TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Да се бориме за пацификација на политичките нагони

Дневник - 08.12.2007

Станавме заробеници на еден транзициски ментален и кадифен тоталитаризам во кој, наместо идеите, ние ја оцрнуваме личноста, претворајќи ја во јавна плукалница На чело на Македонската академија на науките и уметностите, академик Георги Старделов и официјално ќе застане од 1 јануари идната година.

Секое друго име ќе предизвика конфликти со соседите

Време - 06.12.2007

АКАДЕМИЦИТЕ ГО БРАНАТ УСТАВНОТО ИМЕ Весна Дамчевска Во борбата за своето историско име што Македонија ја води подолго од една деценија, таа се соочи со политички апсурд: она што за сите модерни држави е право и правило во процесот на нивното осамостојување - за неа да не важи.

МАНУ ќе се разбуди за името

Вест - 05.12.2007

ГЕОРГИ СТАРДЕЛОВ ИЗБРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА АКАДЕМИЈАТА Новиот претседател на Академијата Старделов потсетува на постојната Декларација на МАНУ од 2002 година во која Академијата се изјасни за зачувување на уставното име на Република Македонија и вели дека приоритети на академиците ќе бидат гласноста ...

Има научни докази за неменување на името

Време - 05.12.2007

ГЕОРГИ СТАРДЕЛОВ ПО ИЗБОРОТ ЗА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ Весна Дамчевска За уставното име на Република Македонија МАНУ одамна има став и тој е непроменлив, вели новоизбраниот претседател на Академијата Георги Старделов во првата изјава по неговиот завчерашен избор.

Академик Георги Старделов нов претседател на МАНУ

Утрински - 05.12.2007

Највисоката научна институција по еден неуспешен обид избра претседател НЕВЕНА ПОПОВСКА Највисоката научна институција по еден неуспешен обид и по многу шпекулации, на завчерашното второ продолжение од редовното изборно собрание со тесно мнозинство од 22 гласови за нов претседател го избра академик ...

Бел чад од оџакот на МАНУ

Утрински - 05.12.2007

ЕДИТОРИЈАЛ НЕВЕНА ПОПОВСКА Од оџакот на МАНУ излезе бел чад. Асамблејата на бесмртните го избра новиот претседател на највисоката научна институција во земјава. Академик Георги Старделов од 1 јануари ќе ја извршува оваа функција.

Интелектуалец чиј збор и став имаат компетенција и сугестивност

Утрински - 05.12.2007

Академик Георги Старделов е осми претседател од формирањето на МАНУ. Тој во редовите на Академијата е од 1986 како дописен член, а од 1991 година е редовен член на Академијата. Старделов најави реформи во академијата и рече дека МАНУ нема да биде конкуренција на власта, туку институција што ќе и ...

Георги Старделов: МАНУ во партнерски однос со државата

Дневник - 05.12.2007

Во својот мандат Старделов ќе треба да ја убеди државата да издвојува повеќе пари за научни проекти, да го зголемат финансирањето за институцијата, кое сега е само 0.25 отсто од националниот доход Со минимално мнозинство од 22 гласа, академик Георги Старделов (77) завчера беше избран за нов ...

Старделов избран за осми претседател на МАНУ

Вечер - 05.12.2007

Новиот прв човек на нашата највисока научна институција беше единствен кандидат за избор, а довербата ја доби со граничната бројка од 22 гласа Академик Георги Старделов е новиот претседател на Македонската академија на науките и уметностите.

МАНУ ќе го продолжи изборното собрание

А1 - 03.12.2007

По минатонеделниот неуспешен обид, МАНУ денеска ќе го продолжи изборното собрание, на кое треба да биде избран новиот претседател на оваа највисока научна институција во Македонија. Според статутот на МАНУ, елиминираните кандидати, академиците Никола Кљусев, Бојан Шоптрајанов и Блаже Ристовски, кои ...

Старделов е нов претседател на МАНУ

А1 - 03.12.2007

По еден неуспешен круг и по многу шпекулации, вечерва, на второто продолжение од редовното изборно собрание на МАНУ, со тесно мнозинство од 22 гласови, за нов претседател е избран академик Георги Старделов. Тој бил единствен официјален кандидат.

Нови кандидати Ѓурчинов и Старделов

Време - 03.12.2007

ИЗБОРИ ВО МАНУ Академиците денеска повторно ќе се обидат да изберат наследник на се уште актуелниот претседател на МАНУ Цветан Грозданов, чиј мандат завршува на крајот на годинава. Откако на првата седница одржана минатата недела академиците не успеаја да изберат нов претседател на највисоката ...

Старделов прифаќа натпревар за претседател на МАНУ

Дневник - 03.12.2007

Ако повеќето од академиците се изјаснат за мене, тогаш ќе прифатам да бидам кандидат за претседател на Македонската академија на науките и уметностите, најави академик Георги Старделов пред денешното продолжение на изборната седница.

Академик Георги Старделов избран за нов претседател на МАНУ

Канал5 - 03.12.2007

Академик Георги Старделов е новиот претседател на македонската академија на науките и уметностите. Ги доби потребните 22 гласа и мандат да ја води академијата во наредните четири години. За негови заменици се избрани академиците Бојан Шоптрајанов и Владо Камбовски.

Академик Старделов нов претседател на МАНУ

Макфакс - 03.12.2007

Скопје Академик Георги Старделов (77) е избран за нов претседател на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на изборното собрание одржано вечерва во Скопје. Изборот на Старделов го поддржаа мнозинството од 41 членови на редовниот состав на највисоката научна институција во ...