TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Над сто илјади верници на неделното обраќање на папата Бенедикт Шеснаесети

24 Вести - 17.02.2013

Над сто илјади верници присуствуваа на плоштадот Свети Петар во Рим на еден од последните јавни настапи на папата Бенедикт Шеснаесети, пред неговото повлекување на 28 февруари.

Над сто илјади верници присуствуваа на молитвата на папата

Телма - 17.02.2013

Над сто илјади верници присуствуваа на плоштадот Свети Петар во Рим на еден од последните јавни настапи на папата Бенедикт Шеснаесети, пред неговото повлекување на 28 февруари.

Нов папа ќе се избере пред велигденските пости

Канал5 - 17.02.2013

Десетици илјади католици се собраа на плоштадот во базиликата Свети Петар во Ватикан, на неделната миса. Папата Бенедикт 16, кој за десет дена се повлекува од светата служба, им се заблагодари на ...

Верниците го слават Бенедикт Шеснаесетти

Deutsche Welle - 17.02.2013

Папата се збогува со верниците. На претпоследниот рецитал на молитвата Ангел Господов присуствуваа околу 50.000 верници на плоштадот Свети Петар во Рим.

Над 100.000 верници присуствуваа на обраќањето на Папата

Курир - 17.02.2013

Над сто илјади верници присуствуваа на плоштадот Свети Петар во Рим на еден од последните јавни настапи на папата Бенедикт Шеснаесети, пред неговото повлекување на 28 февруари.

Над сто илјади верници присуствуваа на неделното обраќање на папата

МРТ - 17.02.2013

Над сто илјади верници присуствуваа на плоштадот Свети Петар во Рим на еден од последните јавни настапи на папата Бенедикт Шеснаесети, пред неговото повлекување на 28 февруари.

150.000 верници чекаа благослов од папата

+инфо - 17.02.2013

Над 150.000 верници присуствуваа на плоштадот Свети Петар во Рим на еден од последните јавни настапи на папата Бенедикт Шеснаесетти, пред неговото повлекување на 28 февруари.

Верниците се собираат во Ватикан

МКД - 17.02.2013

Во Рим допатувале верници од целиот свет за денес да го видат папата Бенедикт Шеснаесетти на плоштадот Свети Петар. Над 150.000 верници од целиот свет се очекуваат денес на традиционлниот Ангелус, ...

Папата како модна икона

+инфо - 17.02.2013

Папата Бенедикт Шеснеасетти ќе ја напушти католичката црква како еден од најнеконвенционалните и контроверзни личности во нејзината историја.

ФОТО: Десетици илјади верници чекаа благослов од Папата

Нетпрес - 17.02.2013

На неделната миса во Ватикан обично доаѓаат околу две-три илјади верници, но по случувањата во измината недела, десетици илјади Католици се собраа на проштадот во базиликата Свети Петар во Ватикан.

Над сто илјади верници на неделното обраќање на папата Бенедикт

Сител - 17.02.2013

Над сто илјади верници присуствуваа на плоштадот Свети Петар во Рим на еден од последните јавни настапи на папата Бенедикт Шеснаесети, пред неговото повлекување на 28 февруари.

Над сто илјади верници присуствуваа на неделното обраќање на папата Бенедикт Шеснаесети

А1 On - 17.02.2013

Над сто илјади верници присуствуваа на плоштадот Свети Петар во Рим на еден од последните јавни настапи на папата Бенедикт Шеснаесети, пред неговото повлекување на 28 февруари.

Над сто илјади верници присуствуваа на неделното обраќање на папата Бенедикт Шеснаесети

Алфа - 17.02.2013

Над сто илјади верници присуствуваа на плоштадот Свети Петар во Рим на еден од последните јавни настапи на папата Бенедикт Шеснаесети, пред неговото повлекување на 28 февруари.

За папството на папата Бенедикт XVI

Нова ТВ - 17.02.2013

Папата ја изгуби контролата над црквата и дигна раце од задкулисните игри на римските кардинали во Ватикан. Репортажа на "Хоризонти" ...

Папата ќе го напушти Ватикан со хеликоптер

Капитал - 17.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти ќе го напушти Ватикан на 28 февруари во 17 часот и со хеликоптер ќе биде превезен до папската летна резиденција Кастел Гандолфо, 30 километри оддалечена од Рим.

Монсињор Циримотиќ: Оставката на папата е херојство

Алфа - 17.02.2013

Секој верник треба да го поздрави повлекувањето на папата Бендикт штеснаесетти. Тоа за нас претставува херојство, еден голем чин што големите луѓе го прават од љубов кон црквата, смета Монсињор Антун ...

Над сто илјади верници присуствуваа на неделното обраќање на папата Бенедикт Шеснаесети

Либертас - 17.02.2013

Над сто илјади верници присуствуваа на плоштадот Свети Петар во Рим на еден од последните јавни настапи на папата Бенедикт Шеснаесети, пред неговото повлекување на 28 февруари.

Над сто илјади верници на неделното обраќање на папата Бенедикт

Денешен - 17.02.2013

Над сто илјади верници присуствуваа на плоштадот Свети Петар во Рим на еден од последните јавни настапи на папата Бенедикт Шеснаесети, пред неговото повлекување на 28 февруари.

Над сто илјади верници го следеа Папата на едно од последните обраќања

Република - 17.02.2013

Повеќе од сто илјади верници присуствуваа на плоштадот „Свети Петар“ во Рим на еден од последните јавни настапи на папата Бенедикт Шеснаесети, пред неговото повлекување на 28 февруари.

Опра за папа!

Вечер Прес - 17.02.2013

По изненадната оставка на папата Бенедикт XVI, многумина почнаа да се обложуваат околу тоа кој ќе биде идниот поглавар на Католичката црква.

Над сто илјади верници присуствуваа на неделното обраќање на папата

Н.Македонија - 17.02.2013

Над сто илјади верници присуствуваа на плоштадот Свети Петар во Рим на еден од последните јавни настапи на папата Бенедикт Шеснаесети, пред неговото повлекување на 28 февруари Папата ја рецитираше ...

Како се бира нов папа?

Идивиди - 17.02.2013

Следниот месец во Ватикан ќе се изврши уште еден избор на нов поглавар на католичката црква. “Бел, бел чад“ одушевено извикуваа скоро 40.000 луѓе во понеделникот на 18.април 2005 година, нешто по 20 ...

Урби ет орби

Дневник - 16.02.2013

Репортерот што ја објави оставката на папата Бенедикт Шеснаесетти имаше ексклузивна вест затоа што го разбра обраќањето на латински, додека другите новинари чекаа да го добијат официјалниот превод од ...

Можен е поскорешен избор на новиот Папа

Deutsche Welle - 16.02.2013

Ватикан информираше денеска дека конклавата за избор на наследник на папата Бенедикт 16-ти би можела да почне пред 15 март, ако доволно кардинали се во Рим за да го изберат новиот поглавар на ...

Можно е изборот на нов папа да се оддржи порано од предвиденото

24 Вести - 16.02.2013

Ватикан ја дозволува можноста конклавата на која треба да се избере новиот папа, по повлекувањето на Бенедикт Шеснаесети, да почне пред 15 март, ако доволно кардинали бидат во Рим за изборот, ...

Можно е конклавата за избор на нов папа да се оддржи порано од предвиденото

Дневник - 16.02.2013

Ватикан ја дозволува можноста конклавата на која треба да се избере новиот папа, по повлекувањето на Бенедикт Шеснаесети, да почне пред 15 март, ако доволно кардинали бидат во Рим за изборот, ...

Избор на нов папа може да се одржи порано од предвиденото

Сител - 16.02.2013

Ватикан ја дозволува можноста конклавата на која треба да се избере новиот папа, по повлекувањето на Бенедикт Шеснаесети, да почне пред 15 март, ако доволно кардинали бидат во Рим за изборот, ...

Конклавата за избор на новиот папа пред 15 март?

Р.С.Европа - 16.02.2013

Ватикан ја разгледува можноста конклавата на која треба да биде избран новиот папа да почне пред 15 март, односно пред терминот кој е предвиден во процедурата во случај на повлекувањето на поглаварот ...

Можно е изборот на нов Папа да се одржи порано

Press24 - 16.02.2013

Ватикан ја дозволува можноста конклавата на која треба да се избере новиот папа, по повлекувањето на Бенедикт Шеснаесети, да почне пред 15 март, ако доволно кардинали бидат во Рим за изборот, ...

Можен е поскорешен избор на новиот папа

+инфо - 16.02.2013

Ватикан ја дозволува можноста конклавата на која треба да се избере новиот папа, по повлекувањето на Бенедикт Шеснаесетти, да почне пред 15 март, ако доволно кардинали бидат во Рим за изборот, ...

Ватикан: Можно е конклавата за избор на нов папа да се оддржи порано од предвиденото

А1 On - 16.02.2013

Ватикан ја дозволува можноста конклавата на која треба да се избере новиот папа, по повлекувањето на Бенедикт Шеснаесети, да почне пред 15 март, ако доволно кардинали бидат во Рим за изборот, ...

Ватикан: Конклавата за избор на нов папа може да се одржи порано

Курир - 16.02.2013

Ако доволно кардинали бидат во Рим за изборот, Ватикан ја дозволува можноста конклавата на која треба да се избере новиот папа, по повлекувањето на Бенедикт Шеснаесетти, да почне пред 15 март, ...

Можен е поскорешен избор на новиот папа

Либертас - 16.02.2013

Ватикан ја дозволува можноста конклавата на која треба да се избере новиот папа, по повлекувањето на Бенедикт Шеснаесетти, да почне пред 15 март, ако доволно кардинали бидат во Рим за изборот, ...

Новиот папа може да биде избран и пред 15 март

Република - 16.02.2013

Изборот на новиот поглавар на Римокатоличката црква може да се одржи и пред 15 март, ако во Рим до тогаш пристигнат доволен број кардинали, најавија од Ватикан.

Ватикан: Можно е конклавата за избор на нов папа да се оддржи порано

Денешен - 16.02.2013

Ватикан ја дозволува можноста конклавата на која треба да се избере новиот папа, по повлекувањето на Бенедикт Шеснаесети, да почне пред 15 март, ако доволно кардинали бидат во Рим за изборот, ...

Нов Папа ќе се бира пред 15-ти март?

Sky - 16.02.2013

Ватикан ја отвори можноста за избор за нов поглавар на Римокатоличката црква пред 15-ти март. Порано од Ватикан проструи информација дека наследникот на Бенедикт ќе биде избран на 15-ти наредниот ...

Инвазија на верници на Ватикан

Н.Македонија - 16.02.2013

Во Рим допатувале верници од целиот свет за утре да го видат папата Бенедикт на Плоштадот Св. Петар Повеќе од 150 илјади верници од целиот свет се очекуваат во недела во Ватикан на традиционалниот ...

Светот и понатаму се врти

Утрински - 15.02.2013

Тодор Пендаров Неделава светската сцена е во знакот на оставката на папата Бенедикт XVI. Оставката, која за околу 1,2 милијарди католички верници беше вистински шок, бидејќи вакво нешто во историјата ...

Европските цркви се сe попразни

Дневник - 15.02.2013

Kардиналот Турксон смета дека на Ватикан му се потребни обнова и подобрување на имиџот во јавноста, кој е нарушен по последните педофилски и корупциски скандали Kардиналот за кој се верува дека ќе ...

Како се бира нов папа?

Нетпрес - 15.02.2013

Следниот месец во Ватикан ќе се изврши уште еден избор на нов поглавар на католичката црква. “Бел, бел чад“ одушевено извикуваа скоро 40.000 луѓе во понеделникот на 18.април 2005 година, нешто по 20 ...

Како се инаугурира Папа?

Нетпрес - 15.02.2013

Знаете ли кој ги избира имињата на Папите и со што се соочуваат при изборот? Францускиот весник “Фигаро“ одговара на сите прашања. Со своето име папата Бенедикт XVI и му одаде почит на Св.

Еве дел од причините зошто папата го напушта престолот од Ватикан?

Press24 - 15.02.2013

Дел од тајните кои што се вртеа во јавноста како шпекулации во последните неколку денови за тоа зошто Папата си заминва од престолот на Римокатоличката Црква полега полека излегуваат на површина Една ...

Последната молитвна на папата Бенедикт Шеснаесетти на 24 февруари

Сител - 15.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти кој соопшти дека ќе се повлече од тронот на последниот ден од месецов, на 24 февруари ќе ја одржи последната молитва „Ангелус“ од прозорецот на својата резиденција.

Последната молитва како папа Бенедикт шеснаесетти ќе ја одржи на 24 февруари

Капитал - 15.02.2013

На 24 февруари, папата Бенедикт шеснаесетти, ќе ја одржи последната молитва Ангелус, од прозорецот на својата резиденција.

Последна молитва на Бенедикт Шеснаесетти

Курир - 15.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти кој соопшти дека ќе се повлече од тронот на последниот ден од месецов, на 24 февруари ќе ја одржи последната молитва „Ангелус“ од прозорецот на својата резиденција.

Последната молитва на папата Бенедикт Шеснаесетти на 24 февруари

+инфо - 15.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти кој соопшти дека ќе се повлече од тронот на последниот ден од месецов, на 24 февруари ќе ја одржи последната молитва „Ангелус“ од прозорецот на својата резиденција.

НВО од САД го обвинува папата за злосторства против човештвото

+инфо - 15.02.2013

Непрофитната правна група „Центар за уставни права“ од Њујорк го обвини папата Бенедикт Шеснаесетти за злосторства против човештвото, затоа што ги прикривал католички свештеници обвинети за ...

Американска НВО го обвинува папата за злосторства против човештвото

Сител - 15.02.2013

Непрофитната правна група „Центар за уставни права“ од Њујорк го обвини папата Бенедикт Шеснаесетти за злосторства против човештвото, затоа што ги прикривал католички свештеници обвинети за ...

Таен документ го открива името на кардиналот кој може да го наследи Бенедикт XVI

Таратур - 15.02.2013

Извештајот на кардиналската комисија која ја формираше Бенедикт XVI беше толку грозен што тоа беше капката која ја прелеа чашата и го убеди Рацингер дека мора да го напушти папскиот престол.

Тајните на Папата

Оff.net - 15.02.2013

Со исклучок на документите кои се појавија во јавноста во 2012. Ватикан до сега успеваше крајно вешто да го спречи излегувањето на информациите во јавност. Сега откако Бенедикт XVI.

Последната молитвна на папата Бенедикт Шеснаесетти на 24 февруари

Локално - 15.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти кој соопшти дека ќе се повлече од тронот на последниот ден од месецов, на 24 февруари ќе ја одржи последната молитва „Ангелус“ од прозорецот на својата резиденција.

Како се инаугурира Папа?

Точка - 15.02.2013

Знаете ли кој ги избира имињата на Папите и со што се соочуваат при изборот? Францускиот весник “Фигаро“ одговара на сите прашања. Со своето име папата Бенедикт XVI и му одаде почит на Св.

Последната молитва на папата на 24 февруари

Sky - 15.02.2013

На 24. февруари, папата Бенедикт Шеснаесетти ќе ја одржи последната молитва „Ангелус“ од прозорецот на својата резиденција.

Папата Бенедикт Шеснаесетти со последна молитва на 24 февруари

Денешен - 15.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти кој соопшти дека ќе се повлече од тронот на последниот ден од месецов, на 24 февруари ќе ја одржи последната молитва „Ангелус“ од прозорецот на својата резиденција.

Барање до Меѓународниот кривичен суд папата да одговара за злосторства против човештвото

Република - 15.02.2013

Непрофитната правна група „Центар за уставни права“ од Њујорк го обвини папата Бенедикт Шеснаесетти за злосторства против човештвото, затоа што ги прикривал католички свештеници обвинети за ...

Американската HBO го обвинуваат папата за педофилија

Локално - 15.02.2013

Непрофитната правна група „Центар за уставни права“ од Њујорк го обвини папата Бенедикт Шеснаесетти за злосторства против човештвото, затоа што ги прикривал католички свештеници обвинети за ...

НВО од САД го обвинува папата за злосторства против човештвтото

Денешен - 15.02.2013

Лондонскиот „Дејли телеграф“ објави дека непрофитната правна група „Центар за уставни права“ од Њујорк го обвини папата Бенедикт Шеснаесетти за злосторства против човештвото, затоа што ги прикривал ...

Зошто се повлече Папата?

Идивиди - 15.02.2013

Рим, 14 февруари 2013 (МИА) - Последниот поттик, што го убеди папата Бенедикт Шеснаесетти да се повлече бил извештајот на тројцата кардинали од Ватикан, задолжени од него да спроведат истрага за ...

Папата обвинет за злосторства против човештвтото

Идивиди - 15.02.2013

Лондон, 15 февруари 2013 (МИА) - Непрофитната правна група „Центар за уставни права“ од Њујорк го обвини папата Бенедикт Шеснаесетти за злосторства против човештвото, затоа што ги прикривал католички ...

Папата бара поддршка за својата одлука

Утрински - 14.02.2013

ВАТИКАН – Папата Бенедикт, во своите први јавни коментари откако најави дека ќе стане првиот папа низ вековите што поднесува оставка, вчера изјави дека е целосно свесен за сериозноста на својата ...

Зошто папите си ги менуваат имињата?

24 Вести - 14.02.2013

Папата Бенедикт 16, по 28 февруари се повлекува во манастир во самоизолација, бидејќи сака да си ја врати духовната енергија.

Молете се за мене, црквата и за новиот папа

Дневник - 14.02.2013

По повлекувањето на папата на 28 февруари, сите предмети стриктно поврзани со него ќе бидат укинати. Меѓу нив е и прстенот на папата, кој се користи како печат, а кој, според традицијата, се уништува ...

Зошто кардиналите кога стануваат папи ги менуваат имињата?

Таратур - 14.02.2013

„Како сакате да се викате?“ - е искреното и отворено прашање кое му се поставува на новоизбраниот папа од водачот на конклавата, веднаш откако ќе биде одобрен неговиот избор.

Breast riot во Нотр Дам

Окно - 14.02.2013

Осум активистки на феминистичката група Фемен се разголеа во познатата катедрала Нотр Дам во Париз, одбележувајќи го на својот препознатлив начин заминувањето на папата Бендикт XVI со извици „Го нема ...

Кардиналите ќе изберат нов Папа најдоцна до 31 март

Нетпрес - 14.02.2013

Нов Папа најверојатно ќе биде избран до католичкиот Велигден, соопштил портпаролот на Ватикан, отецот Федерико Ломбарди, јавуваат италијанските медиуми, пренесува Нетпрес.

Папата ја одржа последната миса

Макфакс - 14.02.2013

Папата Бенедикт XVI во вторникот, на почетокот на велигденски пости за католиците, ја одржа својата последна миса како поглавар на Римокатоличката црква.

Потенцијалниот црн папа: Кој и да го наследи Бенедикт XVI ќе има тешка задача

Нетпрес - 14.02.2013

Шеесет и четиригодишниот кардинал Петер Турксон од Гана, во медиумите во последните денови најчесто се споменува како кандидат за нов папа.

Зошто папите си ги менуваат имињата

Сител - 14.02.2013

„Како сакате да се викате?“ - ова искрено прашање му се поставува на новоизбраниот папа од кардиналот, доајенот на конклавата, веднаш откако ќе биде одобрен неговиот избор.

Што ќе прави папата кога ќе замине во пензија?

МКД - 14.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти на крајот на месецов ќе си замине од должноста на поглавар на Католичката црква, но се поставува прашањето што ќе се случи со него откако ќе замине во пензија.

„Црниот папа“ планира да ги преобрази хомосексуалците

А1 On - 14.02.2013

Кардиналот кој има голема можност да го наследи Бенедикт XVI и да стане „прв црн папа“, 64-годишниот Петер Турксон од Гана, за британскиот „Дејли телеграф“ објаснува како ќе изгледа неговиот папски ...

Папата ја повредил главата за време на посетата на Мексико

А1 On - 14.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти ја повреди главата за време на посетата на Мексико и Куба во март 2012, но тоа нема “суштинска” улога во одлуката да поднесе оставка, соопшти денеска Ватикан.

Папата ја повредил главата во Мексико

Press24 - 14.02.2013

При посетата на Мексико Папата Бенедик Шеснаесетти ја имал повредено главата, но како што пренесуваат од Ватикан тоа нема „суштинска“ улога во одлуката тој да си замине од престолот на ...

Шинед О’Конор: Папата Бенедикт XVI одамна требаше да даде отказ

Кирилица - 14.02.2013

Шинед О’Конор: Папата Бенедикт XVI одамна требаше да даде отказ Ирската пеачка смета дека Папата Бенедикт XVI одамна требаше да си отиде бидејќи не ја извршуваше добро својата работа.

„Панорама“: Папата се повлече поради интригите и конфликтите во Ватикан

Сител - 14.02.2013

Последниот поттик, што го убеди папата Бенедикт Шеснаесетти да се повлече бил извештајот на тројцата кардинали од Ватикан, задолжени од него да спроведат истрага за објавувањето на папските документи ...

Турксон ќе ја преобрати геј популацијата ако стане папа

+инфо - 14.02.2013

Африканскиот кардинал Питер Турксон (64), засега има најголеми шанси да стане нов папа и да седне на Светата столица Тој за британските медиуми откри каква ќе биде црквата и Ватикан, доколку тој биде ...

„Панорама“: Папата се повлече поради интригите и конфликтите во Ватикан

Локално - 14.02.2013

Последниот поттик, што го убеди папата Бенедикт Шеснаесетти да се повлече бил извештајот на тројцата кардинали од Ватикан, задолжени од него да спроведат истрага за објавувањето на папските документи ...

Папата се повлече поради интригите и конфликтите во Ватикан

Вечер Прес - 14.02.2013

Последниот поттик, што го убеди папата Бенедикт Шеснаесетти да се повлече бил извештајот на тројцата кардинали од Ватикан, задолжени од него да спроведат истрага за објавувањето на папските документи ...

Зошто папите си ги менуваат имињата

Локално - 14.02.2013

„Како сакате да се викате?“ - ова искрено прашање му се поставува на новоизбраниот папа од кардиналот, доајенот на конклавата, веднаш откако ќе биде одобрен неговиот избор.

Овие се 14-те можни наследници на Бенедикт XVI

МК News - 14.02.2013

Откако Бенедикт XVI даде отказ и замина од папскиот почнаа шпекулациит за неговите можни наследници. Листата на потенцијални кандидати експертите ја сведоа на 14 имиња: Клаудио Хименес -Б разил Оскар ...

Папата се повлекол поради интригите и конфликтите во Ватикан

Бриф - 14.02.2013

Последниот поттик да се повлече од функцијата за папата Бенедикт Шеснаесетти бил извештајот на тројцата кардинали од Ватикан, задолжени од него да спроведат истрага за објавувањето на папските ...

Зошто папите си ги менуваат имињата?

Бриф - 14.02.2013

„Како сакате да се викате?“ – ова искрено прашање му се поставува на новоизбраниот папа од кардиналот, доајенот на конклавата, веднаш откако ќе биде одобрен неговиот избор.

„Панорама“: Папата Бенедикт се повлече поради интригите и конфликтите во Ватикан

Денешен - 14.02.2013

Италијанското списание „Панорама“ објави дека последниот поттик, што го убеди папата Бенедикт Шеснаесетти да се повлече бил извештајот на тројцата кардинали од Ватикан, задолжени од него да спроведат ...

Финансиските предизвици пред следниот папа

Бизнис Вести - 14.02.2013

Во Институтот за верски активности, како што е официјалното име на ватиканската банка, се отворени околу 33 400 сметки. Тој опслужува околу 500 жители на градот и илјадници добротворни католички ...

Кардиналите ќе изберат нов Папа најдоцна до 31 март

Точка - 14.02.2013

Нов Папа најверојатно ќе биде избран до католичкиот Велигден, соопштил портпаролот на Ватикан, отецот Федерико Ломбарди, јавуваат италијанските медиуми.

Потенцијалниот црн папа: Кој и да го наследи Бенедикт XVI ќе има тешка задача

Точка - 14.02.2013

64-годишниот кардинал Петер Турксон од Гана, во медиумите во последните денови најчесто се споменува како кандидат за нов папа.

Бенедикт Шеснаесетти: Заминувам во интерес на Католичката црква

Н.Македонија - 14.02.2013

Римокатоличкиот поглавар, папата Бенедикт Шеснаесетти, во првото обраќање до јавноста по напуштањето на функцијата порача дека тоа го сторил во интерес на црквата - Свесен сум за тежината на мојата ...

Панорама: Папата се повлече поради интригите во Ватикан

Н.Македонија - 14.02.2013

- Последниот поттик, што го убеди папата Бенедикт Шеснаесетти да се повлече бил извештајот на тројцата кардинали од Ватикан, задолжени од него да спроведат истрага за објавувањето на папските ...

Ќе ја преобрати геј популацијата ако стане папа

Н.Македонија - 14.02.2013

Африканскиот кардинал Питер Турксон (64), засега има најголеми шанси да стане нов папа и да седне на Светата столица Тој за британските медиуми откри каква ќе биде црквата и Ватикан, доколку тој биде ...

Ќе има ли бел чад за црн папа?

Дневник - 13.02.2013

Додека се прават анализи што придонело папата да поднесе оставка, а има многу материјал за шпекулирање, се прават и предвидувања кој ќе седне на Светата столица - прогнозите, предвидувањата и ...

„Фемен“ ја прослави оставката на Папата Бенедикт 16

Канал5 - 13.02.2013

Девет жени членки на украинската феминистичка организација „Фемен“, познати по протестите во топлес,денеска го удираа големото црковно звоно во катедралата Норт Дам во Париз,сакајќи на тој начин да ...

Папата се обраќа во Ватикан

Канал5 - 13.02.2013

Очите на католичкиот свет се свртени кон базиликата Свети Петар, каде што во моментов папата Бенедикт 16-ти се обраќа, прв пат откако најави оставка.

Папата се повлекува „за добро на црквата“

Deutsche Welle - 13.02.2013

Папата Бенедикт 16. им се заблагодари на верниците за љубовта и молитвите со кои го следеле неговиот Понтификат. Тој рече дека заминува од функцијата „за добро на црквата“.

Папата Бенедикт 16 вели дека оставката е за добро на црквата

24 Вести - 13.02.2013

Папата Бенедикт 16 за прв пат по објавувањето на одлуката за негово повлекување денеска се појави во јавноста. Тој им се обрати на верниците, кои масовно се собраа пред Светата столица за да го видат ...

Последна миса: се повлекувам за добро на црквата

Телма - 13.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти им се заблагодари денеска на верниците за нивната љубов и молитвите, во своето прво појавување во јавноста, откако ја објави својата оставка.

Солзи и овации за папата - Бенедикт 16 се обрати за последен пат

Канал5 - 13.02.2013

Петер Турксон не ги крие амбициите да стане првиот Африканец на чело на Светата столица, откако медиумите го посочија за најсериозен кандидат за папскиот престол.

Кардиналите ќе се соберат по 15 март за избор на нов папа

24 Вести - 13.02.2013

Собранието на кардиналите - Конклава, кое ќе го избира наследникот на папата Бенедикт Шеснаесетти, ќе се собере не порано од 15 март, соопшти денеска Ватикан.

Кардиналите ќе се соберат по 15 март за избор на Папа

24 Вести - 13.02.2013

Папата Бенедикт 16. денеска им се заблагодари на верниците за љубовта и молитвите со кои го следеле неговиот Понтификат, кој трае од 2005 година.

Бенедикт Шестнаесетти - Свесен сум за тежината на својата одлука

Утрински - 13.02.2013

Папата Бенедикт Шестнаесетти изјави денеска во првото обраќање во јавноста, откако најави дека се повлекува од функцијата дека е свесен за тежината на својата одлука, но и дека се чувствува дека ја ...

Што е потребно за папа во 21 век

Утрински - 13.02.2013

Следниот поглавар на римокатолиците ќе мора внимателно да ја бира неговата публика и да реши како најдобро да комуницира со неа ВАТИКАН - Со векови, работното место на папата беше релативно погодна ...

ВИДЕО: Стоечки овации за Папата Бенедикт 16-ти

Нетпрес - 13.02.2013

Папата Бенедикт 16-ти беше поздравен со стоечки овации при неговот прво појавување по објавата дека ќе се повлече од извршување на должностите како поглавар на Римокатоличката црква на 28-ми февруари.

Ватикан - секс, тужби и скандали се причини за оставката на папата?

Курир - 13.02.2013

Одлуката на Бенедикт, која што тој ја опиша како “од огромна важност за животот на црквата” го одблежува првото повлекување по она на Папата Грегори Седумнаесетти, кој во 1415 се повлекол од ...

Конклавата за избор на нов папа ќе започне по 15 март

Inpress - 13.02.2013

Ватикан, 13. февруари 2013 (ИНПРЕС) Конклавата, на која ќе се избере новиот папа, ќе започне на 15 март, соопшти портпаролот на Ватикан на прес-конференција, прва по одлуката на папата Бенедикт XVI ...

Конклавите за избор на новиот Папа ќе започнат на 15-ти март

Макфакс - 13.02.2013

Конклавите (советот на кардиналите кој се состанува за избор на папа) на коишто кардиналите ќе одлучуваа за наследникот на папата Бенедик Шеснаесетти, траба да започнат „најдоцна до 15-ти март", ...

Најмалку 10 кандидати, само една Света столица

Оn.net - 13.02.2013

Дали следниот Папа ќе биде оној што јаде со просјаци и има Фејсбук профил, или оној што го подржува Окупирај го Вол Стрит и користењето кондоми.

РПЦ се надева на развивање на православно-католичките врски со новиот римски папа

Руска реч - 13.02.2013

Во Московската патријаршија, решението на папата Бенедикт XVI да го напушти престолот го нарекуваат „акт на лична храброст и смирение“ и се надеваат дека неговиот наследник ќе „продолжи по истиот ...

Капите на папата Бенедикт XVI

Капитал - 13.02.2013

Уште додека беше надбискуп Јозеф Рацингер, но и откако ја наследи светата столица во 2005 година, папата Бенедикт XVI продолжи да покажува силни афинитети кон стилизираните капи.

Педофили и убијци - најлошите папи во историјата

Факултети - 13.02.2013

Заминувањето на папата Бенедикт Шеснаесетти шокираше многумина, поради тоа што ова е втор ваков потег во историјата, сепак, сето ова не е ништо во споредба со она што се случило во историјата, а ...

Папата имал тајна операција на срцето

Нетпрес - 13.02.2013

Ватикан открива дека неодамна е заменета батеријата на пејсмејкерот на Папата Бенедикт 16-ти, но дека тоа не влијаело на донесување на одлуката за оставка, објави Ал Џезира.

Сите афери во времето на Папата Бенедикт Шеснаесетти

Press24 - 13.02.2013

Заминувањето на Папата Бенедикт Шеснаесетти од Католичката црква многумина го поврзуваат со разоткривањето на големиот број на затскриени афери кои што ја потресоа црквата во изминатите неколку ...

Папата тајно го оперирал срцето

+инфо - 13.02.2013

Ватикан открива дека неодамна е заменета батеријата на пејсмејкерот на папата Бенедикт Шеснаесетти, но дека тоа не влијаело на донесување на одлуката за оставка, објави Ал Џазира.

Последна миса на Папата пред заминување

Нова ТВ - 13.02.2013

Папата Бенедикт XVI за прв пат ќе се појави во јавноста, по обајвување на своето повлекување од должноста Свет Отец и духовен водач на 1,2 милијарди католици.

Кардиналите по 15-ти март ќе го избираат новиот папа

Курир - 13.02.2013

Собранието на кардиналите - Конклава, кое ќе го избира наследникот на папата Бенедикт Шеснаесетти, ќе се собере не порано од 15 март, соопшти денеска Ватикан.

Папата Бенедикт 16: мојата оставка за добро на црквата

Р.С.Европа - 13.02.2013

Папата Бенедикт 16 во првото појавување во јавноста откако ја најави својата сотавка денеска изјави дека се повлекува за, како што рече, „доброто на црквата“.

Кардиналите ќе се соберат по 15 март за избор на нов папа

Сител - 13.02.2013

Собранието на кардиналите - Конклава, кое ќе го избира наследникот на папата Бенедикт Шеснаесетти, ќе се собере не порано од 15 март, соопшти денеска Ватикан.

Бенедикт: Дадов оставка за доброто на црквата

+инфо - 13.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти, денеска, во првото појавување во јавноста откако ја најави својата оставка изјави дека се повлекува за доброто на црквата.

ВИДЕО: Папа - Заминувам поради доброто на црквата

Нетпрес - 13.02.2013

Папата Бенедикт VI им се заблагодари на верниците за нивната “љубов и молитви“ во текот на своето прво обраќање за јавноста откако соопшти дека ќе поднесе оставка.

Избор на нов папа по 15 март

+инфо - 13.02.2013

Собранието на кардиналите - Конклава, кое ќе го избира наследникот на папата Бенедикт Шеснаесетти, ќе се собере не порано од 15 март, соопшти денеска Ватикан.

Бенедикт Шеснаесети: Свесен сум за тежината на мојата одлука

Press24 - 13.02.2013

„Одлуката да се повлечат ја донесов поради доброто на црквата“, изјавил Бенедикт Шеснаесетти во пресрет со верниците во дворот за аудијенција во Ватикан Тој изјави дека е уверен дека римокатоличката ...

Бенедикт Шестнаесетти: Свесен сум за тежината на својата одлука

Сител - 13.02.2013

Папата Бенедикт Шестнаесетти изјави денеска во првото обраќање во јавноста, откако најави дека се повлекува од функцијата дека е свесен за тежината на својата одлука, но и дека се чувствува дека ја ...

Бенедикт 16-ти: Свесен сум за тежината на мојата одлука

Курир - 13.02.2013

Папата Бенедикт Шестнаесетти изјави денеска во првото обраќање во јавноста, откако најави дека се повлекува од функцијата дека е свесен за тежината на својата одлука, но и дека се чувствува дека ја ...

Џована Кири новинарката која прва ја објави веста за одлуката на Папата

Макфакс - 13.02.2013

Новинарката на италијанската новинска агенција Џована Кири, долгогодишна известувачка од Ватикан, во понеделникот стана славна во новинарските кругови, но и пошироко, бидејќи благодарејќи на ...

Отворена трката за наследникот на Бенедикт

А1 On - 13.02.2013

Оставката на папата Бенедикт XVI отвори врати за негови можни наследници од конзервативни кардинали од Милано до кандидати од Гана и повеќе Латиноамериканци.

Бенедикт Шестнаесетти: Свесен сум за тежината на својата одлука

А1 On - 13.02.2013

Папата Бенедикт Шестнаесетти изјави денеска во првото обраќање во јавноста, откако најави дека се повлекува од функцијата дека е свесен за тежината на својата одлука, но и дека се чувствува дека ја ...

Конкалва ќе започне на 15 март кога ќе се избира новиот Папа

Press24 - 13.02.2013

Конклава - собранието на кардиналите ќе одржи средба не порано од 15 март, кога ќе го избира наследникот на папата Бенедикт Шеснаесетти Конклавата ќе го избира новиот поглавар на Римокатоличката ...

Топ пет најконтраверзни папи во историјата

Нетпрес - 13.02.2013

Повлекувањето на папта Бенедикт XVI предизвика голем шок за домашната и сетската јавност. Веста е уште по шокантна бидејќи тој е првиот Папа кој по 600 години поднел оставка од таа функција.

Педофили, садисти и масовни убијци: Ова се 10 папи од пеколот

МК News - 13.02.2013

Екипата на сајтот „Од“ ги проучувала досиејата на папите низ историјата, а овие десет се нашле на самиот врв. Стефан VI Неговата „кариера“ траела кратко, но за тоа време успеал да се наметне како ...

Папата имал тајна операција на срцето

Точка - 13.02.2013

Ватикан открива дека неодамна е заменета батеријата на пејсмејкерот на Папата Бенедикт 16-ти, но дека тоа не влијаело на донесување на одлуката за оставка, објави Ал Џезира.

После 15 март кардиналите ќе избираат нов папа

Денешен - 13.02.2013

Собранието на кардиналите – Конклава, кое ќе го избира наследникот на папата Бенедикт Шеснаесетти, ќе се собере не порано од 15 март, соопшти денеска Ватикан.

Папата Бенедикт Шестнаесетти: Молете се за мене, за црквата и за идниот папа

Либертас - 13.02.2013

Папата Бенедикт Шестнаесетти денеска го одржа своето прво обраќање во јавноста, откако најави дека се повлекува од функцијата дека е свесен за тежината на својата одлука, но и дека се чувствува дека ...

Отворена трката за наследникот на Бенедикт

Либертас - 13.02.2013

Оставката на папата Бенедикт XVI отвори врати за негови можни наследници од конзервативни кардинали од Милано до кандидати од Гана и повеќе Латиноамериканци.

Папата побара поддршка од верниците

Бриф - 13.02.2013

Папата Бенедикт шеснаесети денеска во своето прво обраќање на јавноста по најавувањето на повлекувањето, изјави дека е свесен за тежината на својата одлука, но и со тоа дека му недостасува и духовна ...

Пет најконтроверзни носители на ватиканскиот трон

Точка - 13.02.2013

Повлекувањето на папата Бенедикт Шеснаесетти дојде како гром од ведро небо и дефинитивно ја шокираше светската јавност. Работата е толку интересна бидејќи Бенедикт Шеснаесетти е првиот папа кој после ...

Папата се обраќа во Ватикан

Локално - 13.02.2013

Папата Бенедикт 16 во моментов се обраќа за прв пат откако најави оставка, милијарда католици се свртени кон базиликата Свети Петар.

Нострадамус: Последниот папа ќе биде црнец!

Вечер Прес - 13.02.2013

Во пророштвото на светиот Малахија, еден од најголемите реформатори на ирската црква, кој го предвидел доаѓањето на сите папи, последен папа ќе биде Петар Римјанин, наследникот на Бенедикт.

Следете ја во живо последната миса на папата Бенедикт XVI

Вечер Прес - 13.02.2013

Папата Бенедикт XVI кој во понеделникот потполно неочекувано објави дека кон крајот на месецот ќе се повлече од должноста, денес со почеток во 17 часот служи миса која се одржува во базилката Свети ...

Папата ја губи духовната и физичката сила

Локално - 13.02.2013

Одлуката да се повлечат ја донесов за доброто на црквата, изјави папата во заминување на средба со верниците во салата за прием во Ватикан.

Заминувам за доброто на црквата

Вечер Прес - 13.02.2013

Папата Бенедикт XVI им се заблагодари на верниците за нивната "љубов и молитви" за време на своето прво обраќање до јавноста, откако соопшти дека ќе поднесе оставка.

Папа - Заминувам поради доброто на црквата

Точка - 13.02.2013

Папата Бенедикт VI им се заблагодари на верниците за нивната “љубов и молитви“ во текот на своето прво обраќање за јавноста откако соопшти дека ќе поднесе оставка.

Стоечки овации за Папата Бенедикт 16-ти

Точка - 13.02.2013

Папата Бенедикт 16-ти беше поздравен со стоечки овации при неговот прво појавување по објавата дека ќе се повлече од извршување на должностите како поглавар на Римокатоличката црква на 28-ми февруари.

Ни останува уште еден папа пред крајот на светот?

Н.Македонија - 13.02.2013

Повлекувањето на папата Бенедикт Шеснаесетти и шпекулациите за неговиот наследник ги отворија тајните на пророштвата што со години кружат зад црковните порти Пророкот свети Малахи од 12 век се смета ...

Бенедикт Шеснаесетти нема да се меша во изборот на неговиот наследник

Н.Македонија - 13.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти нема да се меша во изборот на неговиот наследник, но ќе биде на располагање доколку неговата помош биде потребна, изјави Георг Рацингер, брат на римокатоличкиот поглавар ...

Папата прв пат прозборе во јавноста по објавата дека заминува

Н.Македонија - 13.02.2013

Папата Бенедикт 16, денес во првото обраќање во јавноста откако го најави повлекувањето од функцијата, истакна дека е свесен за тежината на неговата одлука, но нагласи дека му снемува духовна и ...

Гром удри во Ватикан по оставката на папата!

Н.Македонија - 13.02.2013

Веднаш по соопштувањето на одлуката за оставката на римокатоличкиот поглавар, папата Бенедикт Шеснаесетти во Ватикан, со образложение дека веќе нема сила да ја извршува оваа функција, силен гром удри ...

Божја порака или коинциденција: Гром ја погоди базиликата Свети Петар во Ватикан

Канал5 - 12.02.2013

Вчера, на денот кога Папата Бенедикт 16 најави повлекување од Поглавар на Римокатоличката црква, куполата на базиликата Свети Петар во Ватика била погодена од гром.

Гром ја погоди базиликата Свети Петар по објавата на Папата дека се повлекува

24 Вести - 12.02.2013

Куполата на базиликата Свети Петар во Ватикан била погодена од гром само неколку часа по најавата на Папата Бенедикт 16 дека се повлекува од функцијата Поглавар на Римокатоличката црква.

Зошто си заминува Бенедикт 16?

Канал5 - 12.02.2013

Еден ден по неочекуваната одлука на папата Бенедикт 16 да си замине, се појавија првите нагаѓања што е причината за напуштањето на папската позиција.

(ВИДЕО) Гром во базиликата во Ватикан по оставката на папата?

Дневник - 12.02.2013

На интернет порталите и на социјалните мрежи се појавија фотографии и видео-снимка на кои се гледа како гром удира директно во врвот од базиликата „Св.Петар“ во Рим.

(ВИДЕО) По оставката на папата, гром удри во базиликата Свети Петар

Утрински - 12.02.2013

Во куполата на базиликата Свети Петар во Ватикан удри молња, а моментот беше и снимен. Откако папата Бендедик Шеснаесетти ја шокираше јавноста со неговата оставка, бура со дожд го погоди Рим, а тоа ...

Гром удри во базиликата „св.петар“ по оставката на Папата (видео)

Телма - 12.02.2013

Во куполата на базиликата Свети Петар во Ватикан удри молња, а тој момент е забележан и со фотографија,како и со видео, јавуваат агенциите.

Кој ќе го наследи папата?

Deutsche Welle - 12.02.2013

Најавата за повлекување од должноста на папата Бенедикт Шеснaесетти ги разгоре комбинациите за можниот наследник. Се бараат и нови правила на избор на нов папа.

Зошто Папата Бенедикт одлуката ја соопштил токму вчера?

Канал5 - 12.02.2013

Рутинскиот состанок на кардиналите кој бил закажан токму на 11 февруари бил иделна прилика за соопштување на одлуката. Папата не случајно го одбрал 11 февруари како ден кога ќе ја соопшти одлуката ...

Со голи гради демонстрирале во Богородичната црква во Париз

24 Вести - 12.02.2013

Десетина припаднички на феминистичкото здружение Фемен, со разголени гради протестираа во катедралата Нотр-Дам во Париз, во знак на протест против противењето на католичката црква на хомосексуалните ...

Оставката на папата ги покрена теориите за крајот на светот: Што предвидел Нострадамус!

Канал5 - 12.02.2013

Нострадамус предвидел дека црниот папа ќе биде претпоследниот папа пред крајот на светот. Сепак, книгата на Нострадамус „Centuriae“ е преполна со метафори кои секој може да ги толкува како што сака! ...

Ватикан со двајца папи и со потенцијални судири и делби во католичката црква

24 Вести - 12.02.2013

По оставката на папата Бенедикт 16 и изборот на нов поглавар на католичката црква, Ватикан ќе има двајца папи и ќе со ситуацијата на потенцијални судири и делби во Светиот стол и во црквата, пишува ...

Бенедикт Шеснаесетти нема да се меша во работата на наследникот

Телма - 12.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти нема да се меша во работата на својот наследник, откако одлучи да поднесе оставка на највисоката функција во Католичката црква, потврди денеска братот на Понтифот, Георг ...

Бенедикт - Папа од 20 век, без разбирање за третиот милениум

Deutsche Welle - 12.02.2013

Бенедикт 16 - човек на традицијата, теолошки Папа, ултраконзервативец. Зад себе остави Црква на која ретко кога и’ била толку потребна реформа - коментираат германските весници, по најавата за ...

Кој ќе го наследи папата?

Утрински - 12.02.2013

Најавата за повлекување од должноста на папата Бенедикт Шеснaесетти ги разгоре комбинациите за можниот наследник. Се бараат и нови правила на избор на нов папа Дебатата за реформа на врвот на ...

Бенедикт Шеснаесетти ќе живее во манастирот Кармел во рамки на Ватикан

Дневник - 12.02.2013

Новиот папа кој ќе го замени Бенедикт Шеснаесетти ќе биде избран веројатно во март, односно до Велигден кој католиците го одбележуваат на 31 март, јавуваат италијански медиуми.

Откако папата поднесе оставка во базиликата Свети Петар удри молња

Вест - 12.02.2013

Во куполата на базиликата Свети Петар во Ватикан удри молња, а тој момент е забележан и со фотографија, пишува www.news.com.au .

Бенедикт нема сила да биде папа

Дневник - 12.02.2013

Бенедикт Шеснаесетти седна на Светата столица во екот на најжестоката бура со која се соочи Kатоличката црква – скандалот со сексуалната злоупотреба на деца од страна на свештеници, но тоа беше само ...

Папата го шокираше светот со својата оставка

Утрински - 12.02.2013

Бенедикт XVI никогаш не ја достигна популарноста на неговиот претходник, а го следеа и скандали кои го отежнуваа неговото лидерство РИМ – Папата Бенедикт вчера го изненади светот со тоа што кажа дека ...

Човекот што сакаше да остане Јозеф Рацингер

Утрински - 12.02.2013

Бенедикт го презеде кормилото кога се кршеше една од најтешките бури со кои се соочи Католичката црква во последниве децении Причините за оставката не се познати.

Ватикан :Папата Бенедик XVI не заминува поради болест

Канал5 - 12.02.2013

Папата Бенедик XVI не ја напушта Светата столица поради болест ,изјави отец Федерико Ломбарди ,дикеторот на Канцеларијата за медиуми во Ватикан.

Папа-уметност

Оff.net - 12.02.2013

Авторитетните фигури - а има ли поголем папа од папата? - се податни теми на уметнички дела, заради „гребење" на уметниците од славата на првите, но и заради желбата за пародичност и контроверзност, ...

ФОТО: Гром ја погоди базиликата по оставката на Папата

Курир - 12.02.2013

Папата Бенедикт XVI вчера го шокираше светот со својата оставка, а тој е првиот Папа којшто се повлекува од должност во последните 600 години.

„Фемен“ го прослави заминувањето на Папата Бенедикт ХVI

Press24 - 12.02.2013

Во чест на заминувањето на Папата Бенедикт Шеснаесетти, осум членки од феминистичката група Фемен денес, се соблекле голи во париската катедрала Нотр Дам Сите осум девојќи влегле заедно со група ...

Папата нема да се меша во изборот на неговиот наследник

Нова ТВ - 12.02.2013

Папата Бенедикт XVI нема да се меша во изборот на негов наследник после неговата шокантна одлука да се повлече на крајот од овој месец, јавува Би-Би-Си, повикувајќи на се изјавата на братот на Папата.

Ватикан со двајца папи и со потенцијални судири и делби во католичката црква

Сител - 12.02.2013

По оставката на папата Бенедикт 16 и изборот на нов поглавар на католичката црква, Ватикан ќе има двајца папи и ќе со ситуацијата на потенцијални судири и делби во Светиот стол и во црквата, пишува ...

Овие се 14-те можни наследници на Бенедикт XVI

Таратур - 12.02.2013

Откако вчера Бенедикт XVI го изненади светот со својата ненадејна објава за негово повлекување од папскиот престол на крајот од овој месец поради старост и физичка неподобност, светските медиуми ...

Молња удри во базиликата „Св.Петар" на денот на повлекување на Папата

Макфакс - 12.02.2013

На денот кога папата Бенедикт XVI реши да се повлече, куполата на базиликата „Свети Петар" во ватикан била погодена од молња, пренесуваат светските медиуми.

Сите афери на папата Бенедикт XVI

Капитал - 12.02.2013

Осум години папата Бенедикт XVI беше најмоќен човек на католичката црква. Овој период беше одбележан со некои позитивни работи, но и контроверзни, потсетуваат светските медиуми по вчерашната шокантна ...

Сите афери од времето на Бенедикт XVI

Нетпрес - 12.02.2013

Осум години папата Бенедикт XVI е најмоќен човек на Католичката црква. Тој период го обележале позитивни, но и неколку конзервативни случувања.

ФОТО: По најавата за оставка - гром ја удри Базиликата Св. Петар во Ватикан

Сител - 12.02.2013

Папата Бенедикт XVI е првиот папа кој во последните 600 години поднесува оставка. Синоќа, по најавата за поднесување на оставка, Базиликата Св. Петар во Ватикан беше погодена од гром.

Гром го "поздрави" Папата (фото)

ЗаЗабава - 12.02.2013

Фотографијата на која е овековечен громот кој ја погодува црквата Свети Петар на денот на објавата на Папата дека се откажува од својата должност, се прошири низ социјалните мрежи.

Ватикан со двајца папи и со потенцијални судири и делби во католичката црква

Таратур - 12.02.2013

По оставката на папата Бенедикт 16 и изборот на нов поглавар на католичката црква, Ватикан ќе има двајца папи и ќе соочи со ситуацијата на потенцијални судири и делби во Светиот стол и во црквата, ...

Папата објави повлекување, во базиликата Св.Петар удри гром (видео)

Таратур - 12.02.2013

На денот кога Бенедикт XVI го најави своето повлекување од папскиот престол, во текот на невремето кое владееше над Ватикан гром го погоди врвот на базиликата Свети Петар.

Папата Бенедикт XVI: Телото и умот ми се слаби за да продолжам

Нетпрес - 12.02.2013

Во ера на 24-часовна покриеност на вести, бесконечен проток на информации, ширење на новостите со брзина на светлината, многу често се случува да не веруваме во она што ќе го прочитаме или слушнеме.

ФОТО: Знак од небото?!

А1 On - 12.02.2013

Гром удри во куполата на базиликата „Свети Петар“ во Ватикан, на истиот ден кога Папата Бенедикт XVI го објави своето повлекување. Одлуката ги изненади дури и неговите најблиски соработници.

Откако папата поднесе оставка, во базиликата Свети Петар удри молња

Алфа - 12.02.2013

Во куполата на базиликата Свети Петар во Ватикан удри молња, а тој момент е забележан и со фотографија, пишува news.com. au.

ВИДЕО: Гром во црквата во Ватикан по оставката на папата?

Press24 - 12.02.2013

На социјалните мрежи деновиве се појавија видеo снимки и фотографии на кои може да се види како гром удира директно во врвот на базиликата „Св.

По оставката на Папата гром удри во куполата на св. Петар

Нова ТВ - 12.02.2013

Откако Папата Бендедик Шеснаесетти ја шокираше јавноста со неговата оставка, бура со дожд го погоди Рим, а тоа што следеше, некои го толкуваат како знак.

Сите афери во времето на папата Бенедикт Шеснаесетти

Кајгана - 12.02.2013

Осум години папата Бенедикт Шеснаесетти беше најмоќниот човек на Католичката црква, а неговиот период го одбележаа неколку позитивни, но и контроверзни работи.

Ватикан со двајца папи и со потенцијални судири и делби

Кирилица - 12.02.2013

Ватикан со двајца папи и со потенцијални судири и делби По оставката на папата Бенедикт 16 и изборот на нов поглавар на католичката црква, Ватикан ќе има двајца папи и ќе се соочи со ситуација на ...

ФОТО: ФЕМЕН со голи гради ја прославува оставката на Папата

Курир - 12.02.2013

Во знак на протест против противењето на католичката црква на хомосексуалните бракови и во знак на прослава на оставката на папата Бенедикт Шеснаесетти, десетина припаднички на феминистичкото ...

Гром ја погоди базиликата Свети Петар

+инфо - 12.02.2013

Куполата на базиликата Свети Петар во Ватикан била погодена од гром само неколку часа по најавата на Папата Бенедикт 16 дека се повлекува од функцијата Поглавар на Римокатоличката црква.

А сега, теориите на заговор околу папата

МКД - 12.02.2013

Откако папата Бенедикт Шеснаесетти вчера го најави своето повлекување, медиумите веднаш ги анализираа неговата оставштина и причините за оставката.

Aферите на Бенедикт Шеснаесетти

+инфо - 12.02.2013

Осум години папата Бенедикт Шеснаесетти е најмоќен човек на Католичката црква. Тој период го обележале позитивни, но и неколку конзервативни случувања.

Фемен топлес го прославува заминувањето на папата (ФОТО)

МКД - 12.02.2013

Осум членки на феминистичката група Фемен денес, „прославувајќи“ го заминувањето на папата Бенедикт Шеснаесетти се соблекле голи во париската катедрала Нотр Дам.

Откако папата поднесе оставка, гром удри во базиликата Свети Петар

Хитпортал - 12.02.2013

В о куполата на базиликата Свети Петар во Ватикан удри гром, а тој момент е забележан и со фотографија, пишува news.com.au.

Дали следниот папа ќе биде од Европа?

Капитал - 12.02.2013

Кој и да биде избран од Кардиналскиот собор на претстојната конклава ќе има деликатна задача да раководи со црквата, во време кога неговиот претходник сѐ уште е жив Вчера пристигна шокантна вест дека ...

Заминувањето на „конзервативниот интелектуалец“ Бенедникт Шеснаесетти

Сител - 12.02.2013

Околу 120 кардинали од целиот свет брзааат кон Рим за да учествуваат во изборот на нов папа во Систинската Капела, откако вчера католичките верници и светот слушнаа за решението на Бенедникт ...

ВИДЕО: Голи жени во катедралата: „Бај, Бај“ Бенедикт!

А1 On - 12.02.2013

Осум членки на феминистичката група „Фемен“ денес славејќи го заминуањето на папата Бенедикт XVI се соблекоа голи во париската катедрала „Нотр Дам“.

Папата не се повлекува поради болест

+инфо - 12.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти, кој вчера неочекувано најави дека на 28 февруари ќе го напушти папскиот престол, не е болен и не се повлекува поради таква причина, соопштија од Ватикан.

Осум топлес активистки го прославија заминувањето на папата со ’опсада’ на Нотр Дам

Таратур - 12.02.2013

Осум феминистки одлучија во париската катедрала Нотр Дам денес да ги покажат своите голи гради со цел да го прослават заминувањето во најава на Бенедикт XVI од местото на поглавар на Римокатоличката ...

Можно е и Хрват да биде нов Папа

А1 On - 12.02.2013

Во хрватските медиуми денес стојат наслови „Може ли следниот папа да биде Хрват?“. Медиумите пишуваат дека постои реална можност, бидејќи новиот папа се бира од Кардиналскиот собир, во Сикстинската ...

Сите афери за времето на Бенедикт XVI

Кирилица - 12.02.2013

Сите афери за времето на Бенедикт XVI Осум години папата Бенедикт XVI беше најмоќен човек на католичката црква. Овој период беше одбележан со некои позитивни работи, но и контроверзни Папата Бенедикт ...

Ватикан со двајца Папи, можност за судири и поделби од невиден размер

Press24 - 12.02.2013

По заминувањето на Папата Бенедикт 16 отворена е опцијата Ватикан да има двајца Папи и да се најде во ситуација на потенцијални судири и поделби во Светиот стол и црквата.

Заминувањето на папата добро за италијанската економија?!

Капитал - 12.02.2013

„Се прашувавме дали некој ќе се обиде да направи пазарна анализа околу веста дека папата Бенедикт се повлекува од функцијата. И конечно се најде еден!“, велат на порталот Бизнис инсајдер.

Обама му изразил благодарност на Бенедикт XVI

Нетпрес - 12.02.2013

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Барак Обама изразил благодарност до папата Бенедикт XVI, истакнувајќи дека со својата сопруга Мишел, во име на сите Американци, се моли за поглаварот ...

Ватикан призна дека папата има вграден пејсмејкер

МКД - 12.02.2013

Ватикан денес првпат признал дека папата Бенедикт Шеснаесетти веќе со години има вграден пејсмејкер и дека пред неколку месеци тајно бил на медицинска процедура за менување на батериите.

Папата го забрза доаѓањето на крајот на светот?

Курир - 12.02.2013

Нострадамус предвидел дека „црниот папа ќе биде претпоследниот папа пред крајот на светот“. Со оставката на Папата Бенедикт XVI се отвори простор за разни теории на заговор кои предвидуваат ...

Папата не се повлекува поради болест

Алфа - 12.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти кој вчера неочекувано најави дека на 28 февруари ќе го напушти папскиот престол, не е болен и не се повлекува поради таква причина, соопштија од Ватикан.

Активистките на Femen протестираа во храмот Нотр-Дам во Париз

Макфакс - 12.02.2013

Феминистките на украинското движење Femen одржаа уште една од своите веќе прочуени разголени топлес-акции во славната црква Нотр Дам во Париз во чест, како што најавија, повлекувањето од папскиот ...

Обложувањето започна – кој ќе биде новиот папа?

Алфа - 12.02.2013

Најавата на папата Бенедикт XVI за повлекување од должноста, ги разгоре комбинациите за новиот наследник. Како можен нов папа, засега се споменуваат имињата на надбискупот Анџело Скола од Милано, ...

И „Фемен“ се поздравија со Папата

+инфо - 12.02.2013

Феминистичката група „Фемен“ денеска го „прослави“ заминувањето на папата Бенедикт Шеснаесетти од фунцијата, па поради тоа се соблекле голи во париската катедрала „Нотр Дам“.

ВИДЕО: Разголените феминистки упаднаа во Богородичната црква во Париз

Економски - 12.02.2013

Девојките од ФЕМЕН продолжуваат да ја шокираат Европа. Упаднаа во црквата Нотр Дам во Париз за да го прослават заминувањето на папата.

Кардианлите ќе искршат нозе во трка за избор на нов папа

Локално - 12.02.2013

Околу 120 кардинали од целиот свет брзааат кон Рим за да учествуваат во изборот на нов папа во Систинската Капела, откако вчера католичките верници и светот слушнаа за решението на Бенедникт ...

Нострадамус- Kрајот на светот доаѓа со „црниот“ папа!

Денешен - 12.02.2013

Според Нострадамус, крајот на светот доаѓа кога ќе биде прогласен папа со темен тен. Тоа ќе биде и последниот папа на овој свет.

Базиликата Свети Петар погодена од гром на денот на објавата на Папата

Точка - 12.02.2013

На денот на оставката на Папата Бенедикт ХVI, куполата на базиликата Свети Петар во Ватикан ја погоди гром. Фотографијата од ударот на громот на своите страници ја објавила италијанската новинска ...

Погледнете каде ќе живее Папата по 28 февруари

Бриф - 12.02.2013

По објавувањето на веста за повлекувањето на папата Бенедикт шеснаесети, портпаролот на Ватикан отецот Федерико Ломбарди на конференција за медиумите откри и каде ќе живее овој 265 папа по ред.

Ватикан ќе остане со двајца живи папи

Денешен - 12.02.2013

По оставката на папата Бенедикт 16 и изборот на нов поглавар на католичката црква, Ватикан ќе има двајца папи и ќе со ситуацијата на потенцијални судири и делби во Светиот стол и во црквата, пишува ...

Сите афери на Папата БЕНЕДИКТ XVI

Република - 12.02.2013

Осум години папата Бенедикт XVI беше најмоќен човек на католичката црква. Овој период беше одбележан со некои позитивни работи, но и контроверзни, потсетуваат светските медиуми по вчерашната шокантна ...

Кој ќе го наследи папата-твитерџија

Вечер Прес - 12.02.2013

Наследникот на папата Бенедикт Шеснаесетти ќе биде избран до Велигден, соопшти завчера официјален Ватикан. Ќе го изберат 117 кардинали во текот на конклавата во Сикстинската капела.

Погледнете го новиот дом на папата Бенедикт XVI

Вечер Прес - 12.02.2013

Папата Бенедикт XVI ќе замине во папската резиденција Кастел Кандолфо, каде ќе го чека завршувањето на реновирањето на манастирот Mater Ecclesiae во Ватикан каде ќе ја помине својата пензија.

Прикривањето на педофилите, најголем грев на папата

Денешен - 13.02.2013

Кога еден ден ќе биде прегледана од страна на историчарите, многу веројатно е дека кариерата на Јозеф Рајцингер нема да се вреднува врз основ на осумтте години поминати на чело на Ватикан, како ...

Гром во базиликата „Свети Петар“ на денот на оставката на Папата

Република - 12.02.2013

На денот кога Папата Бенедикт Шеснаесетти ја најави својата оставка од функцијата поглавар на римокатолишката црква, куполата на базиликата „Свети Петар“ во Ватикан ја погодил гром.

Папата не се повлекува поради болест

Република - 12.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти кој вчера неочекувано најави дека на 28 февруари ќе го напушти папскиот престол, не е болен и не се повлекува поради таква причина, соопштија од Ватикан.

Сите афери од времето на Бенедикт XVI

Точка - 12.02.2013

Осум години папата Бенедикт XVI е најмоќен човек на Католичката црква. Тој период го обележале позитивни, но и неколку контроверзни случувања.

Обама му изразил благодарност на Бенедикт XVI

Точка - 12.02.2013

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Барак Обама изразил благодарност до папата Бенедикт XVI, истакнувајќи дека со својата сопруга Мишел, во име на сите Американци, се моли за поглаварот ...

Молња удри во базиликата „Св.Петар“ на денот на повлекување на Папата

Канал 77 - 12.02.2013

Фотографијата на молња што удира во куполата на своите страници ја објави италијанската агенција АНСА, по што таа се прошири по друштвените мрежи со брзина на молња.

Како светот гледа на оставката на папата Бенедикт Шеснаесетти

Точка - 12.02.2013

Главната тема во сите светски медиуми во текот на последните 24 часа е оставката на папата Бенедикт Шеснаесетти, вест која што синоќа како бомба одекна во светот.

Гром ја погоди базиликата Свети Петар

Sky - 12.02.2013

Kуполата на базиликата Свети Петар во Ватика била погодена од гром. Инцидентот се случил вчера, токму на денот кога Папата Бенедикт 16 најави повлекување од Поглавар на Римокатоличката црква.

Обама изрази благодарност до папата, Бенедикт XVI

Sky - 12.02.2013

Благодарност до папата Бенедикт XVI изрази претседателот на Соединетите Американски Држави, Барак Обама. Обама истакнал дека со својата сопруга Мишел, во име на сите Американци, се моли за поглаварот ...

Папата Бенедикт шеснаесетти нема да се меша во изборот на наследникот

Локално - 12.02.2013

Папата Бенедикт XVI нема да се меша во изборот на негов наследник после неговата шокантна одлука да се повлече на крајот од овој месец, јавува Би-Би-Си, повикувајќи на се изјавата на братот на Папата.

Топлес девојки во Нотр Дам го слават заминувањето на папата

Точка - 12.02.2013

Осум членки на феминистичката група Фемен денес го славеле заминувањето на папата Бенедикт Шеснаесетти, соблекувајќи се голи во пред париската катедрала Нотр Дам.

Папата имал вграден пејсмејкер

Н.Македонија - 12.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти има пејсмејкер, вграден пред извесен период, но неговата здравствена состојба не е влошена, изјави портпаролот на Ватикан, Федерико Ломбарди Досега беше непознато дека ...

Бенедикт Шеснаесетти го напушта Светиот престол

Н.Македонија - 12.02.2013

Ненадејната оставка отвора простор на чело на Римокатоличката црква првпат да застане папа што не е Европеец и тоа би можел да биде Јужноамериканец, оценува Ројтерс Наследникот на Бенедикт ...

Најнезгодните моменти на Папата Бенедикт XVI

365 - 12.02.2013

Ни Папата не е безгрешен. Погледнете ја галеријата незгодни фотографии од разни ситуации во кои се нашол поглаварот на Римокатоличката црква во текот на неговата ...

Откако папата поднесе оставка, во базиликата Свети Петар удри молња

Идивиди - 12.02.2013

Рим, 12 февруари 2013 (МИА) - Во куполата на базиликата Свети Петар во Ватикан удри молња, а тој момент е забележан и со фотографија, пишува news.com. au.

Најгеј моменти на папата Бенедикт XVI

Идивиди - 12.02.2013

Папата Бенедикт XVI ја шокираше јавноста со своето повлекување. По обелоденувањето на информацијата, гром удри во базиликата Св. Петар во Ватикан.

Папата ќе даде оставка на 28 февруари

Вест - 11.02.2013

ВАТИКАН (АП) - Папата Бенедикт 16 соопшти дека ќе даде оставка на 28 февруари , со што ќе стане првиот понтиф кој ќе го стори тој чекор по речиси 600 години.

Почит и благодарност кон папата Бенедикт Шеснаесетти

Deutsche Welle - 11.02.2013

Во Берлин веста за повлекувањето на папата Бенедикт Шеснаесетти удри како гром. Дел од политичарите во првите реакции освен изненадувањето го истакнуваат респектот кон поглаварот на Римокатоличката ...

Јозеф Рацингер: Од професор до папа

Deutsche Welle - 11.02.2013

Кога Јозеф Рацингер беше избран за папа, тој сакаше да го промени профилот на католицизмот. Не се измори во своето афирмирање на екумената, но истовремено и ги нагласуваше разликите меѓу конфесиите.

Новиот Папа ќе биде црнец?

Канал5 - 11.02.2013

Веќе неколку години во Ватикан се збори дека идниот Папа би можел да биде црнец што сега се актуализира со најавата за повлекување на актуелниот поглавар на католичката црква.

Како гром од ведро небо

Deutsche Welle - 11.02.2013

Повеќе државници и цркви во светот се огласија со реакции по информацијата дека папата Бенедикт Шеснаесетти се повлекува од челната должност на Светата столица.

Достoинствено повлекување

Deutsche Welle - 11.02.2013

Најавата на папата Бенедикт Шеснаесетти за повлекување од функцијата изненади многу католици. Но повлекувањето, за црквата која е во криза отвора и можност за нов почеток, оценува Бернд Ригерт во ...

Папата Бенедикт Шеснаесети се повлекува

24 Вести - 11.02.2013

Духовниот водач на над една милијарда католици, поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти го изненади светот објавувајќи дека ќе се повлече од должноста до крајот на месецот.

Нострадамус и „црниот Папа“

Канал5 - 11.02.2013

Славниот Нострадамус спомнувал „црн Папа“, но досега во неговите зборови се препознаваше американскиот претседател Барак Обама.

Дон Циримотиќ: Папата ја покажал својата големина

Канал5 - 11.02.2013

Католичките верници во Македонија, како и во целиот свет, се изненадени од оставката на поглаварот на римокатоличката црква, Папата Бенедикт 16-ти.

Обама благодарен на папата и длабоко ја цени заедничката соработка

24 Вести - 11.02.2013

Американскиот претседател Барак Обама изрази денеска благодарност на папата Бенедикт Шеснаесетти, истакнувајќи дека со својата сопруга Мишел, во името на Американците, се моли за поглаварот на ...

Папата Бенедикт Шеснаесетти поднесе оставка!

Утрински - 11.02.2013

Портпаролот на Ватикан Федерико Ломбарди потврди дека папата ќе ја напушти функцијаta на 28 февруари во 20 часот по Гринич Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на ...

Јозеф Рацингер - Од професор до папа

Утрински - 11.02.2013

Кога Јозеф Рацингер беше избран за папа, тој сакаше да го промени профилот на католицизмот. Не се измори во своето афирмирање на екумената, но истовремено и ги нагласуваше разликите меѓу конфесиите ...

Бенедикт 16-тиот ќе живее во манастирот Кармел во Ватикан

Канал5 - 11.02.2013

Новиот Папа кој ќе го замени Бенедикт Шеснаесетти ќе биде избран веројатно во март, односно до Велигден кој католиците го одбележуваат на 31 март, јавуваат италијански медиуми.

Папата Бенедикт Шеснаесетти се повлекува од функцијата

Телма - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста на 28 февруари.

Ненадејна оставка на Папата Бенедикт 16

24 Вести - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста на 28 февруари.

Папата ќе поднесе „оставка“?

Утрински - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста на 28 февруари, јави ДПА.

Папата се повлекува

Deutsche Welle - 11.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти ќе се повлече од функцијата на 28 февруари, потврди денеска (11.02) портпарол на Ватикан. Јозеф Рацингер својата одлука ја соопштил на Конзисториум (собрание на папата и ...

Папата планира да се повлече на 28 февруари

Дневник - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста на 28 февруари, јави ...

Ватикан потврди: Папата се повлекува на 28 февруари

Дневник - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста на 28 февруари.

Шок од Ватикан: Папата Бенедикт 16 си заминува

Канал5 - 11.02.2013

Во веста објавена утрово, агенцијата Ројтерс се повикува на неговата изјава во која вели дека „неговата сила веќе не е доволна за да може понатаму да ја извршува обврските поради неговите години и си ...

Оставката на Папата е поради аферите во Ватикан?

Press24 - 11.02.2013

Според историчарот и познавач на Катлочката црква Јарослав Шебек, остаквата на Палата во модерната историја на Католичката црква е уникатен настан со оглед на тоа дека вакво нешто се нема случено од ...

Оставката на Папата во модерната историја е уникат, смета чешки експерт

А1 On - 11.02.2013

Оставката на Папата во модерната историја на Католичката црква е апсолутно уникатен настан, смета историчарот и познавач на Католичката црква Јарослав Шебек во врска со денешната нечекувана изјава на ...

Како ќе биде избран новиот папа?

Сител - 11.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти, кој денеска објави дека се повлекува од тоа место, ги промени правилата за избор на свој наследник за да обезбеди новиот папа да има што поширока поддршка.

Од затвореник до Папа

Оn.net - 11.02.2013

Животот на Јозеф Рацингер, Папата Бенедикт XVI, по години: oд раѓање, до соопштението за неговото повлекување. 16-ти април 1927 - Јозеф Рацингер се раѓа во Марктл, Баварија.

Африканец или Италијанец ќе биде новиот Папа

Макфакс - 11.02.2013

Африканец, Италијанец или можеби дури и Канаѓанец, ќе биде наследникот на папата Бенедикт Шеснаесетти кој во понеделникот објави дек ана 28-ми февруари ќе се повлече од должност, според ...

Ова е фаворитот за нов папа според италијанските букмејкери

Економски - 11.02.2013

Букмејкерите веќе примаат облози за тоа кој ќе биде следниот папа по повлекувањето на Бенедикт Шеснаесетти. Според италијански медиуми, најмногу облози се за папа од Африка.

Погледнете како Папата ја соопшти оставката

Нова ТВ - 11.02.2013

Драги браќа, Јас ве свикав на овој Конзисториум (собир на кардинали), не само за трите канонизации, туку и да Ви ја кажам одлуката што е од голема важност за животот на Црквата.

Ломбарди: Бенедикт 16-ти не страда од конкретна болест

Курир - 11.02.2013

Директорот на пресслужбата на Ватикан Федерико Ломбарди денеска изјави оти причината за повлекувањето на 85-годишниот папа Бенедикт Шеснаесетти не е неговата здравствена состојба и оти папата ја ...

По Бенедикт XVI, црн Папа?

Оn.net - 11.02.2013

Веќе неколку години се шпекулира дека Католичката црква може да го добие првиот црн Папа. Денес повторно се разгореa шпекулации дека тоа ќе биде кардиналот Питер Турксон од Гана.

Папска кладба - Црнец фаворит за нов Папа

Press24 - 11.02.2013

Кој ќе биде новиот Папа? По веста која безмалку го шокираше целиот свет, за тоа дека Папата Бенедикт ХVI се повлекува, веќе почна да се лицитира со имиња за тоа кој ќе биде новиот Папа По смртта на ...

Фаворит за нов папа според обложувалниците е Африканец

Сител - 11.02.2013

Букмејкерите веќе примаат облози за тоа кој ќе биде следниот папа по повлекувањето на Бенедикт Шеснаесетти. Според италијански медиуми, најмногу облози се за папа од Африка.

Братот на Папата: Бенедикт XVI сака да се одмори

Press24 - 11.02.2013

Братот на Папата, Џорџ Рацингер, изјавил дека лекарот го советувал Папата повеќе да не оди на далечни патување и дека Бенедикт XVI со месеци размислува за повлекување Папата денес објави дека ќе се ...

Ќе добие ли Католичката црква црн папа?

МКД - 11.02.2013

Веќе неколку години се слушаат гласини дека Католичката црква може да добие црн папа, а тоа прашање повторно стана актуелно со денешната објава за заминувањето на Бенедикт Шеснаесетти од папската ...

Како ќе биде избран новиот папа?

А1 On - 11.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти, кој денеска објави дека се повлекува од тоа место, ги промени правилата за избор на свој наследник за да обезбеди новиот папа да има што поширока поддршка.

Најинтересните факти за Ватикан

Курир - 11.02.2013

Во историјата на Ватикан, на престолот седеле 265 папи и 41 антипапи. Најмладиот папа Бенедикт Деветти седнал на престолот со 12 години во 1012 година, а најстариот Целестин Петти бил на 85 години ...

Светот изненаден од одлуката на папата Бенедикт Шеснаесети, лидерите со целосно разбирање

А1 On - 11.02.2013

Светските политички и верски лидери денеска изразија длабока почит и разбирање за одлуката на папата Бенедикт Шеснаесети да се повлече бидејќи чувствува намалување на физичката и духовна енергија.

Папата Бенедикт XVI заминува,нов Папа во март

Алфа - 11.02.2013

„Откако постојано ја испитував својата свест пред Бог, заклучив дека мојата сила поради моите години повеќе не е соодветна за исправно водење на службата на Свети Петар.

Папата Бенедикт XVI го напушта Ватикан

Кирилица - 11.02.2013

Папата Бенедикт XVI го напушта Ватикан Првиот човек на Римокатоличката црква, Папата Бенедикт XVI се повлече од функцијата Портпаролот на Ватикан, најави дека Папата ќе замине од својата функција на ...

Светот изненаден од одлуката на папата Бенедикт Шеснаесети, лидерите со целосно разбирање

Сител - 11.02.2013

Светските политички и верски лидери денеска изразија длабока почит и разбирање за одлуката на папата Бенедикт Шеснаесети да се повлече бидејќи чувствува намалување на физичката и духовна енергија.

Дали светот ќе го добие првиот црн папа?

+инфо - 11.02.2013

По веста за повлекувањето на папата Бенедикт Шеснаесетти, обложувалниците веќе почнаа да прогнозираат кој ќе биде негов наследник.

Бенедикт Шеснаесетти ќе живее во манастирот Кармел во рамки на Ватикан

Сител - 11.02.2013

Новиот папа кој ќе го замени Бенедикт Шеснаесетти ќе биде избран веројатно во март, односно до Велигден кој католиците го одбележуваат на 31 март, јавуваат италијански медиуми.

Папата си поднесе оставка

Нова ТВ - 11.02.2013

Сосема неочекувано Папата ќе си поднесе оставка кон крајот на овој месец, изветува BBC. 85-годишниот Бенедикт Шеснаесетти стана папата во април 2005 година по смртта на папата Јован Павле Втори.

Ретроспектива од папството на Бенедикт XVI

Нова ТВ - 11.02.2013

На 19 април, 2005 година, на 78 годишна возраст Кардиналот Ратцингер беше избран за 265. Папа и го одбра името Бенедикт 16. Тој го наследи Папата Јован Павле втори кој почина на 2 април.

Обама благодарен на папата и длабоко ја цени заедничката соработка

Сител - 11.02.2013

Американскиот претседател Барак Обама изрази денеска благодарност на папата Бенедикт Шеснаесетти, истакнувајќи дека со својата сопруга Мишел, во името на Американците, се моли за поглаварот на ...

Одлуката на папата го изненади светот

Алфа - 11.02.2013

„Откако постојано ја испитував својата свест пред Бог, заклучив дека мојата сила поради моите години повеќе не е соодветна за исправно водење на службата на Свети Петар.

На денот кога папата најави оставка базиликата „Свети Петар“ ја погодила молња

МКД - 11.02.2013

Фотографијата со ударот на молњата на својата веб-страница ја објави италијанската агенција Анса, по што, сликовито кажано, глетката се прошири по социјалните мрежи со брзина на ...

Папата Бенедикт XVI се повлекува

Оn.net - 11.02.2013

Заради влошена здравствена состојба, папата Бенедикт XVI се повлекува од позицијата понтиф, пренесуваат светските медиуми според кои информацијата е потврдена од официјални извори.

Папата Бенедикт 16-ти се повлекува

Р.С.Европа - 11.02.2013

Папата Бенедикт 16-ти ќе се повлече од позицијата поглавар на Католичката црква на 28-ми овој месец. Ова го соопшти денеска портпарол на Ватикан, со првично објаснување дека Папата веќе не се ...

За италијански букмејкери фаворит кандидат за нов папа е од Африка

А1 On - 11.02.2013

Букмејкерите веќе примаат облози за тоа кој ќе биде следниот папа по повлекувањето на Бенедикт Шеснаесетти. Според италијански медиуми, најмногу облози се за папа од Африка.

Ватикан го потврди заминувањето на Папата

Курир - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста на 28 февруари.

Ватикан потврди: Папата се повлекува на 28 февруари

А1 On - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста на 28 февруари.

Папата Бенедикт XVI се повлекува од функцијата

Inpress - 11.02.2013

Ватикан, 11. февруари 2013 (ИНПРЕС) Папата Бенедикт XVI објави дека ќе се повлече од функцијата на 28-ми февруари, соопшти за АФП портпаролот на Светата столица.

Папата Бенедикт се повлекува од функцијата?

Press24 - 11.02.2013

Од Ватикан пристигнува веста за повлекувањето на Папата Бенедикт XVI, пренесува Дневник.хр Папата Бенедикт XVI на 28 февруари си поднесува оставка.

Обама благодарен на Папата и длабоко ја цени заедничката соработка

А1 On - 11.02.2013

Американскиот претседател Барак Обама изрази денеска благодарност на папата Бенедикт Шеснаесетти, истакнувајќи дека со својата сопруга Мишел, во името на Американците, се моли за поглаварот на ...

Обама благодарен на папата

Капитал - 11.02.2013

Американскиот претседател Барак Обама изрази денеска благодарност на папата Бенедикт Шеснаесетти, истакнувајќи дека со својата сопруга Мишел, во името на Американците, се моли за поглаварот на ...

Папата се повлекува на 28 февруари

+инфо - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста на 28 февруари.

Папата Бенедикт XVI поднесува оставка

Макфакс - 11.02.2013

Папата Бенедикт XVI подесува оставка, извести италијанската новинска агенција Анса. Не е познато зошто папата се одлучил да го отстапи местото поглавар на римокатличката црква.

Оставката на Папата во модерната историја е уникат

Сител - 11.02.2013

Оставката на Папата во модерната историја на Католичката црква е апсолутно уникатен настан, смета историчарот и познавач на Католичката црква Јарослав Шебек во врска со денешната нечекувана изјава на ...

Папата планира да се повлече на 28. февруари

А1 On - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста на 28. февруари, јави ДПА.

По осум години Папата Бенедикт XVI поднесе оставка!

Капитал - 11.02.2013

Папата Бенедикт XVI има намера да поднесе оставка до крајот на овој месец бидејќи чувствува недостаток на енергија за да ја продолжи работата, изјави неговиот портпарол денес, пренесуваат светските ...

Папата Бенедикт XVI се повлекува

Макфакс - 11.02.2013

Папата Бенедикт XVI ќе поднесе оставка на 28-ми февруари, извести италијанската новинска агенција Ansa , а според агенцијата APA самиот папа тоа го објавил во Рим во понеделникот при прогласувањето ...

Папата планира да се повлече на 28 февруари

Сител - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста врховен поглавар на Римокатоличката црква на 28 ...

Папата Бенедикт шеснаесетти ќе се повлече од должност

Алфа - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста на 28 февруари.

Папата Бенедикт XVI ненадејно поднесе оставка

Таратур - 11.02.2013

Папата Бенедикт XVI си поднесе оставка, известува италијанската новинска агенција Ansa. Причините поради кои Бенедикт XVI одлучи да го отстапи местото на Светата столица, како поглавар на ...

Ватикан потврди: Папата си заминува на 28 февруари

Press24 - 11.02.2013

За време на денешната миса во Рим, Поглаварот на Римокатоличката црква најави дека ќе се повлече од должноста на 28 февруари Портпаролот на Ватикан, Федерика Ломбарди ја потврди ваквата одлука дека ...

Папата се повлекува на 28 февруари

МРТ - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека ќе се повлече од должноста на 28 февруари.

Се повлекува Папата Бенедикт 16-ти

Курир - 11.02.2013

Папата Бенедикт 16-ти се повелкува, јавија балканските медиуми. Веста ја потврди и официјален Ватикан. Но, причините за неговото повлекување се уште не се соопштуваат.

Папата Бенедикт даде оставка – сите во шок!

МКД - 11.02.2013

Папата сосема неочекувано најави дека ќе се повлече кон крајот на месецов, а како причина наведе дека е премногу стар за да продолжи, на возраст од 85.

Папата се повлекува на 28.февруари

Нетпрес - 11.02.2013

Папата Бенедикт 16 најави, сосема неочекувано, дека ќе се повлече од функцијата поглавар на Римокатоличката црква на 28.февруари. Ватикан ја потврди веста.

Неочекуваната оставка на папата ги шокираше познатите!

Хитпортал - 11.02.2013

П ознатите експесно реагираа на друштвените мрежи кога ја слушнаа веста за оставката на папата. Папата Бенедит XVI денеска објави дека повеќе нема сила и се повлекува од функцијата.