TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕП Ракомет Србија 2012/ Ангелов: Публиката ќе биде наш осми играч

24 Вести - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација вечерва во дуелот со Шведска го почнува своето второ учество на Европските првенства.

Во Ниш, како на домашен терен, против Шведска

Р.С.Европа - 15.01.2012

Во Ниш има околу 3.000 македонски навивачи во очекување на дуелот со Шведска на ЕП во ракомет. Ќа помогнат ли бројните навивачи за победа против фаворизираните Швеѓани? Македонските навивачи „го ...

Ракомет ЕП: Македонија - Шведска нерешено

Р.С.Европа - 15.01.2012

Машката ракометна репрезентација на Македонија го одигра вечерва првиот меч на Европското првенство во Србија против фаворизираната Шведска нерешено 25 спрема 25 спрема 25.

Храбрите „лавови“ ремизираа со „викинзите“

Оn.net - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација бодрена од скоро 4.000 навивачи во поголем дел од натпреварот беше во водство против Шведска, но на крајот одигра 26:26 со четвртата репрезентација на светот.

ЕП Ракомет Србија 2012/ Ангелов: Публиката ќе биде наш осми играч

Вест - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација вечерва во дуелот со Шведска го почнува своето второ учество на Европските првенства.

Кил и Барса им помогнале на Швеѓаните

Екипа - 15.01.2012

Шведска ја има улогата на голем фаворит на денешниот меч, но скандинавците не летаат премногу во облаци, туку максимално сериозно се подготуваат за пресметката со македонскиот национален тим.

Додер: Првиот меч мора да се победи!

Екипа - 15.01.2012

Организаторот на играта на шведската ракометна репрезентација, Далибор Додер, најавува триумф на својот тим на вечерашниот дуел со Македонија, прв на Европското првенство во Србија.

Шансите се 50-50: 4.000 Македонци против четирите гола хендикеп за Шведска

Екипа - 15.01.2012

Шведска е фаворит на вечерашниот дуел (19.30 часот) со Македонија, барем така сметаат обложувалниците. Арно ама, да не не предвиделе дека во Ниш ќе има најмалку 4.000 Македонци во салата „Чаир“.

Реми со големата Шведска на стартот од ЕП 2012

Екипа - 15.01.2012

Во трилер натпревар каков што само македонските национални селекции веќе во континуитет знаат да одиграат нашите ракометари сосема заслужено одиграа без победник (26-26) против ракометната велесила ...

Лазаров: Жалам што не победивме

Екипа - 15.01.2012

Македонскиот капитен Кире Лазаров на прес-конференцијата по натпреварот изјави дека мора да се биде задоволен од ремито на дуелот со Шведска, иако напомена и дека меѓу ракометарите владее жалост што ...

Најава: Шведска - Македонија

Спорт Денес - 15.01.2012

Дали црвено-жолто обоената сала Чаир во Ниш и снајперистот Кирил Лазаров ќе бидат способни да ја однесат Македонија до првите поени на Европското ракометно првенство? Првата битка на ова ЕП ќе ни ...

Почна натпреварот Македонија - Шведска во Ниш

Н.Македонија - 15.01.2012

Ракометарите на Македонија го почнаа првиот дуел од Европското првенство за мажи што се одржува во Ниш, Србија За Македонија настапуваат: Борко Ристовски, Петре Ангелов, Дејан Манасков, Стојанче ...

На полувреме Македонија - Шведска 13:14

БркајРабота - 15.01.2012

Нашите ракометари одлично го започнаа натпреварот, први постигнувајќи гол, но по 10 минути игра темпото на играта спласна.

Македонија испушти победа над Шведска

Спорт Денес - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација одигра нерешени 26:26 во првото коло групата Б на Европското ракометно првенство кое се игра во Србија.

Бод како победа за Македонија

БркајРабота - 15.01.2012

Нашите ракометари одлично го започнаа натпреварот, први постигнувајќи гол, но по 10 минути игра темпото на играта спласна.

Драгоцен бод за Македонија!

СуперСпорт - 15.01.2012

Одлично ја отворивме играта, полека и сигруно градевме водство. Па во еден момент имавме предност од 8:4, во тие моменти одличен беше Алушевски кој имаше 4/4 во тој момент.

Нерешено против Шведска на почетокот на ЕП во ракомет (26:26)

Н.Македонија - 15.01.2012

Ракометарите на Македонија не успеаја да победат на првиот натпревар од Европското првенство во ракомет во Србија На натпреварот што заврши во Ниш, нашата репрезентација одигра нерешено против ...

Лазаров: Среќни сме поради бодот, продолжуваме да се бориме

Спорт Денес - 15.01.2012

Капитенот на Македонската ракометна репрезентација го искажа своето задоволство по нерешениот исход на нашите момци во дуелот со Шведска.

Ракометарите одиграа нерешено со Шведска

Спортски - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација одигра нерешено, 26:26 со четирикратниот европски првак Шведска. Во еден исклучително интензивен и интересен натпревар во салата „Чаир“ во Ниш, Македонската ...

Шведска и Македонија задоволни со бодот во пеколниот „Чаир“

Mnogoo - 15.01.2012

Македонија и Шведска беа согласни во едно, а тоа е дека се задоволни од бодот. Двете селекции најизменично се менуваа во водството. Ние имавме наши шанси за победа, но и „викинзите“ исто така.

Лазаров задоволен, но жали за прокоцканата победа

+инфо - 15.01.2012

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, е задоволен од освоениот бод против Шведска. Тој е разочаран од пропуштената шанса да се победи големиот противник, но е реален во ...

Ангелов: Публиката ќе биде наш осми играч

Сител - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација вечерва во дуелот со Шведска го почнува своето второ учество на Европските првенства.

ЕП Ракомет Србија 2012/ Ангелов: Публиката ќе биде наш осми играч

МРТ - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација вечерва во дуелот со Шведска го почнува своето второ учество на Европските првенства.

Шведска и украде бод на Македонија

Вечер - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација освои само бод во првиот натпревар на 10. Европско првенство во Србија (15-29 јануари), против репрезентацијата на Шведскас во Б- групата во Ниш.

Швеѓаните барале помош како да го запрат Кире Лазаров

Точка - 15.01.2012

Шведска ја има улогата на голем фаворит на денешниот меч, но скандинавците не летаат премногу во облаци, туку максимално сериозно се подготуваат за пресметката со македонскиот национален тим.

ФОТО: Македонија испушти победа над Шведска

Точка - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација одигра нерешени 26:26 во првото коло од групата Б на Европското ракометно првенство кое се игра во Србија.

Ангелов: Публиката ќе биде наш осми играч

Курир - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација вечерва во дуелот со Шведска го почнува своето второ учество на Европските првенства.

Ангелов: Публиката ќе биде наш осми играч

Press24 - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација вечерва во дуелот со Шведска го почнува своето второ учество на Европските првенства.

Швеѓаните барале помош како да го запрат Кире Лазаров

Нетпрес - 15.01.2012

Шведска ја има улогата на голем фаворит на денешниот меч, но скандинавците не летаат премногу во облаци, туку максимално сериозно се подготуваат за пресметката со македонскиот национален тим.

Кире Лазаров сериозна закана за Шведската репрезентација

Sky - 15.01.2012

Швеѓаните за вечерашниот натпревар со Македонската репрезентација сериозно се подготуваат. Клуч за успехот за тимот на Шведска е да се запре најдобриот Македонски репрезентативец Кире Лазаров, но и ...

Нерешен резултат рамен на триумф!

Курир - 15.01.2012

Македонските ракометари одиграа нерешено 26:26 во премиерниот настап на Европското првенство во Ниш против репрезентацијата на Шведска.

Македонија – Шведска: 26 – 26

БезПардон - 15.01.2012

Во првиот натпревар на Европското првенство во ракомет, Македонија ремизираше со Шведска. Во трилер завршница двете репрезентации ги поделија бодовите.

Македонија - Шведска нерешено!

Нетпрес - 15.01.2012

Во трилер натпревар каков што само македонските национални селекции веќе во континуитет знаат да одиграат нашите ракометари сосема заслужено одиграа без победник (26-26) против ракометната велесила ...

Ракометарите одиграа нерешено со Шведска

Таратур - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација одигра нерешено, 26:26 со четирикратниот европски првак Шведска. Во еден исклучително интензивен и интересен натпревар во салата „Чаир“ во Ниш, Македонската ...

Лазаров: Жалиме што не победивме

Курир - 15.01.2012

- Жалиме што на победивме, затоа што имавме голема можност, изјави македонскиот капитен Кирил Лазаров на прес конференција по завршувањето на мечот со Шведска.

Лазаров задоволен за освоениот бод, но жали за пропуштената шанса

Sky - 15.01.2012

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров по денешниот натпревар изјави дека е задоволен од освоениот бод, но и разочаран од пропуштената шанса да се победи големиот противник.

Македонија пропушти можност за победа над Шведска

Макфакс - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација, во својот прв натпревар на Еуро 2012, одигра нерешено со Шведска 26:26 (13:14). Селекторот на Македонија натпреварот го започна со Ристовски на голот, Лазаров, ...

Извинете, не знаевме дека сте четирикратни европски и светски прваци - Македонија-Шведска 26-26

Inpress - 15.01.2012

Ниш, 15. јануари 2012 (ИНПРЕС) Во рамноправен натпревар во кој нашата ракометна репрезентација водеше скоро во текот на целиот натпревар, во првиот натпревар на Европското ракометно првенство нашата ...

Ракомет Македонија во бројки

ОлеОле - 14.01.2012

Македонската ракометна репрезентација во своите редови има еден од највозрасните, но и најмладите играчи на првенството во Србија.

Македонски вулкан за „викинзите“

Утрински - 14.01.2012

Поддршката од трибините во Ниш главен адут против Шведска на стартот од Европското ракометно првенство во Србија в недела Македонија нема шведски животен стандард, но има ракометари гладни за ...

Мојсоски: Имаме шанси да ја победиме Шведска

Идивиди - 14.01.2012

Македонските ракометари и нивниот соиграч Наумче Мојсоски се максимално фокусирани со успех да ги започнат натпреварите од групната фаза на ЕП во Србија, кое започнува на 15-ти јануари во недела.

На почетокот против четирикратниот шампион - Шведска

СуперСпорт - 14.01.2012

Утре започнува лудилото во Србија, започнува Европското Превенство во ракомет, во кое учествува и нашата земја. Македонија на почетокот силите ќе ги одмери со силната Шведска, која е четирикратен ...

Мојсоски: Да не паднеме на притсокот од нашите навивачи

Вечер - 14.01.2012

МАКЕДОНСКАТА РАКОМЕТНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАГО ОДРАБОТИ ПОСЛЕДНИОТ ТРЕНИНГ ПРЕД ДУЕЛОТ СО ШВЕДСКА Македонската ракометна репрезентација ги одбројува последните часови пред првиот натпревар со Шведска во Б ...

Лазаров во идеалниот Екс-Ју состав на ЕУРО 2012

Курир - 14.01.2012

Осуммина ракометни новинари од четири земји од поранешна Југославија, учеснички на ЕП во Србија го избраа идеалниот состав составен од ракометари од Македонија, Србија, Словенија и Хрватска, кој би ...

Еуро 2012 низ бројки: Алушовски еден од највозрасните

Макфакс - 14.01.2012

Утревечер во Србија ќе започне јубилејното 10 Европско првенство, во машка конкуренција, шампионатот ќе се одржува во четири града: Ниш, Вршац, Нови Сад и Белград.

Швеѓаните без Калман во Србија

Оn.net - 13.01.2012

Репрезентацијата на Шведска ќе биде без Јонас Калман на Европското првенство во Србија, откако му беше извршена операција на срце.

Швеѓаните си имаат мака: Како да се сопре „големиот Киро“?

Екипа - 13.01.2012

Првиот противник на македонските ракометари на ЕП 2012 в недела ќе биде селекцијата на Шведска. Тие се фаворити на хартија, ама признаваат дека си имаат мака - размислуваат како да се сопре големиот ...

Ракометарите јa "меркаат" триумфалната порта

Идивиди - 13.01.2012

МАКЕДОНИЈА ПО ПОВЕЌЕ ОД ЕДНА ДЕЦЕНИЈА ПОВТОРНО ЌЕ ИГРА НА ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО Четиринаесет години минаа од првиот настап на Македонија како самостојна држава до нејзиниот следен настап.

„Се гледаме во финале“

Н.Македонија - 13.01.2012

Ова е само една од стотиците пораки што навивачите ги напишаа вчера на големо платно во центарот на Скопје, кое скопската пиварница им го предаде на репрезентативците, пред нивното заминување на ЕП ...

Македонија знае и може

Mnogoo - 13.01.2012

Кошаркарската репрезентација не разгали и направи да веруваме дека ништо не е невозможно. Кошаркарите беа доказ дека со голема желба, бобеност и единство, може да се победат и подобрите.

Шведска на ЕП без тимскиот играч на Лазаров

+инфо - 13.01.2012

Ракометната селекција на Шведска на Европското првенство ќе настапи без корпулентиот соиграч на Кирил Лазаров од Атлетико Мадрид, Јонас Калман, на кого успешно му е извршен оперативен зафат на срцето.

Лазаров како „баба Рога“ за Швеѓаните

+инфо - 13.01.2012

Шведска стравува од македонскиот ракометен капитен Кирил Лазаров. Скандинавците в недела ќе бидат првиот противник на „црвено-жолтите“ на претстојното Европско првенство во Србија, но четврта светска ...

Швеѓаните без соиграчот на Лазаров!

Курир - 13.01.2012

Јонас Калман поради операција на срцето нема да биде дел од селекцијата на Шведска на претстојното Европско првенство во Србија.

Лазаров пред ЕП во ракомет: Ќе "гинеме" за Македонија

eReporter - 13.01.2012

Капитенот на македонската ракометна репрезнтација Кире Лазаров вети беспоштедна борба на Европското првенство кое в недела започнува во Србија.

Швеѓаните се тресат пред големиот Кире Лазаров

Курир - 13.01.2012

Главен проблем за селекторот на Шведска Мартин Јонсон пред дуелот со Македонија во недела е како да се сопре феноменалниот Кире Лазаров.

Шведска стравува од Лазаров

Sky - 13.01.2012

Шведска е нашиот прв противник на Европското првенство во ракомет кое се одржува во Србија, но Шведска е и фаворит за освојување на првото место во групата Б.

Мојсоски - Имаме шанси да ја победиме Шведска

Inpress - 13.01.2012

Скопје, 13. јануари 2012 (ИНПРЕС) Македонските ракометари и нивниот соиграч Наумче Мојсоски се максимално фокусирани со успех да ги започнат натпреварите од групната фаза на ЕП во Србија, кое ...

Лазаров: Што е со младинскиот ракомет?

Екипа - 12.01.2012

Денешната прес-конференција беше наменета за да се искажат очекувањата во пресрет на Европското Првенство, но македонскиот капитен Кире Лазаров во свој стил, максимално искрено и реално, проговори и ...

Лазаров како да не бил повреден

Утрински - 12.01.2012

Капитенот играше и беше најефикасен во последниот тест-меч, а требаше да мирува два-три дена Враќањето на капитенот Кирил Лазаров е најголемата придобивка од синоќешниот последен контролен натпревар ...

Пишувајте пораки денеска на големото платно на улица Македонија

Н.Македонија - 12.01.2012

На големо платно, поставено на улицата Македонија во Скопје, денеска од 9 до 12 часот македонските граѓани ќе можат да напишат пораки за поддршка на ракометната репрезентација пред настапот на ЕП во ...

Мојсоски: Шведска ни е најсилен ривал

Н.Македонија - 12.01.2012

Ако ги совладаме Швеѓаните, тогаш може да размислуваме за влез во вториот круг и со побогато конто бодови, смета репрезентативниот бек пред почетокот на ЕП Оптимист сум и верувам дека ќе го поминеме ...

Кире Лазаров: Ќе “гинеме” за Македонија како кошаркарите, но не ветувам чуда

Здраво - 12.01.2012

За три дена почнува Европското ракометно првенство во Србија, на кое учествува и Македонија. Нашата репрезентација ќе ги игра мечевите од првата фаза во Ниш, што би требало да биде голем адут, поради ...

Мечот со Шведска е значаен, но не и пресуден

Кајгана - 12.01.2012

Првиот натпревар со Шведска, кој ракометната репрезентација на Македонија ќе го одигра на Еуро 2012, во многу нешта, може да го одреди понатамошниот тек на шампионататот на „црвено-жолтата“ ...

Македонците им порачаа на ракометарите: „Срце на терен“

Mnogoo - 12.01.2012

На улицата „Македонија“, во строгиот центар на Скопје, благодарение на „Скопско“, граѓаните на огромно платно можеа да напишат пораки за нашите ракометни репрезентативци.

Мојсоски: Победа против Шведска значи понатамошен пласман

+инфо - 12.01.2012

Македонскиот ракометен ас Наумче Мојсоски на денешната прес-конференција изјави дека тој заедно со соиграчите се максимално фокусирани успешно да ги започнат мечевите од групната фаза на ЕП во ...

ФOTO: Македонија ги испраќа ракометарите со желба за победа

Курир - 12.01.2012

Во организација на Пивара Скопје АД денес на улица Македонија кај спомен куќата на Мајка Тереза, на големо платно граѓаните можеа да ги напишат своите пораки за поддршка за македонските ракометари.

Лазаров: Подготвени го дочекуваме првенството

Курир - 12.01.2012

Капитенот на машката ракометна репрезентација, Кире Лазаров, посочи дека момците се подготвени за првенството по обемните и квалитетни подготовки.

Мојсоски: Првата победа е пласман во втор круг

Курир - 12.01.2012

Тактичкиот план на селекторот и на нас како играчи е веќе испробан, потенцира ракометарот Наумче Мојсоски. -Фокусирани сме на првиот натпревар против Шведска бидејќи знаеме дека добар старт ќе го ...

Мечот со Шведска е значаен, но не и пресуден

Макфакс - 12.01.2012

Првиот натпревар со Шведска, кој ракометната репрезентација на Македонија ќе го одигра на Еуро 2012, во многу нешта, може да го одреди понатамошниот тек на шампионататот на „црвено-жолтата“ ...

Македонија до ракометарите, со Вас до победа

Македонија24 - 12.01.2012

Македонија - Македониjа 24, , Македонија до ракометарите, со Вас до победа, "Пораки со поддршка за македонските ракометари граѓаните денес можеа да остават на големото платно поставено од Пивара на ...

Ракометарите подготвени во пресрет на првенството

Македонија24 - 12.01.2012

Спорт - Македониjа 24, , Ракометарите подготвени во пресрет на првенството, "По обемните и квалитетни подготовки, машката ракометна репрезентација подготвена го дочекува европското ракометно ...

Филип Лазаров: Не ни пречи да бидеме аутсајдери

Екипа - 11.01.2012

Македонските ракометари ги финишираат подготовките за претстојното Европско Првенство во Србија, каде што ќе се обидат повторно да ја израдуваат нашата спортска јавност.

Што ќе им порачате на македонските ракометари?

Курир - 11.01.2012

Во пресрет на почетокот на Европското првенство во ракомет и испраќањето на македонската репрезентација за Република Србија, граѓаните ќе имаат можност да им остават порака на ракометарите.

Шведска загуби од Хрватска

Дневник - 10.01.2012

На ракометниот „Kроација куп“ во Осиек, репрезентацијата на Хрватска го освои првото место, победувајќи ја Шведска во последното коло, со 29-24. „Kоцкестите“ настапија без Ивано Балиќ.

Швеѓаните сепак и со Додер против Македонија

Курир - 10.01.2012

Нашиот ривал во групата на претстојното Европско првенство во ракомет ќе биде посилен и за најдобриот десен бек од последното Светско првенство.

Швеѓаните посилни и за Додер на ЕП 2012

Екипа - 09.01.2012

И покрај тоа што под сериозен знак прашалник беше неговиот настап на Европското првенство во Србија, сепак најдобриот среден бек од минатото Светско првенство, Швеѓанецот со српско потекло Далибор ...

Македонските ракометари поразени од Србија

Утрински - 09.01.2012

Најефикасен во нашата селекција беше Кирил Лазаров со 6 голови (4/6 од 7. мести), додека Стојанче Стоилов и Владимир Темелков постигнаа по 4 .

Македонските ракометари поразени од Србија

Дневник - 09.01.2012

На седум дена пред почетокот на Европското првенство, машката македонска ракометна репрезентација попладнево во Смедерево, во пријателски натпревар е поразена од Србија.

Македонија поразена од Србија

Кајгана - 09.01.2012

Во последниот контролен натпревар пред почетокот на Европското првенство во Србија, ракометарите на Македонија загубија од домаќинот на првенството со 23:26 (10:14).

Пораз на ракометарите од Србија

Алфа - 09.01.2012

Машката ракометна репрезентацијана Македонија загуби од Србија со 26:23 на натпреварот којa се одигра во Смедерево. Најефикасен во жолто-црвениот дрес беше Кире Лазаров со 6 погодоци, Темелков ...

Ракометарите не поразија, телевизијата не навреди!

Спортски - 09.01.2012

Македонската ракометна репрезентација претрпе пораз од 26-23 на гостувањето против Србија, во последниот контролен натпревар што „црвено-жолтите“ го одиграа пред почетокот на Европското Првенство што ...

Лазаров: Подготвени сме за европското првенство!

eStudent - 09.01.2012

На шест дена до почетокот на ракометното европско првенство кое цела Македонија со нетрпение го очекува, атмосферата се вжештува.

Ракометарите совладани од Србија

+инфо - 09.01.2012

Македонските ракометари претрпеа пораз од 26-23 на пријателскиот дуел против Србија. Мечот во Смедерево, кој претставуваше последен контролен дуел за избраниците на селекторот Звонко Шундовски пред ...

Ракометарите послаби од Србија на последната контрола пред ЕП

Кирилица - 09.01.2012

Во последниот контролен натпревар пред почетокот на Европското првенство во Србија, ракометарите на Македонија загубија од домаќинот на првенството со 23:26 (10:14).

Македонските ракометари поразени од Србија

МРТ - 09.01.2012

На седум дена пред почетокот на Европското првенство, машката македонска ракометна репрезентација попладнево во Смедерево, во пријателски натпревар е поразена од Србија.

Ракометарите поразени на контролката со Србија

Точка - 09.01.2012

На неколку дена пред почетокот на Европското првенство, ракометарите на Македонија го одиграа последниот подготвителен натпревар со домаќинот Србија.

Ракометарите не поразија, телевизијата не навреди!

Таратур - 09.01.2012

Македонската ракометна репрезентација претрпе пораз од 26-23 на гостувањето против Србија, во последниот контролен натпревар што „црвено-жолтите“ го одиграа пред почетокот на Европското Првенство што ...

Ракометарите на Шведска втори на „Croatia Cup“

Макфакс - 09.01.2012

Ракометната репрезентација на Хрватска го освои „Croatia Cup“ кој во изминатите три дена се играше во Осијек. Хрватите во решавачкиот натпревар за освојување на трофејот, ја победија Шведска со 29:24 ...