TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: Додека е време Златко Марин да ја врати оваа парцела на граѓаните на Аеродром

А1 On - 14.10.2018

Ова е втората локација во општина Аеродром која без согласност на граѓаните е продадена на градежната фирма ЗСФ во сопственост на Фатмир Етеми, истата градежна фирма која ќе го гради спорниот објект кај „Мајчин Дом“.

Марин ќе мора да му ги врати вложените пари на инвеститорот кај „Мајчин дом“

Нетпрес - 13.10.2018

Инвеститорот на градбата кај „Мајчин дом“ во скопската населба Аеродром, Фатмир Етеми, најави дека ќе ја тужи општината за стопирањето на градежните активности и ќе бара обештетување. Тој во интервју за ТВ21 истакна дека парцелата ја купил за три ...

Антовски: Голготата за аеродромци продолжува, главни виновници за тоа се Марин и Шилегов

Курир - 13.10.2018

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ во општина Аеродром обвинуваат дека Златко Марин е одговорен за урбаното дивеење во Аеродром. Советникот Пане Антовски вели дека Марин е покровител на уништувањето на Аеродром.

(Видео) Антовски: Ако Марин се залага за граѓаните, ќе им се придружи на протеститe

Макфакс - 13.10.2018

Повеќе од јасно е дека Марин се плаши од граѓаните и наместо да им се придружи на протестите, ако искрено го мисли тоа што постојано го изјавува, намески свика седница на советот за да ги залаже и да го одложи проблемот, изјави денеска Пане Антовски ...

(ВИДЕО) Антовски: Марин е одговорен за урбаното дивеење во Аеродром

А1 On - 13.10.2018

„Златко Марин е одговорен за урбаното дивеење во Аеродром. Марин е покровител на уништувањето на Аеродром. Повеќе од јасно е дека Марин се плаши од граѓаните и наместо да им се придружи на протестите, ако искрено го мисли тоа што постојано го ...

Етеми: Ќе го обжалам стопирањето на градбата. Парцелата е мој приватен имот

Точка - 13.10.2018

Фатмир Етеми сопственикот на парцелата кај Мајчин дом кој има одобрение за градба од осум ката, вели дека ги разбира граѓаните кои протестираат, но дека тоа земјиште е негов приватен имот. Јас сите правни процедури досега сум ги почитувал до крај.

Инвеститорот на објектот кај „Мајчин дом“: Ќе поднесам тужби ако ми се кочи градбата

Република - 13.10.2018

Треба да се чека решение по законски пат за парцелата на која место парк ќе никне зграда, наместо насилни протести со удирање по параваните, вели Фатмир Етеми, инвеститорот на градбата кај „Мајчинн дом“ во скопски Аеродром, во гостување во емисија ...

1ТВ Дебата: Како ќе се задоволат барањата на инвеститорот наспроти барањата на активистите кои се против деветкатница ...

Либертас - 13.10.2018

Општина Аеродром најави дека ќе се формира партиципативно тело за урбанизам кое треба да се бори со градежниот хаос во општина Аеродом и издаде забрана за градење поради констатирани неправилности на терен и тоа во траење од 15 дена.

Етеми: Ќе поднесам тужби ако ми се кочи градбата

Фактор - 13.10.2018

Фатмир Етеми, инвеститорот на градбата кај Мајчинн Дом во скопската населба Јане Сандански, во гостување во емисија на !ТВ рече дека треба да се чека решение по законски пат за парцелата на која место парк ќе никне зграда, наместо насилни протести ...

Аеродром ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

Фокус - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

Канал5 - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Општина Аеродром на вонредна седница ќе решава за спорната заграда кај „Мајчин Дом“

ТВ21 - 12.10.2018

Денеска, 12.10.2018 година (петок) со почеток во 16:30 часот во просториите на Општина Аеродром ќе се одржи вонредна седница на Советот на Општината. На вонредната седница ќе се дискутира за спорниот ДУП И10 донесен од претходното општинско ...

Општина Аеродром на вонредна седница расправа за локацијата кај Мајчин дом

Канал5 - 12.10.2018

Советот на општина Аеродром попладнево на вонредна седница расправа за спорниот Детален урбанистички план. Седницата ја следи Јован Ѓорговски.Дали има на повидок некое трајно решение за маркицата кај Мајчин ...

Жителите на Аеродром побараа кривична одговорност за советниците кои додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт го изгласаа дуп-от ...

Сакам да кажам - 12.10.2018

Жителите на Општина Аеродром денеска побараа од градоначалникот Златко Марин не само да ја стопира изградбата на 9-катницата каj Мајчин дом туку да се поведе и кривична одговорност за лицата кои учествувале во носењето на тој Детален урбанистички ...

ВИДЕО: Марин вети решение за градбата кај „Мајчин дом“ за 10 дена

А1 On - 12.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, вети дека за 10 дена ќе го реши проблемот со градбата кај „Мајчин дом“. На денешната вонредна седница посветена на овој проблем е донесена одлука за формирање на тело во кое ќе членуваат ...

Марин бара промена на наслов на текст – не ветил, туку рекол ќе се обиде

Макфакс - 12.10.2018

Општина Аеродром испрати барање за промена на насловот „Марин вети решение за градбата кај ‘Мајчин дом’ за 10 дена“ на текст објавен на „Макфакс“ по вонредната седница. Од Општината наведуваат дека градоначалникот Златко Марин не ветил дека ќе има ...

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржат предлозите на градоначалникот на Аеродром кои се во полза на граѓаните

Нетпрес - 12.10.2018

Советникот на ВМРО-ДПМНЕ од Општина Аеродрон, Пане Антовски на вонреднат седница во петокот на советот рече дека советничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги гласаат сите предлози на градоначалникот Златко Марин, од владејачката СДСМ, кои се во полза на ...

Марин побара од „Макфакс“ да променат наслов на вест за него

Курир - 12.10.2018

Општина Аеродром испрати барање за промена на насловот „Марин вети решение за градбата кај ‘Мајчин дом’ за 10 дена“ на текст објавен на „Макфакс“ по вонредната седница. Од Општината наведуваат дека градоначалникот Златко Марин не ветил дека ќе има ...

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

Курир - 12.10.2018

– Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

Стандард - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Општина Аеродром на вонредна седница ќе расправа за спорниот ДУП кај Мајчин дом

МКД - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

Слободен Печат - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

+инфо - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

А1 On - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Општина Аеродром на вонредна седница ќе расправа за изградбата на деветкатницата кај „Мајчин дом“

Макфакс - 12.10.2018

Општина Аеродром денеска во 16:30 часот ќе ја одржи вонредната седница на Советот на општината, на која ќе се дискутира за спорниот ДУП И10 донесен од претходното општинско раководство предводено од ВМРО-ДПМНЕ и за трајно решение за спречување на ...

Шилегов дозволил 12 рати за плаќање на комуналиите за деветкатницата кај „Мајчин дом“

Макфакс - 12.10.2018

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов му дозволил на инвеститорот на деветкатницата кај „Мајчин дом“ комуналиите да ги плати на 12 рати. За уплатените средства и за можноста трајно да се сопре изградбата на објектот, попладнево треба да расправа ...

(Во живо) Вонредна седница на Општина Аеродром за објектот кај „Мајчин дом“

Макфакс - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром одржува вонредна седница за изнаоѓање решение за изградбта на зграда кај „Мајчин ...

(ВИДЕО) Марин: Советниците од ВМРО-ДПМНЕ кои во 2017 гласаа да се гради кај „Мајчин дом“ сега се први против тоа

А1 On - 12.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром на денешната вонредна седница на Советот посветена на градбата кај Мајчин дом истакна дека голем дел од советниците кои во 2017 го изгласаа Деталниот урбанистички план со кој се одобрува изградба на деветкатницата ...

(Видео) Марин вети решение за градбата кај „Мајчин дом“ за 10 дена

Макфакс - 12.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, вети дека за 10 дена ќе го реши проблемот со градбата кај „Мајчин дом“. На денешната вонредна седница посветена на овој проблем е донесена одлука за формирање на тело во кое ќе членуваат ...

Општина Аеродром на вонредна седница ќе расправа за изградбата на деветкатницата кај „Мајчин дом“

Нетпрес - 12.10.2018

Општина Аеродром денеска во 16:30 часот ќе ја одржи вонредната седница на Советот на општината, на која ќе се дискутира за спорниот ДУП И10 донесен од претходното општинско раководство предводено од ВМРО-ДПМНЕ и за трајно решение за спречување на ...

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Аеродром бараат информации за наредната седница за разговорите со инвеститорот и Град ...

Курир - 12.10.2018

Советникот на ВМРО-ДПМНЕ од општина Аеродрон, Пане Антовски на денешната вонредна седница на советот рече дека советничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги гласаат сите предлози на градоначалникот Златко Марин, кои се во корист на граѓаните но притоа ...

Со видео изјави пред изборите кога ветуваше запирање на градбата кај „Мајчин дом“ Миовски го потсети Марин на лажните ...

Курир - 12.10.2018

На денешната седница на Советот на општина Аеродром, која е свикана по барање на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, кои побараа запирање на урбанистичките планови кај „Мајчин дом“ и „Тобако“ советниците од опозицијата го соочија Марин со неговите ...

Вонредна седница на Општина Аеродром за висококатницата кај Мајчин Дом

Press24 - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Вонредна седница на Советот на Општина Аеродром за 9-катницата кај Мајчин дом

Сител - 12.10.2018

9 члено партиципативно тело, составено од претставници од Општина Аеродром и граѓански активисти ќе го решава проблемот со изградбата на станбениот објект на просторот до ЗУ “Мајчин Дом”. Градоначалникот Златко Марин очекува да се изнајде решение во ...

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

Сител - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Шилегов дозволил 12 рати за плаќање на комуналиите за деветкатницата кај „Мајчин дом“

А1 On - 12.10.2018

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов му дозволил на инвеститорот на деветкатницата кај „Мајчин дом“ комуналиите да ги плати на 12 рати. За уплатените средства и за можноста трајно да се сопре изградбата на објектот, попладнево треба да расправа ...

Инвеститорот не се откажува од проектот кај „Мајчин Дом“, тужба за општината доколку стопира инвестиција

Скопје24 - 12.10.2018

Инвеститорот Фатмир Етеми потврдува дека дозволата која ја поседува за изградба на 9-катницата наспроти Мајчин Дом, е правосилна и дека е издадена согласно законските процедури. Етеми вели дека обидите за попречување на овој проект се политички и ...

Шилегов дозволил плаќање на рати на комуналиите за зградата кај „Мајчин дом“

Курир - 12.10.2018

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов му дозволил на инвеститорот на деветкатницата кај „Мајчин дом” комуналиите да ги плати на 12 рати, пишува „Магазин“. Инвеститорот, Друштвото за градежништво, проектирање, инженеринг, трговија и услуги “ЗСФ ком”, ...

(Видео) Марин: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ гласаа за објект кај „Мајчин дом“, а сега се против изградбата

Макфакс - 12.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, на денешната вонредна седница на Советот посветена на градбата кај „Мајчин дом“ истакна дека голем дел од советниците од ВМРО-ДПМНЕ кои во 2017 година го изгласале Деталниот урбанистички план со кој ...

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

Локално - 12.10.2018

Во ноември четврти министерски состанок на Македонија, Грција, Бугарија и Албанија во Солун Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на ...

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

Вечер Прес - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Попладне вонредна седница на Советот на општина Аеродром: Расправа за спорниот ДУП И10

Вечер Прес - 12.10.2018

Стопирани се градежните активности пред Мајчин дом и попладнево на вонредна седница на Советот на општина Аеродром ќе се води расправа за спорниот Детален урбанистички план со цел да се најде трајно решение за овој случај.

Вонредна седница во Општина Аеродром за спречување на градба кај Мајчин дом

CivilMedia - 12.10.2018

Општина Аеродром за денеска најави вонредна седница на Советот на Општината, со почеток во 16:30 часот. Седницата доаѓа по изјавата на градоначалникот Златко Марин, по протестите на жителите на Аеродром за спорниот ДУП И10.

Марин: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ гласаа за објект кај „Мајчин дом“, а сега се против изградбата

Centar - 12.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, на денешната вонредна седница на Советот посветена на градбата кај „Мајчин дом“ истакна дека голем дел од советниците од ВМРО-ДПМНЕ кои во 2017 година го изгласале Деталниот урбанистички план со кој ...

Марин: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ гласаа за објект кај „Мајчин дом“, а сега се против изградбата

Точка - 12.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, на денешната вонредна седница на Советот посветена на градбата кај „Мајчин дом“ истакна дека голем дел од советниците од ВМРО-ДПМНЕ кои во 2017 година го изгласале Деталниот урбанистички план со кој ...

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

Скопје инфо - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Марин бара промена на наслов на текст – не ветил, туку рекол ќе се обиде

Точка - 12.10.2018

Општина Аеродром испрати барање за промена на насловот „Марин вети решение за градбата кај ‘Мајчин дом’ за 10 дена“ на текст објавен на „Макфакс“ по вонредната седница. Од Општината наведуваат дека градоначалникот Златко Марин не ветил дека ќе има ...

Инвеститорот не се откажува од проектот кај „Мајчин Дом“, тужба за општината доколку стопира инвестиција

Скопје инфо - 12.10.2018

Инвеститорот Фатмир Етеми потврдува дека дозволата која ја поседува за изградба на 9-катницата наспроти Мајчин Дом, е правосилна и дека е издадена согласно законските процедури. Етеми вели дека обидите за попречување на овој проект се политички и ...

Општина Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

Република - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Објект кај „Мајчин дом“ ќе има, инвеститорот ќе тужи за 5,5 милиони евра

Република - 12.10.2018

Со комплетна документација, инвеститорот Фатмир Етеми потврдува дека дозволата која ја поседува за изградба на 9-катницата наспроти Мајчин Дом, е правосилна и дека е издадена согласно законските процедури.

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

MTM - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Општина Аеродром на вонредна седница ќе расправа за изградбата на деветкатницата кај „Мајчин дом“

Точка - 12.10.2018

Општина Аеродром денеска во 16:30 часот ќе ја одржи вонредната седница на Советот на општината, на која ќе се дискутира за спорниот ДУП И10 донесен од претходното општинско раководство предводено од ВМРО-ДПМНЕ и за трајно решение за спречување на ...

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

Либертас - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Шилегов дозволил 12 рати за плаќање на комуналиите за деветкатницата кај „Мајчин дом“

Точка - 12.10.2018

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов му дозволил на инвеститорот на деветкатницата кај „Мајчин дом“ комуналиите да ги плати на 12 рати. За уплатените средства и за можноста трајно да се сопре изградбата на објектот, попладнево треба да расправа ...

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

МК News - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Шилегов дозволил плаќање на рати на комуналиите за зградата кај „Мајчин дом“

Република - 12.10.2018

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов му дозволил на инвеститорот на деветкатницата кај „Мајчин дом” комуналиите да ги плати на 12 рати, пишува „Магазин“. Инвеститорот, Друштвото за градежништво, проектирање, инженеринг, трговија и услуги “ЗСФ ком”, ...

1ТВ Дебата: Како ќе се задоволат барањата на инвеститорот наспроти барањата на активистите кои се против деветкатница ...

1tv - 12.10.2018

Општина Аеродром најави дека ќе се формира партиципативно тело за урбанизам кое треба да се бори со градежниот хаос во општина Аеродом и издаде забрана за градење поради констатирани неправилности на терен и тоа во траење од 15 дена.

Општина Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

1tv - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Етеми не се откажува од проектот кај „Мајчин Дом“, тужба за општината доколку стопира инвестиција

ТВ21 - 11.10.2018

Со овој документ инвеститорот Фатмир Етеми потврдува дека дозволата која ја поседува за изградба на 9-катницата наспроти Мајчин Дом, е правосилна и дека е издадена согласно законските процедури.

Здруженија не одат кај Марин за да не ги исфинтира

Фактор - 11.10.2018

Дел од граѓанските здруженија нема да седнат на иста маса со локалните власти на општина Аеродром. Активистите од „Сакаме Аеродром да дише“ во објава на социјалните мрежи ја одбија поканата на градоначалникот, Златко Марин, и му порачаа дека го ...

Инвеститорот на деветкатницата има уште две парцели во близина на „Мајчин дом“

Скопје инфо - 11.10.2018

Инвеститорот на деветкатницата кај „Мајчин дом“ е сопственик на уште две локации во близина, кои сега се зеленило. Друштвото за градежништво, проектирање, инженеринг, трговија и услуги „ЗСФ-ком“, според електронските податоци од Катастарот, е ...

ВИДЕО: Граѓанските здруженија не му веруваат на Марин – ја одбија неговата покана за вонредната седница

Либертас - 11.10.2018

Дел од граѓанските здруженија нема да седнат на иста маса со локалните власти на општина Аеродром. Активистите од „Сакаме Аеродром да дише“ во објава на социјалните мрежи ја одбија поканата на градоначалникот, Златко Марин, и му порачаа дека го ...

Граѓанските здруженија не му веруваат на Марин- Ја одбија неговата покана за вонредната седница

1tv - 11.10.2018

Дел од граѓанските здруженија нема да седнат на иста маса со локалните власти на општина Аеродром. Активистите од „Сакаме Аеродром да дише“ во објава на социјалните мрежи ја одбија поканата на градоначалникот, Златко Марин, и му порачаа дека го ...

Марин: Стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом

Канал5 - 10.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска на прес-конференција информира дека е стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом поради неправилности во градилиштето. Забраната важи 15 дена.

Стопирана изградбата на висококатницата кај Мајчин дом, на 15 дена

ТВ21 - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, на прес-конференцијата која ја одржа денеска рече дека е стопирана изградбата на висококатницата кај Мајчин дом во Аеродром. „Целосно сум на страната на граѓаните“, истакна Марин на прес-конференцијата додавајќи ...

Стопирана е градбата на 9-катницата кај Мајчин дом, мислам дека ќе најдеме решение да не се гради зградата, кажа ...

Сакам да кажам - 10.10.2018

Стопирана е изградбата на 9-катницата кај Мајчин дом која што пред два дена почна да се гради во зеленилото. Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска кажа дека издале решение за стопирање на градбата врз основа на неправилности на ...

Стопирана изградбата кај Мајчин дом

Телма - 10.10.2018

Општина Аеродром ја запре изградбата на зградата кај Мајчин дом во рок од 15 дена. Градоначалникот Златко Марин утрово издал решение за стопирање на градежните работи и ќе преговара со инвеститорот за да се договорат што понатаму.

Стопирана контроверзната градба на 15 дена – ќе се бара трајно решение

24 Вести - 10.10.2018

Стопирана е изградбата на деветкатницата во општина Аеродром. Иако вчера тврдеше дека нема решение, денеска градоначалникот Златко Марин вели дека инепкторите утврдиле неправилности на градилиштето, поради што издале решение за забрана на градежни ...

Стопирана изградбата на висококатницата кај Мајчин дом

Канал5 - 10.10.2018

Аеродромци ја добија првата битка. Стопирана е изградбата на деветкатницата, која треба да никне кај Мајчиниот дом. И покрај стопирањето на изградбата, граѓаните ги продолжуваат протестите.Таму е колешката Катерина ...

Етеми: За земјиштето кај Мајчин дом платив пет милиони евра, општината требало порано да реагира

Фокус - 10.10.2018

Фатмир Етеми сопственикот на парцелата кај Мајчин дом кој има одобрение за градба од осум ката, вели дека ги разбира граѓаните кои протестираат, но дека тоа земјиште е негов приватен имот. – Јас сите правни процедури досега сум ги почитувал до крај.

Стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом

Телма - 10.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска на прес-конференција информира дека е стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом поради неправилности во градилиштето. Забраната важи 15 дена.

Марин: Стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом

24 Вести - 10.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска на прес-конференција информира дека е стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом поради неправилности во градилиштето. Забраната важи 15 дена.

Во скопски Аеродром и денеска ќе се протестира

Алсат-М - 10.10.2018

Жителите на Аеродром и за денеска; со почеток во 17 часот, најавија протест против изградбата на висококатница во паркот пред „Мајчин дом“. Меѓу своите барања жителите на Аеродром наведуваат: итно стопирање на градежните активности, итно дислоцирање ...

Протестите во Аеродром продолжуваат и денеска

ТВ21 - 10.10.2018

Протестните граѓански собири против градилиштето кај Мајчин дом, во Општина Аеродром ќе продолжат и денеска во 17 часот. Собирите имаат за цел да испратат силна пораката до локалната, но и до централната власт дека веднаш мора да се престане со сите ...

Продолжуваат градежните активности кај Мајчин дом во Аеродром

Фокус - 10.10.2018

И покрај вчерашните протести на жителите на Аеродром и останатите граѓани на Скопје против изградба на висококатница кај Мајчин дом, денеска продолжија градежните активности. Инцијативата „Сакаме Аеродром да дише“ денеска објави нов видео-запис, на ...

Стопирана е градбата на висококатницата кај Мајчин дом

Фокус - 10.10.2018

Златко Марин, градоначалникот на Аеродром, на денешната прес-конференција информираше дека е стопирана изградбата на висококатницата кај Мајчин дом во Аеродром. „Граѓаните се во право, борбата ја поддржувам. целосо сум на нивната страна.

Стопирана изградбата кај „Мајчин дом“ во Аеродром

Алсат-М - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, рече дека е издадено решение за стопирање на градбата на зградата кај Мајчин дом, поради неправилности констатирани од инспектор. Како што рече тој, забраната ќе трае 15 ...

Марин: Ја стопираме градбата на зградата кај Мајчин дом

Press24 - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, на прес конференција рече дека е издадено решение за стопирање на градбата на зградата кај Мајчин дом, поради, како што рече, неправилности констатирани од инспектор.

Запрена изградбата на зградата кај „Мајчин Дом“

Независен - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, на прес конференција рече дека е издадено решение за стопирање на градбата на зградата кај Мајчин дом, поради, како што рече, неправилности констатирани од ...

Марин: Стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом

Стандард - 10.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска на прес-конференција информира дека е стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом поради неправилности во градилиштето. Забраната важи 15 дена.

Марин ја запре изградбата на зградата пред Мајчин дом на 15 дена

+инфо - 10.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска на прес-конференција информира дека е стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом поради неправилности во градилиштето. Забраната важи 15 дена.

Марин: Стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом

Нетпрес - 10.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска на прес-конференција информира дека е стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом поради неправилности во градилиштето. Забраната важи 15 дена.

Општина Аеродром издаде решение за запирање на градбата кај Мајчин дом

Р.С.Европа - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром Златко Марин на прес-конференција изјави дека по разговор со инвеститорот издал решение за запирање на градбата на зградата кај Мајчин дом. Забраната важи за 15 дена.

Твитерџиите го исмеваат градоначалникот Златко Марин

Репортер - 10.10.2018

Откако почна изградбата на деветкатница пред Мајчин дом и граѓаните на Аеродром протестираа, ни твитерџиите не му останаа должни на градоначачникот на општина Аеродром, Златко Марин. Редакцијата на „Репортер“ избра некои од најозборуваните ...

Градбата кај Мајчин дом е стопирана на 15 дена

Радио МОФ - 10.10.2018

Градоначалникот Златко Марин на прес-конференција информира дека Општина Аеродром времено на 15 денови ја стопира започнатата спорна градба кај Мајчин дом, откако во јавноста се проширија реакции, а вчера граѓани протестираа и револтото го искажаа ...

Инвеститорот на деветкатницата има уште две парцели во близина на „Мајчин дом“

Макфакс - 10.10.2018

Инвеститорот на деветкатницата кај „Мајчин дом“ е сопственик на уште две локации во близина, кои сега се зеленило. Друштвото за градежништво, проектирање, инженеринг, трговија и услуги „ЗСФ-ком“, според електронските податоци од Катастарот, е ...

Градбата кај Мајчин дом е стопирана на 15 дена поради неправилности

Нова ТВ - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром Златко Марин соопшти дека издал решение за запирање на градбата на зградата кај Мајчин домво траење од 15 дена, поради неправилности констатирани од инспектор.

И денес протест против изградбата на зграда пред „Мајчин дом“

Независен - 10.10.2018

Жителите на Аеродром и за денеска најавија протест против изградбата на висококатница пред „Мајчин дом“. Протестот е најавен за во 17 часот. „Овие настани претставуваат спонтани граѓански собири, испровоцирани од поставувањето на градежната ...

Марин издаде решение за стопирање на изградбата кај „Мајчин дом“, но на 15 дена?! – Што потоа…

Таратур - 10.10.2018

На денешната прес конференција, градоначалникот на општина Аеродром истакна дека е издадено решение за стопирање на изградбата на повеќекатница на просторот кај „Мајчин Дом“. Златко Марин посочи дека во разговор со инвеститорот издал решение за ...

Марин: Стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом

Сител - 10.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска на прес-конференција информира дека е стопирана изградбата на зградата кај Мајчин дом поради неправилности во градилиштето. Забраната важи 15 дена.

Стопирана изградбата на зграда кај Мајчин дом

Порта 3 - 10.10.2018

Општина Аеродром ја запре изградбата на зградата кај Мајчин дом во рок од 15 дена. Градоначалникот Златко Марин утрово издал решение за стопирање на градежните работи и ќе преговара со инвеститорот за да се договорат што понатаму.

Градоначалникот Марин ја стопира изградбата на зградата кај Мајчин Дом за 15 дена поради констатирани неправилности

Сител - 10.10.2018

По само два дена од почетокот на градежните работи, стопирана изградбата на зградата во зелениот простор до здравствената установа “Мајчин Дом”. Ваквата одлука е резултат на утврдените неправилности во градилиштето од страна на надлежен инспектор, ...

Марин: Стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом

Кајгана - 10.10.2018

Скопје, 10 октомври 2018 (МИА) – Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин на прес-конференција информира дека е стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом поради неправилности во градилиштето. Забраната важи 15 дена.

(ФОТО) Драстично помалку граѓани на денешниот протест кај “Мајчин дом”

А1 On - 10.10.2018

По денешната изјава на градоначалникот на Аеродром, Златко Марин за моментално стопирање на изградбата на 9 катницата кај “Мајчин дом” граѓаните во драстично помал број излегоа на протест кај овој дел од општината каде покрај групата граѓани и ...

Граѓаните кои протестираат кај „Мајчин дом“ го блокираа сообраќајот на булеварот

А1 On - 10.10.2018

Граѓаните кои и денеска излегоа на протсет во општина Аеродром, иако се во значително помал број од вчера, го блокираа сообраќајот на булеврот „Јане Сандански“. По денешната изјава на градоначалникот на Аеродром, Златко Марин, за моментално ...

Аеродромци повторно протестираат кај Мајчин дом

Нова ТВ - 10.10.2018

Група граѓани и денеска повторно протестираа против изградба на зграда кај парцелата до Мајчин дом во скопската населба Аеродром. Посетеноста на протестот беше видливо помала од вчера бидејќи градоначалникот на Аеродром, Златко Марин денеска преку ...

Нов протест на жителите кај Мајчин дом

Нетпрес - 10.10.2018

Група граѓани повторно и во средата протестираше против изградба на осумкатница кај парцелата до Мајчин дом во скопската населба Аеродром, и покрај тоа што претходно градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, на прес-конференција соопшти ...

Златко Марин ќе одржи прес-конференција за објектот кај „Мајчин дом“

А1 On - 10.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, попладне ќе одржи прес-конференција во врска со изградбата на објект кај „Мајчин дом“. Вчера на протест против изградбата на висококатница на оваа локација, граѓаните побараа од Марин да дојде пред ...

Инвеститорот од кај Мајчин дом: Тоа е мој имот, јас го платив

Нова ТВ - 10.10.2018

Фатмир Етеми сопственикот на парцелата кај Мајчин дом кој има одобрение за градба од осум ката, вели дека ги разбира граѓаните кои протестираат, но дека тоа земјиште е негов приватен имот. – Јас сите правни процедури досега сум ги почитувал до крај.

Марин ја запре изградбата на зградата пред Мајчин дом на 15 дена

Слободен Печат - 10.10.2018

Градбата е стопирана, влегуваме во барање решение низ дискусија. Ги преземав сите можни мерки и напори, со сите засегнати страни да најдеме начин трајно да го заштитиме плацот пред Мајчин дом.

Инвеститорот на 9-катницата има уште две парцели во близина на „Мајчин дом“

А1 On - 10.10.2018

Инвеститорот на деветкатницата кај „Мајчин дом“ е сопственик на уште две локации во близина, кои сега се зеленило. Друштвото за градежништво, проектирање, инженеринг, трговија и услуги „ЗСФ-ком“, според електронските податоци од Катастарот, е ...

Стопирана изградбата на зграда пред Мајчин дом, забраната важи 15 дена

Курир - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, денеска на прес-конференција информира дека е стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом поради неправилности во градилиштето. Забраната важи 15 дена.

(Видео) Марин ја стопира изградбата на висококатница кај „Мајчин дом“

Правдико - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, издаде решение за стопирање на изградба на зграда кај „Мајчин дом“. Тој рече дека за петок е закажана вонредна седница на која треба да се најде заедничко решение за овој проблем, а на која се ...

Гредежните зафати кај „Мајчин дом“ времено стопирани

Таратур - 10.10.2018

Градоначалникот на скопската општина Аеродром, Златко Марин, изјави дека привремено, на период од 15 дена, ја стопира започнатата спорна градба кај Мајчин дом, откако во јавноста се проширија реакции, а вчера граѓани протестираа и револтото го ...

Драстично помалку граѓани на денешниот протест кај „Мајчин дом”

Макфакс - 10.10.2018

По денешната изјава на градоначалникот на Аеродром, Златко Марин за моментално стопирање на изградбата на 9 катницата кај „Мајчин дом” граѓаните во драстично помал број излегоа на протест кај овој дел од општината каде покрај групата граѓани и ...

Аеродромци и денеска на протест пред Мајчин дом

Курир - 10.10.2018

Група граѓани и денеска повторно протестираа против изградба на зграда кај парцелата до Мајчин дом во скопската населба Аеродром. Парцелата на која е предвидена изградба на осумкатница е обезбедувана од полиција и од приватно обезбедување на ...

Повторно протести за дозволата за градба на деветокатница кај „Мајчин дом“

Press24 - 10.10.2018

Револтирани граѓани од Општина Аеродром денеска повторно се собраа да протестираат против изградба на зграда на зеленилото кај „Мајчин дом“. Претходно градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска изјави дека изградбата на деветокатницата ...

Повторно протести за дозволата за градба на деветокатница кај „Мајчин дом“

Стандард - 10.10.2018

Револтирани граѓани од Општина Аеродром денеска повторно се собраа да протестираат против изградба на зграда на зеленилото кај „Мајчин дом“. Претходно градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска изјави дека изградбата на деветокатницата ...

Денеска повторно протести пред „Мајчин дом“

Слободен Печат - 10.10.2018

Жителите на Аеродром и за денеска; со почеток во 17 часот, најавија протест против изградбата на висококатница во паркот пред „Мајчин дом“. Меѓу своите барања жителите на Аеродром наведуваат: итно стопирање на градежните активности, итно дислоцирање ...

И денеска протест против изградбата на зграда пред „Мајчин дом“

Макфакс - 10.10.2018

Жителите на Аеродром и за денеска најавија протест против изградбата на висококатница пред „Мајчин дом“. Протестот е најавен за во 17 часот. „Овие настани претставуваат спонтани граѓански собири, испровоцирани од поставувањето на градежната ...

И за попладнево е најавен протест пред градилиштето кај Мајчин Дом

Радио МОФ - 10.10.2018

Протестните граѓански собири против градилиштето кај Мајчин дом, во Општина Аеродром ќе продолжат и денеска во 17 часот. Собирите имаат за цел да испратат силна пораката до локалната, но и до централната власт дека веднаш мора да се престане со сите ...

Инвеститорот од кај Мајчин дом: Тоа е мој имот, јас го платив

Press24 - 10.10.2018

Во денешното Студио 1 на 1ТВ телефонски во живо се огласи инвеститорот кој гради кај Мајчин Дом, поранешниот пратеник Фатмир Етеми. Тој во оваа прилика изјави дека поради прекинот на изградбата е во милионски загуби и најави дека ќе ја обжали ...

Повторно протест во Аеродром: Жителите вечат градоначалникот што ветил не исполнил

Press24 - 10.10.2018

Жителите на Аеродром и за денеска со почеток во 17 часот, најавија протест против изградбата на висококатница во паркот пред „Мајчин дом“. Ова е втор ден како се протестира по протестот вчера.

Златко Марин ќе одржи прес-конференција за објектот кај „Мајчин дом“

Макфакс - 10.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, попладне ќе одржи прес-конференција во врска со изградбата на објект кај „Мајчин дом“. Вчера на протест против изградбата на висококатница на оваа локација, граѓаните побараа од Марин да дојде пред ...

Денес нов протест против деветктницата кај „Мајчин дом“

Макфакс - 10.10.2018

Под слоганот „Стоп за градилиштето кај ‘Мајчин дом’“ аеродромци и попладнево во 17 часот најавуваат дека ќе излезат на протест. Граѓаните се организираат на социјалните мрежи, велат дека нема водач и нема единствен организатор.

АЕРОДРОМЦИ и денес на улица: Стопирајте веднаш, ние имаме право да одлучуваме за својата оштина!

Таратур - 10.10.2018

Жителите на општината Аеродром, денес ќе продолжат со протестите закажани за 17 часот, против изградбата на деветокатница на местото кај паркот пред „Мајчин Дом“. Жителите на скопската општина од градоначалникот Марин бараат итно стопирање на ...

Марин: Стопирана е изградбата на висококатницата кај Мајчин дом

МКД - 10.10.2018

Златко Марин, градоначалникот на Аеродром, на денешната прес-конференција информираше дека е стопирана изградбата на висококатницата кај Мајчин дом во Аеродром. Како што рече Марин, забраната е поради неправилности воочени од инспектор.

ВИДЕО: Марин ја стопира изградбата на висококатница кај „Мајчин дом“

А1 On - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, издаде решение за стопирање на изградба на зграда кај „Мајчин дом“. Тој рече дека за петок е закажана вонредна седница на која треба да се најде заедничко решение за овој проблем, а на која се ...

(Во живо) Прес-конференција на Златко Марин за објектот кај „Мајчин дом“

Макфакс - 10.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, попладне ќе одржи прес-конференција во врска со изградбата на објект кај „Мајчин ...

Стопирана е градбата на висококатницата кај Мајчин дом

Скопје24 - 10.10.2018

Златко Марин, градоначалникот на Аеродром, на денешната прес-конференција информираше дека е стопирана изградбата на висококатницата кај Мајчин дом во Аеродром. Како што рече Марин, забраната е поради неправилности воочени од инспектор.

(Видео) Марин ја стопира изградбата на висококатница кај „Мајчин дом“

Макфакс - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, издаде решение за стопирање на изградба на зграда кај „Мајчин дом“. Тој рече дека за петок е закажана вонредна седница на која треба да се најде заедничко решение за овој проблем, а на која се ...

И денеска протест против изградбата на зграда пред „Мајчин дом“

Скопје инфо - 10.10.2018

Жителите на Аеродром и за денеска најавија протест против изградбата на висококатница пред „Мајчин дом“. Протестот е најавен за во 17 часот. „Овие настани претставуваат спонтани граѓански собири, испровоцирани од поставувањето на градежната ...

Стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом

Вечер Прес - 10.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска на прес-конференција информира дека е стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом поради неправилности во градилиштето. Забраната важи 15 дена.

Марин ја стопираше изградбата на бетонскиот џин кај „Мајчин дом“

Фактор - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, рече дека е издадено решение за стопирање на градбата на зградата кај Мајчин дом, поради неправилности констатирани од инспектор. Како што рече тој, забраната ќе трае 15 дена.

Жителите на Аеродром повторно на протест против градежниот хаос

CivilMedia - 10.10.2018

Жителите на Аеродром повторно пред градилиштето кај Мајчин дом и покрај привремено стопираните активности. Протестот е знак дека тие не се откажуваат сè додека не се тргнат тарабите и не се засади нова трева на просторот кој веќе опустошен од ...

Повторно протести за дозволата за градба на деветокатница кај „Мајчин дом“

Либертас - 10.10.2018

Револтирани граѓани од Општина Аеродром денеска повторно се собраа да протестираат против изградба на зграда на зеленилото кај „Мајчин дом“. Претходно градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска изјави дека изградбата на деветокатницата ...

Протест во Аеродром: Привремено стопирање за деветкатницата од Марин не е решение

Денешен - 10.10.2018

Револтирани граѓани од Општина Аеродром денеска повторно се собраа да протестираат против изградба на зграда на зеленилото кај Мајчин дом во скопската населба Аеродром. Претходно градоначалникот на општината Златко Марин денеска изјави дека ...

Златко Марин ќе одржи прес-конференција за објектот кај „Мајчин дом“

Точка - 10.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, попладне ќе одржи прес-конференција во врска со изградбата на објект кај „Мајчин дом“. Вчера на протест против изградбата на висококатница на оваа локација, граѓаните побараа од Марин да дојде пред ...

Етеми: Ќе го обжалам стопирањето на градбата. Парцелата е мој приватен имот

Либертас - 10.10.2018

Фатмир Етеми сопственикот на парцелата кај Мајчин дом кој има одобрение за градба од осум ката, вели дека ги разбира граѓаните кои протестираат, но дека тоа земјиште е негов приватен имот. – Јас сите правни процедури досега сум ги почитувал до крај.

Повторно протести за дозволата за градба на деветокатница кај „Мајчин дом”

Вечер Прес - 10.10.2018

Револтирани граѓани од Општина Аеродром денеска повторно се собраа да протестираат против изградба на зграда на зеленилото кај „Мајчин дом“. Претходно градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска изјави дека изградбата на деветокатницата ...

Етеми: Ќе го обжалам стопирањето на градбата. Парцелата е мој приватен имот

МК News - 10.10.2018

Фатмир Етеми сопственикот на парцелата кај Мајчин дом кој има одобрение за градба од осум ката, вели дека ги разбира граѓаните кои протестираат, но дека тоа земјиште е негов приватен имот. Јас сите правни процедури досега сум ги почитувал до крај.

На 15 дена стопирана изградбата на деветкатницата во скопски Аеродром

еМагазин - 10.10.2018

Од скопската општина Аеродром денеска информираа дека изградбата на деветкатницата е моментално стопирана. Градоначалникот Златко Марин информираше дека инспекторите утврдиле неправилности на градилиштето, поради што е издадено решение за забрана на ...

Инвеститорот и утрово продолжи со активности за изградба на висококатницата кај Мајчин дом (видео)

Скопје инфо - 10.10.2018

Инвеститорот и утрово продолжи со активности на зелената парцела која ја красеше околината на Мајчин дом. Тензично беше на протестот на граѓаните на Општина Аеродром кои вчера се собраа на протест против изградбата на деветкатница кај „Мајчин дом“, ...

Марин: Стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом

Локално - 10.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска на прес-конференција информира дека е стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом поради неправилности во градилиштето. Забраната важи 15 дена.

Марин ја стопира изградбата на висококатница кај „Мајчин дом“

Точка - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, издаде решение за стопирање на изградба на зграда кај „Мајчин дом“. Тој рече дека за петок е закажана вонредна седница на која треба да се најде заедничко решение за овој проблем, а на која се ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Златко Марин по протестите кај „Мајчин дом“

Либертас - 10.10.2018

Гледајте ВО ЖИВО: Прес-конференција на Златко Марин по протестите кај „Мајчин дом“ Видео – ...

(ВИДЕО) Марин: Ја стопираме градбата на зградата кај Мајчин дом

Либертас - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, на прес конференција рече дека е издадено решение за стопирање на градбата на зградата кај Мајчин дом, поради, како што рече, неправилности констатирани од инспектор.

Марин: Стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом, жителите бараат оставка од Марин

MTM - 10.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска на прес-конференција информира дека е стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом поради неправилности во градилиштето. Забраната важи 15 дена.

ВО АЕРОДРОМ: Марин ја одложи изградбата на 9-катницата пред Мајчин дом, но само за 15 дена

Денешен - 10.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска на прес-конференција информира дека е стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом поради неправилности во градилиштето. Забраната важи 15 дена.

Марин ја стопираше изградбата на висококатницата кај Мајчин дом

iPortal - 10.10.2018

Златко Марин, градоначалникот на Аеродром, на денешната прес-конференција информираше дека е стопирана изградбата на висококатницата кај Мајчин дом во Аеродром. Како што рече Марин, забраната е поради неправилности воочени од инспектор.

Марин: Стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом

МК News - 10.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска на прес-конференција информира дека е стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом поради неправилности во градилиштето. Забраната важи 15 дена.

Градоначалиникот Марин ја стопирал градбата на зградата кај „Мајчин дом“

CivilMedia - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, на прес конференција рече дека е издадено решение за стопирање на градбата на зградата кај Мајчин дом, поради, како што рече, неправилности констатирани од инспектор.

Аеродромци денес повторно на протест кај “Мајчин дом“

Пулс24 - 10.10.2018

Жителите на Аеродром и за денес во 17 часот најавија протест против изградбата на висококатница пред „Мајчин дом“. -Овие настани претставуваат спонтани граѓански собири, испровоцирани од поставувањето на градежната механизација и претварањето на ...

Поради пропусти стопирана е изградбата на зградата кај Мајчин дом на 15 дена

Република - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, на прес конференција пред малку објави дека е издадено решение за стопирање на градбата на зградата кај Мајчин дом, поради, како што рече, неправилности констатирани од инспектор.

И денеска протест против изградбата на зграда пред „Мајчин дом“

Точка - 10.10.2018

Жителите на Аеродром и за денеска најавија протест против изградбата на висококатница пред „Мајчин дом“. Протестот е најавен за во 17 часот. „Овие настани претставуваат спонтани граѓански собири, испровоцирани од поставувањето на градежната ...

Кој е Фатмир Етеми чија фирма гради кај Мајчин дом?

iPortal - 10.10.2018

Сопственикот на Друштвото за угостителство и трговија ЗСФ-КОМ ДООЕЛ увоз-извоз Скопје Фатмир Етеми гради зграда кај Мајчин дом во Аеродром. Во јуни годинава тој влезе во надзорниот одбор на Комерцијална банка АД Скопје.

Инвеститорот на деветкатницата има уште две парцели во близина на „Мајчин дом“

Точка - 10.10.2018

Инвеститорот на деветкатницата кај „Мајчин дом“ е сопственик на уште две локации во близина, кои сега се зеленило. Друштвото за градежништво, проектирање, инженеринг, трговија и услуги „ЗСФ-ком“, според електронските податоци од Катастарот, е ...

Студио 1 – ексклузивен разговор со инвеститорот кој гради кај Мајчин дом

Либертас - 10.10.2018

Во денешното Студио 1, домаќините Борјан Јовановски и Ацо Кабранов телефонски во живо разговараа со инвеститорот кој гради кај Мајчин Дом, поранешниот пратеник Фатмир Етеми. Тој во оваа прилика изјави дека поради прекинот на изградбата е во ...

Марин ја стопира изградбата на висококатница кај „Мајчин дом“

Скопје инфо - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, издаде решение за стопирање на изградба на зграда кај „Мајчин дом“. Тој рече дека за петок е закажана вонредна седница на која треба да се најде заедничко решение за овој проблем, а на која се ...

Стопирана контроверзната градба на 15 дена – ќе се бара трајно решение

Бриф - 10.10.2018

Стопирана е изградбата на деветкатницата во општина Аеродром. Иако вчера тврдеше дека нема решение, денеска градоначалникот Златко Марин вели дека инепкторите утврдиле неправилности на градилиштето, поради што издале решение за забрана на градежни ...

Драстично помалку граѓани на денешниот протест кај „Мајчин дом”

Точка - 10.10.2018

По денешната изјава на градоначалникот на Аеродром, Златко Марин, за моментално стопирање на изградбата на деветкатницата кај „Мајчин дом” граѓаните во драстично помал број излегоа на протест кај овој дел од општината каде што покрај групата граѓани ...

Градбата на повеќекатницата кај “Мајчин дом“ стопирана

Пулс24 - 10.10.2018

„Градбата е стопирана, влегуваме во барање решение низ дискусија, ги преземам сите можни мерки и напори со сите засегнати страни да најдеме начин трајно да го заштитиме плацот пред “Мајчин дом“, изјави градоначалникот Златко Марин.

Драстично помалку граѓани на денешниот протест кај „Мајчин дом”

Centar - 10.10.2018

По денешната изјава на градоначалникот на Аеродром, Златко Марин, за моментално стопирање на изградбата на деветкатницата кај „Мајчин дом” граѓаните во драстично помал број излегоа на протест кај овој дел од општината каде што покрај групата граѓани ...

Ако може да се смени името на државата, може и ДУП-от за Аеродром

еМагазин - 10.10.2018

Сосем е разбирлив револтот на голем број граѓани жители на Аеродром, но и од другите населби на Скопје кои вчера денеска излегоа на протест со барање да се стопира изградбата на голем станбен комплекс на зеленилото кај Мајчин дом.

Марин: Стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом

Н.Македонија - 10.10.2018

Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска на прес-конференција информира дека е стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом поради неправилности во градилиштето. Забраната важи 15 дена.

Марин ја стопира изградбата на висококатница кај „Мајчин дом“

Денар - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, издаде решение за стопирање на изградба на зграда кај „Мајчин дом“. Тој рече дека за петок е закажана вонредна седница на која треба да се најде заедничко решение за овој проблем, а на која се ...

Пак протести во Аеродром, граѓаните бараат воопшто да не се гради зградата кај Мајчин дом

1tv - 10.10.2018

Револтирани граѓани од Општина Аеродром денеска повторно се собраа да протестираат против изградба на зграда на зеленилото кај „Мајчин дом“. Претходно градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска изјави дека изградбата на деветокатницата ...

Парцелата кај Мајчин дом затворена од градежна инспекција

AKO - 10.10.2018

,,Издавам решение за стопирање на градбата кај Мајчин дом, бараме трајно решение за заштита на плацот. Силно ја поддржувам борбата за јавниот простор и ги презема м сите можни мерки и напори за трајно да го заштитиме плацот пред Мајчин дом.

Привремено сопрена градбата на висококатницата во паркот пред „Мајчин дом“

1tv - 10.10.2018

Градоначалникот на Аеродром, Златко Марин на денешната прес-конференција информираше дека е привремено стопирана изградбата на висококатницата кај „Мајчин дом“ во Аеродром. Причината за тоа се неправилности воочени од инспектор, а како што ...

И денеска протест против изградбата на зграда пред „Мајчин дом“

Денар - 10.10.2018

Жителите на Аеродром и за денеска најавија протест против изградбата на висококатница пред „Мајчин дом“. Протестот е најавен за во 17 часот. „Овие настани претставуваат спонтани граѓански собири, испровоцирани од поставувањето на градежната ...

Поради пропусти стопирана е изградбата на зградата кај Мајчин дом

AKO - 10.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, на прес конференција пред малку објави дека е издадено решение за стопирање на градбата на зградата кај Мајчин дом, поради, како што рече, неправилности констатирани од инспектор.

Студио 1 – ексклузивен разговор со инвеститорот кој гради кај Мајчин дом

1tv - 10.10.2018

Во денешното Студио 1, домаќините Борјан Јовановски и Ацо Кабранов телефонски во живо разговараа со инвеститорот кој гради кај Мајчин Дом, поранешниот пратеник Фатмир Етеми. Тој во оваа прилика изјави дека поради прекинот на изградбата е во ...

Протест во Аеродром против градење повеќекатница-градоначалникот не може да ја сопре изградбата

Канал5 - 09.10.2018

Граѓаните од пред еден час протестираат против намерите за градење на повеќекатница во општина Аеродром. Прес одржа и градоначалникот Златко Марин кој вели не можел да го запре градењето. Јован Ѓорговски е на ...

Граѓаните бесни на Марин, се обидоа да ги турнат тарабите

Телма - 09.10.2018

Неколку стотици граѓанки и граѓани на општина Аеродром излегоа на протест против изградба на зграда на зелениот простор до здравствената установа „Мајчин дом“. Граѓаните не беа разубедени од денешната пресконференција на градоначалникот Златко ...

После ова, останува уште гробишта да ни направат – Аеродром протестираше против изградба на деветкатницаta кај Мајчин ...

Сакам да кажам - 09.10.2018

Неколку стотици граѓани јасно кажаа што мислат за најавеното градење на станбена деветкатница кај Мајчин дом во Општина Аеродром, кога се обидоа да ја урнат оградата, што експресно беше поставена изминатата ноќ.

Висококатницата кај Мајчин дом ќе се гради, мојот став е непроменет, вели градоначалникот Марин

ТВ21 - 09.10.2018

Градежната механизација и утрово продолжи да го подготвува теренот во близина на Мајчин дом во Аеродром, за изградба на висококатница, според Деталниот урбанистички план. Градоначалникот Златко Марин, пред да стапи на позицијата, беше дециден дека ...

Протест во Аеродром, граѓаните револтирани, Марин не ги исполнил ветувањата

Телма - 09.10.2018

Ваква реакција кај аеродромци испровоцира уништувањето на паркот кај Мајчин дом за да се гради висококатница. Жителите бараат да запрат градежните активности, а градоначалникот да поднесе оставка бидејќи им ветил дека таму нема да се гради.

Од полноќ багери копаат за станбен деловен објект во Аеродром

Канал5 - 09.10.2018

Жителите на скопската општина Аеродром на социјалните мрежи објавуваат фотографии и видеа од багери кои ноќеска почнале да копаат на парцелата кај Мајчин дом, каде се планира голем станбено-деловен објект.

ВИДЕО Почна изградбата на висококатница кај Мајчин дом, багерите пристигнаа на полноќ

Фокус - 09.10.2018

Со оградување на прцелата и со полноќно пристигнување на градежната механизација почна изградбата на висококатница на зелената површина кај Мајчин дом во Аеродром. Градежните работи отпочнаа иако граѓаните остро се противат на планот ова парче ...

Не можам да ја спречам изградбата на 9-катницата кај Мајчин дом, вели градоначалникот Златко Марин

Сакам да кажам - 09.10.2018

Во моментов нема решение за да спречи градбата на зградата кај Мајчин дом, ова е затекната ситуација што на секој начин пробавме да ја смениме, но не можевме, кажа денеска градоначалникот на Општина Аеродорм Златко Марин, откако вчера почна ...

Опозиционерот Марин против градоначалникот Марин за изградба на зграда кај Мајчин дом

24 Вести - 09.10.2018

Деветкатницата во скопската населба Аеродром ќе продолжи да се гради. Градоначалникот Златко Марин сега тврди дека не може да ја стопира градбата затоа што сите процедури веќе претходно биле започнати.

ВИДЕО: Протест во Аеродром против изградба на објектот кај „Мајчин дом“

ТВ21 - 09.10.2018

Жители на населбата Аеродром го блокираа сообраќајот на булеварот Јане Сандански во знак на револт бидејќи продолжиле градежните работи на објектот кај „Мајчин дом“. Како што велат тие пред камерата на ТВ 21, иако градоначалникот Златко Марин во ...

Почна протестот во Аеродром, полиција ја штити градежната парцела

Фокус - 09.10.2018

Попладнево започна протест против изградба на зграда на зеленилото пред Мајчин дом во општина Аеродром. Граѓаните кои протестираат се собираат околу тарабите со кои е заградена парцелата, а атмосферата повремено е тензична.

Блокиран булеварот „Јане Сандански“, граѓаните се обидоа да ги турнат тарабите околу парцелата

Фокус - 09.10.2018

Граѓани попладнево протсетираат против изградба на зграда на зеленило кај Мајчин дом. Атмосферата беше на моменти тензична, а дел од граѓаните се обидоа и да ги турнат тарабите кои се поставени околу градежната парцела.

Блокада на булеварот и обид за уривање на тарабите во одбрана на преостанатото зеленило во Аеродром

Радио МОФ - 09.10.2018

Неколку стотици граѓани попладнево се собраа пред тарабите кај Мајчин дом, за да го изразат својот револт од уништувањето на зеленилото за изградба на висококатница. Го блокираа булеварот „Јане Сандански“, а дел од нив се обидоа да ги урнат тарабите ...

(ВИДЕО) Марин: Зграда кај Мајчин дом не треба да има, но нема можност да се спречи изградбата

А1 On - 09.10.2018

И по неуспехот да ја сопре изградбата на деветкатницата кај Мајчин дом, градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, нема да поднесе оставка како што бараат граѓаните, бидејќи ги исцрпел сите правни можности за да ја сопре градбата, но вели ...

Аеродромци бараат одговорност од Марин поради лагите од предизборието, денес повторно протест кај Мајчин дом

Курир - 09.10.2018

Жителите на Аеродром и за денеска најавија протест против изградбата на висококатница пред „Мајчин дом“. Протестот е најавен за во 17 часот. -Овие настани претставуваат спонтани граѓански собири, испровоцирани од поставувањето на градежната ...

Аеродромци протестираат против изградба на објектот кај „Мајчин дом“

Макфакс - 09.10.2018

Неколку стотина граѓани на општина Аеродром излегоа на протест каде го искажаа своето незадоволство од градоначалникот Златко Марин, поради изградба на деветкатницата кај „Мајчин дом“ и покрај ветувањата во предизборната кампања дека доколку биде ...

Повеќе од два часа протест во Аеродром: Жителите велат градоначалникот што ветил не исполнил

Press24 - 09.10.2018

Револтирани граѓани од Општина Аеродром денеска протестираа против изградба на деветокатница на зеленилото пред „Мајчин дом“, при тоа блокирајќи го булеварот „Јане Сандански“ повеќе од два часа.

Протест против изградба на деветокатница кај „Мајчин дом“ во Аеродром

Сител - 09.10.2018

Со блокирање на булеварот Јане Сандански и обид за уривање на тарабите околу парцелата, поголем број на граѓани од општина Аедродром попладнево протестираа поради изградбата на деветокатница на просторот до Мајчин Дом.

Протест пред „Мајчин дом“: Криминалци, марш од Аеродром! (ВИДЕО)

Нетпрес - 09.10.2018

Голем број на граѓани, жители на општината Аеродром, денес се собраа на протест да го искажат својот револт поради неисполнетите ветувања на градоначалникот Златко Марин од СДСМ. И покрај ветувањата на надлежните, и покрај она што Марин го говореше ...

Протест против изградба на деветкатница кај „Мајчин дом“ во Аеродром

Кајгана - 09.10.2018

Скопје, 9 октомври 2018 (МИА) - Жители на општина Аеродром попладнево се собраа пред паркот кај Мајчин дом и го блокираа булеварот „Јане Сандански“, во знак на протест против изградбата на деветкатница.

Аеродромци бесни на Марин, се обидуваат да ги урнат тарабите околу градилиштето кај „Мајчин дом“ ВИДЕО

+инфо - 09.10.2018

Жители на општина Аеродром попладнево се собраа пред паркот кај Мајчин дом и го блокираа булеварот Јане Сандански, во знак на протест против изградбата на деветкатница. Насобраните граѓани бараат да не се гради деветкатницата и велат дека се ...

Аеродромци протестираат против изградбата на деветкатница кај „Мајчин дом“ (ФОТО)

МКД - 09.10.2018

Жители на општина Аеродром попладнево се собраа пред паркот кај Мајчин дом и го блокираа булеварот „Јане Сандански“, во знак на протест против изградбата на деветкатница. Насобраните граѓани бараат да не се гради деветкатницата и велат дека се ...

(Видео) Багерите во мрак пристигнаа кај Мајчин дом

Макфакс - 09.10.2018

Багери ноќеска започнале со копање на парцелата кај Мајчин дом, каде е во план да се гради голем станбено-деловен простор и покрај реакциите на жителите на скопската населба Аеродром. Тие за денеска во 17 часот најавија протест пред Мајчин дом.

Багерите на полноќ стасаа пред Мајчин дом за да копаат (ВИДЕО)

+инфо - 09.10.2018

Жителите на скопската општина Аеродром од полноќ на социјалните мрежи постираат фотографии и видеа од багери кои ноќеска почнале да копаат на парцелата кај Мајчин дом, каде се планира голем станбено-деловен објект.

Се одржа протест против изградба на деветокатница во Аеродром

Слободен Печат - 09.10.2018

Насобраните граѓани бараа да не се гради деветокатницата, наведувајќи дека се револтирани од предизборните ветувања на градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин. Револтирани граѓани од Општина Аеродром денеска протестираа против изградба на ...

(Видео) Ноќеска околу полноќ внесени багери за изградба на деветкатницата кај „Мајчин дом“, утрово се копа

Макфакс - 09.10.2018

Ноќеска околу полноќ багери и камиони влегуваа на новото градилиште за деветкатница кај „Мајчин дом“ за која аеродромци сметаат дека е еколошка катастрофа. Жителите од околните згради вознемирени од полноќните активности алармираа на социјалните ...

Марин ги пушти багерите, граѓаните бараат оставка и повикуваат на протест

МКД - 09.10.2018

Градоначалникот на Аеродром Златко Марин, кадар на СДСМ дозволи да се користат методи на ВМРО-ДПМНЕ за „безболна" сеча на зеленило во доцните вечерни часови за да се избегнат реакциите на граѓаните.

Земјиштето кај Мајчин дом не е на Орка холдинг

+инфо - 09.10.2018

Земјиштето кај Мајчин дом во Аеродром каде се планира да се гради висококатница не е, ниту некогаш било во сопственост на Орка Холдинг, реагира денеска компанијата. „Овие денови граѓаните на град Скопје и општина Аеродром се револтирани поради ...

ОРКА: Земјиштето кај Мајчин дом никогаш не беше во сопственост на компанијата, градоначалникот Марин лаже

МКД - 09.10.2018

Најодговорно тврдиме дека споменатото земјиште кај Мајчин дом во општина Аеродром каде што е предвидена изградба на деветкатница не е, ниту некогаш било во сопственост на ОРКА холдинг. Граѓаните беа сведоци на лажните изјави на тогашниот кандидат, а ...

Марин: Мојот став е непроменет, зграда кај Мајчин дом не треба да има

Слободен Печат - 09.10.2018

На новинарско прашање, за колку пари било откупено земјиштето и колку бара сопственикот, Марин одговори дека земјиштето е откупено за 2 милиони и 700 илјади евра, а за да го откупи општината, сопственикот побарал 8-10 милиони евра.

(Видео) Марин: Зграда кај Мајчин дом не треба да има, но нема можност да се спречи изградбата

Макфакс - 09.10.2018

И по неуспехот да ја сопре изградбата на деветкатницата кај „Мајчин дом“, градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, нема да поднесе оставка како што бараат граѓаните, бидејќи ги исцрпел сите правни можности за да ја сопре градбата, но вели ...

Почна изградбата на висококатницата кај Мајчин дом, багерите пристигнаа на полноќ, жителите лути на градоначалникот

Алфа - 09.10.2018

Со оградување на парцелата на зелената површина кај Мајчин дом во Аеродром, почна изградбата на висококатницата, наречена бетонското чудовиште во Скопје. Градежните работи отпочнаа иако граѓаните остро се противат на планот ова парче зеленило да ...

ВМРО-ДПМНE до Марин: Ги излажа граѓаните, сега се правдаш дека си немоќен, градежната експанзија на зелени површини ...

Курир - 09.10.2018

Од Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Аеродром со реакција за пресот на градоначалникот на Аеродром, Златко Марин, кој се правдаше околу изградбата на зградата кај Мајчин дом во оваа населба.

Иницијатива „Сакаме Аеродром да дише“: Бараме неотповиклива отставка од Марин

Стандард - 09.10.2018

Револтирани граѓани од Општина Аеродром денеска протестираа против изградба на деветокатница на зеленилото пред „Мајчин дом“, при тоа блокирајќи го булеварот „Јане Сандански“ повеќе од два часа.

(ВИДЕО) И по Ивица Коневски…Златко Марин

А1 On - 09.10.2018

Стопирањето на изградбата на станбена заграда кај „Мајчин дом“ во Аеродром беше главниот адут на актуелниот градоначалник Златко Марин за локалните избори минатата година на кои стана прв човек на општината на местото долгогодинешниот градоначалник ...

Вечерва протест против изградбата на зграда кај „Мајчин Дом“

Сител - 09.10.2018

Општина Аеродром не може да ја спречи изградбата на станбениот комплекс пред Мајчин дом, тврди градоначалникот Златко Марин. Вели дека за тоа може да интервенира единствено Уставнот суд до кого за оваа парцела веќе се поднесени 13 претставки.

(ВИДЕО) Аеродромци протестираат против изградба на објектот кај „Мајчин дом“

А1 On - 09.10.2018

Стотина граѓани на општина Аеродром излегоа на протест каде го искажаа своето незадоволство од градоначалникот Златко Марин поради изградба на деветкатницата кај „Мајчин дом“ и покрај ветувањата во предизборната кампања дека доколку биде избран за ...

Граѓаните кои протестираа кај „Мајчин дом“ се обидоа да ги урнат тарабите на заградената парцела – Фото

Скопје24 - 09.10.2018

Тензично беше на протестот на граѓаните на Општина Аеродром кои попладнево се собраа на протест против изградбата на деветкатница кај „Мајчин дом“, а воедно и да го изразат незадоволството од градоначалникот на Општината, Златко Марин.

Аеродромци со порака до Марин: Криминалци, марш од Аеродром (ФОТО)

Курир - 09.10.2018

Голем број на граѓани, жители на општината Аеродром, денес се собраа на протест да го искажат својот револт поради неисполнетите ветувања на градоначалникот Златко Марин од СДСМ. И покрај ветувањата на надлежните, и покрај она што Марин го говореше ...

(Видео) Протест против изградба на објектот кај „Мајчин дом“

Независен - 09.10.2018

Жителите на Аеродром го блокираа сообраќајот на булеварот Јане Сандански. Тие излегоа на протест за да го искажаат своето незадоволство од градоначалникот Златко Марин, поради изградба на деветкатницата кај „Мајчин дом“.

ВИДЕО: Багерите во мрак пристигнаа кај Мајчин дом

А1 On - 09.10.2018

Багери ноќеска започнале со копање на парцелата кај Мајчин дом, каде е во план да се гради голем станбено-деловен простор и покрај реакциите на жителите на скопската населба Аеродром. Тие за денеска во 17 часот најавија протест пред Мајчин дом.

(Видео) Гневните жители на Аеродром со удари ги оштетија лимените тараби пред „Мајчин дом“

Макфакс - 09.10.2018

За време на протестот во општина Аеродром, против изградбата на висококатница пред „Мајчин дом“, гневните граѓани почнаа да удираат по лимената тараба поставена на земјиштето каде што почнаа градежните активности.

ВИДЕО: Гневните жители кои протестираат во Аеродром, со удари ги оштетија лимените тараби

А1 On - 09.10.2018

Жителите на Аеродром кои излегоа да протест кај „Мајчин дом“, почнаа да лупаат по лимените тараби со кои е ограден просторот каде треба да се гради деветокатница. Тие извикуваат „граѓанска непослушност“.

На полноќ стасаа багерите пред Мајчин дом за да копаат (ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.10.2018

Жителите на скопската општина Аеродром од полноќ на социјалните мрежи постираат фотографии и видеа од багери кои ноќеска почнале да копаат на парцелата кај Мајчин дом, каде се планира голем станбено-деловен објект.

Протест пред „Мајчин дом“

Нетпрес - 09.10.2018

Денеска во 17 часот жителите на Аеродром и Скопје ќе излезат на протест пред зелената парцела кај „Мајчин дом“, која денеска беше оградена за да почне изградба на висококатница. Иако настанот беше најавен на социјалните мрежи, тој е избришан од ...

Орка Холдинг: Земјиштето кај Мајчин дом не е во наша сопственост

Слободен Печат - 09.10.2018

Орка Холдинг излезе со соопштение по повод отпочнувањето на градењето на висококатница на зелена површина пред Мајчин сом во општина Аеродром. -Овие денови граѓаните на град Скопје и општина Аеродром се револтирани поради отпочнувањето на градење на ...

Орка Холдинг демантира дека е сопственик на земјиштето кај „Мајчин дом“

Нетпрес - 09.10.2018

Овие денови граѓаните на град Скопје и општина Аеродром се револтирани поради отпочнувањето на градење на висококатница на зелената површина пред Мајчин Дом во Општина Аеродром. Во пресрет на денешниот најавен протест со цел да се спречи градењето ...

Протест против изградба на деветкатница кај „Мајчин дом“ во Аеродром

Стандард - 09.10.2018

Жители на општина Аеродром попладнево се собраа пред паркот кај Мајчин дом и го блокираа булеварот „Јане Сандански“, во знак на протест против изградбата на деветкатница. Насобраните граѓани бараат да не се гради деветкатницата и велат дека се ...

Аеродромци го блокираа булеварот „Јане Сандански“ кај Мајчин дом

Нова ТВ - 09.10.2018

Група од околу 200 граѓани денеска во 17 часот се собра пред Мајчин дом во скопската населба Аеродром, откако вчера беше почната изградбата на осумкатница. Граѓаните го блокираа булеварот „Јане Сандански“ и се обидоа да ги турнат тарабите со кои е ...

Орка Холдинг: Земјиштето кај Мајчин дом не е наше, ниту некогаш било во наша сопственост

Либертас - 09.10.2018

Земјиштето кај Мајчин дом во Аеродром каде се планира да се гради висококатница не е, ниту некогаш било во сопственост на Орка Холдинг, реагира денеска компанијата. „Овие денови граѓаните на град Скопје и општина Аеродром се револтирани поради ...

Кој е Фатмир Етеми чија фирма гради кај Мајчин дом?

Фактор - 09.10.2018

Сопственикот на Друштвото за угостителство и трговија ЗСФ-КОМ ДООЕЛ увоз-извоз Скопје Фатмир Етеми гради зграда кај Мајчин дом во Аеродром. Тој е актуелен градежник, поранешен пратеник и носител на партиски функции од Партијата за демократски ...

Марин: Зграда кај Мајчин дом не треба да има, но нема можност да се спречи изградбата

Точка - 09.10.2018

И по неуспехот да ја сопре изградбата на деветкатницата кај „Мајчин дом“, градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, нема да поднесе оставка како што бараат граѓаните, бидејќи ги исцрпел сите правни можности за да ја сопре градбата, но вели ...

Протест во Аеродром против изградба на зграда кај „Мајчин дом“

Скопје инфо - 09.10.2018

Жители на општина Аеродром попладнево се собраа пред паркот кај Мајчин дом и го блокираа булеварот „Јане Сандански“, во знак на протест против изградбата на деветкатница. Насобраните граѓани бараат да не се гради деветкатницата и велат дека се ...

Багерите во мрак пристигнаа кај Мајчин дом

Точка - 09.10.2018

Багери ноќеска започнале со копање на парцелата кај Мајчин дом, каде е во план да се гради голем станбено-деловен простор и покрај реакциите на жителите на скопската населба Аеродром. Тие за денеска во 17 часот најавија протест пред Мајчин дом.

МАРИН ДО АЕРОДРОМЦИ: Слободно протестирајте, ама деветокатница ќе има

Денешен - 09.10.2018

Револтирани граѓани од Општина Аеродром денеска протестираа против изградба на деветокатница на зеленилото пред „Мајчин дом“, при тоа блокирајќи го булеварот „Јане Сандански“ повеќе од два часа.

Протест против градоначалникот кој само ветуваше, а ништо не промени

Република - 09.10.2018

За денеска во 17 часот е закажан протестот кои го организираат твитерџиите, а е наменет за стопирање на изградбата на новата зграда која треба да биде изградена во близина на Мајчин Дом во Аеродром.

Реакција на Орка Холдинг: Земјиштето кај Мајчин дом не е, ниту некогаш било во наша сопственост

Република - 09.10.2018

Овие денови граѓаните на град Скопје и општина Аеродром се револтирани поради отпочнувањето на градење на висококатница на зелената површина пред Мајчин Дом во Општина Аеродром. Во пресрет на денешниот најавен протест со цел да се спречи градењето ...

(Видео) Граѓаните на протест против изградбата на висококатница во Аеродром

еМагазин - 09.10.2018

Граѓаните кои живеат во Аеродром денеска ќе излезат на протест против изградбата на висококатница до Мајчин дом во Аеродром. „Ова е чудовиштето што ќе никне на зелената површина кај Мајчин Дом.

(ВО ЖИВО од Аеродром) Протест против изградба на објектот кај „Мајчин дом“

Либертас - 09.10.2018

Пренос од протестот на жителите на Аеродром против изградба на објектот кај „Мајчин ...

Аеродромци на протест: Бараат стопирање на изградбата на висококатница кај „Мајчин дом“

Вечер Прес - 09.10.2018

Граѓани на Општина Аеродром се собраа на протест против изградбата на деветкатница кај „Мајчин дом“, а воедно и да го изразат незадоволството од градоначалникот на Општината, Златко Марин.

Аеродромци протестираат против изградба на објектот кај „Мајчин дом“

Точка - 09.10.2018

Неколку стотина граѓани на општина Аеродром излегоа на протест каде што го искажаа своето незадоволство од градоначалникот Златко Марин, поради изградба на деветкатницата кај „Мајчин дом“ и покрај ветувањата во предизборната кампања дека доколку ...

(ВИДЕО) Багерите на полноќ почнаа да копаат кај Мајчин Дом

Скопје инфо - 09.10.2018

Жителите на скопската општина Аеродром од полноќ на социјалните мрежи постираат фотографии и видеа од багери кои ноќеска започнале со копање на парцелата кај Мајчин дом , каде според планот ќе се градо голем станбено деловен ...

На Марин му се собира народ пред паркот во Аеродром (фотогалерија)

Република - 09.10.2018

Се повеќе народ се собира на протестот кој беше закажан во 17 часот пред паркот кај Мајчин дом, во Аеродром, каде што синоќа на полноќ дојдоа багери на местото каде што треба да се гради деветокатница.

Гневните жители на Аеродром со удари ги оштетија лимените тараби пред „Мајчин дом“

Точка - 09.10.2018

За време на протестот во општина Аеродром, против изградбата на висококатница пред „Мајчин дом“, гневните граѓани почнаа да удираат по лимената тараба поставена на земјиштето каде што почнаа градежните активности.

Протести во Аеродром: „Криминалци, надвор!“

CivilMedia - 09.10.2018

Неколку стотици граѓанки и граѓани на општина Аеродром излегоа на протест против изградба на зграда на зелениот простор до здравствената установа „Мајчин дом“. Револтот не успеа да го смири ни попладневната прес конференција на градоначалникот ...

Блокиран булеварот „Јане Сандански“, граѓаните се обидоа да ги турнат тарабите околу парцелата

Локално - 09.10.2018

Граѓани попладнево протсетираат против изградба на зграда на зеленило кај Мајчин дом. Атмосферата беше на моменти тензична, а дел од граѓаните се обидоа и да ги турнат тарабите кои се поставени околу градежната парцела.

Граѓаните се обидоа да ги турнат тарабите околу парцелата кај Мајчин дом

Либертас - 09.10.2018

Граѓани попладнево протсетираат против изградба на зграда на зеленило кај Мајчин дом. Атмосферата беше на моменти тензична, а дел од граѓаните се обидоа и да ги турнат тарабите кои се поставени околу градежната парцела.

(ГАЛЕРИЈА) Гневните граѓани протестираа пред Мајчин дом

Фактор - 09.10.2018

Жители од населбата Аеродром го блокираа сообраќајот на булеварот Јане Сандански во знак на револт затоа што продолжиле градежните работи на објектот кај Мајчин дом. Револтирани се затоа што градоначалникот Златко Марин во предизборието им ветувал ...

(ФОТО) Аеродром утрото осамна со испишани пораки против Марин кај Мајчин Дом

Фактор - 09.10.2018

Фото: Фактор Параваните кај градилиштето предвидено за висококатница кај Мајчин Дом во Аеродором претпладнето осамнаа со испишани пораки против градоначалникот Златко Марин. Локални жотели се револтирани откако вечерта беше донесена механизација, а ...

Неколку стотици граѓани од попладнево протестираат пред Мајчин дом во Аеродром

24Инфо - 09.10.2018

Неколку стотици граѓани од попладнево протестираат пред Мајчин дом во Аеродром Попладнево започна протест против изградба на зграда на зеленилото пред Мајчин дом во општина Аеродром. Граѓаните кои протестираат се собираат околу тарабите со кои е ...

Жителите на Аеродром против изградбата на голем комплекс згради во близина на Мајчин дом

Бриф - 09.10.2018

Жителите на Аеродром кои живеат во близина на Мајчин дом, остро се противат на изградбата голем комплекс згради, кои практично ќе го уништат целото зеленило околу и ќе узурпираат дополнителен простор од паркот меѓу зградите.

Додека сите спиеја: Багерите на полноќ почнаа со копање кај Мајчин дом (видео)

Република - 09.10.2018

Жителите на скопската општина Аеродром од полноќ на социјалните мрежи постираат фотографии и видеа од багери кои ноќеска почнале да копаат на парцелата кај Мајчин дом, каде се планира голем станбено-деловен објект.

Продолжуваат протестите во Аеродром

CivilMedia - 09.10.2018

„Изгледа немаш образ да излезеш на прес надвор од Општина, па си се бутнал у дупка и од таму кажуваш приказни за мали деца. Ако не ти одговориле од Уставен, и толку сакаше да го спречиш се ова, што не ги повика граѓаните на протест пред судот…“, ...

Орка Холдинг: Земјиштето кај Мајчин дом не е, ниту некогаш била наша сопственост

Фактор - 09.10.2018

Во 17 часот пред Мајчин дом граѓани од скопската општина Аеродром ќе излезат на протест поради почнатата изградба на висококатница на зелената површина. Од ноќеска почнаа да пристигнуваат багери на местото каде ќе никне висококатницата а граѓаните ...

(ГАЛЕРИЈА) Граѓаните удираа по тарабите во Аеродром

Фактор - 09.10.2018

Дел од граѓаните кои попладнево протестираа во Аеродром, гневот го истурија и врз тарабите околу градилиштето во кои удираа. Тие извикуваа „Криминалци, надвор од Аеродром“. Револтирани се затоа што се уништува зеленило за да се гради зграда кај ...

(ВИДЕО) Граѓаните бесни на Марин, се обидоа да ги турнат тарабите

Бриф - 09.10.2018

Неколку стотици граѓанки и граѓани на општина Аеродром излегоа на протест против изградба на зграда на зелениот простор до здравствената установа „Мајчин дом“, јавува Телма. Граѓаните не беа разубедени од денешната пресконференција на ...

Тензично на протестите во Аеродром против изградба на повеќекатницата- полиција ги штити тарабите (ВИДЕО)

МК News - 09.10.2018

Тензично попладнево на протестот против изградба на станбено-деловен објакт на зеленилото пред Мајчин дом во општина Аеродром. Граѓаните кои протестираат се собираат околу тарабите со кои е заградена парцелата.

ВО ЖИВО: Златко Марин за багерите кај „Мајчин дом“

Либертас - 09.10.2018

Гледајте ВО ЖИВО: Златко Марин за багерите кај „Мајчин дом“ Видео – ...

Граѓаните кои протестираат кај „Мајчин дом“ се обидоа да ги урнат тарабите на заградената парцела/Фото

Вечер Прес - 09.10.2018

Тензично беше на протестот на граѓаните на Општина Аеродром кои попладнево се собраа на протест против изградбата на деветкатница кај „Мајчин дом“, а воедно и да го изразат незадоволството од градоначалникот на Општината, Златко Марин.

Парцелата кај Мајчин дом е во сопственост на Фатмир Етеми, поранешен пратеник од ПДПА – НДП.

Либертас - 09.10.2018

Парцелата кај Мајчин дом покрај булеварот Јане Сандански била државно земјиште но е продадена и веќе десетина години е во приватна сопственост, ама без можност да се гради. Со новиот план е овозможено да се гради објект од 9 ката.

(Видео) Граѓаните се обидоа да ја тргнат оградата кај Мајчин дом во Аеродром

еМагазин - 09.10.2018

Голем број граѓани жители на Аеродром, но и од другите населби на Скопје денеска излегоа на протест со барање да се стопира изградбата на голем станбен комплекс на зеленилото кај Мајчин дом.

Блокиран булеварот „Јане Сандански“, граѓаните се обидоа да ги турнат тарабите

Република - 09.10.2018

Стотици граѓани попладнево протсетираат против изградба на зграда на зеленило кај Мајчин дом во скопската населба Аеродром. Атмосферата беше на моменти тензична, а дел од граѓаните се обидоа и да ги турнат тарабите кои се поставени околу градежната ...

Протест против изградба на деветкатница кај „Мајчин дом" во Аеродром

MTM - 09.10.2018

Жители на општина Аеродром попладнево се собраа пред паркот кај Мајчин дом и го блокираа булеварот „Јане Сандански“, во знак на протест против изградбата на деветкатница. Насобраните граѓани бараат да не се гради деветкатницата и велат дека се ...

Протест во Аеродром против изградба на зграда кај „Мајчин дом“

Н.Македонија - 09.10.2018

Жители на општина Аеродром попладнево се собраа пред паркот кај Мајчин дом и го блокираа булеварот „Јане Сандански“, во знак на протест против изградбата на деветкатница. Насобраните граѓани бараат да не се гради деветкатницата и велат дека се ...

,,Златко Марин , каде се криеш? Оставка веднаш!“, му порачуваат жители на Аеродром

AKO - 09.10.2018

Расте гневот кај жителите на Аеродром кои живеат во близина на Мајчин дом, каде почна да се гради голем комплекс згради, кои практично ќе го уништат целото зеленило околу и ќе узурпираат дополнителен простор од паркот меѓу зградите.

Златко Марин ги поддржува граѓаните да протестираат и ги повикува потоа на разговор

AKO - 09.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, по силните критики во јавноста за отпочнувањето на градба на станбен комплекс кај Мајчин дом, рече дека е на страната на граѓаните и ги поддржува во намерата да протестираат.

Багерите ноќеска пристигнаа кај Мајчин дом(видео)

Денар - 09.10.2018

Багери ноќеска започнале со копање на парцелата кај Мајчин дом, каде е во план да се гради голем станбено-деловен простор и покрај реакциите на жителите на скопската населба Аеродром. Тие за денеска во 17 часот најавија протест пред Мајчин дом.

(Видео) Протести кај Мајчин Дом, граѓаните удираат по тарабите на градилиштето

1tv - 09.10.2018

Неколку стотици граѓани од попладнево протестираат на локацијата каде што е планирана изградбата на десеткатницата, на зеленилото пред Мајчин Дом во општина Аеродром, а полицијата го штити градилиштето од луѓе што удираат по тарабите со кои е ...

Багерите пристигнуваат ноќе на парцелата кај Мајчин дом

AKO - 09.10.2018

Багерите за копање на темелите на деветокатницата на последното парче зеленило кај Мајчин дом, веднаш до тротоарот на булеварот, со засилено темпо се истовараат во текот на ноќта. На ФБ жителите на Аеродром се организираат за најавениот протест, ...

Протест против изградба на нова зграда кај Мајчин дом, се турка заштитната ограда

AKO - 09.10.2018

Голем број жители на Аеродром излегоа на протест против изградба на станбен блок на местото на зеленилото кај Мајчин дом. Некои од нив се обидуваат да ги бутнат заштитните огради на парцелата, но полицијата ги спречува.

Го снема зеленилото кај Мајчин дом во Аеродром и ќе се гради висококатница: Аеродромци бараат оставка од ...

Фокус - 08.10.2018

Актуелниот градоначалник на општина Аеродром, Златко Марин, во предизборната кампања ветуваше дека нема да чепка зеленило. Сепак, тој не си стои на зборот откако денеска околу пладне градежната механизација влезе на зеленилото кај Мајчин дом, во ...

„Пајак“ им ги собира автомобилите од пред домовите

Нетпрес - 08.10.2018

Вечерва во општина Аеродром, по насока на градоначалникот, Златко Марин и градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов се креваат автомобили кај хотел “Русија”, пишува порталот „Сигнал“ Градоначалникот Златко Марин покрај тоа што го уништи секое ...

Ќе има протест пред Мајчин дом во Аеродром – Силувањето на градот мора да престане!

Радио МОФ - 08.10.2018

Утре во 17 часот жителите на Аеродром и Скопје ќе излезат на протест пред зелената парцела кај Мајчин дом, која денеска беше оградена за да почне изградба на висококатница. Иако настанот беше најавен на социјалните мрежи, тој е избришан од ...

Протест против изградба на деветкатницата кај „Мајчин дом“

А1 On - 08.10.2018

Жителите на Аеродром кои реагираа за градбата на деветкатницата кај „Мајчин дом“, утре во 18 часот ќе излезат на протест. За овој објект жителите на Аеродром алармираа дека ќе направи еколошка катастрофа бидејќи се гради на зелена површина, а за да ...

Аеродромци бараат Марин веднаш да се повлече од функцијата

Нетпрес - 08.10.2018

Парцелата пред Мајчин дом денеска е оградена и започнува изградба на осумкатница!“, објавија на фејсбук групата „Сакаме Аеродром за дише“. Златко Марин веднаш да се повлече од функцијата, затоа што не успеа да го исполни ветувањето кое го даде на ...

Протест против изградба на деветкатница кај „Мајчин дом“

Макфакс - 08.10.2018

Жителите на Аеродром кои реагираа за градбата на деветкатницата кај „Мајчин дом“, утре во 18 часот ќе излезат на протест. За овој објект жителите на Аеродром алармираа дека ќе направи еколошка катастрофа бидејќи се гради на зелена површина, а за да ...

Аеродромци бараат Марин веднаш да се повлече од функцијата

Курир - 08.10.2018

Златко Марин веднаш да се повлече од функцијата, затоа што не успеа да го исполни ветувањето кое го даде на Аеродромци, велат граѓани на општината. -Парцелата пред Мајчин дом денеска е оградена и започнува изградба на осумкатница!, објавија на ...

Пајак службата по наредба на Златко Марин и Шилегов удри по џебот на аеродромци

Курир - 08.10.2018

Вечерва во општина Аеродром, по насока на градоначалникот Златко Марин и градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов се креваат автомобили кај хотел “Русија”, пишува порталот Сигнал.мк. Градоначалникот Златко Марин покрај тоа што го уништи секое ...

Вака ќе изгледа деветкатницата која ќе се гради кај „Мајчин дом“ (фото)

Скопје инфо - 08.10.2018

Градежни работници со лимени тараби ја оградуваат парцелата за изградба на деветкатница кај „Мајчин дом“. За овој објект жителите на Аеродром алармираа дека ќе направи еколошка катастрофа бидејќи се гради на зелена површина, а за да се изгради, пак, ...

Аеродромци бараат Марин веднаш да се повлече од функцијата

Република - 08.10.2018

Почнува да се гради осумкатницата кај Мајчин дом во Аеродром. „Златко Марин веднаш да се повлече од функцијата, затоа што не успеа да го исполни ветувањето кое го даде на Аеродромци! Парцелата пред Мајчин дом денеска е оградена и започнува изградба ...

АЕРОДРОМЦИ БЕСНИ, ПАРЦЕЛАТА ОГРАДЕНА: Никнува ли неколкукатница кај Мајчин дом?

Фактор - 08.10.2018

Жители на Аеродром на социјалните мрежи бараат градоначалникот Златко Марин да се повлече од функцијата. Според фотографиите кои ги објавуваат граѓаникои живеат во скопски Аеродром може да се забележи дека парцелата пред Мајчин дом денеска е ...

Залижаните градоначалници и залажаните граѓан(к)и

CivilMedia - 08.10.2018

Тоа што го започна претходниот градоначалник на општина Аеродром, Ивица Коневски, го продолжи актуелниот градоначалник Златко Марин, односно започна изградбата на осумкатницата кај „Мајчин дом“ во Аеродром.

Почна изградбата на висококатницата кај Мајчин дом: Аеродромци бараат оставка од градоначалникот

еМагазин - 08.10.2018

Почна изградбата на уште една висококатница во Аеродром што предвизкика лавина реакции и револт од граѓаните на оваа населба. Парцелата пред „Мајчин дом“ во Аеродром со површина од 3.538 квадрати денес е оградена со цел започнување на изградбата.

Градилиште кај „Мајчин дом“, ќе се гради деветкатницата, која, за аеродромци, е еколошка катастрофа

Точка - 08.10.2018

Градежни работници со лимени тараби ја оградуваат парцелата за изградба на деветкатница кај „Мајчин дом“. За овој објект жителите на Аеродром алармираа дека ќе направи еколошка катастрофа бидејќи се гради на зелена површина, а за да се изгради, пак, ...

Аеродромци бараат Златко Марин веднаш да се повлече од функцијата

AKO - 08.10.2018

,,Златко Марин веднаш да се повлече од функцијата, затоа што не успеа да го исполни ветувањето кое го даде на Аеродромци! Парцелата пред Мајчин дом денеска е оградена и започнува изградба на осумкатница!“-реагираат од здружението и ФБ групацијата ...