TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Белата куќа соопшти дека Ципрас и Пенс синоќа телефонски разговарале за името

Фокус - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата на Белата куќа.

Ципрас и Пенс телефонски разговарале за преговорите за името на Република Македонија

24 Вести - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата на Белата куќа.

Потпретседателот на сад Пенс зборувал со Ципрас за преговорите со Заев

Сакам да кажам - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајк Пенс напиша на Твитер дека се слушнал со грчкиот премиер Алексис Ципрас и му кажал дека заедно со македонскиот премиер Зоран Заев имаат историска шанса да го решат спорот за името и да промовираат мир и стабилност ...

Ципрас и му реферирал на Пенс за преговорите за името

+инфо - 20.05.2018

Според соопштението, Пенс „му се заблагодарил на Ципрас за покажаното лидерство, заедно со она на македонскиот премиер Зоран Заев, во нивниот обид да го решат деценискиот спор за името на Македонија“.

Ципрас и Пенс телефонски разговарале за преговорите за името на Република Македонија

А1 On - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата на Белата куќа.

Американскиот потпретседател Пенс го охрабрил Ципрас да продолжи со разговорите за заемно прифатливо име

Слободен Печат - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата на Белата куќа.

Ципрас и Пенс телефонски разговарале за преговорите за името на Република Македонија

МКД - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата на Белата куќа.

Ципрас и Мајкл Пенс разговарале за спорот за името

Р.С.Европа - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата на Белата куќа.

Пенс по разговорот со Ципрас: Грција и Македонија се пред историска можност

МКД - 20.05.2018

Американскиот потпретседател, Мајкл Пенс и грчкиот премиер, Алексис Ципрас, телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, по што Пенс на социјалната мрежа „Твитер" го соопшти својот став во врска со ...

Ципрас и Пенс телефонски разговарале за преговорите за името на Република Македонија

Стандард - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата на Белата куќа.

Мајк Пенс го охрабри Ципрас да продолжи да работи со Заев за взаемно прифатливо решение

Независен - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајк Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата на Белата куќа.

Пенс по разговорот со Ципрас: Грција и Македонија се пред историска можност

Таратур - 20.05.2018

Американскиот потпретседател, Мајкл Пенс и грчкиот премиер, Алексис Ципрас, телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, по што Пенс на социјалната мрежа „Твитер“ го соопшти својот став во врска со ...

Ципрас и Пенс телефонски разговарале за преговорите за името на Република Македонија

Сител - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата на Белата куќа.

Потпретседателот на САД зборувал со Ципрас – преговорите да продолжат

Нова ТВ - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс синоќа телефонски разговарал со грчкиот премиер Ципрас, само неколку часа откако Грција го одби предлогот Илинденска Македонија. Од Белата Куќа соопштија дека Пенс „му се заблагодарил на Ципрас за покажаното ...

Пенс по разговорот со Ципрас: Грција и Македонија се пред историска можност

Макфакс - 20.05.2018

Американскиот потпретседател, Мајкл Пенс и грчкиот премиер, Алексис Ципрас, телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, по што Пенс на социјалната мрежа „Твитер“ го соопшти својот став во врска со ...

Време е за дома…

+инфо - 20.05.2018

После објавувањето на прифатениот предлог од страна на Заев, секое нивно негирање, понатамошно условување, ќе ја засилува нашата преговарачка позиција, што подразбира дека јавното објавување на предлогот за можно прифатливо име на нашата држава, е ...

Пенс го охрабри Ципрас да работи со Заев на заеднички прифатливо решение

Глас на Америка - 20.05.2018

Во телефонскиот разговор со грчкиот премиер, американскиот потпретседател нагласува дека решението на спорот за името ќе донесе мир во целиот регион ВАШИНГТОН — Потпретседателот на САД Мајк Пенс, во телефонски разговор со грчкиот премиер Алексис ...

Пенс на Твитер: Зборував со Ципрас за спорот за името

Press24 - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајк Пенс напиша на Твитер дека се слушнал со грчкиот премиер Алексис Ципрас. - „Зборував со грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска. Му се заблагодарив за лидерството, заедно со македонскиот премиер Заев, за напорите кон ...

Ципрас и Пенс телефонски разговарале за Македонија

Вечер Прес - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата на Белата куќа.

Пенс по разговорот со Ципрас: Грција и Македонија се пред историска можност

Република - 20.05.2018

Американскиот потпретседател, Мајкл Пенс и грчкиот премиер, Алексис Ципрас, телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, по што Пенс на социјалната мрежа „Твитер“ го соопшти својот став во врска со ...

Oд Мајк Пенс стигна охрабрување за Ципрас и Заев

Фактор - 20.05.2018

Американскиот потпретседател, Мајкл Пенс и грчкиот премиер, Алексис Ципрас, телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, a Пенс на „Твитер“ го соопшти својот став во врска со најновите напори за ...

Ципрас и Пенс телефонски разговарале за преговорите за името на Република Македонија

Локално - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата на Белата куќа.

Пенс и Ципрас телефонски: Атина и Скопје се пред „историска можност да го решат името”

Либертас - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата на Белата куќа.

За преговорите со Македонија, Ципрас разговарал со американскиот потпретседател Пенс

Тера - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс синоќа телефонски разговарал со грчкиот премиер Ципрас, само неколку часа откако Грција го одби предлогот Илинденска Македонија. Од Белата Куќа соопштија дека Пенс „му се заблагодарил на Ципрас за покажаното ...

Ципрас и Пенс телефонски разговарале за преговорите за името на Република Македонија

Република - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата на Белата куќа.

Ципрас и американскиот потпретседател Пенс телефонски разговарале за преговорите за името

еМагазин - 20.05.2018

Американскиот потпретседател, Мајкл Пенс и грчкиот премиер, Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата на Белата куќа.

Пенс по разговорот со Ципрас: Грција и Македонија се пред историска можност

Sky - 20.05.2018

Американскиот потпретседател, Мајкл Пенс и грчкиот премиер, Алексис Ципрас, телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, по што Пенс на социјалната мрежа „Твитер“ го соопшти својот став во врска со ...

Ципрас и Пенс телефонски разговарале за преговорите за името на Република Македонија

CivilMedia - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата на Белата куќа.

Американскиот потпретседател Пенс го охрабрил Ципрас да продолжи со разговорите за заемно прифатливо име

AKO - 20.05.2018

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас, синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата на Белата куќа, пренесува МИА.

Ципрас разговарал со Мајк Пенс за спорот со името

Независен - 19.05.2018

Грцкиот премиер Алексис Ципрас денеска имаше телефонски разговор со американскиот потпретседател Мајк Пенс за случувањата на Балканот, а пред се за преговорите околу името, сооптшија од Кабинетот на грчкиот ...

Софиски приказни

Либертас - 19.05.2018

Имаше одредена драматика во ноќните разговори на Заев и Ципрас за името. Тие веќе го трасираа патот за едно необично пријателство меѓу двете земји, кое, парадоксално, повеќе се темели на неразбирање на потребите на другиот.

Заев и Ципрас разгледуваа можна опција за името

24 Вести - 18.05.2018

Европската унија вчера им даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан, но без најпосакувана награда - датум на пристапување, а средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас беше настан кој го побуди интересот на повеќето ...

Можна опција за името?

24 Вести - 18.05.2018

Република Илинденска Македонија“ е предлогот за решавање на спорот за името, за кој вчера во Софија разговарале македонскиот и грчкиот премиер Заев и Ципрас, најприфатлива за двете страни-пренесуваат дел од медиумите.

Грчки реакции: За Ципрас прифатлив предлог, Коѕијас се уште размислува

24 Вести - 18.05.2018

Ден по средбата Заев – Ципрас спорот со името доминантна тема во Грција. Грчките медиуми го анализираат предлогот „Република Илинденска Македонија“ за решение за спорот за името, откако по вчерашната средба во Софија на премиерите Зоран Заев и ...

Опција за решение на спорот и ново ветување за иднината на регионот

Нова ТВ - 18.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ -Балкан во Софија се одржа тет а тет средба на премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас, втора по обновувањето на преговорите за решавање на спорот за името.

Оптимизам на Самитот во Софија: Заев и Ципрас блиску до решение

Независен - 18.05.2018

Премиерот Зоран Заев вчера еуфорично ја внесе Македонија во ЕУ, но грчкиот лидер Алексис Ципрас му порача да почека бидејќи има уште работа што треба да ја заврши. Вака некако е поентата од вчерашната втора средба на Заев и на Ципрас во Софија, која ...

Заев и Ципрас барале “креативно“ решение за нашето име, македонскиот премиер бега од одговор дали ќе ни го сменат ...

Курир - 18.05.2018

Европската унија вчера им даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан, но без најпосакувана награда – датум на пристапување, а средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас беше настан кој го побуди интересот на повеќето ...

„Република Илинденска Македонија“ - можен договор по средбата Заев - Ципрас

Глас на Америка - 18.05.2018

Најавена лидерска средба за консултации за предлогот „Република Илинденска Македонија“ - дали е тоа опцијата која вчера била утврдена како прифатлива за двете страни на премиерскиот состанок Заев - Ципрас во Софија? На ова прашање, кое денеска е ...

Ципрас: Со Албанија сè уште сме во воена состојба

Макфакс - 18.05.2018

Една од централните теми на разговор меѓу премиерите на Албанија и Грција во Софија бил и сè уште важечкиот закон на Грција за воена состојба со Албанија. Грчкиот премиер Алексис Ципрас на средбата со неговиот албански колега, Еди Рама, во Софија ...

Заев и Ципрас разгледуваа можна опција за името

24Инфо - 18.05.2018

Европската унија вчера им даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан, но без најпосакувана награда – датум на пристапување, а средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас беше настан кој го побуди интересот на повеќето ...

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

Канал5 - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Средба меѓу Заев и Ципрас во Софија

Алсат-М - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас,денеска во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. И во двете земји постои воздржан оптимизам и неизвесност околу резултатот од средбата.

Почна средбата меѓу премиерите Заев и Ципрас

Телма - 17.05.2018

Почна средбата меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија. Иако се очекува позитивно придвижување во спорот за името, и двајцата премиери беа воздржани во изјавите пред ...

Опсегот на употреба на името И промена на Уставот на маса на разговорите заев-ципрас во Софија

Сакам да кажам - 17.05.2018

За САКАМДАКАЖАМ.МК од Софија, Горан Трпеноски Започна средбата на македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот на ЕУ-Западен Балкан во Софија. Иако се очекува да има некакво придвижување во спорот за името, ...

Лидерите на ЕУ очекуваат Заев и Ципрас да го забрзаат процесот

Канал5 - 17.05.2018

Втора тет-а-тет средба на македонскиот премиер Заев и неговиот грчки колега Ципрас. Разговорите започнаа претпладнево , во Софија, на маргините од самитот ЕУ- западен Балкан. Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како ...

Заев на твитер: Со Ципрас заедно до достоинствено решение за двете земји

Алсат-М - 17.05.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, на својот твитер профил објави дека Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството, изразувајќи верување дека со грчкиот премиер Ципрас може да се најде решение кое ќе го штити достоинството на ...

Заев по средбата со Ципрас: Веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете ...

Телма - 17.05.2018

Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, напиша на Фејсбук премиерот Зоран Заев, по средбата со грчкиот премиер Алексис ...

Заев: Имаме опција со Ципрас, на потег се институциите

Алсат-М - 17.05.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, на својата прес конференција од Софија рече дека со неговиот грчки колега, Ципрас, разгледале можности за решение на спорот околу името коишто македонската страна му ги претставила на шефот на грчката ...

Зоран и Алексис се договориле за името, се чека на Македонија и Грција

Deutsche Welle - 17.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас успеале да постигнат договор за решение на деценискиот спор за името. Останува нивниот предлог да биде прифатен во двете земји.

Ципрас: Има напредот во разговорите, но сеуште нема решение

24 Вести - 17.05.2018

„Грција и ПЈРМ разговараа околу спорот за името, но сеуште не се во позиција да зборуваат за конкретен договор“ - изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас на денешната прес конференција на самиот на ЕУ во Софија.

Ципрас: Последните метри се најтешки

Deutsche Welle - 17.05.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас откри дека доцна синоќа во Софија се одржале тајни преговори со македонскиот премиер Зоран Заев кои траеле до раните утрински часови. Уставот ќе се менува. Премиерите Ципрас и Заев во текот на минатата ноќ во Софија ...

Ципрас: Уште е рано, ама потпишување на договор во Преспа би бил позитивен симболизам

Фокус - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер на прес конференцијата во Софија и додаде дека сѐ уште не сме во позиција да говориме за договор.

Заев: Утврдивме опција прифатлива за двете страни, ќе се бара консензус дома

Канал5 - 17.05.2018

Синоќешната средба Заев Ципрас во Софија траела до раните утрински часови. По денешната тет а тет средба Заев рече дека со Ципрас утврдиле опција прифатлива за двете страни, но дека за неа ќе треба да се добие поддршка дома.

Предлогот утврден со Ципрас значи комплетно решавање на спорот за името, рече Заев

Сакам да кажам - 17.05.2018

Опцијата за предлогот кој го договориле со грчкиот премиер Алексис Ципрас е комплетно решавање, во кое се вклучени сите прашања во спорот за името со Грција, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање на прес-конфереција по средбата ...

Заев: Утврдивме опција што може да биде прифатлива за двете страни

24 Вести - 17.05.2018

Софија како историски исчекор за Скопје и Атина. Премиерот на Македонија Заев денеска обелодени дека постои заеднички прифатливо решение за името, без да открие детали за можните солуции. Ципрас беше малку порезервиран и рече дека се уште не може да ...

Ако има договор за името, ќе биде потпишан во Преспа, објавија грчките медиуми

Сакам да кажам - 17.05.2018

Македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска во Софија преговараат за името, а според грчките медиуми, ако има договор, без разлика кога ќе се постигне, наводно веќе е договорено заеднички да се потпише во Преспа.

Заев се огласи на твитер: Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството

Фокус - 17.05.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, на својот твитер профил објави дека Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството, изразувајќи верување дека со грчкиот премиер Ципрас може да се најде решение кое ќе го штити достоинството на ...

Заврши средбата Заев-Ципрас

ТВ21 - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Заврши средбата Заев-Ципрас

Канал5 - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Заев: Утврдивме опција што може да биде прифатлива за двете страни

ТВ21 - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција на денешната средба на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија разгледале можни опции за креативни решенија за спорот со името, при што една од нив била најприфатлива.

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

24 Вести - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција на денешната средба на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија разгледале можни опции за креативни решенија за спорот со името, при што една од нив била најприфатлива, јави известувачот на МИА од главниот ...

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

Канал5 - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Ципрас: Заедничка цел е решение до Самитот на ЕУ

Фокус - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

ТВ21 - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Средба Заев-Ципрас: Една опција е прифатлива

ТВ21 - 17.05.2018

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, по средбата со неговиот грчки колега, Алексис Ципрас, во Софија рече дека преговорите за името се на вистинскиот пат и дека успеале да издвојат една опција, кои ќе треба внатрешните политики на двете земји да ги ...

Заев и Ципрас во Софија ќе се обидат да ги приближат разликите за спорот со името

Фокус - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Заев и Ципрас во Софија ќе бараат решение за името

Канал5 - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања. Опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Заев и Ципрас во Софија ќе разговараат за името

24 Вести - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

24 Вести - 17.05.2018

Направен е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша синоќа на твитер грчкиот премиер Алексис Ципрас во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот самит на партијата на европските социјалисти во Софија.

Почна средбата на Заев и Ципрас, прес конференцијата најавена за 13 часот

Фокус - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

ТВ21 - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Заев: Со Ципрас до достоинствено решение за двете земји ВИДЕО

+инфо - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев, на својот твитер профил објави дека Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството, изразувајќи верување дека со грчкиот премиер Ципрас може да се најде решение кое ќе го штити достоинството на граѓаните во двете ...

Во тек средбата на Заев и Ципрас во Софија

Р.С.Европа - 17.05.2018

Во Софија започна средбата на премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан. На средбата ќе стане збор за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу решението за спорот за ...

(Видео) Заев: Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството

Макфакс - 17.05.2018

„Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави“, порача премиерот Зоран Заев на социјалната мрежа „Фејсбук“ во врска со средбата ...

ВИДЕО: Започна средбата Заев-Ципрас

А1 On - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и премиерот на Република Грција Алкексис Ципрас одржаа заедничка средба за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што се одржува во Софија, Република Бугарија.

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

А1 On - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

(ВИДЕО)Заев по средбата со Ципрас: Веруваме дека можеме да најдеме решение

Независен - 17.05.2018

Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, напиша на Фејсбук премиерот Зоран Заев, по средбата со грчкиот премиер Алексис ...

Заврши средбата Заев-Ципрас

А1 On - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

За што се преговара на средбата Заев и Ципрас во Софија

Нова ТВ - 17.05.2018

„ Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните на двете држави – напиша премиерот Заев на Твитер, по средбата со грчкиот премиер Ципрас на ...

Заврши средбата Заев-Ципрас на маргините на ЕУ Самитот

Слободен Печат - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Заев по средбата со Ципрас: Веруваме дека можеме да најдеме решение

МКД - 17.05.2018

Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, напиша на својот твитер профил премиерот на Македонија Зоран Заев по средбата со ...

Заврши средбата Заев-Ципрас

Стандард - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Заврши средбата на Заев со Ципрас

Независен - 17.05.2018

Долгоочекуваната средба на премиерот Зоран Заев со грчкиот лидер Алексис Ципрас заврши во Националниот дом на културата во Софија, на самиот почеток на самитот на лидерите на ЕУ со Западен Балкан.

Дали Заев и Ципрас ќе потпишат договор за името во Преспа? Нема ЕУ и НАТО!

Курир - 17.05.2018

Како што јавуваат весниците во Грција, ние како држава не би влегле во НАТО. Она што се подготвува е почеток на скрининг процес, без датум за почеток на преговорите. Додека од македонската страна владее молк за преговорите, грчките весници на големо ...

Заев: Издвоивме едно решение , сега почнуваат консултации

Независен - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев соопшти дека со грчкиот премиер Алексис Ципрас разгледале неколку опции од кои издвоиле една околу која ќе се консултираат дома двете страни. Според Заев предлози дошле од македонската страна.

Пресот на премиерот Заев од Софија во живо

Слободен Печат - 17.05.2018

Пресконференцијата на премиерот Зоран Заев закажана за во 13 часот ќе може во живо да се следи на следниот линк. Во моментов се уште трае средбата на Заев со неговиот грчки колега Алексис Ципрас, која се случува на маргините на Самитот на земји од ...

Заев и Ципрас најдоа опција за името, останува таа да се прифати дома

Слободен Печат - 17.05.2018

На денешниот состанок меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас е постигната согласност за една опција за решение за спорот за името, која доколку биде прифатена од релевантните фактори во двете држави и се најде начин да помине во институциите ќе ...

Заев: Со Ципрас прифативме една опција, следуваат консултации во двете земји

МКД - 17.05.2018

На денешната средба со премиерот Алексис Ципрас, пријател на Македонија, заеднички се согласивме за напредокот што е направен досега во процесот на изнаоѓање решение за спорот околу името.

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

Курир - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Заев не одговори дали ќе се менува Уставот: Утврдивме опција што може да биде прифатлива за двете страни

Курир - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција на денешната средба на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија разгледале можни опции за креативни решенија за спорот со името, при што една од нив била најприфатлива, јави известувачот на МИА од главниот ...

Заев и Ципрас утврдија една опција за прашањето за името

Р.С.Европа - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев по средбата со неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска во Софија изјави дека утврдиле една опција за спорот за името која може да биде прифатлива за двете страни.

Заев и Ципрас во Софија ќе бараат решение за името

Сител - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

Стандард - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Ципрас: Заедничка цел е решение до Самитот на ЕУ

Нова ТВ - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Заев и Ципрас нашле една прифатлива опција за името

Глас на Америка - 17.05.2018

Продолжуваат консултации дома за да видиме дали е можно практично спроведување на ова решение, најави македонскиот премиер, по денешната средба во Софија Добри вести, а не „ладен туш“ дојдоа од денешната средба Зоран Заев - Алексис Ципрас во Софија.

Ципрас и Заев разговарале до зори

Независен - 17.05.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас оцени дека на средбите со неговиот македонски колега Зоран Заев, одржани вчера и денеска во Софија е постигнат значителен напредок во врска со прашањето за името.

Заврши средбата Заев-Ципрас

Сител - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

А1 On - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција на денешната средба на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија разгледале можни опции за креативни решенија за спорот со името, при што една од нив била најприфатлива, јави известувачот на МИА од главниот ...

Ципрас: Поминавме поголем дел од патот, стигнавме до критична точка, но последните чекори се најтешки

МКД - 17.05.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас на завршната прес-конференција во Софија го сподели оптимизмот на македонскиот премиер Зоран Заев дека до крајот на јуни може да има решение за името. „Постигнат е многу важен напредок, но има уште отворени прашања, ...

Ципрас: Има прогрес во разговорите, но не и решение

Макфакс - 17.05.2018

Грција и Поранешната Југословенска Република Македонија (ФИРОМ) направија прогрес во разговорите за името, но сè уште не се во позиција да зборуваат за договор, изјавил грчкиот премиер Алексис Ципрас, по средбата со премиерот Зоран Заев во Софија, ...

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

Сител - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

Стандард - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Заев и Ципрас изнашле и договориле едно можно решение за спорот на името – на потег земјите

Таратур - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, успеале да постигнат договор за можно решение на меѓусоседскиот спор за името. Останува нивниот предлог да биде прифатен во двете земји.

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

А1 On - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Средбата Заев-Ципрас во Софија – главна тема во медиумите

Р.С.Европа - 17.05.2018

Средбата меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Софија е главна тема во домашните медиуми. Веста на денот во сите електронски изданија на весниците е денешната средба Заев – Ципрас на маргините на Самитот на ЕУ за ...

Ципрас: Последните метри се секогаш најтешки

Р.С.Европа - 17.05.2018

„Направен е напредок, но има уште пат да се изоди“, напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на ...

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

+инфо - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

Независен - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

Слободен Печат - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

Сител - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Заев и Ципрас во Софија ќе бараат решение за името

Слободен Печат - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Ципрас: Сè уште не сме во позиција да говориме за договор

Р.С.Европа - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес-конференцијата во Софија. „Ги разгледуваме чекор по чекор сите детали. Сè уште не сме во позиција да говориме за договор.

Заев и Ципрас во Софија ќе бараат решение за името

А1 On - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

МКД - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Во тек средбата на Заев и Ципрас во Софија (ВИДЕО)

Слободен Печат - 17.05.2018

Во Софија започна средбата на премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан. На средбата ќе стане збор за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу решението за спорот за ...

Заев и Ципрас на средба во Софија

Р.С.Европа - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска претпладне во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Таа ќе се одржи на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, на кој ќе се расправа за европерспективите на ...

Денеска Заев и Ципрас ќе ги продолжат разговорите за името онаму каде што Димитров и Коѕијас запреа

МКД - 17.05.2018

Употребата на новото име само за меѓународна или и за меѓународна и за домашна употреба и промените во Уставот ќе бидат прашањата за кои денеска во Софија ќе разговараат премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Средба на Заев и Ципрас во Софија

Нова ТВ - 17.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, денеска, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба, јави МИА, повикувајќи се на владини извори.

Почна средбата Заев - Ципрас во Софија (ФОТО)

МКД - 17.05.2018

Во тек се разговорите меѓу македонскиот и грчкиот премиер за проблемот што Грција го имасо уставното име на Македонија. Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се обидат да ги надминат отворените прашања за употребата на новото име само за меѓународна или и ...

Ако има договор за името, ќе биде потпишан во Преспа, објавуваат грчките медиуми

Слободен Печат - 17.05.2018

Македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска во Софија преговараат за името, а според грчките медиуми, ако има договор, без разлика кога ќе се постигне, наводно веќе е договорено заеднички да се потпише во Преспа.

Започна средбата на Заев и Ципрас во Софија

Макфакс - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во моментов во Софија разговараат за клучните прашања во македонско-грчкиот спор за името. Дијалогот се одвива околу продолжување на процесот, како и обидите за приближување на ...

Заврши средбата Заев-Ципрас

МК News - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Издвоено едно име како решение

Фактор - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев соопшти дека со грчкиот премиер Алексис Ципрас разгледале неколку опции од кои издвоиле една околу која ќе се консултираат дома двете страни. Според Заев предлози дошле од македонската страна.

Договорoт за името, ако се постигне, ќе се потпише во Преспа

iPortal - 17.05.2018

Двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денес имаат тет-а-тет средба во Софија. И во двете земји постои воздржан оптимизам, па и владитe со последните изјави само ја нагласуваат важноста и неизвесноста на резултатот од средбата, но и ...

(ВИДЕО) Започна средбата на премиерот Заев со премиерот на Грција, Ципрас

Бриф - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и премиерот на Република Грција Алкексис Ципрас одржаа заедничка средба за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што се одржува во Софија, Република Бугарија.

Зоран и Алексис се договориле за името, се чека на Македонија и Грција

iPortal - 17.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас успеале да постигнат договор за решение на деценискиот спор за името. Останува нивниот предлог да биде прифатен во двете земји.

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

CivilMedia - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Пулс24 - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција на денешната средба на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија разгледале можни опции за креативни решенија за спорот со името, при што една од нив била најприфатлива, јави известувачот на МИА од главниот ...

Заев: Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството (видео)

Република - 17.05.2018

– Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, порача премиерот Зоран Заев на социјалната мрежа „Фејсбук“ во врска со средбата ...

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

Локално - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес-конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Заев: Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството

Точка - 17.05.2018

„Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави“, порача премиерот Зоран Заев на социјалната мрежа „Фејсбук“ во врска со средбата ...

Ципрас со неочекуван потег пред средбата со Заев – еве што порача на твитер

Sky - 17.05.2018

Направен е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша синоќа на твитер грчкиот премиер Алексис Ципрас во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот самит на партијата на европските социјалисти во Софија.

ЗАЕВ И ЦИПРАС ДОГОВОРИЈА ОПЦИЈА ЗА ИМЕТО: Се реши ли македонското прашање во Софија?

Вечер Прес - 17.05.2018

Продолжуваат консултации на домашен терен во двете земји. Заев нагласи дека доколку е можно практично спроведување на тоа решение, тогаш всушност имаме решение. Премиерот не прецизираше за какво решение станува збор, ниту директно одговори дали на ...

Започна средбата Заев – Ципрас во Софија

Република - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

еМагазин - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Пат кон ЕУ, а на маргините и пат кон конечно решение за името

CivilMedia - 17.05.2018

Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е во медиумскиот фокус на Македонија, особено поради присуството и обраќањето на премиерот Зоран Заев. Европската унија денеска ќе даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан во момент кога ...

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

Пулс24 - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Заврши средбата-се приближија ли Заев и Ципрас?

Вечер Прес - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Ципрас: Напредок има, но сé уште нема решение во разговорите за името со ФИРОМ

Фактор - 17.05.2018

Грција и поранешната југословенска Република Македонија (ФИРОМ) постигнаа напредок во тековните разговори за името, но тие "не се во позиција да разговараат за договор", рече грчкиот премиер Алексис Ципрас, пренесе денеска Катимерини .

Заев и Ципрас во Софија ќе бараат решение за името

CivilMedia - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Ципрас: На чекор сме до договор, не чека тешка работа

Мета - 17.05.2018

Синоќа, во малку поопуштена атмосфера, по вечерата и речиси до утринските часови имавме многу суштински разговори и постигнавме суштински напредок. Требаше само да преспиеме и денеска да го потврдиме тоа што сме го договарале. Не чека тешка работа.

Почна средбата меѓу премиерите Заев и Ципрас

Бриф - 17.05.2018

Почна средбата меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија. Иако се очекува позитивно придвижување во спорот за името, и двајцата премиери беа воздржани во изјавите пред ...

Веруваме дека можеме да најдеме решение

Тера - 17.05.2018

Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, напиша на својот твитер профил премиерот на Македонија Зоран Заев по средбата со ...

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

Република - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Заврши средбата Заев-Ципрас

Локално - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Започна средбата на Заев и Ципрас во Софија

Точка - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во моментов во Софија разговараат за клучните прашања во македонско-грчкиот спор за името. Дијалогот се одвива околу продолжување на процесот, како и обидите за приближување на ...

Заев и Ципрас во Софија ќе бараат решение за името

Локално - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Втора тет-а-тет средба на Заев и Ципрас во Софија: Ќе стигнат ли до решение

еМагазин - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега, Алексис Ципрас денеска во 10.30 часот по бугарско време во Софија ќе ја имаат втората тет-а-тет средба. Средбата се најавуваше како клучна во процесот на решавање на спорот за името, но последните ...

Ципрас: Последните метри се најтешки

еМагазин - 17.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на својот твитер-профил, а во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на ...

Договорoт за името, ако се постигне, ќе се потпише во Преспа

Мета - 17.05.2018

Двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денес ќе имаат тет-а-тет средба во Софија. И во двете земји постои воздржан оптимизам, па и владитe со последните изјави само ја нагласуваат важноста и неизвесноста на резултатот од средбата, но и ...

Заев и Ципрас: Сега или сепак малку подоцна?!

Либертас - 17.05.2018

Големи надежи, но не и преголеми очекувања, од денешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија. По кусата вчерашна средба на состанокот на европската левица, денеска во 9:30 часот ...

Ципрас: Со Заев разговаравме до рано утрото

Либертас - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес-конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Заев се сретна со Ципрас: Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството

Бизнис Вести - 17.05.2018

„Регионот добива заслужено место на европската сцена. Со премиерот Ципрас решаваме спор за да го зајакнеме достоинството и идентитетот на граѓаните во двете земји“, изјави премиерот Заев вчера на самитот со лидерот од Западен Балкан.

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

Локално - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Познато местото каде ќе се потпише договорот за името

Фактор - 17.05.2018

Доброинформираните грчки медиуми објавија дека решението за надминување на спорот за името помеѓу Македонија и Грција, без разлика кога ќе се постигне, наводно веќе е договорено заеднички да се потпише во Преспа.

Ципрас: Има напредот во разговорите, но сеуште нема решение

МК News - 17.05.2018

„Грција и ПЈРМ разговараа околу спорот за името, но сеуште не се во позиција да зборуваат за конкретен договор“ – изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас на денешната прес конференција на самиот на ЕУ во Софија.

Ципрас: Се уште не сме во позиција да говориме за договор

Вечер Прес - 17.05.2018

ЌСе уште не сме во позиција да говориме за договор.Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се поминеЌ, рече грчкиот премиер на прес конференцијата во Софија по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев.

Заврши средбата Заев-Ципрас

Република - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

(ВИДЕО) Започна средбата Заев-Ципрас

Либертас - 17.05.2018

Македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас предмалку ја започнаа билатералната средба во Софија. Видео од поздравувањето пред ...

Ципрас: Има прогрес во разговорите, но не и решение

Sky - 17.05.2018

Грција и Поранешната Југословенска Република Македонија (ФИРОМ) направија прогрес во разговорите за името, но сè уште не се во позиција да зборуваат за договор, изјавил грчкиот премиер Алексис Ципрас, по средбата со премиерот Зоран Заев во Софија, ...

(ВИДЕО) Ако Заев и Ципрас постигнат договор за името ќе се потпише во Преспа

еМагазин - 17.05.2018

Во Софија започна втората средба на премиерот на Македонија, Зоран Заев и неговиот грчки колега, Алексис Ципрас. Очекувањата од средбата се поделени, а двете страни деновиве беа воздржани дека ќе се стигне до некаков договор.

Грчки медиуми: Ако има договр за името, тој ќе биде потпишан во Преспа

Република - 17.05.2018

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас во моментов имаат тет-а-тет средба во Софија на ккоја се разговаара за спорот со името, а според грчките медиуми , ако има договор, без разлика кога ќе се постигне, наводно веќе е договорено заеднички да се ...

Започна средбата на Заев и Ципрас во Софија

24Инфо - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во моментов во Софија разговараат за клучните прашања во македонско-грчкиот спор за ...

Заев и Ципрас во Софија ќе бараат решение за името

МК News - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Договорoт за името, ако се постигне, ќе се потпише во Преспа

Либертас - 17.05.2018

Двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денес ќе имаат тет-а-тет средба во Софија. И во двете земји постои воздржан оптимизам, па и владитe со последните изјави само ја нагласуваат важноста и неизвесноста на резултатот од средбата, но и ...

Заев на твитер: Со Ципрас заедно до достоинствено решение за двете земји

Либертас - 17.05.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, на својот твитер профил објави дека Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството, изразувајќи верување дека со грчкиот премиер Ципрас може да се најде решение кое ќе го штити достоинството на ...

Заев твитна: Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството, можеме до решение

Фактор - 17.05.2018

„Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави“, порача премиерот Зоран Заев на социјалната мрежа „Фејсбук“ во врска со средбата ...

(ФОТО-ВИДЕО) ЗАЕВ И ЦИПРАС ВО ЦЕНТАР НА ВНИМАНИЕТО: Спорот со името ги седна на маса уште еднаш

Фактор - 17.05.2018

Македонскиот и Грчкиот премиер се во центарот на вниманието во престолнината на соседна Бугарија каде што се одржува Самитот на ЕУ за Западен Балкан. Од премиерскиот кабинет известија за средбата на премиерот Заев и неговиот грчки колега.

Средба меѓу Заев и Ципрас во Софија

iPortal - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. И во двете земји постои воздржан оптимизам и неизвесност околу резултатот од средбата.

Сите погледи кон Македонија и Грција

Н.Македонија - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска претпладне, според најавите во Софија, ќе имаат втора средба во четири очи откако се интензивираа преговорите меѓу двете земји околу наметнатиот спор од страна на Грција за името.

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

Н.Македонија - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Што треба да им се каже в лице на Ципрас и на Нимиц

Н.Македонија - 17.05.2018

Денес во Софија, на мaргините на самитот помеѓу ЕУ и Западен Балкан, треба да се случи и долгонајавуваната средба на премиерите на Македонија и на Грција. Средбата одамна доби префикс на историска поради очекувањата дека токму на неа може да падне и ...

По едночасовната средба со Ципрас, Заев ,,иствита“ дека верува во решение за името

AKO - 17.05.2018

,,Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави“, напиша на својот твитер налог премиерот на Македонија Зоран Заев по средбата ...

Заев по самитот на ЕУ: Со Ципрас констатиравме еден предлог за името (Видео)

AKO - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев на прес конференција објави дека со грчкиот премиер Ципрас ги разгледале резултатите од досегашните преговори за името и констатирале напредок. Заев рече дека на Ципрас му ги презентирал македонските предлози кои ќе бидат ...

Борисов: Се надевам Заев и Ципрас ќе си подадат рака

Канал5 - 16.05.2018

Се е подготвено за втората тет-а-те средба на македонскиот премиер Заев и неговиот грчки колега Ципрас. Како што е познато, таа ќе се одржи утре изутрина, на маргините од самитот ЕУ-Западен Балкан во ...

Пред утрешните преговори за името, Заев и Ципрас се сретнаа на состанокот на европските социјалисти во Софија

Сакам да кажам - 16.05.2018

Македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се сретнаа попладнево на состанокот на лидерите на Партијата на европските социјалисти и демократи, на кој се утврдуваа заедничките позиции на сестринските партии за утрешниот Самит ...

ВМРО ДПМНЕ- ДФ: Зошто претседателот на државата е надвор од разговорите за името

Канал5 - 16.05.2018

Зошто Претседателот на државата е надвор од разговорите за името и зошто не е информирана Комисијата за надворешна политика на Собранието на РМ? Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Канал5 - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон решение, иако премиерот рече дека е рано за такво нешто

Фокус - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

Канал5 - 16.05.2018

- Во однос на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас премиерот Заев вчера јавно кажа оти е премногу рано да се очекува такво нешто, но мислам дека оваа средба е исчекор кон конечно решение, рече Бошњаковски на прес-конференција.

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

ТВ21 - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Ципрас за проблемот со името: Последните метри секогаш се најтешки

Фокус - 16.05.2018

Направен е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Канал5 - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер. Алексис Ципрас на Tвитер коментираше за преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во ...

Фракционерите на ВМРО-ДПМНЕ прашуваат зошто Иванов е надвор од преговорите за името

Фокус - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, ВМРО-ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на „четирите поглавици“ под итно треба да се свика ...

ДФ во ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Претседателот на државата не вклучен во разговорите за името?

Алсат-М - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите на Македонија и Грција, Заев и Ципрас, денеска своја реакција упати Демократската фракција во ВМРО-ДПМНЕ, изразувајќи несогласување со начинот на кој актуелната власт ги води преговорите за спорот околу ...

Аналитичари: Средбата Заев-Ципрас, патоказ за понатамошниот тек на преговорите

Алсат-М - 16.05.2018

Најавената утрешна средба меѓу премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, според експертите Дарко Малиновски и Љупчо Ристовски, нема да го донесе очекуваниот епилог за надминување на разликите околу името.

Димитров верува во чуда, Заев и Ципрас утре на нова рунда разговори

24 Вести - 16.05.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров од Софија порача дека е можно „чудо“ во преговорите за името со Грција и побара од Европската Унија датум за почеток на преговорите, по позитивниот извештај од Европската комисија за земјава.

(Фото) Ципрас: Последните метри се секогаш најтешки

Независен - 16.05.2018

Направен е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

+инфо - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

А1 On - 16.05.2018

Направен е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

А1 On - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Сител - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Нова ТВ - 16.05.2018

Направен е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Слободен Печат - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Ципрас на Твитер во врска со името: Последните метри се секогаш најтешки

Курир - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Сител - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Утре во 10,30 во Софија ќе се сретнат Заев и Ципрас

МКД - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се одржи на маргините на ...

Заев и Ципрас ќе се сретнат утре претпладне во Софија

Нова ТВ - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба, јави МИА, повикувајќи се на владини извори.

ВМРО-ДПМНЕ-Демократска фракција: Зошто Иванов е изоставен од разговорите за името

Макфакс - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас, ВМРО ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на ,,четирите поглавици” под итно треба да се свика Комисијата за надворешна политика на Собранието , на која министерот за ...

Фракција на ВМРО-ДПМНЕ: Заев да ја објасни својата „креативна улога“ во разговорите со Ципрас

МКД - 16.05.2018

„Спроти утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас, наместо папагалското повторување и барање за одржување лидерска средба, итно треба да се свика Комисијата за надворешна политика на Собранието на Република Македонија, на која министерот за ...

Заев и Ципрас утре претпладне на средба во Софија

Независен - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Новата средба меѓу двајцата премиери ќе се одджри на маргините на самитот ...

Заев и Ципрас утре претпладне на средба во Софија

Р.С.Европа - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре претпладне во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба, јавува МИА. Новата средба меѓу двајцата премиери ќе се одржи на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан на ...

Заев и Ципрас утре на тет-а-тет средба во Софија

Макфакс - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас утре претпладне во Софија ќе имаат втора тет-а-тет средба. Разговорите меѓу двајцата премиери ќе се одржат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан на кој ќе се расправа за европската ...

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

Сител - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Бошњаковски: Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

Р.С.Европа - 16.05.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска изјави дека претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение.

Демократска фракција ВМРО ДПМНЕ: Итно да се свика Комисијата за надворешна политика на Собранието

+инфо - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, – смета дека наместо средба на ,,четирите поглавици” под итно треба да се свика Комисијата за надворешна политика ...

Заев и Ципрас во потрага по чудо во Софија

Независен - 16.05.2018

Софија - Земјите од Западен Балкан очекуваат дека самитот на ЕУ во Софија ќе ја забрза нивната европска интеграција, а Македонија посебно се надева дека во бугарскиот главен град ќе биде направен конечниот исчекор во решавањето на проблемот со името.

Меркел и Макрон на крштевка во Софија

Слободен Печат - 16.05.2018

Пишува: Мартин Богатиноски Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска во Софија да го потврдат меѓудржавниот договор, а конечното решение за долгогодишниот спор за името ќе биде постигнато до средината на јуни, тврдат ...

Средбата на Заев и Ципрас утре претпладне во Софија

Слободен Печат - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба, јави МИА, повикувајќи се на владини извори.

Заев и Ципрас имаат големи очекувања од утрешната средба во Софија

МКД - 16.05.2018

Големи очекувања и позитивни моменти, очекуваат премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, од утрешната билатерална средба во Софија на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан.

ВМРО-ДПМНЕ – ДФ: Зошто претседателот на државата е надвор од разговорите за името

Слободен Печат - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, ВМРО ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на „четирите поглавици” под итно треба да се свика ...

Ципрас: Европските социјалисти во Софија рекоа дека само прогресивни лидери можат да го постигнат овој напредок за ...

МКД - 16.05.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска во екот на самитот на ЕУ-Западен Балкан во Софија на Твитер напиша дека Македонија и Грција направиле значајни чекори напред, но дека остануваат уште важни чекори што треба да се преземат пред да се постигне ...

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

Слободен Печат - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

Стандард - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

А1 On - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

ВМРО ДПМНЕ- ДФ: Зошто претседателот на државата е надвор од разговорите за името

А1 On - 16.05.2018

„Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, ВМРО ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на „четирите поглавици” под итно треба да се свика ...

Демократска Фракција на ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Иванов е надвор од разговорите за името?

Стандард - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, ВМРО ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на „четирите поглавици” под итно треба да се свика ...

Бошњаковски: Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

Макфакс - 16.05.2018

Претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение, изјави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

Независен - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Стандард - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Стандард - 16.05.2018

Направен е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Бошњаковски: Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

Точка - 16.05.2018

Претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение, изјави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Бошњаковски: Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

24Инфо - 16.05.2018

Претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение, изјави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

iPortal - 16.05.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска изјави дека претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение.

ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција: Зошто Иванов е изоставен од разговорите за името

Точка - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас, ВМРО ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на ,,четирите поглавици” под итно треба да се свика Комисијата за надворешна политика на Собранието, на која министерот за ...

Демократска фракција ВМРО ДПМНЕ: Итно да се свика Комисијата за надворешна политика на Собранието

Либертас - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, ВМРО ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на ,,четирите поглавици” под итно треба да се свика ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

CivilMedia - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

Република - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Либертас - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

Локално - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Локално - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Заев и Ципрас утре на тет-а-тет средба во Софија

Sky - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас утре претпладне во Софија ќе имаат втора тет-а-тет средба. Разговорите меѓу двајцата премиери ќе се одржат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, на кој ќе се расправа за европската ...

Заев и Ципрас утре на тет-а-тет средба во Софија

Точка - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас утре претпладне во Софија ќе имаат втора тет-а-тет средба. Разговорите меѓу двајцата премиери ќе се одржат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, на кој ќе се расправа за европската ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Вечер Прес - 16.05.2018

– На Самитот на Партијата на европските социјалисти, лидерите ги поздравија досегашните наши напори за да најдеме заемно прифатливо решение за името. Истакнаа дека само прогресивни лидери би можеле да го постигнат тоа.

Бошњаковски: Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

Sky - 16.05.2018

Претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение, изјави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Бошњаковски: Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

Либертас - 16.05.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска изјави дека претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение.

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Либертас - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Преамбициозно е во Софија да се очекува решение за спорот со името

Фактор - 16.05.2018

Премиерот Заев вели дека е преамбициозно да се соопшти решение за името на претстојниот состанок со грчкиот колега Алексис Ципрас на Самитот во Софија. Коментирајќи ги тврдењата на грчките и македонски медиуми дека се очекуваат клучни одлуки во ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Локално - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

24Инфо - 16.05.2018

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските ...

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

Бриф - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Бошњаковски: Средбата меѓу Заев и Ципрас во Софија е исчекор кон конечно решение

Поглед - 16.05.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска изјави дека претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение.

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Вечер Прес - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Новата средба меѓу двајцата премиери ќе се одджри на маргините на самитот ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Н.Македонија - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10.30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Н.Македонија - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

ДФ на ВМРО ДПМНЕ : Зошто Претседателот на државата е исклучен од преговорите за името?

AKO - 16.05.2018

Зошто Претседателот на државата е надвор од разговорите за името и зошто не е информирана Комисијата за надворешна политика на Собранието на РМ ?-прашува Демократската фракција на ВМРО ДПМНЕ, во која влегуваат Јове Кекеновски, Филип Петровски и ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

Канал5 - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Заев на средби со Ципрас, Макрон, Меркел и Руте во Софија

Канал5 - 15.05.2018

На Самитот, што се одржува во организација на бугарското претседателство со ЕУ, ќе присуствуваат лидерите на државите-членки на Унијата и регионот. Поврзаност во транспортот, енергијата и дигиталната инфраструктура, образованието и други аспекти е ...

На Бачев не му дозволија да влезе во грчката амбасада да го предаде писмото до Ципрас

Фокус - 15.05.2018

На претседателот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев, денеска не му било дозволено да влезе во грчката амбасада да го предаде писмото упатено до грчкиот премиер, Алексис Ципрас. Како што велат од партијата вчера секретарот на партијата договорил ...

Телефонски разговор Ципрас - Туск во пресрет на Самитот во Софија

Канал5 - 15.05.2018

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас телефонски реазговарал со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск пред самитот во Софија. За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот ...

На 17 мај во Софија ќе се одржи самитот ЕУ-Западен Балкан

24 Вести - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас на 17 мај ќе се сретнат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Туск и Ципрас денеска во Брисел ќе разговараат за спорот со името

Фокус - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Туск денеска во Брисел ќе разговора со Ципрас за спорот за името

Канал5 - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер АлексисЦипрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Туск и Ципрас ќе се сретнат за спорот за името

Телма - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Ципрас разговарал со Туск за проблемите кои Грција ги има со соседите

Фокус - 15.05.2018

За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот Самит на ЕУ- Западен Балкан, станало збор во телефонскиот разговор на премиерот на Грција, Алексис Ципрас со претседателот на ...

Телефонски разговор Ципрас – Туск во пресрет на Самитот во Софија

Слободен Печат - 15.05.2018

За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот Самит на ЕУ- Западен Балкан, станало збор во телефонскиот разговор на премиерот на Грција, Алексис Ципрас со претседателот на ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

Кајгана - 15.05.2018

Скопје, 15 мај 2018 (МИА) - Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на ...

Заев на средби со Ципрас, Макрон, Меркел и со Руте во Софија

Макфакс - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев на 17 мај ќе учествува на самитот на Европската Унија за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија, Бугарија, земја претседавач на Европскиот совет. Заев во придружба на вицепремирот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, и ...

Телефонски разговор Ципрас - Туск во пресрет на Самитот во Софија

Сител - 15.05.2018

За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот Самит на ЕУ- Западен Балкан, станало збор во телефонскиот разговор на премиерот на Грција, Алексис Ципрас со претседателот на ...

Туск денеска во Брисел ќе разговора со Ципрас за спорот за името

А1 On - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер АлексисЦипрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Туск на средба со Ципрас во Брисел

Р.С.Европа - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот премиер Алексис Ципрас со кој ќе разговара околу подготовката на самитот во Софија. Во фокусот на разговорите ќе биде спорот за името и напредокот во ...

(ВИДЕО) Бачев со писмо до Ципрас: Не влегувај во авантура со Заев

А1 On - 15.05.2018

Претседателот на Единствена Македонија денека упати писмо до Алексис Ципрас, во кое на грчкиот премиер му препорачува да не се впушта во авантура со премиерот Зоран Заев, за решавање на спорот со името, бидејќи тоа е противправно и против сите ...

Заев: И јас би сакал, но се уште немаме договор со Грција

А1 On - 15.05.2018

Сакам договор за спорот за иимето поради иднината на граѓаните, но не можам да кажам дека го имаме. Успехот кој досега е постигнат е за почит, на перифериите на ЕУ самитот на земјите од Западен Балкан со Ципрас ќе можеме барем да ги потврдиме ...

Заев: Сè уште немаме договор со Грција

Макфакс - 15.05.2018

Сакам договор за спорот за иимето поради иднината на граѓаните, но не можам да кажам дека го имаме. Успехот кој досега е постигнат е за почит, на маргините на ЕУ самитот за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија со Ципрас ќе можеме барем да ги ...

Заев и Ципрас во Софија ќе сублимираат до каде се преговорите

Нова ТВ - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Заев, вчера, одговарајќи на новинарско прашање дали на 17 мај ќе има средба со Ципрас како ...

Заев: Нема да пропадне светот, ако не биде постигнат договор со Грција

Сител - 15.05.2018

Напредокот во преговорите е голем но остануваат уште тешки и болни прашања, смета премиерот Заев. Не очекува решение на средбата со Ципрас во Софија а не гледа ниту крајни рокови во претстојунирте Самити.

Тереза Меј на 17 мај доаѓа во Скопје на средба со премиерто Зоран Заев

Сител - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на 17 во четврток доаѓа во Скопје потврдуваат извори за Сител.Ова е прва посета на британски премиер во МАкедонија по 19 години. Во 1999 за време на косовската криза во Скопје беше тогашниот премиер на Велика ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

Курир - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

ЕУ ќе нѐ „распушти“ до 10 јуни?!

+инфо - 15.05.2018

ЕУ не очекува спорот да се реши неделава, но би сакала Македонија и Грција да дојдат до компромис на почетокот на јуни. Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас околу подготовката на ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

Сител - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Туск со Ципрас ќе разговара за спорот за името

Стандард - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер АлексисЦипрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Туск во Брисел ќе разговора со Ципрас за спорот за името

Сител - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер АлексисЦипрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Туск денеска во Брисел ќе разговора со Ципрас за спорот за името

Слободен Печат - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер АлексисЦипрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Туск телефонски ќе разговора со Ципрас за спорот за името

Курир - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладне телефонски ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел.

Заев: Во Софија со Ципрас ќе направиме рекапитулар и ќе им дадеме насоки на министрите

МКД - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе се сретнат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, кој ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која, како што ...

Туск денеска во Брисел ќе разговора со Ципрас за спорот за името

Независен - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

А1 On - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

(Видео) Бачев во писмото до Ципрас: Решавањето на спорот за името е против меѓународните договори

Макфакс - 15.05.2018

Претседателот на Единствена Македонија денека упати писмо до Алексис Ципрас, во кое на грчкиот премиер му препорачува да не се впушта во авантура со премиерот Зоран Заев, за решавање на спорот со името, бидејќи тоа е противправно и против сите ...

На Бачев не му дозволија да влезе во грчката амбасада да го предаде писмото до Ципрас

Слободен Печат - 15.05.2018

На претседателот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев, денеска не му било дозволено да влезе во грчката амбасада да го предаде писмото упатено до грчкиот премиер, Алексис Ципрас, пренесува Фокус .

Телефонски разговор Ципрас – Туск во пресрет на Самитот во Софија

Нова ТВ - 15.05.2018

За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот Самит на ЕУ- Западен Балкан, станало збор во телефонскиот разговор на премиерот на Грција, Алексис Ципрас со претседателот на ...

Телефонски разговор Ципрас – Туск во пресрет на Самитот во Софија

+инфо - 15.05.2018

За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот Самит на ЕУ- Западен Балкан, станало збор во телефонскиот разговор на премиерот на Грција, Алексис Ципрас со претседателот на ...

Телефонски разговор Ципрас- Туск во пресрет на Самитот во Софија

Курир - 15.05.2018

За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот Самит на ЕУ- Западен Балкан, станало збор во телефонскиот разговор на премиерот на Грција, Алексис Ципрас со претседателот на ...

Предвидени две средби меѓу Заев и Ципрас на Самитот во Софија

Вечер Прес - 15.05.2018

Во пресрет на Самитот во Софија можни се две средби меѓу Заев и Ципрас во среда вечер и четврток наутро. Главната разлика на преговарачкиот тим и натаму е ерга омнес.На маса во Софија ќе биде можноста за склучување меѓународен договор меѓу двете ...

Заев во Софија ќе се сретне со Ципрас, Макрон, Меркел, Курц, Руте

Либертас - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев на 17 мај ќе учествува на Самитот на Европската унија за Западен Балкан што ќе се одржи во Бугарија, земја претседавач на Европскиот Совет. За време на Самитот, предвидена е и средба со премиерот на Грција, Алексис Ципрас.

Туск телефонски ќе разговора со Ципрас за спорот за името

Либертас - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладне телефонски ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел.

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

24Инфо - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

CivilMedia - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Бачев во писмото до Ципрас: Решавањето на спорот за името е против меѓународните договори

Точка - 15.05.2018

Претседателот на Единствена Македонија денека упати писмо до Алексис Ципрас во кое на грчкиот премиер му препорачува да не се впушта во авантура со премиерот Зоран Заев за решавање на спорот за името бидејќи тоа е противправно и против сите ...

Заев: Сè уште немаме договор со Грција

Точка - 15.05.2018

Сакам договор за спорот за иимето поради иднината на граѓаните, но не можам да кажам дека го имаме. Успехот кој досега е постигнат е за почит, на маргините на ЕУ самитот за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија со Ципрас ќе можеме барем да ги ...

Во Софија анализа на сработеното,но не и конечно решение за името

Вечер Прес - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во четвротк, во Софија ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што најави ...

Туск во Брисел ќе разговора со Ципрас за спорот за името

Република - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер АлексисЦипрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Телефонски разговор Ципрас – Туск во пресрет на Самитот во Софија

Локално - 15.05.2018

За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот Самит на ЕУ- Западен Балкан, станало збор во телефонскиот разговор на премиерот на Грција, Алексис Ципрас со претседателот на ...

Во Софија нема да има конечно решение за името

Локално - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Туск во Брисел ќе разговора со Ципрас за спорот за името

CivilMedia - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

(ВИДЕО) 360˚ Дали Заев и Ципрас ќе си подадат рака и ќе објават договор за името во Софија? Кои се контурите на ...

Либертас - 15.05.2018

Оптимизам владее во пресрет на средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас оваа недела во Софија. Во студиото на „ 360 Степени “ е Владимир Мирчески, кој ги следи преговорите за името.

Заев на средби со Ципрас, Макрон, Меркел и Руте во Софија

Точка - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев на 17 мај ќе учествува на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија, Бугарија, земја претседавач на Европскиот Совет. Заев, во придружба на вицепремирот задолжен за европски прашања Бујар Османи и ...

Набиена агенда на Заев во Софија, ќе се сретне со Ципрас, Макрон, Меркел, Курц, Руте

Мета - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев на 17 мај ќе учествува на Самитот на Европската унија за Западен Балкан што ќе се одржи во Бугарија, земја претседавач на Европскиот Совет. За време на Самитот, предвидена е и средба со премиерот на Грција, Алексис Ципрас.

Заев: Сакам решение, но не по секоја цена

iPortal - 15.05.2018

Сакам договор за спорот за името поради иднината на граѓаните, но не можам да кажам дека го имаме. Успехот кој досега е постигнат е за почит, на маргините на ЕУ самитот за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија со Ципрас ќе можеме барем да ги ...

Набиена агендa: Заев во Софија ке се сретне со Ципрас, Меркел, Макрон, Рут и со други еминентни политичари

Вечер Прес - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев ќе има набиена агенда на престојниот Самитот на Европската унија за Западен Балкан,кој ке се одржи на 17 мај во Софија, на кој ке се разговара за Поврзаност во транспортот, енергијата и дигиталната инфраструктура, образованието ...

Телефонски разговор Ципрас – Туск во пресрет на Самитот во Софија

Либертас - 15.05.2018

За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот Самит на ЕУ- Западен Балкан, станало збор во телефонскиот разговор на премиерот на Грција, Алексис Ципрас со претседателот на ...