TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шестмина хоспитализирани во Египет со симптоми на птичји грип

А1 - 11.02.2007

Шест лица, меѓу кои и едно тригодишно девојче, се хоспитализирани во болница во Египет во тешка здравствена состојба и симптоми на птичји грип. Заболените се од село во провинцијата Фајум, јужно од Каиро. Сите имале контакт со птици, од кои неколку подоцна биле пронајдени мртви.

Шест лица хоспитализирани во Египет со симптоми на птичји грип

Канал5 - 11.02.2007

Шест лица, меѓу кои и едно тригодишно девојче, се хоспитализирани во болница во Египет во тешка здравствена состојба и симптоми на птичји грип. Каиро, 11 февруари (МИА) - Шест лица, меѓу кои и едно тригодишно девојче, се хоспитализирани во болница во Египет во тешка здравствена состојба и симптоми ...

Птичјиот грип во Британија дошол од Унгарија

Утрински - 10.02.2007

ЛОНДОН - Официјални лица ќе ги продолжуваат испитувањата за теоријата дека болеста птичји грип на фарма за мисирки во Сафолк, Велика Британија, е предизвикана од живина од една фабрика во Унгарија. Владата веќе не смета дека дива птица го донела вирусот на фармата „Бернар Метјус“ во Холтон.

Нови случаи на птичји грип во Пакистан и Јужна Кореја

Канал5 - 10.02.2007

Пакистан и Јужна Кореја денеска пријавија нови случаи на птичји грип кај пилиња, со што се потврдија податоците на Обединетите нации дека новиот бран вирус Х5Н1 главно потекнува од домашната живина, а не од птиците преселници.

Потврдено присуството на вирусот на птичји грип во Турција

А1 - 09.02.2007

Турските власти синоќа потврдија дека меѓу живината во селото Богазкој, во округот Батман има птичји грип, како и оти три деца кои биле во контакт со заболена птица се хоспитализирани со симптоми на болеста. Турското Министерство за земјоделство соопшти дека во селото угинале 170 од вкупно 900 ...

„Унгарска врска“ на птичјиот грип во британската живинарска фарма во Сафолк

Канал5 - 09.02.2007

Птичјиот грип што ја зафати фармата за мисирки „Бернард Метјус“ во англиската област Сафолк, „најверојатно е увезен“ од Унгарија, соопшти британската ветеринарна управа. Лондон, 9 февруари (МИА) - Птичјиот грип што ја зафати фармата за мисирки Бернард Метјус во англиската област Сафолк, ...

Потврдено присуството на вирусот на птичји грип во Југоисточна Турција

Канал5 - 09.02.2007

Турските власти синоќа потврдија дека меѓу живината во селото Богазкој, во округот Батман има птичји грип, како и оти три деца кои биле во контакт со заболена птица се хоспитализирани со симптоми на болеста. Анкара, 9 февруари (МИА) - Турските власти синоќа потврдија дека меѓу живината во селото ...

Ново жариште на птичји грип во Турција

Макфакс - 09.02.2007

Анкара Ново жариште на птичји грип е регистрирано во југоисточниот дел на Турција, соопшти турското Министерство за земјоделство. Официјалното соопштение следеше откако четири деца починаа од смртоносниот вирус H5N1 на птичјиот грип во провинцијата Батман.

Потврдено присуство на птичји грип во Турција

Макфакс - 09.02.2007

Анкара Вирусот на птичји грип, чија појава беше регистрирана во селото Богазљкој, југоисточна Турција, е од смртоносниот тип Х5Н1, соопшти турските власти Министерството за земјоделие на Турција наведува дека во споменатото село каде што се регистрирани болните птици, четири деца се пренесени во ...

Нема птичји грип во Москва

Макфакс - 08.02.2007

Москва Појавата на птичји грип во Москва и во околина може да се смета за завршена, изјави денеска шефот на ветеринарната служба на руската Управа за земјоделство, Николај Власов. „Московскиот инцидент, како што ние го нарекуваме е исцрпен, сега тоа е очигледно“, изјави Власов, додавајќи дека ...

Ветеринар од британска фарма зафатена со птичји грип префрлен во болница

А1 - 07.02.2007

Ветеринар од фармата на мисирки во англиската област Сафолк итно е префрлен во болница поради инфекција на респираторниот систем. Лекарите од болницата во градот Нотингам каде е префрлен ветеринарот, изјавиле дека станува збор за „блага форма на заболеност“ и во тек се испитувања за да се утврди ...

ЕУ со мерки за заштита ...

Вест - 07.02.2007

Брисел, 7 февруари - Со цел да се уништат и да се стават под контрола жариштата на птичји грип, ЕУ донесе мерки и прописи кон кои ќе мора да се придржува секоја од 27-те земји-членки на Унијата, ако болеста, која е опасна и за луѓето, се појави на нејзина територија.

Македонија забрани увоз на живина од Велика Британија

Утрински - 07.02.2007

Македонија воведе забрана за увоз на живина и производи од живинско месо, соопшти портпаролката на Министерството за земјоделство, Соња Трајкова. Забраната ја издаде Ветеринарната управа при Министерството, откако во Британија беше констатирано дека птиците во локалната фарма „Суфолк“ се заразени ...

Ветеринарот од британската фарма зафатена со птичји грип не е инфициран со Х5Н1

Канал5 - 07.02.2007

Ветеринарот од фармата за мисирки во англиската област Сафолк, кој беше итно префрлен в болница поради инфекција на респираторниот систем, не е инфициран со вирусот на птичјиот грип, соопшти британската Агенција за здравство.

Прв случај на птичји грип меѓу луѓето во Лаос

Макфакс - 07.02.2007

Ханој Прв случај на птичји грип меѓу луѓето е откриен во Лаос, соопштија денеска властите во заедничкото соопштение со Светската здравствена организација (СЗО). „Тестовите спроведени во две лаборатории на Тајланд, според методот на СЗО, се покажаа позитивни на H5N1“, се вели во соопштението.

ЕУ донесе заштитни мерки

Вечер - 07.02.2007

Со цел да се уништат и да се стават под контрола жариштата на птичји грип, ЕУ донесе мерки и прописи, пренесува МИА. Кон нив ќе мора да се придржува секоја од 27-те земји-членки на Унијата, ако болеста, која е опасна и за луѓето, се појави на нејзина ...

Во Египет 12-та жртва на птичјиот грип

А1 - 06.02.2007

Седумнаесетгодишна Еѓипјанка починала од птичји грип, со што бројот на жртвите на болеста во Египет достигна 12. Нури Нади живеела во подрачјето Фајум, јужно од Каиро. Неименуван претставник на Светската здравствена организација изјави дека се уште нема официјална потврда за смртта на девојката.

ЕУ во паника од птичји грип

Вест - 06.02.2007

АМСТЕРДАМ, 6 февруари (АП) - Живинарските фарми низ Европа од вчера се подготвени за евентуална појава на птичји грип што може да се прошири преку Северното Море од дивите птици што доаѓаат од Велика Британија каде што има случаи на болеста.

Птичјиот грип се врати во земјите на ЕУ

Утрински - 06.02.2007

ПАРИЗ - Францускиот министер за земјоделство вчера изјави дека новиот случај на појава на смртоносниот птичји грип во источна Англија бара внимателност и дека земјата е подготвена да ги зајакне мерките, чија цел е да се сопре ширењето на болеста.

Забранет увозот на живина од Велика Британија

Дневник - 06.02.2007

Македонија воведе забрана за увоз на живина и производи од живинско месо од Велика Британија, соопшти вчера портпаролката на Министерството за земјоделие, Соња Трајкова. Забраната, како што соопшти Макфакс, ја издаде Ветеринарската управа при Министерството, откако во Британија беше констатирано ...

Во Египет 12-та жртва на птичјиот грип

Канал5 - 06.02.2007

Седумнаесетгодишна Египјанќа починала од птичји грип, со што бројот на жртвите на болеста во Египет достигна 12. Каиро, 6 февраури (МИА) - Седумнаесетгодишна Египјанќа починала од птичји грип, со што бројот на жртвите на болеста во Египет достигна 12.

Птичјиот грип во В.Британија најверојатно пренесен од Унгарија

Макфакс - 06.02.2007

Лондон Увезени птици од Унгарија најверојатно се причина за ширење на птичјиот грип во Велика Британија, сметаат британските ветеринари. Според досегашните истражувања, мала е шансата птичјиот грип да бил предизвикан од диви птици, бидејќи видот на вирусот кој бил откриен 99 отсто е идентичен како ...

Забрана за увоз на живина од Британија

Вечер - 06.02.2007

Ветеринарната управа го забрани увозот на живина и преработки од пилешко месо од Велика Британија поради појава на птичји грип на локална фарма во таа земја. Од Министерството за земјоделство велат дека воспоставениот систем кај нас е таков, штом ќе се констатира во некоја земја птичји грип, веднаш ...

Од каде птичји грип во Британија?

Вечер - 06.02.2007

Можен извор е Унгарија, но и сите други земји, со исклучок на Македонија и БиХ каде засега, единствено во Европа, нема случаи на птичји грип. Се тврди дека нема опасност за луѓето, но, сепак, вчера заседаваше Комисијата на британската влада за вонредни состојби - КОБРА Заканата за пренесување на ...

Птичји грип регистриран во 10 области во Русија

Макфакс - 06.02.2007

Москва Во Русија на територијата на Централниот федерален округ е потврдено постоењето на птичји грип во Москва, во осум реони во Московската област и во еден реон во Калужската област. Во соопштението на Министерството за вонредни ситуации се посочува, дека се уништени вкупно 2.146 птици, од нив ...

Британија се подготвува за пандемија од птичји грип

А1 - 05.02.2007

Велика Британија сериозно се подготвува за евентуална пандемија од птичји грип, изјави министерот за здравство Патриша Хјуит откако минатата седмица беше откриен вирусот Х5Н1 на живинарска фарма во областа Сафолк. Таа оцени дека опасноста од глобално ширење на птичјиот грип засега е мала.

Британија уби десетици илјади мисирки поради птичји грип

Вест - 05.02.2007

ХОЛТОН, Англија, 5 февруари (Ројтерс) - Британија со гас уби десетици илјади мисирки и ги прошири ограничувањата за движење на живината за да го спречи ширењето на смртоносниот птичји грип од фарма во источна Англија. Откривањето на опасната Х5Н1 ниска птичји грип на фарма водена од најголемиот ...

Велика Британија се подготвува за пандемија од птичји грип

Канал5 - 05.02.2007

Велика Британија сериозно се подготвува за евентуална пандемија од птичји грип, изјави министерот за здравство Патриша Хјуит откако минатата седмица беше откриен вирусот Х5Н1 на живинарска фарма во областа Сафолк. Лондон, 5 февруари (МИА) - Велика Британија сериозно се подготвува за евентуална ...

Македонија забрани увоз на живина и живински производи од Велика Британија

Макфакс - 05.02.2007

Скопје Македонија воведе забрана за увоз на живина и производи од живинско месо, соопшти денеска за Макфакс портпаролката на министерството за земјоделие, Соња Трајкова. Забраната синоќа ја издаде Ветеринарната управа при Министерството, откако во Британија беше констатирано дека птиците во ...

Покрената истрага за птичјиот грип во Велика Британија

Макфакс - 05.02.2007

Лондон Околу 160.000 мисирки се убиени и запалени денеска на фармата Суфолк, во Велика Британија, по откривањето дека птиците се заразени со вирусот на птичји грип H5N1. Британските медиуми јавуваат дека е покрената службена истрага за причините за избивањето на болеста, за да се спречи нејзиното ...