TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жерновски: Добро е што немаме поголемо мнозинство, повеќе ќе апсеа

24 Вести - 10.11.2013

Некогаш си велам, можеби е добро што имаме само еден советник мнозинство во Општина Центар, бидејќи ако имавме три, три ќе беа уапсени, само за да немаме мнозинство, вели градоначалникот на Центар, ...

Жерновски - Да имавме поголемо мнозинство, ќе уапсеа повеќе советници

Р.С.Европа - 10.11.2013

Некогаш си велам, можеби е добро што имаме само еден советник мнозинство во Општина Центар, бидејќи ако имавме три, три ќе беа уапсени, само за да немаме мнозинство во Општина Центар, вели ...

Жерновски - Да имавме поголемо мнозинство, ќе уапсеа повеќе советници

Нова ТВ - 10.11.2013

Нема дилеми дека во случајoт со Шиповиќ има многу повеќе политика отколку третирање на случувањата во Машинопромет, вели градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски во неделното интервју на Радио ...

Жерновски: Да имавме поголемо мнозинство, ќе ни го уапсеа

МКД - 10.11.2013

Некогаш си велам, можеби е добро што имаме само еден советник мнозинство во Општина Центар, бидејќи ако имавме три, три ќе беа уапсени, само за да немаме мнозинство во Општина Центар, вели ...

Жерновски: Потребни се нови избори за советници во Центар

Утрински - 10.11.2013

Градоначалникот на Центар во интервју за Радио Слободна Европа зборува за блокирањето на општинскиот совет поради апсењето на Шиповиќ Во апсењето на Мирослав Шиповиќ има многу повеќе политика отколку ...

(ВИДЕО) Жерновски: Да имавме поголемо мнозинство, ќе уапсеа повеќе советници

А1 On - 10.11.2013

Андреј Жерновски, градоначалникот на општина Центар, во неделното интервју на Радио Слободна Европа , вели дека можеби е добро што имаат само еден советник мнозинство во општина Центар, бидејќи ако ...

Жерновски: Да имавме поголемо мнозинство, ќе уапсеа повеќе советници

Н.Македонија - 10.11.2013

Нема дилеми дека во случајoт со Шиповиќ има многу повеќе политика отколку третирање на случувањата во Машинопромет, вели градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски во интервју за радиото Слободна ...

Жерновски: Работата во советот на општина Центар е блокирана

Алсат-М - 10.11.2013

Работата во советот на општина Центар е блокирана, а власта сака да го превземе владеењето, објаснува градоначалникот Андреј Жерновски во интервју за Радио Слободна Европа.

ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски глуми жртва и плаче

А1 On - 10.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ реагира на денешното интервју на градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски за Радио Слободна Европа. ВМРО-ДПМНЕ на Жерновски му упати три прашања, на кои очекува конкретни ...

Жерновски: Да имавме повеќе советници, сите ќе беа уапсени

+инфо - 10.11.2013

Во случајoт со Шиповиќ има многу повеќе политика отколку третирање на случувањата во „Машинопромет“, вели градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски во интервју на Радио Слободна Европа.

Жерновски за РСЕ: Урбаната мафија ќе мора да си бара друга општина

Фактор - 10.11.2013

Некогаш си велам, можеби е добро што имаме само еден советник мнозинство во Општина Центар, бидејќи ако имавме три, три ќе беа уапсени, само за да немаме мнозинство во Општина Центар.

(ВИДЕО)Жерновски – Да имавме поголемо мнозинство, ќе уапсеа повеќе советници

Либертас - 10.11.2013

Некогаш си велам, можеби е добро што имаме само еден советник мнозинство во Општина Центар, бидејќи ако имавме три, три ќе беа уапсени, само за да немаме мнозинство во Општина Центар, вели ...

Жерновски: Да имавме трojца советници, тројца ќе беа уапсени

Локално - 10.11.2013

Можеби е добро што имаме само еден советник мнозинство во Општина Центар, бидејќи ако имавме три, три ќе беа уапсени, само за да немаме мнозинство во Општина Центар.

Жерновски: Да имавме поголемо мнозинство, ќе уапсеа повеќе советници

Sky - 10.11.2013

- Некогаш си велам, можеби е добро што имаме само еден советник мнозинство во Општина Центар, бидејќи ако имавме три, три ќе беа уапсени, само за да немаме мнозинство во Општина Центар , вели ...

Жерновски - Да имавме поголемо мнозинство, ќе уапсеа повеќе советници

Inpress - 10.11.2013

Скопје, 10. ноември 2013 (ИНПРЕС) Можеби е добро што имаме само еден советник мнозинство во Општина Центар, бидејќи ако имавме три, три ќе беа уапсени, само за да немаме мнозинство во Општина Центар, ...

СДСМ ќе го чека Шиповиќ од Австрија

Дневник - 08.11.2013

Владејачката партија изрази подготвеност да поддржи каков било предлог од мнозинството на СДСМ за да се потполни местото на актуелниот претседавач, но понудата беше експресно одбиена од ...

Советниците на СДСМ бојкотираат без да ги согледаат последиците

Курир - 08.11.2013

Локалната власт во Општина Центар ги одбива сите предлози со кои општината би се вратила во функција на граѓаните. Во изминативе денови советничката група на ВМРО-ДПМНЕ излезе со еден предлог ...

Австриските власти уште не ставиле потпис на барањето за екстрадиција на Шиповиќ

Таратур - 07.11.2013

Австриските власти уште не го потпишале барањето на македонското министерство за правда за екстрадиција на претседателот на советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ.

Рецензија: Шиповиќ се уште нема наследник на функцијата претседавач

СПФМ - 07.11.2013

Порталот излегува со тенденциозен и пристрасен напис за седницата на Општина Центар, што се потпира единствено на ставовите на советниците од ВМРО-ДПМНЕ, додека другата страна на приказната воопшто ...

Шиповиќ остана во Виена – австриските власти се уште не ставиле потпис на барањето за екстрадиција

24 Вести - 06.11.2013

Австриските власти се уште не го потпишале барањето на македонското министерство за правда за екстрадиција на претседателот на советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ.

Рангелова: СДСМ ја сноси одговорноста што Советот е блокиран

Нова ТВ - 06.11.2013

Градоначалникот Жерновски и СДСМ сосема смислено се прават жртви, за да ја затскријат неспособноста и немањето на проекти. Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гласаше против правото општината Центар ...

Жерновски: Толку од конструктивноста на ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 06.11.2013

Советниците од општина Центар не ја изгласаа одлуката за располагање со градежното земјиште кое е во сопственост на Р. Македонија, се вели во соопштението на О.Центар.

Државата останува газда на земјата во Центар

Утрински - 06.11.2013

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ пресудија Општината да не може да ги добие ингеренциите за управуавње со државната земја Државата ќе продолжи да располага со државното земјиште на територијата на општина ...

Државата останува сопственик на земјиштето во Центар

Телма - 06.11.2013

Со неподржувањето на програмата за работа во областа на располагање со градежното земјиште кое е во сопственост на државата советниците на ВМРО-ДПМНЕ во општината Центар ја покажаа нивната ...

СДСМ одби да се избира нов претседател на Советот на Центар

Дневник - 06.11.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ вчера на седница покрена иницијатива да се почне постапка за избор на нов претседател на Советот, на местото на Мирослав Шиповиќ, кој е во притвор во Виена, поради ...

(ВИДЕО) Жерновски: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ бранат партиски интереси

А1 On - 06.11.2013

Општина Центар нема да располага со градежното земјиште. „Предлог програмата за работа во областа на располагање со градежно земјиште во сопственост на Република Македонија на подрачјето на општина ...

ВИДЕО: Седницата во Центар доцнеше, советниците од ВМРО-ДПМНЕ ручаа

А1 On - 06.11.2013

Седницата на советот во општина Центар започна со повеќе од еден час доцнење. Поради технички проблем со микрофоните кој брзо беше отстранет,претседавачот на советот побара советниците да влезат во ...

Рангелова: Жерновски и СДСМ го блокираат Советот на Центар

А1 On - 06.11.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гласаше против правото општината Центар да се стекне со владение врз градежното земјште, како што тврди Жерновски, туку гласавме против тоа да се направи на ...

(ВИДЕО) Станковиќ: ВМРО-ДПМНЕ навали на Центар и со Закон за градежно земјиште

А1 On - 06.11.2013

По секоја цена се фалсификува волјата на општина Центар. Значи јас не можам да сфатам колку време и е потребно на оваа Влада и на ВМРО-ДПМНЕ да сфати дека општина Центар и граѓаните на општина Центар ...

Советниците од „Сојузот за иднината“ во Богданци со поддршка за Шиповиќ

А1 On - 06.11.2013

Шестемина советници од „Сојузот за иднината“, кои го сочинуваат мнозинството во Советот на општина Богданци, вечерва во закажаниот термин од 19.30 пристигнаа на седницата на Советот, но ја напуштија ...

ВИДЕО Власта и натаму ќе прави дар-мар во Центар

+инфо - 06.11.2013

Градежното неизградено земјиште на подрачјето на општина Центар и понатаму останува под надлежност на Владата откако на денешната седница на општинскиот совет не помина предлогот да се врати под ...

Рангелова: Жерновски и СДСМ го блокираат Советот на Центар

+инфо - 06.11.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гласаше против правото општината Центар да се стекне со владение врз градежното земјште, како што тврди Жерновски, туку гласавме против тоа да се направи на ...

ВИДЕО Станковиќ: ВМРО-ДПМНЕ навали на Центар и со Закон за градежно земјиште

+инфо - 06.11.2013

По секоја цена се фалсификува волјата на општина Центар. Значи јас не можам да сфатам колку време и е потребно на оваа Влада и на ВМРО-ДПМНЕ да сфати дека општина Центар и граѓаните на општина Центар ...

Советниците од „Сојузот за иднината“ во Богданци со поддршка за Шиповиќ

+инфо - 06.11.2013

Шестемина советници од „Сојузот за иднината“, кои го сочинуваат мнозинството во Советот на општина Богданци, вечерва во закажаниот термин од 19.30 пристигнаа на седницата на Советот, но ја напуштија ...

(ВИДЕО) Станковиќ: Измените на законот за градежно земјиште се уште еден атак врз Жерновски и општината Центар

Либертас - 06.11.2013

Извадок од говорот на пратеникот Емилијан Станковиќ, за изменување и дополнување на законот за градежно земјиште: Измените кои што се предлагаат во еден дел, се измени кои што се содржани во неколку ...

ВМРО-ДПМНЕ со предлог да се избере нов претседавач на Советот во општина Центар

Таратур - 06.11.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар предложи да се избере нов претседател на Советот на општината со цел да не се блокира работењето на Советот и функционирањето на Општината.

ВМРО-ДПМНЕ бара нов претседател на Општина Центар

Република - 06.11.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар предложи да се избере нов претседател на Советот на општината со цел да не се блокира работењето на Советот и функционирањето на Општината.

ВМРО-ДПМНЕ: Време е да избереме наследник на Шиповиќ

Press24 - 06.11.2013

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ предложија, мнозинството на СДСМ одби гласање. Шиповиќ се уште нема наследник на функцијата претседавач со Советот на општина Центар.

ВМРО-ДПМНЕ во интерес на граѓаните бара да се избере наследник на Шиповиќ, ќе го поддржат било кој предлог на СДСМ

Курир - 06.11.2013

Денеска во 12 часот ќе продолжи седницата во Општина Центар. Советниците на ВМРО-ДПМНЕ вчера предложија, мнозинството на СДСМ одби гласање. Шиповиќ се уште нема наследник на функцијата претседавач со ...

ВМРО-ДПМНЕ во интерес на граѓаните бара да се избере наследник на Шиповиќ, ќе го поддржат било кој предлог на СДСМ

Нетпрес - 06.11.2013

Денеска во 12 часот ќе продолжи седницата во Општина Центар. Советниците на ВМРО-ДПМНЕ вчера предложија, мнозинството на СДСМ одби гласање. Шиповиќ се уште нема наследник на функцијата претседавач со ...

Поради неисполнети услови, не е усвоена програмата за располагање со градежно земјиште во Центар

Курир - 06.11.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и советниците од СДСМ и денес целеа кон тоа да усвои програма за располагање со градежно земјиште без исполнети услови.

Поради неисполнети услови, не е усвоена програмата за располагање со градежно земјиште во Центар

Нетпрес - 06.11.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и советниците од СДСМ и денеска целеа кон тоа да усвои програма за располагање со градежно земјиште без исполнети услови.

ВМРО-ДПМНЕ: Поради неисполнувањето на законски услови, Центар не може да се стекне со право за располагање на градежно ...

Курир - 06.11.2013

Градоначалникот Жерновски и СДСМ сосема смислено се прават жртви за да ја затскријат неспособноста и немањето на проекти, обвини советничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова.

Рангелова: Жерновски и СДСМ смислено се прават жртви за да ја сокријат неспособноста

Нетпрес - 06.11.2013

Градоначалникот Жерновски и СДСМ сосема смислено се прават жртви, за да ја затскријат неспособноста и немањето на проекти, рече денеска Даниела Рангелова, советничка во општина Центар.

Рангелова: Жерновски и СДСМ се прават жртви за да ја сокријат неспособноста

еВести - 06.11.2013

Градоначалникот Жерновски и СДСМ сосема смислено се прават жртви за да ја затскријат неспособноста и немањето на проекти, обвини советничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова.

Жерновски: Советниците од ВМРО-ДПМНЕ ги застапуваат интересите на Владата

Portal - 06.11.2013

Советниците од општина Центар во среда не ја изгласаа одлуката за располагање со градежното земјиште кое е во сопственост на државата. оветниците на „Сојузот за иднината" со 11 гласа за го поддржаа ...

Рангелова: Жерновски не работи за граѓаните на Центар, туку за нечии бизнис интереси

Portal - 06.11.2013

Градоначалникот Жерновски и СДСМ сосема смислено се прават жртви, за да ја затскријат неспособноста и немањето на проекти. Ова го изјави во среда Даниела Рангелова, реагирајќи на пресот на ...

Шиповиќ повеќе од 20 дена во екстрадициски притвор во Виена

Sky - 06.11.2013

Екстрадицијата на претседателот на советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ сеуште не е потпишана од австриските власти. Повеќе од 20 дена Шиповиќ е во екстрадициски притвор во Виена, но ...

Советниците од „Сојузот за иднината“ во Богданци со поддршка за Шиповиќ

Sky - 06.11.2013

Шестемина советници од „Сојузот за иднината“, кои го сочинуваат мнозинството во Советот на општина Богданци, вечерва во закажаниот термин од 19.30 пристигнаа на седницата на Советот, но ја напуштија ...

ВИДЕО Станковиќ: Целта на ВМРО-ДПМНЕ е атак врз општина Центар

Sky - 06.11.2013

По секоја цена се фалсификува волјата на општина Центар. Не можам да сфатам колку време и е потребно на оваа Влада и на ВМРО-ДПМНЕ да сфати дека општина Центар и граѓаните на општина Центар во ...

Жерновски: Советниците од ВМРО-ДПМНЕ ги застапуваат интересите на Владата

Макфакс - 06.11.2013

Советниците од општина Центар во среда не ја изгласаа одлуката за располагање со градежното земјиште кое е во сопственост на државата. Советниците на „Сојузот за иднината" со 11 гласа за го поддржаа ...

Рангелова: Жерновски не работи за граѓаните на Центар, туку за нечии бизнис интереси

Макфакс - 06.11.2013

Градоначалникот Жерновски и СДСМ сосема смислено се прават жртви, за да ја затскријат неспособноста и немањето на проекти. Ова го изјави во среда Даниела Рангелова, реагирајќи на пресот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Избирањето наследник на Шиповиќ е во интерес на граѓаните

Денешен - 06.11.2013

Во интерес на граѓаните потребно е Општината Центар да добие прв човек на советот, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ и велат дека се подготвени да гласаат за секое решение кое ќе го предложи СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: Центар не може да се стекне со право за располагање на градежно земјиште поради неусполнување на законски ...

Денешен - 06.11.2013

Градоначалникот Жерновски и СДСМ сосема смислено се прават жртви за да ја затскријат неспособноста и немањето на проекти, обвини советничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова.

Шиповиќ се уште нема наследник на функцијата претседавач

Maxim - 06.11.2013

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ предложија, мнозинството на СДСМ одби гласање. Шиповиќ се уште нема наследник на функцијата претседавач со Советот на општина Центар.

ВМРО-ДПМНЕ повика да се избере наследник на Шиповиќ

Falanga - 06.11.2013

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека се подготвени да гласаат за секој предлог на СДСМ. Мирослав Шиповиќ се уште нема наследник на функцијата претседавач со Советот на општина Центар.

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ во Центар бараат замена за Шиповиќ, Жерновски се жали на притисоци

24 Вести - 05.11.2013

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ од општина Центар бараат да се избере нов претседавач на Советот, откако Мирослав Шиповиќ заглави во екстрадициски притвор во Австрија.

Апсењата, притисоците -дел од темите на средбата Жерновски-Волерс

Нова ТВ - 05.11.2013

„Со амбасадорот разговаравме за состојбите во општина Центар, за тоа со какви притисоци се соочува општината од централната власт, ги разменивме информациите за притворот на Шиповиќ, како и за темите ...

Препукувања меѓу советниците на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во о.Центар за нов претседавач

Нова ТВ - 05.11.2013

- Поради непречено функционирање на општината, во интерес на граѓаните, советничката група предводена од ВМРО-ДПМНЕ предложи именување на нов претседавач на Совет и подготвеност да поддржиме било кој ...

СДСМ е против нов претседавач на Советот на Центар

Р.С.Европа - 05.11.2013

„ВМРО ДПМНЕ нема никакво право да бара избор на нов претседавач на Советот на Општина Центар. Мирослав Шиповиќ е легитимно избран за претседавач, согласно волјата на граѓаните на последните локални ...

Одбиено Барањето да се избере нов претседавач на Советот на Центар

Телма - 05.11.2013

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар побараа да се избере нов претседтаел на Советот на местото на Мирослав Шиповиќ кој се наоѓа во екстрадициски притвор во Виена.

ВИДЕО: Нови инспекции во Центар, запознаен и Волерс

А1 On - 05.11.2013

Американскиот амбасадор во земјава Пол Волерс на состанок со градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски разговараа за актуелната состојба во општината,за постојаните притисоци од власта, но и за ...

ВМРО-ДПМНЕ предлагаат да се избере нов претседавач на Советот во општина Центар

А1 On - 05.11.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар предложи да се избере нов претседател на Советот на општината со цел да не се блокира работењето на Советот и функционирањето на Општината.

СДСМ: Барајќи да се смени Шиповиќ, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека сакаат блокада во Центар

А1 On - 05.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ нема никакво право да бара избор на нов претседавач на Советот на Општина Центар. Мирослав Шиповиќ е легитимно избран за претседавач, согласно волјата на граѓаните на последните локални ...

ВМРО-ДПМНЕ бара нов претседавач во Центар, Жерновски за Шиповиќ се жали кај Волерс

Алфа - 05.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ побара, СДСМ и ЛДП одбија да се изгласа нов претседавач на Советот во Центар. Советниците од ВМРО-ДПМНЕ сметат дека ова е неопходно за советот да може да функционира непречено по ...

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ бараат нов претседавач во Центар

Н.Македонија - 05.11.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар предложи да се избере нов претседател на Советот на општината со цел да не се блокира работењето на Советот и функционирањето на Општината, ...

Жерновски се жали на Волерс за притисоци

Алсат-М - 05.11.2013

Градоначалникот на Центар и американскиот амбасадорот разговарале за притисокот што централната власт го врши врз оваа општина. Андреј Жерновски рече дека во фокусот на средбата со Пол Волерс биле и ...

ГАЛЕРИЈА Шиповиќ и Кежаровски главна тема на средбата Волерс-Жерновски

+инфо - 05.11.2013

Проблемите во општина Центар, судските случаи на приведениот претседавач на општина Центар, Мирослав Шиповиќ и осудениот новинар Томислав Кежаровски, биле главни теми на денешната средба на ...

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ побараа нов претседавач наместо Шиповиќ

+инфо - 05.11.2013

Советничката група предводена од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница во Советот на општина Центар побара избор на нов претседател кој ќе управува со седниците.

СДСМ: Барајќи да се смени Шиповиќ, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека сакаат блокада во Центар

+инфо - 05.11.2013

Иако нема право да го бара тоа, ВМРО-ДПМНЕ со своето барање за избор на нов претседавач на Центар во моменти кога актуелниот, Мирослав Шиповиќ, е цел на политички прогон, покажува дека нивната цел е ...

Нема мораториум на градежната експанзија во Центар без гласот на Шиповиќ

+инфо - 05.11.2013

Градежното неизградено земјиште кое се наоѓа на територијата на Општина Центар изгледаоваа година нема да се врати под надлежност на општината, иако градоначалникот Андреј Жерновски даде таква најава ...

Советнички препукувања во општина Центар, се бара смена на претседавачот Шиповиќ

Фактор - 05.11.2013

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ во Општина Центар побараа нов претседател на Советот, оние од коалицијата предводена од СДСМ посочија дека Мирослав Шиповиќ е легитимно избран за Претседавач и нема да се ...

ВМРО-ДПМНЕ предлага избор на нов претседавач на Советот во општина Центар

Канал5 - 05.11.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар предложи да се избере нов претседател на Советот на општината со цел да не се блокира работењето на Советот и функционирањето на Општината.

Реакција на СДСМ на барањето за нов претседавач на Советот на О.Центар

Канал5 - 05.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ нема никакво право да бара избор на нов претседавач на Советот на Општина Центар. Мирослав Шиповиќ е легитимно избран за претседавач, согласно волјата на граѓаните на последните локални ...

ВМРО-ДПМНЕ бара да се избере нов претседател на Советот во општина Центар

Либертас - 05.11.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар предложи да се избере нов претседател на Советот на општината со цел да не се блокира работењето на Советот и функционирањето на Општината.

СДСМ: Целта на советниците од ДПМНЕ е да се блокира работата на општина Центар

Либертас - 05.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ нема никакво право да бара избор на нов претседавач на Советот на Општина Центар, се вели во соопштението на СДСМ – реакција на барањето на советниците од ВМРО-ДПМНЕ .

(ВИДЕО) Волерс на средба со градоначалникот Жерновски

Либертас - 05.11.2013

Еден час и петнаесет минути траеше средбата на градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски со амбасадорот на САД во Македонија, Пол Волерс. Со амбасадорот, изјави по средбата Жерновски, ...

ВМРО - ДПМНЕ бара да биде назначен нов претседавач на местото на Шиповиќ

Сител - 05.11.2013

Работата на Советот и граѓанскиот интерес во општина Центар не смеат да трпат поради отсуството на претседателот на Советот. Советниците од ВМРО-ДПМНЕ побараа на местото на Мирослав Шиповиќ кој се ...

ВМРО предложи претседател на Советот на Центар да биде од СДСМ

Вечер Прес - 05.11.2013

Советниците на СДСМ од општина Центар го одбија предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се гласа за нов претседател на Советот. Со ова директно се крши Законот за локална самоуправа во делот каде е наведено дека ...

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ предлагаат да се избере нов претседавач на Советот во Општина Центар

Телеграф - 05.11.2013

Советниците од владејачката партија се подготвени да го поддржат кој било предлог што ќе биде предложен од страна на мнозинството предводено од СДСМ и од градоначалникот Жерновски Советничката група ...

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ предлагаат да се избере нов претседавач на Советот во општина Центар

Бриф - 05.11.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар предложи да се избере нов претседател на Советот на општината со цел, како што велат од оваа партија, да не се блокира работењето на Советот и ...

СДСМ: Чекорите на ВМРО-ДПМНЕ со обид за блокирање на работата на Општина Центар

Телеграф - 05.11.2013

Од СДСМ порачаа дека ВМРО-ДПМНЕ не треба да ја проблематизираат позицијата на претседавачот Мирослав Шиповиќ, туку да го дадат својот придонес во советот ВМРО-ДПМНЕ нема никакво право да бара избор ...

СДСМ: Целта на советниците од ДПМНЕ е да се блокира работата на општина Центар

Бриф - 05.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ нема никакво право да бара избор на нов претседавач на Советот на Општина Центар, велат од СДСМ во писмената реакција на изјавата на Томислав Лазаров од ВМРО-ДПМНЕ. .

ВМРО-ДПМНЕ: Советот на Општина Центар четири недели работи надвор од законите

Курир - 05.11.2013

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар бараат да се изгласа нов претседател на Совет. Поради отсуството на Шиповиќ, со седниците раководи највозрасниот советник.

ВМРО ДПМНЕ: Советот на општина Центар четири недели работи надвор од законите

Нетпрес - 05.11.2013

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар бараат да се изгласа нов претседател на Совет. Поради отсуството на Шиповиќ, со седниците раководи највозрасниот советник.

ВМРО-ДПМНЕ предложи претседател на Советот на Центар да биде од СДСМ

Курир - 05.11.2013

Советниците на СДСМ од општина Центар го одбија предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се гласа за нов претседател на Советот. Со ова директно се крши Законот за локална самоуправа во делот каде е наведено дека ...

ВМРО-ДПМНЕ предложи претседател на Советот на Центар да биде од СДСМ

Нетпрес - 05.11.2013

Советниците на СДСМ од општина Центар го одбија предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се гласа за нов претседател на Советот. Со ова директно се крши Законот за локална самоуправа во делот каде е наведено дека ...

ВМРО-ДПМНЕ предложи со Советот на Центар да раководи претседател од СДСМ

Република - 05.11.2013

Советниците на СДСМ од општина Центар го одбија предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се гласа за нов претседател на Советот. Со ова директно се крши Законот за локална самоуправа во делот каде е наведено дека ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема право да бара избор на нов претседавач на Советот на Центар

Нетпрес - 05.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ нема никакво право да бара избор на нов претседавач на Советот на Општина Центар, се вели во реакцијата на СДСМ. „Мирослав Шиповиќ е легитимно избран за Претседавач, согласно волјата на ...

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ од Центар изразија подготвеност да гласаат за било кој предлог на СДСМ

Курир - 05.11.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ од Центар побара гласање за нов претседател на Совет, потенцирајќи дека тие ќе го поддржат било кој предлог даден од страна на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ предложи претседател на Советот на Центар да биде од СДСМ

еВести - 05.11.2013

Советниците на СДСМ од општина Центар го одбија предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се гласа за нов претседател на Советот. Со ова директно се крши Законот за локална самоуправа во делот каде е наведено дека ...

Жерновски сака да усвои програма за располагање со градежно земјиште без исполнети услови

Курир - 05.11.2013

-Како може денес да усвојуваме предлог годишна програма во областа на располагање со градежно земјиште во сопственост на Република Македонија кога имаме само уште скоро два месеци од тековнарта 2013 ...

ВМРО-ДПМНЕ побара да биде предложен нов Претседател на Советот во Центар

Portal - 05.11.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Центар побара во вторникот да биде изгласан нов претседател на Советот поради опасноста од блокирање на работата на Советот и функционирање на општината.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ сака да ја блокира работата на Центар

Portal - 05.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ нема никакво право да бара избор на нов претседавач на Советот на Општина Центар, се наведува во реакцијата на СДСМ на предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се избере нов Претседател на Советот.

ВМРО-ДПМНЕ побара да биде предложен нов Претседател на Советот во Центар

Макфакс - 05.11.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Центар побара во вторникот да биде изгласан нов претседател на Советот поради опасноста од блокирање на работата на Советот и функционирање на општината.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ сака да ја блокира работата на Центар

Макфакс - 05.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ нема никакво право да бара избор на нов претседавач на Советот на Општина Центар, се наведува во реакцијата на СДСМ на предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се избере нов Претседател на Советот.

ВМРО-ДПМНЕ предложи претседател на Советот на Центар да биде од СДСМ

Економски - 05.11.2013

Советниците на СДСМ од општина Центар го одбија предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се гласа за нов претседател на Советот. Со ова директно се крши Законот за локална самоуправа во делот каде е наведено дека ...

СДСМ: ВМРО ДПМНЕ нема право да бара нов претседавач на Советот во Општина Центар

Maxim - 05.11.2013

Опозициската СДСМ денеска реагираше на барањето на советниците од ВМРО-ДПМНЕ за нов претседавач со советот на општина Центар. - ВМРО-ДПМНЕ нема никакво право да бара избор на нов претседавач на ...

ВМРО ДПМНЕ бара нов претседател во советот на Центар

Maxim - 05.11.2013

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар предлагаат да се избере нов претседател на Советот на општината за да не се блокира работењето на Советот и функционирањето на Општината.

Солидарност со Шиповиќ – Советниците во Општина Ѓорче Петров ја напуштија седницата на Советот

А1 On - 04.11.2013

Советниците на СДСМ во Советот на Општина Ѓорче Петров, во знак на солидарност со Претседавачот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, и колегите од општина Центар, нема да присуствуваат на ...

СДСМ Ѓорче Петров бојкотира во знак на протест поради Шиповиќ

+инфо - 04.11.2013

Советниците на СДСМ во Советот на Општина Ѓорче Петров, во знак на солидарност со Претседавачот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, и колегите од општина Центар, денеска објавија дена ...

Советниците од СДСМ ја напуштија седницата на Советот на Ѓорче Петров во знак на солидарност со Шиповиќ

Бриф - 04.11.2013

Советниците на СДСМ во Советот на Општина Ѓорче Петров, во знак на солидарност со Претседавачот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, и колегите од општина Центар, нема да присуствуваат на ...