TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Последно прибежиште

Утрински - 22.02.2003

"Роман на годината" на "Утрински весник" Јован Стрезовски Од оној ден кога Кежо и Мисле дознаа што пишува во тестаментот што го остави Никифор, нивната љубов кон бојца започна да им стинее. Се случуваше ден-два да не дојдат дома.

Спасе Јовковски

Утрински - 21.02.2003

- неврохирург Сў уште сум на годишен одмор и немам работни обврски, но тоа е можност да ги средам впечатоците и сознанијата од посетата на една клиника во Грција, од каде што се вратив пред некој ден. Тоа беше интересно искуство на размена на знаењата со колегите.

Македонија ќе докаже дека заслужува доверба од Унијата

Утрински - 20.02.2003

Изјавата на Трајковски на форумот во Скопје "Европа е наша цел и Македонија е длабоко навлезена во процесот на европската интеграција", изјави вчера на Форумот за забрзана интеграција во ЕУ претседателот Борис Трајковски. Според претседателот, неопходно е земјава да ја оправда довербата дадена пред ...

Разговорливи ветрови

Утрински - 20.02.2003

"Роман на годината" на "Утрински весник" Билјана Станкоска Една недела како бев дојдена и живеев во куќата на стрина Анастазија. Таа беше пресреќна. -Ме подмлади, дете мое... Види, сў можам... Откога не сум сукала зелник... Уф! УФ! Што убаво тропа сукалката...

Бројачи

Утрински - 19.02.2003

"Роман на годината" на "Утрински весник" ОЛИВЕР РОМЕВСКИ Земјата на изгрејсонцето беше најубава токму тогаш, кога жолтеникаво-црвеното сонце ќе изнуркаше од големиот океан и ќе го почнеше својот од по небото. Посебно напролет кога Јапонија беше целата во цветови од црешово дрво што ги претвораа ...

Додека надлежните состанчат, по улиците владее хаос

Утрински - 18.02.2003

Белешка ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА Светлосната сигнализација пред Железничката станица веќе дваесетина дена не работи. Кои се причините за нефункционирањето на семафорите на оваа витална градска сообраќајница не знаеме, но по сў изгледа станува збор за дефект на светлосните уреди на кои им е потребна ...

Некои играчи се уште не се зрели за "А" тимот

Утрински - 18.02.2003

Селекторот Никола Илиевски зборува за впечатоците од хрватската турнеја САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Турнејата во Хрватска која требаше да даде многу појасна "крвна слика" за репрезентативниот потенцијал со кој располагаме пред продолжението на квалификациите за пласман на ЕУРО 2004 година заврши.

Астиазаран: Цел сме на заговор

Утрински - 18.02.2003

Реал Сосиедат со контроверзен пенал во 94 минута поразен на гостувањето против Бетис со 2:3 Продолжува кризата на екстремно скапиот Реал Мадрид - "кралскиот клуб" е поразен во Памплона од Осасуна со 1:0, а фудбалерите на Реал Сосиедат не успеаја тоа да го искористат и да ја зголемат бодовната ...

Пакоста што ја направија "бранителите" не се брише

Утрински - 17.02.2003

Во спортската сала во Тетово сопствениците ги препознаваа предметите од ограбените викендички на Попова Шапка ГОЈКО ЕФТОСКИ ТЕТОВО - Во големата недоизградена спортска сала во Тетово во саботата во 8,30 часот беа отворени вратите за сопствениците на ограбените викенд-куќички на Попова Шапка за ...

Кобна жена

Утрински - 17.02.2003

Роман на годината на "Утрински весник" Јован Попоски Колку што авионот го остави аеродромот и се нурна во густите облаци, не знам зошто, посакава да се вратам во мојот град на мојата младост во кој што се родив како личност, се искачив до врвовите на четирите мои "професии" што упорно ги вежбам и ...

Велешани одбиваат да градат пречистителна станица што не е според европски стандарди

Утрински - 17.02.2003

Пред две години Протугалија му даде кредит на Велес, средствата сў уште не се подигнати БИЛЈАНА АНГЕЛОВСКА Советот на Општина Велес денеска би требало да достави одговор во Министерството за финансии дали ќе го прифати кредитот од владата на Португалија за изградба на колекторски систем и ...