TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Три нови жртви во Ирак

А1 - 11.06.2006

Тројца ирачани загинаа денеска при два вооружени напади во Багдад и Киркук, соопштија службите за безбедност во Ирак. Али Хосеин, генералот на полицијата, е тешко ранет, а неговиот возач загина при експлозија на бомба што се случила при преминувањето на возилото во центарот на Багдад, соопшти ...

Повеќе од 10 лица убиени изутрината во Ирак

А1 - 11.06.2006

Повеќе од 10 лица се убиени, а десетици ранети изутрината во Ирак, во најновиот бран насилства што не престанува ниту по убиството на лидерот на бунтовниците Абу Мусаб Ал Заркави. Пет лица настрадаа, а 15 се ранети во престрелка што се случи рано изутрина меѓу вооружени напаѓачи и британски војници ...

Три нови жртви во Ирак

Канал5 - 11.06.2006

Тројца ирачани загинаа денеска при два вооружени напади во Багдад и Киркук, соопштија службите за безбедност во Ирак Багдад, 11 јуни (МИА) - Тројца ирачани загинаа денеска при два вооружени напади во Багдад и Киркук, соопштија службите за безбедност во Ирак.

Полициски час по убиството на Заркави

Време - 10.06.2006

ЗАЈАКНАТИ БЕЗБЕДНОСНИТЕ МЕРКИ ВО БАГДАД И ВО БАКУБА Ирачките власти вчера вовеле полициски час во Багдад по низата бомбашки напади во кои биле убиени најмалку 35 лица. Нападите следувале по веста дека американските сили во средата го убиле Абу Мусаб ал Заркави, водач на Ал каеда во Ирак, јави ...

Заркави се обидел да избега

Дневник - 10.06.2006

Пред да умре, терористо видел оти покрај него стојат американски војници и сакал да се преврти од носилката - вели американски генерал Абу Мусаб ал Заркави го преживеал воздушниот напад со две бомби од по 225 килограми и се обидел да побегне, но им подлегнал на раните, тврди американскиот генерал ...

Ал-Заркави бил жив и сакал да бега од американските војници пред смртта

Вест - 10.06.2006

БАГДАД, 10 јуни (Би-Би-Си) - Абу Мусаб ал-Заркави бил жив и се обидел да избега кога американските трупи стигнале до водачот на Ал Каеда во Ирак, кој беше смртно ранет во бомбардирањето од американски авиони, соопшти портпаролот на силите на САД во И БАГДАД, 10 јуни (Би-Би-Си) - Абу Мусаб ...

Ал Каеда не се смета за ослабена

Утрински - 10.06.2006

Талибанци КАБУЛ - Талибанскиот лидер Мулах Мохамад Омар вети дека убиството во Ирак на Абу Мусаб ал-Заркави нема да ги ослаби муслиманските напори против „крстоносните сили“, објави вчера една пакистанска новинска агенција. „Им пренесувам добри вести на муслиманите од целиот свет, отпорот против ...

Ал-Заркави е убиен со бомби тешки 227 килограми

Утрински - 10.06.2006

Локацијата на Ал-Заркави била откриена преку следење на неговиот духовен советник Шеик Абдул Рахман БАГДАД - Внимателното собирање разузнавачки информации и изворите внатре во мрежата на Абу Мусаб ал-Заркави им овозможи на американските сили да ја пронајдат неговата локација и да го убијат лидерот ...

Ал Заркави мртов, борбата "жива"

Вечер Прес - 10.06.2006

Ирачкиот премиер Нури ал Малики изјави за телевизијата "Ал Арабија" дека САД ќе ја исплатат наградата од 25 милиони долари ветена за информација која би помогнала за апсење на Абу Мусаб ал Заркави или за негово убиство. Според ирачкиот советник за национална безбедност на ирачката Влада, Муафак ар ...

Заркави предаден од член на Ал Каеда во Ирак

А1 - 09.06.2006

Лидерот на Ал Каеда во Ирак Ал Заркави бил предаден од еден од неговите блиски соработници, кој ги информирал Американците за неговото движење, објави денеска „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на извори во Пентагон. 25 милиони долари беше наградата за најбараниот човек на светот Ал Заркави, кој беше ...

Смртта на Заркави нема да го запре исламскиот отпор, изјави талибанскиот лидер мула Омар

Канал5 - 09.06.2006

Убиството на ирачкиот лидер на Ал Каеда Абу Мусаб ал Заркави нема да ја ослаби борбата на муслиманите против силите на крстоносците, изјави талибанскиот духовен водач мула Мохамед Омар. Кабул, 9 јуни (МИА) - Убиството на ирачкиот лидер на Ал Каеда Абу Мусаб ал Заркави нема да ја ослаби борбата на ...

Убиен главосекот Абу Мусаб ал Заркави

Време - 09.06.2006

ВО АМЕРИКАНСКО-ЈОРДАНСКА ОПЕРАЦИЈА ВО ИРАК Абу Мусаб ал Заркави, командантот на Ал каеда одговорен за постојаната серија напади во Ирак, завчера бил убиен во воздушен напад на американската војска во градот Бакуба. Заркави бил разнесен заедно со десетина негови соборци, додека одржувале состанок во ...

Американците го убија лидерот на Ал Каеда во Ирак, Ал-Заркави

Вест - 09.06.2006

БАГДАД, 9 јуни (Ројтерс) - Американските сили со воен авион вчера го убија лидерот на Ал Каеда во Ирак Абу Мусаб ал-Заркави, кој беше одговорен за бомбашки напади, убиства и нарачани погубувања, за што американскиот претседател Џорџ Буш рече дека аме БАГДАД, 9 јуни (Ројтерс) - Американските сили со ...

Њујорк тајмс: Ал Заркави бил предаден од член на Ал Каеда во Ирак

Канал5 - 09.06.2006

Во редовите на Ал Каеда во Ирак имало информатор и благодарение на него можело да се следи и да се елиминира Абу Мусаб ал Заркави, објави денеска Њујорк тајмс повикувајќи се на анонимен извор од Пентагон Багдад, 9 јуни (МИА) - Во редовите на Ал Каеда во Ирак имало информатор и благодарение на него ...

Од криминалец до терористичка икона

Утрински - 09.06.2006

Заркави не остави „наследници“ и извесно е неговото „дело“ да го наследат анонимуси кои ќе раководат со воини - бомби Димитар Чулев „Секој пат кога ќе се појави Заркави, ние ќе го убиеме“. Оваа изјава на ирачкиот премиер веднаш по ликвидацијата на лидерот на милитантниот отпор во Ирак, Абу Мусаб Ал ...

Заркави го испратија во пеколот

Дневник - 09.06.2006

При воздушниот напад врз засолништето во Бакуба биле елиминирани и Заркави и десетмина негови советници, со кои имал состанок Абу Мусаб ал Заркави, најозлогласениот терорист во светот и лидер на Ал каеда во Ирак, вчера е убиен со воздушен напад на американските сили.

Се уште не е исплатена наградата за информацијата за Ал Заркави

Канал5 - 09.06.2006

Ирачкиот премиер Нури ал Малики изјави за телевизијата Ал Арабија дека ветувањето за наградата од 25 милиони долари ветена од САД за информација која би помогнала за апсење на Абу Мусаб ал Заркави или за негово убиство, ќе биде исполнето.

Америкаците го убија лидерот на Ал Каеда во Ирак, Ал-Заркави

Утрински - 09.06.2006

Ирачките новинари аплаудираа по објавувањето на веста за успешниот американски воздушен напад ВАШИНГТОН - Лидерот на Ал Каеда во Ирак, Абу Мусаб ал-Заркави, убиен е во заеднички напад на американски хеликоптери и ирачки сили, јави вчера Еј-Би-Си њус.

Египѓанецот Ал-Масри веројатен наследник на Заркави

Макфакс - 09.06.2006

Багдад Државјанинот на Египет, Абу ал-Масри е најверојатен наследник на Абу Мусаб Ал Заркави на чело на терористичката организација Ал-каеда во Ирак. Ова синоќа на конференција за печат го соопшти портпаролот на американската војска во Багдад, генералот Вилијам Колдвел .

Во Багдад и Бакуба воведен полициски час

Макфакс - 09.06.2006

Багдад Во Багдад и Бакуба, денеска во периодот од 11.00 до 17.00 часот ќе биде воведен полициски час, поради вчерашното убиство на шефот на Ал Каеда во Ирак, Абу Мусаб ал -Заркави, соопштија властите во Ирак. Целта на ваквата мерка, е што повеќе луѓе да останат во своите домови, бидејќи само во ...

Убиен Ал Заркави!

Вечер Прес - 09.06.2006

Шефот на Ал Каеда во Ирак, Јорданецот Абу Мусаб ал Заркави, прексиноќа е убиен, заедно со седуммина свои соработници, во американски воздушен напад во близина на Бакуба. Според едни информации телото е идентификувано по отисоците на прстите, а според други со препознавање на неговото лице.

Цената на нафтата падна по веста за Заркави

А1 - 08.06.2006

Лидерот на Ал Каеда во Ирак Абу Мусаб ал Заркави бил убиен при заедничка операција на американските разузнавачки служби и специјални сили и разузнавањето на Јордан, соопшти претставник на јорданските власти. Во операцијата биле убиени и десетина од борците на Заркави.

Кој беше Ал Заркави?

А1 - 08.06.2006

Вистинското име на Заркави е Ахмед Фазил ал Халајлех. Toj е роден 1966 година во Јордан, во палестинска фамилија, која се борела против Израел, во првата арапско-израелска војна. Во 1989 година, Заркави заминува во Авганистан, каде се бори против советските власти.

Убиен Ал Заркави

А1 - 08.06.2006

Ал Заркави, лидерот на Ал Каеда во Ирак е убиен. Веста лично ја соопшти премиерот Нури Ал Малик. Тој е убиен синоќа во воздушен напад на американската војска врз куќа во Бакуба, 65 километри северно од Багдад, во која бил Заркави и уште седуммина негови соборци.

Убиен Абу Мусаб ал Заркави

Канал5 - 08.06.2006

Лидерот на Ал Каеда во Ирак Абу Мусаб ал Заркави бил убиен при заедничка операција на американските разузнавачки служби и специјални сили и разузнавањето на Јордан, соопшти претставник на јорданските власти. Аман, 8 јуни (МИА) - Лидерот на Ал Каеда во Ирак Абу Мусаб ал Заркави бил убиен при ...

Блер: Смртта на Заркави - удар за Ал Каеда

Канал5 - 08.06.2006

Смртта на лидерот на Ал Каеда во Ирак, Абу Мусаб ал Заркави претставува важен момент за Ирак, бидејќи со тоа е нанесен тежок удар на терористичката мрежа ширум светот, изјави денеска британскиот премиер Тони Блер. Лондон, 8 јуни (МИА) - Смртта на лидерот на Ал Каеда во Ирак, Абу Мусаб ал Заркави ...

Реакции по убиството на Абу Мусаб ал Заркави

Канал5 - 08.06.2006

Смртта на лидерот на Ал Каеда во Ирак Абу Мусаб ал Заркави е голем успех на антитерористичките сили во Ирак, изјави премиерот на Австралија Џон Хауард. Брисел, 8 јуни (МИА) - Смртта на лидерот на Ал Каеда во Ирак Абу Мусаб ал Заркави е голем успех на антитерористичките сили во Ирак, изјави ...

Ал Каеда во Ирак ја потврди смртта на Заркави

Канал5 - 08.06.2006

Организацијата на Ал Каеда за Џихад во Ирак денеска ја потврди смртта на својот водач, Абу Мусаб ал Заркави. Дубаи, 8 јуни (МИА) - Организацијата на Ал Каеда за Џихад во Ирак денеска ја потврди смртта на својот водач, Абу Мусаб ал Заркави.

Цената на нафта падна под 70 долари по убиството на Заркави

Макфакс - 08.06.2006

Сингапур Цената на нафта денеска за прв пат по две седмици се спушти под 70 долари за барел, по веста дека е убиен Абу Муса ал-Заркави, лидерот на Ал-Каеда во Ирак. Лесната американска нафта поевтини за 1,21 долар, на 69,71 за барел, додека северноморскиот Брент во Лондон падна за 1,10 долар, на ...

НАТО-Никој нема да го оплакува Заркави

Макфакс - 08.06.2006

Брисел Лидерот на Ал Каеда во Ирак, Абу Мусаб ал-Заркави „нема да биде оплакуван“, соопшти портпаролот на НАТО, каде што денеска министрите за одбрана на земјите-членки на Алијансата, на состанокот за Авганистан, чекаа потврда за смртта на озлогласениот терорист.

Буш: Смртта на Ал-Заркави - сериозен удар на Ал-Каеда

Макфакс - 08.06.2006

Багдад Лидерите на САД и на Велика Британија денеска изразија задоволство од смртта на Абу Мусаб ал-Заркави, означувајќи ја како “сериозен удар на Ал Каеда“. „Американските специјални служби и нанесоа сериозен удар на Ал-Каеда со убиството на Абу Мусаб ал-Заркави“, изјави американскиот претседател ...

Убиен првиот човек на Ал Каеда во Ирак

Макфакс - 08.06.2006

Багдад Шефот на Ал Каеда во Ирак, Јорданецот Абу Мусаб Ал Заркави, ноќеска е убиен во Ирак, при американски воздушен напад на куќа во Багдад, соопшти ирачкиот премиер, Нури ал Малики. „Ликвидирањето на Ал Заркави е резултат на заложбите на ирачката влада и народот на Ирак“, изјави премиерот Малики, ...

Ал Каеда вети продолжување на борбата во Ирак

Макфакс - 08.06.2006

Багдад Ирачкиот огранок на Ал Када ја потврди смртта на водачот Ал Заркави и вети продолжување на борбата против „окупаторите и проамериканската влада“ во Багдад. “Слушнавме за мачеништвото на нашиот муџахедин, шеикот Абу Мусаб Ал Заркави..

Убиен Ал Заркави, десната рака на Бин Ладен

Макфакс - 08.06.2006

Багдад Шефот на Ал Каеда во Ирак, Јорданецот Абу Мусаб Ал Заркави, ноќеска е убиен во Ирак, при американски воздушен напад на куќа во градот Бакуба, северно од Багдад, а убиството го потврди попладнево и Ал Каеда. „Ликвидирањето на Ал Заркави е резултат на заложбите на ирачката влада и народот на ...

Американците го знаеле идентитетот на Абу Хамза

Макфакс - 06.06.2006

Багдад Американските сили во Ирак соопштија дека имаат податоци за идентитетот на новиот лидер на Ал Каеда во Ирак, Абу Хамза ал-Мухаџир. „Мислиме дека Абу Ајуб ал-Масри е всушност Абу Хамза ал-Мухаџир. Станува збор најверојатно за ист човек“, изјави на синоќeшната прес конференција портпаролот на ...

Буш - Насилството во Ирак никогаш нема да престане

Макфакс - 05.06.2006

Вашингтон Насилството во Ирак никогаш нема сосема да престане, изјави синоќа американскиот претседател Џорџ Буш, Според Буш, кој ненајавено го посети Багдад, ирачките и коалиционите сили ги јакнат своите активности во борбата против бунтовниците.