TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Адвокатот Давидовиќ слуга на Заев

Курир - 21.05.2017

Адвокатот Ѕвонко Давидовиќ кој во изминатиов период наместо правни дава политички изјави, по се изгледа дека има добиено партиска задача од лидерот на СДСМ Зоран Заев. Имено, Давидовиќ во изминатиов период имал чести средби со Заев.

Адвокатот Давидовиќ слуга на Заев

Телевизија Нова - 21.05.2017

Адвокатот Ѕвонко Давидовиќ кој во изминатиов период наместо правни дава политички изјави, по се изгледа дека има добиено партиска задача од лидерот на СДСМ Зоран Заев. Имено, Давидовиќ во изминатиов период имал чести средби со Заев.

Врховнте судии на 19 јуни ќе расправаат за притворите на Темелко и Талески

МКД - 20.05.2017

На 19 јуни Врховниот суд ќе расправа за законитоста при определувањето притвор за градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко и за одлуката за притвор на градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески, и двајцата осомничени од СЈО во ...

Врховнте судии на 19 јуни ќе расправаат за притворите на Темелко и Талески

Локално - 20.05.2017

На 19 јуни Врховниот суд ќе расправа за законитоста при определувањето притвор за градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко и за одлуката за притвор на градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески, и двајцата осомничени од СЈО во ...

Реакција на синот на Неделкова: Во умот на Јово Вангеловски

+инфо - 19.05.2017

Дали од круцијално значење за опстанокот на неговата функција и функционирањето на Врховниот суд е тоа кој ги потпишува доставниците во СЈО? Веќе извесно време размислувам што ли се случува во умот на Претседателот на Врховниот суд на Република ...

Синот на Неделковa дo Јово Вангеловски: Правдата е постојана и секој го добива своето

А1 On - 19.05.2017

Синот на судијката Лидија Неделкова, преку социјалните мрежi му се обрати на претседателот на Врховен суд Јово Вангеловски. Давид Неделков го прашува дали од круцијално значење за опстанокот на неговата функција и функционирањето на Врховниот суд и ...

Давид Неделков: Се надевам дека конечно Јово Вангеловски ќе може мирно да спие

Фокус - 19.05.2017

Пренесуваме обраќење на Давид Неделков , синот на судијката Лидија Неделкова до Јово Вангеловски , претседател на Врховниот суд. „Веќе извесно време размислувам што ли се случува во умот на Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија, ...

Врховниот суд закажа седница за притворите на Едмонд Темелко и Владимир Талески

Правдико - 19.05.2017

За еден месец, или поточно на 19 јуни, Врховниот суд на седница ќе расправа за законитоста при определувањето притвор за градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко и за одлуката за притвор на градоначалникот на општина Битола, Владимир ...

Дали си опседнат со мене поради СЈО, го праша синот на Неделкова претседателот на врховен Вангеловски

Сакам да кажам - 19.05.2017

Давид Неделков, синот на експретседателката Лидија Неделкова, на својот фејсбук профил го праша претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски зошто е тој негова главна преокупација овие денови.

Врховниот суд закажа седница за притворите на Едмонд Темелко и Владимир Талески

А1 On - 19.05.2017

За еден месец, или поточно на 19 јуни, Врховниот суд на седница ќе расправа за законитоста при определувањето притвор за градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко и за одлуката за притвор на градоначалникот на општина Битола, Владимир ...

Врховниот суд закажа седница за притворите на Едмонд Темелко и Владимир Талески

Тера - 19.05.2017

За еден месец, или поточно на 19 јуни, Врховниот суд на седница ќе расправа за законитоста при определувањето притвор за градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко и за одлуката за притвор на градоначалникот на општина Битола, Владимир ...

Синот на Неделкова му се обрати на Јово Вангеловски: Нека спие мирно!

Макфакс - 19.05.2017

„Веќе извесно време размислувам што ли се случува во умот на Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија, Јово Вангеловски, кога јас, Давид Неделков, (син на судијката Лидија Неделкова н.з.) претставувам негова главна преокупација.

Синот на Неделкова се обрати кон Вангеловски...

Н.Македонија - 19.05.2017

Синот на Неделкова се обрати кон Вангеловски Давид Неделков, синот на судијката Лидија Неделкова, преку Фејсбук статус се обрати кон претседателот на Врховен суд, Јово Вангеловски. Обраќањето го пренесуваме интегрално: „Во умот на Јово Вангеловски ...

Врховен суд во јуни ќе одлучува за притворите на Темелко и Талески...

Н.Македонија - 19.05.2017

Врховен суд во јуни ќе одлучува за притворите на Темелко и Талески Врховниот суд на 19 јуни закажа седница на Кривичниот совет при овој суд, на кој ќе се расправа по барање на Специјалното јавно обвинителство за законитоста при одлучување за притвор ...

Врховниот суд закажа седница за притворите на Едмонд Темелко и Владимир Талески

Макфакс - 19.05.2017

За еден месец, или поточно на 19 јуни, Врховниот суд на седница ќе расправа за законитоста при определувањето притвор за градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко и за одлуката за притвор на градоначалникот на општина Битола, Владимир ...

Врховниот суд закажа седница за притворите на Талески и Темелко

Орбис - 19.05.2017

За еден месец, или поточно на 19 јуни, Врховниот суд на седница ќе расправа за одлуката за притвор на градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески и за законитоста при определувањето притвор за градоначалникот на општина Пустец, Едмонд ...

Синот на Неделкова му се обрати на Јово Вангеловски: Нека спие мирно!

Точка - 19.05.2017

„Веќе извесно време размислувам што ли се случува во умот на Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија, Јово Вангеловски, кога јас, Давид Неделков, (син на судијката Лидија Неделкова н.з.) претставувам негова главна преокупација.

Врховниот суд закажа седница за притворите на Темелко и Талески

Репортер - 19.05.2017

За еден месец, или поточно на 19 јуни, Врховниот суд на седница ќе расправа за законитоста при определувањето притвор за градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко и за одлуката за притвор на градоначалникот на општина Битола, Владимир ...

Врховниот суд закажа седница за притворите на Едмонд Темелко и Владимир Талески

Точка - 19.05.2017

За еден месец, или поточно на 19 јуни, Врховниот суд на седница ќе расправа за законитоста при определувањето притвор за градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко и за одлуката за притвор на градоначалникот на општина Битола, Владимир ...

Во умот на Јово Вангеловски

Репортер - 18.05.2017

еќе извесно време размислувам што ли се случува во умот на Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија, Јово Вангеловски, кога јас, Давид Неделков, претставувам негова главна преокупација.

Во умот на Јово Вангеловски

Либертас - 18.05.2017

Веќе извесно време размислувам што ли се случува во умот на Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија, Јово Вангеловски, кога јас, Давид Неделков, претставувам негова главна преокупација.

Николовска: Катастрофална одлуката на Врховен суд за укинување на притворот на Кочан

Телма - 17.05.2017

Пред 6 години Јово Вангеловски како претседател на Врховниот суд во првиот мандат кумуваше на разрешувањето на Јордан Митриновски поради прифаќање на жалба за замена на притвор со домашен притвор за Бајруш Сејдиу.

Кривичен суд треба да донесе нова одлука за притворот на Кочан

Нова ТВ - 17.05.2017

Откако Врховниот суд пред некој ден ги укина решенијата за притвор на Кривичните совети на Кривичниот и Апелацискиот суд, судија на претходна постапка денеска повторно ќе ги разгледа сите аргументи и докази кои ги нуди СЈО и да одлучи дали Кочан ќе ...

Арифи: Никој не смее да укине притвор, ако лицето е во бегство

ТВ21 - 17.05.2017

Не смее да се случи Врховен суд да укине решение за притвор кога осомничениот е во бегство и тоа по барање на јавен обвинител кој не е надлежен за тоа, вели универзитетската професорка Беса Арифи.

Кривичен суд треба да донесе нова одлука за притворот на Кочан

Тера - 17.05.2017

Откако Врховниот суд пред некој ден ги укина решенијата за притвор на Кривичните совети на Кривичниот и Апелацискиот суд, судија на претходна постапка денеска повторно ќе ги разгледа сите аргументи и докази кои ги нуди СЈО и да одлучи дали Кочан ќе ...

Кривичниот суд денеска пак ќе одлучува за притворот на Кочан...

Н.Македонија - 17.05.2017

Кривичниот суд денеска пак ќе одлучува за притворот на Кочан Судијка на претходна постапка денеска повторно ќе решава дали ќе му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд пред неколку дена ги укина решенијата за притвор на ...

Врховно ропство

Слободен Печат - 17.05.2017

Ако некој верува дека со ова Кочан и другите осомничени и обвинети од СЈО ќе се спасат, да им кажам дека грешат. За сè постои решение, па дури и за правните акробации на Вангеловски. Пишува Беса Арифи Пред повеќе од една година, кога минатата власт ...

Дане Илиев- камиказа на СДСМ и Тито Петковски за рушење на независното судство

Курир - 17.05.2017

Поранешниот претседател на Врховен суд, Дане Илиев излезе на Телма да говори против одлуката на Врховен суд кој констатираше повреда на пониските судови за постапката против Сеад Кочан и одлуката за притвор.

Дане Илиев- камиказа на СДСМ и Тито Петковски за рушење на независното судство

Пулс24 - 17.05.2017

Поранешниот претседател на Врховен суд, Дане Илиев излезе на Телма да говори против одлуката на Врховен суд кој констатираше повреда на пониските судови за постапката против Сеад Кочан и одлуката за притвор.

Хелсиншки: Врховниот суд направи преседан со укинувањето на притворот на Кочан

Телма - 16.05.2017

Хелсиншки комитет оценува дека Врховниот суд донел незаконско решение и отвори преседан кој е во спротивност со принципот на владеење на правото по случајот со укинувањето на притворот на бизнисменот Седа Кочан.

Седница на Врховен суд за извештаите за работата на судовите во 2016

Алсат-М - 16.05.2017

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година. Согласно Деловникот за работа на Врховниот суд, покрај судиите на Врховен на седницата ќе ...

Седница на Врховен суд за извештаите за работата на судовите во 2016

24 Вести - 16.05.2017

Врховниот суд денеска ќе одржи проширена општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година. Согласно деловникот за работа на Врховниот суд, покрај судиите на Врховен на седницата ќе присуствуваат претседателот ...

Хелсиншки: Незаконска одлука на Врховен под политички притисок

Алсат-М - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет на Македонија реагираше на одлуката – Врховниот суд да го укине притворот за бизнисменот Сеад Кочан, кој го гони СЈО. Според нив одлуката е незаконска и се сомневаат дека е донесена под политички притисок.

Вангеловски: Одлуките на Врховен суд за Кочан мора да се почитуваат

Р.С.Европа - 16.05.2017

Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува. - Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето ...

Хелсиншки: Одлуката на Врховен за Кочан е преседан

Нова ТВ - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија смета дека постапувањето на Врховниот суд во случајот со укинување на одлуките во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан осомничен во случајот „Труст“, под надлежност на СЈО отвора ...

Вангеловски најави одговори на прашањата за Кочан на посебен брифинг

24 Вести - 16.05.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски не сакаше пред камера да одговара на прашањата поврзани со одлуката за укинувањето на притворот на бизнисменот Сеад Кочан. Тој најави одговори на сите прашања на посебен брифинг со новинарите.

Вангеловски одби пред камери да зборува за притворот на Кочан

Нова ТВ - 16.05.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски денеска одби пред камери да одговори на прашањата поврзани со одлуката да се укине притворот за бизнисменот Сеад Кочан. Вангеловски не сакаше да каже дали имал притисоци од членови на ВМРО-ДПМНЕ за да ...

Вангеловски без јавен коментар околу укинувањето на притворот за Кочан

Алсат-М - 16.05.2017

Претседателот на Врховниот суд одбива да одговара на прашања поврзани со скандалозното укинување на притворот на бизнисменот Сеад Кочан. Веќе премина во пракса, Јово Вангеловски пред камерите да објаснува кој предмет и кој настан поврзан со ...

СЈО утре го образложува барањето за притвор за Сеад Кочан

24 Вести - 16.05.2017

Дали одлуката на Врховниот суд кој го укина притворот на Сеад Кочан е донесена под политички притисок, го прашавме претседателот на Врховен, Јово Вангеловски, кој претседаваше и со советот кој го прифати барањето за враќање на предметот на повторно ...

Вангеловски: Не го укинавме притворот за Кочан, туку одлучивме по барањето за заштита на законитоста

МКД - 16.05.2017

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски вели дека во одлуката за Сеад Кочан не го укинале притворот, туку одлучиле по барањето за заштита на законитост поднесено од Републичкиот јавен обвинител.

Хелсиншки: Врховниот суд донесе незаконско решение и направи преседан со укинатиот притвор за Сеад Кочан

МКД - 16.05.2017

Од Хелсиншкиот комитет за човекови права реагираат на одлуката на Врховниот суд за укинување на притворот за Сеад Кочан осомничен за случајот "Труст" и велат дека со оваа одлука и со постапувањето по барањето на Јавното обвинителство на Република ...

Вангеловски: Жалбата го одложи притворот на Кочан

+инфо - 16.05.2017

Врховниот суд денеска одржа проширена општа седница на која беа разгледани извештаите за работата на судовите за 2016 година. Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, денеска не сакаше да одговори на прашањата на новинарите во врска со ...

Хелсиншки гледа политички влијанија врз врховните судии за укинување на притворот на Кочан

+инфо - 16.05.2017

Во случајот „Труст“ на СЈО и укинувањето на притворот на бизнисменот, Хелсиншки комитет оценува дека Врховниот суд донел незаконска одлука. Во случајот со укинувањето на притворот на бизнисменот Седа Кочан, Хелсиншки комитет оценува дека Врховниот ...

Арифи: Одлуката на Врховен за укинување на притворот на Кочан е спорна по неколку основи

Таратур - 16.05.2017

За професорката по кривично право од Универзитетот на Југоисточна Европа, Беса Арифи, одлуката на Кривичниот совет на Врховниот суд со која се укинува притворот на бизнисменот Сеад Кочан е спорна по неколку основи.

Прогонот се одрази врз здравјето на Кочан – Бизнисменот во болница, ТВ21 обезбеди снимка

ТВ21 - 16.05.2017

Веднаш по одлуката на Врховен суд за укинување на мерката притвор, Сеат Кочан бил хоспитализиран на Клиниката за Кардиологија во Скопје. Според информациите, тој се пожалил на болки во градниот кош, но сега, според лекарски извори, е во стабилна ...

Врховен суд ќе ја разгледува работата на судовите во 2016

Правдико - 16.05.2017

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година. Согласно Деловникот за работа на Врховниот суд, покрај судиите на Врховен на седницата ќе ...

ВАНГЕЛОВСКИ: Пресудата на Врховниот суд мора да се почитува

Академик - 16.05.2017

Пресудата на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува, вели претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски. „Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето за ...

Врховен суд ќе ја разгледува работата на судовите во 2016

ТВ21 - 16.05.2017

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година. Согласно Деловникот за работа на Врховниот суд, покрај судиите на Врховен на седницата ќе ...

Хелсиншки: Одлуката на Врховен е донесена под политички притисок и е незаконска

Правдико - 16.05.2017

Хелсиншкиот Комитет за човекови права на Република Македонија со свое соопштение во врска со укинувањето на решенијата за притвор од Врховниот суд во случајот „Труст“ на СЈО. Во продолжение следува соопштението во целост: „На 27 март, Јавното ...

Хелсиншки- Врховен незаконски го укина притворот на Кочан

ТВ21 - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права реагира на одлуката на Врховниот суд за укинување на притворот за Сеад Кочан осомничен за случајот „Труст”. Оттаму велат дека со оваа одлука и со постапувањето по барањето на Јавното обвинителство и повикувањето ...

Хелсиншкиот комитет за укинувањето на решенија за притвор од Врховниот суд во случајот „Труст“ на СЈО

Академик - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет реагира на укинувањето решенија за притвор од Врховниот суд во случајот „Труст“ на СЈО На 27 март, Јавното обвинителство на Република Македонија до Врховниот суд поднесе барање на заштита на законитоста во врска со притворот на ...

Хелсиншки: Укинувањето на притворот на Кочан е политичка, а не правна одлука

Фокус - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права се сомнева дека одлуката на Врховниот суд да го укине притворот на бизнисменот Сеад Кочан осомничен во случајот „Труст“ е политичка. -Постапувањето на Врховниот суд отвора сериозен сомнеж за политички влијанија ...

Врховен суд ќе ја разгледува работата на судовите во 2016

А1 On - 16.05.2017

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година. Согласно Деловникот за работа на Врховниот суд, покрај судиите на Врховен на седницата ќе ...

Вангеловски: Одлуките на Врховен суд мора да се почитуваат

А1 On - 16.05.2017

Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува. – Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето ...

Седница на Врховен суд за извештаите за работата на судовите во 2016

Канал5 - 16.05.2017

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година. Согласно Деловникот за работа на Врховниот суд, покрај судиите на Врховен на седницата ќе ...

Вангеловски: Одлуките на Врховен суд мора да се почитуваат

Канал5 - 16.05.2017

Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува. - Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето ...

Вангеловски: Одлуките на Врховен суд мора да се почитуваат...

Н.Македонија - 16.05.2017

Вангеловски: Одлуките на Врховен суд мора да се почитуваат Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува.

Хелсиншки комитет: Одлуката на Врховен е незаконска, донесена под политички притисок

Макфакс - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет на Македонија реагира на одлуката на Врховниот суд со која се укина притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кого го гони СЈО. Одлуката, според Хелсиншки, е незаконска. Тие се сомневаат дека таа е донесена под политички притисок.

Седница на Врховен суд за работата на судовите во 2016...

Н.Македонија - 16.05.2017

Седница на Врховен суд за работата на судовите во 2016 Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година.

Врховен суд ќе ја разгледува работата на судовите во 2016

Макфакс - 16.05.2017

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година. Согласно Деловникот за работа на Врховниот суд, покрај судиите на Врховен на седницата ќе ...

ВАНГЕЛОВСКИ: Врховниот суд не го ослободи Кочан од притвор

Телеграф - 16.05.2017

Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето за заштита на законитоста против решението со кое е определен притворот, рече претседателот на Врховниот суд. Нагласи дека со пресудата, Врховниот суд не го ослободил Кочан од ...

Седница на Врховен суд за извештаите за работата на судовите во 2016

Сител - 16.05.2017

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година. Согласно Деловникот за работа на Врховниот суд, покрај судиите на Врховен на седницата ќе ...

Оценка за работата на судовите во 2016-та година

Канал5 - 16.05.2017

Како Врховниот суд ја оцени работата на судовите во изминатата 2016-та година. Денеска во Врховниот суд се одржа општа седница посветена на работата на судството. Претседателот на Врховен Вангеловски изјави дека во споредба со минатите години ...

Врховен: Повреда на законот за кривична постапка од пониските судови

Канал5 - 16.05.2017

Пресудата на Врховниот суд за укинување на решенијата со кои на бизнисменот Сеад Кочан му беше одреден притвор е поради повреда на Законот за кривична постапка од страна на пониските судови, истакна претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски.

Вангеловски: Одлуката на врховниот суд за притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се ...

Сител - 16.05.2017

Судија на претходна постапка денеска одлучува дали на бизнисменот Сеад Кочан ќе му одреди мерка притвор. Случајот е вратен во Кривичниот суд откако Врховните судии пред два дена одлучија дека претходните решенија за одредување притвор биле донесени ...

ВИДЕО: ТВ21 го сними Сеад Кочан во болница откако му беше укинат притворот и „му заврши службениот пат“

Либертас - 16.05.2017

Веднаш по одлуката на Врховен суд за укинување на мерката притвор, Сеат Кочан бил хоспитализиран на Клиниката за Кардиологија во Скопје. Според информациите, тој се пожалил на болки во градниот кош, но сега, според лекарски извори, е во стабилна ...

Вангеловски: Одлуката на Врховен суд за Сеад Кочан мора да се почитува

Либертас - 16.05.2017

Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува. – Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето ...

Вангеловски: Одлуките на Врховен суд мора да се почитуваат

Репортер - 16.05.2017

Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува. – Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето ...

Вангеловски: Одлуката на Врховен за Кочан мора да се почитува, имаше повреда на законите

Стандард - 16.05.2017

Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува. „Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето за ...

Врховен суд ќе ја разгледува работата на судовите во 2016

Точка - 16.05.2017

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година. Согласно Деловникот за работа на Врховниот суд, покрај судиите на Врховен на седницата ќе ...

Хелсиншки комитет: Врховниот суд за Кочан донесе незаконско решение

Репортер - 16.05.2017

Соопштение на Хелсиншкиот комитет за човекови права: На 27 март, Јавното обвинителство на Република Македонија до Врховниот суд поднесе барање на заштита на законитоста во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“, ...

Хелсиншки комитет: Врховниот суд за Кочан донесе незаконско решение

Либертас - 16.05.2017

Соопштение на Хелсиншкиот комитет за човекови права: На 27 март, Јавното обвинителство на Република Македонија до Врховниот суд поднесе барање на заштита на законитоста во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“, ...

Вангеловски: Одлуките на Врховен суд мора да се почитуваат

Точка - 16.05.2017

Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува. – Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето ...

Седница на Врховен суд за извештаите за работата на судовите во 2016

Репортер - 16.05.2017

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година. Согласно Деловникот за работа на Врховниот суд, покрај судиите на Врховен на седницата ќе ...

Хелсиншки комитет: Одлуката на Врховен е донесена под политички притисок

Позитив.мк - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет на Македонија реагира на одлуката на Врховниот суд со која се укина притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кого го гони СЈО. Одлуката, според Хелсиншки, е незаконска. Тие се сомневаат дека таа е донесена под политички притисок.

Хелсиншки комитет: Одлуката на Врховен е незаконска, донесена под политички притисок

Точка - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет на Македонија реагира на одлуката на Врховниот суд со која се укина притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кого го гони СЈО. Одлуката, според Хелсиншки, е незаконска. Тие се сомневаат дека таа е донесена под политички притисок.

Вангеловски: Одлуките на Врховен суд мора да се почитуваат

Вечер - 16.05.2017

Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува. – Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето ...

Врховен суд ќе ја разгледува работата на судовите во 2016

МРТ - 16.05.2017

Согласно Деловникот за работа на Врховниот суд, покрај судиите на Врховен на седницата ќе присуствуваат претседателот на Вишиот управен суд... Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани ...

Хелсиншки за случајот „Кочан“: Врховниот суд донесе незаконско решение и отвори преседан

Стандард - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права се сомнева дека одлуката на Врховниот суд да го укине притворот на бизнисменот Сеад Кочан осомничен во случајот „Труст“ е политичка. „Постапувањето на Врховниот суд отвора сериозен сомнеж за политички влијанија ...

Вангеловски: Одлуките на Врховен суд мора да се почитуваат

Курир - 16.05.2017

Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува. – Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето ...

Седница на Врховен суд за извештаите за работата на судовите во 2016

Press24 - 16.05.2017

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година. Согласно Деловникот за работа на Врховниот суд, покрај судиите на Врховен на седницата ќе ...

Вангеловски: Одлуките на Врховен суд мора да се почитуваат

Нетпрес - 16.05.2017

Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува. – Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето ...

Хелсиншки комитет: Врховниот суд за Кочан донесе незаконско решение

Локално - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија смета дека постапувањето на Врховниот суд, кој го укина притворот за Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“, е преседан кој е во спротивност со принципот на владеење на правото.

Вангеловски: Одлуките на Врховен суд мора да се почитуваат

Алфа - 16.05.2017

Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува. Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на ...

Седница на Врховен суд за извештаите за работата на судовите во 2016

Курир - 16.05.2017

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година. Согласно Деловникот за работа на Врховниот суд, покрај судиите на Врховен на седницата ќе ...

Врховен суд ќе ја разгледува работата на судовите во 2016

Репортер - 16.05.2017

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година. Повеќе на Макфакс ( Извор/Макфакс ...

Хелсиншки комитет: Врховниот суд за Кочан донесе незаконско решение

Мета - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија смета дека постапувањето на Врховниот суд, кој го укина притворот за Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“, е преседан кој е во спротивност со принципот на владеење на правото.

Врховен суд ќе ја разгледува работата на судовите во 2016

Канал 77 - 16.05.2017

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година. Согласно Деловникот за работа на Врховниот суд, покрај судиите на Врховен на седницата ќе ...

Вангеловски: Одлуките на Врховен суд мора да се почитуваат

Канал 77 - 16.05.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува. „Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето ...

Вангеловски: Мора да се почитуваат одлуките на Врховен суд

Пулс24 - 16.05.2017

Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува. – Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето ...

Вангеловски: Одлуката за Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува

еМагазин - 16.05.2017

Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува. - Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето ...

Седница на Врховен суд за извештаите за работата на судовите во 2016

Пулс24 - 16.05.2017

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година. Согласно Деловникот за работа на Врховниот суд, покрај судиите на Врховен на седницата ќе ...

Хелсиншки гледа политички влијанија врз врховните судии за укинување на притворот на Кочан

Канал 77 - 16.05.2017

Во случајот „Труст“ на СЈО и укинувањето на притворот на бизнисменот, Хелсиншки комитет оценува дека Врховниот суд донел незаконска одлука. Во случајот со укинувањето на притворот на бизнисменот Седа Кочан, Хелсиншки комитет оценува дека Врховниот ...

Вангеловски: Одлуките на Врховен суд мора да се почитуваат

Телевизија Нова - 16.05.2017

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува. – Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето ...

Седница на Врховен суд за извештаите за работата на судовите во 2016

Телевизија Нова - 16.05.2017

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година. Согласно Деловникот за работа на Врховниот суд, покрај судиите на Врховен на седницата ќе ...

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

Телма - 15.05.2017

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното јавно обвинителство во предметот „Труст“.

Кочан на кардиологија, правниците бараат одговорност од судиите кои му го укинаа притворот

Телма - 15.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан од бегство заврши на Кардиологија, потврдуваат за Телма извори од клиниката. Докторите не сакаат да кажат во каква состојба е примен, ама велат дека сега е стабилен.

Вангеловски контра правосудните кругови за одлуката за Кочан

Нова ТВ - 15.05.2017

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски за Дојче Веле тврди дека поради повреди на законитоста, судските одлуки за притвор на Сеад Кочан, но тоа не значи дека укинат притворот. -Ние не го укинуваме притворот за Сеад Кочан, туку ја цениме ...

Врховно ропство

Нова ТВ - 15.05.2017

Ако некој верува дека со ова Кочан и другите осомничени и обвинети од СЈО ќе се спасат, да им кажам дека грешат. За се постои решение, па дури и за правните акробации на Вангеловски. Правдата не може да се избегнува до бескрај, а што се однесува пак ...

Врховен суд: Причина за укинувањето на притворот на Кочан се повредите на законите

24 Вести - 15.05.2017

Врховниот суд на својата веб страница утрово и официјално објави дека е укинат притворот за бизнисменот Сеад Кочан. По ваквата одлука Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ќе треба повторно да одлучува по жалбата на Специјалното јавно ...

Врховен суд: Пониските судови без докази му определиле притвор на Кочан

24 Вести - 15.05.2017

Врховниот суд смета дека не постоеле доволно докази дека бизнисменот Сеад Кочан го сторил кривичното дело кое му се става на товар, кога Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ја прифатил жалбата на СЈО и му определи притвор.

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

Алсат-М - 15.05.2017

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното јавно обвинителство во предметот „Труст“.

Дуковски: „ Врховниот суд незаконски постапил за укинување на притворот за Кочан“

Алсат-М - 15.05.2017

Врховниот суд незаконски постапил при одлучувањето за укинување на притворот на Сеад Кочан. Вака адвокатот Сашо Дуковски го коментира решението на судот. За него толкувањето дека Јавното обвинителство е надлежно за поднесување на такви правни лекови ...

Вангеловски: Ние ја цениме законитоста на судските одлуки, а не го укинуваме притворот на Кочан

МКД - 15.05.2017

Ние не го укинуваме притворот за Сеад Кочан, туку ја цениме законитоста на одлуките на пониските судови, изјави за Дојче веле претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Врховниот суд постапувајќи по барањето за заштита на законитоста (БЗЗ) на ...

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 треба да одлучи по жалбата на СЈО

МКД - 15.05.2017

По донесената одлука на Врховниот суд со која е укината мерката притвор за Сеад Кочан, Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 Скопје ќе треба да одлучува по жалбата на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат ...

Јово Вангеловски: Има повреди на законитоста во одлуките за Кочан!

Deutsche Welle - 15.05.2017

Претседателот на Врховниот суд тврди дека има повреди на законитоста во судските одлуки за притвор на Сеад Кочан, и затоа се укинати. Растат сомнежи дека Врховниот суд исполнува желби на Јавното обвинителство „Ние не го укинуваме притворот за Сеад ...

Вангеловски: Има повреди на законитоста во одлуките за Кочан!

+инфо - 15.05.2017

Ние не го укинуваме притворот за Сеад Кочан, туку ја цениме законитоста на одлуките на пониските судови, изјави претседателот на Врховен суд. Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, тврди дека има повреди на законитоста во судските одлуки ...

Врховен суд го укинал притворот на Кочан поради повреди на законите?!

+инфо - 15.05.2017

Врховниот суд на својата веб страница утрово и официјално објави дека е укинат притворот за бизнисменот Сеад Кочан. Врховниот суд на својата веб страница утрово и официјално објави дека е укинат притворот за бизнисменот Сеад Кочан, каде наведува ...

Кочан експресно се врати во Македонија, но како пациент на Клиника

+инфо - 15.05.2017

Сè уште не е познато дали е задржан на болничко лекување и кои се причините за негово итно хоспитализирање. Истиот ден кога Врховниот суд на чело со претседателот Јово Вангеловски донесе одлука да ја укине мерката притвор за сопственикот на ...

Вангеловски: Има повреди на законитоста во притворот на Кочан

Правдико - 15.05.2017

Врховниот суд ја поништи одлуката за притвор за Сеад Кочан, првоосомничениот во судскиот случај „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство. Претседателот на Врховен суд, Јово Вангеловски изјави дека судот постапувал по Барањет за заштита на ...

Вангеловски: СЈО не достави доказ против Кочан, Кривичен незаконски одредил притвор

Фокус - 15.05.2017

Ние не го укинуваме притворот за Сеад Кочан, туку ја цениме законитоста на одлуките на пониските судови“, изјави за Дојче веле претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Ваквото објаснување доаѓа откако постапувајќи по Барањето за заштита на ...

Јово Вангеловски: Не го укинуваме притворот за Кочан, судот не требало да одреди притвор

А1 On - 15.05.2017

„Ние не го укинуваме притворот за Сеад Кочан, туку ја цениме законитоста на одлуките на пониските судови“, изјави за Дојче веле претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Вангеловски за Дојче Веле децидно тврди дека има повеќе повреди на ...

Врховен суд: Причина за укинувањето на притворот на Кочан се повредите на законите

ТВ21 - 15.05.2017

Врховниот суд официјално објави дека е укинат притворот за бизнисменот Сеад Кочан. По одлуката, Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ќе треба повторно да одлучува по жалбата на Специјалното јавно обвинителство поднесена против решението на ...

Врховниот суд за решенијата на Кривичниот и Апелацискиот суд, во врска со определениот притвор за Сеад Кочан

Академик - 15.05.2017

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет на Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното јавно обвинителство во предметот „Труст“.

Кривичниот суд експресно го врати предметот за Кочан на почеток, откако врховен суд го укина притворот

Сакам да кажам - 15.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 експресно ја спроведе пресудата на Врховниот суд и уште денеска донел одлука во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кој Врховниот суд го укина и го врати предметот на повторно одлучување.

(ВИДЕО) Беса Арифи: Одлуката на Врховниот суд е спорна

А1 On - 15.05.2017

Професорката по кривично право од Универзитетот на Југоисточна Европа, Беса Арифи, смета дека одлуката на Кривичниот совет на Врховниот суд со која се укинува притворот на бизнисменот Сеад Кочан е спорна по неколку основи, изјави таа во интервју за ...

Укинат притворот за Кочан, Врховен суд наоѓа повреда на законите

ТВ21 - 15.05.2017

Врховниот суд ја поништи одлуката за притвор на бизнисменот Сеад Кочан за кој Специјалното јавно обвинение покрена истрага во врска со тендери во РЕК Битола. Образложението на судот е дека пониските судови ги повредиле законите и дека нема доволно ...

Вангеловски: Има повреди на законитоста во притворот на Кочан...

Н.Македонија - 15.05.2017

Вангеловски: Има повреди на законитоста во притворот на Кочан Врховниот суд ја поништи одлуката за притвор за Сеад Кочан, првоосомничениот во судскиот случај „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство.

Joво Вангеловски: Судот не требало да му одреди притвор на Кочан

Макфакс - 15.05.2017

„Ние не го укинуваме притворот за Сеад Кочан, туку ја цениме законитоста на одлуките на пониските судови“, изјави за Дојче веле претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Ваквото објаснување доаѓа откако постапувајќи по Барањето за заштита на ...

ВРХОВЕН СУД: Решенијата за притворот на Кочан се донесени со повреда на законите

Телеграф - 15.05.2017

По вака донесената пресуда на Врховниот суд, Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 ќе треба повторно да одлучува по жалбата на СЈО, поднесена против решението на судијата во претходна постапка со кое е одбиен предлогот за определување на мерка ...

Кој и зошто го ослободи Сеад Кочан?

Макфакс - 15.05.2017

Сеад Кочан ја напушти Македонија на 9 март, истиот ден кога судот му определи притвор. Тој беше во бегство повеќе од два месеци. Но, претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, му го укина притворот по барање на Oбвинителството, со кое ...

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

Канал5 - 15.05.2017

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното јавно обвинителство во предметот „Труст“.

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

Сител - 15.05.2017

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното јавно обвинителство во предметот „Труст“.

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан...

Н.Македонија - 15.05.2017

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет на Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад ...

Врховен: Без докази му бил одреден притвор на Кочан

Макфакс - 15.05.2017

Не постоеле доволно докази дека бизнисменот Сеад Кочан го сторил кривичното дело кое му се става на товар, кога Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ја прифатил жалбата на СЈО и му определи притвор, смета Врховниот суд.

Беса Арифи: Одлуката на Врховниот суд е спорна (ВИДЕО)

Макфакс - 15.05.2017

За професорката по кривично право од Универзитетот на Југоисточна Европа, Беса Арифи, одлуката на Кривичниот совет на Врховниот суд со која се укинува притворот на бизнисменот Сеад Кочан е спорна по неколку основи.

Вангеловски направил упад во системот со одлуката за Кочан, што е основ за разрешување од судија

Сведок - 15.05.2017

Одлуката на Врховниот суд за прифаќањето на Барањето за заштита на законитоста (БЗЗ) за притворот на Сеад Кочан, донесена од Кривичен совет со кој претседвала Јово Вангеловски е скандалозна и незаконито од повеќе аспекти.

Вангеловски- Не го укинав притворот за Кочан !

Локално - 15.05.2017

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски за Дојче Веле тврди дека поради повреди на законитоста, судските одлуки за притвор на Сеад Кочан, но тоа не значи дека укинат притворот. -Ние не го укинуваме притворот за Сеад Кочан, туку ја цениме ...

Врховниот суд игра како што Груевски му свири, тврди ПЦЕР

Позитив.мк - 15.05.2017

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) смета дека одлуката на Врховниот суд,за поништување на притворот и повлекувањето на потерниците за Сеад Кочан се добро режирани да се случат за време на викенд.

Јово Вангеловски: Има повреди на законитоста во одлуките за Кочан!

Либертас - 15.05.2017

Претседателот на Врховниот суд тврди дека има повреди на законитоста во судските одлуки за притвор на Сеад Кочан, и затоа се укинати. Растат сомнежи дека Врховниот суд исполнува желби на Јавното обвинителство.

Вангеловски и Рибарев го „крчкаат“ планот за враќање на Кочан од „службениот пат“

Позитив.мк - 15.05.2017

На маки се претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски и претседателот на Основниот суд Скопје 1 Стојанче Рибарев. Вангеловски со уште четворица врховни судии во петокот донел одлука да му се укине притворот на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, ...

Вангеловски: СЈО не дало доказ за да му биде одреден притвор на Кочан

Мета - 15.05.2017

Ние не го укинуваме притворот на Сеад Кочан, туку ја цениме законитоста на одлуките на пониските судови, вели претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловоски за „Дојче веле“ . Ова негово објаснување доаѓа откако во петокот, минатата недела, ...

Врховен ја објави одлуката за Кочан, Вангеловски тврди дека има повреди на законитоста

Стандард - 15.05.2017

Врховниот суд официјално објави дека е укинат притворот за бизнисменот Сеад Кочан. По одлуката, Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ќе треба повторно да одлучува по жалбата на Специјалното јавно обвинителство поднесена против решението на ...

Врховно ропство

Либертас - 15.05.2017

Ви пренесуваме дел од колумната на Беса Арифи објавена на НОВА: Пред повеќе од една година, кога минатата власт (или што би рекле Французите – стариот режим) уште беше силна и неприкосновена, Уставниот суд одлучи да го укине Законот за измена и ...

Joво Вангеловски: Судот не требало да му одреди притвор на Кочан

Точка - 15.05.2017

„Ние не го укинуваме притворот за Сеад Кочан, туку ја цениме законитоста на одлуките на пониските судови“, изјави за Дојче веле претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Ваквото објаснување доаѓа откако постапувајќи по Барањето за заштита на ...

Врховно ропство

Репортер - 15.05.2017

Ви пренесуваме дел од колумната на Беса Арифи објавена на НОВА: Пред повеќе од една година, кога минатата власт (или што би рекле Французите – стариот режим) уште беше силна и неприкосновена, Уставниот суд одлучи да го укине Законот за измена и ...

Јово Вангеловски: Има повреди на законитоста во одлуките за Кочан!

Репортер - 15.05.2017

Претседателот на Врховниот суд тврди дека има повреди на законитоста во судските одлуки за притвор на Сеад Кочан, и затоа се укинати. Растат сомнежи дека Врховниот суд исполнува желби на Јавното обвинителство.

Врховниот суд ги укина решенијата за случајот „Труст“

МРТ - 15.05.2017

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 ќе треба да одлучува по жалбата на Специјалното јавно обвинителство поднесена против решението на судијата во претходна постапка со кое е одбиен предлогот за определување на мерка притвор, соопштуваат од ...

ВРХОВЕН СУД: Решенијата за притворот на Кочан се донесени со повреда на законите

Вечер - 15.05.2017

По вака донесената пресуда на Врховниот суд, Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 ќе треба повторно да одлучува по жалбата на СЈО, поднесена против решението на судијата во претходна постапка со кое е одбиен предлогот за определување на мерка ...

Врховен образложи зошто е укинат притворот на Кочан

Фактор - 15.05.2017

Во официјалното известување до јавноста Врховниот суд потврди дека е укинат притворот за бизнисменот Сеад Кочан. По одлуката, Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ќе треба повторно да одлучува по жалбата на Специјалното јавно обвинителство ...

Вангеловски: Кривичниот суд без докази одредил притвор за Кочан

Позитив.мк - 15.05.2017

Ние не го укинуваме притворот за Сеад Кочан, туку ја цениме законитоста на одлуките на пониските судови“, изјави за Дојче веле претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Ваквото објаснување доаѓа откако постапувајќи по Барањето за заштита на ...

Врховен суд: Притворот на Кочан е укинат поради повреди на закони

Нетпрес - 15.05.2017

Врховниот суд на својата веб страница утрово и официјално објави дека е укинат притворот за бизнисменот Сеад Кочан. По ваквата одлука Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ќе треба повторно да одлучува по жалбата на Специјалното јавно ...

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

Курир - 15.05.2017

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното јавно обвинителство во предметот „Труст“.

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

Алфа - 15.05.2017

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан,. Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд ...

Врховен: Без докази му бил одреден притвор на Кочан

Точка - 15.05.2017

Не постоеле доволно докази дека бизнисменот Сеад Кочан го сторил кривичното дело кое му се става на товар, кога Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ја прифатил жалбата на СЈО и му определи притвор, смета Врховниот суд.

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

МК News - 15.05.2017

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното јавно обвинителство во предметот „Труст“.

Кривичниот совет експресно го врати предметот за Кочан кај судија на претходна постапка

Мета - 15.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 експресно ја спроведе пресудата на Врховниот суд и уште денеска донел одлука во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кој Врховниот суд го укина и го врати предметот на повторно одлучување.

Беса Арифи: Одлуката на Врховниот суд е спорна

Точка - 15.05.2017

За професорката по кривично право од Универзитетот на Југоисточна Европа, Беса Арифи, одлуката на Кривичниот совет на Врховниот суд со која се укинува притворот на бизнисменот Сеад Кочан е спорна по неколку основи.

Предметот за Кочан се враќа на почеток

МРТ - 15.05.2017

Врховен ја објави одлуката за укинувањето на решенијата на кривичните совети на Скопска единица и на Апелацискиот суд за првоосомничениот во случајот „Труст“. Соопштуваат дека причина се повредите на законите од пониските судови.

Кривичниот совет експресно го врати предметот за Кочан кај судија на претходна постапка

Либертас - 15.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 експресно ја спроведе пресудата на Врховниот суд и уште денеска донел одлука во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кој Врховниот суд го укина и го врати предметот на повторно одлучување.

Вангеловски направил упад во системот со одлуката за Кочан, што е основ за разрешување од судија

Репортер - 15.05.2017

Одлуката на Врховниот суд за прифаќањето на Барањето за заштита на законитоста (БЗЗ) за притворот на Сеад Кочан, донесена од Кривичен совет со кој претседвала Јово Вангеловски е скандалозна и незаконито од повеќе аспекти, пишува Сведок .

Кривичниот совет експресно го врати предметот за Кочан кај судија на претходна постапка

Репортер - 15.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 експресно ја спроведе пресудата на Врховниот суд и уште денеска донел одлука во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кој Врховниот суд го укина и го врати предметот на повторно одлучување.

Кочан експресно се врати во Македонија, но како пациент на Клиника

Слободен Печат - 15.05.2017

Бизнисменот бил примен како итен случај во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје, но сè уште не е познато дали е задржан на болничко лекување и кои се причините за негово итно хоспитализирање.

Предметот за Кочан експресно вратен кај судија на претходна постапка

Позитив.мк - 15.05.2017

ривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 експресно ја спроведе пресудата на Врховниот суд и уште денеска донел одлука во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кој Врховниот суд го укина и го врати предметот на повторно одлучување.

(ВИДЕО) Беса Арифи: Одлуката на Врховниот суд е спорна

Репортер - 15.05.2017

Професорката по кривично право од Универзитетот на Југоисточна Европа, Беса Арифи, смета дека одлуката на Кривичниот совет на Врховниот суд со која се укинува притворот на бизнисменот Сеад Кочан е спорна по неколку основи, изјави таа во интервју за ...

(ВИДЕО) Дуковски: Врховниот суд незаконски постапил за укинување на притворот за Кочан

Либертас - 15.05.2017

Врховниот суд незаконски постапил при одлучувањето за укинување на притворот на Сеад Кочан. Вака адвокатот Сашо Дуковски за Алсат-М го коментира решението на судот. За него толкувањето дека Јавното обвинителство е надлежно за поднесување на такви ...

(ВИДЕО) Дуковски: Врховниот суд незаконски постапил за укинување на притворот за Кочан

Репортер - 15.05.2017

Врховниот суд незаконски постапил при одлучувањето за укинување на притворот на Сеад Кочан. Вака адвокатот Сашо Дуковски за Алсат-М го коментира решението на судот. За него толкувањето дека Јавното обвинителство е надлежно за поднесување на такви ...

Јово Вангеловски: Има повреди на законитоста во одлуките за Кочан

Канал 77 - 15.05.2017

Претседателот на Врховниот суд тврди дека има повреди на законитоста во судските одлуки за притвор на Сеад Кочан, и затоа се укинати. Растат сомнежи дека Врховниот суд исполнува желби на Јавното обвинителство.

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

еМагазин - 15.05.2017

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното јавно обвинителство во предметот „Труст“.

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

Пулс24 - 15.05.2017

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното јавно обвинителство во предметот „Труст“.

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

Канал 77 - 15.05.2017

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното јавно обвинителство во предметот „Труст“.

Кривичниот совет го врати предметот за Кочан кај судија на претходна постапка

еМагазин - 15.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ја спроведе пресудата на Врховниот суд и донесе одлука во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кој Врховниот суд го укина и го врати предметот на повторно одлучување.

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

Телевизија Нова - 15.05.2017

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет на Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното јавно обвинителство во предметот „Труст“.