TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бесими: Нема откажување од членството во НАТО

Deutsche Welle - 15.01.2012

Македонскиот министер за одбрана Фатмир Бесими најавува интензивни напори до самитот на НАТО во Чикаго и неоткажување од стратешката цел-влез на Македонија во Алијансата.

Бесими: Нема да се откажеме од нашата стратегиска цел, членството во НАТО

24 Вести - 15.01.2012

До Самитот на НАТО во Чикаго ќе продолжиме интензивно да работиме и нема да се откажеме од нашата стратегиска цел, членството во Алијансата.

Бесими - Реален оптимизам за членство во НАТО

Р.С.Европа - 15.01.2012

Ние работиме активно на интеграциите, но реално членството во НАТО не зависи само од Македонија. Продолжуваме со реформите без разлика дали Македонија ќе стане членка на Алијансата на престојниот ...

Бесими е оптимист за членство во НАТО

Утрински - 15.01.2012

„Во моментов, најзначајно е Македонија да стане членка на НАТО под референцата ФИРОМ, па преговорите за името со Грција да продолжат во Самитот на Алијансата во Чикаго во мај“, вели во интервју за ...

Бесими е оптимист за членството во НАТО

Н.Македонија - 15.01.2012

Во моментов, најзначајно е Македонија да стане членка на НАТО под референцата ФИРОМ, па преговорите за името со Грција да продолжат во Самитот на Алијансата во Чикаго во мај, вели во интервју за ...

Бесими: Не се откажуваме од НАТО како наша стратегиска цел

Алфа - 15.01.2012

До Самитот на НАТО во Чикаго ние ќе се држиме на линијата на интензивно работење и неоткажување од тоа што е наша стратегиска цел, односно членството во НАТО, значи и во текот на оваа година со ...

Бесими е реален оптимист за членството во НАТО

+инфо - 15.01.2012

Во моментов, најзначајно е Македонија да стане членка на НАТО под референцата ФИРОМ, па преговорите за името со Грција да продолжат во Самитот на Алијансата во Чикаго во мај, вели во интервју за ...

Бесими: Ние активно работиме, но членството во НАТО не зависи само од Македонија

Канал5 - 15.01.2012

Продолжуваме со реформите без разлика дали Македонија ќе стане членка на Алијансата на престојниот Самит во Чикаго, вели министерот за одбрана Фатмир Бесими во интервју на Радио Слободна Европа.

Бесими: Нема да се откажеме од нашата стратегиска цел, членството во НАТО

МРТ - 15.01.2012

До Самитот на НАТО во Чикаго ќе продолжиме интензивно да работиме и нема да се откажеме од нашата стратегиска цел, членството во Алијансата.

Бесими: Нема да се откажеме од нашата стратегиска цел, членството во НАТО

Сител - 15.01.2012

До Самитот на НАТО во Чикаго ќе продолжиме интензивно да работиме и нема да се откажеме од нашата стратегиска цел, членството во Алијансата.

Министерот Бесими е реален оптимист за влезот во НАТО!

Вечер - 15.01.2012

Најважно е Македонија да стане членка на НАТО под референцата ФИРОМ, а преговорите за името со Грција да продолжат на Самитот на Алијансата во Чикаго во мај, но и доколку не добиеме ваков исход, ...

Бесими е реален оптимист за влез во НАТО

Точка - 15.01.2012

До Самитот на НАТО во Чикаго ние ќе се држиме на линијата на интензивно работење и неоткажување од тоа што е наша стратегиска цел, односно членството во НАТО, значи и во текот на оваа година со ...

Бесими со реални очекувања за влез во НАТО

Sky - 15.01.2012

Министерот за одбрана на Република Македонија Фатмир Бесими во неделното интервју за Радио Слободна Европа изјави дека Македонија се залага за интеграциите и за реално членство во НАТО.

Бесими е реален оптимист за влез во НАТО

Нетпрес - 15.01.2012

До Самитот на НАТО во Чикаго ние ќе се држиме на линијата на интензивно работење и неоткажување од тоа што е наша стратегиска цел, односно членството во НАТО, значи и во текот на оваа година со ...

Бесими: Нема да се откажеме од членството во НАТО

Курир - 15.01.2012

До Самитот на НАТО во Чикаго ќе продолжиме интензивно да работиме и нема да се откажеме од нашата стратегиска цел, членството во Алијансата.

Бесими: Не се откажуваме од НАТО како наша стратегиска цел

Макфакс - 15.01.2012

До Самитот на НАТО во Чикаго ние ќе се држиме на линијата на интензивно работење и неоткажување од тоа што е наша стратегиска цел, односно членството во НАТО, значи и во текот на оваа година со ...

Бесими - Ако Македонија влезе во НАТО под ФИРОМ не значи дека преговорите со Грција ќе престанат

Inpress - 15.01.2012

Скопје, 15. јануари 2012 (ИНПРЕС) Ние работиме активно на интеграциите, но реално членството во НАТО не зависи само од Македонија.

Дали сме аутсајдери?

Дневник - 14.01.2012

Добро е што надвор ги прогласуваат нашите ракометари за аутсајдери, ќе им биде полесно да одолеат на еуфоријата која се создаде дома кај нас, а која се должи пред с` на огромниот успех кој го ...

Каде брза премиерот

Утрински - 13.01.2012

Александра М. Митевска Во политичката терминологија зборот дефетизам најчесто се користи во контекст на војна. На пример, кога војник ќе одбие да се бори затоа што од почеток смета дека битката е ...

Ако ЕУ не не сака, а НАТО ни бега – тогаш каде ќе оди Македонија?

Капитал - 13.01.2012

Тешки прашања отвори премиерот Никола Груевски во првото свое интервју оваа година во кое јасно порача дека мали се шансите да добиеме покана за членство во НАТО на Самитот во Чикаго од кој сите имаа ...

Време за отрезнување. Тонат надежите за пробив во НАТО

Утрински - 12.01.2012

Премиерот нема илузии пред самитот во Чикаго. Тој верува дека може да ја изгубиме и препораката за ЕУ Малку простор за оптимизам дека Македонија годинава ќе направи позначаен исчекор кон НАТО и кон ...

Пратеници ќе лобираат за НАТО во американскиот Kонгрес

Дневник - 12.01.2012

Пратеници од власта и од опозицијата ќе бараат средби во Kонгресот на САД со цел да лобираат Македонија да биде ставена на дневен ред на самитот на НАТО во Чикаго.

Груевски песимист пред самитот во Чикаго

Н.Македонија - 12.01.2012

Во прилог на европесимистичниот или реалистичниот став на Груевски му одат и изјавите на првите луѓе на овие меѓународни организации, но и на низа странски експерти Премиерот Никола Груевски јасно ...

НАТО нема намера да се меша во Сирија

Н.Македонија - 12.01.2012

НАТО не планира да се меша во случувањата поврзани со Сирија, изјави неименуван извор во седиштето на Алијансата во Брисел - Како што повеќепати изјави генералниот секретар Андерс Фог Расмусен, НАТО ...

Груевски за: Патот кон НАТО и кон ЕУ се претвори во вистинска голгота

24 Вести - 11.01.2012

Големите сили се тотално незаинтересирани за решавањето на спорот за името, имаат огромни свои проблеми, и ова прашање, како и проширувањето на НАТО и ЕУ не се во врвот на нивните приоритети, ...

Изгубени илузии или триумф во Чикаго

Утрински - 11.01.2012

Нано Ружин „Обично суштинското е невидливо за очите“, вели Малиот принц во истоимениот расказ на Антоан де Сент Егзипери.

Грувски песимист за НАТО - за опозицијата тоа е капитулација

Телма - 11.01.2012

Пет месеци пред самитот на НАТО во Чикаго премиерот Никола Груевски соопшти дека слаби се шансите на Македонија за прием во Алијансата, а како изгледа ситуацијата со Грција, речиси нема теоретска ...

Патот кон НАТО и кон ЕУ се претвори во вистинска голгота

Дневник - 11.01.2012

ИНТЕРВЈУТО ВО ЦЕЛОСТ: Еден месец по пресудата на Меѓународниот суд во Хаг, каде што Македонија ја доби правната битка со Грција, по паузата од новогодишните и од божикните празници Владата и ...

Патот кон НАТО и кон ЕУ се претвори во вистинска голгота

Идивиди - 11.01.2012

Груевски за „Дневник“: Скопје, 11 јануари 2011 (МИА) - Големите сили се тотално незаинтересирани за решавањето на спорот за името, имаат огромни свои проблеми, и ова прашање, како и проширувањето на ...

Груевски: Нема теоретски шанси за решение на името до Чикаго

Кајгана - 11.01.2012

Речиси и да нема теоретски шанси за решение на спорот со името до самитот на НАТО во Чикаго, вели премиерот Никола Груевски во интервју за „Дневник“.

Груевски сериозен песимист

Алфа - 11.01.2012

Никола груевски сериозно се сомнева во можноста Македонија годинава да добие покана за членство во НАТО. Своите проценки, кои премиерот не ги нарекува песимистички, туку реалистични, изнесени во ...

Груевски во Брисел на „загревање“ пред Чикаго!?

Капитал - 11.01.2012

Состанокот на северноатлантскиот совет, кој на 25 јануари ќе се одржи во Брисел, е првата и последна поголема можност да се убедат земјите-членки дека Македонија на самитот на НАТО во Чикаго треба да ...

Груевски на кус рок не го гледа НАТО?!

Алфа - 11.01.2012

За опозицијата интервјуто на премиерот за ,,дневник,, е манифестирање дефетизам, додека Вашингтон кого Груевски директно го прозва дека не се ангажира за прашањето за името, смета дека американската ...

Груевски песимист за НАТО, очекува годинава да ја изгубиме препораката од ЕУ

+инфо - 11.01.2012

Периодов речиси и да нема теоретски шанси да се реши спорот со името, коментира премиерот Никола Груевски во интервју за денешен „Дневник“.

Патот кон НАТО и кон ЕУ се претвори во вистинска голгота

Сител - 11.01.2012

Големите сили се тотално незаинтересирани за решавањето на спорот за името, имаат огромни свои проблеми, и ова прашање, како и проширувањето на НАТО и ЕУ не се во врвот на нивните приоритети, ...

Груевски: Можно е годинава да ја загубиме препораката за членство во ЕУ

Кирилица - 11.01.2012

Периодов речиси и да нема теоретски шанси да се реши спорот со името, коментира премиерот Никола Груевски во интервју за денешен „Дневник“.

Груевски: Големите сили незаинтересирани за решавање на спорот со името

МРТ - 11.01.2012

Големите сили не се заинтересирани за прием на Македонија во НАТО и во ЕУ-вели премиерот Никола Груевски во интервју за денешен „Дневник“.

Груевски: Мали се шансите за прием во НАТО на самитот во Чикаго

Канал5 - 11.01.2012

Груевски не дава многу шанси за приемот на Македонија во НАТО, а најавува и дека е можно годинава Македонија да го изгуби и кандидатскиот статус за влез во Унијата.

Груевски: Патот до ЕУ и НАТО се претвори во голгота!

Вечер - 11.01.2012

КАДЕ ШТО ИМА СИЛА, НЕМА ПРАВДИНА Влезот на Македонија во НАТО би бил правичен и заслужен, но премиерот Груевски не верува дека на претстојниот Самит во Чикаго земјава ќе добие зелено светло за ...

Груевски: Големите сили се тотално незаинтересирани за прашањето за името

Точка - 11.01.2012

Големите сили се тотално незаинтересирани за решавањето на спорот за името, имаат огромни свои проблеми и ова прашање и тоа за проширувањето воопшто не се во врвот на нивните приоритети, вели ...

Петров: Груевски однапред признава капитулација

Точка - 11.01.2012

Голема грешка е однапред да признаваме капитуалација, вели Андреј Петров од СДСМ коментирајќи го интервјуот на премиерот Никола Груевски во весникот “Дневник“. “Функцијата премиер значи одговорност.

Многу тешко до решение за името пред НАТО самитот, смета Груевски

eReporter - 11.01.2012

Македонскиот премиер смета дека пред НАТО самитот во Чикако многу тешко би се постигнал договор со Грција за спорот за името, со што и натаму останува неизвесен влезот на земјава во Алијансата.

Груевски: Грција не сака и не е во состојба за договор

Курир - 11.01.2012

Според тоа како изгледа ситуацијата со Грција, речиси и да нема теоретска шанса за решавање на спорот. Затоа што Грција ниту сака, ниту може сега да го решава, дури и кога би сакала, а не сака, вели ...

Груевски: Патот кон НАТО и кон ЕУ се претвори во вистинска голгота

Press24 - 11.01.2012

Го­ле­ми­те си­ли се то­тал­но не­за­ин­те­ре­си­ра­ни за ре­шава­ње­то на спо­рот за име­то, има­ат ог­ром­ни свои проб­ле­ми, и ова пра­ша­ње­, како и проширувањето на НАТО и ЕУ не се во врвот на ...

Груевски: Големите сили се тотално незаинтересирани за прашањето за името

Нетпрес - 11.01.2012

Големите сили се тотално незаинтересирани за решавањето на спорот за името, имаат огромни свои проблеми и ова прашање и тоа за проширувањето воопшто не се во врвот на нивните приоритети, вели ...

Груевски: Тешко и за НАТО и за ЕУ

eReporter - 11.01.2012

Олемите сили воопшто не се заинтересирани за решавање на спорот со името, или за интеграцијата на Македонија во НАТО. - Најклучно е што големите сили се тотално незаинтересирани за овој проблем, ...

Груевски: Патот кон НАТО и кон ЕУ се претвори во вистинска голгота

Таратур - 11.01.2012

Го­ле­ми­те си­ли се то­тал­но не­за­ин­те­ре­си­ра­ни за решава­ње­то на спо­рот за име­то, има­ат ог­ром­ни свои проб­ле­ми, и ова пра­ша­ње­, како и проширувањето на НАТО и ЕУ не се во врвот на ...

Петров: Груевски однапред признава капитулација

Нетпрес - 11.01.2012

Голема грешка е однапред да признаваме капитуалација, вели Андреј Петров од СДСМ коментирајќи го интервјуот на премиерот Никола Груевски во весникот “Дневник“ . “Функцијата премиер значи одговорност.

Груевски песимистички гледа на приемот на Македонија во НАТО

Sky - 11.01.2012

Премиерот Груевски на три месеци пред одржувањето на самитот на НАТО во Чикаго изјави дека приемот на Македонија во НАТО исклучиво зависи од решението со спорот за името со Грција и со тоа ги урна ...

СДСМ: Груевски не требаше однапред да признава капитулација

Sky - 11.01.2012

Генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров на денешната пресконференција на новинарско прашање "Кој е вашиот став за интервјуто на премиерот Никола Груевски за денешен Дневник, особено за ...

Груевски: Нема теоретски шанси за решение на името до Чикаго

Макфакс - 11.01.2012

Речиси и да нема теоретски шанси за решение на спорот со името до самитот на НАТО во Чикаго, вели премиерот Никола Груевски во интервју за „Дневник“.

СДСМ: Голема грешка е пред Чикаго да признаваме капитулација

Макфакс - 11.01.2012

Голема грешка е на неколку месеци пред самитот на НАТО во Чикаго да признаваме капитулација, вели генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров во врска со интервјуто на премиерот Никола Груевски за ...

Чикаго - шанса или фатаморгана?

Утрински - 10.01.2012

Незаинтересираност во Грција, песимизам во Македонија околу името. И Македонија и меѓународната заедница се' уште свират по грчки ноти Еден месец по одлуката на Хашкиот суд и една година по прекинот ...

Груевски: Големите сили се тотално незаинтересирани за проблемот со името

Sky - 10.01.2012

Го­ле­ми­те си­ли се то­тал­но не­за­ин­те­ре­си­ра­ни за овој проб­лем, има­ат ог­ром­ни свои проб­ле­ми и пра­ша­ње­то за име­то и за про­ши­ру­ва­ње­то во­оп­што не се во вр­вот на нив­ни­те ...

Македонија кај Нимиц ќе бара почитување на пресудата од Хаг

Глас на Америка - 09.01.2012

Вашингтон и Брисел очекуваат напредок во разговорите за да се деблокира евроатланската интеграција. Државниот врв на Македонија се согласи да настапи на претстојната рудна разговори за разликите ...

Расмусен: Косово останува предизвик за НАТО

Н.Македонија - 09.01.2012

Генералниот секретар на НАТО, Андерс фог Расмусен изјави дека Косово останува предизвик за алијансата Расмусен истакна дека многу членки на НАТО, соочени со проблемот на смалување на расходите во ...

Груевски ќе се обрати на Северноатлантскиот Совет на НАТО?

Курир - 09.01.2012

Премиерот Никола Груевски како што неофицијално дознаваме, можно е да се обрати на Северноатлантскиот Совет во Брисел на 24 и 25 јануари.

Груевски со свое обраќање пред Северноатлантскиот Совет на НАТО?

Sky - 09.01.2012

На Северноатлантскиот Совет во Брисел кој ќе се одржи на 24 и 25 јануари, според неофицијални извори се очекува да се обрати премиерот на Македонија Никола Груевски.