TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ја олабавија клеветата, ги напнаа новинарите

Дневник - 16.06.2012

За тоа каков договор постигнаа ЗНМ и Владата, пресудни ќе бидат првите шест месеци од судското одлучување за декриминализираната навреда и клевета.

Извинувањето поважно од парите

Дневник - 16.06.2012

Своевремено, додека бев градоначалник на Гостивар за мене во еден медиум бомбастично и како скандал беше објавено дека ја користам позицијата и дека ќе го испратам синот на школување во САД.

Ќе мутира ли каскадната одговорност во цензура?

Утрински - 16.06.2012

„Журнализмот е слободна професија и не може да има пазарење околу казните“: Ставре Џиков Колку декриминализацијата на клеветата и навредата договорена меѓу Владата и новинарскиот еснаф ќе ги реши ...

Биљана Секуловска - Евтини приказни - Смртна пресуда

Вест - 16.06.2012

Борбата сега некому, можеби, му изгледа јалова и бесмислена, по затворањето на телевизијата А2 и договорот на Владата со Здружението на новинарите за декриминализација на клеветата...

Кожата на газдите на медиумите вреди дијаманти

Н.Македонија - 16.06.2012

Во медиумите досега божем владеела апсолутна анархија, новинарите си пишувале што сакаат, а уредниците не само што не ги контролирале нивните текстови туку ги оставале слободно да клеветат! ...

Што точно содржи договорот на ЗНМ и владата?

Капитал - 15.06.2012

Реакциите кои ги предизвика договорот меѓу владата и Здружението на новинари за декриминализација на клеветата и навредата и нивното уредување со законот за граѓанска одговорност во најголем дел се ...

Да живее самоцензурата!

Окно - 15.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија, со завчерашниот договор со Владата за висината на казните за клевета и навреда во таканаречениот дијалог за декриминализација на клеветата и навредата, ...

Закон не не спасува

Капитал - 15.06.2012

Големиот успех од договорот на Владата и на ЗНМ кој демек ќе го олесни функционирањето на македонските медиуми покрај претседателот на Здружението Насер Селмани и вицепремиерката Теута Арифи, се чини ...

Главните уредници координирано го напаѓаат договорот

Н.Македонија - 15.06.2012

Селмани тврди дека со законот за декриминализација на клеветата и навредата новинарите нема да бидат топовско месо за исполнување туѓи интереси Насер Селмани, претседател на ЗНМ Веднаш по објавата за ...

Клевета со 2.000 евра се лекува, но како се спречува?

Н.Македонија - 15.06.2012

Порано имаше голема слобода „жртвите“ да си определат колку пари ќе им требаат за да им помине душевната болка што им ја нанел некој новинарски натпис.

Селмани не чувствува одговорност за договорот со Владата

Телма - 14.06.2012

По вчерашниот договор со Владата за декриминализација на клеветата, раководството на ЗНМ и новинарите сосема на спротивни страни.

Груевски за декриминализацијата на клеветата и за А2

Канал5 - 14.06.2012

Дозволете ми да го поздравам овој договор, со кој се прави еден значаен исчекор, кој дури ни во некои од најразвиените европски држави не е се уште пракса, се вели во писмениот став на премиерот ...

Селмани: Уредниците се хистерични

Дневник - 14.06.2012

Решенијата што ги договоривме со Владата за декриминализацијата на клеветата и навредата можеби не се најдобри, но сепак се многу подобри од досегашните и од нив се незадоволни само оние што сакаат ...

Селмани: Бев избран да го решам проблемот

Утрински - 14.06.2012

Новинарите ги добија сите точки што ги бараа, тврди претседателот на ЗНМ Здружението на новинари на Македонија вчера одговори на многубројните критики по неочекуваното објавување на договорот со ...

Победа или уште посилен притисок врз медиумите

Утрински - 14.06.2012

Реакции од уредници: Никаде во светот новинарите и Владата не се договараат како ќе изгледа новинарството Дневниот весник „Вест“ вчера излезе со празна бела насловна страница.

Груевски го пофали договорот

Утрински - 14.06.2012

Декриминализацијата на клеветата е значаен чекор кон остварувањето на европските стандарди кон кои се стремиме, и добар модус дека со отворен и аргументиран пристап може да се постигне напредок.

ЕК: Добра вест за клеветата, лоша вест за А2

Deutsche Welle - 14.06.2012

Европската комисија смета дека договорот влада - ЗНМ е одличен, но е загрижена за одземањето на дозволата на телевизија А2.

Груевски го поздрави договорот за декриминализација на клеветата

Дневник - 14.06.2012

Претседателот на Владата Никола Груевски го поздрави постигнатиот договор за декриминализација на клеветата со кој, според него, се прави значаен исчекор кој се уште не се практикува ни во ...

Филе го поздрави договорот меѓу Владата и ЗНМ

Дневник - 14.06.2012

Европската комисија е задоволна и го поздрави договорот меѓу Владата на Република Македонија и Здружението на новинари (ЗНМ) за декриминализацијата на клеветата и навредата.

Лоша вест за медиумите

Дневник - 14.06.2012

Бранко Ѓорѓевски Лоша и необјективна вест вчера на јавноста ~ испрати Здружението на новинарите на Македонија во копродукција со владините и меѓународните претставници за декриминализацијата на ...

Kазните ќе ги цензурираат медиумите

Дневник - 14.06.2012

Сопствениците на медиумите ќе станат цензори, а новинарите и главните уредници и натаму ќе стравуваат од високите парични казни доколку бидат тужени за клевета содржана во некој објавен прилог.

ЗНМ – Санино е „виновникот“ за брзиот договор со власта

24 Вести - 14.06.2012

Директорот на директоратот за проширување на ЕУ Стефано Санино е одговорен за брзиот договор помеѓу ЗНМ и власта за декриминализација на клеветата и навредата.

Селмани : Решенијатa не се најдобри но се подобри од досегашните

Дневник - 14.06.2012

Решенијата кои ги договоривме со Владата за декриминализацијата на клеветата и навредата можебио не се најдобри но сепак се многу подобри од досегашните и од нив се незадоволни само оние кои сакаат ...

Бура реакции по договорот за декриминализација на клеветата

Утрински - 14.06.2012

За претседателот на ЗНМ, Селмани „новинарите не може да бидат топовско месо во пресметките меѓу медиумите и неистомислениците“ Здружението на новинари на Македонија одговори на бројните критики по ...

„Свилен гајтан“ за новинарството

Телма - 14.06.2012

Решението што го договори ЗНМ со Владата е „свилен гајтан“ за новинарството, реагираат од Либералната партија. Пратеникот Ивон Величковски вели нема да и помогне на Владата во тоа, но прашува дали ...

Груевски: Новинари, бидете горди со договорот!

+инфо - 14.06.2012

Во договорот меѓу Владата и Здружението на новинарите за декриминализација на клеветата и навредата и ограничување на казните се внесени најдобрите практики од земјите во регионот, а како база се ...

Здравковска: ЗНМ ме игнорира, си поднесувам оставка

+инфо - 14.06.2012

Регионалниот координатор на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) за Битола и Прилеп Жанета Здравковска, денеска поднесе неотповиклива оставка.

Реакции на новинарите за декриминализацијата на клевета

Сител - 14.06.2012

Предлог законот за декриминализација на клеватата е добар и ќе го подгине степенот на независност на новинарите. ЗНМ го брани законското решение кое вчера го договорија со Владата.

Селмани: Ставовите на „Вест“ се неосновани

+инфо - 14.06.2012

Ставот на уредувачкиот колегиум на весникот „Вест“, дека договорот меѓу Владата и Здружението на новинари претставува воведување автоцензура во медиумите, е неоснован и мене не ме обврзува, вели ...

Груевски: Декриминализацијата на клеветата ќе им помогне на новинарите - треба да сме горди и охрабрени

Press24 - 14.06.2012

Премиерот Никола Груевски, денеска достави писмен став до медиумите, во кој го изразува задоволството од договорот за декриминилизација на клеветата.

Груевски го поздрави постигнатиот договор за декриминализација на клеветата

Сител - 14.06.2012

- Претседателот на Владата Никола Груевски го поздрави постигнатиот договор за декриминализација на клеветата со кој, според него, се прави значаен исчекор кој се уште не се практикува ни во ...

Став на премиерот Груевски за договорот со ЗНМ

Курир - 14.06.2012

Премиерот Никола Груевски го поздрави вчерашниот договор на Владата со ЗНМ со кој беа усогласени ставовите за декриминализација на клеветата.

ЗНМ и Владата се договорија... За чие добро?

Капитал - 14.06.2012

Договорот постигнат меѓу Владата и Здружението на новинари е одличен, повтори портпаролот на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, Петер Стано.

Дневен печат - Затворена А2, договорена декриминализација

Р.С.Европа - 14.06.2012

Наместо да прават вести, медиумите повторно се вест. Затворањето на А2 и декриминализацијата на клеветата - главни теми во медиумите.

Груевски: Владата ќе биде отворена за соработка со новинарите

Кајгана - 14.06.2012

Премиерот Никола Груевски го поздрави договорот за декриминализација на клеветата што во средата го постигнаа Здружението на новинарите и Владата.

Новинарите спакувани во европско-владин пакет

Алфа - 14.06.2012

Европската комисија е кумот на договорот меѓу владата и ЗНМ кој остро го осуди голем дел од новинарската заедница. ,,Дил,, ќе немало доколку во последен момент не се инволвирал Стефано Санино – ...

Оставка на регионалниот координатор на ЗНМ за Битола и Прилеп

Макфакс - 14.06.2012

Во четвртокот до Управниот одбор на Здружението на новинари на Македонија, Жанета Здравковска, регионален координатор на ЗНМ за Битола и Прилеп поднесе неотповиклива оставка од оваа функција.

Ако тој што го тужи новинарот умре, синот или ќерката може да го продолжат процесот!

+инфо - 14.06.2012

Со Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета, кој деновиве предизвика вистинска револуција во фелата, која жестоко се противи против драконските парични казни за клевета и навреда, во ...

Груевски: Владата ќе биде отворена за соработка со новинарите

Макфакс - 14.06.2012

Премиерот Никола Груевски го поздрави договорот за декриминализација на клеветата што во средата го постигнаа Здружението на новинарите и Владата.

ЕУ: ОК е договорот ЗНМ-Влада, ама загрижени сме за дозволата на А2

+инфо - 14.06.2012

Европската комисија повтори дека договорот за декриминализација на клеветата и навредата меѓу Владата и ЗНМ е одличен, но изрази загриженост за одземањето на дозволата на А2 телевизија.

Став на Премиерот за договорот Влада – ЗНМ и за А2

А1 On - 14.06.2012

Би сакал на еден ден по постигнувањето на договорот за декриминализација на клеветата, иницијатива која Владата на барање на македонското Здружение на новинари ја прифати за дискусија, најпрвин да се ...

„Креваат хистерија зашто немаат со што да се борат“

А1 On - 14.06.2012

„Најодгворните сакаат да продолжат да се однесуваат неодгвороно“. Вака претседателот на ЗНМ Насер Селмани ги објасни бурните реакции за неговиот договор со Владата за декриминализција.

ЗНМ: Законските решенија за декриминализација ќе одат на јавна дебата

Капитал - 14.06.2012

Споделувањето на одговорноста и ограничувањето на паричните надоместоци за клевета и навреда се најпозитивните страни на договорот кој Владата и ЗНМ го постигнаа за декриминализацијата на овие дела.

ЗНМ: Новинарите нема да бидат топовско месо во пресметката меѓу медиумите и неистомиселниците

Макфакс - 14.06.2012

Нема да има казна затвор за новинарите, одговорноста за тоа што ќе биде објавено во медиумот ќе ја делат новинарот, уредникот и сопственикот на медиумот и ќе се ограничат надоместоците за ...

Стано: Договорот на Владата и ЗНМ е добра вест - лоша вест е затворањето на А2

Press24 - 14.06.2012

Европската комисија денеска уште еднаш потврди дека според нив, договорот за декриминализација на клеветата и навредата меѓу Владата на Република Македонија и Здружението на новинарите е одличен, но ...

ЗНМ: Новинарите нема да бидат топовско месо

Кајгана - 14.06.2012

Нема да има казна затвор за новинарите, одговорноста за тоа што ќе биде објавено во медиумот ќе ја делат новинарот, уредникот и сопственикот на медиумот и ќе се ограничат надоместоците за ...

Груевски го поздрави постигнатиот договор со ЗНМ

МРТ - 14.06.2012

Претседателот на Владата Никола Груевски го поздрави постигнатиот договор за декриминализација на клеветата со кој, според него, се прави значаен исчекор кој се уште не се практикува ни во ...

Стано: Договорот Влада-ЗНМ е одличен

А1 On - 14.06.2012

Европската комисија повтори дека договорот за декриминализација на клеветата и навредата меѓу Владата и ЗНМ е одличен, но изразија загриженост за одземањето на дозволата на А2 телевизија.

Груевски: Декриминализација на клеветата е голем чекор кон европските стандарди

Нетпрес - 14.06.2012

Декриминализацијата на клеветата е значаен чекор напред кон остварувањето на европските стандарди кон кои се стремиме, и добар модус дека со отворен и аргументиран пристап може да се постигне ...

Селмани - Непотребна хистерија за декриминализацијата

Р.С.Европа - 14.06.2012

За претседателот на ЗНМ Насер Селмани договорот за декриминализација не е најдобар, но е компромис со дијаметрално спротивните ставови на владата.

Новинарите: Подобро во затвор отколку со кредити да ги плаќаме казните

А1 On - 14.06.2012

Селмани : Креваат хистерија зошто немаат аргументи со што да се борат „Најодговорните сакаат да продолжат да се однесуваат неодговорно“ – вака претседателот на ЗНМ Насер Селмани ги објанси бурните ...

ЕК: Договорот ЗНМ-Влада добра вест, но загрижува одземањето на дозволата на А2

Sky - 14.06.2012

Според Европската комисија договорот помеѓу Владата и ЗНМ е добар, меѓутоа е загрижена за одземањето на дозволата на А2 телевизија.

Груевски: Новинарите да бидат горди на ваков договор

Sky - 14.06.2012

-Дозволете ми да го поздравам овој договор, со кој се прави еден значаен исчекор, кој дури ни во некои од најразвиените европски држави не е сеуште пракса, вели премиерот Никола Груевски во писмена ...

ЗНМ и Владата се договорија – клеветата декриминализирана

Канал 77 - 14.06.2012

Договор за декриминализација на клеветата на навредата и за висината на надоместокот за нематеријална штета е постигнат во среда меѓу преставници на Здружението на новинари на Македонија(ЗНМ) и ...

Величковски: Фарсата „дијалог“ меѓу ЗНМ и владата е свилен гајтан за македонското новинарство

Либертас - 14.06.2012

Новинарот да плати казна од 2.000 евра при просечна плата од 300 до 500 евра? Сопственикот да плати 10.000 евра казна, кога критичките медиуми едвај финансиски живуркаат? Ова решение е свилен гајтан ...

Арифи, Селмани и ЗНМ го закопаа новинарството

Вечер Прес - 14.06.2012

Теута Арифи и Насер Селмани велат дека ја декриминализирале клеветата со тоа што ја намалиле казната за напишан збор, но ова е ординарна лага и манипулирање на јавноста.

Санино ја забрзал работата за договорот меѓу владата и ЗНМ за декриминализација

Либертас - 14.06.2012

Стефано Санино, првиот човек во директоратот за проширување на ЕУ според информациите на телевизија 24 Вести завчера пристигнал во државата со единствена цел, да издејствува надминување на застојот ...

ЕК: Договорот влада-ЗНМ е добар, но не чини затворањето на А2 телевизија

Либертас - 14.06.2012

Комисијата е загрижена за одземањето на дозволата за емитување на телевизијата А2. Ние ќе следиме што понатаму ќе се случува со оваа телевизија, но во секој случај, не е добро кога на еден медиум не ...

Груевски: Декриминализација на клеветата е голем чекор кон европските стандарди

Точка - 14.06.2012

Декриминализацијата на клеветата е значаен чекор напред кон остварувањето на европските стандарди кон кои се стремиме, и добар модус дека со отворен и аргументиран пристап може да се постигне ...

Груевски: СРД да не постапува селективно

Либертас - 14.06.2012

Разбирајќи ги чувствата на лицата кои досега функционирале во телевизијата, и свесен за обврската на членовите на Советот за радиодифузија за дословно почитување на законските норми, би истакнал дека ...

Груевски ја поздрави декриминализацијата на клеветата

Н.Македонија - 14.06.2012

Претседателот на Владата Никола Груевски го поздрави постигнатиот договор за декриминализација на клеветата со кој, според него, се прави значаен исчекор кој се уште не се практикува ни во ...

EK загрижена за одземањето на дозволата на А2

Идивиди - 14.06.2012

Брисел, 14 јуни 2012 (МИА) - Европската комисија денеска уште еднаш потврди дека смета оти договорот за декриминализација на клеветата и навредата меѓу Владата на Република Македонија и Здружението ...

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата

Утрински - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

Договор за декриминализација на клеветата и навредата

Deutsche Welle - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија и Владата се договорија надоместокот за нематеријална штета да биде од две до 15 илјади евра.

ЗНМ се согласи на казни и за новинари и за сопственици на медиуми

Телма - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

Слободното новинарство е кислород за општеството

Утрински - 13.06.2012

Во Скопје уште една дискусија за „Медиумите и слободата на изразување“ Да се утврди стриктна казна за клевета без оглед дали тоа ќе биде една, две или три просечни плати и со тоа да не му се остави ...

Падна договор меѓу ЗНМ и Владата

Дневник - 13.06.2012

Падна договор меѓу ЗНМ и Владата Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на ...

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализацијата

24 Вести - 13.06.2012

По неколку месечно префрлање на топката, ЗНМ и Владата конечно седнаа на маса и се договорија за декриминализацијата на клеветата и навредата.

Да живее самоцензурата!

Вест - 13.06.2012

Здружението на новинари на Македонија со договорот со Владата за висината на казните за клевета и навреда во таканаречениот дијалог за декриминализција на клеветата и навредата прифати замена на тези.

ЗНМ се согласи новинар осуден за клевета да плати 6 просечни плати

Канал5 - 13.06.2012

Владата и Здружението на новинарите постигнаа оптимален компромис за законот за декриминализација на клеветата и навредата.

ЕК ја поздрави декриминализацијата

24 Вести - 13.06.2012

Европската комисија го поздрави постигнатиот договор меѓу ЗНМ и Владата за декриминализација на клеветата и навредата. “Ова е добра вест, не само за земјата туку и за медиумите и слободата на ...

КЛЕВЕТАТА ЌЕ СЕ ПРЕФРЛИ ВО ГРАЃАНСКА ПОСТАПКА: За новинарот до 2.000, за главниот уредник 10.000, а медиумот до 15.000 ...

Вест - 13.06.2012

Декриминализација на клеветата и навредата, но и максимални казни за нематеријална штета со каскадна одговорност од новинарот, преку уредникот до медиумот договорија Здружението на новинарите на ...

За новинарите и медиумите штетен договорот на знм со владата

Телма - 13.06.2012

Бела насловна страница на утрешното издание на дневниот весник „Вест“ во знак на револт против новиот закон за декриминализација на клеветата, кој го договорија Владата и Здружението на новинарите на ...

Договор за декриминализација на клеветата и за висината на казните

Р.С.Европа - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЗНМ и Владата се договорија - клеветата декриминализирана

Макфакс - 13.06.2012

Договор за декриминализација на клеветата на навредата и за висината на надоместокот за нематеријална штета е постигнат во среда меѓу преставници на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и ...

ЗНМ и Владата постигнаа договор за декриминализација на клевета

Капитал - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија и Владата постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЗНМ и Владата договорија декриминализација на клеветата

А1 On - 13.06.2012

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата. Според договореното, казните за новинарите ќе бидат до 2.000 евра, за уредниците до 10.000 евра а за сопственикот на медиумот до 15.000 ...

Договорени казните за клевета: за новинарот 2.000 евра, а за главниот уредник 10.000 евра

МКД - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата денеска се договорија за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата

Алфа - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата, и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата

Сител - 13.06.2012

Владата и ЗНМ постигнаа договор за декриминализација на клеветата и висината на надоместокот на нематерјална штета. Две илјади евра за авторот на текстот, 10 илјади за уредникот и 15 илјади за ...

Европската Комисија го поздрави договорот меѓу ЗНМ и Владата

Макфакс - 13.06.2012

Европската Комисија го поздрави постигнатиот договор меѓу Здружението на новинари на Македонија(ЗНМ) и Владата за декриминализација на клеветата и за висината на надоместокот за нематеријална штета.

До 15.000 евра казна за клевета - за ова се испазарија ЗНМ и Владата!

Капитал - 13.06.2012

По неколкумесечно замрзнување на преговорите, падна договор меѓу Здружението на новинари и Владата. Казните за клевета и навреда ќе изнесуваат 2.000 евра за новинарот, 10.000 евра за главниот и ...

ЗНМ и Владата се договорија - клеветата декриминализирана

Кајгана - 13.06.2012

Договор за декриминализација на клеветата на навредата и за висината на надоместокот за нематеријална штета е постигнат во среда меѓу преставници на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и ...

Клеветата е декриминализирана

Курир - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

Филе задоволен од договорот на новинарите со Владата

+инфо - 13.06.2012

Европската комисија го поздрави договорот меѓу Владата и ЗНМ за декриминализацијата на клеветата и на навредата и истакна дека тоа претставува одлична вест не само за македонската влада, туку и за ...

Владата и ЗНМ се договорија за декриминализација на клеветата

Нетпрес - 13.06.2012

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

СДСМ бара каскадна одговорност и за државните функционери

+инфо - 13.06.2012

Опозицискиот СДСМ го поддржува договорот меѓу Владата и Здружението на новинари за декриминализација на клеветата и навредата, ограничување на паричните казни и каскадна одговорност, но порачуваат ...

ЕК ја поздрави декриминализацијата на клеветата

Р.С.Европа - 13.06.2012

Европската комисија го поздрави декриминализирањето на клеветата кое го договорија Здружениието на новинари на Македонија и владата.

Новинарите и владата конечно се договорија

Алфа - 13.06.2012

Клеветата ќе се декриминализира - владата и ЗНМ, по неколку месеци преговори, се договорија за оваа тема која е само еден сегмент од слободата на медиуми - прашање кое Брисел го стави на врвот ...

Европската комисија го поздрави договорот меѓу Владата и ЗНМ

Курир - 13.06.2012

Европската комисија е задоволна и го поздрави договорот меѓу Владата на Република Македонија и Здружението на новинари (ЗНМ) за декриминализацијата на клеветата и навредата.

Европската комисија го поздрави договорот меѓу Владата и ЗНМ

Press24 - 13.06.2012

Европската комисија е задоволна и го поздрави договорот меѓу Владата на Република Македонија и Здружението на новинари (ЗНМ) за декриминализацијата на клеветата и навредата.

Штефан Филе: Декриминализацијата е добра, а затворањето на А2 е лоша вест!

+инфо - 13.06.2012

Евроамбасадорот за проширување Штефан Филе, на Твитер го искоментира денешниот впечатлив ден за новинарството во Македонија.

Вест: Да живее самоцензурата!

А1 On - 13.06.2012

По договорот на ЗНМ со Владата за декриминализацијата на клеветата, реакција од новинарската фела на социјалните мрежи. Дел од новинарите остро реагираат на договорот, прашуваат кој му дал мандат на ...

Македонските новинари на твитер: Фуле не зафркаваш?

А1 On - 13.06.2012

„Не сум среќен што добрите вести за декриминализацијата на клеветата се деградирани од не толку добри вести како одземање на лиценцата од А2 телевизија“.

Новинарите на Твитер: Филе нè зафркаваш?!

+инфо - 13.06.2012

Евроамбасадорот за проширување Штефан Филе, на Твитер го искоментира денешниот впечатлив ден за новинарството во Македонија.

ЗНМ и Владата договорија казни за медиумите до 15.000 евра

+инфо - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

Владата и ЗНМ се договорија за декриминализација на клеветата и за казните

Таратур - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

Европската комисија го поздрави договорот меѓу Владата и ЗНМ

МРТ - 13.06.2012

Европската комисија е задоволна и го поздрави договорот меѓу Владата на Република Македонија и Здружението на новинари (ЗНМ) за декриминализацијата на клеветата и навредата, јавува дописникот на МИА ...

Европската Комисија го поздрави договорот меѓу ЗНМ и Владата

Кајгана - 13.06.2012

Европската Комисија го поздрави постигнатиот договор меѓу Здружението на новинари на Македонија(ЗНМ) и Владата за декриминализација на клеветата и за висината на надоместокот за нематеријална штета.

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата

Inpress - 13.06.2012

Скопје, 13. јуни 2012 (ИНПРЕС) Владата и ЗНМ постигнаа договор за декриминализација на клеветата и висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЕУ задоволна од договорот меѓу ЗНМ и Владата

+инфо - 13.06.2012

Европската комисија е задоволна и го поздрави договорот меѓу Владата на Република Македонија и Здружението на новинари (ЗНМ) за декриминализацијата на клеветата и навредата.

Реакција на „Вест“: Да живее самоцензурата!

+инфо - 13.06.2012

Здружението на новинари на Македонија со договорот со Владата за висината на казните за клевета и навреда во таканаречениот дијалог за декриминализција на клеветата и навредата прифати замена на ...

Клеветата повеќе не е кривично дело!

Press24 - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЕК ја поздрави декриминализацијата

А1 On - 13.06.2012

Европската комисија го поздрави постигнатиот договор меѓу ЗНМ и Владата за декриминализација на клеветата и навредата. „Ова е добра вест, не само за земјата туку и за медиумите и слободата на ...

ЕК: Декриминализирањето на клеветата е добра вест за Македонија

МКД - 13.06.2012

Европската комисија го поздрави декриминализирањето на клеветата кое го договорија Здружениието на новинари на Македонија и владата.

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата и за висината на казните

Сител - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

Европската Комисија ја поздрави декриманлизацијата на клеветата

Sky - 13.06.2012

Договорот помеѓу Владата и Здружението на новинарите на Македонија околу декриминализација на клеветата беше поздравен од страна на Европската комисија.

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализацијата и клеветата- казни од 2.000 до 15.000 евра

Sky - 13.06.2012

На денешната средба, Здружението на новинари и владата постигнаа договор за декриминализација на клеветета а се договорија и за висината на надоместокот на нематеријална оштета.

ЗНМ и Владата се договорија

Денешен - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата

Вечер Прес - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЕК го поздрави договорот меѓу владата и ЗНМ за декриминализација

Либертас - 13.06.2012

Петар Стано, портпаролот на еврокомесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе посочил дека денешниот договор меѓу македонската влада и ЗНМ е една од главните точки во пристапниот процес и ЕК го ...

Штефан Филе: Не сум среќен за затворањето на А2

Sky - 13.06.2012

„Не сум среќен што добрите вести за декриминализацијата на клеветата се деградирани од не толку добри вести како одземање на лиценцата од А2 телевизија“, напишал на Твитер, Штефан Филе по затворањето ...

Филе: Затворањето на А2 е лоша вест

Либертас - 13.06.2012

Не сум среќен што добрите вести за декриминализацијата на клеветата се деградирани од не толку добри вести како одземање на лиценцата од А2 телевизија - искоментирал Филе.

ЗНМ се договори со владата - 2.000 евра казна за новинарите кои клеветат

Либертас - 13.06.2012

Воспоставен е систем кој му дава можност на новинарот да ја докаже вистината на напишаното, ако во тоа не успее, да се извини, а има инструмент да се објави и демант.

Новинарите: Селмани, оди си!

Либертас - 14.06.2012

Уште од почетокот не бев за разговори со власта. Во чие име Селмани преговарал со Теута Арифи. Тие седнале како две племиња и сега ај ќе правиме договор.

Новинарите ќе плаќаат 2000 евра за клевета, уредниците 10 000

Вечер Прес - 13.06.2012

Се укинува казната затвор која за клевета изнесуваше до 3 години, а за навреда до една година затвор, што значи дека според новиот закон, ако некој новинар биде осуден за клевета или навреда, нема да ...

Владата и ЗНМ се договорија за декриминализација на клеветата

Точка - 13.06.2012

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата

Н.Македонија - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот на нематеријална штета ...

"Вест" со бела насловна против зделката за клеветата

eReporter - 13.06.2012

Целосно бела е насловната страница на „Вест“ со појаснување дека ова може да очекуваат читателите по договорот меѓу ЗНМ и Владата за декриминализација на клеветата, со што според весникот се ...

ЗНМ и Владата си дадода рака за декриминализација на клеветата

eReporter - 13.06.2012

Здружението на новинарите на Македонија и Владата постигнаа договор за декриминализација на делата клевета и навреда, како и за висината на надоместокот на нематеријална штета.

ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата

Идивиди - 13.06.2012

Скопје, 13 јуни 2012 (МИА) - Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Владата на денешната средба постигнаа договор за декриминализација на клеветата и навредата и за висината на надоместокот ...

Кој ги суди новинарите

Утрински - 12.06.2012

Ерол Ризаов Целосно го поддржувам јавниот протест на колегите новинари против честите пресуди со кои се нарушуваат човековите права, а со драконските парични глоби на новинари се врши силен притисок ...

Новинарите бараат европскo судење за клеветата

Дневник - 12.06.2012

Со транспарентите „Стразбур му е мајка за тужбите“, „Многу тужби малку слобода“, „Селективната правда е најголема неправда“, „Охрабрете се - судете праведно“, „Судовите - стожер на демократијата“ и ...

Повеќе штета отколку корист од преговорите на ЗНМ и Владата!

Капитал - 12.06.2012

Неуспешноста на досегашните преговори помеѓу Здружението на новинари и Владата и најавите за казни за оштета од дури 80 илјади евра за медиумите, не се доволна причина за ЗНМ да ги напушти ...

Вратете ни ја криминализацијата! Сосе затвор...!

Капитал - 12.06.2012

„Животот може да ви помине во чекање брод. И тоа не е толку трагично! Ужасот настапува во моментот кога сфаќате дека сте чекале...

НЕ ИМ БЕШЕ ДЕНОТ: Мишо Николов / Насер Селмани

Капитал - 12.06.2012

Директорот на ЈСП не знаел дека трите фирми кои конкурирале на тендерот, вреден речиси милион евра, за воведување електронски билети во градските автобуси се сместени на една иста адреса.

Новинарите бараат правда, судиите се вадат на законот

Н.Македонија - 12.06.2012

Новинари предводени од Здружението на новинарите на Македонија вчера протестираа пред Основниот суд 1 во Скопје и побараа неселективна правда, а претставници на судиите им одговорија дека судот ...

Новинарски протест пред Скопскиот суд: Ги поддржуваме одговорните судии

Вест - 11.06.2012

Денеска напладне новинарите протестираа пред Основниот суд 1 во Скопје незадоволни од начинот на кој дел од судиите ги решаваат тужбите за клевета и навреда против новинари.

Протест на новинарите пред Основниот суд 1 во Скопје

Утрински - 11.06.2012

Здружението на новинари денеска одржа протест пред Основниот Суд 1 во Скопје поради незадоволството од односот на судовите кон новинарите.

Новинарите незадоволни од судиите

Deutsche Welle - 11.06.2012

Здружението на македонските новинари денеска (11.06) одржа протест пред Основниот Суд 1 во Скопје поради незадоволството од односот на судовите кон новинарите.

Новинарите на протест

24 Вести - 11.06.2012

Новинарите денеска во 12.00 часот ќе излезат на протест пред Основниот суд 1 за да го изразат своето незадоволство поради големиот број на судски процеси што се водат против нив.

Протест на ЗНМ: Судиите да ја следат европската пракса

Дневник - 11.06.2012

Бараме судиите да ја следат праксата од Европскиот суд од Стразбур. Бидејќи сме убедени дека големиот број тужби за клевета против новинари, високите надоместоци за нематеријална штета и долгите ...

Новинарите на протест пред кривичниот суд

Канал5 - 11.06.2012

Новинарите на мирен протест пред скопскиот кривичен суд го изразија незадоволството од начинот на кој некои судии ги решаваат тужбите за клевета и навреда против новинари.

Протест на ЗНМ пред Основниот суд

Курир - 11.06.2012

Здружението на новинари денеска одржа протест пред Основниот Суд 1 во Скопје поради незадоволството од односот на судовите кон новинарите.

Седмата сила на протест пред Основниот суд 1

Inpress - 11.06.2012

Скопје, 11. јуни 2012 (ИНПРЕС) Здружението на новинари на Република Македонија денеска организира протест пред Основниот суд 1 во Скопје.

Новинарите на суд ги водат со полиција, а за политичарите не знаат ни каде живеат (ФОТО)

МКД - 11.06.2012

Новинарите протестираат пред Основниот Суд 1 во Скопје поради незадоволството од односот на судовите кои со високи казни вршат притисок врз професијата.

Новинарите кренаа глас против судиите

Р.С.Европа - 11.06.2012

Новинарите бараа од дел од судиите да престанат да им се умилкуваат на политичарите и да престанат да судат во нивна корист.

Новинарите на протест: Селективната правда е најголемата неправда!

Нетпрес - 11.06.2012

Новинарите денеска на мирен протест пред Основниот суд Скопје 1 го изразија своето незадоволство поради големиот број на судски процеси што се водат против новинарите...

(ГАЛЕРИЈА) Новинарите ги повикаа судиите да судат како да се во Стразбур

+инфо - 11.06.2012

Стотина новинари денеска пред Oсновниот суд Скопје 1 се спротиставија на високите парични казни за клевета и навреда, но и ги повикаа судиите да се придржуваат кон европската пракса на судење.

ЗНМ: Ако веќе не судат, нека судат по закон!

Капитал - 11.06.2012

На протестот организиран од Здружението на новинари, иако поддржан од мал број колеги, се прати барање до судиите да ја следат практиката од Европскиот суд од Стразбур, бидејќи како што истакна ...

Стоп за високите казни за новинарите, побараа од ЗНМ

Макфакс - 11.06.2012

Судовите да прекинат со праксата на изрекување високи парични казни за клевета и навреда за новинарите и со донесувањето на одлуки во отсуство на обвинетиот новинар, побараа од ЗНМ на протестот пред ...

Македонија: Протести на новинарите

Глас на Америка - 11.06.2012

Револт против големиот број тужби за клевета против седмата сила Македонските судии да ја следат праксата на Стразбур, побараа новинарите во Македонија, кои преку денешниот протест пред Кривичниот ...

ЗНМ на протест: Стоп за судските притисоци врз новинарите!

Таратур - 11.06.2012

Новинарите денеска напладне ќе излезат на протест пред Основниот суд 1 за да го изразат своето незадоволство поради големиот број на судски процеси што се водат против новинари.

Протест на новинарите пред Основниот суд Скопје 1

Сител - 11.06.2012

„На протестот сакаме да ја потсетиме судската власт дека е најповикана да ги заштити правата и слободите на граѓаните како и правото на слобода на изразување“, соопшти ЗНМ.

Новинарите на протест пред Основниот Суд: Селективна правда е најголема неправда

Press24 - 11.06.2012

Здружението на новинари денеска одржа протест пред Основниот Суд 1 во Скопје поради незадоволството од односот на судовите кон новинарите.

Протест на новинарите пред Основниот суд 1 во Скопје

Алфа - 11.06.2012

Здружението на новинари денеска одржа протест пред Основниот Суд 1 во Скопје поради незадоволството од односот на судовите кон новинарите.

Протест на новинарите

Алфа - 11.06.2012

Новинарите денеска ќе протестираат пред Основниот суд Скопје 1. Тие се незадоволни од судовите, кои продолжуваат да водат предмети против новинарите, иако се уште траат разговорите меѓу Здружението ...

Новинарите на протест

А1 On - 11.06.2012

Новинарите, денеска на пладне, ќе протестираат пред Основниот суд Скопје1. Протестот го организира Здружението на новинари , поради лошата судска поракса на осудување новинари и покрај тоа што ...

Новинарите денеска на протест

+инфо - 11.06.2012

Здружението на новинари на Македонија денеска во 12 часот организира протест пред Основниот суд 1 во Скопје. „Од судовите ќе бараме сѐ додека не се најде соодветно решение за Декриминализацијата, ...

Новинарите на протест пред Основниот суд 1

Нетпрес - 11.06.2012

Новинарите денеска напладне ќе излезат на протест пред Основниот суд 1 за да го изразат своето незадоволство поради големиот број на судски процеси што се водат против новинари.

ЗНМ на протест: Стоп за судските притисоци врз новинарите!

Капитал - 11.06.2012

Здружението на новинари на Македонија денеска во 12 часот организира протест пред Основниот суд 1 во Скопје со кој ќе се побара од судовите поефикасна примена на судската пракса од Стразбур, сѐ ...

ЗНМ на протест пред суд

Р.С.Европа - 11.06.2012

Новинарите бараат од судиите да постапуваат неселективно, да не се користат тужбите како средства за вршење притисок, да ги намалат непропорционалните надоместоци за нематеријална штета како и ...

ЗНМ: Самоцензурата полоша од цензурата

А1 On - 11.06.2012

„Многу тужби малку слобода“, „Душевна болка ја лекува вистината“, „Слобода на изразување“… Со овие транспаренти новинарите пред Основниот суд Скопје 1 го изразуваат своето незадоволство од ...

Новинарите кренаа глас против судиите

Inpress - 11.06.2012

Скопје, 11. јуни 2012 (ИНПРЕС) Охрабрете се судии - судете праведно! Селективната правда е најголема неправда! Многу тужби малку слобода! Душевната болка ја лекува вистината! Ова беа дел од ...

Новинарите побараа правда од судиите

Капитал - 11.06.2012

Време е одговорноста да се индивидуализира. Не може за лошата работа на мал број несовесни судии да се прокоцка довербата на целото судство, изјави претседатело на Здружението на новинари на ...

Насер Селмани: Судот да не им се умилкува на политичарите

А1 On - 11.06.2012

Протестот на новинарите поради судската пракса на селективност. Кога се тужени новинарите им се изрекуваат огромни парични казни, се приведуваат па дури им се одредува и казна затвор.

Започна протестот на новинарите пред Кривичниот суд во Скопје

Либертас - 11.06.2012

Започна протестот на новинарите пред скопскиот Кривичен суд. На него се собраа повеќе новинари од различни редакции, но забележливо е тоа што на протестот ги нема новинарите од дел од провладините ...

Новинарите на протест пред Основниот суд 1

Точка - 11.06.2012

Новинарите денеска напладне ќе излезат на протест пред Основниот суд 1 за да го изразат своето незадоволство поради големиот број на судски процеси што се водат против новинари.

Новинарите на протест: Селективната правда е најголемата неправда!

Точка - 11.06.2012

Новинарите денеска на мирен протест пред Основниот суд Скопје 1 го изразија своето незадоволство поради големиот број на судски процеси што се водат против новинарите...

Новинарите на протест пред Основниот суд Скопје 1

Sky - 11.06.2012

Здружението на новинари на Македонија информира дека денес излегува на протест пред Основниот суд Скопје 1. Како причина за ваквиот протест се наведува тоа што судиите и понатаму ги водат предметите ...

Селмани: Судиите ќе се соочат со одговорност пред македонската јавност

Либертас - 11.06.2012

Решението е едноставно, судиите треба да ја следат праксата од Стразбур. Сакаме да им порачаме на судиите што нема да ги слушаат нашите повици дека ќе ги користиме сите демократски средства за да ги ...

Новинарски протест пред Основен суд 1 - Скопје

Либертас - 11.06.2012

„На протестот сакаме да ја потсетиме судската власт дека е најповикана да ги заштити правата и слободите на граѓаните како и правото на слобода на изразување“, соопшти ЗНМ.

Протест на новинарите пред Основен суд 1 во Скопје

Канал 77 - 11.06.2012

Здружението на новинари на Македонија информира дека денес излегува на протест пред Основниот суд Скопје 1. Како причина за ваквиот протест се наведува тоа што судиите и понатаму ги водат предметите ...

Стоп за високите казни за новинарите, побараа од ЗНМ

Канал 77 - 11.06.2012

Судовите да прекинат со праксата на изрекување високи парични казни за клевета и навреда за новинарите и со донесувањето на одлуки во отсуство на обвинетиот новинар, побараа од ЗНМ на протестот пред ...

Протест на новинарите пред Основниот суд 1 во Скопје

Денешен - 11.06.2012

Здружението на новинари денеска одржа протест пред Основниот Суд 1 во Скопје поради незадоволството од односот на судовите кон новинарите.

Новинарите побараа правда од судиите

Идивиди - 11.06.2012

Време е одговорноста да се индивидуализира. Не може за лошата работа на мал број несовесни судии да се прокоцка довербата на целото судство, изјави претседатело на Здружението на новинари на ...

ЗНМ на протест: Стоп за судските притисоци врз новинарите!

Идивиди - 11.06.2012

Здружението на новинари на Македонија денеска во 12 часот организира протест пред Основниот суд 1 во Скопје со кој ќе се побара од судовите поефикасна примена на судската пракса од Стразбур, сѐ ...