TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Загинала само неколку моменти откако ја поставила ОВАА СЛИКА на Инстаграм!

Sky - 25.07.2015

Дваесетгодишната Езги Садет влегла во автобус заедно со своите пријатели и сите тргнале на југот од Турција, каде се нашле со останатите активисти. Само неколку моменти по оваа фотографија, насмеаната девојка загинала во терористичкиот напад кој ...

Загинала само неколку секунди откако ја објавила оваа фотографија на Инстаграм (фото)

Канал5 - 24.07.2015

Дваесетгодишната Езги Садет влегла во автобусот заедно со своите врсници и тргнала на југот на Турција, каде требало да се сретнат со останатите активисти. Само неколку секунди после оваа фотографија, Езги загина во терористичкиот напад кој однесе ...

Давутоглу: Турција решително ќе ги штити јавниот ред и безбедноста

24 Вести - 24.07.2015

Турција ќе ги преземе сите неопходни мерки за да ги заштити јавниот ред и националната безбедност после нападите на припадник на Исламска држава и на курдските екстремисти, соопштија денеска од кабинетот на турскиот премиер Ахмет Давутоглу.

ФОТО Девојките на оваа фотографија делуваат среќно, но вистината за нив е застрашувачка

+инфо - 24.07.2015

Набрзо после нападот во Суруч, две селфи фотографии започнаа да кружат на друштвените мрежи, а за кои се тврди дека настанале на само неколку моменти пред големата трагедија. Турција во понеделникот се соочи со терористички напад во градот Суруч, во ...

Давутоглу: Турција решително ќе ги штити јавниот ред и безбедноста

Курир - 24.07.2015

Турција ќе ги преземе сите неопходни мерки за да ги заштити јавниот ред и националната безбедност после нападите на припадник на Исламска држава и на курдските екстремисти, соопштија денеска од кабинетот на турскиот премиер Ахмет Давутоглу, пренесе ...

Даутоглу: Турција решително ќе ги штити јавниот ред и безбедноста

Сител - 24.07.2015

Турција ќе ги преземе сите неопходни мерки за да ги заштити јавниот ред и националната безбедност после нападите на припадник на Исламска држава и на курдските екстремисти, соопштија денеска од кабинетот на турскиот премиер Ахмет Давутоглу.

Турција: Семејството Ердоган демантира врски со ИСИЛ

Курир - 24.07.2015

Канцеларијата на претседателот на Турција категорично ги отфрли обвиненијата кои велат дека децата на претседателот Реџеп Таип Ердоган се во врска со Исламската држава. -Секој ден се изнесува нешто ново со кое сакаат да ја оцрнат нашата земја со тоа ...

Давутоглу: Турција решително ќе ги штити јавниот ред и безбедноста

Алфа - 24.07.2015

Турција ќе ги преземе сите неопходни мерки за да ги заштити јавниот ред и националната безбедност после нападите на припадник на Исламска држава и на курдските екстремисти. Турција ќе ги преземе сите неопходни мерки за да ги заштити јавниот ред и ...

Давутоглу: Турција решително ќе ги штити јавниот ред и безбедноста

Вечер Прес - 24.07.2015

Турција ќе ги преземе сите неопходни мерки за да ги заштити јавниот ред и националната безбедност после нападите на припадник на Исламска држава и на курдските екстремисти, соопштија денеска од кабинетот на турскиот премиер Ахмет Давутоглу Турција ...

Девојките на оваа фотографија делуваат среќно, но вистината за нив е застрашувачка

Бриф - 24.07.2015

Турција во понеделникот се соочи со терористички напад во градот Суруч, во близина на границата со Сирија, кога загинаа најмалку 30 лица, а повеќе од 100 беа хоспитализирани. Тамошната власт соопшти дека зад нападот најверојатно стои Исламската ...

Давутоглу: Турција решително ќе ги штити јавниот ред и безбедноста

Lider - 24.07.2015

Турција ќе ги преземе сите неопходни мерки за да ги заштити јавниот ред и националната безбедност после нападите на припадник на Исламска држава и на курдските екстремисти, соопштија денеска од кабинетот на турскиот премиер Ахмет Давутоглу, пренесе ...

И Турција ќе гради ѕид на границата со Сирија

Утрински - 23.07.2015

Турција ќе изгради силно обезбедувана бариера долж 800 километри долгата граница со Сирија, во обид да спречи инфилтрацијата на џихадистите и терористте на турската територија, соопшти Владата во Анкара.

Обама и Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч

24 Вести - 23.07.2015

Американскиот претседател Барак Обама и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч. Според соопштението на прес-службата на Ердоган Барак Обама го осудил нападот и изразил сочувство за жртвите во ...

Бомбашот од Суруч идентификуван како „турски студент“

Алсат-М - 23.07.2015

Еден 20-годишен студент е идентификуван како бомбашот-самоубиец кој во терористичкиот напад од понеделникот, во пограничниот град Суруч, уби 32, а рани други сто лица, јавуваат турските медиуми.

Обама и Ердоган против милитантите на ИД

Алсат-М - 23.07.2015

Американскиот претседател Барак Обама и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се согласија да соработуваат со цел запирање на странски државјани да ја минуваат границата на Турција за да им се приклучат на милитантите на Исламската држава.

Бомбашот од Суруч идентификуван како „турски студент“

Утрински - 23.07.2015

Еден 20-годишен студент е идентификуван како бомбашот-самоубиец кој во терористичкиот напад од понеделникот, во пограничниот град Суруч, уби 32, а рани други сто лица, јавуваат турските медиуми.

Турција ќе изгради бариера долж границата со Сирија

24 Вести - 23.07.2015

Турција ќе изгради силно обезбедувана бариера долж 800 километри долгата граница со Сирија, во обид да спречи инфилтрацијата на џихадистите и терористте на турската територија, соопшти Владата во Анкара.

Турција ќе изгради бариера долж границата со Сирија

+инфо - 23.07.2015

Турција ќе изгради силно обезбедувана бариера долж 800 километри долгата граница со Сирија, во обид да спречи инфилтрацијата на џихадистите и терористте на турската територија, соопшти Владата во Анкара.

Обама и Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч

Курир - 23.07.2015

Американскиот претседател Барак Обама и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч, пишува МИА. Според соопштението на прес-службата на Ердоган Барак Обама го осудил нападот и изразил сочувство за жртвите во ...

Бомбашот од Суруч идентификуван како „турски студент“

Репортер - 23.07.2015

Еден 20-годишен студент е идентификуван како бомбашот-самоубиец кој во терористичкиот напад од понеделникот, во пограничниот град Суруч, уби 32, а рани други сто лица, јавуваат турските медиуми.

ТУРЦИЈА: Бомбашот од Суруч идентификуван како студент

Телеграф - 23.07.2015

Турските власти и натаму ја обвинуваат ИД за терористичкиот напад во Суруч, но медиумите откриваат дека властите потврдиле оти направените ДНК тестови покажуваат дека бомбашот има „курдски корени„ Еден 20-годишен студент е идентификуван како ...

Обама и Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч

Сител - 23.07.2015

Американскиот претседател Барак Обама и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч. Според соопштението на прес-службата на Ердоган Барак Обама го осудил нападот и изразил сочувство за жртвите во ...

Обама и Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч

+инфо - 23.07.2015

Американскиот претседател Барак Обама и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч. Според соопштението на прес-службата на Ердоган Барак Обама го осудил нападот и изразил сочувство за жртвите во ...

Турција крева бодликава жица долж границата со Сирија

Репортер - 23.07.2015

Турција ќе подигне модуларен ѕид по должината на границата со Сирија по нападот во Суруч, во кој загинаа 32 лица, соопшти Reuters. Според зборовите на вицепремиерот на Турција Булент Аринч анализирани се критичните делови на турско-сириската граница ...

Турција ќе гради бариера на границата со Сирија

Р.С.Европа - 23.07.2015

Турција ќе изгради силно обезбедувана бариера долж 800 километри долгата граница со Сирија, во обид да спречи инфилтрацијата на џихадистите и терористите на турската територија, соопшти Владата во Анкара.

Бомбашот од Суруч идентификуван како „турски студент“

Сител - 23.07.2015

Еден 20-годишен студент е идентификуван како бомбашот-самоубиец кој во терористичкиот напад од понеделникот, во пограничниот град Суруч, уби 32, а рани други сто лица, јавуваат турските медиуми.

Обама и Ердоган против милитантите на ИД

Р.С.Европа - 23.07.2015

Американскиот претседател Барак Обама и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се согласија да соработуваат со цел запирање на странски државјани да ја минуваат границата на Турција за да им се приклучат на милитантите на Исламската држава.

Ја постира фотографијата на интернет - неколку минути подоцна загина

Press24 - 23.07.2015

Езги Садет од Турција, била во автобус заедно со врсниците и сите биле среќни. Неколку минути подоцна оваа насмеана девојка загина во терористичкиот напад кој однесе повеќе од 30 животи, а фотографијата е направена неколку минути пред смртоносната ...

ЗАШТИТА ОД ЏИХАДИСТИ: Турција ќе гради бариера долж границата со Сирија

Телеграф - 23.07.2015

Предвидено е бариерата да има бетонски ѕид со бодликава жица, со обезбедени патишта за патролирање и специјален безбедносен систем за 24часовно надгледување. Во надгледувањето ќе бидат вклучени и беспилотни летала и возила со електронска опрема за ...

Турција ја затвора границата со Сирија, ќе гради бариера долга 800 километри

Кирилица - 23.07.2015

Турција ќе изгради бариера долга 800 километри на границата со Сирија, соопштија денеска властите во Анкара. Ваквата одлука на турските власти доаѓа само три дена по крвавиот терористички напад во градот Суруч, на границата со Сирија, во кој загинаа ...

Обама и Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч

Репортер - 23.07.2015

Американскиот претседател Барак Обама и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч. Според соопштението на прес-службата на Ердоган Барак Обама го осудил нападот и изразил сочувство за жртвите во ...

Турција ќе изгради бариера долж границата со Сирија

Press24 - 23.07.2015

Турција ќе изгради силно обезбедувана бариера долж 800 километри долгата граница со Сирија, во обид да спречи инфилтрацијата на џихадистите и терористите на турската територија, соопшти Владата во Анкара.

Турција ќе изгради бариера долж границата со Сирија

А1 On - 23.07.2015

Турција ќе изгради силно обезбедувана бариера долж 800 километри долгата граница со Сирија, во обид да спречи инфилтрацијата на џихадистите и терористте на турската територија, соопшти Владата во Анкара.

Обама и Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч

Алфа - 23.07.2015

Американскиот претседател Барак Обама и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч. Американскиот претседател Барак Обама и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч.

ОВИЕ девојки на фотографијата се смеат и изгледаат среќно: Не ни сонувале каков УЖАС ќе им се случи!

Sky - 23.07.2015

Турција, во понеделникот се соочи со терористички напад во градот Суруч во близина на границата со Сирија, кога најмалку 30 лица загинаа, а повеќе од 100 беа повредени. Тамошната власт соопшти дека зад нападот најверојатно стои Исламска држава.

Турција крева ѕид долж границата со Сирија

Локално - 23.07.2015

Турција ќе подигне модуларен ѕид по должината на границата со Сирија по нападот во Суруч, во кој загинаа 32 лица, соопшти Reuters. Според зборовите на вицепремиерот на Турција Булент Аринч анализирани се критичните делови на турско-сириската граница ...

Девојките на оваа фотографија делуваат среќно, но вистината за нив е застрашувачка

Точка - 23.07.2015

Набрзо после нападот во Суруч, две селфи фотографии започнаа да кружат на друштвените мрежи, а за кои се тврди дека настанале на само неколку моменти пред големата трагедија. Турција во понеделникот се соочи со терористички напад во градот Суруч, во ...

Обама и Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч

Вечер Прес - 23.07.2015

Според соопштението на прес-службата на Ердоган Барак Обама го осудил нападот и изразил сочувство за жртвите во самоубиствениот бомбашки напад, извршен од групата Исламска држава во Суруч, во кој загинаа најмалку 32 лица Американскиот претседател ...

Турција гради модуларен ѕид долж границата со Сирија

Фактор - 23.07.2015

Турција ќе подигне модуларен ѕид по должината на границата со Сирија по нападот во Суруч, каде загинаа 32 лица, соопшти Ројтерс. Според зборовите на вицепремиерот на Турција Булент Аринч се основани критичните делови на турско-сириската граница и ...

Обама и Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч

Локално - 23.07.2015

Американскиот претседател Барак Обама и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч. Според соопштението на прес-службата на Ердоган Барак Обама го осудил нападот и изразил сочувство за жртвите во ...

Девојките на фотографијата делуваат среќно, но вистината за нив е застрашувачка!

Пулс24 - 23.07.2015

Турција во понеделникот се соочи со терористички напад во градот Суруч во близина на границата со Сирија, кога загинаа најмалку 30 луѓе, а повеќе од 100 беа хоспитализирани. Тамошните власти соопштија дека зад нападот веројатно стои Исламската ...

Ердоган има страшна тајна – неговата ќерка ги лекува терористите на ИСИС

МК News - 23.07.2015

Најмладата ќерка на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган , Сумеја Ердоган (30) во тајна воена болница во градот Санлиурф, недалеку од сириската граница, ги лекува ранетите терористи на Исламската држава (ИС) кои од военото поле во Сирија ...

Обама и Ердоган против милитантите на ИД

Тера - 23.07.2015

Американскиот претседател Барак Обама и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се согласија да соработуваат со цел запирање на странски државјани да ја минуваат границата на Турција за да им се приклучат на милитантите на Исламската држава.

Се дозна кој е и што е напаѓачот од Суруч

Вечер Прес - 23.07.2015

Медиумите го идентификуваат бомбашот како Сејх Абдулрахман Алаѓоз, за кого велат дека има курдско потекло.Тој е роден во градот Адијаман, во југоисточна Турција, каде почнал да студира и се верува дека бил поврзан со џихадистичката Исламска држава ...

Обама и Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч

Lider - 23.07.2015

Американскиот претседател Барак Обама и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган телефонски разговарале за нападот во Суруч. Според соопштението на прес-службата на Ердоган Барак Обама го осудил нападот и изразил сочувство за жртвите во ...

Бомбашот од Суруч идентификуван како „турски студент“

Идивиди - 23.07.2015

Истанбул, 23 јули 2015 (МИА) - Еден 20-годишен студент е идентификуван како бомбашот-самоубиец кој во терористичкиот напад од понеделникот, во пограничниот град Суруч, уби 32, а рани други сто лица, јавуваат турските медиуми.

Tурција го забрани Twitter за да блокира фотографии од терористичкиот напад во Суруч

IT.mk - 22.07.2015

Овојпат причина на Tурција за блокирање на друштвените мрежи не беше политички мотививирана , туку безбедносна. Турските власти го блокираа Twitter да спречат ширење на фотографии и видео од терористичкиот напад во кој загинаа 32 млади активисти и ...

Двајца полицајци убиени во напад на југоистокот на Турција

24 Вести - 22.07.2015

Двајца турски полицајци се убиени денеска во напад во југоисточниот град Челјанпинар, соопшти провинцискиот гувернер во Санлијурфа. До нападот дојде два дена по самоубиствениот бомбашки напад во блискиот град Суруч, во кон загинаа 32 лица и ранети ...

Нападот во Суруч го извел 20 - годишен Турчин

Алсат-М - 22.07.2015

Дваесетгодишен маж е виновниот за нападот во турскиот пограничен град Суруч, соопштија турските власти. Момчето потекнува од југоистокот на Турција. Денеска турската влада разгледува мерки за дополнителна безбедност на границата со Сирија.

Самоубиствениот напад во Турција го извршил 20 годишно момче

Канал5 - 22.07.2015

Дваесетгодишно момче го извршил нападот во турскиот пограничен град Суруч, соопштија турските власти. Момчето потекнува од југоистокот на Турција. Денеска турската влада разгледува мерки за дополнителна безбедност на границата со Сирија.

Турција ја укина забраната за Твитер

Утрински - 22.07.2015

Турски суд блокираше денеска пристап до Твитер за повеќе од два часа откако претходно објави забрана за објавување фотографии и видеоматеријали од самоубиствениот напад во градот Суруч, во југоисточна Турција.

Забрана за Твитер поради нападот во Суруч

Утрински - 22.07.2015

Неколку турски провајдери на Интернет услуги денеска го блокираа пристапот до Твитер, во согласност со одлуката на локалниот суд со која се спречува диструбуирање на снимките од самоубиствениот бомбашки напад изведен пред два дена во Суруч, соопшти ...

Турција пред итни безбедносни предизвици

Deutsche Welle - 22.07.2015

По терористичкиот напад во Суруч во Турција треба да се преземат сериозни безбедносни мерки не само на границата, туку и внатре во земјата, смета Седа Сердар, авторка на следниов коментар.

Двајца полицајци убиени во Турција

Канал5 - 22.07.2015

Телата на двајца турски полицајци се најдени во иста зграда во градот Чејланпинар во близина на сириската граница. Едниот од полицајците бил погоден во главата , а другиот во стомакот. Според тамошните власти сеуште е нејасно дали станува збор за ...

Бомбашот самоубиец бил поврзан со ИД

Вест - 22.07.2015

ТУРЦИЈА,22 јули (АП) - Турскиот премиер рече дека властите идентификувале осомничен за експлозијата предизвикана од бомбаш самоубиец во која загинаа 32 луѓе, а беа повредени околу 100 во југоисточна Турција.

Два дена по нападите, Турција го блокира „Твитер“

Капитал - 22.07.2015

Владата на Турција одлучи да ја блокира социјалната мрежа „Твитер“, два дена откако се случи самоубиствениот напад во Суруч, близу границата со Сирија, кога беа убиени 32 луѓе. Истовремено, Агенцијата за информациски и комуникациски технологии вели ...

Нападот во Суруч го извршил дваесетгодишен Турчин

Кирилица - 22.07.2015

Самоубиствениот бомбашки напад во Суруч, во близината на границата со Сирија, во кој загинаа 32 лица а повеќе од 100 беа повредени, го извршил дваесетгодишен турски државјанин. Добиените резултати од анализта на ДНК покажуваат дека нападот го ...

Турските власти го потврдија идентитетот на бомбашот самоубиец во Суруч

Макфакс - 22.07.2015

Турските власти официјално во средата го идентификуваа 20-годишниот Турчин како извршител на самоубиствениот бомбашки напад која го припишуваат на џихадистичката група Исламска држава во кој во понеделникот во градот Суруч во покраината Шанлиуфра на ...

Турција повторно воведе блокада на социјални мрежи

Нетпрес - 22.07.2015

Владата на Турција одлучи да ја блокира социјалната мрежа „ Твитер “, два дена по самоубиствениот напад во Суруч , каде загинаа 32 луѓе а повеќе од 100 беа повредени. Истовремено, Агенцијата за информатички и комуникациски технологии наведе дека не ...

Турција го блокираше Твитер поради нападот во Суруч

Глас на Америка - 22.07.2015

Забраната ќе биде укината откако ќе бидат отстранети фотографиите од крвавиот инцидент, според турските власти Турските власти соопштија дека го блокирале пристапот до Твитер за да спречат ширење на фотографиите од нападот на бомбаш-самоубиец во ...

Турците повторно на Твитер

Press24 - 22.07.2015

Турција ќе може повторно да користи Твитер, сепак има рестрикции. Турски суд блокираше денеска пристап до Твитер за повеќе од два часа, откако претходно објави забрана за објавување фотографии и видеоматеријали од самоубиствениот напад во градот ...

Поради крвавите снимки од нападот во Суруч Турција го блокираше Твитер

Кирилица - 22.07.2015

Турската Влада денеска одлучи да ја блокира социјалната мрежа Твитер, а со цел да спречи ширење на снимките од бомбашкиот напад во градот Суруч кој се случи пред два дена и во кој загинаа повеќе од 30 лица.

Во Турција укината забраната за пристап на Твитер

Алфа - 22.07.2015

Турски суд блокираше денеска пристап до Твитер за повеќе од два часа откако претходно објави забрана за објавување фотографии и видеоматеријали од самоубиствениот напад во градот Суруч, во југоисточна Турција.

Турските провајдери го блокираа пристапот до Твитер заради снимки од Суруч

Сител - 22.07.2015

Неколку турски провајдери на Интернет услуги денеска го блокираа пристапот до Твитер, во согласност со одлуката на локалниот суд со која се спречува диструбуирање на снимките од самоубиствениот бомбашки напад изведен пред два дена во Суруч, соопшти ...

Двајца полицајци убиени во Турција

+инфо - 22.07.2015

Двајца турски полицајци се убиени денеска во напад во југоисточниот град Челјанпинар, соопшти провинцискиот гувернер во Санлијурфа. До нападот дојде два дена по самоубиствениот бомбашки напад во блискиот град Суруч, во кон загинаа 32 лица и ранети ...

Двајца полицајци убиени во напад на југоистокот на Турција

Алфа - 22.07.2015

Двајца турски полицајци се убиени денеска во напад во југоисточниот град Челјанпинар, соопшти провинцискиот гувернер во Санлијурфа. Двајца турски полицајци се убиени денеска во напад во југоисточниот град Челјанпинар, соопшти провинцискиот гувернер ...

Двајца полицајци убиени при напад во Турција

Нетпрес - 22.07.2015

Двајца турски полицајци се убиени денеска во напад во југоисточниот град Челјанпинар. Два дена претходно во блискиот град Суруч се случи самоубиствен бомбашки напад, во кој загинаа 32 лица и ранети беа стотина.

Нападот во Суруч го извел 20 – годишен Турчин

Репортер - 22.07.2015

Дваесетгодишен маж е виновниот за нападот во турскиот пограничен град Суруч, соопштија турските власти. Момчето потекнува од југоистокот на Турција. Денеска турската влада разгледува мерки за дополнителна безбедност на границата со Сирија.

Блокиран „Твитер“ во Турција поради нападот

Репортер - 22.07.2015

Неколку турски провајдери на Интернет услуги денеска го блокираа пристапот до Твитер, во согласност со одлуката на локалниот суд со која се спречува диструбуирање на снимките од самоубиствениот бомбашки напад изведен пред два дена во Суруч, соопшти ...

Турција го блокира пристапот до Твитер заради снимки од Суруч

+инфо - 22.07.2015

Неколку турски провајдери на Интернет услуги денеска го блокираа пристапот до Твитер, во согласност со одлуката на локалниот суд со која се спречува диструбуирање на снимките од самоубиствениот бомбашки напад изведен пред два дена во Суруч, соопшти ...

ФОТО Мрачната тајна на Ердоган: Неговата ќерка ги лекува терористите на Исламската држава

+инфо - 22.07.2015

Најмладата ќ ерка на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган , Сумеја Ердоган (30) во тајна воена болница во градот Санлиурф, недалеку од сириската граница, ги лекува ранетите терористи на Исламската држава (ИС) кои од военото поле во Сирија ...

Во Турција укината забраната за пристап на Твитер

+инфо - 22.07.2015

Турски суд блокираше денеска пристап до Твитер за повеќе од два часа откако претходно објави забрана за објавување фотографии и видеоматеријали од самоубиствениот напад во градот Суруч, во југоисточна Турција.

ПОРАДИ НАПАДОТ ВО СУРУЧ: Забрана за Твитер

Телеграф - 22.07.2015

Неколку провајдери во Турција го забранија пристапот до социјалната мрежа поради ширење снимки од самоубиствениот бомбашки напад Неколку турски провајдери на интернет-услуги денеска го блокираа пристапот до Твитер , во согласност со одлуката на ...

Нов напад во Турција, убиени двајца полицајци

МКД - 22.07.2015

Двајца турски полицајци се убиени во напад во југоисточниот град Чејланпинар, пренесе турската телевизија НТН, повикувајќи се на изјавата на гувернерот во провинцијата Санлиурфа. До нападот дојде два дена по самоубиствениот бомбашки напад во ...

Турција: Убиени двајца полицајци во близина на границата со Сирија

Правдико - 22.07.2015

Двајца полицајци се убиени во напад на турскиот град Џејланпинар, во близина на границата со Сирија. Нападот се случи два дена по самоубиствениот бомбашки напад во кој загинаа 32 лица во Суруч.

СУРУЧ: Напаѓачот е дваесетгодишен Турчин

Телеграф - 22.07.2015

Во самоубиствениот бомбашки напад извршен во понеделникот загинаа 32 лица, а повеќе од 100 беа повредени Самоубиствениот бомбашки напад, кој ја шокираше Турција во понеделникот кога на собир беа убиени 32 лица, а повеќе од 100 беа повредени, го ...

Нападот во Суруч го извел 20 - годишен Турчин

Р.С.Европа - 22.07.2015

Дваесетгодишен маж е виновниот за нападот во турскиот пограничен град Суруч, соопштија турските власти. Момчето потекнува од југоистокот на Турција. Денеска турската влада разгледува мерки за дополнителна безбедност на границата со Сирија.

Нов напад во Турција- застрелани двајца полицајци во град на границата со Сирија

МРТ - 22.07.2015

Убиството се случува само два дена откако бомбаш самоубиец се разнесе и уби 32-ца активисти во Суруч... Во нов напад во турција убиени се двајца полицајци во градот џељанпинар на границата со Сирија.

Турција го блокираше Твитер поради нападот во Суруч

Либертас - 22.07.2015

Турските власти соопштија дека го блокирале пристапот до Твитер за да спречат ширење на фотографиите од нападот на бомбаш-самоубиец во градот Суруч понеделникот, во којшто загинаа најмалку 31 лице.

Протестите во Турција се закана за мирот со Курдите

Фактор - 22.07.2015

Протестните демонстрации во Турција се радикализираат и се закануваат за мировниот процес на Анкара со Курдите, соопштија светските медиуми. Членови на Курдската работничка партија (ПКК) ја презедоа одговорноста за убиството на двајцата турски ...

Турски студент го извршил бомбашкиот напад во Суруч

Sky - 22.07.2015

Дваесетгодишен турски студент е идентификуван како извршител на самоубиствениот бомбашки напад кој во понеделникот се случи во турскиот град Суруч, во близина на границата со Сирија, а во кој загинаа 32 лица, соопштиле денеска властите во земјата, ...

Убиецот од Суруч уапсен, земјата се соочува со демонстрации

Вечер Прес - 22.07.2015

По Истанбул, во турскиот град Дијарбекир, во југоисточниот дел на земјата, во вторникот повторно имаше жестоки судири меѓу демонстранти и полицијата, соопшти ТАСС, повикувајќи се на локалните медиуми.

Турските провајдери го блокираа пристапот до Твитер заради снимки од Суруч

Вечер Прес - 22.07.2015

Неколку турски провајдери на Интернет услуги денеска го блокираа пристапот до Твитер, во согласност со одлуката на локалниот суд со која се спречува диструбуирање на снимките од самоубиствениот бомбашки напад изведен пред два дена во Суруч Неколку ...

Двајца полицајци убиени при напад во Турција

Точка - 22.07.2015

Двајца турски полицајци се убиени денеска во напад во југоисточниот град Челјанпинар. Два дена претходно во блискиот град Суруч се случи самоубиствен бомбашки напад, во кој загинаа 32 лица и ранети беа стотина.

Ќерката на Ердоган ги лекува терористите на ИСИЛ

Денешен - 22.07.2015

Најмладата ќерка на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган , Сумеја Ердоган (30) во тајна воена болница во градот Санлиурф, недалеку од сириската граница, ги лекува ранетите терористи на Исламската држава (ИС) кои од военото поле во Сирија ...

Нападот во Суруч го извел 20 – годишен Турчин

Тера - 22.07.2015

Дваесетгодишен маж е виновниот за нападот во турскиот пограничен град Суруч, соопштија турските власти. Момчето потекнува од југоистокот на Турција. Денеска турската влада разгледува мерки за дополнителна безбедност на границата со Сирија.

Мрачната тајна на турскиот претседател: Ќерката на Ердоган ги лечи терористите на Исламската држава?

Точка - 22.07.2015

Сумеје Ердоган (30) работи во болницата во градот Санлиурфа, каде од Сирија се донесуваат ранети екстремисти, тврдат сведоците. Ова е обелоденето откако во нападот во Суруч беа убиени 32 лица.

Турција: Убиени двајца полицајци во близина на границата со Сирија

Sky - 22.07.2015

Двајца полицајци се убиени во напад на турскиот град Џејланпинар, во близина на границата со Сирија. Нападот се случи два дена по самоубиствениот бомбашки напад во кој загинаа 32 лица во Суруч.

Двајца полицајци убиени во напад на југоистокот на Турција

Вечер Прес - 22.07.2015

Двајца турски полицајци се убиени денеска во напад во југоисточниот град Челјанпинар, соопшти провинцискиот гувернер во Санлијурфа. До нападот дојде два дена по самоубиствениот бомбашки напад во блискиот град Суруч, во кон загинаа 32 лица и ранети ...

20-годишно момче го извршило нападот во турскиот град Суруч

Канал 77 - 22.07.2015

Дваесетгодишно момче е виновниот за нападот во турскиот пограничен град Суруч. Информацијата ја соопштија турските власти, според кои момчето потекнува од југоистокот на Турција. Денеска турската влада разгледува мерки за дополнителна безбедност на ...

Турските провајдери го блокираа пристапот до Твитер заради снимки од Суруч

Локално - 22.07.2015

Неколку турски провајдери на Интернет услуги денеска го блокираа пристапот до Твитер, во согласност со одлуката на локалниот суд со која се спречува диструбуирање на снимките од самоубиствениот бомбашки напад изведен пред два дена во Суруч, соопшти ...

Напаѓачот од Суруч, Турција бил 20-годишен Турчин

Фактор - 22.07.2015

Турски државјанин на 20 годишна возраст е атентаторот-самоубиец, кој предизвика смрт на 32 лица при терористичкиот напад во пограничниот со Сирија град Суруч. Тоа го објавија властите во земјата, пишуваат локалните медиуми.

Турските власти го потврдија идентитетот на бомбашот самоубиец во Суруч

Точка - 22.07.2015

Турските власти официјално во средата го идентификуваа 20-годишниот Турчин како извршител на самоубиствениот бомбашки напад која го припишуваат на џихадистичката група Исламска држава во кој во понеделникот во градот Суруч во покраината Шанлиуфра на ...

Двајца полицајци убиени во напад во Турција

Република - 22.07.2015

Двајца турски полицајци се убиени денеска во напад во југоисточниот град Челјанпинар, соопшти провинцискиот гувернер во Санлијурфа. До нападот дојде два дена по самоубиствениот бомбашки напад во блискиот град Суруч, во кон загинаа 32 лица и ранети ...

Турција повторно воведе блокада на социјални мрежи

Точка - 22.07.2015

Владата на Турција одлучи да ја блокира социјалната мрежа „Твитер“, два дена по самоубиствениот напад во Суруч, каде загинаа 32 луѓе а повеќе од 100 беа повредени. Истовремено, Агенцијата за информатички и комуникациски технологии наведе дека не е ...

Атентаторот од Суруч е 20-годишен турски државјанин

Локално - 22.07.2015

Се претпоставува дека сторителот на самоубиствениот бомбашки напад во турскиот град Суруч (југоисточна Турција), во понеделникот, е 20-годишен турски државјанин од курдско потекло, кој минатата година патувал нелегално до Сирија, изјави висок владин ...

Блокиран пристапот до „Твитер“ во Турција поради нападот

Фактор - 22.07.2015

Некои интернет провајдери во Турција го блокираа пристапот до „Твитер“, што е во согласност со судска одлука, за да се спречи ширењето на слики и видеа од нападот пред два дена, објави висок претставник на владата, цитиран од „Ројтерс“.

Во Турција укината забраната за пристап на Твитер

Н.Македонија - 22.07.2015

Турски суд блокираше денеска пристап до Твитер за повеќе од два часа откако претходно објави забрана за објавување фотографии и видеоматеријали од самоубиствениот напад во градот Суруч, во југоисточна Турција Забраната беше укината откако Твитер ги ...

Во Турција блокиран пристапот до Твитер заради снимки од Суруч

Lider - 22.07.2015

Неколку турски провајдери на Интернет услуги денеска го блокираа пристапот до Твитер, во согласност со одлуката на локалниот суд со која се спречува диструбуирање на снимките од самоубиствениот бомбашки напад изведен пред два дена во Суруч, соопшти ...

„Џумхуриет“: Нападот во Суруч го изврши 20-годишно момче

Утрински - 21.07.2015

Извршителот на самоубиствениот бомбашки напад во турскиот град Суруч е 20-годишен маж, објави весникот „Џумхуриет“, повикувајќи се на прокурдски медиуми. Во вчерашниот напад извршен во тој град во југоисточна Турција, населен главно со Курди, ...

Судири меѓу турската полиција и антивладините демонстранти во Истанбул

24 Вести - 21.07.2015

Стотици демонстранти синоќа се собраа во близина на плоштадот Таксим во Истанбул по бомбашкиот атентат во Суруч, за кој турските власти ја обвинија екстремистичката група Исламска држава, пренесе БТА.

Антивладини демонстрации во Истанбул

Телма - 21.07.2015

Стотици демонстранти синоќа се собраа во близина на плоштадот Таксим во Истанбул по бомбашкиот атентат во Суруч, за кој турските власти ја обвинија екстремистичката група Исламска држава. Некои од нив скандираа пароли против претседателот Реџеп Таип ...

Протести во Истанбул против Ердоган и ИСИС (видео)

Канал5 - 21.07.2015

Полицијата во Истанбул употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои ја обвинија владата дека била одговорна за самоубиствениот напад што вчера се случи во Суруч при што загинаа триесетина луѓе.

Најмалку 27 загинати во експлозија во Турција

Дневник - 21.07.2015

Најмалку 27 луѓе загинаа, а стотина се повредени во силна експлозија што се случила вчера на територијата на Турција недалеку од границата со Сирија, пренесуваат турските медиуми. Според првичните податоци, експлозивната направа била активирана ...

Исламска држава нападна во Турција, 28 мртви

Вест - 21.07.2015

ТУРЦИЈА, 21 јули (АП) - Вчера напладне во експлозија загинаа 28 луѓе, главно млади студенти, а околу 100 беа хоспитализирани во градот Суруч, што се наоѓа во југоисточниот дел на Турција, во близина на границата со Сирија.

Исламска држава стои зад нападот во Турција

24 Вести - 21.07.2015

Исламска држава нападна и во Турција. Според турските власти една од припадничките на екстремистичката група која заедно со уште две жени борци од Сирија преминале во Турција, стои зад самоубиствениот напад во Суруч, во кој загинаа 32 луѓе, ...

ИСИЛ активирал жена-самоубиец во Суруч

Дневник - 21.07.2015

Жена бомбаш-самоубиец, која влегла во Турција минатиот месец, е наводно извршителот на завчерашниот смртоносен напад во Суруч, југоисточна Турција, пренесува турскиот дневен весник „Хабертурк“.

Идентификуван напаѓачот во Суруч, билансот на жртви зголемен на 32

Утрински - 21.07.2015

Турските власти веруваат дека една од припадничките на екстремистичката група Исламска држава, која заедно со уште две жени борци од Сирија преминале во Турција, стои зад самоубиствениот напад во Суруч, во кој, според најновиот биланс, загинаа 32, а ...

Турција идентификуваше осомничен за нападот

Алсат-М - 21.07.2015

Турција соопшти дека е идентификуван осомничениот за бомбашкиот напад во кој се убиени 32 луѓе, а десетици се повредени. Премиерот на Турција, Ахмет Давутоглу денеска изјави дека се истражуваат меѓународните и домашните врски на осомничениот.

Идентификуван учесник во бомбашкиот напад во Суруч

Кирилица - 21.07.2015

Турските власти идентификуваа еден од учесниците во крвавиот бомбашки напад кој се случи вчера во пограничниот град Суруч, во кој загинаа 32 лица. „Еден осомничен е идентификуван. Сите меѓународни и внатрешни врски на осомничените се истражуваат“, ...

Ердоган ги осуди извршителите на бомбашкиот напад во Суруч

Нова ТВ - 21.07.2015

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ги осуди одговорните за нападот во Суруч, во кој загинаа најмалку 28 луѓе. Во експлозијата во градот близу сириската граница, најмалку 100 беа повредени.

Турската полиција употреби солзавец против антивладините демонстранти во Истанбул

Алфа - 21.07.2015

Стотици демонстранти синоќа се собраа во близина на плоштадот Таксим во Истанбул по бомбашкиот атентат во Суруч, за кој турските власти ја обвинија екстремистичката група Исламска држава. Стотици демонстранти синоќа се собраа во близина на плоштадот ...

Идентификуван напаѓачот во Суруч

МРТ - 21.07.2015

Турските власти веруваат дека зад нападот стои припадничка на екстремистичката Исламска држава која била потпомогната од уште две жени борци од Сирија кои преминале во Турција... Турскиот премиер Давутоглу изјави дека е идентификувана личност ...

Идентификуван осомничениот за самоубиствениот напад во Суруч

Макфакс - 21.07.2015

Турската полиција практично го идентификувала самоубиецот кој го изврши во понеделникот бомбашкиот напад во градот Суруч во покраина Шанлиуфра во непосредна близина на границата со Сирија, како и сомнително лице поврзано со нападот врз левичарските ...

Протести во Истанбул против Ердоган и ИД

Правдико - 21.07.2015

Полицијата во Истанбул употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои ја обвинија владата дека била одговорна за самоубиствениот напад што вчера се случи во Суруч, при што загинаа триесетина луѓе.

Идентификуван напаѓачот од Суруч, билансот на мртви се искачи на 32 лица

Нетпрес - 21.07.2015

Турските власти веруваат дека една од припадничките на екстремистичката група Исламска држава, која заедно со уште две жени борци од Сирија преминале во Турција, стои зад самоубиствениот напад во Суруч, во кој, според најновиот биланс, загинаа 32, а ...

Турската полиција употреби солзавец против антивладините демонстранти во Истанбул

Сител - 21.07.2015

тотици демонстранти синоќа се собраа во близина на плоштадот Таксим во Истанбул по бомбашкиот атентат во Суруч, за кој турските власти ја обвинија екстремистичката група Исламска држава, пренесе БТА.

НАПАД ВО СУРУЧ: Идентификуван напаѓачот, бројката на жртви расте

Телеграф - 21.07.2015

Фотографијата на Јилмаз им била дадена на локалните власти со доверлив извештај за можниот напад Турските власти веруваат дека една од припадничките на екстремистичката група „Исламска држава“, која заедно со уште две жени-борци од Сирија преминале ...

Антивладини демонстрации во Истанбул по нападот

Нетпрес - 21.07.2015

Стотици демонстранти синоќа се собраа во близина на плоштадот Таксим во Истанбул по бомбашкиот атентат во Суруч, за кој турските власти ја обвинија екстремистичката група Исламска држава. Некои од нив скандираа пароли против претседателот Реџеп Таип ...

Идентификуван напаѓачот во Суруч

+инфо - 21.07.2015

Турските власти веруваат дека една од припадничките на екстремистичката група Исламска држава, која заедно со уште две жени борци од Сирија преминале во Турција, стои зад самоубиствениот напад во Суруч, во кој, според најновиот биланс, загинаа 32, а ...

Немири во Турција по вчерашниот масакр во Суруч

Сител - 21.07.2015

Турските власти веруваат дека една од припадничките на екстремистичката група Исламска држава, која заедно со уште две жени борци од Сирија преминале во Турција, стои зад самоубиствениот напад во Суруч, во кој, според најновиот биланс, загинаа 32, а ...

Познати се камиказите, кои го извршија крвававиот напад во Турција

Репортер - 21.07.2015

Идентификуван е осомничен за самоубистввениот напад , при што загинаа 32-ца млади социјалистички активисти во турскиот град Суруч, кој се наоѓа во близина на границата со Сирија. Повредени беа над 100 лица.

Џумхуриет: Маж на 20-годишна возраст го извршил нападот во Суруч

Алфа - 21.07.2015

Извршителот на самоубиствениот бомбашки напад во турскиот град Суруч е 20-годишен маж, објави весникот Џумхуриет, повикувајќи се на прокурдски медиуми. Извршителот на самоубиствениот бомбашки напад во турскиот град Суруч е 20-годишен маж, објави ...

Нападот во Турција дело на ИД

Р.С.Европа - 21.07.2015

Турски официјални претставници се сомневаат дека зад вчерашниот самоубиствен бомбашки напад во Суруч во кој загинаа триесетина луѓе стојат милитантите на Исламската држава. Во експлозијата во дворот на еден културен центар биле ранети 100 лица.

Црниот биланс на експлозијата во Турција се искачи на 30 загинати (ФОТО)

Репортер - 21.07.2015

Најмалку 30 луѓе загинаа и околу 100 се повредени во експлозијата во турскиот град Суруч кој се наоѓа на границата со Сирија, објави Би-Би-Си. Медиумите во Турција пишуваат дека над 300 млади активисти – членови на Федерацијата на здруженија на ...

Џумхуриет: Маж на 20-годишна возраст го извршил нападот во Суруч

Сител - 21.07.2015

Извршителот на самоубиствениот бомбашки напад во турскиот град Суруч е 20-годишен маж, објави весникот Џумхуриет, повикувајќи се на прокурдски медиуми. Во вчерашниот напад извршен во тој град во југоисточна Турција, населен главно со Курди, загинаа ...

Протести во Истанбул против Ердоган и ИД

Р.С.Европа - 21.07.2015

Полицијата во Истанбул употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои ја обвинија владата дека била одговорна за самоубиствениот напад што вчера се случи во Суруч при што загинаа триесетина луѓе.

Страв од нови напади на исламистите во Турција

Нетпрес - 21.07.2015

Откако 30 лица беа убиени при вчерашниот бомбашки напад во Суруч, турскиот премиер Ахмет Давутоглу, денес порача дека ќе ја зголеми безбедноста долж границата со Сирија. Според полицијата експлозијата била предизвикана од жена бомбаш самоубиец од ...

Протести во Турција по бомбашкиот напад во Суруч

Нова ТВ - 21.07.2015

На плоштадот Таксим во Истанбул, се одржаа протести по експлозијата во градот Суруч, град кој е претежно населен со Курди, а во кој загинаа најмалку 27 луѓе и стотина беа повредени вчера. Турските Курди се незадоволни од тоа што властите во Анкара ...

Протести во Истанбул по вчерашниот напад во Суруч

МРТ - 21.07.2015

Полицијата се судри со демонстрантите кои ја обвинија владата за нападите... Протести во Истанбул по вчерашниот самоубиствен бомбашки напад на 18-годишна девојка, во градот Суруч во кој загинаа 30- тина лица, а стотина беа повредени.

Ердоган: Ги проколнувам извршителите на бруталниот терористички напад

МКД - 21.07.2015

Најмалку 300 члена на Сојузот на социјалистичката младина се наоѓале во културниот центар Амара, кои учествувале во летната експедиција што треба да ѝ помогне на обновата на Кобане. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги осуди одговорните за ...

„Џумхуриет“: 20-годишно момче го извршило нападот во Суруч

Нетпрес - 21.07.2015

Извршителот на самоубиствениот бомбашки напад во турскиот град Суруч е 20-годишен маж, објави весникот Џумхуриет, повикувајќи се на прокурдски медиуми, пренесува МИА. Во вчерашниот напад извршен во тој град во југоисточна Турција, населен главно со ...

Турција идентификуваше осомничен за нападот

Р.С.Европа - 21.07.2015

Турција соопшти дека е идентификуван осомничениот за бомбашкиот напад во кој се убиени 32 луѓе, а десетици се повредени. Премиерот на Турција, Ахмет Давутоглу денеска изјави дека се истражуваат меѓународните и домашните врски на осомничениот.

Маж на 20-годишна возраст го извршил нападот во Суруч

Денешен - 21.07.2015

Извршителот на самоубиствениот бомбашки напад во турскиот град Суруч е 20-годишен маж, објави весникот Џумхуриет, повикувајќи се на прокурдски медиуми. Во вчерашниот напад извршен во тој град во југоисточна Турција, населен главно со Курди, загинаа ...

Идентификуван напаѓачот од Суруч, билансот на мртви се искачи на 32 лица

Точка - 21.07.2015

Турските власти веруваат дека една од припадничките на екстремистичката група Исламска држава, која заедно со уште две жени борци од Сирија преминале во Турција, стои зад самоубиствениот напад во Суруч, во кој, според најновиот биланс, загинаа 32, а ...

Познати камиказите, кои го извршило крвававиот напад во Турција

Локално - 21.07.2015

Идентификуван е осомничен за самоубистввениот напад , при што загинаа 32-ца млади социјалистички активисти во турскиот град Суруч, кој се наоѓа во близина на границата со Сирија. Повредени беа над 100 лица.

Познат идентитетот на бомбашот од Суруч

Пулс24 - 21.07.2015

Извршителот на самоубиствениот бомбашки напад во турскиот град Суруч е 20-годишен маж, објави весникот Џумхуриет, повикувајќи се на прокурдски медиуми. Во вчерашниот напад извршен во тој град во југоисточна Турција, населен главно со Курди, загинаа ...

Маж на 20-годишна возраст го извршил нападот во Суруч?

Вечер Прес - 21.07.2015

Извршителот на самоубиствениот бомбашки напад во турскиот град Суруч е 20-годишен маж, објави весникот Џумхуриет, повикувајќи се на прокурдски медиуми. Во вчерашниот напад извршен во тој град во југоисточна Турција, населен главно со Курди, загинаа ...

Протести во Истанбул против Ердоган и ИД

Тера - 21.07.2015

Полицијата во Истанбул употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои ја обвинија владата дека била одговорна за самоубиствениот напад што вчера се случи во Суруч, при што загинаа триесетина луѓе.

Турција ќе ги заостри мерките за безбедност на границата со Сирија, вети Давутоглу

Локално - 21.07.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу вети дека ќе ги заостри мерките за безбедност на границата со Сирија по нападот во градот Суруч вчера, при што загинаа 30 лица. Инспекторите сугерираат дека експлозијата била предизвикана од бомбаш-самоубиец жена ...

Најмалку 28 лица загинаа во бомбашки напад во Турција

Тера - 21.07.2015

Најмалку 28 лица загинаа, а речиси 100 се повредени во напад на бомбаш-самоубиец во градот Суруч, во југоисточниот дел на Турција, близу границата со Сирија. Засега никој не презеде одговорност за нападот, но турските власти наведуваат дека имаат ...

Страв од нови напади на исламистите во Турција

Точка - 21.07.2015

Откако 30 лица беа убиени при вчерашниот бомбашки напад во Суруч, турскиот премиер Ахмет Давутоглу, денес порача дека ќе ја зголеми безбедноста долж границата со Сирија. Според полицијата експлозијата била предизвикана од жена бомбаш самоубиец од ...

„Исламска држава“ веќе е во Турција

Фактор - 21.07.2015

Нападот во Суруч покажа дека поголема група од „ИД“ веќе се сместиле во Турција. Премиерот Ердоган и турската политичка елита треба да си поведат сметка за тоа, тврди Рајнер Херман. Ако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган навистина се надевал ...

Исламската држава пристигна во Турција: Во терористичкиот напад загинаа 28 лица

еМагазин - 21.07.2015

Во вчерашниот напад во експлозија загинаа 28 луѓе, главно млади студенти, а околу 100 беа хоспитализирани во градот Суруч, што се наоѓа во југоисточниот дел на Турција, во близина на границата со Сирија, пренесува агенцијата АП.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: ИСИЛ ја нападна Турција, 27 загинати и над сто повредени лица

МК News - 21.07.2015

Најмалку 27 лица загинаа, а околу 100 се повредени во експлозија во турскиот град Суруч, кој се наоѓа во близина на сириската граница, соопшти турското Министерство за внатрешни работи. Двајца високи турски функционери изјавиле дека поседуваат ...

Полицијата со солзавец против демонстранти во Истанбул

Вечер Прес - 21.07.2015

Некои од демонстрантите во Истанбул скандираа пароли против претседателот Реџеп Тајип Ердоган и владејачката Партија на правдата и развојот (АКП): "Исламска држава - убијци, Ердоган и АКП – колаборационисти" Стотици демонстранти во понеделникот ...

Идентификуван напаѓачот во Суруч, билансот на жртви зголемен на 32 лица

Вечер Прес - 21.07.2015

Турските власти веруваат дека една од припадничките на екстремистичката група Исламска држава, која заедно со уште две жени борци од Сирија преминале во Турција, стои зад самоубиствениот напад во Суруч Турските власти веруваат дека една од ...

Идентификуван бомбашот од Суруч

Република - 21.07.2015

Дел од убиените млади луѓе Извршителот на самоубиствениот бомбашки напад во турскиот град Суруч е 20-годишен маж, објави весникот Џумхуриет, повикувајќи се на прокурдски медиуми. Во вчерашниот напад извршен во тој град во југоисточна Турција, ...

Судири во Истанбул: Демонстрантите протестирале против ИСИС, полицијата реагирала со водени топови и солзавец!

Точка - 21.07.2015

Во Истанбул вчера биле одржани протести по повод самоубиствениот бомбашки напад на Исламската држава во близина на границата со Сирија, за кој демонстрантите ја обвиниле турската влада, но кога дошло до судирите, полицијата морала да употреби ...

Исламската држава удри врз Турција, најмалку 28 убиени лица

Н.Македонија - 21.07.2015

Најмалку 28 лица се убиени, а над стотина се ранети при напад на бомбаш-самоубиец врз културен центар во турскиот град Суруч, кој се наоѓа во близина на границата со Сирија БОМБАШКИ НАПАД ВО БЛИЗИНА НА ГРАНИЦАТА СО СИРИЈА Турските власти, кои ...

Џумхуриет: Маж на 20-годишна возраст го извршил нападот во Суруч

Lider - 21.07.2015

Извршителот на самоубиствениот бомбашки напад во турскиот град Суруч е 20-годишен маж, објави весникот Џумхуриет, повикувајќи се на прокурдски медиуми. Во вчерашниот напад извршен во тој град во југоисточна Турција, населен главно со Курди, загинаа ...

Турската полиција употреби солзавец против антивладините демонстранти во Истанбул

Lider - 21.07.2015

Стотици демонстранти синоќа се собраа во близина на плоштадот Таксим во Истанбул по бомбашкиот атентат во Суруч, за кој турските власти ја обвинија екстремистичката група Исламска држава, пренесе БТА.

Експлозија во Турција, десет мртви, 25 повредени

Канал5 - 20.07.2015

Најмалку десет лица загинаа, а 25 се повредени во експлозија во центарот на градот Суруч на југоситокот на Турција во близината на границата со Сирија. Експлозијата се случила во близина на едно кафуле во Суруч.

ФОТО + ВИДЕО: Во бомбашкиот напад во Суруч загинаа 27 лица

Утрински - 20.07.2015

Најмалку 27 лица загинаа и околу 100 други се повредени денеска во бомбашки напад во градот Суруч во југоисточна Турција, во близина на границата со Сирија, соопшти турското Министерство за внатрешни работи.

Терористички напад во јужна Турција – 30 загинати во експлозија

Канал5 - 20.07.2015

Најмалку 27 лица загинаа а околу 100 се ранети во терористички напад во центарот за култура Амара во Турција – нападот се случи на границата со Сирија во градот Суруч. Нападот според првичните информации го извршил бомбаш самоубиец кој се саморазнел ...

Најмалку 30 загинати во експлозија во Турција

24 Вести - 20.07.2015

Најмалку 30 лица загинаа и околу 100 други се ранети во денешниот бомбашки напад во градот Суруч, во југоисточна Турција, соопшти турското Министерство за внатрешни работи. „Денеска, околу 12 часот, беше изведен терористички напад во градот Суруч, ...

Најмалку 27 загинати во експлозија во Турција

24 Вести - 20.07.2015

Најмалку 27 лица погинале, а меѓу 20 и 25 се ранети во експлозија во турскиот град Суруч, што се наоѓа во близина на границата со Сирија, соопштија турски безбедносни лица. Како што пренесува Танјуг, се уште не е позната причината за експлозијата во ...

Во бомбашкиот напад во Суруч загинаа 27 и ранети се уште 100 лица

Алсат-М - 20.07.2015

Дваесет и седум лица загинаа и околу 100 други се ранети во денешниот бомбашки напад во градот Суруч, во југоисточна Турција, соопшти турското Министерство за внатрешни работи, цитирано од телевизијата Си-Ен-Ен-Турк.

„Исламска држава“ нападна во Турција, над 27 загинати и стотина повредени во бомбашки напад во Суруч

Вест - 20.07.2015

Над 27 лица загинаа и околу 100 други се ранети денеска во бомбашки напад во градот Суруч во југоисточна Турција, во близина на границата со Сирија, соопшти турското Министерство за внатрешни работи.

Давутоглу: Нападот во Суруч е дело на Исламската држава

Утрински - 20.07.2015

Првите резултати од истрагата за денешниот самубиствен напад во градот Суруч во југоисточна Турција, во близина на границата со Сирија, укажуваат дека станува збор за терористички чин извршен од страна на џихадистичката група Исламска држава, изјави ...

Најмалку десет загинати во експлозија во Турција

Утрински - 20.07.2015

Најмалку десет лица загинаа, а меѓу 20 и 25 се ранети во експлозија во турскиот град Суруч, што се наоѓа во близина на границата со Сирија, соопштија турски безбедносни лица. Како што пренесува Танјуг, се уште не е позната причината за експлозијата ...

27 загинати во експлозија во Турција

Телма - 20.07.2015

27 загинати ,а повеќе од 100 се ранети во експлозија во турскиот град Суруч, што се наоѓа во близина на границата со Сирија, соопштија турски безбедносни лица. Турското министерство за внатрешни работи информира дека се работи за терористички напад.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Експлозијата во турскиот град Суруч бил бомбаш-самоубиец на ИСИС

Репортер - 20.07.2015

Најмалку 27 лица загинаа и околу 100 други се повредени денеска во бомбашки напад во градот Суруч во југоисточна Турција, во близина на границата со Сирија, соопшти турското Министерство за внатрешни работи.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: ИСИЛ ја нападна Турција, 27 загинати и над сто повредени лица

Курир - 20.07.2015

Најмалку 27 лица загинаа, а околу 100 се повредени во експлозија во турскиот град Суруч, кој се наоѓа во близина на сириската граница, соопшти турското Министерство за внатрешни работи. Двајца високи турски функционери изјавиле дека поседуваат ...

Експлозија во Турција, најмалку 12 загинати

Кајгана - 20.07.2015

Најмалку 12 луѓе загинале во силна експлозија која денес се случила на територијата на Турција недалеку од границата со Сирија, пренесуваат турските медиуми, според чии проценки бројот на ранетите се движи меѓу 20 и 50 луѓе.

Десет загинати во експлозија во Турција

+инфо - 20.07.2015

Најмалку десет лица погинале, а меѓу 20 и 25 се ранети во експлозија во турскиот град Суруч, што се наоѓа во близина на границата со Сирија, соопштија турски безбедносни лица. Како што пренесува Танјуг, се уште не е позната причината за експлозијата ...

Во експлозија во Турција најмалку 10 жртви

Р.С.Европа - 20.07.2015

Најмалку 10 луѓе загинале во експлозија во културен центар во турскиот град Суруч во близина на границата со Сирија. Турските власти за безбедност изјавија дека над 20 лица се повредени во експлозијата.

Ахмет Давутоглу: Нападот во Суруч е дело на ИД

+инфо - 20.07.2015

Првите резултати од истрагата за денешниот самубиствен напад во градот Суруч во југоисточна Турција, во близина на границата со Сирија, укажуваат дека станува збор за терористички чин извршен од страна на џихадистичката група Исламска држава, изјави ...

ДАВУТОГЛУ: ИД го изврши терористичкиот напад во Суруч

Телеграф - 20.07.2015

Според најновите податоци, во денешниот напад во Суруч загинаа најмалку 30 лица, од кои најголемиот број студенти, а околу 100 други се ранети Првите резултати од истрагата за денешниот самоубиствен напад во градот Суруч, во југоисточна Турција, во ...

Најмалку 12 загинати во експлозија во Турција

Макфакс - 20.07.2015

Најмалку 12 луѓе загинале во силна експлозија во понеделникот којашто се случила на територијата на Турција недалеку од границата со Сирија, пренесуваат турските медиуми според чии процени бројот на ранетите се движи меѓу 20 и 50 луѓе.

ТУРЦИЈА: Над 10 лица загинаа во експлозија

Телеграф - 20.07.2015

Како што пренесува „Танјуг“, сѐ уште не е позната причината за експлозијата во културниот центар во овој град во југоисточна Турција Најмалку десет лица погинале, а меѓу 20 и 25 се ранети во експлозија во турскиот град Суруч, кој се наоѓа во близина ...

Десетици загинати и повредени во експлозијата во Турција

Р.С.Европа - 20.07.2015

Турското Министерство за внатрешни работи соопшти дека најмалку 27 луѓе загинале во експлозија во културен центар во турскиот град Суруч во близина на границата со Сирија. Од Министерството велат дека околу 100 луѓе се повредени и се пренесени во ...

Над 20 мртви, 100 ранети во експлозија во турски пограничен град и во Кобане (ФОТО)

МКД - 20.07.2015

Најмалку 20 луѓе се убиени, а над 100 се повредени во експлозија што го погодила културниот центар во градот Суруч, во југоисточна Турција, во близина на границата со Сирија, јавија локалните медиуми.

Експлозија на турско-сириската граница, 27 загинати

Кирилица - 20.07.2015

Најмалку 27 лица загинаа, а околу 100 се повредени во експлозија во турскиот град Суруч, кој се наоаѓа во близината на границата со Сирија, јавува „Ројтерес“. Иако се уште не е позната причината за експлозијата во културниот ценат на југоисточна ...

Во бомбашкиот напад во Суруч 27 загинаа

+инфо - 20.07.2015

Дваесет и седум лица загинаа и околу 100 други се ранети во денешниот бомбашки напад во градот Суруч, во југоисточна Турција, соопшти турското Министерство за внатрешни работи, цитирано од телевизијата Си-Ен-Ен-Турк.

Расте бројот на жртвите во Турција, најмалку 28 убиени -ВИДЕО

Макфакс - 20.07.2015

Најмалку 28 луѓе загинале и околу 100 се ранети во експлозијата во турскиот град Суруч во покраината Шанлиурфа, на самата граница со Сирија, откако претходно беше јавено за 12 загинати и 45 ранети.

Експлозија во Суруч: Бројот на загинати се зголеми на 28, над 100 се повредени (Видео + Фото)

Кирилица - 20.07.2015

Бројот жртвите од терористичкиот напад во турскиот пограничен град Суруч се зголеми на 28, соопштуваат официјални лица од Анкара, притоа изразувајќи сомнежи дека позади нападот стои Исламската држава.

Ахмет Давутоглу: Нападот во Суруч е дело на ИД

Алфа - 20.07.2015

Првите резултати од истрагата за денешниот самоубиствен напад во градот Суруч во југоисточна Турција, укажуваат дека станува збор за терористички чин извршен од страна на џихадистичката група Исламска држава, изјави доцна попладнево турскиот премиер ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Исламска држава удри крваво во Турција

Нетпрес - 20.07.2015

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во турскиот град Суруч расте. Најмалку 27 лица загинаа, околу 100 се ранети, а се стравува дека бројот на жртви и понатаму ќе се зголемува. – Околу пладне денес беше изведен терористички напад во градот Суруч, ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Терористи разнесоа деца со бомба во Турција (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - 20.07.2015

Во живо беше снимена пеколната сцена што ја предизвика терорист кој се разнесе себе си, а со тоа и десетици деца и млади лица во турскиот град Суруч. Нападот се случи денеска Во живо беше снимена пеколната сцена што ја предизвика терорист кој се ...

Терористичкиот напад во турскиот пограничен град Суруч, расте бројот на жртви

МРТ - 20.07.2015

Веста што го обиколува светот е терористичкиот напад во турскиот пограничен град Суруч. Експлозијата се случила во локалниот културен центар, во кој престојувале 300 младинци. Од другата страна на границата, во Сирија, се водат жестоки борби меѓу ...

Експлозијата во турскиот град Суруч била напад на бомбаш-самоубиец на ИСИС (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

МКД - 20.07.2015

Турското министерство за внатрешни работи објави дека експлозијата во градот Суруч во која загинаа најмалку 27 луѓе била терористички напад. „Ги повикуваме сите да останат обединети и мирни пред терористичкиот напад чија цел е единството на нашата ...

Најмалку 28 лица загинаа во бомбашки напад во Турција

Глас на Америка - 20.07.2015

Во градот Суруч, во југоисточниот дел на земјата, близу границата со Сирија Најмалку 28 лица загинаа, а речиси 100 се повредени во напад на бомбаш-самоубиец во градот Суруч, во југоисточниот дел на Турција, близу границата со Сирија.

Бомбашки напад во Турција, десетици загинати и 100 повредени

Алфа - 20.07.2015

Најмалку 30 луѓе загинаа а над 100 се повредени во крвав бомбашки напад во Турција. Се работи за терористички напад од страна на Исламската држава и тоа за време на собир на млади социјалисти...

28 загинати, стотина повредени- бомбашкиот напад во Суруч го извршила 18-годишна девојка

МРТ - 20.07.2015

Глетката била ужасна – мртви тела и крв насекаде, покриени со транспарентите со кои се фотографирале. Првите шпекулации се дека го извела 18-годишна девојка, бомбаш самоубиец од Исламска Држава...

Бројот на жртвите во нападот во турски Суруч се искачи на 30

Макфакс - 20.07.2015

Бројот на жртвите во терористичкиот напад од понеделникот утрото во турскиот град Суруч во покраината Шанлиурфа на самата граница со Сирија, изјави челникот на градската администрација Абдулах Чуфтчи во врска со нападот кој се припишува ...

Давутоглу: Нападот во Суруч е дело на ИД

Р.С.Европа - 20.07.2015

Првите резултати од истрагата за денешниот самубиствен напад во градот Суруч во југоисточна Турција, во близина на границата со Сирија, укажуваат дека станува збор за терористички чин извршен од страна на џихадистичката група Исламска држава, изјави ...

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Во Суруч 27 загинати, стотина ранети при бомбашки напад

Нова ТВ - 20.07.2015

Најмалку 27 лица загинаа и околу 100 други се повредени при бомбашки напад во градот Суруч во југоисточна Турција, во близина на границата со Сирија, соопшти турското Министерство за внатрешни работи.

Давутоглу: Исламска држава е виновна за денешниот напад во Турција

Кирилица - 20.07.2015

Зад денешниот самоубиствен напад во турскиот град Суруч, во близина со границата со Сирија, најверојатно стои Исламска држава. Ова денеска попладне го изјави турскиот премиер Ахмет Давутоглу.

Давитоглу: ИД се виновни за денешниот бомбашки напад

Алфа - 20.07.2015

Првите резултати од истрагата за денешниот самубиствен напад во Турција, укажуваат дека станува збор за терористички чин извршен од страна на џихадистичката група Исламска држава, изјави доцна попладнево турскиот премиер Ахмет Давутоглу.

Снимен моментот на експлозијата при бомбашкиот напад во Турција (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

МКД - 20.07.2015

Најмалку 28 луѓе загинале во експлозијата во културолошкиот центар во турскиот град Суруч, кој се наоѓа во близина на сириската граница. Во нападот биле повредени стотина луѓе. Интернешнал бизнис тајмс пишува дека во центарот биле собрани околу ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 28 мртви, над 100 ранети во терористички напад во турскиот град Суруч

Press24 - 20.07.2015

Најмалку 28 лица загинаа, а околу 100 се повредени во експлозија во турскиот град Суруч, кој се наоѓа во близина на границата со Сирија, соопшти турското Министерство за внатрешни работи. Двајца високи службеници изјавиле дека имаат докази дека ...

Масакр: Најмалку 27 загинати и 100 ранети во експлозија во Турција

Сител - 20.07.2015

Најмалку 27 лица загинаа и околу 100 други се ранети денеска во бомбашки напад во градот Суруч во југоисточна Турција, во близина на границата со Сирија, соопшти турското Министерство за внатрешни работи.

Експлозија во Турција: Десет лица загинаа

Нетпрес - 20.07.2015

Најмалку десет лица загинале, а меѓу 20 и 25 се ранети во експлозија во турскиот град Суруч, што се наоѓа во близина на границата со Сирија, соопштија турски безбедносни лица. Како што пишува турската новинска агенција Анадолија , на местото на ...

Масакр во Турција: 27 мртви во терористички напад и преку 100 ранети (видео)

Република - 20.07.2015

Турското министерство за внатрешни работи соопшти дека во експлозија на бомба во градот Суруч загинале 27 лица, а преку 100 се ранети. Станува збор за терористички напад, рече министерот за внатрешни работи.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Самоубиствен напад на ИД во Турција-27 мртви, 100 повредени…

Локално - 20.07.2015

Во експлозија крај културен центар во турскиот град Суруч, крај границата со Сирија, загинаа најмалку 27 лица и рани многу други, соопштува “Ројтерс”. Извори цитирани од агенцијата се на мислење дека може да станува збор за терористички акт.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Џихадисти разнесоа 130 деца со бомба: Пеколен ден во Турција, Европа на работ на војна!

Фактор - 20.07.2015

Најмалку дваесет и седум лица загинаа, а околу сто се повредени во крвав терористички акт во турскиот град Суруч, кој се наоѓа на границата со Сирија, објавија турските медиуми. Експлозијата се случила во 11.45 часот по локално време.

Судири на полицијата и демонстрантите во Истанбул (ВИДЕО)

Локално - 20.07.2015

Полицијата во Истанбул користела водени топови и солзавец при растурање на антивладини протести во врска со терористичкиот акт во југоисточниот турски град Суруч, соопшти Hurriyet. Според податоците на весникот, илјадници луѓе учествуваа во ...

Морничаво видео го покажува моментот на експлозијата во Турција во која животот го загубија најмалку 28 лица

Точка - 20.07.2015

Најмалку 28 лица починаа, а повеќе од 100 се повредени од експлозијата која се случи пред културен центар во Суруч, на границата со Сирија. Министерството за внатрешни работи на Турција изјави дека ова се смета за терористички напад.

Терористички напад во Турција

Денешен - 20.07.2015

Најмалку десет лица погинале, а меѓу 20 и 25 се ранети во експлозија во турскиот град Суруч, што се наоѓа во близина на границата со Сирија, соопштија турски безбедносни лица. Како што пренесува Танјуг, се уште не е позната причината за експлозијата ...

Десет загинати во експлозија во Турција

Локално - 20.07.2015

Најмалку десет лица погинале, а меѓу 20 и 25 се ранети во експлозија во турскиот град Суруч, што се наоѓа во близина на границата со Сирија, соопштија турски безбедносни лица. Како што пренесува Танјуг, се уште не е позната причината за експлозијата ...

Вознемирувачко видео: Џихадистите разнеле 130 деца со бомба: Пеколен ден во Турција, војна на прагот на Европа

Пулс24 - 20.07.2015

Во моментот на нападот во културниот центар се наоѓале околу 300 припадници на социјалистичката младина кои се подготвувале да отпауваат во Кобане да помогнат во неговата обнова. Најмалку 27 лица загинале, а околу 100 се повредени во експлозија во ...

Во бомбашкиот напад во Суруч 27 загинаа

Либертас - 20.07.2015

Дваесет и седум лица загинаа и околу 100 други се ранети во денешниот бомбашки напад во градот Суруч, во југоисточна Турција, соопшти турското Министерство за внатрешни работи, цитирано од телевизијата Си-Ен-Ен-Турк.

Десетмина загинати во експлозија во Турција

Република - 20.07.2015

Најмалку десет лица погинале, а меѓу 20 и 25 се ранети во експлозија во турскиот град Суруч, што се наоѓа во близина на границата со Сирија, соопштија турски безбедносни лица. Како што пренесува Танјуг, се уште не е позната причината за експлозијата ...

Нов напад на Исламска држава: Најмалку 12 загинати во експлозија во Турција

Точка - 20.07.2015

Најмалку 12 луѓе загинале во силна експлозија во понеделникот којашто се случила на територијата на Турција недалеку од границата со Сирија, пренесуваат турските медиуми според чии процени бројот на ранетите се движи меѓу 20 и 50 луѓе.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: ИСИЛ ја нападна Турција, 27 загинати и над сто повредени лица

Денешен - 20.07.2015

Најмалку 27 лица загинаа, а околу 100 се повредени во експлозија во турскиот град Суруч, кој се наоѓа во близина на сириската граница, соопшти турското Министерство за внатрешни работи. Двајца високи турски функционери изјавиле дека поседуваат ...

Експлозија во Турција, десет мртви, 25 повредени

МК News - 20.07.2015

Најмалку 12 луѓе загинале во силна експлозија којашто се случила на територијата на Турција недалеку од границата со Сирија, пренесуваат турските медиуми според чии процени бројот на ранетите се движи меѓу 20 и 50 луѓе.

Десетици загинати во експлозија во културен центар

Вечер Прес - 20.07.2015

Причината за експлозијата во културниот центар во овој град во југоисточна Турција, што од сирискиот град Кобане е оддалечен околу десет километри, допрва ќе се истражува Најмалку десет лица загинале, а меѓу 20 и 25 се ранети во експлозија во ...

Ахмет Давутоглу: Нападот во Суруч е дело на ИД

Н.Македонија - 20.07.2015

Првите резултати од истрагата за денешниот самубиствен напад во градот Суруч во југоисточна Турција, во близина на границата со Сирија, укажуваат дека станува збор за терористички чин извршен од страна на џихадистичката група Исламска држава, изјави ...

Најмалку 27 загинати и 100 ранети во експлозија во Турција

Идивиди - 20.07.2015

Најмалку 27 лица загинаа и околу 100 други се ранети денеска во бомбашки напад во градот Суруч во југоисточна Турција, во близина на границата со Сирија, соопшти турското Министерство за внатрешни работи.

Десет загинати во експлозија во Турција

Lider - 20.07.2015

Најмалку десет лица погинале, а меѓу 20 и 25 се ранети во експлозија во турскиот град Суруч, што се наоѓа во близина на границата со Сирија, соопштија турски безбедносни лица. Како што пренесува Танјуг, се уште не е позната причината за експлозијата ...