TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Српскиот парламент усвои резолуција за Косово

Deutsche Welle - 13.01.2013

Собранието на Србија синоќа ја усвои Резолуцијата за основните принципи за политички разговори со Приштина. Од 196 присутни пратеници за резолуцијата гласаа 175, а против беа 19 пратеници, додека ...

Србија ја усвои резолуцијата за Косово - никогаш нема да ја признаат независноста

24 Вести - 13.01.2013

По целодневна расправа во еден часот по полноќ патениците од српското собрание ја усвоија резолуцијата за Косово за основните принципи за политичките разговори со привремените институции на Косово и ...

Србија пресече, никогаш нема да ја признае независноста на Косово

МКД - 13.01.2013

Откако цел ден расправаа, српските пратеници синоќа по полноќ ја усвоија резолуцијата за непризнавање на независноста на Косово.

Српскиот парламент ja усвои Резолуцијата за Косово

Утрински - 13.01.2013

Од 196 присутни пратеници за резолуцијата гласаа 175, а против беа 19 пратеници, додека двајца не гласаа Со усвоената Резолуцијата за Косово и Метохија се предвидува, сите идни договори со Приштина ...

Парламентот на Србија ја усвои Резолуцијата за Косово

Телма - 13.01.2013

Парламентот на Србија околу полноќ, по маратонска и тензична расправа, со големо мнозинство ја усвои Резолуцијата за Косово, откако претходно беше договорено тајноста да се отстрани, а текстот на ...

Собранието на Србија ја усвои резолуцијата за Косово

Идивиди - 13.01.2013

Собранието на Србија синоќа, по речиси целодневна расправа, со 175 гласа ја усвои Резолуцијата за Косово, што се однесува на продолжување на дијалогот со Приштина, јави Танјуг.

Српскиот парламент ја усвои Резолуцијата за Косово

А1 On - 13.01.2013

Резолуцијата за Косово синоќа српскиот парламент ја усвои со 175 гласа „за“ и во согласност со тој документ во иднина ќе се водат сите договори со Приштина.

Маја Николиќ сака да го купи Косово?!

+инфо - 13.01.2013

Маја Николиќ надалеку е позната по своето контроверзно однесување и по чудните изјави. Најнова од листата на нејзините изјави е следнава: - Да можам, јас со една голема инвестиција би го откупила ...

Собранието на Србија ја усвои резолуцијата за Косово

МРТ - 13.01.2013

Собранието на Србија синоќа, по речиси целодневна расправа, со 175 гласа ја усвои Резолуцијата за Косово, што се однесува на продолжување на дијалогот со Приштина, јави Танјуг.

Српското Собрание ја усвои Резолуцијата за Косово и Метохија

Сител - 13.01.2013

Српското Собрание со мнозинство гласови ја усвои Резолуцијата за Косово и Метохија, единаесетти акт за покраината во изминатите децении.

Српскиот парламент ја усвои резолуцијата - Косово не го даваме

Канал5 - 13.01.2013

Политичката платформа за Косово, која е дел од резолуцијата, предвидува секое решение меѓу Белград и Приштина да биде во согласност со Уставот и Резолуцијата 1244 и Србија никогаш не го признае ...

Собранието на Србија ја усвои резолуцијата за Косово

Кирилица - 13.01.2013

Собранието на Србија ја усвои резолуцијата за Косово Собранието на Србија синоќа, по речиси целодневна расправа, со 175 гласа ја усвои Резолуцијата за Косово, што се однесува на продолжување на ...

Усвоена Резолуцијата за Косово

Вечер - 13.01.2013

Текстот на платформата за преговори меѓу Белград и Приштина предвидува секое решение од овој дијалог да мора да биде во склад со Уставот на Србија и Резолуцијата 1244 на ОН, како и тоа дека Србија не ...

Српското Собрание ја усвои Резолуцијата за Косово и Метохија

Нетпрес - 13.01.2013

Српското Собрание со мнозинство гласови ја усвои Резолуцијата за Косово и Метохија, единаесетти акт за покраината во изминатите децении.

Србија со резолуција одлучи никогаш да не ја признае независноста на Косово

Sky - 13.01.2013

Синоќа околу еден часот, по целодневна расправа, српското Собрание ја усвои резолузцијата за Косово за основните принципи за политичките разговори со привремените институции на Косово и Метохија.

Николиќ: Со поголем оптимизам влегуваме во преговорите со Приштина

Нетпрес - 13.01.2013

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјавил дека по усвојување на Резолуцијата за Косово во српскиот парламент очекува со повеќе оптимизам да се случи вториот круг од преговорите меѓу Белград и ...

Србија ја усвои резолуцијата за Косово

Пулс24 - 13.01.2013

Текстот на платформата, кој првобитно требаше да биде таен документ, ќе биде објавен на сајтот на Владата на Србија со што ќе стане достапен за секој граѓанин.

Српскиот парламент усвои резолуција за Косово

Таратур - 13.01.2013

Собранието на Србија синоќа ја усвои Резолуцијата за основните принципи за политички разговори со Приштина. Од 196 присутни пратеници за резолуцијата гласаа 175, а против беа 19 пратеници, додека ...

Србија ја усвои резолуцијата за Косово

Макфакс - 13.01.2013

Скупштината (Собрание) на Србија ноќта во саботата кон недела, по бурна расправа, со 175 гласа „за“ и 19 „против“ ја усвои Резолуцијата за Косово, откако претходно беше отстранета ознаката тајно од ...

Николиќ по резолуцијата оптимист околу преговорите со Приштина

Inpress - 13.01.2013

Белград, 13. јануари 2013 (ИНПРЕС) Претседателот на Србија Томислав Николиќ, по усвојувањето на резолуцијата за Косово во српскиот парламент изјави дека со повеќе оптимизам го очекува следниот круг ...

Српскиот Парламент денеска ќе расправа за предлог-резолуцијата за Косово

24 Вести - 12.01.2013

Српските пратеници денеска ќе расправаат за владината предлог-резолуција за Косово, која е основа за политичките разговори меѓу Белград и Приштина.

Српскиот парламент ќе расправа за предлог-резолуцијата за Косово

Р.С.Европа - 12.01.2013

Српските пратеници денеска ќе расправаат за владината предлог-резолуција за Косово, која е основа за политичките разговори меѓу Белград и Приштина.

Српскиот Парламент ќе расправа за предлог-резолуцијата за Косово

Утрински - 12.01.2013

Српските пратеници денеска ќе расправаат за владината предлог-резолуција за Косово, која е основа за политичките разговори меѓу Белград и Приштина.

Парламентот на Србија цел ден расправа за резолуцијата за Косово

Телма - 12.01.2013

Парламентот на Србија од утрово расправа за Резолуцијата за Косово. Предлог резолуцијата се состои од шест точки и со неа Собранието на Србија ги утврдува основните приниципи за политички разговорим ...

Српскиот Парламент денеска ќе расправа за предлог-резолуцијата за Косово

А1 On - 12.01.2013

Српските пратеници денеска ќе расправаат за владината предлог-резолуција за Косово, која е основа за политичките разговори меѓу Белград и Приштина.

Српскиот Парламент ќе расправа за предлог-резолуцијата за Косово

Алфа - 12.01.2013

Српските пратеници денеска ќе расправаат за владината предлог-резолуција за Косово, која е основа за политичките разговори меѓу Белград и Приштина.

Српскиот Парламент денеска ќе расправа за предлог-резолуцијата за Косово

МРТ - 12.01.2013

Српските пратеници денеска ќе расправаат за владината предлог-резолуција за Косово, која е основа за политичките разговори меѓу Белград и Приштина.

Српското собрание расправа за предлогот резолуција за непризнавање на Косово

Локално - 12.01.2013

Српското Собрание расправа за предлог резолуцијата за Косово и Метохија. Откако премиерот Ивица Дачиќ го образложи предложениот документ, почнаа да се разгледуваат и амандманите на опозицијата.

Српскиот Парламент ќе расправа за предлог-резолуцијата за Косово

Курир - 12.01.2013

Српските пратеници денеска ќе расправаат за владината предлог-резолуција за Косово, која е основа за политичките разговори меѓу Белград и Приштина.

Хоџај: почнува нова реалност за северно Косово

Р.С.Европа - 11.01.2013

Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај смета дека состанокот на премиерите на Косово и Србија Хашим Тачи и Ивица Дачиќ на 17 јануари во Брисел ќе биде меѓу најважните средби, бидејќи во ...

ЕК издвои 65 милиони евра за Косово

А1 On - 11.01.2013

Европската комисија издвои 65 милиони евра за помош за реформите и изградбата на правосудниот систем на Косово, соопштено е денеска во седиштето на Комисијата во Брисел.

65 милиони евра помош за Косово

Алфа - 11.01.2013

Европската комисија издвои 65 милиони евра за помош за реформите и изградбата на правосудниот систем на Косово, соопштено е денеска во седиштето на Комисијата во Брисел.

Хоџај: Почнува нова реалност за северно Косово

+инфо - 11.01.2013

Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај смета дека состанокот на премиерите на Косово и на Србија, Хашим Тачи и Ивица Дачиќ, на 17 јануари ќе биде меѓу најважните средби бидејќи во ...

Нови 65 милиони евра од Европската комисија за Косово

Фактор - 11.01.2013

Со 65 милиони евра Европската комисија ќе ги помага реформите и изградбата на правосудниот систем на Косово. Како што денеска бече соопштено од Брисел, покрај финансирањето на правосудството, парите ...

Европската Комисија со 65 милиони евра ќе ги помага реформите на Косово

+инфо - 11.01.2013

Европската комисија издвои 65 милиони евра за помош за реформите и изградбата на правосудниот систем на Косово, соопштено е денеска во седиштето на Комисијата во Брисел.

Хоџај: По 17 јануари почнува нова реалност за северно Косово

Сител - 11.01.2013

Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај смета дека состанокот на премиерите на Косово и Србија, Хашим Тачи и Ивица Дачиќ на 17 јануари ќе биде меѓу најважните средби, бидејќи во фокусот ...

ЕК издвои 65 милиони евра за Косово

Сител - 11.01.2013

Европската комисија издвои 65 милиони евра за помош за реформите и изградбата на правосудниот систем на Косово, соопштено е денеска во седиштето на Комисијата во Брисел.

ЕК издвои 65 милиони евра за Косово

МРТ - 11.01.2013

Европската комисија издвои 65 милиони евра за помош за реформите и изградбата на правосудниот систем на Косово, соопштено е денеска во седиштето на Комисијата во Брисел.

ЕК ќе и додели 65 милиони евра на Косово

Локално - 11.01.2013

Европската комисија издвои 65 милиони евра за помош за реформите и изградбата на правосудниот систем на Косово, соопштено е денеска во седиштето на Комисијата во Брисел.Покрај финансирањето на ...

ЕК го поддржа Косово со 65 милиони евра

Бриф - 11.01.2013

Европската комисија издвои 65 милиони евра за помош за реформите и изградбата на правосудниот систем на Косово, пренесе МИА.

„По 17 јануари почнува нова реалност за северно Косово“

Бриф - 11.01.2013

Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај смета дека состанокот на премиерите на Косово и Србија, Хашим Тачи и Ивица Дачиќ на 17 јануари ќе биде меѓу најважните средби, бидејќи во фокусот ...

Сервер: Платформата за Косово е токму сонот на Милошевиќ

Хајд Парк - 11.01.2013

Експертот за Балканот Даниел Сервер вели дека платформата за Косово, што ја изгласаа Владата и претседателот на Србија, е токму она што го посакуваше и самиот Слободан Милошевиќ.

Хоџај: По 17 јануари почнува нова реалност за северно Косово

Press24 - 11.01.2013

Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај смета дека состанокот на премиерите на Косово и Србија, Хашим Тачи и Ивица Дачиќ на 17 јануари ќе биде меѓу најважните средби, бидејќи во фокусот ...

65 милиони евра за Косово од ЕК

Курир - 11.01.2013

Европската комисија издвои 65 милиони евра за помош за реформите и изградбата на правосудниот систем на Косово, соопштено е денеска во седиштето на Комисијата во Брисел.

ЕК издвои 65 милиони евра за Косово

Press24 - 11.01.2013

Европската комисија издвои 65 милиони евра за помош за реформите и изградбата на правосудниот систем на Косово, соопштено е денеска во седиштето на Комисијата во Брисел Покрај финансирањето на ...

Европската комисија издвои 65 милиони евра за Косово

Sky - 11.01.2013

Европската комисија денеска соопшти дека издвоила 65 милиони евра за помош за реформите и изградбата на правосудниот систем на Косово.

Сервер: Платформата за Косово е токму сонот на Милошевиќ

Макфакс - 11.01.2013

Експертот за Балканот Даниел Сервер вели дека платформата за Косово, што ја изгласаа Владата и претседателот на Србија, е токму она што го посакуваше и самиот Слободан Милошевиќ.

ЕК издвои 65 милиони евра за Косово

Денешен - 11.01.2013

Европската комисија издвои 65 милиони евра за помош за реформите и изградбата на правосудниот систем на Косово, соопштено е денеска во седиштето на Комисијата во Брисел.

Косово доби 65 милиони евра од ЕК

Maxim - 11.01.2013

Европската комисија издвои 65 милиони евра за помош за реформите и изградбата на правосудниот систем на Косово, соопштено е денеска во седиштето на Комисијата во Брисел.

Српската Влада го објави текстот на Предлог-резолуцијата за Косово

24 Вести - 10.01.2013

Владата вчера на Собранието му предложи донесување резолуција по итна постапка со основна премиса Србија, во согласост со меѓународното право, Уставот и волјата на граѓаните, да не ја признае и ...

Српската Влада ја објави предлог-резолуцијата за Косово

Р.С.Европа - 10.01.2013

Владата на Србија вчера на Собранието му предложи донесување резолуција по итна постапка со основна премиса Србија, во согласост со меѓународното право, Уставот и волјата на граѓаните никогаш да не ...

Белград бара автономија на српските општини во Косово

Утрински - 10.01.2013

Српската влада го објави текстот на Предлог-резолуцијата за Косово. Србија никогаш нема да го признае Косово Владата во Белград на Собранието му предложи донесување резолуција по итна постапка со ...

Не го признаваат, ама ќе разговараат

Дневник - 10.01.2013

Владата на Србија вчера едногласно ја усвои нацрт-платформата за Kосово, која беше предложена од претседателот на Србија Томислав Николиќ и резолуцијата која ги дефинира основните принципи за ...

Тајната платформа ги крие деталите околу преговорите

Н.Македонија - 10.01.2013

Државна стратегија составена од два документа, која треба да ја обедини домашната јавност, но и да добие негативни реакции од ЕУ, вчера беше потпишана од српскиот премиер Ивица Дачиќ и шефот на ...

Српската Влада го објави текстот на Предлог-резолуцијата за Косово

Сител - 10.01.2013

Владата вчера на Собранието му предложи донесување резолуција по итна постапка со основна премиса Србија, во согласост со меѓународното право, Уставот и волјата на граѓаните, да не ја признае и ...

Српската Влада го објави текстот на Предлог-резолуцијата за Косово

МРТ - 10.01.2013

Владата вчера на Собранието му предложи донесување резолуција по итна постапка со основна премиса Србија, во согласост со меѓународното право, Уставот и волјата на граѓаните, да не ја признае и ...

Кучи: Косово никогаш нема да се откаже од својот север

Сител - 10.01.2013

Косово никогаш нема да се откаже од својот север, изјави денеска косовскиот вицепремиер Хајредин Кучи по вонредната седница на Владата.

Кучи: Косово никогаш нема да се откаже од својот север

Локално - 10.01.2013

Косово никогаш нема да се откаже од својот север, изјави денеска косовскиот вицепремиер Хајредин Кучи по вонредната седница на Владата.

Објавен текстот на Предлог-резолуцијата за Косово

Press24 - 10.01.2013

Владата вчера на Собранието му предложи донесување резолуција по итна постапка со основна премиса Србија, во согласост со меѓународното право, Уставот и волјата на граѓаните, да не ја признае и ...

Објавена српската предлог-резолуција за Косово

Курир - 10.01.2013

Владата вчера на Собранието му предложи донесување резолуција по итна постапка со основна премиса Србија, во согласост со меѓународното право, Уставот и волјата на граѓаните, да не ја признае и ...

Српската Влада го објави текстот на Предлог-резолуцијата за Косово

еВести - 10.01.2013

Владата вчера на Собранието му предложи донесување резолуција по итна постапка со основна премиса Србија, во согласност со меѓународното право, Уставот и волјата на граѓаните, да не ја признае и ...

„Косово никогаш нема да се откаже од северот“

Денешен - 10.01.2013

Косово никогаш нема да се откаже од својот север, изјави денеска косовскиот вицепремиер Хајредин Кучи по вонредната седница на Владата.

Објавен текстот на Предлог-резолуцијата за Косово

Maxim - 10.01.2013

Владата вчера на Собранието му предложи донесување резолуција по итна постапка со основна премиса Србија, во согласост со меѓународното право, Уставот и волјата на граѓаните, да не ја признае и ...

Српскиот државен врв единствен околу Косово

24 Вести - 09.01.2013

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека Владата едногласно ги усвоила двата документа поврзани за Косово и со тоа е искажано целосно државно единство кога станува збор за оваа значајна тема, ...

Српскиот државен врв утврдува стратегија за Косово

Р.С.Европа - 09.01.2013

Владата на Србија денеска одржува заеднички состанок со претседателот на државата Томислав Николиќ во врска со платформата за Косово.

Дачиќ - Целосно државно единство за Косово

Р.С.Европа - 09.01.2013

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека Владата едногласно ги усвоила двата документа поврзани за Косово и со тоа е искажано целосно државно единство кога станува збор за оваа значајна тема, ...

Дачиќ - Државно единство во врска со Косово

Утрински - 09.01.2013

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека владата едногласно ги усвоила двата документа поврзани за Косово и со тоа е искажано целосно државно единство кога станува збор за оваа значајна тема, ...

Српскиот државен врв едногласен околу платформата за Косово

Телма - 09.01.2013

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека Владата едногласно ги усвоила двата документа поврзани за Косово и со тоа е искажано целосно државно единство кога станува збор за оваа значајна тема, ...

Тачи има план за северно Косово

Н.Македонија - 09.01.2013

Косовскиот премиер Хашим Тачи на наредниот состанок во Брисел на 17 јануари ќе даде предлог за решавање на прашањето за северниот дел на Косово, кој предвидува распишување локални избори во општините ...

Србија ја усвои резолуцијата за Косово

Н.Македонија - 09.01.2013

Предлог резолуцијата околу основите за разговорите со привремените институции во Приштина и платформата од која произлегува тој документ се усвоени на заедничка седница на претседателот Томислав ...

Српскиот државен врв едногласно постигна договор за Косово и Метохија

Капитал - 09.01.2013

Претседателот на Србија и Владата едногласно постигнаа договор за двата документи за Косово и Метохија, резолуцијата ќе оди кај пратениците, но платформата нема да излезе во јавноста, пренесуваат ...

Српската влада ја усвои предлог - резолуцијата за Косово

Алфа - 09.01.2013

Србија денеска покажа едногласен став по прашањето за Косово и Метохија, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ, откако Владата ги усвои предлог резолуцијата за основата на разговорите со ...

Резолуцијата за Косово едногласно донесена од српската Влада

А1 On - 09.01.2013

Владата на Србија на денешната седница едногласно ја усвои платформата за Косово, што беше предложена од претседателот Томислав Николиќ и резолуцијата која ги дефинира основните принципи за ...

Дачиќ: Изразено целосно државно единство во врска со Косово

А1 On - 09.01.2013

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека Владата едногласно ги усвоила двата документа поврзани за Косово и со тоа е искажано целосно државно единство кога станува збор за оваа значајна тема, ...

Дачиќ: Целосно државно единство во врска со Косово

+инфо - 09.01.2013

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека владата едногласно ги усвоила двата документа поврзани за Косово и со тоа е искажано целосно државно единство кога станува збор за оваа значајна тема, ...

Србија едногласно ја донесе резолуцијата за Косово

+инфо - 09.01.2013

Владата на Србија на денешната седница едногласно ја усвои платформата за Косово, што беше предложена од претседателот Томислав Николиќ и резолуцијата што ги дефинира основните принципи за ...

Дачиќ: Изразено целосно државно единство во врска со Косово

Сител - 09.01.2013

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека Владата едногласно ги усвоила двата документа поврзани за Косово и со тоа е искажано целосно државно единство кога станува збор за оваа значајна тема, ...

Хашим Тачи со свој план за северно Косово

Локално - 09.01.2013

Косовските медиуми денеска објавија дека премиерот Хашим Тачи на 17 јануари на состанокот во Брисел ќе го претсави својот план за Северно Косово.

Србија ќе усвои резолуција за никогаш да не го признае Косово

Локално - 09.01.2013

Србија никогаш нема да ја признае независноста на Косово Ова е првата од петте главни точки кои денеска на вонредна седница српската Влада треба да ги усвои како резолуција.

Дачиќ: Изразено целосно државно единство во врска со Косово

МРТ - 09.01.2013

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека Владата едногласно ги усвоила двата документа поврзани за Косово и со тоа е искажано целосно државно единство кога станува збор за оваа значајна тема, ...

Србија едногласно ја донесе резолуцијата за Косово

Кирилица - 09.01.2013

Србија едногласно ја донесе резолуцијата за Косово Владата на Србија на денешната седница едногласно ја усвои платформата за Косово, што беше предложена од претседателот Томислав Николиќ и ...

Резолуцијата за Косово едногласно донесена од српската Влада, Николиќ нуди секаква можна помош

Сител - 09.01.2013

Владата на Србија на денешната седница едногласно ја усвои платформата за Косово, што беше предложена од претседателот Томислав Николиќ и резолуцијата која ги дефинира основните принципи за ...

Србија едногласно ја донесе резолуцијата за Косово

Либертас - 09.01.2013

Владата на Србија на денешната седница едногласно ја усвои платформата за Косово, што беше предложена од претседателот Томислав Николиќ и резолуцијата што ги дефинира основните принципи за ...

Србија нема да го признае Косово

Локално - 09.01.2013

Србија нема да го признае Косово, продолжение на дијалогот кој е поврзан со Евроинтеграциите, решение за северно Косово и гаранции за правата на србите во Косово! Ова се основните принципи кои ги ...

Српската влада едногласно ја донесе Предлог-Резолуцијата за Косово

Канал5 - 09.01.2013

Владата како што изјави српскиот премиер Ивица Дачиќ, едногласно ги усвоила двата документа поврзани за Косово со што е искажано целосно државно единство околу ова значајно прашање.

Усвоена предлог- резолуцијата за Косово и Метохија

Точка - 09.01.2013

Предлог резолуцијата околу основите за разговорите со привремените институции во Приштина и платформата од која произлегува тој документ се усвоени на заедничка седница на претседателот Томислав ...

Дачиќ: Изразено целосно државно единство во врска со Косово

Бриф - 09.01.2013

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека Владата едногласно ги усвоила двата документа поврзани за Косово и со тоа е искажано целосно државно единство кога станува збор за оваа значајна тема, ...

Резолуцијата за Косово едногласно донесена од српската Влада

Бриф - 09.01.2013

Владата на Србија на денешната седница едногласно ја усвои платформата за Косово, што беше предложена од претседателот Томислав Николиќ и резолуцијата која ги дефинира основните принципи за ...

Усвоена предлог- резолуцијата за Косово и Метохија

Нетпрес - 09.01.2013

Предлог резолуцијата околу основите за разговорите со привремените институции во Приштина и платформата од која произлегува тој документ се усвоени на заедничка седница на претседателот Томислав ...

Николиќ и Дачиќ едногласно ја прифатија платформата за Косово

Пулс24 - 09.01.2013

Српскиот претседател Томислав Николиќ во среда изјави дека Србија покажала едногласен став и единство по прашањето на Косово и Метохија и порача дека делумно е смирен бидејќи големата обврска и товар ...

Дачиќ: Изразено целосно државно единство во врска со Косово

Press24 - 09.01.2013

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека Владата едногласно ги усвоила двата документа поврзани за Косово и со тоа е искажано целосно државно единство кога станува збор за оваа значајна тема, ...

Николиќ и Дачиќ едногласно ја прифатија платформата за Косово

Хајд Парк - 09.01.2013

Српскиот претседател Томислав Николиќ во среда изјави дека Србија покажала едногласен став и единство по прашањето на Косово и Метохија и порача дека делумно е смирен бидејќи големата обврска и товар ...

Дачиќ: Државниот врв е единствен околу Косово

Sky - 09.01.2013

Со изгласувањето на двата документи за Косово, е искажано целосно државно единство кога станува збор за оваа тема- изјави денес српскиот премиер Ивица Дачиќ.

Српската влада ја усвои предлог - резолуцијата за Косово

Press24 - 09.01.2013

Владата на Србија на денешната седница едногласно ја усвои платформата за Косово, што беше предложена од претседателот Томислав Николиќ и резолуцијата која ги дефинира основните принципи за ...

Николиќ и Дачиќ едногласно ја прифатија платформата за Косово

Макфакс - 09.01.2013

Српскиот претседател Томислав Николиќ во среда изјави дека Србија покажала едногласен став и единство по прашањето на Косово и Метохија и порача дека делумно е смирен бидејќи големата обврска и товар ...

Дачиќ: Изразено целосно државно единство во врска со Косово

Maxim - 09.01.2013

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека Владата едногласно ги усвоила двата документа поврзани за Косово и со тоа е искажано целосно државно единство кога станува збор за оваа значајна тема, ...

Владата на Србија ја усвои резолуцијата за Косово

Maxim - 09.01.2013

Владата на Србија на денешната седница едногласно ја усвои платформата за Косово, што беше предложена од претседателот Томислав Николиќ и резолуцијата која ги дефинира основните принципи за ...

Српската Влада денеска ќе усвои резолуција за Косово

24 Вести - 08.01.2013

Српската Влада на вонредна седница денеска треба да усвои резолуција за Косово, која ќе ги содржи клучните принципи од платформата на претседателот Томислав Николиќ и ќе биде компас за српскиот ...

Николиќ и владата на заедничка седница за Косово

Р.С.Европа - 08.01.2013

Денеска во Белград ќе биде одржана заедничка седница на владата и на претседателот на Србија Томислав Николиќ за платформата за Косово.

Одложено заседанието за Косово меѓу српската влада и претседателот

Р.С.Европа - 08.01.2013

Планираното за денеска заседание меѓу српската Влада и претседателот Томислав Николиќ за разгледување на државанатa платформа за Косово и прифаќање на предлог-резолуцијата, која треба да се стави на ...

Српската Влада денеска ќе усвои резолуција за Косово

Алфа - 08.01.2013

Српската Влада на вонредна седница денеска треба да усвои резолуција за Косово, која ќе ги содржи клучните принципи од платформата на претседателот Томислав Николиќ и ќе биде компас за српскиот ...

Србија ја усвојува резолуција за Косово

А1 On - 08.01.2013

Вонредна седница на владата на Србија на која треба да биде усвоена и резолуција за Косово. Оваа резолуција ќе ги содржи клучните принципи од платформата на претседателот Томислав Николиќ и ќе биде ...

Николиќ и Владата утре ќе ја гласаат државната платформа за Косово

Алфа - 08.01.2013

Планираното заседание меѓу српската Влада и претседателот Томислав Николиќ за разгледување на државната платформа за Косово, кое беше најавено за денеска ќе се одржи утре.

Заседанието меѓу Николиќ и Владата е одложено за утре

А1 On - 08.01.2013

Планираното за денеска заседание меѓу српската Влада и претседателот Томислав Николиќ за разгледување на државанат платформа за Косово и прифаќање на предлог-резолуцијата, која треба да се стави на ...

Заседанието меѓу Николиќ и Владата е одложено за утре

Н.Македонија - 08.01.2013

Планираното за денеска заседание меѓу српската Влада и претседателот Томислав Николиќ за разгледување на државанат платформа за Косово и прифаќање на предлог-резолуцијата, која треба да се стави на ...

Српската платформа за разговорите со Косово наиде на критики

SETimes - 08.01.2013

Предлог-платформата за решавање на отворените прашања меѓу Србија и Косово наиде на критики од страна на политичката опозиција, како и властите во Косово.

Србија денеска ќе усвои резолуција за Косово

+инфо - 08.01.2013

Српската Влада на вонредна седница денеска треба да усвои резолуција за Косово, која ќе ги содржи клучните принципи од платформата на претседателот Томислав Николиќ и ќе биде компас за српскиот ...

Српската Влада денеска ќе усвои резолуција за Косово

Сител - 08.01.2013

Српската Влада на вонредна седница денеска треба да усвои резолуција за Косово, која ќе ги содржи клучните принципи од платформата на претседателот Томислав Николиќ и ќе биде компас за српскиот ...

Српската влада денес треба да усвои резолуција за Косово

Либертас - 08.01.2013

Српската Влада на вонредна седница денеска треба да усвои резолуција за Косово, која ќе ги содржи клучните принципи од платформата на претседателот Томислав Николиќ и ќе биде компас за српскиот ...

Српската Влада денеска ќе усвои резолуција за Косово

МРТ - 08.01.2013

Српската Влада на вонредна седница денеска треба да усвои резолуција за Косово, која ќе ги содржи клучните принципи од платформата на претседателот Томислав Николиќ и ќе биде компас за српскиот ...

Заседанието меѓу Николиќ и Владата е одложено за утре

Сител - 08.01.2013

Планираното за денеска заседание меѓу српската Влада и претседателот Томислав Николиќ за разгледување на државанат платформа за Косово и прифаќање на предлог-резолуцијата, која треба да се стави на ...

Српската Влада ќе усвои резолуција за Косово

Вечер - 08.01.2013

Според неофицијални информации документот треба да содржи пет главни точки, од кои првата е дека Србија никогаш нема да ја признае независноста на Косово Српската Влада на вонредна седница чиешто ...

Српската Влада денеска ќе усвои резолуција за Косово

Бриф - 08.01.2013

Српската Влада на вонредна седница денеска треба да усвои резолуција за Косово, која ќе ги содржи клучните принципи од платформата на претседателот Томислав Николиќ и ќе биде компас за српскиот ...

Тачи на 17 јануари ќе го претстави планот за северот

Точка - 08.01.2013

Косовскиот премиер, Хашим Тачи, на следниот состанок во Брисел, на 17 јануари, ќе го претстави предлог решението за прашањето за северот на Косово, кој што предвидува локални избори во општините на ...

Одложено заседанието меѓу Николиќ и Владата

Бриф - 08.01.2013

Планираното за денеска заседание меѓу српската Влада и претседателот Томислав Николиќ за разгледување на државанат платформа за Косово и прифаќање на предлог-резолуцијата, која треба да се стави на ...

Српската Влада денеска треба да усвои резолуција за Косово

Press24 - 08.01.2013

Српската Влада на вонредна седница денеска треба да усвои резолуција за Косово, која ќе ги содржи клучните принципи од платформата на претседателот Томислав Николиќ и ќе биде компас за српскиот ...

Српската Влада денеска треба да усвои резолуција за Косово

Курир - 08.01.2013

Српската Влада на вонредна седница денеска треба да усвои резолуција за Косово, која ќе ги содржи клучните принципи од платформата на претседателот Томислав Николиќ и ќе биде компас за српскиот ...

Тачи на 17 јануари ќе го претстави планот за северот

Нетпрес - 08.01.2013

Косовскиот премиер, Хашим Тачи, на следниот состанок во Брисел, на 17 јануари, ќе го претстави предлог решението за прашањето за северот на Косово, кој што предвидува локални избори во општините на ...

Србија ја усвојува резолуција за Косово

Sky - 08.01.2013

Вонредна седница на владата на Србија на која треба да биде усвоена и резолуција за Косово. Оваа резолуција ќе ги содржи клучните принципи од платформата на претседателот Томислав Николиќ и ќе биде ...

Одложено заседанието меѓу Николиќ и српската Влада

Курир - 08.01.2013

Заседанието меѓу српската Влада и претседателот Томислав Николиќ кое беше планирано за денеска, со цел разгледување на државната платформа за Косово и прифаќање на предлог-резолуцијата, која треба да ...

Тачи: Имаме понуда за Србите

Пулс24 - 08.01.2013

Премиерот на Косово Хашим Тачи вели дека на следниот состанок со српскиот премиер Ивица Дачиќ ќе ја претстави „најафирмативната можна понуда за Србите на северот на Косово".

Одложено заседанието меѓу Николиќ и Владата

Press24 - 08.01.2013

Планираното заседание меѓу српската Влада и претседателот Томислав Николиќ за разгледување на државанатa платформа за Косово и прифаќање на предлог-резолуцијата, е одложено за утре.

Српската Влада денеска ќе усвои резолуција за Косово

Денешен - 08.01.2013

Српската Влада на вонредна седница денеска треба да усвои резолуција за Косово, која ќе ги содржи клучните принципи од платформата на претседателот Томислав Николиќ и ќе биде компас за српскиот ...

Српската Влада треба да усвои резолуција за Косово

Maxim - 08.01.2013

Српската Влада на вонредна седница денеска треба да усвои резолуција за Косово, која ќе ги содржи клучните принципи од платформата на претседателот Томислав Николиќ и ќе биде компас за српскиот ...

Одложено заседанието меѓу Николиќ и Владата

Maxim - 08.01.2013

Планираното заседание меѓу српската Влада и претседателот Томислав Николиќ за разгледување на државанатa платформа за Косово и прифаќање на предлог-резолуцијата, е одложено за утре.

Николиќ: ЕУ не го положи испитот

Deutsche Welle - 07.01.2013

Српскиот претседател Томислав Николиќ денеска (07.01) изјави дека за Божик сакал да биде на Косово, но „тој испит европската заедница не го положи.

Николиќ: Ако не можам да одам на Косово, што ќе ни се преговори

24 Вести - 07.01.2013

Српскиот претседател Томислав Николиќ денеска изјави дека ставот на Европската унија за неговото заминување на Косово во иднина ќе биде основа за натамошните преговори.

Николиќ - ЕУ го покажа своето вистинско лице

Р.С.Европа - 07.01.2013

Српскиот претседател Томислав Николиќ рече дека ЕУ не го положила испитот и не му дозволила да го прослави Божиќ таму каде што е најтешко - на Косово и оти тоа ќе биде основа за идните преговори.

Николиќ: ЕУ не го положи тестот, зашто не е неутрална

Телма - 07.01.2013

Српскиот претседател Томислав Николиќ повтори денеска дека би сакал Божик да го прослави таму каде што е најтешко - на Косово, но дека ЕУ не го положила тој испит и тоа ќе биде основа за идните ...

Николиќ: ЕУ го покажа своето вистинско лице

А1 On - 07.01.2013

Српскиот претседател Томислав Николиќ повтори денеска дека би сакал Божик да го прослави таму каде што е најтешко – на Косово, но дека ЕУ не го положила тој испит и тоа ќе биде основа за идните ...

Николиќ: ЕУ го покажа своето вистинско лице

Алфа - 07.01.2013

Српскиот претседател Томислав Николиќ повтори денеска дека би сакал Божик да го прослави таму каде што е најтешко - на Косово, но дека ЕУ не го положила тој испит и тоа ќе биде основа за идните ...

Николиќ разочаран од ЕУ

+инфо - 07.01.2013

Српскиот претседател Томислав Николиќ денеска изјави дека ставот на Европската унија за неговото заминување на Косово во иднина ќе биде основа за натамошните преговори.

Николиќ: ЕУ го покажа своето вистинско лице

МРТ - 07.01.2013

Српскиот претседател Томислав Николиќ повтори денеска дека би сакал Божик да го прослави таму каде што е најтешко - на Косово, но дека ЕУ не го положила тој испит и тоа ќе биде основа за идните ...

Николиќ: ЕУ го покажа своето вистинско лице

Сител - 07.01.2013

Српскиот претседател Томислав Николиќ повтори денеска дека би сакал Божик да го прослави таму каде што е најтешко - на Косово, но дека ЕУ не го положила тој испит и тоа ќе биде основа за идните ...

Николиќ: ЕУ го покажа своето вистинско лице

Бриф - 07.01.2013

Српскиот претседател Томислав Николиќ повтори денеска дека би сакал Божик да го прослави таму каде што е најтешко – на Косово, но дека ЕУ не го положила тој испит и тоа ќе биде основа за идните ...

Николиќ: Европската унија не го положи испитот

Sky - 07.01.2013

Европската унија не го положи испитот , рече српскиот претседател Томислав Николиќ денеска во Белград , откако не му беше овозможено за Божиќ да го посети Косово .

Николиќ: ЕУ не го положи испитот

Макфакс - 07.01.2013

Европската унија не го положи испитот и го покажа своето вистинско лице, заклучи српскиот претседател Томислав Николиќ во понеделникот во Белград, откако не му беше овозможено Божик да го мине во ...