TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Сирија вчера убиени најмалку 94 лица, од кои 68 се цивили

24 Вести - 26.02.2012

Најмалку 84 лица, вклучувајќи и 68 цивили, се убиени вчера во насилството ширум Сирија, соопштија активисти на невладините набљудувачки организации.

Во Сирија убиени најмалку 94 луѓе

+инфо - 26.02.2012

Најмалку 94 лица, вклучувајќи и 68 цивили, се убиени вчера во насилството низ Сирија, соопштија активисти на невладините набљудувачки организации.

Во Сирија вчера убиени најмалку 94 лица, од кои 68 се цивили

Сител - 26.02.2012

Најмалку 84 лица, вклучувајќи и 68 цивили, се убиени вчера во насилството ширум Сирија, соопштија активисти на невладините набљудувачки организации.

Во Сирија вчера убиени најмалку 94 лица, од кои 68 се цивили

МРТ - 26.02.2012

Tweet Најмалку 84 лица, вклучувајќи и 68 цивили, се убиени вчера во насилството ширум Сирија, соопштија активисти на невладините набљудувачки организации.

Во Сирија вчера убиени најмалку 94 лица-од кои 68 цивили

Press24 - 26.02.2012

Најмалку 84 лица, вклучувајќи и 68 цивили, се убиени вчера во насилството ширум Сирија, соопштија активисти на невладините набљудувачки организации.

Во Сирија вчера убиени најмалку 94 лица, од кои 68 се цивили

Вечер Прес - 26.02.2012

Најмалку 84 лица, вклучувајќи и 68 цивили, се убиени вчера во насилството ширум Сирија, соопштија активисти на невладините набљудувачки организации.

„Пријателите на Сирија” подготвија ултиматум за Асад

Дневник - 25.02.2012

Американски, европски и арапски претставници се состанаа вчера на голема меѓународна конференција во Тунис за да ги разработат деталите за 48-часовниот ултиматум да се стави крај на насилството на ...

Извлечени првите ранети од Хомс

Deutsche Welle - 25.02.2012

Кина денеска (25.02) ги обвини САД и Европа за хегемонистички амбиции во Сирија, откако западните и арапските нации постигнаа договор на состанокот во Тунис за поголем притисок врз претседателот ...

Арапската лига бара нова резолуција на СБ на ОН за Сирија

Дневник - 25.02.2012

Генералниот секретар на Арапската лига Набил ал Араби денеска го повика Советот за безбедност на ОН под итно да донесе резолуција, која ќе повика на прекин на огнот во Сирија, пренесоа британските ...

Во Сирија убиени 103 лица од страна на силите на Асад

Курир - 25.02.2012

При бомбардирање на опколениот град Хомс, во напади во провинцијата Хама, како и во источниот и северниот дел на Сирија, вчера се убиени 103 лица од силите на претседателот Башар Асад, соопштија ...

Силите на Асад убиja 103 луѓе

+инфо - 25.02.2012

Вкупно 103 лица вчера се убиени од силите на претседателот Башар Асад во бомбардирање на опколениот град Хомс, во напади во провинцијата Хама, како и во источниот и северниот дел на Сирија, соопштија ...

Црвениот крст извлече 27 луѓе од Баба Амр во Хомс

Р.С.Европа - 25.02.2012

Меѓународниуот црвен крст соопшти дека негов тим извлекол 27 луѓе од Баба Амр околен кварт во централниот сириски град Хомс.

Силите на Асад вчера во Сирија убиле 103 лица

Сител - 25.02.2012

Вкупно 103 лица вчера се убиени од силите на претседателот Башар Асад при бомбардирање на опколениот град Хомс, во напади во провинцијата Хама, како и во источниот и северниот дел на Сирија, ...

Силите на Асад вчера во Сирија убиле 103 лица

МРТ - 25.02.2012

Tweet Вкупно 103 лица вчера се убиени од силите на претседателот Башар Асад при бомбардирање на опколениот град Хомс, во напади во провинцијата Хама, како и во источниот и северниот дел на Сирија, ...

Сирија- Безбедносните сили убиле 16 цивили

Р.С.Европа - 25.02.2012

Безбедносните сили во Сирија денеска убиле најмалку 16 цивили, соопштуваат активистите за човекови права. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон соопшти дека четири цивили се ...

Сириската војска убила 103 лица во вчерашните судири

Алфа - 25.02.2012

Вкупно 103 лица се убиени од силите на претседателот Башар Асад при вчерашното бомбардирање на опколениот град Хомс, во напади во провинцијата Хама, како и во источниот и северниот дел на Сирија, ...

Од страна на силите на Асад во Сирија се убиени 103 лица

Sky - 25.02.2012

При бомбардирање на опколениот град Хомс, во напади во провинцијата Хама, и во источниот и северниот дел на Сирија, вчера биле убиени 103 лица од силите на претседателот Башар Асад,повеќето од ...

Ќе заврши ли Асад како Гадафи?

Н.Македонија - 25.02.2012

Средбата во Тунис ги разгоре споредбите на Сирија со Либија, можностите за вооружување на опозицијата и за меѓународна воена интервенција во земјата Плакат со натпис: Путин до Асад „Мој драг убиецу ...

Почна евакуацијата на ранети, болни, на жени и деца од Хомс

Телма - 24.02.2012

Три медицински возила на Меѓународниот комитет на Црвениот крст ги евакуираа првите ранети лица од реонот Баба Амро на сирискиот град Хомс. Меѓу евакуираните нема странски државјани.

Клинтон очекува ширење на вооружениот бунт во Сирија

Телма - 24.02.2012

Сириската опозиција ќе стане исклучително способна и ќе најде начин да извршува напади, изјави синоќа американскиот државен секретар Хилари Клинтон, по завршувањето на меѓународната конференција за ...

„Пријателите на Сирија“ бараат 48 часа за доставување помош

Телма - 24.02.2012

Западни и арапски земји, кои учествуваат на конференцијата за Сирија во Тунис, ќе побараат од сириските власти неодложно да обезбедат пристап за хуманитарна помош за градовите Хомс, Дераа, Забадани и ...

Кофи Анан назначен за специјален пратеник за Сирија

Утрински - 24.02.2012

Според ОН, Анан е назначен за „заеднички специјален пратеник на ОН и Арапската лига за кризата во Сирија“ Поранешниот генерален секретар на ОН Кофи Анан е назначен за специјален пратеник за Сирија.

Кофи Анан специјален пратеник на арапаската лига за Сирија

Телма - 24.02.2012

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун и шефот на Арапската лига Набил ал Араби го назначија Кофи Анан за специјален пратеник во врска со сириската криза.

Кофи Анан назначен за специјален пратеник за Сирија

Deutsche Welle - 24.02.2012

Поранешниот генерален секретар на ОН Кофи Анан е назначен за специјален пратеник за Сирија. Според ОН, Анан е назначен за „заеднички специјален пратеник на ОН и Арапската лига за кризата во Сирија“.

Очаен повик за помош на повредена новинарка во Сирија

Канал5 - 24.02.2012

Очајнички повик за помош од Сирија упати француска новинарка, која е повредена во нападите во градот Хомс, за да биде евакуирана поради итната потреба од медицинска нега.

„Сирија има добри ракетни системи, интервенцијата невозможна“

Телма - 24.02.2012

Воена интервенција на меѓународни сили во Сирија, како онаа што лани беше изведена во Либија кога беше соборен од власт Моамер Гадафи, е практично невозможна, затоа што ситуациите во и околу овие две ...

„Пријателите на Сирија“ бараат решение - Русија и Кина бојкотираат

Телма - 24.02.2012

Конференција на „Пријателите на Сирија“ што се одржува во Тунис во организација на земјите членки на Арапската лига, и на која учествуваа американски, европски и арапски претставници, бара решение за ...

Состанок во Тунис на „Пријателите на Сирија“

Р.С.Европа - 24.02.2012

Високи претставници на околу 70 земји од западниот и арапскиот свет се собраа денеска во Тунис да разговараат на состанокот наречена „пријатели на Сирија.“ .

Кофи Анан нов специјален пратеник во Сирија на ОН и Арапската лига

Р.С.Европа - 24.02.2012

Поранешниот генерален секретар на ОН Кофи Анан е назначен од ОН и Арапската лига за нивни специјален пратеник за Сирија.

Клинтон: Сириската опозиција ќе станува се поспособна

Сител - 24.02.2012

Сириската опозиција ќе стане исклучително способна и ќе најде начин да извршува напади, изјави синоќа американскиот државен секретар Хилари Клинтон, по завршувањето на меѓународната конференција за ...

Кофи Анан специјален пратеник во врска со сириската криза

Сител - 24.02.2012

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун и шефот на Арапската лига Набил ал Араби го назначија Кофи Анан за специјален пратеник во врска со сириската криза.

Mеѓународната конференција за Сирија во Тунис

Сител - 24.02.2012

Претставници на околу шеесет земји ќе се соберат денеска во престолнината на Тунис, за да разгледаат како да му помогнат на сирискиот народ.

Интервенција во Сирија како онаа во Либија е „практично невозможна“

МРТ - 24.02.2012

Tweet Воена интервенција на меѓународни сили во Сирија, како онаа што лани беше изведена во Либија кога беше соборен од власт Моамер Гадафи, е практично невозможна, затоа што ситуациите во и околу ...

ЕУ планира нови санкции против сириската влада

МРТ - 24.02.2012

Tweet Европски дипломатски извори денеска ги соопштија имињата на седумина сириски министри, кои се цел на новите санкции, планирани од Европската унија против сириската влада заради крвавите ...

Кофи Анан избран за специјален пратеник на ОН во Сирија

Макфакс - 24.02.2012

Поранешниот генерален секретар на Обединетите нации Кофи Анан назначен е за заеднички специјален пратеник на Обединетите нации и Арапската лига на Сирија во очи на почетокот на првата голема ...

Ако Дамаск ги запре нападите -„Пријатели на Сирија“ ќе испратат помош за 48 часа

Press24 - 24.02.2012

Западни и арапски земји, кои учествуваат на конференцијата за Сирија во Тунис, ќе побараат од сириските власти неодложно да обезбедат пристап за хуманитарна помош за градовите Хомс, Дераа, Забадани и ...

Сирија е пред ултиматум на конференцијата во Тунис

Inpress - 24.02.2012

Тунис, 24. февруари 2012 (ИНПРЕС) Денес се одржува конференција во Тунис во потрага по решение за се потешката ситуација во Сирија, пренесува ББС.

Анан повика за мир во Сирија

Press24 - 24.02.2012

Поранешниот генерален секретар на ОН и пратеник на ОН и Арапската лига во Сирија, Кофи Анан повика денеска сите страни во конфликтот во Сирија да соработуваат за прекин на насилството и мирно ...

Русија го поддржа назначувањето на Анан за специјален пратеник за Сирија

Макфакс - 24.02.2012

Москва го поддржува назначувањето за специјален претставник на Обединетите нации и Арапската лига за сирискиот криза, поранешниот Генерален секретар на ОН, соопшти портпаролот на руското министерство ...

Либан го откри заговорот на Либија да убива новинари

МКД - 24.02.2012

Службените лица во Либан изјавија дека пресретнале телефонски разговори во кои шефовите на сириската армија наводно дискутираат на кој начин ќе објават дека новинари загинале во вкрстен оган.

Кофи Анан избран за специјален претставник на ОН за Сирија

Нетпрес - 24.02.2012

Поранешниот генерален секретар на Обединетите нации, Кофи Анан, е избран за “заеднички специјален претставник на ОН и Арапската лига за Сирија“, непосредно пред почетокот на првата голема меѓународна ...

Нови санкции планира ЕУ против сириската влада

Курир - 24.02.2012

Имињата на седумината сириски министри, кои се цел на новите санкции, планирани од Европската унија против сириската влада заради крвавите репресии денеска ги соопштија европски дипломатски извори.

Европската Унија планира нови санкции против сириската влада

Press24 - 24.02.2012

Европски дипломатски извори денеска ги соопштија имињата на седумина сириски министри, кои се цел на новите санкции, планирани од Европската унија против сириската влада заради крвавите репресии, ...

Обид за упад на собирот Пријатели на Сирија

Р.С.Европа - 24.02.2012

Неколку стотици поддржувачи на режимот на сиријскиот претседател Башар ал Асад денеска беа спречени од полицијата во Тунис во нивниот обид насилно да влезат на собирот ,,Пријатели на Сирија,, од кој ...

Клинтон понуди 10 милиони долари помош за Сирија

Макфакс - 24.02.2012

Американската државна секретарка Хилари Клинтон, говорејќи во петокот на состанокот „Пријатели на Сирија“ и’ предложи на оваа земја 10 милиони долари за обезбедување хуманитарна помош за жителите на ...

Арапската лига бара нова резолуција на СБ на ОН за Сирија

МРТ - 24.02.2012

Tweet Генералниот секретар на Арапската лига Набил ал Араби денеска го повика Советот за безбедност на ОН под итно да донесе резолуција, која ќе повика на прекин на огнот во Сирија, пренесоа ...

САД не сметаат дека е можно да се вооружува сириската опозиција

Макфакс - 24.02.2012

САД остануваат убедени во потребата да се избегне вооружување на сириската опозиција, изјави во петокот навечер портпаролот на американскиот Стејт департмент, Марк Тонер.

Клинтон: Сириската опозиција ќе станува се поспособна

МРТ - 24.02.2012

Tweet Сириската опозиција ќе стане исклучително способна и ќе најде начин да извршува напади, изјави синоќа американскиот државен секретар Хилари Клинтон, по завршувањето на меѓународната ...

Кофи Анан именуван за специјален пратеник на Арапската лига и ОН за сириската криза

Inpress - 24.02.2012

Тунис/Њујорк, 24. февруари 2012 (ИНПРЕС) Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун и шефот на Арапската лига Набил ал Араби го назначија Кофи Анан за специјален пратеник во врска со сириската криза.

Помош за Сирија за 48 часа, ако Дамаск ги запре нападите

Алфа - 24.02.2012

Западни и арапски земји, кои учествуваат на конференцијата за Сирија во Тунис, ќе побараат од сириските власти неодложно да обезбедат пристап за хуманитарна помош за градовите Хомс, Дераа, Забадани и ...

Сириската опозиција ќе преземе офанзива против Башар ал Асад

Курир - 24.02.2012

Сириската опозиција ќе стане исклучително способна и ќе најде начин да извршува напади, изјави синоќа американскиот државен секретар Хилари Клинтон, по завршувањето на меѓународната конференција за ...

Групата „Пријатели на Сирија“ ќе испрати помош за 48 часа

МРТ - 24.02.2012

Tweet Западни и арапски земји, кои учествуваат на конференцијата за Сирија во Тунис, ќе побараат од сириските власти неодложно да обезбедат пристап за хуманитарна помош за градовите Хомс, Дераа, ...

Шеесет земји ќе учествуваат на меѓународната конференција за Сирија

МРТ - 24.02.2012

Tweet Претставници на околу шеесет земји ќе се соберат денеска во престолнината на Тунис, за да разгледаат како да му помогнат на сирискиот народ.

Арапската лига и ОН го назначија Кофи Анан за специјален пратеник

МРТ - 24.02.2012

Tweet Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун и шефот на Арапската лига Набил ал Араби го назначија Кофи Анан за специјален пратеник во врска со сириската криза.

Анан: Мора да прекине насилството и непочитувањето на човековите права

Курир - 24.02.2012

Кофи Анан, поранешниот генерален секретар на ОН и пратеник на ОН и Арапската лига во Сирија денеска повика сите страни во конфликтот во Сирија да престанат со насилството и мирно решавање на кризата.

Кофи Анан ќе ја решава сириската криза

Алфа - 24.02.2012

Обединетите нации го назначија Кофи Анан за специјален пратеник во врска со сириската криза. Анан ќе биде заеднички посредник на Обединетите нации и на Арапската лига и ќе пружи добри услуги со цел ...

Анан повика за мир во Сирија

МРТ - 24.02.2012

Tweet Поранешниот генерален секретар на ОН и пратеник на ОН и Арапската лига во Сирија, Кофи Анан повика денеска сите страни во конфликтот во Сирија да соработуваат за прекин на насилството и мирно ...

Клинтон и понуди на Сирија помош од 10 милиони долари

Sky - 24.02.2012

Државната американска канцеларка Хилари Клинтон и предложи на Сирија помош од 10 милиони долари за да се обезбеди хуманитарна помош за оваа земја, јавува AFP.

Клинтон: Во Сирија ќе дојде до пресврт

Вечер Прес - 24.02.2012

Извор од руските тајни служби тврди дека Сириската слободна армија добива големо количество оружје и муниција од Либан, Ирак и Турција, но неофицијално, а не преку властите Сириската опозиција ќе ...

Се кове заговор против режимот на Ал Асад

Дневник - 23.02.2012

Околу 10.000 вооружени Либијци се обучуваат на тајна локација во Јордан за да упаднат во Сирија и да се борат на страната на опозицијата, која бара заминување од власт на претседателот Башар ал Асад, ...

САД, Русија и Британија го осудија убиството на новинарите во Сирија

Дневник - 23.02.2012

САД, Русија и Велика Британија го осудија денешното убиство на двајца странски новинари во Сирија. Најостра осуда поради убиството на американската новинарка Мери Колвин и францускиот фоторепортер ...

ОН сакаат да испратат пратеник во Сирија

Deutsche Welle - 23.02.2012

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун поради крвопролевањето во Сирија има намера да ја испрати Валери Амос како свој пратеник во таа земја.

ЕУ ќе ги засили санкциите против Сирија

Дневник - 23.02.2012

Земјите од Европската унија презедоа нова серија санкции против Сирија заради континуираните и долготрајни репресии, вклучувајќи ја и забраната на комерцијални летеви од земјата, пренесоа француските ...

Десет илјади Либијци се подготвуваат за упад во Сирија

Утрински - 23.02.2012

Аман - Околу 10.000 вооружени Либијци, наводно, се обучуваат на тајна локација во Јордан за да упаднат во Сирија и да се борат на страната на опозицијата, која бара заминување од власт на ...

Анализа: Зошто Сирија сеуште не е бомбардирана?

Нетпрес - 23.02.2012

Секојдневните колежи на цивили во Сирија продолжуваат. Претставници на 70 земји ќе се соберат во петок во Тунис на првата средба "Пријатели на Сирија".

Повреден француски новинар бара итна евакуација од Сирија

Р.С.Европа - 23.02.2012

Францускиот новинар кој беше повреден при нападот на сирискиот град Хомс побара што побрзо да биде евакуиран од земјата во Либан.

Кина нема да учествува на собирот „Пријатели на Сирија“

Макфакс - 23.02.2012

Кина во четвртокот потврди дека нема да ја прифати поканата за разгледување заедно со другите светски сили во Тунис оваа седмица за внатрешниот конфликт во Сирија.

Клинтон: Националниот совет на Сирија заслужува доверба како претставник на народот

Макфакс - 23.02.2012

Американската државна секретарка Хилари Клинтон во четвртокот го нарче опозицискиот Сириски национален совет „претставник на народот" на таа земја, кој ја заслужува довербата.

ОН наскоро ќе испратат свој хуманитарен претставник во Сирија

Р.С.Европа - 23.02.2012

Обединетите нации соопштија дека нивниот хуманитарен претставник Валери Амос наскоро ќе биде испратена во Сирија,за да овозможи безбедносни услови на работниците кои се обидуваат да им помогнат на ...

Хомс и натаму мета на владините сириски сили

Р.С.Европа - 23.02.2012

Силите на сирискиот режим продолжиле да го гранатираат опозиционото упориште во центарот на градот Хомс, јавуваат активистите. Владините сили истовремено, со воени возила влегле во квартот Баба Амр.

САД ќе ја вооружуваат опозицијата во Сирија?

Н.Македонија - 23.02.2012

Вашингтон првпат ја отвори можноста за вооружување на сириската опозиција, која војува против режимот на претседателот Башар ал Асад Стејт департментот и Белата куќа оценија оти ако не може да се ...

Убиени двајца западни новинари

Н.Македонија - 23.02.2012

Двајца западни новинари загинаа, а тројца се повредени при вчерашното бомбардирање во Хомс, епицентарот на 11-месечните антивладини протести во Сирија Активистите на сириската опозиција велат оти ...

Американска новинарска и француски фоторепортер загинаа во Хомс

Телма - 22.02.2012

Двајца западни новинари загинаа, а тројца се повредени денеска при бомбардирање во Хомс, центарот на 11-месечните антивладини протести во Сирија, јавија опозициски активисти.

Во Сирија убиени двајца странски новинари

Утрински - 22.02.2012

Двајца западни новинари загинаа, а тројца се повредени денеска при бомбардирање во Хомс, центарот на 11-месечните антивладини протести во Сирија, јавија опозициски активисти.

Во Сирија убиени двајца странски новинари

24 Вести - 22.02.2012

Двајца западни новинари загинаа, а тројца се повредени денеска при бомбардирање во Хомс, центарот на 11-месечните антивладини протести во Сирија, јавија опозициски активисти.

При гранатирање на Хомс загинаа 21 лице, 340 се повредени

Дневник - 22.02.2012

Сириските владини сили вчера убија 21 цивил и ранија 340 други во артилериски напад врз градот Хомс, контролиран од бунтовниците, соопштија светските агенции.

Се заканува ли хуманитарна катастрофа во Сирија?

Deutsche Welle - 22.02.2012

Граѓанската војна во Сирија незапирливо беснее. Страдањето на сириското население во меѓувреме е толку големо што меѓународните организации стравуваат од катастрофа.

Се подготвува инвазија на Сирија?

Канал5 - 22.02.2012

Дали Сирија е следна? Според руската телевизиска станица Раша Тудеј, околу 10.000 вооружени припадници на либиската опозиција се подготвуваат во Јордан за да упаднат во Сирија и да ја поддржат ...

Новинарка на „Сандеј тајмс“ и француски фоторепортер убиени во Сирија

Дневник - 22.02.2012

Како што пренесуваат светски агенции, двајца западни новинари загинале, а тројца се повредени денеска при бомбардирање во Хомс, центарот на 11-месечните антивладини протести во Сирија.

Над 100 лица убиени во најновите судири во Сирија

24 Вести - 22.02.2012

Над сто лица загинаа во најновите напади на силите на сирискиот режим во градот Хомс и во населени места во провинцијата Идлиб, во близина на границата со Турција, соопштија синоќа локалните ...

„Раша тудеј“: Речиси 10 илјади Либијци се подготвуваат за упад во Сирија

Вест - 22.02.2012

Околу 10.000 вооружени Либијци наводно се обучуваат на тајна локација во Јордан за да упаднат во Сирија и да се борат на страната на опозицијата која бара заминување од власт на претседателот Башар ...

Десет илјади Либијци чекаат повик да влезат со оружје во Сирија

Телма - 22.02.2012

Околу 10.000 вооружени Либијци наводно се обучуваат на тајна локација во Јордан за да упаднат во Сирија и да се борат на страната на опозицијата која бара заминување од власт на претседателот Башар ...

Убиени двајца странски новинари во Сирија

+инфо - 22.02.2012

Двајца западни новинари загинаа, а тројца се повредени денеска во бомбардирање во Хомс, центарот на 11-месечните антивладини протести во Сирија.

Стотина убиени во Сирија, тврдат активистите

Р.С.Европа - 22.02.2012

Сиријските безбедносни сили убиле стотина лица во градот Хомс, тврдат активистите. За сега нема дополнителна потврда на информацијата, која пристигна во услови кога Црвениот крст побара дозвола за ...

ЕУ ќе ги засили санкциите против Сирија

МРТ - 22.02.2012

Tweet Земјите од Европската унија презедоа нова серија санкции против Сирија заради континуираните и долготрајни репресии, вклучувајќи ја и забраната на комерцијални летеви од земјата, пренесоа ...

САД: Отворена можност за вооружување на сириската опозиција

Сител - 22.02.2012

САД за првпат отворија можност да се дозволи вооружување на опозицијата во Сирија оценувајќи дека, ако нема политичко решение, треба да се разгледаат и други опции.

10 илјади луѓе се подготвуваат за инвазија врз Сирија?

Алфа - 22.02.2012

Десет илјади Либијци се подготвуваат да влезат во Сирија, за да се борат на страната на опозицијата против силите на Башар ал Асад, тврди руската телевизија „Раша тудеј“.

САД: Можно е вооружување на сириската опозиција

Макфакс - 22.02.2012

САД за прв пат ја отворија можноста да биде дозволено вооружување на сириската опозиција, оценувајќи, дека доколку не биде изнајдено политичко решение, тогаш треба да се размислува за други опции.

„Раша тудеј“: Речиси 10 илјади Либијци се подготвуваат за упад во Сирија

Press24 - 22.02.2012

Околу 10.000 вооружени Либијци наводно се обучуваат на тајна локација во Јордан за да упаднат во Сирија и да се борат на страната на опозицијата која бара заминување од власт на претседателот Башар ...

Контакт група - „Пријатели на Сирија“

Р.С.Европа - 22.02.2012

Западните и арапските земји, кои отворено бараат заминување на режимот на Башар ал Асад во Сирија, се готват за состанокот во Тунис на кој ќе се воспостави Контакт групата наречена „Пријатели на ...

Убиени двајца новинари во Сирија

Р.С.Европа - 22.02.2012

Двајца западни новинари биле убиени, а уште тројца повредени кога сиријските сили го бомбардирале медија центарот во опседнатиот град Хомс.

„Раша тудеј“: Речиси 10 илјади Либијци се подготвуваат за упад во Сирија

Сител - 22.02.2012

Околу 10.000 вооружени Либијци наводно се обучуваат на тајна локација во Јордан за да упаднат во Сирија и да се борат на страната на опозицијата која бара заминување од власт на претседателот Башар ...

Новинари загинаа во Сирија

Макфакс - 22.02.2012

Двајца новинари загинале, а тројца биле ранети, во денешното бомбардирање на Хомс, епицентарот на 11-месечните, антивладини протести во Сирија, изјавија активисти на опозицијата и очевидци.

Бројот на загинатите во Сирија надмина 7.600 лица

Inpress - 22.02.2012

Дамаск, 22. февруари 2012 (ИНПРЕС) Вкупниот број на жртвите од почетокот на протестите против режимот на сирискиот претседател Башар Асад се искачи на над 7.636 лица, соопшти сириската опсерваторија ...

Во Сирија убиени двајца странски новинари

Press24 - 22.02.2012

Новинарите биле жртви на ракетен напад врз прес-центар, основан од активистите кои се борат против режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад во областа Баба Амр.

Двајца западни новинари се убиени во сирискиот град Хомс

Inpress - 22.02.2012

Дамаск, 22. февруари 2012 (ИНПРЕС) Двајца западни новинари се убиени во бомбардирањето на сирискиот град Хомс, пренесе АФП.

САД: Отворена можност за вооружување на сириската опозиција

МРТ - 22.02.2012

Tweet САД за првпат отворија можност да се дозволи вооружување на опозицијата во Сирија оценувајќи дека, ако нема политичко решение, треба да се разгледаат и други опции.

Русија предлага ОН да испрати специјален претставник во Сирија

МРТ - 22.02.2012

Tweet Русија се надева дека партнерите од Советот за безбедност на ОН ќе поддржат иницијатива на Москва во Сирија да биде испратен специјален претставник на генералниот секретар на светската ...

Над 7.600 жртви во сирискиот конфликт, јавуваат опозициските активисти

Макфакс - 22.02.2012

Бројот на загинатите во судирите во Сирија коишто почнаа во март 2011 година надминал 7.600 луѓе, јавува во средата AFP повикувајќи се на Сириската опсерваторија за човекови права (OSDH) со седиште ...

Двајца странски новинари убиени во Сирија

МКД - 22.02.2012

Портпаролот на француската влада ги идентификуваше двајцата новинари како француски фотограф Реми Ошлик и Американка Мари Колвин, дописничка на британскиот весник Сандеј тајмс.

ВИДЕО: Двајца западни новинари убиени во Сирија

Нетпрес - 22.02.2012

Двајца западни новинари денеска загинале во сирискиот град Хомс во артилериски напад на куќа во која тие се наоѓале, пренесуваат светските медиуми.

Во денешното гранатирање на квартот Баба Амро, во Хомс, загинаа најмалку 17 лица

Сител - 22.02.2012

Најмалку 17 лица денеска се убиени во гранатирањето на сириските сили врз квартот Баба Амро, во градот Хомс, што е контролиран од бунтовниците, соопштија активисти.

ЕУ ќе ги засили санкциите против Сирија

Сител - 22.02.2012

Земјите од Европската унија презедоа нова серија санкции против Сирија заради континуираните и долготрајни репресии, вклучувајќи ја и забраната на комерцијални летеви од земјата, пренесоа француските ...

Над 100 лица убиени во најновите судири во Сирија

МРТ - 22.02.2012

Tweet Над сто лица загинаа во најновите напади на силите на сирискиот режим во градот Хомс и во населени места во провинцијата Идлиб, во близина на границата со Турција, соопштија синоќа локалните ...

„Раша тудеј“: Речиси 10 илјади Либијци се подготвуваат за упад во Сирија

МРТ - 22.02.2012

Tweet Околу 10.000 вооружени Либијци наводно се обучуваат на тајна локација во Јордан за да упаднат во Сирија и да се борат на страната на опозицијата која бара заминување од власт на претседателот ...

Во Сирија убиени двајца странски новинари

Сител - 22.02.2012

Двајца западни новинари загинаа, а тројца се повредени денеска при бомбардирање во Хомс, центарот на 11-месечните антивладини протести во Сирија, јавија опозициски активисти.

Над 100 убиени во најновите судири во Сирија

+инфо - 22.02.2012

Над 100 лица загинаа во најновите напади на силите на сирискиот режим во градот Хомс и во населени места во провинцијата Идлиб, во близина на границата со Турција, соопштија синоќа локалните ...

Новинари загинаа во Сирија

Кајгана - 22.02.2012

Двајца новинари загинале, а тројца биле ранети, во денешното бомбардирање на Хомс, епицентарот на 11-месечните, антивладини протести во Сирија, изјавија активисти на опозицијата и очевидци.

Во Сирија продолжуваат убиствата на цивили

Курир - 22.02.2012

Над сто лица загинаа во најновите напади на силите на сирискиот режим во градот Хомс и во населени места во провинцијата Идлиб, во близина на границата со Турција.

Над 100 лица убиени во најновите судири во Сирија

Сител - 22.02.2012

Над сто лица загинаа во најновите напади на силите на сирискиот режим во градот Хомс и во населени места во провинцијата Идлиб, во близина на границата со Турција, соопштија синоќа локалните ...

Убиени двајца новинари во Сирија

Курир - 22.02.2012

Опозициските активисти јавија дека при бомбардирање во Хомс, центарот на 11-месечните антивладини протести во Сирија, двајца западни новинари загинаа, а тројца се повредени.

Во Сирија убиени двајца странски новинари

МРТ - 22.02.2012

Tweet Двајца западни новинари загинаа, а тројца се повредени денеска при бомбардирање во Хомс, центарот на 11-месечните антивладини протести во Сирија, јавија опозициски активисти.

Над 7.600 жртви во сирискиот конфликт, јавуваат опозициските активисти

Кајгана - 22.02.2012

Бројот на загинатите во судирите во Сирија кои почнаа во март 2011 година, надминал 7.600 луѓе, јавува денес AFP, повикувајќи се на Сириската опсерваторија за човекови права (OSDH) со седиште во ...

Во гранатирање на квартот Баба Амро во Хомс, загинаа најмалку 17 лица

МРТ - 22.02.2012

Tweet Најмалку 17 лица денеска се убиени во гранатирањето на сириските сили врз квартот Баба Амро, во градот Хомс, што е контролиран од бунтовниците, соопштија активисти.

Либијци подготвени за упад во Сирија

Вечер Прес - 22.02.2012

Околу 10.000 вооружени Либијци наводно се обучуваат на тајна локација во Јордан за да упаднат во Сирија и да се борат на страната на опозицијата која бара заминување од власт на претседателот Башар ...

Пекол во Сирија

Идивиди - 22.02.2012

Аман, 22 февруари 2012 (МИА) - Над сто лица загинаа во најновите напади на силите на сирискиот режим во градот Хомс и во населени места во провинцијата Идлиб, во близина на границата со Турција, ...

Во Сирија убиени двајца странски новинари

Идивиди - 22.02.2012

Дамаск/Лондон, 22 февруари 2012 (МИА) - Двајца западни новинари загинаа, а тројца се повредени денеска при бомбардирање во Хомс, центарот на 11-месечните антивладини протести во Сирија, јавија ...

Асад: моите непријатели се финансирани од странски земји

Канал5 - 21.02.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека е убеден оти неговите противници се финансирани од странски земји, одбегнувајќи директно да ги посочи.

Дванаесет загинати во сириската провинција Хомс

24 Вести - 21.02.2012

Најмалку 12 луѓе загинаа и 100 се ранети во гранатирање врз станбени згради во централната сириска провинција Хомс. Над 120 проектили се испукани врз квартовите Баба Амр, Иншаат и Халидие, изјави ...

Дванаесет загинати во сириската провинција Хомс

МРТ - 21.02.2012

Tweet Најмалку 12 луѓе загинаа и 100 се ранети во гранатирање врз станбени згради во централната сириска провинција Хомс.

Русија нема да учествува на конференцијата за Сирија

Макфакс - 21.02.2012

Русија нема да учествува на меѓународната конференција посветена на кризата во Сирија, која во петок ќе се одржи во Тунис, соопшти руското министерство за надворешни работи.

ЕУ најави нови санкции против Сирија

Нетпрес - 21.02.2012

Европската унија следната недела најверојатно ќе усвои нови санкции против владата на сирискиот претседател, Башар ал Асад, рекол мнистерот за надворешни работи на Германија, Гвидо Вестервеле.

Вo артилериско гранатирање на Хомс загина 21 лице, 340 се повредени

МРТ - 21.02.2012

Tweet Сириските владини сили денеска убија 21 цивил и ранија 340 други во артилериски напад врз градот Хомс, контролиран од бунтовниците, соопштија светските агенции, повикувајќи се на извори од ...

Русија нема да присуствува на конференцијата за кризата во Сирија

Р.С.Европа - 21.02.2012

Руските власти соопштија дека нема да земат учество во меѓународната конференција во Тунис посветена на кризата во Сирија.

Русија нема да учествува на конференцијата Група на пријатели

МРТ - 21.02.2012

Tweet Русија нема да учествува на конференцијата на Групата на пријатели на Сирија што ќе се одржи на 24 февруари во Тунис, додека Кина се колеба, јавуваат западни медиуми.

Вo артилериско гранатирање на Хомс денеска загинаа 21 лице, а 340 се повредени

Сител - 21.02.2012

Сириските владини сили денеска убија 21 цивил и ранија 340 други во артилериски напад врз градот Хомс, контролиран од бунтовниците, соопштија светските агенции, повикувајќи се на извори од сириската ...

Во артилериското гранатирање врз Хомс загинаа 47 лица

Сител - 21.02.2012

Најмалку 47 лица загинаа во бунтовничкиот сириски град Хомс, што и денеска е гранатиран од силите на режимот на претседателот Башар ал Асад, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на активисти.

Русија нема да учествува на конференцијата за Сирија

Алфа - 21.02.2012

Русија нема да учествува на меѓународната конференција посветена на кризата во Сирија, која во петок ќе се одржи во Тунис, соопшти руското министерство за надворешни работи.

Сирија пред општа војна - убиени обвинител и судија

Телма - 20.02.2012

Сириски државен обвинител и судија се убиени во заседа на пат, во северозападната провиниција Идлиб, а нападот упатува на заклучокот дека е дојдено до зајакнување и подобра координација на ...

Асад ги обвинува странските земји за финансирање терористи во Сирија

Макфакс - 20.02.2012

Сирискиот претседател Башар ал-Асад во понеделникот изјави дека е убеден оти неговите противници се финансирани од странски земји, одбегнувајќи директно да ги посочи, најавувајќи дека Сирија уште ...

Во герилски напад во Сирија убиени државен обвинител и судија

Сител - 20.02.2012

Сириски државен обвинител и судија се убиени во заседа на пат, во северозападната провиниција Идлиб, а нападот упатува на заклучокот дека е дојдено до зајакнување и подобра координација на ...

Во Сирија убиени државен обвинител и судија

Press24 - 20.02.2012

-Се плашам дека во Сирија ќе се случи граѓанска војна, изјави вчера за Би Би Си британскиот државен секретар за надворешни работи Вилијам Хејг.

САД со став: Не е време да се вооружи сириската опозиција

Н.Македонија - 20.02.2012

САД сметаат дека е многу рано да се разгледува можноста за вооружување на опозицијата во Сирија, бидејќи во овој момент не се знае кој се ја претставува опозицијата, а свои интереси на овој простор ...