TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СП ракомет: Тунис испушти изненадување

24 Вести - 13.01.2013

На првиот ден од 23.Светското првенство во ракомет во Шпанија најблиску до изненадување беше селекцијата на Тунис која загуби во натпревар од светскиот и олимписки првак Франција со 30:27.

Македонските ракометари денеска против Катар

Утрински - 13.01.2013

За Катар ова е четврто учество на Светските првенства и по пауза од шест години повторно се враќаат на светската ракометна сцена Македонските ракометари денеска од 18 часот ќе играат со Катар и ...

(ФОТО) Фуриозно прво полувреме за победа над Катар

Утрински - 13.01.2013

Македонската ракометна репрезентација славеше и во вториот меч (34:30) и со голема веројатност ќе се најде во осминафиналната фаза на Светското првенство во Шпанија ФОТО (специјално од Севилја) ...

Македонија многу блиску до осминафинале

24 Вести - 13.01.2013

Македонската ракометна репрезентација со 34:30 вечерва го победи Катар и со голема веројатност ќе се најде во осминафиналната фаза на Светското ракометно првенство кое се одржува во Шпанија.

Катар е вториот противник на Македонија на СП во Шпанија

Канал5 - 13.01.2013

Нашиот национален тим вечерва од 18 часот во 2 коло од групата –Б ќе игра со селекцијата на Катар, и според првичните калкулации со евентуална победа ќе биде многу блиску до осминафиналето.

Без изненадување на стартот на 23 Светски ракометен шампионат во Шпанија

Канал5 - 13.01.2013

Фаворитите за висок пласман го оправдаа својот рејтинг во премиерните натпревари на 23 Светско ракометно првенство, чии домаќин во следните две недели е Шпанија.

СП Шпанија: Македонија очекувано подобра и од Катар

Канал5 - 13.01.2013

Македонската ракометна репрезетација ја извојува и втората победа на светскиот шампионат во Шпанија, во 2 коло од Групата –Б црвено жолтите очекувано се подобри од Катар со 34-30.

СП Шпанија: Македонија подобра и од Катар 34:30

Телма - 13.01.2013

Македонија ја забележа и втората победа на СП во Шпанија, совладан Катар со 34:30 полувреме 21:13.Одигравме две различни полувремиња, во првото одлично и со огромен пад во вториот дел за на крај да ...

“Црвено - жолтите” по заверка на пласманот во 1/8 финалето

Нетпрес - 13.01.2013

Македонските ракометари денеска од (18.00 ч) ќе го одиграа вториот натпревар во Б- групата на СП во Шпанија против Катар, а доколку забележат победа ќе го заверат пласманот во осминафиналето.

Шундовски: Ќе мора многу нешто да смениме во главите

Кирилица - 13.01.2013

Шундовски: Ќе мора многу нешто да смениме во главите Се надевам дека утре против Катар ќе биде друг тим, рече македонскиот селктор Звонко Шундовски на пресот по дуелот со Чиле во кој македонските ...

Македонските ракометари денеска против Катар

Курир - 13.01.2013

Македонските ракометари денеска од 18 часот ќе играат со Катар и според првичните калкулации со евентуална победа ќе бидат многу блиску до осминафиналето.

Ракометарите денес против Катар за осминафинале на СП

Кирилица - 13.01.2013

Ракометарите денес против Катар за осминафинале на СП Македонската ракометна репрезентација по тешката победа над Чиле од 30:28, денеска во рамки на 2.коло од Б групата игра натпревар за влез во ...

Катар противник кој мора да се победи

Хитпортал - 13.01.2013

М акедонската ракометна репрезентација по тешката победа над Чиле од 30:28, денеска во рамки на 2.коло од Б групата игра натпревар за влез во осминафиналето на СП.

Шундовски го врати Темелков, Мојсоски на трибини

Курир - 13.01.2013

Селекторот на машката ракометна репрезентација Звонко Шундовски се реши да го врати во тимот десното крило Владимир Темелков за денешниот меч против Катар, откако вчера неговото место го зазеде ...

Резултати од првиот ден на СП во ракомет: Тунис испушти изненадување против Франција

Кирилица - 13.01.2013

Резултати од првиот ден на СП во ракомет: Тунис испушти изненадување против Франција На првиот ден од 23.Светското првенство во ракомет во Шпанија најблиску до изненадување беше селекцијата на Тунис ...

Падна и Катар, втора победа за осминафинале

Кирилица - 13.01.2013

Падна и Катар, втора победа за осминафинале Македонската ракометна репрезентација со 34:30 вечерва го победи Катар и со голема веројатност ќе се најде во осминафиналната фаза на Светското ракометно ...

Во 18 часот македонските ракометари на мегдан со Катар

Press24 - 13.01.2013

За Катар ова е четврто учество на Светските првенства и по пауза од шест години повторно се враќаат на светската ракометна сцена. Претходно учества имаа 2003, 2005 и 2007 година.

Чиле падна, следен е Катар

Inpress - 13.01.2013

Севиља, 13. јануари 2013 (ИНПРЕС) Македонската ракометна репрезентација по тешката победа над Чиле од 30:28, денеска во рамки на 2.коло од Б групата игра натпревар за влез во осминафиналето на СП.

Македонија го совлада Катар 34-30

Хитпортал - 13.01.2013

М акедонската ракометна репрезентација со 34:30 вечерва го победи Катар и со голема веројатност ќе се најде во осминафиналната фаза на Светското ракометно првенство кое се одржува во Шпанија.

СП ракомет: Македонија многу блиску до осминафинале

МРТ - 13.01.2013

Македонската ракометна репрезентација со 34:30 вечерва го победи Катар и со голема веројатност ќе се најде во осминафиналната фаза на Светското ракометно првенство кое се одржува во Шпанија.

СП ракомет: Тунис испушти изненадување

МРТ - 13.01.2013

На првиот ден од 23.Светското првенство во ракомет во Шпанија најблиску до изненадување беше селекцијата на Тунис која загуби во натпревар од светскиот и олимписки првак Франција со 30:27.

СП ракомет: Франција се извлече со Тунис

Сител - 13.01.2013

Светскиот и олимписки шампион Франција со многу напори успеа да победи во натпреварот од 1.коло совладувајќи го Тунис со 30:27. На другите дуели немаше изненадувања.

СП ракомет: Распоред за натпреварите од 2.коло групи

Сител - 13.01.2013

На 23.Светскот првенство во ракомет во Шпанија денеска се играат натпревари само во групите А и Б, додека другите две групи имаат слободен ден.

СП ракомет: Селекторот на Катар за Македонија размислува само на денот на натпреварот

Сител - 13.01.2013

По натпреварот со Данска селекторот на нашиот следен ривал Словенецот на клупата на Катар Борут Мачек истакна дека неговата екипа против европскиот шампион Данска направила премногу грешки во нападот ...

Катар противник кој мора да се победи

А1 On - 13.01.2013

Македонската ракометна репрезентација по тешката победа над Чиле од 30:28, денеска во рамки на 2.коло од Б групата игра натпревар за влез во осминафиналето на СП.

Лазаров предупредува: Катар е многу незгодна репрезентација

Курир - 13.01.2013

Македонскиот капитен Кирил Лазаров вели дека денешниот наш противник е доста незгодна репрезентација и претпазливо треба да се влезе во мечот. -Катар e многу интересна репрезентација.

СП ракомет: Тунис испушти изненадување

А1 On - 13.01.2013

На првиот ден од 23.Светското првенство во ракомет во Шпанија најблиску до изненадување беше селекцијата на Тунис која загуби во натпревар од светскиот и олимписки првак Франција со 30:27.

Лазаров: Катар е многу подобар од Чиле

Екипа - 13.01.2013

Во таборот на македонската репрезентација владее решеност да се остави зад себе разочарувачката игра против Чиле и на денешниот дуел против Катар да се покаже вистинското лице на „црвено-жолтите“.

Лазаров: Мора да внимаваме - Катар е многу незгодна репрезентација

Press24 - 13.01.2013

Капитенот Кирил Лазаров вели дека денешниот противник на македонските ракометари е доста незгодна репрезентација -Катар e многу интересна репрезентација.

Тешка победа за Македонија на стартот на СП

МРТ - 13.01.2013

Македонија ја оствари првата победа во својот премиерен настап на Светскиот ракометен шампионат во Шпанија, откако попладнево беше совладана селекцијата на Чиле со 30:28.

Русија го совлада Исланд, Данска супериорна против Катар

+инфо - 13.01.2013

На првиот ден со полна програма на 23. Светско ракометно првенство во Шпанија многу блиску до огромно изненадување беше селекцијата на Тунис против светскиот и олимписки шампион Франција.

Шундовски со прва „рокада“ на СП: Темелков против Катар, Мојсовски во „аут“

Екипа - 13.01.2013

Македонскиот селектор Звонко Шундовски уште по првиот одигран натпревар на Светското првенство се одлучи да направи рокада во нашиот тим.

Тунис испушти изненадување - ѕирнете ги резултатите од првите натпревари на СП

Press24 - 13.01.2013

На првиот ден од 23.Светското првенство во ракомет во Шпанија најблиску до изненадување беше селекцијата на Тунис која загуби во натпревар од светскиот и олимписки првак Франција со 30:27.

Борко: Чиле беше загревање, денеска ќе биде потешко

Спортклуб - 13.01.2013

Уште не се сумирани импресиите од вчерашниот натпревар против Чиле, а македонската ракометна репрезентација денеска ја очекува уште еден меч на Светското првенство во Шпанија.

Македонија вечерва на мегдан со Катар

+инфо - 13.01.2013

Македонската ракометна репрезентација вечерва (18 ч.) на Мундијалот во Шпанија силите ќе ги одмери против селекцијата на Катар во рамките на второто коло во групата Б.

Кире најдобар на првиот ден од Мундијалот

Спортклуб - 13.01.2013

На сите им е јасно дека Кире Лазаров е адутот на македонската репрезентација на Светското првенство, но и покрај релативно слабата игра на мечот со Чиле, тој се истакна со своите бројки на отворањето ...

Темелков на местото на Златко Мојсоски

+инфо - 13.01.2013

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Звонко Шундовски по вчерашното слабо издание на своите избраници при победата над Чиле (30-28), се одлучи за првата промена во тимот.

Лазаров: Мораме да бидеме внимателни, Катар е незгоден тим!

+инфо - 13.01.2013

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров порачува претпазлив пристап кон вечерашниот противник Катар на СП во Шпанија, ценејќи го како незгоден противник кој воопшто не е ...

Мојсоски оди на трибините - селекторот го врати Темелков

Press24 - 13.01.2013

Селекторот на ракометната репрезентација Звонко Шундовски одлучи десното крило Владимир Темелков да игра на денешниот меч против Катар, а на клупата да седне Златко Мојсоски.

Кој е Катар?

Спортклуб - 13.01.2013

За околу четири часа македонската репрезентација се среќава со Катар во рамките од второто коло на Светското првенство во Шпанија.

Шундовски ја призна грешката: Темелков се враќа во тимот, Златко Мојсоски во аут

МКД - 13.01.2013

Звонко Шундовски, селекторот на македонската ракометна селекција ја призна грешката во составувањето на тимот на дуелот со Чиле, па реши да го врати Владимир Темелков во составот на местото на Златко ...

Шундовски: Имаме лек за одбраната на Катар

Екипа - 13.01.2013

Македонските ракометари на чело со селекторот Звонко Шундовски се максимално подготвени за денешниот дуел со Катар (18 часот), на кој што „црвено-жолтите“ со евентуален триумф широко би си ги ...

СП ракомет: Промена во Македонија - Темелков место Златко Мојсоски

Сител - 13.01.2013

Македонската репрезентација на денешниот натпревар против Катар ќе настапи со една промена во составот на позицијата десно крило наместо Златко Мојсоски ќе настапи Владимир Темелков.

СП ракомет: Португалски судии за дуелот Македонија – Катар

Сител - 13.01.2013

Португалската судиска двојка Еурицио Николау и Иван Какадор ќе ја делат правдата на денешниот натпревар меѓу Македонија и Катар.

Манасков: Ќе го победиме Катар (ВИДЕО)

Курир - 13.01.2013

Македонското лево крило, Дејан Манасков вели дека Катар е поагресивна селекција од Чиле, но сепак уверува дека победата ќе биде обезбедена и на денешниот меч.

Од таборот на Македонија: Подготвени за дуелот со Катар

Сител - 13.01.2013

Македонската репрезентација денеска го игра можеби и клучниот дуел од групата во Севиља противник ни е Катар, селекција која вчера на отворањето во првото коло загуби од европскиот првак Данска со ...

Ристовски: Сигурно го победуваме Катар

Екипа - 13.01.2013

Македонската репрезентација се наоѓа пред значаен испит, со оглед на фактот дека триумф на денешниот натпревар против Катар ќе значи и пласман во осминафиналето од светскиот шампионат.

Борко: Атмосферата е одлична, нема конфликти, Катар ќе падне!

МКД - 13.01.2013

Македонскиот голман Борко Ристовски вчеа не го отвори Светското првенство како што се надевавме, имаше скромни пет одбрани за едно полувреме колку што настапи, но за денешниот меч со Катар, тој е ...

Катар ќе играл со „фластер“ на Лазаров, но Шундовски имал лек за тоа

МКД - 13.01.2013

Македонија на дуелот со Катар го има најсериозниот испит во првата фаза од Светското првенство, зашто со победа денеска против „нафташите“, нашата селекција ќе го има обезбедено пласманот во ...

Исланд го декласираше Чиле

Курир - 13.01.2013

За разлика од Македонија, Исланд немаше проблеми против аутсајдерот Чиле во второто коло од групата Б во рамките на Мундијлот во Шпанија.

Исланд го „прегази“ Чиле

Сител - 13.01.2013

Во првиот натпревар денеска од Б-групата во која игра нашата репрезентација репрезентацијата на Исланд убедливо со 38-22 го совлада нашиот вчерашен противник Чиле со што ја забележа првата победа на ...

Темелков наместо Златко Мојсоски

А1 On - 13.01.2013

На денешниот натпревар против репрезентацијата на Катар во составот на македонската репрезентација има една промена. На место на Златко Мојсоски селекторот Звонко Шундовски го пријави Владимир ...

Македонија го гази Катар!

Курир - 13.01.2013

Македонија има убедливо водство против Катар во натпреварот од второто коло на СП во Шпанија. За разлика од вчера кога се мачевме против Чиле, нашите ракометари денеска играат феноменално и по 30 ...

Фантастично полувреме на „црвено-жолтите“, плус 8 против Катар!

+инфо - 13.01.2013

Македонската ракометна репрезентација се покажува во сосема поинакво светло на дуелот против Катар во второто коло на Мундијалот во Шпанија.

Македонската ракометна машина почна да меле

Press24 - 13.01.2013

Македонија - Катар 21:13 на полувреме Македонската ракометна реперезентација на полувреме отиде со 8 голови предност над репрезентацијата на Катар. По првите 30 минути на семафорот стои 21:13.

Катар падна, но Македонија пак се „тресеше“ (ФОТО)

МКД - 13.01.2013

Македонија го оствари зацртаниот план, Светското првенство ја почна со две победи, откако денеска нашите ракометари повторно со големи тешкотии славеа, сега со Катар со 34-30.

Катар го победивме (34-30), а во првиот дел го видовме и она што го посакуваме од Македонија

Екипа - 13.01.2013

Дека мечот со Чиле беше само лош ден македонските ракометари покажаа на денешниот дуел со Катар, во кој што благодарение на одличните први триесет минути го совладаа противникот со 34-30, стигнаа до ...

Совладан и Катар, Македонија во осминафинале

Курир - 13.01.2013

Македонската репрезентација ја забележа втората победа на СП во Шпанија откако вечерва го совлада Катар со 34:30. Фантастично прво полувреме и игра на нерви во вториот дел, на крајот победа на ...

Фуриозно прво полувреме за победа над Катар

Оn.net - 13.01.2013

Машката ракометна репрезентација ја оствари целта и стигна и до втората победа на Светското првенство во Шпанија, откако со 34:30 го порази Катар.

Втора победа за репрезентацијата на Македонија

А1 On - 13.01.2013

По одличното прво полувреме и неизвесното второ Македонија победи во вториот натпревар од групата Б, против репрезентацијата на Катар.

Ракометарите рутински против Катар, со ширум отворени врати кон 1/8-финале!

+инфо - 13.01.2013

Македонската ракометна репрезентација ја забележа втората победа во исто толку мечеви на Мундијалот во Шпанија, славејќи против Катар со 34-30.

Нова победа на Македонија

Спортманија - 13.01.2013

Машката ракометна репрезентација на Македонија, ја оствари втората победа во второто коло на СП во Шпанија, против Катар со резултат од 30:34.

Победа над Катар - на ред е Исланд

Press24 - 13.01.2013

Македонија - Катар 34:30 Македонската ракометна реперезентација извојува победа во мечот против Катар во вториот меч од Светското првенство во Шпанија. Ракометарите славеа со 34:30.

Македонија продолжува триумфално

Оff.net - 13.01.2013

Со победа против Катар, ракометната репрезентација на Македонија го победи и вториот натпревар на Светското ракометно првенство во Шпанија.

Македонија преку Катар во 1/8 финалето на СП

Нетпрес - 13.01.2013

Ракометната репрезентација на Македонија ја забележа и втората победа на Светското првенство во Шпанија. “Црвено - жолтите” во вториот натпревар во Б групата славеја против Катар со 34:30 (21:13) и ...

Ракометарите подобри и од Катар

ЗаЗабава - 13.01.2013

Македонската реперезентација ја забележа втората победа во вториот натпревар на Светското првенство во ракомет кое се игра во Шпанија.

Нова победа на СП за Македонија, овој пат против Катар

СуперСпорт - 13.01.2013

Нашата најдобра ракоментна репрезентација ја оствари примарната цел, т.е пласман во осмина финалето од СП во ракомет кое се одржува во Шпанија, тие денес остварија нова победа и тоа против Катар од ...

Македонските ракометари денеска против Катар

Хитпортал - 13.01.2013

М акедонските ракометари денеска од 18 часот ќе играат со Катар и според првичните калкулации со евентуална победа ќе бидат многу блиску до осминафиналето.

Македонија ја оствари првата победа на стартот на СП против Чиле

Кирилица - 13.01.2013

Македонија ја оствари првата победа на стартот на СП против Чиле Македонија ја оствари првата победа во својот премиерен настап на Светскиот ракометен шампионат во Шпанија, откако вчера попладне беше ...

Шундовски ќе доаѓа на прес само кога ќе губи?!

Екипа - 13.01.2013

Македонија ја прославува втора победа на овој светски шампионат, а со самото тоа и пласманот во осминафиналето на мундијалот.

Бојкот од Шундовски: Ќе доаѓал на прес само кога Македонија ќе губи!

МКД - 13.01.2013

Селекторот Звонко Шундовски не дошол на пресот по мечот со Катар и го задолжил неговиот помошник Андон Бошковски да се сретне со новинарите.

Лазаров: Најдоброто од нас допрва доаѓа!

+инфо - 13.01.2013

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров го изрази задоволството по втората победа во второто коло од групата Б во Севилја против Катар (34-30), најавувајќи дека очекува ...

СП ракомет: Изјави од прес конференцвија

Сител - 13.01.2013

По натпреварот со Катар и втората победа во Севиља на прес конференцијата капитенот Кирил Лазаров изјави: - Одигравме добро прво полувреме знаевме што сакаме, но загрижувачки е фактот на психолошка ...

Мојсоски: Сега нека му ја мисли Исланд (ВИДЕО)

Курир - 13.01.2013

Еден од најдобрите на мечот со Катар, стружанецот Наумче Мојсоски потврди дека и покрај тренинзите и подготовките на 3-3 одбраната на Катар, тоа било клучниот детал за враќањето на противникот во ...

Наумче Мојсоски: Секоја топка на првенството е важна

Сител - 13.01.2013

На денешниот натпревар Наумче Мојсоски беше стрелец на шест голови, а за триумфот против Катар изјави: - По вчерашната победа и оваа над Катар практично сме во осминафиналето.

Лазаров: Има место за напредок

Оn.net - 13.01.2013

Македонската ракометна репрезентација благодарение на одличното прво полувреме ја оствари и втората победа на Мундијалот, совладувајќи го Катар со 34:30.

Мојсовски: Нека му ја мисли Исланд сега

МКД - 13.01.2013

Наумче Мојсовски по двете победи на Македонија на стартот на ракометниот Мундијал во Шпанија, порача дека очекува репрезентацијата да игра уште подобро во следните мечеви, особено ако ја повтори ...

Лазаров и Мојсоски: Покажавме дека можеме!

СуперСпорт - 13.01.2013

Изјавите на нашите најдобри играчи во денешниот дуел против Катар за официјалниот сајт на Кире Лазаров. Наумче Мојсоски еден од најдобрите поединци во дуелот против Катар потврди дека нашата ...

Македонија денес против Катар

Денешен - 13.01.2013

Македонските ракометари денеска од 18 часот ќе играат со Катар и според првичните калкулации со евентуална победа ќе бидат многу блиску до осминафиналето.

Навивачите очекуваат медал за Македонија

Тера - 13.01.2013

Не само од Битола, навивачи од други градови од Македонија пристигнаа во Севиља, Шпанија за да ја бодрат нашата репрезентацијата.

СП ракомет: Македонија многу блиску до осминафинале

Бриф - 13.01.2013

Македонската ракометна репрезентација со 34:30 вечерва го победи Катар и со голема веројатност ќе се најде во осминафиналната фаза на Светското ракометно првенство кое се одржува во Шпанија.

Втора победа за Македонија, падна и Катар

Точка - 13.01.2013

Ракометарите ја забележаа втората победа на Светското првенство, а нова ,,жртва’’ беше репрезентацијата на Катар, целта е остварена, но...

Македонија вечерва на мегдан со Катар

Либертас - 13.01.2013

Македонската ракометна репрезентација вечерва (18 ч.) на Мундијалот во Шпанија силите ќе ги одмери против селекцијата на Катар во рамките на второто коло во групата Б.

Катар е следниот – навиваме за Македонија

МК News - 13.01.2013

Македонија игра со Катар во 18:00 часот. Во првиот натпревар, по тежок натпревар со Чиле, Македонија извојува победа со со резултат 30:28.

Темелков на местото на Златко Мојсоски

Либертас - 13.01.2013

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Звонко Шундовски по вчерашното слабо издание на своите избраници при победата над Чиле (30-28), се одлучи за првата промена во тимот.

Лазаров: Катар е незгоден тим

Либертас - 13.01.2013

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров порачува претпазлив пристап кон вечерашниот противник Катар на СП во Шпанија, ценејќи го како незгоден противник кој воопшто не е ...

Македонија многу блиску до осминафинале

Локално - 13.01.2013

- Македонската ракометна репрезентација со 34:30 го победи Катар и со голема веројатност ќе се најде во осминафиналната фаза на Светското ракометно првенство кое се одржува во Шпанија.

Мора да го победиме КАТАР

Локално - 13.01.2013

Македонската ракометна репрезентација по тешката победа над Чиле од 30:28, денеска во рамки на 2.коло од Б групата игра натпревар за влез во осминафиналето на СП.

Катар е противник кој мора да се победи

Скопје инфо - 13.01.2013

Македонската ракометна репрезентација по тешката победа над Чиле од 30:28, денеска во рамки на 2.коло од Б групата игра натпревар за влез во осминафиналето на СП.

Македонија во осминафиналето на СП

Вечер Прес - 13.01.2013

Македонската ракометна репрезентација се пласира во 1/8 финалето на Светското првенство во Шпанија, откако на вториот натпревар во Б групата во Севилја го совладаа Катар со 34:30 (21:13).

Чиле лекција за "црвено-жолтите"

Вечер Прес - 13.01.2013

Ќе мора многу нешто да смениме во главите, се надевам дека во наредните натпревари ќе бидеме друг тим на теренот, изјави селектор Звонко Шундовски Македонската ракометна репрезентација стартуваше со ...

Втора победа: Македонија го совлада Катар – 30: 34

МК News - 13.01.2013

Утре нашите ракометари имаат залужен ден одмор, откако денеска ја совладаа репрезентацијата на Катар. Во првото полувреме доминантни на теренот, во второто полувреме неколку грешки, но сепак ...

Темелков наместо Златко Мојсоски

Н.Македонија - 13.01.2013

Hа денешниот натпревар против репрезентацијата на Катар во составот на македонската репрезентација има една промена На место на Златко Мојсоски селекторот Звонко Шундовски го пријави Владимир ...

СП ракомет: Македонија речиси во осминафинале!

Н.Македонија - 13.01.2013

Македонската ракометна репрезентација со 34-30 вечерва го победи Катар и со голема веројатност ќе се најде во осминафиналната фаза на Светското ракометно првенство кое се одржува во Шпанија Ова беше ...

Победа над Катар (34-30)

365 - 13.01.2013

Дека мечот со Чиле беше само лош ден македонските ракометари покажаа на денешниот дуел со Катар, во кој што благодарение на одличните први триесет минути го совладаа противникот со 34-30, стигнаа до ...

Темелков против Катар, Мојсовски во „аут“

365 - 13.01.2013

Македонскиот селектор Звонко Шундовски уште по првиот одигран натпревар на Светското првенство се одлучи да направи рокада во нашиот тим.

Прва победа за Македонија на СП за ракомет во Шпанија

24 Вести - 12.01.2013

Македонија ја оствари првата победа во својот премиерен настап на Светскиот ракометен шампионат во Шпанија, откако попладнево беше совладана селекцијата на Чиле со 30:28.

Македонија го победи Чиле со 30:28

Канал5 - 12.01.2013

Mакедонската ракометна репрезентација успеа да го совлада противникот Чиле во првиот натпревар на Светското ракометно првенство во Севиља, Шпанија.

Македонските ракометари денеска против Катар

24 Вести - 12.01.2013

Македонските ракометари денеска од 18 часот ќе играат со Катар и според првичните калкулации со евентуална победа ќе бидат многу блиску до осминафиналето.

Шундовски: Мора да се смени пристапот во играта

24 Вести - 12.01.2013

Среќен сум што победивме, иако на почетокот имавме нервозен пристап.Нашите технички грешки се причина за сериите на голови на противникот. Мора повеќе да се движиме во напад, да играме без топка.

Шундовски: Ќе мора многу нешто да смениме во главите

Дневник - 12.01.2013

Среќен сум што победивме, иако на почетокот имавме нервозен пристап. Нашите технички грешки се причина за сериите на голови на противникот. Мора повеќе да се движиме во напад, да играме без топка.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Грчевита победа за Македонија над Чиле

Дневник - 12.01.2013

Македонија ја оствари првата победа во својот премиерен настап на Светскиот ракометен шампионат во Шпанија, откако попладнево беше совладана селекцијата на Чиле со 30:28.

Шундовски: Мора да се смени пристапот во играта

Канал5 - 12.01.2013

Среќен сум што победивме, иако на почетокот имавме нервозен пристап. Нашите технички грешки се причина за сериите на голови на противникот. Мора повеќе да се движиме во напад, да играме без топка.

СП: Ракометарите подготвени за дуелот со Чиле

Дневник - 12.01.2013

Во 15.45 часот во Севиља нашата ракометна репрезентација го игра првиот натпревар на 23. Светско првенство во ракомет, а противник ќе ни биде селекцијата на Чиле.

СП ракомет: Македонија и Чиле на отворањето во Севиља

Канал5 - 12.01.2013

Натпреварите од 23-то Светско првенство во ракомет во групата Б што се игра во Севиља ќе бидат отворени со денешниот дуел Македонија – Чиле. Почетокот на натпреварот е во 15 часот и 45 минути.

(ФОТО) Тешка победа за Македонија на стартот на СП

Утрински - 12.01.2013

Ракометарите ја остварија првата победа на Мундијалот во Шпанија, откако потешко од очекувањата го совладаа Чиле со 30:28 Македонија ја оствари првата победа во својот премиерен настап на Светскиот ...

Тешка победа за Македонија на стартот на СП

Вест - 12.01.2013

Македонија ја оствари првата победа во својот премиерен настап на Светскиот ракометен шампионат во Шпанија, откако попладнево беше совладана селекцијата на Чиле со 30:28.

СП ракомет: Македонија и Чиле на отворањето во Севиља

24 Вести - 12.01.2013

Натпреварите од 23.Светско првенство во ракомет во групата Б што се игра во Севиља ќе бидат отворени со денешниот дуел Македонија – Чиле. Почетокот на натпреварот е во 15 часот и 45 минути.

СП ракомет: Распоред на натпреварите од 1-то коло

Канал5 - 12.01.2013

По вчерашниот натпревар меѓу домаќинот Шпанија и Алжир, на кој очекувано победа постигна „црвената фурија“ денеска се играат другите натпревари од 1-то коло.

Чиле и Катар мора да паднат

Утрински - 12.01.2013

Македонија викендов стартува на 23. Светско првенство во Шпанија. Капитенот Лазаров не очекува проблеми со Чилеанците денеска, а против Катарците утре вели дека ќе мора да се испотат Чиле е идеална ...

Македонија-Чиле: Прво полувреме со два гола предност

Дневник - 12.01.2013

Со резултат од 12-10 во корист на нашата ракометна репрезентација заврши првото полувреме од дуелот што денеска го играме против селекцијата на Чиле во рамките на 23. Светско првенство во ракомет.

СП Шпанија: Македонија го победи Чиле 30:28

Телма - 12.01.2013

Македонија натпреварите на СП во Шпанија ги започна со минимална победа против Чиле 30:28 . Иако се очекуваше лесен триумф сепак до победата дојдовме многу тешко а нашиот национален тим одигра со ...

Победа за Македонија против Чиле (30-28)

Дневник - 12.01.2013

Со победа од 30-28 Македонија го заврши првиот дуел на 23. Светско првенство во ракомет што го игравме против селекцијата на Чиле во Севиља, пред неколку стотини навивачи .

СП ракомет: Отпаднаа Темелков и Ојлески

Сител - 12.01.2013

Селекторот на македонската репрезентација Звонко Шундовски од 18.те играчи кои допатуваа во Севиља се реши од листата пријавени играчи да отпаднат десното крило Владимир Темелков и левото крило Гоце ...

Шундо го пријави списокот за првиот меч на СП: Без Ојлевски и без Темелков против Чиле

Екипа - 12.01.2013

ЕКИПА во Севилја, Стеван Цаневски Влатко Темелков и Гоце Ојлевски се ракометарите што отпаднаа од првичниот список на селекторот Звонко Шундовски за денешниот премиерен натпревар со Чиле (15.45 ч.).

Во првата фаза без Темелков и Ојлески

МКД - 12.01.2013

Десното крило Владимир Темелков и левото крило Гоце Ојлески отпаднаа од листата на македонската ракометна репрезентација за првата фаза од Светското првенство.

Чиле дојде да учествува, не да победува

Екипа - 12.01.2013

ЕКИПА во Севилја, Стеван Цаневски Македонската селекција на отворањето на овој светски шампионат ќе се сретне со Чиле, една од најслабите репрезентации на мундијалот.

Без Темелков и Ојлески против Чиле

Макфакс - 12.01.2013

Селекторот на Македонија, Звонко Шундовски, го одреди тимот кој ќе настапи на првиот натпревар на 23-то Светско првенство, кое во петокот започна во Шпанија.

Против Чиле без Темелков и Ојлески

Курир - 12.01.2013

Познат е составот на македонската ракометна репрезентација за првиот меч против Чиле, ги нема Темелков и Ојлески. На првиот меч на македонската ракометна репрезентација против Чиле нема да настапат ...

Чиле само втор пат на мундијалите

Сител - 12.01.2013

Нашиот прв противник на СП во Севиља, селекцијата на Чиле по вторпат во својата историја ќе игра на мундијалите. Чилеанците немаат сеуште победа, ги загубија сите натпревари на СП 2011г.

Македонија со победа против Чиле на стартот од Светското во ракомет

Кајгана - 12.01.2013

Првите минути од натпреварот започнаа со доминација на Македонија, па во 6-та минута од натпреварот, нашите ракометари имаа водство од 3:1.

Килаво прво полувреме на „црвено-жолтите“, само два гола предност!

+инфо - 12.01.2013

Македонската репрезентација има само два гола предност (12-10) по првите 30 минути игра против Чиле во првото коло од групата Б на СП во Шпанија.

Без Темелков и Ојлески против Чиле

Кајгана - 12.01.2013

Селекторот на Македонија, Звонко Шундовски, го одреди тимот кој ќе настапи на првиот натпревар на 23-то Светско првенство, кое во петокот започна во Шпанија.

Ракометарите едвај го совладаа Чиле

А1 On - 12.01.2013

Победа на македонската ракометна репрезентација на стартот на Светското првенство против Чиле многу потешко од очекувањата во првото коло од групата Б со 30:28.

Дремењето по аеродроми заврши, ракометарите уште „спијат“: Едвај го победивме Чиле (30-28)

Екипа - 12.01.2013

Македонија со победа го стартуваше својот настап на шампионатот во Шпанија. Тоа не е изненадување, но неочекувано беше македонските ракометари долго време да се мачат да го скршат отпорот на ...

Кои се противниците на Македонија на СП во Шпанија?

Кајгана - 12.01.2013

Македонската ракометна репрезентација денеска ќе го одигра првиот натпревар на 23-то Светско првенство што се одржува во Шпанија.

Со катастрофална игра Македонија го победи Чиле

Макфакс - 12.01.2013

Македонската ракометна репрезентација забележа победа над Чиле 30:28 (12:10), во првиот натпревар на Светското првенство.

Првите мачиња во вода се фрлаат: Македонија едвај го победи Чиле (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 12.01.2013

Македонската ракометна селекција со тешки маки го совлада Чиле (30-28) во првото коло од Светското првенство во Шпанија.

Со многу мака против аутсајдерот

Оn.net - 12.01.2013

Машката ракометна репрезентација со многу осцилации во играта оствари тесна победа над аутсајдерот Чиле од 30:28 на стартот од Светското првенство во Шпанија.

Македонија му се провлече на Чиле

Нетпрес - 12.01.2013

Македонската ракометна репрезентација забележа тешка победа на стартото од Светското првенство во Шпанија. “Црвено - жолтите” во првиот натпревар во Б - групата во Севилја потешко од очекуваното го ...

Распоред на натпревари на СП во ракомет Шпанија 2013 - Македонија стартува против Чиле

Кирилица - 12.01.2013

Распоред на натпревари на СП во ракомет Шпанија 2013 - Македонија стартува против Чиле Македонската ракометна репрезентација денес го започнува настапот на СП во Шпанија со натпреварот против Чиле во ...

Тешка победа против аутсајдерот Чиле

Курир - 12.01.2013

Македонија ја оствари целта, го совлада Чиле на старот од СП во Шпанија, но потешко од очекувањата. Македонската ракометна репрезентација го совлада Чиле со 30:28.

Македонија со победа против Чиле

Спортманија - 12.01.2013

Машката ракометна репрезентација на Македонија, оствари нова а воедно и прва победа на стартот од Светското Првенство во ракомет.

Многу осцилации и важна победа за Македонија

Таратур - 12.01.2013

Македонската ракометна репрезентација многу потешко од очекувањата со 30-28 (12-10) успеа да слави над аутсајдерот Чиле во првиот меч од групата Б на Светското првенство во Шпанија.

Ракометарите едвај до победа против Чиле

+инфо - 12.01.2013

Македонската ракометна репрезентација многу потешко од очекувањата со 30-28 (12-10) успеа да слави над аутсајдерот Чиле во првиот меч од групата Б на Светското првенство во Шпанија.

СП ракомет: Македонија – Чиле 15:45 минути

Хитпортал - 12.01.2013

Н атпреварите од 23.Светско првенство во ракомет во групата Б што се игра во Севиља ќе бидат отворени со денешниот дуел Македонија – Чиле. Почетокот на натпреварот е во 15 часот и 45 минути.

Аутсајдерот не намачи

ЗаЗабава - 12.01.2013

Македонската ракометна репрезентација со победа стартуваше на Светското првенство кое се игра во Шпанија. Во првиот натпревар со многу мака успеавме да славиме против аутсајдерот Чиле со 30-28, во ...

Светско првенство во ракомет- Македонија : Чиле 30 : 28

Р.С.Европа - 12.01.2013

Во првиот настап на Светското Првенство во ракомет за мажи, што се одржува во Шпанија, Македонија го совлада Чиле со 30:28.

Македонија се изнамачи со аутсајдерот Чиле

Оff.net - 12.01.2013

Македонската ракометна репрезентација првиот натпревар на Светското првенство во Шпанија го почна со триумф, но со издание далеку под очекувањата.

Македонија едвај го победи Чиле 30-28

Хитпортал - 12.01.2013

В о својот прв натпревар на светското првенство, македонските ракометари веројатно се покажаа во најлошото светло. Но сепак, и покрал постојаниот пад во играта на крајот нашата репрезентација успеа ...

Многу осцилации и важна победа за Македонија

Спортски - 12.01.2013

Македонската ракометна репрезентација многу потешко од очекувањата со 30-28 (12-10) успеа да слави над аутсајдерот Чиле во првиот меч од групата Б на Светското првенство во Шпанија.

Победа на Македонија на стартот на СП

Спортклуб - 12.01.2013

Македонската ракометна репрезентација многу потешко од очекувањата со 30-28 успеа да слави над аутсајдерот Чиле во првиот меч од групата Б на Светското првенство во Шпанија .

Шундовски: Од утре ќе почнеме да играме...

Екипа - 12.01.2013

Македонскиот селектор Звонко Шундовски не го криеше разочарувањето од слабата игра на своите избраници на дуелот против Чиле, меч што „црвено-жолтите“ со многу мака го добија едвај со два гола ...

Шундовски: Проблемот ни е во главата

МКД - 12.01.2013

Македонскиот селектор на ракометната репрезентација, Звонко Шундовски призна дека е разочаран од настапот на националниот тим на отварањето на Светското првенство во Шпанија, каде попладнево едвај до ...

Шундовски: Утре ќе биде подобро

Курир - 12.01.2013

Селекторот на македонската ракометна репрезентација не го криеше разочарувањето од играта на ракометарите, но потенцираше дека утре против Катар очекува подобра партија.

Македонија потешко до очекувањата против Чиле

СуперСпорт - 12.01.2013

Ракометната репрезентација на Македонија го совлада Чиле на првиот натпревар од 23-то Светското првенство во Шпанија. Играта веднаш ќе падне во заборав, само резултатот ќе остане да се памети.

Шундовски: Можеме многу подобро

Спортклуб - 12.01.2013

Нашата репрезентација со победа го стартуваше Светското првенство во Шпанија. Ракометарите беа поуспешни од селекција на Чиле со 30:28, но според прикажаното на теренот очекувавме далеку подобро ...

Шундовски: Ова не беше нашето вистинско лице

Нетпрес - 12.01.2013

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Звонко Шундовски, не го криеше незадоволството од играта на своите избраници во дуелот против Чиле, кој црвено жолтите го добија на мусули со 30:28.

Оценки: Лазаров и Манасков најдобри, Наумче тотално индиспониран

Спортклуб - 12.01.2013

Нашата ракометна репрезентација со победа го отвори Светското првенство во Шпанија над селекцијата на Чиле со 30:28. Но, според прикажаното на првиот натпревар не можеме да се надеваме на голем успех.

Македонија против Чиле на отворањето во Севиља

Курир - 12.01.2013

Натпреварите од 23.Светско првенство во ракомет во групата Б што се игра во Севиља ќе бидат отворени со денешниот дуел Македонија – Чиле. Почетокот на натпреварот е во 15 часот и 45 минути.

Шундовски: Мора да се смени пристапот во играта

А1 On - 12.01.2013

Среќен сум што победивме, иако на почетокот имавме нервозен пристап.Нашите технички грешки се причина за сериите на голови на противникот. Мора повеќе да се движиме во напад, да играме без топка.

Изјави по натпреварот Македонија - Чиле

Сител - 12.01.2013

За одиграниот натпревар од двата табора на прес конференцијата и во микс зоната изјавија. На селекторот Звонко Шундовски на прес конференцијата изјави: - Нашите технички грешки се причина за сериите ...

ВИДЕО Шундовски: Направивме премногу грешки

Сител - 12.01.2013

Селекторот Ѕвонко Шундовски на прес конференцијата по натпреварот не беше задоволен од прикажаното и особено ги истакна бројните технички грешки, повеќе од 20 но најави дека националниот тим веќе ...

ВИДЕО: Еве што изјавија Шундовски и Димовски по мечот со Чиле

Press24 - 12.01.2013

Прес конференција на селекторот Ѕвонко Шундовски и Ванчо Димовски по мечот со Чиле кој Макеоднија го доби со ...

Шундовски: Против Катар ќе бидеме подобри!

+инфо - 12.01.2013

Селекторот на машката македонска ракометна репрезентација Звонко Шундовски е разочаран од прикажаната игра на своите избраници на премиерниот дуел на Мундијалот во Шпанија.

Мораме многу подобро против Катар

Оn.net - 12.01.2013

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Звонко Шундовски беше незадоволен од лошата игра против Чиле. „Ракометарите мора да разберат дека треба да се игра максимално на секој натпревар.

СП ракомет: Црна Гора единствена од екс-Југославија загуби во 1.коло

Сител - 12.01.2013

Од земјите учеснички од поранешна Југославија во единствено Црна Гора не успеа да победи во 1.коло. На дуелот во Гранољерс тимот на Зоран Кастратовиќ загуби од Аргентина со 28:26.

Стоилов: Нема слаби репрезентации

Екипа - 12.01.2013

Пикерот на македонската репрезентација, Стојанче Стоилов, ќе настојува тој и неговите соиграчи што поскоро да го заборават потпросечниот меч против Чиле, за веќе на следните натпревари да го покажат ...

Франција едвај, Данска убедлива

Оn.net - 12.01.2013

Во првото коло од Светското првенство во Шпанија, фаворитите забележаа победи. Франција се намачи во дуелот против Тунис и дури во последните пет минути стигна до победа од 30:27.

Македонските ракометари денеска против Катар

А1 On - 12.01.2013

Македонските ракометари денеска од 18 часот ќе играат со Катар и според првичните калкулации со евентуална победа ќе бидат многу блиску до осминафиналето.

ВИДЕО: Македонија - Чиле (Најава)

СуперСпорт - 12.01.2013

Време е да се заборават сите добри и лоши страни во овие повеќе од три недели подготовки на машката ракометна репрезентација за мундијалот во Шпанија.

Кои се противниците на Македонија, Данска прв фаворит во Б групата

Макфакс - 12.01.2013

Македонската ракометна репрезентација, во сабота, ќе го одигра првиот натпревар на 23-то Светско првенство. Противник на ’црвено-жолтите’, во премиерниот меч во Б групата ќе биде селекцијата на Чиле, ...

Македонија денеска против Чиле

А1 On - 12.01.2013

Натпреварите од 23. Светско првенство во ракомет во групата Б што се игра во Севиља ќе бидат отворени со денешниот дуел Македонија – Чиле. Почетокот на натпреварот е во 15 часот и 45 минути.

Нашите ракометари ќе го одиграат првиот натпревар - Македонија денеска на дуел со Чиле

Press24 - 12.01.2013

Натпреварите од 23.Светско првенство во ракомет во групата Б што се игра во Севиља ќе бидат отворени со денешниот дуел Македонија – Чиле.

Светското првенство продолжува - ѕирнете кои натпревари се играат денеска

Press24 - 12.01.2013

По вчерашниот натпревар меѓу домаќинот Шпанија и Алжир, на кој очекувано победа постигна „црвената фурија“ денеска се играат другите натпревари од 1.коло.

Македонија против Чиле ја стартува новата мундијалска авантура

+инфо - 12.01.2013

Машката ракометна репрезентација на Македонија денеска ја стартува новата мундијалска авантура, почнувајќи го учеството на 23. Светско првенство во Шпанија.

Македонија стартува против Чиле на СП

Нетпрес - 12.01.2013

Македонската ракометна репрезентација денеска во (15.45 ч) во Севилја ќе го одигра првиот натпревар во Б- Групата на Светското првенство во Шпанија, против селекцијата Чиле.

СП ракомет: Македонија и Чиле на отворањето во Севиља

МРТ - 12.01.2013

Натпреварите од 23.Светско првенство во ракомет во групата Б што се игра во Севиља ќе бидат отворени со денешниот дуел Македонија – Чиле. Почетокот на натпреварот е во 15 часот и 45 минути.

СП во ракомет Шпанија 2013 – распоред на натпревари

МК News - 12.01.2013

Распоред на натпревари: Б група (Севиља) 1.коло 12 јануари – сабота 15:45 Македонија – Чиле, 18:00 Исланд – Русија, 20:15 Данска – Катар.

Со катастрофална игра Македонија го победи Чиле

Пулс24 - 12.01.2013

Македонската ракометна репрезентација забележа победа над Чиле 30:28 (12:10), во првиот натпревар на Светското првенство.

МАКЕДОНИЈА води по првото полувреме – 12:10

МК News - 12.01.2013

Македонија води по првото полувреме на првиот натпревар од Светското првенство во ракомет, против репрезентацијата на Чиле, со 12-10.

СП ракомет: Македонија и Чиле на отворањето во Севиља

Локално - 12.01.2013

Натпреварите од 23.Светско првенство во ракомет во групата Б што се игра во Севиља ќе бидат отворени со денешниот дуел Македонија – Чиле. Почетокот на натпреварот е во 15 часот и 45 минути.

Македонија против Чиле ја стартува новата мундијалска авантура

Либертас - 12.01.2013

Машката ракометна репрезентација на Македонија денеска ја стартува новата мундијалска авантура, почнувајќи го учеството на 23. Светско првенство во Шпанија.

СП: Македонија и Чиле на отворањето

Денешен - 12.01.2013

Натпреварите од 23-то Светско првенство во ракомет во групата Б што се игра во Севиља ќе бидат отворени со денешниот дуел Македонија – Чиле. Почетокот на натпреварот е во 15 часот и 45 минути.

Шундовски: Мора да се смени пристапот во играта

Локално - 12.01.2013

Среќен сум што победивме, иако на почетокот имавме нервозен пристап.Нашите технички грешки се причина за сериите на голови на противникот. Мора повеќе да се движиме во напад, да играме без топка.

Македонија го победи Чиле 30:28

МК News - 12.01.2013

Mакедонија успеа да го совлада противнијот Чиле во првиот натпревар на светското ракометно првенство во Севиља, Шпанија.

Македонија се намачи со Чиле

Точка - 12.01.2013

Прв натпревар, прва победа. Македонија победи, но ракометарите одиграа доста слабо и далеку под очекувањата. Каде е проблемот и зошто во Севиља не се игра како во Ниш? Започнавме добро и не го ...

Кире Лазаров: Да се посветиме максимално на задачата!

Пулс24 - 12.01.2013

Македонската ракометна репрезентација со нов предизвик, Светско Првенство кое се одржува во Шпанија, на кое нашата селекција ќе има можност да уште еднаш го докаже и покаже својот квалитет, нашиот ...

СП: Распоред на натпреварите од 1-то коло

Денешен - 12.01.2013

По вчерашниот натпревар меѓу домаќинот Шпанија и Алжир, на кој очекувано победа постигна „црвената фурија“ денеска се играат другите натпревари од 1.коло.

Македонија со победа го започна светското првенство

Либертас - 12.01.2013

Победа на македонската ракометна репрезентација на стартот на Светското првенство против Чиле многу потешко од очекувањата во првото коло од групата Б со 30:28.

Шундовски: Мора да се смени пристапот во играта

Н.Македонија - 12.01.2013

- Среќен сум што победивме, иако на почетокот имавме нервозен пристап.Нашите технички грешки се причина за сериите на голови на противникот. Мора повеќе да се движиме во напад, да играме без топка.

СП ракомет: Македонија против Чиле на отворањето во Севилја

Н.Македонија - 12.01.2013

Македонија ќе се сретне со Чиле во денешниот прв натпревар од групата Б во Севилја (15.45 часот.), во рамките на 23. Светско првенство во ракомет во Шпанија Македонските ракометари одработија полесен ...

Многу, многу грешки, но Македонија, сепак, го победи Чиле

Н.Македонија - 12.01.2013

Со веројатно најслабиот натпревар последниве неколку години Македонија, сепак, со победа, со 30-28, над Чиле, го почна настапот на Светското првенство во Шпанија.

Македонија води со 12-10

Н.Македонија - 12.01.2013

По првото полувреме во 1. коло на Светското ракометно првенство Македонија води со 12-10 во мечот со Чиле, во Севилја. Потешко од очекувањата и во веројатно најслабото прво полувреме во последно ...

Од фаворитите само Франција тешко победи

Н.Македонија - 12.01.2013

Сите фаворити на Светското првенство во ракомет победија во 1. коло, а само Франција имаше потежок пат до двата бода, во мечот со Тунис.

Да се стартува со победа

Идивиди - 12.01.2013

САБОТА, 12.01.2013 - 15:45ч МАКЕДОНИЈА - ЧИЛЕ Првиот меч на своето трето учество на Светските првенства македонската репрезентација ќе го има против селекцијата на Чиле против која сe освен победа ќе ...

Шундовски: Од утре ќе почнеме да играме…

365 - 12.01.2013

Македонскиот селектор Звонко Шундовски не го криеше разочарувањето од слабата игра на своите избраници на дуелот против Чиле, меч што „црвено-жолтите“ со многу мака го добија едвај со два гола ...

СП Ракомет Шпанија 2013, комплетна програма на натпреварите по групи

Канал5 - 11.01.2013

Со натпреварот Шпанија - Чиле вечерва од 19 часот стартува 23.то ракометно Светско првенство. Во првата фаза на Светскиот ракометен шампионат во Шпанија во машка конкуренција ќе се одиграат 60 ...

СП во ракомет Шпанија 2013 - распоред на натпревари

24 Вести - 11.01.2013

Со натпреварот Шпанија - Чиле вечерва од 19 часот стартува 23.то ракометно Светско првенство. Македонската информативна агенција го објавува распоредот со термините на одигрување на сите натпревари ...

СП во ракомет Шпанија 2013 - распоред на натпревари

МРТ - 11.01.2013

Со натпреварот Шпанија - Чиле вечерва од 19 часот стартува 23.то ракометно Светско првенство. Македонската информативна агенција го објавува распоредот со термините на одигрување на сите натпревари ...

СП во ракомет Шпанија 2013 - распоред на натпревари

Press24 - 11.01.2013

Со натпреварот Шпанија - Чиле вечерва од 19 часот стартува 23.то ракометно Светско првенство. Македонската информативна агенција го објавува распоредот со термините на одигрување на сите натпревари ...

Селекторот на Катар: „Чиле е нашата шанса„

СуперСпорт - 11.01.2013

Големата непознаница Катар е е една од селекциите кои најдолго се подготвуваат за овој мундијал. Како и претходно во минатото водена е од тренер од балканските простори, овој пат од словенецот Борут ...

Ракометарите 20 часа патуваа до Севилја

Нетпрес - 11.01.2013

Денеска со натпреварот меѓу Шпанија и Алжир (19.00 ч) во Мадрид стартува 23. Светско првенство во ракомете. Македонската рекометна репрезентација својот прв настап ќе го има утре (15.45) против ...

Стартува ракометниот Мундијал, Лазаров фаворит за топ-стрелец!

+инфо - 11.01.2013

Вечерва стартува ракометниот Мундијал во Шпанија, кој домаќинот од 19 часот го отвора против селекцијата на Алжир, а ќе трае до 27 јануари, за кога е закажано големото финале.

СП ракомет: Чиле прв противник на Македонија

Сител - 11.01.2013

За репрезентацијата на Чиле ова е второ учество на Светските првенства откако 2011 година на шампионатот во Шведска го освоија 22.место.

СП во ракомет Шпанија 2013 – распоред на натпревари

Хитпортал - 11.01.2013

С о натпреварот Шпанија – Чиле вечерва од 19 часот стартува 23.то ракометно Светско првенство. Еве го објавува распоредот со термините на одигрување на сите натпревари во групната фаза.

Eксклузивно: Распоред за натпреварите на македонската ракометна репрезентација

Скопје инфо - 11.01.2013

Машката ракометна репрезентација на Македонија отпатува за Севиља каде од сабота ги започнува настапите на мундијалот во Шпанија.

СП ракомет Шпанија 2013 – распоред на натпревари

Денешен - 11.01.2013

Со натпреварот Шпанија – Чиле вечерва од 19 часот стартува 23.то ракометно Светско првенство. Македонската информативна агенција го објавува распоредот со термините на одигрување на сите натпревари ...

Ракометарите отпатуваа по најдобриот пласман

Н.Македонија - 11.01.2013

На првото свое СП, во 1999 година, Македонија го освои 18. место меѓу 24 селекции, оставајќи зад себе само неевропски репрезентации, а 10 години подоцна беше 11-та (исто меѓу 24), кога полоши од нас ...

Нов голем предизвик

Н.Македонија - 11.01.2013

Македонија на прв поглед е во група што ја посакувавме и во која нашата репрезентација може да го најде своето место за пласман понатаму ОД СТРУЧЕН АГОЛ На прагот сме на уште едно светско првенство, ...

Противник по мера за прв меч на СП

Н.Македонија - 11.01.2013

ОД СТРУЧЕН АГОЛ Ако можевме да избираме со кого би сакале да почнеме на ова СП, тогаш тоа е за нас анонимната селекција на Чиле.

Чиле и Катар за заверка на осминафиналето

Н.Македонија - 11.01.2013

И покрај завчерашното исцрпувачко патешествие од 20 часа до крајната дестинација во Севилја, македонските репрезентативци оптимистички гледаат на првите два воведни меча во групата Б МАКЕДОНИЈА ...

Македонија го почнува Мундијалот со Чиле в сабота

Канал5 - 10.01.2013

Мундијалот почнува в петок со натпреварот меѓу домаќинот Шпанија и Алжир, а Македонија првиот меч против Чиле ќе го одигра в сабота.

Акцент на Чиле и на Катар

Утрински - 10.01.2013

Со две победи во првите две кола би била обезбедена основната цел - пласман меѓу 16 најдобри селекции во светот Водејќи се од сопствената девиза „чекор по чекор“, најдобрите македонски ракометари се ...

Македонија на СП оди со императив осминафинале, а со желба за медал

Кирилица - 10.01.2013

Македонија на СП оди со императив осминафинале, а со желба за медал Македонската ракометна репрезентација, на неполни три дена до почетокот на Светското првенство во Шпанија, ја одржа последната ...

Мачек: На сите ќе им пружиме отпор

Спортклуб - 10.01.2013

Словенецот на клупата на Катар, Борут Мачек во интервју за порталот Балкан хендбол вели дека иако Катар се смета за аутсајдер во групата, тие нема лесно да се предадат и ќе пружат достоен отпор на ...

Ракометарите заминаа за Шпанија, Манасков ветува борба за секоја топка

Макфакс - 10.01.2013

Ракометната репрезентација на Македонија, во четвртокот, од Софија, преку Рим и Мадрид, замина за Севиља, каде ќе учествува на 23-то Светско првенство.

Амбиции за висок лет

Вечер Прес - 10.01.2013

РАКОМЕТ: МАКЕДОНИЈА (МАЖИ) ОТПАТУВА НА СП 2013 ВО ШПАНИЈА Нашата репрезентација ќе игра во "Б" групата, а првиот настап во Севилја ќе го има утре против Чиле.

Осминафиналето е реалност, медалот е желба

Н.Македонија - 10.01.2013

Имаме млади играчи, како што се крилата Манасков и Георгиевски, со кои добивме многу во играта, така што со поискусните сега може малку и да се калкулира, смета капитенот Кирил Лазаров, кој верува ...

Се гледаме пак на триумфалната порта

Вест - 09.01.2013

Со желба повторно да поминат низ Порта Македонија за две недели, најдобрите македонски ракометари в Севилја, в сабота, го почнуваат настапот на 23. светско првенство, чиј домаќин е Шпанија.

Пласман меѓу најдобрите 16 репрезентации во светот реалност, медал потајна желба

Телма - 09.01.2013

Македонската ракометна репрезентација, во четврток, од Софија, преку Рим и Мадрид треба да пристигне во Севилја, каде од 11 до 23 јануари ќе учествува на Светското првенство.

Македонија на СП оди со императив осминафинале, а со желба за медал

Канал5 - 09.01.2013

Македонската ракометна репрезентација, на неполни три дена до почетокот на Светското првенство во Шпанија, ја одржа последната прес-конференција пред тргнувањето за Севиља, град каде Македонија ќе ги ...

Ракометарите заминуваат во Шпанија со желба за медал

А1 On - 09.01.2013

Македонската ракометна репрезентација, на неполни три дена до почетокот на Светското првенство во Шпанија, ја одржа последната прес-конференција пред тргнувањето за Севиља, град каде Македонија ќе ги ...

Шундовски: Реалноста е осминафинале, а желба е медал

МКД - 09.01.2013

Македонскиот ракометен селектор Звонко Шундовски, скромно и без никакво залетување со изјавите ја смирува еуфоријата во јавноста, која од репрезентацијата има големи очекувања на претстојното СП во ...

Лазаров: Ширината на тимот е нашиот квалитет

Кајгана - 09.01.2013

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, свесен за можностите на соиграчите и со оптимизам го очекува почетокот на Светското првенство во Шпанија.

Македонија на СП оди со императив осминафинале, а со желба за медал

МРТ - 09.01.2013

Македонската ракометна репрезентација, на неполни три дена до почетокот на Светското првенство во Шпанија, ја одржа последната прес-конференција пред тргнувањето за Севиља, град каде Македонија ќе ги ...

Шундовски: Осминафиналето е реалност, но желбите се поголеми!

Спортски - 09.01.2013

Селекторот на машката ракометна репрезентација, Звонко Шундовски, посочува дека ракометарите во позитивна атмосфера ќе патува за Шпанија, во обид да стигне до што подобар пласман на мундијалот што ...

Шундовски: Осминафиналето е реалност, но желбите се поголеми!

Таратур - 09.01.2013

Селекторот на машката ракометна репрезентација, Звонко Шундовски, посочува дека ракометарите во позитивна атмосфера ќе патува за Шпанија, во обид да стигне до што подобар пласман на мундијалот што ...

Шундовски: Осминафиналето е реалност, а желбите се поголеми

Екипа - 09.01.2013

Македонската ракометна репрезентација во позитивна атмосфера ќе патува за Шпанија, во обид да стигне до што подобар пласман на мундијалот што официјално стартува в петок.

Лазаров: Подготвени сме за Чиле и Катар

Курир - 09.01.2013

Успехот во изминативе години ни дозволува да си ја доделиме фаворитската одлука против Чиле и Катар, истакна капитенот на македонската машка ракомента репрезентација, Кире Лазаров.

Шундовски: Осминафиналето е реалност, желбата е медал

Курир - 09.01.2013

Селекторот на машката ракометна репрезентација, Звонко Шундовски, посочува дека момците подготвено тргнуваат за Шпанија, на Светското првенство во ракомет.

Лазаров: Подготвени сме за Чиле и Катар

Press24 - 09.01.2013

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров истакна дека со успехот кој што го постигнавме изминатите две години, може да си дозволиме да си ја дозволиме фаворитската улога против ...

Шундовски: Пласманот меѓу 16 е реалност, посакувам да се бориме за медал

Макфакс - 09.01.2013

Полни со оптимизам македонските ракометни репрезентативци заминуваат за Шпанија, каде в петок ќе започне Светското првенство.

Лазаров: Нема опуштање со Чиле и Катар, менталитетот тоа не ни го дозволува (ФОТО)

МКД - 09.01.2013

Македонскиот капитен Кирил Лазаров како ретко досега со оптимистички мисли пред заминувањето на СП во Шпанија, кое стартува викендов, а Македонија првиот меч го игра в сабота со аутсајдерот Чиле.

Шундовски: Осминафиналето е реалност, желбата е медал

Press24 - 09.01.2013

Селекторот на македонската машка ракометна репрезентација Ѕвонко Шундовски истакна дека неговите момци подготвено ќе патуваат на Светското првенство во Шпанија Подготовките беа во три фази од кои во ...

Лазаров: Имаме ’ширина’ во играта, тоа е нашиот квалитет

Макфакс - 09.01.2013

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, свесен за можностите на соиграчите и со оптимизам го очекува почетокот на Светското првенство во Шпанија.

Мундијалското 1/8-финале реалност, желбите се освојување медал!

+инфо - 09.01.2013

Машката ракометна репрезентација пред утрешното заминување за Шпанија, каде од 11. до 27 ќе се одржи Светското првенство, одржа прес конференција на која селекторот Звонко Шундовски и капитенот Кирил ...

Реалноста е осминафинале, желбата е медал

Сител - 09.01.2013

Македонската ракометна репрезентација, денеска ја одржа завршната прес конференција пред настапот на Светското првенство во Шпанија.

Шундовски: Осминафиналето е реалност

Оn.net - 09.01.2013

Машката ракометна репрезентација одржа прес конференција пред утрешното заминување на СП кое ќе се одржи од 11. до 27. јануари во Шпанија.

Шундовски: Реалност е да играме 1/8 финале, но ќе се бориме за медал

Нетпрес - 09.01.2013

Македонската ракометна репрезентација утре во раните утрински часови во позитивна атмосфера ќе отпатува на СП во Шпанија, Селекторот Звонко Шундовски, изрази оптимизам за остварување на добар ...

Македонија на СП оди со желба за медал

Бриф - 09.01.2013

Македонската ракометна репрезентација, на неполни три дена до почетокот на Светското првенство во Шпанија, ја одржа последната прес-конференција пред тргнувањето за Севиља, град каде Македонија ќе ги ...

Голем успех во светската осумка

Вечер Прес - 09.01.2013

Во редовите на нашата селекција владее оптимистичка атмосфера, сите посакуваат да се мине првиот круг, а потоа и да се обезбеди пласман во нокаут-фазата, а голем успех би било кога би се пласирале во ...

Македонија на СП оди со желба за медал

Денешен - 09.01.2013

Македонската ракометна репрезентација, на неполни три дена до почетокот на Светското првенство во Шпанија, ја одржа последната прес-конференција пред тргнувањето за Севиља, град каде Македонија ќе ги ...

Нападот засега е подобар од одбраната

Н.Македонија - 09.01.2013

На тест-средбите со Саудиска Арабија, Египет и со Србија се постигнати 28,3 гола по натпревар (најефикасни беа К. Лазаров, Манасков и Н.

Македонија на СП оди со императив осминафинале, а со желба за медал

Идивиди - 09.01.2013

Македонската ракометна репрезентација, на неполни три дена до почетокот на Светското првенство во Шпанија, ја одржа последната прес-конференција пред тргнувањето за Севиља, град каде Македонија ќе ги ...

Даскалоски и М. Стоилов отпаднаа за мундијалот

Утрински - 08.01.2013

Селекторот Шундовски реши во Шпанија да води 18 играчи, од кои двајца ќе бидат резерва Голманот Златко Даскалоски и левиот бек Митко Стоилов нема да бидат дел од ракометната репрезентација на ...

Митков и Даскаловски ќе го гледаат СП на ТВ

Дневник - 08.01.2013

Меѓу 18-те играчи за кои се реши селекторот Шундовски има само двајца голмани, но по три пивотмени и три десни крила Митко Стоилов повторно нема среќа да игра на големо ракометно натпреварување.

Распоред на натпреварите на нашите ракометари

Курир - 08.01.2013

Остануваат уште четири дена до првиот меч на Македонија на СП во Шпанија. Остануваат уште четири дена до одигрувањето на првиот меч на македонската ракометна репрезентација на СП во Шпанија.

Шундовски: Наша првична цел е пласман во осминафиналето на СП

Кирилица - 08.01.2013

Шундовски: Наша првична цел е пласман во осминафиналето на СП Наша прва цел е да победиме на првите два натпревара против Чиле и Катар и да се пласираме во осминафиналната фаза на Светското ...

Стоилов и Даскаловски отпаднаа

Пулс24 - 08.01.2013

Македонската ракометна репрезентација на Светското Првенство во Шпанија ќе настапи без Митко Стоилов поради повреда и голманот Златко Даскаловски.

Шундовски ги избриша М. Стоилов и Даскаловски

Н.Македонија - 08.01.2013

На Мундијалот ќе бидат пријавени 16 играчи, додека двајца ќе бидат резерви, со можност на замена според регулативите на првенството Ќе ја предводи Македонија на СП: капитенот Кирил Лазаров Македонија ...

Распоред на натпревари – А група (Гранољерс - Барселона)

Сител - 07.01.2013

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ – ШПАНИЈА 2013 Распоред на натпревари – А група (Гранољерс - Барселона) 1.коло 12.јануари - сабота 16:00 Германија – Бразил 18:15 Аргентина – Црна Гора 20:45 Франција - ...

Распоред на натпревари – Б група (Севиља)

Сител - 07.01.2013

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ – ШПАНИЈА 2013 Распоред на натпревари – Б група (Севиља) 1.коло 12. јануари – сабота 15:45 Македонија – Чиле 18:00 Исланд – Русија 20:15 Данска – Катар 2.коло 13.