TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

КОД: Советот на јавните обвинители има право да врши ветинг

Телма - 24.11.2019

Утврдивме дека советот на јавните обвинители има право да врши ветинг односно да ги проверува постапките, интегритетот и евентуални сомнителни врски и исплати на некој обвинител. Но јавно не слушаме често за такви законски предвидени активности на ...

Сакаме ветинг и брзо продуцирање кадри за судството

Република - 24.11.2019

Сакаме ветинг и брзо продуцирање кадри за судството, тврди премиерот во заминување, Зоран Заев во неделното интервју за Радио Слободна Европа . На констатацијата на РСЕ дека по последните настани во судството, по бегствата, и тој самиот дал ...

Ветингот не смее да биде процес како што беше лустрацијата!

Вечер Прес - 24.11.2019

Ветингот во судството не смеат да го спроведат политички партии, сметаат експертите. Тие велат дека пред да се примени ветингот, процесот мора да гарантира дека нема да биде како процесот на лустрација што беше спроведен пред неколку години.

Ветингот тешко дека ќе ги сопре семејните кланови во правосудството

Телма - 23.11.2019

Најавениот ветинг во правосудството отвори уште едно прашање со кое одамна никој не се занимава. Народната „Ако татко ти е владика тогаш ти ќе бидеш поп“ се повеќе важи и за судскиот систем.

Експерти: Процесот на ветинг треба да го спроведуваа независно тело со меѓународна помош

Алсат-М - 23.11.2019

Експертите оценуваат дека ветингот во судството не смеат да го спроведат политички партии. Според нив, пред примената на верификација треба да се земат во предвид и последиците што може да ги носи процесот.

Заев А2 СНН-Албанија: Ветингот во Македонија е стопиран на барање на ЕУ

Алсат-М - 23.11.2019

Премиерот Зоран Заев рече дека спроведувањето на ветингот е планирано уште од доаѓањето на власт, но не е започнато заради препораките од Европската Унија. Во интервју за А2 Си – Ен – Ен Албанија, Заев изјави дека тоа не било можно, бидејќи Европа ...

Цаца Николовска: Ветингот да го води Комисија со член од надвор

Фокус - 23.11.2019

Власта најавува ветинг во судството, обвинителите и судиите во отворен судир по смс пораката што им ја испрати обвинителката Вилма Русковска на судиите кои ја пуштија поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева во куќен притвор.

Неопходно ли е вклучување на европски експерти во правосудството?

Канал5 - 23.11.2019

По најавите дека контурите на ветингот се исцртуваат, се уште никој не знае како вистински ќе се спроведе проветрувањето во правосудството. Предлогот на Министерката за правда Дескоска во составот на комисијата која би го спроведувала ветингот во ...

(ВИДЕО) Прешова: Ветингот во пракса не ги дава посакуваните резултати, може да има други последици

360 степени - 23.11.2019

Асистентот по уставно право на „Јустинијан Први“ при УКИМ, д-р Денис Прешова, во интервју за „360 Степени“, зборуваше за идејата за ветинг во судството, велејќи дека оваа тема не се отвора за прв пат и дека ветингот е еден од термините коишто звучат ...

Ветингот не смее да се претвори во нова лустрација

Слободен Печат - 23.11.2019

Допрва ќе се анализира кој се ќе биде опфатен со ветингот во правосудството, кој и на кој начин ќе ја врши проверката и какви последици ќе сносат судиите што ќе бидат фатени во корупција или во спрега со мафијашко-криминалните подземја.

Сите се за ветинг на судиите и обвинителите, ама никој не го почнува тој процес

МКД - 23.11.2019

Претставниците на речиси сите поголеми политички партии во земјава се за ветинг, велат дека конечно мора да се провери имотот, врските и влијанието на сите судии и обвинители, но сите секогаш додаваат едно но...

СДСМ: Од изјавата на Арсoвски е јасно дека ВМРО-ДПМНЕ се плаши од ветинг

МКД - 23.11.2019

ВМРО-ДПМНЕ повторно покажува дека се плаши од ветинг на судиите и обвинителите, и изнесува лажни обвиненија на сметка на правосудниот систем во земјата. Од секој збор на ВМРО-ДПМНЕ на површина излегува стравот дека не успеаја да ги закопаат ...

СДСМ: Опозицијата се плаши од ветинг поради предметите на СЈО

Макфакс - 23.11.2019

„ВМРО-ДПМНЕ повторно покажува дека се плаши од ветинг на судиите и обвинителите, и изнесува лажни обвиненија на сметка на правосудниот систем во земјата“. Ваква е реакцијата на владејачкиот СДСМ по обвинувањата изнесени од портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Заев: Ветингот е стопиран на барање на ЕУ

Слободен Печат - 23.11.2019

Спроведувањето на ветингот е планирано уште од доаѓањето на власт, но не е започнато заради препораките од Европската Унија, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за А2 Си-Ен-Ен Албанија.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се плаши од ветинг и бара начин да не се спроведе за да може да ги закопа предметите на СЈО

Слободен Печат - 23.11.2019

Наместо да шири лаги ВМРО-ДПНМЕ треба да одговори дали е вистина дека сега кога СДСМ најавува ветинг, Мицкоски во паника бара од преставник на меѓународната заедница во земјата, да не дозволи ветинг на судиите и обвинителите, прашуваат од СДСМ.

Заев: ЕУ не ми даде да почнам со ветингот веднаш по доаѓање на власт

МКД - 23.11.2019

Спроведувањето на ветингот во судството е планирано уште од доаѓањето на власт, но не е започнато заради препораките од Европската Унија, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за А2 Си–Ен–Ен Албанија .

Заев за А2 Албанија: ЕУ не ми даде можност да го започнам ветингот по доаѓање на власт

+инфо - 23.11.2019

Според него, потребата од ветинг е наметната од однесувањето на некои судии и обвинители. Спроведувањето на ветингот во судството е планирано уште од доаѓањето на власт, но не е започнато заради препораките од Европската Унија, вели премиерот Зоран ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се плаши од ветинг и бара начин да не се спроведе за да може да ги закопа предметите на СЈО

А1 On - 23.11.2019

ВМРО-ДПМНЕ повторно покажува дека се плаши од ветинг на судиите и обвинителите, и изнесува лажни обвиненија на сметка на правосудниот систем во земјата, реагираат од СДСМ на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО_ДПМНЕ , преку соопштение..

(ВИДЕО) Саити: Ветингот може да се спроведе преку Антикорупциска и Судски совет

360 степени - 23.11.2019

Претседателот на Здружението на судии и врховен судија, Џемали Саити во интервју за „360 Степени“ зборуваше за идејата за ветинг, споделувајќи го ставот дека ако веќе треба да се спроведе, тогаш е можен со веќе постоечките институции – ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се плаши од ветинг и бара начин да не се спроведе за да може да ги закопа предметите на СЈО

Опсервер - 23.11.2019

ВМРО-ДПМНЕ повторно покажува дека се плаши од ветинг на судиите и обвинителите, и изнесува лажни обвиненија на сметка на правосудниот систем во земјата. Од секој збор на ВМРО-ДПМНЕ на површина излегува стравот дека не успеаја да ги закопаат ...

НЕПРОФЕСИОНАЛНИТЕ СУДИИ НЕКА МУ ЈА МИСЛАТ - ќе им се проверуваат имот, врски и влијанија

Фактор - 23.11.2019

Владејачката партија се погласно зборува за проветрување во судството, најавувајќи дека серозно се размислува за овој процес, кој многу брзо може да стане реалност. Судиите ќе се „скенираат“ целосно, ќе се испитуваат нивниот имот, врските и ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ бара начин да не се спроведе ветингот за да може да ги закопа предметите на СЈО

Локално - 23.11.2019

„ВМРО-ДПМНЕ повторно покажува дека се плаши од ветинг на судиите и обвинителите, и изнесува лажни обвиненија на сметка на правосудниот систем во земјата“, велат од СДСМ. „Од секој збор на ВМРО-ДПМНЕ на површина излегува стравот дека не успеаја да ги ...

Прешова за ветингот: Да не веруваме дека има брзи решенија, не е работата само да ги исчистите судиите (ВИДЕО)

iPortal - 23.11.2019

„Да не веруваме дека има брзи и едноставни решенија за комплексни проблеми кои се наталожени и достигнаа некаков зенит за време на претходната власт, кога судството се наполни со прилични партиски лојален кадар, но проблемите датираат од претходно.

СДСМ: Од секој збор на ВМРО-ДПМНЕ на површина излегува стравот дека не успеаја да ги закопаат предметите на СЈО

iPortal - 23.11.2019

„ВМРО-ДПМНЕ повторно покажува дека се плаши од ветинг на судиите и обвинителите, и изнесува лажни обвиненија на сметка на правосудниот систем во земјата“, велат од партијата на власт. „Од секој збор на ВМРО-ДПМНЕ на површина излегува стравот дека не ...

(ВИДЕО) 360° Саити: Ветингот може да се спроведе преку Антикорупциска и Судски совет

Либертас - 23.11.2019

Претседателот на Здружението на судии и врховен судија, Џемали Саити во интервју за „ 360 Степени “ зборуваше за идејата за ветинг, споделувајќи го ставот дека ако веќе треба да се спроведе, тогаш е можен со веќе постоечките институции – ...

(ВИДЕО) 360° Прешова: Ветингот во пракса не ги дава посакуваните резултати, може да има други последици

Либертас - 23.11.2019

Асистентот по уставно право на „Јустинијан Први“ при УКИМ, д-р Денис Прешова, во интервју за „ 360 Степени “, зборуваше за идејата за ветинг во судството, велејќи дека оваа тема не се отвора за прв пат и дека ветингот е еден од термините коишто ...

Заев за А2 Албанија: ЕУ не ми даде можност да го започнам ветингот по доаѓање на власт

Либертас - 23.11.2019

Спроведувањето на ветингот во судството е планирано уште од доаѓањето на власт, но не е започнато заради препораките од Европската Унија, вели премиерот Зоран Заев во интервју за А2 Си–Ен–Ен Албанија.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се плаши од ветинг и бара начин да не се спроведе за да може да ги закопа предметите на СЈО

24Инфо - 23.11.2019

ВМРО-ДПМНЕ повторно покажува дека се плаши од ветинг на судиите и обвинителите, и изнесува лажни обвиненија на сметка на правосудниот систем во земјата. Од секој збор на ВМРО-ДПМНЕ на површина излегува стравот дека не успеаја да ги закопаат ...

Заев: Ветингот беше планиран од доаѓањето на власт

Локално - 23.11.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју за А2 Албанија изјави дека спроведувањето на ветингот е планирано уште од доаѓањето на власт, но не е започнато заради препораките од Европската Унија. Заев посочи дека тоа не било можно, бидејќи Европа ги очекувала ...

Заев: ЕУ не ми даде можност да го започнам ветингот

iPortal - 23.11.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју за А2 Албанија изјави дека спроведувањето на ветингот е планирано уште од доаѓањето на власт, но не е започнато заради препораките од Европската Унија. Заев посочи дека тоа не било можно, бидејќи Европа ги очекувала ...

СЕ ИСПЛАШИЈА ЛИ СУДИИТЕ ОД ВЕТИНГОТ - тој треба да прочисти, но не и да лустрира

Фактор - 23.11.2019

Власта изгледа се реши дека што побргу мора да го проветрува судството. Таа и ветува дека ако не веднаш, тогаш после изборите на 12 април, ако победи, ќе почне да проверува колку судиите се чесни, одговорни и професионални, и ќе го прочистува ...

Дескоска: Мора да се најде начин да профункционира отчетноста и одговорноста во судството

Опсервер - 23.11.2019

Мора да се бараат начини да профункционира отчетноста и одговорноста во рамки на судството. Корумпиран судија на сите прави штета, подобро е да го нема, отколку да го заразува здравото ткиво.

Заев: ЕУ ни препорача да не правиме ветинг кога дојдовме на власт

Фактор - 23.11.2019

Спроведувањето на ветингот во судството е планирано уште од доаѓањето на власт, но не е започнато заради препораките од Европската Унија, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за А2 Си–Ен–Ен Албанија.

Прешова: Ветингот на крај ќе има одредени други последици (ВИДЕО)

Локално - 23.11.2019

Асистентот по уставно право на „Јустинијан Први“ при УКИМ, д-р Денис Прешова, во интервју за „360 Степени“ вели дека ветинг на судството на постоечки кадар е проблематичен и запраша кој ќе го спроведе ветингот при состојба на длабока поларизираност ...

Алсат: Заев А2 СНН-Албанија – Ветингот во Македонија е стопиран на барање на ЕУ

Скопје1 - 23.11.2019

Премиерот Зоран Заев рече дека спроведувањето на ветингот е планирано уште од доаѓањето на власт, но не е започнато заради препораките од Европската Унија. Во интервју за А2 Си – Ен – Ен Албанија, Заев изјави дека тоа не било можно, бидејќи Европа ...

ЕУ не му дала на Заев да спроведе ветинг

Expres - 23.11.2019

Во интервју за А2 Си–Ен–Ен Албанија, премиерот Зоран Заев вели дека спроведувањето на ветингот било планирано уште од доаѓањето на власт, но не започнало поради препораките од Европската Унија.

Сите се за ветинг – за издвојување на чесните од непрофесионалните и корумпираните

Канал5 - 22.11.2019

Сè погласно се зборува за потребата од ветинг на судиите и обвинителите за да може во државава да се спроведат суштински реформи во судството. Начелно сите се за ветинг, а се бара тој да не биде ограничен само на судството, туку и на институциите и ...

Заев: Пред да се спроведе ветингот во судството, треба да се продуцираат нови кадри

Фокус - 22.11.2019

За спроведување на ветингот во судството ЕУ бара прво да се најдат начините тоа да се осмисли, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се попoлнат, изјави премиерот Зоран ...

Заев: ЕУ бара прво да се осмисли ветингот па да се спроведе

Канал5 - 22.11.2019

За спроведување на ветингот во судството ЕУ бара прво да се најдат начините тоа да се осмисли, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се поплнат, изјави премиерот Зоран ...

ДОМ: Сеопфатни судски реформи, а не само ветинг

Канал5 - 22.11.2019

Зелената партија ДОМ поддржува процес на ветинг на судии и обвинители, кој би го спроведувала Комисија во чиј состав би биле вклучени меѓународни правни експерти. Со цел вклучување на искусни правници и зголемување на бројот на обвинители и судии, ...

Ќе ги испере ли валканите алишта во судството најавениот ветинг?

24 Вести - 22.11.2019

Судско-обвинителска војна - чии „валкани гаќи“ излегоа на површина, по острите пораки и закани што едни на други си ги пратија шефицата на обвинителството за организаран криминал Вилма Русковска и судиите.

Манчевски од Валандово: Време е да се направи ветинг во судството, оние кои го спорведуваат законот, мора да го ...

Канал5 - 22.11.2019

Време е конечно да се направи ветинг во судството, бидејќи има луѓе во судството кои навистина професионално работат, но има и такви за кои навистина треба да минат низ процес на ветинг. Ова гопорача потпретседателот Дамјан Манчевски на вечерашната ...

Прешова: Ветингот во правосудството невозможно без уставни измени

Алсат-М - 22.11.2019

Предлогот за ветинг во судството не е воопшто едноставна постапка и повлекува низа реперкусии, вели во вечерашното гостување во емисијата „360 Степени“ на Алсат, асистентот по уставно право и политички систем на правниот факултет „Јустинијан Први“, ...

Саити предлага ветингот во судството да се спроведе преку Антикоруциската комисија

Фокус - 22.11.2019

Џемали Саити, претседател на Здружението на судии во вечерашното гостување во емисијата 360 степени рече дека ветингот треба добро да се осмисли и го спомена примерот со Албанија, каде после ветингот судскиот ситем речиси останал без судии и му е ...

Сите се за ветинг – за издвојување на чесните од непрофесионалните и корумпираните

Сител - 22.11.2019

Сè погласно се зборува за потребата од ветинг на судиите и обвинителите за да може во државава да се спроведат суштински реформи во судството. Начелно сите се за ветинг, а се бара тој да не биде ограничен само на судството, туку и на институциите и ...

Десковска, Заев и Ахмети за ветинг - Да ги опфати и судиите и политичарите

Press24 - 22.11.2019

Сè погласно се зборува за потребата од ветинг на судиите и обвинителите за да може во државава да се спроведат суштински реформи во судството. Начелно сите се за ветинг, а се бара тој да не биде ограничен само на судството, туку и на институциите и ...

Самка бара ветинг веднаш: Судиите не се фудбалери за да им требаат подготовки

+инфо - 22.11.2019

Партијата за целосна еманципација на Ромите ПЦЕР реагира дека судиите од основните судови и од Апелација бараат да не се брза со ветингот зашто за негово спроведување треба посебни подготовки – Ако ветингот биде многу брзо немало да има ефекти.

Заев: ЕУ бара прво да се осмисли ветингот па да се спроведе

А1 On - 22.11.2019

За спроведување на ветингот во судството ЕУ бара прво да се најдат начините тоа да се осмисли, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се поплнат, изјави премиерот Зоран ...

ДОМ: Сеопфатни судски реформи, а не само ветинг

Макфакс - 22.11.2019

Зелената партија ДОМ поддржува процес на ветинг на судии и обвинители, кој би го спроведувала Комисија во чиј состав би биле вклучени меѓународни правни експерти. Со цел вклучување на искусни правници и зголемување на бројот на обвинители и судии, ...

Дескоска: Ветингот воопшто не е пријатна процедура

Слободен Печат - 22.11.2019

Во Албанија добар дел од судиите се откажаа уште пред да почне да се врши ветингот врз нив. Министерката за правда, Рената Дескоска во денешното интервју на „Канал 5“ Телевизија зборуваше за ветингот дека воопшто не е пријатна таа процедура, и го ...

Дескоска: Мора да се најде начин да профункционира отчетноста и одговорноста во судството

Нова ТВ - 22.11.2019

Мора да се бараат начини да профункционира отчетноста и одговорноста во рамки на судството. Корумпиран судија на сите прави штета, подобро е да го нема, отколку да го заразува здравото ткиво.

Дескоска: Ветингот може да помине само со двотретинско мнозинство

Слободен Печат - 22.11.2019

За ветингот треба да има согласнот, бидејќи во делот на судовите, секој закон што се носи е со двотретинско мнозинство. Полесно е сè што е затруено, труло месо, канцерогено, како сакате наречете го, да го тргнете, отколку да ви стои тука, говореше ...

(Видео) Манчевски: Време е за проверка во судството

Макфакс - 22.11.2019

Време е конечно да се направи ветинг, т.е. проверка во судството бидејќи таму има луѓе што навистина професионално работат, но има и такви што навистина треба да минат низ тој процес, порача потпретседателот Дамјан Манчевски на вечерашната трибина ...

Сите се за ветинг – за издвојување на чесните од непрофесионалните и корумпираните

Нетпрес - 22.11.2019

Сè погласно се зборува за потребата од ветинг на судиите и обвинителите за да може во државава да се спроведат суштински реформи во судството. Начелно сите се за ветинг, а се бара тој да не биде ограничен само на судството, туку и на институциите и ...

Заев: ЕУ бара прво да се осмисли ветингот па да се спроведе

Слободен Печат - 22.11.2019

На прашањето дали ЕУ се противела на ветингот во судството, тој појасни дека аргументите на Брисел биле дека треба да се оди на индивидуална одговорност, и дека нема капацитет – ресурсен центар кој при евентуален ветинг би ги надополнил ...

Сите се за ветинг – за издвојување на чесните од непрофесионалните и корумпираните

А1 On - 22.11.2019

Сè погласно се зборува за потребата од ветинг на судиите и обвинителите за да може во државава да се спроведат суштински реформи во судството. Начелно сите се за ветинг, а се бара тој да не биде ограничен само на судството, туку и на институциите и ...

Се исцртуваат контурите за ветингот

ММС - 22.11.2019

Сè погласно се зборува за потребата од ветинг на судиите и обвинителите за да може во државава да се спроведат суштински реформи во судството. Начелно сите се за ветинг, а се бара тој да не биде ограничен само на судството, туку и на институциите и ...

Заев: ЕУ бара прво да се осмисли ветингот па да се спроведе

Press24 - 22.11.2019

За спроведување на ветингот во судството ЕУ бара прво да се најдат начините тоа да се осмисли, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се поплнат, изјави премиерот Зоран ...

Заев: ЕУ бара прво да се осмисли ветингот па да се спроведе, без политичари во комисиите

МКД - 22.11.2019

За спроведување на ветингот во судството ЕУ бара прво да се најдат начините тоа да се осмисли, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се пополнат, изјави премиерот Зоран ...

ДОМ бара сеопфатни судски реформи, а не само ветинг

МКД - 22.11.2019

Зелената партија ДОМ поддржува процес на ветинг на судии и обвинители, кој би го спроведувала комисија во чиј состав би биле вклучени меѓународни правни експерти, но со цел вклучување на искусни правници и зголемување на бројот на обвинители и ...

Заев: ЕУ бара прво да се осмисли ветингот па да се спроведе

Сител - 22.11.2019

За спроведување на ветингот во судството ЕУ бара прво да се најдат начините тоа да се осмисли, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се поплнат, изјави премиерот Зоран ...

Промени во правосудството на „брза лента“

Р.С.Европа - 22.11.2019

ЕУ бара прво да се осмисли ветингот во судството, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се пополнат, изјави премиерот Зоран Заев.

Заев: Ветингот да го спроведат домашни и меѓународни експерти

+инфо - 22.11.2019

За спроведување на ветингот во судството ЕУ бара прво да се најдат начините тоа да се осмисли, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се поплнат, изјави премиерот Зоран ...

Заев: ЕУ бара прво да се осмисли ветингот па да се спроведе

ММС - 22.11.2019

За спроведување на ветингот во судството ЕУ бара прво да се најдат начините тоа да се осмисли, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се поплнат, изјави премиерот Зоран ...

Ахмети е за ветинг во сите институции

МКД - 22.11.2019

Демократската унија за интеграција стои зад барањето дека Северна Македонија има потреба за ветинг во сите институции, почнувајќи од законодавните, извршните и така натаму, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

ДОМ: Сеопфатни судски реформи, а не само ветинг

ММС - 22.11.2019

Зелената партија ДОМ поддржува процес на ветинг на судии и обвинители, кој би го спроведувала Комисија во чиј состав би биле вклучени меѓународни правни експерти. Со цел вклучување на искусни правници и зголемување на бројот на обвинители и судии, ...

ДОМ: Сеопфатни судски реформи, а не само ветинг!

А1 On - 22.11.2019

Зелената партија ДОМ поддржува процес на ветинг на судии и обвинители, кој би го спроведувала Комисија во чиј состав би биле вклучени меѓународни правни експерти, велат од Демократска обнова на Македонија, преку соопштение.

Дескоска: Мора да се најде начин да профункционира отчетноста и одговорноста во судството

Press24 - 22.11.2019

Мора да се бараат начини да профункционира отчетноста и одговорноста во рамки на судството. Корумпиран судија на сите прави штета, подобро е да го нема, отколку да го заразува здравото ткиво.

Дескоска: Ветингот не е лесен процес, мора да се изврши транспарентно и професионално

МКД - 22.11.2019

Мора да се бараат начини да профункционира отчетноста и одговорноста во рамки на судството. Корумпиран судија на сите прави штета, подобро е да го нема, отколку да го заразува здравото ткиво.

Дескоска за „Макфакс“: Освен имотот, ќе се испитуваат и влијанијата врз судиите и обвинителите

+инфо - 22.11.2019

Министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска, во интервју за „Макфакс“ откри нови детали за ветингот: Покрај тоа што ќе се испита имотната состојба на судиите, ќе се испитаат и евентуални влијанија во носењето судски одлуки, а тоа важи и за ...

Манчевски: Оние кои го спроведуваат законот, мора да ги почитуваат законите

Слободен Печат - 22.11.2019

Веднаш по победата на 12 април, ќе го спроведеме ветингот на дело- порача потпретседателот Манчевски. Време е конечно да се направи ветинг во судството, бидејќи има луѓе во судството кои навистина професионално работат, но има и такви за кои ...

Саити: Ветингот во судството може да се спроведе преку Антикорупциска комисија

Press24 - 22.11.2019

Претседателот на Здружението на судии, Џемали Саити, во вечерашното гостување во емисијата 360 степени рече дека ветингот треба добро да се осмисли и го спомена примерот со Албанија, каде после ветингот судскиот ситем речиси останал без судии и му е ...

Дескоска: Мора да се најде начин да профункционира отчетноста и одговорноста во судството

24Инфо - 22.11.2019

Мора да се бараат начини да профункционира отчетноста и одговорноста во рамки на судството. Корумпиран судија на сите прави штета, подобро е да го нема, отколку да го заразува здравото ткиво.

Манчевски: Време е да се направи ветинг во судството, оние кои го спорведуваат законот, мора да го почитуваат

24Инфо - 22.11.2019

Време е конечно да се направи ветинг во судството, бидејќи има луѓе во судството кои навистина професионално работат, но има и такви за кои навистина треба да минат низ процес на ветинг, порача потпретседателот Дамјан Манчевски на вечерашната ...

Дескоска: Мора да се најде начин да профункционира отчетноста и одговорноста во судството

Либертас - 22.11.2019

Мора да се бараат начини да профункционира отчетноста и одговорноста во рамки на судството. Корумпиран судија на сите прави штета, подобро е да го нема, отколку да го заразува здравото ткиво.

Заев: ЕУ бара прво да се осмисли ветингот па да се спроведе

4NEWS - 22.11.2019

За спроведување на ветингот во судството ЕУ бара прво да се најдат начините тоа да се осмисли, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се поплнат, изјави премиерот Зоран ...

Заев: ЕУ бара прво да се осмисли ветингот па да се спроведе

24Инфо - 22.11.2019

За спроведување на ветингот во судството ЕУ бара прво да се најдат начините тоа да се осмисли, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се поплнат, изјави премиерот Зоран ...

Заев: ЕУ бара прво да се осмисли ветингот па да се спроведе

CivilMedia - 22.11.2019

За спроведување на ветингот во судството ЕУ бара прво да се најдат начините тоа да се осмисли, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се поплнат, изјави премиерот Зоран ...

Заев: ЕУ бара прво да се осмисли ветингот па да се спроведе

Бриф - 22.11.2019

За спроведување на ветингот во судството ЕУ бара прво да се најдат начините тоа да се осмисли, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се поплнат, изјави премиерот Зоран ...

ДОМ: Сеопфатни судски реформи, а не само ветинг

24Инфо - 22.11.2019

Зелената партија ДОМ поддржува процес на ветинг на судии и обвинители, кој би го спроведувала Комисија во чиј состав би биле вклучени меѓународни правни експерти. Со цел вклучување на искусни правници и зголемување на бројот на обвинители и судии, ...

СИТЕ СЕ ЗА: На македонската Јустиција и треба ветинг-машина за перење на валканиот веш

Денешен - 22.11.2019

Сè погласно се зборува за потребата од ветинг на судиите и обвинителите за да може во државава да се спроведат суштински реформи во судството. Начелно сите се за ветинг, а се бара тој да не биде ограничен само на судството, туку и на институциите и ...

Сите се за ветинг – за издвојување на чесните од непрофесионалните и корумпираните

4NEWS - 22.11.2019

Сè погласно се зборува за потребата од ветинг на судиите и обвинителите за да може во државава да се спроведат суштински реформи во судството. Начелно сите се за ветинг, а се бара тој да не биде ограничен само на судството, туку и на институциите и ...

ЗАР НЕ СЕ ПОДРАЗБИРА ТОА? АМА СО ЗАЕВЦИ НЕ СИ НА СИГУРНО: ЕУ бара прво да се обмисли ветингот!

Денешен - 22.11.2019

За спроведување на ветингот во судството ЕУ бара прво да се најдат начините тоа да се осмисли, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се поплнат, изјави премиерот Зоран ...

Сите за ветинг – издвојување на чесните од непрофесионалните и корумпираните

CivilMedia - 22.11.2019

Сè погласно се зборува за потребата од ветинг на судиите и обвинителите за да може во државава да се спроведат суштински реформи во судството. Начелно сите се за ветинг, а се бара тој да не биде ограничен само на судството, туку и на институциите и ...

Мицковски: ДУИ ви направи ветинг во цела држава

Република - 22.11.2019

Не само што не прават ништо позитивно, туку се жив апашалук се сите министерства што ги водат ДУИ, вели Ивор Мицковски додавајќи дека власта може да зборува колку сака за ветинг, но ДУИ им направи ветинг во цела држава. порача Мицковски.

ЕУ бара прво да се осмисли ветингот, па да се спроведе, вели Заев

iPortal - 22.11.2019

За спроведување на ветингот во судството ЕУ бара прво да се најдат начините тоа да се осмисли, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се поплнат, изјави премиерот Зоран ...

Заев: ЕУ бара прво да се осмисли ветингот па да се спроведе

Опсервер - 22.11.2019

За спроведување на ветингот во судството ЕУ бара прво да се најдат начините тоа да се осмисли, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се поплнат, изјави премиерот Зоран ...

Сите се за ветинг – за издвојување на чесните од непрофесионалните и корумпираните

Локално - 22.11.2019

Сè погласно се зборува за потребата од ветинг на судиите и обвинителите за да може во државава да се спроведат суштински реформи во судството. Начелно сите се за ветинг, а се бара тој да не биде ограничен само на судството, туку и на институциите и ...

Дескоска: Мора да се најде начин да профункционира отчетноста и одговорноста во судството

Вечер Прес - 22.11.2019

Мора да се бараат начини да профункционира отчетноста и одговорноста во рамки на судството. Корумпиран судија на сите прави штета, подобро е да го нема, отколку да го заразува здравото ткиво.

Дескоска: Покрај имотот, ќе се испитуваат и влијанијата врз судиите и обвинителите

Centar - 22.11.2019

Министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска, во интервју за „Макфакс“ откри нови детали за ветингот: Покрај тоа што ќе се испита имотната состојба на судиите, ќе се испитаат и евентуални влијанија во носењето судски одлуки, а тоа важи и за ...

Заев: За нашата земја следи повеќегодишен процес на севкупна трансформација на општетството

Локално - 22.11.2019

За спроведување на ветингот во судството ЕУ бара прво да се најдат начините тоа да се осмисли, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се поплнат, изјави премиерот Зоран ...

Сите се за ветинг – за издвојување на чесните од непрофесионалните и корумпираните

Денар - 22.11.2019

Сè погласно се зборува за потребата од ветинг на судиите и обвинителите за да може во државава да се спроведат суштински реформи во судството. Начелно сите се за ветинг, а се бара тој да не биде ограничен само на судството, туку и на институциите и ...

Ахмети: Има потреба за ветинг во сите институции

MakPress - 22.11.2019

Демократската унија за интеграција стои зад барањето дека Северна Македонија има потреба за ветинг во сите институции, почнувајќи од законодавните, извршните и така натаму, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Сè погласно се зборува за потребата од ветинг на судиите и обвинителите во Македонија

MakPress - 22.11.2019

Сè погласно се зборува за потребата од ветинг на судиите и обвинителите за да може во државава да се спроведат суштински реформи во судството. Начелно сите се за ветинг, а се бара тој да не биде ограничен само на судството, туку и на институциите и ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

24 Вести - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

Канал5 - 21.11.2019

Сметам дека треба внимателно да се пријде кон оваа мерка. Таа треба добро да се осмисли. Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на ...

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

Канал5 - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. – Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

Алсат-М - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. – Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

Телма - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. Посочи дека има меѓународни примери за спроведувањето на ветингот.

Ахмети: Има потреба за ветинг во сите институции

Фокус - 21.11.2019

Демократската унија за интеграција стои зад барањето дека Северна Македонија има потреба за ветинг во сите институции, почнувајќи од законодавните, извршните и така натаму, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Се бара ветинг и за политичари

Телма - 21.11.2019

Корумпираните политичари и државни функционери ќе си заминат од политичката и државната сцена. Покрај за судии и јавни обвинители, ќе се спроведува и ветинг за нив. Дескоска им порача на судиите и јавните обвинители да не стравуваат од злоупотреба ...

И Владата и претставници од правосудството се за спроведување на процесот на ветинг

Канал5 - 21.11.2019

Правосудните претставници немаат бпротив ветингот но тој да не се прави набрзина и без дополнителни механизми во текот на проверката. Власта ги оцртува контурите на ветингот во правосудството, судиите и обвинителите не се противат на идејата но ...

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

24 Вести - 21.11.2019

Мора да има прочистување на судството и обвинителството – чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на процесот, вели министерка за правда. Се бара ветинг и за политичари – Десоска дава поддршка за прочистување ...

Дескоска бара ветинг и за политичарите

Алсат-М - 21.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, рече дека го поддржува процесот за ветинг и за политичарите и државните функционери кои се корумпирани и кои имаат врски со мафијата. Дескоска рече дека ќе поддржи секаков процес кој ќе помогне на функции да ...

Адеми: ЕУ не ни дозволи ветинг во правосудството

Алсат-М - 21.11.2019

Кои се мотивите што младите си купуваат билет во еден правец и си заминуваат од Македонија. Во емисијата на Алсат ТВ „Патот кон“ министерот за дијаспора, Арбр Адеми вели дека правдата е основа за развојот на многу процеси и дека уште при формирање ...

Гошев за 24 анализа: Македонија нема ниту капацитет, ниту волја за ветинг во судството

24 Вести - 21.11.2019

Туше Гошев, поранешниот министер за правда и адвокат во вечерашното гостување во 24 анализа, истакна дека Македонија нема ниту капацитет за ветинг во судството. „Апсолутно сум согласен дека со таквото парламентарно мнозинство и со таквото судство не ...

Колевски: Да не се брза со ветингот на судии и обвинители

Фокус - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

Телма - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

А1 On - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. – Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Десковска: Мора да има ветинг во судството и обвинителството

Press24 - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. – Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Десковска е и за ветинг кај политичарите за чистење на поврзаните со мафијата

Нова ТВ - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. – Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Ацо Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

ММС - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

ММС - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. – Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Колевски: Ветингот на судиите треба да се изведе така што нема да ја влоши ситуацијата

+инфо - 21.11.2019

Претседателот на Советот на јавни обвинители вели дека треба да се размисли дали во овој момент е потребен или не ветинг на судиите и на јавните обвинители. Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува ...

Дескоска: Побитно е да имате чесни судии и обвинители, отколку да ги има а да не си ја вршат работата

МКД - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. „Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Дескоска - Чесните судии и обвинители не треба да се плашат од ветингот

Р.С.Европа - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. Десковска вели дека ветингот не го спроведува извршната власт, ...

Ахмети: Ветинг е потребен без разлика колку ќе трае ударот

+инфо - 21.11.2019

Демократската унија за интеграција стои зад барањето дека Северна Македонија има потреба за ветинг во сите институции, почнувајќи од законодавните, извршните и така натаму, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Ахмети: Потребен е ветинг во сите институции

Press24 - 21.11.2019

Демократската унија за интеграција стои зад барањето дека Северна Македонија има потреба за ветинг во сите институции, почнувајќи од законодавните, извршните и така натаму, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

А1 On - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Ахмети: Потребен е ветинг во сите институции

Слободен Печат - 21.11.2019

Претседателот на ДУИ рече дека за ветингот се дискутира со сите политичките партии и дека сите ќе треба да бидат предмет на ветинг. Демократската унија за интеграција стои зад барањето дека Северна Македонија има потреба за ветинг во сите ...

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

Сител - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. – Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Ахмети: Има потреба за ветинг во сите институции

ММС - 21.11.2019

Демократската унија за интеграција стои зад барањето дека Северна Македонија има потреба за ветинг во сите институции, почнувајќи од законодавните, извршните и така натаму, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Адеми: ЕУ не дозволи ветинг во судството, поради примерот во Албанија

Слободен Печат - 21.11.2019

Денес во Албанија и по една година, сѐ уште немате Уставен суд, рече Едмонд Адеми. Министерот за дијаспора, Едмонд Адеми во емисијата на Алсат ТВ „Патот кон“ вели дека правдата е основа за развојот на многу процеси и дека уште при формирање на ...

Колевски: Да не се брза со ветингот на судиите и обвинителите

Слободен Печат - 21.11.2019

Претседателот на Советот на јавни обвинители вели дека треба да се размисли дали во овој момент е потребен или не ветинг на судиите и јавните обвинители. Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, ...

ВЕТИНГ: Само се збори, никој не презема конкретна акција

Слободен Печат - 21.11.2019

Ветингот е во фокусот, особено откако некои судии дадоа ослободителни пресуди за екс премиерот Груевски, но и откако завчера беше пуштена во домашен притвор поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева.

Дескоска е за ветинг и за политичари ако со тоа ќе се исчистат поврзаните со мафијата

+инфо - 21.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, рече дека покрај ветин за судии и обвинители, поддржува ветинг и за политичари ако тоа значи прочистување на политичката и државната сцена. – Сѐ што може исчистување на политичката сцена од луѓе кои се ...

Ахмети: Има потреба за ветинг во сите институции

А1 On - 21.11.2019

Демократската унија за интеграција стои зад барањето дека Северна Македонија има потреба за ветинг во сите институции, почнувајќи од законодавните, извршните и така натаму, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

ЕУ не ни дозволи ветинг во правосудството, вели министерот Адеми

Нетпрес - 21.11.2019

Кои се мотивите што младите си купуваат билет во еден правец и си заминуваат од Македонија. Во емисијата на Алсат М ТВ „Патот кон“ министерот за дијаспора, Едмонд Адеми вели дека правдата е основа за развојот на многу процеси и дека уште при ...

Зиков: Многу пари се вратат во црниот бизнис во судството

Слободен Печат - 21.11.2019

Поранешниот пратеник Павле Богоевски пак, вели дека пред изборите во 2016 година само СДСМ зборувале за ветинг во судството, а сега веќе зборуваат сите партии. Во студиото на „ТВ 21 “ вечерва дебатираат Љупчо Зиков, Илија Димовски и Павле Богоевски.

Власта притиска за ветинг, правосудството резервирано

Нетпрес - 21.11.2019

На само неколку месеци пред изборите договорени за 12-ти април власта со сите сили притиска за спроведување на ветинг во правосудството. Судиите и обвинителите резервирани кон процесот на „прочистување“ во нивните редови.

Русковска повикана на отчет во Советот на јавни обвинители, ветингот во судството станува се поизвесен

Сител - 21.11.2019

Однесувањето на Русковска е под лупа на Советот на јавни обвинители.. Ќе ја повика да даде отчет за СМС пораката со која се заканува до апелационите судии дека од гаќи ќе ги истресе со финансиска истрага.

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

Сител - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

И политичарите нема да останат имуни на ветингот

Глас на Америка - 21.11.2019

Се погласни се размислувањата дека поркај правосудството ветингот треба да се примени и во политиката. Корупција и поврзаност со криминални структури се причините поради кои се бара политичарите да минат низ истиот процес.

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен

МКД - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Советот на јавни обвинители за ветингот: Да не се спроведува набрзина и да се осмисли

Нова ТВ - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, вели првиот човек на Советот на јавни обвинители Ацо ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

Press24 - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Дескоска: Не треба да постои страв кај чесните судии и обвинители за злоупотреба при процесот на ветинг

Слободен Печат - 21.11.2019

Министерката за правда не сакаше да ја коментира смс пораката на обвинителката Вилма Рускоска дека ќе поведе финансиска истрага против судиите од Апелацискиот суд, кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, обвинета во ...

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

CivilMedia - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. – Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Дескоска вели дека личен стил е како Рускоска ќе се изрази

Фактор - 21.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, смета дека фамозната СМС-порака на обвинителката Вилма Рускоска која ја испрати вчера до еден од членовите на Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје е суштински јасна, без разлика во каков стил е ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

24Инфо - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

ДЕСКОСКА: Чесните судии и обвинители да не се плашат

Денешен - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. – Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

24Инфо - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. – Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Ахмети: Има потреба за ветинг во сите институции

24Инфо - 21.11.2019

Демократската унија за интеграција стои зад барањето дека Северна Македонија има потреба за ветинг во сите институции, почнувајќи од законодавните, извршните и така натаму, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Ахмети сака ветинг во сите институции

Република - 21.11.2019

Демократската унија за интеграција стои зад барањето дека Северна Македонија има потреба за ветинг во сите институции, почнувајќи од законодавните, извршните и така натаму, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

Опсервер - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

Локално - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Ахмети: Има потреба за ветинг во сите институции

Опсервер - 21.11.2019

Демократската унија за интеграција стои зад барањето дека Македонија има потреба за ветинг во сите институции, почнувајќи од законодавните, извршните и така натаму, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Ахмети: Има потреба за ветинг во сите институции

Локално - 21.11.2019

Демократската унија за интеграција стои зад барањето дека Северна Македонија има потреба за ветинг во сите институции, почнувајќи од законодавните, извршните и така натаму, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

Локално - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. – Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

Вечер Прес - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Ахмети: Има потреба за ветинг во сите институции

CivilMedia - 21.11.2019

Демократската унија за интеграција стои зад барањето дека Северна Македонија има потреба за ветинг во сите институции, почнувајќи од законодавните, извршните и така натаму, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Дескоска: Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг

iPortal - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. – Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Димовски: Ајде да им се заблагодариме на судиите кои се бирани во Собрание и да се бираат од почеток

Локално - 21.11.2019

Две третини од судиите се бирани во Собранието. До 2000 година, до измените нив ги бираа политичките партии. Ајде да им се заблагодариме на тие судии и да бидат бирани од почеток, по реформираниот начин на избирање, вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Колевски: Не знам дали ветингот би требало набрзина да се спроведе

iPortal - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Богоевски: Порано само СДСМ зборуваше за ветинг, сега веќе сите партии зборуваат

iPortal - 21.11.2019

Две третини од судиите се бирани во Собранието. До 2000 година, до измените нив ги бираа политичките партии. Ајде да им се заблагодариме на тие судии и да бидат бирани од почеток, по реформираниот начин на избирање, вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

КОЛЕВСКИ: Внимателно, осмислено и без брзање со ветингот на обвинителите и судиите

Денешен - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Да не се брза со ветингот на судии и обвинители

Либертас - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

Скопје инфо - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. – Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

CivilMedia - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

Република - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

MakPress - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. – Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Дескоска е за ветинг и за политичари ако со тоа ќе се исчистат поврзаните со мaфиjaта

365 - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. -„Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

MakPress - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Ќе има ли ветинг за судиите и обвинителите?

Канал5 - 20.11.2019

Сите се за ветинг, но сите различно го подразбираат и никој нема јасна концепција кој и како би го спроведувал.. Но, наместо да ги приближуваат ставовите, власта и опозицијата меѓусебно се препукуваат.

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

Фокус - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

24 Вести - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев останува на ставот дека е потребен ветинг во судството

Телма - 20.11.2019

Премиерот Заев повтори дека ветинг ќе има за судовите и обвинителствата, бидејќи тоа е неопходен процес што мора да се случи. – Нашиот народ очекува протресување на судии, обвинители, политичари, директори… Тоа треба добро да се организира.

Китев: Мицкоски е против ветингот

Канал5 - 20.11.2019

Со вчерашната изјава Христијан Мицкоски потврди дека тој и неговата ВМРО-ДПМНЕ се противат на ветинг на судии и обвинители. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против правдата, не сакаат професионализација на правосудството, независен и ефикасен правосуден ...

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

Канал5 - 20.11.2019

Не коментирам за обвинителката Русковска. Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна ...

Ќе има ли ветинг за судовите и обвинителствата?

Канал5 - 20.11.2019

Сите за ветинг, но никој не нуди конкретна методологија. И власта и опозицијата согласни дека проверка на јавни функционери е потребен процес, но ставовите како тој процес треба да се спроведе и кој треба да биде опфатен се уште не се усогласени.

Се погласни барањата за ветинг во судството

Телма - 20.11.2019

Антикорупциска ќе ја проверува имотната состојба на судиите следната година, но од таму предупредуваат дека за спроведување на овој процес до крај, немаат доволно ресусри и кадар и зависи од други институции.

Ветинг на „Сваровски“и „Луј Витон“ судството!

Слободен Печат - 20.11.2019

Се чини дека неуспехот на земјата во евроинтегретивниот процес, но и генералното незадоволство од учинокот на правосудниот систем во спроведување на правдата ги води политичките сили, независно една од друга, кон постигнување консензус по прашањето ...

Заев: Ветингот е наша обврска, мора да поминеме низ тој процес

Слободен Печат - 20.11.2019

Заев додаде и дека во врска со овој процес има позитивни сигнали и од опизицијата, и се надева дека наскоро ќе се реализира. Премиерот Зоран Заев на денешната промоција на веб платформата „Отворени финансии“, при одговарањето на прашањата за ...

Заев не ја коментира Русковска, но ќе има протресување на судии и обвинители

+инфо - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев одби да ја коментира изјавата на шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска дека ќе се прави истрага за судиите од Апелацискиот суд кој гласале поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од „Шутка“ да биде ...

Заев не ја коментира Русковска, политичарите требало да избегнуваат коментари за судски постапки

МКД - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои донесоа одлука поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева да биде префрлена ...

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

Сител - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

А1 On - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев: Ветинг е неопходен кај судии, обвинители, но и политичари и директори на јавни установи

Сител - 20.11.2019

Протресување на судии, обвинители, но и на политичари и директори е неопходно за целата држава, но треба да се одбере и вистинскиот начин како тоа да се направи, вели премиерот Зоран Заев откако и еврокомесарката за правда Вера Јурова потврди дека и ...

Заев: Не коментирам за обвинителката Русковска

Press24 - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

ММС - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев не ја коментира за обвинителката Русковска

Независен - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев не сака да ја коментира Русковска, но најавува „протресување“ на судството

360 степени - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев одби да ја коментира изјавата на шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска дека ќе се прави истрага за судиите од Апелацискиот суд кој гласале поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од „Шутка“ да биде ...

Китев: Мицкоски е против ветинг, затоа сака да ги спаси судиите и обвинителите кои го штитат криминалецот во бегство ...

Centar - 20.11.2019

Со вчерашната изјава. Христијан Мицкоски потврди дека тој и неговата ВМРО-ДПМНЕ се противат на ветинг на судии и обвинители. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против правдата, не сакаат професионализација на правосудството, независен и ефикасен правосуден ...

Китев: Мицкоски и неговата ВМРО-ДПМНЕ се противат на ветинг на судии и обвинители (ВИДЕО)

iPortal - 20.11.2019

„Со вчерашната изјава, Христијан Мицкоски потврди дека тој и неговата ВМРО-ДПМНЕ се противат на ветинг на судии и обвинители. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против правдата, не сакаат професионализација на правосудството, независен и ефикасен правосуден ...

Заев: Ветинг е неопходен кај судии, обвинители, но и политичари и директори на јавни установи

4NEWS - 20.11.2019

Протресување на судии, обвинители, но и на политичари и директори е неопходно за целата држава, но треба да се одбере и вистинскиот начин како тоа да се направи, вели премиерот Зоран Заев откако и еврокомесарката за правда Вера Јурова потврди дека и ...

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

24Инфо - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

ЗАЕВ: Не коментирам за Русковска, Прибе вели политичарите да избегнуваат коментари за постапки на судии и обвинители

Денешен - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев: Ветингот мора да се направи внимателно, еве во Албанија не може да ги пополнат местата

Локално - 20.11.2019

Во извештајот на Прибе е наведено да се избегнуваат коментари, но ќе кажам дека нашиот народ очекува протресување на судии, политичари, институции. Мора да внимаваме со ветингот, еве го примерот од Албанија, не може да ги пополнат испразнетите места.

Заев: Ако стотина судии не го поминат ветингот, немаме како да го пополниме тоа

iPortal - 20.11.2019

Во извештајот на Прибе е наведено да се избегнуваат коментари, но ќе кажам дека нашиот народ очекува протресување на судии, политичари, институции. Мора да внимаваме со ветингот, еве го примерот од Албанија, не може да ги пополнат испразнетите места.

Китев: Мицкоски е против ветинг, затоа сака да ги спаси судиите и обвинителите кои го штитат криминалецот Груевски

24Инфо - 20.11.2019

Со вчерашната изјава. Христијан Мицкоски потврди дека тој и неговата ВМРО-ДПМНЕ се противат на ветинг на судии и обвинители. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против правдата, не сакаат професионализација на правосудството, независен и ефикасен правосуден ...

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

Либертас - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

CivilMedia - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

СДСМ: Мицкоски сака да ги спаси судиите и обвинителите кои го штитат криминалецот Груевски

Локално - 20.11.2019

„Со вчерашната изјава, Христијан Мицкоски потврди дека тој и неговата ВМРО-ДПМНЕ се противат на ветинг на судии и обвинители. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против правдата, не сакаат професионализација на правосудството, независен и ефикасен правосуден ...

Бетиане Китев: Мицкоски е против ветинг, сака да ги спаси судиите и обвинителите кои го штитат криминалецот Груевски

Либертас - 20.11.2019

Соопштение на СДСМ: Со вчерашната изјава. Христијан Мицкоски потврди дека тој и неговата ВМРО-ДПМНЕ се противат на ветинг на судии и обвинители. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против правдата, не сакаат професионализација на правосудството, независен и ...

Заев: Ветингот е наша обврска, мора да поминеме низ тој процес

365 - 20.11.2019

Граѓните преку платформата „Отворени финансии“ од денеска ќе можат да проверат кој министер колку и каде ги троши нивните пари собрани во државната каса, бидејќи имаат можност да влезат во трезорот на државата.

Заев: Не коментирам за обвинителката Русковска

MakPress - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Китев: Мицкоски е против ветинг, затоа сака да ги спаси судиите и обвинителите кои го штитат криминалецот во бегство ...

Скопје1 - 20.11.2019

Со вчерашната изјава. Христијан Мицкоски потврди дека тој и неговата ВМРО-ДПМНЕ се противат на ветинг на судии и обвинители. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против правдата, не сакаат професионализација на правосудството, независен и ефикасен правосуден ...

Спротивставени мислења околу „ветингот“ на судиите

Алсат-М - 19.11.2019

Ветинг ќе има, но не е јасно како ќе се спроведе. Антикорупциска комисија да го проверува имотот на судиите, а Судскиот совет, пак, да решава за нивната стручност. Ова го предложиле судиите од Албанија на регионалната конференција на судиите, која ...

Различни реакции од политичките партии по најавата за ветинг во судството

Алсат-М - 19.11.2019

Различни реакции од политичките партии по најавата од Министерството за правда за ветинг во судството и обвинителството. За ВМРО ДПМНЕ ветингот е само еден збор, но реално судскиот систем има потреба од темелна реформа без политички влијанија.

Ветингот не е процес од денес до утре

Deutsche Welle - 19.11.2019

Проверката на судиите и обвинителите (ветинг) е добар, но долготраен и обемен процес кој може да трае повеќе години. Што во меѓувреме? Ветингот е корисен процес, но тој може да трае неколку години, а нам ни треба кредибилно и независно судството и ...

Мицкоски: Ме советуваа ние да не правиме ветинг

Р.С.Европа - 19.11.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска изјави дека тој во ветингот на судиите не гледа решавање на проблемите во македоснкото судство. „Јас нема реторички да го третирам зборот ветинг затоа што ми делува симпатично, туку ќе ...

Ветингот ќе ги чека изборите

+инфо - 19.11.2019

Целосен ветинг во судството беше изборно ветување на СДСМ, но потоа се пишмани со образложение дека од ЕУ не добиле виза бидејќи ќе немало доволно судии и обвинители. Ветингот би се реализирал по изборите и првичните размислувања се со него да бидат ...

Ветување ветинг во судството пред секои избори

Р.С.Европа - 19.11.2019

Пред изборите во 2016 година, па повторно сега, СДСМ го споменува ветингот во судството како ветување. Според аналитичарите, тој процес не само што е возможен, туку е и неопходен. „Ќе има правда за сите.

Анализа: Дали на македонското судство му треба ветинг?

Сител - 19.11.2019

Без ветинг на судии и јавни обвинители Македонија не може да спроведе суштински реформи во судството. Политичките и прваните аналитичари се едногласни, ветингот е неопходен процек кој требса да се спроведе час поскоро, а не да се актуелизира само ...

Опозицијата смета дека ветингот во судството не е најсоодветно решение за проблемите

Сител - 19.11.2019

Во однос на првото прашање јас нема реторички да го третирам зборот ветинг затоа што ми делува симпатично туку ќе навлезам во суштината на зборот ветинг. Искуството вели дека тие кои што го примениле овој процес на ветинг, еве конкретно во случајот ...

Мицкоски: Ако сакаме независно судство, прво ние треба да се оградиме од влијание

Република - 19.11.2019

Искуството вели дека тие коишто го примениле процесот на ветинг во судството, конкретно во случајот на нашиот западен сосед, не поминале успешно, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање за предлогот на ...

Сите се за ветинг, проветрувањето никако да почне

Вечер Прес - 19.11.2019

Од чистачка до министер, вработени во институциите, судии, но и испитување на судско-адвокатските и бизнис врски ќе донесе новото законско решение за ветинг, кое засега е само најава. Партиите генерално го поддржуваат проветрувањето, кое ...

Анализа: Дали на македонското судство му треба ветинг?

4NEWS - 19.11.2019

Без ветинг на судии и јавни обвинители Македонија не може да спроведе суштински реформи во судството. Политичките и прваните аналитичари се едногласни, ветингот е неопходен процек кој требса да се спроведе час поскоро, а не да се актуелизира само ...

Ветингот не е процес од денес до утре

Либертас - 19.11.2019

Проверката на судиите и обвинителите (ветинг) е добар, но долготраен и обемен процес кој може да трае повеќе години. Што во меѓувреме, анализира Дојче веле . Ветингот е корисен процес, но тој може да трае неколку години, а нам ни треба кредибилно и ...

И Европа бара прочистување меѓу судиите

Тера - 19.11.2019

Сакаме да видиме секторот правосудство да биде пополнет со професионалци кои ќе уживаат доверба, за кои нема да има сомнежи за нивниот интегиртет, за нивната прифесионалност, па ветингот може да биде еден од инструментите којшто може тоа да го ...

Мицкоски: Не можете да обезбедите независно судство ако премиерот се дрзнува да ургира за определени пресуди или одлуки

Скопје1 - 19.11.2019

Мицкоски за најавата за ветинг во судството: Нема реторички да го третирам зборот ветинг затоа што ми делува симпатично туку ќе навлезам во суштината на зборот ветинг. Искуството вели дека тие кои што го примениле овој процес на ветинг, еве ...

Ветингот по изборите – ќе се испитуваат судиите и нивните влијателни групи

ТВ21 - 18.11.2019

За големиот број судски предмети кои поради низа причини застаруваат, Министерката за правда Рената Дескоска прстот го впери во судството, најави дека по изборите ќе се спроведе ветинг и конечно да се врати довербата кај судиите.

ЕУ бара ветинг за судиите и во Македонија

Алсат-М - 18.11.2019

Ветингот како метода веќе е прифатлив од страна на институциите на Европската Унија за да обезбеди професионалци во судството и обвинителството. Според еврокомесарката за правда Вера Јурова, која беше дел од Самитот на министрите за правда кој се ...

Ветинг за судии ќе подразбира испитување и на адвокатско-судско-бизнис врски

Телма - 18.11.2019

Спроведување и продолжување со реформите за да се врати довербата во судството, но и старт на идејата за ветинг на судиите, тоа било разговарано на средбата меѓу министерката Рената Дескоска и еврокомесарката за правда Вера Јурова во очи на ...

Груби: Македонските партии беа против ветинг, сега го прифатија

24 Вести - 18.11.2019

„Кога предложивме целосен ВЕТИНГ на политичарите, судиите и обвинителите за да постигнеме неселективна правда и владеење на правото, двете македонски партии се двоумеа, а денес гледам ја прифаќаат нашата иницијатива и ја сметаат како неопходна.

И Европа бара прочистување меѓу судиите

Фокус - 18.11.2019

Сакаме да видиме секторот правосудство да биде пополнет со професионалци кои ќе уживаат доверба, за кои нема да има сомнежи за нивниот интегиртет, за нивната прифесионалност, па ветингот може да биде еден од инструментите којшто може тоа да го ...

Костадинов: Антикорупциска веднаш да почне проверка на имотот на судиите и обвинителите

+инфо - 18.11.2019

Додека не почне ветингот за сите судии и обвинители без ислучок, ја повикавме ДКСК бидејќи го има правото да направи и отвори постапки за потеклото на имотот на сите судии и обвинители. – Одговорност мора да има, но ние како сериозна и одговорна ...

СДСМ најави целосен ветинг во судството

Нова ТВ - 18.11.2019

Премиерот Зоран Заев на граѓанската трибина „На прав пат“ која се одржа во Велес минатата сабота, порача дека потребен е целосен ветинг во судството. -Создадовме амбиент соодветен, донесовме закони, секој обвинител и судија да работи независно.

Дескоска: Работа на Уставниот суд е да цени уставност на Закон, а не казнената политика

iPortal - 18.11.2019

Не ме загрижува бавниот факт на пополнување на места во судството. Подобро е да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии, рече министерката за правда, Рената Дескоска. „Постојат бројни земји кои може да се следат за ветингот, тоа значи не ...

Ветинг за судии ќе подразбира испитување и на адвокатско-судско-бизнис врски

Либертас - 18.11.2019

Спроведување и продолжување со реформите за да се врати довербата во судството, но и старт на идејата за ветинг на судиите, тоа било разговарано на средбата меѓу министерката Рената Дескоска и еврокомесарката за правда Вера Јурова во очи на ...

ЕУ бара прочистување меѓу судиите во Северна Македонија

24Инфо - 18.11.2019

Сакаме да видиме секторот правосудство да биде пополнет со професионалци кои ќе уживаат доверба, за кои нема да има сомнежи за нивниот интегиртет, за нивната прифесионалност, па ветингот може да биде еден од инструментите којшто може тоа да го ...

Дескоска: Подобро е да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии

Локално - 18.11.2019

Не ме загрижува бавниот факт на пополнување на места во судството. Подобро е да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии, рече министерката за правда, Рената Дескоска. „Постојат бројни земји кои може да се следат за ветингот, тоа значи не ...

Дескоска: Во ветингот ќе се испитува и влијанието на групи над судиите

Фактор - 18.11.2019

Министерката за правда, Рената Десковска, по средбата со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост, Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава, рече дека Македонија како држава не даде ...

Костадинов: Неопходен е ветинг во судството, а ДКСК да започне проверка на имотот на судиите и обвинителите веднаш

Centar - 18.11.2019

Одговори на новинарски прашања, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ – интегрален текст: П1: Цело време зборувате дека ќе има одговорност, но гледаме дека за сите предмети што се од претходната власт во Обвинителството, како сепак да имаат доверба ...

Богоевски: Длабок, НЕПАРТИСКИ рез и ветинг во сите нивоа на правосудството – од судските служби, се до Уставниот Суд

iPortal - 18.11.2019

Утре, Уставниот Суд ќе расправа на колегиум по Иницијативата за оценување на уставноста на чл.353 ст.5 од КЗ на РМ. Доколку оваа иницијатива помине, тоа би ги уништило речиси сите останати предмети на СЈО.

Ветингот по изборите – ќе се испитуваат судиите и нивните влијателни групи

4NEWS - 18.11.2019

За големиот број судски предмети кои поради низа причини застаруваат, Министерката за правда Рената Дескоска прстот го впери во судството, најави дека по изборите ќе се спроведе ветинг и конечно да се врати довербата кај судиите.

Неопходен е ветинг во судството, а ДКСК да започне проверка на имотот на судиите и обвинителите веднаш

24Инфо - 18.11.2019

Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник смета дека е неопходен ветинг во судството, но верува дека мораме да веруваме во капацитетите на државата, но секако дека треба да има координираност и вклученост на странски експерти.

Костадин Костадинов: На повидок нова афера за финансирањето на кампањата на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 18.11.2019

Скопје, 18 ноември 2019 Според последните јавно објавени информации, на повидок е нов скандал, нова афера, поврзана со начинот на финансирање на изборната кампања на ВМРО-ДПМНЕ за послендите претседателски избори.

Дескоска и еврокомесарката за правда Вера Јурова, разговарале за старт на идејата за ветинг на судиите

Скопје1 - 18.11.2019

Спроведување и продолжување со реформите за да се врати довербата во судството, но и старт на идејата за ветинг на судиите, тоа било разговарано на средбата меѓу министерката Рената Дескоска и еврокомесарката за правда Вера Јурова во очи на ...