TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мирчев: Однесувањето на Црвенковски ќе ни нанесе голема меѓународна штета

МКД - 17.02.2013

Димитар Мирчев Ваквото однесување можно е на државата да и нанесе голема меѓународна штета. Има шанси поради недостаток на дијалог, сепак да има сериозни забелешки во извештајот на ЕК за Македонија.

Мухамед Зекири, Алсат М: Црвенковски со бојкотот си пукаше во глава, не во нога!

Фактор - 17.02.2013

Политичките фрустрации на лидерите на двете најголеми партиија ВМРО ДПМНЕ И СДСМ, Груевски и Црвенковски скапо ќе ја чинат Македонија и нејзините граѓани.

Црвенковски ја загрозува иднината на Македонија

Сител - 17.02.2013

Автогол и допирање на дното. Вака експертите гледаат на политиката на Бранко Црвенковски и неговата одлука за бојкот на локалните избори.

Црвенковски нанесува меѓународна штета

Курир - 17.02.2013

Свесен дека ќе и нанесе штета на целата држава, Црвенковски остана на самоволната одлука, да ги бокотира локалните избори. До него не допреа апелите од меѓународните фактори и државниот врв.

Зекири: Црвенковски си пукаше во глава, а не во нога!

Курир - 17.02.2013

По уредничката на Утрински весник, Соња Крамарска, критики за дејствувањата на Црвенковски стигнуваат и од Мухамед Зекири, главен и одговорен уредник во телевизијата Алсат М.

Се поделија новинарите блиски до Црвенковски

Курир - 17.02.2013

Расколот во СДСМ оди во нагорна линија. По политичарите и симпатизерите, меѓупартиска битка водат и новинарите блиски до Црвенковски.

Самоволието на Црвенковски се повеќе се споредува со Гадафи

Курир - 17.02.2013

Самоволието на Црвенковски го достигна врвот, а не го освестија ниту низата критики, напуштања и спротивставувања со кои се соочи. На сличен начин владееше и Гадафи.

БЦ, Горбачов, Штефи Граф и 2035 година

Курир - 17.02.2013

Проблемот е што сега ги жртвува сите раководства на локалните организации на СДСМ. Наместо да се борат преку општинските совети, од нив ќе направат промотори на уличната „демократија“.

Однесувањето на Црвенковски и штети на целата држава

Денешен - 17.02.2013

Црвенковски остана на самоволната одлука, да ги боjкотира претстоечките локални избори, иако е свесен дека ќе и нанесе штета на целата држава.

И новинарите блиски до Црвенковски со различни ставови

Денешен - 17.02.2013

По политичарите и симпатизерите, меѓупартиска битка водат и новинарите блиски до Црвенковски. Уредникот на Утрински весник, Соња Крамарска вчера побара оставка од Црвенковски, по што беше жестоко ...

БЦ, Горбачов, Штефи Граф и 2035 година

Дневник - 16.02.2013

Проблемот е што сега ги жртвува сите раководства на локалните организации на СДСМ. Наместо да се борат преку општинските совети, од нив ќе направат промотори на уличната „демократија“.

Изборите не се казино

Н.Македонија - 16.02.2013

Зошто Црвенковски се фатил баш за еден глас. Замислете, не власта, туку опозицијата да загуби на локалните избори само со еден глас? Нема никој жив што ќе го увери Црвенковски дека власта не ги ...

Уредничката која ја напиша биографијата на Црвенковски му порача да си замине

+инфо - 16.02.2013

Соња Крамарска, главната уредничка на „Утрински весник“, која е автор на биографијата за Бранко Црвенковски, сега порачува дека тој треба да си поднесе оставка, со што би ја спасил Македонија.

Црвенковски најави: Веќе нема да бидам Претседател на СДСМ

МК News - 16.02.2013

За да биде сменет Црвенковски, партијата треба да организира Конгрес. Лидерот на СДСМ и пред поразот на изборите во 2011 најави дека ќе се повлече од лидерското место, но тогаш, како што изјави, ...

Крамарска бара оставка од Црвенковски

Либертас - 16.02.2013

Новинарката Соња Крамарска, главниот и одговорен уредник на Утрински весник, и автор на биографијата за Бранко Црвенковски во колумна бара оставка од лидерот на СДСМ, како и од претседателот на ...

Изборите не се казино

Курир - 16.02.2013

Зошто Црвенковски се фатил баш за еден глас. Замислете, не власта, туку опозицијата да загуби на локалните избори само со еден глас? Нема никој жив што ќе го увери Црвенковски дека власта не ги ...

И Соња Крамарска против Црвенковски

Курир - 16.02.2013

Новинарката која ја напиша биографијата за претседателот на СДСМ, Соња Крамарска од Утрински весник смета дека и Бранко Црвенковски треба да си поднесе оставка, со што би ја спасил Македонија.

Крамарска бара оставка од Црвенковски, само така тој ќе ја спаси Македонија

Нетпрес - 16.02.2013

Соња Крамарска е иста новинарка која напиша биографијата на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, но и која сега бара оставка од него.

Црвенковски му фрли ракавица на Груевски

Deutsche Welle - 15.02.2013

Локални избори да се одржат на 28 април, а парламентарни во септември ако на локалните здружената опозиција освои барем еден глас повеќе од владејачката коалиција, е последниот предлог на Црвенковски ...

Падна одлуката на Бихаќка

24 Вести - 15.02.2013

Социјалдемократите денеска со конечна одлука дали на 24 март ќе трчаат на локалните избори. Според партиски извори, одлуката е донесена е доцна во ноќта на состанокот на најтесното раководство на ...

Нов предлог од Црвенковски за одење на избори

24 Вести - 15.02.2013

Одлагање на локалните за 28 април и предвремени избори во септември доколку опозицијата освои еден глас повеќе од власта.

Локални избори без опозиција?

24 Вести - 15.02.2013

Речиси е извесно дека на Македонија ќе трча локални избори без опозиција. Ова е единствениот епилог, по денешните понуди и одбивања меѓу Црвенковски и Груевски.

Црвенковски бара одложување на локалните избори

Р.С.Европа - 15.02.2013

На денешната прес конференција во Скопје лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски побара локалните избори, наместо на 24 март, да бидат одржани на 24 април, а на 29 септември да се одржат предвремени ...

Црвенковски побара одложување на локалните избори

Нова ТВ - 15.02.2013

За излез од политичката криза лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски побара локалните избори да се одложат за еден месец и да се одржат на 28 април и ако на тие избори опозицијата освои барем глас ...

ВИДЕО - Последниот предлог на Црвенковски

Р.С.Европа - 15.02.2013

Одлагање на локалните избори за месец дена и распишување на предвремени парламентарни избори во септември, доколку советничките листи на опозицијата освојат макар еден глас повеќе од листата на ...

СДСМ ќе учествува на избори ако се одложи рокот за кандидирање за 10 дена

Утрински - 15.02.2013

Најтесното раководство на социјалдемократите ноќеска расправало повеќе часови за политичката ситуација и за нивните следни потези Најтесното раководство на социјалдемократите ноќеска расправало ...

Црвенковски ќе ги најави следните чекори на опозицијата

Телма - 15.02.2013

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска ќе одржи прес конференија на која се очекува да ги соопшти наредните чекори на партијата.

Црвенковски бара еден месец одложување за локалните избори (видео)

Телма - 15.02.2013

Локалните избори да бидат на 28 април, наместо на 24 март, а предвремени парламентарни избори на 29 септември, предложи денеска лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, на прес конференцијата во седиштето ...

Црвенковски предлага локални избори на 28 април

Утрински - 15.02.2013

Ако на советничките листи СДСМ освои еден глас повеќе од ВМРО-ДПМНЕ, Црвенковски бара да се одржат предвремени парламентарни избори на 29 септември Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски денеска на ...

Црвенковски со нов ултиматум: Локални избори на 28 април, а ако победи опозицијата, веднаш и предвремени парламентарни

МКД - 15.02.2013

Бранко Црвенковски Бранко Црвенковски, лидерот на СДСМ, денеска даде нов предлог како да се надмине кризата: локалните избори да се одложат за 28 април и ако на нив опозицијата освои еден глас повеќе ...

Бранко Црвенковски е решен да си оди!

МКД - 15.02.2013

Бранко Црвенковски денеска уште еднаш потврди дека нема да бара уште еден мандат за лидер на социјалдемократите, без разлика како ќе заврши актуелната политичка криза и без оглед на изборните ...

Црвенковски: Одложување на локалните избори за 28 април

Н.Македонија - 15.02.2013

Изборите да се одложат за 28 април и ако СДСМ освои глас повеќе на изборите веднаш да бидат распишани и предвремени парламентарни .

(ВИДЕО) Црвенковски: Граѓаните нека одлучат дали ќе има предвремени парламентарни избори

А1 On - 15.02.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, денеска излезе со нови предлози до владејачката партија со цел опозицијата да го заврши отпорот.

Црвенковски ќе оди на локални ... ако се одложат за еден месец

Капитал - 15.02.2013

Локалните избори наместо на 24 март, да се одржат на 24 април, а предвремени парламентарни избори да има на 29 септември, предложи денеска лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, на прес конференцијата ...

Црвенковски побара одложување на локалните избори за еден месец

Дневник - 15.02.2013

Одложување на локалните избори за еден месец, односно нивно одржување на 28 април и предвремени парламентарни избори на 29 септември, доколку на тие избори на советничките листи здружената опозиција ...

(ВИДЕО) Црвенковски: Јас уште еден мандат нема да барам

А1 On - 15.02.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, во одговорите на новинарските прашања рече дека ако не го разгледаат предлогот ќе ја задлабочат кризата во Македонија.

Црвенковски побара одлагање на изборите за еден месец

Кајгана - 15.02.2013

Последниот предлог на здружената опозиција Сојуз за иднината за надминување на политичката криза во земјата е одложување на мартовските локални избори за еден месец и доколку опозицијата освои еден ...

Одложување на локалните избори за еден месец

Идивиди - 15.02.2013

Скопје, 15 февруари 2013 (МИА) - Со цел да се овозможи учество на опозицијата и измени на Изборниот закон согласно препораките на ОБСЕ/ОДИХР, локалните избори да се одложат за еден месец и да се ...

„ЧЕТ“ на Црвенковски и Груевски на ФБ!

Капитал - 15.02.2013

Еве како течеше дијалогот на премиерот Никола Груевски и лидерот на опозицијата, Бранко Црвенковски, од 24 декември до денеска, за тоа дали ќе има предвремени парламентарни избори или ...

Црвенковски: Ќе одиме на локални ако се одложат за еден месец, ако победиме да има и парламентарни

+инфо - 15.02.2013

Локалните избори да се одложат за 30 дена и да се одржат на 28 април, согласно измени на Изборниот закон со препораките на ОБСЕ/ОДИХР, а ако на тие локални избори советничките листи на здружената ...

СДСМ донесе одлука за локалните, ќе ја соопшти Црвенковски во текот на денот

Либертас - 15.02.2013

Социјалдемократите денеска со конечна одлука дали на 24 март ќе трчаат на локалните избори. Според партиски извори, 24 Вести пренесува дека одлуката е донесена е доцна во ноќта на состанокот на ...

Падна одлуката, вечер на централен само потврда на Бихаќка

Локално - 15.02.2013

Социјалдемократите денеска со конечна одлука дали на 24 март ќе трчаат на локалните избори. Според партиски извори, одлуката е донесена е доцна во ноќта на состанокот на најтесното раководство на ...

СДСМ ќе излезе на избори ако има дополнителни 10 дена за да достави кандидатури?!

Либертас - 15.02.2013

Најтесното раководство на социјалдемократите ноќеска расправало повеќе часови за политичката ситуација и за нивните следни потези.

Црвенковски и СДСМ ќе бараат изборите да се одложат 10 дена?

Сител - 15.02.2013

Сител веќе објави дека во игра се сите опции, но ако се има предвид искуството од изборите во 2011 година, се очекува Црвенковски денеска да соопшти дека партијата без разлика на ситуацијата, во ...

СДСМ условува, бара одлагање на изборите за 28 април

Вечер Прес - 15.02.2013

СДСМ постави два услови за да се вратат во Собрание и да учествуваат на локалните избори. Првиот услов како што соопшти лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски е локалните избори да се одложат за 28 ...

(ВИДЕО) Црвенковски: Локални на 28 април, а доколку СДСМ има повеќе гласови и парламентарни на 29 септември

Либертас - 15.02.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, денеска излезе со нови предлози до владејачката партија со цел опозицијата да го заврши отпорот.

Одложување на локалните избори за 24 април и предвремени избори во септември

Сител - 15.02.2013

Одложување на локалните избори за 24 април и гаранција од власта, ако опозицијата освои еден глас повеќе на изборите за советници, во септември да се организираат предвремени парламентарни избори.

Црвенковски: Локалните да се одложат за 28 април, ако победи опозицијата да има предвремени парламентарни

Канал5 - 15.02.2013

Црвенковски излезе со последен предлог за надминување на политичката криза: Локалните да се одложат за 28-ми април и ако на нив опозицијата освои еден глас повеќе, да се распишат предвремени ...

(обновена) Опозицијата предлага одложување на локалните за 1 месец, и условни параламентарни избори на 29 септември

Локално - 15.02.2013

Со цел да се овозможи учество на опозицијата и измени на Изборниот закон согласно препораките на ОБСЕ/ОДИХР, локалните избори да се одложат за еден месец и да се одржат на 28 април.

Црвенковски ја одби Европа - не се враќа во Парламентот

Вечер Прес - 15.02.2013

СДСМ денес одржа прес конференција на која Црвенковски ја извести јавноста дека спротивно на нивните многу пати истакнати и дефинитивни ставови да се блокираат локалните избори тие сепак на изборите ...

(ВИДЕО) Црвенковски: Без разлика на исходот од локалните, јас уште еден мандат нема да барам

Либертас - 15.02.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, запрашан за тоа што ќе се случува со најавениот бојкот на локалните избори, ако власта не го прифати предлогот (нивно одложување за 28 април и предвремени ...

Црвенковски бара одложување на локалните избори за еден месец...

МРТ - 15.02.2013

Со цел да се овозможи учество на опозицијата и измени на Изборниот закон согласно препораките на ОБСЕ/ОДИХР, локалните избори да се одложат за еден месец и да се одржат на 28 април.

Црвенковски бара локални избори на 28 април, ВМРО-ДПМНЕ дава само 4 дополнителни дена за листи

Канал5 - 15.02.2013

Ако се одложат за еден месец Црвенковски прифаќа да не ги бојкотира локалните избори. Ова како што изјави денеска е последен предлог што му го нуди на Груевски за излез од политичката криза.

Црвенковски најави: Веќе нема да бидам Претседател на СДСМ

Сител - 15.02.2013

Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенкоски денеска најави дека по завршувањето на овој мандат нема повторно да се кандидира за прв човек на Бихаќка.

СДСМ ќе оди на избори!?

Точка - 15.02.2013

Социјадемократскиот сојуз сепак се одлучи да излезе на претстојните локални избори, објавува “Утрински весник“ на својата интеренет страна.

(ВИДЕО) Црвенковски: Локални на крај на април, парламентарни во септември

Бриф - 15.02.2013

Локалните избори да се одложат за еден месец и доколку опозицијата освои барем еден глас повеќе на нив да има вонредни парламентарни избори на 29 септември, предложи денес лидерот на СДСМ Бранко ...

Црвенковски предлага локални на 28 април, парламентарни на 29 септември

Точка - 15.02.2013

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска излезе со посебен предлог до власта за решавање на политичката криза пред истекот на рокот за поднесување кандидатури за локалните избори закажани за 24 ...

Црвенковски бара одлагање на изборите за еден месец

Тера - 15.02.2013

Последниот предлог на здружената опозиција Сојуз за иднината за надминување на политичката криза во земјата е одложување на мартовските локални избори за еден месец и доколку опозицијата освои еден ...

Падна одлука на Бихаќка?!

Таратур - 15.02.2013

Социјалдемократите денеска со конечна одлука дали на 24 март ќе се борат за градоначалнички места на локалните избори. Според партиски извори, одлуката е донесена е доцна во ноќта на состанокот на ...

СДСМ ќе оди на избори!?

Нетпрес - 15.02.2013

Социјадемократскиот сојуз сепак се одлучи да излезе на претстојните локални избори, објавува “Утрински весник“ на својата интеренет страна.

Црвенковски најави прес конференција - СДСМ ќе бара изборите да се одложат 10 дена?

Press24 - 15.02.2013

Press24 веќе објави дека во игра се сите опции, но ако се има предвид искуството од изборите во 2011 година, се очекува Црвенковски денеска да соопшти дека партијата без разлика на ситуацијата, во ...

Црвенковски предлага локални на 28 април, парламентарни на 29 септември

Нетпрес - 15.02.2013

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска излезе со посебен предлог до власта за решавање на политичката криза пред истекот на рокот за поднесување кандидатури за локалните избори закажани за 24 ...

ВИДЕО Црвенковски предложи: Локални на крај на април, парламентарни во септември (обновено)

Sky - 15.02.2013

Локалните избори да бидат кон крајот на април, наместо на 24 март, а предвремени парламентарни избори на 29 септември, предложи денеска лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, на прес конференцијата на ...

Црвенковски го испорача финалниот услов - одложување на изборите за 28 април

Press24 - 15.02.2013

Црвенковски рече дека опозицијата е подготвена да се врати во Собранието доколку Груевски ги исполни овие услови Одложување на локалнтие избори за 28 април и гаранција од власта, ако опозцијата освои ...

СДСМ со предлог рокот за кандидирање да се продолжи 10 дена и локални избори на 28 април

Таратур - 15.02.2013

Ако на советничките листи СДСМ освои еден глас повеќе од ВМРО-ДПМНЕ, Црвенковски бара да се одржат предвремени парламентарни избори на 29 септември.

Црвенковски: Да се одложат локалните избори за еден месец

Република - 15.02.2013

СДСМ бара од ВМРО- ДПМНЕ да се одложат локалните избори за еден месец и ако на тие избори партијата на Бранко Црвенковски освои еден глас повеќе, тогаш власта да прифати одржување на вонредни ...

Црвенковски: Избори на 28 април

Press24 - 15.02.2013

Интегрален текст од прес конференцијата на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски На 24-ти декември во режија на актуелната власт се случи кршење на уставот, законот и деловникот и грубо полициско ...

Дали навистина ќе се повлече Црвенковски?

Република - 15.02.2013

И да се повлече челникот на социјалдемократите Бранко Црвенковски во мај на Конгресот, ретко кој верува дека тој ќе дозволи со партијата да раководи кадар кој нема да биде под негова контрола.

Црвенковски најави: Веќе нема да бидам Претседател на СДСМ

Press24 - 15.02.2013

За да биде сменет Црвенковски, партијата треба да организира Конгрес. Лидерот на СДСМ и пред поразот на изборите во 2011 најави дека ќе се повлече од лидерското место, но тогаш, како што изјави, ...

Црвенковски бара одлагање на изборите за еден месец

Макфакс - 15.02.2013

Последниот предлог на здружената опозиција Сојуз за иднината за надминување на политичката криза во земјата е одложување на мартовските локални избори за еден месец и доколку опозицијата освои еден ...

Утрински - СДСМ ќе учествува на избори ако се одложи рокот за кандидирање за 10 дена

Inpress - 15.02.2013

Скопје, 15. февруари 2013 (ИНПРЕС) Најтесното раководство на социјалдемократите ноќеска расправало повеќе часови за политичката ситуација и за нивните следни потези.

Црвенковски бара одложување на изборите за еден месец

Inpress - 15.02.2013

Скопје, 15. февруари 2013 (ИНПРЕС) Локалните избори да бидат на 24 април, наместо на 24 март, а предвремени парламентарни избори на 29 септември, предложи денеска лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, ...

Груевски: Црвенковски нека излезе на изборен мегдан

Р.С.Европа - 14.02.2013

Бранко Црвенковски ги лаже луѓето околу него дека ќе дошле од меѓународната заедница и ќе не убедувале да приfатиме договор за предвремени парламентарни избори.

Груевски: Нема договор со Бранко за предвремени избори

Нова ТВ - 14.02.2013

„Бранко Црвенковски ги лаже луѓето околу него дека ќе дошле од меѓународната заедница и ќе не убедувале да приfатиме договор за предвремени парламентарни избори.

Бојкотот на СДСМ уште еден аргумент на Грција за блокада на Македонија во ЕУ

МКД - 14.02.2013

По вчерашното објавување на конечниот бојкот на СДСМ на локалните избори грчките медиуми се речиси сигурни дека јунскиот извештај за напредокот на евроинтеграциите на Македонија ќе биде негативен.

Нема договор за парламентарни избори

Утрински - 14.02.2013

Груевски го повика Црвенковски да се соочат на локалните избори на 24 март и рече дека не постои договор за предвремени парламентарни избори Бранко Црвенковски ги лаже луѓето околу него дека ќе дошле ...

Опозицијата децидна: Не одиме на локални избори

Дневник - 14.02.2013

Партијата на Црвенковски повеќе нема да преговара со власта, ниту да прифаќа каков било компромис како подадена рака за изл ез од политичката криза Социјалдемократскиот сојуз одлучи дефинитивно да ги ...

Груевски: Бранко лаже дека странците нè тераат да прифатиме предвремени избори

Капитал - 14.02.2013

„Бранко Црвенковски ги лаже луѓето околу него дека ќе дошле од меѓународната заедница и ќе нè убедувале да прифатиме договор за предвремени парламентарни избори.

Груевски повтори дека нема да има парламентарни и го обвини Црвенковски дека одработувал за Грција

Либертас - 14.02.2013

Ако сака Бранко Црвенковски да види колку е моќна силата на СДСМ со него на чело и силата на ВМРО-ДПМНЕ на чело со мене и со нашите коалиции, еве му локални избори, нека дојде да се видиме и ...

Груевски: Договор со Црвенковски за предвремени избори нема

Сител - 14.02.2013

Бранко Црвенковски ги лаже луѓето околу него дека ќе дошле од меѓународната заедница и ќе не убедувале да приfатиме договор за предвремени парламентарни избори.Му порачувам да не си ги лаже луѓето – ...

Бранко, предвремени избори нема да има ни утре, ни задутре, ни потоа!

Кирилица - 14.02.2013

Бранко, предвремени избори нема да има ни утре, ни задутре, ни потоа! Бранко Црвенковски ги лаже луѓето околу него дека ќе дошле од меѓународната заедница и ќе не убедувале да прифатиме договор за ...

Груевски го повика Црвенковски на изборите да ги одмерат силите

Сител - 14.02.2013

Сценариот кое го спореоведува СДСМ е лично сценарио на партискиот лидер Бранко Црвенковски. Премиерот и лидер на владеачката ВМРО-ДПМНЕ, Никоал Груевски синоќа од Прилеп повторно го повика ...

СДСМ и Црвенковски ги задоволија грците

Сител - 14.02.2013

СДСМ, лидерот Црвенковски и изјавите дадени по вчерашниот протест ги наполнија страниците на грчките весници. Отпорот на опзицијата и проблемот на меѓународниот фактор да помогне во смирување на ...

Груевски: Во оваа држава нема веќе место за манипулациите на Гркот Бранко

Вечер Прес - 14.02.2013

ПРЕМИЕРОТ ОД ОХРИД ПОРАЧА: Ако сака Бранко Црвенковски да види колку е моќна силата на СДСМ со него на чело и силата на ВМРО-ДПМНЕ на чело со мене и со нашите коалиции, еве му локални избори, нека ...

Груевски од три града го повика Црвенковски на соочување на локалните избори

Тера - 14.02.2013

Не е вистина тоа што лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски го зборува дека претставниците на меѓународната заедница кои доаѓаат деновиве во Македонија се тука за да натераат власта на предвремени ...

Бранко ќе биде нокаутиран во Битола

Тера - 14.02.2013

Нека не се крие и нека не бега, нека излезе на локални избори. Вака претседателот на владејачката партија, Никола Груевски го повика лидерот на СДСМ да си ги одмерат силите на изборите закажани за ...

Црвенковски и СДСМ ги задоволија Грците - прогнозираат неуспех на македонските евро-атлантски интеграции !

Нетпрес - 14.02.2013

Црвенковски и СДСМ решија да останат надвор од институциите и демократските процеси, а грчките медими уште поуверено продолжуваат со прогнозите дека поради тоа нема да има напредок во македонските ...

Црвенковски и СДСМ ги задоволија Грците

Курир - 14.02.2013

Црвенковски и СДСМ решија да останат надвор од институциите и демократските процеси, а грчките медими уште поуверено продолжуваат со прогнозите дека поради тоа нема да има напредок во македонските ...

Груевски: Ако Црвенковски сака да излезе на мегдан, има можност на 24-ти март

Курир - 14.02.2013

Бранко Црвенковски ги лаже луѓето околу него дека ќе дошле од меѓународната заедница и ќе не убедувале да прифатиме договор за предвремени парламентарни избори.Му порачувам да не си ги лаже луѓето – ...

Непрес: Црвековски и СДСМ топ тема во грчките медиуми

Press24 - 14.02.2013

Нетпрес пишува дека во грчките медиуми „Имерсиа“, „Нафтемпорики“, „Прототема“ СДСМ и Црвенковски повторно се топ ...

Грчки медиуми: Кризата ќе ја одалечи Македонија од ЕУ и НАТО

Република - 14.02.2013

Одлуката на СДСМ да дејствува надвор од институциите, ќе доведе до одалечување на Македонија од евро-атлантски интеграции, коментираат грчките медиуми, а јавува дописникот на Нетпрес од Атина ...

ВИДЕО: Обраќањето на Груевски пред охриѓани

Курир - 14.02.2013

Ако сака Бранко Црвенковски да види колку е моќна силата на СДСМ со него на чело и силата на ВМРО-ДПМНЕ на чело со мене и со нашите коалиции, еве му локални избори, нека дојде да се видиме и ...

Груевски: Нека излезе Црвенковски на избори да види колкава му е моќта

Република - 14.02.2013

Ако сака Бранко Црвенковски да види колку е моќна силата на СДСМ со него на чело и силата на ВМРО-ДПМНЕ на чело со мене и со нашите коалиции, еве му локални избори, нека дојде да се видиме, порача ...

Груевски: Бранко, ако не се плашиш, излези на избори!

Курир - 14.02.2013

Нека не се крие и нека не бега, нека излезе на локални избори. Вака претседателот на владејачката партија, Никола Груевски го повика лидерот на СДСМ да си ги одмерат силите на изборите закажани за ...

Груевски:Нека не лаже Црвенковски дека Ќе има предвремени избори

Канал 77 - 14.02.2013

Нерка не се кријат, да не бегаат од народот кој знае дека Црвенковски свесно сака да предизвика хаос за да изнуди предвремени избори, изјави Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на синоЌеШната ...

Груевски од три града го повика Црвенковски на соочување на локалните избори

Макфакс - 14.02.2013

Не е вистина тоа што лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски го зборува дека претставниците на меѓународната заедница кои доаѓаат деновиве во Македонија се тука за да натераат власта на предвремени ...

СДСМ и натаму дава аргументи на Грција за да не блокира во ЕУ

Денешен - 14.02.2013

По изјавата дека на СДСМ дека ќе отсуствуваат од локалните избори, Грција речиси и да е сигурна дека нема да биде позитивен јунскиот извештај за Македонија.

Груевски: Бранко, ако не се плашиш, излези на избори!

Денешен - 14.02.2013

Нека не се крие и нека не бега, нека излезе на локални избори. Со овие зборови Груевски го вика лидерот на СДСМ да изелзе на избори закажани за 24. март.

Груевски: Црвенковски нека излезе на локални избори за да си ги одмериме силите

А1 On - 13.02.2013

Ако сака Бранко Црвенковски да види колку е моќна силата на СДСМ со него на чело и силата на ВМРО-ДПМНЕ на чело со мене и со нашите коалиции, еве му локални избори, нека дојде да се видиме и ...

Груевски: Црвенковски да излезе на избори за да си ги одмериме силите

Н.Македонија - 13.02.2013

-Ако сака Бранко Црвенковски да види колку е моќна силата на СДСМ со него на чело и силата на ВМРО-ДПМНЕ на чело со мене и со нашите коалиции, еве му локални избори, нека дојде да се видиме и ...

Средба Црвенковски-Георгиевски

Либертас - 13.02.2013

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во моментов е на средба со лидерот на ВМРО-НП Љубчо Георгиевски во седиштето на СДСМ, објави Бриф, повикувајќи се на партиски извори.

СДСМ го одби и последниот предлог на Груевски за разговор

Сител - 13.02.2013

СДСМ ја стави во залог европската иднина на Македонија. Црвенковски и СДСМ го одби и последниот обид на Премиерот Никола Груевски да го врати политчкиот дијалог и да се разговара за сите барања на ...

Груевски: Црвенковски нека излезе на локални избори за да си ги одмериме силите

Сител - 13.02.2013

Ако сака Бранко Црвенковски да види колку е моќна силата на СДСМ со него на чело и силата на ВМРО-ДПМНЕ на чело со мене и со нашите коалиции, еве му локални избори, нека дојде да се видиме и ...

Црвенковски нека излезе на локални избори за да си ги одмериме силите

Вечер Прес - 13.02.2013

Ако сака Бранко Црвенковски да види колку е моќна силата на СДСМ со него на чело и силата на ВМРО-ДПМНЕ на чело со мене и со нашите коалиции, еве му локални избори, нека дојде да се видиме и ...

Црвенковски во моментов на средба со Георгиевски

Бриф - 13.02.2013

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во моментов е на средба со лидерот на ВМРО-НП Љубчо Георгиевски во седиштето на СДСМ, дознаваме од партиски извори.

Груевски повтори: Нема предвремени избори!

Курир - 13.02.2013

Црвенковски очигледно изработува за некои други, бидејќи ваква помош на Грците досега никој не им пружил. Премиерот Груевски од Охрид уште еднаш повтори дека предвремени избори нема да има.

Груевски го повика Црвенковски да излезе на избори

Sky - 13.02.2013

- Ако сака Бранко Црвенковски да види колку е моќна силата на СДСМ со него на чело и силата на ВМРО-ДПМНЕ на чело со мене и со нашите коалиции, еве му локални избори, нека дојде да се видиме и ...

Груевски: Нема предвремени избори - Македонија знае да се справи со Гркот Бранко

Press24 - 13.02.2013

Црвенковски очигледно изработува за некои други, бидејќи ваква помош на Грците досега никој не им пружил. Премиерот Груевски од Охрид уште еднаш повтори дека предвремени избори нема да има.

Груевски - Црвенковски да излезе на локални избори да ги измериме силите

Inpress - 13.02.2013

Охрид, 13. февруари 2013 (ИНПРЕС) Не треба да очекува и нема да има договор за предвремени избори, повтори уште еднаш од Охрид премиерот Никола Груевски на промоцијата на програмата на кандидатот за ...

Груевски повтори: Нема предвремени избори!

Денешен - 13.02.2013

Црвенковски очигледно изработува за некои други, бидејќи ваква помош на Грците досега никој не им пружил. Премиерот Груевски од Охрид уште еднаш повтори дека предвремени избори нема да има.

Се заострува политичката реторика

Н.Македонија - 11.02.2013

Секогаш кога земјава ќе тргнеше напред, ќе се случеше некој инцидент предизвикан од Бранко Црвенковски, кој со ова што го прави одработува за Грција, а и прави и огромна штета на државата, но ...

29 независни за градоначалници, 93 за советници

Сител - 11.02.2013

29 независини кандидати за градоначалници и дури 95 советнички листи ги собраа потребните потписи за учество на изборите.

Бранко ќе го ескивира и партискиот конгрес за да ја спаси политичката кариера

Вечер Прес - 11.02.2013

Свесен дека нема да успее да создаде слика дека ВМРО-ДПМНЕ ќе оди на избори без опозиција, сега, според извори на Вечер, Црвенковски крои нов план за спас на политичката кариера.