TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вакцината против грипот е најважна за децата

Дневник - 25.10.2009

ИНТЕРВЈУ Д-Р ЈОВАНКА КОСТОВСКА, РАКОВОДИТЕЛ НА СЕКТОРОТ ЗА ПРЕВЕНТИВНА ЗАШТИТА Децата од шест до 36 месеци немаат имунолошки одговор на грипот и затоа тие се ...

Двајца играчи на ПСЖ со свински грип

Форум - 25.10.2009

Кај двајца играчи на ПСЖ е дијагностигиран свинскиот грип. На двајца фубалери на францускиот клуб ПСЖ им е дијагностоциран вирусот А H1N1 или свинскиот грип, ...

Фудбалери на ПСЖ со свински грип

Макфакс - 25.10.2009

Париз / 25.10.09 / 10:19 На двајца фудбалери на францускиот клуб ПСЖ им е дијагностициран вирусот А H1N1 или свинскиот грип, потврдија од парискиот фудбалски ...

Во Европа се препорачуваат две дози од вакцината против свинскиот грип

Форум - 25.10.2009

Европската медицинска агенција изразува скептичност за ставот на владите на голем број европски држави дека една доза од вакцината против новиот грип тип А ...

Со имунизација до превентива од грипот

Сител - 25.10.2009

Доаѓа сезоната на вируси и настинки. Годинава граѓаните ќе се соочат со 2 типа на грип сезонскиот и таканаречениот свински грип.

Обама прогласи вонредна состојба во санитарните служби (ВИДЕО)

Inpress - 25.10.2009

Вашингтон, 25. октомври (ИНПРЕС) Председател на САД Барак Обама, прогласи вонредна состојба во санитарните служби на САД, откако 1.000 лица починаа од грипот ...

Грчеви поради вакцина против грип

А1 - 24.10.2009

Дваесет и петгодишната американка Десире Џенингс од Вирџинија не може мирно да стои ниту да седи поради грчеви на мускулите што ги добива секогаш кога се ...

Прво убедување, потоа ХПВ-вакцина

Дневник - 24.10.2009

По лошиот почеток со вакцинацијата против ХПВ-вирусот, здравствените власти решија преку предавања прво да ги убедат родителите во безбедноста и ефикасноста на ...

Обама прогласи вонредна состојба поради новиот грип

Телма - 24.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама прогласи вонредна состојба во САД поради ширењето на вирусот на новиот грип.

Пет илјади починати од свински грип

Утрински - 24.10.2009

Женева - Речиси пет илјади луѓе во светот починаа од свинскиот грип Х1Н1 што се појави на почетокот на годината и прерасна во глобална епидемија, предупреди ...

Кампања за убедување за ХПВ-вакцините

Утрински - 24.10.2009

По скандалозно поразувачкиот старт на задолжителната ХПВ-вакцинација во поликлиниката Чаир, кога 12-годишните девојчиња од Основното училиште „Петар ...

Обама прогласи вонредна состојба поради свинскиот грип

Форум - 24.10.2009

Американскиот претседател објави во сабота навечер вонредна состојба поради ширењето на вирусот на свинскиот грип Жители на Мексико Сити чекаат на преглед во ...

Грчеви поради вакцина против Х1Н1

Форум - 24.10.2009

Дваесет и петгодишната американка Десире Џенингс од Вирџинија не може мирно да стои ниту да седи поради грчеви на мускулите што ги добива секогаш кога се ...

Откако примила вакцина против х1н1, оди само наназад

Сител - 24.10.2009

Американката Дезире Џенингс (25) од Вирџинија не може мирно да стои, ниту да седи. Сите мускули на телото и се грчат, не може нормално да оди и да зборува.

Во САД над 1000 починати од свински грип

Р.С.Европа - 24.10.2009

Американските официјални претставници за здравство соопштија дека над илјада луѓе во Соединетите Држави досега умреле од свинскиот грип, или една петина од ...

Грчеви поради вакцина против Х1Н1

Макфакс - 24.10.2009

Вирџинија / 24.10.09 / 14:48 Дваесет и петгодишната американка Десире Џенингс од Вирџинија не може мирно да стои ниту да седи поради грчеви на мускулите што ги ...

Откако примила вакцина против Х1Н1, оди само наназад

Нетпрес - 24.10.2009

Американката Дезире Џенингс (25) од Вирџинија не може мирно да стои, ниту да седи. Сите мускули на телото и се грчат, не може нормално да оди и да зборува.

Обама прогласи вонредна состојба поради свинскиот грип

Р.С.Европа - 24.10.2009

Претседателот на САД, Барак Обама, прогласи национална вонредна сосотојба, поради свинскиот грип.

Од свинскиот грип во САД починале повеќе од илјада лица

Форум - 24.10.2009

САД се зафатени со вториот бран од свионскиот грип. Вирусот А(H1N1) е раширен повеќе од кој и да е претходно а од април годинава кога се јави епидемиата, ...

Пет илјади луѓе починале од свински грип

Форум - 23.10.2009

Речиси пет илјади луѓе во светот починаа од новиот тип вирус на свинскиот грип А (H1N1) што се појави на почетокот на годината и прерасна во глобална епидемија ...

Речиси пет илјади починати од свински грип

МРТ - 23.10.2009

Речиси пет илјади луѓе во светот починаа од свинскиот грип Х1Н1 што се појави на почетокот на годината и прерасна во глобална епидемија, предупреди в петок ...

СДСМ: Груевски од својот кум набави двојно поскапи вакцини против свински грип

Кирилица - 23.10.2009

Генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров, истакна Никола Груевски не води здравствена политика, туку бизнис политика во здравството Социјалдемократскиот ...

СЗО: Речиси пет илјади починати од свински грип

Макфакс - 23.10.2009

Женева / 23.10.09 / 16:20 Речиси пет илјади луѓе во светот починаа од свинскиот грип Х1Н1 што се појави на почетокот на годината и прерасна во глобална ...

Едукација на родителите, па вакцинација на децата

Вечер Прес - 23.10.2009

Вакцинацијата против ХПВ, предизвикувачот на рак на грлото на матката официјално ќе почне идната недела иако таа согласно законската регулатива веќе е во ...

Родителите ќе се едуцираат за ХПВ

А1 - 22.10.2009

Министерството за здравство ќе ги убедува родителите да ги вакцинираат своите деца. Ова доаѓа по неуспешниот старт на имунизацијата против ХПВ.

Вакцинацијата против ХПВ ќе почне следната недела

Канал5 - 22.10.2009

Министерството за здравство попушти - вакцинацијата против ХПВ ја одложи за следната недела откако родителите не дозволија нивните деца да ја примат вакцината ...

Шесттоделениките од Чаир ја одбија вакцината против рак на матка

Вест - 22.10.2009

Шесто одделениките од ОУ"Петар Здравковски Пенко" од Општина Чаир вчера одбија да ја примат вакцината против хумано папилома вирусот, кој предизвикува рак на ...

Македонија - Родителите не ја сакаат ХПВ вакцината

Време - 22.10.2009

Иако вчера требаше за прв пат шестоодделенките од основното училиште „Петар Здравковски-Пенко“ да ја примат задолжителната вакцина против ХПВ-вирусот, ...

Наместо вакцина против ХПВ, автограм од министерот

Утрински - 22.10.2009

Задолжителната вакцинација против ХПВ доживеа фијаско уште на самиот старт. Иако вчера и официјално требаше да почне ХПВ вакцинацијата и тоа во поликлиниката ...

СДСМ:Набавката на вакцините скандалозна

Макфакс - 22.10.2009

Скопје / 22.10.09 / 15:45 Набавките на вакцините против ХПВ вирусот и свинскиот грип се „скандалозни“, смета Социјалдемократскиот сојуз.

СДСМ: Груевски води здравствен бизнис

Форум - 22.10.2009

СДСМ го обвини премиерот Никола Груевски дека не води здравствена политика, туку бизнис политика во здравството.

Вакцинацијата против ХПВ официјално стартува идната недела

Сител - 22.10.2009

Вакцинацијата против Хуман Папиломавирусот (ХПВ), предизвикувачот на рак на грлото на матката ХПВ официјално ќе почне идната недела, иако од денеска согласно ...

Интервју со Бујар Османи

Алфа - 22.10.2009

Министерот Османи ги демантира тврдењата дека пропаднала акција за вакцинирање против свинскиот грип. Вели дека информацијата е погрешно пренесена.

СДСМ - Груевски води бизнис политика во здравството

Inpress - 22.10.2009

Скопје, 22. октомври (ИНПРЕС) Никола Груевски не води здравствена политика, туку бизнис политика во здравството, обвини денеска секретарот на СДСМ Андреј ...

Родителите не даваат ќерките да примаат ХПВ вакцина

Алфа - 22.10.2009

Родителите кои и по три покани од здравствените домови нема да дозволат нивните ќерќи да се вакцинираат против ХПВ ќе платат казна од 30-50.000 денари.

САД подготвени за епидемија на свински грип

Inpress - 22.10.2009

Вашингтон/Скопје, 22. октомври (ИНПРЕС) Американските здравствени власти велат дека без оглед што свинскиот грип се проширил низ целата земја, владата е ...

Србинка починала од свински грип

Нетпрес - 22.10.2009

46 – годишна Србинка вчера во Клиничкиот центар – Крагуевац починала од тешки компликации предизвикани од вирусот А Х1Н.

СДСМ обвинува за криминал при набавките на вакцините за ХПВ и вирусот Х1Н1

Нетпрес - 22.10.2009

Одлуката за избор на фирмата “Кемо –фарм“ е донесена без јавен повик и Македонија ќе плаќа највисока цена за вакцините за ХПВ, обвини денеска Андреј Петров од ...

Одложена вакцинацијата против вирусот ХПВ

Нетпрес - 22.10.2009

Задолжителната вакцинација против вирусот ХПВ кој предизвикува рак на грлото на матката на 12-годишни девојчиња, најавена за вчера, не стартуваше поради тоа ...

Белгиската „Граѓанска иницијатива“ почна кампања против вакцината за новиот грип

Кирилица - 22.10.2009

Петмина државјани на Белгија, меѓу кои има и лекари ја тужат државата поради одлуката да почне имунизација против новиот грип од типот А со вакцината ...

Вакцинацијата против ХПВ официјално стартува идната недела

Кирилица - 22.10.2009

Од денеска е отпочнато со законска регулатива, а вакцинацијата ќе се врши во текот на ноември Вакцинацијата против Хуман Папиломавирусот (ХПВ), предизвикувачот ...

Британија почнува со вакцинација

BBC - 21.10.2009

Денес во Британија се очекува да почне масовната програма за вакцинација на околу 14 милиони луѓе, за борба против свинскиот грип.

Неуспешен старт на вакцинацијата против ХПВ

А1 - 21.10.2009

Неуспешен старт на задолжителната вакцинација против ХПВ. 60-тина ученички од основното училиште „Петар Здравковски-Пенко“, одбија да ја примат вакцината, ...

Скепса околу вакцината против сида

Deutsche Welle - 21.10.2009

Кога научниците од Тајланд и од американската армија објавија дека создале ефикасно средство за заштита од ХИВ- вирусот, тоа предизвика вистинска еуфорија во ...

Страв од вакцинација

Дневник - 21.10.2009

Исплашени од информациите што доаѓаат од Германија и од САД дека има посебни вакцини „за привилегирани и за обични луѓе“, многумина во Србија одбиваат да се ...

Една вакцина за владата, друга за населението

Deutsche Welle - 21.10.2009

Една недела пред масовната вакцинација против свински грип германската влада се соочува со обвинувањата за здравствена заштита во две класи - една вакцина за ...

И покрај најавите, не почна вакцинацијата против ХПВ

Канал5 - 21.10.2009

12 – годишните девојчиња одбија да се вакцинираат против ХПВ. Во отсуство на своите родители се плашеа да ја примат вакцината.

Календарот за имунизација дополнет со повеќе вакцини

Сител - 21.10.2009

Во првата година од животот бебињата ги боцкаат во рака или нога повеќе од десет пати. Мора да примат вакцина против туберкулоза, детска парализа, заушки, ...

Прв смртен случај од свински грип во Србија

Форум - 21.10.2009

Жена од околината на Краљево во среда починала како последици од зараза со новиот тип од вирусот на грип A(H1N1), јавија српските медиуми Од инфекцијата со ...

Ученичките одбиваат ХПВ вакцина

МРТ - 21.10.2009

Задолжителната вакцинација против ХПВ, која денеска започна во поликлиниката Чаир, стартуваше со проблеми.

Неуспешен старт на вакцинирање против рак на грло на матка

Алфа - 21.10.2009

Oфицијалниот почеток на вакцинирањето на девојчињата на 12 години против рак на грлото на матката стартуваше неуспешно.

Ученичките одбиваат ХПВ вакцина

Алфа - 21.10.2009

Задолжителната вакцинација против ХПВ, која денеска започна во поликлиниката Чаир, стартуваше со проблеми.

Почнува вакцинирањето против грипот А во Велика Британија

Кирилица - 21.10.2009

Во Велика Британија почнува вакцинирањето против вирусот H1N1 на грипот oд топот А, чија цел е да се спречи ширењето на оваа заразна болест Во првата ...

Почна задолжителната вакцинација против ХПВ

Форум - 21.10.2009

Задолжителната вакцинација против ХПВ наменета за девојчиња на 12-годишна возраст започна денеска Стартот на имунизацијата го одбележа министерот за здравство ...

Почна задолжителната вакцинација против ХПВ

МРТ - 21.10.2009

Задолжителната вакцинација против ХПВ наменета за девојчиња на 12 годишна возраст започна денеска Стартот на имунизацијата го одбележа министерот за здравство ...

Почна задолжителната вакцинација против ХПВ

Макфакс - 21.10.2009

Скопје / 21.10.09 / 14:10 Задолжителната вакцинација против ХПВ наменета за девојчиња на 12 годишна возраст започна денеска Стартот на имунизацијата го ...

Ученичките одбиваат ХПВ вакцина

Макфакс - 21.10.2009

/ 21.10.09 / 14:24 Задолжителната вакцинација против ХПВ, која денеска започна во поликлиниката Чаир, стартуваше со проблеми.

Почна вакцинацијата против ХПВ

Вечер Прес - 21.10.2009

Вчера започна Задолжителната вакцинација против ХПВ наменета за девојчиња на 12-годишна возраст.

Свет - Бунт поради новата вакцина

Време - 20.10.2009

Претседателот на германското Друштво за општа и семејна медицина, Михаел Кохен, им препорача на лекарите да не ја даваат вакцината против новиот грип А (Х1Н1), ...

Македонија - Нема време за нова набавка

Време - 20.10.2009

Мими П.Шушлеска Договор за набавка на вакцини против новиот тип на грип А Х1Н1 вчера министерот за здравство Бујар Османи потпиша со веледрогеријата ...

Можно е масовно вакцинирање против вирусот на новиот грип во Норвешка

Канал5 - 20.10.2009

Норвешкиот Институт за народно здравје ги анализира можностите за масовно вакцинирање на целото население во земјата, бидејќи се покажало дека новиот грип е ...

Поента - За едни мајка, за други маќеа

Време - 20.10.2009

Мими П.Шушлевска И покрај сите муабети и бројки, министерот за здравство реши да не им верува на медиумите, туку со чиста совест го потпиша договорот за ...

Македонија купила најскапи вакцини против свинскиот грип

Кирилица - 20.10.2009

Македонија плаќа најскапи вакцини од 9.3 евра по парче и гледано во пари тоа значи два до четири милиони евра повеќе од џебовите на граѓаните Република ...

Норвешка ја разгледува можноста за масовно вакцинирање против вирусот на новиот грип

Кирилица - 20.10.2009

Норвешкиот Институт за народно здравје ги анализира можностите за масовно вакцинирање на целото население во земјатата, бидејќи се покажало дека новиот грип е ...

Османи: Не плаќаме најскапи вакцини против свинскиот грип

Н.Македонија - 20.10.2009

Министерот за здравство Бујар Османи ќе го потпише договорот за набавка на вакцините против грипот А/Х1Н1 со веледрогеријата „Кемофарм“ Тој за критиките оти ...

Парацетамолот ги намалува ефектите од вакцината

Идивиди - 20.10.2009

Температурата после рутинското вакцинирање на бебињата не треба да се симнува со парацетамол, бидејќи се намалува ефектот на вакцината, тврдат чешките експерти.

Шведска вакцина против ХИВ дава големи надежи

А1 - 19.10.2009

Ризикот од ХИВ зараза би можел да се намали за околу 50 насто со употреба на новата шведска вакцина „Хивис“, тврди шведската професорка по вирусологија Брита ...

Германците се противат на вакцината против А Х1Н1

А1 - 19.10.2009

Претседателот на германското друштво за општа и семејна медицина Михаел Коен на лекарите им препорача да не ја даваат вакцината против новиот вирус на грипот А ...

Бунт на германските лекари против вакцината за грипот Х1Н1

Канал5 - 19.10.2009

Претседателот на германското друштво за општа и семејна медицина Михаел Коен на лекарите им препорача да не ја даваат вакцината против новиот вирус на грипот А ...

Отпор кон новата вакцина во Германија

Дневник - 19.10.2009

Претседателот на германското друштво за општа и семејна медицина, Михаел Коен, им препорача на лекарите да не ја даваат вакцината против новиот грип А (Х1Н1), ...

Вакцинација како во "Животинска фарма"

Телма - 19.10.2009

Претседателот на германското друштво за општа и семејна медицина Михаел Коен на лекарите им препорача да не ја даваат вакцината против новиот вирус на грипот А ...

Вакцините против свински грип, двојно поскапи од препораките на СЗО

Алфа - 19.10.2009

Министерот за здравство Османи не признава дека цената по која Македонија ќе ја купува вакцината против свински грип е најсакапа од сите други земји и е двојно ...

Јапонија масивно започнува со вакцинирање

Форум - 19.10.2009

Во Јапонија од денес започнува големата кампања за вакцинација против свинскиот грип, а приоритетни приматели на вакцината се медицинските лица Јапонското ...

Од денес вакцинирање против грип

Нетпрес - 19.10.2009

Центарот за јавно здравје на Штип, од денеска ќе ја започне сезоната на вакцинација против сезонскиот грип.

Бунт против новата вакцина во Германија

Алфа - 19.10.2009

Претседателот на германското друштво за општа и семејна медицина Михаел Коен на лекарите им препорача да не ја даваат вакцината против новиот вирус на грипот А ...

Шведска ХИВ вакцина дава големи надежи

Кирилица - 19.10.2009

Ризикот од ХИВ зараза би можел да се намали за околу 50 отсто со употреба на новата шведска вакцина „Хивис“, тврди шведската професорка по вирусологија Брита ...

Во Куманово навреме започна имунизацијата против сезонски грип

Кирилица - 19.10.2009

Најчесто се вакцинираат постари лица над 65 години како и хронично болните, лица со срцеви заболувања, како и лица со намален имунитет Во Центарот за јавно ...

За бесмртните квалитетна, за смртните - опасна вакцина!

Вечер Прес - 19.10.2009

Тоа е опасен сигнал што ни открива дека во земјата постојат две класи. Тоа не потсетува на Орвеловата "Животинска фарма" - местото каде сите се еднакви....

Шведска ХИВ вакцина дава големи надежи

Идивиди - 19.10.2009

Ризикот од ХИВ зараза би можел да се намали за околу 50 отсто со употреба на новата шведска вакцина „Хивис“, тврди шведската професорка по вирусологија Брита ...