TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Време е за реформи, проекти и политики во интерес на граѓаните

Канал5 - 20.10.2019

Македонија со криминалец како Зоран Заев немаше иднина. Најмалку во ЕУ. Затоа Зоран Заев мораше да си поднесе оставка. Доколку порано признаеше дека е неспособен и си дадеше оставка, тогаш штетите по Македонија ќе беа помали.

Оливер Спасовски за премиер на техничката Влада е предлогот на Заев на лидерската средба

ТВ21 - 20.10.2019

Актуелниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, бил предлогот на Зоран Заев за премиер на техничката влада до предвремените избори. Наводно Заев денеска предложил тој да биде претседател на Владата до одржувањето на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните повеќе не му веруваат на Заев, не му веруваат на СДСМ

А1 On - 20.10.2019

„Македонија со криминалец како Зоран Заев немаше иднина. Најмалку во ЕУ. Затоа Зоран Заев мораше да си поднесе оставка. Доколку порано признаеше дека е неспособен и си дадеше оставка, тогаш штетите по Македонија ќе беа помали.

ВМРО-ДПМНЕ: Време е за реформи, проекти и политики во интерес на граѓаните

Сител - 20.10.2019

Македонија со криминалец како Зоран Заев немаше иднина. Најмалку во ЕУ. Затоа Зоран Заев мораше да си поднесе оставка. Доколку порано признаеше дека е неспособен и си дадеше оставка, тогаш штетите по Македонија ќе беа помали.

Европа ја сака Македонија, но не и Заев!

Курир - 20.10.2019

Скопје и Тирана уште долго нема да заздрават од шлаканицата која ја добија од Брисел. Иако се шпекулираше дека Зоран Заев, претседателот на Владата на Македонија ќе поднесе оставка по овој неуспех, тој побара предвремени парламентарни избори, во ...

Оливер Спасовски – технички премиер во Пржинската влада?

Алфа - 20.10.2019

Актуелниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски најверојатно е изборот на Зоран Заев за премиер на техничката владата доколку лидерите постигнат договор за брзи предвремени избори, дознава Алфа.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев секој ден на граѓаните им приредува порази, така не се оди во ЕУ

Курир - 20.10.2019

Македонија со криминалец како Зоран Заев немаше иднина. Најмалку во ЕУ. Затоа Зоран Заев мораше да си поднесе оставка. Доколку порано признаеше дека е неспособен и си дадеше оставка, тогаш штетите по Македонија ќе беа помали.

Радмила Шекеринска извиси- Оливер Спасовски ќе биде новиот технички премиер

Курир - 20.10.2019

Последните информации до кои дојде редакцијата на Курир од лидерската средба е дека Заев одлучил технички премиер во техничката Влада да биде Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Оливер Спасовски ќе биде технички премиер, Заев заминува, Шекеринска извиси, избори напролет

Нетпрес - 20.10.2019

Оливер Сапсовски, актуелниот министер за внатрешни работи, ќе биде технички премиер од Нова година, на 100 дена од датумот за одржување на предвремени парламентарни избори, дознава НетПрес од извори на лидерската средба.

Премиерот Заев избега од новинарските прашања

Курир - 20.10.2019

Заврши лидерската средба по која свое ображање имаше премиерот и претседтел на СДСМ Зоран Заев. Но откако заврши обраќањето премиерот не остана да одговара на новинарските ...

Спасовски за премиер на техничката Влада е предлогот на Заев на лидерската средба

24Инфо - 20.10.2019

Последните информации до кои дојде редакцијата на Курир од лидерската средба е дека Заев одлучил технички премиер во техничката Влада да биде Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Оливер Спасовски ќе биде технички премиер, Заев заминува, Шекеринска извиси

Точка - 20.10.2019

Оливер Сапсовски, актуелниот министер за внатрешни работи, ќе биде технички премиер од Нова година, на 100 дена од датумот за одржување на предвремени парламентарни избори, дознава НетПрес од извори на лидерската средба.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните во ВМРО-ДПМНЕ гледаат единствена шанса за обнова на Македонија

24Инфо - 20.10.2019

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните во ВМРО-ДПМНЕ гледаат единствена шанса за обнова на Македонија Македонија со криминалец како Зоран Заев немаше иднина. Најмалку во ЕУ. Затоа Зоран Заев мораше да си поднесе оставка.

ГАЈСЕР ПИШУВА: Канцеларката пробува да го спаси Заев

Фактор - 20.10.2019

Весникот Ла Верита објави текст под наслов „ Искри помеѓу Париз и Берлин поради Скопје. Канцеларката пробува да го спаси Заев.“, а во поднасловот дополнува: Со стоп на членството во ЕУ, македонскиот премиер е во проблеми. Нова истрага за корупција.

Гајсер: Европа ја сака Македонија, но не и Заев!

Република - 20.10.2019

Скопје и Тирана уште долго нема да заздрават од шлаканицата која ја добија од Брисел. Иако се шпекулираше дека Зоран Заев, претседателот на Владата на Македонија ќе поднесе оставка по овој неуспех, тој побара предвремени парламентарни избори, во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Време е за реформи, проекти и политики во интерес на граѓаните

Либертас - 20.10.2019

Македонија со криминалец како Зоран Заев немаше иднина. Најмалку во ЕУ. Затоа Зоран Заев мораше да си поднесе оставка. Доколку порано признаеше дека е неспособен и си дадеше оставка, тогаш штетите по Македонија ќе беа помали.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија со криминалец како Зоран Заев немаше иднина. Најмалку во ЕУ

Опсервер - 20.10.2019

Македонија со криминалец како Зоран Заев немаше иднина. Најмалку во ЕУ. Затоа Зоран Заев мораше да си поднесе оставка. Доколку порано признаеше дека е неспособен и си дадеше оставка, тогаш штетите по Македонија ќе беа помали.

ВМРО-ДПМНЕ: Време е за реформи, проекти и политики во интерес на граѓаните

4NEWS - 20.10.2019

Македонија со криминалец како Зоран Заев немаше иднина. Најмалку во ЕУ. Затоа Зоран Заев мораше да си поднесе оставка. Доколку порано признаеше дека е неспособен и си дадеше оставка, тогаш штетите по Македонија ќе беа помали.

Гајсер: Aко во Македонија имаше владеење на правото можеше да се надева на датум

PressingTV - 20.10.2019

Скопје и Тирана уште долго нема да заздрават од шлаканицата која ја добија од Брисел. Иако се шпекулираше дека Зоран Заев, претседателот на Владата на Македонија ќе поднесе оставка по овој неуспех, тој побара предвремени парламентарни избори, во ...

Шекеринска извиси, Оливер Спасовски технички премиер

Република - 20.10.2019

Оливер Спасовски ќе биде технички министер во преодната влада, брифираат за „Република“ извори од лидерската средба. Премиерот Зоран Заев прифатил 100 дена техничка влада и заминување од премиерската позиција. брифираат партиски извори.

Гајзер: Aко во Македонија имаше владеење на правото, можеше да се надева на датум

Вечер Прес - 20.10.2019

Скопје и Тирана уште долго нема да заздрават од шлаканицата што ја добија од Брисел. Иако се шпекулираше дека Зоран Заев, претседателот на Владата на Македонија, ќе поднесе оставка по овој неуспех, тој побара предвремени парламентарни избори, во ...

Спасовски технички премиер?! Заев вели дополнително ќе се договара

Либертас - 20.10.2019

По договорениот датум за избори – 12 април, од лидерската средба произлегоа и шпекулациите за тоа кој ќе биде технички премиер, односно кој ќе ја предводи техничката влада од 100 дена пред изборите.

Тој е новиот предлог на Заев за премиер на новата техничка влада

Бизнис Вести - 20.10.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски најверојатно е изборот на Зоран Заев за премиер на техничката влада доколку лидерите постигнат договор за брзи предвремени избори, дознава Алфа.

Дали Оливер Спасовски ќе биде техничкиот премиер?

Фактор - 20.10.2019

Во дел од медиумите се појавија информации дека министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ќе биде технички премиер. Сепак, за ова прашање уште нема договор. Сепак, премиерот Зоран Заев рече дека тоа дополнително ќе се договара во СДСМ.

Заев ќе поднесе оставка на 3 јануари

еМагазин - 20.10.2019

Како што соопшти премиерот и лидер на СДСМ по средбата, лидерите постигнале консензус предвремените избори да се одржат на 12 април следната година, поради што согласно договорот за т.н. Пржинска влада, тој ќе се повлече од премиерската функција на ...

Оливер Спасовски ќе биде технички премиер?

Скопје1 - 20.10.2019

Неофицијално Оливер Сапсовски, актуелниот министер за внатрешни работи, ќе биде технички премиер од Нова година, на 100 дена од датумот за одржување на предвремени парламентарни избори. Иако, изминативе денови, во игра за наследник на Заев беа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија со криминалец како Зоран Заев немаше иднина

MakPress - 20.10.2019

Македонија со криминалец како Зоран Заев немаше иднина. Најмалку во ЕУ. Затоа Зоран Заев мораше да си поднесе оставка. Доколку порано признаеше дека е неспособен и си дадеше оставка, тогаш штетите по Македонија ќе беа помали.

ВМРО ДПМНЕ: Одброени се деновите на Заев на Илинденска – Се гледа крајот на криминалната банда на чело со ...

Скопје1 - 20.10.2019

Македонија со криминалец како Зоран Заев немаше иднина. Најмалку во ЕУ. Затоа Зоран Заев мораше да си поднесе оставка. Доколку порано признаеше дека е неспособен и си дадеше оставка, тогаш штетите по Македонија ќе беа помали.

Куманово чека: Заев го предлага Спасовски за технички премиер

Expres - 20.10.2019

Оливер Спасовски како технички премиер е предлогот на Заев на лидерската средба, брифираат извори блиски до учесници на состанокот кај претседателот Пендаровски. За датумот на изборите на средбата има различни мислења, но доминира периодот прво ...

Оливер Спасовски ќе биде технички премиер, Заев заминува, Шекеринска извиси, избори напролет

365 - 20.10.2019

Оливер Сапсовски, актуелниот министер за внатрешни работи, ќе биде технички премиер од Нова година, на 100 дена од датумот за одржување на предвремени парламентарни избори, дознава НетПрес од извори на лидерската средба.

ЗАЕВ ЈА НАПУШТА ПРЕМИЕРСКАТА ФОТЕЛЈА: Оливер Спасовски премиер на техничката Влада!

Магазин - 20.10.2019

Актуелниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, најверојатно е изборот на Зоран Заев за премиер на техничката владата доколку лидерите постигнат договор за брзи предвремени избори, дознава Алфа.

Премиерот Зоран Заев денеска во 12 часот ќе се обрати до јавноста

ТВ21 - 19.10.2019

Прес – конференција за 12 часот е закажана во Медија центарот на Владата. Македонија на самитот во Брисел не доби датум за старт на преговори со Европската Унија како што беше ветувано и како што очекуваа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев веднаш да си поднесе неотповиклива оставка

Канал5 - 19.10.2019

„Доста беа лаги, доста манипулации. Зоран Заев веднаш да си поднесе неотповиклива оставка. “ Европа кажа не на криминалот и корупцијата, кажа не на рекетот. Европа му кажа не на Зоран Заев, а жртва за жал се граѓаните и Република Македонија.

Заев: Сите опции беа во мојата глава, ќе го почитувам пропишаното за пржинската влада

24 Вести - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека размислувал и да поднесе оставка откако вчера не беше донесена одлука за датум за почеток на преговорите со Европската унија. Одговарајќи на новинарско прашање, Заев рече дека сите опции биле во игра и оти го ...

Заев: Сите опции беа во мојата глава, но реков дека немам право да се откажам!

Фокус - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека размислувал и да поднесе оставка откако вчера не беше донесена одлука за датум за почеток на преговорите со Европската унија. Одговарајќи на новинарско прашање, Заев рече дека сите опции биле во игра и оти го ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев веднаш да поднесе неотповиклива оставка

24 Вести - 19.10.2019

„Доста беа лаги, доста манипулации. Зоран Заев веднаш да си поднесе неотповиклива оставка. Европа кажа не на криминалот и корупцијата, кажа не на рекетот. Европа му кажа не на Зоран Заев, а жртва за жал се граѓаните и Република Македонија.

Премиерот Заев ќе се обрати до граѓаните на Македонија

Фокус - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска ќе се обрати до граѓаните и медиумите и ќе одржи прес-конференција. Обраќањето ќе се одржи во Медија центарот на Владата со почеток во 12:00 ...

Премиерот Заев ќе се обрати до јавноста

Канал5 - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска ќе се обрати до граѓаните и медиумите и ќе одржи прес-конференција. Откако на самитот во Брисел Македонија не доби датум за старт на преговори како што беше очекувано, денес по ...

Заев денеска ќе ѝ се обрати на јавноста

Алсат-М - 19.10.2019

Премиерот , Зоран Заев, денеска во 12.00 часот ќе има јавно обраќање по последните случувања во Брисел, откако Северна Македонија не доби датум за старт на преговори со ...

(во живо) Премиерот Заев ќе се обрати до јавноста

Телма - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев во 12 часот ќе се обрати до граѓаните. Телевизија Телма во живо ќе ја пренесува прес конференцијата. Откако на самитот во Брисел Македонија не доби датум за старт на преговори како ...

Заев нема да поднесе оставка, избори во март?

Фокус - 19.10.2019

Премиерот на Макдонија, Зоран Заев нема да се повлече од својата функција, дознава Фокус. Иако некои странски и наши медиуми шпекулираа дека поради неуспехот со добивањето датум за преговори, Заев размислувал за да се повлече од актуелната функција, ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на премиерот Заев

Фокус - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска ќе се обрати до граѓаните и медиумите и ќе одржи прес-конференција која се очекува да започне во секој ...

Заев за оставката: Сите опции беа во мојата глава

ТВ21 - 19.10.2019

Јас сум Зоран Заев, можам да бидам премиер, градоначалник, пратеник, но јас сум човек. Комуницирајќи со пријателите, со народот, сите опции беа во мојата глава. Го почувствував гневот, разочараноста, дури и одредена фрустрација кај нашиот народ.

Заев: Димитров и Османи не ги повикав, ниту има потреба да бидат тука

ТВ21 - 19.10.2019

На прашањето зошто сам стои и ја презема целата одговорност за недобивањето на датум за старт на преговори, Заев со следната изјава. -Никола Димитров и Бујар Османи не ги поканив да дојдат со мене, ниту има потреба да бидат тука.

Размислував И за оставка, но немам право да се откажам од довербата на граѓаните, рече Заев

Сакам да кажам - 19.10.2019

Имав различни размислувања вчера по недобивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ, но немам право да се откажам од довербата на граѓаните, кажа премиерот Зоран Заев одговорајќи на новинарско прашање дали по случувањата во Брисел размислувал да ...

Премиерот Заев одговараше на новинарски прашања

Канал5 - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се обрати пред граѓаните. Тој ја искажа својата разочараност околу европското „НЕ“. По обраќањето, премиерот одговараше на новинарски прашања.

Заев не поднесува оставка, избори напролет

Нетпрес - 19.10.2019

Зоран Заев нема да се повлече од премиерската функција веднаш, како што неофицијално се најавуваше. Она што ќе го соопшти во обраќањето, како што се дознава од партиски извори е дека останува на функцијата и дека во договор со опозицијата ќе се оди ...

ВО ЖИВО Обраќање на премиерот Зоран Заев

+инфо - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев ќе се обрати до граѓаните во 12 часот. Ова е прво обраќање на премиерот по одлуката на Европскиот совет да не и додели датум за почеток на пристапните преговори на Македонија со ЕУ.

(ВО ЖИВО) Прес конференција на премиерот Зоран Заев

Нова ТВ - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев ќе одржи прес конференција, прва по Самитот на ЕУ во Брисел на која ќе ги објави идните чекори, откако земјава не доби датум за почеток на ...

Премиерот призна дека размислувал за оставка

Слободен Печат - 19.10.2019

Оставив денот да помине, да преспијам. Немам право да се откажам од довербата на граѓаните, рече Заев. Имав различни размислувања вчера по недобивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ, но немам право да се откажам од довербата на граѓаните, ...

Заев: Сите опции беа во мојата глава, ќе го почитувам пропишаното за пржинската влада

Сител - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека размислувал и да поднесе оставка откако вчера не беше донесена одлука за датум за почеток на преговорите со Европската унија. Одговарајќи на новинарско прашање, Заев рече дека сите опции биле во игра и оти го ...

(ВИДЕО) Заев: Размислував за оставка, но не се откажувам од борбата

А1 On - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев кажа дека по неуспехот во Брисел сакал и да поднесе оставка, но сепак одлучил да продолжи да се бори. – Јас сум Зоран Заев, човек кој комуницира со сите и сите опции без во игра.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев веднаш да поднесе оставка

Макфакс - 19.10.2019

Доста бea лаги, доста манипулации. Зоран Заев веднаш да си поднесе неотповиклива оставка. Европа кажа не на криминалот и корупцијата, кажа не на рекетот, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Европа му кажа не на Зоран Заев, а жртва за жал се граѓаните и Република ...

Заев сакал да си поднесе оставка, но сфатил дека нема право да се откаже од патот кон ЕУ

+инфо - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев потврди дека во игра било тој да си поднесе оставка, но по консултациите со многумина одлучил дека нема право да се откаже и затоа предлогот е да се оди на брзи избори.

Заев не поднесува оставка: „Немам право да се откажам да се борам за својата земја“

Press24 - 19.10.2019

На денешната прес конференција Заев најави дека ќе има предвремени парламентарни избори кои ќе ги предложи на лидерската средба, но рече дека засега нема оставка. „Јас сум Зоран Заев може да бидам премиер, пратеник, но секако сум човек.

Заев за оставката: Сите опции ми беа во глава, пред сѐ сум човек

МКД - 19.10.2019

Во врска со информацијата дека премиерот Зоран Заев размислува за оставка, кои вчера беа објавени во дел медиуми, тој денес на прес-конференција појасни дека сите опции му биле во глава. Премиерот Заев додаде дека оставил денот да помине и ја донел ...

Милошоски: Ова му се последните месеци на Заев на власт

Курир - 19.10.2019

Заев си заминува, ова му се последните недели/месеци на премиерското столче. Со него си заминуваат и Рашковски, Кики и Фрики, Курто Дудуш, тандемот Венко Филипче и Ден Дончев, инспекторот Бујар Османи, Кочо Анѓушев, Никола Димитров, Садула Дураку, ...

Милошоски: Со Заев заминуваат Рашковски, Кики и Фрики, тандемот Филипче и Дончев, инспекторот Бујар Османи

+инфо - 19.10.2019

Заев си заминува, ова му се последните недели/месеци на премиерското столче. Со него си заминуваат и Рашковски, Кики и Фрики, Курто Дудуш, тандемот Филипче и Ден Дончев, инспекторот Бујар Османи, Кочо Анѓушев, Никола Димитров, Садула Дураку, Љубе ...

По фијаското во ЕУ, оставката не е опција за Заев

Алфа - 19.10.2019

Премиерот најавува предвремени избори , ама не нуди оставка. Граѓаните се разочарани, но вината не била кај него туку кај оние кои не го исполниле ветувањето. Во предизборието на историскиот пораз, пред одлуката на Макрон, наместо одлучност, се ...

Нов гаф на Заев: ЕУ треба да се бори против Америка, Кина и Русија

Курир - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција, на одговор на новинарско прашање рече дека Европската Унија е создадена со причина и смисла и дека треба да биде здружен партнер наспроти Америка, Кина, Русија и целиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев веднаш да поднесе неотповиклива оставка

А1 On - 19.10.2019

„Доста бea лаги, доста манипулации. Зоран Заев веднаш да си поднесе неотповиклива оставка. Европа кажа не на криминалот и корупцијата, кажа не на рекетот. Европа му кажа не на Зоран Заев, а жртва за жал се граѓаните и Република Македонија.

Премиерот Заев ќе се обрати до граѓаните

МКД - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска ќе се обрати до граѓаните и медиумите и ќе одржи прес-конференција. Обраќањето ќе се одржи во Медија центарот на Владата со почеток во 12:00 часот.

Заев денеска ќе се обрати пред јавноста

Press24 - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска ќе се обрати до граѓаните и медиумите и ќе одржи прес-конференција. Обраќањето ќе се одржи во Медија центарот на Владата со почеток во 12:00 ...

Падна договор: Предвремени избори во март идната година!?

Курир - 19.10.2019

Премиерот на Макдонија, Зоран Заев нема да се повлече од својата функција, дознава Фокус. Иако некои странски и наши медиуми шпекулираа дека поради неуспехот со добивањето датум за преговори, Заев размислувал за да се повлече од актуелната функција, ...

Заев ќе се обрати до јавноста

Нетпрес - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска точно напладне ќе има обраќање до јавноста, најавија од Владата. Обраќањето на Заев доаѓа откако Македонија не доби датум за почеток на преговори со Европската унија на самитот во ...

Заев ќе соопшти што ќе прави по неуспехот во ЕУ

Слободен Печат - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на пладне ќе има обраќање и прескоференција во Владата. Премиерот Зоран Заев денеска на пладне ќе има обраќање и прескоференција во Владата. Според најавите Заев треба да каже што ќе се случува во наредниот период во ...

Заев нема да поднесе оставка, но одлучил да оди на предвремени избори?

Press24 - 19.10.2019

Премиерот на Макдонија, Зоран Заев нема да се повлече од својата функција, дознава Фокус. Иако некои странски и наши медиуми шпекулираа дека поради неуспехот со добивањето датум за преговори, Заев размислувал за да се повлече од актуелната функција, ...

Заев точно напладне ќе се обрати до граѓаните

+инфо - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати до граѓаните и медиумите и ќе одржи прес-конференција. Обраќањето ќе се одржи во Медија центарот на Владата со почеток во 12 часот. Обраќањето на Заев следи по одлуката на Европскиот совет да не и додели ...

Што ќе и соопшти Заев на македонската јавност?

Независен - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска точно напладне на прес-конференција во Владата ќе им се обрати на граѓаните по негативната одлука на Европскиот совет за почеток на преговорите со ЕУ. Обраќањето на Заев следува по вчерашните целодневни консултации на ...

Оливер Спасовски ќе седне во фотелјата на Зоран Заев?

Нетпрес - 19.10.2019

На премиерското место на Зоран Заев ќе седне сегашниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски кој ќе биде новиот премиер на Македонија до крајот на наредната година, пренесува in7, од извори во СДСМ.

Милошоски: Заев, Османи, Димитров треба да си поднест оставка и да превземат одговорност

Курир - 19.10.2019

Антонијо Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „КликПлус„ зборуваше за недобивањето на преговори на членство на Република Македонија во ЕУ при што потсети дека претходната година Бујар Османи, Никола Димитров и Зоран Заев го прославија во ...

Премиерот Зоран Заев во 12 часот ќе им се обрати на граѓаните

ММС - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати до граѓаните и медиумите и ќе одржи прес-конференција. Обраќањето ќе се одржи во Медија центарот на Владата со почеток во 12 часот. Обраќањето на Заев следи по одлуката на Европскиот совет да не и додели ...

Зоран Заев во 12 часот ќе се обрати на нацијата

Курир - 19.10.2019

Претседателот на владата, Зоран Заев, во 12 часот закажа прес-конференција, на која ќе се обрати на нацијата. Како што ни е познато вчера и официјално ни беше соопштено дека нема да добиеме датум за преговори со ...

Следете ВО ЖИВО дали Заев ќе поднесе оставка и дали ќе има предвремени избори

Курир - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев ќе одржи прес конференција, прва по Самитот на ЕУ во Брисел на која ќе ги објави идните чекори, откако земјава не доби датум за почеток на ...

ВМРО-ДПМНЕ со повик до Заев: Оставка сега и веднаш

Курир - 19.10.2019

Доста бea лаги, доста манипулации. Зоран Заев веднаш да си поднесе неотповиклива оставка. Европа кажа не на криминалот и корупцијата, кажа не на рекетот. Европа му кажа не на Зоран Заев, а жртва за жал се граѓаните и Република Македонија.

Милошоски: Заев побрзо да одлучи кој ќе биде технички премиер, Спасовски, Шеќеринска или Анѓушев

Локално - 19.10.2019

Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил го повика премиерот Зоран Заев што поскоро да си поднесе остаква и да одбере кој ќе биде премиер во техничката влада од 100 дена.

Милошоски: Овој пат Заев силно ќе биде поразен

iPortal - 19.10.2019

Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил го повика премиерот Зоран Заев што поскоро да си поднесе остаква и да одбере кој ќе биде премиер во техничката влада од 100 дена.

Фокус: Заев нема да поднесе оставка, избори во март?

Либертас - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев нема да се повлече од својата функција, дознава Фокус . Иако некои странски и наши медиуми шпекулираа дека поради неуспехот со добивањето датум за преговори, Заев размислувал за да се повлече од актуелната функција, сепак, до ...

Заев ќе понуди оставка и избори на 22 декември

24Инфо - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција ќе понуди на опозицијата да поднесе оставка и да се организираат избори на 22 декември, дознава 24 Инфо од извори во СДСМ. Според изворот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најверојатно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Европа кажа не на криминалот и корупцијата, кажа не на рекетот

24Инфо - 19.10.2019

Соопштение до јавноста од ВМРО-ДПМНЕ „Доста бea лаги, доста манипулации. Зоран Заев веднаш да си поднесе неотповиклива оставка. . Европа му кажа не на Зоран Заев, а жртва за жал се граѓаните и Република Македонија.

ТОЧНО НА ПЛАДНЕ: Заев ќе и се обрати на нацијата по недобивањето датум од ЕУ

Денешен - 19.10.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска ќе се обрати до граѓаните и медиумите и ќе одржи прес-конференција. Обраќањето ќе се одржи во Медија центарот на Владата со почеток во 12 ...

Во живо: Обраќање на премиерот Зоран Заев до нацијата

Centar - 08.06.2021

Во живо проследете ја прес конференцијата на премиерот Зоран Заев и ресорните министри по завршуањето на владината седница, на која се очекува да бидат соопштени важни ...

Од владата молк-дипломати тврдат дека Заев си поднел оставка?

PressingTV - 19.10.2019

Премиерот на Северна Македонија – Зоран Заев, дал оставка од позицијата премиер, објави денеска италијанската новинска агенција „ANSA“, повикувајќи се на информација добиена од европски дипломатски извори на маргините на ЕУ самитот на кој не беше ...

Во живо: Обраќање на премиерот Зоран Заев

Република - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев во моментов се обраќа пред граѓаните на Македонија по повод разврската на Самитот на ЕУ лидерите во Брисел, каде не беше постигната одлука за почеток на преговори со нашата земја и Албанија.

ВО ЖИВО: Следете го обраќањето на Заев

Фактор - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев ќе се обрати до граѓаните во 12 часот. Ова е прво обраќање на премиерот по одлуката на Европскиот совет да не и додели датум за почеток на пристапните преговори на Македонија со ...

Обраќање на премиерот Заев до граѓаните/во живо

Вечер Прес - 19.10.2019

Обраќање до граѓаните и медиумите и прес-конференција на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран ...

Обраќање на премиерот Зоран Заев по повод одлуката на ЕУ

CivilMedia - 19.10.2019

Прес-конференција на премиерот Зоран Заев во кој се очекува одговор за следните чекори на државата по недобивањето датум за преговори за влез во ...

Прес-конференција на премиерот Зоран Заев (ВО ЖИВО)

iPortal - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев ќе се обраќати до граѓаните и медиумите и прес-конференција по спроведените интензивни консултации на различни нивоа, во врска со заклучоците донесени на Европскиот совет со кои се, соопшти владината ...

Обраќање на премиерот Заев до граѓаните

iPortal - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска ќе се обрати до граѓаните и медиумите и ќе одржи прес-конференција. Обраќањето ќе се одржи во Медија центарот на Владата со почеток во 12:00 ...

ЗАЕВ ЗА ОСТАВКАTA ЗА КОЈА ПИШУВАА МЕДИУМИТЕ: Сите опции беа во мојата глава

Фактор - 19.10.2019

Сите опции беа во мојата глава, јас го почувствував гневот, рече премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција за тоа дали планирал да си даде оставка, како што пишуваа одредени странски медиуми.

(Во живо) Обраќање на премиерот Зоран Заев до нацијата

24Инфо - 19.10.2019

Проследете ја во живо прес конференцијата на премиерот на Македонија, Зоран ...

ВМРО-ДПМНЕ: Доста бea лаги, доста манипулации. Зоран Заев веднаш да си поднесе неотповиклива оставка

Бизнис Вести - 19.10.2019

Европа кажа не на криминалот и корупцијата, кажа не на рекетот. Европа му кажа не на Зоран Заев, а жртва за жал се граѓаните и Република Македонија. Овој пораз е единствено на сметка на Зоран Заев и погубните политики на СДСМ, а не на македонскиот ...

Заев размислувал за оставка, но решил дека нема право да се откаже од патот до ЕУ

Република - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска во Владата на прес-конфренцијата потврди дека во игра било тој да си поднесе оставка, но по консултациите со многумина одлучил дека нема право да се откаже и затоа предлогот е да се оди на брзи избори.

Заев за оставката: Сите опции ми беа во глава, пред се сум човек

24Инфо - 19.10.2019

Во врска со информацијата дека премиерот Зоран Заев размислува за оставка кој вчера беа објавени во дел од медиумите, тој денес на прес-конференција појасни дека сите опции му биле во глава.

Заев: Димитров и Османи не ги повикав, ниту има потреба да бидат тука

4NEWS - 19.10.2019

На прашањето зошто сам стои и ја презема целата одговорност за недобивањето на датум за старт на преговори, Заев со следната изјава. -Никола Димитров и Бујар Османи не ги поканив да дојдат со мене, ниту има потреба да бидат тука.

ВМРО-ДПМНЕ: Само оставка од Зоран Заев, доста беа лаги и манипулации!

Денешен - 19.10.2019

Доста беа лаги, доста манипулации, Зоран Заев веднаш да си поднесе неотповиклива оставка, порача денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ. – Европа кажа не на криминалот и корупцијата, кажа не на рекетот.

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев веднаш да си поднесе неотповиклива оставка

Либертас - 19.10.2019

Доста беа лаги, доста манипулации. Зоран Заев веднаш да си поднесе неотповиклива оставка. Европа кажа не на криминалот и корупцијата, кажа не на рекетот. Европа му кажа не на Зоран Заев, а жртва за жал се граѓаните и Република Македонија.

ЗАЕВ: Го почувствував гневот на народот и мислeв за оставка, но не сакам да се откажувам

Денешен - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека размислувал и да поднесе оставка откако вчера не беше донесена одлука за датум за почеток на преговорите со Европската унија. Одговарајќи на новинарско прашање, Заев рече дека сите опции биле во игра и оти го ...

Милошоски: Заев си заминува, ова му се последните недели/месеци на премиерското столче.

Опсервер - 19.10.2019

#ЗЗаминува Заев си заминува, ова му се последните недели/месеци на премиерското столче. Со него си заминуваат и Рашковски, Кики и Фрики, Курто Дудуш, тандемот Венко Филипче и Ден Дончев, инспекторот Бујар Османи, Кочо Анѓушев, Никола Димитров, ...

Премиерот Заев со обраќање до граѓаните на пладне

Либертас - 19.10.2019

– Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска ќе се обрати до граѓаните и медиумите и ќе одржи прес-конференција. Обраќањето ќе се одржи во Медија центарот на Владата со почеток во 12:00 ...

Заев размислувал за оставка, но решил дека нема право да се откаже од патот до ЕУ

PressingTV - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска во Владата на прес-конфренцијата потврди дека во игра било тој да си поднесе оставка, но по консултациите со многумина одлучил дека нема право да се откаже и затоа предлогот е да се оди на брзи избори.

Заев: Сите опции беа во мојата глава, ќе го почитувам пропишаното за пржинската влада

Опсервер - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека размислувал и да поднесе оставка откако вчера не беше донесена одлука за датум за почеток на преговорите со Европската унија. Одговарајќи на новинарско прашање, Заев рече дека сите опции биле во игра и оти го ...

За што разговарале Заев и Ахмети по недобивањето датум?

Фактор - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев вчера се сретнал со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори за МИА. Оттаму велат дека на средбата се разговарало за актуелната состојба поврзана со недобивањето на датум за почеток ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев веднаш да си поднесе неотповиклива оставка

Опсервер - 19.10.2019

Доста бea лаги, доста манипулации. Зоран Заев веднаш да си поднесе неотповиклива оставка. Европа кажа не на криминалот и корупцијата, кажа не на рекетот. Европа му кажа не на Зоран Заев, а жртва за жал се граѓаните и Република Македонија.

Заев ќе се обрати до јавноста

Фактор - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска во 12 часот ќе се обрати до јавноста. Прес - конференција за 12 часот е закажана во Медија центарот на Владата. Македонија на самитот во Брисел не доби датум за старт на преговори со Европската Унија како што беше ...

Заев ќе одржи прес конференција во 12 часот

24Инфо - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев со почеток во 12 часот, ќе се обрати до граѓаните и медиумите и ќе одржи прес-конференција. Заев до доцна синоќа одржуваше консултации на повеќе нивоа за следните чекори по ...

Заев ќе и’ се обрати на нацијата

Centar - 19.10.2019

Попладнево со почеток во 12:00 часот, во Медија центарот на Владата, претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, ќе се обрати до граѓаните и медиумите и ќе одржи прес-конференција.

Дипломатски извори тврдат дека Заев си поднел оставка?

Република - 19.10.2019

Премиерот на Северна Македонија – Зоран Заев, дал оставка од позицијата премиер, објави денеска италијанската новинска агенција „ANSA“, повикувајќи се на информација добиена од европски дипломатски извори на маргините на ЕУ самитот на кој не беше ...

Заев: Сите опции беа во мојата глава, ќе го почитувам пропишаното за пржинската влада

Вечер Прес - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека размислувал и да поднесе оставка откако вчера не беше донесена одлука за датум за почеток на преговорите со Европската унија. Одговарајќи на новинарско прашање, Заев рече дека сите опции биле во игра и оти го ...

Заев за оставката: Сите опции беа во мојата глава

4NEWS - 19.10.2019

Јас сум Зоран Заев, можам да бидам премиер, градоначалник, пратеник, но јас сум човек. Комуницирајќи со пријателите, со народот, сите опции беа во мојата глава. Го почувствував гневот, разочараноста, дури и одредена фрустрација кај нашиот народ.

Заев: Сите опции беа во мојата глава, ќе го почитувам пропишаното за пржинската влада

4NEWS - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека размислувал и да поднесе оставка откако вчера не беше донесена одлука за датум за почеток на преговорите со Европската унија. Одговарајќи на новинарско прашање, Заев рече дека сите опции биле во игра и оти го ...

Премиерот Зоран Заев во 12 часот ќе им се обрати на македонските граѓани

еМагазин - 19.10.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска ќе се обрати до граѓаните и медиумите и ќе одржи прес-конференција. Обраќањето ќе се одржи во Медија центарот на Владата со почеток во 12:00 часот.

Премиерот Зоран Заев денеска во 12 часот ќе се обрати до јавноста

4NEWS - 19.10.2019

Прес – конференција за 12 часот е закажана во Медија центарот на Владата. Македонија на самитот во Брисел не доби датум за старт на преговори со Европската Унија како што беше ветувано и како што очекуваа граѓаните.

Заев рече дека размислувал за сите опции, меѓу кои и оставка

Либертас - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека размислувал и да поднесе оставка откако вчера не беше донесена одлука за датум за почеток на преговорите со Европската унија. Одговарајќи на новинарско прашање, Заев рече дека сите опции биле во игра и оти го ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да поднесе оставка, ќе предложиме реформи во најкус можен период

iPortal - 19.10.2019

Зоран Заев веднаш да си поднесе неотповиклива оставка. Европа кажа не на криминалот и корупцијата, кажа не на рекетот. Европа му кажа не на Зоран Заев, а жртва за жал се граѓаните и Република Македонија.

Заев никогаш не победил на парламентарни избори, а овој пат ќе биде силно поразен

Република - 19.10.2019

Заев си заминува, ова му се последните недели/месеци на премиерското столче. Со него си заминуваат и Рашковски, Кики и Фрики, Курто Дудуш, тандемот Филипче и Ден Дончев, инспекторот Бујар Османи, Кочо Анѓушев, Никола Димитров, Садула Дураку, Љубе ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да си поднесе неотповиклива оставка

MakPress - 19.10.2019

Доста бea лаги, доста манипулации. Зоран Заев веднаш да си поднесе неотповиклива оставка. Европа кажа не на криминалот и корупцијата, кажа не на рекетот. Европа му кажа не на Зоран Заев, а жртва за жал се граѓаните и Република Македонија.

БЛЕФ НА ЗАЕВ: Постојано збори за оставка, но нема цена која ќе го тргне од фотелјата

Магазин - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев поднесе оставка, стоеше на насловните страници на неколку од светските агенции но како што се зборува во дипломатските кругови, станува збор за блеф бидејќи тој не би си отишол од фотелјата за никаква цена.

„Фокус“: Нема оставка, Заев ќе распише избори во март

Expres - 19.10.2019

Зоран Заев нема да се повлече од својата функција, објав ува Фокус. Премиерот имал намера да поднесе оставка поради чувство на одговорност, но одлучил својата политика да ја провери на предвремени избори, кои во договор со опозицијата најверојатно ...

Прес-конференција на Премиерот Зоран Заев (Во живо)

MakPress - 19.10.2019

Прес-конференција на премиерот Зоран Заев, по спроведените интензивни консултации на различни нивоа, во врска со заклучоците донесени на Европскиот совет со кои се одложи носењето одлука за почеток на преговорите за членство на Македонија со ...

Милошоски: Заев заминува со Рашковски, Кики и Фрики, Курто Дудуш…

Expres - 19.10.2019

„Заев си заминува, ова му се последните недели/месеци на премиерското столче. Со него си заминуваат и Рашковски, Кики и Фрики, Курто Дудуш, тандемот Филипче и Ден Дончев, инспекторот Бујар Османи, Кочо Анѓушев, Никола Димитров, Садула Дураку, Љубе ...

Заев на средба и со Ахмети по одлуката на Советот на ЕУ

MakPress - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев остварил средба со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори за МИА. Оттаму велат дека на средбата се разговарало за актуелната состојба поврзана со недобивањето на датум за почеток на ...

Заев: И оставката беше во игра, ќе се повлечам од функцијата Премиер согласно одредбите од Пржино

MakPress - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека размислувал и да поднесе оставка откако вчера не беше донесена одлука за датум за почеток на преговорите со Европската унија. Одговарајќи на новинарско прашање, Заев рече дека сите опции биле во игра и оти го ...

Заев денес ќе се обрати во јавноста

365 - 19.10.2019

Денес со почеток во 12 часот премиерот Зоран Заев ќе се обрати до граѓаните и медиумите. Тој ќе одржи прес-конференција која што ќе се одржи во Медија центарот во Владата. Оваа обраќање на Заев е поради одлуката на Европскиот совет да не додали ...

Заев: „Немам право да се откажам да се борам за својата земја“

365 - 19.10.2019

На прес конференција Заев најави дека ќе има предвремени парламентарни избори кои ќе ги предложи на лидерската средба, но рече дека засега нема оставка. „Јас сум Зоран Заев може да бидам премиер, пратеник, но секако сум човек.

Заев на вонреден прес во 12:00, медиумите шпекулираат дека ќе му го врати мандатот на Пендаровски

MakPress - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска ќе се обрати до граѓаните и медиумите и ќе одржи прес-конференција. Обраќањето ќе се одржи во Медија центарот на Владата со почеток во 12:00 часот.

Оливер Спасовски седнува на премиерската фотелја?!

Магазин - 19.10.2019

На местото на Зоран Заев ќе седне сегашниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски кој ќе биде новиот премиер на Македонија до крајот на наредната година, пренесува in7 дознавајќи од извори во СДСМ.

Заев во 12 часот ќе се обрати до јавноста- ЌЕ ПОДНЕСЕ ЛИ ОСТАВКА?

Магазин - 19.10.2019

Денеска во 12 часот премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати до јавноста за прв пат по самитот во Брисел. Прес – конференција за 12 часот е закажана во Медија центарот на Владата. Македонија на самитот во Брисел не доби датум за старт на преговори ...

ВМРО-ДПМНЕ: Поради сиромаштијата граѓаните ја напуштаат државата

Канал5 - 18.10.2019

СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на раб на егзистенција. Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.

Заев во комуникација со европските лидери: Поддршка да се продолжи со реформите

Фокус - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев оствари комуникација и со премиерите на Германија, Шведска, Бугарија, Словенија, Малта и други европски лидери, вклучително и со еврокомесарот Јоханес Хан. Од сите европски лидери стигна јасна порака со поддршка државата да ...

Заев во комуникација со европските лидери: Поддршка да се продолжи со реформите

Канал5 - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев оствари комуникација и со премиерите на Германија, Шведска, Бугарија, Словенија, Малта и други европски лидери, вклучително и со еврокомесарот Јоханес Хан. Од сите европски лидери стигна јасна порака со поддршка државата да ...

Во тек се интензивни консултации после заклучоците на Европскиот совет

24 Вести - 18.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев во текот на денот спроведува интензивни консултации на различни нивоа, имајќи ги предвид заклучоците донесени на Европскиот совет со кои се одложува носењето одлука за почеток на ...

Заев се сретнал и со Ахмети во рамки на консултациите по одлуката на Советот на ЕУ

Канал5 - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска остварил средба со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори за МИА. Оттаму велат дека на средбата се разговарало за актуелната состојба поврзана со недобивањето на датум за ...

Заев се врати од Брисел и ги свика министрите на консултации, во игра е и оставка

Сакам да кажам - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев се врати од Брисел, каде пред дводневниот самит на ЕУ побара од европските лидери да донесат одлука за отворање на пристапни преговори на Македонија со Европската Унија.

Заев размислува за оставка, во тек е координација во СДСМ

Фокус - 18.10.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев сериозно размислува да си поднесе оставка откако веќе е речиси сигурно дека нема никакви шанси земјава да добие датум за преговори со Европската унија на самитот на шефови на земјите-членки што завршува денеска, ...

Партиското раководство на СДСМ го очекува пристигнувањето на Заев- тој претпладнето го поминал во консултации во ...

Телма - 18.10.2019

Највисокото партиско раководство на СДСМ во моментов заседава и го очекува пристигнувањето на премиерот Зоран Заев. Заев претпладнето го поминал во консултации во владата на неколку нивоа.

Влада: Ќе се донесат одлуки од интерес на државата и граѓаните

Телма - 18.10.2019

,,Во тек се консултации на различни нивоа , одлуките се носат исклучиво со највисоките интереси на државата и на граѓаните. Штом има одлуки тие веднаш ќе бидат изнесени во јавноста . Премиерот оствари комуникација и со премиерите на Бугарија, ...

Заев се консултира со европските лидери дали да даде оставка

Сакам да кажам - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев се консултира со европските лидери за понатамошните одлуки, откако денеска Македонија не доби датум за почеток на преговорите со ЕУ поради ветото на Франција. Од Владата брифираат дека во тек се консултации на различни нивоа, а ...

Премерот Заев на консултации – и во владата и во партијата

24 Вести - 18.10.2019

Премиерот Заев не останал во Брисел да ги чуе позициите за добивањето на датум за преговори. Заев доцна синоќе се вратил во Скопје, а од утринава Премиерот зад затворени врати се консултира со министрите во Владата, но и со сопартијците во ...

Влада на Македонија: Во тек се интензивни консултации после заклучоците на Европскиот совет

Канал5 - 18.10.2019

Во тек се интензивни консултации после заклучоците на Европскиот совет, премиерот Заев носи одлуки водејќи се исклучиво од интересите на граѓаните и на државата. Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев во текот на денот ...

Ахмети до Заев: Владата нема никаква одговорност

24 Вести - 18.10.2019

Ахмети на денешната средба со Заев му порачал дека единствената одговорност е во Европската Унија и дека во владата немаат никаква одговорност. Според неофицијални информации, ова била пораката на Ахмети до Заев.

Во владата интензивни консултации по одлуката на ЕУ лидерите

Канал5 - 18.10.2019

По заклучоците на Европскиот совет за одложување на одлуката за датумот за пристапните преговори за Македонија, премиерот Заев во владата одржува интензивни консултации на сите нивоа а за конечните одлуки јавноста ќе биде известена, велат од владата ...

Средба Заев-Ахмети: Владата нема никаква одговорност

Телма - 18.10.2019

Претседателот на ДУИ Али Ахмети го убедувал премиерот Заев да не поднесува оставка и да не брза со носење одлука, дознава Телма од партиски извори. Средбата се одржала во Владата и траела еден час, од 16,30 до 17,30.

Заев се сретнал и со Ахмети во рамки на консултациите по одлуката на Советот на ЕУ

Алсат-М - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска остварил средба со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори ...

„Како што го повикуваа народот да гласа на референдумот, сега Заев, Османи и Димитров треба да повикаат на избори“, ...

ТВ21 - 18.10.2019

„Како што Зоран Заев повикуваше да се излезе и поддржи договорот од Преспа на референдумот, сега тој заедно со Бујар Османи и Никола Димитров треба да повикаат на предвремени парламентарни избори“, рече Антони Милошоски во вечерашното издание на ...

Заев се сретнал со Ахмети и разговарале за недобивањето датум

Фокус - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска остварил средба со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори за МИА. Оттаму велат дека на средбата се разговарало за актуелната состојба поврзана со недобивањето на датум за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Поради сиромаштијата граѓаните ја напуштаат државата

24 Вести - 18.10.2019

„СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на раб на егзистенција. Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.

Ахмети до Заев: Владата нема одговорност, туку Европската Унија

Слободен Печат - 18.10.2019

Заев продолжува да се консултира за оставка. Лидерот на ДУИ и владниот коалиционен партнер Али Ахмети, на денешната средба со премиерот Зоран Заев му порачал дека единствената одговорност е во Европската Унија и дека во владата нема никаква ...

По историскиот неуспех: Заев цел ден „дреме“ во канцеларија и нема намера да се обрати до нацијата

Курир - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев цел ден се консултирал со своите најблиски пријатели дали да си замине од владата по неуспехот во Брисел да добиеме старт на преговорите за членство во Европската унија.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Македонија се иселуваат, предвремени избори веднаш

МКД - 18.10.2019

СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на раб на егзистенција. Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.

ШТО ПО ДЕБАКЛОТ ВО БРИСЕЛ: Заев цел ден се консултира, во СДСМ молк

Нетпрес - 18.10.2019

Додека јавноста бара одговори и одговорност од Владата зошто во Брисел не добивме датум за преговори премиерот Зоран Заев цел ден затворен на Илинденска се консултира кој да му биде следниот чекор.

Вечерва средба Заев- Ахмети: Ќе се одлучува дали премиерот ќе поднесе оставка

Press24 - 18.10.2019

Премиерот Заев и коалицискиот лидер на ДУИ, Али Ахмети, вечерва се среќаваат за да разговараат по неуспехот во Брисел, Македонија да добие датум. Според информации на „Пресс24“ Заев ќе предложи негово повлекување од премиерската функција и ...

Заев ги прашува соработниците дали да си оди, тие му велат „не“

Независен - 18.10.2019

Политичката драма од Брисел се пресели во Скопје. И пред официјално да заврши самитот на Европската Унија, на кој Македонија не доби зелено светло за старт на преговорите за членство, премиерот Зоран Заев вчера се врати во земјава.

Заев на консултации со Али Ахмети и со партиските и владините најблиски соработници

МКД - 18.10.2019

Во Владата заврши консултацијата на премиерот Зоран Заев со лидерот на ДУИ Али Ахмети, коалицискиот владин партнер на СДСМ. Не е познат исходот од оваа средба. Владата попладнево соопшти дека по недобивањето на датумот за преговори за членство во ЕУ ...

Заев се консултира со европските лидери дали да даде оставка

Курир - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев се консултира со европските лидери за понатамошните одлуки, откако денеска Македонија не доби датум за почеток на преговорите со ЕУ поради ветото на Франција. Од Владата брифираат дека во тек се консултации на различни нивоа, а ...

Заев се сретнал и со Ахмети во рамки на консултациите по одлуката на Европскиот совет

Нова ТВ - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска остварил средба со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори за МИА. Оттаму велат дека на средбата се разговарало за актуелната состојба поврзана со недобивањето на датум за ...

Кабинетот на Заев: Ќе носиме одлуки согласно државните интереси

Press24 - 18.10.2019

Во тек се консултации на различни нивоа, брифираат од кабинетот на премиерот Зоран Заев. „Одлуките се носат исклучиво согласно највисоките интереси на државата и на граѓаните. Штом има одлуки истите веднаш ќе бидат изнесени пред јавноста.

Заев со европските лидери се консултира за оставка

Слободен Печат - 18.10.2019

Од сите европски лидери стигнала јасна порака за поддршка, велат од владата. Премиерот Зоран Заев оствари комуникација и со премиерите на Германија, Шведска, Бугарија, Словенија, Малта и други европски лидери, вклучително и со еврокомесарот Јоханес ...

Заев на консултации во интерес на државата и граѓаните

МКД - 18.10.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев во текот на денот спроведува интензивни консултации на различни нивоа, имајќи ги предвид заклучоците донесени на Европскиот совет со кои се одложува носењето одлука за почеток на преговорите за членство на ...

ВМРО-ДПМНЕ: 22% од граѓаните едвај преживуваат, 7% од пензионерите се на раб на егзистенција

А1 On - 18.10.2019

„СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на раб на егзистенција. Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.

Влада: Интензивни консултации по Европскиот совет, премиерот носи одлуки водејќи се од интересите на граѓаните и ...

А1 On - 18.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев во текот на денот спроведува интензивни консултации на различни нивоа, имајќи ги предвид заклучоците донесени на Европскиот совет со кои се одложува носењето одлука за почеток на ...

Влада: Во тек се консултации, Заев носи одлуки во интерес на граѓаните и државата

Макфакс - 18.10.2019

Во тек се интензивни консултации после заклучоците на Европскиот совет, премиерот Зоран Заев носи одлуки водејќи се исклучиво од интересите на граѓаните и на државата, соопшти попладнево Владата.

Влада: Интензивни консултации по ЕС, премиерот носи одлуки водејќи се од интересите на граѓаните и државата

ММС - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска спроведува интензивни консултации на различни нивоа, имајќи ги предвид заклучоците донесени на Европскиот совет со кои се одложува носењето одлука за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија со Европската ...

Ахмети до Заев-Одговорноста е во ЕУ, не во Владата и нема потреба од оставка

ММС - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев цел ден се консултира со своите најблиски пријатели дали да си замине од владата по неуспехот во Брисел да добиеме старт на преговорите за членство во Европската унија.

Ахмети до Заев: Владата нема никаква одговорност

Press24 - 18.10.2019

Ахмети на денешната средба со Заев му порачал дека единствената одговорност е во Европската Унија и дека во владата немаат никаква одговорност, пренесуваат од ТВ 24. Според неофицијални информации, ова била пораката на Ахмети до Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните, предвремени избори час поскоро

Курир - 18.10.2019

СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на раб на егзистенција, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ: -Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.

Влада: Заев во комуникација со европските лидери - државата доби поддршка да продолжи по патот по кој тргна

Press24 - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев оствари комуникација и со премиерите на Германија, Шведска, Бугарија, Словенија, Малта и други европски лидери, вклучително и со еврокомесарот Јоханес Хан. Од сите европски лидери стигна јасна порака со поддршка државата да ...

Заев порано се врати од Брисел, по ладниот туш од ЕУ

Слободен Печат - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев синоќа се врати од Брисел. Премиерот Зоран Заев синоќа се врати од Брисел, иако беше планирано и најавено тој и денеска да присуствува на самитот на ЕУ каде побара од европските лидери да донесат одлука за отворање на пристапни ...

Драмата од Брисел се пресели во Скопје: Димитров си заминува, Заев останува?

Независен - 18.10.2019

Различни информации од различни места пристигнуваат денеска откако стана јасно дека Македонија нема да добие датум за преговори за влез во Европската унија. Постои огромно разочарување во владата, од каде сметаат дека направиле сѐ што било побарано, ...

Заев се врати од Брисел и итно ги свика министрите

Press24 - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев се врати од Брисел, каде пред дводневниот самит на ЕУ побара од европските лидери да донесат одлука за отворање на пристапни преговори на Македонија со ЕУ и веднаш ги свика министрите за консултации.

Оставката на Заев, шпекулација или одлука?

Слободен Печат - 18.10.2019

Во тек се консултации на високо ниво, а одлуките ќе се носат усклучиво водејќи се од интересите на државата и граѓаните, велат за „Слободен печат“ високи владини извори. По вчерашниот одлука во Брисел Македонија да не добие датум за почеток на ...

Заев си поднел оставка од премиерската должност

Нетпрес - 18.10.2019

Димпломатски извори од Европската унија, соопштиле во петокот во Брисел дека македонскиот премиер Зоран Заев си поднел оставка, пренесува италијанската новинска агенција Ansa. Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, со поднесе оставка, рекле ...

Заев во комуникација со европските лидери: Поддршка да се продолжи со реформите

+инфо - 18.10.2019

Во тек се консултации на различни нивоа, во врска со следните чекори што ќе бидат преземени по состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел. Одлуките се носат исклучиво согласно највисоките интереси на државата и на граѓаните.

Заев во комуникација со европските лидери: Поддршка да се продолжи со реформите

Нова ТВ - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев оствари комуникација и со премиерите на Германија, Шведска, Бугарија, Словенија, Малта и други европски лидери, вклучително и со еврокомесарот Јоханес Хан. Од сите европски лидери стигна јасна порака со поддршка државата да ...

„Журнал“: Спасовски ќе го замени Заев на чело на Владата?!

Курир - 18.10.2019

По бројните вести кои кружат во странски и домашни медиуми дека премиерот Зоран Заев веќе поднел оставка поради големото разочарување заради недобивањето датум за почеток на преговори со ЕУ, новинската агенција „Журнал“ дознава дека дури и со ...

„Журнал“: Спасовски ќе го замени Заев на чело на Владата?!

Нетпрес - 18.10.2019

По бројните вести кои кружат во странски и домашни медиуми дека премиерот Зоран Заев веќе поднел оставка поради големото разочарување заради недобивањето датум за почеток на преговори со ЕУ, новинската агенција „Журнал“ дознава дека дури и со ...

ВМРО ДПМНЕ бара предвремени избори веднаш

Нетпрес - 18.10.2019

СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на раб на егзистенција. Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.

Заев во комуникација со европските лидери: Поддршка да се продолжи со реформите

Сител - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев оствари комуникација и со премиерите на Германија, Шведска, Бугарија, Словенија, Малта и други европски лидери, вклучително и со еврокомесарот Јоханес Хан. Од сите европски лидери стигна јасна порака со поддршка државата да ...

Влада: Заев врши интензивни консултации, засега не се знае следниот чекор

360 степени - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска спроведува интензивни консултации на различни нивоа, имајќи ги предвид заклучоците донесени на Европскиот совет со кои се одложува носењето одлука за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија со Европската ...

Заев во комуникација со европските лидери: Поддршка да се продолжи со реформите

Независен - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев оствари комуникација и со премиерите на Германија, Шведска, Бугарија, Словенија, Малта и други европски лидери, вклучително и со еврокомесарот Јоханес Хан. Од сите европски лидери стигна јасна порака со поддршка државата да ...

Ахмети му сугерирал на Заев да не поднесува оставка

+инфо - 18.10.2019

Штотуку заврши средбата меѓу владините партнери – премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, дознава Плусинфо. Според изворите, на средбата се дискутирало за новонастанатата состојба во земјата, откако не добивме датум за почеток на ...

И Ахмети на гости кај Заев: Остани, не давај оставка

Независен - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев цел ден се консултира со своите најблиски пријатели дали да си замине од владата по неуспехот во Брисел да добиеме старт на преговорите за членство во Европската унија.

Заев се сретнал и со Ахмети во рамки на консултациите по одлуката од ЕУ

Локално - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска остварил средба со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори за МИА. Оттаму велат дека на средбата се разговарало за актуелната состојба поврзана со недобивањето на датум за ...

Заев се сретнал и со Ахмети во рамки на консултациите по одлуката на Советот на ЕУ

Вечер Прес - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска остварил средба со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори за МИА. Оттаму велат дека на средбата се разговарало за актуелната состојба поврзана со недобивањето на датум за ...

Влада: Во тек се консултации, Заев носи одлуки во интерес на граѓаните и државата

MTM - 18.10.2019

Во тек се интензивни консултации после заклучоците на Европскиот совет, премиерот Зоран Заев носи одлуки водејќи се исклучиво од интересите на граѓаните и на државата, соопшти попладнево Владата.

Заев се сретна со Ахмети

iPortal - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска остварил средба со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори за МИА. Оттаму велат дека на средбата се разговарало за актуелната состојба поврзана со недобивањето на датум за ...

Заев се сретнал и со Ахмети во рамки на консултациите по одлуката на Советот на ЕУ

Опсервер - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска остварил средба со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори за МИА. Оттаму велат дека на средбата се разговарало за актуелната состојба поврзана со недобивањето на датум за ...

Заев се сретнал и со Ахмети по одлуката на Советот на ЕУ

24Инфо - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска остварил средба со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори. Оттаму велат дека на средбата се разговарало за актуелната состојба поврзана со недобивањето на датум за почеток ...

Фокус: Заев размислува за оставка, можни оставки и на други членови на Владата

Либертас - 18.10.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев сериозно размислува да си поднесе оставка откако веќе е речиси сигурно дека нема никакви шанси земјава да добие датум за преговори со Европската унија на самитот на шефови на земјите-членки што завршува денеска, ...

„Како што го повикуваа народот да гласа на референдумот, сега Заев, Османи и Димитров треба да повикаат на избори“, ...

4NEWS - 18.10.2019

„Како што Зоран Заев повикуваше да се излезе и поддржи договорот од Преспа на референдумот, сега тој заедно со Бујар Османи и Никола Димитров треба да повикаат на предвремени парламентарни избори“, рече Антони Милошоски во вечерашното издание на ...

Заев се сретнал и со Ахмети во рамки на консултациите по одлуката на Советот на ЕУ

Либертас - 18.10.2019

– Премиерот Зоран Заев денеска остварил средба со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори за МИА . Оттаму велат дека на средбата се разговарало за актуелната состојба поврзана со недобивањето на датум за ...

Заев во комуникација со европските лидери: Поддршка да се продолжи со реформите

Вечер Прес - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев оствари комуникација и со премиерите на Германија, Шведска, Бугарија, Словенија, Малта и други европски лидери, вклучително и со еврокомесарот Јоханес Хан. Од сите европски лидери стигна јасна порака со поддршка државата да ...

Заев во комуникација со европските лидери: Поддршка да се продолжи со реформите

24Инфо - 18.10.2019

Заев во комуникација со европските лидери: Поддршка да се продолжи со реформите Премиерот Зоран Заев оствари комуникација и со премиерите на Германија, Шведска, Бугарија, Словенија, Малта и други европски лидери, вклучително и со еврокомесарот ...

Заев се консултираше и со Ахмети

Република - 18.10.2019

Пo консултациите со европските лидери по заклучоците донесени на Европскиот совет со кои се одложува носењето одлука за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ, премиерот Зоран Заев се сретна и со коалициониот партнер ДУИ.

Партиското раководство на СДСМ го очекува пристигнувањето на Заев за да носат одлуки што понатаму

Либертас - 18.10.2019

Највисокото партиско раководство на СДСМ во моментов заседава и го очекува пристигнувањето на премиерот Зоран Заев, објави Телма . Заев претпладнето го поминал во консултации во владата на неколку нивоа.

ВМРО-ДПМНE: Заев потроши три години на растурање на државата, општествено, економски, безбедносно, и финансиски

24Инфо - 18.10.2019

Соопштение до јавноста од ВМРО-ДПМНE „СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на раб на егзистенција. Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.

Заев во комуникација со европските лидери: Поддршка да се продолжи со реформите

4NEWS - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев оствари комуникација и со премиерите на Германија, Шведска, Бугарија, Словенија, Малта и други европски лидери, вклучително и со еврокомесарот Јоханес Хан. Извор: Сител ...

Заев носи одлуки водејќи се исклучиво од интересите на граѓаните и на државата

24Инфо - 18.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев во текот на денот спроведува интензивни консултации на различни нивоа, имајќи ги предвид заклучоците донесени на Европскиот совет со кои се одложува носењето одлука за почеток на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на ...

Опсервер - 18.10.2019

СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на раб на егзистенција. Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.

Влада: Заев ги продолжува консултациите, се носат одлуки согласно највисоките државни интереси

Локално - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев ги продолжува консултациите на различни нивоа во владата и се уште нема никаква одлука, вели во кратка изјава за Локално владиниот портпарол Мухамед Хоџа. Од владата испратија и соопштение, во кое велат дека доколку има некакви ...

Во игра е и оставка: Заев се врати од Брисел и ги свика министрите на консултации

Република - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев се врати од Брисел, и во моментот е во Владата, каде има политички консултации со министрите, пишува „ СДК “, повикувајќи се на извори од владата. Тие велат дека ги следат случувањата во Брисел, дека се во контакт со некои ...

Заев во комуникација со европските лидери: Поддршка да се продолжи со реформите

Скопје инфо - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев оствари комуникација и со премиерите на Германија, Шведска, Бугарија, Словенија, Малта и други европски лидери, вклучително и со еврокомесарот Јоханес Хан. Од сите европски лидери стигна јасна порака со поддршка државата да ...

Николоски: Заев во понеделник да си поднесе оставка и да одиме на избори

Република - 18.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски во гостувањето во емисијата 10 минути на ТВ21 изјави дека очекува в понеделник премиерот Зоран Заев да си поднесе оставка и веднаш да се распишат избори.

Заев се врати од Брисел и ги собра министрите, во игра е и оставка

Вечер Прес - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев се врати од Брисел, каде пред дводневниот самит на ЕУ побара од европските лидери да донесат одлука за отворање на пристапни преговори на Македонија со Европската Унија.

Влада: Интензивни консултации по ЕС, премиерот носи одлуки водејќи се од интересите на граѓаните и државата

Вечер Прес - 18.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев во текот на денот спроведува интензивни консултации на различни нивоа, имајќи ги предвид заклучоците донесени на Европскиот совет со кои се одложува носењето одлука за почеток на ...

ЌЕ ПОДНЕСЕ ЛИ ОСТАВКА ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ - од Владата велат- се прават консулатции

Фактор - 18.10.2019

Крајно разочаран од негативниот исход во врска со датумот на земјава, премиерот Зоран Заев доцна синоќа се вратил од Брисел. Одредени медиуми јавуваат дека тој размислувал да си поднесе оставка, откако станува се поизвесно дека на Самиотот на ...

Ќе се носат одлуки исклучиво согласно највисоките интереси на државата и граѓаните, велат од влада

iPortal - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев ги продолжува консултациите на различни нивоа во владата и се уште нема никаква одлука, вели во кратка изјава за Локално владиниот портпарол Мухамед Хоџа. Oд владата испратија и соопштение, во кое велат дека доколку има некакви ...

Заседава највисокото партиско раководство на СДСМ и го чекаат Заев

Република - 18.10.2019

Во тек е заседание на највисокото партиско раководство на СДСМ и во секој момент се очекува пристигнување на премиерот Зоран Заев, кој претпладнето го поминал во консултации во владата на неколку нивоа.

ВМРО-ДПМНЕ: Поради сиромаштијата граѓаните ја напуштаат државата

PressingTV - 18.10.2019

СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на раб на егзистенција.Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.

Странските медиуми јавуваат за оставка на Заев, од Владата велат дека ќе се донесе одлука во интерес на граѓаните

еМагазин - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев оствари комуникација и со премиерите на Германија, Шведска, Бугарија, Словенија, Малта и други европски лидери, вклучително и со еврокомесарот Јоханес Хан. Од сите европски лидери стигна јасна порака со поддршка државата да ...

ВМРО-ДПМНЕ: Поради сиромаштијата граѓаните ја напуштаат државата

Либертас - 18.10.2019

СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на раб на егзистенција. Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.

Влада: Интензивни консултации по ЕС, премиерот носи одлуки водејќи се од интересите на граѓаните и државата

Опсервер - 18.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев во текот на денот спроведува интензивни консултации на различни нивоа, имајќи ги предвид заклучоците донесени на Европскиот совет со кои се одложува носењето одлука за почеток на ...

Влада: Во тек се консултации, Заев носи одлуки во интерес на граѓаните и државата

Точка - 18.10.2019

Во тек се интензивни консултации после заклучоците на Европскиот совет, премиерот Зоран Заев носи одлуки водејќи се исклучиво од интересите на граѓаните и на државата, соопшти попладнево Владата.

Заев се слушнал со колегите од Германија, Шведска, Бугарија, Словенија, Малта, се очекува одлука што понатаму

Либертас - 18.10.2019

– Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев во текот на денот спроведува интензивни консултации на различни нивоа, имајќи ги предвид заклучоците донесени на Европскиот совет со кои се одложува носењето одлука за почеток на ...

КАБИНЕТОТ НА ЗАЕВ: Ќе носиме одлуки согласно државните интереси

Фактор - 18.10.2019

Во тек се консултации на различни нивоа, брифираат од кабинетот на премиерот Зоран Заев. „Одлуките се носат исклучиво согласно највисоките интереси на државата и на граѓаните. Штом има одлуки истите веднаш ќе бидат изнесени пред јавноста.

Заев во комуникација со европските лидери: Поддршка да се продолжи со реформите

CivilMedia - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев оствари комуникација и со премиерите на Германија, Шведска, Бугарија, Словенија, Малта и други европски лидери, вклучително и со еврокомесарот Јоханес ...

И Ахмети на средба со Заев во Владата, му рекол да не дава оставка

Либертас - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев цел ден се консултира со своите најблиски пријатели дали да си замине од владата по неуспехот во Брисел да добиеме старт на преговорите за членство во Европската унија.

Ахмети го убедувал Заев да не поднесува оставка

Денешен - 18.10.2019

Претседателот на ДУИ Али Ахмети го убедувал премиерот Заев да не поднесува оставка и да не брза со носење одлука, дознава Телма од партиски извори. Средбата се одржала во Владата и траела еден час, од 16,30 до 17,30.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев потроши три години од својот мандат за растурање на Република Македонија

Денешен - 18.10.2019

СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните, 22 отсто едвај преживуваат, а 7 проценти од пензионерите се на раб на егзистенција, соопшти денеска ВМРО-ДПМНЕ. – Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.

Влада: Заев носи одлуки во интерес на граѓаните и државата

Н.Македонија - 18.10.2019

Во тек се интензивни консултации после заклучоците на Европскиот совет, премиерот Зоран Заев носи одлуки водејќи се исклучиво од интересите на граѓаните и на државата, соопшти попладнево Владата.

ВМРО-ДПМНЕ: 22% од граѓаните едвај преживуваат

MakPress - 18.10.2019

СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на раб на егзистенција. Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.

Заев на средба и со Ахмети, разговарале за оставка

365 - 18.10.2019

Од утрово, па во текот на целиот ден, во Владата и во СДСМ се одвиваат консултации на сите нивоа. Според информациите до кои дојдоа неколку медиуми утрово, премиерот Зоран Заев бил длабоко разочаран од недобивањето датум за почеток на преговорите за ...

„Фокус“: Заев е крајно разочаран и размислува за оставка, сопартијците го разубедуваат

365 - 18.10.2019

Недобивањето датум за преговори крајно го разочарало премиерот Зоран Заев, па сега тој сериозно размислува за можноста да си даде оставка, објави „Фокус“ повикувајќи се на дипломатски извори.

АНСА: Заев поднел оставка ? !

Скопје1 - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев поднел оставка – јави предмалку италијанската агенција АНСА која се повикува на европски дипломатски извори. Веста на агенцијата АНСА веќе ја пренесоа неколку европски и балкански медиуми.

Заев се врати од Брисел, свика вонреден состанок со дел од министрите

MakPress - 18.10.2019

Откако на Самитот на ЕУ во Брисел беше потврдено дека Македонија нема да добие датум за преговори со ЕУ, премиерот Заев размислувал за поднесување на оставка поради разочарувањето од епилогот на настаните, а според повеќето дипломати во ЕУ, а и ...

„B92“: Заев не дава оставка за ништо на светот

365 - 18.10.2019

По шпекулациите во медиумите дека поднесува оставка, премиерот Зоран Заев рекол дека тоа нема да го направи „за ништо на светот“, објави српскиот „B92“ повикувајќи се на извори блиски до Заев.

ЗАЕВ И ДИМИТРОВ ЌЕ СИ ПОДНЕСАТ OCTABKИ: Последни информации од Брисел – Заев најавил ocтaвкa, Димитров се поздравил со ...

Магазин - 18.10.2019

Зоран Заев ќе си поднесе оставка, дознава „Инфомакс“ од доверливи и добро упатни извори во СДСМ. Ваквата одлука на Заев доаѓа по неуспехот во Брисел и недобивањето на датум за почеток на преговори со ЕУ и покрај промената на државното име, договорот ...

СДК: Заев на консултации со министрите, во игра и оставка !?

Expres - 18.10.2019

Политички консултации со министрите свика премиерот Зоран Заев по враќањето од Брисел, јавува порталот САКАМДАКАЖАМ.МК . Според порталот, во контекст на случувањата во Брисел, се разгледуваат и анализираат сите опции, вклучително и оставка на ...

ВМРО ДПМНЕ: Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот

Скопје1 - 18.10.2019

СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на раб на егзистенција. Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.

Заев: Поддршка да се продолжи со реформите

MakPress - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев оствари комуникација и со премиерите на Германија, Шведска, Бугарија, Словенија, Малта и други европски лидери, вклучително и со еврокомесарот Јоханес Хан. Од сите европски лидери стигна јасна порака со поддршка државата да ...

„ANSA“: Премиерот Заев си дал оставка, откриваат европски дипломати

365 - 18.10.2019

Премиерот на Северна Македонија – Зоран Заев, дал оставка од позицијата премиер, објави денеска италијанската новинска агенција „ANSA“ , повикувајќи се на информација добиена од европски дипломатски извори на маргините на ЕУ самитот на кој не беше ...

Ахмети на Заев: Не е владата одговорна туку ЕУ

Expres - 18.10.2019

Лидерот на ДУИ и коалиционен партнер во владата, Али Ахмети денеска имал средба со премиерот Зоран Заев а тема било недобивањето на долгоочекуваниот датум за почнување на преговори со ЕУ. Ахмети, како што пренесуваат медиуми , на Заев му порачал ...

АНСА: Македонскиот премиер поднесе оставка!?

Expres - 18.10.2019

Италијанската новинска агенција ANSA , јави дека премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, си дал оставка. Агенцијата се повикува на дипломатски извори од Брисел. „Ова се дознава од европски дипломатски извори на маргините на самитот на ЕУ каде ...

Николовски во #10МИНУТИ: „Оставка на Заев во понеделник, и одиме на избори“

ТВ21 - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски во гостувањето во емисијата 10 минути на ТВ21 изјави дека премиерот Заев треба да поднесе оставка, потоа да се формира техничка влада и според уставот и законите за 100 дена да се оди на ...

Николовски: Заев во понеделник да си поднесе оставка и да одиме на избори

Фокус - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски во интервју за ТВ 21 рече дека недобивањето на преговори со ЕУ е одговорност на премиерот Зоран Заев и дека поради тоа тој во понеделник треба да си поднесе оставка.

Николовски очекува оставка од Заев и избори за 100 дена

Нетпрес - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски во гостувањето во емисијата „10 минути“ на ТВ21 изјави дека очекува в понеделник премиерот Зоран Заев да си поднесе оставка и веднаш да се распишат избори.

Николоски очекува оставка од Заев и избори за 100 дена од понеделник

Р.С.Европа - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски во гостувањето во емисијата 10 минути на ТВ21 изјави дека очекува в понеделник премиерот Зоран Заев да си поднесе оставка и веднаш да се распишат избори.

Николовски: Уште в понеделник Заев да поднесе оставка и за 100 дена на предвремени избори

+инфо - 17.10.2019

Во емисијата 10 минути на ТВ21, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, вечерва изјави дека премиерот Заев треба да поднесе оставка, потоа да се формира техничка влада и според уставот и законите, за 100 дена да се оди на предвремени ...

Николовски за 21ТВ: Заев треба да поднесе оставка и да одиме на избори

Локално - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во гостувањето во емисијата 10 минути на ТВ21 изјави дека премиерот Заев треба да поднесе оставка, потоа да се формира техничка влада и според уставот и законите за 100 дена да се оди на ...

(ВИДЕО) Николоски во #10МИНУТИ: „Оставка на Заев во понеделник, и одиме на избори“

iPortal - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во гостувањето во емисијата 10 минути на ТВ21 изјави дека премиерот Заев треба да поднесе оставка, потоа да се формира техничка влада и според уставот и законите за 100 дена да се оди на ...

Николоски: Заев да си поднесе оставка и да одиме на избори

PressingTV - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во интервју за ТВ 21 рече дека недобивањето на преговори со ЕУ е одговорност на премиерот Зоран Заев и дека поради тоа тој во понеделник треба да си поднесе оставка.

Николоски: Заев во понеделник да си поднесе оставка

Република - 17.10.2019

Недобивањето на преговори со Европската унија е одговорност на премиерот Зоран Заев и поради тоа тој во понеделник треба да си поднесе оставка, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во интервју за „ТВ 21“.

Ако нема датум, Николовски бара Заев во понеделник да поднесе оставка

Фактор - 17.10.2019

Заев во понеделник да си поднесе оставка и потоа да преминеме кон формирање техничка влада, како што предвидува Пржинскиот договор, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски во интервју за ТВ 21 .

Николовски: Заев во понеделник да си поднесе оставка и да одиме на избори

24Инфо - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски во гостувањето во емисијата 10 минути на ТВ21 изјави дека очекува в понеделник премиерот Зоран Заев да си поднесе оставка и веднаш да се распишат избори.

Заев: ЕУ мора да прифати дека и Балканот е европски

CivilMedia - 17.10.2019

Премиерот Зоран Заев, кој е во Брисел, каде што се одржива ЕУ самитот на кој, меѓу многуте теми на кои разговараат лидерите на државите членки, како што е и Брегзит, ќе се одлучува и за почеток на датумот за преговори за членство во Унијата, објави ...

Николовски во #10МИНУТИ: „Оставка на Заев во понеделник, и одиме на избори“

4NEWS - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски во гостувањето во емисијата 10 минути на ТВ21 изјави дека премиерот Заев треба да поднесе оставка, потоа да се формира техничка влада и според уставот и законите за 100 дена да се оди на ...

Николоски: По ваков неуспех логично е да има избори, Заев уште во понеделник да си поднесе оставка

MakPress - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во интервју за Телевизија 21 истакна дека единствен и логичен чекор во нормална држава, по ваков неуспех е Претседателот на Владата, во случајов Зоран Заев без одлагања да си поднесе оставка.

Николовски за ТВ 21: Заев во понедленик да си поднесе оставка, да формираме техничка влада па да одиме на избори

Скопје1 - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски во интервју за ТВ 21 рече дека премиерот Зоран Заев во понеделник треба да си поднесе оставка затоа што недобивањето на преговори со ЕУ е одговорност само негова.

Изјавата на Заев дека „владата ќе биде мртва“ не значи најава за оставка!?

Expres - 17.10.2019

На заедничката прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан вчера, премиерот Зоран Заев најави дека „ќе треба да се преземе одговорност“, доколку не се исполни ветеното. „Во такви околности секако ќе треба да се преземе одговорност.

Заминува ли Заев доколку не добие почеток на преговори со ЕУ?

Deutsche Welle - 16.10.2019

Премиерот Заев не одговори директно на прашањето, но најави дека ќе преземе одговорност доколку на самитот на ЕУ лидерите Северна Македонија не добие согласност за почеток на пристапните преговори.

Заев: ЕУ да не ги гаси светлечките ѕвездички кон кои се стремиме

Алсат-М - 16.10.2019

Хан на денешната прес конференција истакна дека Македонија поминала долг пат кон евроинтеграциите. Тој потенцираше дека македонците заслужуваат подобар живот и да не мора да ја напуштаат во потрага по подобар живот.

ВМРО-ДПМНЕ: Потребна е оставка од целата влада, не само на поединци од третиот ешалон

Курир - 16.10.2019

Оставка е потребна од целата влада, не само од поединци од третиот ешалон на власта, сметаат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата истакнуваат дека заменик министерот за здравство само го следи примерот на неговиот шеф Зоран Заев, кој моделот ,,едно евро за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и неговата криминогена влада мора да си заминат

Сител - 16.10.2019

Оставка е потребна од целата влада, не само од поединци од третиот ешалон на власта. Заменик министерот за здравство само го следи примерот на неговиот шеф Зоран Заев, кој моделот ,,едно евро за Вицето'' го префрли од Струмица на ниво на цела ...

Колку пати Заев излажа дека ќе си даде оставка?

Курир - 16.10.2019

Познатата реторика дека ќе се превземе одговорност во државата при евентуални неуспеси на владата во водењето на државата и дипломатските политики кои што се спроведуваат надвор од Македонија, е веќе повеќе од позната.

Заев: Ни треба позитивна одлука сега и веднаш

Press24 - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција со еврокомесарот Хан побара ЕУ да не ги гаси светлечките ѕвездички кон кои се стремиме. - Европски претставници бидете наши херои, не наша пречка.

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо оставки од функционери од третиот ешалон на власта потребна е оставка од Зоран Заев

А1 On - 16.10.2019

„Оставка е потребна од целата влада, не само од поединци од третиот ешалон на власта. Заменик министерот за здравство само го следи примерот на неговиот шеф Зоран Заев, кој моделот ,,едно евро за Вицето” го префрли од Струмица на ниво на цела ...

Заев: ЕУ да не ги гаси светлечките ѕвездички кон кои се стремиме, позитивна одлука ни треба сега и веднаш!

+инфо - 16.10.2019

Европски претставници, бидете наши херои, а не наша пречка. Еве го Октомври, дојдовме и ја чекаме заслужената одлука да почнеме преговори, откако пристапивме искрено и чесно, изјави Премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со ...

Милошоски: Доколку не се добие ветениот датум за преговори со ЕУ, Заев и Димитров треба да си поднесат оставки

Курир - 16.10.2019

Доколку нема датум за почеток на преговори со Европската Унија, треба премиерот Заев и министерот Димитров во петок навечер до Собранието да поднесат оставки, рече вечерва Антонио Милошоски, претседателот на Комисијата за надворешна политика во ...

Милошоски: Заев и Димитров да дадат оставка ако не се добие датумот за ЕУ

Press24 - 16.10.2019

Доколку нема датум за почеток на преговори со Европската Унија, треба премиерот Заев и министерот Димитров во петок навечер до Собранието да поднесат оставки, рече вечерва Антонио Милошоски, претседателот на Комисијата за надворешна политика во ...

ВМРО-ДПМНЕ : Оставка треба да си поднесе целата влада

Макфакс - 16.10.2019

Оставка е потребна од целата влада, не само од поединци од третиот ешалон на власта.Заменик министерот за здравство само го следи примерот на неговиот шеф Зоран Заев, кој моделот ,,едно евро за Вицето” го префрли од Струмица на ниво на цела ...

Зоран Заев и неговата криминогена влада мора да си заминат

Нетпрес - 16.10.2019

Соопштение до јавноста од ВМРО-ДПМНЕ. „Оставка е потребна од целата влада, не само од поединци од третиот ешалон на власта. Заменик министерот за здравство само го следи примерот на неговиот шеф Зоран Заев, кој моделот ,,едно евро за Вицето” го ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев моделот „евро за Вицето“ од Струмица го воспостави во цела Македонија

МКД - 16.10.2019

Оставка е потребна од целата влада, не само од поединци од третиот ешалон на власта. Заменик министерот за здравство само го следи примерот на неговиот шеф Зоран Заев, кој моделот „едно евро за Вицето“ го префрли од Струмица на ниво на цела ...

Заев: Не ни ги гаснете ѕвездите, бидејќи во темнина ќе се изгубиме

Либертас - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција со еврокомесарот Хан побара ЕУ да не ги гаси светлечките ѕвездички кон кои се стремиме. – Европски претставници бидете наши херои, не наша пречка.

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од целата влада, а не само од поединци од третиот ешалон на власта

24Инфо - 16.10.2019

Соопштение до јавноста од ВМРО-ДПМНЕ. „Оставка е потребна од целата влада, не само од поединци од третиот ешалон на власта. Заменик министерот за здравство само го следи примерот на неговиот шеф Зоран Заев, кој моделот ,,едно евро за Вицето” го ...

Заминува ли Заев доколку не добие почеток на преговори со ЕУ?

Либертас - 16.10.2019

Премиерот Заев не одговори директно на прашањето, но најави дека ќе преземе одговорност доколку на самитот на ЕУ лидерите Северна Македонија не добие согласност за почеток на пристапните преговори.

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка е потребна од целата влада, не само од поединци од третиот ешалон на власта

Опсервер - 16.10.2019

Заменик министерот за здравство само го следи примерот на неговиот шеф Зоран Заев, кој моделот ,,едно евро за Вицето” го префрли од Струмица на ниво на цела Македонија. Наместо оставки од функционери од третиот ешалон на власта потребна е оставка од ...

ВМРО-ДПМНЕ : Оставка треба да си поднесе целата влада

Вечер Прес - 16.10.2019

Оставка е потребна од целата влада, не само од поединци од третиот ешалон на власта.Заменик министерот за здравство само го следи примерот на неговиот шеф Зоран Заев, кој моделот ,,едно евро за Вицето” го префрли од Струмица на ниво на цела ...

Ако нема датум, Заев и Димитров уште в петок треба да си поднесат оставки

Република - 16.10.2019

Доколку нема датум за почеток на преговорите со Европската Унија, треба премиерот Заев и министерот Димитров во петок навечер до Собранието да поднесат оставки, изјави вечерва пратеникот од редовите на ВМРО – ДПМНЕ, Антонио Милошоски, во Топ Тема.

Заев пред австриските бизнисмени: Нашата земја е со економски раст од 3,6%

Република - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска и утре ќе престојува во работна посета на институциите на Европската Унија во Брисел, соопшти владината прес-служба. Како предводник на владината делегација, Заев ги презентираше и можностите за инвестирање во Македонија ...

Заев се пофали пред австриските бизнисмени: Нашата земја е со економски раст од 3,6 отсто

Вечер Прес - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев кој е во работна посета на институциите на Европската Унија во Брисел ги презентираше можностите за инвестирање во Северна Македонија пред австриски бизнисмени. Нашата земја е со економски раст од 3,6% и перспектива за забрзан ...

ВМРО ДПМНЕ: Наместо оставки од функционери од третиот ешалон на власта потребна е оставка од Зоран Заев

Скопје1 - 16.10.2019

Оставка е потребна од целата влада, не само од поединци од третиот ешалон на власта. Заменик министерот за здравство само го следи примерот на неговиот шеф Зоран Заев, кој моделот ,,едно евро за Вицето” го префрли од Струмица на ниво на цела ...

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка е потребна од целата влада, не само од поединци од третиот ешалон на власта

MakPress - 16.10.2019

Оставка е потребна од целата влада, не само од поединци од третиот ешалон на власта. Заменик министерот за здравство само го следи примерот на неговиот шеф Зоран Заев, кој моделот ,,едно евро за Вицето'' го префрли од Струмица на ниво на цела ...

Заев оди во Брисел, последен обид за лобирање за датум за преговори

Телма - 15.10.2019

Голема неизвесност но и оптимизам дека ќе се донесе одлука за почеток на преговори со Унијата. Премиерот Заев патува за Брисел во последен обид да лобира за датумот. Ќе ги искористи сите средби со премиерите за да ги убеди во носењето на одлуката.

Заев патува за Брисел, ќе лобира до крај

Слободен Печат - 15.10.2019

Набиена агендата на премиерот во обид да издејствува за датум за преговори. Премиерот Зоран Заев утре ќе отпатува за Брисел, во последен обид да излобира датум за почеток на преговори со Европската Унија.

Зоран Заев: Членот 102 од законот за ААВМУ ќе се брише (ВИДЕО)

MTM - 15.10.2019

Премиерот Зоран Заев лично ја доби иницијативата од страна на регионалните и локални телевизии за бришење на членот 102 од постоечкиот закон за Аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, при гостување во емисијата СТАВ на ТВ Плус од Куманово.

Заев утре патува за Брисел

Н.Македонија - 15.10.2019

Премиерот Зоран Заев утре ќе отпатува за Брисел, во последен обид за добивање на датум за почеток на преговори со Европската Унија. Премиерот истакна дека ќе ги искористи средбите со премиерите за да ги убеди да донесат одлука.