TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија - ДУИ и НД ќе гласаат само ако суди Бадентер

Време - 10.04.2010

Јасминка Догова Коалицискиот партнер на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ на Али Ахмети, вчера најави дека ако премиерот Никола Груевски „нема сенс“ за барањето на Албанците во Уставниот суд да се ...

Ахмети си купува рејтинг на Бадентер

Н.Македонија - 10.04.2010

Барањата на ДУИ до коалицискиот партнер за уставни измени одат само во насока на придобивање на гласачкото тело, велат политички аналитичари Никола Груевски и Али Ахмети во ...

Селмани со писмо до Ахмети за координирање на ставовите

Алсат-М - 10.04.2010

Претседателот на НД, Имер Селмани упати денеска писмо до претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во кое бара да седнат и заедно да ги усогласат ставовите за уставните измени, пред да се ...

Лидерските средби - лесна забава за народот!?

Inpress - 10.04.2010

Скопје, 10. април (ИНПРЕС) Партијата на Али Ахмети ДУИ, коалицискиот партнер на ВМРО ДПМНЕ, му дава рок на лидерот на ВМРО ДПМНЕ и премиер Никола Груевски, до крајот на јуни да го ...

Арифи: Досега бевме доволно конструктивни

А1 - 09.04.2010

До сега доволно бевме конструктивни, ДУИ незадоволна од ставот на премиерот дека нивните барања за промена на Уставот се неприфатливи и порадикални и од оние на партијата на ...

„Бадинтер“ и уставните измени

BBC - 09.04.2010

Нова демократија и Демократската унија за интеграција, партиите на етничките Албанци во Македонија, предлагаат принципот на двојно мнозинство да се применува и во одлучувањето на ...

Македонија - Уставните измени висат на конец

Време - 09.04.2010

Јасминка Догова И втората лидерска средба свикана од премиерот Никола Груевски за промени на Уставот во делот на Судскиот совет заврши без договор на ...

Уставните измени западнаа во ќор-сокак

Утрински - 09.04.2010

Секој со свој предлог на маса, но никој никому не му дава поддршка за изнесените иницијативи за уставни промени.

ДУИ возврати кон Груевски со рок за спорот за името

Телма - 09.04.2010

Ново недоразбирање меѓу коалициските партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ по вчерашната лидерска средба на која Груевски не ги прифати барањата на Ахмети и Селмани одлуките на Уставниот суд ...

Бадентер ги заглави лидерите

Н.Македонија - 09.04.2010

Воведувањето на Бадентер во повеќе сегменти како што бараат ДУИ и Нова демократија е надвор од рамките на Охридскиот договор, сметаат во ВМРО-ДПМНЕ.

ДУИ не гласа за уставни измени без Бадентер

Форум - 09.04.2010

Лидерската средба без договор - нова средба на крајот на април Изводливо е да се смени Уставот за незастарување на делата Без договор на лидерската, нема отворање на Уставот ...

Селмани ја повикува ДУИ на разговор околу уставните измени

Алсат-М - 09.04.2010

Претседателот на Нова Демократија, Имер Селмани, јавно го повика лидерот на ДУИ, Али Ахмети да ги усогласат ставовите за уставните измени и да се донесе одлука за заедничко ...

Се фатија за завршена работа

Дневник - 09.04.2010

По лидерската средба стана јасно дека за промени на Уставот нема согласност ниту меѓу коалициските партнери, ниту меѓу власта и опозицијата Коалициските партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ...

Партиските работни групи од понеделник ќе се усогласуваат за уставните измени

Сител - 09.04.2010

Работните групи на политичките партии од понеделник ќе го почнат двонеделното усогласување на ставовите по барањата за измени на Уставот на Република Македонија, како што беше ...

Арифи: Доволно бевме трпеливи

Канал5 - 09.04.2010

Бара ли ДУИ проширување на рамката на Охридскиот договор. Во партијата на Ахмети велат дека новите предлози за уставните измени биле надвор од Рамковниот.

ДУИ нема да гласа за уставни измени доколку не се прифати Бадентер

Макфакс - 09.04.2010

Доколку ВМРО-ДПМНЕ нема сенс за барањата на Албанците, ДУИ најави дека нема да ги гласа уставните измени, а од владеачката партија пак се оптимисти дека ќе се постигне компромис.

Ахмети притиска - Груевски ретерира

Inpress - 09.04.2010

Скопје, 9. април (ИНПРЕС) Партијата на Али Ахмети ДУИ, коалицискиот партнер на ВМРО-ДПМНЕ, му дава рок на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски, до крајот на јуни да го ...

Лидерска средба за уставни измени

А1 - 08.04.2010

Во стилот на Черчил, лидерската четворка неможејќи да ги усогласи сите желби, формираше работни групи.

Партиските лидери не се договорија за уставни измени

Deutsche Welle - 08.04.2010

Лидерите на најголемите македонски политички партии и на денешната втора средба не постигнаа договор за измена на Уставот во делот на Судскиот совет, но се ...

Лидерска средба за измени на Уставот

Р.С.Европа - 08.04.2010

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, на СДСМ, Бранко Црвенковски, на ДУИ, Али Ахмети и на Нова демократија, Имер Селмани, денеска како што е најавено, ќе ...

Македонија - Партиите испорачуваат нови барања до Груевски

Време - 08.04.2010

Јасминка Догова Опозициските партии но, и владејачката ДУИ, изразија големи несогласувања со владината замисла за реформа во Судскиот совет откако Владата на ...

Лидерска средба за уставните измени

Р.С.Европа - 08.04.2010

Лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија – Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ, Бранко Црвенковски од СДСМ, Али Ахмети од ДУИ и Имер Селмани од ...

Уставните измени неизвесни

Р.С.Европа - 08.04.2010

За најмногу еден месец ќе се знае дали Уставот воопшто ќе се менува. Ова е заклучокот од денешната лидерска средба, на која покрај веќе познатите барања на ...

Секој лидер со свој предлог за Уставот

Утрински - 08.04.2010

Секој со свои предлози и барања. Вака претседателите на четирите политички партии ќе настапат на денешната лидерска средба, на која се планира продолжување на ...

Уште една лидерска средба без епилог

Телма - 08.04.2010

Лидерската четворка денеска разговараа за иницијативата за промена на Уставот. За премиерот Груевски неприфатливи се барањата на Црвенковски, Селмани и Ахмети.

Лидерска средба за уставните измени

Алфа - 08.04.2010

Лидерите на најголемите парламентарни политички партии денеска во 12 часот во Клубот на пратениците ќе имаат нова средба на која ќе се договараат за измените ...

Лидерска средба за уставните измени

Идивиди - 08.04.2010

Скопје, 8 април (МИА) - Лидерите на најголемите парламентарни политички партии денеска во 12 часот во Клубот на пратениците ќе имаат нова средба на која ќе се ...

Нема уставни измени без Бадентер во Уставниот суд

Н.Македонија - 08.04.2010

Речиси сите претседатели на партии имаат други барања надвор од измените за судските реформи - темата на денешната лидерска средба Реформа во судството ќе има, ...

Почна лидерската средба за уставните измени

Шпиц - 08.04.2010

Во Клубот на пратениците попладнево почна лидерската средба на која ќе се договараат измените на Уставот на Република Македонија, во делот на Судскиот совет, ...

Експертски групи за усогласување на ставовите

Идивиди - 08.04.2010

Скопје, 8 април (МИА) - Партиските лидери на едночасовната средба што заврши попладнево во Клубот на пратениците во Скопје, ги изнеле своите предлози за измена ...

Лидерската средба без договор - нова средба на крајот на април

Форум - 08.04.2010

Изводливо е да се смени Уставот за незастарување на делата Фуере: Лидерската средба охрабрувачки чекор кон дијалог во Собранието Без договор на лидерската, ...

Лидерската средба без договор - нова средба на крајот на април

Алфа - 08.04.2010

Лидерите на најголемите политички партии и на денешната втора средба не постигнаа договор за измена на Уставот во делот на Судскиот совет, но се договорија да ...

Груевски не ги прифати предлозите на ДУИ и НД

Алсат-М - 08.04.2010

Не е постигнат договор на средбата помеѓу лидерите на четирите најголеми политички партии кои расправаа за уставните измени во делот на Републичкиот судски ...

Во Уставот нема место за бинационална држава

Дневник - 08.04.2010

И Груевски и Црвенковски сметаат дека Уставниот суд треба да ја цени уставноста на законите и неговите одлуки треба да бидат стручни, а не етнички и дека ...

Втор обид да се менува Уставот во делот на Судскиот Совет

Канал5 - 08.04.2010

Денеска нов, втор обид, на Груевски да ги убеди лидерите на политичките партии дека Уставот треба да се менува во делот на Судскиот Совет.

Лидерска средба за уставните измени

МРТ - 08.04.2010

Лидерите на најголемите парламентарни политички партии денеска во 12 часот во Клубот на пратениците ќе имаат нова средба на која ќе се договараат за измените ...

Лидерска средба без епилог

Кирилица - 08.04.2010

Лидерите се сретнаа разговарале секој за своите предлози без да се обидат да се усогласат Договорено е ставовите да ги усогласуваат експертски работни групи и ...

Експертски работни групи ќе ги усогласуваат партиските ставови за уставните измени

Сител - 08.04.2010

Дали ќе има измени на Уставот на Република Македонија ќе се знае за околу две недели, период во кој работни групи на парламентарните политички партии учесници ...

Лидерите без договор за уставни измени- нов обид кон крајот на месецов

Канал5 - 08.04.2010

И втората лидерска средба свикана од Премиерот Груевски за промени на Уставот во делот на Судскиот Совет заврши без договор на политичките лидери.

Груевски не ги прифаќа предлозите на Црвенковски, Ахмети и Селмани

Кирилица - 08.04.2010

Ви ги пренесуваме ставовите на Никола Груевски, Бранко Црвенковски, Имер Селмани и Али Ахмети - Одговорот на барањата на Нова демократија е негативен бидејќи ...

Партиските лидери одлучуваат дали ќе има избори

МРТ - 31.08.2016

Согласно политичкиот договор постигнат на 20-ти јули годинава, тие денеска треба да оценат дали се исполнети условите за одржување фер и демократски избори. Почна лидерската средба во клубот на пратениците на која учествуваат претседателите на ...

Лидерската средба без договор - нова средба на крајот на април

МРТ - 08.04.2010

Лидерите на најголемите политички партии и на денешната втора средба не постигнаа договор за измена на Уставот во делот на Судскиот совет, но се договорија да ...

Груевски: Нема условување за уставните измени

Вечер - 08.04.2010

Мала е веројатноста дека без партиите на Албанците би оделе на промена на Уставот. Доколку и предлозите на ДУИ се такви како што изгледаат на прв поглед, ние ...

Партиите дискутираат за промени на Уставот

eReporter - 08.04.2010

Претседателите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, СДСМ и НД денеска треба да разговараат за измени на Уставот, по иницијативата на премиерот Никола Груевски за промени при ...

Експертски групи ќе работат на предлозите за уставните промени

Нетпрес - 08.04.2010

Лидерите на четирите најголеми политички партии денешната средба се договориле сите предлози за амндмани на Уставот да бидат разгледувани и дискутирани од една ...

Работни групи ќе ги разгледуваат предлозите за Уставот

eReporter - 08.04.2010

Претседателите на ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и НД, денеска не успеаја да постигнат конкретен договор во врска со уставните измени, но се договорија работни групи да ...

Почна лидерската средба

Макфакс - 08.04.2010

Лидерите на најголемите политички партии во Македонија се собраа денеска повторно да разговараат за уставните измени.

Лидерската средба без договор - нова средба на крајот на април

Макфакс - 08.04.2010

Лидерите на најголемите политички партии и на денешната втора средба не постигнаа договор за измена на Уставот во делот на Судскиот совет, но се договорија да ...

Дали Груевски ја отвори "Пандорината кутија" за нов Устав на земјата?

Inpress - 08.04.2010

Скопје, 8. април (ИНПРЕС) Измените на Уставот на Република Македонија, во делот на Судскиот совет, е темата на денешната средба на четворицата лидери од ...

Лидерите се договорија - да не се договорат!?

Inpress - 08.04.2010

Скопје, 8. април (ИНПРЕС) Работни групи на парламентарните политички партии учесници на денешната лидерска средба треба да ги разгледаат и евентуално да ги ...

Селмани оди на лидерска со сет предлози

Утрински - 07.04.2010

Претседателот на Нова демократија Имер Селмани на претстојната лидерска средба доаѓа со конкретни предлози за уставните измени со кои ќе се бара воведување ...

Лидерска средба за измените на Уставот, утре

Форум - 07.04.2010

Иванов, Топи, Вујановиќ и Сејдиу во Валона Москва го отфрла состанокoт меѓу Русија и НАТО Груевски е охрабрен дека изборите ќе бидат фер По последната лидерска ...

Утре нова лидерска средба за уставните измени

Идивиди - 07.04.2010

Скопје, 7 април (МИА) - Лидерите на најголемите парламентарни политички партии утре во 12 часот во Клубот на пратениците ќе имаат нова средба на која ќе се ...

Без договор на лидерската, нема отворање на Уставот

Форум - 07.04.2010

СДСМ: Да не застаруваат делата за приватизацијата Лидерска средба за измените на Уставот, утре Целосен консензус за менување на Уставот Доколку не се постигне ...

НД ќе бара Бадентерово мнозинство за Судски совет и за буџетот

Форум - 07.04.2010

НД со свој предлог за измени во Судскиот совет и Уставниот суд НД со свој предлог за измени во Судскиот совет и Уставниот суд На Советот за евроинтеграции му ...

Утре лидерска средба за судството

Алсат-М - 07.04.2010

Во четврток се очекува да се одржи втора лидерска средба за уставните измени во делот на судството, иницирани од партијата на Груевски, од каде не прифаќаат да ...

Уставните промени пред црвено светло

Дневник - 07.04.2010

ДУИ и Нова демократија на денешната лидерска средба ќе бараат и други промени во Уставот како услов да се согласат со промена во делот на Судскиот совет ...

Лидерска средба закажана за утре

Кирилица - 07.04.2010

Лидерите на најголемите парламентарни политички партии утре во 12 часот во Клубот на пратениците ќе имаат нова средба на која ќе се договараат за измените на ...

Утре нова лидерска средба за уставните измени

Сител - 07.04.2010

Лидерите на најголемите парламентарни политички партии утре во 12 часот во Клубот на пратениците ќе имаат нова средба на која ќе се договараат за измените на ...

Бадентер и во Уставен суд- бара ДУИ

Канал5 - 07.04.2010

ДУИ ќе бара промена на Уставот во делот за Уставниот суд со која одлуките во највисокиот суд треба да се носат со двојно мнозинство по правилото на Бадентер.

Лидерска средба за уставните измени

Кирилица - 08.04.2010

Лидерите на најголемите парламентарни политички партии денеска во 12 часот во Клубот на пратениците ќе имаат нова средба на која ќе се договараат за измените ...

Утре лидерска средба

МРТ - 07.04.2010

Нова лидерска средба за измени на Уставот во делот за избор на членови на Судскиот совет ќе се одржи утре, соопштуваат од Владата.

Лидерска средба за уставните измени

Сител - 08.04.2010

Лидерите на најголемите парламентарни политички партии денеска во 12 часот во Клубот на пратениците ќе имаат нова средба на која ќе се договараат за измените ...

И Црвенковски бара промени во уставот

Канал5 - 07.04.2010

И Црвенковски ќе бара промени во уставот – на утрешната лидерска, на Груевски ќе му предложи да се оневозможи да застарат кривичните дела поврзани со ...

Секој со своја агенда за уставни измени

Вечер - 07.04.2010

ДУИ и НД бараат Уставниот суд и Судскиот совет да одлучуваат со Бадентерово мнозинство. ВМРО-ДПМНЕ пак останува на предложените измени околу изборот на ...

Утре нова лидерска средба за измени на Уставот

Нетпрес - 07.04.2010

Челниците на ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и Нова демократија утре повторно ќе се сретнат и ќе разговараат за уставни измени.

Лидерска средба за уставни измени

Макфакс - 08.04.2010

Нова лидерска средба за измени на Уставот во делот за избор на членови на Судскиот совет ќе се одржи денеска, соопштуваат од Владата.

Доколку не се постигне договор на лидерската средба, нема отворање на Уставот

Макфакс - 07.04.2010

Доколку не се постигне договор на утрешната лидерска средба за уставните измени, од ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема да се отвора Уставот .

НД ќе бара Бадентерово мнозинство за Судски совет и за буџетот

Макфакс - 07.04.2010

Нова демократија(НД) на утрешната лидерска средба за уставни измени ќе бара по принципот на Бадентер да се одлучува при изборот на судии во Републичкиот судски ...

Македонија - Премиерот нема да се пазари за Бадентер

Време - 06.04.2010

Јасминка Догова Нова лидерска средба за уставните измени што треба да го опфатат Судскиот совет, најверојатно, ќе се одржи в четврток, најавија од владејачката ...

Во иста влада, со различни агенди

Утрински - 06.04.2010

Додека шефот на македонската Влада, Никола Груевски, рамо до рамо со останатите премиери од Западен Балкан се обидуваше да ја претстави македонската позиција ...

НД со свој предлог за измени во Судскиот совет и Уставниот суд

Форум - 06.04.2010

Селмани ветува закон за финансиска поддршка на стечајците Комитетот за односи меѓу заедниците да расправа за Извештајот за човекови права Комитетот за односи ...

Партиските лидери пред нова средба за уставните измени

Сител - 06.04.2010

Експертите му помогнаа на Селмани да се одлучи. Зацврстување на застапеноста на немнозинските етнички заедници во судството и создавање на одбранбени механизми ...

Нова лидерска средба во четврток

Канал5 - 06.04.2010

В четврток, нов обид на Груевски да ги убеди Црвенковски, Ахмети и Селмани дека Уставот треба да се менува во делот на судскиот совет, но, и да ги одврати ...

НД со свој предлог за измени во Судскиот совет и Уставниот суд

Макфакс - 06.04.2010

Зацврстување на застапеноста на немнозинските етнички заедници во судството и создавање на одбранбени механизми против мајоризација при донесување на судските ...

Селмани: Бадентер и во судството

Алсат-М - 05.04.2010

Нова демократија ги финализира конкретните предлози за уставните измени преку кои бараат „Бадентеров принцип“ на гласање и во Уставниот суд, но и зголемувањето ...