TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Папандреу: Разменивме мислења во позитивна атмосфера

А1 - 27.03.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу вели дека средбата со македонскиот премиер Никола Груевски била „размена на мислења во позитивна атмосфера“, и покрај ...

Папандреу со оценка за средбата со Груевски

Р.С.Европа - 27.03.2010

Разговорите со македонскиот премиер Никола Груевски во Брисел минаа во позитивна атмосфера и покрај познатите позиции на двете страни.

Груевски и Папандреу само се сликаа

Утрински - 27.03.2010

Средба, ракување и фотографирање - е резултатот, според шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, од последната средба на премиерите Никола Груевски и Јоргос ...

Црвената линија фаќа прашина

Утрински - 27.03.2010

Очекуван молк во грчките медиуми за средбата на премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу во Брисел.

Папандреу: „разговорите со Груевски во позитивна атмосфера“

Телма - 27.03.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу им изјави синоќа на новинарите во Брисел дека средбата со македонскиот премиер Никола Груевски била „размена на мислења во ...

Груевски молчи за средбата со Папандреу

Телма - 27.03.2010

Груевски продолжува да молчи за средбата со грчкиот премиер Папандреу одржана во четвртокот во Брисел.

Папандреу: Со Груевски разменивме мислења во позитивна атмосфера

Форум - 27.03.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу изјави дека на средбата со неговиот македонски колега Никола Груевски „размениле мислења во позитивна атмосфера“ на средбата ...

Средбата со Гуевски во позитивна атмосфера и покрај различните позиции

Идивиди - 27.03.2010

Брисел, 27 март (МИА) - Разговорите со македонскиот премиер Никола Груевски во Брисел минаа во позитивна атмосфера и покрај познатите позиции на двете страни, ...

Папандреу: Средбата со Груевски во позитивна атмосфера и покрај различните позиции

Алсат-М - 27.03.2010

Разговорите со македонскиот премиер Никола Груевски во Брисел минаа во позитивна атмосфера и покрај познатите позиции на двете страни, изјави грчкиот премиер ...

Папандреу: Со Груевски „разменети мислења во позитивна атмосфера“

Сител - 27.03.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу им изјави синоќа на новинарите во Брисел дека средбата со македонскиот премиер Никола Груевски била „размена на мислења во ...

Папандреу: Средбата со Груевски помина во позитивна атмосфера

Кирилица - 27.03.2010

Груевски денеска одби да ја коментира средбата со неговиот грчки колега. Останува на ставот кој по средбата го изјави шефот на македонската дипломатија.

Папандреу: Со Груевски „ разменети мислења во позитивна атмосфера&

eReporter - 27.03.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу им изјави синоќа на новинарите во Брисел дека средбата со македонскиот премиер Никола Груевски била „размена на мислења во ...

Папандреу: Со Груевски разменивме мислења во позитивна атмосфера

Макфакс - 27.03.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу изјави дека со неговиот македонски колега Никола Груевски „размениле мислења во позитивна атмосфера“ на средбата одржана во ...

Партиски реакции за средбата Груевски-Папандреу

А1 - 26.03.2010

Очекувањата дека средбата Груевски-Папандреу ќе значи и почеток на напредокот за решавање на повеќегодишниот бесмислен спор, не се остварија, коментира ...

Зачестени средби, непроменети ставови за името

Deutsche Welle - 26.03.2010

Нема промени на ставовите за името по одржаната средба на македонскиот и на грчкиот премиер, Никола Груевски и Јоргос Папaндреу.

Таинствен молк во Брисел

Deutsche Welle - 26.03.2010

Во Брисел никој не сака да дава изјави по средбата на македонскиот премиер Никола Груевски со грчкиот, Јоргос Папандреу.

Македонија - Договор за името ќе има, ама не до јуни

Време - 26.03.2010

Игор Чавески Потребна е политичка волја за да се дојде до решение во спорот за името со Грција, а не само да се создава слика дека се сака решение, изјави ...

Груевски - Папандреу дваесетина минути зад затворена врата

Утрински - 26.03.2010

Брисел – Премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу вчера попладнето имаа средба зад затворена врата за да проверат уште еднаш колку се далеку еден од друг ...

Папандреу: „самите ќе ги платиме долговите“

Телма - 26.03.2010

Грција самата ќе ги плати своите долгови и не постои ризик да ги избегне своите обврски, изјави денеска грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Папандреу побара заедништво меѓу граѓаните и напорна работа

Телма - 26.03.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу ги повика Грците да работат заедно и да ги вложат сите напори за излез на земјата од сегашната криза.

Ќе постигнат ли Груевски и Папандреу напредок во преговорите ?

Телма - 26.03.2010

Пред утрешната средба на премиерите на Македонија и Грција, Груевски и Папандреу во Брисел, опозицијата и натаму не знае со каков став за спорот со името ќе ...

Груевски и Папандреу воздржани по средбата - Позициите исти ?

Телма - 26.03.2010

Позициите на Македонија и на Грција за прашањето за името остануваат различни во најголем дел и по денешната средба на премиерите Никола Груевски и Јоргос ...

Средба Груевски - Папандреу во Брисел

Идивиди - 26.03.2010

Брисел, 25 март (МИА) - Позициите на Македонија и на Грција за прашањето за името остануваат различни во најголем дел и по денешната средба на премиерите ...

За Грците поважна е кризата, отколку спорот за името

Форум - 26.03.2010

На насловните страници на грчкиот печат денеска, сепак, е економскиот пакет вреден 30 милијарди евра кој треба да ја извлече Грција од економската криза во ...

Не може да се разговара за еднострани предлози

Н.Македонија - 26.03.2010

Груевски и Папандреу не разговарале за конкретен предлог. Не била спомната ни варијантата „Република Северна Македонија“ Позициите и на македонската и на ...

Папандреу: Со Груевски си го кажавме истото

Алфа - 26.03.2010

Си ги кажавме познатите ставови – денеска и Јоргос Папандреу призна дека средбата со Никола Груевски не донела нови елементи кои може да го придвижат процесот ...

Опозицијата незадоволна од средбата Груевски-Папандреу

Алсат-М - 26.03.2010

Средбата Груевски и Папандреу која не донесе конретен резултат сведочи за несериозниот пристап околу решавање на оваа прашање – се коментарите на опозицијата, ...

Македонија и Грција сé уште со спротивставени ставови во однос на името

SETimes - 26.03.2010

БРИСЕЛ, Белгија -- И покрај состанокот меѓу премиерите, позициите на Македонија и Грција остануваат дијаметрално спротивставени во однос на нивниот долготраен ...

Се бара лидерство од Груевски

Дневник - 26.03.2010

Премиерот Никола Груевски да покаже поголемо лидерство и до јуни да го реши проблемот со името за да се деблокираат евроинтеграциските процеси на Македонија, ...

Засега само желба за фотографирање

Дневник - 26.03.2010

Никој сериозно не очекуваше дека долгогодишниот спор може да биде решен на еден полчасовен состанок меѓу премиерите Груевски и Папандреу , но билатералните ...

Позициите на Македонија и на Грција за прашањето за името остануваат различни

Кирилица - 26.03.2010

По средбата Груевски-Папандреу во Брисел позициите на Македонија и на Грција за прашањето за името остануваат различни во најголем дел и по вчерашната средба ...

Груевски и Папандреу без изјави по средбата во Брисел

МРТ - 26.03.2010

Средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер Никола Груевски и Јоргос Папандреу заврши пред малку во Брисел, без да дадат изјави за медиумите.

Македонија и Грција на различни позиции за името

МРТ - 26.03.2010

Позициите на Македонија и на Грција за прашањето за името остануваат различни во најголем дел и по денешната средба на премиерите Никола Груевски и Јоргос ...

Груевски и Папандреу не успеаја да го придвижат македонско-грчкиот спор

Вечер - 26.03.2010

- Ние како Влада можеме да направиме споредба меѓу претходната и оваа грчка политичка гарнитура.

Средба Груевски - Папандреу за името

А1 - 25.03.2010

Премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу денеска ќе се сретнат на маргините на Самитот на ЕУ во Брисел.

Без напредок во спорот за името

BBC - 25.03.2010

Некаде помеѓу економските проблеми на Грција, денеска во Брисел премиерот на земјата Јоргос Папандреу се сретна со македонскиот премиер Никола Груевски.

Грција треба да си го обели образот

Deutsche Welle - 25.03.2010

Брисел е оптимист пред средбата на македонскиот премиер Никола Груевски и грчкиот, Јоргос Папандреу (25.03.2010).

Средба Груевски-Папандреу во Брисел

Deutsche Welle - 25.03.2010

Претседателот на македонската Влада Никола Груевски оствари средба со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу.

Денеска во Брисел средба Груевски- Папандреу

Р.С.Европа - 25.03.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска ќе се сретне со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу на маргините на Самитот на Европската Унија во Брисел.

Македонија - Името не смее да биде изговор

Време - 25.03.2010

Игор Чавески Нерешениот спор за името не треба да биде изговор Владата да заостанува во исполнувањето на реформите што беа посочени во извештајот за напредокот ...

Папандреу побара акција од евопските лидери

Р.С.Европа - 25.03.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска во Брисел побара од европските лидери да дејствуваат за стабилизација на европската валута.

Заврши средбата на Груевски со Папандреу

Р.С.Европа - 25.03.2010

Двајцата премиери на Македонија и Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу денеска во Брисел, разговарале за прашањето за името и за билатерните односи.

Груевски - Папандреу, без големи промени

Р.С.Европа - 25.03.2010

Двајцата премиери на Македонија и Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу денеска во Брисел, разговарале за прашањето за името и за билатерните односи.

Милошоски:Македонија и Грција остануваат со различни позиции

Р.С.Европа - 25.03.2010

Позициите на Македонија и на Грција за прашањето за името остануваат различни во најголем дел и по денешната средба на премиерите Никола Груевски и Јоргос ...

Брисел бара лидерство од Груевски

Утрински - 25.03.2010

Брисел - Премиерот Никола Груевски и грчкиот лидер Јоргос Папандреу денес во Брисел ќе имаат тет-а-тет средба, од која очекувањата се многу поголеми во ...

Денеска во Брисел средба Груевски - Папандреу

Алсат-М - 25.03.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска ќе се сретне со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу на маргините на Самитот на Европската Унија во Брисел.

Сите нé притискаат за името

Н.Македонија - 25.03.2010

Силен притисок од меѓународната заедница пред средбата во Брисел, Македонија да го прифати пакетот - новото компромисно име да биде Република Северна ...

Почна средбата Груевски - Папандреу во Брисел

Форум - 25.03.2010

Средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер Никола Груевски и Јоргос Папандреу започна предмалку во Брисел Средбата се одвива на маргините на Европскиот Совет ...

Груевски и Папандреу без изјави по средбата

Форум - 25.03.2010

Средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер Никола Груевски и Јоргос Папандреу заврши пред малку во Брисел, без да дадат изјави за медиумите Како што ...

Груевски и Папандреу на нова средба во Брисел

Алфа - 25.03.2010

Груевски и Папандреу на нова средба – трета за неколку месеци, а втора во седиштето на Европската унија.

Позициите на Скопје и Атина остануваат непроменети

Форум - 25.03.2010

Позициите на Македонија и на Грција за прашањето за името остануваат различни во најголем дел и по денешната средба на премиерите Никола Груевски и Јоргос ...

Ништо ново на средбата Груевски-Папандреу

Алфа - 25.03.2010

Ништо ново не донесе 25-минутната средба меѓу Никола Груевски и Јоргос Папандреу во Брисел. Куртоазниот разговор за пред камерите и фотоапаратите не се преточи ...

Во Брисел ништо ново

Шпиц - 25.03.2010

Без поместувања во спорот за името Позициите и на македонската и на грчката страна во спорот за името остануваат различни во најголем дел, изјави попладнево ...

Трета мајка за двајцата премиери

Дневник - 25.03.2010

Заминувајќи на средба со Папандреу, Груевски рече дека сака да види дали волјата на грчкиот колега за решавање на спорот е вистинска или станува збор за ...

Груевски во Брисел се сретна со Јиржи Бузек и со Херман ван Ромпуј

МРТ - 25.03.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски, кој престојува во дводневна п o сета на Брисел, денеска имаше одвоени средби со претседателот на Советот на ЕУ Херман Ван ...

Решение на проблемите или глума на Папандреу?!

Кирилица - 25.03.2010

Изјава на премиерот Груевски од Брисел, непосредно пред средбата со неговиот грчки колега Папандреу „Главна тема на која разговараат учесниците на самитот на ...

Груевски се сретна со Папандреу

Кирилица - 25.03.2010

Што си кажале премиерите на Македонија и Грција остана тајна. Тие не сакаа да дадат изјава за медиумите Заврши тет-а-тет средбата на премиерите на Македонија и ...

Заврши средбата Груевски - Папандреу

Сител - 25.03.2010

Заврши тет-а-тет средбата на премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, што се одржа попладнево, во зградата на Советот на ЕУ во ...

Проблемот со името во втор план поради финансиската криза

Сител - 25.03.2010

Прашањето на името на Македонија, буквално исчезна од грчките медиуми. Интересот на Атина за спорот со Скопје многу добро се покажа со недостатокот на каква и ...

Напредок со нови идеи во Брисел

Вечер - 25.03.2010

- Грчкиот премиер Папандреу во неколку наврати даде повеќе ветувања дека ќе се реши спорот за името.

Трета средба на Груевски и Папандреу за спорот околу името

eReporter - 25.03.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска треба да се сретне со својот грчки колега Јоргос Папандреу во Брисел на маргините на Самитот на Европскиот совет.

Средба на Груевски и Папандреу денеска попладне

Нетпрес - 25.03.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска попладне во Брисел ќе има средба со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу.

Заврши македонско-грчката средба за името

eReporter - 25.03.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски и неговиот грчки колега Јоргос Папандреу попладнево во Брисел остварија средба, од која се очекуваше интензивирање на ...

Без поместувања во спорот за името

eReporter - 25.03.2010

Позициите и на македонската и на грчката страна во спорот за името остануваат различни во најголем дел, изјави попладнево шефот на македонската дипломатија ...

Почна средбата Груевски - Папандреу во Брисел

Макфакс - 25.03.2010

Средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер Никола Груевски и Јоргос Папандреу започна предмалку во Брисел.

Груевски и Папандреу без изјави по средбата во Брисел

Макфакс - 25.03.2010

Средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер Никола Груевски и Јоргос Папандреу заврши пред малку во Брисел, без да дадат изјави за медиумите.

Македонија и Грција на различни позиции за името

Макфакс - 25.03.2010

Позициите на Македонија и на Грција за прашањето за името остануваат различни во најголем дел и по денешната средба на премиерите Никола Груевски и Јоргос ...

Денеска во Брисел средба Папандреу - Груевски

Inpress - 25.03.2010

Брисел, 25. март (ИНПРЕС) Денеска во Брисел ќе се сретнат премиерот на Грција, Јоргос Папандреу и неговиот македонски колега Никола Груевски.

Дали е можен напредок во процесот на преговорите со Грција?

Inpress - 25.03.2010

Вашингтон/Скопје, 25. март (ИНПРЕС) Македонскиот премиер Никола Груевски престојува два дена во Брисел, на средби по кои се очекува напредок во процесот на ...

Третата средба Груевски - Папандреу не е и "трета среќа"

Inpress - 25.03.2010

Брисел/Скопје, 25. март (ИНПРЕС) Шефовите на владите на Република Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу, попладнево имаа кратка средба во ...

Груевски на средби со врвот на ЕУ

А1 - 24.03.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски од денеска треба да престојува во официјална посета на Брисел на средби со првите луѓе на ЕУ, за утре е предвиден состанок ...

Средбата на Груевски и Папандреу можност за напредок

А1 - 24.03.2010

Очите на македонската, грчката и дел од меѓународната јавност се вперени во седиштето на Европската Унија.

Брисел: Клучот е во директните средби Груевски-Папандреу

Deutsche Welle - 24.03.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски има интензивни средби во Брисел. Денеска (24.03.) ќе ги посети трите клучни европски институции, а утре треба да се одржи ...

Премиерот Груевски во Брисел

Р.С.Европа - 23.10.2014

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска ќе учествува на редовниот Самит на Европската народна партија во Брисел. Меѓу присутните на Самитот во Брисел по правило се и ...

Рикер: Утрешната средба на Груeвски со Папандреу е можност за напредок

Р.С.Европа - 24.03.2010

Американскиот амбасадор во Македонија, Филип Рикер денеска во Струмица изјави дека утрешната средба на премиерите Никола Груевски и Јоргос Паппндреу е одлична ...

Црвенковски: Никој не знае со каков став утре Груевски ќе се сретне со Папандреу

Р.С.Европа - 24.03.2010

Она што на никого не му е јасно во Македонија е кој е ставот на македонската влада за спорот со името, со кој став утре ќе се сретне премиерот Никола Груевски ...

Груевски се сретна со Бузек и Ромпуј

Р.С.Европа - 24.03.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска се сретна со претседателот на Советот на ЕУ Херман Ван Ромпуј и со претсeдателот на Европскиот парламент Јиржи ...

Средба Груевски - Папандреу

Форум - 25.03.2010

Претседателот на македонската влада Никола Груевски денеска во Брисел на маргините на Европскиот совет, треба да се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу ...

И покрај финансиската криза Грција е решена да бара решение за спорот со Македонија

Идивиди - 24.03.2010

Атина, 23 март (МИА) - Грчката Влада е решена да преземе иницијативи за изнаоѓање решение за спорот со Македонија околу името и покрај тешката економска криза ...

Груевски денеска во Брисел се среќава со Ромпуј, Бузек и Филе, а утре со Папандреу

Алфа - 24.03.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски кој престојува во дводневна пoсета на Брисел, денеска треба да се сретне со претседателот на Советот на ЕУ Херман Ван ...

Груевски денеска во Брисел се среќава со Ромпуј, Бузек и Филе, а утре со Папандреу

Алсат-М - 24.03.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски кој престојува во дводневна пoсета на Брисел, денеска треба да се сретне со претседателот на Советот на ЕУ Херман Ван ...

Рикер очекува напредок од утрешната средба Груевски - Папандреу во Брисел

Алсат-М - 24.03.2010

Утрешната средба на премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу во Брисел е извонредна можност да разговараат и да постигнат напредок околу прашањата што ги ...

Рикер очекува напредок од средбата Груевски - Папандреу

Шпиц - 24.03.2010

Утрешната средба на Никола Груевски и Јоргос Папандреу во Брисел е извонредна можност да разговараат и да постигнат напредок околу прашањата што ги ...

Рикер очекува напредок од утрешната средба Груевски - Папандреу во Брисел

Алфа - 24.03.2010

Утрешната средба на премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу во Брисел е извонредна можност да разговараат и да постигнат напредок околу прашањата што ги ...

Груевски да понуди силна иницијатива на средбата со Папандреу

Форум - 24.03.2010

Поврзани вести Часовникот до 30 јуни неповратно отчукува СЕП: Нема нови одредници од Европската Унија Промовирани нови 22 книги од Франција и Германија ...

Нимиц ги чека Груевски и Папандреу

Алфа - 24.03.2010

Нимиц ги чека резултатите од утрешниот состанок меѓу Груевски и Папандреу кои треба да му помогнат во проценките какви чекори да преземе во наредниот период, ...

Средби на Груевски со Јиржи Бузек и со Херман ван Ромпуј

Шпиц - 24.03.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски, кој престојува во дводневна пoсета на Брисел, денеска имаше одвоени средби со претседателот на Советот на ЕУ Херман Ван ...

Брисел - Поддршка и охрабрување за Груевски

Шпиц - 24.03.2010

Поддршка за евроинтегративенниот процес и охрабрување за изнаоѓање взаемно прифатливо решение околу спорот за името со Грција доби денеска премиерот Никола ...

Груевски во Брисел на средби со врвот на ЕУ

Алсат-М - 24.03.2010

Премиерот Груевски денеска во Брисел на средби со европските полтичари. Бусек, Талер, Шацимаркакис и попладнево Ван Ромпуј, сите се интересирале за проблемот ...

Груевски и Папандреу лице в лице

Дневник - 24.03.2010

Премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, денеска во Брисел треба да имаат средба лице в лице, на која ќе разговараат за ...

„Вима“: Грција е решена да продолжи да бара решение за спорот со Македонија

Кирилица - 24.03.2010

Грчката Влада е решена да преземе иницијативи за изнаоѓање решение за спорот со Македонија околу името и покрај тешката економска криза во која се наоѓа ...

Средби на Груевски со Филе, Бузек и ван Ромпуј во Брисел

МРТ - 24.03.2010

Премиерот Никола Груевски денеска и утре ќе престојува во Брисел, каде ќе оствари средби со челниците на Европската Унија, како и со грчкиот премиер, Јоргос ...

Груевски денеска во Брисел се среќава со Ромпуј, Бузек и Филе, а утре со Папандреу

Сител - 24.03.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски кој престојува во дводневна пoсета на Брисел, денеска треба да се сретне со претседателот на Советот на ЕУ Херман Ван ...

Рикер очекува напредок од утрешната средба Груевски - Папандреу во Брисел

Сител - 24.03.2010

Утрешната средба на премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу во Брисел е извонредна можност да разговараат и да постигнат напредок околу прашањата што ги ...

Рикер: Очекувам напредок од средбата Груевски-Папандреу

Кирилица - 24.03.2010

Утрешната средба на премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу во Брисел е извонредна можност да разговараат и да постигнат напредок околу прашањата што ги ...

Средби на Груевски со врвот на ЕУ

Кирилица - 24.03.2010

Премиерот Груевски денеска во Брисел се среќава со Ромпуј, Бузек и Филе, а утре со Папандреу Македонскиот премиер Никола Груевски кој престојува во дводневна ...

Средба Груевски- Ван Ромпуј во Брисел

Канал5 - 24.03.2010

Лично од премиерот Груевски, претседателот на Советот на ЕУ Ван Ромпуј ќе чуе зошто Македонија треба да биде на агендата на Унијата.

Груевски под меѓународен притисок за името пред средбата со Папандреу

Канал5 - 24.03.2010

Под засилен меѓународен притисок, Груевски и Папандреу утре седнуваат на маса во Брисел. Неофицијални информации велат оти дел од амбасадорите притискале да се ...

Премиерот Груевски на одвоени средби Јиржи Бузек и со Херман ван Ромпуј

Сител - 24.03.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски, кој престојува во дводневна пoсета на Брисел, денеска имаше одвоени средби со претседателот на Советот на ЕУ Херман Ван ...

ЕУ да се вклучи поактивно во решавањето на спорот за името

Канал5 - 24.03.2010

Европската Унија поактивно да се вклучи во решавањето на спорот меѓу Македонија и Грција. Премиерот Груевски побара поголем ангажман на Брисел, попладнево од ...

Рикер: Сега е вистинскиот момент да се најде решение за името

Вечер - 24.03.2010

Средбата Груевски - Папандреу што ќе се одржи на маргините на Самитот на Европската унија, како што информираат од Владата, е во насока на подобрување на ...

Груевски на средби со врвот на ЕУ

eReporter - 24.03.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски од денеска треба да престојува во официјална посета на Брисел на средби со првите луѓе на ЕУ, за утре е предвиден состанок ...

Груевски доби поддршка и охрабрување во Брисел

eReporter - 24.03.2010

Поддршка за евроинтегративенниот процес и охрабрување за изнаоѓање взаемно прифатливо решение околу спорот за името со Грција доби денеска премиерот Никола ...

Средба Груевски - Папандреу

Макфакс - 25.03.2010

Претседателот на македонската влада Никола Груевски денеска во Брисел на маргините на Европскиот совет, треба да се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Боцевски: Груевски да понуди силна иницијатива на средбата со Папандреу

Макфакс - 24.03.2010

Груевски да понуди силна иницијатива за надминување на спорот со името на утрешната средба со Папандреу во Брисел, побара денеска поранешниот вице-премиер ...

Проблемот за името централна тема на разговорите на Груевски во Брисел

Макфакс - 24.03.2010

Прашањето за името беше централна тема на разговорите на македонскиот премиер Никола Груевски, кој престојува во дводневна посета на Брисел, со претседателот ...

Што ќе им донесе „третата среќа“ на Груевски и Папандреу?

Inpress - 24.03.2010

Скопје/Брисел, 24. март (ИНПРЕС) Претседателот на Владата на Републикиа Македонија Никола Груевски отпатува за Брисел, каде во европската претстолнина два дена ...

Утрешната средба Папандреу - Груевски за интензивирање на разговорите за спорот околу името

Inpress - 24.03.2010

Атина, 24. март (ИНПРЕС) Премиерот на Грција, Јоргос Папандреу и неговиот македонски колега Никола Груевски ќе се состанат утре во Брисел во обид да се создаде ...

Опозициските лидери песимистички гледаат на средбата Груевски - Папандреу

Inpress - 24.03.2010

Охрид, 24. март (ИНПРЕС) „Не гледам дека нашето државно раководство е способно да го реши спорот со името.

Македонија - Почести средби за името?

Време - 23.03.2010

Претстојната средба меѓу премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу треба да даде позитивен сигнал за двете земји да се приближат во ставовите со цел да се ...

Ни напред ни назад

Утрински - 23.03.2010

Ситуацијата во Македонија може да се опише како „ни напред ни назад“. Премиерот Никола Груевски се прошета на регионалниот форум во Брдо крај Крањ, а ...

Папандреу три пати ја обиколил Земјата

Кирилица - 23.03.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу од октомври минатата година, кога беше избран на функцијата, пропатувал 66.590 воздушни милји, што е еднакво на три патувања ...

„Вима“: И покрај кризата, Грција продолжува да бара решение за спорот со Македонија

Сител - 23.03.2010

Грчката Влада е решена да преземе иницијативи за изнаоѓање решение за спорот со Македонија околу името и покрај тешката економска криза во која се наоѓа ...

Груевски и Папандреу да покажат конструктивност

А1 - 22.03.2010

Може ли третата средба меѓу премиерите Груевски и Папандреу да донесе исчекор во вистински правец во решавањето на спорот за името? Прифаќајќи ја иницијативата ...

Потврдена средбата Груевски – Папандреу

Бизнис24 - 22.03.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски на крајот на месецов ќе има уште една средба со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу, на маргините на самитот на ...

Што ќе донесе средбата Груевски – Папандреу?

Р.С.Европа - 22.03.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски в среда и четврток се среќава со високи претставници на ЕУ и со премирот на Грција Јоргос Папандреу.

Груевски: Повеќе од Грција сакаме решение за името

Утрински - 22.03.2010

„Македонија е заинтересирана за решавање на спорот за името со Грција, можеби многу повеќе отколку Грција...

Папандреу: Другите во ЕУ ќе го загрозат еврото

Дневник - 22.03.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу ги критикуваше земјите од Европската Унија што, како што рече, ја заборавиле важноста на политиката на еврото.

Милошоски: Груевски и Папандреу ќе разменат идеи

Сител - 22.03.2010

Груевски во Брисел заминува со идеи. Според Шефот на дипломатијата Милошоски, на средбата Груевски - Папандреу в четврток, се очекува размена на идеи и мислења.