TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Акција за чистење на Банкок по немирите

Р.С.Европа - 23.05.2010

Градските власти во Банкок денеска организираат акција за чистење на градот по неодамнешните протести. Владините згради, училиштата и комерцијалните објекти би требало повторно да се отворат, по ...

Продолжен полицискиот час во Банкок

Р.С.Европа - 23.05.2010

Властите во Тајланд го продолжија полицискиот час во главниот град на земјата и во неколку други градови за уште неколку дена.

Животот во банкок се нормализира

Телма - 23.05.2010

Тајландскиот премиер Абхист Веџаџива изјави денеска дека животот во престолнината Бангкок се нормализира. Четири дена по жестоките немири во Тајланд, премиерот најави дека денеска повторно се ...

Се расчистува центарот на Бангкок

Алфа - 23.05.2010

Властите во Бангкок почнаа да го расчистуваат централниот дел од градот, каде во последните пет недели имаше протести и улични судири меѓу демонстрантите и армијата.

Се расчистува центарот на Бангкок

Форум - 23.05.2010

Властите во Бангкок почнаа да го расчистуваат централниот дел од градот, каде во последните пет недели имаше протести и улични судири меѓу демонстрантите и армијата Мобилизирани се околу три илјади ...

Се расчистува центарот на Бангкок

Алсат-М - 23.05.2010

Властите во Бангкок почнаа да го расчистуваат централниот дел од градот, каде во последните пет недели имаше протести и улични судири меѓу демонстрантите и армијата.

Животот во Бангкок се нормализира

Макфакс - 23.05.2010

Тајландскиот премиер Абхист Веџаџива изјави денеска дека животот во престолнината Бангкок се нормализира. Четири дена по жестоките немири во Тајланд, премиерот најави дека денеска повторно се ...

Премиерот најави помирување

Утрински - 22.05.2010

БАНГКОК - Талјандскиот премиер Абхисит Веџаџива вчера изјави дека се залага за национално помирување, но не понуди нови избори, два дена откако војската го смири најголемото политичко насилство во ...

Центарот на Бангкок денеска потполно под контрола на војската

МРТ - 22.05.2010

Војската на Тајланд во текот на денот комплетно ќе ја преземе контролата и ќе го обезбеди централниот дел на Бангкок, два дена по акцијата со која беа прекинати протестите на опозицијата.

Центарот на Бангкок потполно контролиран од војската

А1 - 21.05.2010

Војската на Тајланд во текот на денот комплетно ќе ја преземе контролата и ќе го обезбеди централниот дел на Бангкок, два дена по акцијата со која беа прекинати протестите на опозицијата.

Свет - Воена психоза во Тајланд

Време - 21.05.2010

Тајландските власти, за да стават крај на насилствата, вчера го продолжија полицискиот час во Бангкок и во други 23 провинции на уште три дена.

Во Тајланд и Бангкок повторно ред

Р.С.Европа - 21.05.2010

Премиерот на Тајланд Абхисит Веџаџива денеска изјави дека во Бангкок и во тајландските провинции повторно бил воспоставен редот по судирите со приврзаниците на опозицијата.

Центарот на Бангкок потполно под контрола на војската

Алфа - 21.05.2010

Војската на Тајланд во текот на денот комплетно ќе ја преземе контролата и ќе го обезбеди централниот дел на Бангкок, два дена по акцијата со која беа прекинати протестите на опозицијата.

Под урнатините во Бангкок најдени девет тела

Форум - 21.05.2010

Пожарникарите во петок под урнатините на трговскиот центар Central World во тајландската престолнина нашле девет тела, јави тајландската агенција Thai news Тргoвскиот центар кој се наоѓа во деловнотo ...

Центарот на Бангкок денеска потполно под контрола на војската

Макфакс - 21.05.2010

Војската на Тајланд во текот на денот комплетно ќе ја преземе контролата и ќе го обезбеди централниот дел на Бангкок, два дена по акцијата со која беа прекинати протестите на опозицијата.

Центарот на Бангкок денеска потполно под контрола на војската (ФОТО)

Inpress - 21.05.2010

Бангкок, 21. мај (ИНПРЕС) Војската на Тајланд во текот на денот комплетно ќе ја преземе контролата и ќе го обезбеди централниот дел на Бангкок, два дена по акцијата со која беа прекинати протестите ...

Воспоставен ред во Бангкок

Inpress - 21.05.2010

Бангкок, 21. мај (ИНПРЕС) Премиерот на Тајланд Абхисит Веджажива изјави дека во петокот во земјата е воспоставен ред по судирот меѓу припадниците на опозицијата и најави независна истрага за ...

Бангкок - Во запален трговски центар пронајдени десет тела (ФОТО)

Inpress - 21.05.2010

Банкок, 21. мај (ИНПРЕС) Пожарникарите кои работеа на расчистувањето на трговскиот центар „Central World" vo Бангкок пронајдоа во подрумот девет тела, додека полицијата подоцна пронајде уште едно, ...

Во Тајланд затегната атмосфера

Deutsche Welle - 20.05.2010

Во Бангкок заврши полицискиот час, воведен по задушувањето на двомесечните протести на тајландските антивладини демонстранти. Во тајландската метропола повремено се`уште можат да се слушнат истрели.

Полициски час во Тајланд уште три дена

Р.С.Европа - 20.05.2010

Властите на Тајланд го продолжија и во наредните три дена полицискиот час во Банкок и во уште 23 други провинции, по крвавите судири меѓу армијата и анти-владините демонстранти во Банкок.

Свет - Задушен црвениот бунт во Бангкок

Време - 20.05.2010

Нови насилства и пожари вчера избувнаа во неколку делови на Бангкок откако армијата неколку часа претходно тргна во конечна пресметка со упориштето на „црвените маички“ во центарот на градот и ги ...

Девет жртви во храм во центарот на Бангкок

Алфа - 20.05.2010

Девет лица биле убиени синоќа во судири меѓу тајландските сили за безбедност и антивладините демонстранти во будистички храм во центарот на престолнината Бангкок.

Бангкок во пламен

Н.Македонија - 20.05.2010

Демонстрантите запалија околу 20 објекти во Бангкок. Во судирите загинаа најмалку шест лица, меѓу кои и еден италијански новинар Насилства и пожари вчера го зафатија Бангкок, откако војници упаднаа ...

Шинаватра: Опасност од појава на герила во Тајланд

Алсат-М - 20.05.2010

Поранешниот премиер на Тајланд, пребеганиот Таксин Шинаватра, предупреди денеска дека вчерашното крваво задушување на протестите на т.н.

Демонстрантите си заминуваат, полицискиот час останува

Форум - 20.05.2010

Тајландските власти воспоставија ред на улиците на Бангкок во четвртокот, по ноќта исполнета со насилства и пожари кои се закануваа да се претворат во целосна анархија, јавува агенцијата Reuters ...

Полицискиот час во Тајланд продолжен за три деноноќија

Кирилица - 20.05.2010

Полицискиот час, воведен вчера во престолнината Бангкок и во уште 23 тајландски провинции, ќе биде продолжен за три деноноќија, соопшти портпаролот на армијата Мерката, што беше наложена вчера, ќе ...

Девет жртви во храм во центарот на Бангкок

Кирилица - 20.05.2010

Девет лица биле убиени синоќа во судири меѓу тајландските сили за безбедност и антивладините демонстранти во будистички храм во центарот на престолнината Бангкок Голем број припадници на „црвените ...

Нови девет жртви во насилствата во Бангкок

Сител - 20.05.2010

Девет лица беа убиени синоќа во судири меѓу тајландските сили за безбедност и антивладините демонстранти во будистички храм во центарот на престолнината Бангкок.

Нови девет жртви во насилствата во Бангкок, полицискиот час продолжен за уште три деноноќија

МРТ - 20.05.2010

Девет лица беа убиени синоќа во судири меѓу тајландските сили за безбедност и антивладините демонстранти во будистички храм во центарот на престолнината Бангкок.

Состојбата во Бангкок надвор од контрола

Нетпрес - 20.05.2010

Организацијата за заштита на човековите права Human Right Watch (ХРВ) соопштила дека е сериозно загрижена поради делувањето на тајландската војска и антивладините демонстранти од почетокот на нападот ...

Крваво задушен бунтот во Тајланд

А1 - 19.05.2010

Тајландската војска со крв го задуши бунтот на „Црвените кошули“. Во последната одлучна акција, армијата со оклопни транспортери, рафали и солзавец си го проби патот низ три метри високите барикади ...

Војската во Банкок ги урна барикадите

BBC - 19.05.2010

Водачите на анти-владините демонстранти кои со недели го парализираа центарот на Банкок - се предадоа, откако војската навлезе во нивното забарикадирано упориште.

Нови крвопролевања во Бангкок

Deutsche Welle - 19.05.2010

Тајландската армија по повеќенеделните протести на противниците на владата започнаа со расчистување на деловите од главниот град Бангкок запоседнати од демонстрантите.

„Црвените кошули“ се предаваат

Deutsche Welle - 19.05.2010

По повеќенеделните протести на опозициското движење „Црвени кошули“ во централниот дел на Бангкок, безбедносните сили денеска успејаа да го срушат нивното упориште.

Се предадоа “црвените” од Тајланд

Оn.net - 19.05.2010

видео вест Откако најмалку 5 лица го загубија животот во офанзивата на тајландските безбедносни сили кои што со оклопни возила и користејќи огнено оружје навлегоа во кампот на протестантите, лидерите ...

Во Банкок продолжуваат немирите - 4 мртви и 50 тина ранети

Р.С.Европа - 19.05.2010

Четворица лидери на анти владините демонстранти и се предале на полицијата откако тајландските трупи со борбени возила денеска ги пробија барикадите во подрачјето окупирано од анти демонстранти во ...

Свет - Власта не сака преговори со „црвените маички“

Време - 19.05.2010

Лидерите на антивладините демонстранти на Тајланд ја прифатија понудата од тајландскиот сенат да биде посредник во нивните преговори со Владата заради постигнување договор за организирање нови избори ...

Полициски час во Тајланд

Р.С.Европа - 19.05.2010

Тајландските власти воведоа полициски час во 21 провинција во земјата. Оваа одлука следи по насилните демонстрации кои избија по воената офанзива против демонстрантите.

Полициски час во банкок

Телма - 19.05.2010

ЖТајландската Влада денеска воведе полициски час во Бангкок и во 23 провинции. Полицискиот час ќе биде од 20 до шест часот.

Разбиен бунтот на тајландските „клетници“

Утрински - 19.05.2010

Историчари и аналитичари добија „слободен простор“ да утврдат на што се должеа и зошто се проширија, надвор од секаква контрола, стоте дена насилство во Тајланд што го возбудија светот.

Најмалку четири демонстранти убиени во Бангкок

Форум - 19.05.2010

Најмалку четири лица се убиен во вторник рано наутро во судирите меѓу војската и демонстрантите во центарот на тајландската престолнина, јави Reuters Две тела на цивили лежат на патот откако војската ...

Се предаваат лидерите на „црвените кошули“ во Тајланд

Алфа - 19.05.2010

Лидерите на антивладиното движење на „црвените кошули“ пред илјадници свои приврзеници денеска соопштија дека ќе им се предадат на властите, соопштија светските агенции.

Крај на антивладините протести во Тајланд

Алфа - 19.05.2010

Двајца од највлијателните лидери на антивладините демонстрации во Тајланд им се предадоа на властите по операцијата на армиските и полициските елитни единици за борба со немирите врз барикадите на ...

Лидерите на антивладините протести во Тајланд ќе им се предадат на властите

Алсат-М - 19.05.2010

Лидерите на антивладиното движење на „црвените кошули“ пред илјадници свои приврзеници денеска соопштија дека ќе им се предадат на властите, соопштија светските агенции.

Лидерите на тајландските демонстранти се предадоа на полицијата

Форум - 19.05.2010

Седуммина високи водачи на тајландските опозициски демонстранти и’ се предадоа на полицијата во средата, откако безбедносните сили го освоија нивниот логор во судирите што однесоа најмалку четири ...

Бангкок зафатен од пожари по завршувањето на протестите

Алфа - 19.05.2010

Првиот кат од берзата во Бангкок е зафатен од пожар, соопштија светските агенции, повикувајќи се на соопштение на директорот на берзата.

Гори берзата во Бангкок

Форум - 19.05.2010

Берзата и неколку трговски центри во тајландската престолнина се запалени во среда отоако војската усепа да го разби и заземе кампот на опозициските „црвенокошулаши“ „Неколку пожари избувнаа во ...

Банкок:Армијата ги разби демонстрантите

Алсат-М - 19.05.2010

Со жестока акција на војската на Тајланд денеска беа разбиени антивладините протести кои веќе три месеци го потресуваат главниот град Банкок. Четири лица загинаа. Меѓу нив и еден италијански новинар.

Воведен полициски час во Бангкок

Шпиц - 19.05.2010

Тајландската Влада денеска воведе полициски час во Бангкок и во 23 провинции.Полицискиот час ќе биде од 20 до шест часот.

Власта ги разби протестите, лидерите се предадоа

Дневник - 19.05.2010

Пет лица загинаа, меѓу кои и еден италијански новинар, а над 50 се ранети во вчерашната операција на тајландската армија која се обидува да ги растури демонстрантите во центарот на Бангкок, јавија ...

Пет лица загинаа, а 50 се ранети во операција на тајландската армија во Бангкок

Сител - 19.05.2010

Пет лица загинаа, меѓу кои и еден италијански новинар, а над 50 се ранети во денешната операција на тајланската армија која се обидува да ги растури демонстрантите во центарот на Бангкок, јавија ...

Хаосот во Тајланд без пардон и за новинарите

Канал5 - 19.05.2010

Еден загинат и двајца повредени новинари е резултатот од најновиот судир меѓу тајландската армија и демонстрантите во Бангкок.

Еден загинат и двајца ранети странски новинари во Бангкок

Кирилица - 19.05.2010

Најмалку еден странски новинар загина, а уште двајца се ранети за време на операцијата на тајландската армија во централниот реон на Бангкок, контролиран од активисти на движењето на „црвените ...

Армиски блиндирани возила навлегоа во центарот на Бангкок

Кирилица - 19.05.2010

Блиндирани автомобили и две возила со водени орудија за разбивање на толпи на тајландската армија ја пробија главната барикада во централната зона на Бангкок, контролирана од активисти на Обединетиот ...

Лидерите на антивладините протести во Тајланд ќе им се предадат на властите

Сител - 19.05.2010

Лидерите на антивладиното движење на „црвените кошули“ пред илјадници свои приврзаници денеска соопштија дека ќе им се предадат на властите, соопштија светските агенции.

Пет лица загинаа, а 50 се ранети во операција на тајландската армија во Бангкок

Кирилица - 19.05.2010

Пет лица загинаа, меѓу кои и еден италијански новинар, а над 50 се ранети во денешната операција на тајланската армија која се обидува да ги растури демонстрантите во центарот на Бангкок, јавија ...

Лидерите на антивладините протести во Тајланд ќе им се предадат на властите

Кирилица - 19.05.2010

Лидерите на антивладиното движење на „црвените кошули“ пред илјадници свои приврзеници денеска соопштија дека ќе им се предадат на властите, соопштија светските агенции Одлуката била донесена по ...

Пробиена барикадата на „црвените“, најмалку четворица убиени

МРТ - 19.05.2010

Најмалку четири лица се убиени откако тајландската војска утрово го разби утврдениот табор на опозициските „црвени кошули“ во средиштето на Бангкок.

Шинаватра не се признава за шеф на терористите во Тајланд

МРТ - 19.05.2010

Поранешниот тајландски премиер Таксин Шинаватра денеска ги отфрли обвинувањата дека ги поткопал мировните преговори меѓу демонстрантите и владата и нагласи дека не е "шеф на терористите".

Пет лица загинаа, а 50 се ранети во операција на тајландската армија во Бангкок

МРТ - 19.05.2010

Пет лица загинаа, меѓу кои и еден италијански новинар, а над 50 се ранети во денешната операција на тајланската армија која се обидува да ги растури демонстрантите во центарот на Бангкок, јавија ...

Бангкок зафатен од пожари по завршувањето на протестите

Сител - 19.05.2010

Првиот кат од берзата во Бангкок е зафатен од пожар, соопштија светските агенции, повикувајќи се на соопштение на директорот на берзата.

Трговски центар и Берзата во Бангкок во пламен

МРТ - 19.05.2010

Берзата и неколку трговски центри се запалени откако војската го презема логорот на антивладините демонстранти во центарот на градот, соопштија од противпожарната служба.

Ден Д во Тајланд: црвените маички поразени

Канал5 - 19.05.2010

По самото разденување, тешко вооружените безбедносни сили со оклопни возила упаднаа во областа контролирана од припадниците на црвените маички, по што во главниот град на Тајланд завладеа анархија.

Премиерот на Тајланд очекува смирување на ситуацијата

Кирилица - 19.05.2010

Тајландскиот премиер Абхисит Веџаџива денеска изрази уверување дека неговата Влада набрзо ќе воспостави ред и мир во земјата Изјавата на премиерот следеше по најновиот судир меѓу демонстрантите и ...

Црвените лидери се предадоа, Бангкок гори!

Вечер - 19.05.2010

Двајца од највлијателните лидери на антивладините демонстрации во Тајланд им се предадоа на властите по операцијата на армиските и полициските елитни единици во централната зона на Бангкок, ...

Ден "Д" во Тајланд

eReporter - 19.05.2010

Тајландската војска тргна утринава во завршна пресметка со антивладините демонстранти и урна дел од „црвените“ барикади, употребувајќи оклопни возила и автоматско оружје, јавија светските агенции.

Бангкок: Конечна пресметка на војската со протестантите

Нетпрес - 19.05.2010

Војската на Тајланд утрово тргнала во конечна пресметка со антивладините протестанти во Бангкок. Војниците урнале дел од барикадите со оклопни возила.

Италијански фотограф загинал пред крајот на судирите во Тајланд

eReporter - 19.05.2010

Фотограф од Милано загинал утринава во последните вооружени судири во Банкок, непосредно пред конечната капитулација на „црвените кошули“.

Запалена зградата на Берзата во Банкок

Нетпрес - 19.05.2010

Зградата на Берза во Банкок запалена, а голем дел од градот останал без струја, додека насилството по Тајландските улици продолжило понатаму и покрај големите офанзивни мерки што беа спроведени од ...

Намален интензитетот на крвави протести во Банког

А1 - 18.05.2010

Иако знаците на насилство се уште очигледни, се намали интензитетот на крвавите протести во Бангкок во кои загинаа десетици луѓе. Земјата се надева на скорешно решение на кризата.

Продолжуваат немирите во Бангкок

Р.С.Европа - 18.05.2010

Анти-владините демонстранти во Бангкок не ги послушаа наредбите да не ги напуштат своите штрајкувачки кампови во центарот на градот.

Тајландските демонстранти прифаќаат медијаторство на Сенатот

Р.С.Европа - 18.05.2010

Лидерите на талјандските антивладини демонстранти денеска соопштија дека ја прифаќаат понудата на Сенатот да посредува во преговорите со владата.

Свет - Почина „црвениот генерал“

Време - 18.05.2010

Бројот на мртви во петдневните немири во тајландската престолнина Бангкок се зголеми на 37, а на ранетите на околу 250, додека генералот Катија Савасдипол, кој им помагаше на антивладините ...

Владата во Тајланд одговори со ултиматум

Утрински - 18.05.2010

БАНГКОК - Тајландската влада вчера побара да завршат протестите во кои 37 луѓе загинаа за четири дена, во ескалирачкото улично насилство во Бангкок, пред да се одржат разговори со опонентите кои ...

„Црвенокошулашите“ се согласуваат на преговори

Форум - 18.05.2010

Антивладините демонстранти во Бангкок во вторник се согласија на преговори со посредство на талјандскито Сенат, пренесува Reuters Со овие преговори на чиј почеток Обединетите нации во текот на ...

Кризата на Тајланд продолжува

Алсат-М - 18.05.2010

Владата на Тајланд ја отфрли можноста да започне преговори со опозициските „црвени кошули“ преку посредници и најави дека ситуацијата ќе може да се смири само откако ќе бидат разбиени неколкудневните ...

Полубог што го сакаат сите Тајланѓани

Дневник - 18.05.2010

Во Тајланд, кој во изминатите децении доживеа многу воени удари, дури 17 устави и уште повеќе премиери, се чини дека само еден човек е постојан - долгогодишниот крал Бумибол Адулиадеј (83), еден од ...

“Црвените кошули“ во Тајланд согласни за преговори

МРТ - 18.05.2010

Тајландските противвладини демонстранти денеска се согласија на преговори со посредништво на Сенатот, со цел да се заврши најлошата политичка криза во земјата во последниве две децении.

“Црвените кошули“ во Тајланд согласни за преговори

Макфакс - 18.05.2010

Тајландските противвладини демонстранти денеска се согласија на преговори со посредништво на Сенатот, со цел да се заврши најлошата политичка криза во земјата во последниве две децении.

Ниту една страна во Тајланд не попушта

Макфакс - 18.05.2010

Тајландската влада денеска го отфрли предлогот да преговара со демонстрантите кои во Бангкок се судираат со армијата, велејќи дека преговорите не можат да почнат, додека протестите не запираат.

Кризата во Тајланд се продлабочува

А1 - 17.05.2010

Нередите во Бангкок не престануваат. Бранот на насилство расне откако болницата во која се лекуваше лидерот на демонстрантите Катија Савасдипхол објави дека тој починал од повредите во судирите со ...

Заострени фронтови во Тајланд

Deutsche Welle - 17.05.2010

Уличните борби во Бангкок имаат релативно намален интензитет, но смирување на затегнатоста не е на повидок. Тајландската влада им постави ултиматум на демонстрантите - таа бара прекин на немирите до ...

Ултиматум за „црвените кошули“

Deutsche Welle - 17.05.2010

Ситуацијата во Тајланд не се смирува. Од почетокот на ескалацијата на насилството, во четвртокот, досега загинаа најмалку 36 лица, меѓу кои и еден од водачите на „црвените кошули“.

Тајландските демонстранти бараат преговори со владата

Р.С.Европа - 17.05.2010

Тајландските демонстранти во црвени маици апелираа за започнување на разговори со владата, по тридневните немири во главниот град во кои 33 луѓе загинаа, а 239 беа повредени.

Свет - Демонстрациите се задушуваат во крв

Време - 17.05.2010

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата беа регистрирани во текот на вчерашниот ден во Бангкок, при што двајца антивладини демонстранти беа убиени во судирот на „црвените маички“ и на тајландските ...

Во Банкок продолжуваат тензиите

Р.С.Европа - 17.05.2010

Денеска истекува рокот што властите на Тајланд им го поставија на демонстрантите во црвени маици да го напуштат местото на протест во Банкок, каде што се стационирани од март.

Тајланд е блиску до граѓанска војна

Утрински - 17.05.2010

БАНГКОК - Војската на Тајланд вчера соопшти дека нема да биде воведен полициски час во делови од Бангкок, бидејќи се' уште не се потребни ограничувања во текот на ноќта.

Умре „црвениот командант“ во немирите во Банкок

Алфа - 17.05.2010

Главниот воен советник на тајландски анти-владините демонстранти Катија Савасдипол, познат како Сех Даенг (црвениот командант) , денеска им подлегна на раните, што ги здоби во судирите со владините ...

Умре „црвениот командант“ на тајладнската опозиција

Форум - 17.05.2010

Главниот воен советник на тајландски анти-владините демонстранти Кхатија Савасдипол, познат како Сех Даенг (црвениот командант), умре во понеделник подлегнувајќи им на раните, што ги здоби во ...

Тајланд:Почина „Црвениот командант“

Алсат-М - 17.05.2010

Главниот воен советник на антивладините протестанти Катија Савасдипол, попознат како Црвен командант почина од последиците на ранувањето во судирите со владините сили,соопштија болнички извори, ...

Се продлабочува кризата во Тајланд

Н.Македонија - 17.05.2010

Судирите меѓу тајландските власти и опозициските демонстранти во Бангкок добиваат сé пожестоки размери, при што само во изминатите неколку дена беа убиени најмалку 25 лица, а над 200 други се ранети ...

Почина генерал Даенг, стратегот на „Црвените кошули“

Дневник - 17.05.2010

Тајландскиот генерал Сех Даенг, кој премина на страната на опозицијата и беше тешко ранет во четвртокот во Бангкок, почина вчера во болница, јавија локалните медиуми.

Нови жртви во немирите во Бангкок

Кирилица - 17.05.2010

Тајландскиот генерал Сех Даенг,кој премина на страната на опозицијата и беше тешко ранет во четвртокот во Бангкок, почина денеска во болница, јавија локалните медиуми Даенг (58) беше примен во ...

Почина тајландскиот генерал кој ги поддржа демонстрантите

Канал5 - 17.05.2010

Тајландскиот генерал Сех Даенг, кој беше тешко ранет во четвртокот во Бангкок, откако се приклони на страната на демонстрантите, почина во болница.

Почина „црвениот командант“

МРТ - 17.05.2010

Главниот воен советник на тајландски анти-владините демонстранти Катија Савасдипол, познат како Сех Даенг (црвениот командант) , умре во понеделникот подлегнувајќи им на раните, што ги здоби во ...

Дете користеле како жив штит

Канал5 - 17.05.2010

Тајланд е на работ на граѓанска војна, а насилството се повеќе излегува од контрола. Демонстрантите, „црвените кошули“ упорно и пркосат на војската на против- владините протести, а на интернет се ...

Тајландската Влада условно ја прифати понудата за прекин на огнот

Сител - 17.05.2010

Тајландската Влада денеска соопшти дека ќе ја прифати понудата на лидерите на протестите за прекин на огнот доколку „Црвените кошули“ се вратат во кампот во центарот на Бангкок.

Тајланд: Почина „црвениот командант“

Макфакс - 17.05.2010

Главниот воен советник на тајландски анти-владините демонстранти Катија Савасдипол, познат како Сех Даенг (црвениот командант) , умре во понеделникот подлегнувајќи им на раните, што ги здоби во ...

Демонстрантите на Тајланд повикаа на примирје

Макфакс - 17.05.2010

Лидерот на тајландските бунтовници денеска предложи склучување на примирје во телефонски разговор со советник на премиерот.