TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Политичарите да ѝ служат на вистината

Призма - 15.05.2016

Верувам во оваа револуција која дојде како резултат на: 25 години морничава сиромаштија, корупција, затвореност на државата, убиства, медиумски мрак, полициска бруталност, задолженост, безочно лажење.

Дизајнот-алатка против неправдата

Телма - 15.05.2016

Шарената револуција ги обедини графичките дизајнери околу потребата да се брендира движењето. Шеснаесет дизајнери за еден месец, откако започна револуцијата, изработија триесетина оригинални но и редизајн решенија за маици, беџови, транспаренти и ...

Дизајнот и Шарената револуција

+инфо - 15.05.2016

Шарената револуција ги обедини графичките дизајнери околу потребата да се брендира движењето. Шеснаесет дизајнери за еден месец, откако започна револуцијата, изработија триесетина оригинални но и редизајн решенија за маици, беџови, транспаренти и ...

ВИДЕО: Дизајнот-алатка против неправдата – Маици, беџови, знамиња на Шарената револуција

Репортер - 15.05.2016

Шарената револуција ги обедини графичките дизајнери околу потребата да се брендира движењето. Шеснаесет дизајнери за еден месец, откако започна револуцијата, изработија триесетина оригинални но и редизајн решенија за маици, беџови, транспаренти и ...

(ВИДЕО) Дизајнот-алатка против неправдата

Локално - 15.05.2016

Шарената револуција ги обедини графичките дизајнери околу потребата да се брендира движењето. Шеснаесет дизајнери за еден месец, откако започна револуцијата, изработија триесетина оригинални но и редизајн решенија за маици, беџови, транспаренти и ...

ВИДЕО: Дизајнот-алатка против неправдата – маици, беџови, знамиња на Шарената револуција

Либертас - 15.05.2016

Шарената револуција ги обедини графичките дизајнери околу потребата да се брендира движењето. Шеснаесет дизајнери за еден месец, откако започна револуцијата, изработија триесетина оригинални но и редизајн решенија за маици, беџови, транспаренти и ...

ТВ-дневник: Фалби, „тајни документи“ и малку суеверие

СПФМ - 15.05.2016

„Спонтано“ чистење, руска разузнувачка служба и Петок 13-ти. Фото: скриншот/funphotobox [Критички осврт врз ТВ Дневникот на „Канал 5“ во 18 часот на 14.05.2016 година] Овој ТВ Дневник беше полн со информации и настани, но тие беа главно посветени на ...

(ФОТО) Полицајците и демонстрантите – пријатели

Фокус - 14.05.2016

Момент од денешниот протест пред Министерството за економија. Момент од денешниот протест пред Министерството за економија. Демонстранат од Шарената револуција се поздравува со полицаец кој е распореден во дворот на ...

Фото: Притисок кон газдата на „Излет“ кој протестира со Шарената револуција

Фокус - 14.05.2016

Тој е еден од поддржувачите на Шарената револуција и редовно може да се види на протестите каде демонстрантите бојат објекти во јавна сопственост Сопственикот на кафулето Излет, Огнен Узуновски , на својот Фејсбук профил објави фотографија од ...

Еден месец „Шарена револуција“ – Најдолгите протести во Македонија

ТВ21 - 14.05.2016

Резултатот од еден месец протести на Шарената револуција е исполнување на едно од барањата. На повидок е одложување на изборите закажани за 5 јуни. Еден од најактивните демонстранти, лидерот на Левица, Здравко Савески, кој издржува казна куќен ...

Демонстрантите се собираат пред СЈО и ќе продолжат накај Собрание

Фокус - 14.05.2016

Демонстрантите денеска добија поддршка и од двајца француски туристи кои дошле во Скопје и слушнале за Шарената револуција. Двајцата на улицата пред СЈО на француски напишаа „Слобода, еднаквост и братство“ и „Заедно сме посилни“.

Шарената револуција повторно го обои Собранието

24 Вести - 14.05.2016

Цел на денешниот протест е Министерството за надворешни работи. Демонстрантите пристигнаа пред МНР, откако претходно повторно го обоија Собранието во боите на Шарената револуција со рачен катапулт.

„Владо мори душманке“, напишаа Демонстрантите пред Владата

Сакам да кажам - 14.05.2016

Аматерска фотографија Со шарање на раскрсницата кај Владата, заврши уште еден марш на Шарената револуција, јавуваат репортерите на САКАМДАКАЖАМ.МК. Демонстрантите со големи букви и во различни бои на улицата напишаа „Владо мори душманке“.

Шарената револуција во Струмица

24 Вести - 14.05.2016

Денешниот, 19-ти ден од протестите во Струмица беше одбележан низ улиците на градот, каде граѓаните ги повторија барањата за повлекување на аболицијата и рекоа „не“ за избори на 5 јуни. Утрешниот протест ќе започне во 19:00 часот кај малиот градски ...

„Собрание собери се“-Порака од Шарената револуција

Телма - 14.05.2016

Демонтстрантите од Шарената револуција вечерва се собраа пред Собранието и побараа повторно свикување на Законодавниот дом. Нивната денешна порака, „Ма какво распуштање“, ја напишаа на улицата пред Собранието.

Груевски сам ќе оди на избори, протести пред Собранието

Deutsche Welle - 14.05.2016

Експремиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ тврди дека нема законска основа за откажување на изборите на 5 јуни, и покрај тоа што само неговата партија ќе учествува на нив.„Катапулт“ на Шарената револуција вечерва пред Собранието Никола Груевски и неговата ...

Шарената револуција продолжува и денеска

24 Вести - 14.05.2016

Денеска во 18 часот приврзаниците на Шарената револуција повторно ќе се соберат пред зградата на СЈО во Скопје. Протести за денеска во исто време се закажани и во Кочани, Крива Паланка и Битола.

Протести посветени на распуштање на Собранието

ТВ21 - 14.05.2016

Граѓани и денеска се собраа пред зградата на Специјалното јавно обвинителство, а протестите се посветени на распуштање на Собранието. „Протестирам“ денеска ќе го потсети Собранието дека Државната изборна комисија констатирала дека нема услови за фер ...

„Излет“ цел на вандализам - притисок за сопственикот?

24 Вести - 14.05.2016

Сопственикот на кафулето „Излет“, Огнен Узуновски, на својот фејсбук профил објави фотографија од влезната врата на објектот на која утрово имало боја, фрлена во текот на ноќта. Бојата според него е притисок и одмазда поради неговото учество и ...

Притисок кон газдата на „Излет“ кој протестира со Шарената револуција (ФОТО)

+инфо - 14.05.2016

Сопственикот на кафулето Излет, Огнен Узуновски, на својот Фејсбук профил објави фотографија од влезната врата на објектот на која утрово имало боја, фрлена во текот на ноќта. Бојата најверојатно е притисок и одмазда кон сопственикот поради неговото ...

Шарената револуција ја „зарази“ и Виница (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 14.05.2016

Вчера за првпат се одржа протест во рамки на Шарената револуција во Виница. „Нема правда нема мир“, „Стоп за аболицијата“, „Сакаме фер и демократски избори“, „Протестирам за да не емигрирам“ беа дел од паролите кои вчера се појавија на протестот ...

„Шарената револуција“ денеска во шест градови: Протестот посветен на распуштањето на Парламентот

Стандард - 14.05.2016

Денеска во 18 часот приврзаниците на Шарената револуција повторно ќе се соберат пред зградата на СЈО во Скопје. Протести за денеска во исто време се закажани и во Кочани, Крива Паланка и Битола.

Шарената револуција денеска се одржува во шест градови

+инфо - 14.05.2016

Денеска во 18 часот приврзаниците на Шарената револуција повторно ќе се соберат пред зградата на СЈО во Скопје. Протести за денеска во истѕо време се закажани и во Кочани, Крива Паланка и Битола.

Шарената револуција денеска пред Собрание

МКД - 14.05.2016

„‎Протестирам“ денеска ќе го потсети Собранието дека Државната изборна комисија констатираше дека нема услови за фер избори. На фејсбук страницата на „Протестирам“ е најавен денешниот протест посветен на распуштањето на Парламентот.

Богоев: Државата не ви е приватна сопственост, Шарената Револуција победува!

А1 On - 14.05.2016

Одвојување на партија од држава!?!?!? ‪#‎ШаренатаРеволуција‬ бои окупирани, државни институции и бесмислени, прескапи споменици платени од наши пари, а тие “враќаат”, мило за драго на штабови на опозицијата, на седишта на невладини и на приватни ...

(ФОТО) Шарена револуција за социјална правда, ишарани АВРМ и Министерство за економија

Окно - 14.05.2016

Со боење на Агенцијата за вработување на Република Македонија и Министерството за економија, демонстрантите од #Протестирам и Шарената револуција вчера го искажаа револтот од лошите политики за вработување, но и поради недостигот на социјална правда.

#Протестирам денеска: „Собрание, прибери се!“

Радио МОФ - 14.05.2016

И за денес во 18:00 часот е закажан протестен собир на движењето #Протестирам – граѓаните повторно ќе се соберат пред зградата во која се наоѓа Специјалното јавно обвинителство, за да искажат поддршка за неговата работа, а потоа ќе се упатат пред ...

„Шарената револуција“ ќе го потсети Собранието: Исчистето го ѓубрето кое го оставивте со неодговорноста!

А1 On - 14.05.2016

„Шарената револуција“ денеска на протест во 6 градови. Протести за денеска во 18 часот се закажани во Кочани, Крива Паланка и Битола. Во Струмица протестот ќе започне во 19 часот, а веќе се одржа во Кичево.

Протести посветени на распуштање на Собранието

Р.С.Европа - 14.05.2016

Граѓани и денеска се собраа пред зградата на Специјалното јавно обвинителство, а протестите се посветени на распуштање на Собранието. „Протестирам“ денеска ќе го потсети Собранието дека Државната изборна комисија констатирала дека нема услови за фер ...

Собрание собери се – мото на денешната Шарена револуција во Скопје

Нова ТВ - 14.05.2016

Голем број граѓани и денеска во 18 часот се собраа пред зградата каде што е сместено Специјалното јавно обвинителство, на уште едни антивладини протести. Денешната рута е Собрание- МНР- Влада.

Богоев: Државата не ви е приватна сопственост, Шарената Револуција победува!

+инфо - 14.05.2016

Одвојување на партија од држава!?!?!? ‪#‎ШаренатаРеволуција‬ бои окупирани, државни институции и бесмислени, прескапи споменици платени од наши пари, а тие „враќаат”, мило за драго на штабови на опозицијата, на седишта на невладини и на приватни ...

Богоев: Државата не ви е приватна сопственост, Шарената Револуција победува!

Репортер - 14.05.2016

Одвојување на партија од држава!?!?!? ‪#‎ШаренатаРеволуција‬ бои окупирани, државни институции и бесмислени, прескапи споменици платени од наши пари, а тие “враќаат”, мило за драго на штабови на опозицијата, на седишта на невладини и на приватни ...

„Собрание собери се“ (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 14.05.2016

Со транспарентот „Собрание собери се“ и извици „Нема правда нема мир“, започна денешниот протест на шарената револуција. Протестите вообичаено почнаа од пред седиштето на СЈО. Според програмата на Протестирам, денешната маршрута води до Собрание ...

Пред Собранието пишува: „Ма какво распуштање нема опуштање“

Стандард - 14.05.2016

„Ма какво распуштање нема опуштање“, напишаа демонстрантите од „Шарена револуција“ пред Собранието. „Загрејте столчињата“, „Ние ве плаќаме, нас ќе не слушате“, се дел од транспарентите на денешните протести.

(ВИДЕО) „Шарената револуција“ со поддршка на четири континенти

Репортер - 14.05.2016

Видео со надополнети места низ светот во кои изминатиов месец граѓанитe изразија поддршка за Шарената ...

(ВИДЕО) Демонстрантите со чатал го обоија и Собранието

Репортер - 14.05.2016

Демонстрантите со чатал од кој фрлаа бои го обоија и Собранието со боите на Шарената ...

Демонстрантите ја бојадисаа оградата кај „Холидеј Ин“ (ФОТО)

Стандард - 14.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ ја бојадисаа оградата на мостот кај „Холидеј ин“. Претходно, фрлаа со балони со боја врз зградата на Собранието на денешните протести. „Ма какво распуштање нема опуштање“, напишаа демонстрантите од „Шарена ...

(ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА) Боите на револуцијата „во пламен“ – демонстрантите се движат кон Владата

Репортер - 14.05.2016

Демонстрантите се свижат кон Владата. Под мостот запалени факели. Демонстрантите запалија бакли #Протестирам #ШаренатаРеволуција pic.twitter.com/peJ0RBNcM0 — META.mk (@meta_agency) May 14, ...

„Ние ве плаќаме, нас ќе не слушате“ – Шарената револуција денеска пред Собрание

Репортер - 14.05.2016

„Шарената револуција“ денеска ќе протестира пред Собрание за да ги потсетат пратениците дека треба ги слушаат граѓаните, а не партиските лидери. -Државната изборна комисија констатираше дека нема услови за фер избори.

Лавот на „Гоце Делчев“ во боите на „Шарена револуција“ (ФОТО)

Стандард - 14.05.2016

И еден од лавовите на мостот „Гоце Делчев“ беше бојадисан од демострантите на „Шарена револуција на вечерашните протести. Претходно, демонстрантите од „Шарената револуција“ ја бојадисаа оградата на мостот кај „Холидеј ин“ и фрлаа со балони со боја ...

Кичевчани се „заразија“ од Шарената револуција (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 14.05.2016

Денеска со почеток во 14 часот Шарената револиција го „зарази“ Кичево. Кичевци денеска во боите на револуцијата. Од ден во ден постојано се зголемува бројот на граѓани кои и се придружуваат на ...

Шарената револуција напиша: „Владо мори душманке“

Нова ТВ - 14.05.2016

Последната дестинација на Шарената револуција беше Владата, каде што штотуку заврши протестот. Демонстрантите на булеварот напишаа „Владо мори душманке“. Преходно, неколку балони со боја завршија во зградата на Собранието, кое беше првата станица на ...

Боја врз кафулето Излет

Стандард - 14.05.2016

Сопственикот на кафулето Излет, Огнен Узуновски, на својот Фејсбук профил објави фотографија од влезната врата на објектот на која утрово имало боја, фрлена во текот на ноќта. Бојата најверојатно е притисок и одмазда кон сопственикот поради неговото ...

Шарената револуција го обои Собранието

Р.С.Европа - 14.05.2016

Демонстрантите со чатал од кој фрлаа бои го обоија и Собранието со боите на Шарената револуција. Пред Собранието преку транспаренти тие побараа негово заседавање. Со транспарени на кои пишуваше „Собрание, собери се“ илјадници граѓани и вечерва ...

(ГАЛЕРИЈА) „Ќе има правда, ќе има мир“ – Кичево и денеска на протест

Репортер - 14.05.2016

Улиците на Кичево и денеска во боите на Шарената ...

И Виница се вклучи во протестите

А1 On - 14.05.2016

Вчера за првпат се одржа протест во рамки на Шарената револуција во Виница. „Нема правда нема мир“, „Стоп за аболицијата“, „Сакаме фер и демократски избори“, „Протестирам за да не емигрирам“ беа дел од паролите кои вчера се појавија на протестот ...

Собранието на мета на „Шарената револуција“ (ВИДЕО/ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 14.05.2016

Неколку станици за бојадисување имаа денеска демонстрантите од „Шарената револуција“ кои го завршија протестот пред Владата каде на булеварот напишаа: „Владо мори душманке“. Преходно, балони со боја завршија врз зградата на Собранието, а по втор пат ...

(ВИДЕО) Повторно испрскан со боја мостот „Слобода“

А1 On - 14.05.2016

Учесниците во „Шарената револуција“ со пушки полни со боја повторно прскаа во оградата на мостот “Слобода“, но од другата страна која не беше бојадисана претходните денови. Демонстрантите порачуваат дека ќе продлжат да ги бојадисуваат сите прескапо ...

„Владо, мори, душманке“ Од денешните протести

МКД - 14.05.2016

Демонстрантите предводени од „Протестирам“ денеска го обоија и Собранието, извикувајќи „Мафија на робија“ и „Затвор не ти бега, Никола“. На полицајците им порачаа „Вие ќе го апсите“. Со запалени факели тргнаа кон Владата, а на улицата крај владината ...

(ФОТО) И Виница се вклучи во протестите

Репортер - 14.05.2016

Вчера за првпат се одржа протест во рамки на Шарената револуција во Виница. „Нема правда нема мир“, „Стоп за аболицијата“, „Сакаме фер и демократски избори“, „Протестирам за да не емигрирам“ беа дел од паролите кои вчера се појавија на протестот ...

Притисок кон газдата на „Излет“ кој протестира со Шарената револуција

А1 On - 14.05.2016

Сопственикот на кафулето Излет, Огнен Узуновски, на својот Фејсбук профил објави фотографија од влезната врата на објектот на која утрово имало боја, фрлена во текот на ноќта. Бојата најверојатно е притисок и одмазда кон сопственикот поради неговото ...

(ФОТО) Само затоа што протестира му вршат притисок – Офарбано кафулето Излет на Узуновски

Репортер - 14.05.2016

Сопственикот на кафулето Излет, Огнен Узуновски, на својот Фејсбук профил објави фотографија од влезната врата на објектот на која утрово имало боја, фрлена во текот на ноќта. Бојата најверојатно е притисок и одмазда кон сопственикот поради неговото ...

(ВИДЕО) „Шарената револуција“ со поддршка на четири континенти

Либертас - 14.05.2016

Видео со надополнети места низ светот во кои изминатиов месец граѓанитe изразија поддршка за Шарената ...

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Боја и за министерството за економија и Агенцијата за вработување

еМагазин - 14.05.2016

Дел од учесниците на протестот во скопје, организиран од граѓанската инцијатива „Протестирам“, фрлија боја врз зградата на Министерството за економија и зградата на Агенцијата за вработување.

МЕГАГАЛЕРИЈА + ВИДЕО: Шарената револуција со катапулт го обои Собранието и напиша огромно „Владо, мори душманке“ пред ...

Либертас - 14.05.2016

И денеска се протестираше низ Скопје и во други градови во Македонија. На денешните протести граѓаните на Скопје го изразија својот револт пред Собранието за да ги потсетат пратениците дека треба ги слушаат граѓаните, а не партиските лидери.

Шарена револуција и ГДОМ истовремено ги „освојуваат“ улиците во Штип

Канал 77 - 14.05.2016

„Младите за Македонија“ и „Одбрана на Македонија“ – ова беа транспарентите зад кои маршираа политичките неистомисленици вчера во Штип. Едните протестираа како дел од граѓанската Шарена револуција, а други контрапротестираа како поддржувачи на ГДОМ.

ГАЛЕРИЈА: „Ќе има правда, ќе има мир“ – Кичево и денеска на протест

Либертас - 14.05.2016

Улиците на Кичево и денеска во боите на Шарената ...

ФОТО: Притисок кон газдата кој Протестира – во текот на ноќта фрлана боја на кафулето Излет

Либертас - 14.05.2016

Сопственикот на кафулето Излет, Огнен Узуновски, на својот Фејсбук профил објави фотографија од влезната врата на објектот на која утрово имало боја, фрлена во текот на ноќта. Бојата најверојатно е притисок и одмазда кон сопственикот поради неговото ...

ФОТО: Шарената револуција денес ќе го „поздрави“ Собранието

Фактор - 14.05.2016

Почнаа денешните протести на Шрената револуција. Во фокусот денеска е Собранието кои брзите прсти на пратениците послушници го изигнорираа фактот дека нема услови за фер и кредибилни избори и го распуштија.

(ВИДЕО) Бојадисано и македонското Собрание

Локално - 14.05.2016

Шарената револуција“ денеска протестираше пред Собрание за, како што велат организаторите, да ги потсетат пратениците дека треба ги слушаат граѓаните, а не партиските лидери. Сепак по неколку минитни протести и И собранието доби боја И Собранието ...

Притисок кон газдата на „Излет“ кој протестира со Шарената револуција

Локално - 14.05.2016

Сопственикот на кафулето Излет, Огнен Узуновски, на својот Фејсбук профил објави фотографија од влезната врата на објектот на која утрово имало боја, фрлена во текот на ноќта. Бојата најверојатно е притисок и одмазда кон сопственикот поради неговото ...

И Виница се вклучи во протестите

Локално - 14.05.2016

Вчера за првпат се одржа протест во рамки на Шарената револуција во Виница. „Нема правда нема мир“, „Стоп за аболицијата“, „Сакаме фер и демократски избори“, „Протестирам за да не емигрирам“ беа дел од паролите кои вчера се појавија на протестот ...

„Владо мори душманке“ испишаа демонстрантите пред Влада

Фактор - 14.05.2016

Демонстрантите од шарената револуција стигнаа на последната рута – пред Владата. Протестот заврши токму таму, а протестантите на булеварот испишаа „Владо мори душманке“. Претходно толпата се движеше покрај МНР а прва дестинација беше Собранието.

Богоев: Државата не ви е приватна сопственост, Шарената Револуција победува!

Локално - 14.05.2016

Одвојување на партија од држава!?!?!? ‪#‎ШаренатаРеволуција‬ бои окупирани, државни институции и бесмислени, прескапи споменици платени од наши пари, а тие “враќаат”, мило за драго на штабови на опозицијата, на седишта на невладини и на приватни ...

Демонстрантите со катапулт го обоија и Собранието

Бриф - 14.05.2016

Демонстрантите пристигнаа пред МНР, откако претходно повторно го обоија Собранието во боите на Шарената револуција со рачен катапулт. Таму на озвучување се пуштат снимките од прислушуваните материјали кои се однесуваат на изборни нерегуларности.

(ВИДЕО) „Собери се Собрание“: Од СЈО до Собрание-порака на шарената револуција

Фактор - 14.05.2016

Во тек се протестите на Шарената револуција кои веќе еден месец се одвиваат на улиците во главниот град и ширум земјава. Денеска како што споменавме акцентот на протестот е ставен на Собранието.

Притисок кон газдата кој Протестира – во текот на ноќта фрлана боја на кафулето Излет

Бриф - 14.05.2016

Сопственикот на кафулето „Излет“, Огнен Узуновски, на својот Фејсбук профил објави фотографија од влезната врата на објектот на која утрово имало боја, фрлена во текот на ноќта. Бојата најверојатно е притисок и одмазда кон сопственикот поради ...

"Собрание, собери се" - Денешната порака на Шарената револуција

Точка - 14.05.2016

Денешниот протест на шарената револуција започна во 18 часот со транспарентот "Собрание собери се", но и со познатите извици "Нема правда нема мир". Вообичаено, протестите започнаа од пред седиштето на СЈО.

Шарената револуција во Битола

Тера - 14.05.2016

Протестот започна на плоштадот Магнолија, продолжи пред Основниот суд кој беше обоен од страна на демонстраните, а заврши пред општинската ...

(ВИДЕО) Демонстрантите со катапулт го обоија и Собранието

Либертас - 14.05.2016

Демонстрантите со катапулт од кој фрлаа бои го обоија и Собранието со боите на Шарената ...

Собрание собери се! мото на денешната Шарена револуција во Скопје и Македонија

Локално - 14.05.2016

Шарената револуција“ денеска протестира пред Собрание за, како што велат организаторите, да ги потсетат пратениците дека треба ги слушаат граѓаните, а не партиските лидери. „Државната изборна комисија констатираше дека нема услови за фер избори.

(ВИДЕО) Боја кон Собранието, протестантите одат кон МНР

Фактор - 14.05.2016

Во боите на шарената револуција се најде и Собранието. „Ма какво распуштање нема опуштање“, напишаа демонстрантите од „Шарена револуција“ пред Собранието. „Загрејте столчињата“, „Ние ве плаќаме, нас ќе не слушате“, се дел од транспарентите на ...

„Младите си отидоа, партијата се вработи“ порачаа демонстрантите

Локално - 14.05.2016

„Шарената револуција“ на денешниот протест посветен против „продавањето“ на работниците за минимални плати, ги обоија објектите на Агенцијата за вработување (АВРМ) и Министерството за економија и порачаа „Младите си отидоа, партијата се вработи“ и ...

„Транзицијата ја осиромаши Македонија, а оваа власт ја дозакопа!”

Фокус - 13.05.2016

Со боја врз Министерството за економија и Агенцијата за вработување заврши вечерашниот протест на Шарената револуција. Со боја врз Министерството за економија и Агенцијата за вработување заврши вечерашниот протест на Шарената револуција.

Шарено и Министерството за економија, протестот заврши

Сакам да кажам - 13.05.2016

Антивладините демонстранти ја обоија шарено и зградата на Министерстовто за економија. На влезот на Министерството, пред кордонот полицајци напишаа „Шарена револуција“. Тука организаторите имаа говори за вработувањата, за напуштањето на земјата, за ...

Шарената револуција во Штип во знакот на младите

24 Вести - 13.05.2016

Шарената револуција протестот во Штип го започнаа пред зградата на Основниот Суд, маршираа низ низ централното градско подрачје и се упатија кон паркот во населбата Осми ноември. Таму пред насобраната маса се обратија неколкумина граѓански активисти ...

Контрапротест во Штип

24 Вести - 13.05.2016

Паралелно со протестот на Шарената револуција, во Штип се одржа и ...

„Шарената револуција“ во Крушево и Прилеп

ТВ21 - 13.05.2016

Шарената револуција на протест и во Крушево. Тие бараат Ѓорге Иванов да ја укине срамната аболиција за политичарите, но велат треба и сите кои крадеа и пљачкаа сите изминати десет години да одговараат.

Шарена револуција: Сакаме високи плати а не високи споменици

Телма - 13.05.2016

Во Скопје демонстрантите вечерва се обединети под мотото Сакаме повисоки плати, не повисоки споменици. Боја беше фрлена врз агенцијата за вработување и министерството за економија. Се протестираше, како што наведува иницијативата Протестирам, против ...

Четирите ѕида не го „убиваат“ духот на Борјан

Deutsche Welle - 13.05.2016

Дојче веле во домот на Ефтимови. Битката за правда е посилна од домашниот притвор на младиот студент, кој само сака да живее во држава каде законот е еднаков за сите! Вербата во право и правда го мотивираа да студира на Правен факултет, битката за ...

Шарена револуција - Еден месец на улица

24 Вести - 13.05.2016

Еден месец од таканаречената шарена револуција, со што протестите станаа едни од најдолгите во современата историја на Македонија. Со скандирањата „Нема правда- нема мир“ секој ден започнува маршот од пред Специјалното јавно обвинителство, во знак ...

Шарената револуција против социјалната неправда

Телма - 13.05.2016

Вечерва повторно се протестира. Во Скопје демонстрантите вечерва се обединети под мотото Сакаме повисоки плати, не повисоки споменици. Се протестира, како што наведува иницијативата Протестирам, против социјалната неправда и лошите политики за ...

ФОТО: Обоена зградата на Агенцијата за вработување

Фокус - 13.05.2016

Демонстрантите вечерва протестираат против социјалната неправда и лошите политики за вработување. Демонстрантите од пред канцелариите на СЈО се упатија кон зградата на Агенцијата за вработување.

Шарените ја обоија и Агенцијата за вработување

Сакам да кажам - 13.05.2016

Со балони и пушки демонстантите од Шарената револуција ја бојат фасадата на Агенцијата за вработување. Се скандира „Слобода“, „Нема правда нема мир“ и „Лопови“. Шарената револуција денес ја предводат демонстранти со транспарент „Младите си отидоа, ...

(ВИДЕО) И Свети Николе со протест се приклучи на Шарената револуција

Репортер - 13.05.2016

Од вечерва и Свети Николе со протест се приклучи на Шарената револуција, која еден месец се случува на улиците низ повеќе македонски ...

„Шарената револуција“ со фокус на социјалната неправда

Нова ТВ - 13.05.2016

Колона на демонстранти, учесници на „Шарената револуција“ штотуку го започнаа маршот низ скопските улици со фокус на социјалната неправда, јавува репортеката на НОВА. Носечкиот транспарент на протестот денеска гласи „Младите си отидоа, партијата се ...

Шарената револуција тргна кон АВРМ – Младите си отидоа, партијата се вработи

Радио МОФ - 13.05.2016

„Младите си отидоа партијата се вработи“, пишува на платното кое денеска го носат низ Скопје демонстрантите од Протестирам. Денеска мета на демонстрантите е Агенцијата за вработување – АВРМ.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Тргна протестниот марш на Шарена револуција, оди кон Агенцијата за вработување

Репортер - 13.05.2016

Од пред СЈО тргна уште еден протестен марш на Шарена револуција, а денешната цел е Агенцијата за вработување. Тргна протестниот марш на #ШаренаРеволуција #протестирам pic.twitter.com/hcsk6t0c2b — META.mk (@meta_agency) May 13, 2016 Follow META.mk ...

ВИДЕО: Обоена Агенцијата за вработување

А1 On - 13.05.2016

Извикувајќи „Боја!“ демонстрантите ја обоија и зградата на Агенцијата за вработување. И овој пат на ѕидот напишаа ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција во Радовиш, боја за Груевски и Иванов

Репортер - 13.05.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете како помина вечерашниот протест на Шарената револуција во Радовиш, кој заврши со боја за Груевски и Иванов. ...

Шарена револуција: Демонстрантите со боја пишуваа по зградата на Агенцијата за вработување (ФОТО)

Стандард - 13.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ на денешните протести со тема социјална неправда, ја бојадисаа Агнцијата за вработување. Демонстрантите кои носеа маски, пластични пиштоли со боја пишуваа по зградата на Агенцијата.

ГАЛЕРИЈА: Битола и вечерва на масовен протест на Шарената револуција

Репортер - 13.05.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете како помина вечерашниот масовен протест на Шарената револуција во Битола. ...

Шарена револуција за социјална правда, обоени АВРМ и Министерството за економија

Радио МОФ - 13.05.2016

Со боење на Агенцијата за вработување на РМ и Министерството за економија, демонстрантите од Протестирам и Шарената револуција денеска го искажаа револтот од лошите политики за вработување, но и поради недостигот на социјална правда.

ГАЛЕРИЈА: Од денеска и Крушево се приклучи на Шарената револуција

Репортер - 13.05.2016

Погледнете како помина првиот протест на Шарената револуција во Крушево. Фото – ...

(ФОТО) Обоена Агенцијата за вработување

Репортер - 13.05.2016

Извикувајќи „Боја!“ демонстрантите ја обоија и зградата на Агенцијата за вработување. И овој пат на ѕидот напишаа ...

Шарена револуција на платно од 35 метри во Струмица (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 13.05.2016

Шарената револуција денеска во Струмица имаше протест 19-ти по ред. Струмичани во знак на 19-тите протести спружија платно долго 35 метри на кое пишуваше „Шарена ...

(ФОТО) Крушево на протест: Или Груевски или Македонија

А1 On - 13.05.2016

Шарената револуција на протест и во Крушево. Тие бараат Ѓорге Иванов да ја укине срамната аболиција за политичарите, но велат треба и сите кои крадеа и пљачкаа сите изминати десет години да одговараат.

Шарена револуција и во Штип (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 13.05.2016

Протести на Шарена Револуција и денеска во Штип. Штипјани протестот го започнаа пред Основниот Суд, за со марш низ централното градско подрачје да се упатат кон паркот во населбата Осми ноември.

(ФОТО) Крушево на протест: Или Груевски или Македонија

Репортер - 13.05.2016

Шарената револуција на протест и во Крушево. Тие бараат Ѓорге Иванов да ја укине срамната аболиција за политичарите, но велат треба и сите кои крадеа и пљачкаа сите изминати десет години да одговараат.

Крушевчани на протест: „Или Груевски или Македонија“ (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 13.05.2016

„Или Груевски или Македонија“, „Мафија на робија“, „Нема правда, нема мир“ беа паролите со кои Крушевчани го изразија револтот против власта. Тие бараат Ѓорге Иванов да ја укине срамната аболиција за политичарите, но велат треба и сите кои крадеа и ...

19-ти протест во Струмица: 35 метри долго платно на кое пишуваше „Шарена револуција“

Репортер - 13.05.2016

Денешниот 19-ти протест во Струмица беше обележан со платно во должина од 35 метри на кое пишуваше „Шарена ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција го обои и Министерството за економија

Репортер - 13.05.2016

Откако претходно ја обои Агенцијата за вработување, пред малку Шарената револуција го обои и Министерството за економија. Граѓаните се движат кон министерство за економија #протестирам pic.twitter.com/jVT1Nlw2ew — META.mk (@meta_agency) May 13, 2016 ...

Шарената револуција побара социјална правда

Р.С.Европа - 13.05.2016

Со извиците „боја, боја“ демонстрантите од т.н. Шарена револуција попладнево стигнаа пред Агенцијата за вработување која како и другите владини институции деновиве, беше бојадисана. Потоа неколкуте илјади граѓани се упатија кон Министерството за ...

ГАЛЕРИЈА: Уште еден протест на Шарената револуција во Штип

Репортер - 13.05.2016

Предводници на денешниот марш од Шарена Револуција во Штип беа младите. Штипјани протестот го започнаа пред Основниот Суд, за со марш низ централното градско подрачје да се упатат кон паркот во населбата Осми ноември.

(ФОТО) Шарената револуција удри и по СДСМ – Офарбан еден од нивните штабови

Репортер - 13.05.2016

Низ социјалните мрежи се појави фотка на која се гледа како е фрлена боја врз еден од штабовите на опизициската партија СДСМ. Засега не е познато дали е ова дело на Шарената револуција, или пак дело на хулигани кои имаат некакви други ...

ГАЛЕРИЈА: Масовен протест на Шарената револуција во Прилеп

Репортер - 13.05.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете го вечерашниот масовен протест на Шарената револуција во Прилеп. Фото – ...

(ФОТО) Протест на Шарената револуција во Ресен

Репортер - 13.05.2016

Вечерва и Ресен протестираше во боите на Шарената револуција. ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција во Делчево

Репортер - 13.05.2016

Вечерва и во Делчево се одржа Протест на Шарената револуција. Погледнете како изгледаше. Фото – ...

„Шарената револуција“ денеска ќе протестира за правда, еднаквост и за слобода

Локално - 13.05.2016

Денеска, во 18 часот, „Шарената револуција“ ќе протестира против социјалната неправда и лошите политики за вработување. „Протестирам против социјалната неправда и лошите политики за вработување.

ГАЛЕРИЈА: 15-ти протест на Шарената револуција во Велес

Либертас - 13.05.2016

Вечерва на улиците на Велес се одржа 15-ти протест на Шарената револуција. Протестите започнаа по одлуката на Иванов за аболиција на ...

ОК на ВМРО-ДПМНЕ: Локалната политика не е шарен авантуризам

Кумановски м. - 13.05.2016

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денес на улицата „Народна револуција“ одржа прес конференција на која упатија директни критики до градоначалникот Зоран Дамјановски, како и претседателот на Советот на Општина Куманово Максим Димитриевски дека, како ...

Еден месец од почетокот на „Шарената револуција”: Вечерва нејзиниот фокус е на социјалната неправда

Точка - 13.05.2016

Помина еден месец откако започнаа протестите организирани од страна на граѓанската иницијатива „Протестирам“, со што станаа едни од најдолгите протести во современа Македонија. И вечерва, традиционално во 18 часот пред канцелариите на Специјалното ...

ВМРО-ДПМНЕ: Жителите на “Народна револуција“ бараат тротоар

Kumanovo News - 13.05.2016

Од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Куманово, денеска ја обвинија локалната самоуправа дека наместо да се грижи за локалните и комунални проблеми, организира шарена револуција во градот. Како пример ја посочија улицата „Народна револуција“, каде ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција во Делчево

Либертас - 13.05.2016

Вечерва и во Делчево се одржа Протест на Шарената револуција. Погледнете како изгледаше. Фото – ...

ВИДЕО: И Свети Николе со протест се приклучи на Шарената револуција

Либертас - 13.05.2016

Од вечерва и Свети Николе со протест се приклучи на Шарената револуција, која еден месец се случува на улиците низ повеќе македонски ...

„Народна револуција“ ќе добие тротоар на есен

Kumanovo News - 13.05.2016

Улицата „Народна Револуција“, ќе добие тротоар на есен при спроведување на втората фаза од проектот за изградба и реконструкција на патната инфраструктура во градот. Ова го најави градоначалникот Зоран Дамјановски, по обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција во Радовиш, боја за Груевски и Иванов

Либертас - 13.05.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете како помина вечерашниот протест на Шарената револуција во Радовиш, кој заврши со боја за Груевски и ...

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Боја и за Пазарен инспекторат

еМагазин - 13.05.2016

Дел од учесниците на протестот организиран од граѓанската инцијатива, „Протестирам“ фрлија боја врз зградата на Пазарен инспекторат. Претходните денови боја добија Владата, Министерството за култура, Порта Македонија, Воинот на коњ, Агенцијата за ...

ГАЛЕРИЈА: Масовен протест на Шарената револуција во Прилеп

Либертас - 13.05.2016

Ви пренесуваме фотографии од вечерашниот масовен протест на Шарената револуција во Прилеп Фото – ...

„Шарената револуција“ вечерва ќе бара повисоки плати, а не повисоки споменици

Фактор - 13.05.2016

Секој вработен има право на соодветна заработувачка, порачуваат од Шарената револуција. Токму затоа вечерашните протести ќе бидат во фокусот на поголемите плати, наспроти високите споменици кои никнаа во рамки на проектот Скопје 2014.

ФОТО+ВИДЕО:„Шарената револуција“ ја обои АВРМ

Фактор - 13.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ ја обоија Агенцијата за вработување. Револтирани се од малите плати во државата , од злоупотребата на работникот посебно во текстилните и чевларските фабрики. Вечерва граѓаните бараат повисоки плати.

ГАЛЕРИЈА: Битола и вечерва на масовен протест на Шарената револуција

Либертас - 13.05.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете како помина вечерашниот масовен протест на Шарената револуција во ...

ГАЛЕРИЈА: Од денеска и Крушево се приклучи на Шарената револуција

Либертас - 13.05.2016

Погледнете како помина првиот протест на Шарената револуција во Крушево. Фото – ...

Денес за прв пат во Крушево се одржа протест на шарената револуција

Пулс24 - 13.05.2016

Денес за прв пат во Крушево се одржа протест на шарената револуција и во центарот на градот, на градскиот плоштад, пред црквата свети Никола се вееше албанското знаме. Во говорот на еден од членовите војводата Питу Гули беше наречен албанец, ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција ја обои и Агенцијата за вработување

Либертас - 13.05.2016

На денешниот протест на Шарената револуција беше обоена и Агенцијата за вработување. Фото и видео – ...

(ВИДЕО) #Протестирам ги обоија Агенција за вработување и Министерството за економија

Локално - 13.05.2016

#Протестирам ја обоија Агенција за вработување. Книшка, плата, клати врата, испишаа припадниците на #ШаренаРеволуција Ја обоија Агенција за вработување #протестирам pic.twitter.com/1rprJtcRMm — META.mk (@meta_agency) May 13, 2016 Откако ја офарбаа ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција го обои и Министерството за економија

Либертас - 13.05.2016

Откако претходно ја обои Агенцијата за вработување, пред малку Шарената револуција го обои и Министерството за економија. Фото и видео – ...

ГАЛЕРИЈА: Уште еден протест на Шарената револуција во Штип

Либертас - 13.05.2016

Предводници на денешниот марш од Шарена Револуција во Штип беа младите. Штипјани протестот го започнаа пред Основниот Суд, за со марш низ централното градско подрачје да се упатат кон паркот во населбата Осми ноември.

19-ти протест во Струмица: 35 метри долго платно на кое пишуваше „Шарена револуција“

Либертас - 13.05.2016

Денешниот 19-ти протест во Струмица беше обележан со платно во должина од 35 метри на кое пишуваше „Шарена ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Тргна протестниот марш на Шарена револуција, оди кон Агенцијата за вработување

Либертас - 13.05.2016

Од пред СЈО тргна уште еден протестен марш на Шарена револуција, а денешната цел е Агенцијата за вработување. Фото и видео – ...

Протести: ” Младите си отидоа, партијата се вработи!!!”

Локално - 13.05.2016

Еден месец од таканаречената шарена револуција, со што протестите станаа едни од најдолгите во современата историја на Македонија. Деенеска исто така протестот започна пред СЈО, а пораката е ” Младите си отидоа, партијата се вработи!!!” Откако се ...

Поддршка на шарената револуција во Брисел

24 Вести - 12.05.2016

Шарената револуција поддршка добива и во повеќе европски градови. Пред почетокот на состанокот на советот на министри за надворешни работи на ЕУ подржувачи на шарената револуција, заедно со екс амбасадорот на ЕУ во Македонија Ерван Фуере изразија ...

Се чистат спомениците од “Скопје 2014”

24 Вести - 12.05.2016

Печатите од граѓанскиот револт на шарената револуција кои завршија на спомениците од проектот Скопје 2014 и денеска беа чистени со сапун и детергенти од неколку жени кои за себе велат дека се загрижени граѓанки кои сакаат чист град и споменици.

Нова маршута на Шарената револуција: Пазарна инспекција, па зградата на Груевски

Фокус - 12.05.2016

Главниот транспарент кој ќе оди на чело на колоната денеска е „Не ви се плашиме“ како одговор на сите притисоци и закани до поддржувачи на Шарената револуција. Од 18 часот граѓани се собираат пред Специјалното обвинителство.

Шарената револуција тргна кон Пазарниот инспекторат

Сакам да кажам - 12.05.2016

Повторно шарени чадори во Шарената револуција. Дождот не ги сопре скопјани и вечерва да излезат на протест. Со транспаренти „Извршители наместо инвеститори“ и „Не ви се плашиме“ антвладините демонстранти тргнаа кон Пазарниот инспекторат.

Протести против притисоците и инспекциите

24 Вести - 12.05.2016

Шарената револуција го обои државниот пазарен инспекторат. Во фокусот на протестот вечерва беше користењето инспектори, извршители и други државни мерки како начин за справување со неистомисленици.

(ФОТО) Боја и за портретот на Груевски

Фокус - 12.05.2016

На улицата каде се стационираа демонстрантите поставија портрет од Никола Груевски на кој пишување „Мафија“. Откако вчера Шарената револуција ја посети претседателската резиденција (барем најблиску до каде беше отворен патот), денеска стигна и пред ...

Шарената револуција протестираше против пазарната инспекција

Телма - 12.05.2016

Доста е од партизирани инспекциски контроли,доста е од заплашување на народот со парични казни и од нарачани списоци од партиските седишта за затворање на објектите .Пазарната инспекција е симбол на корумпираната и партизирана власт порачаа на ...

Шарената револуција во Брисел: Дали во ЕУ аболирате криминалци?

Фокус - 12.05.2016

Поддржувачи на Шарената револуција денеска пред почетокот на состанокот на Советот на Министри за надворешни работи на ЕУ го изразија својот револт и искажаа поддршка за граѓанските протести во Македонија.

„Шарената револуција“ пред зградата на Груевски: Се пееше „Шутка не ти бега Никола“

Стандард - 12.05.2016

Откако ја избои зградата на Пазарна инспекција, Шарената револуција стигна пред зградата каде живее претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски. Демонстрантите се појавија со запалени факели и со транспарент со пораката „Не ви се ...

(ФОТО) „Обоен“ и Груевски

Репортер - 12.05.2016

Демонстрантите вечерва ја обоија и фотографијата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, која беше поставена на улицата Бихаќка, по ново Павел Шатев. Под неговата фотографија пишуваше „Мафија“.

Шарената револуција против државниот арач

Р.С.Европа - 12.05.2016

Демонстрантите поставија „споменик“ на поранешниот премиер, а потоа го обоија. Претходно ја обоија и зградата на Пазарната инспекција. Денеска во фокусот беше, како што велат, арачот што го зема државата. Тие протестираат веќе еден месец.

ГАЛЕРИЈА: Струмица и вечерва масовно на протест од Шарената револуција

Репортер - 12.05.2016

Струмица и вечерва се приклучи со протест на Шарената револуција ...

„Шарена револуција“ и во Брисел (ФОТО)

Стандард - 12.05.2016

Денеска во Брисел пред почетокот на состанокот на Советот на Министри за надворешни работи на ЕУ, граѓани заедно со Ерван Фуере по вторпат изразија поддршка за ‪#‎ШаренаРеволцуија‬ и барањата на ...

Еден месец „Шарена револуција“ – стоп за инспекциите и заплашувањата

Нова ТВ - 12.05.2016

Циклусот еден месец „Шарена револуција“ денеска беше одбележан во знак на поддршка кон индивидуалните бизнисмени кои се под притисок од власта поради нивниот отпор на политиките. Впрочем затоа и беше обоена во разни бои зградата на Пазарната ...

Шарената револуција против „државниот арач“

Макфакс - 12.05.2016

Точно еден месец откако демонстрантите од граѓанското движење Протестирам ги започнаа своите протестни поворки по улиците поради одлуката на шефот на државата Ѓорге Иванов да ги стопира процесите против политичари, функционери и нивни соработници ...

Еден месец „Шарена револуција“, арачот на државата мора да запре (ВИДЕО/ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 12.05.2016

Граѓаните на Скопје денеска протестираа против арачот што го зема државата, против високите казни, даноци, што е еден до начините за заплашување на народот. Поворката започна стандардно од СЈО и првата станица беше Државниот пазарен инспекторат во ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција и во Радовиш – „гласно против режимот“

Репортер - 12.05.2016

Вечерва и Радовиш се приклучи на протестите на Шарената револуција. Погледнете фотографии од протестот. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА: Велес по четиринаесетти пат дел од Шарената револуција

Репортер - 12.05.2016

Велес и вечерва со протест се приклучи на Шарената револуција по четиринаесетти ...

ГАЛЕРИЈА: Валандово по втор пат се приклучи на Шарената револуција: Game over братучед

Репортер - 12.05.2016

Валандово вечерва по втор пат се приклучи на Шарената револуција. Во продолжение пораката од демонстрантите објавена на Фејсбук, како и фотографии од протестот. Валандово е на нозе! Народ се буди, Слобода се раѓа! Груевски ти доаѓа крајот, Шутка не ...

ФОТО: Прилеп под чадори протестираше, Шарената револуција ги боеше Груевски, Јанакиески, Ристески, Иванов

Репортер - 12.05.2016

И вечерва Прилеп се приклучи на протестите на Шарената револуција, и покрај врнежливото време. Демонстрантите ги обоија портретите на Груевски, Јанакиески, Ристески, Иванов… Фото – ...

(ФОТО) Шарената револуција под чадори маршира кон Пазарна инспекција

Репортер - 12.05.2016

И покрај дождот, демонстрантите на Шарената револуција се на протестен марш по скопските улици. Тие под чадори маршираат кон Пазарна ...

„Протестирам не ја признава аболицијата!“ Од денешните протести

МКД - 12.05.2016

Поддржувачите на „Шарената револиција“ денеска маршираа од СЈО скоро до резиденцијата на претседателот Ѓорге Иванов на скопско Водно, каде беа дочекани од кордон полиција. Таму се слушаа дел од „бомбите“, се држеа говори, а повторно со балони со ...

Viva La Шарена револуција!

Окно - 12.05.2016

Драги наши и никогаш непрежалени криминалци со фашизоидни нагони, свесни ли сте колку добрини ни направивте последниве неколку години? Нѐ обединивте, нѐ направивте посилни, нѐ научивте да маваме со јајца и патлиџани, да скандираме гласно, да ...

Шарената револуција не признава фикус аболиција

Окно - 12.05.2016

И синоќа, на 11.05.16., Шарената револуција излезе на масовни протести во повеќе градови ширум Македонија. Најмасовниот протест беше во Скопје, каде демонстрантите се обидоа да стигнат пред резиденцијата на претседателот Иванов на Водно, но беа ...

Лазо Плавевски: предлог-знаме за шарената револуција

Окно - 12.05.2016

На Шарената револуција ѝ се приклучија и ја поддржаа, меѓу останатите, и голем број македонски уметници. На Окно веќе претставивме некои од нивните дела. Подолу можете да го погледнете предлог-знамето за Шарената револуција на македонскиот ...

Шарената револуција протестираше пред советот на ЕУ во Брисел

А1 On - 12.05.2016

Пред почетокот на состанокот на Советот на Министри за надворешни работи на ЕУ, подржувачи на Шарената револуција, заедно со екс амбасадорот на ЕУ во Македонија Ерван Фуере изразија поддршка за граѓанските протести во Македонија и барањата за ...

(ГАЛЕРИЈА): Шарената револуција на гости пред домот на Груевски со запалени факели

Репортер - 12.05.2016

Откако ја избои зградата на Пазарна инспекција, Шарената револуција стигна пред зградата каде живее претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Демонстрантите се појавија со запалени факели и со транспарент со пораката „Не ви се плашиме!“.

Шарената револуција денеска ќе го посети Груевски (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 12.05.2016

На зборното место во Скопје, пред зградата на Специјалното јавно обвинителство, се собираат демонстрантите кои денеска ќе учествуваат на протестот со кој бараат да се повлече одлуката за аболиција на Ѓорге Иванов и да се одложат изборите од 5 јуни.

Шарена револуција: Блокирана улицата пред зградата на Груевски

Нова ТВ - 12.05.2016

Шарените револуционери немаа пристап до зградата на екс-премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, но револтот го изразија преку боење на неговиот портрет. Претходно, зградата на Пазарната инспекција е обоена во сите бои од шарените ...

Шарената револуција протестираше пред советот на ЕУ во Брисел

Репортер - 12.05.2016

Пред почетокот на состанокот на Советот на Министри за надворешни работи на ЕУ, подржувачи на Шарената револуција, заедно со екс амбасадорот на ЕУ во Македонија Ерван Фуере изразија поддршка за граѓанските протести во Македонија и барањата за ...

(ВИДЕО) Шутка не ти бега, Никола – Шарената револуција пее пред домот на Груевски

Репортер - 12.05.2016

Откако ја избои зградата на Пазарна инспекција, Шарената револуција стигна пред зградата каде живее претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Демонстрантите се појавија со запалени факели и со транспарент со пораката „Не ви се плашиме!“.

„Шарена револуција“ со порака „Не ви се плашиме“ се движи кон зградата на Груевски (ФОТО)

МКД - 12.05.2016

Зградата на бившиот премиер Никола Груевски уште рано попладнево е обезбедена од полиција, бидејќи токму таму е најавено да заврши денешниот марш на „Шарената револуција“, чии поддржувачи веќе цел месец протестираат по одлуката на претседателот ...

(ФОТО) Шарената револуција под чадори маршира кон Пазарна инспекција

А1 On - 12.05.2016

И покрај дождот, демонстрантите на Шарената револуција се на протестен марш по скопските улици. Тие под чадори маршираат кон Пазарна ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција го зафати и Брисел

Нова ТВ - 12.05.2016

ФОТО: Филип ПЕЧЕВСКИ Триесетина млади Македонци кои работат или студираат во Брисел денес на пладне и се придружија на Шарената револуција од плоштадот кој се наоѓа на неколку метри од Европската комисија и Советот на министрите на Европската унија.

Сивата зграда на Пазарната инспекција доби боја (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 12.05.2016

Шарената револуција денеска во 18 часот тргна од пред зградата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), мина покрај седиштето на Европската Унија, покрај Музејот на град Скопје и стаса пред зградата на Пазарната инспекција, која беше обоена.

(ВИДЕО) Шарената револуција ја обои зградата на Пазарна инспекција

А1 On - 12.05.2016

Уште една државна институција го доби печатот на Шарената револуција. Денеска демонстрантите ја обоија зградата на Државен пазарен инспекторат во Скопје. Демонстрантите го обоија објектот на Пазарната инспекција #протестирам #шаренареволуција ...

(ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО): Шарената револуција ја обои зградата на Пазарна инспекција

Репортер - 12.05.2016

Уште една државна институција го доби печатот на Шарената револуција. Денеска демонстрантите ја обоија зградата на Државен пазарен инспекторат во ...

Обоена зградата на Пазарна инспекција

Стандард - 12.05.2016

Шарената револуција денеска во 18 часот тргна од пред зградата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), мина покрај седиштето на Европската Унија, покрај Музејот на град Скопје. Беше обоена зградата на Пзарната инспекција.

Со розови факели стаса Шарената револуција на Бихаќка (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

+инфо - 12.05.2016

Шарената револуција со розови факели стаса на Бихаќка. Тука се пуштаат „бомби“ во кои се снимени разговори меѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески. Се извикува „Грујо, мафија“, „Шутка не ти бега Никола“, „Нема правда, нема мир“..

И Груевски настрада од раката на шарената револуција (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

+инфо - 12.05.2016

Демонстрантите вечерва ја обоија и фотографијата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, која беше поставена на улицата Бихаќка, по ново Павел Шатев. Под неговата фотографија пишуваше ...

Заврши протестот во Скопје (ВИДЕО)

+инфо - 12.05.2016

Заврши вечерашниот протест со Скопје на шарената револуција во чиј фокус беше Пазарната инспекција и боење на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. - Имате фирма. Доаѓа пазарна ве казнува. Ако немаш да платиш, доаѓа извршител.

ВИДЕО: „Обоен“ и Груевски

А1 On - 12.05.2016

Демонстрантите вечерва ја обоија и фотографијата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, која беше поставена на улицата Бихаќка, по ново Павел Шатев. Под неговата фотографија пишуваше „Мафија“.

„Шарена револуција“ ја обои Пазарна инспекција и ликот на Груевски (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.05.2016

Движењето „Протестирам“ и поддржувачите од СЈО, покрај ЕУ инфоцентар, Музејот на Град Скопје стигнаа до Пазарна инспекција, која беше обележана од боите на „Шарената револуција“. Демонстрантите потоа се упатија кон зградата на бившиот премиер Никола ...

ГАЛЕРИЈА: Валандово по втор пат се приклучи на Шарената револуција: Game over братучед

Либертас - 12.05.2016

Валандово вечерва по втор пат се приклучи на Шарената револуција. Во продолжение пораката од демонстрантите објавена на Фејсбук, како и фотографии од протестот. Валандово е на нозе! Народ се буди, Слобода се раѓа! Груевски ти доаѓа крајот, Шутка не ...

Мирка Велиновска: Федерализација на Македонија и договор за шарено име до 8 јули

Пулс24 - 12.05.2016

Европскиот ,,експерт“ Ван Хут кој сe` уште се мота во македонскиот простор, нe` извести дека во земјава ,,се во тек тајни преговори за кои било подобро граѓаните да не знаат“. Нема да го коментираме чудовишното разбирање на Белгиецов на ...

(ВИДЕО+ФОТО) Почна протестот во Скопје: Граѓаните прво кон Пазарна инспекција, а потоа кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 12.05.2016

Почна протестот во Скопје. Граѓаните прво маршираат кон Пазарната инспекција, а потоа кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ . На зборното место во Скопје, пред зградата на Специјалното јавно обвинителство, се собираа демонстрантите кои денеска ќе учествуваат ...

ГАЛЕРИЈА: Струмица и вечерва масовно на протест од Шарената револуција

Либертас - 12.05.2016

Струмица и вечерва се приклучи со протест на Шарената ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција во Штип пред седиштето на ЈП „Исар“ поради притисоците врз вработените

Либертас - 12.05.2016

Денеска штипјани протестираа пред седиштето на ЈП „Исар“ во знак на револт против притисоците на коишто в.д. директорот на ова претпријатие секојдневно ги изложува вработените коишто одбиваат да ги извршуваат неговите партиски уцени и наредби.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција под чадори маршира кон Пазарна инспекција

Либертас - 12.05.2016

И покрај дождот, демонстрантите на Шарената револуција се на протестен марш по скопските улици. Тие под чадори маршираат кон Пазарна инспекција. Фото – Твитер, видео – Радио ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција и во Радовиш – „гласно против режимот“

Либертас - 12.05.2016

Вечерва и Радовиш се приклучи на протестите на Шарената револуција. Погледнете фотографии од протестот. Фото – ...

Жените кои денес ја чистеа Триумфалната порта порачаа: „Тие нека бојат, ние ќе чистиме”

Точка - 12.05.2016

Денес неколку жени со средства за чистење се обидоа да ја исчистат Триумфалната порта која претходно беше обоена од демонстрантите од Шарената револуција. Тие велат дека спонтано се собрале да го исчистат делото на „изродите и соросоидите“ и дека ...

Viva La Шарена револуција!

Локално - 12.05.2016

Драги наши и никогаш непрежалени криминалци со фашизоидни нагони, свесни ли сте колку добрини ни направивте последниве неколку години? Нѐ обединивте, нѐ направивте посилни, нѐ научивте да маваме со јајца и патлиџани, да скандираме гласно, да ...

ГАЛЕРИЈА: Велес по четиринаесетти пат дел од Шарената револуција

Либертас - 12.05.2016

Велес и вечерва со протест се приклучи на Шарената револуција по четиринаесетти ...

МЕГАГАЛЕРИЈА; Шарената револуција му дојде на гости на Груевски

Локално - 13.05.2016

Еден месец протести низ улицита на Македонија. Масовните протести на Шарената револуција кои тргнаа од Скопје сега се во речиси сите градови низ Македонија. Најмасовниот протест и натаму беше во Скопје.

ФОТО: Прилеп под чадори протестираше, Шарената револуција ги боеше Груевски, Јанакиески, Ристески, Иванов

Либертас - 12.05.2016

И вечерва Прилеп се приклучи на протестите на Шарената револуција, и покрај врнежливото време. Демонстрантите ги обоија портретите на Груевски, Јанакиески, Ристески, Иванов… Фото – ...

Шарената револуција протестираше пред советот на ЕУ во Брисел

Локално - 12.05.2016

Пред почетокот на состанокот на Советот на Министри за надворешни работи на ЕУ, подржувачи на Шарената револуција, заедно со екс амбасадорот на ЕУ во Македонија Ерван Фуере изразија поддршка за граѓанските протести во Македонија и барањата за ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Масовен протест на Шарената револуција во Гевгелија, општината затворена од граѓаните

Либертас - 12.05.2016

Вечерва во Гевгелија се одржа уште еден масовен протест на Шарената револуција, а неколку институции меѓу кои и општината добија налепници „затворено од граѓаните“. Фото и видео – ...

Шарени балони на десетиот ден од протестите во Куманово (галерија)

Кумановски м. - 12.05.2016

Вчера по десети пат се одржа антивладиниот протест во Куманово, на кој се бараше повлекување на одлуката за аболиција на политичарите, но и оставка од власта и претседателот Ѓорге Иванов. Симболично под мотото „Шарена револуција“ и овој пат ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција ја обои зградата на Пазарна инспекција

Либертас - 12.05.2016

Уште една државна институција го доби печатот на Шарената револуција. Денеска демонстрантите ја обоија зградата на Државен пазарен инспекторат во Скопје. Фото – Твитер, видео – Радио ...

ФОТО+ВИДЕО:Обоена пазарна инспекција, демонстрантите се упатија кон зградата на Груевски

Фактор - 12.05.2016

Под чадори поради врнежите од дожд, демонстрантите од „Шарената револуција“ се упатија кон зградата каде живее лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Тие ја обоија зградата на пазарната инспекција.

„Шарените револуционери“ и вечерва на улица по борба за слободата

Фактор - 12.05.2016

„Не ви се плашиме“ и порачуваат од „Шарената револуција“ на власта. Вечерва во исто време од исто стартно место продолжуваат протестите на движењето „Протестирам“. „Власта ја загрозува слободата на граѓаните кои ја критикуваат.

Шарената Револуција пред домот на Никола Груевски

Бриф - 12.05.2016

Откако ја избои зградата на Пазарна инспекција, Шарената револуција стигна пред зградата каде живее претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Демонстрантите се појавија со запалени факели и со транспарент со пораката „Не ви се плашиме!“.

Шарената револуција вечерва во посета на Груевски со порака: „Не ви се плашиме”

Точка - 12.05.2016

Вечерва демонстрантите од Шарената револуција ќе имаат нова маршута. Имено, откако во 18 часот почнаа да се собираат пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство со цел да изразат поддршка за неговата работа, демонстрантите сега се упатија ...

(ВИДЕО) Демонстрантите го обоија објектот на Пазарната инспекција

Локално - 12.05.2016

Демонстрантите се упатија кон зградата каде што живее Никола Груевски #протестирам #шаренареволуција pic.twitter.com/tTXb3ArQEd — META.mk (@meta_agency) May 12, 2016 Обоена зградата на Пазарната инспекција во боите на Шарената револуција.

Kеш пари за шарените револуционери

Вечер Прес - 12.05.2016

Европскиот ,,експерт" Ван Хут кој сe' уште се мота во македонскиот простор, нe' извести дека во земјава ,,се во тек тајни преговори за кои било подобро граѓаните да не знаат", пишува новинарката Мирка Велиновска.

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција протестираше пред советот на ЕУ во Брисел

Либертас - 12.05.2016

Денеска Шарената револуција протестираше пред советот на ЕУ во Брисел. На протестот се појави и поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере. Од фотографиите во продолжение погледнете како изгледаше протестот.

(ГАЛЕРИЈА) Струмица и вечерва масовно на протест од Шарената револуција

Локално - 12.05.2016

Струмица и вечерва се приклучи со протест на Шарената револуција ...

ФОТО + ВИДЕО: Демонстрантите пред зградата на Груевски обоија негова слика

Фактор - 12.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ вечерва пред зградата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Греусвки обоија негова слика. Обоена е со различни бои и улицата пред зградата. Граѓаните носат македонски знамиња, факели, а се пуштаа и „бомбите“.

(ГАЛЕРИЈА) Шарената револуција и во Радовиш – „гласно против режимот“

Локално - 12.05.2016

Вечерва и Радовиш се приклучи на протестите на Шарената револуција. Погледнете фотографии од протестот. Фото – ...

(ВИДЕО+ФОТО) Заврши протестот во Скопје: „Шутка не ти бега Никола“ – основната порака на граѓаните пред домот каде ...

Локално - 12.05.2016

Протестот на Шарената револуција во Скопје заврши, пред зградата каде што живее лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Граѓаните, со запалени факели извикуваа „Шутка не ти бега Никола“. Полицијата ја имаше блокирано улицата кај зградата.

ВИДЕО: Шутка не ти бега, Никола – Шарената револуција пее пред домот на Груевски

Либертас - 12.05.2016

Откако ја избои зградата на Пазарна инспекција, Шарената револуција стигна пред зградата каде живее претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Демонстрантите се појавија со запалени факели и со транспарент со пораката „Не ви се плашиме!“.

Шарената револуција ќе стигне до резиденцијата на Иванов?

Фокус - 11.05.2016

Започна уште еден протест од Шарената револуција, а од 18 часот граѓани се собираат пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство. Започна уште еден протест од Шарената револуција, а од 18 часот граѓани се собираат пред канцелариите на ...

УМС на ВМРО-ДПМНЕ на „контра-шарена револуција“

ТВ21 - 11.05.2016

УМС на ВМРО-ДПМНЕ денеска на контра-шарена револуција. Подмладокот на партијата фрлаше боја на импровизиран споменик на 1 Евро, направен од стиропор, како што кажаа „во чест на Шарената револуција“.

Граѓаните тргнаа кон резиденцијата на Иванов

Фокус - 11.05.2016

Демонстрантите од пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство директно се упатија кон претседателската резиденција која се наоѓа на Водно. Демонстрантите од пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство директно се упатија кон ...

Демонстрантите се разотидоа, споменикот на Иванов остана

Сакам да кажам - 11.05.2016

Шарените револиционери се разотиода. На барикадите кај американската резиденција на Водно остана големиот портрет на Претседателот Ѓорге Иванов замачкан со боја за кој демонстрантите објаснија дека е споменик на претседателот – фикус.

„Шарената револуција“ го обои портретот на Претседателот, во близина на неговата резиденција

ТВ21 - 11.05.2016

Демонтрантите од „Шарената револуција“ извикувајќи „Никој не е над законот“, „Слобода на народот“, од пред Специјалното јавно обвинителство се упатија кон Водно, до резиденцијата на Претседателот Ѓорге Иванов, но во билзина е рапореден полициски ...

Шарената револуција во знакот на аболицијата

24 Вести - 11.05.2016

Демонстрантите од Шарената револуција се упатија кон резиденцијата на Претседателот Ѓорге Иванов на Водно за да го потсетат дека „Ќе има правда и ќе има мир“. Денешниот протест започна пред Специјалното јавно обвинителство.

Шарена револуција во Штип, Кочани и Струмица

24 Вести - 11.05.2016

Протести против аболицијата на Иванов се одржаа и во други градови. Ова е атмосферата од протестите во Штип, Кочани и Струмица, како и реакциите на ...

Протест на ГДОМ во Штип

24 Вести - 11.05.2016

Паралелно со протестите на Шарената револуција во Штип се одржа протест на ...

Боја врз сликата на Иванов пред неговата резиденција на вила Водно

24 Вести - 11.05.2016

Со паролата „Шарената револуција не признава фикус аболиција“ неколку илјади граѓани и вечерва излегоа на антивладини протести во чиј фокус беше аболицијата. Граѓаните бараат нејзино итно повлекување и како што велат расветлување на криминалите на ...

Федерализација на Македонија и договор за шарено име до 8 јули

Дневник - 11.05.2016

Европскиот ,,експерт“ Ван Хут кој сe` уште се мота во македонскиот простор, нe` извести дека во земјава ,,се во тек тајни преговори за кои било подобро граѓаните да не знаат“. Нема да го коментираме чудовишното разбирање на Белгиецов на ...

Протести на „Шарената револуција“ во 16 градови

24 Вести - 11.05.2016

Денеска во 15 градови ќе се одржат протести против одлуката на Ѓорге Иванов за аболиција на политичарите, но и против севкупната состојба со економијата, судството, криминалот и корупцијата и медиумите. Протести се најавени во Куманово, Штип, Кочани.

„Шарената револуција“ вечерва во 15 градови

ТВ21 - 11.05.2016

Демонстранти предводени од Протестирам/Protestoj организираат протести во 15 градови низ земјата, против одлуката на Претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на 56 политичари. Ќе се протестира во Куманово и Велес во 18.30, Скопје, Штип, Кочани, ...

Шарената револуција продолжува низ Македонија

Deutsche Welle - 11.05.2016

Шарената револуција се шири низ македонските градови. Во Скопје се повеќе државни објекти добиваат нови бои. Последна цел на демонстрантите беше Управата за јавни приходи. „Слобода, а не должничко ропство“, беше мотото на последниот протест на ...

„Шарената револуција не признава фикус аболиција“

Репортер - 11.05.2016

Со транспарент „Шарената револуција не признава фикус аболиција“, трган денешниот протестен марш, „Денес ќе го посетиме Ѓорге Иванов за да го потсетиме дека: Ќе има правда и ќе има мир“, велат од ...

Црвена лента на зградата на ВМРО!

Окно - 11.05.2016

Прв пат да ми падне драго што сме различни од Европа: никаде на континентот општественото шаренило од етнички, верски, културни, социјални, генерациски различности не се излева на улиците во битка за слобода; тие демонстрираат против мигрантите, ...

Продолжуваат протестите во 15 градови

+инфо - 11.05.2016

И денеска во 18 часот продолжуваат протестите во Скопје во организација на Протестирам и шарената револуција, кои бараат претседателот Ѓорге Иванов да ја повлече аболицијата и да с одложат изборите на 5 јуни.

Едо Маајка: Луѓето да не се плашат и да го кажат она што го мислат

Нова ТВ - 11.05.2016

Един Осмиќ, познат во јавноста како Едо Маајка, во интервју за НОВА зборува за неговата посета на Шарената револуција, посетата во Македонија и зошто е важно да се гради соживот во општествата во кои живеат луѓе од различна етничка припадност.

Струга првпат маршира со Шарената револуција

+инфо - 11.05.2016

Струга денеска првпат се приклучи на Шарената револуција преку масовен протест. Барањата на стружани се исти како и тие на нивните сограѓани од другите градови – повлекување на одлуката на Иванов за аболиција на политичарите, и правда за ...

Младите вмровци прават контрашарена револуција ВИДЕО

+инфо - 11.05.2016

УМС на ВМРО-ДПМНЕ денеска е обиде да направи контрашарена револуција, фрлајќи боја на таканаречен споменик на 1 евро, направен од стиропор, како што кажаам „во чест на Шарената револуција“.

Шарената револуција денеска ќе го посети Иванов: Не сакаме фикус аболиција! ГАЛЕРИЈА

+инфо - 11.05.2016

Граѓаните масовно и денеска се собраа во 18 часот пред СЈО. „Денес имаме кратка порака што сакаме да ја упатиме: Никој не е над законот! На режимот не може да му се прости за криминалите што се направени! #Протестирам не ја признава аболицијата.

ФОТО: Шарената револуција денес се фокусира на аболицијата

Нова ТВ - 11.05.2016

Учесниците на денешниот протест почнаа да се собираат пред Специјалното јавно обвинителство. Се повеќе луѓе пристигнуваат на ова зборно место а во меѓувреме од разглас се слуша песната “Во борба македонски народе”.

(ВИДЕО) ВО ЖИВО – Гледајте го протестот на Шарената револуција

Репортер - 11.05.2016

Преку видео стримот на Радио МОФ следете го во живо протестот на Шарената револуција кој се наоѓа во близина на претседателската резиденција на ...

ФОТО: Демонстрантите добија поддршка од докторите на Клинички центар

Репортер - 11.05.2016

Докторите на Клинички центар дадоа поддршка на демонстрантите од Шарената револуција кои се движат по Водњанска, кон претседателската резиденција на Водно. Фото – ...

(ВИДЕО) „Шарената револуција не признава фикус аболиција“

А1 On - 11.05.2016

Со транспарент „Шарената револуција не признава фикус аболиција“, трган денешниот протестен марш, „Денес ќе го посетиме Ѓорге Иванов за да го потсетиме дека: Ќе има правда и ќе има мир“, велат од „Протестирам“.

Протестирам: Шарената револуција не признава фикус аболиција

Радио МОФ - 11.05.2016

Аболицијата на Иванов е во фокусот на денешниот протест на неформалното движење Протестирам. Протестот почна во 18 часот, кога веќе цел месец граѓаните почнуваат да се собираат пред Специјалното јавно обвинителство во Скопје.

„Шарена револуција“: Не признаваме фикус аболиција

Стандард - 11.05.2016

„Шарената револуција не признава фикус-аболиција“ е пораката која денеска демонстрантите сакаат да му ја испратат на претседателот Ѓорге Иванов. Токму аболицијата што ја направи шефот на државата е тема на денешните протести.

„Шарената револуција не признава фикус аболиција“ (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.05.2016

Вечерашниот протест на „Шарената револуција“ започна вообичаено пред седиштето на Специјалното Јавно обвинителство. Според темата на денот на протестите, одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на 56 функционери, политичари и нивни ...

Улицата Мајка Тереза денес стана шарена

Нова ТВ - 11.05.2016

Демонстрантите се упатија кон резиденцијата на претседателот Иванов, Вилата Водно. Патот до оваа резиденција поминува преку улицата Мајка Тереза која денес стана шарена. Улицата Мајка Тереза, поранешна Водњанска, е ишарана со написи “Ајде да имаме ...

ВИДЕО: „Офарбан“ Ѓорге Иванов пред неговата резиденција

А1 On - 11.05.2016

Заврши протестот на „Шарената револуција” пред резиденцијата на Ѓорге Иванов. Протестантите успеаја да стигнат само на стотина метри пред резиденцијата на Иванов, каде што беа запрени од силен полициски кордон.

„Шарена револуција“ пред портите на Иванов: Се извикува „криминалци“ и се емитуваат „бомби“ (ВИДЕО)

Стандард - 11.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ пристигнаа пред резиденцијата на претседателот Ѓорге Иванов каде се емитуваа „бомбите“ од прислушуваните разговори и беше бојадисан постер од шефот на државата.

ГАЛЕРИЈА: Масовен протест на Шарената револуција во Тетово

Репортер - 11.05.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете како помина денешниот масовен протест на Шарената револуција во ...

ГАЛЕРИЈА: Во близина на вилата на Водно се слушаа „бомби“, па се боеше портрет на Иванов

Репортер - 11.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција кои тргнаа кон претседателската резиденција на Водно, беа запрени од кордон полиција кој не дозволи ниту приближување до вилата на Иванов. Инаку, главниот транспарент на денешниот протест гласи „Шарената ...

(ВИДЕО) „Офарбан“ Ѓорге Иванов пред неговата резиденција

Репортер - 11.05.2016

Заврши протестот на „Шарената револуција” пред резиденцијата на Ѓорге Иванов. Протестантите успеаја да стигнат само на стотина метри пред резиденцијата на Иванов, каде што беа запрени од силен полициски кордон.

Демонстрантите бојадисаа постер од Иванов (ВИДЕО)

Стандард - 11.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ фрлаа со боја по постер од шефот на државата Ѓорге Иванов чија одлука за аболиција е повод за протестите кои се одвиваат речиси седен месец. Пред резиденцијата на Иванов пуштаа „бомбите“ за Љубе Бошковски, ...

(ВИДЕО) Шарената револуција оди кон претседателската резиденција на Водно

Репортер - 11.05.2016

овие моменти протестен марш на Шарената револуција се движи нагоре по Водњанска, се оди кон претседателската резиденција на Водно. Главниот транспарент на денешниот протест гласи „Шарената револуција не признава фикус аболиција“.

Демонстрантите побараа укинување на аболицијата

Р.С.Европа - 11.05.2016

Демонстрантите со парола „Шарената револуција не признава фикус аболиција“ сакаа да маршираат до претседателската резиденција на Водно, но беа спречени на пола пат. Својот револ го изразија боејќи ја фотографијата на претседателот Ѓорѓе Иванов.

„Мафија на робија“, „Оставка“ – Шарената револуција стигна пред претседателската вила на Водно

Радио МОФ - 11.05.2016

Со боење на плакатот со ликот на претседателот Ѓорѓе Иванов, движењето Протестирам и граѓаните на Шарената револуција побараа оставка на претседателот и укинување на општата аболиција која тој ја потпиша за сите политичари против кои се водат ...

Офарбан Ѓорге Иванов пред неговата резиденција (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.05.2016

Пред десетина минути заврши протестот на „Шарената револуција" пред резиденцијата на претседателот Ѓорге Иванов. Протестантите успеаја да стигнат само на стотина метри пред резиденцијата на Иванов, каде што беа запрени од силен полициски кордон.

Боја врз портрет на Иванов

Нова ТВ - 11.05.2016

Импровизиран споменик во форма на портрет на претседателот Иванов денеска беше мета на демонстрантите кои потсетија дека не се откажуваат од барањето за укинување на аболицијата. Иако колоната од демонстранти тргна кон претседателската резиденција, ...

„Шарената револуција“ против аболицијата на Иванов

Макфакс - 11.05.2016

Протестот на граѓанската иницијатива Протестирам позната како „Шарена револуција“ во средата беше насочен против одлуката на Претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на 56 функционери, политичари и нивни соработници.

ГАЛЕРИЈА: Велес по 13-ти пат на протест, денеска на дожд му порачаа на Иванов – „оди си“

Репортер - 11.05.2016

Граѓаните и граѓанките на Велес тринаесетти ден протестираат. Трет ден протестот е во боите на Шарената Револуција. Тргнувајќи од банерот, шарените балони и попатното боење на постерите од Ѓорѓе Иванов и Никола Груевски и Славчо Чадиев на повеќе ...

ГАЛЕРИЈА: Уште еден протест на Шарената револуција во Струмица

Репортер - 11.05.2016

Струмица и вечерва се приклучи на Шарената револуција со уште еден протест по улиците на ...

(ФОТО) Жената херој од протестите на Шарената револуција во Велес

Репортер - 11.05.2016

На протестите на Шарената револуција низ Македонија се вклучуваат многу граѓани желни за правда, револтирани од скандалозната одлука на претседателот Иванов за помилување на политичарите осомничени за тежок криминал и злоупотреби.

(ФОТО) Масовен протест на шарената револуција денеска во Прилеп

Репортер - 11.05.2016

Во прилог се фотографии кои ќе отсликаат целиот протест денеска во ...

Демонстранти: Нема да ни падне кондиција барајќи поништување аболиција

Нова ТВ - 11.05.2016

Шарената револуција не признава фикус аболиција. Со ваков водечки транспарент илјадници демонстранти и денеска маршираа низ скопските улици. Фокусот на денешниот протест беше потсетување на човекот кој ја донесе аболицијата, дека барањето за нејзино ...

„Шарена револуција“ против аболиција (ВИДЕО/ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 11.05.2016

Еден ден пред доаѓањето на дипломатот од Германија, Јоханес Хајндл, кој се очекува да ја разбистри маглата околку тоа што ќе се прави со одлуката за аболицијата на претседателот Ѓорге Иванов, демонстрантите од „Шарената револуција“ јасно и гласно го ...

„Протестирам“ протестираа против задолжувањето

Кајгана - 11.05.2016

Како и изминатите денови, и вчера вечерта приврзаниците на таканаречената „Шарената револуција“ се собраа пред Специјалното јавно обвинителство (СЈО), каде што традиционално му ја изразуваат поддршката на обвинителството за предмети произлезени од ...

„Шарена револуција“ денеска во 15 градови

Стандард - 11.05.2016

Денеска во 15 градови ќе се одржат протести против одлуката на Ѓорге Иванов за аболиција на политичарите, но и против севкупната состојба со економијата, судството, криминалот и корупцијата и медиумите.

(ВИДЕО) Едо Мајка за Шарената револуција: Се надевам ќе успеете во борбата

Репортер - 11.05.2016

Шарената револуција доби поддршка и од босанскиот рапер Едо Маајка, кој денеска се појави на протестот организиран од неформалното движење „Протестирам“. Во разговор за Радио МОФ , направен вечерва по протестот, вели дека деновиве престојува во ...

Шарената револуција денеска низ 15 градови во Македонија

Репортер - 11.05.2016

Граѓаните обединети под граѓанското движење „Протестирам“ организираат протести во уште петнаесетина градови покрај Скопје, меѓу кои Куманово, Велес, Штип, Кочани, Кичево, Битола, Делчево, Крива Паланка, Струга, Прилеп, Струмица, Ресен, Радовиш, ...

(ВИДЕО) УМС се обиде да направи контра-шарена револуција

Репортер - 11.05.2016

Откако скоро еден месец граѓаните од цела Македонија протестираат по одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичарите, и на улиците ја создадоа Шарената револуција, денеска УМС на ВМРО-ДПМНЕ се обиде да направи контра-шарена револуција.

(Видео) Едо Маајка ја поддржа Шарената револуција

Окно - 11.05.2016

Шарената револуција доби поддршка и од босанскиот рапер Едо Маајка, кој се појави на вчерашниот протест организиран од неформалното движење „Протестирам“. Во разговор за Радио МОФ направен по протестот, познатиот рапер вели дека деновиве престојува ...

Денеска протести на Шарената револуција во 15 градови

А1 On - 11.05.2016

Денеска во 15 градови ќе се одржат протести против одлуката на Ѓорге Иванов за аболиција на политичарите, но и против севкупната состојба со економијата, судството, криминалот и корупцијата и медиумите.

УМС на ВМРО-ДПМНЕ фрлаа боја на споменик од стиропор

Стандард - 11.05.2016

Откако скоро еден месец граѓаните протестираат по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичарите, и на улиците протестираат како дел од „Шарената револуција“, денеска УМС на ВМРО-ДПМНЕ се обиде да направи контра-шарена ...

(ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО) „Че си лежите“ – Струга со масовен протест се приклучи на Шарената револуција

Репортер - 11.05.2016

Денеска за прв пат и Струга се приклучи на Шарената револуција преку масовен протест. Барањата на стружани се исти како и тие на нивните сограѓани од другите градови – повлекување на одлуката на Иванов за аболиција на политичарите, и правда за сите.

Боја на приватна зграда: Се појави ли контра „Шарена револуција“?

Стандард - 11.05.2016

На Фејсбук се појави фотографија од шарени бои кои потсетуваат на начинот на бојадисување на протестите, но овојпат на приватна зграда во ...

Протестите ќе донесат промени на политичката сцена

Р.С.Европа - 11.05.2016

Политичката сцена во иднина ќе изгледа поинаку. Движењата и вонпарламентарните партии кои сега протестираат на избори може да се групираат или да се приклучат на некоја партија, па може да се случи да произлезе нова политичка сила.

Протести на Шарената револуција вечерва во 16 градови

Радио МОФ - 11.05.2016

Во 16 градови низ земјава се најавени протести на Шарената револуција, а против одлуката на Ѓорге Иванов за општа аболиција на политичарите птотив кои се водат кривични постапки. Граѓаните ќе протестираат и поради состојба со економијата, судството, ...

Шарената револуција ќе го посети домот на Иванов

Бриф - 11.05.2016

И вечерва пред СЈО тргна уште еден протестен марш на Шарената револуција. Главниот транспарент на денешниот протест гласи „Шарената револуција не признава фикус аболиција“. Ова е најавата за протестот објавена на Фејсбук: Тема на денот: Аболицијата ...

„Генералка“ на Триумфална порта од Шарената револуција (Фото)

Канал 77 - 11.05.2016

Со сунѓери и вода, десетина жени денеска ја чистеа Триумфалната порта во Скопје, обоена од поддржувачите на Шарената револуција кои протестираат против одлуката за аболиција што ја донесе претседателот, Ѓорше Иванов.

Граѓанки се обиделе да ја исчистат Триумфалната порта од Шарената револуција

Бриф - 11.05.2016

Со сунѓери и вода, десетина жени денеска ја чистеа Триумфалната порта во Скопје, обоена од поддржувачите на Шарената револуција кои протестираат против одлуката за аболиција што ја донесе претседателот, Ѓорѓе Иванов.

(ВИДЕО) Акција на Шарената револуција и на Водњанска

Локално - 11.05.2016

Активисти на Шарената револуција на Водњанска оставаат траги на улицата по која се движат граѓаните кон резиденцијата на претседателот Иванов на Водно. Станари од Водњанска ја поздравуаат Шарената револуција од нивните тераси и прозорци.

Демонстрантите добија поддршка од доктори на Клинички центар

Бриф - 11.05.2016

Докторите на Клинички центар дадоа поддршка на демонстрантите од Шарената револуција кои се движат по Водњанска, кон претседателската резиденција на Водно. Фото: ...

(ФОТО) Рампи и полиција за Шарената револуција: Се палат фотографии на Иванов и на Груевски

Локално - 11.05.2016

Рампи и полиција се поставени пред приодот кон вилата на Водно во која е сместен Ѓорге Иванов. Со боја врз фотографија на Ѓорге Иванов пред неговата резиденција беше изразен револтот на граѓаните од Шарената револуција.

ГАЛЕРИЈА: Масовен протест на Шарената револуција во Тетово

Либертас - 11.05.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете како помина денешниот масовен протест на Шарената револуција во ...

Шарената револуција денеска низ 15 градови во Македонија

Либертас - 11.05.2016

Граѓаните обединети под граѓанското движење „Протестирам“ организираат протести во уште петнаесетина градови покрај Скопје, меѓу кои Куманово, Велес, Штип, Кочани, Кичево, Битола, Делчево, Крива Паланка, Струга, Прилеп, Струмица, Ресен, Радовиш, ...

(ВИДЕО)Жени револтирани од Шарената револуција: Тие нека прават, ние ќе чистиме!

Бриф - 11.05.2016

„Вие не можете да офарбате толку, колку што ние ќе исчистиме“- граѓани ја чистеа Порта Македонија Извор: ...

ВИДЕО: Протестот на Шарената револуција во близина на вилата на Иванов

Либертас - 11.05.2016

Преку видеото на Радио МОФ погледнете како помина протестот на Шарената револуција кој стигна во близина на претседателската резиденција на Водно, откако кордон полиција ги спречи демонстрантите да стигнат пред ...

Полициски барикади – забранет пристап кон вилата на Иванов за Шарената револуција

Бриф - 11.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција кои тргнаа кон претседателската резиденција на Водно, беа запрени од кордон полиција кој не дозволува ниту приближување до вилата на Иванов. Инаку, главниот транспарент на денешниот протест гласи „Шарената ...

ВИДЕО: УМС на ВМРО-ДПМНЕ се обиде да направи контра-шарена револуција

Либертас - 11.05.2016

Откако скоро еден месец граѓаните од цела Македонија протестираат по одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичарите, и на улиците ја создадоа Шарената револуција, денеска УМС на ВМРО-ДПМНЕ се обиде да направи контра-шарена револуција.

ГАЛЕРИЈА: Полициски барикади – забранет пристап кон вилата на Иванов за Шарената револуција

Либертас - 11.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција кои тргнаа кон претседателската резиденција на Водно, беа запрени од кордон полиција кој не дозволува ниту приближување до вилата на Иванов. Инаку, главниот транспарент на денешниот протест гласи „Шарената ...

ГАЛЕРИЈА: Уште еден протест на Шарената револуција во Струмица

Либертас - 11.05.2016

Струмица и вечерва се приклучи на Шарената револуција со уште еден протест по улиците на ...

ГАЛЕРИЈА: Граѓаните се собираат пред СЈО, нов протест на Шарената револуција

Либертас - 11.05.2016

И денеска од 18 часот граѓаните започнаа да доаѓаат пред СЈО каде започнува уште еден протест на Шарената револуција. Ова е најавата за протестот објавена на Фејсбук: Тема на денот: Аболицијата на Иванов Денес имаме кратка порака што сакаме да ја ...

(ВИДЕО) Едо Мајка за Шарената револуција: Се надевам ќе успеете во борбата

Локално - 11.05.2016

Шарената револуција доби поддршка и од босанскиот рапер Едо Маајка, кој денеска се појави на протестот организиран од неформалното движење „Протестирам“. Во разговор за Радио МОФ , направен синоќа по протестот, вели дека деновиве престојува во ...

(ВИДЕО) Шарената револуција: Оставка од Иванов поради „фикус-аболицијата“

Локално - 11.05.2016

Тема на денешните протести на „Шарената револуција“ беше аболицијата и граѓаните протестот од Специјалното јавно обвинителство го продолжија кон резиденцијата на претседателот Ѓорге Иванов.

(ГАЛЕРИЈА) Масовен протест на Шарената револуција во Тетово

Локално - 11.05.2016

Од фотографиите можете да констатирате како помина денешниот масовен протест на Шарената револуција во ...

(ГАЛЕРИЈА) Уште еден протест на Шарената револуција во Струмица

Локално - 11.05.2016

Струмичани и вечерва и се приклучија на Шарената револуција. Тие маршираа низ улиците на ...

ВИДЕО: УМС на ВМРО-ДПМНЕ се обиде да направи контра-шарена револуција

Локално - 11.05.2016

Откако скоро еден месец граѓаните од цела Македонија протестираат по одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичарите, и на улиците ја создадоа Шарената револуција, денеска УМС на ВМРО-ДПМНЕ се обиде да направи контра-шарена револуција.

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Обена и УЈП

еМагазин - 11.05.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ организираше нови протести во Скопје и во повеќе градови против одлуката за аболиција донесена од претседателот Ѓорге Иванов, за негова оставка и одложување на распишаните предвремени парламентарни избори за 5 ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција не признава фикус аболиција – тргна протестниот марш

Либертас - 11.05.2016

Пред малку од пред СЈО тргна уште еден протестен марш на Шарената револуција. Главниот транспарент на денешниот протест гласи „Шарената револуција не признава фикус аболиција“. Ова е најавата за протестот објавена на Фејсбук: Тема на денот: ...

ВИДЕО: Шарената револуција оди кон претседателската резиденција на Водно

Либертас - 11.05.2016

Во овие моменти протестен марш на Шарената револуција се движи нагоре по Водњанска, се оди кон претседателската резиденција на Водно. Главниот транспарент на денешниот протест гласи „Шарената револуција не признава фикус аболиција“.

Горчливата вистина е дека малку меѓусебно се познаваме

Либертас - 11.05.2016

Гледам уште се дебатира за завчерашниот протест на сограѓаните Албанци па би сакала да дадам мал придонес во тоа. Го читав постот на Petrit и сосема на емпатиско ниво го разбирам. На протестите на Шарената револуција како што читам пуштале тук таму ...

Демонстранти од „Шарената револуција“ ќе протестираат во 15 градови

Фактор - 11.05.2016

Во 15 градови низ Македонија вечерва ќе се одржат протести против одлуката на шефот на државата, Ѓорге Иванов за аболиција на 56 политичари. Ќе се протестира во Куманово во 18.30, Штип во 18, Кочани исто во 18.

ФОТО: Жената херој од протестите на Шарената револуција во Велес

Либертас - 11.05.2016

На протестите на Шарената револуција низ Македонија се вклучуваат многу граѓани желни за правда, револтирани од скандалозната одлука на претседателот Иванов за помилување на политичарите осомничени за тежок криминал и злоупотреби.

Вечерва во 19 часот продолжува „Шарената револуција“ во Куманово

Кумановски м. - 11.05.2016

Вечерва во 19 часот пред Основниот суд во Куманово продолжува протестот под мото „Шарена револуција“ на кој граѓаните ќе го изразат своето незадоволство од одлуката на Иванов за аболицијата на политичарите во Република Македонија.

ФОТО:Демонстрантите се упатија кон резиденцијата на Иванов

Фактор - 11.05.2016

Демонстрантите од пред СЈО вечерва се упатија кон резиденцијата на претседателот Иванов на Водно. Граѓаните сакаат да го потсетат Иванов дека едно од главните нивни барања е тој да ја повлече аболицијата на 56 политичари и нивни соработници.

(ГАЛЕРИЈА) Велес по 13-ти пат на протест, денеска на дожд му порачаа на Иванов – „оди си“

Локално - 11.05.2016

Граѓаните на Велес по тринаесетти ден протестираат. Трет ден протестот е во боите на Шарената Револуција. Тргнувајќи од банерот, шарените балони и попатното боење на постерите од Ѓорѓе Иванов и Никола Груевски и Славчо Чадиев на повеќе локации во ...

Боја врз сликата на Иванов пред неговата резиденција на Водно

Бриф - 11.05.2016

Со паролата „Шарената револуција не признава фикус аболиција“ неколку илјади граѓани и вечерва излегоа на антивладини протести во чиј фокус беше аболицијата. Граѓаните бараат нејзино итно повлекување и како што велат расветлување на криминалите на ...

ФОТО: Демонстрантите добија поддршка од докторите на Клинички центар

Либертас - 11.05.2016

И докторите на Клинички центар дадоа поддршка на демонстрантите од Шарената револуција кои се движат по Водњанска, кон претседателската резиденција на Водно. Фото – ...

Шарената револуција вечерва во посета на претседателот Иванов

Точка - 11.05.2016

Вечерашниот протест на Шарената револуција традиционално започна пред канцелариите на СЈО во 18 часот. Фокусот на вечерашниот протест организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ е на аболицијата на претседателот Иванов на 56 политичари и ...

ВО ЖИВО – ВИДЕО: Гледајте го протестот на Шарената револуција

Либертас - 11.05.2016

Преку видео стримот на Радио МОФ следете го во живо протестот на Шарената револуција кој се наоѓа во близина на претседателската резиденција на ...

(ВИДЕО) Демонстрантите се движат кон резиденцијата на претседателот Иванов на Водно

Локално - 11.05.2016

Со транспарент „Шарената револуција не признава фикус аболиција“, граѓаните го почнаа денешниот протестен марш, од пред зградата на СЈО во Скопке. Демонстрантите се движат кон резиденцијата на претседателот Иванов на Водно.

Денеска ќе биде „Шарено“ низ цела Македонија

Фокус - 10.05.2016

Шарената револуција продолжува во Скопје и во уште во 12 градови низ Македонија. „Протестирам“ и денеска го почнува својот марш во Скопје во 18 часот пред СЈО, а ќе продолжи низ улиците на главниот град.

Шарената револуција продолжува-вечерва се протестира против новите заеми на Владата

Телма - 10.05.2016

Демонстрантите вечерва протестираат и против новите заеми кои ја втурнуваат земјата во се поголеми долгови. Протестот почна во 18 часот пред специјалното ...

Протестот започна: Ограбената толпа доаѓа

Фокус - 10.05.2016

Нов ден протести од „Шарената револуција“. Денеска во фокусот е расипничното трошење на народните пари, а во овие моменти граѓаните се движат кон Собранието. Нов ден протести од „Шарената револуција“.

Шарено и ујп оти Владата се задолжува 15 евра секоја секунда

Сакам да кажам - 10.05.2016

Со балони полни поликолор во различни бои и пушки на вода полни со боја, шарена стана и фасадата на Управата за јавни приходи. Антивладините демонстранти ја бојат фасадата, слушаат снимки од бомбите за трошењето на народните пари и извикуваат дека ...

УЈП во боите на „Шарената револуција“

ТВ21 - 10.05.2016

И зградата на Управата за јавни приходи таргет на „Шарената револуција“. Како што јави репортерката на ТВ21 Арбана Ќерими која е на терен, демонстрантите, предводени од #Протестирам/Protestoj и денеска, вообичаено го започнаа протестот пред ...

Боја и за УЈП, демонстрантите бараат транспарентност при трошењето на народните пари

Фокус - 10.05.2016

Пред УЈП прво се пуштаа „бомбите“ во кои самите министри од Владата зборуваат за тоа како нерационално се трошат парите од Буџетот. Откако се собраа пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство, шарените револуционери дојдоа пред Управата ...