TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Никола Младенов: До вистината да се дојде побрзо

А1 - 04.12.2005

До вистината да се дојде побрзо, повикува уредникот на неделникот „Фокус“, Никола Младенов, кој објави дека двајцата поранешни премиери од СДСМ, Бранко Црвенковски и Хари Костов, имаат тајни сметки во швајцарски банки. Претседателот Црвенковски и директорот на Комерцијална Костов ги негираа ...

Црвенковски има доказ дека нема сметка во швајцарската банка

Макфакс - 04.12.2005

Скопје Швајцарската банка „Американ експрес“. му издала потврда на Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски, дека не поседува сметка на негово име во банката, јави репортерот на Макфакс. Црвенковски на прес конференцијата одржана пред малку во Скопје, пред новинарите го покажа ...

Црвенковски негира дека поседува сметка во Женева

А1 - 03.12.2005

Целосна лага и груб фалсификат. Претседателот Црвенковски негира дека поседува девизна банкарска сметка во Женева. Имал само една, во Комерцијалната банка која ја пријавил во Антикорупциската комисија. Ден по Костов и Црвенковски најавува, ќе го тужи „Фокус“ , зашто му го рушел претседателскиот ...

Црвенковски и Костов имале тајни сметки во швајцарски банка

Време - 03.12.2005

СПОРЕД ДОКУМЕНТИ ШТО ГИ ОБЈАВИ „ФОКУС“ Хари Костов, генерален директор на Комерцијална банка, побара вчера од јавниот обвинител да ги испита наводите дека има банкарска заштеда од 138.000 американски долари во женевската Американ експрес банк и уште 250.000 долари во банката Ге капитал, банкарски ...

Костов побара истрага од Прчевски за тајните сметки

Утрински - 03.12.2005

Неделникот "Фокус" вчера објави афера дека Бранко Црвенковски и Хари Костов лажно го пријавиле својот имот Инволвирањето на двајца поранешни премиери во скандал од вакви размери вчера предизвика големо интересирање во јавноста Гордана Дувњак Шефот на државата, Бранко Црвенковски, и поранешниот ...

Црвенковски на претседателска средба во Украина

Утрински - 03.12.2005

ФОРУМ "Македонија повеќе од една деценија за свој стратегиски приоритет ја има политиката на целосно интегрирање во НАТО и во ЕУ. Со целосната посветеност во реализирањето на реформската агенда, со право очекуваме во периодот што е пред нас да добиеме покани за полноправно членство во двете ...

Обвинителот ќе провери дали Бранко и Хари штедат во Швајцарија

Дневник - 03.12.2005

ПО НАПИСОТ ВО МАГАЗИНОТ "ФОКУС" Хари Костов тврди дека нема пари во ниедна странска банка и го демантира написот во магазинот "Фокус", кој објави дека тој на две сметки во швајцарските банки Американ експрес и Џенерал електрик капитал во 2002 и 2003 година поседувал 388.000 долари.

Црвенковски: “Пишувањата на ФОКУС се целосна лага и груб фалсификат“

Канал5 - 03.12.2005

Тврди - пишувањето на ,,Фокус,, дека има 210 илјади долари на тајна сметка во Американ Експрес Банк во Женева било ,,целосна лага и груб фалсификат,,. ,,Не само што немам никаква сметка во наведената банка туку никогаш во мојот живот не сум имал никаква допирна точка и каква било комуникација со ...

Црвенковски во посета на децата без родители

Макфакс - 03.12.2005

Скопје Претседателот на Македонија Бранко Црвенковски ќе го посети штитениците од Домот за деца без родители ’“11 Октомври“ во Скопје. Претседателот Црвенковски, како што соопшти неговиот кабинет, ќе присуствува на приредбата организирана од штитениците на Домот, по која ќе подари новогодишни ...

Политиката да биде насочена кон економски и социјален развој

Вечер Прес - 03.12.2005

Претседателот на Република Македонија, Бранко Црвенковски, во Киев, Република Украина, учествуваше во формирањето и работата на Форумот "Заедница на демократски избор". Целта на Форумот, на кој се обрати и македонскиот претседател, е да ги обедини сите држави од Југоисточна Европа кои се стремат ...

Црвенковски и „Фокус“ на суд ќе ги расчистуваат сметките

Макфакс - 03.12.2005

Скопје Претседателот Бранко Црвенковски денеска најави дека ќе поднесе тужба против неделникот „Фокус“, кој објави дека шефот на државата на тајна сметка во Американ Експрес Банк со седиште во Женева има 210.000 американски долар. „Изјавувам дека се работи за целосна лага и груб фалсификат.

КОСТОВ ГИ ОТВОРИ СМЕТКИТЕ ЗА ИСТРАГАПО ОБВИНУВАЊАТА

Вечер Прес - 03.12.2005

Директорот на Комерцијална банка Хари Костов, вчера поднесе писмено барање до Републичкиот јавен обвинител, Александар Прчевски и до Основното јавно обвинителство - Скопје да поведе постапка за проверка на податоците во текстот објавен во вчерашниот број на неделникот "Фокус", во кој се посочува на ...

Црвенковски со поддршка за формирање Анкетна комисија

Макфакс - 03.12.2005

Скопје Македонскиот претседател Бранко Црвенковски денеска го поддржа предлогот на пратеничката група на ВМРО-Народна партија за формирање анкетна комисија за случајот со наводните “швајцарски сметки“. “Претседателот на Македонија Бранко Црвенковски дава целосна поддршка за формирањето на ваква ...

„Фокус“: Црвенковски и Костов имаат тајни банкарски сметки

А1 - 02.12.2005

Хари Костов и Бранко Црвенковски со тајни сметки во швајцарски банки. „Фокус“ тврди - кријат девизи. Постојат документите од кои се гледа дека Црвенковски има тајна сметка со 210.000, Хари Костов со 138.000 американски долари во банка во Женева. И двајцата ги депонирале на 8. ноември 2002.

Антикорупциската ќе ги отвора швајцарските трезори

Макфакс - 02.12.2005

(Дневник) – среда, 07.12.2005 По тврдењата за тајни сметки на Црвенковски и Костов Државната комисија за спречување на корупцијата ќе побара од швајцарските банки Американ експрес и Џенерал електрик капитал да им одговорат дали македонскиот претседател Бранко Црвенковски и генералниот директор на ...

,,Случајот швајцарски сметки" приоритетен за антикорупционерите

Макфакс - 02.12.2005

(Утрински весник) – среда, 07.12.2005 Антикорупциската комисија ќе ги испитува наводите на "Фокус" за сметките на Црвенковски и на Костов Малиновски: Одлучивме да го третираме случајот и да преземеме дејства во правец на проверка на точноста на наводите во неделникот "Фокус" Антикорупциската ...

Немам тајни сметки, обвинувањата се лага, вели Црвенковски

Макфакс - 02.12.2005

(Утрински весник) – сабота, 10.12.2005 Претседателот најавува дека ќе го тужи авторот и неделникот "Фокус" за аферата со банкарските сметки Претседателот најавува кривични пријави и бара откривање на вистината со цел расчистување на случајот со банкарските сметки "Немам ниту 11 милиони евра ниту ...

Црвенковски – Не ја подобривме сегашноста, авансиравме во иднината

Макфакс - 02.12.2005

Скопје „Во 2005-та не ја подобривме значајно сегашноста, но во 2005-та, авансиравме крупна инвестиција за иднината“ – изјави претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски во денешното годишно обраќање пред пратениците во Собранието.

Црвенковски ја продолжува посетата на Киев

Макфакс - 02.12.2005

Скопје Шефот на македонската држава Бранко Црвенковски, денеска, ја продолжува дводневната посета на Украина, каде учествува во основање на Форумот “Заедница на демократски избор“, соопштено е во Скопје. Целта на Форумот, каде присуствуваат десетина шефови на држави од Југоисточна Европа (ЈИЕ), е ...

Црвенковски на форум во Украина

Макфакс - 01.12.2005

Скопје Македонскиот претседател Бранко Црвенковски денеска и утре ќе престојува во Киев, Украина, каде ќе учествува на формирањето и работата на Форумот “Заедница на демократски избор”. Форумот се формира на годишнината од Портокаловата револуција во Украина и ќе биде отворен за сите држави кои ...

Црвенковски:2006 ќе биде успешна за Македонија

Макфакс - 01.12.2005

Скопје Сигурен сум дека 2006 ќе биде среќна и успешна година за Македонија - истакна денеска претседателот Бранко Црвенковски во новогодишната честитка до македонските граѓани. “Новата година, како и секој почеток, дава верба и надеж, и ветува повеќе и подобро.