TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трајковски без коментар за помилувањето

А1 - 19.04.2003

Речиси две недели по потпишувањето на својата одлука за аболиција на обвинетите за случајот „Прислушување“, претседателот Борис Трајковски се појави во јавноста, со прошетка по Саемот на книги. Освен за таа цел, претседателот не сакаше да дава изјави за актуелните политички случувања, со коментар: ...

Комисијата за помилување не била консултирана за аболицијата на Димовска

Утрински - 18.04.2003

Изјава на Бранко Наумоски, член на помошното тело на претседателот на државава ?Не бевме консултирани за одлуката на претседателот Борис Трајковски за помилување на директорката на Агенцијата за разузнавање, Доста Димовска и на поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Александар Цветков", ...

Димовска си оди, Пендаровски ќе ја наследи!?

Дневник - 18.04.2003

ПО СКАНДАЛОТ "ПОМИЛУВАЊЕ" Неофицијално се тврди дека директорката на Агенцијата за разузнавање се подготвува за одбрана во претстојната собраниска расправа, која либералот Андов вчера ја оспори Доста Димовска најверојатно наскоро ќе си замине од директорското место во Агенцијата за разузнавање, ...

Владата сака да упадне во надлежностите на претседателот

Дневник - 18.04.2003

ОПОЗИЦИЈАТА НЕ Е ЗА ИЗМЕНИ ВО ЗАКОНОТ ЗА ПОМИЛУВАЊЕ Иницијативата на Владата опозицијата ќе ја пресретне со поддршка на најавените корекции на Уставот со кои треба да се озакони прислушувањето Обидот за бришење на членот 11 од Законот за помилување, со кој на шефот на државата му се овозможува "по ...

Позицијата да, опозицијата не за бришење на член 11

А1 - 17.04.2003

Конечниот став за иницијативата на СДСМ за бришење на членот 11 од Законот за помилување, парламентраните партии ќе го донесат откако ќе ги слушнат сите аргументи на социјалдемократите. Сепак, од првичните реакции може да се насети дека коалициските партнери од владата се - за, а опозицијата - ...

Трајковски ја чека Владата околу помилувањето на регрутите

Утрински - 17.04.2003

Три правни солуции за решавање на проблемот на 20.000 воени обврзници кои се пред кривично гонење Сашко Димевски Министрите за правда и за одбрана, Исмаил Дарлишта и Владо Бучковски, на една од наредните седници треба да ја информираат Владата за решението што го предлагаат за околу 20.000 млади ...

СДСМ ќе го брише правото за помилување по исклучок

А1 - 16.04.2003

Пратеничката група на СДСМ денеска покрена иницијатива за бришење на членот 11 од Законот за помилување, кој му дава право на шефот на државата да помилува по исклучок, што го искористи Трајковски за да ја донесе одлуката за аболиција на Доста Димовска.

Трајковски идната недела ќе ја брани Доста пред Собранието

Вест - 16.04.2003

"Одлуката за помилување, односно ослободување од гонење на госпоѓицата Доста Димовска е потпишана од претседателот на 7 април 2003 година на два оригинални примерока и тие се во архивата на кабинетот на претседателот на Македонија", изјави вчера шефот на кабинетот на Трајковски, Зоран Јолевски, ...

Антикорупциската Комисија бара од Трајковски писмено објаснување

Вест - 16.04.2003

Антикорупциската Комисија на вчерашната редовна седница донела одлука, Претседателот Борис Трајковски писмено да се произнесе во врска со помилувањето на Доста Димовска и Александар Цветков. Слаѓана Тасева, претседателка на Комисијата вчера изјави дека доколку Трајковски не одговори на нивното ...

Трајковски на сослушување и пред Антикорупциската комисија

Утрински - 16.04.2003

Ќе се утврдува дали во Одлуката на шефот на државата има судир меѓу приватниот и општиот интерес Борис Трајковски, најверојатно, ќе биде сослушан и пред Антикорупциската комисија за аболицијата во аферата ?Прислушување". Пред да биде повикан на разговор, од шефот на државата ќе биде побарано ...

Пратениците бараат информација и од Владата за аболицијата

Утрински - 16.04.2003

Речиси е сигурно дека ќе има расправа во парламентот за помилувањето на Димовска Соња Крамарска Група пратеници од владејачката СДСМ вчера доставија барање до Владата да изготви информација за "случајот аболиција". Портпаролот на СДСМ, Игор Ивановски, изјави дека информацијата што ја бараат се ...

Трајковски ќе му се обрати на парламентот

Утрински - 16.04.2003

ОДЛУКА Во текот на идната седмица претседателот Борис Трајковски ќе му се обрати на парламентот за да ги образложи причините за одлуката за помилување на Доста Димовска. Неговиот кабинет вчера соопшти дека Трајковски решил да ја прифати поканата од повеќето пратенички групи да го образложи чинот на ...

Антикорупциската комисија ќе бара образложение од претседателот

Дневник - 16.04.2003

Државната антикорупциска комисија ќе побара од претседателот Борис Трајковски да ги објасни околностите што го натерале да ја донесе одлуката за помилување на Доста Димовска. Комисијата на вчерашната седница, како што е соопштено, се одлучила на ваков чекор бидејќи проценила оти Одлуката за ...

Пратениците бараат информација од Владата

Дневник - 16.04.2003

СДСМ ИНИЦИРА СОБРАНИСКА РАСПРАВА ЗА ПОМИЛУВАЊЕТО Група пратеници од СДСМ вчера од Владата побараа да им достави писмена информација за "конкретните околности што произлегоа од чинот на помилувањето" на главната актерка во аферата "Прислушување", Доста Димовска.

Трајковски влегува во пратеничката арена

Дневник - 16.04.2003

ПО ФРЛЕНАТА РАКАВИЦА ВО ПАРЛАМЕНТОТ Денот на обраќањето ќе биде договорен со спикерот Никола Поповски, велат од кабинетот на шефот на државата, од каде што истакнуваат дека аболицијата лично ја потпишал Трајковски >Претседателот Борис Трајковски ќе се обрати пред Парламентот, најверојатно идната ...

Трајковски идната недела ќе се обрати во Собранието

А1 - 15.04.2003

Претседателот Борис Трајковски наредната недела ќе се обрати пред Парламентот за да ја образложи одлуката за аболиција на Доста Димовска, потврди денеска Кабинетот на шефот на државата. „Останува уште само да се договори датумот за обраќањето“, изјави официјален претставник од кабинетот.

Антикорупциската комисија ќе бара дополнителни објаснувања од Трајковски

А1 - 15.04.2003

Државната комисија за спречување на корупција од претседателот Борис Трајковски ќе побара дополнително објаснување за околностите под кои е донесена одлуката за помилување и ослободување од гонење на обвинетите во аферата прислушување.

Трајковски - соучесник во прислушувањето!?

Вест - 15.04.2003

ПРАТЕНИЦИТЕ БАРААТ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАЈКОВСКИ ВО СОБРАНИЕТО ДА ЈА ОБРАЗЛОЖИ ОДЛУКАТА ЗА ПОМИЛУВАЊЕ НА ДОСТА ДИМОВСКА И АЛЕКСАНДАР ЦВЕТКОВ Пратеничката група на СДСМ поднесе барање до претседателот Борис Трајковски во кое се бара тој во Собранието да ги образложи мотивите за помилување на Доста ...

Трајковски помилувал и тепач од Кочани

Вест - 15.04.2003

ПРЕТСЕДАТЕЛСКА ДАРЕЖЛИВОСТ Со решение издадено на 11 април годинава, повикувајќи се на уставните и законските овластувања, шефот на државата ја уважил молбата за помилување на Боро Коцев од Кочани, познат како Загар, и казната му ја п Претседателот Борис Трајковски во петокот минатата недела го ...

Трајковски го амнестирал бодигардот од Кочани!

Утрински - 15.04.2003

Шефот на државава потпишувал помилувања за насилнички однесувања и за тешки дела против безбедноста во сообраќајот Катица Чангова Претседателот на државава, Борис Трајковски, во петокот, односно на 11 април, потпишал решение со кое го амнестирал Боро Станков Коцев од Кочани, кој со правосилна ...

Пратениците бараат Трајковски да ја образложи аболицијата

Утрински - 15.04.2003

И парламентот реагира на одлуката на претседателот за помилување на Димовска Вкупно 83 пратеници од девет парламентарни групи вчера побараа од претседателот Борис Трајковски да ја образложи одлуката за аболиција на Доста Димовска.

Трајковски ќе треба во Собранието да го образложи помилувањето за Димовска

Дневник - 15.04.2003

ПРАТЕНИЦИТЕ ПОБАРАА Според министерот за правда потписот на Јолевски на решението за помилување не важи, а Никола Поповски го повика претседателот да даде оставка По иницијатива на СДСМ, сите пратенички групи освен ВМРО-ДПМНЕ и ДПА вчера, повикувајќи се на членот 85 од Уставот, побараа од ...

Побарано обраќање на Трајковски во Собранието

А1 - 14.04.2003

„Го повикувам претседателот Трајковски да ја повлече одлуката за аболиција и да ја разреши Доста Димовска од функцијата директор на Агенцијата за разузнавање“, е денешната порака од собранискиот спикер Никола Поповски, според кого Трајковски не го прекршил Уставот, но презел огромна политичка и ...

Трајковски не сака да го помилува Михајловски како Доста Димовска

Дневник - 14.04.2003

Јагма за помилувања Трајковски пред извесно време одбил да го помилува Михајловски, со образложение дека тоа е неизводливо во "оваа фаза од судската постапка" - и ДПА и ДУИ бараат нови помилувања на бивши членови на ОНА и нивни активисти Претседателот Борис Трајковски пред извесно време го одби ...