Што го прави Нелсон Мандела толку посебен? Освен фактот дека се појави, откако помина 27 години во затворите на апартхејдот, и немањето злоба. И инсистирањето на ”помирувањето” да зазема централно ...

Што ќе направи АНЦ со наследството на Мандела?

Канал5 - 07.12.2013

По смртта на Нелсон Мандела, јавноста во Јужноафриканската Република тагува и дискутира за тоа како Африканскиот национален конгрес (АНЦ) ќе се однесува кон наследството на Мандела.

Чешкиот премиер Јиржи Руснок потсмешливо се изрази за погребот на Нелсон Мандела

Канал5 - 07.12.2013

Не е во ред тоа што го направив, се извинувам, изјави чешкиот премиер во оставка Јиржи Руснок откако беше објавена неговата потсмешлива изјава во врска со погребот на поранешниот јужноафрикански ...

ВИДЕО: Чешкиот премиер со недолични коментари за смртта на Мандела

Либертас - 07.12.2013

Не е во ред тоа што го направив, се извинувам, изјави чешкиот премиер во оставка Јиржи Руснок откако беше објавена неговата потсмешлива изјава во врска со погребот на поранешниот јужноафрикански ...

Јужна Африка жали по Мандела, се прават подготовки за погребот

Точка - 07.12.2013

Голем број Јужноафриканци ја минаа ноќта на улиците за да му оддадат почест на поранешниот лидер и борец против Апартхејдот, Нелсон Мандела, кој почина на 96-годишна возраст, додека властите се ...

Осми декември, национален ден на молитви во спомен на Нелсон Мандела

Точка - 07.12.2013

Властите на Јужноафриканската Република (ЈАР), најавија дека утре ќе биде национален ден на молитви во спомен на починатиот поранешен претседател на земјата Нелсон Мандела, пренесе "РИА Новости".

Конвојот со телото на Мандела ќе патува три дена низ Преторија

Точка - 07.12.2013

Конвојот со телото на поранешниот претседател на ЈАР Нелсон Мандела ќе патува три дена низ Преторија, за да можат сите жители на градот да се простат со борецот против апартхејдот, пренесе "АФП".

Скандал во Чешка: Умрел Мандела? И што сега, морам на погреб?

Точка - 07.12.2013

Чешкиот премиер во оставка Јиржи Руснок и неговите министри за одбрана и финансии, имале разговор за забава за Чесите, но веројатно и мал дипломатски скандал.

Чешкиот премиер Јиржи Руснок потсмешливо се изрази за погребот на Нелсон Мандела

Бриф - 07.12.2013

Не е во ред тоа што го направив, се извинувам, изјави чешкиот премиер во оставка Јиржи Руснок откако беше објавена неговата потсмешлива изјава во врска со погребот на поранешниот јужноафрикански ...

Чешкиот премиер Јиржи Руснок со потсмев се изрази за погребот на Мандела

Телеграф - 07.12.2013

Јас целосно се тресам за да не морам таму да одам, а претпоставувам дека Милош (Земан) е „изгорен“ некаде да отпатува и ќе оди таму. Ова е дел од коментарот на Руснок кој не знаејќи дека микрофонот е ...

Јужна Африка жали по Мандела, се прават подготовки за погребот

Нетпрес - 07.12.2013

Голем број Јужноафриканци ја минаа ноќта на улиците за да му оддадат почест на поранешниот лидер и борец против Апартхејдот, Нелсон Мандела, кој почина на 96-годишна возраст, додека властите се ...

Осми декември, национален ден на молитви во спомен на Нелсон Мандела

Нетпрес - 07.12.2013

Властите на Јужноафриканската Република (ЈАР), најавија дека утре ќе биде национален ден на молитви во спомен на починатиот поранешен претседател на земјата Нелсон Мандела, пренесе „РИА Новости’.

Поворката со останките на Мандела три дена ќе минува низ Преторија

Portal - 07.12.2013

Погребната поворка со ковчегот со останките на Нелсон Мандела три дена ќе минува низ јужноарфиканската престолнина Преторија, за да можат сите жители да се збогуваат со поранешниот претседател, ...

Јужна Африка му оддава почит на Мандела

Press24 - 07.12.2013

Јужна Африка цела недела ќе му оддава почит на поранешниот претседател и симбол на борбата против апартхејдот Нелсон Мандела. На погребот на Мандела кој ќе се одржи на 15.

Нелсон Манделовски ни треба час поскоро

Орбис - 07.12.2013

Таткото на скоро 50 милиони жители на Јужноафриканската репубкика, го заврши својот живот на земјата во домот во Јоханесбург, опкружен од семејството.

Чешкиот премиер се избламира: Се надевам дека претседателот е попален да оди на погребот на Мандела

Република - 07.12.2013

Чешкиот премиер во оставка Јиржи Руснок предизвика скандал откако неговиот неформален разговор со министрите за одбрана и финансии во долниот дом на парламентот во кој се жали дека мора да оди на ...

Терористот кој ја спаси својата земја

Руска реч - 07.12.2013

Завчера во деведесет и петтата година од животот почина првиот црн претседател на ЈАР Нелсон Мандела. Тој е еден од најзначајните луѓе во современата историја на човештвото и е човек кој успеа да ја ...

Поворката со останките на Мандела три дена ќе минува низ Преторија

Макфакс - 07.12.2013

Погребната поворка со ковчегот со останките на Нелсон Мандела три дена ќе минува низ јужноарфиканската престолнина Преторија, за да можат сите жители да се збогуваат со поранешниот претседател, ...

Чешки челниците се посрамотија со избегнување на погребот на Мандела

Макфакс - 07.12.2013

Чешката јавност во саботата се исмејуваше со премиерот и двајца негови министри кои незнаејќи дека микрофонот е вклучен разговарале како да го избегнат заминување на погребот на Нелсон Мандела, а ...

Светот тагува по Нелсон Мандела

Deutsche Welle - 06.12.2013

Борецот против апартхејдот, првиот црн јужноафрикански претседател и носител на Нобеловата награда за мир, почина на возраст од 95 години. Бројни државници од светот ги истакнаа неговите заслуги за ...

Мандела - борец за слобода и правда

Deutsche Welle - 06.12.2013

„Мадиба“, „таткото“ на Јужна Африка и иконата против апартхеидот почина. Нелсон Мандела беше најпознатиот политички затвореник на своето време и подоцна првиот претседател со темна бојна на кожата во ...

Мандела- икона, бренд, мит

Deutsche Welle - 06.12.2013

Медиумите и политичарите се натпреваруваат кој ќе му изрази поголема почит на Нелсон Мандела, кој пак самиот се противеше на изградбата на култ на личноста.

Реакции на светските лидери за смртта на Нелсон Мандела

24 Вести - 06.12.2013

Лидерите од скоро сите земји во светот денеска изразуваат жалење поради смртта на првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела, кој почина синоќа во ...

Иванов испрати писмо со сочувство по повод смртта на Мандела

24 Вести - 06.12.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод смртта на поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела, испрати писмо со сочувство до претседателот на Јужноафриканската ...

Почина нобеловецот Нелсон Мандела

24 Вести - 06.12.2013

Светот жали за човекот кој беше синоним за мир и љубов меѓу нациите. Нелсон Мандела беше борец за слобода, затвореник, морален водач и симбол на јужноафриканската борба против расната дискриминација.

Во домот на Нелсон Мандела

24 Вести - 06.12.2013

Новинарката и уредничка на 24 Вести Анета Додевска, како известувачка од еден од светските настани посветени на Човековите права и борбата против сиромаштија во светот, кој пред 10.

Мандела: Не е храбар оној кој не чувствува страв, туку оној кој ќе го победи

24 Вести - 06.12.2013

Нелсон Мандела долго ќе остане запаметен во човековата цивилизација како еден од најголемите борци за демократија, иако потекнува од кралско семјство, од племето Тембу.

Почина Нелсон Мандела, човекот кој ја смени историјата

Р.С.Европа - 06.12.2013

Нелсон Мандела, борец против Апархејдот, Нобеловец за мир и Претседател на Јужно Африканската Република почина на 95 годишна возраст. Пред претседателскиот мандат, Мандела мина 27 години во затвор по ...

Светот жали за Мандела

Р.С.Европа - 06.12.2013

Политички лидери, славни личности и обични луѓе денеска жалат за смртта на Нелсон Мандела, борец против Апархејдот, Нобеловец и Претседател на Јужнно Африканската Република, кој почина на 95 годишна ...

Нелсон Мандела, со свои зборови

Оff.net - 06.12.2013

Од времето кога бил во затвор, до статус на државник и инспирација на голем број генерации, цитатите на Мандела зборуваат повеќе од некаква сувопарна ...

Мандела: Спортот има моќ да ги обедини луѓето

Оn.net - 06.12.2013

Поранешниот претседател на Јужна Африка и борец против апартхејдот Нелсон Мандела, кој синоќа почина на свои 95 години, со своето присуство на финалето помеѓу Шпанија и Холандија во Јоханесбург го ...

Светот во чест на Нелсон Мандела

Р.С.Европа - 06.12.2013

Политички лидери, славни личности и обични луѓе низ целиот свет му оддават почит на Нелсон Мандела, борецот против апартхејдот и демократска икона која почина вчера на 95 годишна возраст.

Иванов испрати сочувство по повод смртта на Мандела

Р.С.Европа - 06.12.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод смртта на поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела, испрати писмо со сочувство до претседателот на Јужноафриканската ...

Иванов со писмо со сочувство по повод смртта на Мандела

Нова ТВ - 06.12.2013

- Со голема жалост ја примив веста за смртта на големиот борец за човекови права, борец против злото на апертхејдот, поранешниот претседател Нелсон Мандела...

Инспиративни цитати од големиот лидер Нелсон Мандела

Фемина - 06.12.2013

Светот го обиколи тажната вест за смртта на „таткото на модерна Јужна Африка“, Нелсон Мандела. Поранешниот јужноафрикански претседател на 95 години издиша за последен пат, но моќта на неговиот дух ќе ...

Државници од цел свет оддаваат почит на Нелсон Мандела

Глас на Америка - 06.12.2013

Знамињата над Белата куќа се на половина копје - редок знак на почест за странски лидер. Сегашни и бивши државници од цел свет се сеќаваат на водачот против апартхејдот и поранешниот јужноафрикански ...

СДСМ: Долгиот пат на Мандела до слободата е лекција за човештвото

Нова ТВ - 06.12.2013

Денеска светот со жалење се збогува со Нелсон Мандела, борец против апартхејдот во Јужна Африка, кој заради бранењето на својата кауза помина 27 години во затвор, и првиот обоен претседател на ...

Јужна Африка денеска изгуби татко, светот изгуби херој

Нова ТВ - 06.12.2013

Оддавањeто почит за смртта на Нелсон Мандела пристигнува како од ЕУ, така и од светските лидери, а Мандела е опишуван како „херој“, како „големата светлина“.

Живот на борба и почести - Кој беше Нелсон Мандела

Нова ТВ - 06.12.2013

„Никој не се родил мразејќи ги другите поради нивната боја на кожа, поради нивното минато, или нивната религија. Луѓето учат како да мразат, и ако можат да научат како да мразат, можат да бидат ...

Обама на погребот на Мандела

Р.С.Европа - 06.12.2013

Американскиот претседател Барак Обама ќе отпатува во идната недела во Јужноафриканската Република за да присуствува на погребот на поранешниот претседател на таа земја Нелсон Мандела кој почина вчера.

Еволуција на третманот на Мандела во САД - од комунист во Студената војна до херој на анти-апартхејдот

Глас на Америка - 06.12.2013

На Нелсон Мандела, по неговата смрт, САД гледаат како што на него гледа поголемиот дел на светот. Но не било секогаш така. Поранешниот американски претседател Џон Ф.

Почина Нелсон Мандела

Вест - 06.12.2013

Првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела почина во својот дом во Јоханесбург на 95-годишна возраст.

Мандела ќе биде погребан на 15 декември

Вест - 06.12.2013

ЈУЖНА АФРИКА (АП) - Знамињата беа спуштени на пола копје низ Јужна Африка и граѓаните во црните општини и во елитните населби каде главно живеат белци, како и жителите во пространите рурални области ...

Почина Нелсон Мандела

Телма - 06.12.2013

Почина Нелсон Мандела, иконата на борбата против апартхејдот и првиот црнец, претседател на Јужноафриканската Република. По долго боледување, почина во својата 95 година.

Тeлото на Нелсoн Мандела префрлено во Преторија

Утрински - 06.12.2013

Телото на починатиот борец против апартхејдот во Јужна Африка, Нелсон Мандела, денеска е пренесено од неговиот дом во реонот Хоутон во Јоханесбург, до воената болница во Преторија, јави ИТАР-ТАСС.

Реакции на светските лидери за смртта на Мандела

Утрински - 06.12.2013

Лидерите од денеска изразуваат жалење поради смртта на првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела, кој почина синоќа во својот дом во Јоханесбург на ...

Реакции на светските лидери по смртта на Мандела

Телма - 06.12.2013

Лидерите од денеска изразуваат жалење поради смртта на првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела, кој почина синоќа во својот дом во Јоханесбург на ...

Првото интервју на Нелсон Мандела од 1961 година (ВИДЕО)

МКД - 06.12.2013

Во 1961 година, додека бил во бегство од полицијата, Нелсон Мандела го дал своето прво интервју. До него успеал да дојде репортерот на ИТН Брајан Вајдлејк, кој работел на голема приказна за ...

Aхмети: Мандела ја инспирираше борбата и на албанскиот народ

Телма - 06.12.2013

-Со длабоко жалење ја примив веста за вечното заминување од овој живот на симболот на отпорот, воинот за слобода, политичкиот затвореник, како и државникот кој што остави историска трага во светската ...

Иванов испрати писмо со сочувство за смртта на Мандела

Утрински - 06.12.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод смртта на поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела, испрати писмо со сочувство до претседателот на Јужноафриканската ...

Иванов испрати писмо со сочувство поради смртта на Мандела

Телма - 06.12.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод смртта на поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела, испрати писмо со сочувство до претседателот на Јужноафриканската ...

Смртта на Мандела предизвика партиски препукувања во Собранието

Телма - 06.12.2013

По неколку поминати точки од дневниот ред на денешното собраниско заседание, во рамки на расправата за измени на законот за превоз во патниот сообраќај, Јани Макрадули својата дискусија ја започна со ...

Светските лидери и народот во чест на Мандела (ВИДЕО)

МКД - 06.12.2013

Почит на починатиот Нелсон Мандела му изразиле голем број светски лидери, меѓу кои генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун, претседателот на САД Барак Обама, премиерот на Велика ...

Мандела ќе биде погребан на 15 декември

Утрински - 06.12.2013

Поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела ќе биде погребан на 15 декември во селото на своите претци, Куну, на Источниот Р’т, соопшти денеска претседателот на земјата Џејкоб Зума.

Почина еден од најголемите лидери - Нелсон Мандела

Факултети - 06.12.2013

Нелсон Мандела,првиот црнец, претседател на Јужна Африка, анти-апартхејд иконата и таткото на модерна Јужна Африка почина на 95 години. Смртта на Нелсон Мандела ја објави јужноафриканскиот ...

ВИДЕО: Почина Нелсон Мандела

Идивиди - 06.12.2013

Прочитајте: / Јоханесбург, 6 декември 2013 (МИА) - Првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела почина синоќа во својот дом во Јоханесбург на ...

Почина Нелсон Мандела

Алфа - 06.12.2013

Нелсон Мандела, Првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, почина вчера во својот дом во Јоханесбург на 95-годишна возраст.Тој беше подолго време на интензивна ...

Светот во тага по Нелсон Мандела

Теа Модерна - 06.12.2013

По долго боледување на 95 години почина иконата на борбата против апартхејдот Вечерва на 95-годишна возраст во сопствениот дом во Јоханезбург почина борецот за човекови права и поранешен ...

Почина Нелсон Мандела

Алсат-М - 06.12.2013

Првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела почина синоќа во својот дом во Јоханесбург на 95-годишна возраст.

Тeлото на Нелсoн Мандела префрлено во Преторија

А1 On - 06.12.2013

Телото починатиот борец против апартхејдот во Јужна Африка, Нелсон Мандела, денеска е пренесено од неговиот дом во реонот Хоутон во Јоханесбург, до воената болница во Преторија, јави ИТАР-ТАСС.

Почина Нелсон Мандела

ЗаЗабава - 06.12.2013

Нелсон Мандела, првиот претседател на Јужна Африка со афро-американско потекло и познат борец против расната дискриминација, почина овој четврток, оставајќи ја нацијата без својот морален центар во ...

Нелсон Мандела: Синот, таткото и духот на Африка

Теа Модерна - 06.12.2013

Почина јужноафриканскиот државник, кој го победи апартхејдот откако 27 години мина во затвор, а еднакво бурен беше е и во неговиот приватен живот: во младоста беше голем заводник и двапати се ...

Ова се најпознатите цитати на Нелсон Мандела

Хитпортал - 06.12.2013

П оранешниот претседател на ЈАР, Нелсон Мандела, икона за борба против расизмот, не беше само голем политичар и борец за слободата и човековите права.

ПОЧИВАЈ ВО МИР | 14 Моќни цитати на Нелсон Мандела

наПауза - 06.12.2013

Нелсон Мандела го остави голема трага и впечаток во цел свет, затоа што ги промени работите што другите мислеле дека е невозможно да се променат и го обединил светот на свој начин.

Замина Нелсон Мандела, иконата на борбата против расизмот

Радио МОФ - 06.12.2013

Нелсон Мандела , борец против Апартхејдот, нобеловец и претседател на Јужнофриканската Република, почина на 95-годишна возраст. Пред претседателскиот мандат, Мандела мина 27 години во затвор по ...

Мудри цитати од Нелсон Мандела

The Men - 06.12.2013

Вчеравечер, на 95-годишна возраст, во својот дом во Јоханезбург почина еден од најголемите борци за човекови права и поранешен јужноафрикански претседател, Нелсон Мандела.

Иванов испрати писмо со сочувство по повод смртта на Мандела

А1 On - 06.12.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод смртта на поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела, испрати писмо со сочувство до претседателот на Јужноафриканската ...

Најзначајните мисли на Нелсон Мандела

Црнобело - 06.12.2013

Првиот црнец претседател на Јужноафриканската република, поборник за човековите права, правата на црнците и против репресивниот режим на апартехејдот.

Иванов испрати писмо со сочувство по повод смртта на Мандела

Капитал - 06.12.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод смртта на поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела, испрати писмо со сочувство до претседателот на Јужноафриканската ...

СДСМ: Животот на Нелсон Мандела е лекција за човештвотo

А1 On - 06.12.2013

Неговиот долг пат до слободата е лекција за човештвото дека демократијата е неделива, а угнетувањето и замолчувањето макар и на еден, се одразува на сите нас.

Телото на Мандела ќе се балсамира и погребе во родното село

Н.Македонија - 06.12.2013

Последното испраќање на Нелсон Мандела, ќе биде на ридовите каде се играл како дете. Неговото тело три дена ќе биде изложено во владата во Преторија, а потоа ќе биде пренесено во неговата куќа во ...

Твитер: Ава ќе ги помни филмовите на Нелсон Мандела до крајот на животот (фото)

Хитпортал - 06.12.2013

Д енеска и понатаму е актуелна веста за смртта на Нелсон Мандела, кој според Ава Карабатиќ е познат актер. Меѓу бројните познати ѕвезди кои на Твитер се простија од Нелсон Мандела е и Хрватската ...

ФОТО: Многу ќе и недостасуваат филмовите на Нелсон Мандела!

А1 On - 06.12.2013

Познатата хрватска старлета Ава Карабатиќ се поздрави со Нелсон Мандела, на својот Твитер. Но секако Ава не би била таа ако не зачини со некој нејзин ...

Ава се прости од Мандела со статус на кој и се смее цел свет

БркајРабота - 06.12.2013

Целиот свет па и познатата старлета Ава се простија од Мандела. Но секако Ава не би била таа ако не го зачини постот со некој нејзина „шега“. Погледнете што постирала старлетата на ...

Интересни факти за Мандела

Н.Македонија - 06.12.2013

Една од највлијателните личности на 20-тиот век, Нелсон Мандела ќе остане запаметен по многу добри работи кои ги направи. Но еве една приказна од друг агол за иконата против апартхејдот Неговото име ...

Факти поврзани со животот на Мандела

think.mk - 06.12.2013

Неговото име не е Нелсон, туку Ролиала- Мандела на неговото раѓање му било дадено името Ролиала. Името Нелсон му е дадено од страна на наставничката, во склад со трендот на давање англиски имиња на ...

Мандела: Не е храбар оној кој не чувствува страв, туку оној кој ќе го победи!

Фактор - 06.12.2013

Нелсон Ролихлахла Мандела е првиот демократски избран претседател на Јужноафриканската република. Познатиот борец против апартхејдот во Јужна Афтика и светски познат како борец за слобода, почина ...

Тeлото на Мендела префрлено во Преторија

+инфо - 06.12.2013

Телото починатиот борец против апартхејдот во Јужна Африка, Нелсон Мендела, денеска е пренесено од неговиот дом во реонот Хоутон во Јоханесбург, до воената болница во Преторија, јави ИТАР-ТАСС.

Реакции на светските лидери за смртта на Мендела

+инфо - 06.12.2013

Лидерите од денеска изразуваат жалење поради смртта на првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мендела, кој почина синоќа во својот дом во Јоханесбург на ...

Иванов: Мандела беше борец против злото на апертхејдот

+инфо - 06.12.2013

Нелсон Мандела беше големиот борец за човекови права, борец против злото на апертхејдот. Во период на неслобода и неправда, тој беше инспирација не само за неговите сограѓани, туку и за многу ...

Пратениците се скараа за Нелсон Мандела

+инфо - 06.12.2013

Смртта на првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела ги раскара пратениците во законодавниот дом. Пратеникот на СДСМ и потпрестседател на Собранието ...

СДСМ: Животот на Нелсон Мандела е лекција за човештвотo

+инфо - 06.12.2013

Неговиот долг пат до слободата е лекција за човештвото дека демократијата е неделива, а угнетувањето и замолчувањето макар и на еден, се одразува на сите нас.

Нелсон Мандела ќе биде погребан во селото на своите предци

Фактор - 06.12.2013

Поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела ќе биде погребан на 15 декември во селото на предците Куну , пренесоа светските агенции , цитирајќи go јужноафриканскиот претседател Џејкоб Зума ...

Почина Нелсон Мандела

Вечер - 06.12.2013

По долго боледување на 95 години почина иконата на борбата против апартхејдот. Вечерва на 95-годишна возраст почина борецот за човекови права и поранешен јужноафрикански претседател Нелсон Мандела.

Нелсон Мандела, тој сега се одмора и почива во мир !

Локално - 06.12.2013

Поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела почина вчера во својот дом во 95-та година од животот. Веста за смртта на Мандела ја соопшти претседателот на ЈАР Џејкоб Зума, кој рече дека ...

Почина Нелсон Мандела

Сител - 06.12.2013

Првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела почина синоќа во својот дом во Јоханесбург на 95-годишна возраст.

Си замина еден од најголемите светски лидери – ова како аманет го остави Нелсон Мендела

МК News - 06.12.2013

Поранешниот претседател на Јужноафриканската Република е роден на 18 јули 1918 година и бил револуционерен водач и државник со чии напори е завршен репресивниот режим на апартхејдот во таа земја.

Почина Нелсон Мендела

Кирилица - 06.12.2013

Првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела почина синоќа во својот дом во Јоханесбург на 95-годишна возраст.

Тeлото на Нелсoн Мандела префрлено во Преторија

Сител - 06.12.2013

Телото починатиот борец против апартхејдот во Јужна Африка, Нелсон Мандела, денеска е пренесено од неговиот дом во реонот Хоутон во Јоханесбург, до воената болница во Преторија, јави ИТАР-ТАСС.

Светот жали за Нелсон Мандела - реакции на светските лидери

Сител - 06.12.2013

По смртта на првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела, кој почина синоќа во својот дом во Јоханесбург на 95-годишна возраст лидерите од целиот свет ...

Иванов испрати писмо со сочувство по повод смртта на Мандела

Канал5 - 06.12.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод смртта на поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела, испрати писмо со сочувство до претседателот на Јужноафриканската ...

Претседателот Иванов испрати писмо со сочувство за смртта на Мандела

Сител - 06.12.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов испрати писмо со сочувство до претседателот на Јужноафриканската Република Џејкоб Зума, по повод смртта на поранешниот јужноафрикански претседател ...

Уште еден лапсуз на Ава Карабатиќ!

Вечер - 06.12.2013

И Ава Карабатиќ се поздрави од Нелсон Мандела, но Ава не е Ава ако не најде начин да не насмее! Само погледнете по што таа ќе го памти покојниот ...

ФОТО: Филмовите на Нелсон Мандела ќе и недостасуваат - Ава Карабатиќ "скина зелена"

Сител - 06.12.2013

Како и сите, така и Ава Карабатиќ се поздрави со Нелсон Мандела. Но секако Ава не би била таа ако не зачини со некој нејзин ...

Холивудските ѕвезди ја изразија својата почит кон Мандела

Канал5 - 06.12.2013

Пејачи, актери, манекенки - холивудските ѕвезди со почит се простија од борецот за слобода Нелсон Мандела. Во галеријата прочитајте ги постовите на Џенифер Лопез, Ријана, Тајра Бенкс, Ева Лонгорија, ...

Мандела ќе биде погребан на 15 декември на ритчињата на кои си играл како дете

Канал5 - 06.12.2013

Почнаа подготовките за последното испраќање на јужноафриканскиот лидер и иконата на борбата против апартхеидот, Нелсон Мандела. Ковчегот со посмртните останки на Мандела, прекриен со државното знаме, ...

Нелсон Мандела ќе биде погребан на 15 декември во село Куну

Сител - 06.12.2013

Поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела ќе биде погребан на 15 декември во селото на своите претци, Куну, на Источниот Р’т, соопшти денеска претседателот на земјата Џејкоб Зума.

ФИФА ги спушти знамињата на половина во знак на жалост по смртта на Нелсон Мандела

Локално - 06.12.2013

Светската фудбалска федерација ФИФА нареди сите знамиња да бидат симнати на половина и сите меѓународни натпревари кои претстојат во текот на викендот, да започнат со минута молчење во знак на жалост ...

Во Србија знамињата на половина копје поради смртта на Мандела

Либертас - 06.12.2013

По пoвод смртта на бившиот претседател на Јужноафриканската Република, Нелсон Мандела, 6. декември 2013. година ќе биде одбележан во Република Србија со спуштање на знамињата на половина копје.

Дилма Русеф: Бразил 2014 ќе биде запаметен од секој фан на планетата

Локално - 06.12.2013

Претседателот на Бразил, Дилма Русеф изјави дека претстојното светско првенство во Бразил следната година ќе биде број 1 во историјата и ќе биде запаметено од секој фан на планетата.

Гудбај, Папа Мадиба!

Вечер - 06.12.2013

ПОЧИНА НЕЛСОН МАНДЕЛА Знамињата ширум светот се на половина копје. Нелсон Мандела, иконата на помирувањето и борбата против дискриминација и првиот црн претседател на Јужноафриканската Република ...

Збогум Мандела

еМагазин - 06.12.2013

Нелсон Мандела, поранешниот претседател на Јужноафриканската Република и симбол на борбата против апартхејдот и расизмот, почина во 95-та година од својот живот.

Најдобрите цитати на Нелсон Мандела

Точка - 06.12.2013

Нелсон Мандела, поранешен претседател на Јужноафриканската Република и водачот на Апартхејдот, како и најголемата икона на припадниците на црната раса, почина вчера после долго боледување на ...

Тeлото на Нелсoн Мандела префрлено во Преторија

Бриф - 06.12.2013

Телото починатиот борец против апартхејдот во Јужна Африка, Нелсон Мандела, денеска е пренесено од неговиот дом во реонот Хоутон во Јоханесбург, до воената болница во Преторија, јави ИТАР-ТАСС.

Тeлото на Нелсoн Мандела префрлено во Преторија

Телеграф - 06.12.2013

Во ЈАР е прогласена национална жалост. До погребот, чиј датум сè уште не е утврден, националните знамиња низ целата земја ќе бидат спуштени на половина копје Телото на починатиот борец против ...

Реакции на светските лидери за смртта на Нелсон Мандела

Бриф - 06.12.2013

Лидерите од денеска изразуваат жалење поради смртта на првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела, кој почина синоќа во својот дом во Јоханесбург на ...

Принцот и војвотката од Кембриџ дознаа за смртта за Мандела додека гледаа филм за него

Точка - 06.12.2013

Трагичната вест за смртта на Нелсон Мандела, принцот Вилијам и војтвотка од Кембриџ Кејт Мидлтон ја дознале додека биле на премиерата на биографскиот филм за него "Долгата патека до слобода".

Национална жалост во Јужна Африка поради смртта на Мандела

Точка - 06.12.2013

Нелсон Мандела, иконата на борбата против апартхејдот во Јужна Африка и една од највлијателните личности од 20-от век, починал во 96-тата година од животот, а во Јужна Африка е објавена национална ...

Грчката Влада му оддаде почит на Нелсон Мандела

Точка - 06.12.2013

Грчката Влада му оддаде почит на јужноафриканскиот борец против апартхејдот, Нелсон Мандела, опишувајќи го како симбол на универзалната борба против расизмот и ксенофобијата, пишува "Катимерини".

Иванов испрати писмо со сочувство по повод смртта на Мандела

Телеграф - 06.12.2013

Со голема жал ја примив веста за смртта на големиот борец за човекови права, борец против злото на апертхејдот, стои во писмото на претседателот на Република Македонија Претседателот на Република ...

НЕЛСОН МАНДЕЛА: Песни и солзи за смртта на таткото на Јужна Африка

Телеграф - 06.12.2013

Настрана од сите политичко-државнички рамки на портретот на „Мадиба“, тој веројатно е последната слободарска глобална инспирација за поп-рок музиката и за филмот Нелсон Мандела , кој почина синоќа во ...

Нелсон Мандела ќе биде погребан на 15 декември во село Куну

Бриф - 06.12.2013

Поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела ќе биде погребан на 15 декември во селото на своите претци, Куну, на Источниот Р’т, соопшти денеска претседателот на земјата Џејкоб Зума.

Нелсон Мандела ќе биде погребан на 15 декември во селото Куну

Телеграф - 06.12.2013

На 10 декември ќе се одржи комеморација на отворено, на стадионот во Јоханесбург Поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела ќе биде погребан на 15 декември во селото на своите предци , ...

Никол Шерзингер пееше во чест на Нелсон Мандела (ВИДЕО)

Телеграф - 06.12.2013

Во својот говор изрази жалење за смртта на Нелсон Мандела и се присети на нивната средба Црномурната убавица заблеска на доделувањето на наградите „ Космополитен“ , каде што беше добитник на ...

Почина Нелсон Мандела

Press24 - 06.12.2013

Вечерва на 95-годишна возраст почина борецот за човекови права и поранешен јужноафрикански претседател Нелсон Мандела Актуелниот претседател на Јужноафриканската Република Џејкоб Зума ја потврди ...

Почина Нелсон Мандела

Окно - 06.12.2013

Поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела почина вчера во својот дом во 95-та година од животот. Веста за смртта на Мандела ја соопшти претседателот на ЈАР Џејкоб Зума, кој рече дека ...

Етичкото завештание останува: 10 инспиративни и култни снимки од Нелсон Мандела

Таратур - 06.12.2013

Доживеа длабока старост, но остави сто пати подлабоко влијание во модерната светска цивилизација и морално-општествени норми, бивајќи еден од највлијателните ликови на 20 век, а општо земено, ...

Нелсон Мандела – борец против апартхејдот и татко на модерната Јужна Африка

Нетпрес - 06.12.2013

Борец за слободата, затвореник, морален водич и симбол на јужноафриканската борба против расната дискриминација. Тоа беше Нелсон Мандела, кој помина 27 години во затвор,а потоа ја водеше земјта која ...

„Не судете по успехот, судете по тоа колку пати сум паднал и пак сум застанал на нозе“ - ова се најдобрите цитати на ...

Press24 - 06.12.2013

Нелсон Мандела, поранешен претседател на Јужноафриканската Република и водачот на Апартхејдот, почина вчера после долго боледување на 95-годишна возраст.

Принцот и војвотката од Кембриџ дознаа за смртта за Мандела додека гледаа филм за него

Нетпрес - 06.12.2013

Трагичната вест за смртта на Нелсон Мандела, принцот Вилијам и војтвотка од Кембриџ Кејт Мидлтон ја дознале додека биле на премиерата на биографскиот филм за него „Долгата патека до слобода“.

Почина Нелсон Мандела поранешниот претседател на Јужна Африка

Portal - 06.12.2013

Поранешниот Јужноафрикански претседател, Нелсон Мандела, и борец против апартхејдот почина во неговиот дом во Јоханесбург, на 95-годишна возраст. Тој се врати од болница на 1 септември во критична ...

Тeлото на Мандела префрлено во Преторија

Press24 - 06.12.2013

Телото на Нелсон Мандела, денеска е пренесено од неговиот дом во реонот Хоутон во Јоханесбург, до воената болница во Преторија, јави ИТАР-ТАСС. Како што претходно соопшти јужноафриканскиот ...

Тeлото на Нелсoн Мандела префрлено во Преторија

Курир - 06.12.2013

Телото починатиот борец против апартхејдот во Јужна Африка, Нелсон Мандела, денеска е пренесено од неговиот дом во реонот Хоутон во Јоханесбург, до воената болница во Преторија, јави ИТАР-ТАСС.

Цитати на Нелсон Мандела кои ќе останат запомнети

Курир - 06.12.2013

Поранешниот претседател на Јужноафриканската Република, Нелсон Мандела, беше икона за борба против расизмот и борец за слободата и човековите права, па неговите изјави честопати беа и ќе останат ...

Национална жалост во Јужна Африка поради смртта на Мандела

Нетпрес - 06.12.2013

Нелсон Мандела, иконата на борбата против апартхејдот во Јужна Африка и една од највлијателните личности од 20-от век, починал во 96-тата година од животот, а во Јужна Африка е објавена национална ...

Светските лидери за Мандела

Нетпрес - 06.12.2013

Доцна синоќа на 95-годишна возраст почина борецот за човекови права и поранешен јужноафрикански претседател Нелсон Мандела. Во 1993 година ја доби Нобеловата награда за мир, а во следната 1994 беше ...

Реакции на светските лидери за смртта на Нелсон Мандела

Курир - 06.12.2013

Лидерите од денеска изразуваат жалење поради смртта на првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела, кој почина синоќа во својот дом во Јоханесбург на ...

Почина Нелсон Мандела

За Се - 06.12.2013

Нашата нација го изгуби својот најголем син со овие зборови претседателот на јужноафриканската република Џејкоб Зума соопшти дека починал Нелсон Мандела .Имаше 95 години .

Во чест на Мандела (1918 – 2013)

Порта 3 - 06.12.2013

Ретки се луѓето кои доживеале толку „подеми и падови“ во животот како Нелсон Мандела. По затворската казна од 27 години, Мандела воспоставил демократија и станал претседател на Јужноафриканската ...

Цитати на Нелсон Мендела

Во Штип - 06.12.2013

1. Тешкотиите можат да скршат човек, но и да направат. Ниту една секира не е доволно остра да ја пресече душата на грешник кој продолжува да се труди, грешник вооружан со надежта која ќе се возвиши ...

Најпознатите цитати на Мандела

Република - 06.12.2013

Поранешен претседател на Јужноафриканската Република и водачот на Апартхејдот, Нелсон Мандела почина вчера после долго боледување на 95-годишна возраст.

Светските лидери за Мендела

Орбис - 06.12.2013

Во 1993 година ја доби Нобеловата награда за мир, а во следната 1994 беше избран за првиот црнечки претседател на Јужноафриканската република.Пет години подоцна се повлече од функцијата, препуштајќи ...

Грчката Влада му оддаде почит на Нелсон Мандела

Нетпрес - 06.12.2013

Грчката Влада му оддаде почит на јужноафриканскиот борец против апартхејдот, Нелсон Мандела, опишувајќи го како симбол на универзалната борба против расизмот и ксенофобијата, пишува „Катимерини“.

ФОТО: Војвотката Кејт, како и секогаш, со заводлив и прекрасен изглед

Курир - 06.12.2013

Премиерата на филмот за Нелсон Мандела беше одржана синоќа во Лондон, а за време на неговото прикажување, веста за неговата смрт се уште не беше објавена.

Светските лидери тагуваат по Нелсон Мендела

Press24 - 06.12.2013

Лидерите од целиот свет испраќаат телеграми со сочуство за смртта на првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела, кој почина синоќа во својот дом во ...

Претседателот Иванов испрати писмо со сочувство за смртта на Нелсон Мендела

Press24 - 06.12.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов испрати писмо со сочувство до претседателот на Јужноафриканската Република Џејкоб Зума, по повод смртта на Нелсон Мендела.

Иванов: Македонските граѓани целосно се препознаваат во сфаќањето на слободата на Мандела

Република - 06.12.2013

Нелсон Мандела беше големиот борец за човекови права, борец против злото на апертхејдот. Во период на неслобода и неправда, тој беше инспирација не само за неговите сограѓани, туку и за многу ...

Претседателот Иванов испрати писмо со сочувство по повод смртта на Нелсон Мендела

Популарно - 06.12.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов испрати писмо со сочувство до претседателот на Јужноафриканската Република Џејкоб Зума, по повод смртта на Нелсон Мендела.

ФОТО: Јужноафриканците го оплакуваат Мандела

Нетпрес - 06.12.2013

Јужноафриканци те го испраќаат починатиот Нелсон Мандела со песни, солзи и молитви, додека Владата ја подготвува погребната церемонија , на која се очекува да пристигнат лидери и личности од целиот ...

ФОТО: Ава Карабатиќ со статус на кој и се смее цел свет

Курир - 06.12.2013

И Ава Карабатиќ се поздрави од Нелсон Мандела, но Ава не е Ава ако не најде начин да не насмее! Само погледнете по што таа ќе го памти покојниот ...

Зборовите на Нелсон Мандела одекнуваат низ времето

Нетпрес - 06.12.2013

Нелсон Мандела ги пленеше луѓето ширум светот со својата духовитост и ги натера да размислуваат за нивните забелшки, „АФП“ објави некои од неговите најпознати цитати.

Ава Карабатич филмовите на Нелсон Мандела ќе ги памети до крајот на животот

Во Штип - 06.12.2013

Ава Карабатич филмовите на Нелсон Мандела ќе ги памети до крајот на животот ...

Мудрите зборови на Нелсон Мандела: Инспирација за многу револуции и судбини

Популарно - 06.12.2013

Нелсон Мандела, поранешен претседател на Јужноафриканската Република и водачот на Апартхејдот, како и најголемата икона на припадниците на црната раса, почина вчера после долго боледување на ...

За Ава, Нелсон Мандела е актер

Sky - 06.12.2013

Синоќа почина јужноафриканскиот херој Нелсон Мандела. Помеѓу оние кои му оддадоа последна почит беше и Ава Карабатиќ. Но за разлика од другите, прочитајте што напиша ...

СДСМ: Мандела е траен симбол за интегритет, принципиелност и издржливост

Sky - 06.12.2013

Денеска светот со жалење се збогува со Нелсон Мандела, борец против апартхејдот во Јужна Африка, кој заради бранењето на својата кауза помина 27 години во затвор и првиот обоен претседател на ...

Мандела ќе биде погребан на 15 декември

Република - 06.12.2013

Првиот црн јужноафрикански претседател Нелсон Мандела ќе биде погребан на 15 декември во селото на своите претци, Куну, на Источниот Р’т, соопшти денеска претседателот на земјата Џејкоб Зума.

10 непознати факти за Нелсон Мандела

Sky - 06.12.2013

Една од највлиателните личности во 20-тиот век, Нелсон Мандела ќе остане запамтен по многу добри и хумани работи кои ги направил Но сигурно овие десет факти за Нелсон Мандела не сте ги знаеле.

Почина Нелсон Мандела

Денешен - 06.12.2013

Првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела почина синоќа во својот дом во Јоханесбург на 95-годишна возраст.

Замина човекот синоним за мир и љубов меѓу нациите - Мандела (Животот низ фото)

Inpress - 06.12.2013

Јоханезбург, 6. декември 2013 (ИНПРЕС) Поранешниот претседател на Јужна Африка, Нелсон Мандела почина на возраст од 95 години од компликации со инфекцијата на белите дробови.

Далај Лама - Изгубив драг пријател

Inpress - 06.12.2013

Делхи, 6. декември 2013 (ИНПРЕС) Тибетскиот духовен лидер Далај Лама испрати писмо со сочувство до семејството на Нелсон Мандела, во кое наведува дека ја изгубил „драг пријател“.

Реакции на светските лидери за смртта на Нелсон Мандела

Денешен - 06.12.2013

Лидерите од целиот свет денеска изразуваат жалење поради смртта на првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела, кој почина синоќа во својот дом во ...

Иванов испрати писмо со сочувство по повод смртта на Мандела

Денешен - 06.12.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод смртта на поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела, испрати писмо со сочувство до претседателот на Јужноафриканската ...

Фото: Како Ава Карабатиќ ќе го памети Мандела

Денешен - 06.12.2013

Како и сите, така и Ава Карабатиќ се поздрави со Нелсон Мандела. Но секако Ава не би била таа ако не зачини со некој нејзин ...

Нелсон Мандела ќе биде погребан на 15 декември во село Куну

Денешен - 06.12.2013

Поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела ќе биде погребан на 15 декември во селото на своите претци, Куну, на Источниот Р’т, соопшти денеска претседателот на земјата Џејкоб Зума.

Почина поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела

Maxim - 06.12.2013

Синоќа на 95-годишна возраст почина борецот за човекови права и поранешен јужноафрикански претседател Нелсон Мандела. Актуелниот претседател на Јужноафриканската Република Џејкоб Зума ја потврди ...

Почина Нелсон Мандела

Falanga - 06.12.2013

Тој беше подолго време на интензивна домашна нега поради тешка инфекција на белите дробови. Првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела почина синоќа ...

Светот и познатите се простија од Нелсон Мандела

Maxim - 06.12.2013

По смртта на Нелсон Мандела за него се присетија голем број познати личности помеѓу кои и двата актери кои го играа на филмското платно Морган Фримен и Идрис Елба.

Телото на Мендела е префрлено во воената болница во Преторија

Maxim - 06.12.2013

Телото на починатиот поранешен претседетел Нелсон Мандела, денеска е пренесено од неговиот дом во реонот Хоутон во Јоханесбург, до воената болница во Преторија.

Најдобрите цитати на Нелсон Мендела

Maxim - 06.12.2013

Поранешен претседател на Јужноафриканската Република и водачот на Апартхејдот, почина вчера после долго боледување на 95-годишна возраст. Како добитник на Нобеловата награда за мир и прв црн ...

ВИДЕО: Погледнете го првото интервју на Нелсон Мандела!

Maxim - 06.12.2013

Популарни Своето прво интервју, поранешниот претседател Нелсон Мандела го дал во далечната 1961 година. Африканците сакаат политичка независност и на изборите да се гласа по принципот „еден ...

Иванов испрати писмо со сочувство по повод смртта на Мандела

Falanga - 06.12.2013

Бидете уверени дека Република Македонија и македонските граѓани целосно се препознаваат во неговото сфаќање на слободата. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод смртта на ...

Кој беше Нелсон Мендела

Falanga - 06.12.2013

Мандела несебично го посвети својот живот на борбата против расизмот во апартхејдот во Јужна Африка. Еден од највпечатливите африкански државници, Нелсон Мандела, борецот против режимот на ...

ФОТО: Вистинска плавуша - Ава Карабатиќ „ќе ги памети филмовите на Мандела"

Maxim - 06.12.2013

Еве како Ава Карабатиќ се прости од Нелсон Мандела. Погледнете.. популарно Во Интересно Видео Издвоено ...

Почина Нелсон Мандела

24 Вести - 05.12.2013

Поранешниот претседател на Јужноафриканската република Нелсон Мандела почина вечерва. Тажната вест во обраќање до нацијата пред малку ја објави претседателот на ЈАР Јакоб ...

Мандела "Подготвен сум да умрам за идеалот на слободата"

Нова ТВ - 05.12.2013

Нелсон Мандела, анти-апартхејд иконата и таткото на модерна Јужна Африка почина на 95 години. Смртта на Нелсон Мандела, почитуваниот државник кој излезе од затвор по 27 години да за ја води Јужна ...

Почина Нелсон Мандела

Оn.net - 05.12.2013

Поранешниот претседател на Јужна Африка почина на 5-ти декември 2013-та, во својот дом. Имаше 95 ...

Почина Нелсон Мандела

Утрински - 05.12.2013

По долго боледување на 95 години почина иконата на борбата против апартхејдот Вечерва на 95-годишна возраст во сопствениот дом во Јоханезбург почина борецот за човекови права и поранешен ...

Почина Нелсон Мандела

МКД - 05.12.2013

Првиот црн претседател на Јужноафриканската Република и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела, починал, објавил јужноафриканскиот претседател Зума.

Почина Нелсон Мандела

А1 On - 05.12.2013

Во 95-та година од животот почина поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела. Тажната вест во обраќање до нацијата пред малку ја објави претседателот на ЈАР Јакоб ...

Почина Нелсон Мандела

Кајгана - 05.12.2013

На 95 годишна возраст почина првиот демократски избран претседател на Јужноафриканската република, Нелсон Мандела, пренесува Rolling Stone. Мaндела беше интернационален симбол за слобода и борец ...

Почина Нелсон Мандела

Н.Македонија - 05.12.2013

Нелсон Мандела, поранешниот претседател на Јужноафриканската Република и симбол на борбата против апартхејдот и расизмот, почина во 95-тата година од животот Веста за смртта на Мандела ја соопшти ...

Почина Нелсон Мандела

Здраво - 05.12.2013

Вечерва на 95-годишна возраст во својот дом во Јоханезбург почина еден од најголемите борци за човекови права и поранешен јужноафрикански претседател Нелсон Мандела.

Почина Нелсон Мандела

Локално - 05.12.2013

Во 95-та година од животот почина поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела. Тажната вест во обраќање до нацијата пред малку ја објави претседателот на ЈАР Џејкоб ...

Почина Нелсон Мандела (Обновен)

Канал5 - 05.12.2013

Нашата нација го изгуби својот најголем син - со овие зборови претседателот на Јужноафриканската република, Џејкоб Зума, соопшти дека починал Нелсон Мандела. Имаше 95 години.

Светот тагува по Мандела

МРТ - 05.12.2013

Јужноафриканците со солзи, свеќи и молитва го испраќаат својот сакан Мадиба. Но не му се лутат што ги напушти. Направи многу за нив, за земјата и за целиот свет, се бореше за нив до последно.

Почина Нелсон Мандела поранешниот претседател на Јужна Африка

МК News - 05.12.2013

Поранешниот Јужноафрикански претседател, Нелсон Мандела, и борец против апартхејдот почина во неговиот дом во Јоханесбург, на 95-годишна возраст. Тој се врати од болница на 1 септември во критична ...

Почина Нелсон Мандела

Бриф - 05.12.2013

Поранешниот претседател на Јужноафриканската република Нелсон Мандела почина вечерва. Тажната вест во обраќање до нацијата пред малку ја објави претседателот на ЈАР Јакоб ...

Почина Нелсон Мандела

Телеграф - 05.12.2013

Првиот црн претседател на Јужноафриканската Република, Нелсон Мандела почина во болницата во Преторија На 95 годишна возраст почина првиот црн претседател на Јужноафриканската Република, Нелсон ...

Почина Нелсон Мандела

Точка - 05.12.2013

Нелсон Мандела, поранешниот претседател на Јужноафриканската Република и симбол на борбата против апартхејдот и расизмот, почина во 95-та година од својот живот, а оваа вест ја пренесоа сите водечки ...

Почина Нелсон Мандела

Хајд Парк - 05.12.2013

Поранешниот претседател на Јужноафриканската република Нелсон Мандела почина вечерва. Тажната вест во обраќањето до нацијата пред малку ја објави претседателот на ЈАР, Јакоб ...

Почина Нелсон Мандела

Република - 05.12.2013

Поранешниот претседател на Јужноафриканската република и светската икона на атниапартхејдот, Нелсон Мандела почина вечерва на 95 годишна возраст. Мандела почина во својот дом по долго боледување.

Почина Нелсон Мандела

Sky - 05.12.2013

Вечерва почина поранешниот претседател на Јужно Африканската Република, Нелсон Мандела. Тажната вес ја објави актуелниот претседател на Јужноафриканската Република, Јакоб Зума.

Почина Нелсон Мандела

Курир - 05.12.2013

По долго боледување на 95 години почина иконата на борбата против апартхејдот Вечерва на 95-годишна возраст почина борецот за човекови права и поранешен јужноафрикански претседател Нелсон Мандела.

Почина Нелсон Мандела

Grad.sk - 05.12.2013

Нелсон Мандела, првиот демократски избран претседател на Јужноафриканската република и добитник на Нобелова награда, почина денес, на 95-годишна возраст.

Почина најголемиот борец против апартхејдот - Нелсон Мандела

Таратур - 05.12.2013

Поранешниот претседател на Јужноафриканската република Нелсон Мандела почина вечерва. Тажната вест во обраќање до нацијата пред малку ја објави претседателот на ЈАР Џејкоб Зума.

Конвојот со телото на Мандела ќе патува три дена низ Преторија

Нетпрес - 05.12.2013

Конвојот со телото на поранешниот претседател на ЈАР Нелсон Мандела ќе патува три дена низ Преторија, за да можат сите жители на градот да се простат со борецот против апартхејдот, пренесе „АФП“.

Почина Нелсон Мандела

Убавина и Здравје - 05.12.2013

Поранешниот претседател на Јужноафриканската Република и еден од најголемите борци за човекови права почина денес, во 95-та година од животот. Веста за смртта ја потврди претседателот Џејкоб Зума, ...

Почина Нелсон Мандела поранешниот претседател на Јужна Африка

Макфакс - 05.12.2013

Поранешниот Јужноафрикански претседател, Нелсон Мандела, и борец против апартхејдот почина во неговиот дом во Јоханесбург, на 95-годишна возраст. Тој се врати од болница на 1 септември во критична ...

Мандела се бори со смртта

eReporter - 04.12.2013

Нелсон Мандела се бори со смртта, објави Би-Би-Си, повикувајќи се на изјава на ќерката на првиот црномурест претседател на Јужна Африка. Ќерката Маказиве изјави за националната телевизија „SABC“ дека ...

Мандела ја продолжува борбата и од „смртната постела“

Денешен - 04.12.2013

Здравствената состојба на поранешниот претседател на Јужна Африка, Нелсон Мандела не е добра, но тој продолжува да се вори и од „смртната постела“, соопшти неговото семејство.

И од „смртната постела“ Нелсон Мандела продолжува да се бори

Maxim - 04.12.2013

Семејството на Нелсон Мандела соопшти дека здравствената состојба на поранешниот претседател на Јужна Африка, Нелсон Мандела не е добра, но тој продолжува да се вори и од „смртната постела“.

Канје Вест го прекина концертот по три песни, а себеси се спореди со Нелсон Мандела

Убавина и Здравје - 03.12.2013

Канје Вест беше во „елемент“ на концертот на Флорида, каде што ја напушти сцената по само три испеани песни бидејќи не беше задоволен од озвучувањето и од осветлувањето.