TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Соорганизаторите еден против друг во полуфиналето

Утрински - 10.09.2005

ЕП во Италија и во СЦГ Одбојкарската репрезентација на Русија го освои првото место во групата 1 во Рим на Европското првенство, откако во последното петто коло го совлада домаќинот Италија со 3:1 (22:25, 25:22, 25:22, 25:22) и ја избегна Србија и Црна Гора во полуфиналето.

Римско полуфинале за домаќините

Дневник - 10.09.2005

ОДБОЈКА - ЕП ВО СЦГ И ИТАЛИЈА Србија и Црна Гора против Италија и Русија со Шпанија се полуфиналните двојки на Европското првенство во одбојка, во машка конкуренција, што првпат се организира во две земји. СЦГ и Италија беа земјите домаќини на натпреварите по групи.

Воен рок од 6 месеци во СЦГ

Дневник - 10.09.2005

ПРЕДЛОГ НА МИНИСТЕРСКИОТ СОВЕТ Советот на министри на Србија и Црна Гора предложи скусување на воениот рок на шест месеци за војниците што рокот го служат со оружје во единиците на Војската на СЦГ, јави МИА. Со измените нема да се намали борбената способност на војската бидејќи се очекува подобар ...

Металург двапати домаќин на Виктори

Време - 09.09.2005

КУП НА ПОБЕДНИЦИТЕ НА КУПОВИТЕ Македонскиот машки претставник во ракометниот КПК, скопски Металург, двата натпревара од второто коло против Виктори од Белорусија ќе ги одигра на домашен терен, откако управите на двата тима се договорија околу деталите.

"Сините" го преживеаја Мадрид

Утрински - 09.09.2005

Со голот на Матеја Кежман СЦГ стигна до голем бод против Шпанија во квалификациите за СП - 1:1 Луис Арагонес: Бевме многу подобри, но не знаевме тоа да го искористиме Србија и Црна Гора го преживеа пеколот на иВинсенте Калдеронни и, во, по многумина клучниот натпревар за пласман на светското ...

Шпанија на Фајнал Фор завршницата во Рим

Утрински - 09.09.2005

По победата над Холандија со 3:1 во 5. коло од групата А на 24. ЕП во одбојка СЦГ со максимален учинок до полуфиналето откако на крајот беше совладана и Франција Со триумфот над Холандија со 3:1 (21:25, 25:20, 25:21, 25:18), репрезентацијата на Шпанија го фати последниот воз и заедно со ...

Србинот Бојовиќ секунда побрз од Стевиќ

Дневник - 09.09.2005

АТЛЕТИКА - МАРАТОН ОХРИД 2005 Атлетичарот од Србија и Црна Гора Велимир Бојовиќ е победник на годинашниов 20. меѓународен атлетски маратон "Охрид 2005", кој вчера по повод Денот на независноста на нашава земја се одржа на релацијата Св. Наум - Охрид во должина од 30 километри.

Преговорите за Косово, во декември, во Виена

Макфакс - 09.09.2005

Белград Преговорите за идниот статус на Косово ќе започнат во декември, во Виена, со посредство на Обединетите нации (ООН). Ова, синоќа во Белград, го најави министерот за надворешни работи на Србија и Црна Гора (СЦГ) Вук Драшковиќ.

СЦГ го намалува воениот рок на шест месеци

Макфакс - 09.09.2005

Белград Воениот рок под оружје во единиците на Војската на Србија и Црна Гора (СЦГ) треба да биде намален на шест месеци. Скратувањето на воениот рок е предвидено со измените на Законот доставени до Собранието на Србија и Црна Гора што треба да бидат донесени по итна постапка.

СЦГ и се реваншира на Италија за поразот во Истанбул

Утрински - 07.09.2005

Во првото коло на кошаркарскиот Акрополис Куп во Атина Во првото коло на Акрополис Купот во Атина, кошаркарите на Србија и Црна Гора ја совладаа Италија со 95:89, додека Грција беше подобра од Германија со 91:81. Светскиот првак и домаќин на претстојното Европско првенство им се реваншира на ...

Кежман: Да им дадам гол, па после од срце ќе играм за Атлетико М.

Утрински - 07.09.2005

Пред вечерашниот решавачки дуел за пласман на СП, на "Винсенте Калдерон" меѓу Шпанија и СЦГ Матеја Кежман со своите колеги од репрезентацијата на Србија и Црна Гора вечерва ќе излезе на својот иВисенте Калдеронни (на овој стадион настапува со Атлетико Мадрид), но иронично, нема да биде домаќин, ...

СЦГ ни должи 10 милиони долари, Владата нема абер

Време - 06.09.2005

СОСЕДИТЕ СО ГОДИНИ ПРОФИТИРАЛЕ ОД НАШЕТО НЕБО Мирче Котевски Владата не знае како да си наплати милионски доларски долг, стар десетина години, што Србија го има кон направено кон државава за авионски прелети низ македонскиот воздушен простор, тврдат доброинформирани извори.

СЦГ, Италија и Русија единствени со максимален скор

Утрински - 06.09.2005

По четири натпреварувачки дена на 24. Европско првенство во Белград и во Рим Шпанија славеше против актуелниот европски вицепрвак Франција со 3:2 во групата Б По Шпанија и Чешка, репрезентацијата на Србија и Црна Гора ја забележа третата победа на натпреварувачкиот дел во Белград во рамките на 24.

Домаќините без пораз

Дневник - 06.09.2005

ОДБОЈКА - ЕП ВО БЕЛГРАД И РИМ Србија и Црна Гора ја забележа и третата победа во третиот меч на 24. Европското првенство во одбојка, откако убедливо со 3-0 во сетови славеше над Грција. Со оваа победа СЦГ се зацврсти на првото место во Б-групата која се игра во Белград.

Србија подготвена за преговори со ЕУ

Макфакс - 06.09.2005

Белград Србија е подготвена за преговори за договорот за стабилизација и асоцијација со Европската унија (ЕУ), што би требало да почнат на 10. октомври, годинава. Ова, денеска во Белград, го изјави потпретседателот на српската Влада Мирољуб Лабус, додавајќи дека сепак, треба да се почека на ...

Маровиќ:Останувам на функција поради европските цели на СЦГ

Макфакс - 06.09.2005

Белград Претседателот на Србија и Црна Гора Светозар Маровиќ изјави дека останува на функцијата во интерес на европските цели на Србија и Црна Гора. Маровиќ, во изјава за Телевизија Црна Гора, рече дека претходно најавената можност за повлекување на црногорскиот дел од администрацијата на Црна Гора ...

Преговори ЕУ - СЦГ во октомври

Макфакс - 06.09.2005

Белград Белград и Брисел би можеле да започнат преговори за Спогодбата за стабилизација и асоцијација веќе во почетокот на октомври, пишува денеска белградскиот печат. Цитирајќи го потпретседателот на српската влада Мирољуб Лабус, весниците го наведуваат терминот „до 10 октомври“, како рок за ...

Ромските деца и адолесцентите - најризична група на трговија

Макфакс - 06.09.2005

Белград Ромските деца и девојчиња-адолесценти се најчести жртви на трговија со луѓе во Србија и Црна Гора (СЦГ). Ова го покажува истражувањето “Ничии деца“, на организацијата “Спасете ги децата“ (Save the children), финансирано од британската Влада.

Турција ја победи Италија

Дневник - 05.09.2005

ЕФЕС-КУП Турција со одлична игра во второто полувреме ја порази Италија со 81-56 и го освои првото место на турнирот "Ефес-куп" кој се одржа во Истанбул како генерална проба пред настапот на Европското првенство во СЦГ кое почнува за 10 дена.

СЦГ и Франција минаа по две кола

Дневник - 05.09.2005

ОДБОЈКА - ПОЧНА ЕП ВО БЕЛГРАД И РИМ Репрезентациите на Србија и Црна Гора и на Франција имаат максимален учинок по првите две кола на Европското одбојкарско првенство што се одржува во Белград (СЦГ) и во Рим (Италија). Ова е прв пат едно првенство да се игра во две држави.