TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нухиу за ТВ 24: Нема ништо конкретно околу случајот Кочан, потрагата продолжува

24 Вести - 19.03.2017

Полицијата сè уште без трага од бизнисменот Сеад Кочан. Меѓународната потерница е активна, потрагата на МВР продолжува, вели за Телевизија 24 министерот за внатрешни, Агим Хухиу. Засега нема нови информации каде се наоѓа Кочан, додава Нухиу.

(ВИДЕО) Груевски некогаш: Не може ако некој има медиум да направиме посебни закони за него

А1 On - 19.03.2017

ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски кога ја затворија А1 телевизија се повикуваа на судот, сега кога истиот суд одреди притвор за Сеад Кочан поради сомнение за злоупотреба на 17 милиони евра од јавен тендер, викаат дека е загушување на слободата на ...

Регионалните телевизии со поддршка за ТВ НОВА

МК News - 19.03.2017

Телевизија Нова од голем број граѓани, гледачи и разни здруженија добива поддршка и барање да се издржат овие притисоци и удари. Поддршка деновиве пристигна и од новинари, македонската асоцијација на новинари, како и од страна на независниот ...

Сеад Кочан десетти ден во бегство – Никаде го нема ниту по потврдата на притворот од Апелација

Репортер - 19.03.2017

Адвокатскиот тим на Сеад Кочан, кој досега тврдеше дека бизнисменот е на службен пат – сега не одговара дали Кочан ќе се врати во земјава или ќе остане недостапен за органите на прогонот, пренесува 24 Вести .

Сеад Кочан десетти ден во бегство – никаде го нема ниту по потврдата на притворот од Апелација

Либертас - 19.03.2017

Адвокатскиот тим на Сеад Кочан, кој досега тврдеше дека бизнисменот е на службен пат – сега не одговара дали Кочан ќе се врати во земјава или ќе остане недостапен за органите на прогонот, пренесува 24 Вести .

Медиумите го кренаа гласот: Стоп за притисоците од СЈО!

Република - 19.03.2017

Протестираме против репресијата и притисоците од страна на СЈО врз медиумите и последниот атак, со кој директно се врши прогон на ТВ Нова и нејзиниот сопственик Сеад Кочан. Новинарството не е криминал.

Медиумите го кренаа гласот: Стоп за притисоците од СЈО!

Курир - 19.03.2017

Протестираме против репресијата и притисоците од страна на СЈО врз медиумите и последниот атак, со кој директно се врши прогон на ТВ Нова и нејзиниот сопственик Сеад Кочан. Новинарството не е криминал.

(ВИДЕО) Груевски некогаш: Не може ако некој има медиум да направиме посебни закони за него

Репортер - 19.03.2017

ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски кога ја затворија А1 телевизија се повикуваа на судот, сега кога истиот суд одреди притвор за Сеад Кочан поради сомнение за злоупотреба на 17 милиони евра од јавен тендер, викаат дека е загушување на слободата на ...

Медиумите го кренаа гласот: Стоп за притисоците од СЈО!

Телевизија Нова - 19.03.2017

Протестираме против репресијата и притисоците од страна на СЈО врз медиумите и последниот атак, со кој директно се врши прогон на ТВ Нова и нејзиниот сопственик Сеад Кочан. Новинарството не е криминал.

Сеад Кочан деветти ден во бегство

24 Вести - 18.03.2017

Адвокатскиот тим на Сеад Кочан, кој досега тврдеше дека бизнисменот е на службен пат – сега не одговара дали Кочан ќе се врати во земјава или ќе остане недостапен за органите на прогонот. Адвокатот Никола Додевски – денеска беше недостапен за ...

Сѐ уште нема трага од бизнисменот Сеад Kочан

Алсат-М - 18.03.2017

Одлуката на Апелација за делумно уважување на жалбата на одбраната на Сеад Кочан е сомнителна за поранешниот обвинител Александар Наков. Тој вели дека и покрај тоа што решението за притвор ќе мора да се продолжува поради недостапноста на Кочан за ...

Регионалните телевизии со поддршка за ТВ НОВА

Вест - 18.03.2017

Телевизија Нова од голем број граѓани, гледачи и разни здруженија добива поддршка и барање да се издржат овие притисоци и удари. Поддршка деновиве пристигна и од новинари, македонската асоцијација на новинари, како и од страна на независниот ...

Регионалните телевизии со поддршка за ТВ НОВА

Вечер - 18.03.2017

Поддршка деновиве пристигна и од новинари, македонската асоцијација на новинари, како и од страна на независниот синдикат на новинари на Македонија. Притворот за сопственикот на ТВ НОВА Сеад Кочан го сметаат за напад врз ТВ НОВА.

Да не се замолчува слободната новинарска мисла !

Вечер - 18.03.2017

Пред скопска Апелација, се одржа вториот мирен собир на кој припадниците на бошњачката заедница и вработените во компаниите на бизнисменот Сеад Кочан бараат правда за сопственикот на Телевизија Нова.

Регионалните телевизии со поддршка за ТВ НОВА

Нетпрес - 18.03.2017

Телевизија Нова од голем број граѓани, гледачи и разни здруженија добива поддршка и барање да се издржат овие притисоци и удари. Поддршка деновиве пристигна и од новинари, македонската асоцијација на новинари, како и од страна на независниот ...

Регионалните телевизии со поддршка за ТВ Нова

Република - 18.03.2017

Телевизија Нова од голем број граѓани, гледачи и разни здруженија добива поддршка и барање да се издржат овие притисоци и удари. Поддршка деновиве пристигна и од новинари, македонската асоцијација на новинари, како и од страна на независниот ...

Регионалните телевизии со поддршка за ТВ НОВА

Курир - 18.03.2017

Телевизија Нова од голем број граѓани, гледачи и разни здруженија добива поддршка и барање да се издржат овие притисоци и удари. Поддршка деновиве пристигна и од новинари, македонската асоцијација на новинари, како и од страна на независниот ...

Ако Кочан не се појави пред властите притворот ќе му биде продолжен

Позитив.мк - 18.03.2017

Сеад Кочан и натаму е недостапен за органите на прогонот и се нема вратено во Македонија. Правни експерти коментираат дека доколку Кочан биде пронајден и фатен во бегство тогаш притворот ќе трае подолго време, затоа што дефинитивно ќе се смета дека ...

9 дена нема трага од бизнисменот Сеад Kочан

Локално - 18.03.2017

Одлуката на Апелација за делумно уважување на жалбата на одбраната на Сеад Кочан е сомнителна за поранешниот обвинител Александар Наков, пренесува Алсат М. Тој вели дека и покрај тоа што решението за притвор ќе мора да се продолжува поради ...

АКО НЕ СЕ ПОЈАВИ ВЕДНАШ: На Сеад Кочан му се заканува долготраен притвор!

Фактор - 18.03.2017

Одлуката на Апелација за Кочан значи директен билет за во притворот во Шуто Оризари. Правни експети коментираат дека доколку Кочан биде пронајден и фатен во бегство тогаш притворот ќе трае подолго време, затоа што дефинитивно ќе се смета дека бил ...

Сите детали од одлуката на Апелацискиот суд: Ниту сопругата не знае каде е Сеад Кочан

Канал 77 - 18.03.2017

Според податоците на Министерството за внатрешни работи Сеад Кочан последен пат во системот за контрола на патници и возила бил евидентиран на 09.03.2017 година на излез од Македонија, а полициските службеници во потрагата на неговата домашна адреса ...

Сите детали од одлуката на Апелацискиот суд: Ниту сопругата не знае каде е Сеад Кочан

еМагазин - 18.03.2017

Според податоците на Министерството за внатрешни работи Сеад Кочан последен пат во системот за контрола на патници и возила бил евидентиран на 09.03.2017 година на излез од Македонија, а полициските службеници во потрагата на неговата домашна адреса ...

Продолжуваат реакциите за притворот на сопственикот на ТВ НОВА

Телевизија Нова - 18.03.2017

И два дена по одлуката на апелација делумно да ја уважи жалбата за одредениот притвор на сопственикот на Телевизија Нова, се уште пристигнуваат бројни реакции. Со реакција и заеднички став се јави и уредничкиот колегиум на ТВ НОВА.

Регионалните телевизии со поддршка за ТВ НОВА

Телевизија Нова - 18.03.2017

Телевизија Нова од голем број граѓани, гледачи и разни здруженија добива поддршка и барање да се издржат овие притисоци и удари. Поддршка деновиве пристигна и од новинари, македонската асоцијација на новинари, како и од страна на независниот ...

Апелација бара Кочан веднаш да биде спроведен во Шутка

24 Вести - 17.03.2017

Апелациониот суд во својата пресуда која денеска беше објавена во целост, а со која се потврдува притворот за бизнисменот Сеад Кочан, им наложува на овластените службени лица од МВР, веднаш да го лишат од слобода осомничениот, да го спроведат на ...

Апелација побара екстрадиција и спроведување на Кочан

Р.С.Европа - 17.03.2017

Апелацискиот суд во пресудата објавена денеска побара екстрадиција и спроведување во затворот во Шутка на Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“ на СЈО. По жалбата на одбраната на Кочан против решението на Кривичниот суд да му одреди ...

Апелациски суд: Сеад Кочан е во бегство

Нова ТВ - 17.03.2017

Апелацискиот суд денеска потврди дека осомничениот Сеад Кочан е во бегство. Судот ја објави целосната одлука со која му го потврди притворот од 30 дена на Кочан. Во одлуката се наложува на овластените службени лица од МВР, СВР, Единица за извиди и ...

Сеад Кочан може да се спаси од притвор со кауција

Алсат-М - 17.03.2017

Полицијата сè уште нема трага каде е бизнисменот Сеад Кочан. Иако меѓународната потерница е во сила, МВР засега нема информации каде се наоѓа. Вчера Апелацискиот суд го потврди притворот за сопственикот на Телевизија Нова.

Апелација бара Кочан веднаш да се спроведе во Шутка

Призма - 17.03.2017

Апелацискиот суд во својата пресуда која денеска беше објавена во целост , а со која се потврдува притворот за бизнисменот Сеад Кочан, им наложува на овластените службени лица од МВР, единицата за извиди и потраги, веднаш да го лишат од слобода ...

„Кочан не го даваме“, протестираа и денес пред Апелација вработените во фирмите на Кочан

МКД - 17.03.2017

„Правда за Кочан", „Кочан не го даваме" извикуваат протестанти ,дел вработени во компанијата „Трансмет", дел во телевизијата „Нова", како и припадници на Бошњачката заедница кои денеска повторно се собраа пред Апелацискиот суд во Скопје и бараат ...

Апелација побара екстрадиција: Сеад Кочан е во бегство, веднаш да се спроведе во затвор

+инфо - 17.03.2017

Според образложениетона Апелација, на адресата на која бил пријавен Кочан била затекната неговата сопруга која не знаела да посочи каде може да биде. Апелацискиот суд во својата пресуда која денеска беше објавена во целост на веб-страницата на судот ...

Кочан на „службен пат“, вработените „службено“ пред Апелација

+инфо - 17.03.2017

И денеска пред Апелација се собраа поддржувачите и вработените во фирмите на Кочан. Вработени во компанијата „Трансмет“ и во телевизијата „Нова“, како и припадници на Бошњачката заедница денеска повторно протестираат пред Апелацискиот суд во Скопје.

Апелација побара екстрадиција и спроведување на Кочан во Шутка

Сакам да кажам - 17.03.2017

Апелациониот суд побара екстрадиција и спроведување во затворот во Шутка на Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“ на СЈО, во пресудата објавена денеска. Апелација, во одлуката по жалбата на одбраната на Кочан против решението на Кривичниот ...

Aпелација бара итно притворање на Сеад Кочан

Фокус - 17.03.2017

Апелацискиот суд им наложува на овластените службени лица од МВР, единицата за извиди и потраги, веднаш да го лишат од слобода осомничениот бизнисмен Сеад Кочан и да го спроведат на издржување мерка притвор во затворот во Скопје.

Протест: „Нападот врз Кочан е напад врз Бошњаците”

Фокус - 17.03.2017

Протест за поддршка на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан денеска пак се одржа во Скопје. Со паролите “СЈО е еднакво на СДСМ” и “Нападот врз Сеад е напад врз БошњацитеЌ, вработените во фирмите на Кочан бараа судот да се откаже од неговото гонење.

Апелација ја објави целата одлука – Сеад Кочан да се лиши од слобода

ТВ21 - 17.03.2017

Апелациониот суд на судскиот портал ја објави целосната одлука по жалбата на одбраната на Сеат Кочан за укинување на мерката притвор. Според одлуката на Апелација, одлуката на Кривичниот совет се преиначува и мерката притвор останува.

ТВ НОВА: Политички мотивираните случаи на СЈО имаат за цел да нè замолчат како медиум

Телеграф - 17.03.2017

ајстрашното е што ваквиот потег се повлекува од оние кои што се најгласни и во најмногу наврати изминативе години се повикуваа на слободата на изразувањето и медиумските слободи. Истите тие денес преку СЈО вршат директен притисок врз „ТВ Нова“, ...

Новинарите со порака: Притворот за Кочан е одмазда од Заев за медиумските „непријатели“

Сител - 17.03.2017

Директен атак врз ТВ Нова нова и обид да се стави крај на слободната новинарска мисла, вака незавиосниот синдикат на новинарите и медиумските работници гледа на постапката која се води против сопственикот на Трансмет и ТВ Нова, Сеад Кочан.

Aпелација го објави целосното решение: Кочан е во бегство - веднаш да биде пренесен во Шутка

Сведок - 17.03.2017

Апелациониот суд во целост го објави решението со кое го потврдува притворот за бизнисменот Сеад Кочан. Второстепениот суд им наложи на овластените службени лица од МВР, на Единицата за извиди и потраги, веднаш да го лишат од слобода осомничениот, ...

Апелација бара Кочан веднаш да се спроведе во Шутка

Орбис - 17.03.2017

Апелациониот суд на судскиот портал ја објави целосната одлука по жалбата на одбраната на Сеат Кочан за укинување на мерката притвор. Според одлуката на Апелација, одлуката на Кривичниот совет се преиначува и мерката притвор останува.

Мирни протести пред Апелација за поддршка на сопственикот на „ТВ Нова“ (ФОТО)

Република - 17.03.2017

Мирен собир, со кој припадниците на бошњачката заедница и вработените во компаниите на бизнисменот Сеад Кочан бараат правда за сопственикот на телевизија „Нова“, и денеска се одржува пред скопскиот Апелационен суд.

Независен синдикат на новинари: Да не се замолчува слободната новинарска мисла

Нетпрес - 17.03.2017

-Последниот судски процес кој се води против сопственикот на ТВ Нова Сеад Кочан, се сфаќа како директен атак, односно опасност за опстојувањето на медиумот, за работните места и егзистеницијата на новинарите, изјави Градимир Марковски од Независниот ...

Додевски: Одбраната докажа дека две третини од решението е незаконско (ВИДЕО)

Република - 17.03.2017

Одбраната докажа дека две од вкупно три основи за притвор советот ги определил незаконски, значи две третини од решението е незаконско, изјави адвокатот Никола Додевски за ТВ НОВА по одлуката на апелација за делумно уважување на одлуката на притвор ...

Апелација ја објави целата одлука – Сеад Кочан да се лиши од слобода

Локално - 17.03.2017

Апелациониот суд на судскиот портал ја објави целосната одлука по жалбата на одбраната на Сеат Кочан за укинување на мерката притвор. Според одлуката на Апелација, одлуката на Кривичниот совет се преиначува и мерката притвор останува.

Апелација бара Кочан веднаш да се спроведе во Шутка

Бриф - 17.03.2017

Апелацискиот суд во својата пресуда која денеска беше објавена во целост , а со која се потврдува притворот за бизнисменот Сеад Кочан, им наложува на овластените службени лица од МВР, единицата за извиди и потраги, веднаш да го лишат од слобода ...

ФОТО: Мирни протести пред Апелација за поддршка на сопственикот на ТВ НОВА

Курир - 17.03.2017

И денеска пред скопска апелација се одржува мирен собир на кој припадниците на бошњачката заедница и вработените во компаниите на бизнисменот Сеад Кочан бараат правда за сопственикот на Телевизија Нова.

Притворот за Сеад Кочан – директен удар во ТВ Нова и медиумските слободи

Вечер - 17.03.2017

Притворот за Сеад Кочан е директен удар врз Телевизија Нова, а со тоа и врз медиумските слободи во земјава. По синоќашната одлука на апелација само делумно да се прифати жалбата за притворот на Кочан, но сепак барањето за притвор да остане, ...

ТВ НОВА: Политички мотивираните случаи на СЈО имаат за цел да нè замолчат како медиум

Курир - 17.03.2017

Повеќе од сигурни сме дека како медиум сме трн во око за главните стратези кои сакаат да ја протукраат тиранската платформа и покрај огромниот притисок кај мнозинството граѓани на Република Македонија за истата, пишува Уредничкиот колегиум на ТВ ...

Апелација: Кочан е во бегство, се бара со меѓународна потерница

Позитив.мк - 17.03.2017

Повеќе од недела дена бизнисменот Сеад Кочан не им е достапен на органите на прогонот, па доколку тој самиот не се пријави пред македонските власти ќе биде гонет со меѓународна потерница иако неговиот адвокат тврди дека тој е во странство на службен ...

Марковски: Апелираме на разум, да не се замолчува слободната новинарска мисла

МК News - 17.03.2017

-Последниот судски процес кој се води против сопственикот на ТВ Нова Сеад Кочан, се сфаќа како директен атак, односно опасност за опстојувањето на медиумот, за работните места и екзистеницијата на новинарите, изјави Градимир Марковски од Независниот ...

ФОТО: Мирни протести пред Апелација за поддршка на сопственикот на ТВ Нова

Press24 - 17.03.2017

И денеска пред скопска апелација се одржува мирен собир на кој припадниците на бошњачката заедница и вработените во компаниите на бизнисменот Сеад Кочан бараат правда за сопственикот на Телевизија Нова.

Вработените на Кочан на протести додека тој е надвор од Македонија

Фактор - 17.03.2017

Вработените во компаниите кои се поврзани со бизнисменот Сеад Кочан повторно излегоа на протест пред Апелациониот суд да се спротистават на одлуката со која се одобрува мерка на притвор поради опасност од бегство.

Нов протест на вработените од фирмите на Сеад Кочан

Позитив.мк - 17.03.2017

Вработени во компанијата „Трансмет“ и во телевизијата „Нова“, како и припадници на Бошњачката заедница денеска повторно протестираат пред Апелацискиот суд во Скопје.Тие со извици „Правда за Кочан“, „Кочан не го даваме“ бараар бизнисменот Сеад Кочан, ...

Се БАРА ! Апелација го потврди притворот за Сеад Кочан, полицијата го бара да го приведе

Локално - 17.03.2017

МВР и Интерпол имаат потреница за Сеад Кочан по која се бара негово приведување Скопскиот апелациски суд го потврди притворот за бизнисменот Сеад Кочан. Во соопштението од судот, информираат дека жалбата на адвокатот на Кочан, Никола Додевски, е ...

Вработените во Трансмет и ТВ Нова на протест против одлуката за притвор на Сеад Кочан

МРТ - 17.03.2017

Политички реваншизам е одлуката за притвор на Сеад Кочан, сопственикот на ТВ Нова. Загрозени се и работните места на околу 1.200 вработени во градежната компанија Трансмет, велат вработените во двете компании кои денеска го искажаа револтот за ...

Апелација бара Кочан веднаш да се лиши од слобода и да се спроведе во затвор

Стандард - 17.03.2017

Апелацискиот суд денеска излезе со соопштение во кое го потврдува притворот на бизнисменот и сопственик на ТВ Нова, Сеад Кочан, но и дека тој е во бегство. Од судот им наложија на МВР Кочан веднаш да биде пронајден и лишен од слобода, како и да биде ...

Органите на прогонот се уште трагаат по Кочан-Апелација бара спроведување во Шутка

Фактор - 17.03.2017

Повеќе од недела дена бизнисменот Сеад Кочан не е достапен на органите на прогонот. Денеска Апелација во јавност ја објави и целосната одлука со која го потврди притворот за Кочан и бара неговата екстрадиција во земјава.

Рамчиловиќ: Медиумите објективно да пренесуваат, а јавноста мора да знае дека ова што се прави е политички мотивирано

Курир - 17.03.2017

И денес сме тука пред Апелациониот суд да го искажеме нашето незадоволство, но од друга страна и да дадеме поддршка на правдата и на судот бидејќи со одлуката која ја донесе судот вчера тој потврди една работа дека судиите од кривичниот совет кои ја ...

Вработените на Сеад Кочан повторно излегоа на протести во знак на негова поддршка

Алфа - 17.03.2017

Вработените од компаниите на Сеад Кочан денеска повторно протестираа пред Апелациониот суд, поради одлуката со која се одобрува мерка притвор поради опасност од бегство. Вработените во „Трансмет“ и „ТВ Нова“ бараат правда за Сеад Кочан, а припадници ...

Заев ја започнува репресијата врз медиумите кои ги смета за непријатели- ќе ги затвора оние кои не се по негова волја

Курир - 17.03.2017

Секој човек има право на слобода на изразувањето. Ова право ги опфаќа слободата на мислење и слободата на примање и пренесување информации или идеи, без мешање на јавната власт и без оглед на границите.

Мирни протести пред Апелација за поддршка на сопственикот на Сеад Кочан

Пулс24 - 17.03.2017

И денеска пред скопска апелација се одржува мирен собир на кој припадниците на бошњачката заедница и вработените во компаниите на бизнисменот Сеад Кочан бараат правда за сопственикот на Телевизија Нова.

Независенот синдикат на новинари апелира на разум, да не се замолчува слободната новинарска мисла

Пулс24 - 17.03.2017

-Последниот судски процес кој се води против сопственикот на ТВ Нова Сеад Кочан, се сфаќа како директен атак, односно опасност за опстојувањето на медиумот, за работните места и егзистеницијата на новинарите, изјави Градимир Марковски од Независниот ...

Рамчиловиќ: Медиумите објективно да пренесуваат, а јавноста мора да знае дека ова што се прави е политички мотивирано

Пулс24 - 17.03.2017

И денес сме тука пред Апелациониот суд да го искажеме нашето незадоволство, но од друга страна и да дадеме поддршка на правдата и на судот бидејќи со одлуката која ја донесе судот вчера тој потврди една работа дека судиите од кривичниот совет кои ја ...

Мирни протести пред Апелација за поддршка на сопственикот на ТВ Нова

Телевизија Нова - 17.03.2017

Вработените во компаниите на бизнисменот Сеад Кочан и претставници од бошњачката заедница и денес пред скопска апелација со мирен протест го изразија својот револт за донесената одлука и побараа правда за сопственикот на Телевизија Нова.

Рамчиловиќ: Се собравме да изразиме незадоволство од вчерашната одлука за Сеад Кочан

Телевизија Нова - 17.03.2017

Се собравме повторно овде да го изразиме незадоволството од вчерашната одлука, но не со намера да правиме некој притисок, изјави претседателот на партијата на Бошњаците, Зекир Рамчиловиќ од прес Апелациониот суд.

Притворот за Сеад Кочан – директен удар во ТВ Нова и медиумските слободи

Телевизија Нова - 17.03.2017

Притворот за Сеад Кочан е директен удар врз Телевизија Нова, а со тоа и врз медиумските слободи во земјава. По синоќашната одлука на апелација само делумно да се прифати жалбата за притворот на Кочан, но сепак барањето за притвор да остане, ...

ТВ НОВА: Политички мотивираните случаи на СЈО имаат за цел да нè замолчат како медиум

Телевизија Нова - 17.03.2017

Со оглед на тоа дека последниот случај покренат од страна на СЈО и нашиот коментар како медиум предизвика голем интерес во јавноста, чувствуваме потреба од дополнително разјаснување на причината зошто ТВ Нова смета дека ваквиот чекор претставува ...

СДСМ: Паднаа маските на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 16.03.2017

Соопштението во коешто ВМРО-ДПМНЕ го штити медиумскиот и бизнис партнер на Груевски, Сеад Кочан, потврдува дека се што прави оваа партија има единствена цел, заштита на нивните криминали и лично стекнатите богатства, реагираат од СДСМ.

Апелација треба да ја соопшти одлуката за притворот на Кочан

Телма - 16.03.2017

Апелацискиот суд денеска треба да одлучи дали ќе го потврди или ќе го поништи притворот за бизнисменот Сеад Кочан, што му е одреден за случајот „Труст“, што го води специјалното обвинителство.

Протест на вработените од Трансмет пред Апелационен суд

24 Вести - 16.03.2017

Со скандирање „Правда за Сеад“ вработени од Трансмет пред Апелацискиот суд протестираат. Блокиран е влезот пред Апелација со камиони и комбиња од компанијата. На дел од транспарентите пишува „Напад врз Сеад е напад врз Бошњаците“, „СДСМ - СЈО“, ...

Апелација го потврди притворот за Сеад Кочан

Телма - 16.03.2017

Скопскиот апелациски суд го потврди притворот за бизнисменот Сеад Кочан. Во соопштението од судот, информираат дека жалбата на адвокатот на Кочан, Никола Додевски, е делумно уважена. Претходната одлука за притвор на кривичниот совет на Основниот суд ...

Протести пред Апелациониот суд за притворот на Сеад Коочан

24 Вести - 16.03.2017

Пред Апелациониот суд во Скопје вработени во „Трансмет“ се собраа на протест против притворот за Сеад Кочан. Се очекува од овој суд да се произнесат по жалбата на одбраната на Кочан за мерката притвор, откако вчера беше оддржана јавна седница на ...

Притвор за Сеад Кочан, пресече апелација

Телма - 16.03.2017

Притворот за Сеад Кочан останува. Вака одлучи Апелациониот суд кој прифати само дел од жалбата на неговиот адвокат, но дел не. Судот е убеден дека постои опасност од бегство, не е убеден дека ќе влија врз сведоци или ќе уништи докази.

СДСМ со реакција на соопштението од ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 16.03.2017

На соопштението од ВМРО-ДПМНЕ , реагираа од СДСМ. ВО реакцијата на Социјалдемократите се вели: „Паднаа маските на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ. Соопштението во коешто ВМРО-ДПМНЕ го штити медиумскиот и бизнис партнер на Груевски, Сеад Кочан, ...

Апелација го потврди притворот за Сеад Кочан

Нова ТВ - 16.03.2017

Апелациониот суд Скопје соопшти дека изнесената жалба на адвокатот на бизнисменот Сеад Кочан, Никола Додевски, е делумно уважена. Одлуката за притвор на кривичниот совет на Основниот суд Скопје, беше определна по три основи, а сега со решението на ...

Додевски: „ Следува правна битка пред домашните и меѓународните судови“

Алсат-М - 16.03.2017

Попладнево со своја реакција за притворот на Сеад Кочан се јави и неговиот адвокат Никола Додевски. Според него, следува правна битка пред домашните и меѓународните судови за да се докаже дека решението за притвор е незаконско и во останатиот дел.

Апелација го потврди притворот на Сеад Кочан

Алсат-М - 16.03.2017

Апелациониот суд информира дека жалбата за притвор за осомничениот Сеад Кочан е делумно уважена. Судот преку кратко соопштение објаснува дека мерката притвор е потврдена во однос на опасност од бегство.

Протести пред Апелација за Кочан

Р.С.Европа - 16.03.2017

Демонстранти пред Апелациониот суд во Скопје се собраа на протест против притворот за Сеад Кочан. Се очекува денеска од овој суд да се произнесат по жалбата на одбраната на Кочан за мерката притвор, откако вчера беше оддржана јавна седница на која ...

Вработените на Кочан пред Апелација бараат правда за газдата

Нова ТВ - 16.03.2017

Кочан е првоосмничен во случајот „Труст“ на СЈО, и се сомничи за злоупотреба на службена положба во 2012 година кога бил управител на „Трансмет ДОО“ и со лажни документи добил тендер од ЕЛЕМ во вредност од 17 милиони евра.

Апелација пресече, останува притворот за Кочан

Р.С.Европа - 16.03.2017

Останува притворот за првоосомничениот Сеад Кочан во предметот Труст на Специјалното јавно обвинителство, соопшти Апелациониот суд во Скопје по одржаната јавна седница по ова прашање пред два дена.

Апелација потврди: Притвор за Сеад Кочан

Призма - 16.03.2017

Апелацискиот суд во Скопје потврди дека бизнисменот Сеад Кочан треба да оди во притвор поради опасност од бегство. Советот од тројца судии, Лилјана Ивановска Шопова, Јани Нича и Африм Фидани одлучиле делумно да ја прифатат жалбата на адвокатот на ...

СДСМ: Со Сеад Кочан, падна и последната маска на Груевски

МКД - 16.03.2017

Соопштението во кое што ВМРО-ДПМНЕ го штити медиумскиот и бизнис партнер на Никола Груевски, Сеад Кочан, потврдува дека сѐ што прави оваа партија има единствена цел, заштита на нивните криминали и лично стекнатите богатства, реагира СДСМ на ...

Протести пред Апелација за притворот на Кочан

МКД - 16.03.2017

Денеска демонстранти пред Апелациониот суд во Скопје се собраа на протест против притворот за Сеад Кочан. Се очекува денеска од овој суд да се произнесат по жалбата на одбраната на Кочан за мерката притвор, откако вчера беше оддржана јавна седница ...

Апелацискиот суд ја отфрли жалбата на бранителот на Сеад Кочан, притворот останува

МКД - 16.03.2017

Апелацискиот суд во Скопје го потврди решението за притвор на Кривичниот суд за бизнисменот Сеад Кочан. Жалбата на адвокатот на Кочан, Никола Додевски, е делумно уважена, соопшти судот. Одлуката за притвор на кривичниот совет на Основниот суд Скопје ...

СДСМ: Со Сеад Кочан, падна и последната маска на Груевски!

+инфо - 16.03.2017

Раководство на ВМРО-ДПМНЕ мора веднаш да престане со злоупотребата на луѓе за протести, дури и на деца, ученици, бара СДСМ. Секој кој работел противзаконски мора да понесе одговорност, порачува СДСМ.

СДСМ: Јасно сме определени за независни медиуми и независно судство

+инфо - 16.03.2017

„Апсурдни се обвинувањата на телевизијата Нова дека СДСМ била против слобода на изразување, само затоа што нивниот сопственик“, велат од СДСМ. СДСМ информира како политичка партија секогаш се залагала и ќе се заложува за слобода на медиумите и ...

Апелација го потврди притворот за Сеад Кочан

+инфо - 16.03.2017

Жалбата на адвокатот на Кочан, Никола Додевски, е делумно уважена. Скопскиот Апелациски суд соопшти дека го потврди притворот за бизнисменот Сеад Кочан. Жалбата на адвокатот на Кочан, Никола Додевски, е делумно уважена.

Вработените во фирмите на Кочан бараат правда за газдата

+инфо - 16.03.2017

Се очекува денеска Судот да се произнесе по жалбата на одбраната на Кочан за мерката притвор. Вработени во компаниите на Сеад Кочан, се собраа денеска на протест пред Апелациониот суд во Скопје, барајќи да се укине притворот за нивниот газда.

СДСМ: Секој кој работел незаконски да понесе одговорност

Идивиди - 16.03.2017

Скопје, 16 март 2017 (МИА) - СДСМ во реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за одредувањето притвор на сопственикот на ТВ НОВА Сеад Кочан истакнува дека секој кој работел противзаконски мора да понесе одговорност.

СДСМ: Со Сеад Кочан, падна и последната маска на Груевски!

А1 On - 16.03.2017

„Паднаа маските на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ. Соопштението во коешто ВМРО-ДПМНЕ го штити медиумскиот и бизнис партнер на Груевски, Сеад Кочан, потврдува дека се што прави оваа партија има единствена цел, заштита на нивните криминали и лично ...

Апелација одлучи, останува притворот за Сеад Кочан

ТВ21 - 16.03.2017

Апелациониот суд во Скопје, по одржаната јавна седница, одлучи да остане притворот за Сеад Кочан, првоосомничен во предметот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство. „Решението на Кривичниот совет на Основниот Суд Скопје 1 со кое против ...

Апелација потврди – притворот за Кочан останува

Кајгана - 16.03.2017

Апелациониот суд во Скопје, по одржаната јавна седница, одлучи да остане притворот за Сеад Кочан, првоосомничен во предметот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство. Во соопштението на Апелациониот суд е наведено дека решението на Кривичниот ...

Вработените во компаниите на Кочан, потестираат пред Апелација

ТВ21 - 16.03.2017

Демонстранти пред Апелациониот суд во Скопје се собраа на протест против притворот за Сеад Кочан. Се очекува денеска од овој суд да се произнесат по жалбата на одбраната на Кочан за мерката притвор, откако вчера беше оддржана јавна седница на која ...

Вработени во фирмите на Кочан на протест пред Апелација, бараат укинување на мерката притвор

ТВ21 - 16.03.2017

Вработени во фирмите на Сеад Кочан, вклучувајќи ги и новинарите во ТВ Нова, претставници на Бошњачката заедница протестираа пред Апелација и бараа укинување на мерката притвор за сопственикот на телевизијата и Трансмет.

Протест пред Апелацискиот суд против притвор за Сеад Кочан

Фокус - 16.03.2017

Во очекување на одлуката на Апелацискиот суд за притвор на бизнисменот Сеад Кочан осомничен во „Труст“, случај што го отвори СЈО, се одржуваат протести пред зградата на судот. Протестот почна во 13,30 часот.

Апелација го потврди притворот за Кочан поради опасност од бегство

Фокус - 16.03.2017

Апелациониот суд донесе одлука со која останува да важи одредениот притвор за Сеад Кочан. Како што извести судот, жалбата од одбраната за притвор за осомничениот Сеад Кочан е делумно уважена, односно останатите причини поради кои била определена ...

СДСМ е јасно определена за независни медиуми и независно судство

А1 On - 16.03.2017

„СДСМ како политичка партија секогаш се залагала и ќе се заложува за слобода на медиумите и објективно, професионално и непристрасно известување на медиумите. Апсурдни се обвинувањата на телевизијата НОВА дека СДСМ била против слобода на изразување, ...

Апелација го потврди притворот на Сеад Кочан

А1 On - 16.03.2017

Апелациониот суд Скопје известува дека, по одржана јавна седница на ден 15.03.2017 година, Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје на ден 16.03.2017 година донесе решение КСЖ-135/17, со кое жалбата на осомничениот С. К. од С.

Останува притворот за Сеад Кочан поради опасност од бегство

Сакам да кажам - 16.03.2017

Скопскиот апелациски суд го потврди притворот за бизнисменот Сеад Кочан поради опасност од бегство. Судот соопшти дека жалбата на адвокатот на Кочан, Никола Додевски, е делумно уважена. Адвокатот Додевски вели дека неговиот клиент не е во бегство ...

Кочан не ризикува ниту еден ден во Шутка

Фокус - 16.03.2017

Скоро една недела, органите на прогонот не можат да го лоцираат осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, кој по издавањето на наредбата за притвор, ја напушти Македонија. Додека по Кочан се трага со меѓународна потерница, неговиот адвокат тврди дека ...

АПЕЛАЦИЈА: Делумно прифатена жалбата за притворот на Сеад Кочан. ДОДЕВСКИ: Подготвени сме за правна битка и пред ...

Академик - 16.03.2017

„Решението на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 – Скопје со кое против осомничениот е определена мерка притвор е потврдено по однос на околноста опасност од бегство согласно член 165 ст.1 т.1 од ЗКП.

Колку држи тезата дека некој сака да ја затвори ТВ Нова со само 3,71 отсто гледаност?

А1 On - 16.03.2017

Официјалните мерења на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медумски услуги ги демантираат тврдењата на Телевизијата Нова и адвокатот на Кочан, Никола Додевски дека изрекувањето мерка притвор за бизнисменот е напад врз неговиот медиум од страна на ...

СДСМ: Секој кој работел незаконски да понесе одговорност

Канал5 - 16.03.2017

СДСМ во реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за одредувањето притвор на сопственикот на ТВ НОВА Сеад Кочан истакнува дека секој кој работел противзаконски мора да понесе одговорност. Според СДСМ, со соопштението ВМРО-ДПМНЕ застанала во заштита на ...

СДСМ: Со Сеад Кочан, падна и последната маска на Груевски...

Н.Македонија - 16.03.2017

СДСМ: Со Сеад Кочан, падна и последната маска на Груевски Соопштението во коешто ВМРО-ДПМНЕ го штити медиумскиот и бизнис партнер на Груевски, Сеад Кочан, потврдува дека се што прави оваа партија има единствена цел, заштита на нивните криминали и ...

Протест пред Апелацискиот суд против притвор за Сеад Кочан

Тера - 16.03.2017

Во очекување на одлуката на Апелацискиот суд за притвор на бизнисменот Сеад Кочан осомничен во „Труст“, случај што го отвори СЈО, се одржуваат протести пред зградата на судот. Протестот почна во 13,30 часот.

Притисокот врз медумите почна со јавното посочување од Зоран Заев кои медиуми се негови најголеми непријатели

Сител - 16.03.2017

Да запре притисокот врз слободните медиуми и водењето на селективна правда им порачаа на судиите од скопска апелација припадниците на Бошњачката заедница и вработените во компаниите на бизнисменот Сеад Кочан.

Апелација го уважи притворот на Кочан...

Н.Македонија - 16.03.2017

Апелација го уважи притворот на Кочан Апелацискиот суд Скопје информираше дека жалбата на одбраната на Сеад Кочан е делумно уважена, така што мерката притвор е потврдена по една точка, а тоа е опасност од бегство.

БЛОКАДА ОД КАМИОНИ ПРЕД СУДОТ: Вработени од „Трансмет“ бараат правда за газдата Кочан (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 16.03.2017

„Сеад не го даваме“, „Правда за Сеад“, „Трансмет“, извикуваат насобраните. Пред Судот е распоредено и силно полициско обезбедување. Со тешки возила е блокиран булеварот „Крсте Петков-Мисирков“ пред Апелацискиот суд Вработени од компанијата ...

АПЕЛАЦИЈА ОДЛУЧИ: Делумно прифатени жалбите за притворот на Кочан

Телеграф - 16.03.2017

Денеска пред судот се одржа протест на кој вработени од компанијата „Трансмет“ бараа правда за нивниот газда. Тие носеа транспаренти, го извикуваа името на Кочан, а неколку часа со камиони и го блокираа булеварот „Крсте Петков Мисирков“ кај ...

Апелација го потврди притворот за Сеад Кочан

Сведок - 16.03.2017

Скопска апелација објави дека го потврдила решението за притвор на Сеад Кочан, а го укинал за дел од основите влијание на сведоци и опасноста да го повтори делото. Во нивното соопштение се вели: Апелациониот суд Скопје известува дека, по одржана ...

Вработените во компаниите на Кочан, потестираат пред Апелација

Орбис - 16.03.2017

Демонстранти пред Апелациониот суд во Скопје се собраа на протест против притворот за Сеад Кочан. Се очекува денеска од овој суд да се произнесат по жалбата на одбраната на Кочан за мерката притвор, откако вчера беше оддржана јавна седница на која ...

СДСМ: Паднаа маските на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 16.03.2017

Соопштението во коешто ВМРО-ДПМНЕ го штити медиумскиот и бизнис партнер на Груевски, Сеад Кочан, потврдува дека се што прави оваа партија има единствена цел, заштита на нивните криминали и лично стекнатите богатства, реагираат од СДСМ.

СДСМ: Паднаа маските на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 16.03.2017

Соопштението во коешто ВМРО-ДПМНЕ го штити медиумскиот и бизнис партнер на Груевски, Сеад Кочан, потврдува дека се што прави оваа партија има единствена цел, заштита на нивните криминали и лично стекнатите богатства, реагираат од СДСМ.

СДСМ: Секој кој работел незаконски да понесе одговорност

Нетпрес - 16.03.2017

СДСМ во реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за одредувањето притвор на сопственикот на ТВ НОВА Сеад Кочан истакнува дека секој кој работел противзаконски мора да понесе одговорност. Според СДСМ, со соопштението ВМРО-ДПМНЕ застанала во заштита на ...

СДСМ: Со Сеад Кочан, падна и последната маска на Груевски!

Стандард - 16.03.2017

„Паднаа маските на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ. Соопштението во коешто ВМРО-ДПМНЕ го штити медиумскиот и бизнис партнер на Груевски, Сеад Кочан, потврдува дека се што прави оваа партија има единствена цел, заштита на нивните криминали и лично ...

Апелација го потврди притворот на Кочан

Слободен Печат - 16.03.2017

Апелацискиот суд Скопје попладнево соопшти дека решението на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 со кое му беше одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, што го отвори Специјалното јавно ...

СДСМ е за независни медиуми, не ги прифаќа обвинувањата на ТВ Нова

Фактор - 16.03.2017

СДСМ ги одбива обвинувањата на ТВ Нова дека тие сакаат овој медиум да биде замолчен само затоа што известувал критички за опозицијата и работата на СЈО. „СДСМ како политичка партија секогаш се залагала и ќе се заложува за слобода на медиумите и ...

Апелација го потврди притворот на Кочан поради опасност од бегство

Мета - 16.03.2017

Апелацискиот суд Скопје попладнево соопшти дека решението на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 со кое му беше одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, што го отвори Специјалното јавно ...

Костов: Ударите врз медиуми- мешавина на макијавелизмот на СЈО и политичката шизофренија на Заев

Вечер - 16.03.2017

Мерката притвор за Сеад Кочан, сопственикот на ТВ НОВА е груб и суров атак на медиум, четврти по ред. Станува збор за компот на јавно обвинителски макијавелизам – СЈО и Катица Јанева, и политичка шизофренија од страна на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Апелација потврди – притворот за Кочан останува

Точка - 16.03.2017

Апелациониот суд во Скопје, по одржаната јавна седница во четврток, одлучи да остане притворот за Сеад Кочан, првоосомничениот во предметот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство. Во соопштението на Апелациониот суд е наведено дека решението на ...

СДСМ е јасно определена за независни медиуми и независно судство

Слободен Печат - 16.03.2017

СДСМ како политичка партија секогаш се залагала и ќе се заложува за слобода на медиумите и објективно, професионално и непристрасно известување на медиумите, велат од партијата. „Апсурдни се обвинувањата на телевизијата НОВА дека СДСМ била против ...

Собир пред Апелација за поддршка на ТВ Нова

Точка - 16.03.2017

Скопска Апелација сѐ уште се нема произнесено за одлуката за притвор на сопственикот на ТВ Нова Сеад Кочан, по вчерашната јавна седница. Во овие моменти пред судот се собраа новинари и граѓани, претставници на бошњачката заедница, за да изразат ...

Костов: Ударите врз медиуми- мешавина на макијавелизмот на СЈО и политичката шизофренија на Заев

Нетпрес - 16.03.2017

Вака политичкиот аналитичар и поранешен обвинител Сотир Костов ја опишува актуелната ситуација со одредувањето мерка притвор на Сеад Кочан. „Упорно сакаат со употреба на недозволиви средства да дојдат на власт, бидејќи веќе се уморија во таа битка.

СЈО си прави што сака: „Телма“ дозна пред Додовски дека на Кочан му е одредена мерка притвор

Република - 16.03.2017

СЈО постојано ги крши основните принципи врз кои е заснован Законот за кривична постапка, но и основните принципи на содржината на Уставот, заклучи професорската Тања Каракамишева во врска со целата постапка во случајот на Сеад Кочан, кому денеска ...

Климовски: Мерката притвор за Сеад Кочан е хајка со цел ТВ НОВА финансиски да атрофира

Нетпрес - 16.03.2017

Тој истакна дека Заев навестил вакви расчистувања кон медиуми кои известуваат на начин кој не му се допаѓа, и затоа ја пратија Катица Јанева со нејзиното, како што го нарече, противуставно СЈО.

СДСМ: Со Сеад Кочан, падна и последната маска на Груевски

Мета - 16.03.2017

Соопштението во кое ВМРО-ДПМНЕ го штити медиумскиот и бизнис-партнер на Груевски, Сеад Кочан, потврдува дека сè што прави оваа партија има единствена цел – заштита на својот криминали и на лично стекнатите богатства, се вели во реакцијата на СДСМ.

СДСМ секогаш се залагала за слобода на медиумите

Макфакс - 16.03.2017

СДСМ како политичка партија секогаш се залагала и ќе се заложува за слобода на медиумите и објективно, професионално и непристрасно известување на медиумите, се вели во соопштението од СДСМ.

Потврден притворот за Сеад Кочан

Стандард - 16.03.2017

Апелацискиот суд потврди дека бизнисменот и сопственик на ТВ Нова, Сеад Кочан треба да оди во притвор поради опасност од бегство. Советот од тројца судии, Лилјана Ивановска Шопова, Јани Нича и Африм Фидани одлучиле делумно да ја прифатат жалбата на ...

Апелација го потврди притворот за Сеад Кочан

Репортер - 16.03.2017

Скопскиот апелациски суд го потврди притворот за бизнисменот Сеад Кочан. Во соопштението од судот, информираат дека жалбата на адвокатот на Кочан, Никола Додевски, е делумно уважена. Претходната одлука за притвор на кривичниот совет на Основниот суд ...

Собир пред Апелација за поддршка на ТВ Нова

Нетпрес - 16.03.2017

Скопска Апелација сѐ уште се нема произнесено за одлуката за притвор на сопственикот на ТВ Нова Сеад Кочан, по вчерашната јавна седница. Во овие моменти пред судот се собраа новинари и граѓани, претставници на бошњачката заедница, за да изразат ...

Собир на граѓани и новинари пред Апелација за поддршка на ТВ Нова (Фото – Видео)

Република - 16.03.2017

Скопска Апелација сѐ уште се нема произнесено за одлуката за притвор на сопственикот на ТВ Нова Сеад Кочан, по вчерашната јавна седница. Во овие моменти пред судот се собраа колеги новинари и граѓани, претставници на бошњачката заедница, за да ...

Додевски: Одбраната докажа дека две третини од решението е незаконско

Курир - 16.03.2017

Одбраната докажа дека две од вкупно три основи за притвор советот ги определил незаконски, значи две третини од решението е незаконско, изјави адвокатот Никола Додевски за ТВ НОВА по одлуката на апелација за делумно уважување на одлуката на притвор ...

Костов: Ударите врз медиуми- мешавина на макијавелизмот на СЈО и политичката шизофренија на Заев

Курир - 16.03.2017

Мерката притвор за Сеад Кочан, сопственикот на ТВ НОВА е груб и суров атак на медиум, четврти по ред. Станува збор за компот на јавно обвинителски макијавелизам – СЈО и Катица Јанева, и политичка шизофренија од страна на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Каракамишева: СЈО не го испочитува законот- „Телма“ дозна пред Додовски дека на неговата странка му е одредена мерка ...

Нетпрес - 16.03.2017

„На овие обвинители не им пречи да ги кршат и пресумцијата на невиност, објективноста во постапката, легалитетот на законитоста, сега и информирањето на странките. Како е можно да не се почитува Законот за кривична постапка каде се вели дека за ...

Климовски: Во случај на ризик од бегство доволно е да се одземе пасош, не е неопходен притвор

Нетпрес - 16.03.2017

„За да се спречи понатамошна опасност од бегство, доволно е да се одреди мерка претпазливост и одземање на патна исправа. Зошто притвор, нека му се одземе пасошот“, истакна Климовски. Додаде дека јавната набавка за која се товари Сеад Кочан била ...

Климовски: Притворот за Сеад Кочан има цел финансиски да ја атрофира ТВ Нова

Република - 16.03.2017

„Уредувачката политика на ТВ Нова не се совпаѓа со политиката којашто му е по вкус на Зоран Заев, изјави универзитетскиот професор Александар Климовски во „Отвореното студио“ на ТВ Нова говорејќи за одредувањето мерка притвор за сопственикот на ...

Уредничката на тв Нова мисли дека газдата Кочан и го гонат оти биле многу професионални и патриоти

Репортер - 16.03.2017

Одбраната на Сеад Кочан, тајкунот во бегство обвинет за злоупотреба на 17 милиони евра пари од буџетот, одредувањето на притворот за бизнисменот вели дека тоа било заради неговата телевизија и уредувачката политика која е наклонета на Груевски и ...

Додевски: Подготвени сме за правна битка пред домашните и меѓународните судови

Локално - 16.03.2017

Одбраната докажа дека две од вкупно три основи за притвор советот (Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 н.з.) ги определил незаконски, значи две третини од решението е незаконско, изјавил адвокатот Никола Додевски за „ТВ Нова“, по одлуката на ...

Бошњаците едногласни: Намерата на СЈО е по диктат на СДСМ да удрат по Бошњачката заедница во Македонија

Република - 16.03.2017

Одлуката за притворот на Сеад Кочан е нарачка од СДСМ до СЈО, за да се нанесе удар на еден од највидните Бошњаци во Македонија, сметаат од Бошњачката заедница во Република Македонија. -Денеска сме тука, пред судот, за да изразиме револт од ...

Апелација го потврди притворот за Сеад Кочан

Либертас - 16.03.2017

Скопскиот апелациски суд го потврди притворот за бизнисменот Сеад Кочан. Во соопштението од судот, информираат дека жалбата на адвокатот на Кочан, Никола Додевски, е делумно уважена. Претходната одлука за притвор на кривичниот совет на Основниот суд ...

Сеад Кочан треба да оди во притвор, потврди Апелација

Позитив.мк - 16.03.2017

Апелациониот суд го потврди притворот за првоосомничениот Сеад Кочан во предметот Труст на Специјалното јавно обвинителство. Одлуката е донесена на денешната јавна седница. Во соопштението на Апелациониот суд е наведено дека решението на Кривичниот ...

Протест на вработените од Трансмет, Бошњаци и ТВ НОВА пред Апелационен суд

Локално - 16.03.2017

Вработени во компанијата „Трансмет“ и во телевизијата „Нова“ и дел од припадници на Бошњачката заедница денеска пред Апелацискиот суд протестираат за да го заштитат осомничениот Сеад Кочан да не оди во притвор.

Вработените во фирмите на Кочан на протест пред Апелација – бараат правда за нивниот газда

Позитив.мк - 16.03.2017

Со транспаренти на кои беше испишано „СДСМ против Бошњаците во Македонија“, „СДСМ преку СЈО ги убива медиумите“, „Правда за Сеад“ и извици на „Правда за Сеад“, „Сеад не го даваме“, „Трансмет, Трансмет“ вработени во компанијата „Трансмет“ и во ...

Вработени на Кочан протестираат обидувајќи се да го заштитат

Стандард - 16.03.2017

Вработени во компанијата „Трансмет“ и во телевизијата „Нова“ и припадници на Бошњачката заедница денеска пред Апелацискиот суд протестираат за да го заштитат осомничениот Сеад Кочан да не оди во притвор.

Апелација го потврди притворот за Сеад Кочан

Бриф - 16.03.2017

Апелациониот суд го потврди притворот за осомничениот бизнисмен Сеад Кочан. Судот информира дека жалбата на адвокатот Додевски е делумно уважена, односно наместо по три основи притворот се определува само заради опасност од ...

Собир пред Апелација за поддршка на ТВ Нова

Курир - 16.03.2017

Скопска Апелација сѐ уште се нема произнесено за одлуката за притвор на сопственикот на ТВ Нова Сеад Кочан, по вчерашната јавна седница. Во овие моменти пред судот се собраа новинари и граѓани, претставници на бошњачката заедница, за да изразат ...

Климовски: Мерката притвор за Сеад Кочан е хајка со цел ТВ НОВА финансиски да атрофира

Курир - 16.03.2017

Уредувачката политика на ТВ Нова не се совпаѓа со политиката којашто му е по вкус на Зоран Заев, изјави универзитетскиот професор Александар Климовски во „Отвореното студио“ на ТВ Нова говорејќи за одредувањето мерка притвор за сопственикот на ...

Климовски: Во случај на ризик од бегство доволно е да се одземе пасош, не е неопходен притвор

Курир - 16.03.2017

Сопственикот на Трансмет и ТВ НОВА, Сеад Кочан ја напуштил земјата пред да стане свесен дека ќе му биде изречена мерка притвор. Согласно тоа, апсурд е кога некој не е тука да му изрекувате мерка – опасност од бегство, вели универзитетскиот професор ...

Каракамишева: СЈО не го испочитува законот- „Телма“ дозна пред Додовски дека на неговата странка му е одредена мерка ...

Курир - 16.03.2017

СЈО постојано ги крши основните принципи врз кои е заснован законот за кривична постапка, но и основните принципи на содржината на Уставот, заклучи професорската Тања Каракамишева во врска со целата постапка во случајот на Сеад Кочан, кому денеска ...

Со Сеад Кочан, падна и последната маска на Груевски!

Слободен Печат - 16.03.2017

Паднаа маските на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ. Соопштението во коешто ВМРО-ДПМНЕ го штити медиумскиот и бизнис партнер на Груевски, Сеад Кочан, потврдува дека се што прави оваа партија има единствена цел, заштита на нивните криминали и лично ...

Апелација потврди – притворот за Кочан останува

Макфакс - 16.03.2017

Апелациониот суд во Скопје, по одржаната јавна седница во четврток, одлучи да остане притворот за Сеад Кочан, првоосомничениот во предметот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство. Во соопштението на Апелациониот суд е наведено дека решението на ...

Апелација го потврди притворот, ќе се трага по бизнисменот Сеад Кочан

Фактор - 16.03.2017

Апелациониот суд на денешната седница донесе одлука со која го потврдува притворот како мерка на претпазливост која претходно ја донесе Кривичниот суд во првостепена постапка. Претходната одлука за притвор на Кривичниот совет на Основниот суд ...

Уредничката на тв Нова мисли дека газдата Кочан и го гонат оти биле многу професионални и патриоти

Либертас - 16.03.2017

Одбраната на Сеад Кочан, тајкунот во бегство обвинет за злоупотреба на 17 милиони евра пари од буџетот, одредувањето на притворот за бизнисменот вели дека тоа било заради неговата телевизија и уредувачката политика која е наклонета на Груевски и ...

Апелација се изјасни за Сеад Кочан-делумна уважена жалбата а притворот останува!

Локално - 16.03.2017

Останува мерката притвор коментарирaат експертите и според оваа делумна одлука на Апелацискиот суд Делумно е уважена жалбата за притворот имајќи ги предвид под околности за можности за бегство реши пред малку Апелацискиот суд по жалбата за притвор ...

Протест пред Апелација: Се бара укинување на мерката притвор за Кочан

МРТ - 16.03.2017

Новинари и граѓани, претставници на Бошњачката заедница, се собраа пред Апелација за да изразат поддршка за ТВ Нова. Бараат укинување на мерката притвор одредена за сопственикот на телевизијата Сеад Кочан.

Додевски: Подготвени сме за правна битка пред домашните и меѓународните судови

Мета - 16.03.2017

Одбраната докажа дека две од вкупно три основи за притвор советот (Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 н.з.) ги определил незаконски, значи две третини од решението е незаконско, изјавил адвокатот Никола Додевски за „ТВ Нова“ , по одлуката на ...

Рамчиловиќ: Апелациониот суд внимателно да ги разгледа сите аргументи во врска со обвинувањата на Сеад Кочан

Курир - 16.03.2017

Апелациониот суд внимателно да ги разгледа сите аргументи во врска со обвинувањата на Сеа Кочан и да донесе исправна одлука, а тоа е да овозможи Сеад Кочан да биде ослободен од притвор и да ја докаже својата невиност, порача денеска Зекир ...

Собир пред Апелација за поддршка на ТВ Нова

МК News - 16.03.2017

Скопска Апелација сѐ уште се нема произнесено за одлуката за притвор на сопственикот на ТВ Нова Сеад Кочан, по вчерашната јавна седница.Во овие моменти пред судот се собраа новинари и граѓани, претставници на бошњачката заедница, за да изразат ...

Фирмите на Кочан против СЈО - Ова е напад врз телевизијата и Бошњаците

Фактор - 16.03.2017

Вработените во компаниите кои се поврзани со бизнисменот Сеад Кочан излегоа на протест пред Апелациониот суд обвинувајќи дека поведената истрага за предметот „Труст“ во кој има сомнежи за местење на тендерска постапка е започна со цел вршење ...

Бошњаците едногласни: Намерата на СЈО е по диктат на СДСМ да удрат по Бошњачката заедница во Македонија

Курир - 16.03.2017

Одлуката за притворот на Сеад Кочан е нарачка од СДСМ до СЈО, за да се нанесе удар на еден од највидните Бошњаци во Македонија, сметаат од Бошњачката заедница во Република Македонија. -Денеска сме тука, пред судот, за да изразиме револт од ...

Кому му пречи работењето на ТВ НОВА?

Алфа - 16.03.2017

Апелацискиот суд одлучува дали бизнисменот ќе оди во притвор или ќе го укине решението на Кривичниот совет. Вработените во ТВ Нова се собраа пред судот и прашаа кому му пречи нивното работење? Велат дека ова атак врз слободното новинарство.

Новинарите со поддршка за колегите од ТВ Нова

Вечер - 16.03.2017

Последниот случај од страна на Специјалното јавно обвинителство го толкуваме како директен атак врз нашиот медиум. Обид да не замолчат и да не притиснат да ја смениме уредувачката политика.

Апелација пресече: Притвор за Сеад Кочан

Бизнис Вести - 16.03.2017

Апелациониот суд Скопје известува дека, по одржана јавна седница на ден 15.03.2017 година, Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје на ден 16.03.2017 година донесе решение КСЖ-135/17, со кое жалбата на осомничениот С. К. од С.

СДСМ: Со Сеад Кочан, падна и последната маска на Груевски

Канал 77 - 16.03.2017

Соопштението во коешто ВМРО-ДПМНЕ го штити медиумскиот и бизнис партнер на Груевски, Сеад Кочан, потврдува дека се’ што прави оваа партија има единствена цел, заштита на нивните криминали и лично стекнатите богатства – се вели во денешната реакција ...

Апелација го потврди притворот за Сеад Кочан

еМагазин - 16.03.2017

Апелациониот суд Скопје известува дека, по одржана јавна седница на ден 15.03.2017 година, Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје на ден 16.03.2017 година донесе решение КСЖ-135/17, со кое жалбата на осомничениот С. К. од С.

ДоказМ: Хакери го лоцирале Сеад Кочан преку мобилен

Бизнис Вести - 16.03.2017

На Порталот ДоказМ се појавија информирации наводно добиени преку хакери, за тоа каде се наоѓа бизнисменот Сеад Кочан. Според порталот тој се наоѓа во Нови Пазар, Србија. Дали овие информации се веродостојни или станува збор за манипулација, ...

ОТВОРЕНО СТУДИО: Делумно прифатена жалбата на одбраната на Сеад Кочан

Телевизија Нова - 16.03.2017

„Делумно прифатена жалбата на одбраната на Сеад Кочан“ е темата на вечерашното „Отворено студио“ со Градимир Марковски вечерва во 20.30 часот. Во програмата ќе гостуваат универзитетските професори Тања Каракамишева и Александар Климовски, како и ...

Делумно прифатена одлуката за притвор на Сеад Кочан

Телевизија Нова - 16.03.2017

Апелациониот суд Скопје извести дека, по одржаната јавна седница, донесено е решение со кое жалбата на Сеад Кочан е делумно уважена. Судот соопшти дека решението на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје I Скопје со кое против осомничениот е ...

ФОТО+ВИДЕО: Собир пред Апелација за поддршка на ТВ Нова

Телевизија Нова - 16.03.2017

Скопска Апелација сѐ уште се нема произнесено за одлуката за притвор на сопственикот на ТВ Нова Сеад Кочан, по вчерашната јавна седница. Во овие моменти пред судот се собраа колеги новинари и граѓани, претставници на бошњачката заедница, за да ...

Додевски: Одбраната докажа дека две третини од решението е незаконско

Телевизија Нова - 16.03.2017

Одбраната докажа дека две од вкупно три основи за притвор советот ги определил незаконски, значи две третини од решението е незаконско, изјави адвокатот Никола Додевски за ТВ НОВА по одлуката на апелација за делумно уважување на одлуката на притвор ...

Костов: Ударите врз медиуми – мешавина на макијавелизмот на СЈО и политичката шизофренија на Заев

Телевизија Нова - 16.03.2017

Мерката притвор за Сеад Кочан, сопственикот на ТВ НОВА е груб и суров атак на медиум, четврти по ред. Станува збор за компот на јавно обвинителски макијавелизам – СЈО и Катица Јанева, и политичка шизофренија од страна на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Каракамишева: СЈО не го испочитува законот – „Телма“ дозна пред Додевски дека на неговата странка му е одредена мерка ...

Телевизија Нова - 16.03.2017

СЈО постојано ги крши основните принципи врз кои е заснован законот за кривична постапка, но и основните принципи на содржината на Уставот, заклучи професорската Тања Каракамишева во врска со целата постапка во случајот на Сеад Кочан, кому денеска ...

Климовски: Во случај на ризик од бегство доволно е да се одземе пасош, не е неопходен притвор

Телевизија Нова - 16.03.2017

Сопственикот на Трансмет и ТВ НОВА, Сеад Кочан ја напуштил земјата пред да стане свесен дека ќе му биде изречена мерка притвор . Согласно тоа, апсурд е кога некој не е тука да му изрекувате мерка – опасност од бегство, вели универзитетскиот професор ...

Климовски: Мерката притвор за Сеад Кочан е хајка со цел ТВ НОВА финансиски да атрофира

Телевизија Нова - 16.03.2017

„Уредувачката политика на ТВ Нова не се совпаѓа со политиката којашто му е по вкус на Зоран Заев, изјави универзитетскиот професор Александар Климовски во „Отвореното студио“ на ТВ Нова говорејќи за одредувањето мерка притвор за сопственикот на ...

Костов: Зошто некој самиот би фалсификувал тендерска документација?

Телевизија Нова - 16.03.2017

Сеад Кочан СЈО го товари меѓудругото за фалсификат. Важно е да се напомене дека тие дела многу тешко се докажуваат, освен ако не станува збор за фалсификат на документ изваден од државен орган што не го владееш.

Јавна седница на Апелација за притворот на Кочан

24 Вести - 15.03.2017

Во Апелациониот суд на јавна седница, Специјалното јавно обвинителство и одбраната на Сеад Кочан ќе ги соочат аргументите „за“ и „контра“ решението за притвор. Од Апелациониот суд информираат дека седницата ќе биде јавна на барање на СЈО.

Апелација одлучува за притворот на Сеад Кочан

Телма - 15.03.2017

Во Апелација почна отворената седница за јавност на која ќе се разгледува жалбата за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“ на Специјалното Јавно Обвинителство..

СЈО и одбраната на Кочан ги соочија аргумените во Апелација

24 Вести - 15.03.2017

Во Апелациониот суд заврши отворената седница на која Специјалното јавно обвинителство и одбраната на Сеад Кочан ги соочуваа аргументите за и контра решението за притвор. Се уште не се знае кога ќе биде донесена одлуката дали ќе се потврди или ќе се ...

Апелација одлучува за притворот на Кочан

24 Вести - 15.03.2017

Медиумска хајка се води кон сопственикот на ТВ Нова, Сеад Кочан, со цел да се влијае врз слободата, затоа што други докази за привор нема – вака адвокатскиот тим го бранеше Сеад Кочан на јавната седница во Апелација.

Додевски:СЈО сака да го затвори Кочан затоа што е сопственик на медиум

Нова ТВ - 15.03.2017

Против Сеад Кочан е направена цела конструкција, само затоа што тој е сопственик на медиум и целта е да наштети на неговиот углед, истакна на денешната јавна седница на Апелацискиот суд, адвокатот Никола Додевски, бранител на Кочан , првоосмничениот ...

Јавна седница на Апелација за притворот на Сеад Кочан

Нова ТВ - 15.03.2017

Апелацискиот суд во Скопје, на јавна седница, денеска, ќе одлучува за притворот на бизнисменот Сеад Кочан и управител на на фирмата „Трансмет“, кој е првоосомничен во случајот „ Труст“ на Специјалното јавно обвинителство.

Јавна седница на Апелација за притворот на Кочан

Алсат-М - 15.03.2017

Во Апелациониот суд на јавна седница, Специјалното јавно обвинителство и одбраната на Сеад Кочан ќе ги соочат аргументите „за“ и „контра“ решението за притвор. Од Апелациониот суд информираат дека седницата ќе биде јавна на барање на СЈО.

СЈО: Тоа што никој не знае каде е Кочан, потврдува сомнение за бегство

Нова ТВ - 15.03.2017

Заврши јавната седница на Апелацискиот суд на која се расправаше за жалбата по решението на Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 за притворот на Сеад Кочан. Се уште не се знае кога ќе биде донесена одлуката дали ќе се потврди или ќе се отфрли ...

Случај “Труст”, Апелација ги слушна аргументите за и против одлуката за притвор на Кочан

Алсат-М - 15.03.2017

Над два часа адвокатот на Сеат Кочан му објаснуваше на Апелацискиот суд зошто треба да го укине притворот за неговиот клиент. Адвокатот Никола Додовски кој го застапува првоосомничениот во случајот „Труст“, во мерката притвор препознава обид да се ...

Одбраната тврди дека притворот на Кочан е напад врз слободата на говор

Нова ТВ - 15.03.2017

„Притворањето на Кочан ја повредува слободата на мисла и на говор“, ова е еден од аргументите против притвор кои што одбраната на бизнисменот Сеад Кочан во моментов ги образложува пред Апелациониот суд.

Апелацискиот суд има два дена за размислување за притворот на Кочан

МКД - 15.03.2017

На денешната отворена седница на Апелацискиот суд адвокатот на Сеад Кочан цели два часа објаснуваше зошто треба да биде укинат притворот за неговиот клиент, а обвинителот од СЈО за 20-тина минути изнесе сргументи зошто мерката притвор треба да ...

Додовски: Целта на притворот е замолчување на телевизијата на Кочан

+инфо - 15.03.2017

Каков е тој службен пат? Осум дена не може да му се влезе во трагата, ниту се знае каде е, истакна обвинителот Бубевски. Во медиумите постои хајка против Сеад Кочан, кој е само на службен пат и е успешен стопанственик и сопственик на телевизија, со ...

Скопска Апелација на јавна седница ќе решава за притворот на Сеад Кочан

Правдико - 15.03.2017

Скопскиот Апелациски суд, во среда по жалбата на адвокатот Никола Додевски, ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“ на СЈО. Скопска Апелација ќе одлучува по решението на Кривичниот суд од минатиот четврток со кое на ...

Апелација на отворена седница ќе решава за притворот на Сеад Кочан

Таратур - 15.03.2017

Скопскиот Апелациски суд, во среда по жалбата на адвокатот Никола Додевски, ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан, првоосомничен во случајот Труст на СЈО. Скопска Апелација ќе одлучува по решението на Кривичниот суд од минатиот четврток со кое на ...

Притворот на Сеад Кочан ќе се решава на јавна седница на Скопска Апелација

Кајгана - 15.03.2017

Скопскиот Апелациски суд денес по жалбата на адвокатот Никола Додевски, ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“ на СЈО. Скопска Апелација ќе одлучува по решението на Кривичниот суд од минатиот четврток со кое на ...

СЈО: Не знаењето од никого каде е Кочан ги потврдува сомнежите за бегство

Таратур - 15.03.2017

Заврши јавната седница на Апелацискиот суд на која се расправаше за жалбата по решението на Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 за притворот на Сеад Кочан. Се уште не се знае кога ќе биде донесена одлуката дали ќе се потврди или ќе се отфрли ...

Апелација на јавна седница ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан

А1 On - 15.03.2017

На јавна седница по барање на Специјалното јавно обвинителство, Одбраната на Сеад Кочан и обвинители од СЈО ќе ги соочат аргументите „за“ и „контра“ одлуката за притвор. Иако е распишана потерница, Кочан е недостапен за органите на прогонот, а ниту ...

Апелација ќе расправа по жалбата за притвор на Сеад Кочан

ТВ21 - 15.03.2017

Апелациониот суд во Скопје, денеска во 12:30 часот, на јавна седница, ќе расправа по жалбата за мерка притвор за Сеад Кочан, за случајот „Труст“. Адвокатот на одбраната, Нкола Додевски, претходно изјави дека оваа одлука на Кривичниот совет е ...

Aпелацискиот суд ќе решава за мерката притвор на бизнисменот Кочан

OhridNews - 15.03.2017

Апелацискиот суд во Скопје, на итна седница, денеска, ќе одлучува за притворот на бизнисменот Сеад Кочан и управител на на фирмата „Трансмет“, кој е првоосомничен во случајот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство.

Апелација на јавна седница денеска ќе решава за притворот на Кочан

Сакам да кажам - 15.03.2017

Апелацискиот суд денеска на пладне на јавна седница ќе расправа за притворот на Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство. Апелација ќе одлучува по жалбата на одбраната на Кочан на решението на Кривичниот суд ...

СЈО тврди дека Сеад Кочан ја напуштил државата откако му бил одреден притвор

Фокус - 15.03.2017

Седум дена никој не знае каде е Сеад Кочан. И не отишол на службен пат пред да му биде изречена мерката притвор, туку ден по одредувањето, на 9 март, изјави Гаврил Бубевски, обвинител на СЈО денеска на јавната седница на Апелацискиот суд на која се ...

ВИДЕО: Додевски вели дека Кочан е невин, Апелација има 48 часа да одлучи за притворот

А1 On - 15.03.2017

Заврши седницата на Апелациониот суд за одлука за притвор на Сеад Кочан. Одбраната и адвокатот Никола Додевски ги отфрли сите докази доставени од СЈО, како неосновани и кажа дека тоа е напад врз медиумите бидејќи Кочан повеќе не бил управител на ...

Сеад Кочан заминал на службен пат еден ден по одредувањето притвор, велат од СЈО

Сакам да кажам - 15.03.2017

Специјалното јавно обвинителство вели дека осомничениот Сеад Кочан заминал на службен пат еден ден откако Кривичниот суд му одреди 30-дневен притвор за случајот „Труст“ на СЈО. Специјалниот обвинител Гаврил Бубевски го кажа ова на денешната јавна ...

Апелацијa: Денеска ќе биде донесена одлука за притворот на Сеад Кочан

Фокус - 15.03.2017

Апелацискиот суд денеска ќе одлучи дали бизнисменот Сеад Кочан ќе оди во притвор или ќе го укине решението на Кривичниот совет. Судијата Сафет Кадриу , за „Фокус“ изјави дека одлуката ќе биде донесена во текот на денешниот ден.

Апелација на јавна седница ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан

Тера - 15.03.2017

На јавна седница по барање на Специјалното јавно обвинителство, Одбраната на Сеад Кочан и обвинители од СЈО ќе ги соочат аргументите „за“ и „контра“ одлуката за притвор. Иако е распишана потерница, Кочан е недостапен за органите на прогонот, а ниту ...

Жалбата за притворот на Кочан денеска на Апелација...

Н.Македонија - 15.03.2017

Жалбата за притворот на Кочан денеска на Апелација Апелацискиот суд денеска напладне на јавна седница ќе ја разгледува жалбата на одбраната на Сеад Кочан, кој е осомничен во предметот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство.

За СЈО Кочан е во бегство, за одбраната е дискриминиран...

Н.Македонија - 15.03.2017

За СЈО Кочан е во бегство, за одбраната е дискриминиран Судскиот совет при Апелацискиот суд денеска на јавна седница ги ислуша наодите и аргументите на одбраната и на Специјалното обвинителство по однос на обжаленото решение за притвор на Сеад ...

Апелација расправа за притворот на Сеад Кочан

Канал5 - 15.03.2017

Денеска во Апелацискиот суд се одржа расправа за жалбата за решението мерка притвор за Седат ...

Скопска апелација ќе расправа за притворот на Кочан

Канал5 - 15.03.2017

Скопскиот Апелациски суд денеска ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, а по жалба на неговиот адвокат Никола Додевски.

ПО ЖАЛБАТА НА ОДБРАНАТА: Апелацискиот суд на јавна седница ќе одлучува за притворот на Кочан

Телеграф - 15.03.2017

Сеад Кочан е осомничен во предметот „Труст“ на СЈО за кривично дело злоупотреба на постапка за јавен повик, доделување договор за јавна набавка или јавно-приватно партнерство На јавна седница во Апелацискиот суд денеска ќе се одлучува за жалбата ...

Јавна седница на апелација за притворот на Сеад Кочан

Сител - 15.03.2017

Скопска Апелација е пред конечна одлука, дали ќе го прифати или отфрли решението за притвор на бизнисменот Сеад Кочан. На денешната јавна седница, Специјалното обвинителство и одбраната на Кочан ги соочија аргументите ЗА и ПРОТИВ.

ОДБРАНАТА ТВРДИ: Целта за притворот на Кочан е замолчување на телевизијата, СЈО вели дека има криминал

Телеграф - 15.03.2017

Денеска во Апелацискиот суд се одржа седница, која беше јавна на барање на СЈО, на која одбраната и обвинителството ги соочија аргументите зошто треба решението за притвор за Сеад Кочан да се укине, односно зошто треба да остане Одбраната на Сеад ...

Слободата на Сеад Кочан е во рацете на судиите Шопова, Нича и Фидани

Сведок - 15.03.2017

Слободата на бизнисменот Сеад Кочан кој шести ден е недостапен за органите на прогонот е во рацете на судиите Јани Нича, Лилјана Шопова и Африм Фидани. Тие ќе одлучуваат по жалбата на одбраната на Кочан за притворот кој му беше определен од ...

Одбраната на Кочан тврди: Целта на неговиот притвор е да се замолчи медиумот

Press24 - 15.03.2017

Во медиумите постои хајка против Сеад Кочан, кој е само на службен пат и е успешен стопанственик и сопственик на телевизија, со што се повредува слободата на изразување, на мисла и на говор, рече Никола Додевски, адвокат на бизнисменот Кочан, кој е ...

Скопска Апелација на јавна седница ќе решава за притворот на Сеад Кочан

Точка - 15.03.2017

Скопскиот Апелациски суд, во среда по жалбата на адвокатот Никола Додевски, ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“ на СЈО. Скопска Апелација ќе одлучува по решението на Кривичниот суд од минатиот четврток со кое на ...

СЈО: Сеад Кочан заминал на службен пат еден ден по одредувањето притвор

Репортер - 15.03.2017

Специјалното јавно обвинителство вели дека осомничениот Сеад Кочан заминал на службен пат еден ден откако Кривичниот суд му одреди 30-дневен притвор за случајот „Труст“ на СЈО. Специјалниот обвинител Гаврил Бубевски го кажа ова на денешната јавна ...

СЈО: Сеад Кочан заминал на службен пат еден ден по одредувањето притвор

Либертас - 15.03.2017

Специјалното јавно обвинителство вели дека осомничениот Сеад Кочан заминал на службен пат еден ден откако Кривичниот суд му одреди 30-дневен притвор за случајот „Труст“ на СЈО. Специјалниот обвинител Гаврил Бубевски го кажа ова на денешната јавна ...

(ВИДЕО) Додевски вели дека Кочан е невин, Апелација има 48 часа да одлучи за притворот

Репортер - 15.03.2017

Заврши седницата на Апелациониот суд за одлука за притвор на Сеад Кочан. Одбраната и адвокатот Никола Додевски ги отфрли сите докази доставени од СЈО, како неосновани и кажа дека тоа е напад врз медиумите бидејќи Кочан повеќе не бил управител на ...

Одбраната на Кочан тврди: Целта на неговиот притвор е да се замолчи медиумот

Курир - 15.03.2017

Во медиумите постои хајка против Сеад Кочан, кој е само на службен пат и е успешен стопанственик и сопственик на телевизија, со што се повредува слободата на изразување, на мисла и на говор, рече Никола Додевски, адвокат на бизнисменот Кочан, кој е ...

Одлуката за притворот на Кочан на јавна седница на Апелација

Позитив.мк - 15.03.2017

Во Апелациониот суд на јавна седница, Специјалното јавно обвинителство и одбраната на Сеад Кочан ќе ги соочат аргументите „за“ и „контра“ решението за притвор. Од Апелациониот суд информираат дека седницата ќе биде јавна на барање на СЈО.

Ивана Туфегчиќ: Јас сум тука, Сеад Кочан го нема

Репортер - 15.03.2017

„Дечки, јас сум тука, Сеад Кочан го нема. Нема потреба од потерници и измислици, вашите лаги се пробиени и разобличени. Дел од ова што сте го навеле, веќе постои, дел никогаш нема да се случи.

Додeвски: Кочан се бара за притвор бидејќи е сопственик на медиум

Позитив.мк - 15.03.2017

Целта на барањето за притворање на Сеад Кочан е затоа што тој е сопственик на медиум што треба да се замолчи и заради нарушување на неговиот углед како бизнисмен, рече на денешната седница на Апелацискиот суд адвокатот на Кочан, Никола Додевски, во ...

Недостапноста на осомничениот Сеад Кочан како повод за креативно толкување на ЗКП

Репортер - 15.03.2017

На 9 март после 21 часот низ земјава медиумите започнаа да пренесуваат информација дека Кривичниот совет на скопска единица, по жалба на СЈО, одредил мерка притвор за лицето Сеад Кочан . Како што е познато, претходно истиот суд одби да му одреди ...

Додевски: Целта на притворот на Кочан е замолчување на неговиот медиум

Република - 15.03.2017

Во медиумите постои хајка против Сеад Кочан, кој е само на службен пат и е успешен стопанственик и сопственик на телевизија, со што се повредува слободата на изразување, на мисла и на говор, рече Никола Додевски, адвокат на бизнисменот Кочан, кој е ...

Јавна седница на Апелација за притворот на Кочан

Бриф - 15.03.2017

Во Апелациониот суд на јавна седница, Специјалното јавно обвинителство и одбраната на Сеад Кочан ќе ги соочат аргументите „за“ и „контра“ решението за притвор. Од Апелациониот суд информираат дека седницата ќе биде јавна на барање на СЈО.

Адвокатот на Кочан тврди дека притворањето е за да се замолчи неговиот медиум

Фактор - 15.03.2017

Никола Додевски, aдвокатот на Сеад Кочан вели дека целта е да се замолчи неговиот медиум и дека притворањето е повреда на слободната мисла и слободата на говорот. „Нема потреба од притвор.

Апелација ќе решава за притворот на Кочан

Слободен Печат - 15.03.2017

Веќе една недела се трага по првоосомничениот во случајот „Труст“, а неговиот адвокат тврди дека тој е на службен пат. Во четвртокот Кривичниот суд му одреди мерка притвор на Сеад Кочан и од тогаш него му се губи секаква трага.

Скопска Апелација на јавна седница ќе решава за притворот на Сеад Кочан

Макфакс - 15.03.2017

Скопскиот Апелациски суд, во среда по жалбата на адвокатот Никола Додевски, ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“ на СЈО. Скопска Апелација ќе одлучува по решението на Кривичниот суд од минатиот четврток со кое на ...

АПЕЛАЦИЈА НА ПОТЕГ ЗА ПРИТВОРОТ НА КОЧАН: Недела дена се трага по осомничениот во „Труст“

Фактор - 15.03.2017

Веќе една недела како органите на прогонот се во потрага по првоосомниченот во најновата истрага на СЈО „Труст“. Минатитот четврток Кривичен суд му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан на кој што оттогаш му се губи секаква трага, а по барање на ...

Ивана Туфегчиќ: Јас сум тука, Сеад Кочан го нема. И не ги трошете парите на партијата ќе им требаат кога ќе плаќаат за ...

Либертас - 15.03.2017

,,Дечки, јас сум тука, Сеад Кочан го нема. Нема потреба од потерници и измислици, вашите лаги се пробиени и разобличени. Дел од ова што сте го навеле, веќе постои, дел никогаш нема да се случи.

Апелација денеска по итна постапка ќе решава за притворот на Сеад Кочан

Локално - 15.03.2017

Скопскиот Апелациски суд денеска ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан , првоосомничен во случајот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство, а по жалба на неговиот адвокат Никола Додевски, попознат како адвокатот на лидерот Никола Груевски.

Јавна седница на Апелација за притворот на првоосомничениот во „Труст“

МРТ - 15.03.2017

Бранителот Додевски рече дека притворот на Кочан е напад врз слободата на говорот, а СЈО доставило докази со што ги негирало своите тези. Специјалното јавно обвинителство и одбраната на Сеад Кочан ги соочија аргументите за и против решението за ...

Ден за одлука: Притвор или слобода за Сеад Кочан

Фактор - 15.03.2017

Сеад Кочан одлуката на Апелациониот суд кој денес ќе одлучува за неговата мерка притвор ќе ја следи некаде од странство. Тој во четвртокот границата ја поминал како осомничен, но слободен човек.

Додевски: Кочан се бара за притвор бидејќи е сопственик на медиум

Мета - 15.03.2017

Целта на барањето за притворање на Сеад Кочан е затоа што тој е сопственик на медиум што треба да се замолчи и заради нарушување на неговиот углед како бизнисмен, рече на денешната седница на Апелацискиот суд адвокатот на Кочан, Никола Додевски, во ...

Недостапноста на осомничениот Сеад Кочан како повод за креативно толкување на ЗКП

Либертас - 15.03.2017

На 9 март после 21 часот низ земјава медиумите започнаа да пренесуваат информација дека Кривичниот совет на скопска единица, по жалба на СЈО, одредил мерка притвор за лицето Сеад Кочан . Како што е познато, претходно истиот суд одби да му одреди ...

Апелација уште два дена ќе „медитира“ за притворот на Кочан

Слободен Печат - 15.03.2017

Ко­чан ве­ќе не е уп­ра­ви­тел на ком­па­ни­ја­та „Тран­смет“, ту­ку са­мо соп­стве­ник на ТВ Нова, што спо­ред од­бра­на­та зна­чи де­ка од­лу­ка­та за при­твор на Ко­чан е „обид за за­мол­чу­ва­ње на не­го­ва­та те­ле­ви­зија“ Бегство Од­бра­на­та ...

Целта на притворот на Кочан е да се замолчи медиумот

Пулс24 - 15.03.2017

Во медиумите постои хајка против Сеад Кочан, кој е само на службен пат и е успешен стопанственик и сопственик на телевизија, со што се повредува слободата на изразување, на мисла и на говор, рече Никола Додевски, адвокат на бизнисменот Кочан, кој е ...

Апелација на јавна седница ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан

Канал 77 - 15.03.2017

По барање на Специјалното јавно обвинителство, денеска на јавна седница Одбраната на Сеад Кочан и обвинители од СЈО ќе ги соочат аргументите „за“ и „контра“ одлуката за притвор. Иако е распишана потерница, Кочан е недостапен за органите на прогонот.

Сеад Кочан заминал на службен пат еден ден по одредувањето притвор, велат СЈО

Канал 77 - 15.03.2017

Специјалното јавно обвинителство вели дека осомничениот Сеад Кочан заминал на службен пат еден ден откако Кривичниот суд му одреди 30-дневен притвор за случајот „Труст“ на СЈО. Специјалниот обвинител Гаврил Бубевски го кажа ова на денешната јавна ...

(ВИДЕО) Додевски вели дека Кочан е невин, Апелација има 48 часа да одлучи за притворот

еМагазин - 15.03.2017

На денешната јавна седницата на Апелациониот суд на која се расправаше за одлука за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, неговиот адвокатот Никола Додевски ги отфрли сите докази доставени од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), како неосновани и ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Сеид Кочан доби нови овластувања во „Трансмет“

еМагазин - 15.03.2017

Централниот Регистар на Република Македонија постапувајќи по пријавата за упис на промена на овластување на управител и запишување на одлука за измена на актот на друштвото за градежништво, транспорт и трговија „Трансмет“ ДОО Скопје донесе решение ...

На јавна седница ќе се одлучува за притворот на бизнисменот Сеад Кочан

еМагазин - 15.03.2017

Скопскиот Апелациски суд, денеска по жалбата на адвокатот Никола Додевски, ќе одлучува за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Апелација утре на јавна седница ќе расправа за притворот на Сеад Кочан

24 Вести - 14.03.2017

Утре ќе се одржи јавна седница по жалбата на одбраната за решението за притвор за Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, информираат од Апелациониот суд за Телевизија 24. Од Апелација објаснуваат дека седницата ќе биде јавна на барање на ...

Притворот на Кочан утре на јавна седница на Апелација

Нова ТВ - 14.03.2017

Утре на јавна седница, Апелацискиот суд ќе ја разгледува жалбата на одбраната на сопственикот на телевизијата „Нова“, Сеад Кочан . Од судот, за „Телевизија 24“ потврдиле дека по барање на една од странките, седницата ќе биде јавна.

Семејството Кочан ги напушта менаџерските позиции во своите компании

Нова ТВ - 14.03.2017

Сопругата на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, Асмира Кочан, се повлече од менаџерската позиција во фирмата „Трансмет лаб ДООЕЛ“, фирма ќерка на компанијата „Трансмет ДОО“. Денеска во централниот регистер е впишан промената во раководството во ...

„Труст“, бизнисменот Сеад Кочан сѐ уште во бегство

Алсат-М - 14.03.2017

Ниту трага ниту глас од Сеад Кочан, лицето осомничено за фалисификувања на тендерска документација во случајот „Труст“. Неговиот адвокат Никола Додевски денеска не сакаше да коментира ништо за неговиот клиент со образложение дека во својство на ...

Притворот на Кочан утре на јавна седница на Апелација

+инфо - 14.03.2017

По барање на една од странките, седницата ќе биде јавна. Апелацискиот суд утре на јавна седница ќе ја разгледува жалбата на одбраната на сопственикот на телевизијата Нова, Сеад Кочан, кој е осомничен во предметот „Труст“ на Специјалното јавно ...

Сопругата на Сеад Кочан се повлече од управителската позиција во „Трансмет лаб“

+инфо - 14.03.2017

Порталот Нова ТВ при проверка во Центаралниот регистар забележа дека Асмира Кочан е повлечена и од директорската позиција во телевизијата Нова, мината Сопругата на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, Асмира Кочан, денеска се повлече од менаџерската ...

Асмира Кочан се повлекува од врвот на компаниите на сопругот

Фокус - 14.03.2017

Сопругата на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, Асмира Кочан, денеска се повлече од менаџерската позиција во фирмата „Трансмет лаб ДООЕЛ“, фирма ќерка на компанијата „Трансмет ДОО“, која е под истрага на Специјалното јавно обвинителство.

Апелацискиот суд јавно ќе расправа за притворот на Сеад Кочан по барање на СЈО

Фокус - 14.03.2017

По барање на СЈО, утре Апелацискиот суд јавно ќе расправа за притворот на бизнисменот Сеад Кочан откако неговата одбрана поднесе жалба. Сеад Кочан е првоосомничен во случајот „Труст“, а Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 му одреди притвор ...

Скопска Апелација утре на јавна седница ќе расправа за пртиворот на Сеат Кочан

Сведок - 14.03.2017

Апелациониот суд на јавна седница закажана за утре ќ е расправа за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство и тоа на барање на една од странките во процесот.

Сопругата на Сеад Кочан се повлече од управителската позиција во „Трансмет лаб“

10без10 - 14.03.2017

Сопругата на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, Асмира Кочан, денеска се повлече од менаџерската позиција во фирмата „Трансмет лаб ДООЕЛ“, фирма ќерка на компанијата „Трансмет ДОО“, која е под истрага на Специјалното јавно обвинителство.

Апелација на јавна седница ќе ја разгледува жалбата за притворот на Кочан

Либертас - 14.03.2017

Апелацискиот суд денеска, во 12 часот, на јавна седница ќе ја разгледува жалбата на одбраната за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“, што го отвори Специјалното јавно обвинителство.

Сопругата на Сеад Кочан се повлече од управителската позиција во „Трансмет лаб“

Репортер - 14.03.2017

Сопругата на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, Асмира Кочан, денеска се повлече од менаџерската позиција во фирмата „Трансмет лаб ДООЕЛ“, фирма ќерка на компанијата „Трансмет ДОО“, која е под истрага на Специјалното јавно обвинителство.

Апелација на јавна седница ќе ја разгледува жалбата за притворот на Кочан

Репортер - 14.03.2017

Апелацискиот суд денеска, во 12 часот, на јавна седница ќе ја разгледува жалбата на одбраната за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“, што го отвори Специјалното јавно обвинителство.

Апелацискиот суд јавно ќе расправа за притворот на Сеад Кочан по барање на СЈО

Либертас - 14.03.2017

По барање на СЈО, утре Апелацискиот суд јавно ќе расправа за притворот на бизнисменот Сеад Кочан откако неговата одбрана поднесе жалба. Сеад Кочан е првоосомничен во случајот „Труст“, а Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 му одреди притвор ...

Сопругата на Сеад Кочан се повлече од управителската позиција во „Трансмет лаб“

Бриф - 14.03.2017

Сопругата на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, Асмира Кочан, денеска се повлече од менаџерската позиција во фирмата „Трансмет лаб ДООЕЛ“, фирма ќерка на компанијата „Трансмет ДОО“, која е под истрага на Специјалното јавно обвинителство.

Апелација утре на јавна седница ќе расправа за притворот на Сеад Кочан- тој и натаму се крие !

Локално - 14.03.2017

Утре ќе се одржи јавна седница по жалбата на одбраната за решението за притвор за Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, информираат од Апелациониот суд за Телевизија 24. Од Апелација објаснуваат дека седницата ќе биде јавна на барање на ...

Семејството Кочан ги напушта менаџерските позиции во своите компании

Локално - 14.03.2017

Сопругата на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, Асмира Кочан, се повлече од менаџерската позиција во фирмата „Трансмет лаб ДООЕЛ“, фирма ќерка на компанијата „Трансмет ДОО“, објави НоваТВ.

На јавна седница ќе се разгледува жалбата за притворот на Кочан

Стандард - 14.03.2017

Апелацискиот суд утре на јавна седница ќе ја разгледува жалбата на одбраната за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот што го отвори Специјалното јавно обвинителство – „Труст“.

Апелација на јавна седница ќе ја разгледува жалбата за притворот на Кочан

Мета - 14.03.2017

Апелацискиот суд денеска, во 12 часот, на јавна седница ќе ја разгледува жалбата на одбраната за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“ , што го отвори Специјалното јавно обвинителство.

ОД СЕАД КОЧАН НИ ТРАГА: Одбраната на бизнисменот и СЈО утре ќе се соочат во суд

Фактор - 14.03.2017

И покрај тоа што МВР со меѓунардна потерница веќе петти ден трага по Сеад Кочан, од него нема никаква трага, а камоли глас. Меѓутоа, одбраната на бизнисменот и специјалното јавно обвинителство кое што го гони ќе се соочат во Апелацискиот суд.

Притворот за Кочан, кошмар за сваровски-судството

Слободен Печат - 14.03.2017

Пре­се­дан Врз ос­но­ва на оваа од­лу­ка за при­твор за Се­ад Ко­чан, со ар­гу­мент де­ка тој мо­же да по­бегне, и не­го­во­то ит­но на­пуш­та­ње на држа­вата, мно­гу е ре­ал­но СЈО да по­ба­ра мер­ка при­твор и за дру­ги­те двајца осом­ни­че­ни во ...

На јавна седница ќе се разгледува жалбата за притворот на Кочан

Канал 77 - 14.03.2017

Апелацискиот суд утре на јавна седница ќе ја разгледува жалбата на одбраната за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот што го отвори Специјалното јавно обвинителство – „Труст“.

ЕКСКЛУЗИВНО: Промени во раководството на една од фирмите блиски до Сеад Кочан

еМагазин - 14.03.2017

Централниот Регистар на Република Македонија постапувајќи по пријавата за упис на промена на управител и запишување на одлука за измена на актот во друштвото за лабороториски услуги и инженеринг „Трансмет лаб“ ДООЕЛ донесе решение со кое се одобрува ...

Сеад Кочан четврти ден е недостапен за полицијата

Телма - 13.03.2017

Четврти ден како полицијата не може да му влезе во трага на бизнисменот Сеад Кочан, за кого е распишана меѓународна потерница, откако беше издадено решение за негов притвор. Но, потерницата за Сеад Кочан, ја нема ниту во регистарот на Интерпол, ниту ...

Додевски: Ирелевентано е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати

24 Вести - 13.03.2017

Ирелевнатно е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати, изјави неговиот адвокат Никола Додевски. Тој останува на ставот дека е протизаконито решението на Кривичниот совет кој му определи притвор на Кочан како и тоа дека Советот веднаш не постапил по ...

Додевски: Ирелевантно е каде е Сеад Кочан

Телма - 13.03.2017

Ирелевнатно е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати, изјави неговиот адвокат Никола Додевски. Тој останува на ставот дека е противзаконско решението на Кривичниот совет, кој му определи притвор на Кочан, како и тоа дека Советот веднаш не постапил по ...

Адвокатот одговара: Не е важно каде е Кочан

Телма - 13.03.2017

Петти ден нема ни трага ни глас од бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“. И додека полицијата потврди дека го бара дури и со потерница за да ја отслужи мерката притвор, неговиот адвокат ја оспорува одлуката на судот.

Ваши коментари: Притворот за Кочан, мандатот и односите Турција - Холандија

Р.С.Европа - 13.03.2017

Мерката притвор за првоосомничениот во предметот „Труст“ Сеад Кочан, недоделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев од страна на претседателот, како и влошените дипломатски односи меѓу Турција и Холандија предизвикаа мноштво коментари.

За адвокатот Додевски, не е важно каде се наоѓа Кочан

Нова ТВ - 13.03.2017

Ирелевнатно е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати, изјави неговиот адвокат Никола Додевски, денеска пред Кривичниот суд, каде денеска беше бранител на обвинетите во случајот на СЈО Тврдина 2.

Адвокатот на Сеад Кочан: Решението за притвор е незаконско

Алсат-М - 13.03.2017

Не е важно каде се наоѓа Сеад Кочан и кога тој ќе се врати, вели адвокатот на одбраната, Никола Додевски. Тој не ја открива локацијата на бизнисменот по кого е распишана и меѓународна потерница и останува на ставот дека е противзаконско решението на ...

Судот го испрати предметот за Кочан до Апелација

Р.С.Европа - 13.03.2017

Специјалното јавно обвинителство испати одговор до Судот по жалбата на одбраната за мерката притвор за првоосомничениот Сеад Кочан во предметот „Труст“. Од Основниот суд Скопје 1 велат дека по добиен одговор предметот е испратен до Апелациониот суд.

СЈО ја доби жалбата за притворот и најавува жалба за „Труст“

МКД - 13.03.2017

Специјалното јавно обвинителство ја доби жалбата од одбраната против решението за притвор за едно осомничено лице во случајот „Труст" . Во законскиот рок од 24 часа ќе биде поднесен одговор на жалбата, најави СЈО.

Додевски: Ирелевантно е каде е Кочан, тој е слободен граѓанин

МКД - 13.03.2017

Ирелевнатно е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати, изјави неговиот адвокат Никола Додевски денеска пред Кривичниот суд по завршувањето на рочиштето за случајот „Тврдина 2“, во кој што тој е бранител на првоообвинетиот Горан Грујовски.

Шилегов: Бизнисот на Кочан е потврда дека итно е потребна нова реформска влада

МКД - 13.03.2017

„Деловниот простор Емпорио Мол што го гради фирмата Трансмет во сопственост на Сеат Кочан, медиумскиот и бизнис партнер во бегство на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, е класичен пример за тоа како власта на ВМРО-ДПМНЕ, се интересира само за сопствените ...

„Емпорио Мол“ предизвика судир меѓу СДСМ и општина Ѓорче Петров

Build - 13.03.2017

Портпаролот на СДСМ Петре Шилегов на денешната прес-конференција објави детали од изградбата на деловниот простор „Емпорио Мол“ во скопската општина Ѓорче Петров. Тој истакна дека првичниот проект предвидувал изградба на деловен објект од 15.000 ...

МВР не ја објавува на интернет потерницата по Кочан затоа што не е осуден

+инфо - 13.03.2017

Бизнисменот Сеад Кочан, кому му е одреден триесетдневен притвор, четири дена не е достапен за македонската полиција. Министерството за внатрешни работи (МВР) не ја објавило меѓународната потерница по бизнисменот Сеад Кочан на неговата интернет ...

Шилегов: Кочан добил 15.000 м2 во „Емпорио мол“ со измени на ДУП-от (ВИДЕО)

+инфо - 13.03.2017

Кочан и Трансмет добиле дури 40% попуст за комуналии, соопшти Шилегов. Власта на ВМРО-ДПМНЕ во општина Ѓорче Петров направи измена на ДУП-от и му овозможи на Трансмет нови 15.000 квадратни метри деловен простор.

(ВИДЕО) Додевски: Побаравме кривичниот совет да го повлече притворот за Кочан

А1 On - 13.03.2017

Предметот не беше доставен во соодветно време до апелација. Се работи за грубо прекршување од страна на кривичниот совет, рече Никола Додевски, адвокатот на Сеад Кочан. Според него, Кочан си ги обавува своите обврски како слободен граѓанин, одлуката ...

Додевски: Кочан е слободен човек, решениeто на Кривичен совет е незаконско

ТВ21 - 13.03.2017

Решението на Кривичниот совет за одредување притвор на Сеад Кочан за одредување мерка притвор е незаконско и сосема е ирелевантно каде е Кочан, и кога ќе се врати. Тој е слободен човек, изјави денеска адвокатот на првообвинетиот во случајот „Труст“, ...

СЈО подготвува одговор на жалбата за притвор на Сеад Кочан

Фокус - 13.03.2017

СЈО во законскиот рок од 24 часа ќе одговори на жалбата од одбраната против решението за определување мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“. Жалбата од одбраната денеска стасала до СЈО.

Додевски: Ирелевентано е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати

Кајгана - 13.03.2017

Адвокатот на бизнисменот Сеад Кочан, Никола Додевски, во понеделникот изјави дека „ирелеванатно е каде е Кочан и кога тој ќе се врати во земјата“. Неговиот адвокат, пренесе Телевизија 24, останува на ставот дека решението на Кривичниот совет, со кое ...

(ВИДЕО) Шилегов: Потребни се итни промени на власта, бизнисот на Кочан во Ѓорче е уште една потврда на тоа

А1 On - 13.03.2017

„Oва зад мене е деловниот простор Емпорио Мол што го гради фирмата Трансмет во сопственост на Сеат Кочан, медиумскиот и бизнис партнер во бегство на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. Овој објект е класичен пример за тоа како власта на ВМРО-ДПМНЕ, ...

ВИДЕО Шилегов: Деловниот простор на Сеад Кочан во „Емпорио мол“ нараснал на 15.000 м2

Фокус - 13.03.2017

Власта на ВМРО-ДПМНЕ во општина Ѓорче Петров направи измена на ДУП-от и му овозможи на Трансмет нови 15.000 квадратни метри деловен простор. Предвидените 3.600 метри квадратни за општината остануваат непроменети, изјави Петре Шилегов, портпарол на ...

Додевски: Решениeто за притвор на Кочан е незаконско

ТВ21 - 13.03.2017

Решението на Кривичниот совет за одредување мерка притвор на Сеад Кочан е незаконско. Ирелевантно е каде е Кочан и кога ќе се врати, вели адвокатот на првообвинетиот во случајот „Труст“, Никола Додевски.

Додевски: Ирелевантно е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати

Фокус - 13.03.2017

Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, по кој веќе четири дена се трага со меѓународна потерница, чека да ја поништат одлуката за притвор, па да се врати во Македонија. Сопственикот на „Транс мет”, кој СЈО го сомничи за местење тендери во ЕЛЕМ во износ ...

СЈО за 24 часа ќе одговори на жалбата против притворот на Сеад Кочан...

Н.Македонија - 13.03.2017

СЈО за 24 часа ќе одговори на жалбата против притворот на Сеад Кочан Од Специјалното јавно обвинителство информираа дека денеска на нивната адреса е доставена жалбата од одбраната за изречената мерка притвор на првоосомничениот во случајот „Труст“, ...

ДОДЕВСКИ: Кривичниот совет не ни одговори на барањето за укинување на притворот за Сеад Кочан

Телеграф - 13.03.2017

На новинарско прашање каде е Сеад Кочан, кого МВР го бара со потерница, Додевски вели дека тоа прашање е ирелевантно. Важно е, вели Додевски, дека Кривичниот совет донел незаконско решение за притвор Кривичниот совет сè уште не ни одговори на ...

СЈО: Во следните 24 часа ќе одговориме на жалбата на одбраната на Кочан

Телеграф - 13.03.2017

Денес до ова јавно обвинителство беше доставена жалбата од одбраната против решението за определување мерка притвор за едно осомничено лице во случајот „Труст“. Во законскиот рок од 24 часа ќе биде поднесен одговор на жалба, се вели во кусото ...

Додевски: Незаконски се гони и притвора Сеад Кочан

Канал5 - 13.03.2017

Решението за притвор во 17.21 часот нема да важи без одлука на апелациониот суд, реагира адвокатот на Сеад Кочан, Никола Додевски. Во соопштение до медиумите Додевски вели дека кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 без законска основа навел ...

Никола Додевски: Сеад Кочан е слободен човек, бидејќи се бара негово апсење врз основа на неправосилно решение

Сител - 13.03.2017

Жалбата за одредениот притвор за бизнисменот Сеат Кочан од попладнево е во Апелациониот суд. Од кривичен за Сител потврдија дека го добиле одговорот по жалбата од СЈО и предметот веднаш го препратиле во апелација каде треба да биде донесена ...

Никола Додевски бара да му се укине притворот на Сеад Кочан

Сведок - 13.03.2017

Од СЈО информираа дека денеска до нив е доставена жалбата од одбраната против решението за определување мерка притвор за Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“. Најавија дека во законскиот рок од 24 часа ќе биде поднесен одговор на жалбата.

Сеад Кочан бега од полицијата, а неговите бизниси си тераат и нема блокирани сметки !?

Локално - 13.03.2017

Полицијата трага по Сеад Кочан, распишана е меѓународна потерница, а на сајтот на МВР во делот за потраги го нема неговото име и фотографија. Го нема ниту на Интерпол каде обично се ставаат потерниците за избеганите од државата криминалци.

МВР четири дена неможе да влезе во трага на Сеад Кочан?!

Фактор - 13.03.2017

Четврти ден како полицијата неможе да му влезе во трага на бизнисменот Сеад Кочан, за кого е распишана меѓународна потерница, откако беше издадено решение за негов притвор. Но, целиот случај е проследен со контроверзи, кои почнуваат од ...

Се повеќе криминалци на службено патување!

Фактор - 13.03.2017

Се повеќе криминалци на службено патување! Сеад Кочан не е во бегство, туку е заминат на службено патување. Да не беше глупаво, ќе беше смешно. Вулгарен спин со кој се потценува интелигенцијата на народот.

Сеад Кочан е на службен пат!?

Слободен Печат - 13.03.2017

Според адвокатот на Кочан, Никола Додевски, првообвинетиот во случајот „Труст“ не е во бегство, туку е на службен пат. Сеад Кочан е на службен пат, а не во бегство, тврди неговиот адвокат Никола Додевски.

СЈО подготвува одговор на жалбата на Додевски за притворот на Кочан

Мета - 13.03.2017

Специјалното јавно обвинителство ќе поднесе одговор на жалбата на адвокатот на Сеад Кочан, Никола Додевски, на решението на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 на Кочан да му биде одредена мерка притвор, велат за „Мета“ од СЈО.

Се повеќе криминалци на службено патување!

Репортер - 13.03.2017

Сеад Кочан не е во бегство, туку е заминат на службено патување. Да не беше глупаво, ќе беше смешно. Вулгарен спин со кој се потценува интелигенцијата на народот. Државата со потерница го бара осомниченото лице, а тоа толку многу обземено со ...

СЈО ја доби жалбата од одбраната, за 24 часа треба да одлучи дали Кочан ќе оди во притвор

Стандард - 13.03.2017

Денес до Специјалното Јавното обвинителство била доставена жалба од одбраната против решението за определување мерка притвор за едно осомничено лице во случајот „Труст“. Од Јавното обвинителство известуваат дека во законскиот рок од 24 часа ќе биде ...

Двојните стандарди на мафијата

Репортер - 13.03.2017

Сеад Кочан бил на службен пат и не бил правосилно осуден за да биде притворен, тврди адвокатот на мафијата. А Мирослав Шиповиќ? Тој нели беше исто на службен пат и не беше осуден? Па истото денешно МВР изнуди да биде симнат од авионот со кој се ...

СЈО подготвува одговор на жалбата на Додевски за притворот на Кочан

Репортер - 13.03.2017

Специјалното јавно обвинителство ќе поднесе одговор на жалбата на адвокатот на Сеад Кочан, Никола Додевски, на решението на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 на Кочан да му биде одредена мерка притвор, велат за „Мета“ од СЈО.

СЈО возвраќа на жалбата за притвор на Кочан, адвокатот стого крие каде е бизнисменот

Фактор - 13.03.2017

Специјалното јавно обвинителство подготвува одговор на жалбата на одбраната на Сеад Кочан по кој се трага со меѓународна потерница. „Денес до СЈО беше доставена жалбата изјавена од одбраната против решението за определување мерка притвор за едно ...

Додевски: Ирелевентано е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати

Макфакс - 13.03.2017

Адвокатот на бизнисменот Сеад Кочан, Никола Додевски, во понеделникот изјави дека „ирелеванатно е каде е Кочан и кога тој ќе се врати во земјата“. Неговиот адвокат, пренесе Телевизија 24, останува на ставот дека решението на Кривичниот совет, со кое ...

Додевски: Ирелевантно е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати

Точка - 13.03.2017

Адвокатот на бизнисменот Сеад Кочан, Никола Додевски, во понеделникот изјави дека „ирелеванатно е каде е Кочан и кога тој ќе се врати во земјата“. Неговиот адвокат, пренесе Телевизија 24, останува на ставот дека решението на Кривичниот совет, со кое ...

За адвокатот Додевски не е важно каде се наоѓа Кочан

Бриф - 13.03.2017

Ирелевнатно е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати, изјави неговиот адвокат Никола Додевски. Тој останува на ставот дека е протизаконито решението на Кривичниот совет кој му определи притвор на Кочан како и тоа дека Советот веднаш не постапил по ...

Додевски: Ирелевантно е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати

Мета - 13.03.2017

Ирелевантно е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати, изјави денеска неговиот адвокат Никола Додевски, по завршувањето на рочиштето за случајот „Тврдина 2“, каде тој е бранител на првоообвинетиот Горан Грујовски.

Додевски: Ирелевантно е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати

Локално - 13.03.2017

Ирелевантно е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати, изјави денеска неговиот адвокат Никола Додевски, по завршувањето на рочиштето за случајот „Тврдина 2“, каде тој е бранител на првоообвинетиот Горан Грујовски.

Додевски: Ирелевантно е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати

Репортер - 13.03.2017

Ирелевантно е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати, изјави денеска неговиот адвокат Никола Додевски, по завршувањето на рочиштето за случајот „Тврдина 2“, каде тој е бранител на првоообвинетиот Горан Грујовски.

Додевски: Ирелевантно е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати

Либертас - 13.03.2017

Ирелевантно е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати, изјави денеска неговиот адвокат Никола Додевски, по завршувањето на рочиштето за случајот „Тврдина 2“, каде тој е бранител на првоообвинетиот Горан Грујовски.

Шилегов: Потребни се итни промени на власта, бизнисот за Кочан во Ѓорче е уште една потврда на тоа

Макфакс - 13.03.2017

Деловниот простор Емпорио Мол што го гради фирмата Трансмет во сопственост на Сеат Кочан, медиумскиот и бизнис партнер во бегство на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, е класичен пример за тоа како власта на ВМРО-ДПМНЕ, независно дали на општинско или на ...

(ВИДЕО) Шилегов: Кочан добил 15.000 м2 во „Емпорио мол“ со измени на ДУП-от

Либертас - 13.03.2017

Власта на ВМРО-ДПМНЕ во општина Ѓорче Петров направи измена на ДУП-от и му овозможи на Трансмет нови 15.000 квадратни метри деловен простор. Предвидените 3.600 метри квадратни за општината остануваат непроменети, изјави Петре Шилегов, портпарол на ...

Шилегов: Потребни се итни промени на власта, бизнисот за Кочан во Ѓорче е уште една потврда на тоа

Точка - 13.03.2017

Деловниот простор Емпорио Мол што го гради фирмата Трансмет во сопственост на Сеат Кочан, медиумскиот и бизнис партнер во бегство на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, е класичен пример за тоа како власта на ВМРО-ДПМНЕ, независно дали на општинско или на ...

Шилегов: „Емпорио Мол“ на Кочан е пример како ВМРО-ДПМНЕ се интересира само за сопствените бизнис интреси (ВИДЕО)

Стандард - 13.03.2017

„Oва зад мене е деловниот простор „Емпорио Мол“ што го гради фирмата Трансмет во сопственост на Сеат Кочан, медиумскиот и бизнис партнер во бегство на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. Овој објект е класичен пример за тоа како власта на ВМРО-ДПМНЕ, ...

(ВИДЕО) Шилегов: Кочан добил 15.000 м2 во „Емпорио мол“ со измени на ДУП-от

Репортер - 13.03.2017

Власта на ВМРО-ДПМНЕ во општина Ѓорче Петров направи измена на ДУП-от и му овозможи на Трансмет нови 15.000 квадратни метри деловен простор. Предвидените 3.600 метри квадратни за општината остануваат непроменети, изјави Петре Шилегов, портпарол на ...

Шилегов: Потребни се итни промени на власта, бизнисот за Кочан во Ѓорче е уште една потврда на тоа !

Локално - 13.03.2017

Oва зад мене е деловниот простор Емпорио Мол што го гради фирмата Трансмет во сопственост на Сеат Кочан, медиумскиот и бизнис партнер во бегство на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. Овој објект е класичен пример за тоа како власта на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Шилегов: Емпорио Мол е пример дека власта се грижи за сопствените бизнис интереси

Фактор - 13.03.2017

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов денеска на прес-конференција изјави дека деловниот простор Емпорио Мол што го гради фирмата Трансмет на Сеад Кочан, медиумскиот и бизнис партнер во бегство на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ е класичен пример за тоа ...

За притворот на Кочан, предметот е испратен во Апелацискиот суд

Мета - 13.03.2017

Кривичниот суд го комплетирал предметот по жалбата на одбраната за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство, и го испратил во Апелацискиот суд Скопје, кој треба да одлучува по него, ...

Решението за притвор за бизнисменот Кочан е правно невалидно

Вечер - 13.03.2017

Решението за одредување мерка притвор за бизнисменот Сеат Кочан е правно невалидно и кривичниот совет е должен да го стави вон сила решението и да ги повлече сите распишани потерници. Адвокатот Никола Додевски оценува дека грубо е прекршен законот и ...

Шилегов: Потребни се итни промени на власта, бизнисот за Кочан во Ѓорче е уште една потврда на тоа (Видео)

Слободен Печат - 13.03.2017

Кочан и Трансмет добиле дури 40% попуст за комуналии, соопшти Шилегов. „Oва зад мене е деловниот простор Емпорио Мол што го гради фирмата Трансмет во сопственост на Сеат Кочан, медиумскиот и бизнис партнер во бегство на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ.

За притворот на Кочан, предметот е испратен во Апелацискиот суд

Либертас - 13.03.2017

Кривичниот суд го комплетирал предметот по жалбата на одбраната за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство, и го испратил во Апелацискиот суд Скопје, кој треба да одлучува по него, ...

За притворот на Кочан, предметот е испратен во Апелацискиот суд

Репортер - 13.03.2017

Кривичниот суд го комплетирал предметот по жалбата на одбраната за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство, и го испратил во Апелацискиот суд Скопје, кој треба да одлучува по него, ...

Двојните стандарди на мафијата

Локално - 13.03.2017

Сеад Кочан бил на службен пат и не бил правосилно осуден за да биде притворен, тврди адвокатот на мафијата. А Мирослав Шиповиќ? Тој нели беше исто на службен пат и не беше осуден? Па истото денешно МВР изнуди да биде симнат од авионот со кој се ...

СЈО ќе одговори на жалбата на Додевски за притворот на Сеад Кочан

еМагазин - 13.03.2017

Денес до ова Јавно обвинителство беше доставена жалбата изјавена од одбраната против решението за определување мерка притвор за едно осомничено лице во случајот „Труст“, информираат од Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

(ВИДЕО) Додевски: Кочан си ги обавува своите обврски како слободен граѓанин, одлуката е незаконска

еМагазин - 13.03.2017

Предметот не беше доставен во соодветно време до Апелациониот суд. Се работи за грубо прекршување од страна на кривичниот совет, изјави денеска Никола Додевски, адвокатот на бизнисменот Сеад Кочан, пренесува А1Он.

Арнаудова: Судот без одлагање да одлучи за притворот

Телевизија Нова - 13.03.2017

Решението за притвор на Сеад Кочан, сопственикот на ТВ Нова и Трансмет нема правно дејство. Вчера во 17 часот и 21 минута истече рокот за одлучување од страна на Апелација, бидејќи Кривичниот совет не го достави предметот до апелацискиот суд да ...