TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Единствено Кина го брани режимот на Мјанмар

Време - 10.10.2007

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ Кина со поддршка од неколку члена на Советот за безбедност на ОН предложи измени за ублажување на декларацијата на Советот за безбедност, во која се критикува режимот на азиската држава Мјанмар (поранешна Бурма), поради задушувањето на протестите на будистичките свештеници, јави ...

Будистите биле вооружени?

Време - 09.10.2007

СЕРИЈА АПСЕЊА ВО МЈАНМАР Воениот режим на азиската држава Мјанмар (поранешна Бурма) соопшти дека биле уапсени десетици будистички свештеници во пагоди низ целата земја, при што во овие светилишта било најдено оружје. Будистичките свештеници ги предводеа протестите против режимот на Мјанмар, кои ...

Властите во Мјанмар тврдат дека пронашле оружје во будистичките манастири

Канал5 - 08.10.2007

Властите во Мјанмар соопштија денеска дека во будистичките манастири е запленето оружје и дека се уапсени десетина луѓе, во рамките на најновите полициски претреси во манастирите по насилно задушените демонстрации против воената хунта Јангон, 8 октомври (МИА) - Властите во Мјанмар соопштија денеска ...

Хунатата на Мјанмар ги повлече војниците од Јангон

Утрински - 08.10.2007

ЈАНГОН - Хунтата на Мјанмар вчера значително ја редуцираше безбедноста во Јангон, очигледно убедена дека нема да се соочи со натамошни масовни протести против воената власт, но состојбата на улиците беше невообичаено мирна, а апсењата продолжија.

Уште 78 активисти уапсени од воената хунта на Мјанмар

Вест - 08.10.2007

ЈАНГОН, 8 октомври (АП) - Не попушта акцијата против продемократските активисти во Мјанмар со тоа што хунтата вчера соопшти дека биле уапсени уште 78 луѓе, и покрај реакцијата на меѓународната заедница и новововедените санкции.