TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија и Црна Гора немаат отворени политички прашања

Нетпрес - 21.11.2008

Македонија и Црна Гора немаат отворени политички прашања Претседателот Бранко Црвенковски денеска во Охрид во рамките на Регионалниот економски форум за Југоисточна Европа, оствари средба со претседателот на Црна Гора, Филип Вујановиќ, кои што констатирале дека односите меѓу двете земји на политички план немаат отворени прашања, но и дека на економски план постои можност за интензивирање на ...

Црна Гора до Нова година кандидат за ЕУ

Форум - 21.11.2008

На маргините од економскиот форум на државите од регионот на Југописточна Европа во Охрид, Црвенковски оствари средба со неговито црногорски колега Филип Вујановиќ, кој го информирал македонскиот претседател дека до крајот на годината Црна гора ќе се обиде да стане земја кандидат за прием во Еропската унија На средбата двајцата pретседатели констатирале дека односите меѓу двете држави на ...

Македонија - Црна Гора 1:2

Алсат-М - 20.11.2008

Фудбалската репрезентација на Македонија синоќа загуби од репрезентацијата на Црна Гора со 2:1. За Црна Гора головите ги постигнаа Џудовиќ во 24 минута и Јоветиќ од пенал во 33 минута, додека за Македонија голот го постигна Горан Попов во 85 минута.

Црна Гора : Македонија 2:1

Кирилица - 20.11.2008

- Примивме гол каков несмееме да примиме, нешто што ни се случува често во последно време, а за вториот несакам да зборувам. Играчите треба да бидат малку побезобразни. Во играта ни недостасува само гол бидејќи создаваме многу шанси. Задоволен сум од пристапот на играчите и на натпреварот и на тренингот, истакна ...

Македонците ги сметаат Црногорците за најголеми пријатели

Нетпрес - 20.11.2008

Македонците најпријателски се настроени кон Црногорците, покажало истражување на Брима Галип, според кое дури 62,5 отсто од македонските испитаници ја доживуваат Црна Гора како најпријателска земја, пишува денесак подгоричкиот весник “Вијести“.

Македонците и Црногорците

Вечер Прес - 20.11.2008

Македонците и Црногорците. Македонците и Црногорците најдобри пријатели, ова го покажува истражувањето на Брима Галуп. Според резултатите од истражувањето, Македонците најпријателски се настроени кон Црногорците, односно 62,5 отсто од македонските испитаници ја доживуваат Црна Гора како најпријателска земја.

Независноста на Црна Гора ја поддржуваат 70 отсто од нејзините граѓани

Нетпрес - 19.11.2008

Околу 70 отсто од жителите на Црна Гора сметаат дека независноста на земјата е “добра работа“ додека 77 отсто мислат дека одвојувањето од Србија ги подобрило шансите Црна Гора да се приближи до Европската унија, покажало истражувањето на “Галуп“.

Македонија ја покани Црна Гора во Јадранската повелба

Утрински - 17.11.2008

Подгорица - Официјална покана на Црна Гора да стане полноправна членка во Јадранска повелба и' врачи македонскиот амбасадор во Подгорица, Стефан Николовски. Николовски во името на Македонија, која е претседавач со Јадранската повелба, му ја врачи официјалната покана на црногорскиот министер за надворешни работи Милан Роќен.