TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Буш во дводневна посета на Лондон

А1 - 15.06.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш, кој се наоѓа на проштална турнеја низ Европа, денеска пристигна во Лондон, каде, како што се очекува, ќе разговара со британските официјални претставници во врска со намалување на бројот на војниците во Ирак, за иранското нуклеарно прашање и за економската ...

Лора и Џена Буш најчитани во САД

Дневник - 14.06.2008

Книгата за деца Read all about it!, чии автори се ќерката и сопругата на американскиот претседател Џорџ Буш, Лора и Џена Буш, веќе пет недели е една од најчитаните во САД. Составена како авантура што се случува во училница, приказната привлекла илјадници деца во книжарниците и библиотеките во ...

Буш се сретна со папата во Ватикан

А1 - 13.06.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш беше примен претпладнево од папата Бенедикт Шеснаесетти во градините на Ватикан, во подножјето на кулата „Сан Џовани“, каде ќе остварат тет-а-тет разговори, јави АФП. Третата средба на Буш со поглаварот на Римокатоличката црква од почетокот на неговиот понтификат ...

Буш во Германија побара санкции за Иран

Утрински - 12.06.2008

Буш ја искористи својата последна европска турнеја за прашањата околу кои се разликува со европските лидери МЕСЕБЕРГ - Американскиот претседател Џорџ Буш вчера му се закани на Иран со нови санкции доколку не го прекине збогатувањето на ураниумот и изјави дека сите опции се на маса за да се спречат ...

Западен Балкан напредува

Време - 12.06.2008

САМИТ ЕУ-САД ВО СЛОВЕНИЈА ЕУ и САД го поздравуваат напредокот на Хрватска, Србија, Албанија, Македонија, БиХ и на Црна Гора во процесот на приближување кон Европската унија и Алијансата, се наведува во завршната декларација од самитот на ЕУ и САД, кој до вчера се одржуваше во Брдо, Словенија.

Буш доби европска поддршка за Иран

Време - 12.06.2008

СВЕТСКИОТ ПЕЧАТ ЗА САМИТОТ ЕУ-САД Во почетокот на прошталната турнеја низ Европа, на самитот ЕУ-САД во Брдо крај Крањ, американскиот претседател Џорџ Буш ја доби поддршката од ЕУ за евентуални дополнителни санкции против Иран, вклучувајќи и ограничувачки мерки против иранските банки, доколку ...

Од липицанер, Буш "спадна" на велосипед

Вечер Прес - 12.06.2008

Претседателот на САД за "Тајмс" изјави дека жали што ќе биде запаметен како "човек на војната" Американскиот претседател Џорџ Буш кој е во официјална посета на Германија како дел од прошталната европска турнеја, вчера наутро половина час возеше велосипед на имот во близина на Берлин.

Буш жали што ќе биде запаметен како „човек на војната“

А1 - 11.06.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш во интервју за британскиот весник „Тајмс“ изрази жалење што поради некои негови изјави, кај луѓето оставил впечаток дека е „човек на војната“ и дека како таков ќе биде запаметен. Во интервјуто Буш се согласува дека неговата реторика предизвикала светот да верува ...

ЕУ и САД ни порачаа да најдеме решение за името

Дневник - 11.06.2008

Дипломати од САД и од ЕУ, истакнувајќи го значењето Македонија да продолжи на патот кон НАТО, предупредија дека мора да се најде решение за спорот со Грција по прашањето за името на државата Европската Унија и САД вчера на средба во Брдо крај Крањ, Словенија, го поздравија напредокот што Македонија ...

Буш жали што ќе биде запаметен како „човек на војната“

Канал5 - 11.06.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш во интервју за британскиот весник „Тајмс“ изрази жалење што поради некои негови изјави, кај луѓето оставил впечаток дека е „човек на војната“ и дека како таков ќе биде запаметен, јави дописникот на МИА од Лондон.

Буш се возеше со велосипед на имот во близина на Берлин

Канал5 - 11.06.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш кој е во официјална посета на Германија како дел од прошталната европска турнеја, утрово половина час возеше велосипед на имот во близина на Берлин. Берлин, 11 јуни (МИА) - Американскиот претседател Џорџ Буш кој е во официјална посета на Германија како дел од ...

Буш и Јанша разговараа и за Македонија

Утрински - 11.06.2008

Самитот во Брдо кај Крањ е последен состанок на врвот меѓу САД и ЕУ на кој присуствува претседателот Буш: Баросо, Буш и Јанша Македонија да се врати на стратегиските определби по политичката дезориентираност Состојбата во Западен Балкан, особено во Македонија и Србија, беше меѓу темите за кои вчера ...

Поради Лора Буш се скараа жените на Јанша и Тирк!

Вечер Прес - 11.06.2008

Кавгата меѓу сопругата на претседателот Данило Тирк, Барбара и свршеничката на премиерот Јанша, Уршка Бачовник, била во тоа - која од нив двете треба да и биде домаќин на првата дама на САД Причина зошто Лора Буш во неделата навечер, речиси инкогнито долета во Љубљана од Авганистан, без да ја ...

Самит ЕУ-САД

Вечер Прес - 11.06.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш, вчера, со учеството на самиот САД-ЕУ што се одржа во Брдо кај Крањ во Словенија, ја започна својата последна посета на Европа како шеф на државата. Главна тема на самитот беа прашањата поврзани со европско-американското сојузиштво, односите со Русија, европската ...

Годишен самит САД-ЕУ во Словенија

А1 - 10.06.2008

Редовниот годишен самит САД-ЕУ на Брдо, кај Крањ, посветен е на серија жешки меѓународни проблеми, за кои трансатлантскиот сојуз бара адекватни решенија - од нуклеарната програма на Иран, предизвикот во Авганистан, намалувањето на зависноста на Европа од руската нафта и гас, климатските промени, ...

Расправии околу придружбата на Лора Буш во Словенија

А1 - 10.06.2008

Посетата на американската прва дама Лора Буш на Словенија стана повод за расправии меѓу сопругата на словенечкиот Претседател и свршеницата на Премиерот. Двете дами се скарале која од нив да ја придружува видната гостинка. Скандалот меѓу нив дури прераснал во спор и меѓу претседателот Данило Тирк и ...

Македонија доби сериозна порака од ЕУ-САД самитот во Словенија

Канал5 - 10.06.2008

Од највисоко европско-американско ниво Македонија денеска доби охрабрување да остане обединета на патот кон европските и евроатлантските интеграции. Во заедничката декларација издадена од самитот во Брдо - Словенија, лидерите на ЕУ – Јанша, Баросо, Солана и претседателот на САД Буш, во параграфот ...

Џорџ Буш пристигна во Словенија

Време - 10.06.2008

САМИТ ЕУ - САД Американскиот претседател Џорџ Буш, во рамките на својата проштална европска турнеја, вчера пристигна во Словенија за да учествува во работата на годишниот самит ЕУ-САД. Главна тема на самитот, кој ќе се одржи на Брдо крај Крањ, ќе бидат прашањата поврзани со европско-американското ...

Гардијан тврди дека ќе има континуитет на политиката на САД од новиот престедател

Канал5 - 10.06.2008

Без разлика кој ќе влезе во Белата куќа,републиканскиот кандидат Џон Мекејн или демократот Барак Обама, не би требало да се очекува суштинска промена на надворешно-политичката доктрина на актуелниот претседател Џорџ Буш,пишува Гардијан,осврнувајки се на сегашната европска турнеја на американскиот ...

Средба Тирк-Буш во пресрет на самитот ЕУ-САД

Канал5 - 10.06.2008

Словенечкиот претседател Данило Тирк се сретна изутринава на Брдо кај Крањ со американскиот претседател Џорџ Буш, во пресрет на самитот ЕУ-САД. Љубљана, 10 јуни (МИА) - Словенечкиот претседател Данило Тирк се сретна изутринава на Брдо кај Крањ со американскиот претседател Џорџ Буш, во пресрет на ...

Лаура Буш дојде ненадејно ден порано!

Вечер Прес - 10.06.2008

На аеродромот во главниот град на "дежела", Лаура дојде со техничкиот дел на екипата, а била пречекана од претставниците на амабсадата на САД, без ниту едно официјално лице од земјата-домаќин Во неделата навчер, директно од Авганистан, ненадејно ден порано, во Љубљана пристигна Лаура Буш, сопругата ...

Лора Буш во посета на Авганистан

Вест - 09.06.2008

БАМИЈАН, Авганистан, 9 јуни (Ројтерс) - Еден војник од Нов Зеланд го изведува новозеландскиот традиционален воен танц или хака пред американската прва дама Лора Буш Таа вчера во ненајавена посета на Авганистан, апелираше до меѓународната заедница да не ја остава на цедило земјата која се соочува со ...

Буш денеска пристигнува во посета на Словенија

Канал5 - 09.06.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш, во рамките на својата проштална европска турнеја, денеска пристигнува во Словенија за да учествува во работата на годишниот самит ЕУ-САД. Љубљана, 9 јуни (МИА) - Американскиот претседател Џорџ Буш, во рамките на својата проштална европска турнеја, денеска ...

Буш на самит ЕУ – САД во Словенија

Макфакс - 09.06.2008

Љубљана Американскиот претседател Џорџ Буш денеска треба да пристигне во Словенија, каде во вторник ќе се одржи редовниот годишен самит на Европската унија и САД. Посетата на Буш во Словенија, која што според словенечкиот министер за надворешни работи, Дмитриј Рупел ќе резултира со нова потврда на ...