TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tрибина на тема: „ЖИВОТ БЕЗ НАСИЛСТВО“

Пулс24 - 30.11.2014

„ЖИВОТ БЕЗ НАСИЛСТВО“ Во рамки на кампањата „16 дена активизам против семејно насилство“ Организација на жени – Велес, со поддршка на Општина Велес организира отворена трибина на тема: „ЖИВОТ БЕЗ НАСИЛСТВО“ Трибината ќе се одржи на 1-ви декември ...

Табу тема - економското насилство врз жените

Press24 - 28.11.2014

Сомбор – Економското насилство врз жените во нашата средина е се уште една од табу темите, за која се зборува срамежливо, или се третира како ” нешто што му се случува на некој друг ”, е еден од заклучоците од истражувањето спроведено од страна на ...

Телевизиите не’ отруја, џабе кампањи против насилство врз жените

Нетпрес - 28.11.2014

Удирање трудници, шлаканици како за добро утро, психичко малтретирање, сексуална и економска дискриминација на жени, се секојдневни сцени од многубројните турски серии со кои е преплавен македонскиот медиумски етер.

Економското насилство врз жените  се уште  е табу-тема

Локално - 28.11.2014

Сомбор – Економското насилство врз жените во нашата средина е се уште една од табу темите, за која се зборува срамежливо, или се третира како ” нешто што му се случува на некој друг ”, е еден од заклучоците од истражувањето спроведено од страна на ...

Телевизиите нè отруја, џабе кампањи против насилство врз жените

Канал 77 - 28.11.2014

Турските серии се полни со агресија, особено со стереотипи поврзани со статусот и местото на жената во семејството и заедницата, вели психологот Вера Цуракова. Удирање трудници, шлаканици како за добро утро, психичко малтретирање, сексуална и ...

Телевизиите нè отруја, џабе кампањи против насилство врз жените

Точка - 28.11.2014

Турските серии се полни со агресија, особено со стереотипи поврзани со статусот и местото на жената во семејството и заедницата, вели психологот Вера Цуракова. Удирање трудници, шлаканици како за добро утро, психичко малтретирање, сексуална и ...

Спасов: Институциите постапија според надлежностите за Злетово

Утрински - 27.11.2014

Проверките на социјалната инспекција и Заводот за социјални дејности покажале дека Центарот за социјални работи ги презел сите мерки и надлежности коишто ги имал согласно законот во случајот во Злетово.

По трикратното убиство во Злетово, не е најдена одговорност на Социјалните служби

Канал5 - 27.11.2014

Четворица мртви од кои тројца убиени во злетовската драма најавена со семејно насилство на професионален војник, но од друга страна социјалната инспекција утврдила дека надлежниот Центар за социјални работи ги презел сите законски мерки согласно ...

Спасов: Институциите во случајот во Злетово постапиле согласно надлежностите

Канал5 - 27.11.2014

Проверките на социјалната инспекција и Заводот за социјални дејности покажале дека Центарот за социјални работи ги презел сите мерки и надлежности коишто ги имал согласно законот во случајот во Злетово.

СПАСОВ: Во случајот во Злетово институциите ги презеле сите мерки

Телеграф - 27.11.2014

Уште еднаш би сакал да изразам сочувство, меѓутоа, би сакал и сите да се насочиме кон борбата против ова модерно зло, потенцира министерот Спасов Проверките на социјалната инспекција и на Заводот за социјални дејности покажале дека Центарот за ...

Видеото на унгарската полиција за превенција на насилство ја вознемири јавноста

Нова ТВ - 27.11.2014

Видеото кое го објавила унгарската полиција за да ги едуцира учениците за превенција од насилство, предизвикало бура во јавноста. Во „едукативното“ видео жените се обвинети за силувањето. Во 3.42 минута се гледа група млади жени кои се подготвуваат ...

Спасов: Институциите во случајот во Злетово постапиле согласно надлежностите

А1 On - 27.11.2014

Проверките на социјалната инспекција и Заводот за социјални дејности покажале дека Центарот за социјални работи ги презел сите мерки и надлежности коишто ги имал согласно законот во случајот во Злетово.

Шокантна кампања: „Ако ве силуваат, сами сте си виновни“ (ВИДЕО)

Press24 - 27.11.2014

Светот е збунет и изреволтиран од кампањата и пораките на унгарската полиција, која им порача на жените дека самите се виновни ако некој ги силува. Видеото кое го објавила унгарската полиција, за да ги едуцира учениците за превенција од насилство, ...

Портокалово насилство

Окно - 27.11.2014

Меѓународниот ден на борба против насилство врз жените се одбележува со портокалова боја, која ќе се истакнува, облекува, ќе се носи во наредниве петнаесетина дена. Во Македонија насилството и портокаловото се нераздвојно поврзани, испреплетени и ...

Унгарија смета дека жените сами си го бараат

Оn.net - 27.11.2014

Унгарската полиција ги учи жените како да се заштитат од силување. Советот пренесен преку контраверзната реклама е од животна важност: „Направете нешто!“ Унгарија им порачува на жените дека тие „можат да направат нешто“ за да не бидат силувани, ...

Спасов: Со новите законски измени до значително поголема заштита на жртвите од семејно насилство

Курир - 27.11.2014

Владата веќе дискутира за воведување на одредени измени во Законите со цел да се ограничи користењето на оружје, без разлика дали тоа е службено или со овластување, во случај кога против некое лице се води било каква постапка за насилство со цел да ...

Спасов: Надлежните ги презеле сите мерки за случајот во Злетово

МРТ - 27.11.2014

Со новиот Закон за семејно насилство, кој стапува во сила од 1-ви јануари 2015, како што нагласи тој, се предвидуваат значително построги мерки за сторителите на семејно насилство... Во Злетово вчера беа погребани убиените, но и убиецот кој сам си ...

Спасов: Центарот за социјални работи ги презел сите мерки за случајот во Злетово

Макфакс - 27.11.2014

Центарот за социјални работи ги презел сите мерки и надлежности коишто ги имал согласно законот во случајот во Злетово, изјави во четвртокот министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, за случајот во кој професионален војник, кој претходно ...

Портокалов противудар!

Fashionel - 27.11.2014

Удари, модрици, молк, навреди, понижувања, се секојдневие на сè повеќе жени во Македонија. Според најновите податоци со кои излезе Министерството за внатрешни работи бројот на жени жртви на било кој тип насилство е зголемен за 25 проценти.

Шокантна кампања: „Ако ве силуваат, сами сте си виновни“ (ВИДЕО)

Курир - 27.11.2014

Светот е збунет и изреволтиран од кампањата и пораките на унгарската полиција, која им порача на жените дека самите се виновни ако некој ги силува. Видеото кое го објавила унгарската полиција, за да ги едуцира учениците за превенција од насилство, ...

Македонија: Дебата за контрола на оружјето, семејното насилство

Глас на Америка - 27.11.2014

Првиот системски Закон за спречување на семејно насилство влегува во сила во 2015-та, додека Законот за оружје не се однесува на службеното. Две убиства во Кавадарци и Злетово во кои се убиени шест лица од страна на припадници на безбедносните сили ...

Спасов: ЦСР Пробиштип ги превземал сите мерки согласно надлежните

Сител - 27.11.2014

Центарот за социјални работи во Пробиштип ги презел сите мерки и законски надлежности за случајот во Злетово, констатирале социјалната инспекција и Заводот за социјални дејности. Министерот за труд и социјала потенцираше дека против сторителот на ...

„Бисера“ ги едуцираше младите за спречување на насилство врз жените

OhridNews - 27.11.2014

Ученици од средното општинско стручно училиште „Св. Кирил и Методиј“ беа дел од работилницата за спречување на насилство врз жените, која денеска ја организираше Женскиот центар „Бисера“ од Охрид.

УНГАРСКАТА ПОЛИЦИЈА ПОРАЧУВА: Жените сами се виновни ако некој ги силува (ВИДЕО)

Телеграф - 27.11.2014

Во видеото се прикажани млади жени како се подготвуваат за излегување, па одат во клуб и се забавуваат, со силна авторска сугестија дека консумираат преголема количина алкохол Видеото што го објави унгарската полиција за да ги едуцира учениците за ...

Спасов: Институциите за случајот во Злетово постапиле согласно надлежностите

Press24 - 27.11.2014

Проверките на социјалната инспекција и Заводот за социјални дејности покажале дека Центарот за социјални работи ги презел сите мерки и надлежности коишто ги имал согласно законот во случајот во Злетово.

Спасов: Институциите во случајот во Злетово постапиле согласно надлежностите

Сител - 27.11.2014

Проверките на социјалната инспекција и Заводот за социјални дејности покажале дека Центарот за социјални работи ги презел сите мерки и надлежности коишто ги имал согласно законот во случајот во Злетово.

Спасов: Институциите во случајот во Злетово постапиле согласно надлежностите

+инфо - 27.11.2014

Проверките на социјалната инспекција и Заводот за социјални дејности покажале дека Центарот за социјални работи ги презел сите мерки и надлежности коишто ги имал согласно законот во случајот во Злетово, порача министерот за труд и социјална ...

Со новите законски измени до поголема заштита на жртвите од семејно насилство

Денешен - 27.11.2014

Владата веќе дискутира за воведување на одредени измени во Законите со цел да се ограничи користењето на оружје, без разлика дали тоа е службено или со овластување, во случај кога против некое лице се води било каква постапка за насилство со цел да ...

Скандалозно видео: Унгарската полиција им порача на жените: Самите сте виновни ако некој ве силува!

Точка - 27.11.2014

Ева Церхати, од здружението "Жените на Унгарија обединети против насилството", изјавила дека овој таканаречен едукативен филм, сугерира дека жените не би требало да пијат или да се забавуваат на начин кој не е прифатлив за мажите, бидејќи таквото ...

Намалено семејното насилство во Куманово

Kumanovo News - 27.11.2014

Од јануари до септември годинава, во Куманово се регистрирани 17 нови случаи на семејно насилство, покажуваат податоците на Меѓуопштинскиот центар за социјални работи Куманово. “Ако се направи споредба со 2013 година, за истиот период бројот на ...

Со новите измени во законот жртвите од семејно насилство ќе добијат поголема заштита

Пулс24 - 27.11.2014

Владата најави одредени измени во Законите со цел да се ограничи користењето на оружје во случај кога против некое лице се води било каква постапка за насилство со цел да се превенира извршување на одредено насилство со службено оружје.

Спасов: Институциите во случајот во Злетово постапиле согласно надлежностите

Локално - 27.11.2014

Проверките на социјалната инспекција и Заводот за социјални дејности покажале дека Центарот за социјални работи ги презел сите мерки и надлежности коишто ги имал согласно законот во случајот во Злетово.

Спасов: Институциите во случајот во Злетово постапиле согласно надлежностите

Бриф - 27.11.2014

Проверките на социјалната инспекција и Заводот за социјални дејности покажале дека Центарот за социјални работи ги презел сите мерки и надлежности кои што ги имал согласно законот во случајот во Злетово, рече денеска министерот за труд и социјална ...

Крај на насилството врз жената и девојчињата – нацртајте портокалов цртеж

Република - 27.11.2014

Секоја трета жена во светот е жртва на физичко или сексуално насилство. Македонија се вклучи во глобалната акција 16 дена активизам против насилството врз жените. Акцијата почна на Меѓународниот ден на борба против насилство врз жените, а ќе заврши ...

Скандал:Унгарската полиција им порача на жените оти самите се виновни ако се силувани(Видео)

Локално - 27.11.2014

Видеото кое го објавила унгарската полиција за да ги едуцира учениците за превенција од насилство, предизвикало вистинска бура во јавноста. Всушност, тамошните сили на редот и безбедноста во своето „едукативно“ видео ги обвинуваат жените за ...

КОНТРОВЕРЗНО ВИДЕО: „Жените самите се виновни ако некој ги силува“

Пулс24 - 27.11.2014

Унгарската полиција објави видео за да ги едуцира учениците, со цел да се намали и спречи насилството. Сѐ ќе беше во ред, доколку видеото не содржеше порака дека жените сами се виновни доколку станат жртви на силување.

Нови закони, нови процедури и поголема заштита за жртвите

Вечер Прес - 27.11.2014

Осомничениот, обвинетиот или осудениот за семејно насилство го губи правото на поседување на оружје по автоматизам, без разлика дали е приватно или службено тоа ќе биде одземено. Ова може да спаси многу животи, бидејќи анализите и искуствата ...

Спасов: Институциите ги презеле сите мерки во случајот во Злетово

Либертас - 27.11.2014

Проверките на социјалната инспекција и Заводот за социјални дејности покажале дека Центарот за социјални работи ги презел сите мерки и надлежности коишто ги имал согласно законот во случајот во Злетово.

И мажите и жените трпат насилство

Република - 27.11.2014

Мора да се работи на превенција од постконфликтните синдроми, на ресоцијализација на лица кои што не можат да се соочат соодветно со ткн „општествените трауми“. Налиството во сите форми е последица од ерозијата на вредностите и на напуштањето на ...

Сами сте виновни ако некој ве силува!

Вечер Прес - 27.11.2014

Ева Церхати, од здружението "Жените на Унгарија обединети против насилството", изјавила дека овој таканаречен едукативен филм, сугерира дека жените не би требало да пијат или да се забавуваат на начин кој не е прифатлив за мажите, бидејќи таквото ...

Спасов: Во случајот во Злетово е постапено во согласност со надлежностите

Република - 27.11.2014

Проверките на социјалната инспекција и Заводот за социјални дејности покажале дека Центарот за социјални работи ги презел сите мерки и надлежности коишто ги имал согласно законот во случајот во Злетово.

Мажите пукаат со пиштоли, жените напаѓаат со прачки и со ножеви

Н.Македонија - 27.11.2014

Специјална работна група од Владата за една седмица треба да подготви информација за можностите за креирање нова законска регулатива за превенирање на ситуациите каде што може да се изврши насилство со употреба на оружје што го поседува службено ...

Спасов: Институциите во случајот во Злетово постапиле согласно надлежностите

Lider - 27.11.2014

Проверките на социјалната инспекција и Заводот за социјални дејности покажале дека Центарот за социјални работи ги презел сите мерки и надлежности коишто ги имал согласно законот во случајот во Злетово.

Спасов: Со новите законски измени до значително поголема заштита на жртвите од семејно насилство

Lider - 27.11.2014

Владата веќе дискутира за воведување на одредени измени во Законите со цел да се ограничи користењето на оружје, без разлика дали тоа е службено или со овластување, во случај кога против некое лице се води било каква постапка за насилство со цел да ...

„Ако ве силуваат самите сте виновни“ – им порача унгарската полиција на жените/Видео

Lider - 27.11.2014

Здруженијата на жените и останатите унгарски Асоцијации остро реагираа против домашната полиција, откако во неколкуте кампањи против сексуалното насилство, ги обвини и Унгарките за случаите на силување во разни делови од земјата.

Ако нема модрици, нема постапка за семејно насилство

24 Вести - 26.11.2014

Шестте убиства при домашно насилство го покреваат прашањето дали институциите делуваат соодветно во насока на превенција на вакви немили настани. Прашањето дополнително се актуализира имајќи предвид дека пред последното трикратно убиство во Злетово, ...

Работилници во рамки на кампањата „16 денови активизам против насилство врз жени и девојки“

OhridNews - 26.11.2014

Охридскиот Женски центар „ Бисера“ и оваа година се приклучува кон меѓународната кампања „ 16 денови активизам против насилство врз жени и девојки“ . За таа цел „ Бисера“ организира две работилници .

Убијците се помеѓу нас, институциите премолчуваат

Нова ТВ - 26.11.2014

Центрите за социјална работа нудат само советодавна помош на семејствата каде што има насилство, големи несогласувања и постојани расправии. Доколку жената чиј сопруг е насилен поднесе пријава, тогаш социјалните служби ја процесираат пријавата до ...

Дали Законот против семејно насилство функционира само на хартија

Нова ТВ - 26.11.2014

Семејно насилство се смета кога лицето преку сила, закана и заплашување врши телесни повреди, емоционална или сексуална злоупотреба, изолација и економско искористување. Се повеќе жени се жртви на семејно насилство кои иако пријавуваат во надлежните ...

ВИДЕО Портокалово „Не“ за насилството врз жените и девојчињата

+инфо - 26.11.2014

Ширум светот вчера започнаа 16-те дена активизам со кои треба да се сврти вниманието, да се подигне јавната свест и да се предизвика конкретна акција за елиминирање на сите форми на родово базирано насилство.

Власта ќе менува закони како реакција по серијата убиства во земјава

Алфа - 26.11.2014

Владата најави законско решение преку кое ќе им се одзема службеното оружје на оние кои се гонат за насилство. Ќе им се одземе службеното оружје на полицајците и војниците осомничени за насилство.

Унгарската полиција ги обвинува и Унгарките за силувањата

А1 On - 26.11.2014

Разни асоцијации и здруженија на жените во Унгарија остро реагираа против домашната полиција, откако во неколкуте кампањи против сексуалното насилство, ги обвини и Унгарките за случаите на силување во разни делови од земјата.

Orange your neighborhood- „Не“ за насилството врз жените и девојчињата

Локално - 26.11.2014

Ширум светот вчера започнаа 16-те дена активизам со кои треба да се сврти вниманието, да се подигне јавната свест и да се предизвика конкретна акција за елиминирање на сите форми на родово базирано насилство.

Протест пред Министерството за труд и социјална политика

Sky - 26.11.2014

Денеска, членови на Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство, пред Министерството за труд и социјална политика, одржаа протест по повод 25 ноември – Mеѓународниот ден против насилство врз жените, почнувајќи ја кампањата ...

Унгарската полиција ги обвинува и Унгарките за силувањата

Денешен - 26.11.2014

Разни асоцијации и здруженија на жените во Унгарија остро реагираа против домашната полиција, откако во неколкуте кампањи против сексуалното насилство, ги обвини и Унгарките за случаите на силување во разни делови од земјата.

ФОТО: Жените го кренаа својот глас против семејното насилство

Утрински - 25.11.2014

Дваесетина девојки и жени, од безмалку исто толку невладини организации, денеска со протест пред Министерството за труд и социјална политика го одбележа 25 ноември, Меѓународниот ден против насилство врз жените.

Протест на невладините на Меѓународниот ден на семејно насилство

24 Вести - 25.11.2014

Што превзедовте да го спречите трикратното убиство во Кавадарци, 16 убиени жени не се само бројка, колку жени треба да бидат убиени за да превземете нешто, се само дел од транспарентите со кои невладините организации со мирен протест пред ...

Насилството врз жените залудно се пријавувало

Дневник - 25.11.2014

Отворање специјализиран шелтер-центар за жени-жртви на насилство во секој регион, посебна телефонска СОС-линија, кризни центри за помош на жртви на силување и на сексуално насилство, побараа вчера дваесетина жени и девојки, кои протестираа пред ...

Кампањата против насилство врз жените

24 Вести - 25.11.2014

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ е проектот што денеска ќе се реализира во Скопје во рамки на кампањата 16 дена активизам во борбата против насилството врз жените и девојките. Проектот е во форма на приказ на женски чевли, секој пар со своја приказна.

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ проект од кампањата против насилство врз жените

Канал5 - 25.11.2014

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ е проектот што денеска ќе се реализира во Скопје во рамки на кампањата 16 дена активизам во борбата против насилството врз жените и девојките. Проектот е во форма на приказ на женски чевли, секој пар со своја приказна.

Светски ден против насилството врз жените и девојчињата

Кајгана - 25.11.2014

Денеска, 25-ти ноември, ширум светот започнаа 16-те дена активизам со кои треба да се сврти вниманието, да се подигне јавната свест и да се предизвика конкретна акција за елиминирање на сите форми на родово базирано насилство.

„Прошетај во моите чевли“ - проект против насилството врз жените

+инфо - 25.11.2014

Националната мрежа против насилството врз жените и семејно насилство денеска во 13 часот ќе одржи мирен протест под мотото „Стоп за насилството врз жените-16 убиени жени за 6 години! Што презедовте?“, пред зградата на Министерството за труд и ...

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ проект од кампањата против насилство врз жените

МРТ - 25.11.2014

Проектот е во форма на приказ на женски чевли, секој пар со своја приказна. Приказот на празните чевли има двојно значење и асоцијација... „Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ е проектот што денеска ќе се реализира во Скопје во рамки на кампањата 16 дена ...

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ проект од кампањата против насилство врз жените

А1 On - 25.11.2014

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ е проектот што денеска ќе се реализира во Скопје во рамки на кампањата 16 дена активизам во борбата против насилството врз жените и девојките. Проектот е во форма на приказ на женски чевли, секој пар со своја приказна.

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ проект од кампањата против насилство врз жените

Сител - 25.11.2014

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ е проектот што денеска ќе се реализира во Скопје во рамки на кампањата 16 дена активизам во борбата против насилството врз жените и девојките. Проектот е во форма на приказ на женски чевли, секој пар со своја приказна.

СТОП ЗА НАСИЛСТВОТО ВРЗ ЖЕНИТЕ: Проект „Прошетај во моите чевли“

Телеграф - 25.11.2014

Националната мрежа против насилството врз жените и семејно насилство ќе одржи мирен протест под мотото „Стоп за насилството врз жените-16 убиени жени за 6 години! Што презедовте?“ Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ е проектот што денеска ќе се реализира во ...

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ проект од кампањата против насилство врз жените

Курир - 25.11.2014

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ е проектот што денеска ќе се реализира во Скопје во рамки на кампањата 16 дена активизам во борбата против насилството врз жените и девојките. Проектот е во форма на приказ на женски чевли, секој пар со своја приказна.

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ проект од кампањата против насилство врз жените

Алфа - 25.11.2014

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ е проектот што денеска ќе се реализира во Скопје во рамки на кампањата 16 дена активизам во борбата против насилството врз жените и девојките. „Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ е проектот што денеска ќе се реализира во Скопје во ...

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ проект од кампањата за борба против насилството врз жените

Нетпрес - 25.11.2014

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ е проектот што денеска ќе се реализира во Скопје во рамки на кампањата 16 дена активизам во борбата против насилството врз жените и девојките. Проектот е во форма на приказ на женски чевли, секој пар со своја приказна.

Мирен протест „Стоп за насилството врз жените - 16 убиени жени за 6 години!Што презедовте?“

Макфакс - 25.11.2014

Националната мрежа против насилството врз жените и семејно насилство во вторник, 25-ти ноември, ќе одржи мирен протест под мотото „Стоп за насилството врз жените-16 убиени жени за 6 години! Што презедовте?“, во рамки на одбележување на Mеѓународниот ...

Облечи портокалово против насилството на жените!

Нетпрес - 25.11.2014

Општина Аеродром се приклучува кон одбележувањето на светскиот ден за борба против насилство врз жените, 25 Ноември, бидејќи секое развивање на свесноста за одреден проблем е првиот чекор кон негово искоренување.

Бенетон, видео ти се позлатило

Оn.net - 25.11.2014

Модниот бренд Бенетон лансира моќна кампања против полова дискриминација. „Насилство врз жена не е само тупаница, туку и нееднаквост“. Од 25-ти ноември почнуваат тнр. Портокалови денови (портокалова панделка) и се означува како Меѓународен ден за ...

Портокалово НЕ за насилството врз жените и девојчињата (ВИДЕО)

МКД - 25.11.2014

Денеска, 25-ти ноември, ширум светот започнаа 16-те дена активизам со кои треба да се сврти вниманието, да се подигне јавната свест и да се предизвика конкретна акција за елиминирање на сите форми на родово базирано насилство.

"НЕ" за насилство врз жените

Факултети - 25.11.2014

Насилството треба да биде осудувано, без разлика на тоа која група е засегната. Манифестирањето на сила, од страна на физички супериорниот, всушност претставува акт на слабост. Слабите луѓе на психолошка основа секогаш имаат потреба да се повикаат ...

ВИДЕО: Министре Спасов ако вашата сестра или мајка беше нападната, дали ќе реагиравте поинаку?

А1 On - 25.11.2014

„Стоп за насилството врз жените“, „16 убиени жени за 6 години!! Што презедовте?“, „Колку жени треба да бидат убиени пред да преземете нешто?“ – со овие написи денеска напладен демонстрираа активистите пред Министерствто за труд и социјална политика.

Министре, што презедовте за да не се случат убиствaтa во Злетово и во Кавадарци!

+инфо - 25.11.2014

„Розови реклами, црна реалност“, „Најлоша комбинација: низок IQ, висок тестостерон“ - со овие пароли денеска пред Министерството за труд и социјална политика протестираа стотина активисти од невладини организации за заштита од семејно насилство, а ...

Секој 25-ти во месецот протест: Уште колку жени треба да бидат убиени за државата да преземе нешто?

Макфакс - 25.11.2014

Националната мрежа против насилството врз жените и семејно насилство најави дека секој 25-ти во месецот ќе одржува протести пред Министерството за труд и социјална политика и ќе бара одговор на прашањето: Уште колку жени треба да го изгубат својот ...

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ проект од кампањата против насилство врз жените

Press24 - 25.11.2014

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ е проектот што денеска ќе се реализира во Скопје во рамки на кампањата 16 дена активизам во борбата против насилството врз жените и девојките. Проектот е во форма на приказ на женски чевли, секој пар со своја приказна.

(ВИДЕО) Активисти: Потребен е нов закон против семејно насилство

А1 On - 25.11.2014

На денешниот протест пред Министерствто за труд и социјална политика, невладините организации побарааа подобрувања нау Законот за превенција и спречување и заштита од семејно насилство и државата да одвои повеќе финансии за отворање на сервиси кои ...

Луѓето се плашат да пријават семејно насилство заради нивната безбедност

Нова ТВ - 25.11.2014

Психичкото, физичкото и насилството од економски побуди се најзастапени облици на насилство во Македонија. Најчести жртви се жените, а 95 отсто од сторителите на семејно насилство се мажи.

ВИДЕО+ФОТО: Жени од СДСМ Куманово во акција стоп за насилство врз жените

А1 On - 25.11.2014

Форумот на жени и локалниот клуб на млади на СДСМ од Куманово денеска на Градскиот плоштад со закачување на портокалови панделки се приклучија кон глобалната акција за стопирање на насилството врз жените.

Жртвите на семејно насилство немаат помош од институциите

Нова ТВ - 25.11.2014

Во изминатиот месец се извршени 6 убиства од две лица кои претходно биле пријавувани во полиција и во центрите за социјални работи за семејно насилство. Иако убијците биле пријавувани, сепак институциите не успеале да ги спречат шесте убиства.

Аеродром: Облечи портокалово против насилство врз жените

Курир - 25.11.2014

Општина Аеродром се приклучува кон одбележувањето на светскиот ден за борба против насилство врз жените, 25-ти Ноември, бидејќи секое развивање на свесноста за одреден проблем е првиот чекор кон негово искоренување.

Мирен протест против насилство врз жените

Алфа - 25.11.2014

Култната зграда во Њујорк – Емпаер стејт Билдинг светна во портокалова боја. Со тоа стартуваше глобалното одбележување на 25-ти ноември – Меѓународниот ден за елиминирање на насилството врз жените.

Наместо сузбивање на семејното насилство зачестија семејните убиства

Р.С.Европа - 25.11.2014

Невладините организации за борба против насилство врз жени најавија дека ќе организираат протест секој 25-ти во месецот во наредниот период додека не добијат одговори дали овие убиства можело да бидат спречени.

Облечи портокалово против насилството врз жените!

МКД - 25.11.2014

Општина Аеродром се приклучува кон одбележувањето на светскиот ден за борба против насилство врз жените, 25 ноември, бидејќи секое развивање на свесноста за одреден проблем е првиот чекор кон негово искоренување.

Портокалово ’не’ за насилството врз жените и девојчињата

Макфакс - 25.11.2014

Низ светот во вторникот, 25-ти ноември, започнаа 16-те дена активизам со кои треба да се сврти вниманието, да се подигне јавната свест и да се предизвика конкретна акција за елиминирање на сите форми на родово базирано насилство.

Портокалово НЕ за насилството врз жените и девојчињата

Курир - 25.11.2014

Денеска ширум светот започнаа 16-те дена активизам со кои треба да се сврти вниманието, да се подигне јавната свест и да се предизвика конкретна акција за елиминирање на сите форми на родово базирано насилство.

Портокалово НЕ за насилството врз жените и девојчињата

Press24 - 25.11.2014

Денеска ширум светот започнаа 16-те дена активизам со кои треба да се сврти вниманието, да се подигне јавната свест и да се предизвика конкретна акција за елиминирање на сите форми на родово базирано насилство.

Со 16 дена активизам против насилството врз жените и девојчињата

еМагазин - 25.11.2014

Со упатениот јавен повик за ставање крај на насилството врз жените и девојчињата, почнуваат 16-те дена активизам,со кои агенциите на Обединетите нации во земјава, во соработка со партнерските организации и институции сакаат да го насочат вниманието ...

„16 убиени жени не се само бројка“ – протест на невладините на Меѓународниот ден на семејно насилство

Либертас - 25.11.2014

„Што презедовте да го спречите трикратното убиство во Кавадарци“, „16 убиени жени не се само бројка“, „Колку жени треба да бидат убиени за да преземете нешто“ се само дел од транспарентите со кои невладините организации со мирен протест пред ...

Аеродром: Облечи портокалово против насилството врз жените!

Пулс24 - 25.11.2014

Општина Аеродром се приклучува кон одбележувањето на светскиот ден за борба против насилство врз жените, 25-ти Ноември, бидејќи секое развивање на свесноста за одреден проблем е првиот чекор кон негово искоренување.

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ проект од кампањата против насилство врз жените

Скопје инфо - 25.11.2014

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ е проектот што денеска ќе се реализира во Скопје во рамки на кампањата 16 дена активизам во борбата против насилството врз жените и девојките. Проектот е во форма на приказ на женски чевли, секој пар со своја приказна.

Форумот на жени на СДСМ: Стоп на насилството врз жената

Kumanovo News - 25.11.2014

Форумот на жени на СДСМ Куманово и Локалниот клуб на млади на СДСМ, денеска на Градскиот плоштад закачуваа портокалови панделки на кумановки, со што се приклучија на глобалната кампања за стопирање на насилството врз жените.

Со портокалова боја против насилството врз жените и девојчињата

еМагазин - 25.11.2014

За првпат во својата долга и возбудлива историја, врвот на култната зграда во Њујорк – Емпаер стејт (Empire State Building) светна во портокалова боја. Со тоа стартуваше глобалното одбележување на 25-ти ноември – Светскиот ден за елиминирање на ...

(ВИДЕО) Министре ако вашата сестра или мајка беше нападната, дали ќе реагиравте поинаку?

Локално - 25.11.2014

„Стоп за насилството врз жените“, „16 убиени жени за 6 години!! Што презедовте?“,„Розови реклами, црна реалност“, „Колку жени треба да бидат убиени пред да преземете нешто?“ – со овие написи денеска напладне демонстрираа активистите од невладините ...

Форум на жени на СДСМ: Институциите предводени од ДПМНЕ да одговорат на апелите за спречување на семејно насилство

Кумановски м. - 25.11.2014

Форумот на жени на СДСМ и локалниот клуб на младите социјалдемократи, денес на градскиот плоштад во Куманово на случајните по повод одбележувањето на 27 Ноември – Меѓународниот ден на борба против насилство врз жените.

Секој 25-ти во месецот протест: Уште колку жени треба да бидат убиени за државата да преземе нешто?

Тера - 25.11.2014

Националната мрежа против насилството врз жените и семејно насилство најави дека секој 25-ти во месецот ќе одржува протести пред Министерството за труд и социјална политика и ќе бара одговор на прашањето: Уште колку жени треба да го изгубат својот ...

(ВИДЕО) 25-ти ноември – Светски ден за елиминирање на насилството врз жените

Фактор - 25.11.2014

Денеска, 25-ти ноември, ширум светот започнаа 16-те дена активизам со кои треба да се сврти вниманието, да се подигне јавната свест и да се предизвика конкретна акција за елиминирање на сите форми на родово базирано насилство.

Портокалово НЕ за насилството врз жените и девојчињата

Точка - 25.11.2014

Денеска, 25-ти ноември, ширум светот започнаа 16-те дена активизам со кои треба да се сврти вниманието, да се подигне јавната свест и да се предизвика конкретна акција за елиминирање на сите форми на родово базирано насилство.

Секоја трета жена во светот е жртва на насилство

Република - 25.11.2014

Акцијата почнува денес, на Меѓународниот ден на борба против насилство врз жените, а ќе заврши на 10 декември, Светскиот ден на човекови права. Ќе се организираат настани во кои ќе доминира портокаловата боја, како симбол на заедничката борба за ...

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ проект од кампањата против насилство врз жените

Денешен - 25.11.2014

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ е проектот што денеска ќе се реализира во Скопје во рамки на кампањата 16 дена активизам во борбата против насилството врз жените и девојките. Проектот е во форма на приказ на женски чевли, секој пар со своја приказна.

"Прошетај во моите ЧЕВЛИ" проект од кампањата за борба против насилството врз жените

Точка - 25.11.2014

"Прошетај во моите ЧЕВЛИ" е проектот што денеска ќе се реализира во Скопје во рамки на кампањата 16 дена активизам во борбата против насилството врз жените и девојките. Проектот е во форма на приказ на женски чевли, секој пар со своја приказна.

Секој пар своја приказна

Вечер Прес - 25.11.2014

"Прошетај во моите ЧЕВЛИ" е проектот што денеска ќе се реализира во Скопје во рамки на кампањата 16 дена активизам во борбата против насилството врз жените и девојките. Проектот е во форма на приказ на женски чевли, секој пар со своја приказна.

Облечи портокалово против насилството на жените!

Точка - 25.11.2014

Општина Аеродром се приклучува кон одбележувањето на светскиот ден за борба против насилство врз жените, 25 Ноември, бидејќи секое развивање на свесноста за одреден проблем е првиот чекор кон негово искоренување.

Портокалово НЕ за насилството врз жените и девојчињата

Пулс24 - 25.11.2014

Денеска, 25-ти ноември, ширум светот започнаа 16-те дена активизам со кои треба да се сврти вниманието, да се подигне јавната свест и да се предизвика конкретна акција за елиминирање на сите форми на родово базирано насилство.

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ проект од кампањата против насилство врз жените

Локално - 25.11.2014

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ е проектот што денеска ќе се реализира во Скопје во рамки на кампањата 16 дена активизам во борбата против насилството врз жените и девојките. Проектот е во форма на приказ на женски чевли, секој пар со своја приказна.

Насилството не смее да се смета за семејна кавга

Н.Македонија - 25.11.2014

Најмалку една од три жени или девојчиња низ светот се жртви на насилство, тоа е најширок, но истовремено и најнепризнаен проблем на прекршување на човековите права, смета Луиза Винтон, постојана координаторка на ОН Почетокот на кампањата против ...

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“

Идивиди - 25.11.2014

проект од кампањата против насилство врз жените Скопје, 25 ноември 2014 (МИА) - „Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ е проектот што денеска ќе се реализира во Скопје во рамки на кампањата 16 дена активизам во борбата против насилството врз жените и девојките.

Обојте ги следните 16 дена со портокалова боја: Еве зошто!

Lider - 25.11.2014

Општина Аеродром се приклучува кон одбележувањето на светскиот ден за борба против насилство врз жените, 25-ти Ноември, бидејќи секое развивање на свесноста за одреден проблем е првиот чекор кон негово искоренување.

Денеска е Меѓународен ден против насилството врз жените

365 - 25.11.2014

25 ноември е Меѓународен ден за елиминација на насилството врз жените. За прв пат овој ден е одбележан во 1999 година со резолуција на Обединетите Нации. Според статистичките податоци, секоја втора жена во светот е жртва на насилство од страна на ...

„Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ – против насилството врз жените

Lider - 25.11.2014

Прошетај во моите ЧЕВЛИ“ е проектот што денеска ќе се реализира во Скопје во рамки на кампањата 16 дена активизам во борбата против насилството врз жените и девојките. Проектот е во форма на приказ на женски чевли, секој пар со своја приказна.

Портокалово НЕ за насилството врз жените и девојчињата

365 - 25.11.2014

Денеска, 25-ти ноември, ширум светот започнаа 16-те дена активизам со кои треба да се сврти вниманието, да се подигне јавната свест и да се предизвика конкретна акција за елиминирање на сите форми на родово базирано насилство.

За 25 % е зголемен бројот на пријавени случаи на насилство врз жени

24 Вести - 24.11.2014

За 25 проценти е зголемен бројот на пријавени случаи на семејно насилство од почетокот на годината до септември, споредено со истиот период лани, покажуваат податоците на МВР. Според министерката Гордана Јанкуловска во речиси 2/3 од случаите се ...

Секоја трета жена трпи насилство

Утрински - 24.11.2014

„Вистинскиот маж не удира жена“, порача денеска од Скопје - постојаниот координатор на Обединетите нации, Луиза Винтон. Со упатениот јавен повик за ставање крај на насилството врз жените и децата, и Македонија се приклучи кон глобалната кампања за ...

Македонија се приклучува во борбата против насилството врз жената

МРТ - 24.11.2014

Ако не се превенира, на глобално ниво, една од три жени ќе биде физички и сексуално злоставувана од партнерите. Македонија се приклучува во глобалната кампања за кревање на гласот и обид да се влијае на црната статистика...

Жените повеќе жртви на насилство отколку на тешки болести

А1 On - 24.11.2014

„Направи го твоето соседство портокалово“ е паролата која денеска во СЕПУГС „Васил Антевски-Дрен“, беше упатена на означувањето на почетокот на кампањата „16 дена активизам против насилството врз жаната и девојчињата“, како дел од глобалната кампања ...

Секоја 3-та жена е жртва на семејно насилство

Алфа - 24.11.2014

Жените се охрабруваат и пријавуваат семејно насилство. На телефонот 192 до месец септември годинава помош од полицијата побарале 3200 жртви Жените се охрабруваат и пријавуваат семејно насилство.

Жените повеќе жртви на насилство отколку на тешки болести

Сител - 24.11.2014

„Направи го твоето соседство портокалово“ е паролата која денеска во СЕПУГС „Васил Антевски-Дрен“, беше упатена на означувањето на почетокот на кампањата „16 дена активизам против насилството врз жаната и девојчињата“, како дел од глобалната кампања ...

Насилството врз жените поопасно од тешките болести

Телеграф - 24.11.2014

Глобално, една од три жени ќе доживее физичко или сексуално насилство во некој момент од својот живот Според статистиката, до септември оваа година МВР евидентирало 635 кривични дела сторени при семејно насилство, што претставува 25 отсто повеќе ...

Кампања против сите форми на насилство врз жените и девојчињата

Нетпрес - 24.11.2014

Македонија во следните 16 дена ќе биде дел од глобална кампања за активизам за елиминирање на сите форми на насилство врз жените и девојчињата. Во пресрет на 25 ноември – Меѓународниот ден за борба против насилство врз жените денеска во средното ...

Глобална кампања против насилство врз жените

Курир - 24.11.2014

Македонија во следните 16 дена ќе биде дел од глобална кампања за активизам за елиминирање на сите форми на насилство врз жените и девојчињата. Во пресрет на 25 ноември - Меѓународниот ден за борба против насилство врз жените денеска во средното ...

Глобална кампања против насилство врз жените

А1 On - 24.11.2014

Во следните 16 дена Македонија ќе биде дел од глобална кампања за активизам за елиминирање на сите форми на насилство врз жените и девојчињата. Во пресрет на 25 ноември – Меѓународниот ден за борба против насилство врз жените денеска во средното ...

Приклучи се: Портокалова панделка и боја против насилството врз жените и девојчињата

Курир - 24.11.2014

Шеснаесет дена активизам, 16 дена повик за вклучување во акцијата против насилството врз жените и девојчињата. Македонија почнувајќи до утре, Меѓународниот ден за елиминирање на насилството врз жените, се приклучува кон глобалната кампања за ...

16 дена кампања против насилството врз жените и девојчињата

Нетпрес - 24.11.2014

Симболично, во средно економско-правно училиште „ Васил Антевски- Дрен, денеска почна капањата против семејното насилтво, која ќе трае 16 дена, и ќе заврши со активност на градскиот плоштад „Македонија“, на 10 декември, Денот на човековите права.

Секоја трета жена станува жртва на насилство

+инфо - 24.11.2014

Глобално, една од три жени ќе доживее физичко или сексуално насилство во некој момент од својот живот, во многу случаи токму од својот интимен партнер. Скоро половина од жените убиени во текот на 2012-та настрадале од својот партнер или член на ...

Утре протест поради 16-те убиени жени за шест години

+инфо - 24.11.2014

Под паролата „16 убиени жени за 6 години! Што презедовте!“ утре пред Министерството за труд и социјална политика протест ќе организира Националната мрежа против насилство врз жените и семејно насилство.

Глобална кампања против насилство врз жените

МРТ - 24.11.2014

Според последните истражувања, една од три жени и девојчиња ширум светот во текот на својот живот доживува некоја форма на насилство... Во следните 16 дена Македонија ќе биде дел од глобална кампања за активизам за елиминирање на сите форми на ...

Зголемен бројот на случаи со семејно насилство

Макфакс - 24.11.2014

Во текот на деветте месеци од оваа година евидентирани се 635 кривични дела сторени при семејно насилство, односно 25 отсто повеќе од истиот период лани кога биле регистрирани 507 кривични дела, покажуваат статистичките податоци на Министерството за ...

Негативен тренд: 80% од жртвите на семејно насилство се жени

МРТ - 24.11.2014

Надлежните велат, жртвата пријавува откако ќе сфати дека животот и е во опасност... Не само грдите и голи дрвја, есенското сонце го откри и насилството во едно скопско семејство. „Ова трае со години, се си викав ај ќе бид e.

Жените повеќе жртви на насилство отколку на тешки болести

Република - 24.11.2014

„Направи го твоето соседство портокалово“ е паролата која денеска во СЕПУГС „Васил Антевски-Дрен“, беше упатена на означувањето на почетокот на кампањата „16 дена активизам против насилството врз жаната и девојчињата“, како дел од глобалната кампања ...

Жените повеќе жртви на насилство отколку на тешки болести

Локално - 24.11.2014

„Направи го твоето соседство портокалово“ е паролата која денеска во СЕПУГС „Васил Антевски-Дрен“, беше упатена на означувањето на почетокот на кампањата „16 дена активизам против насилството врз жаната и девојчињата“, како дел од глобалната кампања ...

Кампања против сите форми на насилство врз жените и девојчињата

Точка - 24.11.2014

Македонија во следните 16 дена ќе биде дел од глобална кампања за активизам за елиминирање на сите форми на насилство врз жените и девојчињата. Во пресрет на 25 ноември – Меѓународниот ден за борба против насилство врз жените денеска во средното ...

„16 дена активизам против насилството врз жената и девојчињата“ стартуваше од Кисела Вода

Пулс24 - 24.11.2014

„Направи го твоето соседство портокалово“ е паролата која денеска во СЕПУГС „Васил Антевски-Дрен“, беше упатена на означувањето на почетокот на кампањата „16 дена активизам против насилството врз жаната и девојчињата“, како дел од глобалната кампања ...

МВР: Годинава за 25% раст на насилството врз жените

еМагазин - 24.11.2014

Полициските податоци велат дека во текот на првите девет месеци од годинава се евидентирани 635 кривични дела сторени при семејно насилство, односно 25 отсто повеќе од истиот период лани. Извршители во 90 отсто од делата се припадници на машкиот ...

Жените повеќе жртви на насилство отколку на тешки болести

Денешен - 24.11.2014

„Направи го твоето соседство портокалово“ е паролата која денеска во СЕПУГС „Васил Антевски-Дрен“, беше упатена на означувањето на почетокот на кампањата „16 дена активизам против насилството врз жаната и девојчињата“, како дел од глобалната кампања ...

Вистинскиот маж никогаш не удира жена

Вечер Прес - 24.11.2014

Статистиките покажуваа дека семејното насилство во Македонија е во постојан пораст, а во 90 отсто од случаите жртви се токму тие на кои најмногу им е потребна заштитата: сопругите, мајките и ќерките Македонија се приклучи кон глобалната кампања за ...

16 дена кампања против насилството врз жените и девојчињата

Точка - 24.11.2014

Симболично, во средно економско-правно училиште "Васил Антевски- Дрен", денеска почна капањата против семејното насилтво, која ќе трае 16 дена, и ќе заврши со активност на градскиот плоштад "Македонија", на 10 декември, Денот на човековите права.

Жените повеќе жртви на насилство отколку на тешки болести

Идивиди - 24.11.2014

Скопје, 25 ноември 2014 (МИА) - „Направи го твоето соседство портокалово“ е паролата која денеска во СЕПУГС „Васил Антевски-Дрен“, беше упатена на означувањето на почетокот на кампањата „16 дена активизам против насилството врз жаната и ...

Жените повеќе жртви на насилство отколку на тешки болести

Lider - 24.11.2014

„Направи го твоето соседство портокалово“ е паролата која денеска во СЕПУГС „Васил Антевски-Дрен“, беше упатена на означувањето на почетокот на кампањата „16 дена активизам против насилството врз жаната и девојчињата“, како дел од глобалната кампања ...