TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ахмети: Заев ја жртвува политичката кариера во служба на интеграцијата на земјата

Centar - 28.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, кој е коалиционен партнер со СДСМ, истакна дека Зоран Заев ја жртвува својата политичка кариера, со цел да донесе интеграција на земјата во ЕУ. „Верувам дека ова е ризик и лична жртва на Заев, кој ја ризикува својата ...

Ахмети за Заев: Тој ја ризикува политичката кариера за доброто на државата

Фокус - 27.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, коментирајќи го интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарски БГНЕС, рече дека кај него има добра волја за решавање на спорот со Бугарија, што, според него, е многу важно за иднината на земјата.

Ахмети: Со толку директно искажување на нештата, Заев ја ризикува политичката кариера

Канал5 - 27.11.2020

Претседателот на Демокрaтската унија за интеграција Али Ахмети коментирајќи ја изјавата на премиерот Зоран Заев за бугарскиот медиум БГНЕС истакна дека кај него има добра волја за да се реши бугарското прашање.

ДУИ во Чаир за да фрли лопата цемент – Ахмети: Заедно сме, нема ништо лошо меѓу нас

ТВ21 - 27.11.2020

Целиот кадар на ДУИ, почнувајќи од министри, директори и пратеници дојдоа на стадионот на Фудбалскиот клуб „Шкупи“ за да фрлат лопата малтер за поставување камен-темелник на административната зграда покрај спортскиот терен.

Ахмети: Заев ја жртвува политичката кариера во служба на интеграцијата на земјата

ТВ21 - 27.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, кој е коалиционен партнер со СДСМ, истакна дека Зоран Заев ја жртвува својата политичка кариера, со цел да донесе интеграција на земјата во ЕУ. „Верувам дека ова е ризик и лична жртва на Заев, кој ја ризикува својата ...

Ахмети: Заев ја ризикува својата кариера со најдобра намера за земјата

МКД - 27.11.2020

Верувам дека ова е ризик и лична жртва на Заев, кој ја ризикува својата политичка кариера да ги каже работите така директно, со најдобра намера за земјата, државата и нашите граѓани, изјави претседателот на ДУИ Али Ахмети, во врска со интервјуто на ...

Ахмети: Заев ја ризикува својата политичка кариера, само за да го деблокира патот на земјата за интегрирање во ЕУ

Press24 - 27.11.2020

Премиерот Зоран Заев ја ризикува својата политичка кариера, само за да го деблокира патот на земјата за интегрирање во Европската Унија, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, изнесувајќи став во однос на интервујто на Заев дадено за бугарски медиум, а ...

Ахмети: Верувам во европските вредности на Бугарија и се надевам дека ќе најдеме заедничко решение

Макфакс - 27.11.2020

Премиерот Зоран Заев ја ризикуваше својата политичка кариера само за да го одблокира патот на земјата за интегрирање во Европската Унија, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети изнесувајќи став во однос на интервујто на Заев дадено за бугарски медиум, а ...

Ахмети со порака на Денот на албанското знаме: Заев ја ризикува политичката кариера со толку директно кажување на ...

Слободен Печат - 27.11.2020

Претседателот на Демокрaтската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети, коментирајќи го интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарскиот медиум БГНЕС, истакна дека кај него има добра волја за решавање на бугарското прашање, што е многу важно за ...

Ахмети: Заев ја ризикува политичката кариера, но директно ги кажа нештата

Независен - 27.11.2020

Претседателот на Демокрaтската унија за интеграција Али Ахмети коментирајќи ја изјавата на премиерот Зоран Заев за бугарскиот медиум БГНЕС истакна дека кај него има добра волја за да се реши бугарското прашање, што е многу важно за иднината на ...

Ахмети: Заев ја ризикува политичката кариера кога работите ги кажува директно

+инфо - 27.11.2020

Лидерот на дУИ смета дека е потребно да се најде решение што побрзо, но без влијание на емоциите, туку со разум. Лидерот на ДУИ Али Ахмети, коментирајќи го интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарски БГНЕС рече дека кај него има добра волја за ...

Ахмети: Премиерот Заев ја ризикуваше политичката кариера за да го одблокира патот на земјата кон ЕУ

А1 On - 27.11.2020

Премиерот Зоран Заев ја ризикуваше својата политичка кариера само за да го одблокира патот на земјата за интегрирање во Европската Унија, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, изнесувајќи став во однос на интервјуто на Заев за бугарската агенција ...

Ахмети за Заев: Jа ризикува својата политичка кариера со најдобра намера за земјата

iPortal - 27.11.2020

Претседателот на Демокрaтската унија за интеграција Али Ахмети коментирајќи ја изјавата на премиерот Зоран Заев за бугарскиот медиум БГНЕС истакна дека кај него има добра волја за да се реши бугарското прашање.

Ахмети: Верувам во европските вредности на Бугарија и се надевам дека ќе најдеме заедничко решение

Опсервер - 27.11.2020

Премиерот Зоран Заев ја ризикуваше својата политичка кариера само за да го одблокира патот на земјата за интегрирање во Европската Унија, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети изнесувајќи став во однос на интервујто на Заев дадено за бугарски медиум, а ...

Ахмети ја охрабри опoзицијата да бара недоверба на Владата: Заев ја ризикува политичката кариера со своите изјави

Република - 27.11.2020

Претседателот на Демокрaтската унија за интеграција Али Ахмети коментирајќи ја изјавата на премиерот Зоран Заев за бугарскиот медиум БГНЕС истакна дека кај него има добра волја за да се реши бугарското прашање, што е многу важно за иднината на ...

Ахмети за Заев: Jа ризикува својата политичка кариера со најдобра намера за земјата

24Инфо - 27.11.2020

Според првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, со интервјуто за БГНЕС премиерот Зоран Заев дава лична жртва. Тој денеска даде свое видување за интервјуто кое многумина го критикуваа. „Верувам дека ова е ризик и лична жртва на Заев, кој ја ризикува својата ...

Aхмети: Со толку директно изложување на нештата Заев си ја ризикува политичката кариера

Бриф - 27.11.2020

Претседателот на Демокрaтската унија за интеграција Али Ахмети коментирајќи ја изјавата на премиерот Зоран Заев за бугарскиот медиум БГНЕС истакна дека кај него има добра волја за да се реши бугарското прашање.

Ахмети: Со толку директно искажување на нештата, Заев ја ризикува политичката кариера

Либертас - 27.11.2020

Претседателот на Демокрaтската унија за интеграција Али Ахмети коментирајќи ја изјавата на премиерот Зоран Заев за бугарскиот медиум БГНЕС истакна дека кај него има добра волја за да се реши бугарското прашање, што е многу важно за иднината на ...

Ахмети: Верувам во европските вредности на Бугарија и се надевам дека ќе најдеме заедничко решение

Точка - 27.11.2020

Премиерот Зоран Заев ја ризикува својата политичка кариера, само за да го деблокира патот на земјата за интегрирање во Европската Унија, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, изнесувајќи став во однос на интервујто на Заев дадено за бугарски медиум, а ...

Ахмети: Со толку директно искажување на нештата, Заев ја ризикува политичката кариера

Вечер Прес - 27.11.2020

Претседателот на Демокрaтската унија за интеграција Али Ахмети коментирајќи ја изјавата на премиерот Зоран Заев за бугарскиот медиум БГНЕС истакна дека кај него има добра волја за да се реши бугарското прашање, што е многу важно за иднината на ...

АЛИ АХМЕТИ: Заев ризикува кариера со најдобра намера за земјата, државата и нашите граѓани

Денешен - 27.11.2020

Верувам дека ова е ризик и лична жртва на Заев, кој ја ризикува својата политичка кариера да ги каже работите така директно, со најдобра намера за земјата, државата и нашите граѓани, изјави претседателот на ДУИ Али Ахмети, во врска со неговото ...

Ахмети: Ова е лична жртва на Заев, кој ја ризикува својата политичка кариера за нашите ЕУ интеграции

Локално - 27.11.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети, смета дека Зоран Заев ја жртвува својата политичка кариера, со цел да донесе ЕУ интеграција на земјата. „Во оваа ситуација, ние секако ќе се солидаризираме со нашите македонски сограѓани и никогаш не сме спореле за ...

Ахмети за Заев: Jа ризикува својата политичка кариера со најдобра намера за земјата

Фактор - 27.11.2020

Според првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, со интервјуто за БГНЕС премиерот Зоран Заев дава лична жртва. Тој денеска даде свое видување за интервјуто кое многумина го критикуваа. „ Верувам дека ова е ризик и лична жртва на Заев, кој ја ризикува својата ...

Ахмети: Заев ја жртвува политичката кариера во служба на интеграцијата на земјата

Скопје1 - 27.11.2020

Претседателот на Демокрaтската унија за интеграција Али Ахмети коментирајќи ја изјавата на премиерот Зоран Заев за бугарскиот медиум БГНЕС истакна дека кај него има добра волја за да се реши бугарското прашање, што е многу важно за иднината на ...

Ахмети: Со толку директно искажување на нештата, Заев ја ризикува политичката кариера

Вечер - 27.11.2020

Претседателот на Демокрaтската унија за интеграција Али Ахмети коментирајќи ја изјавата на премиерот Зоран Заев за бугарскиот медиум БГНЕС истакна дека кај него има добра волја за да се реши бугарското прашање, што е многу важно за иднината на ...

Ахмети за интервјуто на Заев: Премиерот ја ризикуваше политичката кариера за да го одблокира процесот, за доброто на ...

365 - 27.11.2020

Со „директното искажување на нештата“ во интервјуто за БГНЕС, премиерот Зоран Заев лично се жртвувал и ја ризикувал својата политичка кариера за да ја одблокира интеграцијата, односно почетокот на преговори со ЕУ, што е многу важно за иднината на ...

Ахмети ја охрабрува опозицијата да поднесе интерпелација против Владата, го фали Заев дека работел за доброто на ...

MakPress - 27.11.2020

Претседателот на Демокрaтската унија за интеграција Али Ахмети коментирајќи ја изјавата на премиерот Зоран Заев за бугарскиот медиум БГНЕС истакна дека кај него има добра волја за да се реши бугарското прашање, што е многу важно за иднината на ...

Али Ахмети оствари средба со амбасадорот на ОБСЕ Која

Канал5 - 26.11.2020

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г. Али Ахмети денес оствари средба со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменес Која. Во оваа прилика, Ахмети му порача на амбасадорот Која дека соработката на земјата со мисијата ...

Ахмети-Гир: Заслужуваме почеток на преговори

Канал5 - 26.11.2020

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети оствари средба со амбасадорот на Европската Унија во Скопје, Дејвид Гир,се наведува во сопштението на ДУИ. За време на оваа средба, претседателот Ахмети му посака успешна работа и ...

Ахмети: Убеден сум дека преку конструктивни разговори со Бугарија ќе се надминат отворените прашања

ТВ21 - 26.11.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе се надминат пријателски и Бугарија ќе остане силен поддржувач на Република Северна Македонија како дел од Европската Унија.

Со конструктивни разговори ќе се надминат отворените прашања со Бугарија, смета Ахмети

360 степени - 26.11.2020

Преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе се надминат пријателски и Бугарија ќе остане силен поддржувач на С Македонија како дел од Европската Унија, истакнал лидерот на ДУИ, Али Ахмети при неговата денешна средба со шефот ...

Ахмети: Убеден сум дека преку конструктивни разговори со Бугарија ќе се надминат отворените прашања

Сител - 26.11.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе се надминат пријателски и Бугарија ќе остане силен поддржувач на Република Македонија како дел од Европската Унија.

Ахмети: Со конструктивни разговори ќе се надминат отворените прашања со Бугарија

Нова ТВ - 26.11.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе се надминат пријателски и Бугарија ќе остане силен поддржувач на Република Северна Македонија како дел од Европската Унија.

Ахмети: Убеден сум дека преку конструктивни разговори со Бугарија ќе се надминат отворените прашања

А1 On - 26.11.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе бидат надминати пријателски и Бугарија ќе остане силен поддржувач на Република Северна Македонија како дел од Европската Унија.

Ахмети очекува конструктивни разговори со Бугарија

Независен - 26.11.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе се надминат пријателски и Бугарија ќе остане силен поддржувач на Република Северна Македонија како дел од Европската Унија.

Ахмети на средба со евроамбасадорот Дејвид Гир: Заслужуваме почеток на преговори

Макфакс - 26.11.2020

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, се сретна со амбасадорот на Европската Унија, Дејвид Гир. Како што соопштија од ДУИ, Ахмети му кажал на европскиот амбасадор Гир дека Северна Македонија, односно владината коалиција е ...

Ахмети: Убеден сум дека преку конструктивни разговори со Бугарија ќе се надминат отворените прашања

Press24 - 26.11.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе се надминат пријателски и Бугарија ќе остане силен поддржувач на Република Македонија како дел од Европската Унија.

Ахмети: Војната на ОВК беше праведна, последните обвинети ќе се вратат со бел образ од Хаг

+инфо - 26.11.2020

Ахмети му порачал на амбасадорот Која дека соработката на земјата со Мисијата на ОБСЕ е од голема важност, особено во делот на користењето на искуствата и експертизата што ги добиваме во повеќе области.

Ахмети: Преку конструктивни разговори со Бугарија ќе се надминат сите отворени прашања

Слободен Печат - 26.11.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе се надминат пријателски и Бугарија ќе остане силен поддржувач на Република Северна Македонија како дел од Европската Унија.

Ахмети: Убеден сум дека преку конструктивни разговори со Бугарија ќе се надминат отворените прашања

Вечер Прес - 26.11.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе се надминат пријателски и Бугарија ќе остане силен поддржувач на Република Северна Македонија како дел од Европската Унија.

Ахмети на средба со евроамбасадорот Дејвид Гир: Заслужуваме почеток на преговори

Опсервер - 26.11.2020

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, се сретна со амбасадорот на Европската Унија, Дејвид Гир. Како што соопштија од ДУИ, Ахмети му кажал на европскиот амбасадор Гир дека Северна Македонија, односно владината коалиција е ...

Ахмети до евроамбасадорот Гир: Целосно сме посветени на агендата за интеграција на земјата во ЕУ

24Инфо - 26.11.2020

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети се сретна со амбасадорот на Европската Унија во Скопје, Дејвид Гир, при што, како што соопшти ДУИ, истакнал дека владината коалиција е целосно посветена на агендата за интеграција на ...

Ахмети до евроамбасадорот Гир: Целосно сме посветени на агендата за интеграција на земјата во ЕУ

Либертас - 26.11.2020

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети се сретна со амбасадорот на Европската Унија во Скопје, Дејвид Гир, при што, како што соопшти ДУИ, истакнал дека владината коалиција е целосно посветена на агендата за интеграција на ...

Ахмети до евроамбасадорот Гир: Целосно сме посветени на агендата за интеграција на земјата во ЕУ

Вечер Прес - 26.11.2020

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети се сретна со амбасадорот на Европската Унија во Скопје, Дејвид Гир, при што, како што соопшти ДУИ, истакнал дека владината коалиција е целосно посветена на агендата за интеграција на ...

Ахмети: Убеден сум дека преку конструктивни разговори со Бугарија ќе се надминат отворените прашања

Кумановски м. - 26.11.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе се надминат пријателски и Бугарија ќе остане силен поддржувач на Република Северна Македонија како дел од Европската Унија.

Ахмети: Убеден сум дека преку конструктивни разговори со Бугарија ќе се надминат отворените прашања

Либертас - 26.11.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе се надминат пријателски и Бугарија ќе остане силен поддржувач на Република Северна Македонија како дел од Европската Унија.

Ахмети: Убеден сум дека преку конструктивни разговори со Бугарија ќе се надминат отворените прашања

24Инфо - 26.11.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе се надминат пријателски и Бугарија ќе остане силен поддржувач на Република Северна Македонија како дел од Европската Унија.

Ахмети: Можат да се надминат проблемите со Бугарија

Локално - 26.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети смета преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања со Бугарија ќе се надминат и дека земјата ќе остане силен поддржувач на С. Македонија како дел од ЕУ.

Ахмети: Убеден сум дека преку конструктивни разговори со Бугарија ќе се надминат отворените прашања

Опсервер - 26.11.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе се надминат пријателски и Бугарија ќе остане силен поддржувач на Република Северна Македонија како дел од Европската Унија.

Ахмети до евроамбасадорот Гир: Целосно сме посветени на агендата за интеграција на земјата во ЕУ

Опсервер - 26.11.2020

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети се сретна со амбасадорот на Европската Унија во Скопје, Дејвид Гир, при што, како што соопшти ДУИ, истакнал дека владината коалиција е целосно посветена на агендата за интеграција на ...

Ахмети: Убеден сум дека преку конструктивни разговори со Бугарија ќе се надминат отворените прашања

Скопје инфо - 26.11.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе се надминат пријателски и Бугарија ќе остане силен поддржувач на Република Северна Македонија како дел од Европската Унија.

Ахмети: Убеден сум дека преку конструктивни разговори со Бугарија ќе се надминат отворените прашања

iPortal - 26.11.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе се надминат пријателски и Бугарија ќе остане силен поддржувач на Република Северна Македонија како дел од Европската Унија.

Ахмети – Дејвид Гир: Заслужуваме почеток на преговори

Н.Македонија - 26.11.2020

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, се сретна со амбасадорот на Европската Унија, Дејвид Гир. Како што соопштија од ДУИ, Ахмети му кажал на европскиот амбасадор Гир дека Северна Македонија, односно владината коалиција е ...

Ахмети на средба со евроамбасадорот Дејвид Гир: Заслужуваме почеток на преговори

Centar - 26.11.2020

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, се сретна со амбасадорот на Европската Унија, Дејвид Гир. Како што соопштија од ДУИ, Ахмети му кажал на европскиот амбасадор Гир дека Северна Македонија, односно владината коалиција е ...

Ахмети на средба со евроамбасадорот Дејвид Гир: Заслужуваме почеток на преговори

Вечер - 26.11.2020

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, се сретна со амбасадорот на Европската Унија, Дејвид Гир. Како што соопштија од ДУИ, Ахмети му кажал на европскиот амбасадор Гир дека Северна Македонија, односно владината коалиција е ...

Ахмети до Која: Верувам во пријателство со Бугарија и надминување на разликите

MakPress - 26.11.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе се надминат пријателски и Бугарија ќе остане силен поддржувач на Република Македонија како дел од Европската Унија.

Расколот во ДУИ може да ја „проголта“ и владата на Заев!?

Слободен Печат - 25.11.2020

Ќе има ли бурна политичка зима среде пандемија од коронавирус или најавите дека пратеникот од ДУИ Изет Меџити ќе поднесе интерпелација против министрите од ДУИ, Артан Груби и Бујар Османи, се само борба за позиција во партијата? Најголемата албанска ...

Декември – надеж за решавање на спорот, Ахмети: Да застенеме рамо до рамо со сограѓаните Македонци

ТВ21 - 24.11.2020

Спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија бара мудрост и смиреност, вели претседателот на ДУИ, Али Ахмети, додавајќи дека треба да се застане рамо до рамо со Македонците за решавање на проблемот.

Ахмети чека наскоро добри вести од Софија, двете земји размениле понуди и документи

360 степени - 24.11.2020

Од друга страна, лидерот на ДУИ оцени дека судењето против водачите на ОВК во Хаг е тажен момент за сите Албанци, затоа што на обвинителна клупа, како што вели, е нивната историја Надеж дека до крајот на годинава ќе има добри вести од Софија во ...

Ахмети очекува добри вести од Бугарија до крајот на годината

Нова ТВ - 24.11.2020

До крајот на годинава ќе има добри вести од Софија во врска со спорот со Македонија, изјави синоќа за ТВ 21 Али Ахмети, лидерот на ДУИ. „Надминувањето на недоразбирањата меѓу двете земји е прашање на време.

Ахмети вели дека Македонија и Бугарија размениле понуди и документи

МКД - 24.11.2020

До крајот на годинава ќе има добри вести од Софија во врска со спорот со Македонија, изјави синоќа за ТВ 21 Али Ахмети, лидерот на ДУИ. „Надминувањето на недоразбирањата меѓу двете земји е прашање на време.

Ахмети очекува добри вести од Бугарија до крајот на годината

Независен - 24.11.2020

До крајот на годинава ќе има добри вести од Софија во врска со спорот со Македонија, изјави синоќа за ТВ 21 Али Ахмети, лидерот на ДУИ. „Надминувањето на недоразбирањата меѓу двете земји е прашање на време.

Ахмети открива: Скопје и Софија „разменуваат документи“, Груби бил само преведувач во „Жолтата куќа“

Слободен Печат - 24.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети изрази оптимизам дека до крајот на годинава ќе има добри вести од Софија кога станува збор за спорот со Скопје и блокадата од Бугарија за датумот за преговори со ЕУ и откри дека помеѓу Скопје и Софија во овој период се ...

Али Ахмети ги чека резултатите од размената на документи меѓу Скопје и Софија во овој период

Нетпрес - 24.11.2020

Али Ахмети, претседателот на ДУИ, е оптимист дека до крајот на годинава ќе има добри вести од Софија кога станува збор за спорот со Скопје и блокадата од Бугарија за датумот за преговори со ЕУ.

Ахмети: Заев мислеше дека му се реваншираме и го дискредитираме со тоа што имавме кандидат за премиер

4NEWS - 24.11.2020

Али Ахмети, лидерот на ДУИ на гостувањето во ТВ21 во емисијата „Клик Плус“ коментираше и за изборната кампања. Тој ги коментираше зборовите на Заев дека „Албанците не вредат пет пари“. Ахмети рече дека Заев го кажал тоа под влијание на емоции, и ...

Ахмети: Македонија и Бугарија размениле понуди и документи

Скопје инфо - 24.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети кажа дека се разменети понуди и документи со Бугарија за кои смета дека не е време да ги сподели со јавноста, како и дека треба да се почека реакцијата од Софија, во синоќешното гостување во емисијата „Клик плус“ на ...

Македонија и Бугарија размениле понуди и документи, откри Ахмети

еМагазин - 24.11.2020

Лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети во емисијата „Клик плус“ на телевизијата 21 рече дека се разменети понуди и документи со Бугарија за кои смета дека не е време да ги сподели со јавноста, како и дека треба да се почека реакцијата од Софија.

Ахмети во ClickPlus: Коалицирање на албанската опозиција со ВМРО-ДПМНЕ не ме загрижува, напротив, ќе ја направат ДУИ ...

4NEWS - 24.11.2020

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети е вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21. Дебатираме на повеќе теми, а имаше коментар и за последните случувања со албанската опозиција, и најава за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ на Алијанса за Албанците и на Алтернатира.

Ахмети за судењето во Хаг: Тажен момент за моите пријатели, за сите Албанци, на обвинителна клупа е една од најсилните ...

4NEWS - 24.11.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети вечерва е гостин во „Клик Плус“ на ТВ21. Ахмети коментираше за ситуацијата на Косово, односно дека неговите пријатели Тачи, Весели, Селими, Красниќи кои завршија во Хаг.

Ахмети чека наскоро добри вести од Софија, двете земји размениле понуди и документи

Либертас - 24.11.2020

Од друга страна, лидерот на ДУИ оцени дека судењето против водачите на ОВК во Хаг е тажен момент за сите Албанци, затоа што на обвинителна клупа, како што вели, е нивната историја Надеж дека до крајот на годинава ќе има добри вести од Софија во ...

Ахмети за можната интерпелација: Сигурно Меџити ќе разговараше со мене, но таквата тема досега не е отворена

Вечер Прес - 24.11.2020

Нема загриженост за гласините дека пратеникот на ДУИ Изет Меџити може да поднесе интерпелација против вицепремиерот Артан Груби и министерот за надворешни работи Бујар Османи, вели во интервју за ТВ 21 лидерот на Демократската унија за интеграција ...

Ахмети: Стоиме рамо до рамо со нашите сожители Македонци за решавање на бугарскиот спор

4NEWS - 24.11.2020

Со Али Ахмети вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 дебатиравме на интересни теми. Не можевме, а да не го прашаме за негов став околу прашањето со Бугарија. Како Ахмети би го решил прашањето со Бугарија? „Прашање на време е.

Ахмети: На официјална Софија ѝ е испратена понуда, се одвива „размена на документи“

Локално - 24.11.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во синоќешното гостување на емисијата „Клик плус“ истакна дека е оптимист дека до крајот на годината Скопје ќе добие добра вест од Софија за преговорите со Европската Унија.

Ахмети очекува добри вести од Бугарија до крајот на годината

Република - 24.11.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во фостување на ТВ 21 изјави дека очекува до крајот на годинава да има добри вести од Софија во врска со спорот со Македонија. – изјави Ахмети и додаде дека е убеден дека од ангажманот на министерот за надворешни работи ...

Али Ахмети: Размена на документи помеѓу Скопје и Софија во овој период

Фактор - 24.11.2020

Али Ахмети, претседателот на ДУИ, е оптимист дека до крајот на годинава ќе има добри вести од Софија кога станува збор за спорот со Скопје и блокадата од Бугарија за датумот за преговори со ЕУ.

Ахмети: Македонија и Бугарија разменуваат понуди, се чека одговор од Софија

24Инфо - 24.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети кажа дека се разменети понуди и документи со Бугарија за кои смета дека не е време да ги сподели со јавноста, како и дека треба да се почека реакцијата од Софија, во синоќешното гостување во емисијата „ Клик плус“ на ...

Ахмети откри дека Македонија и Бугарија размениле понуди и документи

Н.Македонија - 24.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети кажа дека се разменети понуди и документи со Бугарија за кои смета дека не е време да ги сподели со јавноста, како и дека треба да се почека реакцијата од Софија, во синоќешното гостување во емисијата „Клик плус“ на ...

Декември – надеж за решавање на спорот, Ахмети: Да застенеме рамо до рамо со сограѓаните Македонци

Мак. Весник - 24.11.2020

Спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија бара мудрост и смиреност, вели претседателот на ДУИ, Али Ахмети, додавајќи дека треба да се застане рамо до рамо со Македонците за решавање на проблемот.

Али Ахмети откри дека Македонија и Бугарија размениле понуди и документи

Акцент - 24.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во гостувањето на емисијата „Клик плус“ на телевизија 21, кажа дека се разменети понуди и документи со Бугарија за кои смета дека не е време да ги сподели со јавноста, и додаде дека треба да покажеме заедништво.

Ахмети очекува добри вести од Софија

Expres - 24.11.2020

Во синоќешото гостување на на ТВ 21 лидерот на ДУИ Али Ахмети рече дека надминувањето на недоразбирањата меѓу Бугарија и Македонија двете земји е прашање на време но и дека тој очекува до крајот на годината да има добри вести од Софија во врска со ...

Ахмети: Ова е важен момент Османи да покаже дека стоиме рамо до рамо со нашите сограѓани Македонци

365 - 24.11.2020

Решавањето на спорот со Бугарија му е еден од најголемите ангажмани на министерот за надворешни работи Бујар Османи, а лидерот на ДУИ – Али Ахмети, е убеден дека тој ангажман ќе даде резултат.

Ахмети: Меџити досега не разговарал со мене за интерпелација на министри од ДУИ

Фокус - 23.11.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека не го загружуваат најавите дека Изет Меџити и други пратеници на ДУИ може ќе поднесат интерпелација за вицепремиерот Артан Груби и министерот за надворешни работи, Бујар Османи.

Ахмети за судењето во Хаг: Тажен момент за моите пријатели, за сите Албанци, на обвинителна клупа е една од најсилните ...

ТВ21 - 23.11.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети вечерва е гостин во „Клик Плус“ на ТВ21. Ахмети коментираше за ситуацијата на Косово, односно дека неговите пријатели Тачи, Весели, Селими, Красниќи кои завршија во Хаг.

Ахмети во ClickPlus: Коалицирање на албанската опозиција со ВМРО-ДПМНЕ не ме загрижува, напротив, ќе ја направат ДУИ ...

ТВ21 - 23.11.2020

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети е вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21. Дебатираме на повеќе теми, а имаше коментар и за последните случувања со албанската опозиција, и најава за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ на Алијанса за Албанците и на Алтернатира.

Ахмети: Заев мислеше дека му се реваншираме и го дискредитираме со тоа што имавме кандидат за премиер

ТВ21 - 23.11.2020

Али Ахмети, лидерот на ДУИ на гостувањето во ТВ21 во емисијата „Клик Плус“ коментираше и за изборната кампања. Тој ги коментираше зборовите на Заев дека „Албанците не вредат пет пари“. Ахмети рече дека Заев го кажал тоа под влијание на емоции, и ...

Ахмети: Стоиме рамо до рамо со нашите сожители Македонци за решавање на бугарскиот спор

ТВ21 - 23.11.2020

Со Али Ахмети вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 дебатиравме на интересни теми. Не можевме, а да не го прашаме за негов став околу прашањето со Бугарија. Како Ахмети би го решил прашањето со Бугарија? „Прашање на време е.

Гласини за интерпелација не го загрижуваат Ахмети, не верува дека член на ДУИ би направил такво нешто

ТВ21 - 23.11.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека нема ништо за загрижување во гласините дека пратениците на ДУИ може да поднесат интерпелација за нивните сопартијци, односно шефот на пратеничката група Изет Меџити против вицепремиерот Артан Груби и министерот ...

Ахмети: Меџити не ми кажал дека ќе поднесе интерпелација за министри од ДУИ

+инфо - 23.11.2020

Ахмети рече и дека доколку пратеник на ДУИ поднесе интерпелација за сопартиец нема да биде отстранет од партијата. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети не е загружен од најавите на Изет Меџити и други пратеници на ДУИ дека ќе поднесат интерпелација за ...

Ахмети за можната интерпелација: Зошто да не, демократија е

ММС - 23.11.2020

Нема загриженост за гласините дека пратеникот на ДУИ Изет Меџити може да поднесе интерпелација против вицепремиерот Артан Груби и министерот за надворешни работи Бујар Османи, вели во интервју за ТВ 21 лидерот на Демократската унија за интеграција ...

Ахмети: Нема загриженост дека Меџити може да поднесе интерпелација против Груби и Османи

Press24 - 23.11.2020

Нема загриженост за гласините дека пратеникот на ДУИ Изет Меџити може да поднесе интерпелација против вицепремиерот Артан Груби и министерот за надворешни работи Бујар Османи, вели во интервју за ТВ 21 лидерот на Демократската унија за интеграција ...

Ахмети: Стоиме рамо до рамо со нашите сожители Македонци за решавање на спорот со Бугарија

Нетпрес - 23.11.2020

Со Али Ахмети вечерва во „Клик плус“ на ТВ21 дебатиравме на интересни теми. Не можевме, а да не го прашаме за негов став околу прашањето со Бугарија. Како Ахмети би го решил прашањето со Бугарија? „Прашање на време е.

Ахмети: Меџити не ми кажал дека ќе поднесе интерпелација за министрите Груби и Османи

Нетпрес - 23.11.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети не е загрижен од најавите на Изет Меџити и други пратеници на ДУИ дека ќе поднесат интерпелација за вицепремиерот Артан Груби и министерот за надворешни работи, Бујар Османи.

Ахмети: Нема загриженост дека Меџити може да поднесе интерпелација против Груби и Османи

Слободен Печат - 23.11.2020

Нема загриженост за гласините дека пратеникот на ДУИ Изет Меџити може да поднесе интерпелација против вицепремиерот Артан Груби и министерот за надворешни работи Бујар Османи, вели во интервју за ТВ 21 лидерот на Демократската унија за интеграција ...

Гласини за интерпелација на Груби и Османи не го загрижуваат Ахмети

Република - 23.11.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети,ТВ21 вели дека нема ништо за загрижување во гласините дека пратениците на ДУИ може да поднесат интерпелација за нивните сопартијци, односно шефот на пратеничката група Изет Меџити против вицепремиерот Артан Груби и ...

Ахмети: Не верувам дека Меџити би поднел интерпелација на Груби и Османи

Локално - 23.11.2020

По гласините дека шефот на пратеничката група на ДУИ, Изет Меџити може да поднесе интерпелација против вицепремиерот Артан Груби и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, претседателот на партијата, Али Ахмети, вели дека не е загрижен.

Ахмети за можната интерпелација: Сигурно Меџити ќе разговараше со мене, но таквата тема досега не е отворена

Либертас - 23.11.2020

Нема загриженост за гласините дека пратеникот на ДУИ Изет Меџити може да поднесе интерпелација против вицепремиерот Артан Груби и министерот за надворешни работи Бујар Османи, вели во интервју за ТВ 21 лидерот на Демократската унија за интеграција ...

ВИДЕО: Гласини за интерпелација не го загрижуваат Ахмети, не верува дека член на ДУИ би направил такво нешто

Либертас - 23.11.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека нема ништо за загрижување во гласините дека пратениците на ДУИ може да поднесат интерпелација за нивните сопартијци, односно шефот на пратеничката група Изет Меџити против вицепремиерот Артан Груби и министерот ...

Ахмети за можната интерпелација: Сигурно Меџити ќе разговараше со мене, но таквата тема досега не е отворена

iPortal - 23.11.2020

Нема загриженост за гласините дека пратеникот на ДУИ Изет Меџити може да поднесе интерпелација против вицепремиерот Артан Груби и министерот за надворешни работи Бујар Османи, вели во интервју за ТВ 21 лидерот на Демократската унија за интеграција ...

Ахмети: Меџити досега не разговарал со мене за интерпелација на министри од ДУИ

24Инфо - 23.11.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека не го загружуваат најавите дека Изет Меџити и други пратеници на ДУИ може ќе поднесат интерпелација за вицепремиерот Артан Груби и министерот за надворешни работи, Бујар Османи.

Ахмети за можната интерпелација: Сигурно Меџити ќе разговараше со мене, но таквата тема досега не е отворена

Опсервер - 23.11.2020

– Нема загриженост за гласините дека пратеникот на ДУИ Изет Меџити може да поднесе интерпелација против вицепремиерот Артан Груби и министерот за надворешни работи Бујар Османи, вели во интервју за ТВ 21 лидерот на Демократската унија за интеграција ...

Гласини за интерпелација не го загрижуваат Ахмети, не верува дека член на ДУИ би направил такво нешто

4NEWS - 23.11.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека нема ништо за загрижување во гласините дека пратениците на ДУИ може да поднесат интерпелација за нивните сопартијци, односно шефот на пратеничката група Изет Меџити против вицепремиерот Артан Груби и министерот ...

Ахмети го откри Заев: Им дадовме на Бугарите понуда, чекаме да ја прифатат

Курир - 23.11.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 го откри планот на Заев во преговорите со Бугарија. Имено Ахмети откри дека македонската влада испратила конкретна понуда до бугарските власти, како и тоа дека очекуваат истата да биде ...

Ахмети му простил на Заев за „Албанците не вредат пет пари“: Не сакаме да го дискредитираме неговиот лик

Република - 23.11.2020

Али Ахмети, лидерот на ДУИ на гостувањето во ТВ21 во емисијата „Клик Плус“ коментираше и за изборната кампања. Тој ги коментираше зборовите на Заев дека „Албанците не вредат пет пари“. Ахмети рече дека Заев го кажал тоа под влијание на емоции, и ...

Ахмети: Стоиме рамо до рамо со нашите сожители Македонци за решавање на спорот со Бугарија

Република - 23.11.2020

Со Али Ахмети вечерва во „Клик плус“ на ТВ21 дебатиравме на интересни теми. Не можевме, а да не го прашаме за негов став околу прашањето со Бугарија. Како Ахмети би го решил прашањето со Бугарија? рече Ахмети.

Ахмети: Не ме загрижува евентуалната интерпелација на Меџити против Османи и Груби, демократија е

MakPress - 23.11.2020

– Нема загриженост за гласините дека пратеникот на ДУИ Изет Меџити може да поднесе интерпелација против вицепремиерот Артан Груби и министерот за надворешни работи Бујар Османи, вели во интервју за ТВ 21 лидерот на Демократската унија за интеграција ...