TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Второто име на успехот е упорноста!

Вечер - 11.12.2016

"Ако постои нешто што ме прави горда, секако покрај чувството на мајчинство, што претставува врв на сите успеси, е моето дејствување како уметник. Бев, и цел живот ќе останам, вљубеник во својот инструмент обоа.

Хористи од Краков допатуваа во Охрид во чест на „Св.Климент Охридски“

Локално - 10.12.2016

Академскиот хор „Доминанта“ од Краковскиот универзитет во Полска денеска одржа концерт на отворено, пред споменикот на Св.Кирил и Методиј во Охрид. Хорот во Охрид престојува на покана од Младинскиот културен центар, а неговиот настап е во рамките на ...

Хористи од Краков допатуваа во Охрид во чест на Свети Климент Охридски

Мета - 10.12.2016

Академскиот хор „Доминанта“ од Краковскиот универзитет во Полска денеска одржа концерт на отворено, пред споменикот на светите Кирил и Методиј во Охрид. Хорот во Охрид престојува на покана од Младинскиот културен центар, а неговиот настап е во ...

Публикација за свети Клименти Охридски од Стојан Савески

Сител - 09.12.2016

„Свети Климент Охридски-Patronus Civitatis“ е новото делот на новинарот и публицист Стојан Савески, што излезе од печат во чест на јубилејот 1.100 години од упокојувањето на светителот. За Савески било предизвик да ја направи публикацијата, која ...

Публикација за свети Климент Охридски од Савески

Вечер - 09.12.2016

Во публикацијата се опфатени сегменти од животот и делото на свети Климент. Акцент е ставен врз неговите портрети од 11 век, а завршува со творештвото на Дичо Зограф, сликар на икони и фрески од 19 век, кој во многу свои дела го слика светителот.

Нашинците од Америка донираа за настраданите во поплавите

Вечер - 09.12.2016

Апарати за домаќинство им беа доделени на 15 семејства кои настрадаа во невремето и поплавите што зафатија одредени населени места во главниот град летово Свештенството при храмот "Свети Николај Чудотворец" во Аеродром, со благослов на архиепископот ...

ООУ “Климент Охридски” – Прилеп со богата програма го одбележа својот патрон празник – ФОТО

Маркукуле - 09.12.2016

Во средата, на сцената на народниот театар “Војдан Чернодрински”, во пресрет на големиот христијански празник Св. Климент Охридски, истоименото основно училиште од Прилеп, со богата програма, достојно го одбележа својот патрон празник.

Публикација за свети Клименти Охридски од Стојан Савески

Телевизија Нова - 09.12.2016

„Свети Климент Охридски-Patronus Civitatis“ е новото делот на новинарот и публицист Стојан Савески, што излезе од печат во чест на јубилејот 1.100 години од упокојувањето на светителот. За Савески било предизвик да ја направи публикацијата, која ...

Честитка од премиерот Димитриев по повод Св. Климент

24 Вести - 08.12.2016

Претседателот на Владата Емил Димитриев упати честитка по повод празникот Св. Климент до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, до членовите на Синодот на Македонската православна црква и до сите православни верници, посакувајќи им среќа и ...

Охрид и Македонија денеска го чествуваат св. Климент Охридски

24 Вести - 08.12.2016

Охрид денеска го празнува споменот на својот патрон св. Климент Охридски, чудотворец најпознатиот меѓу уцениците на Кирил и Методиј. Чествувањата по традиција започнаа со доделување на Климентовите признанија кои оваа година завршија кај олимпијката ...

Денеска се празнува Свети Климент Охридски – Чудотворец

Cooltura - 08.12.2016

Свети Климент Охридски – Чудотворец е еден од најистакнатите ученици на светите браќа Кирил и Методиј и првиот македонски архиепископ... Македонската православна црква денеска, 8 декември, го празнува споменот на својот патрон свети Климент Охридски ...

Претседателот Иванов на свечената литургија по повод Св. Климент

Алсат-М - 08.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска, по повод државниот празник 8 Декември - Свети Климент Охридски и одбележувањето 1.100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, ќе присуствува на свечена литургија и ќе положи ...

Денот на првиот македонски книжевник, духовник и учител

Факултети - 08.12.2016

Името на Свети Климент чудотворец Охридски е и името на првиот македонски книжевник, духовник и учител. Ученик на Светите Методиј и Кирил. По смртта на Св. Методиј Климент, под притисок на Германците, од Моравија тргна на југ.Со Горазд, Наум, Сава и ...

Честитка од премиерот Димитриев по повод Св. Климент

Идивиди - 08.12.2016

Скопје, 8 декември 2016 (МИА) - Претседателот на Владата Емил Димитриев упати честитка по повод празникот Св. Климент до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, до членовите на Синодот на Македонската православна црква и до сите православни ...

Грижливо да ги чуваме силните вредности кои ни ги оставил нашиот духовен великан

Тера - 08.12.2016

Премиерот Емил Димитриев во четврток упати честитка до поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан по повод големиот Христијански празник – Св. Климент Охридски. „Славејќи го ликот и делото на Свети Климент, продолжува нашата традиција на народ кој умее да ги ...

Денеска е Св. Климент Охридски-Чудотворец

А1 On - 08.12.2016

Свети Климент Охридски – Чудотворец Заштитник на градот Охрид и на целиот македонски народ Денес Македонската православна црква го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на Светите ...

Македонија го празнува Денот на св. Климент Охридски

Здравство24 - 08.12.2016

Македонија го празнува Денот на св. Климент Охридски – 8 Декември, со кој се одбележува делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски епископ и творец на Охридската книжевна школа.

Државни делегации положија цвеќе пред споменикот на св. Климент

А1 On - 08.12.2016

По повод државниот празник посветен на св. Климент Охридски, цвеќе пред Споменикот на светителот во близина на Соборниот храм во Скопје денеска положи претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.

Честитка од Комисијата за односи со верските заедници до МПЦ по повод Св. Климент

А1 On - 08.12.2016

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска денеска упати честитка до членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква и до архиепископот охридски и македонски г. г.

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Св. Климент

А1 On - 08.12.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија денеска, по повод празникот Св. Климент, упати честитка до членовите на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, како и до сите православни верници.

Иванов на свечената литургија по повод Св. Климент

А1 On - 08.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска, по повод државниот празник 8 Декември – Свети Климент Охридски и одбележувањето 1.100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, ќе присуствува на свечена литургија и ќе положи ...

Честитка од министерот Јолевски по повод Св. Климент

А1 On - 08.12.2016

Министерот за одбрана на Република Македонија Зоран Јолевски денеска, по повод празникот Свети Климент Охридски, упати честитка до вработените во Министерството за одбрана, припадниците на Армијата на Република Македонија и до граѓаните на Република ...

Честитка од Груевски по повод Св. Климент

А1 On - 08.12.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски од негово и од име на партијата денеска, по пвод празникот Св. Климент, упати честитка до Синодот на Македонската православна црква и до сите православни верници. – Делото на Св.

Празнување на Свети Климент Охридски

Популарно - 08.12.2016

Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на верата, а ние ги имаме и него и свети Климента. Таква била Божјата промисла, Македонија, од каде што почна апостол Павле во Европа, ги даде светите браќа Кирил и Методиј, и преку ...

Честитка од премиерот Димитриев по повод Св. Климент

А1 On - 08.12.2016

Претседателот на Владата Емил Димитриев упати честитка по повод празникот Св. Климент до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, до членовите на Синодот на Македонската православна црква и до сите православни верници, посакувајќи им среќа и ...

Каде почива главата на Св. Климент Охридски?

OhridNews - 08.12.2016

Св. Климент Охридски Чудотворец се смета за еден од најзначајните светители воопшто во христијанската вера. Тој е почитуван исклучително во православниот свет поради неговата духовна и просветителска мисија, но еднакво е почитуван и од католичката ...

Охрид достојно го одбележува денот посветен на Патронот на градот

OhridNews - 08.12.2016

Во Центарот за култура, вчеравечер, во присуство на бројни охриѓани и гости, се одржа свечената академија по повод одбележувањето на 1100 годишнината од упокојувањето на Свети Климент Охридски-Патрон на градот.

Македонија го празнува св. Климент Охридски

Академик - 08.12.2016

Македонија денес го чествува св. Климент Охридски, најистакнатиот ученик на солунските браќа св. Кирил и Методиј и учесник во извршувањето на познатата Моравска мисија. Свети Климент е основач на познатата Охридска книжевна школа која е наречена ...

Делото на Свети Климент Охридски-нова инспирација за новинарот и публицист Стојан Савески

OhridNews - 08.12.2016

Реткиот јубилеј -1100 години од упокојувањето на нашиот „застапник и молитвеник пред Бога“ Светиот Климент Охридски ни овозможува повторно да се навратиме кон неговата непроценлива улога во духовното преродување на словенството, благодарение на што ...

Плаошник претесен за верниците

ТВМ - 08.12.2016

Македонската православна црква денеска го празнува споменот на својот патрон, свети Климент Охридски – Чудотворец кој е еден од најистакнатите ученици на светите браќа Кирил и Методиј и првиот македонски архиепископ.

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Св. Климент

Сител - 08.12.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија денеска, по повод празникот Св. Климент, упати честитка до членовите на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, како и до сите православни верници.

Свети Климент Охридски – Чудотворец - Заштитник на градот Охрид и на целиот македонски народ

Канал5 - 08.12.2016

Денес Македонската православна црква го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски - Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на Светите браќа Кирил и Методиј.Преданијата раскажуваат дека секогаш кога над Охрид и околината ќе се ...

Македонија го празнува Денот на св. Климент Охридски

Точка - 08.12.2016

Македонија во четврток го празнува Денот на св. Климент Охридски – 8 Декември, со кој се одбележува делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски епископ и творец на Охридската книжевна школа.

Претседателот Иванов на свечената литургија по повод Св. Климент

Сител - 08.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска, по повод државниот празник 8 Декември - Свети Климент Охридски и одбележувањето 1.100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, ќе присуствува на свечена литургија и ќе положи ...

Честитка од министерот Јолевски по повод Св. Климент

Сител - 08.12.2016

Министерот за одбрана на Република Македонија Зоран Јолевски денеска, по повод празникот Свети Климент Охридски, упати честитка до вработените во Министерството за одбрана, припадниците на Армијата на Република Македонија и до граѓаните на Република ...

Честитка од премиерот Димитриев по повод Св. Климент

Сител - 08.12.2016

Претседателот на Владата Емил Димитриев упати честитка по повод празникот Св. Климент до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, до членовите на Синодот на Македонската православна црква и до сите православни верници, посакувајќи им среќа и ...

Државни делегации положија цвеќе пред споменикот на св. Климент

Сител - 08.12.2016

По повод државниот празник посветен на св. Климент Охридски, цвеќе пред Споменикот на светителот во близина на Соборниот храм во Скопје денеска положи претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.

Честитка од Комисијата за односи со верските заедници до МПЦ по повод Св. Климент

Сител - 08.12.2016

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска денеска упати честитка до членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква и до архиепископот охридски и македонски г. г.

Денеска се празнува делото на Свети Климент Охридски – Чудотворец

Сител - 08.12.2016

Македонската православна црква денеска го празнува споменот на својот патрон свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на светите браќа Кирил и Методиј. Свети Климент Охридски – Чудотворец е еден од најистакнатите ...

Одбележан патронот на градот и 1 100 год од упокојувањето на Св Климент Охридски

ТВМ - 08.12.2016

Охрид со свечена академија одбележа 1.100 години од упокојувањето на заштитникот на градот, Свети Климент Охридски. Синоќа во Центарот за култура „Григор Прличев“, во преполнетата сала пред присутните гости, се обрати градоначалникот Никола ...

Честитка од Груевски по повод Св. Климент

Сител - 08.12.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски од негово и од име на партијата денеска, по пвод празникот Св. Климент, упати честитка до Синодот на Македонската православна црква и до сите православни верници. - Делото на Св.

МАКЕДОНИЈА ПРАЗНУВА: Одбележување на денот на создавачот на кирилицата - Свети Климент Охридски

Телеграф - 08.12.2016

Неговото творештво, создавањето на кирилицата, како и целокупната негова црковна, педагошка, книжевна и преведувачка дејност, претставуваат светол пример за тоа како се сака и како се чува идентитетот на македонскиот народ Македонија денеска ...

Македонија го слави делото на Свети Климент Охридски

Канал5 - 08.12.2016

Македонија чествува 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, основоположникот на македонската писменост и прв епископ на словенскиот народ. Како ученик на свети Кирил и Методиј , Климент создаде трета генерација на ученици.

Го празнуваме Свети Климент Охридски – Чудотворец

Локално - 08.12.2016

Заштитникот на градот Охрид и на целиот македонски народ Денес Македонската православна црква го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на Светите браќа Кирил и Методиј.

Свети Климент Охридски, родоначалник на словенската литература и црковно беседништво

Локално - 08.12.2016

На денешен ден 8 декември 65 п.н.е.- Роден е Хорациј, најголем римски лирски поет, кој повеќе од сите други грчки или римски поети се одликува со различности во својот поетски израз. Во текот на престојот во Атина подробно ги запознал грчката ...

Македонија го празнува Денот на св. Климент Охридски

Кајгана - 08.12.2016

Македонија денеска го празнува Денот на св. Климент Охридски – 8 Декември, со кој се одбележува делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски епископ и творец на Охридската книжевна школа.

Празнување на Свети Климент Охридски

МРТ - 08.12.2016

Свети Климент Охридски – Чудотворец е еден од најистакнатите ученици на светите браќа Кирил и Методиј и првиот македонски архиепископ. Творец е на познатата Охридска книжевна школа е најзначајниот македонски средновековен писател и педагог.

Денеска се празнува делото на Свети Климент Охридски – Чудотворец

Press24 - 08.12.2016

Македонската православна црква денеска го празнува споменот на својот патрон свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на светите браќа Кирил и Методиј. Свети Климент Охридски – Чудотворец е еден од најистакнатите ...

Груевски: Да го следиме Св.Климент и да му служиме на народот на најдобар можен начин

Press24 - 08.12.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, во негово лично име и во име на партијата упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски Господин Господин Стефан, до членовите на Синодот и до сите православни верници од нашата земја, по повод 8-ми ...

Груевски: Да го следиме Св.Климент и да му служиме на народот на најдобар можен начин

Нетпрес - 08.12.2016

Неговото дело преставува добар пример за тоа како со труд и искрена посветеност се постигнува многу и може да се придонесе кон живот базиран на принципи и вредности. Само со труд, смирение и посветеност може да постигнеме добри дела за нашиот народ ...

Димитриев: Грижливо да ги чуваме силните вредности кои ни ги оставил нашиот духовен великан

Макфакс - 08.12.2016

Премиерот Емил Димитриев во четврток упати честитка до поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан по повод големиот Христијански празник – Св. Климент Охридски. „Славејќи го ликот и делото на Свети Климент, продолжува нашата традиција на народ кој умее да ги ...

Да го следиме Св.Климент и да му служиме на народот на најдобар можен начин

Вечер - 08.12.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, во негово лично име и во име на партијата упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски Господин Господин Стефан, до членовите на Синодот и до сите православни верници од нашата земја, по повод 8-ми ...

„Славејќи го ликот и делото на Свети Климент, продолжувa традицијата на народ кој умее да ги цени и почитува големите ...

Press24 - 08.12.2016

Претседателот на Владата Емил Димитриев упати честитка по повод празникот Св. Климент до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, до членовите на Синодот на Македонската православна црква и до сите православни верници, посакувајќи им среќа и ...

Претседателот на Собранието Вељаноски го честиташе празникот Св. Климент Охридски

Нетпрес - 08.12.2016

Со празнување на овој голем христијански празник го уважуваме целокупното црковно, просветно и книжевно творештво на Свети Климент Охридски. Неговиот труд е безвременски. Неговите дела се од непроценлива вредност.

Груевски со честитка по повод Св. Климент Охридски: Да бидеме одговорни пред себе и пред Македонија

Макфакс - 08.12.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во четврток упати честитка до поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан, по повод големиот Христијански празник – Св. Климент Охридски. „Неговото дело преставува добар пример за тоа како со труд и искрена ...

Честитка од премиерот Димитриев по повод Св. Климент

МРТ - 08.12.2016

Славејќи го ликот и делото на Свети Климент, продолжува нашата традиција на народ кој умее да ги цени и почитува големите луѓе и големите дела од својата историја... Претседателот на Владата Емил Димитриев упати честитка по повод празникот Св.

Претседателот Иванов на свечената литургија по повод Св. Климент

Вечер - 08.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска, по повод државниот празник 8 Декември – Свети Климент Охридски и одбележувањето 1.100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, ќе присуствува на свечена литургија и ќе положи ...

Државни делегации положија цвеќе пред споменикот на св. Климент

Нетпрес - 08.12.2016

По повод државниот празник посветен на Св. Климент Охридски, цвеќе пред Споменикот на светителот во близина на Соборниот храм во Скопје денеска положи претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.

Јолевски со честитка по повод Св. Климент: Го чествуваме нашиот јазик, нашата писменост и нашата култура

Макфакс - 08.12.2016

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, по повод празникот Свети Климент Охридски, упатува честитка до вработените во Министерството за одбрана, припадниците на Армијата на Република Македонија и до граѓаните на Република ...

Димитриев: Да си спомнеме и грижливо да си ги чуваме силните вредности кои ни ги оставил нашиот духовен великан

Република - 08.12.2016

Претседателот на Владата Емил Димитриев упати честитка по повод празникот Св. Климент до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, до членовите на Синодот на Македонската православна црква и до сите православни верници, посакувајќи им среќа и ...

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Св. Климент

Република - 08.12.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија денеска, по повод празникот Св. Климент, упати честитка до членовите на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, како и до сите православни верници.

Денеска се празнува делото на Свети Климент Охридски – Чудотворец

Вистина.мк - 08.12.2016

Македонската православна црква денеска го празнува споменот на својот патрон свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на светите браќа Кирил и Методиј. Свети Климент Охридски – Чудотворец е еден од најистакнатите ...

Груевски со честитка по повод празникот: Да го следиме Св.Климент и да му служиме на народот на најдобар можен начин

Курир - 08.12.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, во негово лично име и во име на партијата упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски Господин Господин Стефан, до членовите на Синодот и до сите православни верници од нашата земја, по повод 8-ми ...

Честитка од премиерот Димитриев по повод Св. Климент

Курир - 08.12.2016

Претседателот на Владата Емил Димитриев упати честитка по повод празникот Св. Климент до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, до членовите на Синодот на Македонската православна црква и до сите православни верници, посакувајќи им среќа и ...

Честитка за Св. Климент од Комисијата за односи со верските заедници до МПЦ

Република - 08.12.2016

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска денеска упати честитка до членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква и до архиепископот охридски и македонски г. г.

Македонија го празнува Денот на св. Климент Охридски

Скопје инфо - 08.12.2016

Македонија денес го празнува Денот на св. Климент Охридски – 8 Декември, со кој се одбележува делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски епископ и творец на Охридската книжевна школа.

Груевски: Да бидеме одговорни пред историјата и пред иднината

Република - 08.12.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски од негово и од име на партијата денеска, по пвод празникот Св. Климент, упати честитка до Синодот на Македонската православна црква и до сите православни верници. – Делото на Св.

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Св. Климент

Курир - 08.12.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија денеска, по повод празникот Св. Климент, упати честитка до членовите на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, како и до сите православни верници.

Денес се чествува „Свети Климент Охридски“

Кумановски м. - 08.12.2016

Во Република Македонија денеска се чествува денот на „Свети Климент Охридски“, македонскиот светец и просветник, а по тој повод во државата е неработен ден. Свети Климент се роди во Рим, а потекнуваше од царски род.

Претседателот Иванов на свечената литургија по повод Св. Климент

Курир - 08.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска, по повод државниот празник 8 Декември – Свети Климент Охридски и одбележувањето 1.100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, ќе присуствува на свечена литургија и ќе положи ...

Државни делегации положија цвеќе пред споменикот на св. Климент

Курир - 08.12.2016

По повод државниот празник посветен на Св. Климент Охридски, цвеќе пред Споменикот на светителот во близина на Соборниот храм во Скопје денеска положи претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.

Вељаноски: Заеднички да работиме за безгрижна и светла иднина на Република Македонија

Макфакс - 08.12.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во четврток упати честитка до поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан, по повод големиот христијански празник Свети Климент Охридски. „Денешниот христијански празник нека претставува уште поголем поттик за ...

Честитка од министерот Јолевски по повод Св. Климент

Курир - 08.12.2016

Министерот за одбрана на Република Македонија Зоран Јолевски денеска, по повод празникот Свети Климент Охридски, упати честитка до вработените во Министерството за одбрана, припадниците на Армијата на Република Македонија и до граѓаните на Република ...

Честитка од Комисијата за односи со верските заедници до МПЦ по повод Св. Климент

Курир - 08.12.2016

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска денеска упати честитка до членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква и до архиепископот охридски и македонски г. г.

Денеска се празнува делото на Свети Климент Охридски – Чудотворец

Курир - 08.12.2016

Македонската православна црква денеска го празнува споменот на својот патрон свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на светите браќа Кирил и Методиј. Свети Климент Охридски – Чудотворец е еден од најистакнатите ...

Македонците се подалеку од она за што се залагаше Свети Климент Охридски

Фактор - 08.12.2016

Македонија денес го празнува свети Климент Охридски. Свети Климент Охридски (835 - 916) е нашиот најпознат учител. Бил најдобар ученик на големите философи и етичари светите Кирил и Методиј.

Македонија го празнува Денот на св. Климент Охридски

Макфакс - 08.12.2016

Македонија во четврток го празнува Денот на св. Климент Охридски – 8 Декември, со кој се одбележува делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски епископ и творец на Охридската книжевна школа.

Македонија го празнува Свети Климент Охридски

Денар - 08.12.2016

Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на верата, а ние ги имаме и него и свети Климента. Таква била Божјата промисла, Македонија, од каде што почна апостол Павле во Европа, ги даде светите браќа Кирил и Методиј, и преку ...

Денеска се празнува делото на Свети Климент Охридски – Чудотворец

Маркукуле - 08.12.2016

Македонската православна црква денеска го празнува споменот на својот патрон свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на светите браќа Кирил и Методиј. Свети Климент Охридски – Чудотворец е еден од најистакнатите ...

Груевски со честитка по повод празникот: Да го следиме Св.Климент и да му служиме на народот на најдобар можен начин

Маркукуле - 08.12.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, во негово лично име и во име на партијата упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски Господин Господин Стефан, до членовите на Синодот и до сите православни верници од нашата земја, по повод 8-ми ...

Премиерот Димитриев со честитка по повод Св. Климент

Пулс24 - 08.12.2016

Претседателот на Владата Емил Димитриев упати честитка по повод празникот Св. Климент до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, до членовите на Синодот на Македонската православна црква и до сите православни верници, посакувајќи им среќа и ...

Претседателот Иванов на свечена литургија по повод Св. Климент

Lider - 08.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска, по повод државниот празник 8 Декември – Свети Климент Охридски и одбележувањето 1.100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, ќе присуствува на свечена литургија и ќе положи ...

Честитка од Комисијата за односи со верските заедници до МПЦ по повод Св. Климент

Lider - 08.12.2016

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска денеска упати честитка до членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква и до архиепископот охридски и македонски г. г.

Претседателот на Собранието Вељаноски со честитка по повод Св. Климент

Пулс24 - 08.12.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија денеска, по повод празникот Св. Климент, упати честитка до членовите на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, како и до сите православни верници.

Државни делегации положија цвеќе пред споменикот на св. Климент

Lider - 08.12.2016

По повод државниот празник посветен на св. Климент Охридски, цвеќе пред Споменикот на светителот во близина на Соборниот храм во Скопје денеска положи претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.

Голем празник: Денеска се празнува делото на Свети Климент Охридски-Чудотворец

Пулс24 - 08.12.2016

Македонската православна црква денеска го празнува споменот на својот патрон свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на светите браќа Кирил и Методиј. Свети Климент Охридски – Чудотворец е еден од најистакнатите ...

Честитка од претседателот на Собранието, Вељаноски по повод Св. Климент

Канал 77 - 08.12.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија, денеска по повод празникот Св. Климент, упати честитка до членовите на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, како и до сите православни верници.

Честитка од Комисијата за односи со верските заедници до МПЦ по повод Свети Климент

Пулс24 - 08.12.2016

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска денеска упати честитка до членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква и до архиепископот охридски и македонски г. г.

Честитка од Груевски по повод празникот Св. Климент Охридски

Пулс24 - 08.12.2016

Честитка од име на г-дин Никола Груевски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ по повод празникот Св. Климент Охридски. Ваше Блаженство, Дозволете ми во мое лично име и во името на ВМРО-ДПМНЕ, Вам, на членовите на Синодот и на сите православни верници од ...

Честитка од министерот Јолевски по повод Св. Климент

Канал 77 - 08.12.2016

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски денеска по повод празникот Свети Климент Охридски, упати честитка до вработените во Министерството за одбрана, припадниците на Армијата на Република Македонија и до граѓаните на Република ...

Кој беше Свети Климент Охридски

еМагазин - 08.12.2016

Свети Климент Охридски (840 - 27 јули 916, Охрид) е македонски светец и еден од учениците на светите Кирил и Методиј, кој учествувал во извршувањето на Моравската мисија. По смртта на Св. Методиj бил истеран од Панонија од Германците и побарал спас ...

Денес е денот на првиот македонски книжевник, духовник и учител

Канал 77 - 08.12.2016

Името на Свети Климент чудотворец Охридски е и името на првиот македонски книжевник, духовник и учител. Ученик на Светите Методиј и Кирил. По смртта на Св. Методиј Климент, под притисок на Германците, од Моравија тргна на југ.Со Горазд, Наум, Сава и ...

Денеска е Св. Климент Охридски-Чудотворец

Lider - 08.12.2016

Свети Климент се роди во Рим, а потекнуваше од царски род. Во младоста отпатува на Исток, каде што се запозна со верата во Христос. Учители му беа самите апостоли. По враќањето во Рим беше избран за епископ во престолниот град.

Положени цвеќиња пред споменикот на Свети Климент

Пулс24 - 08.12.2016

Положени цвеќиња пред споменикот на Свети Климент Денеска по повод државниот празник 8 Декември - Свети Климент Охридски, македонски светец и еден од учениците на светите Кирил и Методиј, Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски положи ...

Каде се чуваат моштите на Свети Климент Охридски?

еМагазин - 08.12.2016

Најголемиот дел од моштите на св. Климент се чуваат во Македонија, во Плаошник, а покрај нив, во Македонија има мошти на Св. Климент во Бигорскиот Манастир, во Митрополијата во Битола, во Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Скопје, во Црква ...

Денеска се празнува делото на Свети Климент Охридски – Чудотворец

Телевизија Нова - 08.12.2016

Македонската православна црква денеска го празнува споменот на својот патрон свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на светите браќа Кирил и Методиј. Свети Климент Охридски – Чудотворец е еден од најистакнатите ...

Честитка од Комисијата за односи со верските заедници до МПЦ по повод Св. Климент

Телевизија Нова - 08.12.2016

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска денеска упати честитка до членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква и до архиепископот охридски и македонски г. г.

Честитка од Груевски по повод Св. Климент

Телевизија Нова - 08.12.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски од негово и од име на партијата денеска, по пвод празникот Св. Климент, упати честитка до Синодот на Македонската православна црква и до сите православни верници. – Делото на Св.

Претседателот Иванов на свечената литургија по повод Св. Климент

Телевизија Нова - 08.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска, по повод државниот празник 8 Декември – Свети Климент Охридски и одбележувањето 1.100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, ќе присуствува на свечена литургија и ќе положи ...

Државни делегации положија цвеќе пред споменикот на св. Климент

Телевизија Нова - 08.12.2016

По повод државниот празник посветен на св. Климент Охридски, цвеќе пред Споменикот на светителот во близина на Соборниот храм во Скопје денеска положи претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.

Честитка од премиерот Димитриев по повод Св. Климент

Телевизија Нова - 08.12.2016

Претседателот на Владата Емил Димитриев упати честитка по повод празникот Св. Климент до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, до членовите на Синодот на Македонската православна црква и до сите православни верници, посакувајќи им среќа и ...

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Св. Климент

Телевизија Нова - 08.12.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија денеска, по повод празникот Св. Климент, упати честитка до членовите на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, како и до сите православни верници.

Чествување на св. Климент Охридски во Музејот на македонската борба

24 Вести - 07.12.2016

Музејот на македонската борба вечер по повод Денот на св. Климент Охридски ќе организира пригоден настан насловен „Творците во чест на свети Климент“. Говор ќе одржат Михајло Миноски и Александар Прокопиев, а во чест на просветителот свои дела за ...

Чествување на св. Климент Охридски во Музејот на македонската борба

Алсат-М - 07.12.2016

Музејот на македонската борба вечер по повод Денот на св. Климент Охридски ќе организира пригоден настан насловен „Творците во чест на свети Климент“. Реч ќе одржат Михајло Миноски и Александар Прокопиев, а во чест на просветителот свои дела за ...

Претседателот Иванов со обраќање на свечена академија за Денот на свети Климент Охридски

МКД - 07.12.2016

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов денескa ќе се обрати на свечената академија по повод државниот празник 8 Декември - свети Климент Охридски и одбележувањето на 1100 години од упокојувањето на свети Климент Охридски.

Претседателот Иванов на свечена академија по повод денот на св. Климент Охридски

ТВ21 - 07.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе се обрати на свечена академија по повод државниот празник 8 Декември – Свети Климент Охридски и одбележувањето на 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, која ќе се одржи вечер во ...

Чествување на св. Климент Охридски во Музејот на македонската борба

А1 On - 07.12.2016

Музејот на македонската борба вечер по повод Денот на св. Климент Охридски ќе организира пригоден настан насловен „Творците во чест на свети Климент“. Реч ќе одржат Михајло Миноски и Александар Прокопиев, а во чест на просветителот свои дела за ...

Свечена академија на Педагошкиот факултет по повод празникот Св. Климент Охридски

А1 On - 07.12.2016

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје денеска одржа Свечена академија по повод патрониот празник 8-ми Декември, денот на големиот просветител и учител Св. Климент Охридски и јубилејот 1100 години од неговото упокојување.

Свечена академија по повод патрониот празник на Охрид

OhridNews - 07.12.2016

Со свечена академија што ќе се одржи вечерва во 19.30 часот во центариот за култура „Григор Прличев“, Охрид ќе го одбележи празникот на својот заштитник Св. Климент Охридски На академијата ќе се обрати градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески, а ...

Манифестација за Св. Климент во Музејот на македонската борба...

Н.Македонија - 07.12.2016

Манифестација за Св. Климент во Музејот на македонската борба По повод празникот Св. Климент Охридски во Музејот на македонската борба вечерва, во 19 часот, ќе се одржи пригодниот настан „Творците во чест на свети Климент“.

Чествување на св. Климент Охридски во Музејот на македонската борба

Алфа - 07.12.2016

Музејот на македонската борба вечер по повод Денот на св. Климент Охридски ќе организира пригоден настан насловен „Творците во чест на свети Климент“. Музејот на македонската борба вечер по повод Денот на св.

Чествување на св. Климент Охридски во Музејот на македонската борба

Телеграф - 07.12.2016

По повод овој настан, во Музејот ќе има и две изложби - авторот Златко Бојковски ќе изложи скулптури, а ќе биде поставена и филателистичко-картофилска изложба „1100 години од упокојувањето на свети Климент Охридски – одрази во денешнината“ од ...

Претседателот Иванов на свечена академија по повод Денот на св. Климент Охридски

Точка - 07.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе се обрати на свечена академија по повод државниот празник 8 Декември - Свети Климент Охридски и одбележувањето на 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, која ќе се одржи вечер во ...

Иванов: Чествувањето на свети Климент е можност за прочистување на македонското општество

Канал5 - 07.12.2016

Го празнуваме денот на нашиот голем учител но ги погазуваме неговите поуки. Го славиме неговото дело со нашите зборови, а го негираме со нашите дела. Се нарекуваме учители на словенството, а се доведовме во тажната состојба други да ни делат ...

Претседателот Иванов на свечена академија по повод Денот на св. Климент Охридски

Сител - 07.12.2016

Скопје, 7 декември 2016 (МИА) - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе се обрати на свечена академија по повод државниот празник 8 Декември - Свети Климент Охридски и одбележувањето на 1100 години од упокојувањето на Свети Климент ...

Чествување на св. Климент Охридски во Музејот на македонската борба

Канал5 - 07.12.2016

Музејот на македонската борба вечер по повод Денот на св. Климент Охридски ќе организира пригоден настан насловен „Творците во чест на свети Климент“. Реч ќе одржат Михајло Миноски и Александар Прокопиев, а во чест на просветителот свои дела за ...

Чествување на св. Климент Охридски во Музејот на македонската борба

Сител - 07.12.2016

Музејот на македонската борба вечер по повод Денот на св. Климент Охридски ќе организира пригоден настан насловен „Творците во чест на свети Климент“. Реч ќе одржат Михајло Миноски и Александар Прокопиев, а во чест на просветителот свои дела за ...

Иванов: Чествувањето на свети Климент е можност за прочистување на македонското општество

Сител - 07.12.2016

Го празнуваме денот на нашиот голем учител но ги погазуваме неговите поуки. Го славиме неговото дело со нашите зборови, а го негираме со нашите дела. Се нарекуваме учители на словенството, а се доведовме во тажната состојба други да ни делат ...

Свечена академија на Педагошкиот факултет по повод празникот Св. Климент Охридски

Сител - 07.12.2016

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје денеска одржа Свечена академија по повод патрониот празник 8-ми Декември, денот на големиот просветител и учител Св. Климент Охридски и јубилејот 1100 години од неговото упокојување.

Иванов: Чествувањето на свети Климент е можност за прочистување на македонското општество

Орбис - 07.12.2016

Го празнуваме денот на нашиот голем учител но ги погазуваме неговите поуки. Го славиме неговото дело со нашите зборови, а го негираме со нашите дела. Се нарекуваме учители на словенството, а се доведовме во тажната состојба други да ни делат ...

Свечена академија по повод Денот на св. Климент Охридски

Вечер - 07.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе се обрати на свечена академија по повод државниот празник 8 Декември - Свети Климент Охридски и одбележувањето на 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, која ќе се одржи вечер во ...

Иванов ќе се обрати на свечена академија по повод празникот Свети Климент Охридски

Мета - 07.12.2016

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска ќе има свое обраќање на свечената академија во Македонскиот народен театар (МНТ) по повод државниот празник 8 Декември – Свети Климент Охридски и одбележувањето на 1.100 години од упокојувањето на ...

Чествување на св. Климент Охридски во Музејот на македонската борба

Скопје инфо - 07.12.2016

Музејот на македонската борба вечер по повод Денот на св. Климент Охридски ќе организира пригоден настан насловен „Творците во чест на свети Климент“. Реч ќе одржат Михајло Миноски и Александар Прокопиев, а во чест на просветителот свои дела за ...

Творците во чест на Свети Климент

Вечер - 07.12.2016

Настанот ќе биде проследен со две изложби. Авторот Златко Бојковски ќе изложи свои скулптури, а во музејот ќе биде поставена и филателистичко-картофилска изложба под наслов "1100 години од упокојувањето на свети Климент Охридски - одрази во ...

Иванов: Чествувањето на свети Климент е можност за прочистување на македонското општество

Press24 - 07.12.2016

Го празнуваме денот на нашиот голем учител но ги погазуваме неговите поуки. Го славиме неговото дело со нашите зборови, а го негираме со нашите дела. Се нарекуваме учители на словенството, а се доведовме во тажната состојба други да ни делат ...

Претседателот Иванов на свечена академија по повод Денот на св. Климент Охридски

Република - 07.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе се обрати на свечена академија по повод државниот празник 8 Декември – Свети Климент Охридски и одбележувањето на 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, која ќе се одржи вечер во ...

Чествувањето на Св. Климент е можност за прочистување на македонското општество

Вечер - 07.12.2016

Го празнуваме денот на нашиот голем учител но ги погазуваме неговите поуки. Го славиме неговото дело со нашите зборови, а го негираме со нашите дела. Се нарекуваме учители на словенството, а се доведовме во тажната состојба други да ни делат ...

Иванов на свечена академија по повод Денот на св. Климент Охридски

Press24 - 07.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе се обрати на свечена академија по повод државниот празник 8 Декември - Свети Климент Охридски и одбележувањето на 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, која ќе се одржи вечер во ...

Свечена академија по повод патрониот празник на Охрид

Република - 07.12.2016

Со свечена академија што ќе се одржи вечерва во 19.30 часот во центариот за култура „Григор Прличев“, Охрид ќе го одбележи празникот на својот заштитник Св. Климент Охридски. На академијата ќе се обрати градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески, а ...

Иванов: Чествувањето на Св. Климент е можност за прочистување на македонското општество

Курир - 07.12.2016

Го празнуваме денот на нашиот голем учител но ги погазуваме неговите поуки. Го славиме неговото дело со нашите зборови, а го негираме со нашите дела. Се нарекуваме учители на словенството, а се доведовме во тажната состојба други да ни делат ...

Претседателот Иванов на свечена академија по повод Денот на св. Климент Охридски

Курир - 07.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе се обрати на свечена академија по повод државниот празник 8 Декември – Свети Климент Охридски и одбележувањето на 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, која ќе се одржи вечер во ...

Чествување на св. Климент Охридски во Музејот на македонската борба

Курир - 07.12.2016

Музејот на македонската борба вечер по повод Денот на св. Климент Охридски ќе организира пригоден настан насловен „Творците во чест на свети Климент“. Реч ќе одржат Михајло Миноски и Александар Прокопиев, а во чест на просветителот свои дела за ...

Охрид и МПЦ го чествуваат свети Климент Охридски

Мета - 07.12.2016

Вечерва од 19.30 часот, со свечена академија што ќе се одржи во Центарот за култура „Григор Прличев“, Охрид ќе го одбележи празникот на својот заштитник – патронот свети Климент Охридски. Беседа ќе одржи градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, ...

Иванов: Го празнуваме денот на нашиот голем учител, но ги погазуваме неговите поуки

Макфакс - 07.12.2016

Го празнуваме денот на нашиот голем учител, но ги погазуваме неговите поуки. Го славиме неговото дело со нашите зборови, а го негираме со нашите дела. Се нарекуваме учители на словенството, а се доведовме во тажната состојба други да ни делат ...

Претседателот Иванов на свечена академија по повод Денот на св. Климент Охридски

Lider - 07.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе се обрати на свечена академија по повод државниот празник 8 Декември – Свети Климент Охридски и одбележувањето на 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, која ќе се одржи вечер во ...

Чествување на св. Климент Охридски во Музејот на македонската борба

Lider - 07.12.2016

Музејот на македонската борба вечер по повод Денот на св. Климент Охридски ќе организира пригоден настан насловен „Творците во чест на свети Климент“. Реч ќе одржат Михајло Миноски и Александар Прокопиев, а во чест на просветителот свои дела за ...

Чествување на св. Климент Охридски во Музејот на македонската борба

Пулс24 - 07.12.2016

Музејот на македонската борба вечер по повод Денот на св. Климент Охридски ќе организира пригоден настан насловен „Творците во чест на свети Климент“. Реч ќе одржат Михајло Миноски и Александар Прокопиев, а во чест на просветителот свои дела за ...

Иванов: Чествувањето на свети Климент е можност за прочистување на македонското општество

Телевизија Нова - 07.12.2016

Го празнуваме денот на нашиот голем учител но ги погазуваме неговите поуки. Го славиме неговото дело со нашите зборови, а го негираме со нашите дела. Се нарекуваме учители на словенството, а се доведовме во тажната состојба други да ни делат ...

ВО ЖИВО: Обраќање на претседателот Ѓорге Иванов во МНТ

Телевизија Нова - 07.12.2016

Телевизија Нова во живо ќе го пренесува обраќањето на претседателот Ѓорге Иванов во 20 часот. Иванов ќе се обрати на свечена академија по повод државниот празник 8 Декември -Свети Климент Охридски и одбележувањето на 1100 години од упокојувањето на ...

УТРЕ Е НЕРАБОТЕН ДЕН: Македонија го празнува „Св. Климент Охридски”

Телевизија Нова - 07.12.2016

Утре, 8-ми декември (четврток) кога се празнува „Св.Климент Охридски” е неработен ден за сите граѓани. Свети Климент Охридски (840 – 27 јули 916, Охрид) — македонски светец и еден од учениците на светите Кирил и Методиј кој учествувал во ...

Научна средба за Св. Климент Охридски по повод патронатот на НУБ

Cooltura - 06.12.2016

Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ по повод патрониот празник денеска, 6 декември, ќе организира 9-та Научна средба на тема „Свети Климент Охридски – 1100 години духовен светилник“...

„Творците во чест на Свети Климент“ во Музеј на македонската борба

Cooltura - 06.12.2016

По повод празникот Св. Климент Охридски во НУ Музеј на македонската борба на 7 декември, (среда), со почеток во 19,00 часот, ќе се одржи пригоден настан „Творците во чест на Свети Климент“...

„Творците во чест на Свети Климент“ ќе се одржи во Музејот на македонската борба

МКД - 06.12.2016

По повод празникот Св. Климент Охридски во НУ Музеј на македонската борба на 7 декември, (среда), со почеток во 19 часот, ќе се одржи пригоден настан „Творците во чест на Свети Климент“. На манифестацијата, реч за Свети Климент ќе одржат проф д-р ...

„Творците во чест на Свети Климент“ утре во Музејот на македонската борба

+инфо - 06.12.2016

Во чест на големиот просветител неколку автори ќе донираат свои дела на музејската библиотека. По повод празникот Св. Климент Охридски во НУ Музеј на македонската борба, утре во 19 часот, ќе се одржи настанот „Творците во чест на Свети Климент“.

Деветта научна средба за св. Климент Охридски по повод патронатот на НУБ

А1 On - 06.12.2016

Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ по повод патрониот празник денеска ќе организира 9. Научна средба на тема „Свети Климент Охридски – 1100 години духовен светилник“.

Повелбата за Нина Балабан, а наградата „Св. Климент Охридски“ за ОМУ „Методи Патче“ !

OhridNews - 06.12.2016

Највисокото општинско признание, наградата „Св. Климент Охридски“-Патрон на Охрид за 2016 година ја доби Основното музичко училиште „Методи Патче“. Одлуката ја донесе градоначалникот на Општина Охрид, Никола Бакрачески на предлог на специјалната ...

Научна средба за Св. Климент Охридски по повод патронатот на НУБ

А1 On - 06.12.2016

Делото на Свети Климент е најчистиот кладенец од кој нашиот род веќе 11 векови ја обликува својата духовност и црпи благодатни сили. Ова денеска го истакна директорот на НУБ „Св.Климент Охридски“-Скопје, Иван К.Заров пред почетокот на 9.

Нова Македонија со специјален прилог за св. Климент Охридски

Тера - 06.12.2016

По повод одбележувањето на големиот празник 1100 години од упокојувањето на св.Климент Охридски, инаку генијот на македонската и на словенската културна историја Нова Македонија подготви специјален прилог кој што ќе излезе во утрешниот број на Нова ...

„Творците во чест на Свети Климент“ во Музејот на македонската борба...

Н.Македонија - 06.12.2016

„Творците во чест на Свети Климент“ во Музејот на македонската борба По повод празникот Св. Климент Охридски во НУ Музеј на македонската борба на 7 декември (среда) ви 19.00 часот ќе се одржи мултимедијален настан „Творците во чест на Св. Климент“.

Деветта научна средба за св. Климент Охридски по повод патронатот на НУБ

Канал5 - 06.12.2016

Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ по повод патрониот празник денеска ќе организира 9. Научна средба на тема „Свети Климент Охридски - 1100 години духовен светилник“.

ОМУ „Методи Патче“ го доби највисокото општинско признание

ТВМ - 06.12.2016

Основното музичко училиште „Методи Патче“ го доби највисокото општинско признание, наградата „Св. Климент Охридски“-Патрон на Охрид за 2016 година. Одлуката ја донесе градоначалникот на Општина Охрид, Никола Бакрачески, на предлог на родители и на ...

Научна средба за Св. Климент Охридски по повод патронатот на НУБ

Сител - 06.12.2016

Делото на Свети Климент е најчистиот кладенец од кој нашиот род веќе 11 векови ја обликува својата духовност и црпи благодатни сили. Ова денеска го истакна директорот на НУБ „Св.Климент Охридски“-Скопје, Иван К.Заров пред почетокот на 9.

Во Битола одбележување по повод 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски

Канал5 - 06.12.2016

По повод 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, денеска универзитетската библиотека во Битола, која го носи името на овој светец, го одбележа патрониот празник. Во чест на Свети Климент Охридски актерите од Народниот театар „Војдан ...

Предавање во Кавадарци во чест на Св.Климент Охридски...

Н.Македонија - 06.12.2016

Предавање во Кавадарци во чест на Св.Климент Охридски Во Организација на Домот на културата „Иван Мазов Климе“, библиотеката „феткин“ и Младинската школа за етика, во Кавадарци денеска со пригодно предавање на тема „Етичките погледи на Свети ...

Доделена наградата „Св. Климент Охридски“

Локално - 06.12.2016

Градоначалникот на Општина Охрид, Никола Бакрачески, на предлог на специјалната комисија, одлучи највисокото општинско признание, наградата „Св. Климент Охридски“ за 2016 година, да ја добие основното музичко училиште „Методи Патче“.

Научна средба по повод 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски

Макфакс - 06.12.2016

По повод патрониот празник и одбележувањето на големиот јубилеј – 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје, ја организира 9-та Научна средба на тема „Свети ...

Свети Климент Охридски - 1100 години духовен светилник

Вечер - 06.12.2016

Делото на Свети Климент е најчистиот кладенец од кој нашиот род веќе 11 векови ја обликува својата духовност и црпи благодатни сили. Ова го истакна директорот на НУБ „Св.Климент Охридски"-Скопје, Иван К. Заров пред почетокот на 9.

„Творците во чест на Свети Климент“ во Музеј на македонската борба

Република - 06.12.2016

По повод празникот Св. Климент Охридски во НУ Музеј на македонската борба на 7 декември, (среда), со почеток во 19,00 часот, ќе се одржи пригоден настан „Творците во чест на Свети Климент“.

Доделена наградата „Св. Климент Охридски“

Мета - 06.12.2016

Градоначалникот на Општина Охрид, Никола Бакрачески, на предлог на специјалната комисија, одлучи највисокото општинско признание, наградата „Св. Климент Охридски“ за 2016 година, да ја добие основното музичко училиште „Методи Патче“.

Предавање по повод 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски

Вечер - 06.12.2016

Предавање по повод 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски се одржа денеска во Домот на културата „Иван Мазов Климе" во Кавадарци. Предавач беше пензионираниот универзитетски професор Кирил Темков Меѓу другото, Темков рече дека Свети ...

Музички хепенинг и работилница за децата со посебни потреби од “Климент Охридски” – ФОТО

Маркукуле - 06.12.2016

Студенти од Славјанскиот Универзитет во Битола, оддел психологија, денес организираа музички хепенинг за децата од посебните паралелки во ООУ “Климент Охридски” – Прилеп. Настанот опфати развојна работилница за децата преку психологијата, а потоа ...

Деветта научна средба за св. Климент Охридски по повод патронатот на НУБ

Телевизија Нова - 06.12.2016

Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ по повод патрониот празник денеска ќе организира 9. Научна средба на тема „Свети Климент Охридски – 1100 години духовен светилник“.

Претседателот Иванов во посета на Штип

МКД - 05.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во Штип каде што ќе ги посети на припадниците на Армијата на Република Македонија во касарната „Јане Сандански“. Како што соопшти кабинетот на претседарелот, Иванов во рамки на ...

Свети Климент Охридски - 1100 духовен светилник

+инфо - 05.12.2016

Програмата ќе ја збогати Византискиот женски црковен хор од црквата „Света Петка“ во Скопје со нивниот настап. По повод патрониот празник и одбележувањето на големиот јубилеј - 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, Националната и ...

Шест апликации за наградата „Св.Климент Охридски“, името на добитникот ќе се објави утре

OhridNews - 05.12.2016

До локалната самоуправа доставени се вкупно 12 апликации за највисоките општински признанија, наградата и повелбите „Св. Климент Охридски“. Од нив шест се за наградата Патрон на градот, а шест за повелбите.

Претседателот Иванов во посета на Штип

Сител - 05.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во Штип каде што ќе ги посети на припадниците на Армијата на Република Македонија во касарната „Јане Сандански“. Како што соопшти кабинетот на претседарелот, Иванов во рамки на ...

Иванов во посета на Штип

Точка - 05.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во Штип каде што ќе ги посети на припадниците на Армијата на Република Македонија во касарната „Јане Сандански“. Како што соопшти кабинетот на претседарелот, Иванов во рамки на ...

Иванов во Штип ќе ги посети војниците во касарната „Јане Сандански“

Канал5 - 05.12.2016

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во Штип каде што ќе ги посети на припадниците на армијата на Република Македонија во касарната „Јане Сандански“. Како што соопшти кабинетот на претседателот, Иванов во рамки на престојот во Штип ќе ...

Претседателот Иванов во посета на Штип

Алфа - 05.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во Штип каде што ќе ги посети на припадниците на Армијата на Република Македонија во касарната „Јане Сандански“ Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе ...

Научна средба „Свети Климент Охридски – 1.100 години духовен светилник“

Точка - 05.12.2016

Научната средба ќе се одржи утре во НУБ „Св. Климент Охридски“ - Скопје, со почеток во 11 часот, а модератор на средбата ќе биде доц. д-р Дејан Борисов, ѓакон. Ни претставува чест и задоволство да Ве информираме дека по повод патрониот празник и ...

Почнува конференцијата за Светиклиментовите пораки за етиката...

Н.Македонија - 05.12.2016

Почнува конференцијата за Светиклиментовите пораки за етиката Факултетот за безбедност - Скопје е организатор на меѓународната научна конференција насловена „Светиклиментовите пораки за етиката, моралот и вредностите“, која ќе се одржи денеска.

Претседателот Иванов во посета на касарната „Јане Сандански“ во Штип

Алфа - 05.12.2016

Претседателот на државата и врховен командант на АРМ, Ѓорѓе Иванов денес во посета на штипската касарна Јане Сандански. Претседателот на државата и врховен командант на АРМ, Ѓорѓе Иванов денес во посета на штипската касарна Јане Сандански.

Претседателот Иванов во посета на Штип

Курир - 05.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во Штип каде што ќе ги посети на припадниците на Армијата на Република Македонија во касарната „Јане Сандански“. Како што соопшти кабинетот на претседарелот, Иванов во рамки на ...

Иванов во посета на Штип

Press24 - 05.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во Штип каде што ќе ги посети на припадниците на Армијата на Република Македонија во касарната „Јане Сандански“. Како што соопшти кабинетот на претседарелот, Иванов во рамки на ...

Иванов во посета на Штип

Нетпрес - 05.12.2016

Како што соопшти кабинетот на претседарелот, Иванов во рамки на престојот во Штип ќе присуствува и на свечената академија по повод 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, што ќе се одржи во црквата „Свети Климент“ во населбата ...

Претседателот Иванов во посета на Штип

Вечер - 05.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во Штип каде што ќе ги посети на припадниците на Армијата на Република Македонија во касарната „Јане Сандански" Како што соопшти кабинетот на претседарелот, Иванов во рамки на ...

Научна средба „Свети Климент Охридски – 1100 години духовен светилник“

Нетпрес - 05.12.2016

Ни претставува чест и задоволство да Ве информираме дека по повод патрониот празник и одбележувањето на големиот јубилеј – 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, Националната и универзитетска библиотека „Св.

Претседателот Иванов во посета на Штип

МРТ - 05.12.2016

Иванов во рамки на престојот во Штип ќе присуствува и на свечената академија по повод 1.100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, што ќе се одржи во црквата „Свети Климент“ во населбата Сењак.

Претседателот Иванов денес во посета на Штип

Република - 05.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во Штип каде што ќе ги посети на припадниците на Армијата на Република Македонија во касарната „Јане Сандански“. Како што соопшти кабинетот на претседателот, Иванов во рамки на ...

Иванов во посета на касарната „Јане Сандански“ во Штип

МРТ - 05.12.2016

Тој се запозна со подготвеноста на батаљонот за справување со можните предизвици како бранот на бегалци,кој се очекува во наредниот период. Претседателот и врховен командант на АРМ, Ѓорге Иванов денес во посета на штипската касарна „Јане Сандански“.

Претседателот Иванов во посета на Штип

Lider - 05.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во Штип каде што ќе ги посети на припадниците на Армијата на Република Македонија во касарната „Јане Сандански“. Како што соопшти кабинетот на претседарелот, Иванов во рамки на ...

Претседателот Иванов во посета на Штип

Телевизија Нова - 05.12.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во Штип каде што ќе ги посети на припадниците на Армијата на Република Македонија во касарната „Јане Сандански“. Како што соопшти кабинетот на претседарелот, Иванов во рамки на ...