TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во земјава сиромашни се и граѓани кои работат и земаат плата

Алсат-М - 19.10.2019

Сиромаштијата која се пренесува од генерација на генерација е најдолгорочен проблеми на македонското општество. Невладиниот сектор смета дека потребно е на тие семејства да им се овозможи поголема активација на пазарот на труд.

СДСМ: Политиките за извлекување од сиромаштија даваат резултат, зголемување на животниот стандард и намалување на ...

24 Вести - 18.10.2019

„СДСМ како одговорна партија, во изминатите две години спроведе низа мерки и политики кои обезбедуваат зголемување на животниот стандард, намалени трошоци и намалување на стапката на сиромаштија.

Околу 20 проценти од населението живее под прагот на сиромаштија

Слободен Печат - 18.10.2019

Не е доволно само да се донесе гарантиран минимимален приход, туку треба да се креираат активни мерки за излез од сиромаштија. Околу 20 проценти од населението живее под прагот на сиромаштија, покажуваат статистичките податоците и податоците од ...

Под прагот на сиромаштија живеат 20 отсто од Македонците

Нетпрес - 18.10.2019

Околу 20 проценти од населението живее под прагот на сиромаштија, покажуваат статистичките податоците и податоците од граѓанските организации. Не е доволно само да се донесе гарантиран минимимален приход, туку треба да се креираат активни мерки за ...

Околу 20 отсто од населението живее под прагот на сиромаштија

+инфо - 18.10.2019

Околу 20 проценти од населението живее под прагот на сиромаштија, покажуваат статистичките податоците и податоците од граѓанските организации. Не е доволно само да се донесе гарантиран минимимален приход, туку треба да се креираат активни мерки за ...

Дискусија: Околу 20 проценти од населението живее под прагот на сиромаштија

Курир - 18.10.2019

Околу 20 проценти од населението живее под прагот на сиромаштија, покажуваат статистичките податоците и податоците од граѓанските организации. Не е доволно само да се донесе гарантиран минимимален приход, туку треба да се креираат активни мерки за ...

СДСМ: Политиките за извлекување од сиромаштија даваат резултат, зголемување на животниот стандард и намалување на ...

А1 On - 18.10.2019

„СДСМ како одговорна партија, во изминатите две години спроведе низа мерки и политики кои обезбедуваат зголемување на животниот стандард, намалени трошоци и намалување на стапката на сиромаштија.

СДСМ: Ја укинавме радиодифузната такса и ја смаливме сиромаштијата

Денешен - 18.10.2019

СДСМ како одговорна партија, во изминатите две години спроведе низа мерки и политики кои обезбедуваат зголемување на животниот стандард, намалени трошоци и намалување на стапката на сиромаштија, соопшти денеска владејачкиот СДСМ.

БИКОВСКИ: Околу 20 отсто од населението во Македонија живее под прагот на сиромаштија

Денешен - 18.10.2019

Околу 20 проценти од населението во Македонија живее под прагот на сиромаштија, покажуваат статистичките податоците и податоците од граѓанските организации. Не е доволно само да се донесе гарантиран минимимален приход, туку треба да се креираат ...

Политиките за извлекување од сиромаштија даваат резултат, зголемување на животниот стандард и намалување на трошоците ...

Centar - 18.10.2019

СДСМ како одговорна партија, во изминатите две години спроведе низа мерки и политики кои обезбедуваат зголемување на животниот стандард, намалени трошоци и намалување на стапката на сиромаштија, се вели во денешното соопштение на СДСМ.

Дискусија: Околу 20 проценти од населението живее под прагот на сиромаштија

Либертас - 18.10.2019

Околу 20 проценти од населението живее под прагот на сиромаштија, покажуваат статистичките податоците и податоците од граѓанските организации. Не е доволно само да се донесе гарантиран минимимален приход, туку треба да се креираат активни мерки за ...

Масовно се иселуваат од источниот дел на земјава поради сиромаштијата

PressingTV - 18.10.2019

Околу 20 проценти од населението живее под прагот на сиромаштија, покажуваат статистичките податоци од граѓанските организации. Не е доволно само да се донесе гарантиран минимимален приход, туку треба да се креираат активни мерки за излез од ...

Дискусија: Околу 20 проценти од населението живее под прагот на сиромаштија

Опсервер - 18.10.2019

Околу 20 проценти од населението живее под прагот на сиромаштија, покажуваат статистичките податоците и податоците од граѓанските организации. Не е доволно само да се донесе гарантиран минимимален приход, туку треба да се креираат активни мерки за ...

Околу 20 проценти од населението живее под прагот на сиромаштија

Вечер Прес - 18.10.2019

Околу 20 проценти од населението живее под прагот на сиромаштија, покажуваат статистичките податоците и податоците од граѓанските организации. Не е доволно само да се донесе гарантиран минимимален приход, туку треба да се креираат активни мерки за ...

Дискусија: Околу 20 проценти од населението живее под прагот на сиромаштија

Скопје инфо - 18.10.2019

Околу 20 проценти од населението живее под прагот на сиромаштија, покажуваат статистичките податоците и податоците од граѓанските организации. Не е доволно само да се донесе гарантиран минимимален приход, туку треба да се креираат активни мерки за ...

СДСМ: Го зголемуваме животниот стандард и ги извлекуваме граѓаните од сиромаштија

365 - 18.10.2019

„СДСМ како одговорна партија, во изминатите две години спроведе низа мерки и политики кои обезбедуваат зголемување на животниот стандард, намалени трошоци и намалување на стапката на сиромаштија.

Дискусија: Околу 20 проценти од населението живее под прагот на сиромаштија

MakPress - 18.10.2019

Околу 20 проценти од населението живее под прагот на сиромаштија, покажуваат статистичките податоците и податоците од граѓанските организации. Не е доволно само да се донесе гарантиран минимимален приход, туку треба да се креираат активни мерки за ...

Светски ден за борба против сиромаштија

Телма - 17.10.2019

Работат, но се сиромашни. Во Македонија стапкатата на сиромашни вработени лица е 9,0 отсто, а дури 7 процени од пензионери се на раб на егзистенција. Граѓаните незадоволни, велат дека едвај врзуваат крај со крај.

Светски ден на сиромаштијата: Како се живее во депонија во центарот на Скопје

24 Вести - 17.10.2019

Велат сиромашните деца создаваат сиромашни генерации. Дел од најранливите можеби ќе најдат место во новите живеалишта, но голем дел од нив, заедно со нивните семејства, ќе треба да почекаат подобри времиња.

СДСМ: Политиките за извлекување од сиромаштија даваат резултат, зголемување на животниот стандард и намалување на ...

Канал5 - 17.10.2019

СДСМ како одговорна партија, во изминатите две години спроведе низа мерки и политики кои обезбедуваат зголемување на животниот стандард, намалени трошоци и намалување на стапката на сиромаштија.

Меѓународен ден за искоренување на сиромаштијата

Канал5 - 17.10.2019

Гладен, болен, без покрив на главата и соодветна облека. Ова е секојдневието на 52 годишниот Љупчо од Тетово, кој пред камерата на Канал 5 ја раскажа својата животна приказна. Пред две години дошол во Скопје да заработи за корка леб, но животот не ...

„Сиромашните се луѓе, не статистика!“

OhridNews - 17.10.2019

Под мотото „Сиромашните се луѓе, не статистика!“ и #ПовеќеОдБројка, во Македонија денеска ќе се одбележи Светскиот ден на борба против сиромаштијата. Во организација на Македонската платформа против сиромаштија денеска во Скопје ќе се одржи ...

Одбележување на Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата

Сител - 17.10.2019

Македонската платформа против сиромаштија денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата, 17 октомври во Скопје. Годинава, како што информираат од Македонската платформа против сиромаштија, активностите се под слоганот ...

Заев: Се грижиме за граѓаните - Борбата со сиромаштијата продолжува

Press24 - 17.10.2019

Борбата против сиромаштијата и нееднаквоста во општеството, е врвен приоритет на Владата на Република Северна Македонија. Воведуваме политики со кои ги враќаме парите кај граѓаните. Политики со кои им помагаме на оние на кои помошта им е најпотребна ...

Доделени пакети со храна за стотина кумановски семејства

+инфо - 17.10.2019

Прехранбени пакети, денеска по повод Меѓународниот ден за борба против сиромаштијата, добија стотина семејства од социјален ризик од Куманово, евидентирани како корисници на социјални трансфери во кумановскиот Центар за социјални работи.

Сиромашните се луѓе, НЕ статистика!

Слободен Печат - 17.10.2019

Ќе се сумираат искуствата од почетокот на социјалната реформа и давање препораки за тоа што да се има предвид, да се промени или да се унапреди, во и по 2020 година. Македонската платформа против сиромаштија денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден ...

Конференција: „Сиромашните се луѓе, не статистика!“

ММС - 17.10.2019

Македонската платформа против сиромаштија денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата, 17 октомври во Скопје. Годинав активностите се под слоганот „Сиромашните се луѓе, не статистика!“ и „Повеќе од бројка“ кој треба да ...

Сиромашните се луѓе, не статистика

Радио МОФ - 17.10.2019

Стојче Василев од Пробиштип е еден од илјадниците луѓе кои се погодени од сиромаштија во земјава. За животот во сиромаштија тој денеска јавно зборуваше пред медиумите, денеска, на Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата.

(ВИДЕО) Лалчевска: Реформираниот систем за социјална заштита дава резултат

А1 On - 17.10.2019

„Денеска, на Светскиот ден на борба против сиромаштијата, со гордост може да кажеме дека државата е на прав пат за искоренување на сиромаштијата. Како одговорна партија, во изминатите две години презедовме низа мерки и политики кои обезбедуваат ...

Одбележување на Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата

Курир - 17.10.2019

Македонската платформа против сиромаштија денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата, 17 октомври во Скопје. Годинава, како што информираат од Македонската платформа против сиромаштија, активностите се под слоганот ...

Одбележан Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата

Факултети - 17.10.2019

Во земјава нема голем процент на екстремна сиромаштија, но има луѓе што живеат на дното, неактивни, ниту на пазарот на трудот ниту во општествените текови, а има и долгорочно невработени луѓе со квалификации што во текот на годините ја изгубиле ...

Татијана Лалчевска: Реформираниот систем за социјална заштита дава резултат

Либертас - 17.10.2019

Денеска, на Светскиот ден на борба против сиромаштијата, со гордост може да кажеме дека државата е на прав пат за искоренување на сиромаштијата. Како одговорна партија, во изминатите две години презедовме низа мерки и политики кои обезбедуваат ...

Одбележан Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата

Либертас - 17.10.2019

– Во земјава нема голем процент на екстремна сиромаштија, но има луѓе кои живеат на дното, неактивни, ниту на пазарот на трудот, ниту во општествените текови, а има и долгорочно невработени луѓе со квалификации што во текот на годините ја изгубиле ...

Доделени пакети со храна за стотина кумановски семејства (ФОТО)

Кумановски м. - 17.10.2019

Прехранбени пакети, денеска по повод Меѓународниот ден за борба против сиромаштијата, добија стотина семејства од социјален ризик од Куманово, евидентирани како корисници на социјални трансфери во кумановскиот Центар за социјални работи.

Одбележување на Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата

Локално - 17.10.2019

Македонската платформа против сиромаштија денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата, 17 октомври во Скопје. Годинава, како што информираат од Македонската платформа против сиромаштија, активностите се под слоганот ...

Сиромашните се луѓе, не статистика!

CivilMedia - 17.10.2019

Македонската платформа против сиромаштија денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата, 17 октомври во Скопје. Годинава, како што информираат од Македонската платформа против сиромаштија, активностите се под слоганот ...

Индија ја преполови стапката на сиромаштија во последните три децении

Вечер Прес - 17.10.2019

Индија оствари годишен раст поголем од седум проценти во текот на изминатите 15 години на годишно ниво и продолжува да извлекува од сиромаштија милиони луѓе, соопшти Светската банка. Втората најнаселена земја во светот ја преполови стапката на ...

Меѓународен ден за искоренување на сиромаштијата – Да дејствуваме заедно!

Gostivarpress.mk - 17.10.2019

Датумот 17-ти октомври ширум светот се одбележува како Меѓународен ден на борба против сиромаштијата. Годинешното мото гласи: Да дејствуваме заедно за децата, нивните семејства и заедницата да стават крај на сиромаштијата! Македонската платформа ...

Дуковска: Сиромашните не се само статистика

Фактор - 17.10.2019

На светскиот ден за искоренување на сиромаштијата ги анализираме новите социјални реформи како воведувањето на минималната гарантирана помош, новата политика за детски додаток и социјалните дијалог, односно колку државата напредува во извлекување на ...

Работат но се сиромашни: Стапката на сиромашни вработени лица изнесува девет проценти

еМагазин - 17.10.2019

Македонската платформа против сиромаштија денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата, 17 октомври во Скопје. Годинава, како што информираат од Македонската платформа против сиромаштија, активностите се под слоганот ...

Политиките за извлекување од сиромаштија даваат резултат, зголемување на животниот стандард и намалување на трошоците ...

24Инфо - 17.10.2019

СДСМ како одговорна партија, во изминатите две години спроведе низа мерки и политики кои обезбедуваат зголемување на животниот стандард, намалени трошоци и намалување на стапката на сиромаштија.

Одбележување на Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата

Опсервер - 17.10.2019

Македонската платформа против сиромаштија денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата, 17 октомври во Скопје. Годинава, како што информираат од Македонската платформа против сиромаштија, активностите се под слоганот ...

Дуковска: Во Македонија нема екстремна сиромаштија, но има луѓе кои живеат на дното

Денешен - 17.10.2019

Во земјава нема голем процент на екстремна сиромаштија, но има луѓе кои живеат на дното, неактивни, ниту на пазарот на трудот, ниту во општествените текови, а има и долгорочно невработени луѓе со квалификации што во текот на годините ја изгубиле ...

Одбележан Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата

24Инфо - 17.10.2019

Во земјава нема голем процент на екстремна сиромаштија, но има луѓе кои живеат на дното, неактивни, ниту на пазарот на трудот, ниту во општествените текови, а има и долгорочно невработени луѓе со квалификации што во текот на годините ја изгубиле ...

Меѓународен ден за искоренување на сиромаштијата

iPortal - 17.10.2019

Македонската платформа против сиромаштија денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата, 17 октомври во Скопје. Годинава, како што информираат од Македонската платформа против сиромаштија, активностите се под слоганот ...

Одбележување на Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата

4NEWS - 17.10.2019

Македонската платформа против сиромаштија денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата, 17 октомври во Скопје. Годинава, како што информираат од Македонската платформа против сиромаштија, активностите се под слоганот ...

Доделени пакети со храна за стотина кумановски семејства

Опсервер - 17.10.2019

П рехранбени пакети, денеска по повод Меѓународниот ден за борба против сиромаштијата, добија стотина семејства од социјален ризик од Куманово, евидентирани како корисници на социјални трансфери во кумановскиот Центар за социјални работи.

Одбележан Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата

Опсервер - 17.10.2019

Во земјава нема голем процент на екстремна сиромаштија, но има луѓе кои живеат на дното, неактивни, ниту на пазарот на трудот, ниту во општествените текови, а има и долгорочно невработени луѓе со квалификации што во текот на годините ја изгубиле ...

Лалчевска од СДСМ: Извлекуваме од сиромаштија, реформираниот систем за социјална заштита дава резултат

Centar - 17.10.2019

-Денеска, на Светскиот ден на борба против сиромаштијата, со гордост може да кажеме дека државата е на прав пат за искоренување на сиромаштијата. Како одговорна партија, во изминатите две години презедовме низа мерки и политики кои обезбедуваат ...

СДСМ: Државата е на прав пат за искоренување на сиромаштијата

Република - 17.10.2019

На светскиот ден на борбата против сиромаштијата, од СДСМ велат дека државата е на прав пат за искоренување на сиромаштијата. Како одговорна партија, во изминатите две години презедовме низа мерки и политики кои обезбедуваат зголемување на животниот ...

Се одбележа меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата

MakPress - 17.10.2019

Во земјава нема голем процент на екстремна сиромаштија, но има луѓе кои живеат на дното, неактивни, ниту на пазарот на трудот, ниту во општествените текови, а има и долгорочно невработени луѓе со квалификации што во текот на годините ја изгубиле ...

Лалчевска: Извлекуваме од сиромаштија, реформираниот систем за социјална заштита дава резултат

MakPress - 17.10.2019

Денеска, на Светскиот ден на борба против сиромаштијата, со гордост може да кажеме дека државата е на прав пат за искоренување на сиромаштијата. Како одговорна партија, во изминатите две години презедовме низа мерки и политики кои обезбедуваат ...

Денеска се одбележува Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата

MakPress - 17.10.2019

Македонската платформа против сиромаштија денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата, 17 октомври во Скопје. Годинава, како што информираат од Македонската платформа против сиромаштија, активностите се под слоганот ...

Меѓународeн ден за искоренување на сиромаштијата – како ќе се одбележи?

Скопје1 - 17.10.2019

Македонската платформа против сиромаштија денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата, 17 октомври во Скопје. Годинава, како што информираат од Македонската платформа против сиромаштија, активностите се под слоганот ...

Прехранбени пакети доделени на стотина кумановски семејства

MakPress - 17.10.2019

Прехранбени пакети, денеска по повод Меѓународниот ден за борба против сиромаштијата, добија стотина семејства од социјален ризик од Куманово, евидентирани како корисници на социјални трансфери во кумановскиот Центар за социјални работи.

Оваа земја ја преполови стапката на сиромаштија во последните три децении

Денар - 16.10.2019

Индија оствари годишен раст поголем од седум проценти во текот на изминатите 15 години на годишно ниво и продолжува да извлекува од сиромаштија милиони луѓе, соопшти Светската банка. Втората најнаселена земја во светот ја преполови стапката на ...

Втор ден од панел дискусијата посветена на политиките против сиромаштијата

Канал5 - 15.10.2019

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска денеска со неколку поранешни министри и актуелни функционери од регионот дебатираше на панел дискусија посветена на политиките против сиромаштијата.

Царовска: Ја зголемивме поддршката за најранливите, создаваме подобра перспектива за сите

Press24 - 15.10.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска со неколку поранешни министри и актуелни функционери од регионот дебатираше на панел дискусија посветена на политиките против сиромаштијата, во рамки на регионалната конференција ...

Царовска: Ја зголемивме поддршката за најранливите, создаваме подобра перспектива за сите

Независен - 15.10.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска со неколку поранешни министри и актуелни функционери од регионот дебатираше на панел дискусија посветена на политиките против сиромаштијата, во рамки на регионалната конференција ...

Царовска: Ја зголемивме поддршката за најранливите, создаваме подобра перспектива за сите

Сител - 15.10.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска со неколку поранешни министри и актуелни функционери од регионот дебатираше на панел дискусија посветена на политиките против сиромаштијата, во рамки на регионалната конференција ...

Царовска: Регионот  треба да размислува за заедничка социјална платформа која ќе донесе благосостојба за сите

24Инфо - 15.10.2019

Регионот треба да размислува за заедничка социјална платформа и треба да размислува за заеднички политики за заеднички социјални политики кои ќе донесат до благосостојба за сите. Верувам дека ќе успееме сите заеднички да го направиме тоа.

Царовсска: Ја зголемивме поддршката за најранливите, создаваме подобра перспектива за сите

Локално - 15.10.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска со неколку поранешни министри и актуелни функционери од регионот дебатираше на панел дискусија посветена на политиките против сиромаштијата, во рамки на регионалната конференција ...

Царовска: Ја зголемивме поддршката за најранливите, создаваме подобра перспектива за сите

iPortal - 15.10.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска со неколку поранешни министри и актуелни функционери од регионот дебатираше на панел дискусија посветена на политиките против сиромаштијата, во рамки на регионалната конференција ...

Ја зголемивме поддршката за најранливите, создаваме подобра перспектива за сите

24Инфо - 15.10.2019

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска денеска со неколку поранешни министри и актуелни функционери од регионот дебатираше на панел дискусија посветена на политиките против сиромаштијата, во рамки на регионалната конференција ...

МТСП: Ја зголемивме поддршката за најранливите, создаваме подобра перспектива за сите

Кумановски м. - 15.10.2019

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска денеска со неколку поранешни министри и актуелни функционери од регионот дебатираше на панел дискусија посветена на политиките против сиромаштијата, во рамки на регионалната конференција ...

Царовска: Ја зголемивме поддршката за најранливите, создаваме подобра перспектива за сите

CivilMedia - 15.10.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска со неколку поранешни министри и актуелни функционери од регионот дебатираше на панел дискусија посветена на политиките против сиромаштијата, во рамки на регионалната конференција ...

Ја зголемивме поддршката за најранливите, создаваме подобра перспектива за сите

Бизнис Вести - 15.10.2019

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска денеска со неколку поранешни министри и актуелни функционери од регионот дебатираше на панел дискусија посветена на политиките против сиромаштијата, во рамки на регионалната конференција ...

Регионот  треба да размислува за заедничка социјална платформа која ќе донесе благосостојба за сите

Бизнис Вести - 15.10.2019

Регионот треба да размислува за заедничка социјална платформа и треба да размислува за заеднички политики за заеднички социјални политики кои ќе донесат до благосостојба за сите. Верувам дека ќе успееме сите заеднички да го направиме тоа.

Конференција: Потребна е сеопфатност во услугите за социјална заштита

MakPress - 15.10.2019

Во рамки вторите две панел дискусии од регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“ што се одржува денеска во Скопје, се разговараше за улогата на социјалните услуги, ...

Регионална конференција по повод Меѓународниот ден против сиромаштијата

Канал5 - 14.10.2019

Конференцијата ја организира Министерството за труд и социјална политика во соработка со УНИЦЕФ. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ќе се обратат денеска на ...

Борбата против сиромаштијата, пред се во раниот развој на децата, приоритет на Владата

Канал5 - 14.10.2019

Борбата против сиромаштијата и нееднаквоста во општеството е врвен приоритет на Владата и во таа насока е и воведувањето на политики со кои ги враќаме парите кон граѓаните, политики со кои им помагаме на оние на кои им е најпотребна или беа забор ...

МТСП:Секое семејство добива социјален работник кој ќе ги води до извлекување од сиромаштија

Канал5 - 14.10.2019

Во рамки вторите две панел дискусии од регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“ се разговараше за улогата на социјалните услуги, управувањето со случај.

Со регионален пристап да ја подобриме благосостојбата на граѓаните и да ја намалиме сиромаштијата, вели Царовска

Сакам да кажам - 14.10.2019

Подобрувањето на благосостојбата на граѓаните и намалувањето на сиромаштијата да ги решаваме со регионален пристап, рече министерката за труд и социјална политика Мила Царовска на регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на ...

100.000 тони храна се фрла, а 460.000 сиромашни – Бездомник: Никој не ме прашува дали ми треба нешто

ТВ21 - 14.10.2019

Колку време сте на улица? -12 години сум на улица. Никој не ме прашува дали ми треба нешто, никој, никој, никој… Работевте претходно нешто? -Метев улици, ама се разболев… Син ми работеше во една фабрика, ама пропадна и тој е на улица.

Половина милион граѓани живеат во сиромаштија

Телма - 14.10.2019

Близу пола милион луѓе во Македонија живеат под прагот на сиромаштијата. Надлежните од друга страна велат дека е рано да се коментира владините мерки и дали пакетот на закони за социјална реформа, кој беше донесен во мај годинава има ефект врз ...

Македонија на дното во Европа по сиромаштија, Владата се фали дека прави се за таа да се намали

Алфа - 14.10.2019

Секој петти македонец живее во сиромаштија. Поразителен податок, кој и натаму ја држи земјава на дното во Европа по овој параметар. Официјално 21,5% или околу 480.000 секојдневно се борат некако да го преживеат месецот.

Во Македонија над 22.000 деца користат детски додаток

Нетпрес - 14.10.2019

По повод Меѓународниот ден за борба против сиромаштија, Министерството за труд и социјална политика, во соработка со Институтот за социјална работа и социјална политика Скопје и канцелариите на УНИЦЕФ и Светска Банка организира регионална ...

Регионална конференција по повод Меѓународниот ден против сиромаштијата

Сител - 14.10.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ќе се обратат денеска на регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата ...

Секое сиромашно семејство ќе си добие олеснувач кој ќе го извлекува од сиромаштија

+инфо - 14.10.2019

Без соодветни инвестиции во услугите за социјална заштита и грижа, паричните трансфери нудат само делумно решение. Со него не се опфатени скриени ранливости, како дискриминација, психо-социјални проблеми или ментално здравје, коишто можат да ги ...

Секое семејство ќе добива социјален работник кој ќе ги води до извлекување од сиромаштија

Слободен Печат - 14.10.2019

Сузана Борнарова од Филозофски факултет, Универзитет „Св. Кирил и Методиј" во Скопје истакна дека без соодветни инвестиции во услугите за социјална заштита и грижа, паричните трансфери нудат само делумно решение.

Секое семејство добива социјален работник кој ќе ги води до извлекување од сиромаштија

Сител - 14.10.2019

Во рамки вторите две панел дискусии од регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“ што се одржува денеска во Скопје, се разговараше за улогата на социјалните услуги, ...

(Видео) Царовска: Со социјалната реформа ја намалуваме детската сиромаштија

Макфакс - 14.10.2019

Министерството за труд и социјална политика, во соработка со Институтот за социјална работа и социјална политика Скопје и канцелариите на УНИЦЕФ и Светска Банка, на Меѓународниот ден за борба против сиромаштијата, организира регионална конференција ...

Заев: Борбата против сиромаштијата, еднакво општество за сите, приоритет на Владата

Слободен Печат - 14.10.2019

Работиме на ново покачување на минималната плата, вели премиерот. Борбата против сиромаштијата и нееднаквоста во општеството е врвен приоритет на Владата и во таа насока е и воведувањето на политики со кои ги враќаме парите кон граѓаните, политики ...

Регионална конференција по повод Меѓународниот ден против сиромаштијата

ММС - 14.10.2019

„Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“ – ова е темата на регионалната конференција која денеска ќе се одржи во Скопје. Настанот го организира Министерството за труд и социјална политика ...

Регионална конференција по повод Меѓународниот ден против сиромаштијата

Курир - 14.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ќе се обратат денеска на регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во ...

Борбата против сиромаштијата е приоритет на Владата

Нова ТВ - 14.10.2019

Борбата против сиромаштијата и нееднаквоста во општеството е врвен приоритет на Владата и во таа насока е и воведувањето на политики со кои ги враќаме парите кон граѓаните, политики со кои им помагаме на оние на кои им е најпотребна или беа ...

Царовска: Над 22.000 деца користат детски додаток

CivilMedia - 14.10.2019

По повод Меѓународниот ден за борба против сиромаштија, Министерството за труд и социјална политика, во соработка со Институтот за социјална работа и социјална политика Скопје и канцелариите на УНИЦЕФ и Светска Банка организира регионална ...

Со вложување во раниот детски развој ја намалуваме сиромаштијата

24Инфо - 14.10.2019

На регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“ обраќање на тема детска сиромаштија имаше Пол Стабс, виш истражувачки соработник, Економски институт, Загреб, Хрватска.

Заев и Царовска на одбележување на Меѓународниот ден против сиромаштија

iPortal - 14.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ќе се обратат денеска на регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не направи ништо за намалување на сиромаштијата

24Инфо - 14.10.2019

Зоран Заев не направи ништо за намалување на сиромаштијата. 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија. Секој ден се поголем е бројот на луѓето кои ја напуштаат Република Македонија.

Секое семејство ќе добие социјален работник кој ќе му помага да излезе од сиромаштија

Република - 14.10.2019

Во рамки вторите две панел дискусии од регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“ што се одржува денеска во Скопје, се разговараше за улогата на социјалните услуги, ...

Секое семејство добива социјален работник кој ќе ги води до извлекување од сиромаштија

24Инфо - 14.10.2019

Во рамки вторите две панел дискусии од регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“ се разговараше за улогата на социјалните услуги, управувањето со случај и ...

Секое семејство добива социјален работник кој ќе ги води до извлекување од сиромаштија

iPortal - 14.10.2019

Во рамки вторите две панел дискусии од регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“ што се одржува денеска во Скопје, се разговараше за улогата на социјалните услуги, ...

СЕКОЈ ПЕТТИ МАКЕДОНЕЦ Е СИРОМАШЕН: ВМРО-ДПМНЕ го обвини Заев дека ништо не направил за овие луѓе

Фактор - 14.10.2019

Секој петти Македонец живее во сиромаштија. Официјално во оваа категорија спаѓаат 480.000 луѓе или 22.2 отсто. „Пред 4 години ветивме дека кога ќе имаме можност да ги водиме институциите нема да се срамиме да им погледнеме на најранливите во очи.

Реформа на МТСП: Социјален работник за секое семејство до извлекување од сиромаштија

Локално - 14.10.2019

Скопје деновиве е домаќин на регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“. Тема на разговорите на двете денепни панел дискусии беше улогата на социјалните услуги, ...

Реформа на МТСП: Социјален работник за секое семејство до извлекување од сиромаштија

iPortal - 14.10.2019

Скопје деновиве е домаќин на регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“. Тема на разговорите на двете денепни панел дискусии беше улогата на социјалните услуги, ...

Секое семејство добива социјален работник кој ќе ги води до извлекување од сиромаштија

Опсервер - 14.10.2019

Во рамки вторите две панел дискусии од регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“ што се одржува денеска во Скопје, се разговараше за улогата на социјалните услуги, ...

(ВИДЕО) Борбата против сиромаштијата- приоритет на Владата: Најавено ново зголемување на минималната плата

Бриф - 14.10.2019

Борбата против сиромаштијата и нееднаквоста во општеството е врвен приоритет на Владата и во таа насока е и воведувањето на политики со кои ги враќаме парите кон граѓаните, политики со кои им помагаме на оние на кои им е најпотребна или беа ...

Секое семејство добива социјален работник кој ќе ги води до извлекување од сиромаштија

4NEWS - 14.10.2019

Во рамки вторите две панел дискусии од регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“ што се одржува денеска во Скопје, се разговараше за улогата на социјалните услуги, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев не направи ништо за намалување на сиромаштијата

Опсервер - 14.10.2019

Зоран Заев не направи ништо за намалување на сиромаштијата. 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија. Секој ден се поголем е бројот на луѓето кои ја напуштаат Република Македонија.

Заев и Царовска денеска на одбележувањето на Денот против сиромаштија

Локално - 14.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ќе се обратат денеска на регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во ...

Царовска: 30000 домаќинства земаат повисока социјална помош и над 22 илјади деца користат детски додаток

Локално - 14.10.2019

По повод Меѓународниот ден за борба против сиромаштија, Министерството за труд и социјална политика, во соработка со Институтот за социјална работа и социјална политика Скопје и канцелариите на УНИЦЕФ и Светска Банка организира регионална ...

Ден против сиромаштија: Над 22 илјади деца земаат детски додаток, социјалната помош е повисока во просек за 300%

iPortal - 14.10.2019

По повод Меѓународниот ден за борба против сиромаштија, Министерството за труд и социјална политика, во соработка со Институтот за социјална работа и социјална политика Скопје и канцелариите на УНИЦЕФ и Светска Банка организира регионална ...

Регионална конференција: Заев и Царовска ќе говорат за сиромаштија

Денешен - 14.10.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ќе се обратат денеска на регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“.

Царовска: Со социјалната реформа ја намалуваме детската сиромаштија

Точка - 14.10.2019

Министерството за труд и социјална политика, во соработка со Институтот за социјална работа и социјална политика Скопје и канцелариите на УНИЦЕФ и Светска Банка, на Меѓународниот ден за борба против сиромаштијата, организира регионална конференција ...

Регионална конференција по повод Меѓународниот ден против сиромаштијата

4NEWS - 14.10.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ќе се обратат денеска на регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата ...

Борбата против сиромаштијата, пред се во раниот развој на децата, приоритет на Владата

Скопје инфо - 14.10.2019

Борбата против сиромаштијата и нееднаквоста во општеството е врвен приоритет на Владата и во таа насока е и воведувањето на политики со кои ги враќаме парите кон граѓаните, политики со кои им помагаме на оние на кои им е најпотребна или беа ...

Со вложување во раниот детски развој ја намалуваме сиромаштијата

Бизнис Вести - 14.10.2019

На регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“ обраќање на тема детска сиромаштија имаше Пол Стабс, виш истражувачки соработник, Економски институт, Загреб, Хрватска.

(Видео) Царовска: Со социјалната реформа ја намалуваме детската сиромаштија

Centar - 14.10.2019

Министерството за труд и социјална политика, во соработка со Институтот за социјална работа и социјална политика Скопје и канцелариите на УНИЦЕФ и Светска Банка, на Меѓународниот ден за борба против сиромаштијата, организира регионална конференција ...

Регионална конференција по повод Меѓународниот ден против сиромаштијата

Опсервер - 14.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ќе се обратат денеска на регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не направи ништо за намалување на сиромаштијата

Либертас - 14.10.2019

Зоран Заев не направи ништо за намалување на сиромаштијата. 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија. Секој ден се поголем е бројот на луѓето кои ја напуштаат Република Македонија.

100.000 тони храна се фрла, а 460.000 сиромашни – Бездомник: Никој не ме прашува дали ми треба нешто

4NEWS - 14.10.2019

Колку време сте на улица? -12 години сум на улица. Никој не ме прашува дали ми треба нешто, никој, никој, никој… Работевте претходно нешто? -Метев улици, ама се разболев… Син ми работеше во една фабрика, ама пропадна и тој е на улица.

Над 22 илјади деца земаат детски додаток, со социјалната реформа ја намалуваме детската сиромаштија

24Инфо - 14.10.2019

повод Меѓународниот ден за борба против сиромаштија, Министерството за труд и социјална политика, во соработка со Институтот за социјална работа и социјална политика Скопје и канцелариите на УНИЦЕФ и Светска Банка организира регионална конференција ...

Над 22 илјади деца земаат детски додаток, со социјалната реформа ја намалуваме детската сиромаштија

Скопје1 - 14.10.2019

По повод Меѓународниот ден за борба против сиромаштија, Министерството за труд и социјална политика, во соработка со Институтот за социјална работа и социјална политика Скопје и канцелариите на УНИЦЕФ и Светска Банка организира регионална ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не направи ништо за намалување на сиромаштијата

1tv - 14.10.2019

– Зоран Заев не направи ништо за намалување на сиромаштијата. 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија. Секој ден се поголем е бројот на луѓето кои ја напуштаат Република Македонија.

Регионална конференција по повод Меѓународниот ден против сиромаштијата

MakPress - 14.10.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ќе се обратат денеска на регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата ...

Околу 480.000 Македонци се борат да го преживеат месецот а секој петти е сиромашен

MakPress - 14.10.2019

Секој петти македонец живее во сиромаштија. Поразителен податок, кој и натаму ја држи земјава на дното во Европа по овој параметар. Официјално 21,5% или околу 480.000 секојдневно се борат некако да го преживеат месецот.

ВМРО-ДПМНЕ: 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија

MakPress - 14.10.2019

Зоран Заев не направи ништо за намалување на сиромаштијата. 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија. Секој ден се поголем е бројот на луѓето кои ја напуштаат Република Македонија.