TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ги обожаваме – велосипеди декорирани со цветни корпи (фото)

Црнобело - 24.06.2017

Сакаме велосипеди и сакаме цвеќиња, па која е причината да не ги споиме двете омилени нешта заедно? Сé повеќе може да сретнеме велосипеди кои крстосуваат низ градските улици украсени со цветни корпи.

Уред што го заклучува мобилниот телефон додека возите велосипед

Бизнис Инфо - 23.06.2017

Фото: Pixabay Холандската телекомуникациска компанија KPN, во партнерство со холандската асоцијација за безбедност во сообраќајот, развија паметна брава за велосипед којашто за време на возењето го заклучува мобилниот телефон.

Пратеници и функционери кои одат по земја или возат велосипед

+инфо - 23.06.2017

Министерката без ресор Зорица Aпостолска, министерот за финансии, пратеници одат на работа пеш или со велосипед. Промените на политичката сцена во земјава со себе донесоа и политичари со европски манири во секојдневните навики.

За ваша безбедност - Блокатор на смартфонот додека сте на велосипед

Телефони.мк - 23.06.2017

Холандија како една од европските земји со најразвиена велосипедска култура добива ноа апликација кој треба да ги заштити велосипедистите. Станува збор за блокатор на смартфон кој се вклучува додека корисникот вози на велосипед, па на тој начин ...

Холанѓани смислија направа што ја исклучува мобилната мрежа додека возите велосипед

Скопје24 - 23.06.2017

Во поголем број земји е забрането да се пишува порака и да се вози. Но, возење велосипед и користење мобилен телефн не е секаде регулирано. Холандска компанија развива паметно заклучување, кое ќе ја исклучува мобилната мрежа додека се вози ...

Уред што го исклучува мобилниот додека возите велосипед

Локално - 23.06.2017

Во поголем број земји е забрането да се пишува порака и да се вози. Но, возење велосипед и користење мобилен телефн не е секаде регулирано. Холандска компанија развива паметно заклучување, кое ќе ја исклучува мобилната мрежа додека се вози ...

Холанѓани смислија направа што ја исклучува мобилната мрежа додека возите велосипед

Република - 23.06.2017

Во поголем број земји е забрането да се пишува порака и да се вози. Но, возење велосипед и користење мобилен телефн не е секаде регулирано. Холандска компанија развива паметно заклучување, кое ќе ја исклучува мобилната мрежа додека се вози ...

Сообраќајка кај Рамстор во Скопје - еден итно на Ургентен

Press24 - 22.06.2017

Во 08 часот и 29 минути во Единицата за известување и командување Скопје било пријавено дека во Ургентен центар Скопје, со тешки телесни повреди, бил донесен 34-годишниот В.А. од Скопје. Истиот се здобил со повреди во сообраќајна незгода која се ...

Велосипедист тешко повреден во сообраќајна несреќа кај „Рамстор“

Макфакс - 22.06.2017

Триесет и четиригодишен велосипедист е тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила вчера во Центар. Според информациите на МВР, вчера, во 8 и 29 часот во полиција било пријавено дека во Ургентен центар Скопје, со тешки телесни повреди, бил ...

Кинеска компанија остана без инвентарот за работа

Кајгана - 22.06.2017

Една кинеска компанија мораше да го затвори бизнисот за изнајмување велосипеди бидејќи остана без 90% од велосипедите кои ги изнајмувала. Кинеската компанија Wukong престана со работа бидејќи немаше што да изнајмува.

Велосипедист тешко повреден во сообраќајна несреќа кај „Рамстор“

Правдико - 22.06.2017

Триесет и четиригодишен велосипедист е тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила вчера во Центар. Според информациите на МВР, вчера, во 8 и 29 часот во полиција било пријавено дека во Ургентен центар Скопје, со тешки телесни повреди, бил ...

Велосипедист тешко повреден во сообраќајна несреќа кај „Рамстор“

Кајгана - 22.06.2017

Триесет и четиригодишен велосипедист е тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила вчера во Центар. Според информациите на МВР, во 8 и 29 часот во полиција било пријавено дека во Ургентен центар Скопје, со тешки телесни повреди, бил донесен ...

Во сообраќајка кај Рамстор, тешко повреден велосипедист

Скопје24 - 22.06.2017

Вчера во 08.29 часот во Единицата за известување и командување Скопје било пријавено дека во Ургентен центар Скопје, со тешки телесни повреди, бил донесен В.А. (34) од Скопје. Истиот се здобил со повреди во сообраќајна незгода која се случила на ...

Холандска брава за велосипед која го блокира мобилниот телефон

Факултети - 22.06.2017

Телекомуникациската компанија во Холандија се здружила со државниот орган за безбедност во сообраќај за да креира брава за велосипед која во текот на возењето ги заклучува мобилните телефони со цел да се заштитат младите возачи кои редовно го ...

Во сообраќајка кај Рамстор, тешко повреден велосипедист

Сител - 22.06.2017

Вчера во 08.29 часот во Единицата за известување и командување Скопје било пријавено дека во Ургентен центар Скопје, со тешки телесни повреди, бил донесен В.А. (34) од Скопје. Истиот се здобил со повреди во сообраќајна незгода која се случила на ...

Во сообраќајка кај Рамстор, тешко повреден велосипедист

Скопје инфо - 22.06.2017

Вчера во 08.29 часот во Единицата за известување и командување Скопје било пријавено дека во Ургентен центар Скопје, со тешки телесни повреди, бил донесен В.А. (34) од Скопје. Истиот се здобил со повреди во сообраќајна незгода која се случила на ...

Пратеничката Ирена Стефоска на работа до Собранието доаѓа со велосипед (Фото)

Бизнис Вести - 22.06.2017

Пратеничката од СДСМ, Ирена Стефоска на работа до Собранието доаѓа со велосипед. Стефоска е Доктор по историски науки на институтот за национална историја и е претседателка на собраниската Комисија за култура.

Пратеничката Стефоска на работа до Собранието доаѓа со велосипед

Либертас - 22.06.2017

Пратеничката од коалицијата на СДСМ, Ирена Стефоска на работа до Собранието доаѓа со велосипед. Стефоска е доктор на историски науки и е претседателка на собраниската Комисија за култура. Користење на велосипед од страна на функционери и политичари ...

Пратеничката Стефоска на работа до Собранието доаѓа со велосипед

Канал 77 - 22.06.2017

Пратеничката од коалицијата на СДСМ, Ирена Стефоска на работа до Собранието доаѓа со велосипед. Стефоска е доктор на историски науки и е претседателка на собраниската Комисија за култура. Користење на велосипед од страна на функционери и политичари ...

Велосипедист тешко повреден во сообраќајка во Скопје...

Н.Македонија - 22.06.2017

Велосипедист тешко повреден во сообраќајка во Скопје В.А. (34) од Скопје се здобил со тешки повреди во сообраќајна несреќа која се случила на булевар „Мито Хаџивасилев Јасмин“, поточно кај трговскиот центар „Рамстор“, по што бил донесен во Ургентен ...

(ФОТО) Пратеничката Стефоска на работа доаѓа со велосипед

Фокус - 21.06.2017

Пратеничката од редовите на владејачкото мнозинство, Ирена Стефоска, на своето работно место во Собранието доаѓа со велосипед. Оваа практика која не е ништо чудо во западно-европските земји, кај нас е реткост и наидува на одобрување во јавноста.

Потребни се квалитетни, но и слободни велосипедски патеки

Окно - 21.06.2017

Многу често кога зборуваме за проблемите во сообраќајот знаеме да ја обвиниме „културата“... Се обвинуваме пешаци со велосипедисти со возачи и сè така во круг со години. Таквото обвинување не донело некакво поместување, барем не значајно.

Пратеничката Стефоска до македонскиот Парламент патува со велосипед

Макфакс - 21.06.2017

Пратеничката од редовите на владејачкото мнозинство, Ирена Стефоска, до Собранието патува со велосипед. Стефоска е доктор на историски науки. Во Комисијата за култура е претседателка, а во Комисијата за надзор над спроведувањето на посебната ...

Чудна сообраќајка, се судрија велосипедисти - двајцата без свест во болница

Press24 - 21.06.2017

Несекојдневна сообраќајка се случи вчера попладне на мостот на Ада, кога се сурија двајца велосипедисти. Имено, во оваа несекојдневна сообраќајка, која за малку ќе завршела трагично, се судриле две момчиња кои возеле велосипед, по што паднале на ...

Заврши пријавувањето за субвенции за купување велосипед

Радио МОФ - 21.06.2017

Над 2.600 граѓани на главниот град до вчера поднеле барања до Градот Скопје за добивање субвенции за купување велосипед. Градските власти информираат дека се исцрпени планираните средства за оваа намена од годинешниот буџет, така што од денес нема ...

Скопјани на велосипед- се почеста слика по улиците

Скопје инфо - 21.06.2017

Кај скопјани се повеќе се зголемува свеста за користење на велосипедот како превозно средство. Актуелно станува одење на работа со велосипед. Во периодот кој што помина масовно се работеше за подобрување на инфраструктурата и условите за безбедно ...

Нема веќе да се примаат барања за субвенции за купување велосипед

Република - 21.06.2017

Градот Скопје досега прими над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купија нов велосипед и се пријавија на распишаниот јавен повик, со што се исцрпени средствата предвидени во буџетот за оваа намена.

Снема пари за субвенции за велосипед

Вечер Прес - 21.06.2017

Град Скопје нема да прима повеќе нови барања за субвенции за нов велосипед. Од Градот информираа дека средствата што се определени за оваа намена 10 милиони денари веќе се исцрпени. Пристигнати се над 2.600 барања за добивање субвенции, а од Градот ...

Поднесени над 2.600 барања за субвенции за купување велосипед

Бизнис Вести - 21.06.2017

Градот Скопје до вчера /20.06.2017 година, вторник/ прими над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купија нов велосипед и се пријавија на распишаниот јавен повик, со што се исцрпени средствата предвидени во ...

Преку 2.600 луѓе побарале субвенции за купување велосипед...

Н.Македонија - 21.06.2017

Преку 2.600 луѓе побарале субвенции за купување велосипед Град Скопје соопшти дека до денеска пристигнале над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купиле нов велосипед и се пријавиле на распишаниот јавен повик, ...

Скопјани поднеле над 2.600 барања за субвенции за купување велосипед

Канал5 - 20.06.2017

Град Скопје соопшти дека до денеска пристигнале над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купиле нов велосипед и се пријавиле на распишаниот јавен повик, со што се исцрпени средствата предвидени во буџетот за оваа ...

Поднесени над 2.600 барања за субвенции за купување велосипед

Скопје24 - 20.06.2017

Градот Скопје до денеска прими над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купија нов велосипед и се пријавија на распишаниот јавен повик, со што се исцрпени средствата предвидени во буџетот за оваа намена.

Со автомобил прегазен 68-годишен велосипедист – Веднаш пренесен на скопските клиники

Скопје24 - 20.06.2017

Вчера попладне во селото Јурумлери се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил „Фолксваген Поло“ со скопски регистарски ознаки, управуван од М.И.(27) од Скопје и шеесет и осумгодишниот велосипедист С.Б.

Поднесени над 2.600 барања за субвенции за купување на велосипед

Press24 - 20.06.2017

Градот Скопје до денеска /20.06.2017 година, вторник/ прими над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купија нов велосипед и се пријавија на распишаниот јавен повик, со што се исцрпени средствата предвидени во ...

Го исполни ветувањето за загинатиот син (Видео)

SportMedia - 20.06.2017

Тренерот на Кротоне, Давиде Никола, пред неколку месеци даде ветување дека со велосипед ќе помине 1.300 километри, доколку неговата екипа успее да обезбеди опстанок во Серија А. Тоа е пат од Калабрија до Торино.

Тренерот на Кротоне извозе 1.300 км на велосипед

Оff.net - 20.06.2017

„Им ветив на момците ако се спасиме, ќе тргнам со точак до Торино. Приказната немаше да има смисла ако не стоев на зборот во кои веруваа дечките“, вели Давиде Никола кој возеше во чест на син му и други загинати на ...

Ги исполни ветувањето: Тренерот на калчолигашот возеше велосипед 1.300 километри во чест на загинатиот син (ВИДЕО)

Курир - 20.06.2017

Целата убава спортска приказна доби и своја тажна позадина Никола возеше велосипед за својот син, кој во 2014 година загина во сообраќајна несреќа откако го удри автомобил. После првата гостинска победа на Кротоне против Киево, од 2:1 во Серија А, ...

Страшна сообраќајка во Скопје

Press24 - 20.06.2017

Околу 18 часот во селото Јурумлери, скопско, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Фолксваген Поло“ со скопски регистарски ознаки, управувано од 27-годишниот М.И. од Скопје и велосипед, управуван од 68-годишниот С.Б. од истото село.

Тешко повреден 68-годишен велосипедист

МКД - 20.06.2017

Велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил во скопско Јурумлери. Тешката сообраќајка се случила вчера околу 18 часот кога патничко возило „Фолксваген поло“ со скопски регистарски ознаки, управувано од М.И.

Пoднесени над 2.600 барања за субвенции за купување велосипед

Курир - 20.06.2017

Град Скопје соопшти дека до денеска пристигнале над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купиле нов велосипед и се пријавиле на распишаниот јавен повик, со што се исцрпени средствата предвидени во буџетот за оваа ...

Пoднесени над 2.600 барања за субвенции за купување велосипед

А1 On - 20.06.2017

Град Скопје соопшти дека до денеска пристигнале над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купиле нов велосипед и се пријавиле на распишаниот јавен повик, со што се исцрпени средствата предвидени во буџетот за оваа ...

Поднесени над 2.600 барања за субвенции за купување велосипед

Макфакс - 20.06.2017

Градот Скопје досега примил над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купија нов велосипед и се пријавија на распишаниот јавен повик, со што се исцрпени средствата предвидени во буџетот за оваа намена.

Пoднесени над 2.600 барања за субвенции за купување велосипед

+инфо - 20.06.2017

Од Град Скопје посочуваат дека Комисија активно ги разгледува пристигнатите барања. Град Скопје соопшти дека до денеска пристигнале над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купиле нов велосипед и се пријавиле на ...

Поднесени над 2.600 барања за субвенции за купување велосипед

Кајгана - 20.06.2017

Градот Скопје досега примил над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купија нов велосипед и се пријавија на распишаниот јавен повик, со што се исцрпени средствата предвидени во буџетот за оваа намена.

Пoднесени над 2.600 барања за субвенции за купување велосипед

Скопје24 - 20.06.2017

Град Скопје соопшти дека до денеска пристигнале над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купиле нов велосипед и се пријавиле на распишаниот јавен повик, со што се исцрпени средствата предвидени во буџетот за оваа ...

Поднесени над 2.600 барања за субвенции за купување велосипед

Скопје инфо - 20.06.2017

Градот Скопје до денеска прими над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купија нов велосипед и се пријавија на распишаниот јавен повик, со што се исцрпени средствата предвидени во буџетот за оваа намена.

Денес сум велосипед!

Вечер Прес - 20.06.2017

Наместо по широк булевар, по велосипедска патека?! фото: фејсбук За велосипедистите изгледа нема место во овој град. Иако Град Скопје го спроведува проектот Вело град при што соообраќајниците се дополнуваат со велосипедски патеки, по нив се има ...

Пoднесени над 2.600 барања за субвенции за купување велосипед

Локално - 20.06.2017

Град Скопје соопшти дека до денеска пристигнале над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купиле нов велосипед и се пријавиле на распишаниот јавен повик, со што се исцрпени средствата предвидени во буџетот за оваа ...

Скопјани решени да возат велосипеди: Досега над 2.600 барања за субвенции-од утре нема да се прифаќаат барања

Фактор - 20.06.2017

Градот Скопје до денеска /20.06.2017 година, вторник/ прими над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купија нов велосипед и се пријавија на распишаниот јавен повик, со што се исцрпени средствата предвидени во ...

Повреден велосипедист при сообраќајка со автомобил...

Н.Македонија - 20.06.2017

Повреден велосипедист при сообраќајка со автомобил Вчера попладне во селото Јурумлери се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил „Фолксваген Поло“ со скопски регистарски ознаки, управуван од М.И.

Досега се поднесени над 2.600 барања за субвенции за купување велосипед

Денар - 20.06.2017

Градот Скопје досега примил над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купија нов велосипед и се пријавија на распишаниот јавен повик, со што се исцрпени средствата предвидени во буџетот за оваа намена.