TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Историска недела за Македонија

Сител - 13.01.2019

Македонското Собрание во петокот вечерта со двотретинско мнозинство од 81 пратеник ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот за името. Македонската страна ја исполни својата обврска од договореното, а ...

Историска недела за Македонија

Независен - 13.01.2019

Македонското Собрание во петокот вечерта со двотретинско мнозинство од 81 пратеник ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот за името. Македонската страна ја исполни својата обврска од договореното, а ...

Зошто опозицијата смета дека предвремени избори се решение - гостин Игор Јанушев

Сител - 13.01.2019

Гостин во Вестите на Сител во 16 часот Игор Јанушев, генерален секретар на ...

Јанушев: Доколку СДСМ мисли да се фокусира на економијата, здравството, образованието и земјоделието- време е да ги ...

Курир - 13.01.2019

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ,Игор Јанушев истакна дека граѓаните на Република Македонија имаа две години прилика да видат кој е капацитетот на оваа Влада водена од Заев, во однос на економијата и не само во економијата и се останато што ги ...

Историска недела за Македонија

24Инфо - 13.01.2019

Македонското Собрание во петокот вечерта со двотретинско мнозинство од 81 пратеник ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот за името. Македонската страна ја исполни својата обврска од договореното, а ...

Историска недела за Македонија

Опсервер - 13.01.2019

Македонското Собрание во петокот вечерта со двотретинско мнозинство од 81 пратеник ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот за името. Македонската страна ја исполни својата обврска од договореното, а ...

Историска недела за Македонија

Локално - 13.01.2019

Македонското Собрание во петокот вечерта со двотретинско мнозинство од 81 пратеник ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот за името. Македонската страна ја исполни својата обврска од договореното, а ...

Историска недела за Македонија

Бриф - 13.01.2019

Македонското Собрание во петокот вечерта со двотретинско мнозинство од 81 пратеник ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот за името. Македонската страна ја исполни својата обврска од договореното, а ...

Историска недела за Македонија

Либертас - 13.01.2019

Македонското Собрание во петокот вечерта со двотретинско мнозинство од 81 пратеник ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот за името. Македонската страна ја исполни својата обврска од договореното, а ...

Историска недела за Македонија

1tv - 13.01.2019

Македонското Собрание во петокот вечерта со двотретинско мнозинство од 81 пратеник ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот за името. Македонската страна ја исполни својата обврска од договореното, а ...

Косовскиот државен врв со честитки за изгласаните уставни амандмани

ТВ21 - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, претседателот на државата Хашим Тачи и претседателот на Собранието Кадри Весели синоќа го поздравија изгласувањето во македонското Собрание на амандманите на Уставот, со кои Македонија стави крај на спорот со ...

Уставните измени денес ќе се објават во службен весник, не е потребен потпис на Иванов

Фокус - 12.01.2019

Одлуките за уставните измени за имплементација на Договорот од Преспа и за измените на Уставниот закон денеска ќе бидта објавени во „Службен весник“, со што тие стапуваат на сила. Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција, одговарајќи на ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

24 Вести - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Сервер: Одлуката на Собранието витален и важен чекор на патот на Македонија кон ЕУ и НАТО

Канал5 - 12.01.2019

Усвојувањето на уставните измени во македонското Собрание е витален чекор кон членството на Македонија во ЕУ и НАТО. Браво!, изјави Даниел Сервер, професор на Универзитетот Џон Хопкинс во Вашингтон и експерт за Балканот.

Левица изразува револт и најостра осуда на процесот на усвојување на уставните измени

ТВ21 - 12.01.2019

„Распишаа против-уставен референдум со манипулативно прашање. Полнеа кутии. Не го почитуваа резултатот на референдумот. Амнестираа пратеници за да им ги гласаат уставните измени. Направија политички дил за да избега Никола Груевски.

Светските медиуми известуваат за историското изгласување на уставните измени (ВИДЕО)

Канал5 - 12.01.2019

Речиси сите светски и регионални медиуми информираат за синоќешното изгласување на уставните измени , како дел од усвојувањето на Договорот од Преспа. Во извештаите , медиумите наведуваат дека со 81 глас За , Парламентот ги изгласа уставните измени ...

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Зоран Заев по изгласувањето на уставните промени

ТВ21 - 12.01.2019

По вчерашната Собраниска седница на која со 81 глас, беа изгласни уставните промени за денеска во 12 часот најавена е прес конференција на премиерот Зоран Заев. ТВ21 во живо го пренесува обраќањето на ...

Заев: Фала богу не треба потпис од Иванов за вчерашните одлуки кои ги донесе Собранието

ТВ21 - 12.01.2019

Премиерот Заев на денешната прес конференција рече дека не е потребен потписот на Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов. „Фала богу не е потребен потпис од Иванов“, рече Зоран Заев од Владата на Република Северна Македонија.

Вчерашните одлуки од Собранието, денеска ќе бидат објавени во Службен весник

ТВ21 - 12.01.2019

Одлуките кои вчера беа донесени со 81 глас ЗА во Собранието, денеска ќе бидат објавени во Служен весник по што стапуваат на сила, најави денеска премиерот Зоран Заев. Како што истакна Заев, за овие одлуки не е потребен потписот на Претседателот на ...

Заев веќе го употреби новото име – Република Северна Македонија

Алсат-М - 12.01.2019

Горд на храброста на пратениците, свесен за горчината кај граѓаните, но и уверен во подобра иднина, премиерот Зоран Заев, на ден по усвојувањето на уставните измени, земјава веќе ја нарече Република Северна Македонија. „Да.

Заев верува дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

Канал5 - 12.01.2019

Ден по изгласувањето на уставните измени , премиерот Заев им се заблагодари на сите што го помогнале процесот, со верување дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа и ќе го потпише протоколот за членство на Македонија во НАТО.

Уставните измени во Службен Весник, надеж дека ќе се ратификува и во Грција

ТВ21 - 12.01.2019

Еден ден по гласањето на уставните измени во Собрание, премиерот Зоран Заев денеска за прв пат го употреби новото име на државата. Во Македонија Преспанскиот договор доби зелено светло, а сега се наоѓа на семафор во Грчкото собрание.

И Левица бара предвремени парламентарни избори

Фокус - 12.01.2019

Левица изразува револт и најостра осуда на процесот на усвојување на уставните измени. Од таму додаваат дека Власта целосно се делегитимира во очите на граѓаните и дека ништо што било ветено, не е исполнето.

Косовскиот државен врв го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание

Канал5 - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, претседателот на државата Хашим Тачи и претседателот на Собранието Кадри Весели синоќа го поздравија изгласувањето во македонското Собрание на амандманите на Уставот.

Харадинај: Поздрав до Заев, ја докажа прозападната визија!

Фокус - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај преку социјалните мрежи го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание. „Го поздравувам изгласувањето на уставните промени во македонското Собрание за промена на името во Република Северна ...

Харадинај: Го поздравувам Заев и Албанците во Македонија за клучната улога

Press24 - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, претседателот на државата Хашим Тачи и претседателот на Собранието Кадри Весели синоќа го поздравија изгласувањето во македонското Собрание на амандманите на Уставот, со кои Македонија стави крај на спорот со ...

Од Тирана доаѓаат честитки

+инфо - 12.01.2019

Лидерката на третата по големина албанска политичка партија, Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ) Моника Круемади го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент, оценувајќи го тој чин како придонес за ...

Албанскиот претседател со честитки: Ја поздравувам одлучноста на Заев и Албанците во Македонија

Press24 - 12.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонскиот парламент, кои, како што рече, ќе му дадат живот на Преспанскиот договор и на Македонија конечно и го отвораат евроатланскиот пат.

Косовскиот државен врв го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание

А1 On - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, претседателот на државата Хашим Тачи и претседателот на Собранието Кадри Весели синоќа го поздравија изгласувањето во македонското Собрание на амандманите на Уставот, со кои Македонија стави крај на спорот со ...

Заев: Не е потребен потпис на Иванов – одлуките денеска во „Службен весник“

Нетпрес - 12.01.2019

Одлуките за уставните измени за имплементација на Договорот од Преспа и за измените на Уставниот закон денеска ќе бидат објавени во „Службен весник“, со што тие стапуваат на сила. Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција, одговарајќи на ...

Заев: Еве, прво од устата на премиерот излезе „Република Северна Македонија“

+инфо - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Круемади: Изгласувањето на уставните измени придонес за мирот во регионот

А1 On - 12.01.2019

Лидерката на третата по големина албанска политичка партија, Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ) Моника Круемади го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент, оценувајќи го тој чин како придонес за ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Сител - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Харадинај: Го поздравувам Заев за докажаната прозападна визија и Албанците од Македонија за клучната улога

Макфакс - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај преку социјалните мрежи го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание. „Го поздравувам изгласувањето на уставните промени во македонското Собрание за промена на името во Република Северна ...

Албанскиот претседател Мета го поздрави усвојувањето на уставните измени

Слободен Печат - 12.01.2019

Тој посебно ја поздравува одлучноста на премиерот Зоран Заев, како и албанскиот фактор во Македонија,кои обезбедиле неопходен консензус и го отвориле патот, без враќање, на земјата кон НАТО и ЕУ.

Уставните измени денеска во Службен весник

Press24 - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Слободен Печат - 12.01.2019

Тој во неколку наврати го користеше името Република Северна Македонија иако уште не е стапен во сила Договорот, а причина за тоа, како што рече, е да укаже на сериозноста на одлуката што е донесена во македонскиот Парламент.

По изгласување на уставните измени, прво обраќање на Заев до јавноста ВО ЖИВО

+инфо - 12.01.2019

По вчерашната Собраниска седница на која со 81 глас, беа изгласни уставните промени денеска во 12 часот на прес-конференција се обраќа премиерот Зоран ...

Заев: Не е потребен потпис од Иванов

Press24 - 12.01.2019

Зоран Заев денеска на прес-конференција истакна дека не е потребен потпис од претседателот Иванов за уставните измени. – Да, спомнав, за да сфатат граѓаните, првин од устата на премиерот, за сериознаоста на одлуката што е донесена во нашиот ...

Косовскиот државен врв го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание

МКД - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, претседателот на државата Хашим Тачи и претседателот на Собранието Кадри Весели синоќа го поздравија изгласувањето во македонското Собрание на амандманите на Уставот, со кои Македонија стави крај на спорот со ...

Заев: Не е потребен потпис на Иванов – одлуките денеска во „Службен весник“

Нова ТВ - 12.01.2019

Одлуките за уставните измени за имплементација на Договорот од Преспа и за измените на Уставниот закон денеска ќе бидта објавени во „Службен весник“, со што тие стапуваат на сила. Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција, одговарајќи на ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Курир - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Заев упати порака до Грција

Press24 - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска ќе бидат објавени во Службен весник на РМ, по што според премиерот Зоран Заев на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ќе ...

Промените на Уставот денеска ќе излезат во Службен весник, Заев почна да го употребува новото име

Сител - 12.01.2019

Да живее Македонија, да живее Република Северна Македонија. Првата прес конференција, ден по усвојување на уставните измени премиерот Заев ја заокружи со новото уставно име на државата. Тонско граѓаните прво од премиерот на чујат...

Сервер: Одлуката на Собранието витален и важен чекор на патот на Македонија кон ЕУ и НАТО

Слободен Печат - 12.01.2019

Македонското Собрание вчера со двотретинско мнозинство од 81 пратеник ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот за името. Усвојувањето на уставните измени во македонското Собрание е витален и важен ...

Сервер: Браво за Македонија, направи витален чекор кон ЕУ и НАТО

Нова ТВ - 12.01.2019

Усвојувањето на уставните измени во македонското Собрание е витален и важен чекор кон членството на Македонија во ЕУ и НАТО. Браво!, изјави Даниел Сервер, професор на Универзитетот Џон Хопкинс во Вашингтон и експерт за Балканот.

Сервер: Одлуката на Собранието витален и важен чекор на патот на Македонија кон ЕУ и НАТО

А1 On - 12.01.2019

Усвојувањето на уставните измени во македонското Собрание е витален и важен чекор кон членството на Македонија во ЕУ и НАТО. Браво!, изјави Даниел Сервер, професор на Универзитетот Џон Хопкинс во Вашингтон и експерт за Балканот.

Левица бара итно распуштање на Собранието

МКД - 12.01.2019

Левица изразува револт и најостра осуда на процесот на усвојување на уставните измени. Од таму додаваат дека Власта целосно се делегитимира во очите на граѓаните и дека ништо што било ветено, не е исполнето.

Левица бара итно распуштање на Собранието и распишување на избори

Макфакс - 12.01.2019

Политичката партија „Левица“ преку соопштение изрази револт и најостра осуда на процесот на усвојувањето на уставните измени. Од партијата бараат итно распуштање на Собранието и распишување на предвремени парламентарни избори заедно со ...

Сервер: Атина е на ред

Независен - 12.01.2019

Усвојувањето на уставните измени во македонското Собрание е витален и важен чекор кон членството на Македонија во ЕУ и НАТО. Браво!, изјави Даниел Сервер, професор на Универзитетот Џон Хопкинс во Вашингтон и експерт за Балканот.

Левица бара распуштање на Собранието и предвремени парламентарни избори

Курир - 12.01.2019

И Левица бара распуштање на Собранието и распишување предвремени парламентарни избори. Од партијата велат дека васта не исполнила ништо што ...

Левица: Власта повеќе нема легитимитет, итно да се распушти Собранието

А1 On - 12.01.2019

„Левица изразува револт и најостра осуда на процесот на усвојување на уставните измени. Распишаа против-уставен референдум со манипулативно прашање. Полнеа кутии. Не го почитуваа резултатот на референдумот.

Сервер: Одлуката на Собранието витален и важен чекор на патот на Македонија кон ЕУ и НАТО

Сител - 12.01.2019

Усвојувањето на уставните измени во македонското Собрание е витален и важен чекор кон членството на Македонија во ЕУ и НАТО. Браво!, изјави за МИА Даниел Сервер, професор на Универзитетот Џон Хопкинс во Вашингтон и експерт за Балканот.

Косовo го поздрави изгласувањето на уставните измени

Р.С.Европа - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, претседателот на државата Хашим Тачи и претседателот на Собранието Кадри Весели синоќа го поздравија изгласувањето во македонското Собрание на амандманите на Уставот, со кои Македонија стави крај на спорот со ...

Харадинај: Го поздравувам Заев за докажаната прозападна визија и Албанците од Македонија за клучната улога

Точка - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај преку социјалните мрежи го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание. „Го поздравувам изгласувањето на уставните промени во македонското Собрание за промена на името во Република Северна ...

Заев: Фала Богу за новите одлуки од уставните измени не треба потпис од Иванов

Бриф - 12.01.2019

Шефот на државата најави дека нема да стави потпис на новата одлука а од тоа според она што го кажа премиерот на првото обраќање денеска по донесените уставни измени нема ни потреба да се случи.

Уставните измени во Службен Весник, надеж дека ќе се ратификува и во Грција

4NEWS - 12.01.2019

Еден ден по гласањето на уставните измени во Собрание, премиерот Зоран Заев денеска за прв пат го употреби новото име на државата. Во Македонија Преспанскиот договор доби зелено светло, а сега се наоѓа на семафор во Грчкото собрание.

Левица бара итно распуштање на Собранието и распишување на избори

24Инфо - 12.01.2019

Политичката партија „Левица“ преку соопштение изрази револт и најостра осуда на процесот на усвојувањето на уставните измени. Од партијата бараат итно распуштање на Собранието и распишување на предвремени парламентарни избори заедно со ...

И Левица бара предвремени парламентарни избори

Либертас - 12.01.2019

Левица изразува револт и најостра осуда на процесот на усвојување на уставните измени. Од таму додаваат дека Власта целосно се делегитимира во очите на граѓаните и дека ништо што било ветено, не е исполнето.

Левица изразува револт и најостра осуда на процесот на усвојување на уставните измени

4NEWS - 12.01.2019

„Распишаа против-уставен референдум со манипулативно прашање. Полнеа кутии. Не го почитуваа резултатот на референдумот. Амнестираа пратеници за да им ги гласаат уставните измени. Направија политички дил за да избега Никола Груевски.

Левица изразува револт и најостра осуда на процесот на усвојување на уставните измени

Опсервер - 12.01.2019

Левица изразува револт и најостра осуда на процесот на усвојување на уставните измени. Распишаа против-уставен референдум со манипулативно прашање. Полнеа кутии. Не го почитуваа резултатот на референдумот.

Сервер: Одлуката на Собранието витален и важен чекор на патот на Македонија кон ЕУ и НАТО

24Инфо - 12.01.2019

Усвојувањето на уставните измени во македонското Собрание е витален и важен чекор кон членството на Македонија во ЕУ и НАТО. Браво!, изјави за МИА Даниел Сервер, професор на Универзитетот Џон Хопкинс во Вашингтон и експерт за Балканот.

Круемади: Изгласувањето на уставните измени придонес за мирот во регионот

MTM - 12.01.2019

Лидерката на третата по големина албанска политичка партија, Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ) Моника Круемади го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент, оценувајќи го тој чин како придонес за ...

Круемади: Изгласувањето на уставните измени придонес за мирот во регионот

Либертас - 12.01.2019

Лидерката на третата по големина албанска политичка партија, Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ) Моника Круемади го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент, оценувајќи го тој чин како придонес за ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

24Инфо - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Круемади: Изгласувањето на уставните измени придонес за мирот во регионот

24Инфо - 12.01.2019

Лидерката на третата по големина албанска политичка партија, Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ) Моника Круемади го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент, оценувајќи го тој чин како придонес за ...

Со 81 глас изгласани уставните промени – Република Северна Македонија влезе во уставот

4NEWS - 12.01.2019

Со 81 глас и бојкот од ВМРО-ДПМНЕ, Собранието ги изгласа уставните измени.Со тоа се даде зелено светло на Преспанскиот договор за менување на името на државата во Република Северна Македонија.

Баша: Усвојувањето на уставните измени исторски чекор за консолидација на регионот

Опсервер - 12.01.2019

Лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент и оцени дека овој чин на висока политичка одговорност е историски чекор за ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник

Република - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Косовскиот државен врв го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание

Локално - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, претседателот на државата Хашим Тачи и претседателот на Собранието Кадри Весели синоќа го поздравија изгласувањето во македонското Собрание на амандманите на Уставот, со кои Македонија стави крај на спорот со ...

Круемади: Изгласувањето на уставните измени придонес за мирот во регионот

Локално - 12.01.2019

Лидерката на третата по големина албанска политичка партија, Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ) Моника Круемади го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент, оценувајќи го тој чин како придонес за ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Либертас - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Косовскиот државен врв го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание

Вечер Прес - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, претседателот на државата Хашим Тачи и претседателот на Собранието Кадри Весели синоќа го поздравија изгласувањето во македонското Собрание на амандманите на Уставот, со кои Македонија стави крај на спорот со ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

MTM - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Светските медиуми за изгласувањето на Уставните измени/Видео

Вечер Прес - 12.01.2019

За синоќешното изгласување на уставните измени информираат многу светски медиуми. Во вестите медиумите наведуваат дека со 81 глас „За“ , Парламентот ги изгласа уставните измени за промена на името во Република Северна Македонија.

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Вечер Прес - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

ВО ЖИВО: Прво обраќање на Зоран Заев по изгласувањето на уставните измени

Република - 12.01.2019

Денеска во 12:00 часот во медија-центарот на Владата ќе се одржи прес-конференција на којашто ќе се обрати Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев. ...

(ВО ЖИВО) Прво обраќање на Заев по изгласувањето на уставните измени

еМагазин - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев ќе и се обрати на македонската јавност по синоќешното изгласување на уставните измени во македонското Собрание, предвидени со Догворот од Преспа, со кои меѓудругото името на Македонија се менува во Северна Македонија.

Албанскиот претседател Мета го поздрави усвојувањето на уставните измени

Локално - 12.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонскиот парламент, кои, како што рече, ќе му дадат живот на Преспанскиот договор и на Македонија конечно и го отвораат евроатланскиот пат.

Зоран Заев и се обраќа на македонската јавност по изгласувањето на уставните измени/Во живо

Вечер Прес - 12.01.2019

Во медија-центарот на Владата се одржува прес-конференција на којашто за првпат по усвојувањето на уставните измени за промена на името на државата се обраќа Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран ...

Официјална Тирана го поздрави изгласувањето на уставните измени

Опсервер - 12.01.2019

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека ...

Вчерашните одлуки од Собранието, денеска ќе бидат објавени во Службен весник

4NEWS - 12.01.2019

Одлуките кои вчера беа донесени со 81 глас ЗА во Собранието, денеска ќе бидат објавени во Служен весник по што стапуваат на сила, најави денеска премиерот Зоран Заев. Како што истакна Заев, за овие одлуки не е потребен потписот на Претседателот на ...

Заев: Фала Богу за новите одлуки од уставните измени не треба потпис од Иванов

Фактор - 12.01.2019

Шефот на државата најави дека нема да стави потпис на новата одлука а од тоа според она што го кажа премиерот на првото обраќање денеска по донесените уставни измени нема ни потреба да се случи.

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

iPortal - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Заев: Фала богу не треба потпис од Иванов за вчерашните одлуки кои ги донесе Собранието

4NEWS - 12.01.2019

Премиерот Заев на денешната прес конференција рече дека не е потребен потписот на Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов. „Фала богу не е потребен потпис од Иванов“, рече Зоран Заев од Владата на Република Северна Македонија.

Заев почна да го користи името Република Северна Македонија

еМагазин - 12.01.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев во своето денешно, прво обраќање до македонската јавност, по изгласувањето на уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кој меѓудругото се менува името на Македонија во Северна Македонија, неколку пати ...

Името Република Северна Македонија влегува во меѓународна употреба веднаш, за домашна во следните 5 години

еМагазин - 12.01.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев во своето денешно, прво обраќање до македонската јавност, по изгласувањето на уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кој меѓудругото се менува името на Македонија во Северна Македонија, рече дека ...

Заев: За уставните измени, фала Богу, не треба потпис на Иванов

Либертас - 12.01.2019

Одлуките за уставните измени за имплементација на Договорот од Преспа и за измените на Уставниот закон денеска ќе бидта објавени во „Службен весник“, со што тие стапуваат на сила. Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција, одговарајќи на ...

Прво од устата на премиерот: Заев почна да го користи името Република Северна Македонија

Вечер Прес - 12.01.2019

На денешното прво обраќање пред јавноста на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, откако синоќа во Собранието беа изгласани уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кои меѓудругото се менува името на Македонија ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Опсервер - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Уставните измени денес во Службен весник, следната недела нота до грчкото МНР

Пулс24 - 12.01.2019

Иако се уште не е стапен на сила Договорот од Преспа македонскиот премиер Зоран Заев во неколку наврати веќе го користеше името Република Северна Македонија. Причина за тоа, како што рече, е да укаже на сериозноста на одлуката што е донесена во ...

Уставните измени денеска ќе се објават во службен весник, не е потребен потпис на Иванов

Локално - 12.01.2019

Одлуките за уставните измени за имплементација на Договорот од Преспа и за измените на Уставниот закон денеска ќе бидат објавени во „Службен весник“, со што тие стапуваат на сила. Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција, одговарајќи на ...

Албанскиот претседател Мета го поздрави усвојувањето на уставните измени

MTM - 12.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонскиот парламент, кои, како што рече, ќе му дадат живот на Преспанскиот договор и на Македонија конечно и го отвораат евроатланскиот пат.

Косовскиот државен врв го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание

24Инфо - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, претседателот на државата Хашим Тачи и претседателот на Собранието Кадри Весели синоќа го поздравија изгласувањето во македонското Собрание на амандманите на Уставот, со кои Македонија стави крај на спорот со ...

Косовскиот државен врв со честитки за изгласаните уставни амандмани

4NEWS - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, претседателот на државата Хашим Тачи и претседателот на Собранието Кадри Весели синоќа го поздравија изгласувањето во македонското Собрание на амандманите на Уставот, со кои Македонија стави крај на спорот со ...

Сервер: Одлуката на Собранието витален и важен чекор на патот на Македонија кон ЕУ и НАТО

Либертас - 12.01.2019

Усвојувањето на уставните измени во македонското Собрание е витален и важен чекор кон членството на Македонија во ЕУ и НАТО. Браво!, изјави Даниел Сервер, професор на Универзитетот Џон Хопкинс во Вашингтон и експерт за Балканот.

Косовскиот државен врв го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание

Опсервер - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, претседателот на државата Хашим Тачи и претседателот на Собранието Кадри Весели синоќа го поздравија изгласувањето во македонското Собрание на амандманите на Уставот, со кои Македонија стави крај на спорот со ...

Левица бара итно распуштање на Собранието и распишување на избори

Centar - 12.01.2019

Политичката партија „Левица“ преку соопштение изрази револт и најостра осуда на процесот на усвојувањето на уставните измени. Од партијата бараат итно распуштање на Собранието и распишување на предвремени парламентарни избори заедно со ...

Харадинај му ја честита „докажаната прозападна визија“ на Заев

Република - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, претседателот на државата Хашим Тачи и претседателот на Собранието Кадри Весели синоќа го поздравија изгласувањето во македонското Собрание на амандманите на Уставот, со кои Македонија стави крај на спорот со ...

Сервер: Одлуката на Собранието витален и важен чекор на патот на Македонија кон ЕУ и НАТО

Локално - 12.01.2019

Усвојувањето на уставните измени во македонското Собрание е витален и важен чекор кон членството на Македонија во ЕУ и НАТО. Браво!, изјави за МИА Даниел Сервер, професор на Универзитетот Џон Хопкинс во Вашингтон и експерт за Балканот.

Круемади: Изгласувањето на уставните измени придонес за мирот во регионот

Опсервер - 12.01.2019

Лидерката на третата по големина албанска политичка партија, Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ) Моника Круемади го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент, оценувајќи го тој чин како придонес за ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Н.Македонија - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Собраниски игри без граници

Н.Македонија - 12.01.2019

Вчера до попладневните часови, односно и нешто по 16 часот, не беше почната собраниската седница за уставните амандмани, која првично беше најавена за 12 часот. Пленарната сала во текот на денот беше речиси празна, а од собраниските служби засега ...

Албанскиот претседател Мета го поздрави усвојувањето на уставните измени

Н.Македонија - 12.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонскиот парламент, кои, како што рече, ќе му дадат живот на Преспанскиот договор и на Македонија конечно и го отвораат евроатланскиот пат, пренесе МИА.

Сервер: Одлуката на Собранието витален и важен чекор на патот на Македонија кон ЕУ и НАТО

1tv - 12.01.2019

Усвојувањето на уставните измени во македонското Собрание е витален и важен чекор кон членството на Македонија во ЕУ и НАТО. Браво!, изјави Даниел Сервер, професор на Универзитетот Џон Хопкинс во Вашингтон и експерт за Балканот.

Косовскиот државен врв го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание

1tv - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, претседателот на државата Хашим Тачи и претседателот на Собранието Кадри Весели синоќа го поздравија изгласувањето во македонското Собрание на амандманите на Уставот, со кои Македонија стави крај на спорот со ...

Заев: Фала богу не е потребен потпис од Иванов за вчерашните одлуки во Собранието

Скопје1 - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција рече дека не е потребен потписот на Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов. „Фала богу не е потребен потпис од Иванов. Вчера парламентот донесе одлука за прогласување на амадманите и законите и за ...

Хардинај и Тачи го поздравија изгласувањето на уставините измени во Собранието

Скопје1 - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај и претседателот на државата Хашим Тачи го поздравија изгласувањето на амандманите на Уставот. „Го поздравувам изгласувањето на уставните измени во Собранието на Македонија за промена на името во Република Северна ...

Левица: Власта повеќе нема легитимитет, итно распуштање на Собранието

Скопје1 - 12.01.2019

„Левица изразува револт и најостра осуда на процесот на усвојување на уставните измени. Распишаа против-уставен референдум со манипулативно прашање. Полнеа кутии. Не го почитуваа резултатот на референдумот.

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, не е потребен потпис на Иванов

1tv - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Од денес нашата земја во светот е Република Северна Македонија

Скопје1 - 12.01.2019

Од денеска, нашата земја во светот и официјално е Република Северна Македонија. „Договорот стапува на сила откако ќе биде ратификуван и во грчкиот парламент. Примената е јасно опишана внатре. За меѓународна употреба стапува веднаш.

Исцрпувачка трка и млак финиш за „Северна Македонија“

Призма - 11.01.2019

Канческа против празните столчиња од ВМРО-ДПМНЕ | Фото:БИРН Дури седум часа подоцна од најавеното, но мазно, без тензии и на куса седница денеска доцна попладне поминаа уставните измени во Собранието.

Јанушев: приказната од 19 октомври се повторува

24 Вести - 11.01.2019

Кривичниот суд денска го прифати во целост обвинението на СЈО за случајот Талир кое се однесува на незаконско финансирање на ВМРО ДПМНЕ во кое покрај екс премиерот Груевски меѓу обвинетите е и пратеникот Илија Димовски .

ВМРО-ДПМНЕ на Извршен комитет одлучува како ќе делува понатаму

Канал5 - 11.01.2019

Како што беше и најавено, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваат во Собранието. Партијата во моментов одржува Извршен комитет, на кој одлучуваат како ќе делува понатаму. Пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ е колегата Михајло Видимлиски.

Уставните измени изгласани со 81 глас „за“

Фокус - 11.01.2019

Собранието вечерва ги изгласа уставните измени кои произлегоа од Договорот со Грција. За сите амандмани гласаа 81 пратеник „за“, со што се разреши дилемата дали власта ќе успее да обезбеди двотретинско ...

(ГАЛЕРИЈА) Пратениците на гласањето на уставните измени: Слика од притискањето на зеленото копче

Фокус - 11.01.2019

По неколкудневната неисвесност дали премиерот Зоран Заев ќе успее да обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени, денеска 81 пратеник гласаа за отворање на патот за стапување на сила на Договорот со Грција.

Протест против уставните измени пред Собранието

Канал5 - 11.01.2019

Пред Парламентот трет ден се одржува протест против Преспанскиот договор и уставните измени. Алескандар Видиновски е пред Собранието. Каква е атмосферата два часа по изгласувањето на уставните измени ...

Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени

Фокус - 11.01.2019

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека ...

Со 81 глас изгласани уставните промени – Република Северна Македонија влезе во уставот

ТВ21 - 11.01.2019

Со 81 глас и бојкот од ВМРО-ДПМНЕ, Собранието ги изгласа уставните измени.Со тоа се даде зелено светло на Преспанскиот договор за менување на името на државата во Република Северна Македонија.

Денеска се очекува да продолжи собраниската седница за уставните измени

Канал5 - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

Уставните измени во финална фаза повторно на седница

24 Вести - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

Состанок на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени и за натамошното делување

Канал5 - 11.01.2019

Во седиштето на ВМРО – ДПМНЕ во тек е состанок на Извршниот комитет на кој се расправа за уставните измени и за натамошното делување на партијата. Генералниот секретар на партијата Игор Јанушев пред состанокот изјави дека е повикана целата ...

Состанок на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени и за натамошното делување

Фокус - 11.01.2019

Во седиштето на ВМРО – ДПМНЕ во тек е состанок на Извршниот комитет на кој се расправа за уставните измени и за натамошното делување на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев пред состанокот изјави дека е повикана целата ...

Изгласани уставните амандмани со 81 глас „За“

Телма - 11.01.2019

Собранието вечерва ги изгласа уставните измени кои произлегоа од Договорот со Грција. За сите амандмани гласаа 81 пратеник „За“, со што се разреши дилемата дали власта ќе успее да обезбеди двотретинско ...

Бушати: Со гласањето на договорот од Преспа се отвори патот кон ЕУ и НАТО

ТВ21 - 11.01.2019

Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати, на Твитер напиша дека со финалното изгласување на Договорот од Преспа, на земјата и се отвора патот кон членството во ЕУ и во НАТО.

Јанушев: Фабрикуваното обвинение за случајот „Талир“ е нов обид за притисок и замолчување на ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 11.01.2019

На прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ денеска говореше Игор Јанушев кој уште еднаш ја обвини власта за притисок и за уцени пред гласањето на уставните измени, а според него обвинението за случајот „Талир“ е уште еден доказ дека и СЈО работи како ...

Седницата за уставните измени одложена до 15 часот

Алсат-М - 11.01.2019

Седницата за последната фаза од уставните измени која што беше закажана за денеска во 12 часот, одложена е за во 15 часот. Засега се уште нема официјални информации околу напредокот на преговорите за обезбедување на 2/3 мнозинство во ...

Стоилковски: Во изминатите 24 часа власта со пари и со ветувања, врши жесток притисок за прифаќање на уставните измени

ТВ21 - 11.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ преку портпаролот Наум Стоилковски денеска на прес-конференција ја обвини власта дека во изминатите 24 часа се врши жесток притисок со пари и ветувања над пратеници за прифаќање на уставните измени.

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе го преиспитаме ставот за нашето понатамошно институционално делување

Канал5 - 11.01.2019

СЈО по директива на власта создава механизми за пазарења, уцени и притисоци врз ВМРО-ДПМНЕ за да ги прифати уставните измени, кои за нас по ниту една цена НЕ СЕ ПРИФАТЛИВИ. Фабрикуваното обвинение за случајот Талир кое според информациите во ...

Стоилковски:Власта врши жесток притисок врз пратеници да ги поддржат уставните измени

Канал5 - 11.01.2019

Македонија е жртва на личната желба за спас на политичката кариера на Зоран Заев. Тоа значи заштита на криминалот на власта, тендерите и нивните бенефиции. За Македонија, значи погазено достоинство, сменето име, сиромаштија и беда.

Седницата за уставни измени е одложена за 15 часот

Фокус - 11.01.2019

Собраниската седница за уставни измени е одложена за 15 часот. Иако првично беше закажана точно на пладне, спикерот Талат Џафери ја одложи седницата поради тоа што се уште течат преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА Биљал Касами за ...

Трет ден игра на нерви за уставните измени

Канал5 - 11.01.2019

Трет ден неизвесност и игра на нерви за уставните измени. Седницата закажана за во 12 часот, е презакажана за во 15. И денеска власта и БЕСА на Касами се обидуваат да дојдат до компромис. ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека и нејзини пратеници се под притисок ...

Постигнат е договор за уставните измени- пратениците се враќаат во собраниската сала

Телма - 11.01.2019

Постигнат е договор и двајцата пратеници од Беса ќе гласаат за уставните измени. Нивните барања најверојатно ќе бидат дел од некои идно законско решение, но не и дел од Уставот. Неофицијално тие предходно имаа состанокот со премиерот премиерот Заев.

(Видео) Јанушев: „Талир“ е уште еден обид за груб политички притисок во пресрет на уставните измени

Макфакс - 11.01.2019

Фабрикуваното обвинение за случајот „Талир“ кое според информациите во медиумите е прифатено од Кривичниот суд е уште еден обид за груб политички притисок за брутално замолчување на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на уставните измени за промена на името и ...

Јанушев: Се прават обиди на најгруб можен начин да се изигра правото

А1 On - 11.01.2019

Во седиштето на ВМРО – ДПМНЕ во тек е состанок на Извршниот комитет на кој се расправа за уставните измени и за натамошното делување на партијата. Генералниот секретар на партијата Игор Јанушев пред состанокот изјави дека е повикана целата ...

Јанушев: Талир уште еден обид за политички притисок за замолчување на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на уставните измени

Сител - 11.01.2019

Фабрикуваното обвинение за случајот Талир кое според информациите во медиумите е прифатено од Кривичниот суд е уште еден обид за груб политички притисок за брутално замолчување на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на уставните измени за промена на името и ...

Јанушев: Обвинението за Талир – политички притисок врз ВМРО-ДПМНЕ пред гласањето за уставните измени

Р.С.Европа - 11.01.2019

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, денеска реагира дека прифаќањето на, како што рече, фабрикуваното обвинение за случајот Талир од Кривичниот суд, е уште еден обид за груб политички притисок за брутално замолчување на ВМРО-ДПМНЕ во ...

Стоилковски: Пратениците и нивните роднини се под жесток притисок ВИДЕО

+инфо - 11.01.2019

Порпаролот на ВМРО – ДПМНЕ Наум Стоилковски на денешната прес конференција обвини дека се врши жесток притисок врз пратениците во преговорите за двотретинско мнозинство за уставни измени. – Македонија е жртва на личната желба за спас на политичката ...

Разговорите со БЕСА ја одложија седницата за уставни измени - нов обид за почеток

Press24 - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

Да се биде или не

Независен - 11.01.2019

Александар Кржаловски Насловот е „позајмен“ од Шекспировото дело „Хамлет“, односно најпозната негова фраза „To be or not to be“, која отсликува голема дилема и момент на одлука која мора да се донесе.

Започна седницата за уставни измени

Press24 - 11.01.2019

По неколкудневно одложување започна седницата за уставни измени. Денеска попладне власта постигна договор со БЕСА и новата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Со над 80 гласа, меѓу кои и оние на новата пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ и ...

Состанок на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени и за натамошното делување

Курир - 11.01.2019

Во седиштето на ВМРО – ДПМНЕ во тек е состанок на Извршниот комитет на кој се расправа за уставните измени и за натамошното делување на партијата. Генералниот секретар на партијата Игор Јанушев пред состанокот изјави дека е повикана целата ...

Додека се гласаат уставните промени, пред Собранието едвај стотина граѓани

А1 On - 11.01.2019

По почетокот на седницата за уставните промени, пред Собранието на Република Македонија останаа едвај стотина граѓани кои протестираат против промена на името. Помеѓу демонстрантите денеска не се појави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и ...

Состанок на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени

Независен - 11.01.2019

Во седиштето на ВМРО – ДПМНЕ во тек е состанок на Извршниот комитет на кој се расправа за уставните измени и за натамошното делување на партијата. Генералниот секретар на партијата Игор Јанушев пред состанокот изјави дека е повикана целата ...

Пред Собранието се уште трае протестот

Нова ТВ - 11.01.2019

Протестот против уставните измени продолжува додека во Собранието пратениците ги изгласаа уставните измени во третата и последна фаза согласно Договорот од Преспа. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат ...

Официјална Тирана го поздрави изгласувањето на уставните измени

+инфо - 11.01.2019

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека ...

Заев со ДУИ ја слави промената на името

Курир - 11.01.2019

Откако во Собранието беа изгласани уставните измени, премиерот Зоран Заев славеше со функционерите на ...

Бушати: Албанските партии повторно се покажаа како одлучувачки фактор

Макфакс - 11.01.2019

Албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати, преку својот профил на „Твитер“ го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието. Тој напиша дека со изгласувањето на земјата и се отвора патот кон членството во ЕУ и во ...

Јанушев: Приказната од 19 октомври се повторува, на ИК ќе се решат идните чекори

+инфо - 11.01.2019

Генералниот секретар на партијата Игор Јанушев пред состанокот изјави дека е повикана целата пратеничка група. Прашан дали е можно ВМРО-ДПМНЕ да ја напушти работата во Собранието, Јанушев рече дека ќе биде преиспитано нивното идно делување во ...

Баша: Усвојувањето на уставните измени исторски чекор за консолидација на регионот

Press24 - 11.01.2019

Лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент и оцени дека овој чин на висока политичка одговорност е историски чекор за ...

Состанок на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени и за натамошното делување

Сител - 11.01.2019

Во седиштето на ВМРО – ДПМНЕ во тек е состанок на Извршниот комитет на кој се расправа за уставните измени и за натамошното делување на партијата. Генералниот секретар на партијата Игор Јанушев пред состанокот изјави дека е повикана целата ...

„И сеа шо, Џон Сноу ли ни е претседател?“ – реакции на Твитер по изгласувањето на уставните измени

А1 On - 11.01.2019

Откако Собранието ги изгласа уставните измени кои прозилегуваат од Договорот од Преспа со кои се менува уставното име на земјата во Репбулика Северна Македонија, граѓаните на социјалните мрежи повторно реагираа со досетки.

Османи и Џафери заедно славеа по изгласувањето на уставните измени: „Успеавме“ (ФОТО)

Press24 - 11.01.2019

„Успеавме“, напиша Бујар Османи во опис на фотографијата со Џафери, која ја објави на својот официјален Фејсбук профил, откако беа изгласани уставните измени. Со 81 глас за беа изгласани уставните измени попладнево во ...

Денеска нов обид за прифаќање на уставните измени во Собранието

МКД - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно ќе се најдат пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

ФОТО: Пратениците кои гласаа за уставни измени славеа во Собрание

Press24 - 11.01.2019

По усвојувањето на уставните измени, пратениците кои гласаа „за“ славеа заедно со премиерот во Собранието. Пратениците на владејачката коалиција објавуваат фотографии од Кабинетот на претседателот на Собранието, но и од фоајето и другите собраниски ...

Заев и Беса се договорија- пратениците се враќаат во собраниската сала

Press24 - 11.01.2019

Постигнат е договор и двајцата пратеници од Беса ќе гласаат за уставните измени. Нивните барања најверојатно ќе бидат дел од некои идно законско решение, но не и дел од Уставот. Неофицијално тие предходно имаа состанокот со премиерот премиерот Заев.

Продолжува протестот против уставните измени - ечи „предавници“ пред Собрание

Press24 - 11.01.2019

Извикувајќи предавници околу стотина граѓани протестираат против уставните измени додека во Собранието на Република Македонија започна 75-та седница. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат за уставните ...

(ВИДЕО) Демонстрантите пред Собранието извикуваат: „Предавници“

Независен - 11.01.2019

Извикувајќи „Предавници“, стотина граѓани протестираат против уставните измени додека во Собранието на Република Македонија започна 75-та седница. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат за уставните ...

Продолжува протестот пред Собранието, се читаат имињата на сите пратеници кои треба да гласаат за уставните измени

МКД - 11.01.2019

Извикувајќи предавници околу стотина граѓани протестираат против уставните измени додека во Собранието на Република Македонија започна 75-та седница. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат за уставните ...

Додека се гласаат уставните промени, пред Собранието едвај стотина граѓани

Макфакс - 11.01.2019

По почетокот на седницата за уставните промени, пред Собранието на Република Македонија останаа едвај стотина граѓани кои протестираат против промена на името. Помеѓу демонстрантите денеска не се појави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и ...

ВО ЖИВО: Протест пред Собрание за време на седницата за уставните измени

Нетпрес - 11.01.2019

Следете ВО ЖИВО: Протест пред Собрание за време на собраниската ...

Уставните измени во финална фаза повторно на седница

Сител - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

Пред Собранието се читаат имињата на пратениците кои гласаа за уставните измени

+инфо - 11.01.2019

Протестот против уставните измени продолжува додека во Собранието пратениците ги изгласаа уставните измени во третата и последна фаза согласно Договорот од Преспа. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат ...

Пред Собранието се уште трае протестот

Независен - 11.01.2019

Протестот против уставните измени продолжува додека во Собранието пратениците ги изгласаа уставните измени во третата и последна фаза согласно Договорот од Преспа. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат ...

Пред Собранието се читаат имињата на пратениците кои гласаа за уставните измени

Слободен Печат - 11.01.2019

Протестот против уставните измени продолжува додека во Собранието пратениците ги изгласаа уставните измени во третата и последна фаза согласно Договорот од Преспа. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат ...

Пред Собранието се уште трае протестот

Press24 - 11.01.2019

Протестот против уставните измени продолжува додека во Собранието пратениците ги изгласаа уставните измени во третата и последна фаза согласно Договорот од Преспа. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат ...

Официјална Тирана го поздрави изгласувањето на уставните измени

Нова ТВ - 11.01.2019

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека ...

Официјална Тирана го поздрави изгласувањето на уставните измени

А1 On - 11.01.2019

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека ...

Официјална Тирана го поздрави изгласувањето на уставните измени

Независен - 11.01.2019

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека ...

ФОТО: Заев со ДУИ ја слави промената на името

Press24 - 11.01.2019

Откако во Собранието беа изгласани уставните измени, премиерот Зоран Заев славеше со функционерите на ...

Албанија го поздрави официјализирањето на името Република Северна Македонија

Р.С.Европа - 11.01.2019

Албанија го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека со ...

Баша: Усвојувањето на уставните измени историски чекор за консолидација на регионот

А1 On - 11.01.2019

Лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент и оцени дека овој чин на висока политичка одговорност е историски чекор за ...

Баша: Усвојувањето на уставните измени e исторски чекор за консолидација на регионот

МКД - 11.01.2019

Лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент и оцени дека овој чин на висока политичка одговорност е историски чекор за ...

Баша: Усвојувањето на уставните измени e исторски чекор за консолидација на регионот

+инфо - 11.01.2019

Лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент и оцени дека овој чин на висока политичка одговорност е историски чекор за ...

Официјална Тирана го поздрави изгласувањето на уставните измени

МКД - 11.01.2019

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека ...

Заев со ДУИ ја слави промената на името

Нетпрес - 11.01.2019

Откако во Собранието беа изгласани уставните измени, премиерот Зоран Заев славеше со функционерите на ...

Уставните измени во финална фаза повторно на седница

А1 On - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

Уставните измени во финална фаза повторно на седница

Независен - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

Овие пратеници ни го сменија името

Нетпрес - 11.01.2019

По дводневно тактизирање Заев обезбеди двотретинско мнозинство потребно за изгласување на уставните измени. Од присутните 81 пратеници, сите се изјаснија „ЗА“ со што Република Македонија стана Република Северна Македонија.

Уставните измени во финална фаза повторно на седница- Заев никако да се испазари за двотретинско мнозинство

Курир - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

Интензивни преговори во Собранието за промена на името - во игра нови пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 11.01.2019

На половина час по терминот во кој беше закажана денешната седница за промена на името, во Собранието течат интензивни преговори. Извори од таму за Press24 откриваат дека две групи претставници на власта водат преговори и со Касами и со пратениците ...

Закажан состанок на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени

Р.С.Европа - 11.01.2019

Претседателот на ВМРО - ДПМНЕ Христијан Мискоски за денеска попладне свикал седница на Извршниот комитет на партијата, како и состанок со пратеничката група, на кои ќе се расправа за уставните измени со кои се менува името на државата.

Повторно не почнува седницата за уставните измени

Р.С.Европа - 11.01.2019

Сè уште не е почната собраниската седница за уставните амандмани која беше најавена за денеска во 12 часот. Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата.

Јанушев: Случајот Талир е директен доказ дека СЈО и Кацарска судството се само неми извршители на наредбите на Заев и ...

Курир - 11.01.2019

Фабрикуваното обвинение за случајот Талир кое според информациите во медиумите е прифатено од Кривичниот суд е уште еден обид за груб политички притисок за брутално замолчување на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на уставните измени за промена на името и ...

(ВИДЕО) Јанушев: „Талир“ е доказ дека СЈО и Кацарска судството се неми извршители на наредбите на Заев

А1 On - 11.01.2019

„Фабрикуваното обвинение за случајот Талир кое според информациите во медиумите е прифатено од Кривичниот суд е уште еден обид за груб политички притисок за брутално замолчување на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на уставните измени за промена на името и ...

Стоилковски: Власта врши жесток притисок врз пратеници, нивни роднини и пријатели, за да ги поддржат уставните измени

Курир - 11.01.2019

Македонија е жртва на личната желба за спас на политичката кариера на Зоран Заев. Тоа значи заштита на криминалот на власта, тендерите и нивните бенефиции. За Македонија, значи погазено достоинство, сменето име, сиромаштија и беда, истакна Наум ...

Во тек е состанок на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, присуствуваат и пратеници

Р.С.Европа - 11.01.2019

Во седиштето на ВМРО - ДПМНЕ во тек е состанок на Извршниот комитет, на кој, според извори од партијата, присуствува и пратеничката група, но не се прецизира дали се дојдени сите пратеници.

(ВИДЕО) Стоилковски: Заев е уплашен човек кој што почнува да губи

А1 On - 11.01.2019

„Македонија е жртва на личната желба за спас на политичката кариера на Зоран Заев. Тоа значи заштита на криминалот на власта, тендерите и нивните бенефиции. За Македонија, значи погазено достоинство, сменето име, сиромаштија и беда.

Стоилковски: Власта врши жесток притисок врз пратеници, нивни роднини и пријатели

Нетпрес - 11.01.2019

Македонија е жртва на личната желба за спас на политичката кариера на Зоран Заев. Тоа значи заштита на криминалот на власта, тендерите и нивните бенефиции. За Македонија, значи погазено достоинство, сменето име, сиромаштија и беда, истакна Наум ...

Јанушев: Прифатеното обвинение за „Талир“ е обид за политички притисок врз ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 11.01.2019

„Фабрикуваното обвинение за случајот Талир кое според информациите во медиумите е прифатено од Кривичниот суд е уште еден обид за груб политички притисок за брутално замолчување на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на уставните измени за промена на името и ...

(Видео) Стоилковски: Македонија е поважна од чија било лична судбина, пратениците мора да одолеат на притисоците

Макфакс - 11.01.2019

Ако минатите месеци бевме сведоци на насилно туркање на уставните измени, денес насилството засилува и кулминира. Изминатите 24 часа власта врши жесток притисок врз пратеници, нивни роднини и пријатели – за да ги поддржат уставните измени, рече ...

Силно полициско обезбедување околу Собранието пред гласањето на уставните измени

CivilMedia - 11.01.2019

Силно полициско обезбедување и борни коли се распоредени околу Собранието на Република Македонија, додека се очекува да започне седницата за изгласување на уставните измени, вели анонимен граѓански новинар.

Почна седницата за уставни измени

Фактор - 11.01.2019

Почна седницата за уставни измени во Собранието. Се очекува гласање на пратениците. Денеска решение е најдено со БЕСА, чии гласови претходно висеа. Власта има двотретинско ...

ВО ЖИВО: Протест пред Собрание за време на седницата за уставните измени

Либертас - 11.01.2019

Следете ВО ЖИВО: Протест пред Собрание за време на собраниската седница Видео – ...

Уставните измени во финална фаза повторно на седница

Опсервер - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

„Предавници“ ечи пред Собрание додека пратениците расправаат за измените на Уставот

Фактор - 11.01.2019

Извикувајќи предавници околу стотина граѓани протестираат против уставните измени додека во Собранието на Република Македонија започна 75-та седница. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат за уставните ...

Во живо: Следете ја историската седница на македонскиот Парламент со која се прават Уставните измени

Centar - 11.01.2019

Следете ја историската седница на македонскиот Парламент со која се прават Уставните ...

Додека се гласаат уставните промени, пред Собранието едвај стотина граѓани

iPortal - 11.01.2019

По почетокот на седницата за уставните промени, пред Собранието на Република Македонија останаа едвај стотина граѓани кои протестираат против промена на името. Помеѓу демонстрантите денеска не се појави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и ...

Седницата за уставните промени повторно одложена за 15ч, Заев преговара, двотретинското мнозинство неизвесно до ...

Либертас - 11.01.2019

Седницата на која треба да се најдат уставните измени во третата и финална фаза никако да започне. И покрај тоа што беше најавена за во 12 часот денеска, таа повторно беше одложена и презакажана за во 15 часот, иако не е познато дали ќе почне и ...

„Предавници“ ечи пред Собрание, продолжува протестот против уставните измени

Република - 11.01.2019

Извикувајќи „предавници“, граѓаните пред Собранието во моментов протестираат против уставните измени додека во парламентот на Република Македонија се одвива 75-та седница на која треба да се изгласаат уставните измени со цел промена на уставното име.

Пред Собранието се уште трае протестот

Опсервер - 11.01.2019

Протестот против уставните измени продолжува додека во Собранието пратениците ги изгласаа уставните измени во третата и последна фаза согласно Договорот од Преспа. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат ...

Заврши Седницата за Уставните измени, амандманите влегуваат во сила со донесувањето на конечната одлука

Бриф - 11.01.2019

Заврши 75. Седница на Собранието на Република Македонија на која беа изгласани Уставните измени. Амандманите влегуваат во сила со донесувањето на конечната ...

Јанушев: Реприза на пазарот од 19 октомври

Вечер Прес - 11.01.2019

Во седиштето на ВМРО – ДПМНЕ во тек е состанок на Извршниот комитет на кој се расправа за уставните измени и за натамошното делување на партијата. Генералниот секретар на партијата Игор Јанушев пред состанокот изјави дека е повикана целата ...

Пред Законодавниот дом се читаат имињата на пратениците кои гласаа за уставните измени

Либертас - 11.01.2019

Протестот против уставните измени продолжува додека во Собранието пратениците ги изгласаа уставните измени во третата и последна фаза согласно Договорот од Преспа. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат ...

Пред Собранието се уште трае протестот

Вечер Прес - 11.01.2019

Протестот против уставните измени продолжува додека во Собранието пратениците ги изгласаа уставните измени во третата и последна фаза согласно Договорот од Преспа. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат ...

Македонија станува Северна Македонија: Гласаа 81 пратеник

еМагазин - 11.01.2019

Македонија станува Северна Македонија. За уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кои меѓудругото Македонија станува Северна Македонија, денеска во Собранието гласаа 81 пратеник. Воздржани и против немаше.

Пред Собранието се уште трае протестот

24Инфо - 11.01.2019

Протестот против уставните измени продолжува додека во Собранието пратениците ги изгласаа уставните измени во третата и последна фаза согласно Договорот од Преспа. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат ...

Пред Собранието се уште трае протестот

MTM - 11.01.2019

Протестот против уставните измени продолжува додека во Собранието пратениците ги изгласаа уставните измени во третата и последна фаза согласно Договорот од Преспа. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат ...

Тирана го поздрави изгласувањето на уставните измени

Локално - 11.01.2019

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека ...

Официјална Тирана го поздрави изгласувањето на уставните измени

24Инфо - 11.01.2019

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека ...

Официјална Тирана го поздрави изгласувањето на уставните измени

Вечер Прес - 11.01.2019

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека ...

Се огласија и албанските политичари за уставните измени

Фактор - 11.01.2019

Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати, преку својот профил на „Твитер“ го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани во македонското Собрание. Тој напиша дека со изгласувањето на земјата ѝ се отвора патот кон членството во ЕУ и ...

Овие пратеници ни го сменија името

Република - 11.01.2019

По дводневно тактизирање Заев обезбеди двотретинско мнозинство потребно за изгласување на уставните измени. Од присутните 81 пратеници, сите се изјаснија „ЗА“ со што Република Македонија стана Република Северна Македонија.

Мицковски ги повлече пратениците во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 11.01.2019

Христијан Мицкоски, за денес свика седница на Извршниот комитет и состанок со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Во текот на денешниот ден, тие ќе заседаваат за актуелната состојба поврзана со уставните измени.

Јанушев: Талир уште еден обид за политички притисок за замолчување на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на уставните измени

24Инфо - 11.01.2019

Фабрикуваното обвинение за случајот Талир кое според информациите во медиумите е прифатено од Кривичниот суд е уште еден обид за груб политички притисок за брутално замолчување на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на уставните измени за промена на името и ...

Стоилковски: Македонија е поважна од било чија лична судбина, пратениците мора да одолеат на притисоците

Точка - 11.01.2019

Ако минатите месеци бевме сведоци на насилно туркање на уставните измени, денес насилството засилува и кулминира. Изминатите 24 часа власта врши жесток притисок врз пратеници, нивни роднини и пријатели – за да ги поддржат уставните измени, рече ...

Официјална Тирана го поздрави изгласувањето на уставните измени

Либертас - 11.01.2019

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека ...

Состанок на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени и за натамошното делување

еМагазин - 11.01.2019

Во седиштето на ВМРО – ДПМНЕ во тек е состанок на Извршниот комитет на кој се расправа за уставните измени и за натамошното делување на партијата. Генералниот секретар на партијата Игор Јанушев пред состанокот изјави дека е повикана целата ...

Стоилковски: Во изминатите 24 часа власта со пари и со ветувања, врши жесток притисок за прифаќање на уставните измени

4NEWS - 11.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ преку портпаролот Наум Стоилковски денеска на прес-конференција ја обвини власта дека во изминатите 24 часа се врши жесток притисок со пари и ветувања над пратеници за прифаќање на уставните измени.

Јанушев: Талир уште еден обид за политички притисок за замолчување на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на уставните измени

Локално - 11.01.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека обвинение тоза случајот Талир кое е прифатено од Кривичниот суд е уште еден обид за груб политички притисок за брутално замолчување на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на уставните измени за промена на името и идентитетот.

Баша: Усвојувањето на уставните измени исторски чекор за консолидација на регионот

Вечер Прес - 11.01.2019

Лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент и оцени дека овој чин на висока политичка одговорност е историски чекор за ...

Состанок на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени и за натамошното делување

Опсервер - 11.01.2019

Во седиштето на ВМРО – ДПМНЕ во тек е состанок на Извршниот комитет на кој се расправа за уставните измени и за натамошното делување на партијата. Генералниот секретар на партијата Игор Јанушев пред состанокот изјави дека е повикана целата ...

Баша: Усвојувањето на уставните измени исторски чекор за консолидација на регионот

Либертас - 11.01.2019

Лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент и оцени дека овој чин на висока политичка одговорност е историски чекор за ...

Состанок на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени и за натамошното делување

MTM - 11.01.2019

Во седиштето на ВМРО – ДПМНЕ во тек е состанок на Извршниот комитет на кој се расправа за уставните измени и за натамошното делување на партијата. Генералниот секретар на партијата Игор Јанушев пред состанокот изјави дека е повикана целата ...

Честитки од официјална Тирана: Придонесот на албанскиот фактор беше одлучувачки

Република - 11.01.2019

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати, на Твитер напиша дека ...

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ не е виновна за барањата на Беса

Фактор - 11.01.2019

Пратеникот Антонио Милошоски во интервју за МКД вели дека неговата партија ВМРО-ДПМНЕ не може да биде одговорна за националистичките барања и уцени на партиите на Албанците. Ова констатација на поранешниот министер за надворешни работи следува по ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ наместо во Собрание се селат во седиштето

Фактор - 11.01.2019

Оратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ наместо во Собранието, денеска се повикани на состанок од раководството во седиштето во платата Христо Татарчев. Станува збор за попладневен состанок истовремено кога ќе започне третиот ден од седницата за последната ...

Јанушев: Фабрикуваното обвинение за случајот „Талир“ е нов обид за притисок и замолчување на ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS - 11.01.2019

На прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ денеска говореше Игор Јанушев кој уште еднаш ја обвини власта за притисок и за уцени пред гласањето на уставните измени, а според него обвинението за случајот „Талир“ е уште еден доказ дека и СЈО работи како ...

Постигнат е договор – пратениците се враќаат во собраниската сала, се очекуваат 81 глас

Либертас - 11.01.2019

Постигнат е договор и двајцата пратеници од Беса ќе гласаат за уставните измени. Нивните барања најверојатно ќе бидат дел од некои идно законско решение, но не и дел од Уставот, објави Телма .

(ФОТО) Протести против уставни измени пред Собрание

Фактор - 11.01.2019

На температура од 1 степен над нулата во главниот град се одржуваат протести. Причината добро позната. Уставните измени. Неколку граѓански организации кои со недели наназад протестираат против промена на името и денеска излегоа пред Законодавниот ...

Одложена седницата за уставни измени, нема договор

Фактор - 11.01.2019

Продолжува низата на одложувања на собраниската седница за уставните измени започната уште во средата, откако се уште не е обезбедено двотретинско мнозинство за за гласање. Првично седницата требаше да започне точно напладне, но во моментов треба да ...

Повторно доцни седницата за уставни измени

CivilMedia - 11.01.2019

Продолжението на седницата на која на дневен ред се уставните измени кои произлегуваат од Преспанскиот договор, иако беше закажана за 12 часот, се уште не е започната. Низ собраниските ходници се шпекулира дека таа повторно ќе биде одложена за 15 ...

Бушати: Со гласањето на договорот од Преспа се отвори патот кон ЕУ и НАТО

4NEWS - 11.01.2019

Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати, на Твитер напиша дека со финалното изгласување на Договорот од Преспа, на земјата и се отвора патот кон членството во ЕУ и во НАТО.

Одложена седницата за уставни измени, закажана за во 15 часот

24Инфо - 11.01.2019

Одложена седницата за уставни измени, закажана за во 15 часот Продолжува низата на одложувања на собраниската седница за уставните измени започната уште во средата, откако се уште не е обезбедено двотретинско мнозинство за за гласање.

Бушати: Албанските партии повторно се покажаа како одлучувачки фактор

24Инфо - 11.01.2019

Албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати, преку својот профил на „Твитер“ го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието. Тој напиша дека со изгласувањето на земјата ѝ се отвора патот кон членството во ЕУ и НАТО.

ВМРО-ДПМНЕ: „Талир“ уште еден обид за политички притисок за замолчување на партијата во пресрет на уставните измени

еМагазин - 11.01.2019

Фабрикуваното обвинение за случајот „Талир“ кое според информациите во медиумите е прифатено од Кривичниот суд е уште еден обид за груб политички притисок за брутално замолчување на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на уставните измени за промена на името и ...

(ВИДЕО) СДСМ: Постигнат е договор со БЕСА

iPortal - 11.01.2019

Постигнат е договор и двајцата пратеници од Беса ќе гласаат за уставните измени. Нивните барања најверојатно ќе бидат дел од некои идно законско решение, но не и дел од Уставот, објави Телма.

И денешната седница за уставни измени-доцни

Пулс24 - 11.01.2019

Иако беше најавена за денес во 12 часот собраниската седница за уставните амандмани се уште не е почната. Пленарната сала е речиси празна, а собраниските служби засега не даваат официјална информација кога таа ќе започне.

Дали денеска конечно ќе продолжи седницата за уставните измени во финална фаза – почетокот е закажан за 12ч

Либертас - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

Продолжува протестот пред Собранието

Вечер Прес - 11.01.2019

Извикувајќи предавници околу стотина граѓани протестираат против уставните измени додека во Собранието на Република Македонија започна 75-та седница. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат за уставните ...

Продолжува протестот пред Собранието

MTM - 11.01.2019

Извикувајќи предавници околу стотина граѓани протестираат против уставните измени додека во Собранието на Република Македонија започна 75-та седница. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат за уставните ...

Во тек е состанок на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, присуствуваат и пратеници

Вечер Прес - 11.01.2019

Во седиштето на ВМРО – ДПМНЕ во тек е состанок на Извршниот комитет, на кој, според извори од партијата, присуствува и пратеничката група, но не се прецизира дали се дојдени сите пратеници.

(Видео) Стоилковски: Власта врши жесток притисок врз пратеници за да ги поддржат уставните измени

24Инфо - 11.01.2019

Ако минатите месеци бевме сведоци на насилно туркање на уставните измени, денес насилството засилува и кулминира. Изминатите 24 часа власта врши жесток притисок врз пратеници, нивни роднини и пријатели – за да ги поддржат уставните измени, рече ...

Уставните измени во финална фаза повторно на седница

Република - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

Јанушев: Случајот „Талир“ е директен доказ дека СЈО и Кацарска судството се само неми извршители на наредбите на Заев и ...

Република - 11.01.2019

Фабрикуваното обвинение за случајот „Талир“ кое според информациите во медиумите е прифатено од Кривичниот суд е уште еден обид за груб политички притисок за брутално замолчување на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на уставните измени за промена на името и ...

Додека се гласаат уставните промени, пред Собранието едвај стотина граѓани

Точка - 11.01.2019

По почетокот на седницата за уставните промени, пред Собранието на Република Македонија останаа едвај стотина граѓани кои протестираат против промена на името. Помеѓу демонстрантите денеска не се појави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и ...

Уставните измени во финална фаза повторно на седница

24Инфо - 11.01.2019

Уставните измени во финална фаза повторно на седница Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 ...

Како власта доаѓа до потребните 80 гласови „ЗА“

Република - 11.01.2019

Извршната тврди дека нема никакво влијание врз судската власт, но токму кога се одлучува за дефинитивна промена на уставното име на државата, Судот го одобри обвинението за случајот „Талир“ во кој се обвинети поранешното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Постигнат договор меѓу Беса и Заев

CivilMedia - 11.01.2019

Пратениците почнаа да се враќаат во собраниската сала каде треба да започне седницата за уставни измени која требаше да продолжи денеска во 12 часот. Според информациите, премиерот Зоран Заев и двајцата пратеници од Беса.

Додека се гласаат уставните промени, пред Собранието едвај стотина граѓани

Либертас - 11.01.2019

По почетокот на седницата за уставните промени, пред Собранието на Република Македонија останаа едвај стотина граѓани кои протестираат против промена на името. Помеѓу демонстрантите денеска не се појави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и ...

Осумтемина ја пречкртаа Република Македонија

Република - 11.01.2019

се вели во соопштението на Владата и пратеничката група од осумтемината пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои ги поддржаа уставните измени со цел промена на уставното име. се додава во соопштението.

Состанок на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени и за натамошното делување

Локално - 11.01.2019

Во седиштето на ВМРО – ДПМНЕ во тек е состанок на Извршниот комитет на кој се расправа за уставните измени и за натамошното делување на партијата. Генералниот секретар на партијата Игор Јанушев пред состанокот изјави дека е повикана целата ...

Уставните измени во финална фаза повторно на седница

Н.Македонија - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

Продолжува протестот пред Собранието

Н.Македонија - 11.01.2019

Извикувајќи предавници околу стотина граѓани протестираат против уставните измени додека во Собранието на Република Македонија започна 75-та седница. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат за уставните ...

Парламентарното мнозинство ги обезбеди потребните 80 гласа

1tv - 11.01.2019

Парламентарното мнозинство гс обезбеди потребните 80 гласа за уставните измени, дознава 1ТВ од собраниски извори. Преходно седницата беше неколку пати одложувана. Се очекува наскоро да биде закажано продолжение на седница.

(ВИДЕО) Стоилковски: Македонија станува окупирана држава од луѓе кои што се на власт и на сила го менуваат името

Скопје1 - 11.01.2019

Македонија е жртва на личната желба за спас на политичката кариера на Зоран Заев. Тоа значи заштита на криминалот на власта, тендерите и нивните бенефиции. За Македонија, значи погазено достоинство, сменето име, сиромаштија и беда, изјави Наум ...

ВО ЖИВО: Почна седницата за уставни измени (ВИДЕО)

365 - 11.01.2019

Почна седницата за уставните измени. Претходно Владата и Беса соопштија дека постигнале договор , а пратениците од независната пратеничка група соопштија дека го прифаќаат договорот и дека ќе гласаат „за“ уставните ...

Албански министер: Придонесот на албанскиот политички фактор повторно се покажа како одлучувачки фактор

Скопје1 - 11.01.2019

По изгласувањето на уставните амандмани во Собранието, Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека придонесот на албанските политички партии во Македонија уште еднаш се покажал како одлучувачки фактор.

(ВИДЕО) Јанушев: Случајот Талир е директен доказ дека СЈО е само нем извршител на наредбите на Заев

Скопје1 - 11.01.2019

Фабрикуваното обвинение за случајот Талир кое според информациите во медиумите е прифатено од Кривичниот суд е уште еден обид за груб политички притисок за брутално замолчување на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на уставните измени за промена на името и ...

Пред Законодавниот дом се читаат имињата на пратениците кои гласаа за уставните измени

1tv - 11.01.2019

Протестот против уставните измени продолжува додека во Собранието пратениците ги изгласаа уставните измени во третата и последна фаза согласно Договорот од Преспа. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат ...

Уставните измени во финална фаза повторно на седница

1tv - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

Дали уставот е сменет без да се гласа? Гледаме ли партиски филм за собирање гласови?

Скопје1 - 11.01.2019

Сите се на нозе. Владата „моли“ за уште ден пратенички глас, Беса се заканува или условот или нема гласање, опозицијата се приклучи на протестите против уставните измени, „Македонија блокира“ и партијата „Единствена Македонија“, одамна пред Собрние, ...

Официјална Тирана го поздрави изгласувањето на уставните измени

1tv - 11.01.2019

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека ...

Во живо: Во Собранието започна последната фаза од Уставните измени

1tv - 11.01.2019

Во Законодавниот дом започна седницата на која се очекува да се даде зелено светло за амандманите со кои се исполнуваат обврските на Македонија од Преспанскиот договор. 1ТВ во живо ви ја пренесува ...

Седницата за уставните измени презакажана за утре, се уште нема двотретинско мнозинство

Канал5 - 10.01.2019

Власта сеуште го нема потребното двотретинско мнозинство за уставните измени, условува Беса, а нивните барања не се прифатливи за осумката независни од ВМРО-ДПМНЕ. Седницата денеска воопшто не почна.Во собранието е Ивана Стојаноска.

Избеганиот пратеник Никола Груевски ги повика пратениците уште еднаш да размислат за уставните измени

Сакам да кажам - 10.01.2019

Избеганиот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево преку Фејсбук ги повика пратениците од мнозинството уште еднаш да размислат и да се премислат околу гласањето за уставните измени во Собранието.

Протест пред Собрание против уставните измени

24 Вести - 10.01.2019

Пред Собранието и денеска протести против уставните измени и Преспанскиот договор. Поддржувачите на „Македонија бојкотира“ попладнево, пред почетокот на обраниската седница се собраа пред законодавниот дом.

Уставните измени ќе бидат изгласани денеска, или најдоцна утре, пишува „Катимерини“

Фокус - 10.01.2019

Прашање на часови, а не на денови, е кога ќе бидат изгласани уставните амандмани согласно договорот од Преспа, велат извори од Владата, пренесува „Катимерини“. Како што наведува грчкиот дневен весник во статија објавена утринава, се очекува ...

Уставните измени ќе бидат изгласани денеска или најдоцна утре

ТВ21 - 10.01.2019

Гласањето за уставните амандмани во врска со Договорот од Преспа треба да заврши денес, иако може да се одолговлекува неколку дена, велат извори од Владата, а пренесува „Катимерини“. Грчкиот дневен весник наведе дека се очекува уставните измени да ...

Протест пред собранието против уставните измени

Канал5 - 10.01.2019

Наместо во 13,00 часот собраниската седница за уставните измени беше презакажана за 15,00 часот. Пред собранието денеска нов ...

За утре одложена собраниската седница за уставни измени

Канал5 - 10.01.2019

И по пролонгирањето за 15 часот, собраниската седницата сепак не започна. Од кабинетот на претседателот на Собранието на РМ, Џафери известуваат дека 75 седница е одложена за утре . Седумдесет и петтата седница на Собранието на Република Македонија ...

Георгиев: Уставните измени ќе предизвикаат сериозни потреси во Македонија и Грција

24 Вести - 10.01.2019

Уставните измени се со прилично фалинки што создава незадоволство кај македонските граѓани. Целиот процес околу промената на името ќе има сериозни потреси во двете земји оценува Гордан Георгиев поранешен потпретседател на СДСМ , кој зборува за ...

Седницата за уставни измени одложена за утре, Заев нема обезбедено двотретинско мнозинство

Курир - 10.01.2019

Седумдесет и петтата седница на Собранието на Република Македонија нема да се одржи денес. Како што информираат од Собранието, седницата ќе продолжи на 11 јануари 2019 година (петок) во 12:00 часот.

Нема договор за уставните измени, собраниската седница одложена за петок

Нетпрес - 10.01.2019

И откао беше одложена за 15 часот во четвртокот, собраниската седница сепак не го доживеа почетокот, а се дознава дека собранискиот спикер Џафери ја одложил 75-та седница за во петокот во 12 часот.

Македонија утре ќе го гласа новото име

Независен - 10.01.2019

Иако на седницата за финализирање на уставните измени не се очекуваат изненадувања, а на улиците протестираат мал број противници, атмосферата во земјава, барем за момент, излезе од вообичаената апатија.

Заев на средба со осумтемина пратеници на ВМРО-ДПМНЕ - седницата преместена за 15 часот

Press24 - 10.01.2019

Седницата за финалната фаза од уставните измени требаше да започне денеска во 13 часот, но наместо тогаш 75-та седница ќе стартува во 15 часот. Седницата е одложена поради средба на премиерот Заев со осумтемина пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и со пратеници ...

Седницата за уставните измени одложена за 15 часот

Р.С.Европа - 10.01.2019

Продолжението на седницата на која треба да се усвојат уставните амандмани е одложена за во 15 часот, јавува известувачот на Радио Слободна Европа од Собранието. Премиерот Зоран Заев претходно денеска изјави дека сè уште се во разговори со БЕСА на ...

Втор ден протести пред Собранието против уставните измени

Р.С.Европа - 10.01.2019

Група граѓани, и покрај студеното време и снегот, и денеска излегоа на протест пред Собранието против уставните измени. Тие велат дека протестот е за одбрана на македонското име, идентитетот, историјата и традицијата на македонскиот народ и против, ...

За утре одложена собраниската седница за уставни измени

Слободен Печат - 10.01.2019

И по пролонгирањето за 15 часот, седницата сепак не започна. Од кабинетот на претседателот на Собранието на РМ известуваат дека 75 седница е одложена за утре. -Седумдесет и петтата седница на Собранието на Република Македонија наместо на 10 јануари ...

Седницата за уставни измени одложена за утре

А1 On - 10.01.2019

Седницата за уставните измени, која беше закажана за денеска, по неколку обиди и презакажувања не успеа да се одржи. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврди дека е презакажана за утре на пладне.

ЦИВИЛ: Опструирањето на Преспанскиот договор не е патриотски чин

Макфакс - 10.01.2019

Центар за слобода најостро ги осудува партиите, односно пратениците што намерно и од позиции на теснопартиски или лични интереси го опструираат процесот на спроведување на Преспанскиот договор од кој произлегува потребата за уставните измени, се ...

НЕМА СЕДНИЦА: Се презакажува за утре

Фактор - 10.01.2019

Откако беше закажана за 13, па одложена за 15 часот, седницата за уставни измени денеска нема да се одржи. Седумдесет и петтата седница на Собранието на Република Македонија наместо на 10 јануари 2019 година (четврток), ќе продолжи на 11 јануари ...

Опструирањето на Преспанскиот договор не е патриотски чин!

CivilMedia - 10.01.2019

ЦИВИЛ – Центар за слобода најостро ги осудува партиите, односно пратениците што намерно и од позиции на теснопартиски и/или лични интереси го опструираат процесот на спроведување на Преспанскиот договор од кој произлегува потребата за уставните ...

„Катимерини“: Уставните измени ќе бидат изгласани денеска, или најдоцна утре

Либертас - 10.01.2019

Прашање на часови, а не на денови, е кога ќе бидат изгласани уставните амандмани согласно договорот од Преспа, велат извори од Владата, пренесува ...

„Катимерини“: Уставните измени ќе бидат изгласани денеска или најдоцна утре

Република - 10.01.2019

Прашање на часови а не денови е кога ќе бидат изгласани уставните амандмани во согласност со Преспанскиот договор, велат извори од Владата, пренесува „Катимерини“. Како што наведува грчкиот дневен весник во статија објавена утринава, се очекува ...

ЦИВИЛ: Опструирањето на Преспанскиот договор не е патриотски чин

24Инфо - 10.01.2019

Центар за слобода најостро ги осудува партиите, односно пратениците што намерно и од позиции на теснопартиски или лични интереси го опструираат процесот на спроведување на Преспанскиот договор од кој произлегува потребата за уставните измени, се ...

(Во живо) Протест против уставните измени пред Собрание

Локално - 10.01.2019

Денеска повторно на протест пред македонското Собрание се собраа граѓани, кои се против уставните измени што се на дневен ред на собраниската седница од 13 часот. Протест против уставните измени Posted by MИА.mk on Четврток, 10 јануари ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Уставни кочничари, снег насекаде, загрижениот Груевски се распишал на Фејсбук

Фактор - 10.01.2019

И денес нема епилог на уставните измени. Кочничари се јавуваат од сите страни. Барем така викаат дел од експертите и професорите, но и власта. Беса не попушта во однос на ставовите за уставните измени, но тука е и Заев со тврд став.

„Катимерини“: Уставните измени ќе бидат изгласани денеска, или најдоцна утре

iPortal - 10.01.2019

Прашање на часови, а не на денови, е кога ќе бидат изгласани уставните амандмани согласно договорот од Преспа, велат извори од Владата, пренесува „Катимерини“. Како што наведува грчкиот дневен весник во статија објавена утринава, се очекува ...

ЦИВИЛ: Опструирањето на Преспанскиот договор не е патриотски чин

Точка - 10.01.2019

Центар за слобода најостро ги осудува партиите, односно пратениците што намерно и од позиции на теснопартиски или лични интереси го опструираат процесот на спроведување на Преспанскиот договор од кој произлегува потребата за уставните измени, се ...

Седницата за уставни измени презакажана за во 15 часот

Република - 10.01.2019

Седницата за уставни измени која според најавата од Собранието требаше да продолжи денеска во 13 часот, е презакажана за во 15 часот. Се очекува и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски тогаш да се појави пред Собранието и да им се обрати на ...

Уставните измени ќе бидат изгласани денес, или најдоцна утре

Пулс24 - 10.01.2019

Кога ќе бидат изгласани уставните амандмани согласно договорот од Преспа е прашање на часови, а не на денови, велат извори од Владата, а пренесува „Катимерини“. Според наводите на грчкиот дневен весник во статија објавена утринава, се очекува ...

МАКЕДОНИЈА ПРЕД ПОСЛЕДНАТА ПРЕПРЕКА: Уставните измени за Заев се патриотски избор

Фактор - 10.01.2019

Во Парламентот денес продолжува седницата за уставни измени, обврска која потекнува од Преспанскиот договор со Грција . На самиот старт на седницата премиерот имаше говор а зборувајќи за клучните уставни амандмани кои се дел од Преспанскиот договор ...

Протест пред Собрание

CivilMedia - 10.01.2019

Протест пред Собрание против уставните измени, 10 јануари 2019, 13 часот. Видео и ...

Твитер „зовре“ за уставните измени: Уште колку прсти ќе се отвора Уставот за да се роди Северна Македонија?

еМагазин - 10.01.2019

Голем број реакции на социјалните мрежи предизвика вчерашната собраниска седница за уставните измени која заврши со говорот на премиерот Зоран Заев, а треба да продолжи денеска кога ќе се види и дали власта обезбедила двотретинско мнозинство гласови ...

Во 13 часот продолжува седницата за уставните измени, најавен нов протест пред Собрание

Мета - 10.01.2019

Седницата за уставните измени продолжува денеска во 13 часот откако вчера претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата по говорот на премиерот Зоран Заев и нејзино продолжение закажа за денеска.

Уставните измени ќе бидат изгласани денеска или најдоцна утре

4NEWS - 10.01.2019

Гласањето за уставните амандмани во врска со Договорот од Преспа треба да заврши денес, иако може да се одолговлекува неколку дена, велат извори од Владата, а пренесува „Катимерини“. Грчкиот дневен весник наведе дека се очекува уставните измени да ...

Седницата за уставните измени одложена за утре

Пулс24 - 10.01.2019

Иако беше најавено дека македонското Собрание 75.седница за уставните амндмани ќе ја продолжи во 15:00 часот таа не е започна. И по пролонгирањето за 15 часот, седницата сепак не започна. Од кабинетот на претседателот на Собранието на Р.Македонија ...

Седницата за уставни измени одложена за утре, Заев нема обезбедено двотретинско мнозинство

Република - 10.01.2019

Седумдесет и петтата седница на Собранието на Република Македонија нема да се одржи денес. Како што информираат од Собранието, седницата ќе продолжи на 11 јануари 2019 година (петок) во 12:00 часот.

Се уште нема двотретинско мнозинство, седницата за уставните измени одложена за утре

еМагазин - 10.01.2019

Собранието информираше дека 75. седница на Собранието, на која треба да се расправа за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, ќе продолжи утре во 12 часот. Првично седницата денеска требаше да се одржи во 13 часот, а потоа беше ...

Седницата за уставните измени одложена за утре

Бриф - 10.01.2019

Седницата за уставните измени е презакажана за утре во 12 ...

Неславен почеток на „историската“ седница

Н.Македонија - 10.01.2019

Почетокот на 73-та пленарна собраниска седница, на која некако ѝ се наметнува атрибутот „историски пресвртна“ (за некои во позитивен, додека за други во негативен контекст), беше закажан за вчера, во 12 часот.

„Катимерини“: Уставните измени ќе бидат изгласани денеска, или најдоцна утре

1tv - 10.01.2019

Прашање на часови, а не на денови, е кога ќе бидат изгласани уставните амандмани согласно договорот од Преспа, велат извори од Владата, пренесува „Катимерини“. Како што наведува грчкиот дневен весник во статија објавена утринава, се очекува ...

Грчки весник: Прашање на часови, а не денови е кога ќе биде променет уставот во БЈРМ

Скопје1 - 10.01.2019

Прашање на часови, а не на денови, е кога ќе бидат изгласани уставните амандмани согласно договорот од Преспа, велат извори од Владата, пренесува „Катимерини“. Како што наведува грчкиот дневен весник во статија објавена утринава, се очекува ...

Кирацовски: Имаме мнозинство за усвојување на уставните измени

Алсат-М - 09.01.2019

Генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски на денешната прес конференција соопшти дека во Собранието има обезбедено мнозинство од 80 пратеници за усвојување на уставните измени согласно договорот од ...

Кирацовски: Имаме нешто над 80 пратеници кои ќе ги поддржат уставните измени

Фокус - 09.01.2019

Пратеникот Александар Кирацовски од СДСМ денеска изјави дека „убедиле доволен број пратеници за бенефитите од членството во ЕУ и во НАТО“ и очекува уставните измени да бидат изгласани најдоцна до петок.

Седницата за уставните измени одложена за 16 часот (видео)

Телма - 09.01.2019

Собраниската седница за уставните амандмани е пролонирана за 16 часот, извести претседателот на Собранието Талат Џафери. Тој не ја посочи причината за одложувањето на седницата. Веќе е договорено – ќе се менува преамбулата на Уставот на барање на ...

Седницата за уставните измени презакажана за 16 часот

Канал5 - 09.01.2019

За околу еден час треба да започне собраниската седница за уставните измени, кои произлегоа од преспанскиот договор. Седницата првично беше најавена за напладне, но спикерот Џафери соопшти дека се пролонгира за 16 часот.

Граѓаните се поделени за менувањето на уставното име

24 Вести - 09.01.2019

Во услови на вжештена атмосфера и поделено граѓанство се чекаат уставните измени. Република Северна Македонија е име што по завршувањето на целиот процес ќе биде во севкупна употреба. Како граѓаните гледаат на ...

Граѓаните поделени за менувањето на уставното име

24 Вести - 09.01.2019

И граѓаните на Струмица со поделени мислења за уставните ...

ВИДЕО: Џафери ја прекина седницата за уставни промени

ТВ21 - 09.01.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери по резимето на Зоран Заев ја прекина седницата и нејзино продолжение закажа за утре во 13 часот. Тој им даде задолжение на собраниските служби, говорот од Заев да го достават до сите ...

Заев од собраниската говорница: Грција повеќе не го оспорува нашето право за самоопределување

Фокус - 09.01.2019

Премиерот Зоран Заев во моментов се обраќа пред пратениците на седницата на која ќе се гласаат уставните измени. -Имаме кристална и недвосмислена потврда за македонскиот идентитет. Грција повеќе не го оспорува нашето право за самоопределување.

Седницата за уставните измени ќе продолжи утре, Џафери сака секој пратеник да добие стенограм од говорот на Заев

Фокус - 09.01.2019

Само што започна, седницата на која требаше да се гласаат уставните измени, беше прекината. Откако пред пратениците се обрати премиерот Зоран Заев, спикерот Талат Џафери ја прекина седницата за секој пратеник да можел да добие стенограм од говорот ...

Заев на седницата за уставните измени: Европа ни ја подаде раката, Македонија веќе нема да има отворени прашања

Канал5 - 09.01.2019

По повеќечасовно одложување и доцнење, со обраќање на премиерот Заев пред половина час конечно почна собраниската седница за усвојување на уставните амандмани произлезени од преспанскиот Договор.

Заев побара позитивна одлука за уставните измени, седницата продолжува утре

Телма - 09.01.2019

Вашата позитивна одлука тука во Собранието денеска ја приближува Македонија до членството во НАТО, до моментот кога македонското знаме гордо ќе се вее на јарболот во Брисел со знамињата на останатите земји-членки, но исто така и ја прави извесна ...

Протест против уставните измени, демонстрантите побараа средба во Собранието

ТВ21 - 09.01.2019

Двете движења „Македонија Блокира„ и “Христијанско братство“, кои се против Уставните измени ја блокираа улицата пред Собранието. На тој начин уште еднаш го изразија нивниот револт против власта која ја нарекуваат „Влада на марионети“.

Кирацоски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени

24 Вести - 09.01.2019

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конгеренција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски. -Со иницирање на уставните измени РМ станува дел од ЕУ и НАТО.

Кирацоски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени

Канал5 - 09.01.2019

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конгеренција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски. -Со иницирање на уставните измени РМ станува дел од ЕУ и НАТО.

Седницата за уставните измени одложена до 16 часот

Алсат-М - 09.01.2019

Седницата за уставните амандмани е одложена за 16 часот, извести собранискиот спикер Талат Џафери. Џафери потоа ја констатира оставката на пратеникот и координатор на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, кој треба да ја преземе функцијата ...

Уставните измени ќе поминат со повеќе од 80 гласа, но без нови пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 09.01.2019

Власта го има потребното двотретинско мнозинство на почетокот од собраниската расправа за уставните измени, која ќе стартува денеска. Со договорот кој беше постигнат меѓу албанската опозиција (БЕСА и Алијанса за Албанците), Владата на Зоран Заев, ...

Кирацовски: Над 80 пратеници сега се уверени дека иднината на Македонија е во ЕУ и НАТО, протестите се демократско ...

ТВ21 - 09.01.2019

Генералниот секретар на СДСМ и пратеник во Собранието Александар Кирацовски на денешната прес-конференција на новинарско прашање дали се обезбедени мнозиство гласови за уставните измени, го искажа својот став: „Не би сакал да ја користам таа фраза ...

Кирацовски – Убедивме доволен број пратеници за бенефитите од ЕУ и од НАТО

Р.С.Европа - 09.01.2019

Пратеникот Александар Кирацовски од СДСМ денеска изјави дека „убедиле доволен број пратеници за бенефитите од членството во ЕУ и во НАТО“ и очекува уставните измени да бидат изгласани најдоцна до петок.

Заев топ тема во медумите во регионот

Press24 - 09.01.2019

Седницата за уставни измени стана топ тема и во медиумите од регионот. Српскиот Курир пишува дека Заев истакнал дека ова е историска одлука и дека седницата е одложена за утре. Пренесуваат и дека ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваат на ...

Обезбедено е мнозинство за уставните измени, може сѐ да заврши в петок, тврдат од власта

МКД - 09.01.2019

Непосредно пред почетокот на денешната собраниска седница на која на дневен ред е последната фаза од процесот на уставни измени, од владејачкото мнозинство неофицијално велат дека двотретинско мнозинство е обезбедено.

Кирацовски тврди дека власта обезбедила мнозинство за уставните измени

Курир - 09.01.2019

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конференција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацовски. Со иницирање на уставните измени РМ станува дел од ЕУ и НАТО.

Протест пред Собранието, седницата за Уставот поместена

Р.С.Европа - 09.01.2019

Седницата за уставните измени е презакажана за 16 часот. Причините не се познати. Собраниската седница за уставните амандмани е одложена за 16 часот, извести претседателот на Собранието Талат Џафери.

Кирацоски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени

Press24 - 09.01.2019

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конгеренција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски. -Со иницирање на уставните измени РМ станува дел од ЕУ и НАТО.

Кирацоски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени

Независен - 09.01.2019

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конгеренција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски. -Со иницирање на уставните измени РМ станува дел од ЕУ и НАТО.

Седницата за уставни измени одложена за 16 часот

Алфа - 09.01.2019

Оставката на пратеникот од СДСМ Томислав Тунтев ја одложи собраниската седница за уставните измени. Одвај неколку минути траеше седницата која спикерот Џафери ја одложи до 16 часот. Власта сепак тврди дека го обезбедиле потребното двотретинско ...

Кирацоски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени

Слободен Печат - 09.01.2019

Нема краен рок за донесување на Законот за антикорупциска, но очекува тој да биде донесен наскоро, за да може новата антикорупциска комисија да биде избрана пред претседателските избори. Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување ...

Џафери ја отвори собраниската седница за уставните измени

+инфо - 09.01.2019

Во отсуство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собвранието Талат Џафери ја отвори собраниската седница за измени на Уставот во рамките на Преспанскиот договор. Со ова почна третата и последна фаза од уставните ...

(ВИДЕО) Кирацовски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени

А1 On - 09.01.2019

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конгеренција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацовски. – Со иницирање на уставните измени РМ станува дел од ЕУ и НАТО.

Кирацовски: Обезбедивме мнозинство за уставните измени

Нетпрес - 09.01.2019

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конференција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацовски. Со иницирање на уставните измени РМ станува дел од ЕУ и НАТО.

Се исплаши ли Заев дека нема двотретинското мнозинство за промена на Уставот?

Нетпрес - 09.01.2019

Седницата на која денеска требаше да се гласаат уставните измени во Собранието на Република Македонија е одложена за утре. Пред пратениците се обрати премиерот Зоран Заев, кој побара од пратениците да дадат поддршка за уставните измени, велејќи дека ...

Уставните измени за едни се еволуција, за други револуција

Р.С.Европа - 09.01.2019

Во пресрет на финалното носење на уставните измени граѓаните имаат различни очекувања. Повеќето сметаат дека измените значат светла иднина, додека други се разочарани. Некои од аналитичарите пак, очекуваат решение на спорот со името и македонска ...

Одложена седницата за уставните измени- дали власта има поддршка 80 пратеници?

Алфа - 09.01.2019

Одложена за утре седницата каде треба да се гласаат уставните измени во Собранието на Република Македонија После говорот на премиерот Зоран Заев, каде тој побара од пратениците да дадат поддршка за уставните измени, велејќи дека со тоа ќе помогнат ...

Седницата за уставни измени продолжува утре

Press24 - 09.01.2019

Седницата за уставните измени собранискиот спикер Талат Џафери ја прекина попладнево и најави дека ќе продолжи утре во 13. часот. Седницата беше презакажана за утре по обраќањето на премиерот Зоран ...

Кирацоски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени

Сител - 09.01.2019

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конгеренција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски. -Со иницирање на уставните измени РМ станува дел од ЕУ и НАТО.

ВМРО повторно ќе исклучува ако некој гласа „за“

Независен - 09.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ останува на својот став и нема да учествува во работата на Собранието каде што денеска започнува последната фаза од уставните измени за ратификација на договорот за името со Грција.

Заев и Џафери во паника: Им извиси двотретинското мнозинство, немаат доволно гласови за да го сменат Уставот?

Курир - 09.01.2019

Одложена за утре е седницата на која денес требаше да се гласаат уставните измени во Собранието на Република Македонија. Владејачката СДСМ беше убедена дека над 80 пратеници ќе гласаат ЗА, со што ќе го обезбедат двотретинското мнозинство кое е ...

Заев: Патриотизам е кога градиш пат на идните генерации, очекувам позитивна одлука за уставните измени

МКД - 09.01.2019

На почетокот на денешната седница за уставните измени пред пратениците се обрати премиерот Зоран Заев и од нив побара позитивна одлука и глас за полноправно членсто во НАТО за помалку од една година и за влез во семејството на ЕУ.

Кирацоски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени ВИДЕО

+инфо - 09.01.2019

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конференција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски. – Со иницирање на уставните измени РМ станува дел од ЕУ и НАТО.

Заев: По завршувањето на спорот со името, ќе немаме отворен проблем со никој

Фактор - 09.01.2019

Имаме кристална и недвосмислена потврда за македонскиот идентитет, изјави попладнево премиерот Зоран Заев во Собранието на седницата за уставни измени. Заев вели дека Грција повеќе не го оспорува нашето право за самоопределување.

Уставните измени ќе поминат со повеќе од 80 гласа

Бриф - 09.01.2019

Власта го има потребното двотретинско мнозинство на почетокот од собраниската расправа за уставните измени, која ќе стартува денеска. Со договорот кој беше постигнат меѓу албанската опозиција (БЕСА и Алијанса за Албанците), Владата на Зоран Заев, ...

Протест против уставните измени, демонстрантите побараа средба во Собранието

4NEWS - 09.01.2019

Двете движења „Македонија Блокира„ и “Христијанско братство“, кои се против Уставните измени ја блокираа улицата пред Собранието. На тој начин уште еднаш го изразија нивниот револт против власта која ја нарекуваат „Влада на марионети“.

ВМРО-ДПМНЕ не кажува дали пратениците ќе излезат на протестот пред Собранието

Мета - 09.01.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ не отстапува од ставот дека нема да ги поддржи уставните измени, ниту пак ќе учествува во расправата во Собранието во третата фаза, која почнува денеска напладне. Дали ова ќе значи дека пратениците ќе излезат на протестот ...

Кирацоски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени

Опсервер - 09.01.2019

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конгеренција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски. -Со иницирање на уставните измени РМ станува дел од ЕУ и НАТО.

Кирацоски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени

Локално - 09.01.2019

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конгеренција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски. -Со иницирање на уставните измени РМ станува дел од ЕУ и НАТО.

Кирацоски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени

Либертас - 09.01.2019

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конгеренција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски. -Со иницирање на уставните измени РМ станува дел од ЕУ и НАТО.

Живо пред Собрание!

Локално - 09.01.2019

Протест против уставните измени… Posted by MИА.mk on Среда, 09 јануари ...

Кирацовски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени

MTM - 09.01.2019

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конференција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацовски. -Со иницирање на уставните измени РМ станува дел од ЕУ и НАТО.

Кирацоски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени

24Инфо - 09.01.2019

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конгеренција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски. – Со иницирање на уставните измени РМ станува дел од ЕУ и НАТО.

Кирацоски тврди дека власта обезбедила мнозинство за уставните измени

еМагазин - 09.01.2019

Генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски денеска на прес-конференција изјави дека обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конгеренција –Со иницирање на уставните ...

ВМРО-ДПМНЕ очекува нивните пратеници да не потпаднат под притисокот и уцените на власта

Република - 09.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ останува на својот став и нема да учествува во работата на Собранието каде што денеска започнува последната фаза од уставните измени за ратификација на договорот за името со Грција.

Кирацовски тврди дека има минимум 80 пратеници кои ќе гласаат за уставни измени

Мета - 09.01.2019

Генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски денеска на прес-конференција во Собранието информираше дека власта обезбедила поддршка од минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени.

Кирацоски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени

Република - 09.01.2019

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конгеренција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски. Со иницирање на уставните измени РМ станува дел од ЕУ и НАТО.

Власта обезбеди 80 пратеници за уставните измени

Тера - 09.01.2019

Власта го има потребното двотретинско мнозинство на почетокот од собраниската расправа за уставните измени, која ќе стартува денеска. Со договорот кој беше постигнат меѓу албанската опозиција (БЕСА и Алијанса за Албанците), Владата на Зоран Заев, ...

Кирацовски: Имаме мнозинство за усвојување на уставните измени

iPortal - 09.01.2019

Генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски на денешната прес конференција соопшти дека во Собранието има обезбедено мнозинство од 80 пратеници за усвојување на уставните измени согласно договорот од Преспа.

Седницата за уставните измени презакажана за 16 часот, протестот почна точно на пладне

Пулс24 - 09.01.2019

Собраниската седница за уставните амандмани е презакажана за 16 часот, извести претседателот на Собранието Талат Џафери, но не ја кажа причината за одложувањето. Пратениците на денешната 75.

9 јануари: Уставни измени, протести и калкулации

CivilMedia - 09.01.2019

Пленарната седница во Собранието за уставните измени согласно Преспанскиот договор е одложена за 16 часот. Пред почетокот на седницата за усвојување на уставните измени, собранискиот спикер ги информира пратениците за оставката на координаторот на ...

Кирацовски: Обезбедена е поддршката од 80 пратеници за уставните измени

Тера - 09.01.2019

Пратеникот Александар Кирацовски од СДСМ денеска изјави дека „убедиле доволен број пратеници за бенефитите од членството во ЕУ и во НАТО“ и очекува уставните измени да бидат изгласани најдоцна до петок.

Џафери ја прекина седницата за уставни промени

4NEWS - 09.01.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери по резимето на Зоран Заев ја прекина седницата и нејзино продолжение закажа за утре во 13 часот. Тој им даде задолжение на собраниските служби, говорот од Заев да го достават до сите ...

ВИДЕО: Џафери ја прекина седницата за уставни промени, ќе продолжи утре во 13ч

Либертас - 09.01.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери по резимето на Зоран Заев ја прекина седницата и нејзино продолжение закажа за утре во 13 часот. Тој им даде задолжение на собраниските служби, говорот од Заев да го достават до сите ...

ВО ЖИВО: Протест пред Собрание против уставните промени

Либертас - 09.01.2019

Следете ВО ЖИВО: Протест пред Собрание против уставните промени Видео – ...

По резимето на Заев прекината седницата за уставни измени, продолжува утре

24Инфо - 09.01.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери по резимето на Зоран Заев ја прекина седницата и нејзино продолжение закажа за утре во 13 часот. Тој им даде задолжение на собраниските служби, говорот од Заев да го достават до сите ...

Кирацоски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени

Н.Македонија - 09.01.2019

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конференција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски. -Со иницирање на уставните измени РМ станува дел од ЕУ и НАТО.

Заврши собраниската седница, продолжува утре во 13 часот (ВИДЕО)

365 - 09.01.2019

Собраниската седница на која на двевен ред се најдоа и предлог-амандманите за уставни измени, почна прилично подоцна од најавеното, но и кратко траеше. Со 78 гласа „за“ од вкупно 97 присутни пратеници, верифициран беше мандатот на пратеникот Рубин ...

Започна собраниската седница, на дневен ред и уставните амандмани (ВО ЖИВО)

365 - 09.01.2019

По првичното презакажување на почетокот на седницата за во 16 часот наместо во 12 часот, со задоцнување од повеќе од еден час, започна пленарната седница за уставните измени. Пратениците го изгласаа дневниот ред, на кој се наоѓаат и ...

(Видео) Кирацоски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени

1tv - 09.01.2019

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конгеренција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски. -Со иницирање на уставните измени РМ станува дел од ЕУ и НАТО.

Во живо: Протест пред Собрание против уставните измени

1tv - 09.01.2019

Следете го во живо протестот пред Собрание против уставните измени. „ПРОТЕСТ, после кој се ќе биде поинаку…или ќе не биде или ќе се избришеме како МАКЕДОНЦИ!“, порачуваат од „Македонија ...

Заев ги повика повика пратениците на државничка одговорност

1tv - 09.01.2019

Со договорот од Преспа се потврдува македонскиот идентитет за севкупна употреба, Грција повеќе нема да го оспорува нашето право на самопределување, македонскиот јазик ќе се користи секаде, ќе имаме наши обележја како Република Северна Македонија, ...

Ќе има ли 2/3 мнозинство? Утре последната фаза од имплементацијата на Преспанскиот договор

ТВ21 - 08.01.2019

Третата и последна фаза од имплементацијата на Преспанскиот договор утре на седница во Собранието, за усвојување на уставните измени. По уставните измени предвидени со Преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција, се предвидува меѓу другото името ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе исклучува нови пратеници

iPortal - 08.01.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и понатаму ќе исклучува пратеници од своите партиски редови доколку позитивно се изјаснат на собраниската седница за уставните измени која започнува утре, а најмногу може да трае 10 дена.

Утре почнува последната фаза од уставните измени

Тера - 08.01.2019

Третата и последна фаза од имплементацијата на Преспанскиот договор започнува в среда, на 9 јануари кога е закажана седница на Собранието за усвојување на уставните измени. За да помине текстот на амандманите на Уставот предложен од Владата треба да ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе исклучува нови пратеници

Фактор - 08.01.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и понатаму ќе исклучува пратеници од своите партиски редови доколку позитивно се изјаснат на собраниската седница за уставните измени која започнува утре, а најмногу може да трае 10 дена.

Се подготвува ли ВМРО-ДПМНЕ за нови исклучувања?

365 - 08.01.2019

По шпекулациите во јавноста дека покрај оние меѓу 80-те пратеници што гласаа за почеток на уставните измени, има и други, уценети пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои на седницата која почнува утре се подготвени да ги аминуваат уставните измени, неизбежно се ...