TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кому му олеснува „Заминувањето на новинарите“

Sky - 28.07.2013

Во Македонија тешко е да се остане рамнодушен и толерантен на случувањата со слободата на медимумите и изразувањето, објективноста и професионализмот во новинарството, автоцензурата на новинарите, ...

Пратениците добија маички со натпис „Слобода за Кежо“

Утрински - 27.07.2013

Новинарите во Собранието денеска однесоа 123 маици за пратениците на кои пишува „Слобода за Кежо“. Тие беа предадени во архивата, и беше упатен повик до сите пратеници да земат по една и да ја ...

Маички „Слобода за Кежо“ за пратениците

Deutsche Welle - 27.07.2013

Новинарите бараат подршка од пратениците во барањата за ослободување на новинарот. Претседателот на Судот најавува експресна постапка Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав ...

Mаички „ Слобода за Кежо“ од новинарите за пратениците

Канал5 - 27.07.2013

Новинарите денеска на пратениците во собранието им однесоа 123 маици на кои пишува Слобода за Кежо. Новинарите бараат подршка од пратениците за ослободување од притвор на новинарот Томислав ...

123 маици за пратениците за „Слобода за Кежо“

24 Вести - 27.07.2013

На новинарот Томислав Кежаровски ќе му се суди по итна постапка. Судијата Владимир Панчевски за „Утрински весник“ изјавил дека земајќи ги предвид случувањата изминатите денови со протестите, а и ...

Маиците со натпис ,,слобода за Кежо" предадени во собранието

Телма - 27.07.2013

Со предавање на 123 маици во собранието со логото слобода за Кежо,иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски и официјално побара подршка од пратениците да застанат зад ...

Маички за пратениците со натпис „Слобода за Кежо“

Алсат-М - 27.07.2013

Во арихавата на Собранието денеска беа доставени 123 маици со написот „Слобода за Кежо“, во поддршка и ослободување на новинарот Томислав Кежаровски од весникот Нова Македонија.

На Кежаровски ќе му се суди по итна постапка

24 Вести - 27.07.2013

Судењето за новинарот Томислав Кежаровски, ќе се одвива по итна постапка. Претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски за „Утрински весник“ изјавил дека имајќи ги предвид сите ...

На Кежаровски ќе му се суди по итна постапка

А1 On - 27.07.2013

Нема да има летен одмор за судијата во случајот со новинарот на Нова Македонија, Томислав Кежаровски. Така одлучил претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски.

Маички „Слобода за Кежо“ ќе им се делат на пратениците, на Кежаровски ќе му се суди по итна постапка

Макфакс - 27.07.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски во сабота во 11 часот ќе им подели на пратениците во Собранието маички „Слобода за Кежо“.

На новинарот Кежаровски ќе му се суди по итна постапка

Press24 - 27.07.2013

Ова лето на новинарот Томислав Кежаровски на кој за уште еден месец му е продолжен притворот, и веќе неколку денови штрајкува со глад, ќе му се суди по итна постапка.

Кежаровски ќе биде суден по итна постапка

Сител - 27.07.2013

Новинарот на Нова Македонија Томислав Кежаровски кој веќе трет месец е во притвор, а веќе неколку денови штрајкува со глад, ќе добие судење по итна постапка.

Парламентарците добија 123 маици "Слобода за Кежо"

Нова ТВ - 27.07.2013

123 маички со натпис "Слобода за Кежо" денеска беа предадени во Собранието, односно во Архивот, од страна на Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски.

ВИДЕО: Пратениците добија маици со натпис „Слобода за Кежо“

А1 On - 27.07.2013

Новинарите во Собранието денеска однесоа 123 маици за пратениците на кои пишува „Слобода за Кежо“. Тие беа предадени во архивата, и беше упатен повик до сите пратеници да земат по една и да ја ...

Новинарите им подарија маички „Слобода за Кежо“ на пратениците

Р.С.Европа - 27.07.2013

Точно 123 маички со натпис „Слобода за Кежо“, колку што има и пратеници, денеска беа предадени во Собранието, односно во Архивот, од страна на Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот ...

ВИДЕО Новинарите ги донесоа маичките за пратениците

+инфо - 27.07.2013

Вкупно 123 маички со натпис "Слобода за Кежо" денеска беа предадени во Собранието, односно во Архивот, од страна на Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски.

Пратениците добија маици со натписот „Слобода за Кежо“

Телеграф - 27.07.2013

Новинарите се надеваат дека пратениците в понеделник ќе ги облечат ќе ја дадат својата поддршка за укинување на притворот на Кежаровски Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав ...

Пратениците добија подароци-маички си натпис слобода за Кежаровски

Алфа - 27.07.2013

123 маички со натпис „Слобода за Кежо“ доставија до Собранието иницијативниот одбор за ослободување од притвор на новинарот на Нова Македонија Томислав Кежаровски.

На Кежаровски ќе му се суди по итна постапка

Нетпрес - 27.07.2013

Кривичниот суд во Скопје во најскоро време ќе го закаже судењето за новинарот на „Нова Македонија“, Томислав Кежаровски, и на групата судии и адвокати кои беа приведени во акцијата „Ликвидација“.

Маици за пратениците: Слобода за Кежо

Нова ТВ - 27.07.2013

Денеска во 11 часот Инцијативниот одбор за ослободување на Кежаровски на Собранието, односно на пратениците, ќе достави 123 маички со натпис: „Слобода за Кежо“.

Апсурдот Кежаровски

А1 On - 27.07.2013

Пред околу четири години малолетник во едно прилепско село го привлече вниманието на медимите кога со „ракета“ кој сам ја конструирал го погодил и запалил дел од покривот на една плевна.

На Кежаровски ќе му се суди во итна постапка

+инфо - 27.07.2013

Судењето за новинарот на „Нова Македонија“, Томислав Кежаровски, ќе се одвива по итна постапка. Претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, за „Утрински весник“ изјавил дека имајќи ...

Судењето за Кежаровски ќе почне по итна постапка

Inpress - 27.07.2013

Скопје, 27. јули 2013 (ИНПРЕС) Судењето за новинарот Томислав Кежаровски, ќе се одвива по итна постапка, најавил претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски.

Судењето на Кежаровски по итна постапка

Локално - 27.07.2013

Судењето за новинарот на „Нова Македонија“, Томислав Кежаровски, ќе се одвива по итна постапка. Претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, за „Утрински весник“ изјавил дека имајќи ...

Маици со натпис „Слобода за Кежо“ за пратениците

Либертас - 27.07.2013

Денеска во 11 часот Инцијативниот одбор за ослободување на Кежаровски до пратениците во Собранието ќе достави 123 маички со натпис: „Слобода за Кежо“, пренесе порталот Новатв.

Унковски: Сите сме еднакви пред законот, мање-више!

Бриф - 27.07.2013

Апсењето на новинарот Кежаровски е страшно зашто е поради јавно публикуван текст и со ваквите акции се загрозува малиот преостанат простор на медиумски слободи и просторот на трагање по вистината кај ...

На Кежаровски ќе му се суди по итна постапка

Либертас - 27.07.2013

Нема да има летен одмор за судијата во случајот со новинарот на Нова Македонија, Томислав Кежаровски. Така одлучил претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски.

На Кежаровски ќе му се суди по итна постапка

Точка - 27.07.2013

Кривичниот суд во Скопје во најскоро време ќе го закаже судењето за новинарот на „Нова Македонија“, Томислав Кежаровски, и на групата судии и адвокати кои беа приведени во акцијата „Ликвидација“.

Пратениците добија 123 маички со напис „Слобода за Кежо“

Бриф - 27.07.2013

Толку колку што има пратеници во Собранието на Република Македонија, толку и маички денеска беа доставени до Архивот на Собранието за да им ги додели.

Пратениците добија маици со натпис „Слобода за Кежо

Локално - 27.07.2013

Ајде да видиме кој пратеник демократ ќе облече маица, не заради Кежо туку заради тоа дека се бара слобода за новинар кој исто така може и да се суди и ако е виновен да се осуди и од слобода, без да ...

Маиците „Слобода за Кежо“ доставени до Собранието

Sky - 27.07.2013

Денеска во Собранието на Република Македонија, Иницијативниот одбор на новинарите кој ја води акцијата за ослободување на новинарот Томислав Кежовски од притвор, предаде 123 маици кои беа наменети за ...

Јавните личности го кренаа својот глас – бараат ослободување на Кежаровски од притвор (2)

Либертас - 27.07.2013

Држењето во притвор на новинарот Томислав Кежаровски, против кого се води постапка за текст објавен пред пет години, ја вознемири македонската јавност.

На новинарот Кежаровски ќе му се суди по итна постапка

Фактор - 27.07.2013

Земајќи ги предвид случувањата изминатите денови со протестите, а и штрајкот со глад на новинарот Томислав Кежаровски, случајот ќе се суди по итна постапка на 9-ти Август, изјавил за „Утрински ...

Латас за Танјуг: Македонија е најлиберална земја за новинарите

Либертас - 27.07.2013

Драган Павловиќ – Латас во улога на генерален секретар на Македонската асоцијација на новинари (МАН) во разговор на Танјуг изјави дека новинарот Томислав Кежаровски не е во затвор поради новинарски ...

На Кежаровски ќе му се суди по итна постапка

Тера - 27.07.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски во сабота во 11 часот ќе им подели на пратениците во Собранието маички „Слобода за Кежо“.

Пратениците ќе добијат маички „Слобода за Кежо“, а на новинарот ќе му се суди експресно!

Фактор - 27.07.2013

Судењето за новинарот Томислав Кежаровски, ќе се одвива по итна постапка. Претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски , за „Утрински весник“ изјавил дека имајќи ги предвид сите ...

На Кежо ќе му се суди по итна постапка

Sky - 27.07.2013

Претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски за „Утрински весник“ истакнал дека имајки ги во предвид случувањата во изминативе денови и штрајкот со глад на новинарот Кежаровски, нему ...

На Кежаровски ќе му се суди по итна постапка

Денешен - 27.07.2013

Кривичниот суд во Скопје во најскоро време ќе го закаже судењето за новинарот на „Нова Македонија“, Томислав Кежаровски, и на групата судии и адвокати кои беа приведени во акцијата „Ликвидација“.

ОДРАЗ побара слобода за новинарот Кежаровски

Бриф - 27.07.2013

Организацијата за демократска реакција и асоција на здруженија – ОДРАЗ, Бургијашите и група интелектуалци и граѓански активисти вчера во 11,00 часот ги блокираа вратите на затворот во Шутка каде е ...

ВИДЕО: Пратениците добија маици со натпис „Слобода за Кежо“

Либертас - 27.07.2013

Новинарите во Собранието денеска однесоа 123 маици за пратениците на кои пишува „Слобода за Кежо“, јавува А1он. Тие беа предадени во архивата, и беше упатен повик до сите пратеници да земат по една и ...

Маици со натписот „Слобода за Кежо“ за пратениците

Н.Македонија - 27.07.2013

Новинарите се надеваат дека пратениците в понеделник ќе ги облечат и така ќе ја дадат својата поддршка за укинување на притворот на Кежаровски Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот ...

Власта не им се обраќа со зборови на новинарите, туку опоменува со испраќање сигнали

Н.Македонија - 27.07.2013

Јавните личности го креваат гласот за Томислав Кежаровски Слобода Унковски Апсењето на новинарот Кежаровски е страшно зашто е поради јавно публикуван текст и со ваквите акции се загрозува малиот ...

Судот не може да биде над Уставот и законите

Н.Македонија - 27.07.2013

„Зачудени сме од вашето заборавање на Уставот, кој вели дека граѓаните имаат право мирно да се собираат и да изразуваат јавен протест без претходно пријавување и без посебна дозвола“, велат од ...

Судењето за Кежаровски ќе почне по итна постапка

Идивиди - 27.07.2013

Судењето за новинарот Томислав Кежаровски, ќе се одвива по итна постапка, најавил претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски.

Протестот е за транспарентност на Судот

Вест - 26.07.2013

"Со должно внимание ја прочитавме вашата реакција по протестот за ослободување од притвор на новинарот Кежаровски, организиран пред Основниот суд 1.

Слобода за Кежаровски - веднаш

Телма - 26.07.2013

Кежаровски веднаш да биде ослободен, побараа активисти од невладината организација “Одраз“, пред затворот во Шуто Оризари. Актерот Марин Бабиќ, овој мирен протест го нарече почеток на револуција.

Новинарските здруженија му возвратија на Кривичниот суд

24 Вести - 26.07.2013

Наместо да даде одговори, кривичниот суд ја дискредитира новинарската професија – вака Здруженијата на новинари возвраќаат на вчерашното соопштение на скопскиот Основен суд.

Уа, судии!

Вест - 26.07.2013

Ги советувам македонските судии да одат лично да се жалат за новинарските протести во сите меѓународни организации и институции кои го осудуваат затворањето на Кежаровски, како и во оние што ги ...

Хелсиншки: Повредена е Европската конвенцијата со притворот на Кежаровски

24 Вести - 26.07.2013

Хелсиншкиот Комитет за човекови права постапувајќи по барањето за бесплатна правна помош од страна г‐ѓа Марина Кежаровска, од извршениот увид во приложената документација од предметот на Томислав ...

Новинарите одговорија на нападите од Кривичниот суд

24 Вести - 26.07.2013

Со должно внимание ја прочитавме вашата реакција по протестот за ослободување од притвор на новинарот Кежаровски, организиран пред Основен суд 1.

Одборот за ослободување на Кежаровски одговори на писмото од Кривичен

Алсат-М - 26.07.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски, одговори на вчерашното остро соопштение на Кривичниот суд.

На Кежаровски ќе му се суди по итна постапка

Утрински - 26.07.2013

Претседателот на Кривичниот суд вели дека судењето ќе биде закажано во најскоро време Кривичниот суд во Скопје во најскоро време ќе го закаже судењето за новинарот на „Нова Македонија“, Томислав ...

Хелсиншки - Кривичниот совет ги прекрши човековите права

Утрински - 26.07.2013

Хелсиншкиот комитет за човекови права кој деновиве на барање на сопругата на Кежаровски, Марина, направил увид во документацијата за предметот, констатира низа неправилности кои се спротивни на ...

Иницијативниот одбор со одговор до Кривичниот суд

Канал5 - 26.07.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски, одговори на вчерашното остро соопштение на Кривичниот суд.

Хелсиншки: Кривичниот суд ја повреди Европската конвенцијата

Нова ТВ - 26.07.2013

Хелсиншкиот комитет, во недостиг на соодветна реакција од страна на македонските судови, е подготвен да започне жалбена постапка пред Европскиот суд за човекови права Сторени се суштествени и ...

Хелсиншки: Притворот за Кежаровски е спротивен на Конвенцијата за човекови права

+инфо - 26.07.2013

Притворот на новинарот Томислав Кежаровски е спротивен на Европската конвенција за човекови права, констатирале од Хелсиншкиот комитет за човекови права постапувајќи по барањето за бесплатна правна ...

Хелсиншки комитет за случајот Кежаровски

Р.С.Европа - 26.07.2013

Хелсиншкиот Комитет за човекови права од извршениот увид во приложената документација за случајот со новинарот Томислав Кежаровски, констатира дека Кривичниот совет донесувањето на решенијата го ...

ХЕЛСИНШКИ ЗА КЕЖАРОВСКИ: Кривичниот совет ги прекрши човековите права

Телеграф - 26.07.2013

Сторени се повреди при процената за продолжување на притворот на Кежаровски, тврдат од Хелсиншкиот комитет за човекови права Од Хелсиншкиот комитет за човекови права реагираат дека со продолжувањето ...

(ФОТО)Собранието експресно ги збриша графитите за Кежаровски

Нова ТВ - 26.07.2013

Графитите во црвена боја „Слобода за Кежо“ кои завчера ноќта осамнаа насекаде околу Собранието вчера рано утрото, пред стартот на седницната за пратенички прашања на која присуствуваат и министрите и ...

Хелсиншки: Притворот за Кежаровски е спротивно на Европската Конвенција

Алфа - 26.07.2013

Притворот на новинарот Томислав Кежаровски е спротивен на Европската конвенција за човекови права, констатирале од Хелсиншкиот комитет за човекови права, постапувајќи по барањето за бесплатна правна ...

ОБНОВЕНО ГАЛЕРИЈА Здружението ОДРАЗ побара слобода за Кежаровски

+инфо - 26.07.2013

Активисти на граѓанското здружение ОДРАЗ, претпладнево пред истражниот затвор Скопје, преку протест побара слобода за притворениот новинар Томислав Кежаровски.

ПРОТЕСТ: Активисти на „Одраз“ бараат слобода за Кежаровски

Телеграф - 26.07.2013

Повеќе членови на граѓанското здружение пред затворот во „Шутка“ побараа итно ослободување на новинарот, кому му беше одреден и дополнителен притвор Не слушајте ги судиите, обвинителите , не слушајте ...

Унковски:Време е за поинаква војна со тоталитаризмот

Нова ТВ - 26.07.2013

Македонскиот режисер Слободан Унковски одговори на повикот за поддршка за укинувањето на мерката притвор на новинарот Кежаровски, акција во која се вклучија многу јавни личности, писатели, академици ...

Новинарите одговорија на нападите од Кривичниот суд

А1 On - 26.07.2013

Со должно внимание ја прочитавме вашата реакција по протестот за ослободување од притвор на новинарот Кежаровски, организиран пред Основен суд 1.

Новинарите возвраќаат на реакцијата на Кривичниот суд

Р.С.Европа - 26.07.2013

Зачудени сме што, наместо на јавноста и на граѓаните да им дадете објаснување зошто навистина новинарот Кежаровски толку долго е во притвор, вие се обидувате да ги дискредитирате и иницијативниот ...

Новинарите загрижени за „кревкоста“ на судот

+инфо - 26.07.2013

Доколку навистина со нашите јавни изречени ставови и со нашето уставно загарантирано право на протести, како што се наведува во соопштението на судот, „се прави упад во независното функционирање на ...

Хелсиншки комитет: притворот на Кежаровски е кршење на Европската конвенција за човекови права!

Окно - 26.07.2013

Хелсиншкиот комитет за човекови права постапувајќи по барањето за бесплатна правна помош од страна г-ѓа Марина Кежаровска, од извршениот увид во приложената документација од предметот на Томислав ...

Унковски: Време е за поинаква војна со тоталитаризмот

+инфо - 26.07.2013

Легендарниот режисер од Македонија Слободан Унковски одговaрa на повикот за поддршка за укинувањето на мерката притвор на новинарот Кежаровски, акција во која се вклучија многу јавни личности, ...

ОДБОР ЗА КЕЖАРОВСКИ: Судот го заборави Уставот

Телеграф - 26.07.2013

Поддржувачите на притворениот новинар потсетуваат на уставно загарантираните права на слобода на изразување и на мирно собирање и изразување јавен протест Наместо на јавноста и на граѓаните да им ...

Здружението ОДРАЗ бара слобода за Кежаровски

Inpress - 26.07.2013

Скопје, 26. јули 2013 (ИНПРЕС) Активисти на граѓанското здружение ОДРАЗ, претпладнево пред истражниот затвор Скопје, преку протест побара слобода за притворениот новинар Томислав Кежаровски.

Хелсиншки ќе го обжали притворот на Кежаровски на Европски суд

Р.С.Европа - 26.07.2013

Хелсиншкиот комитет за човекови права најави жалбена постапка до Европскиот суд за човекови права за случајот со притиворањето на новинарот Томислав Кежаровски.

Подготвени сме да почнеме жалбена постапка пред Европскиот суд за човекови права

МКД - 26.07.2013

Хелсиншкиот комитет го повикува Апелациониот суд во Скопје сериозно да ги разгледа жалбените наводи против последното решение на Кривичниот совет со кое на 24 јули повторно му беше продолжен ...

Новинарите до Судот: Сте го заборавиле Уставот

Нова ТВ - 26.07.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Кежаровски од притвор денеска му одговори на судот откако вчера институцијата ги нападна новинарите кои протестираа, нарекувајќи ги „таканаречени“ и ...

Хелсиншки комитет:обвинетите во ..Ликвидација,, треба да се жалат во Стразбур

Алфа - 26.07.2013

Сторени се суштествени и процесни повреди при проценката и аргументацијата зошто било неопходно да се продолжи притворот на новинарот Кежаровски и на другите обвинети во групата,смета Хелсиншкиот ...

До Кривичниот суд: Ве поздравуваме со членот 16 од Уставот на РМ! Цензурата е забранета!

МКД - 26.07.2013

Зачудени сме што, наместо на јавноста и на граѓаните да им дадете објаснување зошто навистина новинарот Кежаровски толку долго е во притвор, вие се обидувате да ги дискредитирате и иницијативниот ...

Новинарите до Судот: Обид да се дискредитира новинарската професија

Макфакс - 26.07.2013

Наместо на јавноста да и даде објаснување зошто навистина новинарот Томислав Кежаровски толку долго е во притвор, Судот се обидува да ги дискредитира и иницијативниот одбор и новинарската професија ...

123 маички „Слобода за Кежо“ од новинарите за пратениците

Нова ТВ - 26.07.2013

Утре во 11 часот Инцијатинвиот одбор за ослободување на Кежаровски на Собранието ќе му достави 123 маички со натпис: „Слобода за Кежо“.

Пратениците ќе носат маички „Слобода за Кежо“?

+инфо - 26.07.2013

Инцијативниот одбор за ослободување на притворениот новинар Томислав Кежаровски утре во 11 часот на Собранието ќе му достави 123 маички со натпис: „Слобода за Кежо“, известуваат колегите од одборот.

„СЛОБОДА ЗА КЕЖО: Утре новинарите ќе им поделат маички на пратениците

Телеграф - 26.07.2013

Во Собранието ќе бидат доставени 123 маички, колку што има и пратеници Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски од притвор утре ќе им подели маички на пратениците со ...

УТРИНСКИ ВЕСНИК: На Кежаровски ќе му се суди по итна постапка

Телеграф - 26.07.2013

Претседателот на Основниот суд Скопје 1 потврдил дека судењето ќе почне пред септември Кривичниот суд во Скопје во најскоро време ќе го закаже судењето за новинарот на „Нова Македонија“, Томислав ...

Пратениците утре ќе носат маички со натпис „Слобода за Кежо“?

Sky - 26.07.2013

Инцијатинвиот одбор за спас на Кежаровски утре на Собранието ќе му достави 123 маички со натпис: „Слобода за Кежо“. Одборот апелира до пратениците, независно од која партија се, да ги носат маичките ...

ОДРАЗ бара слобода за Кежаровски

Локално - 26.07.2013

Активисти на граѓанското здружение ОДРАЗ, претпладнево пред истражниот затвор Скопје, преку протест побара слобода за притворениот новинар Томислав Кежаровски.

Маички со натпис „Слобода за Кежо“ за пратениците

Република - 26.07.2013

Вкупно 123 маички со натпис „Слобода за Кежо“ утре ќе им бидат поделени на пратениците во македонскиот Парламент од страна на Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски од ...

Хелсиншки ќе го обжали притворот на Кежаровски на Европски

Локално - 26.07.2013

Хелсиншкиот комитет за човекови права најави жалбена постапка до Европскиот суд за човекови права за случајот со притиворањето на новинарот Томислав Кежаровски.

Новинарите до Судот: Обид да се дискредитира новинарската професија

Тера - 26.07.2013

Наместо на јавноста да и даде објаснување зошто навистина новинарот Томислав Кежаровски толку долго е во притвор, Судот се обидува да ги дискредитира и иницијативниот одбор и новинарската професија ...

Хелсиншки: Притворот на Кежаровски е спротивен на Европската конвенција за човекови права

Либертас - 26.07.2013

Интегрален транскрипт од соопштението од Хелсиншкиот Комитет за човекови права: Хелсиншкиот Комитет за човекови права постапувајќи по барањето за бесплатна правна помош од страна г-ѓа Марина ...

Унковски: Време е за поинаква војна со тоталитаризмот

Sky - 26.07.2013

Македонскиот режисер Слободан Унковски одговори на повикот за поддршка за укинувањето на мерката притвор на новинарот Кежаровски, акција во која се вклучија многу јавни личности, писатели, академици ...

Хелсиншки: Судот ја прекрши ЕКЧП во случајот „Ликвидација“

Локално - 26.07.2013

Хелсиншкиот комитет, во недостиг на соодветна реакција од страна на македонските судови, е подготвен да започне жалбена постапка пред Европскиот суд за човекови права.

Унковски:Време е за поинаква војна со тоталитаризмот

Локално - 26.07.2013

Македонскиот режисер Слободан Унковски одговори на повикот за поддршка за укинувањето на мерката притвор на новинарот Кежаровски, акција во која се вклучија многу јавни личности, писатели, академици ...

Новинарите одговорија на нападите од Кривичниот суд

Либертас - 26.07.2013

Со должно внимание ја прочитавме вашата реакција по протестот за ослободување од притвор на новинарот Кежаровски, организиран пред Основен суд 1.

Новинарите му одговорија на Судот: Ако направивме упад со нашите свирчиња,тогаш што ви прават политичките елити?

Бриф - 26.07.2013

Со должно внимание ја прочитавме вашата реакција по протестот за ослободување од притвор на новинарот Кежаровски, организиран пред Основен суд 1 и сме зачудени што наместо на јавноста и на граѓаните ...

Новинарските здруженија реагираат на соопштението на Кривичниот суд

Република - 26.07.2013

Новинарските здруженија реагираат на соопштението на Кривичниот суд, а во врска со продолжување на притворот на новинарот Томислав Кежаровски.

Новинарите загрижени за кревкоста на судскиот систем

Локално - 26.07.2013

Доколку навистина со нашите јавни изречени ставови и со нашето уставно загарантирано право на протести, како што се наведува во соопштението на судот, „се прави упад во независното функционирање на ...

Хелсиншки: Кривичниот совет стори повреда на Европската конвенција за човекови права

Фактор - 26.07.2013

Хелсиншкиот комитет, е подготвен да започне жалбена постапка пред Европскиот суд за човекови права. Хелсиншкиот Комитет за човекови права од извршениот увид во приложената документација за случајот ...

Хелсиншки: Кежаровски се држи во притвор спротивен на Конвенцијата за човекови права

Sky - 26.07.2013

Постапувајќи по барањето за бесплатна правна помош од страна г‐ѓа Марина Кежаровска, Хелсиншкиот Комитет за човекови права од извршениот увид во приложената документација од предметот на Томислав ...

Новинарите контра Кривичниот суд: Зошто го затворивте Кежаровски?

Н.Македонија - 26.07.2013

Зачудени сме што, наместо на јавноста и на граѓаните да им дадете објаснување зошто навистина новинарот Кежаровски толку долго е во притвор, вие се обидувате да ги дискредитирате и иницијативниот ...

Кежаровски сме сите ние

Н.Македонија - 26.07.2013

Јавните личности го креваат гласот Ивица Боцевски Во Македонија никој веќе не смее да заврши во притвор или во затвор поради јавно искажан збор.

Притворот на Кежаровски е спротивен на Конвенцијата за човекови права

Н.Македонија - 26.07.2013

Притворот на новинарот Томислав Кежаровски е спротивен на Европската конвенција за човекови права, констатирале од Хелсиншкиот комитет за човекови права, постапувајќи по барањето за бесплатна правна ...

Протест за Кежаровски и мртвата слобода на изразување

24 Вести - 25.07.2013

Повеќе десетици новинари од речиси сите медиуми еден час со транспаренти во рака и свирчиња протестираа пред Кривичниот суд, револтирани од новото, трето по ред, 30-дневно продолжување на притворот ...

Новинарите побараа слобода за Кежаровски (обновено)

Канал5 - 25.07.2013

Одлуката за продолжување на притворот е скандалозна. Повикуваме на разум ако воопшто остана рече претседателот на ЗНМ Насер Селмани.

(ФОТО) Пуштете го Кежаровски, бараат новинарите

Утрински - 25.07.2013

Новинарската фела денеска на масовен простест пред кривичниот суд ја осуди одлуката Кежаровски да остане во притвор Стотина новинари и граѓани се собраа пред Кривичниот суд во Скопје за да го изразат ...

Новинарите протестираа за ослободување на Кежаровски

Телма - 25.07.2013

Со иронични пораки испишани на транспаренти „Сите сме ВМРО, пуштете го Кежаровски“ и „Ветуваме ќе молчиме“, стотици новинари преку протест побраа прекинување на притворот на новинарот од Нова ...

ЛДП со реакции за притворот на новинарот Кежаровски

24 Вести - 25.07.2013

Случајот со Кежаровски се вклопува во жалната слика за состојбата со медиумите во Македонија, реагираат од Либерално-демократската ...

Основниот суд Скопје 1 остро реагира на протестот на новинарите

Канал5 - 25.07.2013

Основниот суд Скопје 1 со соопштение реагира на денешниот протес на иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски . Соопштението од Основниот суд Скопје 1 во го пренесуваме во целост.

Судот ги обвини новинарите дека му ја загрозуваат независноста

Deutsche Welle - 25.07.2013

Новинарите кои протестирале против продолжениот притвор за новинарот Томислав Кежаровски ја загрозувале независноста на судството во земјата, се огласи Кривичниот суд во Скопје.

Судот ги оцени протестите на новинарите како притисок

24 Вести - 25.07.2013

Од кривичниот суд протестите ги толкуваат како притисок. Во соопштението од судот објавено попладнево се тврди дека во постапката во која еден од обвинетите е и новинарот Томислав Кежаровски, се ...

ОБСЕ го осудува притворот за Кежаровски

Утрински - 25.07.2013

Претставничката на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, ја осуди одлуката на судот во Скопје за продолжување на притворот на новинарот Томислав Кежаровски.

Новинарите бараат слобода за Кежаровски

Deutsche Welle - 25.07.2013

Македонските новинари протестираа поради притворањето на нивниот колега и оценија дека слободата на изразување во земјата е мртва.

ЕУ го следи случајот со притворениот новинар

Утрински - 25.07.2013

„Делегацијата на Европската унија одблиску го следи судскиот случај поврзан со притворањето на новинарот Томислав Кежаровски и одлуката на судот за повторно продолжување на притворот на новинарот за ...

Ослободете го Томислав Кежаровски

Вест - 25.07.2013

Со мирен протест пред Скопскиот кривичен суд, новинарите и Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски побараа слобода за новинарот кој веќе трет месец се наоѓа во притвор.

Кежаровски го прекина штрајкот со глад

24 Вести - 25.07.2013

Новинарот на дневниот весник „Нова Македонија“, Томислав Кежаровски кој се наоѓа во притвор, по апелите од колегите и семејството одлучи да го прекине штрајкот со глад којшто го почна во понеделникот.

Протест пред Кривичен за ослободување на Кежаровски

Алсат-М - 25.07.2013

Пред Кривичниот суд во Скопје денеска се одржа протест поради продолжувањето на притворот за новинарот Томислав Кежаровски.

Новинарите на протести поради продолжениот притвор на Кежаровски

24 Вести - 25.07.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски за денеска пред Кривичниот суд најави нови протести за да го изразат револтот од продолжувањето на неговиот притвор.

Осуда од ОБСЕ за продолжениот притвор за Кежаровски

24 Вести - 25.07.2013

Претставничката на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, ја осуди одлуката на судот во Скопје за продолжување на притворот на новинарот Томислав Кежаровски.

Протест на новинарите за колегата Кежаровски

Нетпрес - 25.07.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски денеска во 11 часот организира протест по денешната одлука на Кривичниот суд за продолжување на притворот на Кежаровски за нови ...

Новинарите денеска протестираат поради новите 30 дена притвор за Кежаровски

Press24 - 25.07.2013

Денеска во 11 часот новинари и граѓани пред Кривичниот суд со мирен потест ќе го изразат својот револт и ќе бараат слобода за новинарот Кежаровски.

Власта сака целосна контрола врз медиумите

Р.С.Европа - 25.07.2013

Притворот на новинарот Томислав Кежаровски и новиот закон за медиуми кој владата сака да го протурка без отворен дијалог со медиумските здруженија се примери дека власта сака целосна контрола врз ...

ОБСЕ со осуда за продолжувањето на притворот на Кежаровски

Р.С.Европа - 25.07.2013

Претставничката на ОБСЕ за слободата на медиумите Дуња Мијатовиќ денеска го осуди продолжувањето на притворот на Томислав Кежаровски. „Неприфатливо е новинар да биде уапсен за неговото известување.

Протест пред Кривичниот суд за ослободување на Кежаровски

Сител - 25.07.2013

Пред Кривичниот суд во Скопје денеска се одржа протест поради продолжувањето на притворот за новинарот Томислав Кежаровски.

МИЈАТОВИЌ: Неприфатлив е притворот за Кежаровски

Телеграф - 25.07.2013

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, апелира дека ситуација со притворот на новинарот е ургентна и сериозна Неприфатливо е новинар да биде притворен поради неговото ...

ПРОТЕСТ: Новинарите побараа слобода за колегата Кежаровски

Телеграф - 25.07.2013

Иницијативниот одбор апелира колегата да го прекине штрајкот со глад, а институциите да го пуштат да се брани од слобода Со свирчиња и транспаренти на коишто е испишано „ Глад за слобода “, „ Слобода ...

ОБСЕ со критики за продолжувањето на притворот за Кежаровски

Нова ТВ - 25.07.2013

Претставничката за медиуми на ОБСЕ, Дуња Мијатовиќ, денес го осуди продолжувањето на притворот на новинарот Кежаровски. „Недозволиво е новинар да биде зад решетки поради неговите известувања.

Протест за Кежаровски, една минута молчење за мртвата слобода

Макфакс - 25.07.2013

Со транспаренти „Колку пари чини животот на Кежо“, „Сите сме ВМРО, пуштете го Кежо“, новинарите излегоа на протест пред Кривичниот суд и уште еднаш побараа слобода за колегата од дневниот весник ...

Мијатовиќ: Неприфатливо е новинар да биде притворен поради новинарско известување

А1 On - 25.07.2013

Претставникот на ОБСЕ за Слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, денеска го осуди продолжениот притвор на истражувачкиот новинар, Томислав Кежаровски.

ВИДЕО: Протести за ослободување на Кежаровски

А1 On - 25.07.2013

Со свирежи и транспаренти „Глад за слобода“, „Колку пари чини живото на Кежо“, пред Кривичниот суд, новинарите побараа ослободување на колегата Томислав Кежаровски, на кој му беше продолжен притворот ...

ОБСЕ го осуди продолжениот притвор за Кежаровски

+инфо - 25.07.2013

Дуња Мијатовиќ, претставничка на ОБСЕ за слобода на медиумите, ја осуди одлуката на судот во Скопје за продолжување на притворот на новинарот Томислав Кежаровски.

ФОТО: Новинарите здружено го бранеа колегата Кежаровски и го замолија да го прекине штрајкот со гладот

Нетпрес - 25.07.2013

Колеги, претставници на новинарските здруженија и соработници денеска речиси една час со транспаренти во рака и свирчиња пред Кривичниот суд ја потсетија власта дека греши со продолжување на ...

ВИДЕО: Новинарите и објавија војна на судската власт

А1 On - 25.07.2013

Со едноминутно молчење пред криивичниот суд и беше оддадена почит на слободата на изразување. Чаусидис упати повик до новинарите да почнат со именување на сите извршители на наредбите од политичката ...

Протест за Кежаровски и мртвата слобода

Нова ТВ - 25.07.2013

Стотина новинари денеска на протест пред Кривичниот суд во Скопје повторно побараа слобода за нивниот притворен колега Томислав Кежаровски.

Критики за притворот на Кежаровски и од европските новинари

Нова ТВ - 25.07.2013

Меѓународната федерација на новинари (IFJ) и нејзиниот европски отсек, Европската федерација на новинари (EFJ), го осудија продолжувањето на притворот на македонскиот новинар Томислав Кежаровски.

ГАЛЕРИЈА „Слобода за Кежо“ - протест на новинарите пред суд

+инфо - 25.07.2013

Иницијативниот одбор за слободна на новинарот Томислав Кежаровски, поддржан од Синдикатот на новинари (ССНМ), новинарските здруженија во земјава - Здружение на новинари на Македонија (ЗНМ) и ...

Минута молчење за смртта на слободата на изразување на протестот на новинарите

Радио МОФ - 25.07.2013

Стотина новинари и граѓани денеска протестираа пред Кривичниот суд, револтирани од продолжувањето на притворот на новинарот Томислав Кежаровски .

Поддршка за Кежаровски: Мртва е слободата на изразувањето! (ФОТО)

МКД - 25.07.2013

Едноминутно молчење пред Кривичниот суд во Скопје како почит на мртвата слобода на изразување. Транспаренти „Колку пари чини животот на Кежо", „Глад за слобода", „Кој е следниот за ликвидација?"...

Меѓународната федерација на новинари побара слобода за Кежаровски

+инфо - 25.07.2013

Меѓународната федерација на новинари (IFJ) и нејзиниот европски отсек Европската федерација на новинари (EFJ), го осудија продолжувањето на притворот на македонскиот новинар Томислав Кежаровски.

Новинарите протестираат за продолжувањето на притворот на Кежаровски

Inpress - 25.07.2013

Скопје, 25. јули 2013 (ИНПРЕС) Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски за денеска пред Кривичниот суд најави нови протести за да го изразат револтот од продолжувањето на неговиот притвор.

Кривичeн суд: Новинарите изразуваат незадоволство од очекуваниот тек на постапката

А1 On - 25.07.2013

Основниот суд Скопје 1 Скопје реагираше за протестите на Иницијативниот одбор за ослободување на Томислав Кежаровски со писмено соопштение во кое се наведува дека постапувале „независно и ...

ЛДП: Неподобните чекаат пресуда во притвор, а пријателите на Груевски - дома

+инфо - 25.07.2013

Случајот со новинарот Кежаровски целосно се вклопува во жалната слика за независноста и слободата на медиумите во Македонија, реагираат од Либерално-демократската партија.

ОСУДА: Меѓународната федерација на новинари за „Кежаровски“

Телеграф - 25.07.2013

Држењето в притвор ги поткопува неговите права и слободи како новинар, но и го става под прашање почитувањето на правото на слобода на изразување и информирање Меѓународната федерација на новинари ...

ЕУ реагира на мерката притвор за Кежаровски

Нова ТВ - 25.07.2013

Делегацијата на Европската унија испрати соопштение до иницијативниот одбор на укинување на мерката притвор на новинарот Томислав Кежаровски.

Новинарски протест против притворот на Кежаровски

Капитал - 25.07.2013

Протест против продолжување на притворот на Томислав Кежаровски денеска одржаа група на новинари новинарски здруженија пред Основниот суд Скопје 1.

Европската делегација загрижени поради случајот Кежаровски

Нетпрес - 25.07.2013

Делегацијата на Европската унија одблиску го следи судскиот случај поврзан со притворањето на новинарот Томислав Кежаровски и одлуката на судот за повторно продолжување на притворот на новинарот за ...

ЕУ реагира за притворот на Кежаровски

А1 On - 25.07.2013

На барање на Иницијативниот одбор на укинување на мерката притвор на новинарот Томислав Кежаровски, Делегацијата на Европската унија испрати ...

Протест на новинарите против притворот за Кежаровски

Р.С.Европа - 25.07.2013

Новинарите и медиумските здруженија пред Кривичниот суд протестираа против продолжување на притворот на Томислав Кежаровски. Воедно порачаа дека слободата на изразување во Македонија е мртва.

Делегацијата на ЕУ загрижена поради Кежаровски и одолговлекувањето на неговиот притвор

+инфо - 25.07.2013

Делегацијата на Европската унија испрати соопштение до Иницијативниот одбор за укинување на мерката притвор или замена со домашен за новинарот Томислав Кежаровски, кој од крајот на мај е во ...

Кежаровски го прекина штрајкот со глад

А1 On - 25.07.2013

Новинарот Томислав Кежаровски кој се наоѓа во притвор, по апелите од колегите и семејството одлучи да го прекине штрајкот со глад којшто го почна во понеделникот.

Протести пред Кривичниот суд во Скопје - учесниците бараат слобода за Кежаровски

Press24 - 25.07.2013

Пред Кривичниот суд во Скопје денеска се одржа протест поради продолжувањето на притворот за новинарот Томислав Кежаровски.

Меѓународната федерација на новинари и делегацијата на ЕУ за ослободување од притвор на Кежаровски

Макфакс - 25.07.2013

Меѓународната федерација на новинари (IFJ) и нејзиниот европски отсек Европската федерација на новинари (EFJ) го осудија продолжувањето на притворот за новинарот Томислав Кежаровски.

ЕУ: Мерката притвор да биде сведена на најкраткото нужно време

Телеграф - 25.07.2013

Делегацијата на Европската унија во земјава изрази загриженост за неодамнешните случувања, вклучувајќи ја и одлуката на новинарот Кежаровски да почне штрајк со глад Делегацијата на Европската унија ...

Кежаровски го прекина штрајкот со глад

Нетпрес - 25.07.2013

Новинарот на дневниот весник „Нова Македонија“, Томислав Кежаровски кој се наоѓа во притвор, по апелите од колегите и семејството одлучи да го прекине штрајкот со глад којшто го почна во ...

Новинарите на протест поради продолжувањето на притворот на Кежаровски

Сител - 25.07.2013

Денеска во 11 часот новинари и граѓани пред Кривичниот суд со мирен потест ќе го изразат својот револт и ќе бараат слобода за новинарот Кежаровски.

ПЕП 21 бара ослободување на Кежаровски

А1 On - 25.07.2013

Партијата за економски промени 21 (ПЕП 21) се приклучува кон барањето за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски од притворот во истражниот затвор Скопје.

Нови 30 дена притвор за Кежаровски

Таратур - 25.07.2013

Нови 30 дена притвор за новинарот Кежаровски. Судот смета дека уште постоела опасност од бегство. Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција постапувајќи по предлогот на ОЈО ...

Основен суд Скопје 1:Со протестите се врши упад во независниот судски систем

Макфакс - 25.07.2013

Поединци и групи го злоупотребуваат медиумскиот простор преку различни иницијативни одбори со организирање на протести пред судот се прави упат во независноста на судскиот систем, реагираат од ...

Протест за пуштање од притвор на новинарот Кежаровски

Алфа - 25.07.2013

Новинарите побараа судот да ја промени одлуката за колегата од ,,Нова Македонија,, Томислав Кежаровски и тој да се брани од слобода.Претседателот на ЗНМ порача дека притворот за Кежаровски е начин на ...

Кежаровски го прекина штрајкот со глад

Макфакс - 25.07.2013

Новинарот на дневниот весник „Нова Македонија“, Томислав Кежаровски кој се наоѓа во притвор, по апелите од колегите и семејството одлучи да го прекине штрајкот со глад којшто го почна во понеделникот.

КРИВИЧЕН СУД: Иницијативниот одбор врши притисок за законски одлуки

Телеграф - 25.07.2013

Воспоставена е медиумска практика за вршење притисок врз Судот од страна на поединци и групи со злоупотребување на медиумскиот простор преку таканаречени форми на слобода на изразување Во постапката ...

ФОТО: Графити пред Собранието „Слобода за Кежаровски“

Нова ТВ - 25.07.2013

Ноќеска пред влезот на Собранието на Република Македонија осамна графит во црвена боја - Слобода за Кежо. Освен пред Собранието, графити има и на улица Македонија, кејот, МНТ, кај тарабите кај МНР и ...

Новинарите бараа ослободување на Томислав Кежаровски

Сител - 25.07.2013

Новинарот Кежаровски да го прекине штрајкот со глад , а институциите да го ослободат од притвор. Сите новинарските здруженија сплотени заедно пред кривичниот суд преку протест бараа колегата ...

Слобода за Кежаровски - протест во 11 часот

Нова ТВ - 25.07.2013

Новинари и граѓани денеска во 11 часот пред Кривичниот суд со мирен потест ќе го изразат својот револт за продолжувањето на притворот на новинарот Кежаровски, најави вчера иницијативниот одбор Спас ...

Кежаровски го прекинал штрајкот со глад

+инфо - 25.07.2013

Новинарот Томислав Кежаровски, кој во понеделникот почна штрајк со глад поради тоа што двапати му беше изрекува притвор од по 30 дена, а не се подигнува обвинение, го прекинал штрајкот со глад, ...

Кежаровски го прекина штрајкот со глад

Телеграф - 25.07.2013

Се мислеше, но ме послуша, особено кога му кажав дека дома нема да имаме спокој додека не почне да се храни, вели сопругата на новинарот Новинарот Томислав Кежаровски попладнево го прекина штрајкот ...

Кежаровски го прекина штрајкот со глад

Нова ТВ - 25.07.2013

По тридневен штрајк со глас и поради влошена здравствена состојба новинар Томислав Кежаровски одлучи да го прекине штрајкот.

Кривичниот суд против новинарите кои бараат ослободување на Кежаровски

Р.С.Европа - 25.07.2013

Поединци и групи го злоупотребуваат медиумскиот простор преку различни иницијативни одбори, со организирање на протести пред судот за да се прави упад во независноста на судскиот систем, реагираат од ...

Судот ги нападна новинарите оти се осмелиле да протестираат

+инфо - 25.07.2013

Основниот суд Скопје 1 попладнево во соопштение до јавноста остро ги нападна новинарите кои денеска протестираа пред институцијата против вчерашната одлука на Кривичниот совет да му се продолжи ...

Новинарски протест за пуштање од притвор на колегата Кежаровски

Глас на Америка - 25.07.2013

Основниот суд Скопје 1, пак, смета дека протестот е „упад во независното функционирање на судскиот систем“. Со транспаренти „Глад за слобода!“ и „Колку пари чини животот на Кежо?“, денес пред ...

Поединци го злоупотребуваат медиумскиот простор и прават упад во судскиот систем

МКД - 25.07.2013

Кривичниот суд по протестите за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски реагира со соопштение во кое оценува дека „поединци и групи го злоупотребуваат медиумскиот простор преку различни ...

ПРОТЕСТ: Новинарите ќе бараат слобода за Кежаровски

Телеграф - 25.07.2013

За Иницијативниот одборот е нејасно зошто е одбиена гаранцијата во имот што ја понуди семејството Кежаровски и зошто е дадено образложение дека тој може да ја напушти земјава Иницијатививниот одбор ...

Протест за спас на Кежаровски денеска во 11 часот

+инфо - 25.07.2013

Иницијативниот одбор за спас на новинарот Томислав Кежаровски денеска ќе протестира во 11 часот пред Основен суд Скопје 1.

(ВИДЕО) Новинарите на протест за Кежаровски: Слободата на изразување во оваа земја е мртва!

Либертас - 25.07.2013

Со едноминутно молчење пред криивичниот суд и беше оддадена почит на слободата на изразување, пренесе А1он. - Слободата на изразување е мртва, исто како колегите што работат во контролираните ...

Слобода за Кежаровски се бара и дома и во светот

Либертас - 25.07.2013

Протест против продолжување на притворот на новинарот Томислав Кежаровси се одржа денеска пред Кривичниот суд во Скопје, а паралелно дојде уште еден силин бран осуда и од меѓународната релевантна ...

Протест пред Кривичен суд: „Сите сме ВМРО, пуштете го Кежо“

Sky - 25.07.2013

Денеска пред Кривичниот суд се одржа протест на кој се искажува протестот поради продолжувањето на притворот на новинарот Томислав Кежаровски. Притворот на Кежаровски е продолжен за нови 30 дена.

ОБСЕ: Неприфатливо е новинар да биде притворен поради новинарско известување

Либертас - 25.07.2013

Претставникот на ОБСЕ за Слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, денес го осуди продолжениот притвор на истражувачкиот новинар, Томислав Кежаровски.

Новинарите на протест пред судот – бараат слобода за колегата Томислав Кежаровски

Република - 25.07.2013

Со свирежи и транспаренти стотина новинари, членови на новинарските здруженија и на новинарскиот синдикат протестираа пред Кривичниот суд барајќи ослободување од притвор на новинарот Томислав ...

Протест за Кежаровски, една минута молчење за умрената слобода

Канал 77 - 25.07.2013

Со транспаренти „Колку пари чини животот на Кежо“, „Сите сме ВМРО, пуштете го Кежо“, новинарите излегоа на протест пред Кривичниот суд и уште еднаш побараа слобода за колегата од дневниот весник ...

Во 11 часот протест за слобода на Кежаровски

Sky - 25.07.2013

Денеска во 11 часот пред Кривичниот суд со мирен потест новинарите и граѓаните ќе го изразат својот револт за продолжувањето на притворот на новинарот Кежаровски.

Кежаровски го прекина штрајкот со глад

Бриф - 25.07.2013

Новинарот на дневниот весник „Нова Македонија“, Томислав Кежаровски кој се наоѓа во притвор, по апелите од колегите и семејството одлучи да го прекине штрајкот со глад кој што го почна во ...

Новинарните и граѓаните на протест за ослободување на Кежаровски

Фактор - 25.07.2013

На нови мирни протести за да го изразат револтот од продолжувањето на притворот на Томислав Кежаровски, повика иницијативниот одбор за неговото ослободување.

Протест против продолжениот притвор на Кежаровски

Република - 25.07.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски организира протест пред Кривичниот суд со почетокот во 11 часотна на кој ќе се изрази револтот за продолжувањето на притворот на ...

Кежаровски го прекина штрајкот со глад

Локално - 25.07.2013

Новинарот Томислав Кежаровски го прекина штрајкот со глад. Пренесува Плусинфо од извори од редакцијата на Нова Македонија.

Основниот суд Скопје 1 со остра реакција за протестот на новинарите

Либертас - 25.07.2013

Основниот суд Скопје 1 со соопштение за јавноста остро реагираше на денешниот протес на иницијативниот одбор за ослободување на притворениот новинар Томислав Кежаровски.

Новинарите здружено го бранеа колегата Кежаровски и го замолија да го прекине штрајкот со глад

Точка - 25.07.2013

Колеги, претставници на новинарските здруженија и соработници денеска речиси една час со транспаренти во рака и свирчиња пред Кривичниот суд ја потсетија власта дека греши со продолжување на ...

Направивте грешка, не повторувајте ја, слобода за Кежаровски!

Вечер Прес - 25.07.2013

Надлежните во Македонија конечно мора да сфатат дека правдата може да се задоволи доколку нашиот колега Томислав Кежаровски е на слобода.

Новинарски протест: Молк за слободата на говорот, слобода за Кежаровски

Локално - 25.07.2013

Новинарите денеска пред Основниот суд Скопје 1 протестираа по вчерашната одлука на кривичниот совет, да му се продолжи притворот на Кежаровски за уште 30 дена.

ОБСЕ: Властите итно и сериозно да го разгледаат притворот на Кежаровски

Локално - 25.07.2013

ВИЕНА, 25 јули 2013 - Претставникот на ОБСЕ за Слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, денес го осуди продолжениот притвор на истражувачкиот новинар, Томислав Кежаровски.

Судот ги обвини новинарите дека му ја загрозуваат независноста

Република - 25.07.2013

Новинарите кои протестирале против продолжениот притвор за новинарот Томислав Кежаровски ја загрозувале независноста на судството во земјата, се огласи Кривичниот суд во Скопје, јави „Дојче веле“.

Судот ги нападна новинарите кои протестираа за спас на Кежаровски

Sky - 25.07.2013

Основен суд Скопје 1 денес преку соопштение реагираше на протестите организирани од Иниџијативниот одбор за спас на новинарот Томислав Кежаровски.

Новинарски протест против продолжувањето на притворот на Кежаровски

Локално - 25.07.2013

Новинари и граѓани во моентов пред Кривичниот суд со мирен потест го изразуваат својот револт и бараат новинарот Кежаровски., да се брани од слобода и да биде преместен во куќен притвир.

Делегацијата на ЕУ е загрижена за случајот Кежаровски

Бриф - 25.07.2013

Сите институции надлежни за спроведување на законот да дејствуваат итно да за да се забрзаат случаите во кои обвинетите се во притвор пред судењето, велат од Делегацијата на Европската унија во ...

Новинарот Кежаровски го прекина штрајкот со глад

Либертас - 25.07.2013

Новинарот Томислав Кежаровски, кој се уште се наоѓа во притвор, по апелите од колегите и семејството одлучи да го прекине штрајкот со глад кој што го почна во понеделникот.

ФОТО: Сите сме ВМРО, пуштете го Кежо – новинарите на протест за слобода на Кежаровски

Либертас - 25.07.2013

Пред Кривичниот суд трае протестот со кој се изразува револтот поради продолжувањето на притворот за новинарот Томислав Кежаровски за нови 30 дена.

протесот на новинареите бил упад и притисок врз независното судство

Локално - 25.07.2013

Поединци и групи го злоупотребуваат медиумскиот простор преку различни иницијативни одбори, со организирање на протести пред судот за да се прави упад во независноста на судскиот систем, реагираат од ...

Протест за спас на Кежаровски пред Кривичниот суд

МК News - 25.07.2013

Новинарите ќе се соберат на протест за да изразат револт откако судот денеска за уште 30 дена му го продолжи притворот на новинарот Томислав Кежаровски.

ЛДП: Едни чекаат пресуда во притвор, пријателите на Груевски дома

Sky - 25.07.2013

Од Либерално Демократската партија реагираат дека случајот со новинарот Кежаровски се вклопува во жалната слика за слободата на медиумите во Македонија.

ОБСЕ: Продолжувањето на притворот за Кежаровски има големо влијание врз слободата на медиумите

Фактор - 25.07.2013

Осуда на одлуката на Кривичниот суд во Cкопје за продолжување на притворот на новинарот Томислав Кежаровски, пристигна од ОБCЕ.

Европската делегација загрижени поради случајот Кежаровски

Точка - 25.07.2013

Делегацијата на Европската унија одблиску го следи судскиот случај поврзан со притворањето на новинарот Томислав Кежаровски и одлуката на судот за повторно продолжување на притворот на новинарот за ...

ОБСЕ со осуда за продолжувањето на притворот на Кежаровски

Локално - 25.07.2013

Претставничката на ОБСЕ за слободата на медиумите Дуња Мијатовиќ денеска го осуди продолжувањето на притворот на Томислав Кежаровски. „Неприфатливо е новинар да биде уапсен за неговото известување.

ЛДП: Згрозени сме од срамната и недолична одлука за продолжување на притворот на Кежаровски

Либертас - 25.07.2013

Интегрален транскрипт од соопштението на ЛДП: Либерално демократската партија е згрозена од срамната и недолична одлука на Кривичниот суд за продолжување на мерката притвор за новинарот Кежаровски за ...

Протест на новинарите за колегата Кежаровски

Точка - 25.07.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски денеска во 11 часот организира протест по денешната одлука на Кривичниот суд за продолжување на притворот на Кежаровски за нови ...

Осуда од ОБСЕ за продолжувањето на притворот на Кежаровски

Sky - 25.07.2013

Осуда и од ОБСЕ пристигна за продолжениот притвор на новинарот Томислав Кежаровски. Претставничката на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, ја осуди одлуката на судот во Скопје.

Протест пред Кривичниот суд за ослободување на Кежаровски

Денешен - 25.07.2013

Пред Кривичниот суд во Скопје денеска се одржа протест поради продолжувањето на притворот за новинарот Томислав Кежаровски.

Протест на новинарите: Сите сме ВМРО, пуштете го Кежо

Бриф - 25.07.2013

„Сите сме ВМРО, пуштете го Кежо“, „Колку пари чини животот на Кежо“, „Колку чини слободата“ … пишуваше на транспарентите на денешниот протест на новинарите пред скопскиот кривичен суд, на кој тие ...

ОДРАЗ побара поддршка за Кежаровски

Kumanovo News - 25.07.2013

Претставници на Организација за демократска реакција и асоцијација на здруженија (ОДРАЗ) денеска од Куманово ги повикаа граѓаните утре во 11 часот пред затворот Шутка со мирен протест да побараат ...

Македонијо крени глас, новинарите се затвораат

Sky - 25.07.2013

Додека Светот се демократизира, авторитарната власт во Македонија креира страв заплашувајќи новинари и уредници преку високи парични и затворски казни.

Новинарски протест: Молк за слободата на говорот, слобода за Кежаровски

Н.Македонија - 25.07.2013

Новинарите денеска пред Основниот суд Скопје 1 протестираа по вчерашната одлука на кривичниот совет, да му се продолжи притворот на Кежаровски за уште 30 дена.

Почетокот на крајот на секој сон за демократија

Н.Македонија - 25.07.2013

Држењето во притвор на новинарот Томислав Кежаровски, против кого се води постапка за текст објавен пред пет години, ја вознемири македонската јавност Јавните личности го креваат гласот за Томислав ...

Обединети за слобода на колегата

Н.Македонија - 26.07.2013

Новинарите со едноминутно молчење пред Кривичниот суд во Скопје вчера ѝ оддадоа почит на слободата на изразување во земјава Новинарите упатија апел да му се дозволи на новинарот да се брани од ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Графити „Слобода за Кежо“

Н.Македонија - 25.07.2013

Графити „Слобода за Кежо“ беа испишани на повеќе места во Скопје, како реакција на последната одлука на Кривичниот суд за продолжување на притворот на новинарот Томислав Кежаровски за нови 30 дена ...

Нови 30 дена за Кежаровски, ќе влијаел на постапката

Н.Македонија - 25.07.2013

Кривичниот суд Скопје 1 вчера го прифати предлогот на обвинителството на новинарот Томислав Кежаровски да му биде продолжен притворот за нови 30 дена, со образложение дека осомничениот може да влијае ...

Европската делегација загриженa поради случајот Кежаровски

Идивиди - 25.07.2013

Делегацијата на Европската унија одблиску го следи судскиот случај поврзан со притворањето на новинарот Томислав Кежаровски и одлуката на судот за повторно продолжување на притворот на новинарот за ...

Кривичниот совет одлучува за притворот на Кежаровски

Канал5 - 24.07.2013

Кривичниот совет на основниот суд Скопје еден во моментов одлучува за притворот на обвинетите од акцијата Ликвидација , меѓу кои и новинарот Томислав Кежаровски.

Продолжен притворот за Кежаровски и останатите притворени во „Ликвидација“

24 Вести - 24.07.2013

Нови 30 дена притвор им одреди Кривичниот суд на новинарот Томислав Кежаровски и на останатите останатите осомничени во случајот „Ликвидација“.

Кривичниот совет одлучува за притворот на обвинетите од „Ликвидација“

24 Вести - 24.07.2013

По Србија, и новинарите во Босна и Херцеговина му дадоа поддршка на Томислав Кежаровски. Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 во моментов одлучува за притворот на обвинетите од акцијата ...

Нови 30 дена притвор за Кежаровски и останатите притворени во Ликвидација

Канал5 - 24.07.2013

Кривичниот суд денеска му го продолжил притворот на новинарот Кежаровски и на останатите останатите осомничени во акцијата Ликвидација, потврдуваат од судот за Канал 5.

Продолжен притворот за Кежаровски

Утрински - 24.07.2013

Новинарот Томислав Кежаровски и останатите притворени во акцијата „Ликвидација“ добија нови 30 дена притвор Кривичниот суд денеска им го продолжи притворот на новинарот Томислав Кежаровски, но и на ...

Наместо ослободување - уште 30 дена притвор за Кежаровски

Телма - 24.07.2013

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 му го продолжи притворот за уште 30 дена на новинарот Томислав Кежаровски, оглуѓувајќи се така на барањата на домашните и меѓународните организации на ...

Уште 30 дена притвор за Кежаровски, ќе побегнел ако биде пуштен на слобода

Вест - 24.07.2013

Кривичниот суд му го продолжи за уште 30 дена притворот на новинарот Томислав Кежаровски поради опасност од бегство, кој заедно со уште седум лица беше уапсен во акцијата "Ликвидација".

Кежаровски останува во притвор реши кривичниот совет

Канал5 - 24.07.2013

Новинарот Томислав Кежаровски останува трет месец во Шутка. Кривичниот совет на основниот суд Скопје еден, му го продолжил притворот нему и на другите притворени во акцијата Ликвидација поради ...

Кежаровски доби нови 30 дена притвор

24 Вести - 24.07.2013

Нови 30 дена притвор за новинарот Кежаровски. Судот смета дека се уште постоела опасност од бегство. Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција постапувајќи по предлогот на ...

Продолжен притворот на Кежаровски и другите притворени за „Ликвидација“

Алсат-М - 24.07.2013

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје еден, му го продолжи притворот на новинарот Томислав Кежаровски и на другите притворени во акцијата Ликвидација поради опасност од бегство.

Притворот на Кежаровски продолжен за нови 30 дена

Deutsche Welle - 24.07.2013

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 го продолжи притворот на новинарот на дневниот весник „Нова Македонија“, Томислав Кежаровски, како и на останатите осомничени во акцијата „Ликвидација“.

Во четврток новинарски протест за Кежаровски

Макфакс - 24.07.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски во четврток во 11 часот организира протест по денешната одлука на Кривичниот суд за продолжување на притворот на Кежаровски за ...

Кежаровска: Крвавиве солзи што ги леам да не ви дадат мир

А1 On - 24.07.2013

Сопругата на новинарот Томислав Кежаровски, реагира на одлуката да биде продолжен неговиот притвор за уште 30 дена. Марина Кежаровска на својот фејсбук профил пишува: Вие обвинители што и понатака му ...

Продолжен притворот на новинарот Кежаровски

Кајгана - 24.07.2013

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 го продолжи притворот на новинарот на дневниот весник „Нова Македонија“, Томислав Кежаровски, како и на останатите осомничени во акцијата „Ликвидација“.

Прекинете со нехуманиот, нецивилизиран, нечовечки однос кон новинарот Кежаровски

МКД - 24.07.2013

СДСМ повикува итно на новинарот Томислав Кежаровски да му се овозможи да се брани од слобода. „Најостро реагираме на игнорантскиот однос на институциите кон одлуката на новинарот за штрајк со глад, ...

„Да се стави крај на тортурата врз демократијата“

Нова ТВ - 24.07.2013

Иницијативниот одбор за спас на Кежаровски за утре најави протест со почеток во 11 часот пред Кривичниот суд. Целта е да се изрази револтот поради продолжувањето на притворот за нови 30 дена.

Трет месец притвор во случајот ,,Ликвидација,,реакции за Кежаровски

Алфа - 24.07.2013

Трет месец притвор за осомничените во случајот ,,Ликвидација,,.Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 одлучи деветтемина судии,адвокати,обвинители и новинарот Томислав Кежаровски да останат во ...

СДСМ: На Кежаровски итно да му се овозможи да се брани од слобода

А1 On - 24.07.2013

СДСМ повикува итно на новинарот Томислав Кежаровски да му се овозможи да се брани од слобода. „Најостро реагираме на игнорантскиот однос на институциите кон одлуката на новинарот за штрајк со глад, ...

Протест против продолжувањето на притворот на Кежаровски

А1 On - 24.07.2013

Иницијативниот одбор за спас на новинарот Томислав Кежаровски денеска во 11 часот ќе протестира пред Кривичниот суд. Целта на протестот е да се изрази револтот поради одлуката да му се продолжи ...

Продолжен притворот на Кежаровски и другите притворени за „Ликвидација“

Сител - 24.07.2013

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје еден, му го продолжи притворот на новинарот Томислав Кежаровски и на другите притворени во акцијата Ликвидација поради опасност од бегство.

Утре протести за новите 30 дена притвор на Кежаровски

+инфо - 24.07.2013

Иницијативниот одбор за спас на притворениот новинар Томислав Кежаровски за утре најави протест со почеток во 11 часот пред Кривичниот суд.

Поддршка за Кежаровски и од партијата на брат Љубе

+инфо - 24.07.2013

Ние од Обединети за Македонија, повикуваме да престане тортурата врз Кежаровски и да му се овозможи да се брани од слобода, побара партијата преку соопштение.

Обединети за Македонија со поддршка за Кежаровски

А1 On - 24.07.2013

Ние од Обединети за Македонија, повикуваме да престане тортурата врз Кежаровски и да му се овозможи да се брани од слобода, побара партијата преку ...

Нови 30 дена притвор за новинарот Кежаровски

Глас на Америка - 24.07.2013

Иницијативниот одбор за негово ослободување за утре закажа протест пред Кривичниот суд. По 60 дена во притвор одреден според крајно контроверзни аргументи што предизвикаа остри реакции во дел од ...

УТРЕ ПРОТЕСТ: Новинари против продолжениот притвор за Кежаровски

Телеграф - 24.07.2013

Протестот е најавен за во 11 часот пред Кривичниот суд Утре новинарите ќе се соберат на протест за да изразат револт откако судот денеска за уште 30 дена му го продолжи притворот на новинарот ...

Јавните личности со поддршка за Кежаровски

Нова ТВ - 24.07.2013

Писатели, академици, универзитетски професори се приклучуваат кон иницијативата за ослободување на новинарот Томислам Кежаровски од притвор.

Кежаровски останува уште 30 дена во притвор

Inpress - 24.07.2013

Скопје, 24. јули 2013 (ИНПРЕС) Кривичниот суд му го продолжи притворот на Томисалав Кежаровски за нови триесет дена, јавуваат македонските медиуми.

Во четврток новинарски протест за Кежаровски

Кајгана - 24.07.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски во четврток во 11 часот организира протест по денешната одлука на Кривичниот суд за продолжување на притворот на Кежаровски за ...

Марина Кежаровска: Умревте цело семејство на правдина!

+инфо - 24.07.2013

Марина Кежаровска, сопруга на новинарот Томислав Кежаровски, на својот фејсбук профил реагираше на денешната одлука да биде продолжен неговиот притвор за уште 30 дена.

Поддршка за Кежаровски од Медиа центар – Сараево и од СЕЕМО

+инфо - 24.07.2013

Со реакција за притворот на новинарот Томислав Кежаровски се огласија и Медиа центарот во Сараево и СЕЕМО, огранокот на Интернационалниот Прес Институт за Југоистична Европа.

Кежаровски без причина сè уште во притвор

Р.С.Европа - 24.07.2013

Истекуваат и вторите 30 дена од притворот на новинарот Томислав Кежаровски. Обвинителството треба да се произнесе за барањето новинарот да се брани од слобода.

ПРИТВОР: Кривичниот совет одлучува за осомничените во „Ликвидација“

Телеграф - 24.07.2013

Во обвинението опфатени се девет лица, меѓу кои и адвокати, судии, обвинители од Скопје и од Велес, кои се вмешани во случајот „Ореше“ Кривичниот совет на Основниот суд во Скопје во моментов одлучува ...

ОДРАЗ на мирен протест ќе бара слобода за Кежаровски

А1 On - 24.07.2013

Организацијата за демократска реакција и асоција на здруженија-ОДРАЗ, Бургијашите и група интелектуалци и граѓански активисти организираат мирен протест пред вратите на истражниот затвор во Шутка, ...

Кривичниот суд пресече: Нови 30 дена притвор за Кежаровски

Press24 - 24.07.2013

Денеска на новинарот Кежаровски, Кривичниот суд му одреди уште 30 дена притвор, како на него, така и на сите останати во случајот Ликвидација, пренесе Канал 5.

Продолжен притворот на новинарот Кежаровски

Р.С.Европа - 24.07.2013

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Томисалав Кежаровски за нови триесет дена, јавуваат македонските медиуми. Како причина се наведува опасност од бегство и покрај тоа што неговото семејство ...

СДСМ повикува на итно ослободување на Кежаровски

Нова ТВ - 24.07.2013

СДСМ повикува итно на новинарот Томислав Кежаровски да му се овозможи да се брани од слобода. Најостро реагираме на игнорантскиот однос на институциите кон одлуката на новинарот за штрајк со глад, ...

ЛИКВИДАЦИЈА: Кежаровски е во лоша состојба, продолжува да гладува

Телеграф - 24.07.2013

Новинарскиот Иницијативен одбор за ослободување на новинарот за утре најави протестен собир пред Судот поради продолжувањето на притворот При посетата на новинарот Томислав Кежаровски во притворното ...

ЛИКВИДАЦИЈА: Кежаровски и другите осомничени остануваат во притвор (ОБНОВЕНО)

Телеграф - 24.07.2013

Обвинителството вчера до Кривичниот суд го достави обвинителниот акт во кој се опфатени сите девет кои се вмешани во случајот „Ореше“ Нови триесет дена притвор за сите осомничени во случајот ...

Нови 30 дена притвор за Кежаровски

Нетпрес - 24.07.2013

Кривичниот суд одлучи да го продолжи притворот на новинарот Томислав Кежаровски за нови 30 дена, објави Канал 5. Притворот им е продолжен на сите уапсени во полициската акција „Ликвидација“.

Продолжен притворот на новинарот Кежаровски за нови 30 дена

Макфакс - 24.07.2013

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 го продолжи притворот на новинарот на дневниот весник „Нова Македонија“, Томислав Кежаровски, како и на останатите осомничени во акцијата „Ликвидација“.

СДСМ бара Кежаровски итно да се пушти да се брани од слобода

+инфо - 24.07.2013

СДСМ повикува итно на новинарот Томислав Кежаровски да му се овозможи да се брани од слобода. - Најостро реагираме на игнорантскиот однос на институциите кон одлуката на новинарот за штрајк со глад, ...

Нови 30 дена притвор за Кежаровски

Нова ТВ - 24.07.2013

Кривичниот совет на судот денеска го продолжи притворот на новинарот Томислав Кежаровски за нови 30 дена поради, според нив, опасност од бегство.

Новинарот Кежаровски останува во притвор

А1 On - 24.07.2013

Со образложение дека може да избега, Кривичниот совет денеска му го продолжи притворот на новинарот Томислав Кежаровски за уште триесет дена.

Наместо да се брани од слобода Кежаровски останува во притвор уште 30 дена

МКД - 24.07.2013

Kривичниот суд го одби барањето на семејството на новинарот Томислав Кежаровски тој да се брани од слобода, за што како гаранција приложи недвижен имот, и му го продолжи притворот за нови 30 дена.

Нови 30 дена притвор за новинарот Кежаровски

+инфо - 24.07.2013

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 му го прoдолжи притворот за уште 30 дена на новинарот Томислав Кежаровски. Ваквата одлука следува поради, како што информираат од Судот, опасност од бегство.

Шокираност од продолжувањето на притворот за Кежаровски

Р.С.Европа - 24.07.2013

Одлуката на Кривичниот суд да му го продолжи притворот на новинарот Томислав Кежаровски за дополнителни 30 дена е срамна, реагираат од Иницијативниот одбор за негово ослободување.

СДСМ: На Кежаровски да му се дозволи да се брани од слобода

Нетпрес - 24.07.2013

СДСМ повикува итно на новинарот Томислав Кежаровски да му се овозможи да се брани од слобода, изјави денеска портпаролот на партијата Петре Шилегов.

Јавните личности со поддршка за Томислав Кежаровски

Телеграф - 24.07.2013

Црна дамка во нашата комуникациска сфера, а тој е само жртва на некои околности, пет години никаде не избегал, каде ли ќе бега сега, вели проф.

Во 11 часот протест против продолжувањето на притворот на Кежаровски

Либертас - 24.07.2013

Денеска Иницијативниот одбор за спас на Кежаровски организира протест со почеток во 11 часот пред Кривичниот суд. Целта е да се изрази револтот поради продолжувањето на притворот за нови 30 дена.

Протест против продолжувањето на притворот на Кежаровски

Либертас - 24.07.2013

Иницијативниот одбор за спас на Кежаровски за утре најави протест со почеток во 11 часот пред Кривичниот суд, пренесе порталот Нова.

Продолжен притворот на новинарот Кежаровски за нови 30 дена

Канал 77 - 24.07.2013

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 го продолжи притворот на новинарот на дневниот весник „Нова Македонија“, Томислав Кежаровски, како и на останатите осомничени во акцијата „Ликвидација“.

Утре во11 протест пред кривичен за новинарот Кежаровски

Локално - 24.07.2013

По продолжување на притворот на Кежаровски ,иницијативниот одбор за спас на Кежаровски за утре најавува протест со почеток во 11 часот пред Кривичниот суд.Се повикуваат сите колеги кои се чувствуваат ...

СДСМ: На новинарот Томислав Кежаровски да му се овозможи да се брани од слобода

Sky - 24.07.2013

СДСМ повикува итно на новинарот Томислав Кежаровски да му се овозможи да се брани од слобода. - Најостро реагираме на игнорантскиот однос на институциите кон одлуката на новинарот за штрајк со глад, ...

Cудот му го продолжи притворот на Кежаровски за нови 30 дена

Фактор - 24.07.2013

Кривичниот суд го одби барањето на семејството на новинарот Томислав Кежаровски кое бараше тој да се брани од слобода, за што како гаранција приложи недвижен имот, и му го продолжи притворот за нови ...

Продолжен притворот за Кежаровски – имало опасност да избега

МК News - 24.07.2013

Новинарот Томислав Кежаровски и останатите притворени во акцијата „Ликвидација“ добија нови 30 дена притвор Кривичниот суд денеска им го продолжи притворот на новинарот Томислав Кежаровски, но и на ...

Продолжен притворот на Кежаровски и останатите осомничени во „Ликвидација“

Локално - 24.07.2013

Кривичниот суд денеска му го продолжил притворот на новинарот Кежаровски и на останатите останатите осомничени во акцијата Ликвидација, потврдуваат од судот за Канал 5.

ОМ: Апелираме да го ослободат Кежаровски, додека не уништиле уште едно семејство

Sky - 24.07.2013

Обединети за Македонија денеска повикува да престане тортурата врз новинарот Томислав Кежаровски и да му се овозможи да се брани од слобода.

Проф Д-р Груевски: Кежаровски е жртва на некои околности

Локално - 24.07.2013

Јавните личности го кренаа гласот за случајот на новинарот Томислав Кежаровски. Стојан Андов Ова е многу лош сигнал за јавно изречената мисла што подразбира дека целата таа постапка на начинот на кој ...

Продолжен притворот на новинарот Кежаровски, утре е најавен голем протест

Фактор - 24.07.2013

Уште за 30 дена е продолжен притворот на новинарот Томислав Кежаровски, а на предлог на јавниот обвинител. Иако новинарот побара со приложување на имотот како гаранција да му се дозволи да се брани ...

Продолжен притворот на новинарот Кежаровски за нови 30 дена

Тера - 24.07.2013

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 го продолжи притворот на новинарот на дневниот весник „Нова Македонија“, Томислав Кежаровски, како и на останатите осомничени во акцијата „Ликвидација“.

Во четврток новинарски протест за Кежаровски

Тера - 24.07.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски во четврток во 11 часот организира протест по денешната одлука на Кривичниот суд за продолжување на притворот на Кежаровски за ...

Протест за спас на Кежаровски

Sky - 24.07.2013

Новинарите утре преку протест ќе го изразат својот револт, по денешната одлука на судот за уште 30 дена да го продолжи притворот на новинарот Томислав Кежаровски.

ОДРАЗ на мирен протест ќе бара слобода за Кежаровски

Бриф - 24.07.2013

Организацијата за демократска реакција и асоција на здруженија – ОДРАЗ, Бургијашите и група интелектуалци и граѓански активисти организираат мирен протест пред вратите на истражниот затвор во Шутка, ...

МАН бара слобода за Кежаровски

Вечер Прес - 24.07.2013

Нови 30 дена притвор за новинарот Кежаровски и останатите притворени во акцијата Ликвидација. Оваа одлука вчера ја донесе Кривичниот суд.

СДСМ: На Кежаровски итно да му се овозможи да се брани од слобода

Бриф - 24.07.2013

Повикуваме итно на новинарот Томислав Кежаровски да му се овозможи да се брани од слобода, велат од најголемата опозициска партија.

Обединети за Македонија со поддршка за Кежаровски

Либертас - 24.07.2013

Обединети за Македонија повикуваaт да престане тортурата врз Кежаровски и да му се овозможи да се брани од слобода. -Совршено ни е јасно оти пораката од власта е дека можат да го затворат секого кој ...

Медиа центар – Сараево и СЕЕМО ја изразија својата подршка за Кежаровски

Sky - 24.07.2013

Медиа центарот во Сараево и СЕЕМО, огранокот на Интернационалниот Прес Институт за Југоистична Европа регаираат за притворот на новинарот Томислав Кежаровски.

Денес се одлучува за притворот на новинарот Кежаровски

Sky - 24.07.2013

Кривичниот совет на Основен суд Скопје денес одлучува за притворот на обвинетите од акцијата Ликвидација. Меѓу нив е и новинарот Томислав Кежаровски, кој веќе трет ден штрајкува со глад во притворот ...

СДСМ: Повикуваме итно на новинарот Кежаровски да му се овозможи да се брани од слобода

Либертас - 24.07.2013

Интегрален транскрипт од изјавата за медиуми на Петре Шилегов, портпарол на СДСМ: СДСМ повикува итно на новинарот Томислав Кежаровски да му се овозможи да се брани од слобода.

Продолжен притворот на Кежаровски за уште 30 дена

Република - 24.07.2013

Кривичниот совет на судот денеска го продолжи притворот на новинарот Томислав Кежаровски за нови 30 дена поради. Притворот му е продолжен поради опасност од бегство, соопшти кривичниот совет.

Остри осуди за новиот притвор за Кежаровски

Либертас - 24.07.2013

Наспроти барањата и на домашната и на меѓународната јавност, надлежните во Скопје решија да продолжат притвор на новинар на вкупно 90 дена засега, само заради сомневање за кривично дело сторено со ...

Кривичниот совет одлучува за притворот на Кежаровски

Либертас - 24.07.2013

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 во моментов одлучува за притворот на обвинетите од акцијата „Ликвидација“, меѓу кои е и Кежаровски, пренесува 24 Вести.

Нови 30 дена притвор за Кежаровски

Точка - 24.07.2013

Кривичниот суд одлучи да го продолжи притворот на новинарот Томислав Кежаровски за нови 30 дена, објави Канал 5. Притворот им е продолжен на сите уапсени во полициската акција „Ликвидација“.

Судот денсеска ке одлучи за притворот на Кежаровски

Локално - 24.07.2013

Кривичниот совет на основниот суд Скопје еден во моментов одлучува за притворот на обвинетите од акцијата Ликвидација , меѓу кои и новинарот Томислав Кежаровски.

Нови 30 дена притвор за новинарот Кежаровски

Бриф - 24.07.2013

Кривичниот суд денеска му го продолжи притворот на новинарот на Нова Македонија Томислав Кежаровски и на останатите осомничени во случајот Ликвидација.

Јавните личности го кренаа својот глас – бараат ослободување на Кежаровски од притвор

Либертас - 24.07.2013

Држењето во притвор на новинарот Томислав Кежаровски, против кого се води постапка за текст објавен пред пет години, ја вознемири македонската јавност.

Продолжен притворот за Кежаровски, причина – опасност од бегство

Либертас - 24.07.2013

Кривичниот суд денеска му го продолжил притворот на новинарот Кежаровски и на останатите останатите осомничени во акцијата Ликвидација, потврдуваат од судот за Канал 5 .

Сопругата на Кежаровски: Крвавиве солзи од моето дете и од мене што ги лееме да не ви дадат мир

Sky - 24.07.2013

Вие обвинители што и понатака му го продолжувате притворот на Томче, крвавиве солзи од моето дете и од мене што ги лееме да не ви дадат мир и спокој во вашиот живот!!! Умревте цело семејство на ...

Помеѓу сонот и јавето, обвинителството да ја одбере реалноста

Н.Македонија - 24.07.2013

Што знаат полицијата, обвинителството и судот повеќе од она што го знае јавноста? Имаат ли сознанија не само за делото за кое се сомничи туку и за други информации за нешто многу покриминално? Ако е ...

Срамна судска одлука во случајот со новинарот Кежаровски

Н.Македонија - 24.07.2013

Одлуката на Кривичниот суд да му го продолжи притворот на новинарот Томислав Кежаровски за дополнителни 30 дена е срамна, реагираат од Иницијативниот одбор за негово ослободување - Сите сме шокирани ...

Пет години никаде не избегал, каде ли ќе бега отсега?

Н.Македонија - 24.07.2013

Држењето во притвор на новинарот Томислав Кежаровски, против кого се води постапка за текст објавен пред пет години, ја вознемири македонската јавност Јавните личности го креваат гласот за Томислав ...

Продолжен притворот за Кежаровски

Н.Македонија - 24.07.2013

Новинарот Томислав Кежаровски денеска од Кривичниот суд доби уште 30 дена притвор. Продолжување на притворот добија и останатите осомничени во случајот „Ликвидација“ Притворот е продолжен поради ...

Уште еден месец притвор за Кежаровски

eReporter - 24.07.2013

Кривичниот суд во Скопје му определи денеска нови 30 денови притвор на новинарот Томислав Кежаровски, како и на останатите осомничени во случајот „Ликвидација“, објавија локалните медиуми.

Новинарите од регионот бараат ослободување на Кежаровски

Телма - 23.07.2013

Голем број новинарски здруженија од регионот застанаа во поддршка на новинарот Томислав Кежаровски кој два месеца е во притвор. Тој веќе втор ден штрајкува со глад.

Меѓународни организации бараат итно ослободување на Кежаровски

24 Вести - 23.07.2013

Меѓународната мрежа за заштита и промоција на слободата на изразувањето со седиште во Торонто, Канада се приклучи кон барањето за итно ослободување на новинарот Томислав Кежаровски.

Новинарско здружение од Србија побара ослободување на Кежаровски

24 Вести - 23.07.2013

Независното здружение на новинари на Србија - НУН изрази солидарност со новинарот Кежаровски кој вчера започна со штрајк со глад.

Новинарите од регионот бараат ослободување на Кежаровски

Утрински - 23.07.2013

Голем број новинарски здруженија од регионот застанаа во поддршка на новинарот Томислав Кежаровски кој два месеца е во притвор. Тој веќе втор ден штрајкува со глад.

Кежаровски втор ден штрајкува со глад

24 Вести - 23.07.2013

Притворениот новинар Томислав Кежаровски продолжува со штрајкот со глад, втор ден одбил храна во затворот. Оттаму велат дека ја следат состојбата на Кежаровски и подготвени се да реагирата ако се ...

Српското здружение на новинари се солидаризира со Кежаровски

Р.С.Европа - 23.07.2013

Српскотро независно здружение на новинари се солидаризира со новинарот Томислав Кежаровски кој втор ден штрајкува со глад.

Уште една организација бара ослободување на Кежаровски

+инфо - 23.07.2013

Мрежата за професионализација на медиумите од Југоисточна Европа (МПМЈЕ) се приклучи кон барањата од голем број други организации од земјава и од странство за итно ослободување на Кежаровски.

Странски новинари бараат итно ослободување на Кежаровски

Телеграф - 23.07.2013

Српските новинари и Мрежата за професионализација на медиумите во југоисточна Европа бараат итно ослободување на новинарот Новинарски здруженија од регионот реагираат на веста дека новинарот Томислав ...