TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еден милион граѓани попишани за две недели

Сакам да кажам - 19.09.2021

Еден милион граѓани се попишани за две недели откако почна пописот на населението, домаќинставата и становите. Како што соопштија од Државниот завод за статистика (ДЗС) до 15 часот денеска се попишани 1.000.034 лица.

До вчера се попишани 951 151 граѓанин

360 степени - 19.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот, во земјава се попишани вкупно 951 151 граѓанин, 297 089 домаќинства и 402 768 станови, информираше Државниот завод за статистика (ДЗС). Од дијаспората, пак, досега се попишани 193 370 лица.

ДЗС: Попишани вкупно 951.151 лице, 297.089 домаќинства и 402.768 станови

Канал5 - 19.09.2021

Повеќе од 950 илјади лица досега се попишани од почетокот на пописот. Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски за Канал 5 вели и покрај техничките проблеми со кои што се соочуваат, статистичката операција засега се одвива ...

Заклучно со вчера попишани над 950 илјади граѓани

Нова ТВ - 19.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот, во земјава се попишани вкупно 951 151 граѓанин, 297 089 домаќинства и 402 768 станови, информираше Државниот завод за статистика (ДЗС). Од дијаспората, пак, досега се попишани 193 370 лица.

До вчера до 20 часот попишани 951 151 граѓани

Денешен - 19.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот, во земјава се попишани вкупно 951 151 граѓанин, 297 089 домаќинства и 402 768 станови, информираше Државниот завод за статистика (ДЗС). Од дијаспората, пак, досега се попишани 193 370 лица.

НИШТО ОД „МИЛИОНОТ НА СИМОВСКИ“: Според ДЗС попишани вкупно 951.151 лице

Денешен - 19.09.2021

Вкупно 951.151 лице, 297.089 домаќинства и 402.768 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика. Како што веќе објавивме, директорот на ДЗС, Апостол Симовски пред неколку дена во Дебар изјави дека ...

Директорот на ДЗС не коментира дали и дијаспората ќе влезе во пресметката за уставно загарантираните 20%

МКД - 18.09.2021

Апостол Симовски, директорот на Државниот завод за статистика не сакаше да даде одговор на прашањето како ќе се пресметува уставно загарантираните 20% за остварување на правата на етничките заедници, дали 20% од вкупно попишаното население заедно со ...

Нема да го признаеме пописот ако Турците се помалку од седум отсто, вели Емин Хусрев

Слободен Печат - 18.09.2021

Турската заедница во Македонија нема да го признае пописот, доколку по завршувањето на пописот и објавувањето на резултатите, бројот на граѓани кои се изјасниле како Турци изнесува помалку од седум отсто, изјави Емин Хусрев од координативното тело ...

Емин Хусрев: Ако бројот на Турците е под 7%, нема да го признаеме пописот (видео)

ММС - 18.09.2021

Турската заедница, нема да признае бројка помалку од 7% по завршуваше на пописот и објавувањето на резултатите, кажа во денешното издание на емисијата Стадион, посветена на пописот, Емин Хусрев од координативното тело за попис на Турците.

Турската заедница се заканува: Нема да го признаеме пописот ако сме под 7 отсто

Независен - 18.09.2021

Турската заедница, нема да признае бројка помалку од 7% по завршуваше на пописот и објавувањето на резултатите, кажа во денешното издание на емисијата Стадион, посветена на пописот, Емин Хусрев од координативното тело за попис на Турците.

НЕИСПОЛНЕТА ЖЕЛБАТА НА ДИРЕКТОРОТ НА ДЗС: Попишани 871.488 лица, а Симовски очекуваше 1.000.000 до денеска

Денешен - 18.09.2021

Досега вкупно 871.488 лица, 272.177 домаќинства и 368.595 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика. Директорот на ДЗС, Апостол Симовски во неговата вчерашна изјава од Дебар рече дека до денеска ...

(Видео) Хусрев: Нема да признаеме помала бројка од 7% на Турците во РС Македонија

Zoom - 18.09.2021

Турската заедница, нема да признае помала бројка од 7% на нејзините припадници по завршуваше на пописот и објавувањето на резултатите, кажа во денешното издание на емисијата Стадион, посветена на пописот, Емин Хусрев од координативното тело за попис ...

Емин Хусрев: Нема да го признаеме пописот ако Турците се под 7%

Локално - 18.09.2021

Турската заедница, нема да признае бројка помалку од 7% по завршуваше на пописот и објавувањето на резултатите. Ова го кажа Емин Хусрев од координативното тело за попис на Турците, за емисијата Стадион.

Емин Хусрев: Ако брoјoт на Турците е под 7% – ќе го бoјкoтирaме пoписoт

Република - 18.09.2021

Турската заедница нема да го признае пописот ако бројот на Турци изнесува помалку од 7% по завршуваше на пописот и објавувањето на резултатите, кажа во денешното издание на емисијата Стадион Емин Хусрев од координативното тело за попис на Турците.

ДЗС: До вчера до 20 часот на пописот се евидентирани 871.488 лица во земјава

Мета - 18.09.2021

Државниот завод за статистика информира дека до вчера (17.09.2021) до 20 часот, во државата се попишани 871.488 лица, 272.177 домаќинства и 368.595 станови. Надвор од државата, пак, преку интернет досега самостојно се евидентирале 193.236 иселеници.

Симовски очекува до утре да се попишат милион граѓани

Deutsche Welle - 17.09.2021

Невладини организации алармираат дека се врши притисок врз Роми во Струмица и во Велес. Првиот човек на Државниот завод за статистика, оцени дека нема проблеми во процесот на попишување и сѐ се одвива со посакуваниот интензитет.

Симовски: До утре очекуваме да бидат попишани еден милион граѓани

360 степени - 17.09.2021

Бројот на оние што одбиваат е незначителен, а по разговорите, кај нив повеќе нема двоумење и се попишуваат. Оние што повикуваат на бојкот, главно преку социјалните мрежи, не ѝ мислат добро на државата, вели првиот човек на Државниот завод за ...

Симовски: До утре очекуваме да бидат попишани милион граѓани

Сител - 17.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ...

Симовски: Пописот се одвива со посакуваниот интензитет и без проблеми

Канал5 - 17.09.2021

И покрај проблемите со кои се соочи Државниот завод за статистика, изминативе денови пописот се одвива со посакуваниот интензитет. На дневно ниво се попишуваат над сто илјади граѓани.. Со повеќе информации околку тоа како тече процесот на попишувања ...

Симовски очекува до утре да бидат попишани милион граѓани

Телма - 17.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ...

Симовски во Дебар: До утре очекуваме да бидат попишани милион граѓани

Канал5 - 17.09.2021

До вчера попишани се точно 800.008 граѓани, а до утре очекуваме бројка од милион попишани граѓани. Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме ...

Симовски во Дебар: До утре очекуваме да бидат попишани милион граѓани

Слободен Печат - 17.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ...

Симовски очекува милион попишани граѓани до утре

Алсат-М - 17.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ...

Симовски до утре очекува да бидат попишани милион граѓани

Р.С.Европа - 17.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика , Апостол Симовски денеска изјави дека пописот се одвива со посакуваниот интензитет и без проблеми. Тој порача и дека е убеден оти пописот успешно ќе заврши во планираниот рок.

До утре се очекува бројка од милион попишани граѓани

Фокус - 17.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ...

Симовски во Дебар: До утре очекуваме да бидат попишани милион граѓани

Нова ТВ - 17.09.2021

Бројот на оние кои одбиваат е незначителен, а по разговорите, кај нив повеќе нема двоумење – се попишуваат. Оние кои повикуваат на бојкот, главно преку социјалнте мрежи не и мислат добро на државата.

Симовски во Дебар : Пописот се спроведува без проблеми како дома така и во дијаспората

Либертас - 17.09.2021

Пописот на населението, домакинствата и становите се спроведува без проблоеми и до синоика се пошпишани 8о8 илјади . Во пописниот реон 24 што ги опфака општините Дебар и Центар Жупа пописот исто така се одвива во најдобар начин и нема служаи да ...

Симовски: До утре очекуваме да бидат попишани милион граѓани

OhridNews - 17.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ...

До утре очекуваме да бидат попишани милион граѓани, вели Симовски

Lider - 17.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ...

Симовски во Дебар: До утре очекуваме да бидат попишани милион граѓани

Курир - 17.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ...

Симовски: До утре очекуваме да бидат попишани милион граѓани

24Инфо - 17.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ...

СИМОВСКИ „НАГАЗИ“ НА ПОПИСОТ: До вчера 800.008, а до утре 1.000.000 попишани граѓани

Денешен - 17.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ...

Симовски очекува до сабота да бидат попишани милион граѓани

Нетпрес - 17.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ...

Симовски: До утре очекуваме да бидат попишани еден милион граѓани

Курир - 17.09.2021

Бројот на оние што одбиваат е незначителен, а по разговорите, кај нив повеќе нема двоумење и се попишуваат. Оние што повикуваат на бојкот, главно преку социјалните мрежи, не ѝ мислат добро на државата, вели првиот човек на Државниот завод за ...

Симовски: Оние кои повикуваат на бојкот на пописот не ѝ мислат добро на државата

Press24 - 17.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ...

Симовски: До утре очекуваме да бидат попишани еден милион граѓани

Нетпрес - 17.09.2021

Бројот на оние што одбиваат е незначителен, а по разговорите, кај нив повеќе нема двоумење и се попишуваат. Оние што повикуваат на бојкот, главно преку социјалните мрежи, не ѝ мислат добро на државата, вели првиот човек на Државниот завод за ...

Симовски во Дебар: До утре очекуваме да бидат попишани милион граѓани

Независен - 17.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ...

Симовски: До утре очекуваме да бидат попишани милион граѓани

Кајгана - 17.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ...

Симовски : До утре очекуваме да бидат попишани милион граѓани

365 - 17.09.2021

„Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок“, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС) ...

Симовски: До утре очекуваме да бидат попишани милион граѓани

CivilMedia - 17.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ...

Симовски во Дебар: До утре очекуваме да бидат попишани милион граѓани

Опсервер - 17.09.2021

– Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика ...

Симовски: До вчера се попишани 800.000 граѓани до утре очекуваме бројката да надмине еден милион

MakPress - 17.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ...

Симовски – До утре очекуваме да бидат попишани милион граѓани

Frontline - 17.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите на целата територија на државата се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и убедени сме дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ...

До утре очекувам милион попишани граѓани, вели Симовски

Локално - 17.09.2021

Нема проблеми во процесот на попишување и се се одвива во со посакуваниот интензитет, информира директорот на ДЗС, Апостол Симовски, кој денеска престојуваше во Дебар. Тој посочи дека до утре очекува бројка од милион попишани граѓани.

Досега се попишале вкупно 800.008 граѓани

Локално - 17.09.2021

Државниот завод за статистика утрово информираше дека заклучно до 20 часот синоќа, вкупно се попишани 800 008 лица. -Исто така попишани се 249.500 домаќинства и 336.109 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја ...

ДЗС: Досега се попишани 711 418 граѓани

360 степени - 16.09.2021

До 20 часот вчера, во рамки на пописот што се спроведува во земјава попишани се вкупно 711 418 лица, 221 268 домаќинства и 297 085 станови, информираат денеска од Државниот завод за статистика (ДЗС).

Симовски: Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме

Канал5 - 16.09.2021

Дали пописот се одвива според посакуваното темпо? Првиот човек на статистика, Симовски, уверува дека процесот тече дури и подобро од очекуваното. Вели, дневно се попишуваат по 100.000 граѓани а очекува оваа бројка да порасне.

Симовски: Постојат одредени структури кои што не сакааат пописот да се спроведе

Слободен Печат - 16.09.2021

Текот на пописот е во рамките на она што го очекувамвме па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Добро е што е така, бидејќи имавме неколку дневен не прекин, туку намален интензитет на попишување од причини кои што ги ...

Имало два обида за хакерски напад на системот за попис

Фокус - 16.09.2021

Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Дневно во работни денови, просекот на попишување е околу 100.000 лица, за викенд е нешто подобро и очекуваме следниот викенд да ...

Досега попишани над 700 илјади луѓе

ММС - 16.09.2021

Досега во земјава според информациите добиени од Државниот завод за статистика, вкупно се попишани 711.418 лица, 221.268 домаќинства и 297.085 станови. Директорот на ДЗС, Апостол Симовски, сабајлево во „Утрински брифинг“ истакна дека текот на ...

Симовски: Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, просекот на попишување е околу 100.000 лица

Нова ТВ - 16.09.2021

Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Дневно во работни денови, просекот на попишување е околу 100.000 лица, за викенд е нешто подобро и очекуваме следниот викенд да ...

Симовски: Постојат одредени структури кои што не сакааат пописот да се спроведе

Либертас - 16.09.2021

Текот на пописот е во рамките на она што го очекувамвме па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Добро е што е така, бидејќи имавме неколку дневен не прекин, туку намален интензитет на попишување од причини кои што ги ...

КОЈ И ОД КАДЕ НАПАЃА: Одбиени два хакерски напади врз пописниот систем

Фактор - 16.09.2021

Хакери двапати се обиделе да го пробијат пописниот систем во Македонија, што беше успешно одбиено, изјави директорот на Централното биро за статистика, Апостол Симовски, додавајќи дека веб -страницата на Бирото е под постојан напад од хакери.

ЧИСТА ГЛУПОСТ КОЈА НЕ ЗАСЛУЖУВА КОМЕНТАР Симовски за бројот на попишани Бугари

+инфо - 16.09.2021

Никој жив досега нема влезено во податоците кои се собрани од пописот. Ниту едно, единствено лице. Целиот систем е со однапред предвидена заштита за какво било влегување во него, па дури и од нашите вработени, вели Симовски.

Симовски: Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, просекот на попишување е околу 100.000 лица

Бриф - 16.09.2021

Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Дневно во работни денови, просекот на попишување е околу 100.000 лица, за викенд е нешто подобро и очекуваме следниот викенд да ...

Имало два обида за хакерски напад на системот за попис

Либертас - 16.09.2021

Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Дневно во работни денови, просекот на попишување е околу 100.000 лица, за викенд е нешто подобро и очекуваме следниот викенд да ...

Симовски: Чиста глупост е дека некој знае колку се декларирале Бугари

Независен - 16.09.2021

Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Дневно во работни денови, просекот на попишување е околу 100.000 лица, за викенд е нешто подобро и очекуваме следниот викенд да ...

Симовски: Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме

Lider - 16.09.2021

Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Дневно во работни денови, просекот на попишување е околу 100.000 лица, за викенд е нешто подобро и очекуваме следниот викенд да ...

Симовски: Глупост е дека некој знае колку се декларирале како Бугари

Нетпрес - 16.09.2021

Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Дневно во работни денови, просекот на попишување е околу 100.000 лица, за викенд е нешто подобро и очекуваме следниот викенд да ...

ДЗС: Попишани вкупно 711.418 лица, 221.268 домаќинства и 297.085 станови

24Инфо - 16.09.2021

Вкупно 711.418 лица, 221.268 домаќинства и 297.085 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, информираат денеска од Државниот завод за статистика. Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, кој ...

СИМОВСКИ: Пописот „вози“ со 100.000 попишани граѓани на ден и е онака како што го очекувавме

Денешен - 16.09.2021

Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Дневно во работни денови, просекот на попишување е околу 100.000 лица, за викенд е нешто подобро и очекуваме следниот викенд да ...

Симовски: Пописот тече со темпо кое е подобро од очекуваното

Press24 - 16.09.2021

Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Дневно во работни денови, просекот на попишување е околу 100.000 лица, за викенд е нешто подобро и очекуваме следниот викенд да ...

Симовски: Чиста глупост е дека граѓани на пописот се изјасниле како Бугари

Мак. Весник - 16.09.2021

Тоа е чиста глупост и мислам дека такво нешто не заслужува коментар, изјави директорот на Заводот за статистика Апостол Симовски за информациите за бројот на граѓани кои се изјасниле како Бугари.

Симовски: Во просек дневно се попишуваат 100.000 лица, обидите пописот да пропадне паѓаат во вода

365 - 16.09.2021

„Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Дневно во работни денови просекот на попишување е околу 100.000 лица, за викенд е нешто подобро и очекуваме следниот викенд да ...

Симовски: Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, просекот на попишување е околу 100.000 лица

Опсервер - 16.09.2021

– Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Дневно во работни денови, просекот на попишување е околу 100.000 лица, за викенд е нешто подобро и очекуваме следниот викенд ...

Симовски: Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, просекот на попишување е околу 100.000 лица

Бизнис Вести - 16.09.2021

Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Дневно во работни денови, просекот на попишување е околу 100.000 лица, за викенд е нешто подобро и очекуваме следниот викенд да ...

Симовски: Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, просекот на попишување е околу 100.000 лица

Frontline - 16.09.2021

Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Дневно во работни денови, просекот на попишување е околу 100.000 лица, за викенд е нешто подобро и очекуваме следниот викенд да ...

Симовски: Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, просекот на попишување е околу 100.000 лица

CivilMedia - 16.09.2021

Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Дневно во работни денови, просекот на попишување е околу 100.000 лица, за викенд е нешто подобро и очекуваме следниот викенд да ...

Симовски: Дневно се попишуваат околу 100.000 лица

MakPress - 16.09.2021

Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Дневно во работни денови, просекот на попишување е околу 100.000 лица, за викенд е нешто подобро и очекуваме следниот викенд да ...

Симовски: Чиста глупост е дека некој знае колку се декларирале како Бугари, никој жив нема влезено во податоците

Република - 16.09.2021

Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Дневно во работни денови, просекот на попишување е околу 100.000 лица, за викенд е нешто подобро и очекуваме следниот викенд да ...

Симовски: Бројката на попишани Бугари е обична глупост, никој досега нема влезено во податоците

Локално - 16.09.2021

Темпото на попис е подобро од очекуваното. Просекот е околу 100.000 граѓани на дневно ниво, вели директорот на ДСЗ, Апостол Симовски во гостувањето на емисијата „Утрински брифинг“. Тој информира дека пописот се одржува насекаде, дека нема посебен ...

Досега се попишани над 711 илјади граѓани

Локално - 16.09.2021

Од Државниот завод за статистика денеска информираат дека досега се попишале 711.418 лица. -Покрај тоа, вкупно се попишани и 221.268 домаќинства и 297.085 станови, заклучно со 20 часот вчера, велат од ДЗС.

Пописот го доби посакуваниот интензитет, ДЗС не очекува потешкотии до крајот

Телма - 15.09.2021

Без никакви застои и проблеми, со посакуваниот интензитет се одвива пописот на населението и објектите. Од Државниот завод за статистика се задоволни и од темпото и од работата на попишувачите, а Владата очекува пописот да продолжи со предвидената ...

Интервју со директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски

24 Вести - 15.09.2021

Интервју со директорот на Државниот завод за статистика Апостол ...

Опозицијата бара од Државниот завод за статистика да не лицитира со бројки за пописот

24 Вести - 15.09.2021

По 10 дена попис, но и компарирано со претходни статистички показатели - Државниот завод за стаитсика излезе со првични прогнози. 1.8 или 1.9 милион граѓани - ова се првичните проценки за бројките кои треба да произлезат од најобемната статистичка ...

Пописот го доби посакуваниот интензитет, ДЗС не очекува потешкотии до крајот

Слободен Печат - 15.09.2021

Без никакви застои и проблеми, со посакуваниот интензитет се одвива пописот на населението и објектите. Од Државниот завод за статистика се задоволни и од темпото и од работата на попишувачите, а Владата очекува пописот да продолжи со предвидената ...

Пописот го доби посакуваниот интензитет, ДЗС не очекува потешкотии до крајот

Сител - 15.09.2021

Без никакви застои и проблеми, со посакуваниот интензитет се одвива пописот на населението и објектите. Од Државниот завод за статистика се задоволни и од темпото и од работата на попишувачите, а Владата очекува пописот да продолжи со предвидената ...

Пописот го доби посакуваниот интензитет, ДЗС не очекува потешкотии до крајот

Канал5 - 15.09.2021

Без никакви застои и проблеми, со посакуваниот интензитет се одвива пописот на населението и објектите. Од Државниот завод за статистика се задоволни и од темпото и од работата на попишувачите, а Владата очекува пописот да продолжи со предвидената ...

Пописот го доби посакуваниот интензитет, ДЗС не очекува потешкотии до крајот

24 Вести - 15.09.2021

Без никакви застои и проблеми, со посакуваниот интензитет се одвива пописот на населението и објектите. Од Државниот завод за статистика се задоволни и од темпото и од работата на попишувачите, а Владата очекува пописот да продолжи со предвидената ...

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени

Слободен Печат - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени

Сител - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Симовски: Системот за попишување и веб-страницата се под постојан напад на хакери, но пописот тече добро

МКД - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени

Канал5 - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Пописот го доби посакуваниот интензитет, ДЗС не очекува потешкотии до крајот

Бриф - 15.09.2021

Без никакви застои и проблеми, со посакуваниот интензитет се одвива пописот на населението и објектите. Од Државниот завод за статистика се задоволни и од темпото и од работата на попишувачите, а Владата очекува пописот да продолжи со предвидената ...

Имавме два хакерски напади на системот за попишување, вели Симовски

ММС - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

ОДБИЕНИ ДВА ХАКЕРСКИ НАПАДИ НА ПОПИСОТ Симовски смета дека нѐ има 1,8 или 1,9 милиони

+инфо - 15.09.2021

Директорот на Статистика Апостол Симовски рече дека има групации кои сакаат овој процес да не успее и јавно повикуваат граѓаните да не се попишуваат но, како што вели, не може да разбере зошто овие групации се против пописот.

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени

Либертас - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени

Бриф - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени

Вечер Прес - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Пописот тече, ДЗС не очекува потешкотии до крајот – еве колку македонски граѓани од странство се попишале

Курир - 15.09.2021

Без никакви застои и проблеми, со посакуваниот интензитет се одвива пописот на населението и објектите. Од Државниот завод за статистика се задоволни и од темпото и од работата на попишувачите, а Владата очекува пописот да продолжи со предвидената ...

Од ДЗС задоволни од темпото со кое се одвива пописот, одбивањата на попишување се незначителни

Lider - 15.09.2021

Од Државниот завод за статистика се задоволни и од темпото и од работата на попишувачите, а Владата очекува пописот да продолжи со предвидената динамика и сите активности успешно да завршат до 30 септември.

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени

Независен - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Симовски: Постојано е хакирана нашата веб страница и системот за попишување

Курир - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Пописот го доби посакуваниот интензитет, ДЗС не очекува потешкотии до крајот

Независен - 15.09.2021

Без никакви застои и проблеми, со посакуваниот интензитет се одвива пописот на населението и објектите. Од Државниот завод за статистика се задоволни и од темпото и од работата на попишувачите, а Владата очекува пописот да продолжи со предвидената ...

Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени, вели Симовски

еМагазин - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени. -Постојано е хакирана нашата веб-страница.

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување

Press24 - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Симовски тврди дека веб-страницата и системот за попишување се цел на постојани хакерски напади

Нетпрес - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика. Апостол Симовски, тврди дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обида за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Симовски: Имаше два хакерски напади на системот за попишување кои беа одбиени, сајтот е под постојан напад на хакери

Денешен - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени

Скопје инфо - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени

Lider - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени

Кајгана - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Досега попишани над 600.000 граѓани, имало два хакерски напада но успешно биле одбиени

365 - 15.09.2021

Скопје, 15 септември 2021 (МИА) – Директорот на Државниот завод за статистика – Апостол Симовски, вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле ...

Пописот го доби посакуваниот интензитет, ДЗС не очекува потешкотии до крајот

CivilMedia - 15.09.2021

Без никакви застои и проблеми, со посакуваниот интензитет се одвива пописот на населението и објектите. Од Државниот завод за статистика се задоволни и од темпото и од работата на попишувачите, а Владата очекува пописот да продолжи со предвидената ...

Власта вели дека пописот се одвива според планираното, Симовски пак дека можно е да стигнеме до бројка од 1,8 милион ...

MakPress - 15.09.2021

Без никакви застои и проблеми, со посакуваниот интензитет се одвива пописот на населението и објектите. Од Државниот завод за статистика се задоволни и од темпото и од работата на попишувачите, а Владата очекува пописот да продолжи со предвидената ...

Пописот тече нормално – Симовски: Оние кои одбиваат да се попишат, ги убедуваме

4NEWS - 15.09.2021

И покрај тоа што на самиот старт имаше неколкудневни проблеми и прекини во процесот на попишувањето, првиот човек на Статистика Апостол Симовски вели дека пописот се одвива во најдобар ред и без никакви застои.

Пописот го доби посакуваниот интензитет, ДЗС не очекува потешкотии до крајот

Бизнис Вести - 15.09.2021

Без никакви застои и проблеми, со посакуваниот интензитет се одвива пописот на населението и објектите. Од Државниот завод за статистика се задоволни и од темпото и од работата на попишувачите, а Владата очекува пописот да продолжи со предвидената ...

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени

Република - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени

Gostivarpress.mk - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски напади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени

Бизнис Вести - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Симовски не сака да нагаѓа околу пописот, но сепак си прогнозира

Скопско Ехо - 15.09.2021

Пописот во Македонија е во тек веќе десетти ден. Од нив, 4 дена беше во застој, што предизвика низа реагирања кај граѓаните, изразувајќи сомневања и загриженост, дека ќе има злоупотреби и дека тој ќе биде фингиран.

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени

Frontline - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Пописот го доби посакуваниот интензитет, ДЗС не очекува потешкотии до крајот

Frontline - 15.09.2021

Без никакви застои и проблеми, со посакуваниот интензитет се одвива пописот на населението и објектите. Од Државниот завод за статистика се задоволни и од темпото и од работата на попишувачите, а Владата очекува пописот да продолжи со предвидената ...

Попишани се над 600.000 лица, имало и хакерски напади врз системот

Тера - 15.09.2021

Државниот завод за статистика соопшти дека заклучно со синоќа до 20 часот, вкупно се попишани 618.120 лица, 191.839 домаќинства и 257.099 станови. Бројот на самопопишани лица во странство, заклучно со вчера во 11:30 е 192.827 лица.

Симовски: Бројката на тие што одбиваат да се попишат е минорна

Локално - 15.09.2021

Критичната маса која е против пописот е минорна, а оние граѓани кои упорно одбиваат да се попишат ќе си платат казна од 300 евра, рече директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, во вечерашното гостување во емисијата „24 Анализа“ ...

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот, успешно се одбиени

CivilMedia - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени

Опсервер - 15.09.2021

– Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Два пати пробаа да ја хакираат апликацијата за попишување, но нападите успешно се одбиени, вели Симовски

MakPress - 15.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени.

Пописот го доби посакуваниот интензитет, ДЗС не очекува потешкотии до крајот

Опсервер - 15.09.2021

– Без никакви застои и проблеми, со посакуваниот интензитет се одвива пописот на населението и објектите. Од Државниот завод за статистика се задоволни и од темпото и од работата на попишувачите, а Владата очекува пописот да продолжи со предвидената ...

Статистика е задоволна од пописот, тврди дека малкумина одбиваат да се попишат

Скопје1 - 15.09.2021

Без никакви застои и проблеми, со посакуваниот интензитет се одвива пописот на населението и објектите. Од Државниот завод за статистика се задоволни и од темпото и од работата на попишувачите, а Владата очекува пописот да продолжи со предвидената ...

Попишани над половина милион граѓани, мала е бројката на оние коишто одбиле

Deutsche Welle - 14.09.2021

Пописот се одвива без застои и без проблеми, вели директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски. Над половина милион граѓани се попишале досега, додека мала е бројката на оние коишто одбиваат да учествуваат во процесот.

Симовски: Имаше хакерски напад на процесот на попишување, но е успешно одбиен

360 степени - 14.09.2021

Симовски вели дека при воведување и користење на нова технологија е очекувано да има предизвици, но уверува дека проблемите се надминати и дека има доволно време пописот да заврши според планираното Првиот човек на Државниот завод за статистика, ...

Симовски: Пописот оди според посакуваното – незначителен број одбиваат, но најчесто ги убедуваме да се попишат

360 степени - 14.09.2021

Само вчера се попишани 93 235 лица, а директорот на ДЗС очекува дека на крајот од септември ќе објават дека конечно успешно е спроведен попис во земјава. На масовниот одѕив се задоволни и од Владата и нагласуваат дека податоците ќе помогнат прецизно ...

Симовски: Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Слободен Печат - 14.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и се уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се разговара ...

Симовски: Се надевам дека нема да примениме санкции за оние кои ќе одбијат да се попишат

Сител - 14.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина.

Симовски: Пописот се одвива без проблеми, се надевам успешно ќе заврши во планираниот рок

МКД - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски денеска на прес-конференција рече дека пописот се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и изрази надеж дека успешно ќе заврши во планираниот рок.

Симовски: Пописот се одвива без проблеми, се надевам успешно ќе заврши во планираниот рок

Фокус - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски денеска на прес-конференција рече дека пописот се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и изрази надеж дека успешно ќе заврши во планираниот рок.

Симовски: Пописот се одвива успешно и така и да заврши

Р.С.Европа - 14.09.2021

Пописот се одвива со посакуваниот интензитет, без проблеми и се надевам дека успешно ќе заврши во планираниот рок, изјави на денешната прес-конференција, директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски.

Само десетина домаќинства досега одбиле да се попишат

Фокус - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека минорна е бројката на оние граѓани кои одбиле да се попишат. -Бројката на оние кои одбиваат е многу мала, би рекол минорна.

Пописот тече нормално – Симовски: Оние кои одбиваат да се попишат, ги убедуваме

ТВ21 - 14.09.2021

И покрај тоа што на самиот старт имаше неколкудневни проблеми и прекини во процесот на попишувањето, првиот човек на Статистика Апостол Симовски вели дека пописот се одвива во најдобар ред и без никакви застои.

Симовски за тв 24: Никаков политички субјект не вршеше притисок врз нас како да се спроведе пописот

24 Вести - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во емисијата 24 анализа истакна дека овој попис се спрведува со комбиниран метод, а не со традиционалниот од 2011 и сите претходни пописи.

Симовски: Пописот тече без проблеми

Канал5 - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски денеска информираше дека пописот тече без проблеми, изрази надеж дека операцијата успешно ќе заврши во планираниот рок. До сега се попишани над 500.000 лица .

Симовски не очекува потешкотии до крајот на пописот

Алсат-М - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски денеска рече дека не се очекуваат потешкотии во спроведувањето на пописот и изрази надеж дека операцијата успешно ќе заврши во планираниот рок.

Симовски за тв 24: Имаше два хакерски обиди на самиот процес на попишување, но не предзвикаа штета

24 Вести - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во врска со пописот до денес има попишано повеќе од 600 000 граѓани. Само денеска се попишани над 100 000 граѓани. Смета дека со ваквото темпо пописот ќе заврши во предвиденот рок.

Попишани над половина милион граѓани, мала е бројката на оние коишто одбиле

Канал5 - 14.09.2021

Државниот завод за статистика задоволен од темпото со кое се одвива пописот. Досега се попишани над половина милион граѓани, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Само вчера биле попишани околу 93.000 лица.

Симовски е задоволен од пописот, Левица тврди дека има масовен бојкот

Сител - 14.09.2021

На 10 дена од стартот на пописот, бројката на попишани граѓани надмина половина милион. Директорот на државниот завод за статистика уверува дека статистичката операција на терен се спроведува без застои и проблеми, доказ за тоа се вчерашните 93 ...

Пописот 2021 се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и проблеми, вчера попишани над 93 илјади ...

Слободен Печат - 14.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512 457 лица, 158 519 домаќинства и 212 464 станови. Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина.

Симовски за тв 24: Пописот може да покаже, 1.8 милион граѓани

24 Вести - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во емисијата 24 анализа потенцираше дека добиените податоци од пописот се користат исклучиво за статистички цели и ниту една институција нема пристап до нив.

Над половина милион граѓани попишани досега, Директорот Симовски не очекува потешкотии до крајот

Радио МОФ - 14.09.2021

До синоќа повеќе од 512 илјади лица, 158 илјади домаќинства и 212 илјади станови се попишани на Пописот 2021, беше соопштено на денешната пресконференција на Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски .

Симовски: Успешно ги одбивме обидите за хакирање на системот за попишување

Фокус - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека имало два обиди за хакерски напади на системот за попишување, но успеашно биле одбиени. -Постојано е хакирана нашата веб страница.

Попишани над половина милион граѓани од почетокот на статистичката операција пред 10 дена

Алсат-М - 14.09.2021

Попишани се повеќе од половина милион граѓани од 5 до 13 септември. Досега се регистрирани највеќе граѓани во Куманово, Битола и Прилеп. Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, рече дека се надминати сите технички проблеми што ...

Симовски: Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Сител - 14.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и се уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се разговара ...

Масовниот одѕив на пописот е потврда дека граѓаните се свесни за потребата од собирањето на податоци кои се важни за ...

ТВ21 - 14.09.2021

Портпаролот на Владата на Република Северна Македонија Душко Арсовски и директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски, денеска одржаа заедничка прес-конференција на којашто информираа за тековните активности поврзани со Пописот на ...

Симовски: Негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Телма - 14.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и се уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се разговара ...

Пописот 2021 се одвива со посакуваниот интензитет, вчера попишани над 93 илјади лица

Канал5 - 14.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина.

Симовски: Успешно ги одбивме обидите за хакирање на системот за попишување

Либертас - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека имало два обиди за хакерски напади на системот за попишување, но успеашно биле одбиени. -Постојано е хакирана нашата веб страница.

Симовски: Очекувам помал податок од последниот попис од 2002 година

Нова ТВ - 14.09.2021

Ниту една политичка партија не вршела притисок врз Државниот завод за статистика околу тоа како да се спроведе пописот, тврди директорот на заводот, Апостол Симовски за Телевизијата 24. – И власта и опозицијата дадоа поддршка на овој процес и тоа е ...

ЌЕ СИ ПЛАТАТ 300 ЕВРА ТИЕ ШТО ОДБИВААТ ДА СЕ ПОПИШАТ Симовски вели дека на прсти се бројат лицата кои ги избркале ...

+инфо - 14.09.2021

Бројката на тие што одбиваат да се попишат е минорна. Не можам да кажам точна цифра, но не се повеќе од 10. Казната за тие што не сакаат да се попишат е прекршочна и чини 300 евра, истакна првиот човек на Државниот завод за статистика.

Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Нова ТВ - 14.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и се уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се разговара ...

Симовски: Бројот на луѓе кои одбиваат да се попишат е незначителен

OhridNews - 14.09.2021

Бројот на луѓе кои одбиваат да се попишат е исклучително мал и незначителен, и покрај негативната кампања која ја имаше и ја има цело време насочена кон тоа да се попречи спроведувањето на пописот, истакна директорот на Државниот завод за статистика ...

Граѓаните се активни на Пописот и покрај негативната кампања од партиите, тврди Симовски

ММС - 14.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Владата им се заблагодари на граѓаните за масовниот одѕив кој ја покажал свесноста и одговорноста на секој од нив и очекува пописот да продолжи со ...

Симовски не очекува потешкотии до крајот на пописот, се надева да заврши во планираниот рок

Нова ТВ - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски изјави дека не се очекуваат потешкотии во спроведувањето на пописот и изрази надеж дека операцијата успешно ќе заврши во планираниот рок.

ПОПИСОТ СЕ ОДВИВА БЕЗ ПРОБЛЕМИ Денеска ќе се знае колку граѓани досега одбиле да се попишат

+инфо - 14.09.2021

Таму каде што имаме првично одбивање, одиме и разговараме. Оди нашиот државен инструктор и член на пописна комисија и досега, најчеста пракса е тие луѓе да се убедат и попишат. Не применуваме никакви санкции сè уште и се надеваме дека тоа нема да се ...

Симовски: Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Вечер Прес - 14.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и се уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се разговара ...

Пописот 2021 се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и проблеми, вчера попишани над 93 илјади ...

Вечер Прес - 14.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина.

Пописот 2021 се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и проблеми, вчера попишани над 93 ...

Бриф - 14.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина.

Пописот 2021 се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и проблеми, вчера попишани над 93 илјади ...

Либертас - 14.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина.

Хакери во два наврати се обиделе да го пробијат пописот

Press24 - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во емисијата 24 анализа во врска со пописот до денес има попишано повеќе од 600 000 граѓани. Само денеска се попишани над 100 000 граѓани.

Симовски: Негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Press24 - 14.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и се уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се разговара ...

Симовски призна дека имало хакерски напади во системот за попишување

Нетпрес - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во емисијата 24 анализа во врска со пописот до денес рече дека има попишано повеќе од 600 000 граѓани. Само денеска се попишани над 100 000 граѓани.

Пописот 2021 се одвива со посакуваниот интензитет, без никакви застои и проблеми, вчера попишани над 93 илјади лица

Lider - 14.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина.

Симовски: Ќе си платат 300 евра оние што ги бркаат попишувачите

Мак. Весник - 14.09.2021

Критичната маса која е против пописот е минорна, а оние граѓани кои упорно одбиваат да се попишат ќе си платат казна од 300 евра, рече директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, во вечерашното гостување во емисијата „24 Анализа“ ...

Техничките застои за пописот се надминати

Независен - 14.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина.

Симовски: На пописот може да излеземе 1,8 или 1,9 милиони

Press24 - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во емисијата 24 анализа потенцираше дека добиените податоци од пописот се користат исклучиво за статистички цели и ниту една институција нема пристап до нив.

Пописот се одвива без проблеми, а исклучително мал број граѓани одбиваат да се попишат, рече директорот Симовски

Centar - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, изјави дека пописот се одвива без проблеми и со посакуваниот интензитет. Тој соопшти дека вчера се попишале точно 93.235 лица, 29.491 домаќинство и 40.155 станови.

Пописот се одвива без проблеми, а исклучително мал број граѓани одбиваат да се попишат, рече директорот Симовски

24Инфо - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, изјави дека пописот се одвива без проблеми и со посакуваниот интензитет. Тој соопшти дека вчера се попишале точно 93.235 лица, 29.491 домаќинство и 40.155 станови.

Симовски: Пописот се одвива без проблеми, исклучително мал број граѓани одбиваат да се попишат

Н.Македонија - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, изјави дека пописот се одвива без проблеми и со посакуваниот интензитет. Тој соопшти дека вчера се попишале точно 93.235 лица, 29.491 домаќинство и 40.155 станови.

Масовниот одѕив на пописот е потврда дека граѓаните се свесни за* потребата од собирањето на податоци кои се важни за ...

Centar - 14.09.2021

Портпаролот на Владата на Република Северна Македонија Душко Арсовски и директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски, денеска одржаа заедничка прес-конференција на којашто информираа за тековните активности поврзани со Пописот на ...

Пописот се одвива без проблеми, а исклучително мал број граѓани одбиваат да се попишат, рече директорот Симовски

MTM - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, изјави дека пописот се одвива без проблеми и со посакуваниот интензитет. Тој соопшти дека вчера се попишале точно 93.235 лица, 29.491 домаќинство и 40.155 станови.

Симовски: Пописот се одвива со посакуваниот интензитет

Lider - 14.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и се уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се разговара ...

Само десетина домаќинства досега одбиле да се попишат

24Инфо - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека минорна е бројката на оние граѓани кои одбиле да се попишат. -Бројката на оние кои одбиваат е многу мала, би рекол минорна.

Казна од 300 евра за тие што ќе одбијат да се попишат, мал број граѓани ги “избркале“ попишувачите

Курир - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека минорна е бројката на оние граѓани кои одбиле да се попишат. -Бројката на оние кои одбиваат е многу мала, би рекол минорна.

Пописот 2021 се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и проблеми, вчера попишани над 93 илјади ...

Скопје инфо - 14.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина.

Симовски: Најголем дел од граѓаните прифаќаат да се попишат

Нетпрес - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во емисијата 24 анализа потенцираше дека добиените податоци од пописот се користат исклучиво за статистички цели и ниту една институција нема пристап до нив.

Симовски: Се надеваме дека нема да мора да применуваме санкции за оние што ќе одбијат да се попишат

Press24 - 14.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина.

Симовски: Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, сепак граѓаните не наседнуваат

Нетпрес - 14.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и се уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се разговара ...

СИМОВСКИ: Мене лично ова ми е четврти попис, досега се одвива без никакви проблеми и застои

Денешен - 14.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и се уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се разговара ...

Симовски: Имаше два хакерски обиди на самиот процес на попишување, но не предзвикаа штета

24Инфо - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски вечерва информираше дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери. -Меѓутоа таму нема податоци. Веројатно е целта да корисниците не бидат во можност да ги следат нашите ...

Симовски: Негативна кампања за пописот има, но граѓаните не наседнуваат

Независен - 14.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и се уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се разговара ...

Пописот 2021 се одвива со посакуваната динамика, вчера попишани над 93 илјади лица

Нетпрес - 14.09.2021

Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина. Владата очекува пописот да продолжи со предвидената динамика и сите активности успешно да завршат до ...

Симовски откри дека имало хакерски напади врз системот за попишување

Курир - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во емисијата 24 анализа во врска со пописот до денес има попишано повеќе од 600 000 граѓани. Само денеска се попишани над 100 000 граѓани.

Симовски откри дека имало хакерски напади врз системот за попишување

Lider - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во емисијата 24 анализа во врска со пописот до денес има попишано повеќе од 600 000 граѓани. Само денеска се попишани над 100 000 граѓани.

Досега попишани 512.457 лица, директорот на ДЗС тврди дека пописот се одвива без застои и проблеми

еМагазин - 14.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Масовниот одзив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина.

СИМОВСКИ: Можеби не има 1,8 милиони

Денешен - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во емисијата 24 анализа потенцираше дека добиените податоци од пописот се користат исклучиво за статистички цели и ниту една институција нема пристап до нив.

Пописот се одвива без проблеми, а исклучително мал број граѓани одбиваат да се попишат, рече директорот Симовски

Точка - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, изјави дека пописот се одвива без проблеми и со посакуваниот интензитет. Тој соопшти дека вчера се попишале точно 93.235 лица, 29.491 домаќинство и 40.155 станови.

Попис 2021: Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Кајгана - 14.09.2021

Скопје, 14 септември 2021 (МИА) – Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми.

Симовски: Граѓаните не наседнуваат на негативната кампања за пописот, одбивањата се незначителни

365 - 14.09.2021

„Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и сѐ уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се ...

Симовски за ТВ24: „Пописот може да покаже, 1.8 милиони граѓани“

Точка - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во емисијата 24 анализа потенцираше дека добиените податоци од пописот се користат исклучиво за статистички цели и ниту една институција нема пристап до нив.

Во работен ден попишани над 93 илјади лица, тоа се прекрасни податоци – вели Симовски

365 - 14.09.2021

„Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина.

300 eвра казна за тие што ќе одбијат да се попишат

Република - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека минорна е бројката на оние граѓани кои одбиле да се попишат. -Бројката на оние кои одбиваат е многу мала, би рекол минорна.

Пописот 2021 се одвива со посакуваниот интензитет, вчера попишани над 93 илјади лица

Република - 14.09.2021

Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина. Владата очекува пописот да продолжи со предвидената динамика и сите активности успешно да завршат до ...

Арсовски: Масовниот одѕив на пописот е потврда дека граѓаните се свесни за потребата од собирањето на податоци

Локално - 14.09.2021

Портпаролот на Владата на Република Северна Македонија Душко Арсовски и директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски, денеска одржаа заедничка прес-конференција на којашто информираа за тековните активности поврзани со Пописот на ...

Досега десетина граѓани одбиле да се попишат, казната е 300 евра

Локално - 14.09.2021

Мала е бројката на оние граѓани кои одбиле да се попишат, изјави вечерва директорот на ДЗС, Апостол Симовски. -Минорна е бројката. Не можам да кажам точна бројка, но малку се, десетина, не се ни десет.

Вчера попишани над 93 илјади лица

CivilMedia - 14.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина.

Симовски: Oдбивањата на пописот се незначителни, засега нема санкции

Република - 14.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и се уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се разговара ...

Хакери го нападнаа самиот процес на попишување, информира Симовски

Локално - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски вечерва информираше дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери. -Меѓутоа таму нема податоци. Веројатно е целта да корисниците не бидат во можност да ги следат нашите ...

Симовски за бројките: На пописот може да излеземе 1,8 или 1,9 милиони

Република - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во емисијата 24 анализа потенцираше дека добиените податоци од пописот се користат исклучиво за статистички цели и ниту една институција нема пристап до нив.

Меркел во Тирана, пописот тече непречено, опозицијата бара одговорност за пожарот во Тетово

CivilMedia - 14.09.2021

Германската канцеларка Ангела Меркел, во рамки на прошталната обиколка на балканските земји, денеска пристигна во Тирана. Taa беше пречекана од министерката за Европа и надворешни работи, Олта Џачка, германскиот амбасадор во Тирана, Петер Зинграф и ...

Некои ги одбиваат попишувачите, ама не е многу често, вели Симовски

Скопско Ехо - 14.09.2021

Директорот на Заводот за статистика Апостол Симовски признава дека има случаи кога попишувачите се одбивани, но смета дека се незаначителни, поради што нема да има ниту санкции за тие граѓани.

Симовски: Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Опсервер - 14.09.2021

– Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и се уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се ...

Симовски: Има одбивања за попишување ама тие се незначителни и засега не се превземени никакви санкции од наша страна

MakPress - 14.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и се уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се разговара ...

Симовски: Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Frontline - 14.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и се уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се разговара ...

Симовски тврди дека пописот нема проблеми: Ова се навистина прекрасни податоци

Скопје1 - 14.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина.

Симовски: Имаше два обиди за хакерски напад на системот за попишување

Скопје1 - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека имало два обиди за хакерски напади на системот за попишување. „Имавме два случаја за обид за хакерски напади на самиот систем за попишување.

Симовски: Надмината е бројката од 600.000 попишани, само денес се над 100.000

Локално - 14.09.2021

Повеќе од 600.000 граѓани се попишани заклучно со денешниот ден. Задоволен сум, но не ме прави комфорен и нема да бидам комфорен и нема да бидам се до последниот ден од пописот, вели директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски.

Заклучно вчера попишани над половина милион граѓани

Кумановски м. - 14.09.2021

Портпаролот на Владата на Република Северна Македонија Душко Арсовски и директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски, денеска одржаа заедничка прес-конференција на којашто информираа за тековните активности поврзани со Пописот на ...

Симовски: Одбивањата се незначителни, граѓаните не наседнуваат на негативната кампања

CivilMedia - 14.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и се уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се разговара ...

Пописот 2021 се одвива со посакуваниот интензитет, нормално, без никакви застои и проблеми, вчера попишани над 93 ...

Frontline - 14.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина.

Нема застои и проблеми при спроведување на пописот, велат од владата иако истиот два дена беше во прекин

MakPress - 14.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина.

Досега попишани над 510.000 лица во земјава, техничките проблеми се надминати

Мета - 14.09.2021

Во земјава досега се попишани 512.457 граѓани, 158.519 домаќинства и 212.464 станови, заклучно со вчера до 20 часот. Владиниот портпаролот Душко Арсовски и директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски, на денешната прес-конференција ...

Симовски: Пописот се одвива без проблеми, бројот на одбивања е исклучително мал

Локално - 14.09.2021

Пописот се одвива со посакуваниот интензитет, вели директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски напоменувајќи дека не се очекуваат потешкотии во спроведувањето на пописот и изрази надеж дека операцијата успешно ќе заврши во ...

Над половина лица попишани, Симовски тврди дека само на почетокот имало проблеми, сега се е во ред

Zoom - 14.09.2021

До синоќа повеќе од 512 илјади лица, 158 илјади домаќинства и 212 илјади станови се попишани на Пописот 2021, беше соопштено на денешната пресконференција на директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски.

ДЗС: Досега попишани вкупно 419.485 лица

Канал5 - 13.09.2021

Статистичката опрерација за пребројување на населенито, по неколку дена тргни – застани, конечно добива нормален тек. Надминат е застојот поради техничките проблеми со апликацијата, уверуваат од ДЗС.

Симовски: Податоците од пописот не се загорзени, ќе заврши на 30 септември

Алсат-М - 13.09.2021

До вчера се попишани 419.485 лица, 129.614 домаќинства и 173.439 станови. И покрај постојаните сајбер напади, Државниот завод за статистика вели дека пописот е во тек и со сигурност целиот процес ќе биде завршен на време, на 30 септември.

Симовски: Податоците од пописот не се загорзени, ќе заврши на 30 септември

Press24 - 13.09.2021

До вчера се попишани 419.485 лица, 129.614 домаќинства и 173.439 станови. И покрај постојаните сајбер напади, Државниот завод за статистика вели дека пописот е во тек и со сигурност целиот процес ќе биде завршен на време, на 30 септември.

Симовски: Податоците од пописот не се загрозаени

Zoom - 13.09.2021

До вчера се попишани 419.485 лица, 129.614 домаќинства и 173.439 станови. И покрај постојаните сајбер напади, Државниот завод за статистика вели дека пописот е во тек и со сигурност целиот процес ќе биде завршен на време, на 30 септември.