TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: Нов сум во високата политика и можни се протоколарни слабости, но СДСМ целосно ја изврте вистината

Фокус - 24.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Курир вели дека тој не рекол дека го поддржува Договорот за добрососедство со Бугарија на средбата со Бојко Борисов.

„Нов сум во високата политика, СДСМ креираше лажна вест дека го поддржувам договорот со Бугарија“, вели Мицкоски

ТВ21 - 24.11.2019

„И точно можеби сум нов во високата политика и со помала километража кога станува збор за билатералните средби, и можни се протоколарни слабости од кои учиме, но ве уверувам кога станува збор за суштината точно знам што говорам, за што се борам и ...

Мицкоски: Му кажав на Борисов дека имам намера да поддржам се што е добро за двете земји

Телма - 24.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за Курир зборува за средбата со Бојко Борисов и вели “можеби сум нов во високата политика и со помала километража кога станува збор за билатералните средби, и можни се протоколарни слабости од кои ...

Продолжува пинг-понг реториката меѓу партијата на Борисов и ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 24.11.2019

Средбата Борисов – Мицкоски продолжува да ја разбранува македонската јавност за тоа дали лидерот на опозицијата го прифаќа Договорот за добрососедство. По обвинувањата на СДСМ дека Мицкоски едно зборува во странство, а друго дома, бугарскиот ...

Ковачев: Од ВМРО-ДПМНЕ ќе бараме гаранции, фалсификувањето на историјата повеќе не може да се трпи

МКД - 24.11.2019

На средбата што ја имавме заедно со премиерот Бојко Борисов со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, сакавме да дознаеме дали неговата партија, ако стане владеачка, ќе го поддржи Договорот за добрососедство.

Ковачев бара Бугарија да ги објави имињата на македонските граѓани со бугарски пасоши

Press24 - 24.11.2019

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев на својот Фејсбук профил напиша дека повторно ќе испрати барање до нивниот Парламент бугарските власти да ги објават имињата на сите македонски политичари, новинари, професори кои имаат бугарски пасоши, а се ...

Ковачев: Бугарските институции да ги обелоденат имињата на Македонците со бугарски пасош

Слободен Печат - 24.11.2019

Европратеникот преку својот Фејсбук профил напиша дека смета дека е неприфатливо тие да имаат бугарски пасош, а да шират антибугарска пропаганда. Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев на својот Фејсбук профил напишал дека ќе испрати барање до ...

Мицкоски за средбата со Борисов: Никогаш нема да прифатам работи кои се на штета на македонскиот народ и Македонија

Курир - 24.11.2019

Во интервјуто со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски ќе читате за најактуелните прашања, за самитот во Загреб на Европската Народна Партија, за средбата со Борисов. За тоа кој седи позади лажните вести, и каков ќе биде одговорот ...

Мицкоски за средбата со Борисов: Протоколарни слабости се можни, но за суштината знам што зборувам

360 степени - 24.11.2019

Можеби сум нов во високата политика и со помала километража кога станува збор за билатералните средби, и можни се протоколарни слабости од кои учиме, но ве уверувам, кога станува збор за суштината, точно знам што говорам, за што се борам и какви ...

Мицкоски: На средбата со Борисов никаде не го споменав договорот, но се прават лажни вести под владината палка и да се ...

Нетпрес - 24.11.2019

Во интервју за порталот Курир.мк претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговараше на повеќе актуелни прашања, а едно од тие беше и за средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов на самитот во Загреб на Европската народна партија, за која ...

Ковачев бара Бугарија да ги објави имињата на македонските граѓани со бугарски пасоши

МКД - 24.11.2019

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев преку својот фејсбук-профил изјави дека повторно ќе испрати барање до нивниот Парламент бугарските власти да ги објават имињата на сите македонски политичари, новинари, професори кои имаат бугарски пасоши, а се ...

Мицкоски за средбата со Борисов: Се редат зборови во уста, кои јас никогаш не сум ги кажал

iPortal - 24.11.2019

„Жалам што нашиот политички противник СДСМ, целосно извртувајќи ја вистината, преку креирање на лажни вести се обиде да ги злоупотреби граѓаните. Никаде на средбата не го споменав договорот, тоа не може да се извлече како цитат затоа што не го ...

Ковачев ќе го обнови барањето Бугарија да ги објави имињата на македонските граѓани со бугарски пасоши

24Инфо - 24.11.2019

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев преку својот фејсбук-профил изјави дека повторно ќе испрати барање до Парламентот во Бугарија, нивните власти да ги објават имињата на сите македонски политичари, новинари, професори кои имаат бугарски пасоши… ...

Борисов во официјална посета на САД, ќе бара од Трамп укинување на визите

24Инфо - 24.11.2019

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов замина во неколкудневна официјална посета на САД, информира БНТ. Во Белата куќа на 25 ноември, со неговиот домаќин, американскиот претседател Трамп, ќе разговара за стратешкото партнерство меѓу двете земји, начините ...

Зиро Македонци

Либертас - 24.11.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Катерина Блажевска за Призма: Кај власта завладеа еуфорија околу начинот на кој Бојко Борисов го соголе ВМРО-ДПМНЕ – објави видео, кое беше нострифицирано како доказ за двојните аршини на опозицијата – дека едно да ...

Ковачев: ВМРО-ДПМНЕ да гарантира запирање на историските фалсификати, ако победи на изборите

24Инфо - 24.11.2019

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев упати остро предупредување до ВМРО-ДПМНЕ за „исклучително непријатните изјави на членови на раководството против Бугарија“ во интервјуто за бугарското радио Фокус, пренесува Експрес.мк.

„Нов сум во високата политика, СДСМ креираше лажна вест дека го поддржувам договорот со Бугарија“, вели Мицкоски

4NEWS - 24.11.2019

„И точно можеби сум нов во високата политика и со помала километража кога станува збор за билатералните средби, и можни се протоколарни слабости од кои учиме, но ве уверувам кога станува збор за суштината точно знам што говорам, за што се борам и ...

„Среща“ Борисов-Мицкоски

Либертас - 24.11.2019

Има едно клипче кое се врти на социјалните мрежи, веројатно од „среща“ на водачот на нашата опозиција Хр. Мицковски со првиот човек на бугарската влада Бојко Борисов. Тоа клипче е веројатно снимка од телефон затоа што не се слуша баш најдобро што ...

Мицкоски повторно негира: Не сум кажалдека го поддржувам Договорот со Бугарија

Локално - 24.11.2019

„Жалам што нашиот политички противник СДСМ, целосно извртувајќи ја вистината, преку креирање на лажни вести се обиде да ги злоупотреби граѓаните. Никаде на средбата не го споменав договорот, тоа не може да се извлече како цитат затоа што не го ...

Ковачев: Ако на изборите во Македонија победи ВМРО ДПМНЕ треба да бараме гаранции дека ќе го продолжи курсот на ...

Република - 24.11.2019

На средбата што ја имавме заедно со премиерот Бојко Борисов со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, сакавме да дознаеме дали неговата партија, ако стане владеачка, ќе го поддржи Договорот за добрососедство.

Борисов во официјална посета на САД, со Трамп ќе разговара за укинување на визите за Бугарите

AKO - 24.11.2019

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов замина во неколкудневна официјална посета на САД, информира БНТ. Во Белата куќа на 25 ноември, со неговиот домаќин, американскиот претседател Трамп, ќе разговара за стратешкото партнерство меѓу двете земји, начините ...

Ковачев: ВМРО-ДПМНЕ да гарантира запирање на историските фалсификати, ако победи на изборите

Expres - 24.11.2019

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев упати остро предупредување до ВМРО-ДПМНЕ за „исклучително непријатните изјави на членови на раководството против Бугарија“. „На средбата што ја имавме заедно со премиерот Бојко Борисов со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Ковачев: Од ВМРО-ДПМНЕ ќе бараме гаранции, фалсификувањето на историјата повеќе не може да се трпи

365 - 24.11.2019

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во интервју за бугарското радио Фокус упати предупредување до ВМРО-ДПМНЕ за според него непријатните изјави на членови на раководството на оваа партија против Бугарија.

Заев: За Мицкоски договорот со Бугарија беше капитулантски, па го поддржа

Канал5 - 23.11.2019

Мицкоски пред Борисов призна дека го поддржува Договорот со Бугарија, вели претседателот на СДСМ и премиерот Зоран Заев. Тој денеска одржа граѓанска трибина во Гостивар во рамките на кампањата под мотото „На прав ...

Зиро Македонци

Призма - 22.11.2019

Кај власта завладеа еуфорија околу начинот на кој Бојко Борисов го соголе ВМРО-ДПМНЕ – објави видео, кое беше нострифицирано како доказ за двојните аршини на опозицијата – дека едно да зборуваат дома, друго гугукаат во странство.

Костадинов: Мицкоски го излажа Борисов, не магистрирал и докторирал во Италија и Германија туку во Скопје

Фокус - 22.11.2019

Портпаролот на СДСМ и пратеник Костадин Костадинов го обвини лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека го излажал бугарскиот премиер оти докторирал во Италија и магистрирал во Германија. „Лажењето го наследил од неговиот шеф Груевски.

Софија и натаму со реакции околу Договорот за добрососедство

Канал5 - 22.11.2019

Продолжува пинг-понг реториката на двете страни за средбата Мицковски- Борисов. Во дебатата се вклучи и бугарската шефица на дипломатијата Екатерина Захариева, која во интервју за тамошните медиуми ја коментира изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Вербална војна СДСМ и ВМРО ДПМНЕ по средбата Мицкоски – Борисов

Алсат-М - 22.11.2019

Разговорот на лидерот на опозицијата со бугарскиот премиер ги скара двете најголеми партии во земјава. СДСМ смета дека ниедно оправдување не го покрива лицемерството на Мицковски кој на средбата со Борисов без дилеми го призна договорот за ...

Фактите се факти

+инфо - 22.11.2019

Бурните реакции после средбата Борисов-Мицкоски само ме потсетија дека има потреба од мала ретроспектива на тоа како се одвиваа македонско-бугарските односи, како и каква е улогата на СДСМ и ДПМНЕ и тоа како после официјални средби на македонски ...

ВМРО-ДПМНЕ:СДСМ шири лажни вести – СДСМ:Мицкоски едно зборува дома, друго пред странските политичари

Сител - 22.11.2019

Опозицијата ја обвини власта дека шири лажни вести, поради страв од пораз на изборите. Од ВМРО-ДПМНЕ велат и дека СДСМ манипилирала со изнесените ставови на лидерот на опозицијата Христијан Мицковски на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, ...

Костадинов: Мицкоски го лажеше Борисов дека докторирал во Италија, а магистрирал во Германија

Слободен Печат - 22.11.2019

Овој статус на Костадинов, се однесува на разговор меѓу Мицкоски и Борисов, во кој наводно македонскиот политичар му рекол на бугарскиот премиер дека „докторирал во Италија, како и дека поминал магистратура во Германија“.

Кога Мицко го сретна Бојко…

Слободен Печат - 22.11.2019

Меѓународната заедница и денеска не е на чисто што ќе добијат од ВМРО-ДПМНЕ, во смисла на регионалната стабилност и просперитет, доколку тие, некако, се вратат на власт во Македонија? Им требаат недвосмислени, јасни одговори, а не евтини политички ...

Костадинов: Мицкоски излажа дека докторирал во Италија и дека магистрирал во Германија

Либертас - 22.11.2019

– Лажењето го наследил од неговиот шеф Груевски. Колку лаже Мицкоски е доказ и средбата со Борисов каде што, практично го излажа на Борисов ама буквално се што кажа, напиша на Фејсбук портпаролот на СДСМ Коста Костадинов. -Ова е една од многуте лаги.

Кога Мицко го сретна Бојко…

Либертас - 22.11.2019

Објективно, се чини дека г. Мицкоски нема за што да се лути: целата епизода од средбата со бугарскиот премиер Борисов е една „тврда“ лекција за тоа како изгледа да си играш – добро, се извинувам, да водиш – „висока политика“, а да сакаш да седиш на ...

ВМРО-ДПМНЕ:СДСМ шири лажни вести – СДСМ:Мицкоски едно зборува дома, друго пред странските политичари

4NEWS - 22.11.2019

Опозицијата ја обвини власта дека шири лажни вести, поради страв од пораз на изборите. Од ВМРО-ДПМНЕ велат и дека СДСМ манипилирала со изнесените ставови на лидерот на опозицијата Христијан Мицковски на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, ...

Петкоски: Фактите се факти

iPortal - 22.11.2019

Бурните реакции после средбата Борисов-Мицкоски само ме потсетија дека има потреба од мала ретроспектива на тоа како се одвиваа македонско-бугарските односи, како и каква е улогата на СДСМ и ДПМНЕ и тоа како после официјални средби на македонски ...

Кога Мицко го сретна Бојко…

CivilMedia - 22.11.2019

пишува: Објективно, се чини дека г. Мицкоски нема за што да се лути: целата епизода од средбата со бугарскиот премиер Борисов е една „тврда“ лекција за тоа како изгледа да си играш – добро, се извинувам, да водиш – „висока политика“, а да сакаш да ...

Со сведната глава пред Борисов, Мицкоски го „подкрепи“ договорот со Бугарија

CivilMedia - 22.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој на многу јавни, домашни настапи, остро се противеше на договорот за добрососетство со Бугарија, со сведната глава и сосема спротивен од, вообиачаениот за него, вокабулар, зборуваше на бугарски ...

Борисов не сака да ја нарекуваат Бугарија фашистички окупатор

PressingTV - 22.11.2019

Премиерот Бојко Борисов изјави дека ако Северна Македонија сака да стане членка на ЕУ и НАТО треба да заборави на антибугарската реторика, пишува софиски Дневник. Вчера имав средба со таканаречените сестрински партии и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Борисов: Мицкоски ме увери дека влезот на РМ во ЕУ и НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 22.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска истакна дека на средбата со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од него добил уверување дека приклучувањето на Република Македонија во Европската унија и НАТО е приоритет за неговата ...

Костадинов: Мицкоски излажа дека докторирал во Италија и дека магистрирал во Германија

Centar - 22.11.2019

– Лажењето го наследил од неговиот шеф Груевски. Колку лаже Мицкоски е доказ и средбата со Борисов каде што, практично го излажа на Борисов ама буквално се што кажа, напиша на Фејсбук портпаролот на СДСМ Коста Костадинов. -Ова е една од многуте лаги.

Костадинов: Мицкоски го лажеше Борисов дека докторирал во Италија

Локално - 22.11.2019

Мицкоски го лажеше Борисов дека докторирал во Италија, магистрирал во Германија, пишува денеска портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, нарекувајќи го лидерот на опозицијата „патолошки лажго“.

Костадинов: Мицкоски го излажа Борисов и дека докторирал во Италија

24Инфо - 22.11.2019

Пратеникот и портпарол на СДСМ, Коста Костадинов на својот Фејсбук профил напиша дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е патолошки лажго кој на средбата со бугарскиот премиер, Бојко Борисов се што кажал излажал.

Костадинов за Мицкоски: Патолошки лажго

iPortal - 22.11.2019

Мицкоски го лажеше Борисов дека докторирал во Италија, магистрирал во Германија, пишува денеска портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, нарекувајќи го лидерот на опозицијата „патолошки лажго“.

Костадинов: Мицкоски го излaжa Борисов дека докторирал во Италија и дека магистрирал во Германија

365 - 22.11.2019

Практично сѐ што кажал Мицкоски на средбата со Борисов било лaгa, обвини на Фејсбук портпаролот на СДСМ – Костадин Костадинов, одејќи дотаму што лидерот на ВМРО-ДПМНЕ го нарече „патoлoшки лaжгo“. „Лaжeњeтo го наследил од неговиот шеф Груевски.

За Договорот со Бугарија се објаснува Мицкоски

Алсат-М - 21.11.2019

Многу реакции по синоќешната средба меѓу лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и бугарскиот премиер, Бојко Борисов. Мицкоски тврди дека не го променил ставот во однос на Договорот меѓу Македонија и Бугарија.

Борисов: Ние не сме биле окупатори на никого, ако сакаат да одат напред, јасни се вредностите што треба да ги ...

Фокус - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска истакна дека на средбата со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од него добил уверување дека приклучувањето на Република Северна Македонија во Европската унија и НАТО е приоритет за ...

Борисов го праша Мицкоски за договорот со Бугарија, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека поддржува се што е позитивно за ...

24 Вести - 21.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува договорот за добрососедство со Бугарија. Видеото на кое се слуша како тој зборува и бугарски, на „фејсбук“ го ...

Мицкоски: Гоце Делчев и јазикот се македонски

Фокус - 21.11.2019

Поддржуваме сѐ што е добро за Македонија и за Бугарија, но она што е спротивно на интересите на македонските граѓани и на Македонија не може да го поддржиме. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прашањето дали неговата парија ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ и јас лично подржувам се што е добро и за Македонија и за Бугарија

Канал5 - 21.11.2019

Мицкоски ги урна лажните вести на владата: Гоце Делчев и јазикот се Македонски. -Синоќа ја завршивте овде средбата во арена Загреб, тет а тет средба со господинот Бојко Борисов, излезе едно видео тој го објави лично на неговиот профил на социјалната ...

Мицкоски негира дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи договорот за добрососедство со Бугарија

Фокус - 21.11.2019

Вчера вечер беше објавена снимка каде Мицкоски имаше средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов, а на снимката лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека ќе поддржи се што е добро за Македонија за Бугарија.

(ВИДЕО) Мицкоски прозборе бугарски пред Борисов и го поддржа Договорот со Бугарија

Фокус - 21.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Загреб се сретна со бугарскиот премиер Бојко Борисов. Борисов објави видео од почетокот на средбата на кое се гледа како Мицкоски дел од зборовите ги кажува на бугарски јазик.

Јас бев стипендист на италијанската влада, Влатко е женет за Американка, го убедуваше Мицкоски Борисов дека е за ...

Сакам да кажам - 21.11.2019

На Конгресот на Европската народната партија во Загреб, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се сретна со бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој го праша што мисли за членството во Европската Унија.

Борисов до Мицкоски: Го поддржувате ли договорот меѓу Бугарија и Северна Македонија? (ВИДЕО)

ТВ21 - 21.11.2019

Вчера се одржа средба меѓу бугарскиот премиер Бојко Борисов, и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Мицкоски му кажа на Борисов дека неговата партија секогаш се залагала за членство на земјата во НАТО и ЕУ.

Поткрепиме Госп Борисов, поткрепиме сичко

Deutsche Welle - 21.11.2019

Што му е дозволено на Јупитер, тоа не му е дозволено на волот. Вол ко вол, нема зошто да размислува кога ќе му се јави нашиот Господ. Што им кажа Мицкоски на Борисов, Мицотакис и Ахмети, според Ерол Ризаов. Драма во три чина.

СДСМ: Мицкоски е лажен патриот

Канал5 - 21.11.2019

Јавноста вчера го виде лажното лице на Христиjан Мицкоски, неговото лицемерие и лажен патриотизам. Едно зборува пред граѓаните друго зборува надвор од државата. На средбата со премиерот на соседна Бугарија, Бојко Борисов, Мицкоски рече дека го ...

Мицкоски: Ќе поддржам се што е добро за Македонија и за Бугарија

Телма - 21.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, одби да каже дали ќе го поддржи Договорот за добрососедсто и рече дека ќе стори се што е позитивно за Македонија и Бугарија.

Мицкоски: Гоце Делчев и јазикот се македонски

Алсат-М - 21.11.2019

Поддржуваме сѐ што е добро за Македонија и за Бугарија, но она што е спротивно на интересите на македонските граѓани и на Македонија не може да го поддржиме, рече во одговор на новинарско прашање лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, запрашан ...

Мицкоски: Лажни се вестите дека ВМРО ДПМНЕ ќе го поддржи Договорот за добрососедство со Бугарија

Телма - 21.11.2019

По објавата на видеото од средбата меѓу лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,со бугарскиот премиер Бојко Борисов, на која Мицкоски вели дека ќе поддржи се што е добро за Македонија и за Бугарија, се огласи самиот Мицкоски од Самитот на ЕПП кој ...

Борисов: Антибугарската реторика е недозволива

Канал5 - 21.11.2019

Прв пат по француското вето, Софија потсети на бугарските барања, кои се услов за членството на Македонија во ЕУ. Бугарскиот премиер Бојко Борисов од Загреб упати нови предупредувања за земјава, иако исполнувањето на овие барања се директно поврзани ...

Мицкоски: Ќе подржиме се што е добро за Македонија и за Бугарија

Телма - 21.11.2019

ВМРО ДПМНЕ поддржува се што е добро за Македонија и за Бугарија, вели лидерот на партијата Христијан Мицкоски. Мицкоски е лицемер-пред странските политичари го поддржува договорот со Бугарија, а во земјата го негира, смета СДСМ.

Борисов ја коментира израснатата брада на Мицкоски

Канал5 - 21.11.2019

На средбата во Загреб бугарскиот премиер Бојко Борисов на претседателот на ВМРО – ДПМНЕ му даде сугестија и за негова брада. Што меѓу другото зборуваат политичарите на меѓусебните средби на кои задолжителен е дипломатскиот речник покрај што е ...

Мицкоски: „Сичко ќе поткрепиме“ – Пред Борисов го поддржува договорот, а потоа се предомисли

ТВ21 - 21.11.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика изјавата на опозицискиот лидер Христијан Мицкоски на вчерашната средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов во Загреб, дека ВМРО-ДПМНЕ го поддржува Договорот за добрососедство со Бугарија.

Борисов по средбата со Мицкоски: Ако некој од нив каже дека Бугарија е фашистички окупатор, тогаш нема да добијат наша ...

Фокус - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов синоќа оствари средба со лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, за време на состанокот во Загреб. Тој апелираше до Македонија да се откаже од антибугарската реторика, доколку нашата држава сака да влезе во ЕУ.

Борисов-Мицкоски: Позитивен став за договорот за добрососедство на сестринските партии?

24 Вести - 21.11.2019

Во јавно испрашување за време на состанокот на европските народни партии во Загреб бугарскиот премиер Бојко Борисов прво го праша Христијан Мицкоски дали неговата партија е за ЕУ и НАТО, по што доби одговор на бугарски јазик. Борисов не застана тука.

Борисов: Мицкоски ме увери дека влезот на РСМ во ЕУ и НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 21.11.2019

– Вчера одржав средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој ме увери дека приклучувањето на Република Северна Македонија во ЕУ и НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ, напиша Борисов на својот Фејсбук профил, кој вчера и денеска во Загреб ...

Бојко Борисов со закана до Македонија: Да заборавите дека Бугарија е фашистички окупатор!

Канал5 - 21.11.2019

Малку му беше ова, па дополни и дека не само што треба да заборавиме, туку и да почнеме да веруваме дека Бугарија не била на страната на фашизмот овде во Македонија во Втората светска војна! Коментарите но и статусите на социјалните мрежи на ...

Хари Локвенец: Мицкоски нуди лажен патриотизам и лицемерие

МКД - 21.11.2019

Јавноста вчера го виде лажното лице на Христиjан Мицкоски, неговото лицемерие и лажен патриотизам. Едно зборува пред граѓаните друго зборува надвор од државата. На средбата со премиерот на соседна Бугарија, Бојко Борисов, Мицкоски рече дека го ...

Борисов: Откажете се од антибугарската реторика. Мицкоски: Македонскиот јазик е кодифициран, Делчев е Македонец

МКД - 21.11.2019

Бугарски фашистички окупатор? Тогаш заборавете на нашата помош, апелираше бугарскиот премиер Бојко Борисов, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во Загреб. Мицкоски пак денеска изјави дека Гоце Делчев и нашиот јазик се македонски.

Мицко, дај уозбили се жити сè!

Слободен Печат - 21.11.2019

Да не беше смешно, ќе беше трагично. Мицко, дај уозбили се. Сега го поддржуваш договорот или не го поддржуваш? Договори се, па кажи. Не нè оставај нас новинарите во заблуда. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вчера во Загреб се сретна со ...

Мицкоски поддржува сè што е добро и за Македонија и за Бугарија

Р.С.Европа - 21.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека на вчерашната средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов разговарале за многу прашања и дека тој лично поддржува сè што е добро и за Македонија и за Бугарија.

Мицкоски: Гоце Делчев и јазикот се македонски

Сител - 21.11.2019

На новинарско прашање за синоќешната средба во арена Загреб, со бугарскиот премиер Бојко Борисов, од која излезе едно видео кое тој го објави лично на неговиот профил на социјалната мрежа, а се однесува на договорот кој Македонија го има потпишано ...

Мицкоски на средбата со Борисов: ВМРО-ДПМНЕ го поддржува Договорот за добрососедство

Сител - 21.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува Договорот за добрососедство со Бугарија. Вчера од ВМРО-ДПМНЕ испратија соопштение од средбата, но никаде ...

Мицковски по средбата со Борисов: Неприфатливо е негирањето на македонскиот јазик и присвојувањето на Гоце Делчев

Сител - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Борисов објави видео од вчерашната средба со Мицкоски на која инсистира да добие поддршка од најголемата опозициска партија за договорот за добрососедство помеѓу двете земји.

СДСМ: Мицкоски да каже кого лаже за Договорот со Бугарија, граѓаните или премиерот Борисов?

А1 On - 21.11.2019

„Дебаклот на Мицкоски не може да се покрие. За само две минути Мицкоски вчера го потврди своето лицемерие и лажен патриотизам. Иако дома се противеше на Договорот за добрососедство со Република Бугарија, Мицкоски вчера рече дека Договорот е добар и ...

Мицкоски: Гоце Делчев и јазикот се македонски

Press24 - 21.11.2019

Нашиот став е познат, тој е непроменет, многу пати повторен во минатото и како политичка партија, како ВМРО-ДПМНЕ, она што беше моја изјава којашто ја рефлектирав вчера беше дека ВМРО-ДПМНЕ и јас лично подржувам се што е добро и за Македонија и за ...

Борисов се налути: Штом Бугарија е фашистички окупатор, заборавете на нашата помош

Независен - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов уште еднаш апелираше Северна Македонија да се откаже од, како што вели, антибугарската реторика, доколку сака да влезе во Европската унија. Според неговите зборови, тој за тоа зборувал и со лидерот на македонската ...

Борисов: Македонија да се откаже од антибугарската реторика, доколку сака да влезе во ЕУ

Press24 - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов синоќа оствари средба со лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, за време на состанокот во Загреб. Тој апелираше до Македонија да се откаже од антибугарската реторика, доколку нашата држава сака да влезе во ЕУ.

Борисов:Мицкоски ме увери дека влезот во ЕУ и НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска истакна дека лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на средбата го уверил оти пристапувањето на Северна Македонија во Европската унија и НАТО е приоритет за неговата партија.

Борисов до Мицкоски: ,,Вие поткрепите ли Договорот со Бугарија“ (ВИДЕО)

Press24 - 21.11.2019

На самитот на Европските народни партии во Загреб се оствари средба меѓу бугарскиот премиер Бојко Борисов и лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Бојко Борисов го ,,прегледа“ дали добро се избричил Мицкоски и го праша: ,,Дали сте за европската ...

(ВИДЕО) Мицкоски за Договорот со Бугарија: Еден став за дома, друг пред Борисов

Нова ТВ - 21.11.2019

-Се што може да биде позитивно за двете страни и за Македонија и за Бугарија ние го поддржуваме. Тука исто така не треба да имате дилеми, му одговори лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски на бугарскиот премиер Бојко Борисов, на средбата вчера во ...

Борисов објави видео од средбата, Мицкоски му ветил дека членството во ЕУ е стратешка определба на партијата

МКД - 21.11.2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во Загреб на Конгресот на Европската народна партија оствари средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов и претседател на партијата ГЕРБ, кој на својот фејсбук-профил објави видео од почетокот на состанокот.

Борисов: Вие поткрепите ли Договорот со Бугарија, Мицкоски: Ние поткрепиме (ВИДЕО)

+инфо - 21.11.2019

„Вие поткрепите ли договорот со Бугарија“, го праша бугарскиот премиер Бојко Борисов по лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на нивната средба во Загреб во рамки на Европската народна партија. Видеото го објави Борисов на неговиот Фејсбук.

(ВИДЕО) Борисов: Мицкоски ме увери дека влезот на земјата во ЕУ и НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска истакна дека на средбата со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од него добил уверување дека приклучувањето на Република Северна Македонија во Европската унија и НАТО е приоритет за ...

Борисов: Читањето на историјата е такво какво што историчарите го кажале (ВИДЕО)

Слободен Печат - 21.11.2019

Борисов нагласи дека за да може една земја непречено да чекори на патот на интеграција во двата сојуза, сите партии треба да се согласни за тоа. Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска истакна дека на средбата со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, ...

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека го поддржува договорот со Бугарија

Макфакс - 21.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува Договорот за добрососедство со Бугарија. Вчера од ВМРО-ДПМНЕ испратија соопштение од средбата , но никаде ...

Борисов објави видео од разговорот со Мицкоски: Ние поткрепиме се што е позитивно за Македонија и Бугарија

А1 On - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, на самитот на Европските народни партии во Загреб се сретна со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на која Борисов го прашуваше Мицкоски за неговите политички ставови.

Борисов: Мицкоски ме увери дека влезот на С. Македонија во ЕУ и НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска истакна дека на средбата со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од него добил уверување дека приклучувањето на Република Северна Македонија во Европската унија и НАТО е приоритет за ...

Борисов: Мицкоски ме увери дека влезот на РСМ во ЕУ и НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска истакна дека на средбата со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од него добил уверување дека приклучувањето на Република Северна Македонија во Европската унија и НАТО е приоритет за ...

Локвенец: Мицкоски едно зборува пред граѓаните, а друго надвор од државата

Макфакс - 21.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е лажен патриот – дома зборува дека е против Договорот со Бугарија, а вчера пред Борисов кажа дека го поддржува, изјави Хари Ловенец, пратеник на СДСМ.

Борисов: Мицкоски ме увери дека влезот на РСМ во ЕУ и НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска истакна дека на средбата со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од него добил уверување дека приклучувањето на Република Северна Македонија во Европската унија и НАТО е приоритет за ...

Мицкоски ги урна лажните вести на владата, Гоце и јазикот се македонски

Алфа - 21.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Загреб ги демантираше и урна лажните вести кои како што вели се шират од Владата дека наводно го прифатил договорот со Бугарија, потенцирајќи дека неговиот став во однос на договорот е непроменет.

Борисов: Мицкоски ме увери дека влезот на РСМ во ЕУ и НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска истакна дека на средбата со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од него добил уверување дека приклучувањето на Република Северна Македонија во Европската Унија и НАТО е приоритет за ...

Мицкоски: Гоце Делчев и јазикот се македонски (ВИДЕО)

+инфо - 21.11.2019

Нашиот став е познат, тој е непроменет, многу пати повторен во минатото и како политичка партија, како ВМРО-ДПМНЕ, она што беше моја изјава којашто ја рефлектирав вчера беше дека ВМРО-ДПМНЕ и јас лично поддржувам сѐ што е добро и за Македонија и за ...

(Видео) Мицкоски со нејасен одговор дали го поддржува договорот со Бугарија

Макфакс - 21.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не даде јасен одговор на новинарско прашање дали го поддржува договорот со Бугарија, по објавеното видео од страна на бугарскиот премиер, Бојко Борисов, на кое тој му вели дека нема дилема оти го поддржува ...

(ВИДЕО) Ловенец: Мицкоски дома зборува дека е против Договорот со Бугарија, а вчера пред Борисов кажа дека го поддржува

А1 On - 21.11.2019

„Јавноста вчера го виде лажното лице на Христиjан Мицкоски, неговото лицемерие и лажен патриотизам. Едно зборува пред граѓаните друго зборува надвор од државата. На средбата со премиерот на соседна Бугарија, Бојко Борисов, Мицкоски рече дека го ...

ВИДЕО: Пред Борисов наведната глава и договорот важи, во Скопје не важи

А1 On - 21.11.2019

За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, до вчера „штетниот договор со Бугарија“, стана пријателски, па дури прозборе и на бугарски на средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов на состанокот на сестринските партии во Загреб.

Мицкоски негира дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи договорот за добрососедство со Бугарија

Слободен Печат - 21.11.2019

Вчера вечер беше објавена снимка каде Мицкоски имаше средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов, а на снимката лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека ќе поддржи се што е добро за Македонија за Бугарија.

СДСМ: Мицкоски да каже кого лаже за Договорот со Бугарија, граѓаните или Борисов

Сител - 21.11.2019

Дебаклот на Мицкоски не може да се покрие За само две минути Мицкоски вчера го потврди своето лицемерие и лажен патриотизам. Иако дома се противеше на Договорот за добрососедство со Република Бугарија, Мицкоски вчера рече дека Договорот е добар и ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Гоце Делчев и јазикот се македонски

А1 On - 21.11.2019

„Нашиот став е познат, тој е непроменет, многу пати повторен во минатото и како политичка партија, како ВМРО-ДПМНЕ, она што беше моја изјава којашто ја рефлектирав вчера беше дека ВМРО-ДПМНЕ и јас лично подржувам се што е добро и за Македонија и за ...

Ловенец: Мицкоски е лажен патриот, дома зборува дека е против Договорот со Бугарија, а вчера пред Борисов кажа дека го ...

Centar - 21.11.2019

-Јавноста вчера го виде лажното лице на Христиjан Мицкоски, неговото лицемерие и лажен патриотизам. Едно зборува пред граѓаните друго зборува надвор од државата. На средбата со премиерот на соседна Бугарија, Бојко Борисов, Мицкоски рече дека го ...

Мицкоски: „Сичко ќе поткрепиме“ – Пред Борисов го поддржува договорот, а потоа се предомисли

4NEWS - 21.11.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика изјавата на опозицискиот лидер Христијан Мицкоски на вчерашната средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов во Загреб, дека ВМРО-ДПМНЕ го поддржува Договорот за добрососедство со Бугарија.

Нервозни се владата и премиерот во заминување, па потрчаа пи-ар перата да ја искриват вистината за разговорот со ...

Република - 21.11.2019

Забележлива е нервозата кај премиерот во заминување господинот Заев, па потрчаа оние скапо платени пи-ар пера да ја искриват вистината и практично лажни вести да рефлектираат во македонската јавност, рече денеска претседателот на ВМРО-ДМПНЕ ...

МИЦКОСКИ ОД ЗАГРЕБ: Лажните вести за разговорот со Борисов им се распрснаа како меур од сапуница

Денешен - 21.11.2019

Забележлива е нервозата кај премиерот во заминување господинот Заев, па потрчаа оние скапо платени пи-ар пера да ја искриват вистината и практично лажни вести да рефлектираат во македонската јавност, рече денеска претседателот на ВМРО-ДМПНЕ ...

Мицкоски: На Борисов му реков дека јазикот и Гоце Делчев се македонски

Фактор - 21.11.2019

ВМРО-ДПМНЕ и јас лично подржувам се што е добро и за Македонија и за Бугарија, имавме контруктивна средба со господинот Борисов, разговаравме за изградба на автопатишта, железничка пруга, железничко поврзување помеѓу двете земји, рече Христијан ...

Локвенец за Мицкоски: Граѓаните не сакаат лицемерни политичари кои едно зборуваат дома, друго надвор (ВИДЕО)

iPortal - 21.11.2019

„Јавноста вчера го виде лажното лице на Христиjан Мицкоски, неговото лицемерие и лажен патриотизам. Едно зборува пред граѓаните друго зборува надвор од државата. На средбата со премиерот на соседна Бугарија, Бојко Борисов, Мицкоски рече дека го ...

Борисов по средбата со Мицкоски: Ако некој од нив каже дека Бугарија е фашистички окупатор, тогаш нема да добијат наша ...

24Инфо - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов синоќа оствари средба со лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, за време на состанокот во Загреб. Тој апелираше до Македонија да се откаже од антибугарската реторика, доколку нашата држава сака да влезе во ЕУ.

Борисов: Мицкоски ме увери дека влезот на РМ во ЕУ и НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

Опсервер - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска истакна дека на средбата со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од него добил уверување дека приклучувањето на Република Македонија во Европската унија и НАТО е приоритет за неговата ...

Кој ги нарача лажните вести за средбата Мицкоски-Борисов?

Република - 21.11.2019

Мицкоски го поддржува Договорот со Бугарија или владата ја искористи средбата меѓу лидерот на македонската опозиција Христијан Мицкоски и бугарскиот премиер Бојко Борисов, па побрза да го преправи интернет просторот со лажни вести за средбата? Како ...

Борисов до Мицкоски: Ќе го почитувате договорот за добрососедство, или не? (ВИДЕО)

Вечер Прес - 21.11.2019

Вчера се одржа средба меѓу бугарскиот премиер Бојко Борисов, и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Мицкоски му кажа на Борисов дека неговата партија секогаш се залагала за членство на земјата во НАТО и ЕУ.

Мицкоски пред Борисов на бугарски јазик: Да, го поддржувам Договорот за добрососедство (ВИДЕО)

24Инфо - 21.11.2019

Мицкоски пред Борисов на бугарски јазик: Да, го поддржувам Договорот за добрососедство Мицкоски пред бугарскиот премиер изјави дека сите што се делегацијата на ВМРО ДПМНЕ или се школувале во земјите од ЕУ или во Америка или пак се женети за ...

Мицкоски:Гоце Делчев и јазикот се македонски

Вечер Прес - 21.11.2019

Oна што е добро и коешто ги поврзува македонските граѓани и граѓаните на Бугарија го подржуваме, она што е спротивно на интересите на македонските граѓани и Македонија, ние не можеме да го подржиме, како што е прашањето поврзано со македонскиот ...

Мицкоски : Гоце Делчев и јазикот се Македонски, подржувам се што е добро и за Македонија и за Бугарија

24Инфо - 21.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за информациите за вчерашната средба со бугрскиот премиер Бојко Борисов за Договорот со Бугарија ги нарече лажна вест на владата во заминување и повтори дека ставот на партијата е познат, тој е ...

(Видео) Мицкоски со нејасен одговор дали го поддржува договорот со Бугарија

Centar - 21.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не даде јасен одговор на новинарско прашање дали го поддржува договорот со Бугарија, по објавеното видео од страна на бугарскиот премиер, Бојко Борисов, на кое тој му вели дека нема дилема оти го поддржува ...

Мицковски по средбата со Борисов: Неприфатливо е негирањето на македонскиот јазик и присвојувањето на Гоце Делчев

4NEWS - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Борисов објави видео од вчерашната средба со Мицкоски на која инсистира да добие поддршка од најголемата опозициска партија за договорот за добрососедство помеѓу двете земји.

Мицкоски пред Борисов на бугарски јазик: Да, го поддржувам договорот за добрососедство (Видео)

Centar - 21.11.2019

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на самитот на Европските народни партии во Загреб на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов потврди дали го поддржува Договорот со Бугарија.

Борисов за средбата со Мицкоски: Ги натерав и нив да се декларираат

iPortal - 21.11.2019

Вчера имав средби со нашите така наречени сестрински партии, зборував и со колегата Мицкоски и со албанскиот колега. За Северна Македонија, Мицкоски кажа дека Европската Унија и НАТО се приоритет за ВМРО-ДПМНЕ, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов ...

Борисов има едно барање - да се прекине со антибугарската реторика

Фактор - 21.11.2019

Антибугарската реторика која тие ја користат треба да ја заборават и да сфатат дека е погрешна, вели бугарскиот премиер Бојко Борисов кој во Загреб се сретна со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Бојко Борисов.

Контраспин: Што ако Мицкоски бил германски стипендист – и Орбан бил стипендист на Сорос, па го избрка од Унгарија

Мета - 21.11.2019

На средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, која се случи во рамките на Конгресот на Европската народната партија (ЕПП) во Загреб, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на прашањето на Борисов за ставот во однос на ...

СДСМ: Мицкоски се загуби, нека излезе и нека каже кого лаже за Договорот со Бугарија, граѓаните или премиерот Борисов?

Либертас - 21.11.2019

Соопштение на СДСМ: Дебаклот на Мицкоски не може да се покрие За само две минути Мицкоски вчера го потврди своето лицемерие и лажен патриотизам. Иако дома се противеше на Договорот за добрососедство со Република Бугарија, Мицкоски вчера рече дека ...

Борисов: Мицкоски ме увери дека влезот на С.Македонија во ЕУ и НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска истакна дека на средбата со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од него добил уверување дека приклучувањето на Република Северна Македонија во Европската унија и НАТО е приоритет за ...

(ВИДЕО) Мицкоски прозборе бугарски пред Борисов и го поддржа Договорот со Бугарија

24Инфо - 21.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Загреб се сретна со бугарскиот премиер Бојко Борисов. Борисов објави видео од почетокот на средбата на кое се гледа како Мицкоски дел од зборовите ги кажува на бугарски јазик.

Мицкоски се дообјасни: Гоце Делчев и јазикот се македонски

еМагазин - 21.11.2019

По лавината од реакции во јавноста и на социјалните мрежи за видеото од средбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, во Загреб, се огласи Мицкоски.

Борисов: Уште еднаш го повторив мојот став и ги натерав и нив да се декларираат

Локално - 21.11.2019

Вчера имав средби со нашите така наречени сестрински партии, зборував и со колегата Мицкоски и со албанскиот колега. За Северна Македонија, Мицкоски кажа дека Европската Унија и НАТО се приоритет за ВМРО-ДПМНЕ, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов ...

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Ќе го почитувате договорот за добрососедство, или не!?

Фактор - 21.11.2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во Загреб на Конгресот на Европската народна партија оствари средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов, но она што остави впечаток е тоа дека претседателот на сестринската ГЕРБ објави видео од почетокот на ...

Мицковски разговараше со бугарскиот премиер Бојко Борисов и го поддржа Договорот за соседство

Бизнис Вести - 21.11.2019

Лидерот на најсилната опозициска партија Христијан Мицковски разговараше со бугарскиот колега и премиер Бојко Борисов и го поддржа Договорот за соседство: Мицковски, се состана со Бојко Борисов во Загреб, при што бугарскиот премиер постави видео од ...

"Бугарија фашистички окупатор? Епа заборавете на нашата помош"

Точка - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов уште еднаш апелирал до Северна Македонија да се откаже од анти-бугарската реторика доколку сака да влезе во Европската унија. Според неговите зборови, тој за тоа зборувал и со лидерот на македонската опозиција ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Дадилката која тепаше дете доби притвор, Борисов бара да запре антибугарската реторика

Фактор - 21.11.2019

Полицијата ја пронајде жената која удри дете во игротека во Аеродром. Се работи за негувателка која требала да го чува детето. Лицето е приведено, по што е известен јавен обвинител, а жената доби 30 дена притвор. Околу 15:57 часот А.М.

(ВИДЕО) Борисов го испраша Мицкоски што мисли за ЕУ и за Договорот за добрососедство со Бугарија

еМагазин - 21.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски имаше средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов во Загреб. На средбата Борисов му рекол на Мицкоски дека му е многу важно да знае каков е ставот на ВМРО-ДПМНЕ за Европската Унија и Договорот за ...

Борисов: Мицкоски ме увери дека влезот на РСМ во ЕУ и НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска истакна дека на средбата со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од него добил уверување дека приклучувањето на Република Северна Македонија во Европската унија и НАТО е приоритет за ...

Мицкоски: Тие нека продолжат да измислуваат лажни вести, а ние ќе продолжиме да работиме

iPortal - 21.11.2019

„Нашиот став е познат, тој е непроменет, многу пати повторен во минатото и како политичка партија, како ВМРО-ДПМНЕ, она што беше моја изјава којашто ја рефлектирав вчера беше дека ВМРО-ДПМНЕ и јас лично подржувам се што е добро и за Македонија и за ...

Мицкоски на средбата со Борисов: ВМРО-ДПМНЕ го поддржува Договорот за добрососедство

4NEWS - 21.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува Договорот за добрососедство со Бугарија. Вчера од ВМРО-ДПМНЕ испратија соопштение од средбата, но никаде ...

БОРИСОВ: Антибугарската реторика во Македонија треба да биде забранета, Бугарија не била фашистички окупатор на никого

Денешен - 21.11.2019

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов побара од Македонија да се откаже од „антибугарската реторика“ ако сака да оди напред и притоа да ја има поддршката од неговата земја. – Антибугарската реторика што тие ја користат треба не само да биде забранета, ...

Поткрепиме Госп Борисов, поткрепиме сичко

Либертас - 21.11.2019

Што му е дозволено на Јупитер, тоа не му е дозволено на волот. Вол ко вол, нема зошто да размислува кога ќе му се јави нашиот Господ. Што им кажа Мицкоски на Борисов, Мицотакис и Ахмети Драма во три чина.

Мицкоски пред Борисов на бугарски јазик: Да, го поддржувам Договорот за добрососедство (ВИДЕО)

Локално - 21.11.2019

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на самитот на Европските народни партии во Загреб на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов потврди дали го поддржува Договорот со Бугарија.

(ВИДЕО) Мицкоски ги урна лажните вести на владата: Гоце Делчев и јазикот се Македонски

Опсервер - 21.11.2019

Прашање: Синоќа ја завршивте овде средбата во арена Загреб, тет а тет средба со господинот Бојко Борисов, излезе едно видео тој го објави лично на неговиот профил на социјалната мрежа, а се однесува на договорот кој Македонија го има потпишано со ...

Седна пред Борисов и се „пишмани“: Мицкоски го поддржува Договорот со Бугарија

iPortal - 21.11.2019

„Важно е да знаеме, да се слушне јасно, дали вие го поддржувате договорот за добрососедство со Бугарија. Не се знае кој ќе победи утре на изборите – ВМРО-ДПМНЕ или социјалдемократите“. Ова прашање го постави бугарскиот премиер Бојко Борисов на ...

Средба на Мицкоски со Борисов

Тера - 21.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој е во Загреб каде присуствува на самитот на Европската Народна Партија оствари средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во Македонија, ...

Мицкоски: Гоце Делчев и јазикот се македонски

Точка - 21.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не даде јасен одговор на новинарско прашање дали го поддржува договорот со Бугарија, по објавеното видео од страна на бугарскиот премиер Бојко Борисов, на кое тој му вели дека нема дилема оти го поддржува ...

Мицкоски проговори на бугарски: Го поддржувам договорот со Бугарија

Точка - 21.11.2019

Првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски имаше средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов на маргините на самитот на Европските народни партии кој се одржува деновиве во Загреб. Мицкоски го убедуваше бугарскиот премиер дека ВМРО-ДПМНЕ се ...

„Чекам видео од сребата Мицкоски-Мицотакис“: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на „тапет“ на Твитер по средбата со Борисов

еМагазин - 21.11.2019

Средбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со бугарскиот премиер Бојко Борисов предизвика лавина од реакции по социјалните мрежи. Детали од средбата ни пренесе и лично Борисов, кој објави видео од средбата на Фејсбук, во кое меѓудругото ...

(ВИДЕО) Борисов: Мицкоски рече дека го поддржува договорот со Бугарија

Бриф - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук објави видео од средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Загреб. Ви видеото Мицкоски му потврдува на Борисов дека ВМРО ДПМНЕ го поддржува Договорот за ...

„Едно зборува пред граѓаните друго надвор од државата“ вели СДСМ за Мицкоски и поддршката за договорот со Бугарија

Фактор - 21.11.2019

Владеачката партија денеска со низа критики до првиот опозиционер. СДСМ го обвини лидерот на ВМРО ДПМНЕ дека едно зборува пред граѓаните друго зборува надвор од државата. „На средбата со премиерот на соседна Бугарија, Бојко Борисов, Мицкоски рече ...

Мицкоски: Гоце Делчев и јазикот се македонски

4NEWS - 21.11.2019

На новинарско прашање за синоќешната средба во арена Загреб, со бугарскиот премиер Бојко Борисов, од која излезе едно видео кое тој го објави лично на неговиот профил на социјалната мрежа, а се однесува на договорот кој Македонија го има потпишано ...

Локвенец прашува кого лаже Мицкоски по вчерашната средба со Борисов (ВИДЕО)

Локално - 21.11.2019

„Јавноста вчера го виде лажното лице на Христиjан Мицкоски, неговото лицемерие и лажен патриотизам. Едно зборува пред граѓаните друго зборува надвор од државата. На средбата со премиерот на соседна Бугарија, Бојко Борисов, Мицкоски рече дека го ...

Борисов до Мицкоски: Го поддржувате ли договорот меѓу Бугарија и Северна Македонија? (ВИДЕО)

4NEWS - 21.11.2019

Вчера се одржа средба меѓу бугарскиот премиер Бојко Борисов, и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Мицкоски му кажа на Борисов дека неговата партија секогаш се залагала за членство на земјата во НАТО и ЕУ.

Мицкоски се загуби, нека излезе пред јавноста и да каже кого лаже за Договорот со Бугарија, граѓаните или премиерот ...

24Инфо - 21.11.2019

Дебаклот на Мицкоски не може да се покрие. За само две минути Мицкоски вчера го потврди своето лицемерие и лажен патриотизам. Иако дома се противеше на Договорот за добрососедство со Република Бугарија, Мицкоски вчера рече дека Договорот е добар и ...

Мицкоски е лажен патриот, дома зборува дека е против Договорот со Бугарија, а вчера пред Борисов рече дека го подржува

24Инфо - 21.11.2019

Интегрален текст од прес конференцијата на Хари Ловенец, пратеник на СДСМ „Јавноста вчера го виде лажното лице на Христиjан Мицкоски, неговото лицемерие и лажен патриотизам. Едно зборува пред граѓаните друго зборува надвор од државата.

(ВИДЕО) Мицкоски се повлекува од кажаното пред Борисов за Договорот со Бугарија, вели дека се работи за лажни вести

Либертас - 21.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Загреб во изјава за Алфа телевизија рече дека се лажни вестите дека наводно го прифатил договорот со Бугарија, потенцирајќи дека неговиот став во однос на договорот е непроменет.

Мицкоски за признавањето на Договорот со Бугарија: Лажни вести!

Локално - 21.11.2019

„Нашиот став е познат, тој е непроменет, многу пати повторен во минатото и како политичка партија, како ВМРО-ДПМНЕ, она што беше моја изјава којашто ја рефлектирав вчера беше дека ВМРО-ДПМНЕ и јас лично подржувам се што е добро и за Македонија и за ...

Мицкоски го увери Борисов дека ВМРО-ДПМНЕ го поддржува Договорот за добрососедство

Н.Македонија - 21.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов во Загреб, истакна дека партијата го поддржува Договорот за добрососедство со Бугарија. -Сè што може да биде позитивно и за двете страни, и за Македонија и за ...

ЕФТОВ: Мицкоски и ЗАЕВ се ГРЕВОВИ кои се лигават пред Борисов- Овие ли ќе ги гласате за ПРЕМИЕРИ?

Магазин - 21.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во Софија се сретна со бугарскиот премиер Бојко Борисов и претседателот на Европската народна партија Жозеф Дол. Како што соопшти ВМРО-ДПМНЕ, средбата доаѓа на покана на бугарскиот премиер и е дел од ...

Борисов: Никаде не сме биле окупатори, антибугарската реторика треба да биде забранета

AKO - 21.11.2019

По вчерашната средба со лидерот на ВМРО ДПМНЕ во Загреб, денеска бугарскиот премиер порача дека во Македонија треба да биде забранета антибугарската реторика, но важное е луѓето и да знаат дека Бугарите не биле окупатори таму за време на Втората ...

Котеска контра Борисов: Вие сте фашистички окупатори

Expres - 21.11.2019

Реакција на заканата на бугарскиот премиер Борисов кој порача дека ако некој некој каже дека Бугарија е фашистички окупатор, тогаш нема да добие бугарска помош! Откако денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски му врати дека Гоце Делчев е ...

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Ќе го почитувате договорот за добрососедство, или не!?

365 - 21.11.2019

Во Загреб на Конгресот на Европската народна партија Христијан Мицкоски лидерот на ВМРО-ДПМНЕ оствари средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов, но она што остави впечаток е тоа дека претседателот на сестринската ГЕРБ објави видео од почетокот на ...

Ловенец: Мицкоски е лажен патриот, дома зборува дека е против Договорот со Бугарија, а вчера пред Борисов кажа дека го ...

Скопје1 - 21.11.2019

Јавноста вчера го виде лажното лице на Христиjан Мицкоски, неговото лицемерие и лажен патриотизам. Едно зборува пред граѓаните друго зборува надвор од државата. На средбата со премиерот на соседна Бугарија, Бојко Борисов, Мицкоски рече дека го ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Гоце Делчев и јазикот се македонски!

Скопје1 - 21.11.2019

ФБ статус на претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски: „Забележлива е нервозата кај владата во заминување, кај премиерот во заминување, господинот Заев, па потрчаа оние скапо платени пи-ар пера да ја искриват вистината и практично лажни вести ...

Мицкоски: Гоце Делчев и јазикот се Македонски

MakPress - 21.11.2019

Синоќа ја завршивте овде средбата во арена Загреб, тет а тет средба со господинот Бојко Борисов, излезе едно видео тој го објави лично на неговиот профил на социјалната мрежа, а се однесува на договорот кој Македонија го има потпишано со Бугарија.

Борисов до Македонија: Не сме биле окупатор на никого, со антибугарска реторика нема ЕУ (ВИДЕО)

Expres - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов уште еднаш побара од Македонија да се откаже од „антибугарската реторика“ ако сака да оди напред и притоа да ја има поддршката од Бугарија. „Антибугарската реторика што тие ја користат треба не само да биде ...

,,Вие поткрепите ли Договорот со Бугарија“, го праша Борисов Мицкоски и побара јасно и гласно да го каже тоа(видео)

AKO - 21.11.2019

На самитот на Европските народни партии во Загреб се оствари средба меѓу бугарскиот премиер Бојко Борисов и лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на која Борисов го ,,испраша“ опозицискиот лидер во Македонија за неговите политички ставови.

Борисов: Бугарски градови се нарекуваат Гоце Делчев и Сандански и нема да има компромис со тоа

Expres - 21.11.2019

За да може една земја да се движи уверливо кон ЕУ и НАТО, сите најголеми парламентарни партии мора не само да заборават на антибугарската реторика, туку и да се убедат дека таа не е точна, изјави бугарскиот пемиер Бојко Борисов околу европската ...

Мицкоски: Гоце Делчев е Македонец и имаме македонски јазик кодифициран од 1977 година

Магазин - 21.11.2019

Нашиот став е познат, тој е непроменет, многу пати повторен во минатото и како политичка партија, како ВМРО-ДПМНЕ, она што беше моја изјава којашто ја рефлектирав вчера беше дека ВМРО-ДПМНЕ и јас лично подржувам се што е добро и за Македонија и за ...

Еве што кажа Мицкоски на средбата со Борисов

Магазин - 21.11.2019

Кандидатот за премиер на Република Македнија , во Загреб, во рамките на конгресот на ЕНП оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов Мицкоски: Разговаравме за актуелните политички случувања во Македонија, односите помеѓу двете ...

Мицкоски за средбата со Борисов: Јазикот е македонски, Делчев е Македонец

Expres - 21.11.2019

„..Она што е добро коешто ги поврзува македонските граѓани и граѓаните на Бугарија го поддржуваме, она што е спротивно на интересите на македонските граѓани и на Македонија ние не можеме да го поддржиме, како што е прашањето поврзано со македонскиот ...

Мицкоски оствари средба со Бојко Борисов

MakPress - 21.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во рамките на конгресот на ЕНП оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во Македонија, односите помеѓу ...

Мицкоски во Загреб се сретна со Бојко Борисов

Канал5 - 20.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во рамките на конгресот на ЕНП оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов, се наведува во партиското соопштение.

Мицкоски во Загреб се сретна со Бојко Борисов

Сител - 20.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во рамките на конгресот на ЕНП оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во Македонија, односите помеѓу ...

Мицкоски на средба со Борисов: „Македонија се соочува со криминал и корупција во највисоките ешалони на власта“

Макфакс - 20.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска во рамките на конгресот на ЕНП се сретна со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. Од партијата соопштија дека тие на средбата разговарале за актуелните политички случувања во земјава, односите ...

Мицкоски-Борисов: ВМРО-ДПМНЕ после 12 април, темелно ќе работи на спроведување на структурни реформи (ВИДЕО)

Слободен Печат - 20.11.2019

На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во Македонија, односите помеѓу двете држави, но и Европската перспектива на Македонија. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во рамките на конгресот на ЕНП оствари ...

СДСМ: Дали Мицкоски го поддржува Договорот за пријателство со Бугарија?

Локално - 20.11.2019

Владејачката СДСМ се јави со реакција по средбата на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. „Мицкоски на тешки маки, не успева да го докаже европскиот пат на неговата партија.

(ВИДЕО) Мицкоски за средбата со Борисов: Можни се протоколарни слабости од кои учиме, но точно знам што говорам кога ...

Либертас - 24.11.2019

Во интервју за порталот Курир, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, зборува за средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов и неговиот одговор на прашањето дали го поддржува договорот со Бугарија.

Мицкоски се сретна со Борисов, му кажал дека новата Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе ги спроведе реформите за ЕУ

Либертас - 20.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во рамките на конгресот на ЕНП оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во Македонија, односите помеѓу ...

Мицкоски во Загреб се сретна со Бојко Борисов

Вечер Прес - 20.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во рамките на конгресот на ЕНП оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во Македонија, односите помеѓу ...

Мицкоски на средба со Борисов, се пожалил од власта и судството

iPortal - 20.11.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во рамките на конгресот на ЕНП оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов. Како што соопштуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на средбата се разговарало за актуелните ...

Мицкоски на средба со Борисов: „Македонија се соочува со криминал и корупција во највисоките ешалони на власта“

24Инфо - 20.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, во рамките на конгресот на Европската народна партија во Загреб, се сретна со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. Од партијата соопштија дека тие на средбата разговарале за актуелните ...

СДСМ: Мицкоски на тешки маки, не успева да го докаже европскиот пат на неговата партија

iPortal - 20.11.2019

Владејачката СДСМ се јави со реакција по средбата на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. „Мицкоски на тешки маки, не успева да го докаже европскиот пат на неговата партија.

Мицкоски се сретна со бугарскиот премиер, Бојко Борисов

Локално - 20.11.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во рамките на конгресот на ЕНП оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов. Како што соопштуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на средбата се разговарало за актуелните ...

Мицкоски на средба со Борисов: „Македонија се соочува со криминал и корупција во највисоките ешалони на власта“

Centar - 20.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, во рамките на конгресот на Европската народна партија во Загреб, се сретна со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. Од партијата соопштија дека тие на средбата разговарале за актуелните ...

(Видео) Бојко Борисов во свој стил го праша Христијан Мицкоски во лице: Дали го поддржувате договорот за добрососедство ...

Centar - 20.11.2019

Денескса во Хрватска се оддржала средба меѓу Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО ДПМНЕ и бугарскиот претседател Бојко Борисов кој е лидер на сестринската десничарска партија во Бугарија. На средбата покрај другото, Бојко Борисов во свој стил го праша ...

Мицкоски се сретна со Бојко Борисов

Република - 20.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска и утре е во Загреб каде присуствува на самитот на Европската Народна Партија. Мицкоскии оствари средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов.

СДСМ: Дали Мицкоски го поддржува Договорот за пријателство, соработка и добрососедство меѓу Северна Македонија и ...

Centar - 20.11.2019

СДСМ на својата ФБ страница објави видео од средбата на Христијан Мицкоски и Бојко Борисов. Оттаму прашуваат дали Мицкоски го поддржува Договорот за пријателство, соработка и добрососедство меѓу Северна Македонија и Бугарија.

(ВИДЕО) Борисов до Мицкоски: Вие поткрепите ли Договорот со Бугарија, треба јасно и гласно да го кажете тоа?

Скопје1 - 20.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во рамките на конгресот на ЕНП оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во Македонија, односите помеѓу двете ...