TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бошкоски: Законот за јазици не е крај за Македонија, судбината на државата беше одредена во 2001 година

Фокус - 18.03.2018

Законот за јазици не е крај за Македонија, вели поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски во изјава за „Независен весник“. Според него, судбината на Македонија била одредена уште во 2001 година со потпишувањето на Рамковниот договор и ...

Потребна беше посериозна собраниска дебата за законот за јазици

Канал5 - 18.03.2018

Неопходна беше посериозна собраниска расправа за законот за јазиците, смета првиот човек на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, во разговор за Канал 5. Со Трајанов разговараше колегата Александар Видиновски.

Бошкоски: Законот за јазици не е крај за Македонија

Независен - 18.03.2018

„Законот за јазици не е крај за Македонија“, вели поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски во изјава за „Независен весник“. Според него, судбината на Македонија била одредена уште во 2011 година со потпишувањето на Рамковниот договор ...

Бошковски не ги разбира “драмите“ околу Законот за јазици: Премиерот има потреба од поддршка

Поглед - 18.03.2018

Законот за јазици не е крај за Македонија, вели поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски во изјава за „Независен весник“. Според него, судбината на Македонија била одредена уште во 2001 година со потпишувањето на Рамковниот договор и ...

Бошкоски: Законот за јазици не е крај за Македонија, судбината на државата беше одредена во 2001 година

iPortal - 18.03.2018

Законот за јазици не е крај за Македонија, вели поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски во изјава за „Независен весник“. Според него, судбината на Македонија била одредена уште во 2001 година со потпишувањето на Рамковниот договор и ...

Бошкоски: Законот за јазици не е крај за Македонија, судбината на државата беше одредена во 2001 година

Либертас - 18.03.2018

Законот за јазици не е крај за Македонија, вели поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски во изјава „Независен весник“. Според него, судбината на Македонија била одредена уште во 2001 година со потпишувањето на Рамковниот договор и не ...

Ангелов: Груевски нека поднесе иницијатива за распишување на референдум за Законот за јазиците

Фокус - 17.03.2018

Стојанче Ангелов го повика Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ да покренат референдумска иницијатива за Законот за јазици и да ја достават до Собранието на Република Македонија. Тој во интервју за „Низ призма” вели дека ако опозициската партија тоа го ...

Професорите Поповски и Фрчкоски едногласни: Иванов го крши Уставот, мора да го потпише указот

ТВ21 - 17.03.2018

Доколку опозицијата е рационален актер и сакала да го промени на подобро законот за употреба на јазици, требало амандманите да ги поднесе во второ читање во законодавниот дом, вели универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски.

Стојаноска: Законот за јазиците е донесен со кршење на процедурата и Деловникот

Курир - 17.03.2018

Дафина Стојаноска, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата Анализа на ТВ 24, вели дека законот за јазиците нема никаква правна основа и е донесен со кршење на прaвната процедура и злоупотреба на европското знаменце.

Ангелов: ВМРО-ДПМНЕ да покрене референдумска иницијатива за Законот за јазици и да ја достави до Собранието

МКД - 17.03.2018

Генералот Стојанче Ангелов ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски да покренат референдумска иницијатива за Законот за јазици и да ја достават до Собранието на Република Македонија.

Стојанче Ангелов ја повика ВМРО-ДПМНЕ да покренe референдумска иницијатива за Законот за јазици

Фактор - 17.03.2018

Генералот Стојанче Ангелов ја повика ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски да покренат референдумска иницијатива за Законот за јазици и да ја достават до Собранието на Република Македонија. Тој во интервју за „Низ призма" вели дека ако опозициската партија ...

(ВИДЕО) 360˚ Владо Поповски: Џафери направи грешка во чекори, но сега целата одговорност е кај Иванов кој го крши ...

Локално - 17.03.2018

Во дебата на „ 360 Степени “, Владо Поповски – универзитетски професор, поранешен министер и учесник во подготовката на многу легислативни решенија, зборуваше за носењето на Законот за употреба на јазиците и одговорноста за процедурата во која беше ...

(ВИДЕО) 360˚ Владо Поповски: Џафери направи грешка во чекори, но сега целата одговорност е кај Иванов кој го крши ...

Либертас - 17.03.2018

Во дебата на „ 360 Степени “, Владо Поповски – универзитетски професор, поранешен министер и учесник во подготовката на многу легислативни решенија, зборуваше за носењето на Законот за употреба на јазиците и одговорноста за процедурата во која беше ...

Законот за јазици донесе нови поделби помеѓу граѓаните

еМагазин - 17.03.2018

Наместо едно општество за сите како што најавуваше владејачката СДСМ на изборите, Македонија продолжува да се дели на сите можни нивоа. Избрзувањето со донесувањето на Законот за употреба на јазиците, и непочитувањето на процедурите околу неговото ...

Стојанче Ангелов предмалку излезе со моќна порака до Никола Груевски – го повика да го направи ова

Sky - 17.03.2018

Стојанче Ангелов го повика Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ да покренат референдумска иницијатива за Законот за јазици и да ја достават до Собранието на Република Македонија. Тој во интервју за „Низ призма” вели дека ако опозициската партија тоа го ...

Стојанче Ангелов: ВМРО-ДПМНЕ да покрене референдумска иницијатива за Законот за јазици

еМагазин - 17.03.2018

Генералот Стојанче Ангелов ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски да покренат референдумска иницијатива за Законот за јазици и да ја достават до Собранието на Република Македонија.

Стојанче Ангелов предлага ВМРО-ДПМНЕ да побара референдум за законот за јазици (ВИДЕО)

Вечер Прес - 17.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски да покренат референдумска иницијатива за Законот за јазици и да ја достават до Собранието на Република Македонија, побара поранешниот лидер на „Достоинство", генералот Стојанче Ангелов во интервју во емисијата „Низ ...

360˚ Поповски: Џафери направи грешка во чекори, сега целата одговорност е кај Иванов

Sky - 17.03.2018

Универзитетскиот професор, поранешен министер и учесник во подготовката на многу легислативни решенија, вчера гостуваше во емисијата со дебатен карактер „ 360 Степени “, каде го истакна своето мислење во врска со донесувањето на Законот за употреба ...

(ВИДЕО) Поповски: Џафери направи грешка во чекори, сега одговорноста е кај Иванов

еМагазин - 17.03.2018

Во емисијата „360 Степени“ , на Алсат-М телевизија, Владо Поповски, универзитетски професор, поранешен министер и учесник во подготовката на многу легислативни решенија, зборуваше за носењето на Законот за употреба на јазиците и одговорноста за ...

(ВИДЕО) 360˚Поповски: Џафери направи грешка во чекори, но целата одговорноста е кај Иванов кој го крши Уставот

iPortal - 17.03.2018

Во дебата на „ 360 Степени “, Владо Поповски – универзитетски професор, поранешен министер и учесник во подготовката на многу легислативни решенија, зборуваше за носењето на Законот за употреба на јазиците и одговорноста за процедурата во која беше ...

Погазени и Уставот и Деловникот...

Н.Македонија - 17.03.2018

Законот за употреба на јазиците во повеќе одредби од својата содржина е спротивен од највисокиот правен акт - Уставот, но и од повеќе важечки закони. Меѓутоа, згора на тоа, и процедурата при донесувањето на овој закон флагрантно беше прекршена во ...

Парламентарното мнозинство без план “Б” за Законот за јазиците

Алсат-М - 16.03.2018

„ Претседателот Ѓорге Иванов не е над Уставот и законите“. Само ова јавно го изјавуваат пратениците од мнозинството на прашањето за тоа како ќе се дејствува ако Иванов и инсистира да не го потпише Законот за употреба на јазиците.

Груевски вели дека немал намера да предизвика инцидент за време на гласањето на законот за јазиците

Телма - 16.03.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски вели дека немал намера да предизвика инцидент, пред два дена во Собранието, кога се носеше законот за јазици. Тој тогаш му истури вода и му ја одзеде картичката на претседателот на Собранието, Талат Џафери, а ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ претходно го прифати законот за употребата на јазиците

Макфакс - 16.03.2018

Ја охрабруваме ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти политиките на поделби, на десктрукција и да го прифати концептот на едно општество, порача СДСМ во соопштение испратено до јавноста. „Фактот што токму ВМРО-ДПМНЕ претходно веќе го прифати законот за употреба ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти политиките на поделби и да го прифати концептот на едно општество

Независен - 16.03.2018

СДСМ преку соопштение го повикува ВМРО-ДПМНЕ да го прифати концептот за едно општество. Таа вели дека законот за јазиците е целосно во согласност со Уставот и дека со неговото усвојување не губи никој, туку се овозможуваат услови за подобра ...

Груевски: Не ми беше целта да предизвикам инцидент во Собранието

МРТ - 16.03.2018

Парламентарното мнозинство не чувствува страв по гласањето на Законот за употреба на јазиците, велат од СДСМ. Уверуваат дека слободно се движат и функционираат. Според пратеникот и екс- премиер Груевски, народните избраници кои решиле да го поддржат ...

Силјановска: Законот за двојазичност не може да стапи во сила без потпис од претседателот

Press24 - 16.03.2018

Професорката и експерт за Уставно право, Гордана Силјановска, во вечерашното нејзино гостување во емисијата „Ноќно студио“ на Телма, говореше за законот за двојазичност, неговата содржина и начинот на негово носење во Собранието на Република ...

Клековски: Процедурата за носење на Законот за јазици сериозно го потроши кредитот на СДСМ кај неговите поддржувачи

Сител - 16.03.2018

Со неколку политички грешки со донесувањето на законот за јазиците, СДСМ го потроши кредитот кај граѓаните. Политичкиот аналитичар Сашо Клековски смета дека освен со содржината на Законот за јазиците со која се револтира десничарското гласачко тело, ...

Законот не е закон без потпис на Претседателот, тој не може да стапи на сила

Алфа - 16.03.2018

Законот за јазици нема никогаш да почне да се применува, затоа што неговото изгласување во парламентот е само почетниот сегмент, велат познавачите. Законот за јазици нема никогаш да почне да се применува, затоа што неговото изгласување во ...

Експерти: Без стравувања дека Законот за јазици ќе ја подели државата

Глас на Америка - 16.03.2018

Во меѓувреме, дел од интелектуалната фела со различни мислења околу овој закон Повеќе од 24.000 граѓани, досега се потпишале на петицијата која на социјалните мрежи беше отворена против Законот за јазици.

Клековски: Процедурата за носење на Законот за јазици сериозно го потроши кредитот на СДСМ кај неговите поддржувачи

Курир - 16.03.2018

Со неколку политички грешки со донесувањето на законот за јазиците, СДСМ го потроши кредитот кај граѓаните. Политичкиот аналитичар Сашо Клековски смета дека освен со содржината на Законот за јазиците со која се револтира десничарското гласачко тело, ...

Силјановска: Законот за двојазичност не може да стапи во сила без потпис од претседателот на државата

Нетпрес - 16.03.2018

Професорката и експерт за Уставно право, Гордана Силјановска, во синоќешното нејзино гостување во емисијата „Ноќно студио“ на телевизија Телма, говореше за Законот за двојазичност, неговата содржина и начинот на негово носење во Собранието на ...

СДСМ: Законот за употреба на јазиците е целосно во согласност со Уставот и во интерес на сите граѓани

Курир - 16.03.2018

Фактот што токму ВМРО-ДПМНЕ претходно веќе го прифати Законот за употреба на јазиците е доказ за нивното лицемерие, велат од СДСМ. -Законот за употреба на јазиците е целосно во согласност со Уставот и амандманот 5 кои се донесени пред 17 години.

Клековски: Начинот на кој се донесе Законот за јазиците го потроши кредитот кај поддржувачите на СДСМ

Press24 - 16.03.2018

Со неколку политички грешки со донесувањето на законот за јазиците, СДСМ го потроши кредитот кај граѓаните изјави политичкиот аналитичар Сашо Клековски за Сител . Тој смета дека освен со содржината на Законот за јазиците со која се револтира ...

Интелектуалци Албанци: Македонците не треба да стравуваат дека со Законот за јазици ќе ја изгубат државата

Press24 - 16.03.2018

На социјалните мрежи беше отворена петиција против Законот за употреба на јазиците на која досега се потпишале повеќе од 2400 граѓани. Оваа петиција ќе биде доставена до Уставниот суд на Македонија, објави voanews.com .

Силјановска: Законот за двојазичност не може да стапи во сила без потпис од претседателот на државата

Курир - 16.03.2018

-Законот е само изгласан. Законот е закон, тогаш кога со указот ќе ги има двата потписа, бидејќи ветото значи “не дозволувам овој закон да произнесе правно дејство“, рече Силјановска. Професорката и експерт за Уставно право, Гордана Силјановска, во ...

Меѓународната заедница е лута на начинот на кој Заев и Ахмети го протуркаа Зконот за јазиците

Алфа - 16.03.2018

Законот за употреба на јазици без амандманска расправа ја доведува во прашање и чистата препорака на Европската Комисија за започнување на преговори за членство во ЕУ. Насилно донесениот закон за употреба на јазиците кршејки ги Деловникот и Уставот ...

Контраспин: Закон за јазици – од толку „патриоти“ останавме без зборови

Окно - 16.03.2018

Околу носењето на законот за употреба на јазиците, процес што само процедурално трае повеќе од 6 месеци, видовме многу „патриотизам“ и „патриоти“ од сите страни, по што голем дел од јавноста остана без зборови.

Ѓорге Иванов: Официјален говор по повод Законот за јазици! – Видео

Скопје24 - 16.03.2018

Погледнете го официјалниот говор на претседателот по повод носењето на законот за ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти политиките на поделби и да го прифати концептот на едно општество

А1 On - 16.03.2018

„Фактот што токму ВМРО-ДПМНЕ претходно веќе го прифати Законот за употреба на јазиците е доказ за нивното лицемерие. Законот за употреба на јазиците е целосно во согласност со Уставот и амандманот 5 кои се донесени пред 17 години.

ОМД бара импичмент на Талат Џафери и колективна оставка на Владата

Поглед - 16.03.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) најостро го осудува неуставното и собраниското отстапување од деловникот при донесување на законот за јазици, и притоа повикува на поништување на истото.

Силјановска: Законот за двојазичност не може да стапи во сила без потпис од претседателот на државата

Вечер Прес - 16.03.2018

Професорката и експерт за Уставно право, Гордана Силјановска, во вечерашното нејзино гостување во емисијата „Ноќно студио" на Телма, говореше за законот за двојазичност, неговата содржина и начинот на негово носење во Собранието на Република ...

Клековски: Законот за јазици сериозно го потроши кредитот на СДСМ кај неговите поддржувачи

Вечер Прес - 16.03.2018

Со неколку политички грешки со донесувањето на законот за јазиците, СДСМ го потроши кредитот кај граѓаните. Политичкиот аналитичар Сашо Клековски смета дека освен со содржината на Законот за јазиците со која се револтира десничарското гласачко тело, ...

Силјановска: За амандманите за Законот за јазици мораше да се расправа

Тера - 16.03.2018

Професорката Гордана Силјановска Давкова во гостувањето на Ноќно студио на Телма изјави дека се чувствува засрамено поради начинот на кој е изгласан Законот за употреба на јазиците при што не беа почитувани процедурите.

СДСМ: Ја охрабруваме ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти политиките на поделби

iPortal - 16.03.2018

Фактот што токму ВМРО-ДПМНЕ претходно веќе го прифати Законот за употреба на јазиците е доказ за нивното лицемерие. Законот за употреба на јазиците е целосно во согласност со Уставот и амандманот 5 кои се донесени пред 17 години.

ВИДЕО: Парламентарното мнозинство без план „Б“ за Законот за јазиците

Либертас - 16.03.2018

„Претседателот Ѓорге Иванов не е над Уставот и законите“. Само ова јавно го изјавуваат пратениците од мнозинството на прашањето за тоа како ќе се дејствува ако Иванов и инсистира да не го потпише Законот за употреба на јазиците.

Пратениците ставени на тапет за гласањето на законот за јазици - Ќе има ли вжештување?

Вечер Прес - 16.03.2018

На социјалните мрежи како и низ повеќе градови низ Македонија се шири тежок говор на омраза, најпрво насочен кон пратениците кои пред некој ден го изгласаа Законот за употреба на јазиците.

Контраспин: Закон за јазици – од толку „патриоти“ останавме без зборови

Локално - 16.03.2018

Околу носењето на законот за употреба на јазиците, процес што само процедурално трае повеќе од 6 месеци, видовме многу „патриотизам“ и „патриоти“ од сите страни, по што голем дел од јавноста остана без зборови.

Нов апел од СДСМ: Законот за јазици е уставен, ВМРО-ДПМНЕ да го прифати концептот на едно општество

Вечер Прес - 16.03.2018

Ја охрабруваме ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти политиките на поделби, на деструкција и да го прифати концептот на едно општество, порача СДСМ во соопштение испратено до јавноста. Фактот што токму ВМРО-ДПМНЕ претходно веќе го прифати законот за употреба на ...

Пратениците кои гласаа за законот за јазиците прогласени за предавници: Ќе има ли санкции за говор на омраза?

еМагазин - 16.03.2018

Не престануваат реакциите во јавноста по усвојувањето на контроверзниот закон за употреба на јазиците, а револтот оди дотаму што на социјалните мрежи како Твитер и Фејсбук се постираат фотографии со име и презиме на пратениците кои гласале за овој ...

Пратениците ставени на тапет за гласањето на законот за јазици - Ќе има ли вжештување?

Фактор - 16.03.2018

На социјалните мрежи како и низ повеќе градови низ Македонија се шири тежок говор на омраза, најпрво насочен кон пратениците кои пред некој ден го изгласаа Законот за употреба на јазиците.

Каква држава сакаме - правна или договорна...

Н.Македонија - 16.03.2018

И покрај второто усвојување на Законот за употреба на јазиците, остануваат многу отворени прашања дали тој ќе може и официјално да стапи во сила, особено по изјаснувањето на претседателот Ѓорге Иванов дека нема намера да го потпише законот, бидејќи, ...

Иванов: Нема да го дозволам донесувањето на законот за јазиците

Телма - 15.03.2018

Собранието во тензична атмосфера во која беше избегната и физичка пресметка меѓу поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и претседателот на законодавниот дом Талат Џафери, го донесе законот за употреба на јазиците.

Мета и Бушати: Законот за јазиците – значаен историски акт и знак за зрелост

ТВ21 - 15.03.2018

Официјална Тирана го поздрави донесувањето на Законот за јазиците од страна на Собранието на Македонија. Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека Законот за јазиците претставува значаен историски акт.

Груби: Со донесувањето на Законот за јазиците, Македонија ќе стане посилна држава

24 Вести - 15.03.2018

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието – матичното работно тело кое го разгледуваше Законот за употреба на јазиците, Артан Груби, го поздрави вчерашното донесување на Законот за употреба на јазиците.

Туфегчиќ: Го поддржав Законот за јазици со две гласања, за третото се изјаснив на пленарната седница

Фокус - 15.03.2018

Пратеничката на СДСМ и поранешна пленумка, Ивана Туфегчиќ, не сака да ги коментира причините зошто не гласаше вчера за Законот за употреба на јазиците, кој се донесе без амандманска расправа.

Твитер „зовре“ по донесувањето на Законот за јазици

Deutsche Welle - 15.03.2018

Про и контра на социјалната мрежа Твитер по донесувањето на Законот за јазици. Иако аргументите често им отстапуваа место на навредите, твитерџиите имаа што да кажат за контроверзниот закон и начинот на кој беше донесен Жестоки полемики на ...

Мнозинството на парламентарните и локалните избори го поддржа Законот за јазиците, рече Заев

Сакам да кажам - 15.03.2018

Законот за употреба на јазиците е закон за кој мнозинството граѓани на Македонија ја дадоа поддршката на парламентарните и на локалните избори, кажа премиерот Зоран Заев во обраќањето пред јавноста, по повод вчерашното донесување на Законот за ...

Заев тврди законот е уставен, процедурата во Собранието и игнорирањето на амандманите не ги спомена, Ахмети гласот го ...

24 Вести - 15.03.2018

Законот е Уставен - повтори во видео обраќање премиерот Зоарн Заев. Заев не ја споемна собарнсиката процедура и игнорирањето на над 35 000 амандмани но вели дека Законот ја гарантирал соодветната употреба на македонскиот јазик и дека со овој закон ...

Силјановска: За амандманите за Законот за јазици мораше да се расправа

Телма - 15.03.2018

Професорката Гордана Силјановска Давкова во вечерашното гостување на Ноќно студио на Телма изјави дека се чувствува засрамено поради начинот на кој е изгласан Законот за употреба на јазиците при што не беа почитувани процедурите.

ОМД бара импичмент на Талат Џафери и колективна оставка на владата и владината коалиција

Фокус - 15.03.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) најостро го осудува неуставното и собраниското отстапување од деловникот при донесување на законот за јазици, и притоа повикува на поништување на истото.

Груби задоволен по донесувањето на законот

Телма - 15.03.2018

Претседателот на комисијата за европски прашања на Собранието, матичното работно тело што го разгледуваше законот за употреба на јазиците, Артан Груби, испрати соопштение во кое објаснува дека во целокупната постапка при донесување на законот, на ...

Силјановска: Засрамена сум од начинот на кој се изгласа Законот за јазиците

Фокус - 15.03.2018

Професорката Гордана Силјановска Давкова во вечерашното гостување на Телма изјави дека се чувствува засрамено поради начинот на кој е изгласан Законот за употреба на јазиците при што не биле почитувани процедурите.

Опозицијата во Советот на општина Кочани ја напушти седницата поради законот за јазици

Независен - 15.03.2018

Опозицијата во Советот на општина Кочани ја напушти осмата седница, затоа што не беше прифатен предлогот да се расправа за законот за јазиците, што вчера го усвои Собранието на Република Македонија.

Опозицијата во Советот на општина Кочани ја напушти седницата поради законот за јазици

Курир - 15.03.2018

Опозицијата во Советот на општина Кочани ја напушти осмата седница, затоа што не беше прифатен предлогот да се расправа за законот за јазиците, што вчера го усвои Собранието на Република Македонија.

Опозицијата во Советот на општина Кочани ја напушти седницата поради законот за јазици

Press24 - 15.03.2018

Опозицијата во Советот на општина Кочани ја напушти осмата седница, затоа што не беше прифатен предлогот да се расправа за законот за јазиците, што вчера го усвои Собранието на Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Заев дека лаже за Законот за јазици

Р.С.Европа - 15.03.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ денеска го обвинија премиерот Зоран Заев дека лаже, бидејќи, како што наведуваат, Законот за употребата на јазиците е неуставен, неприменлив и штетен. Од партијата порачуваат дека со тоа што не се дозволила ниту амандманска расправа за ...

Опозицијата во Советот на општина Кочани ја напушти седницата поради законот за јазици

А1 On - 15.03.2018

Опозицијата во Советот на општина Кочани ја напушти осмата седница, затоа што не беше прифатен предлогот да се расправа за законот за јазиците, што вчера го усвои Собранието на Република Македонија.

Законот за јазици ги поврза левичарите, шарените револуционери и патриотите

Алфа - 15.03.2018

Јавноста се разбранува со илјадници коментари и ставови на познавачите на оваа тематика и голем број од индивидуалци кои остро го осудија изгласувањето на законот за јазиците на начинот кој беше реализиран По вчерашното изгласување на законот за ...

Експертите поделени околу Законот за јазици

Глас на Америка - 15.03.2018

За едни, повреди на Деловникот, за други кршење на Уставот од страна на претседатело. Уставниот суд ќе биде тој што ќе одлучи, но само откако законот ќе стапи на сила и ќе биде објавен во Служебниот весник.

Медиумите фокусирани на Законот за јазиците и Казандол

Р.С.Европа - 15.03.2018

Сите медиуми пишуваат за усвојувањето на Законот за јазици, за атмосферата во која беше донесен, за последиците и за протестите против законот. Втората „жешка„ тема е раскинувањето на договорот за рудникот во Казандол.

Арифи: За Законот за јазици сите зборуваа позитивно пред да биде донесен

Press24 - 15.03.2018

Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи смета дека за Законот за јазици на почетоците кога бил подготвен сите зборувале позитивно, а сега кога е донесен се создаваат прашања кои го делат народот.

Силјановска: Владата ги прекршила процедурите, уште при поднесување на предлог – законот за двојазичност

Курир - 15.03.2018

Професорката Гордана Силјановска во вечерашното гостување во емисијата „Ноќно студио“, која се емитува на телевизија Телма, зборуваше за сите прекршени правила и елементи на Деловникот на Собранието, како и за насилно изгласување на Законот за ...

Револт во Кочани, советниците од опозицијата ја напуштиле седницата поради законот за јазици

Слободен Печат - 15.03.2018

Опозицијата во Советот на општина Кочани ја напушти осмата седница, затоа што не беше прифатен предлогот да се расправа за законот за јазиците, што вчера го усвои Собранието на Република Македонија.

Груби: Задоволен сум што никој не беше против или воздржан за законот

Press24 - 15.03.2018

Артан Груби го поздрави вчерашното донесување на Законот за употреба на јазиците. Груби, изразува особено задоволство што Законот за употреба на јазиците се донесе со 64 гласови „за“, без ниту еден глас „против“ и ниту еден глас „воздржан“ и ...

Силјановска: Засрамена сум од начинот на кој се изгласа Законот за јазиците

Press24 - 15.03.2018

Професорката Гордана Силјановска Давкова во вечерашното гостување на Телма изјави дека се чувствува засрамено поради начинот на кој е изгласан Законот за употреба на јазиците при што не биле почитувани процедурите.

Силјановска: Владата ги прекршила процедурите уште при поднесување на Предлог–законот за двојазичност

Нетпрес - 15.03.2018

Професорката Гордана Силјановска во вечерашното гостување во емисијата „Ноќно студио“, која се емитува на телевизија Телма, зборуваше за сите прекршени правила и елементи на Деловникот на Собранието, како и за насилно изгласување на Законот за ...

Тензии во Собранието, законот изгласан, Иванов не го потпишува

Сител - 15.03.2018

Собранието на Македонија вчера во тензична атмосфера во која беше избегната и физичка пресметка меѓу поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и претседателот на законодавниот дом Талат Џафери, го донесе Законот за употреба на ...

Јовица Тасевски-Етернијан: Не го признавам Законот за употреба на јазиците

Нетпрес - 15.03.2018

Во Собранието на Република Македонија не се одржа седница, туку се одигра фарса! Усвојувањето на неуставниот „Закон за употреба на јазиците“ со прекршување на одредбите од Деловникот на Собранието на Република Македонија, претставува чин на уривање ...

ОМД бара оставка од Владата и импичмент за Џафери

МКД - 15.03.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) најостро го осудува неуставното и собраниското отстапување од Деловникот при донесувањето на Законот за употреба на јазиците, и притоа повикува на поништување на истото.

Мета: Законот за јазиците значаен историски акт

Press24 - 15.03.2018

Официјална Тирана го поздрави донесувањето на Законот за јазиците од страна на Собранието на Македонија. Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека Законот за јазиците претставува значаен историски акт.

ОМД бара импичмент на Талат Џафери и колективна оставка на Владата

Курир - 15.03.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) најостро го осудува неуставното и собраниското отстапување од деловникот при донесување на законот за јазици, и притоа повикува на поништување на истото.

ОМД бара импичмент на Талат Џафери и колективна оставка на Владата

Press24 - 15.03.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) најостро го осудува неуставното и собраниското отстапување од деловникот при донесување на законот за јазици, и притоа повикува на поништување на истото.

Груби: Пo Законот за јазици, на ред е името и реформите

Нетпрес - 15.03.2018

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието – матичното работно тело што го разгледуваше законот за употреба на јазиците, Артан Груби, го поздрави неговото вчерашно донесување.

СПМ: Иванов да не го потпишува Указот за Законот за јазиците

Press24 - 15.03.2018

Социјалистичката партија на Македонија денеска со соопштение по изгласувањето на Законот за јазиците. Интегрален текст: Социјалистичката партија на Македонија е крајно загрижена за хаосот што секојдневно се создава во Република Македонија со ...

ОМД бара импичмент на Талат Џафери и колективна оставка на Владата

Таратур - 15.03.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) најостро го осудува неуставното и собраниското отстапување од деловникот при донесување на законот за јазици, и притоа повикува на поништување на истото.

Еве кои пратеници од владината коалиција не гласаа за Законот за јазици

Таратур - 15.03.2018

Пратениците Ферид Мухиќ, Ивана Туфегџиќ, Лилјана Поповска, како и уште две пратенички од СДСМ и коалицијата не го дале својот позитивен глас за усвојување на Законот за употреба на јазиците кој вчера беше изгласан на собраниска седница.

Експремиерски аперкат во спикерскиот агол

Независен - 15.03.2018

Александра М. Митевска Поранешниот премиер Никола Груевски не успеа вчера да го „нокаутира“ Законот за употреба на јазиците, иако навлезе сосема во спикерскиот агол, обидувајќи се во собранискиот ринг да ги покаже сите боксерски вештини кои, ...

ОМД бара импичмент на Џафери и колективна оставка од владата и нејзината коалиција

Нетпрес - 15.03.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) најостро го осудува неуставното и собраниското отстапување од деловникот при донесување на законот за јазици, и притоа повикува на поништување на истото.

Тензии, закон и најава за ново вето од претседателот-што е следно

Нова ТВ - 15.03.2018

Собранието вчера во тензична атмосфера во која беше избегнат инцидент, го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот е донесен со 64 гласа „за“, без да се отвори амандманска расправа.

Мета: Законот за јазиците значаен историски акт

Макфакс - 15.03.2018

Официјална Тирана го поздрави донесувањето на Законот за јазиците од страна на Собранието на Македонија. Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека Законот за јазиците претставува значаен историски акт.

Груби: Задоволен сум што никој не беше против или воздржан при донесувањето на законот

Макфакс - 15.03.2018

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието – матичното работно тело кое го разгледуваше Законот за употреба на јазиците, Артан Груби, го поздрави вчерашното донесување на Законот за употреба на јазиците.

Груби: Меѓуетничките односи, од слабост станаа најголем адут на Македонија

МКД - 15.03.2018

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби, го поздрави вчерашното донесување на Законот за употреба на јазиците, а посебно е задоволен што законот се донесе со 64 гласови „за“, без ниту еден глас „против“ и ниту еден ...

За жал, инаетот на ВМРО-ДПМНЕ не дозволи поинаку!

Слободен Печат - 15.03.2018

Да, имаше начин Законот за употреба на јазиците да се донесе во нормална процедура, со амандманска расправа и со гласање за амандманите. Но, ВМРО-ДПМНЕ ја силуваше процедурата и го тестираше владејачкото мнозинство, не оставајќи му друг избор освен ...

Реакција на СПМ за неуставно донесениот Закон за јазиците

Сител - 15.03.2018

Социјалистичката партија на Македонија е крајно загрижена за хаосот што секојдневно се создава во Република Македонија со непочитување на Уставот, законите и другите правни акти. Особено загрижува фактот што таквото непочитување доаѓа од ...

Туфегчиќ: Го поддржав Законот за јазици со две гласања, за третото се изјаснив на пленарната седница

Press24 - 15.03.2018

Пратеничка на владејачката партија СДСМ и поранешна пленумка, Ивана Туфчеиќ за Фокус изјави дека не сака да коментира зошто не гласала вчера за Законот за употреба на јазиците, кој беше донесен без амандманска расправа.

И денеска врие полиција пред Собрание

Press24 - 15.03.2018

Откако вчера се протестираше пред македонското Собрание за Законот за јазиците, а и внатре имаше тензична атмосфера во која за влакно беше избегнат инцидент меѓу екс-премиерот Никола Груевски и собранискиот спикер, Талат Џафери, и денеска пред ...

Владина Агенција и Инспекторат ќе го надгледуваат спроведувањето на Законот за јазиците

+инфо - 15.03.2018

Прво ќе се формира владина Агенција за примена на јазикот која ќе ја врши имплементацијата на Законот за јазиците кој вчера беше усвоен, а се очекува до наредната недела да се знае кој ќе врши инспекијата на спроведеното, велат од Министерството за ...

Контраспин: Закон за јазици – од толку „патриоти“ останавме без зборови

Либертас - 15.03.2018

Пишува: Теофил Блажевски Законот за употреба на јазиците, кој вчера по втор пат беше изгласан во Собранието на РМ, беше проследен со повеќе изјави од засегнати страни кои ги оценуваме како извртени вистини или спинови: [Извор: НОВА – изјава на ...

Јовица Тасевски-Етернијан: Не го признавам Законот за употреба на јазиците

Вечер Прес - 15.03.2018

Во Собранието на Република Македонија не се одржа седница, туку се одигра фарса! Усвојувањето на неуставниот „Закон за употреба на јазиците" со прекршување на одредбите од Деловникот на Собранието на Република Македонија, претставува чин на уривање ...

Тензии во Собранието, законот изгласан, Иванов не го потпишува

Локално - 15.03.2018

Собранието на Македонија вчера во тензична атмосфера во која беше избегната и физичка пресметка меѓу поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и претседателот на законодавниот дом Талат Џафери, го донесе Законот за употреба на ...

Груби: По изгласувањето на законот за јазици, време е да се посветиме на реформите

Либертас - 15.03.2018

Артан Груби, претседателот Комисијата за европски прашања која беше матичното работно тело кое го разгледуваше законот за употреба на јазиците преку соопштение до јавноста го поздрави вчерашното донесување на законот.

Реакција на СПМ за неуставно донесениот Закон за јазиците

Република - 15.03.2018

Социјалистичката партија на Македонија е крајно загрижена за хаосот што секојдневно се создава во Република Македонија со непочитување на Уставот, законите и другите правни акти. Особено загрижува фактот што таквото непочитување доаѓа од ...

Циркус во Собранието: Пратениците прво да се „степаат“ за патните трошоци, а потоа за јазиците?

еМагазин - 15.03.2018

Тажно и мачно беше да се следи вчерашната седница за Законот за јазици во Собрание. Во живо гледавме како се прекршуваат еден куп процедури, Уставот, Деловникот на Собранието, токму од тие што ги „штанцаат“ законите, а истите не ги применуваат и ...

Груби: Задоволен сум што никој не беше против или воздржан при донесувањето на законот

Точка - 15.03.2018

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието – матичното работно тело кое го разгледуваше Законот за употреба на јазиците, Артан Груби, го поздрави вчерашното донесување на Законот за употреба на јазиците.

Јовица Тасевски-Етернијан: Во Собранието на Република Македонија не се одржа седница, туку се одигра фарса

Бизнис Вести - 15.03.2018

Во Собранието на Република Македонија не се одржа седница, туку се одигра фарса! Усвојувањето на неуставниот „Закон за употреба на јазиците“ со прекршување на одредбите од Деловникот на Собранието на Република Македонија, претставува чин на уривање ...

ВМРО-ДПМНЕ: Оневозможена амандманската расправа, законот за јазиците е нелегален

Мета - 15.03.2018

СДСМ и владејачкото мнозинство го погазија правото и ја деградираа правната држава. Власта нелегално го прогласи законот за двојазичност за изгласан, оневозможувајќи ја со закон загарантираната амандманска расправа, порача ВМРО-ДПМНЕ денеска.

ОМД бара импичмент за Џафери, оставка на Заев и на владата и предвремени избори

Мета - 15.03.2018

Обединета македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение до медиумите информираше дека најостро го осудува „неуставното и собраниското отстапување од деловникот“ при донесување на законот за јазици и ги повика политичките субјекти кои се произнесоа ...

Мета и Бушати: Законот за јазиците – значаен историски акт и знак за зрелост

Мета - 15.03.2018

Официјална Тирана го поздрави донесувањето на законот за јазиците од страна на Собранието на Македонија. Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека законот за јазиците претставува значаен историски акт.

Груби: По изгласувањето на законот за јазици, време е да се посветиме на реформите

Мета - 15.03.2018

Артан Груби, претседателот Комисијата за европски прашања која беше матичното работно тело кое го разгледуваше законот за употреба на јазиците преку соопштение до јавноста го поздрави вчерашното донесување на законот.

Туфегчиќ проговоре зошто вчера не го гласала Законот за јазици

Вечер Прес - 15.03.2018

Пратеничката на СДСМ и поранешна пленумка, Ивана Туфегчиќ, не сака да ги коментира причините зошто не гласаше вчера за Законот за употреба на јазиците, кој се донесе без амандманска расправа.

Груби: Го донесовме законот за јазици, на ред е името

Република - 15.03.2018

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието – матичното работно тело што го разгледуваше законот за употреба на јазиците, Артан Груби, го поздрави неговото вчерашно донесување.

Петиција против Законот за јазиците

Пулс24 - 15.03.2018

Околу 10.000 граѓани до 23.00 часот ја потпишале петицијата против Законот за употребата на јазиците, која почна да се споделува на социјалните мрежи по изгласувањето на законот. „Денес имаме флагрантно кршење на Уставот.

Силјановска: Џафери требаше да го врати законот на Влада поради европското знаменце

Република - 15.03.2018

Професорката Гордана Силјановска Давкова во вечерашното гостување на Телма изјави дека се чувствува засрамено поради начинот на кој е изгласан Законот за употреба на јазиците при што не биле почитувани процедурите.

Мета: Законот за јазиците значаен историски акт

Точка - 15.03.2018

Официјална Тирана го поздрави донесувањето на Законот за јазиците од страна на Собранието на Македонија. Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека Законот за јазиците претставува значаен историски акт.

ОМД бара импичмент на Талат Џафери и колективна оставка на владата

Република - 15.03.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) најостро го осудува неуставното и собраниското отстапување од деловникот при донесување на законот за јазици, и притоа повикува на поништување на истото.

Груби: Задоволен сум што никој не беше против или воздржан при донесувањето на законот

Вечер Прес - 15.03.2018

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието – матичното работно тело кое го разгледуваше Законот за употреба на јазиците, Артан Груби, го поздрави вчерашното донесување на Законот за употреба на јазиците.

ОМД бара импичмент на Џафери и колективна оставка од Владата

Вечер Прес - 15.03.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) најостро го осудува неуставното и собраниското отстапување од деловникот при донесување на законот за јазици, и притоа повикува на поништување на истото.

Тензии во Собранието, законот изгласан, Иванов не го потпишува

CivilMedia - 15.03.2018

Собранието на Македонија вчера во тензична атмосфера во која беше избегната и физичка пресметка меѓу поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и претседателот на законодавниот дом Талат Џафери, го донесе Законот за употреба на ...

Арифи: За Законот за јазици сите зборуваа позитивно пред да биде донесен

Канал 77 - 15.03.2018

Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи смета дека за Законот за јазици на почетоците кога бил подготвен сите зборувале позитивно, а сега кога е донесен се создаваат прашања кои го делат народот.

Туфегџиќ се отвори за Фокус

Република - 15.03.2018

Пратеничката на СДСМ и поранешна пленумка, Ивана Туфегчиќ, не сака да ги коментира причините зошто не гласаше вчера за Законот за употреба на јазиците, кој се донесе без амандманска расправа.

ОМД бара импичмент на Џафери и колективна оставка од владата и нејзината коалиција

Точка - 15.03.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) најостро го осудува неуставното и собраниското отстапување од деловникот при донесување на законот за јазици, и притоа повикува на поништување на истото.

Мета: Законот за јазиците значаен историски акт

Вечер Прес - 15.03.2018

Официјална Тирана го поздрави донесувањето на Законот за јазиците од страна на Собранието на Македонија. Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека Законот за јазиците претставува значаен историски акт.

И денеска пред Собранието врие од полиција

Скопје инфо - 15.03.2018

Полициски екипи и денеска има во голем број пред Собранието на Република Македонија. Откако вчера се протестираше пред македонското Собрание за Законот за јазиците, а и внатре имаше тензична атмосфера во која за влакно беше избегнат инцидент меѓу ...

Мета: Законот за јазиците значаен историски акт

Локално - 15.03.2018

Официјална Тирана го поздрави донесувањето на Законот за јазиците од страна на Собранието на Македонија. Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека Законот за јазиците претставува значаен историски акт.

Јовица Тасевски-Етернијан: Не го признавам Законот за употреба на јазиците

Фактор - 15.03.2018

Во Собранието на Република Македонија не се одржа седница, туку се одигра фарса! Усвојувањето на неуставниот „Закон за употреба на јазиците“ со прекршување на одредбите од Деловникот на Собранието на Република Македонија, претставува чин на уривање ...

Протест пред Собранието ...

Н.Македонија - 15.03.2018

Собранието е свесно дека носи неуставен закон, пратениците се свесни дека го кршат Деловникот. Отворам спор за примена на Деловникот и барам од комисијата за мандатно-имунитетски прашања да каже дали може или не може да се поднесуваат амандмани.

Тензии во Собранието, законот изгласан, Иванов не го потпишува ...

Н.Македонија - 15.03.2018

Тензии во Собранието, законот изгласан, Иванов не го потпишува Собранието на Македонија вчера во тензична атмосфера во која беше избегната и физичка пресметка меѓу поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и претседателот на ...

Ќе преживее ли Собранието уште еден црн ден?...

Н.Македонија - 15.03.2018

Одговорноста за политичкиот дијалог е во власта, пред сѐ во ДУИ, а потоа и во СДСМ. Власта треба да понуди политички дијалог за суштински амандмани за законот, ако ВМРО-ДПМНЕ ги повлече формалните амандмани Контроверзниот Закон за употреба на ...

Teнзии во Собранието, Груевски се качи на говорницата

Алсат-М - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на РМ Талат Џафери во продолжението на 32. седница ја отвори 8-та точка, за Законот за употреба на јазиците, но по реакција од претениците од опозицијата прогласи пауза од 15 минути.

ГАЛЕРИЈА Во тензична атмосфера, со 64 гласа беше изгласан Законот за јазиците, Груевски „најбунтовен“

Фокус - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“ денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Во напната и тензична атмосфера заврши седницата, на која опозициските пратеници од ВМРО-ДПМНЕ се приближија до претседателот на Собранието, Талат Џафери, барајќи од него да не ...

Донесен Законот за јазици со 64 гласови „За“

Телма - 14.03.2018

Со 64 гласа „За“, и 24 според Бадинтер, кои гласаа со кревање рака бидејќи системот не беше во функција, донесен е Законот за јазици. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ беа пристуни во салата каде извикуваа и гласно се противеа на законот и целата постапка.

Собранието го усвои Законот за јазици

Deutsche Welle - 14.03.2018

Со 64 гласа „За“, Собранието попладнево го изгласа Законот за јазици и покрај силното противење на пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Собраниските служби спречија поголем инцидент. Во македонското Собрание го донесе Законот за јазици.

Власта го донесе законот на „сила“, Груевски крена рака на Џафери

24 Вести - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците власта го донесе надвор од процедурата, без воопшто да се споменат амандманите поднесени од опозицијата, Никола Груевски во соло акција, поддржан од дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ предизвика инцидент, кој за влакно ...

Законот за јазици донесен во тензична атмосфера

Телма - 14.03.2018

Во тензична атмосфера, 64 пратеници од владеачкото мнозинство, од кои 24 од помалите заедници, го донесоа Законот за јазиците. Состојбата ескалираше кога спикерот Талат Џафери ја отвори точката и веднаш го стави законот на гласање без било какво ...

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Алсат-М - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање. Нема официјални информации дали ќе се расправа за амандманите и како или ...

Партиските лидери на координација со пратениците за законот за јазиците

Алсат-М - 14.03.2018

Пратеничките групи во Собранието на Република Македонија, пред почетокот на седницата за законот за употреба на јазиците, одржуваат координативни средби на кои присуствуваат и лидерите на нивните партии.

Протест пред Собранието поради законот за јазиците

Алсат-М - 14.03.2018

Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собрани граѓани кои протестираат против донесувањето на законот за употреба на јазиците. Продолжението на 32. собраниска седница, на која е третото читање на законот и над 35.000 амандмани ...

Протест пред Собранието поради законот за јазиците

24 Вести - 14.03.2018

Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собрани граѓани кои протестираат против донесувањето на законот за употреба на јазиците. Продолжението на 32. собраниска седница, на која е третото читање на законот и над 35.000 амандмани ...

Почна седница за законот за јазиците

Алсат-М - 14.03.2018

Во Собранието на Република Македонија попладнево почна 32. седница на која треба да се расправа за законот за употреба на јазиците, во трето читање. На седницата присуствуваат и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои имаат поднесено над 35.000 амандмани на ...

Почна седница за Законот за употреба на јазиците

ТВ21 - 14.03.2018

Во Собранието на Република Македонија попладнево почна 32. седница на која треба да се расправа за законот за употреба на јазиците, во трето читање. На седницата присуствуваат и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои имаат поднесено над 35.000 амандмани на ...

Џафери ја прескокна точката за Законот за јазиците

ТВ21 - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прескокна точката за законот за употреба на јазиците со која требаше да продолжи денешната 32. седница. Наместо тоа, седницата продлжи со гласање по други точки од дневниот ред.

Џафери ја прескокна точката за законот за јазиците

Алсат-М - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прескокна точката за законот за употреба на јазиците со која требаше да продолжи денешната 32. седница. Наместо тоа, седницата продлжи со гласање по други точки од дневниот ред.

Џафери го прогласи Законот за јазиците за донесен (ВИДЕО)

Канал5 - 14.03.2018

Претседателот на Собранието , Талат Џафери го прогласи Законот за јазиците за донесен по 15 минутната пауза по инцидентот . Џафери ги повика пратениците да гласаат веднаш по инцидентот со пратениците од ВМРО – ДПМНЕ и го прогласи законот за донесен ...

Законот за употреба на јазиците изгласан во Собранието

Алсат-М - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

Изгласан Законот за употреба на јазиците

ТВ21 - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

Џафери: Не отворив амандманска расправа врз основа на член од Деловникот

Алсат-М - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ, откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците.

Претседателот на косовското Собрание со честитки за донесениот Закон за јазиците

Канал5 - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели им честита на сонародниците и пратениците во Република Македонија за усвојување на Законот за употреба на јазиците. Според Кадри Весели, усвојувањето на законот за јазици претставува важен чекор во ...

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Канал5 - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање. Нема официјални информации дали ќе се расправа за амандманите и како или ...

Само Џафери знае како ќе ја изведе седницата за законот за јазиците

Сакам да кажам - 14.03.2018

Парламентарното мнозинство најавува дека ќе го донесе Законот за употреба на јазиците без да ги разгледа над 35 илјади амандмани кои ВМРО-ДПМНЕ ги има поднесено за законот, на денешната седница на Собранието.

Мицкоски: Законот се носи на денот кога почна конфликтот во 2001 година

Deutsche Welle - 14.03.2018

За последен пат повикувам за разум, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски. Од мнозинството одговараат: Доста е, девет месеци трае дебатата за законот за употреба на јазиците. Се множат индивидуални повици за протест.

Ќе ги отфрли ли Џафери амандманите на ВМРО-ДПМНЕ?

Фокус - 14.03.2018

Се уште е неизвесно што ќе се случува на денешната седница во Собранието, закажана за 13.00 часот каде прва точка која ќе се разгледува ќе биде Законот за употреба на јазици. Високи владини претставници изминативе денови најавуваа конечно донесување ...

Заев и Мицкоски на средба со Џафери, причина е Законот за употреба на јазиците

ТВ21 - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32. седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање. Останува да се види дали ќе бидат отфрлени овие амандмани и директно ќе ...

Законот за јазиците повторно пред пратениците

24 Вести - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Партиските лидери на координација со пратениците за законот за јазиците

Канал5 - 14.03.2018

Пратеничките групи во Собранието на Република Македонија, пред почетокот на седницата за законот за употреба на јазиците, одржуваат координативни средби на кои присуствуваат и лидерите на нивните партии.

Протест пред Собрание против Законот за употреба на јазиците

ТВ21 - 14.03.2018

Група на граѓани се наоѓа пред Собранието, на протестот против Законот за јазиците, кој е на дневен ред на денешната седница закажана за 13 часот. Пред Собранието има и силно полициско обезбедување.

Димовски: Жал ми е што Џафери го избра денот кога УЧК пукаше над Тетово, баш како ден кога треба да се гласа Законот за ...

Фокус - 14.03.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски побара процедурално да се изјасни за прашањето за Законот за употреба на јазиците. „Жал ми е што господинот Џафери го избра денот кога УЧК пукаше над Тетово, баш како ден кога треба да се гласа Законот за ...

ВИДЕО Џафери ја прескокна точката за Законот за јазиците

Фокус - 14.03.2018

Претседателот на Собранието,Талат Џафери на денешната седница го прескокна Законот за јазици и продолжи со другите точки на дневниот ред. Додека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, бараа пауза од половина час, парламентарното мнозинство го изгласа законот за ...

Џафери даде пауза во Собранието откако Димовски побара комисиска расправа за Законот за јазици

Сакам да кажам - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза од еден час на седницата на која што на дневен ред е и точката за Законот за употреба на јазиците. Претходно, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара Комисијата за мандатно-имунитетни и ...

Жестока атмосфера за Законот за јазици

24 Вести - 14.03.2018

Жестока атмосфера на стартот на собраниската седница на која на дневен ред е законот за употреба на јазиците. Опозицијата бара комисијата за деловничко мандатни и имунитетни прашања да одлучува дали пратениците имаат право да поднесуваат амандмани ...

Продолжува протестот пред Собранието

Алсат-М - 14.03.2018

Пред Собранието на Република Македонија се уште трае протестот против донесувањето на законот за употреба на јазиците. Протестот тече мирно и без инциденти. Пред Собранието, исто така, има видливо полициско обезбедување, како и многубројни екипи на ...

Галерија: Пратениците влегоа во Собранието

Press24 - 14.03.2018

Пратениците влегоа во Собранието за седницата закажана за 13 часот за Законот за јазиците. Пред седницата секоја паретеничка група имаше координација. Пред Собранието има протести, а врие и од полиција.

ЧЛЕН 173: Доколку изминале 30 дена, односно 61 ден откако е донесен, законот за јазици мора да се носи во нова ...

Курир - 14.03.2018

Правно гледано, Законот покрај амандманите кои што според законите и Уставот не смеат да се избегнат, има уште една правна причина поради која тој не смее да биде изгласан. Според најавите спикерот на парламентот, законот за јазици ќе го стави на ...

Протести против Законот за јазици пред Собранието

Р.С.Европа - 14.03.2018

Пред почетокот на седницата на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, граѓани протестираат пред Собранието против негово донесување. Улицата пред Собранието е затворена за сообраќај и има полициско обезбедување. Продолжението на 32.

Почна седница за законот за јазиците

Курир - 14.03.2018

Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ по координацијата не открија како ќе настапат на денешната седница на која на дневен ред се нивните амандмани. Само велат дека законот не треба да биде донесен без да има амандманска расправа.

Димовски: Џафери со свој потпис потврди дека може да се поднесуваат амандмани

Press24 - 14.03.2018

Илија Димовски излезе на говорницата на 32. седница на која треба да се гласа Законот за јазиците и прикажа документ од 22. јануаири 2018. потпишан од Талат Џафери. - Ве известуваме дека амандмани за законот за јазиците може да поднесувате до два ...

Јанкуловски: Гласање на Законот за јазици без разгледување на амандманите на опозицијата е погазување на демократијата

А1 On - 14.03.2018

„Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ ги повикува пратениците во Собранието на Република Македонија, да внимаваат кога се во прашање закони кој се од национален интерес и кој предизвикуваат вознемиреност кај сите граѓани во ...

ФОТО: Граѓани протестираат пред Собрание против донесување на законот за јазици

Курир - 14.03.2018

Пред Собранието, исто така, има видливо полициско обезбедување, како и многубројни екипи на медиумите. Пред Собранието на Република Македонија се уште трае протестот против донесувањето на законот за употреба на јазиците.

Димовски: Џaфери под итно да ја стопира седницата, законот не смее да биде изгласан

А1 On - 14.03.2018

На самиот почеток на 32 седница, координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на собраниската говорница ги повтори сите според него сторени прекшоци при процедурата за носење на законот за употреба на јазици.

Почна седницата за Законот за јазици, присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 14.03.2018

Почна продолжението на 32 собраниска седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. На седницата присуствуваат и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, при што повеќето од нив се пријавија за збор.

Џафери ја прескокна точката за законот за јазиците

Курир - 14.03.2018

Димовски посочи дека нивните амандмани се однесуваат само на 19-те членови за кои претседателот на државата укажал дека се неуставни. Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прескокна точката за законот за употреба на јазиците со која требаше да ...

Еден час пауза пред расправата за Законот за јазиците

А1 On - 14.03.2018

По барање на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, претседателот на Собранието, Талат Џафери даде пауза од 1 час на 32 седница на чиј дневен ред е спортниот закон за употреба на јазиците.

ВМРО-ДПМНЕ бара Комисијата за деловнички прашања да пресече за амандманите

Независен - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, како прв говорник на денешното продолжение на 32 собраниска седница, побара да се состане Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања и таа да се произнесе околу тоа дали да има амандманска ...

Продолжува протестот пред Собранието

+инфо - 14.03.2018

Пред Собранието се уште трае протестот против донесувањето на законот за употреба на јазиците. Протестот тече мирно и без инциденти. Пред Собранието, исто така, има видливо полициско обезбедување, како и многубројни екипи на медиумите.

Едночасовна пауза во Собранието, Џафери го прескокна законот за јазиците

Макфакс - 14.03.2018

По барање на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде еден час пауза на седницата која траеше околу половина час, а на која на дневен ред е законот за јазиците.

Расправија на Димовски и Џафери, седницата за јазиците не ни започна

Нова ТВ - 14.03.2018

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, пред почетокот на денешната собраниска седница, од говорницата му порача на претседателот на Собранието, Талат Џафери дека Законот за јазиците се носел противуставно.

Груевски се скара со Џафери, седницата прекината

+инфо - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на Талат Џафери во продолжението на 32. седница ја отвори 8-та точка, за Законот за употреба на јазиците, но по реакција од претениците од опозицијата прогласи пауза од 15 минути.

Ова е документот со кој Талат ги известил пратениците дека може да поднесат амандмани

Press24 - 14.03.2018

Ова е документот кој пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ го покажа на говорница, за тоа дека Талат Џафери лично потпишал дека може да се поднесуваат амандмани за Законот за ...

Џафери го прескокна Законот за јазици и даде пауза од еден час

Р.С.Европа - 14.03.2018

Кусо по почетокот на собраниската седницата на која на дневен ред е Законот за јазиците претседателот на Собрание, Талат Џафери даде пауза од еден час. Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ побара да се одржи состанок на мандатно-имунитетна ...

Почна седницата на која на дневен ред е и третото читање на Законот за албанскиот јазик

Сител - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на РМ Талат Џафери во продолжението на 32. седница ја отвори 8-та точка, за Законот за употреба на јазиците, но по реакција од претениците од опозицијата прогласи пауза од 15 минути.

Закон за јазици: Собранискиот деловник прекршен и со чл.173

Алфа - 14.03.2018

Рокот за повторно гласање на Законот за употреба на јазици кој носи двојазичност во Македонија одамна е пробиен. Рокот за повторно гласање на Законот за употреба на јазици кој носи двојазичност во Македонија одамна е пробиен.

Димовски: Џафери потврди дека пратениците можат да поднесуваат амандмани по овој закон

Курир - 14.03.2018

Главната дилема денеска на седницата е дали ова Собрание треба или не треба да ги разгледува амандманите и дали пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ имале право да поднесат амандмани или не, истакна денес во Собранињето, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе ги поддржиме реформите само да не се гласа Законот за јазици

Слободен Печат - 14.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ смета дека Законот за употреба на јазиците се носи насилно и неуставно и евентуалното одземање на пратеничкото право на амандманска расправа би бил сериозен удар врз демократијата и преседан, кој во иднина може да има долгорочни последици.

Координација на пратеничките групи без претставникот на ВМРО-ДПМНЕ, опозицијата бара почеток на амандманска расправа

МКД - 14.03.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев за време на паузата на собраниската седница на која треба да се расправа за законот за јазиците, до претседателот на Собранието Талат Џафери испратил две писмени барања - да заседава ...

Со 64 гласови „за“, без против и воздржани донесен Законот за јазици

Press24 - 14.03.2018

Со 64 гласови „за“, без против и воздржани Собранието го изгласа Законот за јазиците. Претседателот на Собранието, Талат Џафери законот го прогласи за донесен. На денешната седница во Собранието не беа разгледани амандманите на опозицикста ...

Законот за јазици по вторпат изгласан во Собранието, без поддршка од ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 14.03.2018

Законот за јазици по вторпат изгласан во Собранието, без поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Со 64 гласа Законот го помина собранискиот филтер. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека ова е неуставно.

Се поголем број на демонстранти пред Собрание

Сител - 14.03.2018

Демонстранти се собраа денеска пред македонското Собрание каде за 13 часот е закажана седницата за Законот за јазиците. ВМРО-ДПМНЕ кои со месеци не се во Собранието денеска ќе дојдат на седницата и бараат амандманска расправа.

Избегната тепачка во Собрание: Груевски агресивен – го потурил Џафери со вода (видео)

Таратур - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на РМ Талат Џафери во продолжението на 32. седница ја отвори 8-та точка, за Законот за употреба на јазиците, но по реакција од претениците од опозицијата прогласи пауза од 15 минути.

Законот за јазици по втор пат изгласан во Собранието, без поддршка од ВМРО-ДПМНЕ

Кајгана - 14.03.2018

Законот за јазици по втор пат изгласан во Собранието, без поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Со 64 гласа законот го помина собранискиот филтер. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, тврдат дека ова е неуставно, а во текот на седницата неколку пати побараа ...

На сила изгласан Законот за двојазичност, без поддршка од ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

(Видео) Усвоен Законот за јазици - со 64 гласа и без амандмани

Независен - 14.03.2018

Во напната атмосфера, додека пред собраниската говорница се случуваше вистински метеж, парламентот го донесе предмалку Закон за јазици. За регулативата која е дел од преткоалицискиот договор меѓу СДСМ и ДУИ гласаа дури 64 пратеници.

Без разгледување на амандманите со 64 гласови „за“ изгласан Законот за јазиците

Сител - 14.03.2018

Претседателот на Собранието , Талат Џафери го прогласи Законот за јазиците за донесен по 15 минутната пауза по инцидентот. Без претходно прегледување на амандманите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Џафери ги повика пратениците да гласаат и го прогласи ...

Пратениците на СДСМ и на ДУИ го изгласаа Законот за употреба на јазиците, за ВМРО-ДПМНЕ ова е неуставно

МКД - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците по втор пат беше изгласан во Собранието со 64 гласа „за" од пратениците на владеачката коалиција. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека ова е неуставно. ...

Мнозинството го донесе Законот за јазиците

+инфо - 14.03.2018

Собранието со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

Средба на тројката Заев, Мицкоски, Џафери пред седницата за Законот за јазици – протести пред Собрание

Таратур - 14.03.2018

Според дневниот ред на Собранието на Република Македонија, денес во 13 часот треба да продолжи расправата од 32-та седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање.

Собранието го изгласа Законот за јазиците во тензична атмосфера

Р.С.Европа - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан, Собранието попладнево го изгласа Законот за јазиците во трето читање . За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

ТМРО: Иванов да прогласи вонредна состојба

МКД - 14.03.2018

Го повикуваме претседателот Ѓорѓе Иванов веднаш да прогласи вонредна состојба заради незаконско и неуставно носење на закон за јазици со кој се урива уставниот поредок и унитарниот карактер на македонската држава, соопшти ТМРО по денешните случувања ...

Изгласан Законот за јазиците

Стандард - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“ денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците. По прогласувањето на Законот за усвоен, претседателот на Собранието Талат Џафери ја напушти собраниската седница. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои ...

(ВИДЕО) Џафери: Нема да дозволам нов 27. април

А1 On - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по завршувањето на 32. седница на која беше изгласан Законот за употреба на јазиците, изјави дека нема потреба да го коментира однесувањето на поранешниот премиер Никола Груевски, ...

Продолжуваат протестите пред Собранието

Макфакс - 14.03.2018

Продолжуваат протестите пред Собранието и по усвојувањето на законот за употреба на јазиците. Десетици граѓани сè уште се наоѓаат пред законодавниот дом каде денеска во бурна атмосфера по вторпат беше изгласан законот за јазиците, без поддршка од ...

Законот за јазици донесен, тензиите останаа

Р.С.Европа - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците беше изгласан со 64 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан. Според ВМРО ДПМНЕ законот не бил донесен, а поранешниот премиер и лидер, а сега пратеник Никола Груевски најжестоко со бунтуваше, па на моменти ...

Џафери: Не отворив амандманска расправа врз основа на член од Деловникот

Независен - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ, откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците.

Претседателот на косовското Собрание им го честита усвојувањето на Законот за јазици во Македонија

Курир - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели им честита на сонародниците и пратениците во Република Македонија за усвојување на Законот за употреба на јазиците. Според Весели, усвојувањето на законот за јазици претставува важен чекор во ...

Кои пратеници гласаа „за“ законот за јазиците?

А1 On - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“, без ниту еден „против“ и „воздржан“, денеска беше изгласан Законот за ...

ТМРО: Иванов да прогласи вонредна состојба

Press24 - 14.03.2018

По изгласувањето на Законот за употреба на јазиците во Собрание, од ТМРО реагираа и го повикаа претседателот на Р.М., Ѓорѓе Иванов да прогласи вонредна состојба. „Го повикуваме претседателот Ѓорѓе Иванов веднаш да прогласи вонредна состојба заради ...

Законот за употреба на јазиците донесен без расправа за амандманите од опозицијата

Академик - 14.03.2018

На денешната 32 седница Собранието на РМ со 64 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот употреба за јазиците беше донесен без амандманска расправа и во тензична атмосфера.

Собранието го усвои Законот за употреба на јазиците

Слободен Печат - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

На сила, без да се спомнат амандманите изгласан законот за јазици- пратениците на СДСМ мирно притиснаа „ЗА“, ДУИ си ...

Алфа - 14.03.2018

Без да се споменат амандманите, а уште помалку да се отвора расправа, со кршење на повеќе членови од Деловникот, буквално на сила претседателот Џафери го отвори гласањето за законот за јазици.

Законот за албанскиот јазик изгласан - инцидент во Собранието помеѓу Груевски и Џафери

Сител - 14.03.2018

Со 64 гласа ЗА од пратениците на албанските политички партии и СДСМ Собранието го донесе законот за јазиците. Целата постапка мина во тензична атмосфера со заобиколување на амандманите на ВМРО-ДПМНЕ во која само брзата реакција на обезбедувањето ...

Видео: По изгласувањето на Законот за јазиците, Ахмети им кажа „уриме“ на пратениците

Press24 - 14.03.2018

По донесувањето на Законот за албански јазик, Али Ахмети на албански јазик им честиташе на останатите албански пратеници. Законот за јазиците денеска беше изгласан со 64 гласови „за“ без амандманска расправа.

Петиција против законот за јазици

Макфакс - 14.03.2018

По денешното изгласување на законот за употреба на јазиците, на социјалните мрежи се споделува петиција против овој закон, која до 20.30 часот ја имаа потпишано над 4.000 граѓани. „Денес имаме флагрантно кршење на Уставот.

За жал, инаетот на ВМРО-ДПМНЕ не дозволи поинаку!

+инфо - 14.03.2018

Да, имаше начин Законот за употреба на јазиците да се донесе во нормална процедура, со амандманска расправа и со гласање за амандманите. Но, ВМРО-ДПМНЕ ја силуваше процедурата и го тестираше владејачкото мнозинство, не оставајќи му друг избор освен ...

Без разгледување на амандманите од опозицијата – изгласан Законот за јазици

Таратур - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“ и без разгледување на големиот број амандмани поднесени од опозицијата, денес во Собранието на Република Македонија беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Во напната и тензична атмосфера заврши седницата, на која ...

Вечерва протести пред Собрание против Законот за јазиците

Press24 - 14.03.2018

Сѐ уште траат протестите ред Собранието на Република Македонија, каде собраните демонстранти протестираат против Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан. Со 64 гласа „за“, претседателот на Собранието Талат Џафери денеска го ...

Изгласан Законот за употреба на јазиците

Алфа - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа. Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без ...

Продолжуваат протестите пред Собранието

А1 On - 14.03.2018

Продолжуваат протестите пред Собранието и по усвојувањето на законот за употреба на јазиците. Десетици граѓани сè уште се наоѓаат пред законодавниот дом каде денеска во бурна атмосфера по вторпат беше изгласан законот за јазиците, без поддршка од ...

Џафери: Не отворив амандманска расправа врз основа на член од Деловникот

Press24 - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ, откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците.

Силно полициско обезбедување и протест пред Собранието поради законот за јазиците

Кајгана - 14.03.2018

Силно полициско обезбедување е распоредено околу Собранието, каде што денеска на дневен ред е законот за употреба на јазиците. Во исто време пред Собранието има и протест на кој учесниците бараат да не се изгласа законот.

Граѓаните кои протестираат со писмо до Иванов

Сител - 14.03.2018

Граѓаните кои денеска излегоа на мирни протсети пред Собранието, да го изразат својот револт од носењето на Законот за јазиците испратија писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов. Бараат од него да не става потпис на Законот.

Џафери: Не отворив амандманска расправа врз основа на член од Деловникот

Стандард - 14.03.2018

Претседателот на Парламентот, Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање зошто не отвори расправа за амандманите се повика на член 164 став 2 од Деловникот на Собранието, посочувајќи дека во трето читање амандмани може да се достават само за ...

Граѓаните кои протестираат со писмо до Иванов: Претседателот да не става потпис на Законот

Press24 - 14.03.2018

Граѓаните кои денеска излегоа на мирни протсети пред Собранието, да го изразат својот револт од носењето на Законот за јазиците испратија писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов. Бараат од него да не става потпис на Законот.

Претседателот на косовското Собрание со честитка за Законот за двојазичност

Нетпрес - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели им честита на сонародниците и пратениците во Република Македонија за усвојување на Законот за употреба на јазиците. Според Весели, усвојувањето на законот за јазици претставува важен чекор во ...

Претседателот на косовското Собрание го честиташе усвојувањето на Законот за јазици во Македонија

Press24 - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели им честита на сонародниците и пратениците во Република Македонија за усвојување на Законот за употреба на јазиците. Според Весели, усвојувањето на законот за јазици претставува важен чекор во ...

Законот за јазиците пред пратениците

Press24 - 14.03.2018

Законот за јазиците денеска повторно ќе се отвори на седница пред пратениците на Собранието на РМ. Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на ...

Поздрави и честитки од косовското Собрание за Законот за јазиците

+инфо - 14.03.2018

Претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели им го честита усвојувањето на Законот за јазици на пратениците на македонското Собрание. Според Весели, усвојувањето на законот за јазици претставува важен чекор во исполнувањето на Охридскиот ...

По изгласувањето на Законот за јазици, Ахмети си честиташе со сопартијците (ВИДЕО)

Нетпрес - 14.03.2018

По донесувањето на Законот за албански јазик, Али Ахмети на албански јазик им честиташе на останатите албански пратеници. Законот за јазиците денеска беше изгласан со 64 гласови „за“ без амандманска расправа.

Петиција против Законот за јазиците

Сител - 14.03.2018

Околу 10.000 граѓани до 23.00 часот ја потпишале петицијата против Законот за употребата на јазиците, која почна да се споделува на социјалните мрежи по изгласувањето на законот. „Денес имаме флагрантно кршење на Уставот.

Денес без амандмани ќе се гласа за Законот за јазиците?

Таратур - 14.03.2018

Законот за јазиците е во финална институционална фаза, а денес ќе биде ставен на гласање и тоа без амандманите кои ги поднесе опозицијата, вакви се наводните најави и од СДСМ и од ДУИ за сценариото по кое ќе се одвива денешната собраниска седница.

Протест пред Собранието поради законот за јазиците

Алфа - 14.03.2018

Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собрани граѓани кои протестираат против донесувањето на законот за употреба на јазиците. Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собрани граѓани кои протестираат против донесувањето ...

Ахмети: Очекувам да се донесе Законот за јазиците

Press24 - 14.03.2018

Пратеничките групи во Собранието на Република Македонија, пред почетокот на седницата за законот за употреба на јазиците, одржуваат координативни средби на кои присуствуваат и лидерите на нивните партии.

Ќе „помине“ ли Законот за јазиците без 35.000 амандмани?

+инфо - 14.03.2018

Собранието денеска во 13 часот треба да ја продолжи 32 седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. Собранието денеска во 13 часот треба да ја продолжи 32 седница на која на дневен ред се ...

Врие полиција кај Собрание во пресрет на гласањето за двојазичност (ФОТО)

Курир - 14.03.2018

Големо полициско обезбедување е распоредено околу Собранието, неколку стотици граѓани ја блокираа улицата за да го изразат својот револт против намерата на пратениците да го изгласаат повторно Законот за јазици кој денеска е ставен на собраниска ...

Протест пред Собранието поради законот за јазиците

Стандард - 14.03.2018

Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собрани граѓани кои протестираат против донесувањето на законот за употреба на јазиците. Продолжението на 32. собраниска седница, на која е третото читање на законот и над 35.000 амандмани ...

Партиските лидери на координација со пратениците за Закон за јазици

Стандард - 14.03.2018

Пратеничките групи во Собранието на Република Македонија, пред почетокот на седницата за законот за употреба на јазиците, одржуваат координативни средби на кои присуствуваат и лидерите на нивните партии.

(Во живо) Седница за законот за јазиците

Макфакс - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците е во трето читање во ...

Димовски: Џафери со свој потпис потврди дека може да се поднесуваат амандмани

Сител - 14.03.2018

Илија Димовски излезе на говорницата на 32. седница на која треба да се гласа Законот за јазиците и прикажа документ од 22. јануаири 2018. потпишан од Талат Џафери. - Ве известуваме дека амандмани за законот за јазиците може да поднесувате до два ...

Почна седницата за законот за јазиците

Стандард - 14.03.2018

Во Собранието на Република Македонија попладнево почна 32. седница на која треба да се расправа за законот за употреба на јазиците, во трето читање. На седницата присуствуваат и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои имаат поднесено над 35.000 амандмани на ...

Почна седница за законот за јазиците

+инфо - 14.03.2018

Во Собранието на Република Македонија попладнево почна 32. седница на која треба да се расправа за законот за употреба на јазиците, во трето читање. На седницата присуствуваат и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои имаат поднесено над 35.000 амандмани на ...

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Слободен Печат - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање. Нема официјални информации дали ќе се расправа за амандманите и како или ...

Почна седницата за Законот за јазиците

МРТ - 14.03.2018

На седницата присуствуваат и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои имаат поднесено над 35.000 амандмани на Законот. Во Собранието на Република Македонија попладнево почна 32-та седница на која треба да се расправа за Законот за употреба на јазиците, во ...

Солза Грчева до пратениците: Дали ви е поважен налогот на партискиот лидер или честа на народен избраник

МКД - 14.03.2018

Поранешната пратеничка Солза Грчева, лидерка на новата политичка партија Глас за Македонија пред денешното гласање на Законот за употреба на јазиците ги потсетува пратениците дека се заколнале дека ќе го штитат Уставот на РМ, дека ќе работат за ...

Јанкуловски: Гласањето на законот за јазиците без амандманите на опозицијата значи погазување на демократијата

Макфакс - 14.03.2018

„Партијата на обединети демократи на Македонија“ – ПОДЕМ ги повикува пратениците во Собранието на Република Македонија, да внимаваат кога се во прашање закони кој се од национален интерес и кој предизвикуваат вознемиреност кај сите граѓани во ...

Законот за јазиците повторно пред пратениците

МРТ - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска на пленарна седница. Ќе се бара решение за поднесените над 35 илјади амандмани од ВМРО-ДПМНЕ... Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32-та седница на која ...

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Алфа - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање. Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го ...

Џафери ја прескокна точката за законот за јазиците

Сител - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прескокна точката за законот за употреба на јазиците со која требаше да продолжи денешната 32. седница. Наместо тоа, седницата продлжи со гласање по други точки од дневниот ред.

Џафери го скокна законот за јазиците, опозицијата го потсети на 15.000 амандмани против бранителите

+инфо - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прескокна точката за законот за употреба на јазиците со која требаше да продолжи денешната 32. седница. Наместо тоа, седницата продлжи со гласање по други точки од дневниот ред.

Димовски: Жал ми е што Џафери го избра денот кога УЧК пукаше над Тетово, за ден кога треба да се гласа Законот за ...

Слободен Печат - 14.03.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, на самиот почеток од седницата, побара процедурално да се изјасни за прашањето за Законот за употреба на јазиците. – Жал ми е што господинот Џафери го избра денот кога УЧК пукаше над Тетово, баш како ден кога ...

Џафери ја прескокна точката за Законот за јазиците

Стандард - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прескокна точката за законот за употреба на јазиците со која требаше да продолжи денешната 32. седница. Наместо тоа, седницата продлжи со гласање по други точки од дневниот ред.

Собраниска седница за Законот за употреба на јазиците

Р.С.Европа - 14.03.2018

Собранието на Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи 32 седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ која има поднесено над 35 илјади ...

Три сценарија во ВМРО – ДППМНЕ за седницата за Законот за двојазичност

Таратур - 14.03.2018

Големи реакции предизвика најавата на владината коалиција да го гласа контроверзниот закон за двојазичност без воопшто да се разгледуваат над 35.000 амандмани поднесени од опозицијата. Јавноста се прашува што ќе направи опозицијата.

Џафери најверојатно ќе оди директно на усвојување на законот за јазиците, без амандманска расправа

МКД - 14.03.2018

Денеска во Собранието треба да се одржи 32 седница на која како осма точка од дневниот ред е третото читање од Законот за употребата на јазиците, со европско знаменце. На оваа седница, според Деловникот, би требало да почне амандманската расправа за ...

Власта сигурна дека Законот за јазици ќе се изгласа денес, опозицијата тврди дека нема

Макфакс - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Извори за „Независен“ откриваат: Ќе се одбијат 36. илјади амандмани на ВМРО-ДПМНЕ

Независен - 14.03.2018

Спикерот на парламентот Талат Џафери на вчерашната координација на која не присуствувал претставник на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најавил дека на денешната седница ќе се одбијат 36. илјади амандмани на опозицијата.

Џафери ја прескокна точката за законот за јазиците

Независен - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прескокна точката за законот за употреба на јазиците со која требаше да продолжи денешната 32. седница. Наместо тоа, седницата продлжи со гласање по други точки од дневниот ред.

Собрание: Џафери ја прескокна точката за Законот за јазиците

МРТ - 14.03.2018

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ побара да не се расправа за Законот за јазиците и седницата биде прекината, а Комисијата за мандатно-имунитени прашања да расправа за сите аспкети поврзани нивните над 35.500 амандмани.

Ден Д за Законот за употреба на јазиците

Р.С.Европа - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска е на дневен ред на пленарната собраниска седница. Сè уште е нејасно како ќе се одвива таа и дали ќе се разгледуваат илјадниците амандмани што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе го поддржиме Заев само да не се гласа Законот за јазици

Нова ТВ - 14.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ, најголемата опозициска партија смета дека Законот за употреба на јазиците се носи насилно и неуставно и евентуалното одземање на пратеничкото право на амандманска расправа би бил сериозен удар врз демократијата и преседан, кој во иднина ...

Силно полициско обезбедување и протест пред Собранието поради законот за јазиците

Макфакс - 14.03.2018

Силно полициско обезбедување е распоредено околу Собранието каде што денеска на дневен ред е законот за употреба на јазиците. Во исто време, пред Собранието има и протест на кој учесниците бараат да не се изгласа законот.

Големо полициско обезбедување и протест пред Собранието на Република Македонија

Сител - 14.03.2018

Големо полициско обезбедување е распоредено околу Собранието каде што денеска на дневен ред е законот за употреба на јазиците. Во исто време, пред Собранието има и протест на кој учесниците бараат да не се изгласа законот.

Ова е документот со кој Талат ги известил пратениците дека може да поднесат амандмани

Сител - 14.03.2018

Ова е документот кој пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ го покажа на говорница, за тоа дека Талат Џафери лично потпишал дека може да се поднесуваат амандмани за Законот за ...

ФОТО+ВИДЕО: Почна протестот пред Собранието – Паѓаат клетви и закани дека крв ќе се лее

Слободен Печат - 14.03.2018

Со клетви и закани дека крв ќе се лее, прашувајќи ги пратениците дали им е срам за Законот за јазици, предмалку почна протестот пред Собранието. Неколку стотици граѓани ја блокираа улицата пред Парламентот за да го изразат својот револт против ...

Галерија: Расте бројот на демонстранти пред Собрание

Press24 - 14.03.2018

Демонстранти се собраа денеска пред македонското Собрание каде за 13 часот е закажана седницата за Законот за јазиците. ВМРО-ДПМНЕ кои со месеци не се во Собранието денеска ќе дојдат на седницата и бараат амандманска расправа.

Протест пред Собрание против Законот за јазици

Нетпрес - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска е на дневен ред на пленарната собраниска седница. Сè уште е нејасно како ќе се одвива таа и дали ќе се разгледуваат илјадниците амандмани што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ.

ВО ЖИВО: Протест пред Собранието против Законот за употреба на јазиците

А1 On - 14.03.2018

Во Собранието на Република Македонија закажана е седница на која што треба да се гласа Законот за употреба на јазиците, а пред Собранието група граѓани протестираат против тој закон. Претходната седница за донесување на законот за јазици пропадна, ...

Галерија: Врие полиција пред македонското Собрание

Press24 - 14.03.2018

Пред Собранието на Република Македонија врие од полиција пред почетокот на седницата за Законот за јазиците. Се собраа и демонстранти пред Собранието, а седницата која е закажана за 13 часот ќе покаже дали ќе ќе се гласа за законот со заобиколување ...

Едночасовна пауза во Собранието, Џафери го прескокна законот за јазиците

Кајгана - 14.03.2018

По барање на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде еден час пауза на седницата која траеше околу половина час, а на која на дневен ред е законот за јазиците.

Пред почетокот на седницата за законот за јазиците, протест пред Собранието

МКД - 14.03.2018

Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собраа граѓани кои протестираат против донесувањето на законот за на јазиците.Тие извикуваат „Во Македонија на македонски“. Продолжението на 32.

Џафери: Илија, бев прекоректен, 12 минути си на говорница, зошто зборуваш кога си исклучен?

МКД - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прескокна точката за законот за употреба на јазиците со која требаше да продолжи денешната 32.седница и наместо тоа, седницата продлжи со гласање по други точки од дневниот ред.

Граѓаните се собираат- Протест пред Собранието поради законот за јазиците

Курир - 14.03.2018

Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собрани граѓани кои протестираат против донесувањето на законот за употреба на јазиците. Продолжението на 32. собраниска седница, на која е третото читање на законот и над 35.000 амандмани ...

Димовски побара прекин на седницата, а Џафери ја прескокна точката за Законот за јазиците

Таратур - 14.03.2018

Димовски посочи дека нивните амандмани се однесуваат само на 19-те членови за кои Претседателот на државата укажал дека се неуставни. Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прескокна точката за Законот за употреба на јазиците со која требаше да ...

Експертите едногласни: Заев, Џафери и пратениците на ДУИ и на СДСМ не се над Деловникот

Курир - 14.03.2018

Според информациите кои струјат во јавноста, планот на СДСМ и Талат Џафери е на сила, преку кршење на Деловникот на Собранието, целосно игнорирајќи ги над 36.000 амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, да го донесат неуставниот закон за јазици.

[Галерија] Протест пред Собрание поради Законот за употреба на јазиците

Радио МОФ - 14.03.2018

Повеќе граѓани денеска напладне се собраа пред македонското Собранието во знак на револт против носењето на Законот за употреба на јазиците. За денеска во 13 часот е најавено продолжението на 32.

Граѓаните кои протестираат со писмо до Иванов – Бараат од него да не става потпис на Законот

МК News - 14.03.2018

Граѓаните кои денеска излегоа на мирни протсети пред Собранието, да го изразат својот револт од носењето на Законот за јазиците испратија писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов. Бараат од него да не става потпис на Законот.

ТМРО: Иванов да прогласи вонредна состојба

МК News - 14.03.2018

По изгласувањето на Законот за употреба на јазиците во Собрание, од ТМРО реагираа и го повикаа претседателот на Р.М., Ѓорѓе Иванов да прогласи вонредна состојба. „Го повикуваме претседателот Ѓорѓе Иванов веднаш да прогласи вонредна состојба заради ...

Претседателот на косовското Собрание со честитка за Законот за двојазичност

МК News - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели им честита на сонародниците и пратениците во Република Македонија за усвојување на Законот за употреба на јазиците. Според Весели, усвојувањето на законот за јазици претставува важен чекор во ...

ВИДЕО: Законот за јазиците донесен без амандманска расправа, Груевски пак го нападна Џафери

Либертас - 14.03.2018

Предмалку во Собранието беше донесен Законот за употреба на јазиците со 64 гласа за. Претседателот на Собранието, Талат Џафери побара да се гласа за законот без разгледување на 35-те илјади амандмани поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Собраниска седница за Законот за употреба на јазиците

Тера - 14.03.2018

Денеска во Собранието треба да се одржи 32 седница на која како осма точка од дневниот ред е третото читање од Законот за употребата на јазиците, со европско знаменце. На оваа седница, според Деловникот, би требало да почне амандманската расправа за ...

Изгласан Законот за јазици

CivilMedia - 14.03.2018

По тензичната атмосфера во Собранието со 64 гласа „за“ се изгласа Законот за јазици. По прогласувањето на Законот за усвоен, претседателот на Собранието Талат Џафери ја напушти собраниската ...

(Видео) Законот за јазиците изгласан без амандманска расправа, Груевски му истури вода на Џафери

еМагазин - 14.03.2018

Собранието со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без пратениците да расправаат по 36.000 амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ. За законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа ...

(ВИДЕО) Донесен законот за јазиците, Груевски физички го нападна Џафери

iPortal - 14.03.2018

Во Собранието беше донесен Законот за употреба на јазиците со 64 гласа за, без против и воздржани. Претседателот на Собранието, Талат Џафери побара да се гласа за законот без разгледување на 35-те илјади амандмани поднесени од опозициската ...

Изгласан е Законот за јазици

Канал 77 - 14.03.2018

Во тензична атмосфера Собранието на Р.М по втор пат го донесе Законот за употреба на јазиците. За него гласаа 64 пратеници. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ не гласаа. На целиот овој процес му претходеа викања, туркања, интревенција на ...

(ВИДЕО) Џафери: Нема да дозволам да се повторат 24 декември и 27 април, постапив по Деловникот

iPortal - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ, откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците.

Македонија двојазична! (фото+видео)

Република - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“ насилно и спротивно од Деловникот на Собранието на Република Македонија беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Во напната и тензична атмосфера заврши седницата, на која опозициските пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ги искористија ...

Џафери: Не отворив амандманска расправа врз основа на член од Деловникот

еМагазин - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ, откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците.

Џафери: Не отворив амандманска расправа врз основа на член од Деловникот

Локално - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ, откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците.

По изгласувањето на Законот за јазиците, Ахмети им кажа „уриме“ на пратениците (ВИДЕО)

Вечер Прес - 14.03.2018

По донесувањето на Законот за албански јазик, Али Ахмети на албански јазик им честиташе на останатите албански пратеници. Законот за јазиците денеска беше изгласан со 64 гласови „за" без амандманска расправа.

Петиција против законот за јазици

Скопје инфо - 14.03.2018

По денешното изгласување на законот за употреба на јазиците на социјалните мрежи се споделува петиција против овој закон, која до 20:30 часот ја имаа потпишано над 4.000 граѓани. „Денес имаме флагрантно кршење на Уставот.

Вечерва протести против усвојувањето на Законот за јазиците – се потпишува и Петиција на интернет

МК News - 14.03.2018

Пред Собранието на Република Македонија се уште трае протестот против усвојувањето на законот за употреба на јазиците. По денешното изгласување на законот за употреба на јазиците на социјалните мрежи се споделува петиција против овој закон, која до ...

Петиција против Законот за јазиците

Република - 14.03.2018

Околу 10.000 граѓани до 23.00 часот ја потпишале петиција та против Законот за употребата на јазиците, која почна да се споделува на социјалните мрежи по изгласувањето на законот. „Денес имаме флагрантно кршење на Уставот.

Силно полициско обезбедување и протест пред Собрание поради законот за јазиците

Вечер Прес - 14.03.2018

Силно полициско обезбедување е распоредено околу Собранието каде што денеска на дневен ред е законот за употреба на јазиците. Во исто време, пред Собранието има и протест на кој учесниците бараат да не се изгласа законот.

Цела листа: Кои пратеници го изгласаа Законот за јазици

еМагазин - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

Димовски: Џaфери под итно да ја стопира седницата, законот не смее да биде изгласан

Република - 14.03.2018

На самиот почеток на 32 седница, координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ Димовски на собраниската говорница ги повтори сите според него сторени прекшоци при носење на законот за употреба на јазици.

(Фото) Врие од специјалци пред собрание, а има и демонстрации – што се случува?

Sky - 14.03.2018

Силно полициско обезбедување е распоредено околу Собранието каде што денеска на дневен ред е законот за употреба на јазиците. Во исто време, пред Собранието има и протест на кој учесниците бараат да не се изгласа законот.

Џафери ја прескокна точката за законот за јазиците

МК News - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прескокна точката за законот за употреба на јазиците со која требаше да продолжи денешната 32. седница. Наместо тоа, седницата продлжи со гласање по други точки од дневниот ред.

Едночасовна пауза во Собранието, Џафери го прескокна законот за јазиците

Вечер Прес - 14.03.2018

По барање на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде еден час пауза на седницата која траеше околу половина час, а на која на дневен ред е законот за јазиците.

„Народот не е на продажба“- Се уште трае протестот пред Собрание против законот за јазици

МК News - 14.03.2018

Продолжуваат протестите пред Собранието и по усвојувањето на Законот за употреба на јазиците. Десетици граѓани сè уште се наоѓаат пред законодавниот дом каде што денеска во бурна атмосфера по вторпат беше изгласан Законот за јазиците, без поддршка ...

„Бадинтер, Бадинтер“ – објавена снимка од гласањето на Ахмети (ВИДЕО)

Република - 14.03.2018

Со 64 гласа „за”, без против и воздржани Собранието го изгласа Законот за јазиците. Тетова сот објави снимка направена со телефон од делот каде што седат пратениците на ДУИ, на која се гледа и се слуша како гласа албанскиот блок.

(Видео) по изгласаниот закон за јазици ахмети им кажа „уриме“ на пратениците

Фактор - 14.03.2018

Како што информиравме законот за јазици денес попладне е донесен.Законот за јазиците е донесен со 64 гласа . Пратениците на ВМРО – ДПМНЕ бурно реагираа и му се нафрлија на собранискиот спикер а лидерот на ДУИ и коалиционен партнер во Владата на Заев ...

ПО ИМЕ И ПРЕЗИМЕ: Кои пратеници го изгласаа Законот за јазици

Поглед - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазици без амандманска расправа. Еве кои пратеници гласаа за законот за ...

Џафери ја прескокна точката за законот за јазиците

CivilMedia - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прескокна точката за законот за употреба на јазиците со која требаше да продолжи денешната 32. седница. Наместо тоа, седницата продлжи со гласање по други точки од дневниот ред.