TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сервер: Балканот ќе трпи долготрајни последици од Брегзит

ТВ21 - 26.06.2016

Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од Европската унија, оценува американскиот политички аналитичар Даниел Сервер, додавајќи дека Брегзит ја отвора вратата за зголемено руско влијание.

Сервер: Балканот ќе трпи долготрајни последици од Брегзит

24 Вести - 26.06.2016

Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од Европската унија, оценува американскиот политички аналитичар Даниел Сервер, додавајќи дека Брегзит ја отвора вратата за зголемено руско влијание.

Сервер: Балканот ќе трпи долготрајни последици од Брегзит

Алсат-М - 26.06.2016

Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од Европската унија, оценува американскиот политички аналитичар Даниел Сервер, додавајќи дека Брегзит ја отвора вратата за зголемено руско влијание.

Земан: Шкотска ќе си оди и ќе влезе во ЕУ, а Британија веќе нема да биде голема

Вест - 26.06.2016

Излегувањето на Велика Британија од Европската унија, според чешкиот претседател Милош Земан ќе значи и заминување на Шкотска од Велика Британија и нејзин влез во ЕУ, јави дописникот на МИА од Прага.

Лабуристички пратеник бара од Парламентот да го отфрли референдумот

Телма - 26.06.2016

Британскиот пратеник од опозициската Лабуристичка партија, Дејвид Лами изјави денеска дека Парламентот треба да го отфрли референдумот и да ја „исправи грешката“ што веќе е направена со гласањето за Брегзит.

Шулц: Велика Британија да го официјализира барањето за излез од ЕУ

Телма - 26.06.2016

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц побара Велика Британија уште во вторник да поднесе молба за излегување од Европска унија по одлуката на Британците за Брегзит. - Сега очекуваме британската Влада да премине од зборови на дела.

Шулц: Велика Британија да го официјализира барањето за излез од ЕУ

Вест - 26.06.2016

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц побара Велика Британија уште во вторник да поднесе молба за излегување од Европска унија по одлуката на Британците за Брегзит. - Сега очекуваме британската Влада да премине од зборови на дела.

Шулц: Велика Британија да го официјализира барањето за излез од ЕУ

ТВ21 - 26.06.2016

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц побара Велика Британија уште во вторник да поднесе молба за излегување од Европска унија по одлуката на Британците за Брегзит. – Сега очекуваме британската Влада да премине од зборови на дела.

Сервер - Брегзит е лоша вест за Балканот, но добра за Путин

Утрински - 26.06.2016

Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од Европската унија, оценува американскиот политички аналитичар Даниел Сервер, додавајќи дека Брегзит ја отвора вратата за зголемено руско влијание.

Шулц и ЕП: Британија ќе добие рок до вторник да ја почне процедурата за заминување од ЕУ

Канал5 - 26.06.2016

За процедурата да може да почне Лондон прво мора да го извести Брисел за одлуката од референдумот и да поднесе барање за излегување од ЕУ. Претседателот на ЕП Мартин Шулц смета дека Самитот на ЕУ во вторник е погоден момент за тоа - пишуваат ...

Непроценлива услуга на Камерон за Европа

Deutsche Welle - 26.06.2016

Наместо критики, ЕУ треба да му е благодарна на Камерон. Тој ја принуди да се преиспита. Опстанокот не ѝ е загрозен толку од брегзит, колку од демонстрираната неспособност да се реформира, смета Зоран Јордановски.

Земан: Шкотска ќе си оди и ќе влезе во ЕУ, а Британија веќе нема да биде голема

ТВ21 - 26.06.2016

Излегувањето на Велика Британија од Европската унија, според чешкиот претседател Милош Земан ќе значи и заминување на Шкотска од Велика Британија и нејзин влез во ЕУ. – Велика Британија без Шкотска веќе нема да биде голема, изјави Земан во интервју ...

Шулц: Велика Британија да го официјализира барањето за излез од ЕУ

24 Вести - 26.06.2016

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц побара Велика Британија уште во вторник да поднесе молба за излегување од Европска унија по одлуката на Британците за Брегзит. - Сега очекуваме британската Влада да премине од зборови на дела.

Меркел побара од ЕУ земјите да не ја бркаат Британија преку ноќ

Сакам да кажам - 26.06.2016

Високите претставници на ЕУ постојано ја притискаат Велика Британија за брз излез за да го избегнат периодот на неизвесност за другите членки на ЕУ, но на официјален Лондон не му се брза. И германската канцеларка Ангела Меркел побара од останатите ...

Алтмајер: да им се дозволи на Британците да го преиспитаат брегзит

ТВ21 - 26.06.2016

Британските политичари би требало да имаат можност да ги преиспитаат последиците од излегување од Европска унија, изјави денеска Петер Алтмајер, шеф на кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел.

Човекот кој го сврте курсот на Британија

Утрински - 26.06.2016

Сите се согласуваат дека Велика Британија и денес би била членка на ЕУ ако Борис Џонсон тој застанеше покрај својот конкурент Дејвид Камерон. Но, тој му го сврте грбот... Неговото полно име е Александер Борис де Фефел Џонсон, како да доаѓа од некоја ...

Сервер: Балканот ќе трпи долготрајни последици од Брегзит

Курир - 26.06.2016

Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од Европската унија, оценува американскиот политички аналитичар Даниел Сервер, додавајќи дека Брегзит ја отвора вратата за зголемено руско влијание.

Сервер: Балканот ќе трпи долготрајни последици од Брегзит

Сител - 26.06.2016

Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од Европската унија, оценува американскиот политички аналитичар Даниел Сервер, додавајќи дека Брегзит ја отвора вратата за зголемено руско влијание.

Шулц: Британија да го официјализира барањето за излез од ЕУ

+инфо - 26.06.2016

Сега очекуваме британската влада да премине од зборови на дела. Самитот во вторник е соодветен момент за тоа, посочи Шулц. Претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц, побара Велика Британија уште во вторник да поднесе молба за излегување од ...

Шулц: Велика Британија да го официјализира барањето за излез од ЕУ

Нетпрес - 26.06.2016

Претседателот на Европскиот пaрламент Мартин Шулц побара Велика Британија уште во вторник да поднесе молба за излегување од Европска унија по одлуката на Британците за Брегзит. -Сега очекуваме британската Влада да премине од зборови на дела.

Лабуристички пратеник бара од Парламентот да го отфрли референдумот

+инфо - 26.06.2016

На референдумот во четвртокот, 52 отсто од Британците се определија за Брегзит, додека 48 отсто гласаа за останување во ЕУ. Британскиот пратеник од опозициската Лабуристичка партија, Дејвид Лами, изјави денеска дека Парламентот треба да го отфрли ...

Земан: Шкотска ќе влезе во ЕУ, а Британија веќе нема да биде голема

+инфо - 26.06.2016

Земан подвлече дека и европските политичари сносат дел од вината за резултатите од референдумот во Велика Британија. Излегувањето на Велика Британија од Европската Унија, според чешкиот претседател Милош Земан ќе значи и заминување на Шкотска од ...

Балканот ќе трпи последици од Брегзит

Press24 - 26.06.2016

Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од Европската унија, оценува американскиот политички аналитичар Даниел Сервер, додавајќи дека Брегзит ја отвора вратата за зголемено руско влијание.

Шулц: Велика Британија да го официјализира барањето за излез од ЕУ

Сител - 26.06.2016

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц побара Велика Британија уште во вторник да поднесе молба за излегување од Европска унија по одлуката на Британците за Брегзит. - Сега очекуваме британската Влада да премине од зборови на дела.

Земан: Шкотска ќе си оди и ќе влезе во ЕУ, а Британија веќе нема да биде голема

А1 On - 26.06.2016

Излегувањето на Велика Британија од Европската унија, според чешкиот претседател Милош Земан ќе значи и заминување на Шкотска од Велика Британија и нејзин влез во ЕУ, јави дописникот на МИА од Прага.

ФОТО: Не знаеле за што гласат-По референдумот, Британците ги пребарувале овие прашања на Гугл

Press24 - 26.06.2016

За тоа дека можеби голем број на Британци се каат за одлуката за Брегзит, односно излез на Велика Британија од ЕУ, говори една фотографија која ја направил човек кој гласал позитивно за на референдумот.

Лабуристички пратеник бара од Парламентот да го отфрли референдумот

А1 On - 26.06.2016

Британскиот пратеник од опозициската Лабуристичка партија, Дејвид Лами изјави денеска дека Парламентот треба да го отфрли референдумот и да ја „исправи грешката“ што веќе е направена со гласањето за Брегзит.

Лабуристички пратеник бара од Парламентот да го отфрли референдумот

Алфа - 26.06.2016

Британскиот пратеник од опозициската Лабуристичка партија, Дејвид Лами изјави денеска дека Парламентот треба да го отфрли референдумот и да ја „исправи грешката“ што веќе е направена со гласањето за Брегзит.

Сервер - Балканот ќе трпи долготрајни последици од Брегзит

Р.С.Европа - 26.06.2016

Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од Европската унија, оценува американскиот политички аналитичар Даниел Сервер, додавајќи дека Брегзит ја отвора вратата за зголемено руско влијание.

Путин – еден од профитерите од Брегзит

Репортер - 26.06.2016

Официјалните реакции на одлуката за брегзит ќе бидат дипломатски, но зад кулисите во Кремљ владее големо славје. Бидејќи сега ЕУ ќе мора да се занимава во прв ред со сопствените проблеми, коментира Инго Мантојфел.

Непроценлива услуга на Камерон за Европа

Репортер - 26.06.2016

Наместо критики, ЕУ треба да му е благодарна на Камерон. Тој ја принуди да се преиспита. Опстанокот не ѝ е загрозен толку од брегзит, колку од демонстрираната неспособност да се реформира, смета Зоран Јордановски.

Алтмајер: Да им се дозволи на Британците да го преиспитаат Брегзит

Репортер - 26.06.2016

Британските политичари би требало да имаат можност да ги преиспитаат последиците од излегување од Европска унија, изјави денеска Петер Алтмајер, шеф на кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел.

Алтмајер: Да им се дозволи на Британците да го преиспитаат Брегзит

А1 On - 26.06.2016

Британските политичари би требало да имаат можност да ги преиспитаат последиците од излегување од Европска унија, изјави денеска Петер Алтмајер, шеф на кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел.

Кери: Велика Британија и ЕУ на соодветен начин да го уредат „разводот“

А1 On - 26.06.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска апелираше Велика Британија и Европската унија својот „развод“ да го уредат на одговорен начин поради глобалниот пазар и граѓаните. Кери утре ќе ги посети Лондон и Брисел, при што ќе има средби со ...

Кери: Велика Британија и ЕУ на соодветен начин да го уредат „разводот“

Репортер - 26.06.2016

­ Американскиот државен секретар Џон Кери денеска апелираше Велика Британија и Европската унија својот „развод“ да го уредат на одговорен начин поради глобалниот пазар и граѓаните. Кери утре ќе ги посети Лондон и Брисел, при што ќе има средби со ...

Алтмајер: Да им се дозволи на Британците да го преиспитаат Брегзит

+инфо - 26.06.2016

Тој додаде дека ако Велика Британија навистина излезе тоа би било „тешка вододелница со многу последици“. Британските политичари би требало да имаат можност да ги преиспитаат последиците од излегување од Европска Унија, изјави денеска Петер ...

Сорос: По Брекзит распадот на ЕУ е практично неповратен

Репортер - 26.06.2016

Инвеститорот милијардер Џорџ Сорос повика преку свој коментар-статија да биде направена сеопфатна реконструкција на Европската унија со цел нејзино спасување , иако истовременоа предупредува дека референдумот во Британија го прави “распадот на ЕУ ...

Кери: Британија и ЕУ да го уредат „разводот“

+инфо - 26.06.2016

Кери утре ќе ги посети Лондон и Брисел. Американскиот државен секретар Џон Кери денеска апелираше Велика Британија и Европската Унија својот „развод“ да го уредат на одговорен начин поради глобалниот пазар и граѓаните.

Брегзит: И што сега? Кои се наредните чекори?

Репортер - 26.06.2016

лика Британија и натаму е полноправна членка на ЕУ. Разводот ќе трае долго, а можеби ќе биде и многу валкан. Кои се наредните чекори, анализира Дојче веле . Кога во централата на ЕУ во Брисел ќе слегне изненадувањето и разочарувањето поради брегзит, ...

Земан: Шкотска ќе си оди и ќе влезе во ЕУ, а Британија веќе нема да биде голема

Репортер - 26.06.2016

­ Излегувањето на Велика Британија од Европската унија, според чешкиот претседател Милош Земан ќе значи и заминување на Шкотска од Велика Британија и нејзин влез во ЕУ, јави дописникот на МИА од Прага.

Меркел не гледа потреба за притискање на Велика Британија за напуштање на ЕУ

Стандард - 26.06.2016

Германскиот канцелар Ангела Меркел се обиде во саботата да го смири притисокот на Париз, Брисел и нејзината влада за брз „развод“ меѓу Британија и ЕУ, пренесува Ројтерс. Откако британскиот премиер Дејвид Камерон поднесе оставка, поради резултатите ...

ФОТО: Не знаеле за што гласат-По референдумот, Британците ги пребарувале овие прашања на Гугл

Курир - 26.06.2016

За тоа дека можеби голем број на Британци се каат за одлуката за Брегзит, односно излез на Велика Британија од ЕУ, говори една фотографија која ја направил човек кој гласал позитивно за на референдумот.

Кери ќе ги посети Брисел и Лондон, поради „Brexit“

Стандард - 26.06.2016

Водечкиот американски дипломат Џон Кери ќе лета до Брисел и Лондон во понеделникот на разговори со клучните сојузници на Вашингтон за последиците од британското гласање за напуштање на ЕУ, пренесува AФП.

Земан: Шкотска ќе си оди и ќе влезе во ЕУ, а Британија веќе нема да биде голема

Нетпрес - 26.06.2016

Излегувањето на Велика Британија од Европската унија, според чешкиот претседател Милош Земан ќе значи и заминување на Шкотска од Велика Британија и нејзин влез во ЕУ, јави дописникот на МИА од Прага.

Мекфол објасни зошто „Брегзит“ ѝ одговара на Москва

Руска реч - 26.06.2016

Во текот на последните 30 години Западот се обединуваше, а Истокот се распаѓаше. Сега, по референдумот за излез на Велика Британија од ЕУ, овој процес стана обратен, смета поранешниот американски амбасадор во Русија Мајкл Мекфол.

„Нема потреба да пишуваш, Дејвид“, му порача нетрпеливата ЕУ на Камерон

МКД - 26.06.2016

Велика Британија не мора да испраќа официјално писмо до Европската Унија за да го активира двегодишното одбројување на нејзиното излегување од Унијата, изјавија официјални претставници на ЕУ, што значи дека британскиот премиер Дејвид Камерон може да ...

Лабуристички пратеник бара од Парламентот да го отфрли референдумот

Нетпрес - 26.06.2016

Британскиот пратеник од опозициската Лабуристичка партија, Дејвид Лами изјави денеска дека Парламентот треба да го отфрли референдумот и да ја „исправи грешката“ што веќе е направена со гласањето за Брегзит.

Победникот од „Brexit“

Стандард - 26.06.2016

Кон оние кои најмногу профитираа од британското решение за излез од ЕУ спаѓаат не само Најџел Фараж и останатите евроскептици од ЕУ како Герт Вилдерс во Холандија или Марин Ле Пен во Франција. Меѓу нив се наоѓа и рускиот претседател Владимир Путин.

Балканот ќе трпи долготрајни последици од Брегзит

+инфо - 26.06.2016

Владимир Путин сигурно ќе ги зголеми своите притисоци врз Србија, врз Република Српска и врз Македонија да ги одврати од ЕУ и од НАТО, посочи Сервер. Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од ...

Марк Лејти за Брегзит: Што направивме?

Нова ТВ - 26.06.2016

Автор: Марк Лејти, Шеф на стратешка комуникација, Шејп, воен штаб на НАТО, поранешен портпарол на НАТО и екс-дописник на Би-Би-Си Без разлика дали имаше поддршка за Напуштање или Останување, крикот “Што направивме?”, беше заеднички за двата кампа.

Кери на разговори со ЕУ и Британија по Брегзит

Р.С.Европа - 26.06.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери ќе се сретне со врвот на Европската унија, како и со британските власти, за да разговараат по одлуката на Велика Британија да ја напушти Унијата. Американските власти соопштија дека Кери утре (27 јуни) ќе се ...

ДАНИЕЛ СЕРВЕР: Брегзит ја отвори вратата за руско влијание на Балканот

Телеграф - 26.06.2016

Владимир Путин сигурно ќе ги зголеми своите притисоци врз Србија, врз Република Српска и врз Македонија да ги одврати од ЕУ и од НАТО, посочи Сервер Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од ...

Ултиматум на Шулц: Британија да вторник да го покрене барањето за излез од ЕУ

А1 On - 26.06.2016

По референдумот во Британија на кој мнозинството граѓани се изјаснија за излегување од ЕУ, Европскиот парламент и неговиот претседател Мартин Шулц, сакаат што побрзо да започне процедурата за излез на земјата од унијата и веќе на Британците им ...

Шефот на ЕП: Велика Британија да го покрене излегувањето од ЕУ уште во вторник

Стандард - 26.06.2016

Претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц сака Британија уште во вторник официјално да го отвори процесот на излегувањето од ЕУ по одлуката на Британците на референдумот во четвртокот, пренесе Франс прес.

Сервер: Брегзит ќе го засили руското влијание на Балканот

Алфа - 26.06.2016

Брегзит е многу лоша вест за Велика Британија, САД и Балканот, но добра е за Русија. Ова е став на американскиот аналитичар, Даниел Сервер, за одлуката на Британците за напуштање на Европската унија.

Шулц: Велика Британија да го официјализира барањето за излез од ЕУ

Курир - 26.06.2016

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц побара Велика Британија уште во вторник да поднесе молба за излегување од Европска унија по одлуката на Британците за Брегзит. -Сега очекуваме британската Влада да премине од зборови на дела.

Кери: Велика Британија и ЕУ на соодветен начин да го уредат „разводот“

Курир - 26.06.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска апелираше Велика Британија и Европската унија својот „развод“ да го уредат на одговорен начин поради глобалниот пазар и граѓаните. Кери утре ќе ги посети Лондон и Брисел, при што ќе има средби со ...

Лабуристички пратеник бара од Парламентот да го отфрли референдумот

Сител - 26.06.2016

Британскиот пратеник од опозициската Лабуристичка партија, Дејвид Лами изјави денеска дека Парламентот треба да го отфрли референдумот и да ја „исправи грешката“ што веќе е направена со гласањето за Брегзит.

Земан: Шкотска ќе си оди и ќе влезе во ЕУ, а Британија веќе нема да биде голема

Сител - 26.06.2016

Излегувањето на Велика Британија од Европската унија, според чешкиот претседател Милош Земан ќе значи и заминување на Шкотска од Велика Британија и нејзин влез во ЕУ, јави дописникот на МИА од Прага.

Крај и почеток на Европската унија

Нова ТВ - 26.06.2016

На денот на брегзитот во ЕУ институциите во Брисел имало многу солзи и тага. Единствен победник, велат добро информирани извори, биле палома марамчињата. Солзите престанаа. И кризата почна.

Џон Кери повика Велика Британија и ЕУ да го решат разводот одговорно

Стандард - 26.06.2016

Велика Британија и Европската унија да го решат разводот одговорно, во името на глобалните пазари и на граѓаните, повика државниот секретар на САД, Џон Кери, пренесува Асошиејтед прес. Државниот секретар изјави дека тесните и посебни односи меѓу САД ...

Земјотресот Брегзит продолжува да ја тресе Британија

Алфа - 26.06.2016

Земјотресот наречен Брегзит продолжува да ја тресе Велика Британија, но и Европската унија. Земјотресот наречен Брегзит продолжува да ја тресе Велика Британија. Откако британскиот премиер, Дејвид Камерон, од редовите на конзервативците, најави ...

„Brexit“ ќе има сериозно влијание врз технолошката индустрија во Велика Британија и ЕУ

Стандард - 26.06.2016

Во последните неколку дена во медиумите напорно се зборува за еден настан кој ја потресе Европа и Европската унија (ЕУ). Се разбира, станува збор за „Brexit“, референдумот во Британија, на кој мнозинството од британски граѓани одлучија Обединетото ...

Германските медиуми за Брегзит : ЕУ ќе се консолидира, Велика Британија нема

+инфо - 26.06.2016

Борбата за иднината на Европа започна. Една ноќ ја промени Европа. А калкулантите Камерон и Џонсон ќе одговараат пред судот на историјата. Европската унија ќе се консолидира, Велика Британија нема.

Британците по референдумот најмногу „гуглале“ за тоа што претставува ЕУ

+инфо - 26.06.2016

Британците не се само збунети за тоа што ќе се случи ако ја напуштат ЕУ, туку многумина од нив како да не знаеле што претставува Европската унија. Цел свет закрепнува од пресвртницата по британскиот референдум за членство во Европската унија.

„Брегзит“ им го помати умот на навивачите: Идеалниот тим на Лондон - Кејн, Волкот, Стерлинг...

Спортклуб - 26.06.2016

Лондон со мнозинство гласови одлучи спротивно на остатокот од Велика Британија. Тоа веднаш даде повод за шеговити приказни за отцепување на најголемиот град на Островот, а на фудбалските вљубеници не им требаше многу за да го состават најдобриот тим ...

Кери во понеделник во Лондон и во Брисел

Макфакс - 26.06.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери кој во неделата престојува во италијанската престолнина Рим, изјави дека жали поради британската одлука да ја напушти Европската унија и вети дека на Европејците ќе им даде поддршка.

Ројтерс: ЕУ е нестрплив кон Камерон, а брекзит може да започне со примена

Локално - 26.06.2016

Не е потребно Британија да праќа формално писмо до Европската унија, за да започне 2-годишното одбројувањето за напуштање на Унијата, изјавија претставници на ЕУ, алудирајќи дека британскиот премиер Дејвид Камерон може да go започне процесот, при ...

Земан: Шкотска ќе си оди и ќе влезе во ЕУ, а Британија веќе нема да биде голема

Република - 26.06.2016

Излегувањето на Велика Британија од Европската унија, според чешкиот претседател Милош Земан ќе значи и заминување на Шкотска од Велика Британија и нејзин влез во ЕУ. – Велика Британија без Шкотска веќе нема да биде голема, изјави Земан во интервју ...

Ќе ја земе ли “Брекзит” главата на Меркел?

Локално - 26.06.2016

Германскиот канцелар се соочува со уште една од многуте кризи, со која треба да се справи, но веќе со помалку сојузници Германскиот канцелар Ангела Меркел е бесна од резултатот од референдумот во Британија.

Што е Членот 50 и зошто тој е толку клучен во дебатата за брегзитот?

Тера - 26.06.2016

Тој е долг само 250 збора, но веднаш стана дефинирачка клаузула во вербалната војна меѓу Британија и ЕУ, вели Гардијан . Ретко некои 250 збора биле толку важни – пет кратки, нејасни пасуси во Европскиот договор што наеднаш станаа важна политичка ...

Шулц: Велика Британија да го официјализира барањето за излез од ЕУ

Локално - 26.06.2016

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц побара Велика Британија уште во вторник да поднесе молба за излегување од Европска унија по одлуката на Британците за Брегзит. – Сега очекуваме британската Влада да премине од зборови на дела.

Балканот ќе трпи долготрајни последици од Брегзит

Вечер Прес - 26.06.2016

Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од Европската унија, оценува американскиот политички аналитичар Даниел Сервер, додавајќи дека Брегзит ја отвора вратата за зголемено руско влијание Даниел ...

Земјотресот Брегзит продолжува да ја тресе Британија, но и ЕУ

Република - 26.06.2016

Земјотресот наречен Брегзит продолжува да ја тресе Велика Британија, објави „Алфа“. Откако британскиот премиер, Дејвид Камерон, од редовите на конзервативците, најави оставка по одлуката на Британците да ја напуштат Европската унија, потреси ја ...

Сервер: Балканот ќе трпи долготрајни последици од Брегзит

Република - 26.06.2016

Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од Европската унија, оценува американскиот политички аналитичар Даниел Сервер, додавајќи дека Брегзит ја отвора вратата за зголемено руско влијание.

Шулц: Велика Британија уште во вторник да го официјализира барањето за излез од ЕУ

Либертас - 26.06.2016

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц побара Велика Британија уште во вторник да поднесе молба за излегување од Европска унија по одлуката на Британците за Брегзит. – Сега очекуваме британската Влада да премине од зборови на дела.

Сервер: Балканот ќе трпи долготрајни последици од Брегзит, Путин ќе извлече корист

Либертас - 26.06.2016

Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од Европската унија, оценува американскиот политички аналитичар Даниел Сервер, додавајќи дека Брегзит ја отвора вратата за зголемено руско влијание.

Сорос: Брекзит ќе предизвика распад на ЕУ

Пулс24 - 26.06.2016

Милијардерот Џорџ Сорос, во саботата изјави дека гласањето на Британија за излез од ЕУ ќе предизвика „распад на Европската Унија“. Меѓу другото, тој додаде дека ефектите од Брегзит ќе нанесат голема штета на Британија.

Брегзит: И што сега? Кои се наредните чекори?

Либертас - 26.06.2016

Велика Британија и натаму е полноправна членка на ЕУ. Разводот ќе трае долго, а можеби ќе биде и многу валкан. Кои се наредните чекори, анализира Дојче веле . Кога во централата на ЕУ во Брисел ќе слегне изненадувањето и разочарувањето поради ...

Берлин: Нема да имаме пријателски развод со Лондон!

Вечер Прес - 26.06.2016

Лидерите на Европа тргнуваат во акција за шокот предизвикан од брегзитот и процесот на разделба со Велика Британија да биде помалку болен Мартин Шулц Европските министри за надворешни работи во саботата ја повикаа Велика Британија по брегзитот итно ...

Што „гуглале" Британците откако гласаа да ја напуштат ЕУ?

Вечер Прес - 26.06.2016

Што е ЕУ? Што значи напуштање на ЕУ? Кои земји се во ЕУ? Што ќе се случи ако излеземе од ЕУ? Колку земји има ЕУ? - се најчестите отпосле поставени прашања Еден од оние кои на референдумот во Британија гласал за излез од ЕУ, направил фотографија со ...

Кери утре во посета на Брисел и на Лондон

Мета - 26.06.2016

Американскиот државен секретар, Џон Кери, утре ќе ги посети Брисел и Лондон, по историскиот референдум во четвртокот, на кој Британците одлучија да ја напуштат Европската Унија. Се очекува Кери да упати пораки со поддршка од Соединетите Американски ...

Сервер: Путин сигурно ќе ги зголеми притисоците врз Македонија,Србија и Р. Српска

Локално - 26.06.2016

Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од Европската унија, оценува американскиот политички аналитичар Даниел Сервер, додавајќи дека Брегзит ја отвора вратата за зголемено руско влијание.

Еве го милијардерот кој се збогати со 220 милиони фунти поради “Брекзит”

Локално - 26.06.2016

Шеф на инвестициски фонд освои вчера над 220 милиони фунти за себе и своите инвеститори, откако заложи на “Брекзит”. Додека многумина трпеа преголеми загуби во Лондонското Сити, Криспин Оди објави: “Мислам дека сум победникот” .Тој е еден од ретките ...

“Брегзит“ е лоша вест за кино и телевизиската индустрија

Локално - 26.06.2016

Сер Мајкл Кејн е еден од актерите кој го поддржа напуштањето на ЕУ од страна на Велика Британија Ефектот од излегувањето на Велика Британија од ЕУ ќе се почувствува од речиси секоја индустрија, а филмската и телевизиската не се исклучок, пишува ...

Путин – еден од профитерите од Брегзит

Либертас - 26.06.2016

Официјалните реакции на одлуката за брегзит ќе бидат дипломатски, но зад кулисите во Кремљ владее големо славје. Бидејќи сега ЕУ ќе мора да се занимава во прв ред со сопствените проблеми, коментира Инго Мантојфел.

Не сакаме да излегуваме од ЕУ поради глупавите луѓе!

Вечер Прес - 26.06.2016

Обичните луѓе кои водат обичен живот беа подбуцнати од политичарите што не ги слушаа нивните проблеми, па воопшто не е случајно тоа што Лондон, кој има огромна корист од глобалниот финансиски систем, толку масовно гласаше да остане во ЕУ Британскиот ...

Сорос: По Брекзит распадот на ЕУ е практично неповратен

Локално - 26.06.2016

Инвеститорот милијардер Џорџ Сорос повика преку свој коментар-статија да биде направена сеопфатна реконструкција на Европската унија со цел нејзино спасување , иако истовременоа предупредува дека референдумот во Британија го прави “распадот на ЕУ ...

Непроценлива услуга на Камерон за Европа

Либертас - 26.06.2016

Наместо критики, ЕУ треба да му е благодарна на Камерон. Тој ја принуди да се преиспита. Опстанокот не ѝ е загрозен толку од брегзит, колку од демонстрираната неспособност да се реформира, смета Зоран Јордановски.

Шулц: Велика Британија да го официјализира барањето за излез од ЕУ

Република - 26.06.2016

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц побара Велика Британија уште во вторник да поднесе молба за излегување од Европска унија по одлуката на Британците за Брегзит. – Сега очекуваме британската Влада да премине од зборови на дела.

Шулц до Британците: До вторник имате рок да поднесете барање за развод

еМагазин - 26.06.2016

По британскиот реферндум на кој гласачите се изјаснија за напуштање на ЕУ, Европскиот парламент и неговиот претседател Мартин Шулц сакаат да ја започнат процедурата на разделба што побрзо.

Камерон нема да го активира чл. 50 од договорот за ЕУ

Локално - 26.06.2016

На претстојниот самит на Унијата тој само ќе ги презентира резултатите од референдумот Висок член на администрацијата на ЕУ, кој побарал да остане анонимен, изјави дека премиерот на Велика Британија нема да го активира чл.

DW: Непроценлива услуга на Камерон за Европа

Локално - 26.06.2016

Наместо критики, ЕУ треба да му е благодарна на Камерон. Тој ја принуди да се преиспита. Опстанокот не ѝ е загрозен толку од брегзит, колку од демонстрираната неспособност да се реформира, смета Зоран Јордановски.

Путин – еден од профитерите од Брегзит

Локално - 26.06.2016

Официјалните реакции на одлуката за брегзит ќе бидат дипломатски, но зад кулисите во Кремљ владее големо славје. Бидејќи сега ЕУ ќе мора да се занимава во прв ред со сопствените проблеми, коментира Инго Мантојфел.

Баба Ванѓа предвиде: Европа исчезнува во 2016!

Република - 26.06.2016

Пророчицата баба Ванѓа која почина пред 20 години предвиде дека „Европа каква што ние ја знаеме нема да постои по 2016 година“. Многумина деновиве во „брегзит“ го гледаат остварувањето на нејзиното пророштво, но и многубројните други пророштвта за ...

Меркел: Да не притискаме за брза разделба со Британија

Фактор - 26.06.2016

Преговорите треба да се одржат во добра клима, смета германската канцеларка, Ангела Меркел. Откако британскиот премиер Дејвид Камерон најави дека ќе поднесе оставка до октомври поради резултатите од референдумот, европските политичари и институции ...

Кери утре во посета на Брисел и Лондон

Локално - 26.06.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери утре ќе ги посети Брисел и Лондон, по историскиот референдум во четвртокот на кој Британците одлучија да ја напуштат Европската Унија. Се очекува Кери да упати пораки со поддршка од Соединетите Американски ...

Шулц: Велика Британија да го официјализира барањето за излез од ЕУ

Lider - 26.06.2016

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц побара Велика Британија уште во вторник да поднесе молба за излегување од Европска унија по одлуката на Британците за Брегзит. – Сега очекуваме британската Влада да премине од зборови на дела.

Лабуристички пратеник бара од Парламентот да го отфрли референдумот

Lider - 26.06.2016

Британскиот пратеник од опозициската Лабуристичка партија, Дејвид Лами изјави денеска дека Парламентот треба да го отфрли референдумот и да ја „исправи грешката“ што веќе е направена со гласањето за Брегзит.

Кери: Велика Британија и ЕУ на соодветен начин да го уредат „разводот“

Lider - 26.06.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска апелираше Велика Британија и Европската унија својот „развод“ да го уредат на одговорен начин поради глобалниот пазар и граѓаните. Кери утре ќе ги посети Лондон и Брисел, при што ќе има средби со ...

Сервер: Балканот ќе трпи долготрајни последици од Брегзит

Идивиди - 26.06.2016

Вашингтон, 26 јуни 2016 (МИА) - Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од Европската унија, оценува американскиот политички аналитичар Даниел Сервер, додавајќи дека Брегзит ја отвора вратата за ...

Земан: Шкотска ќе си оди и ќе влезе во ЕУ, а Британија веќе нема да биде голема

Lider - 26.06.2016

Излегувањето на Велика Британија од Европската унија, според чешкиот претседател Милош Земан ќе значи и заминување на Шкотска од Велика Британија и нејзин влез во ЕУ, јави дописникот на МИА од Прага.

Британија ќе загуби над 300 милијарди евра поради Брегзит

Lider - 26.06.2016

Британската одлука за напуштање на ЕУ ќе ја погоди економијата на целиот блок, но се очекува самата Велика Британија да загуби над 300 милијарди евра до 2030 година, тврди германскиот експерт Андреас Есер.

Сервер: Балканот ќе трпи долготрајни последици од Брегзит

Lider - 26.06.2016

Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од Европската унија, оценува американскиот политички аналитичар Даниел Сервер, додавајќи дека Брегзит ја отвора вратата за зголемено руско влијание.

Алтмајер: Да им се дозволи на Британците да го преиспитаат Брегзит

Lider - 26.06.2016

Британските политичари би требало да имаат можност да ги преиспитаат последиците од излегување од Европска унија, изјави денеска Петер Алтмајер, шеф на кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел.

Заев нема да го признае референдумот, ќе им пушта бомби на Британците

Дневник - 25.06.2016

Допрва ќе покажат анализите, ама многу е веројатно дека целата работа за излегувањето на Велика Британија од ЕУ ја оплеска албанскиот премиер Еди Рама. Човекот убаво рече: Ве молиме, ве преколнуваме, не излегувајте од ЕУ! И таа порака ја испрати до ...

Развод

Утрински - 25.06.2016

Британија нема да напушти ни една од веќе стекнатите демократски придобивки и со вчерашниот референдум го докажа тоа „Поради невремето во Ла Манш, вчера Континентот остана отцепен од британското копно“: Нешто слично, на оваа повеќе анегдотска ...

Британците заминуваат од ЕУ

Утрински - 25.06.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон веста за заминување од ЕУ, ја соопшти пред Даунинг стрит по објавување на конечниот резултат од референдумот со кој речиси 52 отсто од Британците гласаа за напуштање на Европската Унија.

„Брегзит“ ја вознемири македонската економија

Утрински - 25.06.2016

Нина Нинеска-Фиданоска Анализи, пресметки, очекувања, прогнози. И Македонија почна да се „пребројува“ по „Брегзит“. Како и колку силно излегувањето на Велика Британија од Европската Унија ќе се одрази врз македонската економија, кои се главните ...

Колку ќе го почувствува Македонија британскиот земјотрес

Утрински - 25.06.2016

Татјана Поповска Веста дека граѓаните на Велика Британија со тесно мнозинство одлучија да ја напуштат Европската Унија предизвика големо внимание во македонската јавност. Емоциите се движеа од шок и неверување, па се' до одобрување на потегот на ...

Брегзит и Република Македонија

Deutsche Welle - 25.06.2016

Оваа сабота одиме без анегдоти, а ја посветуваме на најзначајниот глобален настан, вчерашното изјаснување на британските граѓани дека ја напуштаат Европската Унија, како и импликациите за Република Македонија.

Брегзит: И што сега?

Deutsche Welle - 25.06.2016

Велика Британија и натаму е полноправна членка на ЕУ. Разводот ќе трае долго, а можеби ќе биде и многу валкан. Кои се наредните чекори? Кога во централата на ЕУ во Брисел ќе слегне изненадувањето и разочарувањето поради брегзит, тогаш ќе започне ...

Дојче Веле: Брегзит го исполни планот на Путин, Балканот подалеку од ЕУ!

Канал5 - 25.06.2016

Официјалните руски реакции на Брегзит ќе бидат дипломатски, но зад кулисите Кремљ слави бидејќи сега ЕУ ќе биде зафатена со своите проблеми - коментира Инго Мантојфел, уредник на редакцијата на Дојче Веле на руски.

Според „Мудис“ од „стабилен“ кредитниот рејтин на Британија намален на „негативен“

Канал5 - 25.06.2016

По Брегзит намален и кредитниот рејтинг на Британија. Агенцијата за процена на кредитниот рејтинг „Мудис“ ги намали изгледите за британскиот рејтинг од „стебилен“ на „негативен“, јавува „Би-Би-Си“.

Путин еден од профитерите од брегзит

Deutsche Welle - 25.06.2016

Официјалните реакции на одлуката за брегзит ќе бидат дипломатски, но зад кулисите во Кремљ владее големо славје. Бидејќи сега ЕУ ќе мора да се занимава во прв ред со сопствените проблеми, коментира Инго Мантојфел.

Британија ќе загуби над 300 милијарди евра поради Брегзит, тврди германски експерт

Вест - 25.06.2016

Британската одлука за напуштање на ЕУ ќе ја погоди економијата на целиот блок, но се очекува самата Велика Британија да загуби над 300 милијарди евра до 2030 година, тврди германскиот експерт Андреас Есер.

Британија ќе загуби над 300 милијарди евра поради Брегзит, тврди германски експерт

24 Вести - 25.06.2016

Британската одлука за напуштање на ЕУ ќе ја погоди економијата на целиот блок, но се очекува самата Велика Британија да загуби над 300 милијарди евра до 2030 година, тврди германскиот експерт Андреас Есер.

Британија ќе загуби над 300 милијарди евра поради Брегзит, тврди германски експерт

Дневник - 25.06.2016

Британската одлука за напуштање на ЕУ ќе ја погоди економијата на целиот блок, но се очекува самата Велика Британија да загуби над 300 милијарди евра до 2030 година, тврди германскиот експерт Андреас Есер.

Барања за референдуми во Италија, Холандија...

Дневник - 25.06.2016

Одлуката на Британија да ја напушти ЕУ, покрена домино ефект во неколку европски држави како Италија, Франција и Холандија каде десничарски партии и евроскептици веднаш излегоа со барања за референдуми и во нивните држави.

Членот 50

Утрински - 25.06.2016

Земјата членка, која ќе реши да ја напушти ЕУ, треба да го извести Европскиот совет за својата намера. Заедницата треба да преговара и да склучи договор со државата, кој ќе ги содржи условите за нејзиното напуштање и да бидат земени предвид идните ...

Нови барања за референдуми за излез од ЕУ

Дневник - 25.06.2016

Излезот на Велика Британија од ЕУ им даде крилја и на останатите евроскептични партии и ултрадесничарски движења да го побараат тоа и во своите земји. Во Холандија, Герт Вилдерс, лидер на антиевропската Партија за слобода, по објавените прелиминарни ...

Џон Симпсон: „Ова е најголемата промена во светот од падот на СССР“

Дневник - 25.06.2016

Околу 7 часот вчераутро славниот британски надворешнополитички новинар и уредник во Би-би-си, Џон Симпсон на „Твитер“ објави куса, но многу симболична порака: „Ова е најголемата промена во светот од падот на Советскиот Сојуз.

Со брегзит почна распадот на ЕУ!

Дневник - 25.06.2016

Од Велика Британија стигна поздрав до сите наши еврофили кои со години повторуваат дека „треба да направиме компромис за името за да влеземе во ЕУ“. Да влеземе во Унијата која почна да се руши како кула од карти.

Мудис ја предупреди Велика Британија за намалување на кредитниот рејтинг

А1 On - 25.06.2016

Агенцијата Мудис ја намали преспективата за кредитниот рејтинг на Велика Британија од стабилна на негативна по изгласувањето Брегзит на референдумот пред два дена. Со ваквата оценка, на Велика Британија и е ставено до знаење дека кредитниот рејтинг ...

Барнли и брегзит

Оff.net - 25.06.2016

Екипа на Бибиси ги минува последниве неколку денови во Барнли, каде две-третини од гласовите отидоа во корист на брегзит, за да види што ги мотивира тамошните гласачи и како размислуваат околу ...

Како старките ги сјебаа младите на Брегзит

Оff.net - 25.06.2016

Постарите британски гласачи на Брегзит ја искористија својата клучна биолошка предност над младите: какво и срање да направат, помалку време ќе мора да живеат со ...

Брегзит ќе им даде крилја и на евроскептиците во Македонија

+инфо - 25.06.2016

Македонската десница одамна ја критикува ЕУ и ова ќе им даде крилја на евроскептиците да зборуваат дека Унијата се распаѓа. Британците за завчерашниот референдум изгласаа излегување од Европската Унија, а тоа на среден и долг рок ќе има последици, ...

Таблоидите го возвраќаат ударот

Оff.net - 25.06.2016

Британските печатени медиуми во веројатно најлош можен момент за ЕУ ја демонстрираа својата релевантност меѓу гласачите, доволно поттурнувајќи го јавното мислење за резултатите од референдумот да бидат напуштање на Унијата.

Кој заработи од „Brexit“?

Стандард - 25.06.2016

Излегувањето на Велика Британија од Европската унија (ЕУ) создаде многу губитници, вклучувајќи британскиот финансиски сектор, премиерот Дејвид Камерон, фунтата, европската интеграција. Но надвор од сите турбуленции на пазарот и несигурноста, има ...

Заев нема да го признае референдумот, ќе им пушта бомби на Британците

Курир - 25.06.2016

Допрва ќе покажат анализите, ама многу е веројатно дека целата работа за излегувањето на Велика Британија од ЕУ ја оплеска албанскиот премиер Еди Рама. Човекот убаво рече: Ве молиме, ве преколнуваме, не излегувајте од ЕУ! И таа порака ја испрати до ...

„Мудис“ одреди негативна перспектива на рејтингот на Велика Британија

Стандард - 25.06.2016

Рејтинг агенцијата „Мудис“ ја оцени како негативна перспективата на рејтингот на Велика Британија откако на референдум беше одлучено земјата да ја напушти Европската унија. Според агенцијата, цитирана од Ројтерс, резултатот од гласањето ќе ...

Може да се отворат можности на Македонија за брз влез во ЕУ за да покажат стабилност на континентот

Репортер - 25.06.2016

Кој како гласал во Британија. Најинтересни се анализите кој како гласал на британскиот референдум. На кратко, 80% од младите до 25 години биле за ЕУ, додека референдумот го решиле старите над 65 години кои 60% гласале против ЕУ.

Brexit може да има негативно влијание врз работењето на големите технолошки компании на пазарот на ЕУ

Додај Гас - 25.06.2016

Деновиве сите зборуваат за Brexit или излегувањето на Велика Британија од Европската унија. Но освен домино ефектот кој политички гледано може да и се случи на Европската унија, прашање е што ова значи во сферата на бизнисот и големите компании.

Намалени кредитните перспективи на Велика Британија

Р.С.Европа - 25.06.2016

Кредитната агенција Мудис ги намали кредитните изгледи на Обединетото Кралство поради негативните ефекти врз економијата што ќе ги има одлуката за излегување од ЕУ. Мудис вчера ги промени перспективите на Велика Британија од „стабилни“ во ...

Неуспехот на Камерон

Стандард - 25.06.2016

Сметките на Дејвид Камерон не излегоа. Дури може да се каже дека тој падна во својата стапица. А со него и целата земја. Во 2013 година конзервативниот британски премиер вети дека ќе свика референдум за европската иднина на Велика Британија – во ...

Брегзит предизвикува домино ефект: Италија, Франција, Холандија... бараат референдуми

Press24 - 25.06.2016

Колкав политички земјотрес донесе одлуката за излегување на Британија од ЕУ, покажува фактот што во други големи земји почна да се бара и таму референдум за излегување од Унијата. Во повеќе европски земји, меѓу кои се и Италија, Франција и ...

(ВИДЕО) Брутално ГЛУПИ причини зошто оваа девојка го поддржа Брекзит!

Репортер - 25.06.2016

Излезот на Велика Британија од ЕУ и понатаму е топ тема па не чуди што „објаснувањето“ на една млада Британка, за нејзините причини, зошто гласала за Брекзит, во краток рок стана интернет хит.

Како Британија се прелажа самата себе да замине од Европа

Оff.net - 25.06.2016

На неколку часа по прогласувањето на брегзит, Најџел Фараж пред ТВ камерите призна дека трошоците и бенефитот од напуштањето на ЕУ што упорно ги повторуваше за време кампањата, биле прилично произволни.

Дојче веле: Руски крокодилски солзи, Путин слави зад кулисите

МКД - 25.06.2016

Официјалните руски реакции на брегзитот ќе бидат дипломатски,но зад кулисите во Кремљ владее големо славје бидејќи Европската Унија ќе биде успорена од сопствената несреќа, пишува Дојче веле.

Samsung ќе ја напушти Велика Британија за да остане во ЕУ

Телефони.мк - 25.06.2016

Samsung е прв меѓу гигантите кој може да и каже збогум на Англија. Голем број на интернационални компании се загрижени за нивните главни канцеларии во Европската Унија, кои досега беа на пример во Лондон, бидејќи по референдумот за излез од ЕУ ќе ...

Брегзит и Република Македонија

Репортер - 25.06.2016

Оваа сабота одиме без анегдоти, а ја посветуваме на најзначајниот глобален настан, вчерашното изјаснување на британските граѓани дека ја напуштаат Европската Унија, како и импликациите за Република Македонија.

Брегзит не е Макегзит !

Нова ТВ - 25.06.2016

Пишува Нано Ружин, професор и поранешен амбасадор во НАТО Половина од Британците се шокирани, изненадени, исплашени но и бесни по реферндумското изјаснување за напуштањето на ЕУ. Си легнав како Европеец-се разбудив како Британец е најчестата ...

ЕУ формира тим за процесот на излегување на Британија

Р.С.Европа - 25.06.2016

ЕУ формираше тело кое треба да ги спроведе преговорите за излегувањето на Велика Британија од Унијата, информираат денеска дипломати во Брисел. За главен преговарач и шеф на телото за излез на Велика Британија во Советот на министри на ЕУ е назначен ...

Брегзит не е Макегзит!

Репортер - 25.06.2016

Половина од Британците се шокирани, изненадени, исплашени но и бесни по реферндумското изјаснување за напуштањето на ЕУ. Си легнав како Европеец-се разбудив како Британец е најчестата реакција на младите Британци кои се разочарани и кои очекувале ...

Брегзит ќе ја чини Германија три милијарди евра годишно

А1 On - 25.06.2016

Излегувањето на Велика Британија од ЕУ може да ја чини Германија три милијарди евра годишно, проценува германското Министерство за финансии. – За Германија излегувањето на Британија ќе биде скап процес.

„Не сакаме да излегуваме од ЕУ поради глупавите луѓе“ Британците во шок по референдумот

МКД - 25.06.2016

„Имам чувство како да сме отишле во војна и целиот свет да полудел“, рече вчера еден лондонец. „Тука има премногу глупави луѓе, затоа мораме да излегуваме од ЕУ“, рече друг. Британскиот главен град вчера беше во шок.

Што е Членот 50 и зошто тој е толку клучен во дебатата за брегзитот?

МКД - 25.06.2016

Тој е долг само 250 збора, но веднаш стана дефинирачка клаузула во вербалната војна меѓу Британија и ЕУ, вели Гардијан . Ретко некои 250 збора биле толку важни - пет кратки, нејасни пасуси во Европскиот договор што наеднаш станаа важна политичка ...

Британија ќе загуби повеќе од 300 милијарди евра поради Brexit

Макфакс - 25.06.2016

Одлуката Британците да излезат од Европската унија ќе ја погоди целата Унија, а самата Велика Британија ќе загуби повеќе од 300 милијарди евра до 2030 година, изјави германскиот економист Андреас Есер во разговорот за агенцијата DPA.

Британија ќе загуби над 300 милијарди евра поради брегзит, тврди германски експерт

Репортер - 25.06.2016

Британската одлука за напуштање на ЕУ ќе ја погоди економијата на целиот блок, но се очекува самата Велика Британија да загуби над 300 милијарди евра до 2030 година, тврди германскиот експерт Андреас Есер.

Британија ќе загуби 300 милијарди евра поради Брегзит

+инфо - 25.06.2016

Над 50 отсто од британската трговија е со државите од ЕУ, се наведува во извештајот. Британската одлука за напуштање на ЕУ ќе ја погоди економијата на целиот блок, но се очекува самата Велика Британија да загуби над 300 милијарди евра до 2030 ...

Британија ќе загуби над 300 милијарди евра поради Брегзит, тврди германски експерт

Сител - 25.06.2016

Британската одлука за напуштање на ЕУ ќе ја погоди економијата на целиот блок, но се очекува самата Велика Британија да загуби над 300 милијарди евра до 2030 година, тврди германскиот експерт Андреас Есер.

Мудис ја предупреди Велика Британија за намалување на кредитниот рејтинг

Сител - 25.06.2016

Агенцијата Мудис ја намали преспективата за кредитниот рејтинг на Велика Британија од стабилна на негативна по изгласувањето Брегзит на референдумот пред два дена. Со ваквата оценка, на Велика Британија и е ставено до знаење дека кредитниот рејтинг ...

Ако не ги слуша таблоидите и популистите, ЕУ може да излезе како подобра заедница

+инфо - 25.06.2016

Излегувањето на Велика Британија од ЕУ е можност која, да не се случеше, требаше да се измисли: Европската унија сега може да се редефинира. Излегувањето на Велика Британија од ЕУ е можност која, да не се случеше, требаше да се измисли: Европската ...

Образованието во Велика Британија по референдумот

Факултети - 25.06.2016

Сега сите знаеме. Велика Британија сака да излезе од Европската унија. Тоа покажуваат резултатите од референдумот кој се одржа во четвртокот. Сега, Велика Британија тргнува во нова, непозната насока. Многумина не' знаат што следува.

Мудис ја предупреди Британија за намалување на кредитниот рејтинг

+инфо - 25.06.2016

Според агенцијата, започнува период на нестабилност, кој може да има негативни последици за среднорочните перспективи за раст. Агенцијата Мудис ја намали преспективата за кредитниот рејтинг на Велика Британија од стабилна на негативна по ...

„Скок без падобран“ Карикатуристите за брегзитот (ФОТО)

МКД - 25.06.2016

Завчера Британија изгласа да ја напушти ЕУ и го шокира целиот свет. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск рече дека „нема потреба од хистерични реакции“. Корисниците на твитерсферата го послушаа и целата работа ја свртеа на хумор.

Обама упорен во предупредувањето на Лондон за Brexit

Макфакс - 25.06.2016

Американскиот претседател Барак Обама е упорен во своите предупредувања за Велика Британија дека ќе мора да почека на трговските договори со САД доколку ја напушти Европската унија, објави во петокот по американско време Белата куќа, иако цели 24 ...

Брегзит ќе го зголеми евроскептицизмот во Македонија

еМагазин - 25.06.2016

Не се очекуваат некои посериозни влијанија во македонската економија по одлуката за излегување на Велика Британија од Европската Унија, но во политичката сфера, експертите очекуваат зголемување на евроскептицизмот.

Главните во ЕУ: Да не си играме, Британија мора веднаш да си оди

Република - 25.06.2016

Шефовите на дипломатиите на шест држави основачки на Европската унија (ЕУ) по состанокот на ЕУ во Берлин порачаа Велика Британија веднаш да ја почне процедурата за излез од Унијата. Се наведува дека тоа е неопходно за ЕУ да не биде во состојба на ...

Британците по референдумот: Како да сме влегле во војна!

Република - 25.06.2016

По се изгледа половина Велика Британија дури сега се разбуди во состојба на шок, по резултатите од референдумот за излегување од ЕУ. Најдобар сведок за тоа е што повеќе од милион и пол Британци кои од утринава потпишуваат онлајн петиција за ...

Зошто и требаат имигрантите на Канада?

Фактор - 25.06.2016

Имигрантите се од клучно значење за економскиот раст на Канада. Во државата населението старее побрзо во споредба со повеќето развиени земји. Додека придобивките од имиграцијата се ставени на тест од политичарите во Европа и САД, податоците ...

Обама упорен во предупредувањето на Лондон за Brexit

Точка - 25.06.2016

Американскиот претседател Барак Обама е упорен во своите предупредувања за Велика Британија дека ќе мора да почека на трговските договори со САД доколку ја напушти Европската унија, објави во петокот по американско време Белата куќа, иако цели 24 ...

Удар за Берлин: Еве колку ќе ја чини Германија напуштањето на Британија на ЕУ

Точка - 25.06.2016

Напуштањето на Европската Унија на Велика Британија ќе удри по „џебот“ на најсилната европска економија - Германија. Брегзит би можел да ја чини Германија и до три милијарди евра на годишно ниво, проценува германското министерство за финансии во ...

Брегзит и Република Македонија

Локално - 25.06.2016

Oваа сабота одиме без анегдоти, а ја посветуваме на најзначајниот глобален настан, вчерашното изјаснување на британските граѓани дека ја напуштаат Европската Унија, како и импликациите за Република Македонија.

Изгледите за британскиот кредитен рејтинг од „стабилен“ во „негативен“

еМагазин - 25.06.2016

Агенцијата за процена на кредитниот рејтинг „Мудис“ ги намали изгледите за британскиот рејтинг од „стабилен“ на „негативен“, јавува „Би-би-си“. Од „Мудис“ предупредуваат дека Велика Британија ќе има послаб економски раст по рефендумот на кој ...

Британија сепак ја напушта Европската унија (резиме)

Локално - 25.06.2016

Во историски референдум британските државјани избраа да ја напуштат Европската унија. На референдумот за членството на Велика Британија во Европската унија за “Брекзит” гласале 17 410 742 луѓе – 51.9%, а за останување во ЕУ 16 141 241 луѓе – 48.1% ...

Брегзит и Република Македонија

Либертас - 25.06.2016

Оваа сабота одиме без анегдоти, а ја посветуваме на најзначајниот глобален настан, вчерашното изјаснување на британските граѓани дека ја напуштаат Европската Унија, како и импликациите за Република Македонија.

Помалку интеграција, функционални институции – тоа ќе биде одговорот на ЕУ за Брекзит

Локално - 25.06.2016

Помалку интеграција, функционални институции – тоа ќе биде одговорот на Брекзит Германија и Франција се подготвени со план за промени во ЕУ по излегувањето на Велика Британија. Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер ги ...

Може да се отвори можности на Македонија за брз влез во ЕУ за да покажат стабилност на континентот

Либертас - 25.06.2016

Кој како гласал во Британија. Најинтересни се анализите кој како гласал на британскиот референдум. На кратко, 80% од младите до 25 години биле за ЕУ, додека референдумот го решиле старите над 65 години кои 60% гласале против ЕУ.

АНАЛИЗА: Што следува по референдумот за излегувањето на Велика Британија од ЕУ

еМагазин - 25.06.2016

По објавувањето на веста дека Велика Британија одлучи да ја напушти Европската Унија, глобалните финансиски пазари доживеаја вистинска бура. Многу од ризичните инструменти, како што се фунтата, еврото, акциите и фичерсите, како во Европа, така и во ...

Што значи Брегзит за Македонија?

Фактор - 25.06.2016

Одлуката на Велика Британија за излез од Европската унија најверојатно ќе го забави растот на британската економија, па дури е можна и рецесија, прогнозираат дел од македонските аналитичари.

Заев нема да го признае референдумот, ќе им пушта бомби на Британците

Пулс24 - 25.06.2016

„Се личи на тоа дека референдумот не беше кредибилен. Пред се изборната атмосфера во која имаше и убиство. Потоа, неизбалансираноста на медиумите. Повеќето од таблоидите кои би требало да се занимаваат со гаќички и влошки на пејачките, застанаа зад ...

Мудис ја предупреди Велика Британија за намалување на кредитниот рејтинг

Либертас - 25.06.2016

Агенцијата Мудис ја намали преспективата за кредитниот рејтинг на Велика Британија од стабилна на негативна по изгласувањето Брегзит на референдумот пред два дена. Со ваквата оценка, на Велика Британија и е ставено до знаење дека кредитниот рејтинг ...

Германија, Франција, Италија и Бенелукс се за единство во Европа

Фактор - 25.06.2016

Идејата за единство на Европа останува актуелна и по Брегзит. Процесот на излегување на Британија од Европската унија треба да започне што е можно поскоро, за да може да се концентрираме на други прашања, изјави германскиот министер за надворешни ...

Британија ќе загуби над 300 милијарди евра поради Брегзит

Вечер Прес - 25.06.2016

Британската одлука за напуштање на ЕУ ќе ја погоди економијата на целиот блок, но се очекува самата Велика Британија да загуби над 300 милијарди евра до 2030 година, тврди германскиот експерт Андреас Есер.

„Мудис“ го намали кредитниот рејтинг на Британија на „негативен“

Мета - 25.06.2016

Агенцијата за процена на кредитниот рејтинг „Мудис“ ги намали изгледите за британскиот рејтинг од „стебилен“ на „негативен“, јавува „Би-би-си“. Од „Мудис“ предупредуваат дека Велика Британија ќе има послаб економски раст по рефендумот на кој ...

Британија ќе загуби над 300 милијарди евра поради Брегзит

Република - 25.06.2016

Британската одлука за напуштање на ЕУ ќе ја погоди економијата на целиот блок, но се очекува самата Велика Британија да загуби над 300 милијарди евра до 2030 година, тврди германскиот експерт Андреас Есер.

Мудис ја предупреди Велика Британија за намалување на кредитниот рејтинг

Локално - 25.06.2016

Агенцијата Мудис ја намали преспективата за кредитниот рејтинг на Велика Британија од стабилна на негативна по изгласувањето Брегзит на референдумот пред два дена. Со ваквата оценка, на Велика Британија и е ставено до знаење дека кредитниот рејтинг ...

Седум работи кои ќе им се удрат на Британците од глава по излегувањето од ЕУ

еМагазин - 25.06.2016

Нема дилема дека во Велика Британија многу работи нема да бидат исти. Одлуката за излегување од Европската Унија според многу светски експерти и аналитичари, на краткорочен, среднорочен, но и долгорочен период ќе и донесе многу непријатности.

Намалени кредитните перспективи на Велика Британија

Тера - 25.06.2016

Кредитната агенција Мудис ги намали кредитните изгледи на Обединетото Кралство поради негативните ефекти врз економијата што ќе ги има одлуката за излегување од ЕУ. Мудис вчера ги промени перспективите на Велика Британија од „стабилни“ во ...

ЕУ повеќе не е економска сила, еве каде е моќта сега

Точка - 25.06.2016

Сега откако Британија излегла од ЕУ, новиот водечки трговски блок во светот станува - НАФТА. Станува збор северноамериканската зона за слободна трговија, која ја сочинуваат САД, Канада и Мексико.

Кој е следниот: Италија, Франција, Грција?

Точка - 25.06.2016

Одлуката на Велика Британија да ја напушти Европската унија предизвика домино ефект во некои земји како на пример Италија, Франција и Холандија каде што десничарските партии побараа и во нивните земји да се одржи референдум за напуштање на ЕУ.

Мудис ја предупреди Велика Британија за намалување на кредитниот рејтинг

Банкарство.мк - 25.06.2016

Агенцијата Мудис ја намали преспективата за кредитниот рејтинг на Велика Британија од стабилна на негативна по изгласувањето Брегзит на референдумот пред два дена. Со ваквата оценка, на Велика Британија и е ставено до знаење дека кредитниот рејтинг ...

Мудис ја предупреди Велика Британија за намалување на кредитниот рејтинг

Идивиди - 25.06.2016

Вашингтон, 25 јуни 2016 (МИА) - Агенцијата Мудис ја намали преспективата за кредитниот рејтинг на Велика Британија од стабилна на негативна по изгласувањето Брегзит на референдумот пред два дена.

Брегзит скапо ќе ја чини Германија

Банкарство.мк - 25.06.2016

Излегувањето на Велика Британија од ЕУ може да ја чини Германија три милијарди евра годишно, проценува германското Министерство за финансии. “За Германија излегувањето на Британија ќе биде скап процес.

Брегзит стигна до Грција – „Нема фунти жал ни е“!

Lider - 25.06.2016

Одлуката на Британците да ја напуштат ЕУ веќе предизвика проблеми за некои туристи во Грција. Еден турист од островот Кос се пожалил на својот твитер профил дека не можел да размени фунти во менувачниците. „Почна.

Мудис ја предупреди Велика Британија за намалување на кредитниот рејтинг

Lider - 25.06.2016

Агенцијата Мудис ја намали преспективата за кредитниот рејтинг на Велика Британија од стабилна на негативна по изгласувањето Брегзит на референдумот пред два дена. Со ваквата оценка, на Велика Британија и е ставено до знаење дека кредитниот рејтинг ...

Конечни резултати од референдумот во Британија:51,89 % за излегување од ЕУ

Канал5 - 24.06.2016

51,89% гласале за излегување, 48,11% за останување во Унијата. Ова се конечните резултати од референдумот во Британија, на кој британските граѓани изгласаа нивната земја да излезе од ЕУ. Врз основа на преброените гласови во сите 382 локални изборни ...

Британија и кажа збогум на Европската унија

Канал5 - 24.06.2016

Британците гласаа за напуштање на Европската унија по 43 години членство. Премиерот Камерон е пред поднесување оставка, Брисел оцени дека ова е тажен ден за Европа и Британија. Во Европа веќе почна да се шири домино ефектот...

Славјето на поддржувачите на брегзит

Deutsche Welle - 24.06.2016

Сандерленд беше првиот изборен округ, во кој победи опцијата - брегзит. Тренд кој потоа незапирливо се повторуваше во поголемиот дел од Велика Британија. Во меѓувреме е и официјално. Околу 52 проценти од Британците се изјаснија за напуштање на ЕУ, а ...

Британија ќе излезе од ЕУ во 2020

Сакам да кажам - 24.06.2016

Обединетото Кралство Велика Британија и Северна Ирска изгласа да ја напушти Европската унија на историскиот референдум што се оддржа вчера, по 43 години членство во Унијата. За напуштање на ЕУ гласаа 52 отсто од излезените гласачи, додека 48 отсто ...

Велика Британија ја напушта Европската Унија

Фокус - 24.06.2016

Обединетото Кралство стана првата земја која референдумски се изјасни за излез од Европската Унија. На вчерашниот референдум за излез од ЕУ гласаа 52 отсто од гласачите, додека 48 отсто гласаа за останување во Унијата.

Туск: ЕУ е подготвена за ова „драматично сценарио“

Фокус - 24.06.2016

Европската унија е тажна и изненадена од овој историски момент, но е спремна за ова сценарио – вели претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, по одлуката на британците да го напуштат европското друштво.

Британците и рекоа збогум на Унијата - Камерон поднесе оставка

Канал5 - 24.06.2016

По 43 години во Унијата, Британците му рекоа збогум на Брисел. Повеќе од 17 милиони или безмалку 52 процента се изјаснија за популарно наречениот Брекзит, наспрема 16-те милиони кои сакаа да останат во Унијата.

Туск: Одлучни сме да го одржиме единството на 27-те земји членки на Унијата

Канал5 - 24.06.2016

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск оцени дека одлуката на Велика Британија да ја напушти Унијата е историска, но не е момент за хистерични реакции, и порача дека ЕУ останува рамка за заедничка иднина на 27 земји членки.

Што велат Германците за брегзит?

Deutsche Welle - 24.06.2016

Брегзит-таборот победи на референдумот во Велика Британија. Земјата ќе излезе од ЕУ. Како германските граѓани реагираат на историската одлука? Додека германските политичари ги разгледувата последиците од одлуката на Британците за излегување од ЕУ, ...

Фараж: Европа умира, ја извадивме првата тула од ѕидот

ТВ21 - 24.06.2016

Лидерот на кампањата „Излези“ Најџел Фараж изјави дека „Европската унија умира“ и дека тие ја извадиле првата тула од ѕидот. Воедно тој потенцираше дека сега низ цела Европа, партиите бараат излез. -Ова беше и тоа како долго патување.

Хан: Процесот на проширување не смее и нема да застане!

Канал5 - 24.06.2016

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан денеска во Виена рече дека исходот од референдумот во Велика Британија не смее и нема да го запре процесот на проширување на Унијата. - ЕУ и натаму е приврзана кон ширењето во тоа нема сомнеж.

Анализи: Брегзит го изгласаа возрасните и социјалните случаи - младите беа за ЕУ

Канал5 - 24.06.2016

Селаните, возрасните над 65 години и социјалните случаи го изгласаа Брегзит - покажаа анализите на британските медиуми кои се повикуваат на статистиката на гласање по региони. Лондон беше убедливо за останување во ЕУ.

Брегзит победи: Политички и економски земјотрес во Европа

Канал5 - 24.06.2016

Политички и економски земјотрес што не би го издржала Рихтеровата скала, ова е ефектот од британскиот референдум кој за само неколку часа предизвика и најави тектонски промени на стариот континент.

Меркел предупреди од натамошна поделба на Европа

Deutsche Welle - 24.06.2016

Брегзит е удар за Европа но Европската унија е доволно силна за да го надмине излегувањето на Британците, порача германската канцеларка Ангела Меркел. Германската канцеларка Ангела Меркел одлуката на Британците за истапување од ЕУ ја проследи со ...

Темелите на Унијата на тест!

Канал5 - 24.06.2016

Во Брисел урегнтно на заедничка маса седнаа првите луѓе на Европскиот парламент, Совет и Комисија. Во обид да се намали хистеријата која владее ширум Европа, претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и покрај обидите да делува дека има план што ...

Британски развод од ЕУ

Deutsche Welle - 24.06.2016

По 40 години членство, Велика Британија одлучи да ја напушти Европската унија. Приврзениците на брегзит предвидуваат умирање на ЕУ. Премиерот Камерон најави оставка, а властите во Шкотска втор референдум за независност.

И покрај брегзит, сонцето пак огреа

Deutsche Welle - 24.06.2016

За политички Берлин брегзит е шок. Владата и Парламентот до последен момент се надеваа дека Британците ќе гласаат за останување во ЕУ. Сепак, политичкиот воз оди натаму. Канцеларката Ангела Меркел ја примила на знаење одлуката на Британците „со ...

Британија излегува од ЕУ, Европските лидери ја повикаа процесот да го заврши побрзо

Телма - 24.06.2016

Велика Британија и кажа НЕ на Европската Унија. На историскиот референдум 52 проценти од Британците се изјаснија за напуштање на унијата по цели 43 години во европското семејство. Утринава премиерот Дејвид Камерон најави дека поднесе оставка од ...

Путин: Резултатите од референдумот го одрауваат незадоволството на Британците

ТВ21 - 24.06.2016

Резултатите од референдумот во Велика Британија, на кој мнозинството гласачи се изјаснија за излез на земјата од ЕУ, го одразува незадоволството на граѓаните со безбедносната состојба и недостаток на желба да се им се помага на послабите европски ...

ЕУ: Жалиме за Велика Британија, а сега нека си оди што побргу

Фокус - 24.06.2016

Првите луѓе на Европската унија по денешниот состанок во Брисел, кој беше итно свикан, откако британците референдумски одлучија да ја напуштат Унијата, порачаа дека жалат за излезот на Велика Британија, но истовремено убедуваат дека опстанокот на ЕУ ...

Епи: се надеваме дека по шокот од Брегзит, ЕУ ќе ја возобнови сопствената динамика за интегрирање

ТВ21 - 24.06.2016

„Одлуката на британскиот народ за излез на нивната земја од ЕУ влијае не само врз нив и останатите жители на ЕУ, туку и на граѓаните од земјите кои се стремат да се приклучат во ЕУ. Пораката од Обединетото Кралство која пристигна во Македонија ...

„Ова е нашиот Ден на независност“

Deutsche Welle - 24.06.2016

Противниците на ЕУ слават на улиците на Лондон. Но, земјата е поделена. Многумина се загрижени за иднината. По големото невреме од вчера, денешниот ден во Лондон е убав. Облаци речиси нема, сонцето сјае.

„Брегзит“ не може да биде алиби за „македонегзит“ од ЕУ-стандардите

Deutsche Welle - 24.06.2016

Британскиот излез од ЕУ ќе мотивира кон алтернативни надворешни политики кај „народните демократии“, кои кај малите народи се маска за изолационизам, но тоа ќе биде со краток здив, оценуваат македонски дипломати Од умерен песимизам до умерен ...

Тажен ден за Европа и за Британија

Вест - 24.06.2016

Британското "не" за останување во Европската унија донесе бура од реакции и најави тектонски поместувања на економски и на политички план. Едно е сигурно - веќе ништо нема да биде исто. Веста дека 52 проценти од населението се изјасниле за напуштање ...

Македонските политички партии со реакции за излегувањето на Велика Британија од ЕУ

Алсат-М - 24.06.2016

Одлуката на Велика Британија да ја напушти ЕУ, политичките партии во Македонија различно ја коментираат. ВМРО – ДПМНЕ ја почитува одлуката на Велика Британија, но сметаат дека со ова Македонија загуби голем поддржувач на патот кон евро – атлантските ...

Лидерите на ЕПП побара побрз излез на Британија од ЕУ

Вест - 24.06.2016

Претседателот на Европската народна партија (ЕПП), која е најголема сила на политичкиот спектар во Европа и најбројна во Европскиот парамент, Жозеф Дол, по повод исходот од референдумот за излез на Велика Британија од Европската унија, порача дека ...

Лидерите на ЕПП побара побрз излез на Британија од ЕУ

ТВ21 - 24.06.2016

Претседателот на Европската народна партија (ЕПП), која е најголема сила на политичкиот спектар во Европа и најбројна во Европскиот парамент, Жозеф Дол, по повод исходот од референдумот за излез на Велика Британија од Европската унија, порача дека ...

Што предвидува член 50 од Лисабонскиот договор во случај на излез на земјата од ЕУ

Вест - 24.06.2016

Европската унија е во шок по резултатите од референдумот во Велика Британија. Досега ниту една членка ја нема напуштено Унијата, а членот 50 од Лисабонскиот договор, кој укажува како едно држава може да излезе од блокот, не дава многу детали.

Што предвидува Лисабонскиот договор во случај на излез на членка од ЕУ

24 Вести - 24.06.2016

Европската унија е во шок по резултатите од референдумот во Велика Британија. Досега ниту една членка ја нема напуштено Унијата, а членот 50 од Лисабонскиот договор, кој укажува како едно држава може да излезе од блокот, не дава многу детали.

Меркел жали поради Брегзитот

Вест - 24.06.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази длабоко жалење поради одуката на мнозинството Британци нивната држава да ја напушти Европската Унија и најави дека цел на Унијата ќе биде блиски односи во Лондон во иднина.

Меркел жали поради Брегзит, за Оланд Европа е на сериозен испит

Утрински - 24.06.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази длабоко жалење поради одуката на мнозинството Британци нивната држава да ја напушти Европската Унија и најави дека цел на Унијата ќе биде блиски односи во Лондон во иднина.

Обама: САД ги задржуваат своите односи со Британија

ТВ21 - 24.06.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека ја почитуваат одлуката на Велика Британија за напуштање на Европската унија и односите меѓу Вашингтон и Лондон ќе останат непроменети.

Резултатите од референдумот не обврзуваат, но малку веројатно е поинаков чекор на Лондон

Утрински - 24.06.2016

Резултатите од референдумот во Британија не обврзуваат, но малку е веројатно дека владата ќе се одлучи за поинаков чекор со оглед на тоа дека и европските институции од денеска порачаа дека референдумската одлука треба да се спроведе што е можно ...

Барања за реферемдуми во Италија, Холандија…

ТВ21 - 24.06.2016

Одлуката на Британија да ја напушти ЕУ, покрена домино ефект во неколку европски држави како Италија, Франција и Холандија каде десничарски партии и евроскептици веднаш излегоа со барања за референдуми и во нивните држави.

Прв самит на ЕУ без Велика Британија

Вест - 24.06.2016

Лидерите на 27-те држави членки на ЕУ в среда првпат ќе имаат средба без Велика Британија, на која ќе се разгледува одлуката на Лондон да ја напушти Унијата. Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе присуствува во вторник, прв ден од дводневната средба ...

Прв самит на ЕУ без Велика Британија

24 Вести - 24.06.2016

Лидерите на 27-те држави членки на ЕУ в среда првпат ќе имаат средба без Велика Британија, на која ќе се разгледува одлуката на Лондон да ја напушти Унијата. Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе присуствува во вторник, прв ден од дводневната средба ...

Брегзит ќе ја чини Германија три милијарди евра годишно

Вест - 24.06.2016

Излегувањето на Велика Британија од ЕУ може да ја чини Германија три милијарди евра годишно, проценува германското Министерство за финансии. - За Германија излегувањето на Британија ќе биде скап процес.

Би-Би-Си: Британците гласаа за напуштање на ЕУ

24 Вести - 24.06.2016

Британците на вчерашниот референдум се изјаснија за напуштање на ЕУ, објави утрово Би-Би-Си. Според се уште нецелосните резултати од пребројувањето на гласовите, за излез на Велика Британија од Унијата се изјасниле 51,8 проценти од гласачите.

Британците гласаа за напуштање на Европската унија

Телма - 24.06.2016

Британците на историскиот еферендум се изјаснија за напуштање на ЕУ. Според се уште нецелосните резултати од пребројувањето на гласовите, за излез на Велика Британија од Унијата се изјасниле 51,8 проценти од гласачите.

Шулц: Кампањата за референдумот во Британија не е добар пример

24 Вести - 24.06.2016

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц изјави дека ЕУ е подготвена за резултатите од британскиот референдум, но жалат за оваа одлука. Тој додаде дека ја почитуваат сувереноста на волјата на гласачите и дека тие сега „се на чистто дека ...

Вонредна средба на лидерите на ЕУ по одлуката за Брегзит

Телма - 24.06.2016

Лидерите на ЕУ денеска ќе одржат вонредна средба посветена на резултатите од вчерашниот референдум во Велика Британија, на кој Британците се изјаснија за напуштање на Унијата, соопштија дипломатски извори во Брисел.

Вонредна средба на лидерите на ЕУ по одлуката за Брегзит

24 Вести - 24.06.2016

Лидерите на ЕУ денеска ќе одржат вонредна средба посветена на резултатите од вчерашниот референдум во Велика Британија, на кој Британците се изјаснија за напуштање на Унијата, соопштија дипломатски извори во Брисел.

Британците се изјаснија за напуштање на ЕУ

24 Вести - 24.06.2016

Мнозинството Британци на вчерашниот референдум се изјаснија за истапување на Велика Британија од ЕУ, соопшти претпладнево британската Изборна комисија. Како што јави Би-Би-Си, според резултатите од преброените гласови од сите избирачки окрузи, ...

Вонредна средба на лидерите на ЕУ по одлуката за Брегзит

Утрински - 24.06.2016

Лидерите на ЕУ денеска ќе одржат вонредна средба посветена на резултатите од вчерашниот референдум во Велика Британија, на кој Британците се изјаснија за напуштање на Унијата, соопштија дипломатски извори во Брисел.

Дауниг Стрит 10 - Велика Британија сега се наоѓа на „непозната територија“

Утрински - 24.06.2016

Неименуван помошник во кабинетот на британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека по вчерашната референдумска одлука за напуштање на ЕУ, Велика Британија сега се наоѓа на „непозната територија“. - Ние сега сме на непозната територија.

Британците се изјаснија за напуштање на ЕУ

ТВ21 - 24.06.2016

Мнозинството Британци на вчерашниот референдум се изјаснија за истапување на Велика Британија од ЕУ, соопшти претпладнево британската Изборна комисија. Како што јави Би-Би-Си, според резултатите од преброените гласови од сите избирачки окрузи, ...

Реакции на резултатите од референдумот во Велика Британија

24 Вести - 24.06.2016

Одлуката на Британците на вчерашниот референдум за излез од ЕУ очекувано предизвика противречни реакции во останатите земји членки на Унијата. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск утрово изјави дека ЕУ била подготвена за Брегзит и за ...

Вонредна средба на лидерите на ЕУ по одлуката за Брегзит (ДПЛ)

ТВ21 - 24.06.2016

Лидерите на ЕУ денеска одржуваат вонредна средба посветена на резултатите од вчерашниот референдум во Велика Британија, на кој Британците се изјаснија за напуштање на Унијата. Како што јави дописникот на МИА од Брисел, претседателот на Европскиот ...

Реакции на резултатите од референдумот во Велика Британија

Вест - 24.06.2016

Одлуката на Британците на вчерашниот референдум за излез од ЕУ очекувано предизвика противречни реакции во останатите земји членки на Унијата. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск утринава заминувајќи на состанокот со претседателот на ...

Противречни реакции на резултатите од референдумот во Велика Британија

Телма - 24.06.2016

Одлуката на Британците на вчерашниот референдум за излез од ЕУ очекувано предизвика противречни реакции во останатите земји членки на Унијата. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск утринава заминувајќи на состанокот со претседателот на ...

Реакции по Брегзит - Од разочарување и загриженост до честитки

Утрински - 24.06.2016

Одлуката на Британците на вчерашниот референдум за излез од ЕУ очекувано предизвика противречни реакции во останатите земји членки на Унијата. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск утринава заминувајќи на состанокот со претседателот на ...

Британија на работ на ЕУ

Сакам да кажам - 24.06.2016

Околу 46,5 милиони Британци гласаа вчера на референдумот дали Британија да остане или да излезе од ЕУ. Ова е третиот референдум во британската историја. Ноќва се пребројуваат гласовите од 382 локални единици во Велика Британија и Гибралтар, а ...

(ФОТО) Британија заминува

Утрински - 24.06.2016

Британците на вчерашниот референдум се изјаснија за напуштање на ЕУ, објави утрово Би-Би-Си. Според се` уште нецелосните резултати од пребројувањето на гласовите, за излез на Велика Британија од Унијата се изјасниле 51,8 проценти од гласачите.

Британците одлучија, Велика Британија ја напушта ЕУ

Алсат-М - 24.06.2016

Според поголемиот број преброени гласови, односно по преброени 339 од 382 изборни единици, предлогот за напуштање на ЕУ доби 52, а за останување во Унијата 48 проценти од ...

Британците велат збогум

Deutsche Welle - 24.06.2016

Мнозинството Британци се одлужи за брегзит, односно излегување на земјата од ЕУ. Премиерот Камерон е соочен со неизвесна иднина. Последиците за Велика Британија се тешко проценливи. Фунтата е во слободен пад.

Велика британија ја напушти Европската унија

Сакам да кажам - 24.06.2016

Обединетото Кралство изгласа да ја напушти Европската унија на историскиот референдум што се оддржа вчера. За напуштање на ЕУ гласаа 52 отсто од излезените гласачи, додека 48 отсто гласаа за останување во Унијата.

Би Би Си: Британија ја напушта ЕУ!

Канал5 - 24.06.2016

Повеќе од 16.784.000 Британци гласаа на референдумот за излегување од Европската Унија што е доволно за победа - јави утрово Би Би Си. Британија одлучи да ја напушти ЕУ! Пред да го соопшти ова, Би Би Си јави дека 52% се изјасниле за напуштање на ...

Фараж: Ова е ден на независноста, Камерон да поднесе оставка

Канал5 - 24.06.2016

Лидерот на Партијата за независност на Велика Британија Најџел Фараж изјави дека 23 јуни ќе биде запаметен во историјата на Велика Британија како „ден на независноста“ и го повика британскиот премиер Дејвид Камерон да поднесе оставка ако биде ...

Вилдерс: По Британија ред е на Холандија Ле Пен: Референдум и во Франција!

Канал5 - 24.06.2016

Лидерот на холандската антиевропска „Партија на слободата“ Герт Вилдерс утрово повика на одржување на референдум за излегување или останување во ЕУ и во неговата земја, по објавата дека Британија гласаше да излезе од Унијата.

Брегзит: Катастрофа

Deutsche Welle - 24.06.2016

Несфатливото се случи: мнозинството Британци сака да ја напушти ЕУ. Сепак, Унијата не би требало да дозволи да биде водена од одмазднички пориви, оценува Кристоф Хаселбах. Резултатот е катастрофа, и тоа за сите. Од оваа одлука може само да се губи.

„Брегзит“ почна да ја распаѓа ЕУ како кула од карти?

Нетпрес - 24.06.2016

Референдумот на кој граѓаните на Обединетото Кралство изгласаа излез на својата земја од Европската унија, предизвика барања од десничарските партии во неколку земји на стариот континент за спроведување на референдуми за напуштање на Унијата, ...

АНАЛИЗА: Брегзит - што понатаму?

Press24 - 24.06.2016

Велика Британија одлучи да ја напушти Европската Унија. По објавувањето на овие вести, глобалните финансиски пазари доживееја вистинска бура. Многу од ризичните инструменти, како што се фунтата, еврото, акциите и фјучерсите, како во Европа, така и ...

(ФОТО) БРЕГЗИТ на сите насловни – Еве како британскиот печат ја пренесе веста за напуштање на ЕУ

Репортер - 24.06.2016

Граѓаните на Велика Британија изгласаа напуштање на Европската унија, а оваа одлука одекна ширум светот Оваа вест ја пренесоа сите британски дневни весници што може да се види на насловните страници.

Британија ја напушта Европската унија

А1 On - 24.06.2016

Велика Британија изгласа излегување од Европската унија по 43 години членство, извести Би Би Си. Во историскиот референдум, Брегзит има речиси милион гласови повеќе од опцијата за останување во ...

БРЕГЗИТ: „Ден на независност“ за поддржувачите, „катастрофа“ за приврзаниците за останување во ЕУ

Академик - 24.06.2016

Процесот на одделување од ЕУ може да трае најмалку две години, но, како што ветуваа поддржувачите на опцијата за напуштање на ЕУ уште за време на кампањата, целиот процес треба да заврши до 2020 година, датумот кога се закажани следните избори во ...

(ВИДЕО) 23 јуни ќе влезе во историјата како Ден на независноста – Фараж порача дека ЕУ умира

Репортер - 24.06.2016

Лидерот на Партијата за независност на Велика Британија Најџел Фараж порача денеска дека ЕУ умира по референдумот на кој сите граѓани се изјаснија за излез од Унијата. Фараж истакна дека ова беше референдум на победата на обичните луѓе против ...

Жалење, и по некоја честитка – европски реакции на одлуката на Британците за напуштање на ЕУ

Капитал - 24.06.2016

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, уверен е дека Европската унија има иднина, и порачува, по референдумот во Велика Британија, дека „она што не нѐ убива само не прави посилни“.

Лидерите на ЕПП побараа побрз излез на Британија од ЕУ

+инфо - 24.06.2016

Во заедничка изјава Жозеф Дол и Манфред Вебер повикуваат на „почитување на демократската одлуката на британските гласачи“. Претседателот на Европската народна партија (ЕПП), која е најголема сила на политичкиот спектар во Европа и најбројна во ...

Доналд Туск: Ова е историски момент, но не е момент за хистерична реакција (ВИДЕО)

МКД - 24.06.2016

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека излегувањето на Велика Британија е „историски момент“, но „не е момент за хистерична реакција“. Туск утринава рече дека ЕУ е подготвена за ова „драматично сценарио“.

Британија излегува од ЕУ, Камерон ќе си поднесе оставка

Правдико - 24.06.2016

После 43 години Обединетото Кралство, судејќи по резултатите, ќе ја напушти Европската унија. Изборна комисија потврди дека на референдумот Брегзит освои 51,89 отсто од гласовите. Силна поддршка за напуштање на ЕУ имаше од Англија и Велс.

Паника на пазарите по „Брекзит“

Стандард - 24.06.2016

Паника настана на светските берзи утринава, откако стана јасно дека оние кои го поддржуваат излегувањето на Велика Британија од Европската унија надвладуваат над оние што сака таа да остане дел од Заедницата, пренесоа светските агенции.

Британците гласаа за напуштање на ЕУ

Курир - 24.06.2016

Британците на вчерашниот референдум се изјаснија за напуштање на ЕУ, објави утрово Би-Би-Си. Според се уште нецелосните резултати од пребројувањето на гласовите, за излез на Велика Британија од Унијата се изјасниле 51,8 проценти од гласачите.

Што предвидува член 50 од Лисабонскиот договор во случај на излез на земјата од ЕУ

+инфо - 24.06.2016

Заедницата треба да преговара и да склучи договор со државата, кој ќе ги содржи условите за нејзиното напуштање и да бидат земени предив идните односи Европската Унија е во шок по резултатите од референдумот во Велика Британија.

Реакции за Брегзит: Излегувањето е излегување, нема повластен третман за Британија

А1 On - 24.06.2016

Велика Британија му кажува збогум на Брисел, а светските политичари имаат поделени реакции на неочекуванитио резултат на референдумот. Министерот за надворешни работи на Германија Франк-Валтер Штајнмајер изрази жалење поради заминувањето на Велика ...

Последиците на референдумот во Велика Британија: Крај на Премиер лигата каква што ја знаеме

Спортклуб - 24.06.2016

Референдумот за излегување на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска ќе предизвика огромни турбуленции во најпопуларното национално клупско фудбалско натпреварување на светот.

Фараж: Гласањето – големо практикување на демократија

Стандард - 24.06.2016

Најџел Фараж, лидер на Партијата за независност на Обединетото Кралство, евроскептик бр.1, веќе почна да се откажува од ветувањата дадени за време на кампањата за напуштање на ЕУ. Во коментар, само еден час откако резултатите од референдумот станаа ...

ЏАБЕ ВИ СЕ БУГАРСКИ ПАСОШИ – Британците ги враќаат визите, мигрантите ќе бидат ДЕПОРТИРАНИ

Репортер - 24.06.2016

Една од најважните погодносни на ЕУ која ја уживаше Велика Британија, но и другите членки е слободното движење меѓу земјите кои се наоѓаат под кругот на оваа заедница. Со оглед на тоа дека Британците изгласаа изелз од ЕУ логично е да се очекува кога ...

Британците гласаа за напуштање на ЕУ

+инфо - 24.06.2016

Одѕивот на референдумот бил 67,3 проценти. Британците на вчерашниот референдум се изјаснија за напуштање на ЕУ, објави утрово Би-би-си. Според се уште нецелосните резултати од пребројувањето на гласовите, за излез на Велика Британија од Унијата се ...

Резултати од историскиот референдум на Велика Британија

Факултети - 24.06.2016

По долги дебати и дискусии, Британците вчера излегоа на референдум за да одлучат дали Велика Британија ќе остане во Европската Унија или ќе излезе од неа. Гласачите одлучија да ја напуштат унијата.

Како, всушност, се излегува од Европската Унија?

Факултети - 24.06.2016

Откако Британија изгласа излегување од Европската унија , ова се чекорите кои следат за таа да излезе. Напомена: со оглед што ниту една членка досега не излегла од ЕУ, процесот е релативно непознат и полн со прашања.

Вонредна средба на ЕУ-лидерството по британската одлука за напуштање на Унијата

Капитал - 24.06.2016

Лидерите на Европската унија денеска ќе одржат вонредна средба посветена на резултатите од вчерашниот референдум во Велика Британија, на кој Британците се изјаснија за напуштање на Унијата, соопштија дипломатски извори во Брисел.

Brexit: Најголемиот удар за обединувањето на Европа

Макфакс - 24.06.2016

Велика Британија гласаше за референдумот во четвртокот со 51,9 отсто гласаше за излегување од Европската унија, додека 48,1 отсто беа за останување, со што тргна во неизвесен пат нанесувајќи го досега најтешкиот удар на обединувањето на Европа.

Сите се согласни: Путин е победник на референдумот во Велика Британија

Press24 - 24.06.2016

Таборот за излез од ЕУ доби 52 проценти од гласовите, додека 48 се оние кои сакаа Велика Британија да остане во европското семејство. Главна тема на Твитер денес секако е Брегзит. Мислењата се различни, околу тоа дали одлуката на Британците е добра ...

Британците се збогуваа со Европската унија, лавина реакции по „разводот“

Алфа - 24.06.2016

Британија се збогува со ЕУ. По 43 години членство, Британците се надвор од унијата. 17 милиони гласачи се изјаснија за Брегзит, наспроти 15,8-те милиони кои сакаа да останат во Унијата. Британија се збогува со ЕУ.

Велика Британија ја напушта ЕУ, Камерон најави повлекување

Радио МОФ - 24.06.2016

Велика Британија гласаше да ја напушти Европската Унија, правејќи го најголемиот удар против европскиот проект на големото единство по Втората светска војна, пишува Ројтерс. Кратко по соопштувањето на резултатите од референдумот, премиерот Дејвид ...

Лидерите на ЕПП побара побрз излез на Британија од ЕУ

Курир - 24.06.2016

Претседателот на Европската народна партија (ЕПП), која е најголема сила на политичкиот спектар во Европа и најбројна во Европскиот парамент, Жозеф Дол, по повод исходот од референдумот за излез на Велика Британија од Европската унија, порача дека ...

Реакции на првите луѓе во Британија и ЕУ по Брегзит

Нова ТВ - 24.06.2016

Иако првичните резултати по рефенредумот „Брегзит“ во раните утрински часови покажуваа дека Велика Британија најверојатно ќе остане во Европската унија, сепак исходот е спротивен. Граѓаните во Европската унија и земјите-аспиранти утрово се разбудија ...

Турбуленции и несигурност за светската економија по „Брегзит“

Нова ТВ - 24.06.2016

Никој не знае сега што ќе се случи. Колективната имагинација оди кон темни места, пишува Њујорк Тајмс во нивната анализа за финансиските реперкусии по заминувањето на Британија од Европската унија.

Торбјорн Јагланд: Демократската одлука на референдумот мора да се почитува

МКД - 24.06.2016

Генералниот секретар на Советот на Европа, Торбјорн Јагланд изјави дека демократската одлука на референдумот во Велика Британија мора да се почитува. „Најдобар начин за ЕУ да се продолжи напред, во согласност со најдобрите традиции, е да работи ...

Кои Британци избраа „Брекзит“?

Стандард - 24.06.2016

Луѓето на 60 се оние кои најмногу ја поддржаа позицијата Британија да ја напушти Европската унија на референдумот вчера. Денес веќе е јасно – токму оваа страна победи, со над 1,2 милиони гласа пред оние кои го подржаа останувањето, при 71% активност.

Лидерите на ЕПП побара побрз излез на Британија од ЕУ

Press24 - 24.06.2016

Претседателот на Европската народна партија (ЕПП), која е најголема сила на политичкиот спектар во Европа и најбројна во Европскиот парамент, Жозеф Дол, по повод исходот од референдумот за излез на Велика Британија од Европската унија, порача дека ...

За амбиентот на национална нетрпеливост одговорни се политичарите коишто во залагањата за Брегзит, не штедеа говор на ...

Репортер - 24.06.2016

Идејата за ЕУ е идеја за консолидираност, отворени граници, отворени можности, заедништво кое функционира преку еднаквост помеѓу сите држави-членки. После резултатите од вчерашниот референдум во Велика Британија, таа идеја е сериозно загрозена.

[Став] „Брегзит“ најмногу ќе влијае на иднината на младите луѓе

Радио МОФ - 24.06.2016

Европскиот младински форум е разочаран од одлуката на народот на Британија да ја напушти Европската унија, што може да ги спречи младите луѓе од земјата да користат многу придобивки – како слободата да работат, студираат и волонтираат низ Европа, ...

Вонредна средба на лидерите на ЕУ по одлуката за Брегзит

Нетпрес - 24.06.2016

Лидерите на ЕУ денеска ќе одржат вонредна средба посветена на резултатите од вчерашниот референдум во Велика Британија, на кој Британците се изјаснија за напуштање на Унијата, соопштија дипломатски извори во Брисел.

Брегзит: ДПМНЕ им посакува среќа, СДСМ загрижени за европерспективите

Нова ТВ - 24.06.2016

Одлуката на мнозинството граѓани на Велика Британија, кои на референдумот изгласаа земјата да ја напушти Европската Унија, политичките партии во Македонија ја толкуваат различно. Иако сите во своите платформи припишуваат посветеност за приближување ...

Хан: Процесот на проширувањето на ЕУ не смее да застане

Макфакс - 24.06.2016

Европската унија (ЕУ) и натаму останува посветена на проширувањето, изјави во петокот еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан, коментирајќи го исходот од референдумот кој во четвртокот се одржа во Велика Британија, а се ...

Меркел жали поради Брегзитот

Press24 - 24.06.2016

- Германската канцеларка Ангела Меркел изрази длабоко жалење поради одуката на мнозинството Британци нивната држава да ја напушти Европската Унија и најави дека цел на Унијата ќе биде блиски односи во Лондон во иднина.

Со Брегзит, Македонија губи поддржувач во ЕУ

Р.С.Европа - 24.06.2016

Со излегувањето на Велика Британија од ЕУ, Македонија губи силен поддржувач на проширувањето на Унијата, од евроинтеграциите остануваат примарна цел. ЕУ останува без значајна земја-членка по резултатите од референдумот во Велика Британија, а ...

Меркел: Одлуката на Британците е удар за Европа

Стандард - 24.06.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази разочарување од одлуката на Британците да ја напуштат Европската унија, опишувајќи ја како „удар“ за Европа, пренесе AFP. „Ние ја прифаќаме одлуката на Британците со жалење.

Излезот на Британија од ЕУ им носи загуби на премиерлигашите

Оff.net - 24.06.2016

Велика Британија и Европската унија веројатно ќе водат долги преговори околу начинот на кој ќе се разделат, а тоа со голем интерес ќе го следат клубовите од Премиер лигата кои беа против излегување од ЕУ.

Брегзит: Најдобрите карикатури за референдумот во Велика Британија

Радио МОФ - 24.06.2016

Карикатуристите од целиот свет ставија молив на хартија и ги изразија своите реакции за одлуката на Британците да излезат од Европската унија. Резултатот, кој ги изненади сите, покажа дека 52 отсто од британското население реши да го напушти ...

(ВИДЕО) Британецов го сака Путин, а не ЕУ – Ја пееше руската „КАТЈУША“ на прославата на Брегзит

Репортер - 24.06.2016

Еден жител на Лондон пред камерите на прославата на победата на приврзаниците Брегзит славеше на интересен начин, со пеење на песната „Качуша“. Оваа снимка е објавена на порталот „Лајф“ по објавувањето на резултатите од референдумот.

Британија си заминува, ЕУ нема време за плачење

Нетпрес - 24.06.2016

Германија ќе ја предводи Европа во некоја нова насока, а нејзините власти прилично ладно реагираат на „брегзитот“ и им велат на Британците побрзо да го направат она што го изгласале. Ова е удар, но мораме да бидеме сталожени и мирни, да ја ...

Врвот на ЕУ жали поради одлуката на Британците, но ќе ја почитува

Макфакс - 24.06.2016

Претседателите на Европскиот совет, Европскиот парламент и ротирачкото претседателство со ЕУ – Доналд Туск, Мартин Шулц и Марк Руте изјавиле дека Британците во еден слободен и демократски процес ја изразиле својата желба да ја напуштат ЕУ и дека ...

Брегзитот инспирација за паравести: Британија мора да исполни услови за излез од ЕУ

+инфо - 24.06.2016

Веста говори за тоа како земјите кои со години чекаат влез во Европската унија го доживуваат ова излегување на Британија од ЕУ. Британското „не“ за Европа предизвика најразлични реакции, па дури и пара информации.

Има механизми Британија да остане во ЕУ и покрај Брегзит- шансите мали

Нова ТВ - 24.06.2016

Маја Петрушевска која работи како менаџер на продукција на светскиот сервис Би-Би-Си, ден по одржување на референдумот во разговор со НОВА го пренесува расположението во Обединетото кралство, кои се механизмите за стопирање на постапката за ...

Што предвидува член 50 од Лисабонскиот договор во случај на излез на земјата од ЕУ

Курир - 24.06.2016

Европската унија е во шок по резултатите од референдумот во Велика Британија. Досега ниту една членка ја нема напуштено Унијата, а членот 50 од Лисабонскиот договор, кој укажува како едно држава може да излезе од блокот, не дава многу детали.

Русија: По Brexit, Москва се надева на подобра соработка со Британија

Макфакс - 24.06.2016

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров во петокот изјавил дека резултатот од референдумот за членството во ЕУ е внатрешно прашање на Велика Британија, пренесуваат светските агенции. „Тоа е внатрешна работа на англискиот народ.

Што предвидува член 50 од Лисабонскиот договор во случај на излез на земјата од ЕУ

Сител - 24.06.2016

Европската унија е во шок по резултатите од референдумот во Велика Британија. Досега ниту една членка ја нема напуштено Унијата, а членот 50 од Лисабонскиот договор, кој укажува како едно држава може да излезе од блокот, не дава многу детали.

Меркел жали поради Брегзитот

+инфо - 24.06.2016

Според Меркел, Европската Унија е доволно силна за да најде „вистински одговори“ за резултатите од референдумот во Велика Британија. Германската канцеларка Ангела Меркел изрази длабоко жалење поради одуката на мнозинството Британци нивната држава да ...

Шок и неверување во ЕУ, но сакаат Британија што побрзо да си замине, а англискиот јазик останува како втор официјален ...

Сител - 24.06.2016

Европската унија утринава се разбуди со шок и неверување од исходот од вчерашниот референдум за излез или сотанување на Велика Британија во Европската унија, според кој британскитеграѓани одлуија Обединетото Кралство по 43 години членство да ја ...

Кина: Велика Британија и ЕУ поскоро да се договорат

Макфакс - 24.06.2016

Кина во петок ја повика Велика Британија и Европската унија(ЕУ) што поскоро да се договорат откако Британците гласаа за излегување од Унијата, а еден влијателен кинески државен дневен весник ја предупреди Велика Британија дека станува „мала земја“.

Лавров за Хамонд: Медицински случаи не коментирам

Руска реч - 24.06.2016

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров иронично одговори на барањето да ги коментира изјавите на европските и американските политичари дека резултатите од референдумот во Велика Британија, каде што мнозинството граѓани се изјасни за ...