TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

АНКЕТА: Граѓаните се против новата еврообврзница од 650 милиони евра!

Фактор - 17.07.2016

Најголем дел од читателите на Фактор сметаат дека Македонија воопшто не треба да се задолжува со нова еврообврзница. Анкетата што ја спроведовме минатата недела покажа дека 70 отсто од анкетираните с епротив еврообврзница, 12 отсто сметаат дека ...

Миновски: Еврообврзницата е неопходна

Фактор - 17.07.2016

По повеќе дневен молк, откако крахираше обидот за издавање еврообврзница се јави мининистерот за финансии. Ги нарече невистинити обвинувањата од страна на опозицијата во однос на нелегалното издавањето на еврообврзницата, бидејќи во моментов немало ...

Политички земјотрес поради еврообврзницата

Утрински - 16.07.2016

Мирче Јовановски Вистински политички и економски земјотрес се случи завчеравечер, откако агенцијата Ројтерс јави дека Македонија го одложи издавањето на еврообврзницата во износ од 650 милиони евра по оспорувањето на нејзината законитост од страна ...

Еврообврзницата треба да ги замисли сите

Утрински - 16.07.2016

Запирањето на новото задолжување е порака до државата. А такви стигнаа повеќе во изминатиот период, но никој не ги слуша И најголемите противници на еврообврзницата и на новото задолжување од 650 милиони евра не веруваа дека е можно нејзино ...

Ќе го наполнат Груевски со пари, па раат ќе чекаат „фер избори“?!

Окно - 16.07.2016

Македонија почна да ја нуди новата петта по ред еврообврзница. Според агенцијата Ројтерс, на потенцијалните инвеститори им се нуди седумгодишна обврзница со очекуван принос од околу 5 отсто, но сè уште нема информација колку ќе биде тешка, односно ...

Еврообврзница ни треба, но за продуктивни цели...

Н.Македонија - 16.07.2016

Ќе има ли потреба од нов ребаланс на буџетот откако беше одложено издавањето на еврообврзницата со максимален износ од 650 милиони евра е само едно од многуте прашања што се отвораат, со оглед на тоа што во собраниска процедура е предлогот за ...

СДСМ контра ВМРО-ДПМНЕ: Дали задолжувањето со еврообврзница ќе се троши на плати и пензии?

Слободна - 16.07.2016

Во вчерашното обвинување на СДСМ дека сака да и наштети не само на ВМРО-ДПМНЕ, туку и на државата, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски имплицираше дека парите од еврообврзницата се наменети за исплата на пензии, социјална помош, плати во ...

Колку повеќе владата се задолжува со еврообврзница, толку повеќе млади би се иселиле во ЕУ!

Слободна - 16.07.2016

Зошто 83.7 проценти од младите би се иселиле од Македонија, како што ни укажа најновата анкета ? Сигурно не поради невозвратена љубов, како што тврдеше професорката, експертка, членка на управни одбори, радио-водителка, научничка на годината и ...

Никој нема право да ги крши правилата за парите

Дневник - 16.07.2016

Агентите го одложија издавањето на еврообврзницата во вредност до 650 милиони евра, и иако истата не е целосно откажана, потегот на одложување оправдано предизвика многу дискусии во јавноста кои не и се по ќеф на власта во заминување.

ЕВРООБВРЗНИЦА: 650 милиони причини за заминување на Ставрески?

Фактор - 16.07.2016

Одложувањето на Евро-обврзницата предизвика бројни и бурни рекации во јавноста. Дел од јавните личности сметаат дека ваквиот исход е позитивен за економската иднина на Македонија, додека во дел од коментарите се вели операцијата е одложена но не и ...

СДСМ сака да направи да нема пари за плати, пензии и субвенции

Дневник - 16.07.2016

Однесувањето на СДСМ во врска со еврообрзницата е деструктивно и беше очекувано, бидејќи сакаат нам да ни наштетат, а со тоа всушност и прават штета на државата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по посетата на Вевчани каде изврши увид на ...

Партиски триумфализам за еврообврзницата

Дневник - 16.07.2016

Целиот процес на издавање на македонската еврообврзница се сврте против Македонија. Во услови на политичка нестабилност дома одлуката за прекин на почнатиот процес може да биде на штета на државата и на нејзиниот углед надвор, кој во последно време ...

Kаракамишева-Јовановска: Нема законски пречки за издавање еврообврзница

Дневник - 16.07.2016

Издавањето на еврообврзницата во овој момент нема законски ограничувања, тврдат правни експерти коментирајќи ги ставовите на опозициската партија СДСМ, според која, ако се издаде еврообврзницата, тоа треба да се направи како и лани - со дозвола на ...

ЕВРООБВРЗНИЦА: Повеќе губитници, одошто добитници!

Фактор - 16.07.2016

Виктор Петков, сопственик и директор на „Випро” – Гевгелија за порталот Фактор со оценка какви се придобивките или последиците од одложувањето на еврообврзницата од 650 милиони евра . Петков чија компанија е водечка во конзервната индустрија во ...

МОЖНО РЕШЕНИЕ: Намалена еврообврзница со точна намена како ќе се трошат парите!

Фактор - 16.07.2016

За доброто на сите потребен е компромис околу еврообврзницата вели за Фактор, Павле Гацов –претседател на здружение на даночни експерти.Според Гацов, важно е сериозно да се намали бараниот износ, и дел од него да се побара на домашниот пазар.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и наштетува на државата со лаги за еврообврзницата

Телма - 15.07.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на потпретседателот на СДСМ Кире Наумов наведува дека опозициската партија направила „уште едно финансиско злосторство обидувајќи се со лаги и невистини да го блокира издавањето на ...

Министерство за финансии: Опозиција дезинформира, обврзницата е согласно закон

24 Вести - 15.07.2016

На тврдењето на СДСМ дека издавањето на еврообврзницата е противзаконско, реагира Министерството за финансии кое смета дека целта на опозициската партија е да ја дезинформира јавноста и со наведување членови од закони без да се наведе нивната ...

МФ: Издавањето на еврообврзницата се одвива врз основа на закон

Телма - 15.07.2016

Министерството за финансии испрати во соопштение во кое се вели дека целиот процес на издавањето на еврообврзницата се се одвива врз основа на закон и е кристално чист од законски аспект. „Економската турнеја на владиниот економски тим во насока на ...

ДС: Експертска влада за стабилизирање на состојбите

24 Вести - 15.07.2016

Блокадата на реализацијата на еврообврзницата во износ од 650 милиони евра, која Владата ја издаде, е сигнaл од потенцијалните кредитори дека независно од добивката тие сепак се одлучија да го послушаат гласот на народот и реакциите на медиумите, ...

Пешевски: Еврообврзницата сепак ќе биде издадена

Нова ТВ - 15.07.2016

Вицепремиерот Владимир Пешевски во изјава за телевизија Канал 5 вели дека еврообврзницата сепак ќе биде издаде, а со писмото на Кире Наумов од СДСМ кој ги преупреди банките за задолжувањето, се прави штета на репутацијата на земјата.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се обидува да ја наруши финансиската стабилност

Нова ТВ - 15.07.2016

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ ја обвини опозицијата дека се обидува да ја наруши финансиската стабилност и финансиските текови. -Обидот е класичен акт на финансиски тероризам од страна на аболицираниот криминалец Зоран Заев и неговата дружина врз ...

Одложено издавањето на еврообврзницата

24 Вести - 15.07.2016

Македонија ја одложи понудата на еврообврзницата во висина од 650 милиони евра. Издавањето на седумгодишната еврообврзница е одложена синоќа откако до заедничкиот менаџмент составен од претставници на Сити, Дојче банк, Ерсте банк и Сосиете Женерал ...

ДС: Одложувањето на еврообврзницата е опомена за Владата

Нова ТВ - 15.07.2016

Блокадата на реализацијата на еврообврзницата во износ од 650 милиони евра, која Владата ја издаде, е сигнaл од потенцијалните кредитори дека независно од добивката тие сепак се одлучија да го послушаат гласот на народот и реакциите на медиумите, ...

Експерти : Пари за плати и пензии има

24 Вести - 15.07.2016

Пари за плати и пензии ќе има и без еврообврзницата, тврдат економските експерти. Според нив, во целата оваа агонија со еврообврзницата граѓаните ќе имаат можност да го видат вистинското лице на оваа власт, особено на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола ...

Еврообврзницата како симптом на агонијата на нашето општество

Телма - 15.07.2016

Тешко е да се дефинира дали треба да бидеме задоволни или не од повлекувањето на продажбата на еврообврзницата, вели професорот Ванчо Узунов. Сега, според него не е најважно прашањето дали понатаму ќе успее оваа постапка на издавање бидејќи каматата ...

Наумов: Опасноста од финансиско злосторство врз граѓаните останува

Нова ТВ - 15.07.2016

Процесот на издавање на еврообврзницата од 650 милиони евра е одложен, но не и прекинат, предупреди на денешната прес конференција, претседателот на Комисијата за финансии на СДСМ Кире Наумов.

Опозиција предупредува опасноста од задолжувањето останува

24 Вести - 15.07.2016

Владиниот економски тим се врати разорачан од „роуд шоуто“. Писмото на Кире Наумов во кое се оспорува правноста на процесот на издавање еврообврзница тешка 650 милиони, ги предомисли меѓународните кредитори.

Еврообврзницата е блокирана, владиниот тим се врати дома по неуспешното инвестициско роуд шоу

Телма - 15.07.2016

Еврообврзницата е блокирана, владиниот тим се врати дома по неуспешното инвестициско роуд шоу.Откако се одложи издавањето на петатата макеоднска еврообврзница, поради писмото на СДСМ упатено до четирите банки агенти за продажба на обврзницата со кое ...

ДС - Експертска влада за стабилизирање на состојбите

Утрински - 15.07.2016

Блокадата на реализацијата на еврообврзницата во износ од 650 милиони евра, која Владата ја издаде, е сигнaл од потенцијалните кредитори дека независно од добивката тие сепак се одлучија да го послушаат гласот на народот и реакциите на медиумите, ...

ВМРО-ДПМНЕ - СДСМ и наштетува на државата со лаги за еврообврзницата

Утрински - 15.07.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на потпретседателот на СДСМ Кире Наумов наведува дека опозициската партија направила „уште едно финансиско злосторство обидувајќи се со лаги и невистини да го блокира издавањето на ...

Груевски - СДСМ и наштетува на државата

Утрински - 15.07.2016

Однесувањето на СДСМ во врска со еврообрзницата е деструктивно и беше очекувано, бидејќи сакаат нам да ни наштетат, а со тоа всушност и прават штета на државата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по посетата на Вевчани каде изврши увид на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ лаже за еврообврзницата

Р.С.Европа - 15.07.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на потпретседателот на СДСМ Кире Наумов наведува дека опозициската партија направила „уште едно финансиско злосторство обидувајќи се со лаги и невистини да го блокира издавањето на ...

Груевски - СДСМ и штети на државата

Р.С.Европа - 15.07.2016

Однесувањето на СДСМ во врска со еврообрзницата е деструктивно и беше очекувано, бидејќи сакаат нам да ни наштетат, а со тоа всушност и прават штета на државата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по посетата на Вевчани.

СДСМ - еврообврзницата е одложена, не е откажана

Р.С.Европа - 15.07.2016

Опасноста за финансиско злосторство врз граѓаните останува, оти процесот на издавање на еврообврзницата од 650 милиони евра е одложен, но не е прекинат, рече на прес конференција Кире Наумов, претседател на Комисија за финансии на СДСМ.

Одложено издавањето на еврообврзницата. Наумов писмено предупредил дека е нелегално

Алсат-М - 15.07.2016

Задолжувањето со седумгодишната еврообврзницата кое требаше да ја чини Македонија ново долг во вкупна вредност од 878 милиони евра е одложено. Причина е предупредувањето на СДСМ дека нејзиното издавање ќе биде незаконско.

Наумов - Има пари за плати и пензии и без задолжувањето

Утрински - 15.07.2016

Опозициската СДСМ тврди дека пари за плати и пензии во Буџетот има и оти задолжувањето со евробврзницата, што моментно го спречиле, било за „непродуктивни трошења, корупција и криминал“. Потпретседателот на СДСМ Кире Наумов денеска на ...

Одложена еврообврзница - „демаскирани измамници“

Р.С.Европа - 15.07.2016

Еврообврзницата е одложена поради противењето на СДСМ. Претходно, Меѓународниот монетарен фонд најави дека го повлекува постојаниот претставник од Македонија, а Европската комисија скрати и дел од ИПА фондовите.

Блокадата на еврообврзницата како вовед во економска изолација

Deutsche Welle - 15.07.2016

Одложувањето на издавањето на еврообрзницата е последен сигнал дека Македонија е во економска изолација. Власта се мачи да ги оправда своите политики, откако претходно и ММФ и ЕУ испратија јасни пораки.

Нов концепт на влада за спречување изолација на земјата

Утрински - 15.07.2016

Одлуката за стопирање на еврообврзницата од 650 милиони евра има и политичка димензија, во момент кога државата е соочена со можност за засилени санкции поради нерешавањето на политичката криза.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ стори финансиско злосторство обидувајќи се со лаги да ја блокира обврзницата

МКД - 15.07.2016

Обидот на СДСМ да ја наруши финансиската стабилност и финансиските текови е класичен акт на финансиски тероризам од страна на аболицираниот криминалец Зоран Заев и неговата дружина врз граѓаните на Република Македонија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски: СДСМ, сакајќи да ни наштети нас, прави штета на државата

МКД - 15.07.2016

Однесувањето на СДСМ во врска со еврообрзницата е деструктивно и беше очекувано, бидејќи сакаат нам да ни наштетат, а со тоа всушност и прават штета на државата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по посетата на Вевчани.

Наумов: Во Буџетот има пари за плати и пензии, задолжувањето е за корупција и криминал

МКД - 15.07.2016

Претседателот на Комисијата за финансии на СДСМ, Кире Наумов потенцира дека процесот на издавање на еврообврзницата од 650 милиони евра е одложен, но не е прекинат. Според него, опасноста за финансиско злосторство врз граѓаните останува.

ДС: Блокадата на еврообврзницата е остра порака и опомена до владата

МКД - 15.07.2016

Блокадата на реализацијата на еврообврзницата во износ од 650 милиони евра, која владата ја издаде, е сигнaл од потенцијалните кредитори дека независно од добивката, тие сепак се одлучија да го послушаат гласот на народот и реакциите на медиумите, ...

Заев го поздрави одложувањето на еврообврзницата

МКД - 15.07.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска испрати соопштение до светските медиуми, во кое ја поздрави одлуката на водечките банки во врска со еврообврзницата објавена од владата и потсети дека неговата партија алармирала за нејзината противзаконска ...

НСДП: Јасна порака од Светскиот банкарски сектор дека не сака да влегува во зделки со криминализирана власт

МКД - 15.07.2016

Одлуката за блокирање на реализацијата на еврообврзницата, со која владата сакаше да ги задолжи граѓаните со нови 650 милиони евра, е јасна порака од светскиот банкарски сектор дека не сака да влегува во било какви финансиски зделки со ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и наштетува на државата со лаги за еврообврзницата

Вест - 15.07.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на прес-конференцијата на потпретседателот на СДСМ Кире Наумов наведува дека опозициската партија направила „уште едно финансиско злосторство обидувајќи се со лаги и невистини да го блокира издавањето на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и наштетува на државата со лаги за еврообврзницата

А1 On - 15.07.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на потпретседателот на СДСМ Кире Наумов наведува дека опозициската партија направила „уште едно финансиско злосторство обидувајќи се со лаги и невистини да го блокира издавањето на ...

Министерството за финансии не се откажува од намерата за задолжување со еврообврзница

Сакам да кажам - 15.07.2016

Mинистерството за финансии ја обвини опозицијата за одложување на задолжувањето од 650 милиони евра преку издавање еврообврзница со тврдење дека целиот процес бил врз основа на закон и кристално чист.

ДС: експертска Влада за стабилизирање на состојбите

ТВ21 - 15.07.2016

Блокадата на реализацијата на еврообврзницата во износ од 650 милиони евра, која Владата ја издаде, е сигнaл од потенцијалните кредитори дека независно од добивката тие сепак одлучија да го послушаат гласот на народот и реакциите на медиумите, ...

Груевски: СДСМ сака да дојде до ситуација да неможат да се исплатат пензии, социјална помош, плати во администрацијата, ...

Либертас - 15.07.2016

Однесувањето на СДСМ во врска со еврообрзницата е деструктивно и беше очекувано, бидејќи сакаат нам да ни наштетат, а со тоа всушност и прават штета на државата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по посетата на Вевчани каде изврши увид на ...

Наумов: во моментов СДСМ го спречи налудничавото задолжување, Пари за плати и пензии има

ТВ21 - 15.07.2016

Процесот на издавање на еврообврзницата од 650 милиони евра е одложен. Но, не е прекинат. Опасноста за финансиско злосторство врз граѓаните останува. Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ по којзнае кој пат спасот го гледаат во својот коалиционен партнер ДУИ.

Еврообврзницата блокирана, дали ќе има пари за плати и пензии?

Либертас - 15.07.2016

Еврообврзницата одложена на неодредено, на барање на опозицијата, објави синоќа Ројтерс повикувајќи се на еден од главните банкарски кредитори. Издавањето на еврообврзината е одложено откако Кире Наумов од СДСМ вчера упатил писмо според кое ...

Наумов: Го спречивме налудничавото задолжување, пари за плати и пензии има

+инфо - 15.07.2016

Опасноста за финансиско злосторство врз граѓаните останува, тврди Наумов. Процесот на издавање на еврообврзницата од 650 милиони евра е одложен, но не и прекинат, изјави на денешната прес конференција, претседателот на Комисијата за финансии на ...

НСДП: Светските банки ја препознаа дијагнозата на Ставрески – „ние сме лудаци“

А1 On - 15.07.2016

Реакција на НСДП за откажувањето на еврообврзницата тешка 650 милиони евра: „Одлуката за блокирање на реализацијата на еврообврзницата, со која владата сакаше да ги задолжи граѓаните со нови 650 милиони евра, е јасна порака од светскиот банкарски ...

(ВИДЕО) Пешевски убедува: Еврообврзницата сепак ќе биде издадена, но репутацијата на државата е доведена во прашање

Либертас - 15.07.2016

„Имаше голем интерес кај инвеститорите токму за оваа обврзница, но поради деструкцијата на опозицијата процесот на нејзиното издавање е одложен. Сепак издавањето ќе се одржи, но репутацијата на државата е доведена во прашање“, вели вицепремиерот ...

НСДП: СВЕТСКИ БАНКИ ЈА ПРЕПОЗНАА ДИЈАГНОЗAТА „ТРОШИМЕ ЗА ЧОКОЛАДО, А НЕМАМЕ ЗА ЛЕБ“

ТВ21 - 15.07.2016

НСДП реагираше на откажувањето на еврообврзницата тешка 650 милиони евра: „Одлуката за блокирање на реализацијата на еврообврзницата, со која владата сакаше да ги задолжи граѓаните со нови 650 милиони евра, е јасна порака од светскиот банкарски ...

Наумов: Во моментов СДСМ го спречи налудничавото задолжување, пари за плати и пензии има

А1 On - 15.07.2016

Во моментов СДСМ го спречи најавеното налудничавото задолжување на граѓание од 650 милиони евра, иницирано од Никола Груевски. Процесот на издавање на еврообврзницата од 650 милиони евра е одложен.

ДС: Странските банки одлучија да го послушаат гласот на народот

+инфо - 15.07.2016

Ваквата одлука е опомена до Владата и ВМРO-ДПМНЕ и ДУИ дека странските банки немаат намера да кредитираат систем каде се кршат правата на граѓаните. Блокадата на реализацијата на еврообврзницата во износ од 650 милиони евра, која Владата ја издаде, ...

Одложена еврообврзицата од 650 милиони евра

Кајгана - 15.07.2016

Македонија ја одложи седумгодишната еврообврзница откако опозициската партија СДСМ ја доведе во прашање легитимноста.Според агенцијата Ројтерс, издавањето било одложено откако во писмо од 14 јули испратено од СДСМ се вели дека задолжувањата немаат ...

НСДП: Стана јасно зошто Ставрески си поднесе оставка и го напушти злосторничкото здружение на Груевски

Либертас - 15.07.2016

Соопштение на НСДП: Одлуката за блокирање на реализацијата на еврообврзницата, со која владата сакаше да ги задолжи граѓаните со нови 650 милиони евра, е јасна порака од светскиот банкарски сектор дека не сака да влегува во било какви финансиски ...

Одлжено издавањето на обврзницата, банките се “уплашија” од писмото од опозицијата

Капитал - 15.07.2016

Македонија го одложи издавањето на седумгодишната обврзница откако член на опозициската партија ја доведе во прашање легитимноста на нејзиното издавање, објави Ројтерс. “Издавањето на еврообврзницата беше одложено по писмото на член на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со блокирањето на еврообврзницата изврши финансиски тероризам

Либертас - 15.07.2016

Обидот на СДСМ да ги наруши финансиската стабилност и финансиските текови е класичен акт на финансиски тероризам од страна на аболираниот криминалец Зоран Заев и од неговата дружина врз граѓаните на Република Македонија, стои во реакцијата на ...

Заев го поздрави одложувањето на еврообврзницата преку допис до светските медиуми

Либертас - 15.07.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати соопштение за јавноста до светските медиуми, во кое ја поздрави одлуката на водечките банки во врска со еврообврзницата за чијашто противзаконска и штетна реализација алармираше СДСМ.

(ВИДЕО) Наумов: Во моментов СДСМ го спречи налудничавото задолжување, пари за плати и пензии има

Либертас - 15.07.2016

Прес конференција Кире Наумов, претседател на Комисија за финансии на СДСМ Скопје, 15.07.2016 Почитувани граѓани, претставници на медиумите, Во моментов СДСМ го спречи најавеното налудничавото задолжување на граѓание од 650 милиони евра, иницирано ...

Демократски сојуз со остра порака до Владата

А1 On - 15.07.2016

Блокадата на реализацијата на еврообврзницата во износ од 650 милиони евра, која Владата ја издаде, е сигнaл од потенцијалните кредитори дека независно од добивката тие сепак се одлучија да го послушаат гласот на народот и реакциите на медиумите, ...

Кадриу: Техничка влада не може да одлучува за еврообврзницата

Либертас - 15.07.2016

Владата мора да го почитува Законот за Влада кој е во сила и да се откаже од понатамошниот процес на издавањето на еврообрзницата бидејќи досегашниот тек на вакво задолжување е протизаконско , вели професорот по облигационо право Осман Кадриу во ...

Блокадата на еврообврзницата како вовед во економска изолација

Либертас - 15.07.2016

Одложувањето на издавањето на еврообрзницата е последен сигнал дека Македонија е во економска изолација. Власта се мачи да ги оправда своите политики, откако претходно и ММФ и ЕУ испратија јасни пораки, пишува Дојче веле .

(ВИДЕО) Еврообврзницата е блокирана, владиниот тим се врати дома по неуспешното инвестициско роуд шоу

Либертас - 15.07.2016

Еврообврзницата е блокирана, владиниот тим се врати дома по неуспешното инвестициско роуд шоу.Откако се одложи издавањето на петатата макеоднска еврообврзница, поради писмото на СДСМ упатено до четирите банки агенти за продажба на обврзницата со кое ...

Одложена еврообврзницата од 650 милиони евра

ТВ21 - 15.07.2016

Македонија ја одложи седум годишната еврообврзница откако опозициската партија СДСМ ја доведе во прашање легитимноста, јавува ...

„КЛИК ПЛУС“: ЕВРООБВРЗНИЦА – ДА или НЕ?

ТВ21 - 15.07.2016

Во вечерашното издание на Клик Плус, тема на разговор беше „Еврообврзница – Да или Не? На темата дебатираа Кире Наумов од СДСМ, Сашо Кожухаров унивцерзитетски професот и Бранимир Јовановиќ – економски ...

Трајанов: Економската изолација кон Македонија ќе продолжи

Фокус - 15.07.2016

По блокадата на реализацијата на еврообврзницата, Демократскиот сојуз на Павле Трајанов оценува дека санкциите преку финансиска и економска изолација на Македонија ќе продолжат и ќе се зајакнат.

Наумов: Има пари за плати и пензии, нема за корупција

Фокус - 15.07.2016

Опозициската СДСМ тврди дека со спречувањето на задолжувањето со еврообврзница не си кратиле средствата за плати и пензии во буџетот, туку дека спречиле задолжување за непродуктивни трошења, корупција и криминал.

ДС: Блокадата на еврообврзницата е остра порака и опомена до Владата

Либертас - 15.07.2016

Соопштение на Демократски сојуз: Блокадата на реализацијата на еврообврзницата во износ од 650 милиони евра, која Владата ја издаде, е сигнaл од потенцијалните кредитори дека независно од добивката тие сепак се одлучија да го послушаат гласот на ...

Петковски: Банкарскиот сектор одбива зделки со криминализирана власт

Фокус - 15.07.2016

Одлуката за блокирање на реализацијата на еврообврзницата, со која владата сакаше да ги задолжи граѓаните со нови 650 милиони евра, е јасна порака од светскиот банкарски сектор дека не сака да влегува во било какви финансиски зделки со ...

НСДП: Светските банки ја препознаа дијагнозата на Ставрески - „ние сме лудаци“

+инфо - 15.07.2016

Блокирањето на еврообврзницата уследи непосредно по кратењето на ИПА фондовите од ЕУ и по најавата за повлекувањето на постојаната мисија на ММФ Реакција на НСДП за откажувањето на еврообврзницата тешка 650 милиони евра: „Одлуката за блокирање на ...

„Клик плус“ дебата: Дали одложена еврообврзница треба да се издаде на ист начин како и минатогодишната?

ТВ21 - 15.07.2016

За издавањето на новата еврообврзница мора да се испочитува истата процедура, како и за издавањето на минатогодишната во декември во износ од 270 милиони евра, со потпис на дополнителниот заменик-министер за финансии, вели Кире Наумов.

Реакции на партиите за одложувањето на еврообврзинцата: опозицијата задоволна – власта обвинува

ТВ21 - 15.07.2016

По одложувањето на седумгодишната еврообврзница од 650 милиони евра, реагираа политичките партии. Од ФРОДЕМ преку соопштение велат дека комерцијалните банки и инвеститорите конечно одлучиле да не го финансираат режимот на Никола Груевски.

Кадриу: Техничка влада не може да одлучува за еврообврзницата

+инфо - 15.07.2016

Одлуката за издавање на еврообврзницата е противзаконска и добро е што кредиторите ја запреа постапката. Владата мора да го почитува законот за Влада кој е во сила и да се откаже од понатамошниот процес на издавањето на еврообрзницата бидејќи ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и наштетува на државата со лаги за еврообврзницата

Сител - 15.07.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на потпретседателот на СДСМ Кире Наумов наведува дека опозициската партија направила „уште едно финансиско злосторство обидувајќи се со лаги и невистини да го блокира издавањето на ...

СДСМ не дозволува нови задолжувања, ВМРО-ДПМНЕ обвинува за финансиски тероризам

Точка - 15.07.2016

СДСМ го спречи најавеното налудничавото задолжување на граѓание од 650 милиони евра, иницирано од Никола Груевски, процесот на издавање на еврообврзницата од 650 милиони евра е одложен, но не е прекинат, смета Кире Наумов од СДСМ, а од владејачката ...

Груевски: СДСМ и наштетува на државата

Сител - 15.07.2016

Однесувањето на СДСМ во врска со еврообрзницата е деструктивно и беше очекувано, бидејќи сакаат нам да ни наштетат, а со тоа всушност и прават штета на државата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по посетата на Вевчани каде изврши увид на ...

СДСМ: Еврообврзницата во вредност до 650 милиони евра е одложена, но не е целосно откажана

Слободна - 15.07.2016

Соопштение на СДСМ по веста за одложувањето на еврообврзницата: „Денеска, агентите го одложија издавањето на еврообврзницата во вредност до 650 милиони евра, но истата не е целосно откажана.

Еврообврзницата одложена, откако СДСМ ја доведе под прашање нејзината законитост

Слободна - 15.07.2016

Македонија ја одложи седумгодишната еврообврзница, откако партиски член на опозицијата ја доведе под прашање законитоста на издавањето, соопшти Ројтерс . Одложувањето следува по писмо од член на СДСМ, кој тврдел дека државата нема соодветен законски ...

ДС: Блокадата на еврообврзницата е опомена за Владата

Точка - 15.07.2016

Блокадата на реализацијата на еврообврзницата во износ од 650 милиони евра, која Владата ја издаде, е сигнaл од потенцијалните кредитори дека независно од добивката тие сепак се одлучија да го послушаат гласот на народот и реакциите на медиумите, ...

ГРУЕВСКИ: СДСМ и наштетува на државата

Телеграф - 15.07.2016

Се ќе биде онака како што треба и како што е најдобро за народот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски Однесувањето на СДСМ во врска со еврообрзницата е деструктивно и беше очекувано, бидејќи сакаат нам да ни наштетат, а со тоа всушност и ...

Кире Наумов: Нема да дозволиме економски колапс на земјава и злоупотреба на парите за изборна корупција

Слободна - 15.07.2016

Прес конференција на Кире Наумов, претседател на Комисија за финансии на СДСМ: „Почитувани граѓани, претставници на медиумите, Во моментов СДСМ го спречи најавеното налудничавото задолжување на граѓание од 650 милиони евра, иницирано од Никола ...

Одложена еврообврзницата од 650 милиони евра

Точка - 15.07.2016

Македонија ја одложи седумгодишната еврообврзница откако опозициската партија СДСМ ја доведе во прашање легитимноста. Според агенцијата Ројтерс , издавањето било одложено откако во писмо од 14 јули испратено од СДСМ се вели дека задолжувањата немаат ...

Пешевски: Еврообврзницата сепак ќе биде издадена

Точка - 15.07.2016

Имаше голем интерес кај инвеститорите токму за оваа обврзница, но поради деструкцијата на опозицијата процесот на нејзиното издавање е одложен, вели вицепремиерот Владимир Пешевски во изјава за Канал 5.

Пешевски: Еврообврзницата сепак ќе биде издадена (ВИДЕО)

Курир - 15.07.2016

Имаше голем интерес кај инвеститорите токму за оваа обврзница, но поради деструкцијата на опозицијата процесот на нејзиното издавање е одложен . Сепак издавањето ќе се одржи , но репутацијата на државата е доведена во прашање, вели вицепремиерот ...

НАУМОВ: Има пари за плати и пензии и без задолжувањето

Телеграф - 15.07.2016

Можноста за задолжувањето останува, посочи Наумов, а владејачката ВМРО-ДПМНЕ гледа спас кај коалицискиот партнер ДУИ, изјави потпретседателот на СДСМ, Кире Наумов Опозициската партија СДСМ тврди дека пари за плати и пензии во Буџетот има и оти ...

Пешевски: Еврообврзницата сепак ќе биде издадена

Канал5 - 15.07.2016

Пешевски : Репутацијата на државата е доведена во прашање Имаше голем интерес кај инвеститорите токму за оваа обврзница , но поради деструкцијата на опозицијата процесот на нејзиното издавање е одложен .

Груевски: Нормално е финансиските институции да ги проверат лажните информации

Канал5 - 15.07.2016

СДСМ и со блокадата на еврообврзницата сака да и наштети на владејачката партија, а со тоа и на целата држава. Сценариото на СДСМ нема да се реализира, бидејќи владата ќе продолжи без застој да ги исплаќа платите, пензиите и социјалните трансфери, ...

МФ: процесот на издавање на еврообврзницата е стопиран, но наскоро ќе има завршница

Сител - 15.07.2016

Процесот на издавање на еврообврзница не е стопиран и набргу ќе има завршница велат од Министерството за финансии. Потенцираат дека процесот е кристално чист од законски аспект, а економската турнеја на владиниот тим за презентација на ...

Нема правна основа за опструкции на еврообврзницата

Сител - 15.07.2016

Нема правна основа за опструкции на еврообврнизицата, велат правните експерти кои во потезите на СДСМ гледаат политичка пресметка во која се манипулираат јавноста и инвеститорите. Не се исполнети правните претпоставки за активирање на ниту еден од ...

Кире Наумов го оствари ветувањето од пред 5 дена дека ќе ја оспори еврообврзницата

Слободна - 15.07.2016

Кире Наумов, претседател на Комисија за финансии на СДСМ , го оствари ветувањето од пред 5 дена дека ќе ја оспори еврообврзницата: „Ги известуваме Сити Банк, Дојче Банк, Ерсте Банк и Сосиете Женерал, како агенти за издавањето на најавената ...

Груевски: СДСМ и наштетува на државата

Курир - 15.07.2016

Однесувањето на СДСМ во врска со еврообрзницата е деструктивно и беше очекувано, бидејќи сакаат нам да ни наштетат, а со тоа всушност и прават штета на државата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по посетата на Вевчани каде изврши увид на ...

Каракамишева: СДСМ прави политичка пресметка и го урива угледот на државата

Канал5 - 15.07.2016

Нема законски основи да се блокира издавањето на еврообврзницата. Барањето на СДСМ е класично извртување и злоупотреба на Законот за влада, Кривичниот законик и Уставот, сметаат правните експерти.

Одоложувањето на Еврообврзницата е само привремено

Алфа - 15.07.2016

Издавањето на еврообврзницата е кристално чисто реагираат од министерството за финансии за писмото кое го испрати опозицијата до јавноста дека издавањето е дирекно прекршување на законот за буџет, законот на влада и кривичниот законик.

Каракамишева- Јовановска: СДСМ сака да ја втурне земјата во економска неизвесност од која ќе страда цела држава

Курир - 15.07.2016

Вчерашното блокирање на еврообврзницата од страна на СДСМ заради, како што велат, незаконитоста на самиот процес, е класичен чин на политичка пресметка што СДСМ ја прави кон власта, а која директно треба да се одрази врз сите граѓани на РМ, и врз ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и наштетува на државата со лаги за еврообврзницата

Локално - 15.07.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на потпретседателот на СДСМ Кире Наумов наведува дека опозициската партија направила „уште едно финансиско злосторство обидувајќи се со лаги и невистини да го блокира издавањето на ...

Груевски: СДСМ сака да дојде до ситуација да неможат да се исплатат пензии, социјална помош, плати во администрацијата, ...

Локално - 15.07.2016

Однесувањето на СДСМ во врска со еврообрзницата е деструктивно и беше очекувано, бидејќи сакаат нам да ни наштетат, а со тоа всушност и прават штета на државата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по посетата на Вевчани каде изврши увид на ...

Еврообврзницата е блокирана! – Ќе има пари за плати и пензии?

Локално - 15.07.2016

Еврообврзницата одложена на неодредено, на барање на опозицијата, објави синоќа Ројтерс повикувајќи се на еден од главните банкарски кредитори.То значи блокада на земање заеми и кредити за плати и пензии и други неконтролирани трошоци, кои по ...

(ВИДЕО) Наумов: СДСМ го спречи налудничавото задолжување, пари за плати и пензии има

Локално - 15.07.2016

Во моментов СДСМ го спречи најавеното налудничавото задолжување на граѓание од 650 милиони евра, иницирано од Никола Груевски. Процесот на издавање на еврообврзницата од 650 милиони евра е одложен. Но, не е прекинат.

(ВИДЕО) Еврообврзницата е блокирана, владиниот тим се врати дома по неуспешното инвестициско роуд шоу

Локално - 15.07.2016

Еврообврзницата е блокирана, владиниот тим се врати дома по неуспешното инвестициско роуд шоу.Откако се одложи издавањето на петатата макеоднска еврообврзница, поради писмото на СДСМ упатено до четирите банки агенти за продажба на обврзницата со кое ...

Гошев: Нашиве измамници се демаскирани од меѓународниот финансиски и политички пазар

Локално - 15.07.2016

Еврообврзницата е одложена поради противењето на СДСМ. Претходно, Меѓународниот монетарен фонд најави дека го повлекува постојаниот претставник од Македонија, а Европската комисија скрати и дел од ИПА фондовите-пишува РСЕ.

Узунов: Дали треба да бидеме задоволни или не од повлекувањето на продажбата на еврообврзницата?

Локално - 15.07.2016

Тешко е да се дефинира дали треба да бидеме задоволни или не од повлекувањето на продажбата на еврообврзницата, вели професорот Ванчо Узунов. Сега, според него не е најважно прашањето дали понатаму ќе успее оваа постапка на издавање, бидејќи ...

Власта не се дава, евро-обврзницата сепак ќе биде издадена!

Локално - 15.07.2016

Имаше голем интерес кај инвеститорите токму за оваа обврзница , но поради деструкцијата на опозицијата процесот на нејзиното издавање е одложен . Сепак издавањето ќе се одржи , но репутацијата на државата е доведена во прашање, вели вицепремиерот ...

Еврообврзницата е одложена, но не откажана, процесот на емитување продолжува

Вечер - 15.07.2016

Од Министерството за финансии соопштуваат дека процесот на емитување на еврообврзницата е кристално чист, а министерот за финансии Кирил Миновски вели дека владиниот тим и понатаму во наредните денови ќе соработува со инвеститорите кои покажале ...

СДСМ и наштетува на државата со лаги за еврообврзницата

Вечер - 15.07.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на потпретседателот на СДСМ Кире Наумов наведува дека опозициската партија направила „уште едно финансиско злосторство обидувајќи се со лаги и невистини да го блокира издавањето на ...

Демократски сојуз со остра порака до Владата

Репортер - 15.07.2016

Блокадата на реализацијата на еврообврзницата во износ од 650 милиони евра, која Владата ја издаде, е сигнaл од потенцијалните кредитори дека независно од добивката тие сепак се одлучија да го послушаат гласот на народот и реакциите на медиумите, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Обидот на СДСМ да ја наруши финансиската стабилност е класичен акт на финансиски тероризам

Нетпрес - 15.07.2016

Обидот на СДСМ да ја наруши финансиската стабилност и финансиските текови е класичен акт на финансиски тероризам од страна на аболицираниот криминалец Зоран Заев и неговата дружина врз граѓаните на Република Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ стори уште едно финансиско злосторство

Стандард - 15.07.2016

„Обидот на СДСМ да ја наруши финансиската стабилност и финансиските текови е класичен акт на финансиски тероризам од страна на аболицираниот криминалец Зоран Заев и неговата дружина врз граѓаните на Република Македонија“, се вели во реакцијата на ...

Блокадата на еврообврзницата е опомена за Владата – тврдат од ДС

Фактор - 15.07.2016

Од Демократскиот сојуз велат дека блокадата на реализацијата на еврообврзницата во износ од 650 милиони евра, која Владата ја издаде, е сигнaл од потенцијалните кредитори дека независно од добивката тие сепак се одлучија да го послушаат гласот на ...

Груевски: СДСМ не сака исплата на пензии, социјална помош, плати во администрацијата

Репортер - 15.07.2016

Однесувањето на СДСМ во врска со еврообрзницата е деструктивно и беше очекувано, бидејќи сакаат нам да ни наштетат, а со тоа всушност и прават штета на државата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по посетата на Вевчани каде изврши увид на ...

СДСМ не дозволува нови задолжувања, ВМРО-ДПМНЕ обвинува за финансиски тероризам

Макфакс - 15.07.2016

СДСМ го спречи најавеното налудничавото задолжување на граѓание од 650 милиони евра, иницирано од Никола Груевски, процесот на издавање на еврообврзницата од 650 милиони евра е одложен, но не е прекинат, смета Кире Наумов од СДСМ, а од владејачката ...

ДС: Странските банки нема да кредитираат систем каде се кршат правата на граѓаните

Мета - 15.07.2016

Блокадата на реализацијата на еврообврзницата во износ од 650 милиони евра, која владата ја издаде, е сигнал од потенцијалните кредитори дека независно од добивката, тие сепак се одлучија да го послушаат гласот на народот и реакциите на медиумите, ...

ДС: Странските банки одлучија да го послушаат гласот на народот

Бриф - 15.07.2016

Блокадата на реализацијата на еврообврзницата во износ од 650 милиони евра, која Владата ја издаде, е сигнaл од потенцијалните кредитори дека независно од добивката тие сепак се одлучија да го послушаат гласот на народот и реакциите на медиумите, ...

Еврообврзницата блокирана, дали ќе има пари за плати и пензии?

Репортер - 15.07.2016

Еврообврзницата одложена на неодредено, на барање на опозицијата, објави синоќа Ројтерс повикувајќи се на еден од главните банкарски кредитори. Издавањето на еврообврзината е одложено откако Кире Наумов од СДСМ вчера упатил писмо според кое ...

Груевски: СДСМ сака да не може да се исплаќаат пензии, плати, социјална помош – но тоа нема да го дозволиме!

Нетпрес - 15.07.2016

Однесувањето на СДСМ во врска со еврообрзницата е деструктивно и беше очекувано, бидејќи сакаат нам да ни наштетат, а со тоа всушност и прават штета на државата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по посетата на Вевчани каде изврши увид на ...

ДС: Санкциите преку финансиска и економска изолација на Македонија ќе продолжат

Стандард - 15.07.2016

Блокадата на реализацијата на еврообврзницата во износ од 650 милиони евра, која Владата ја издаде, е сигнaл од потенцијалните кредитори дека независно од добивката тие сепак се одлучија да го послушаат гласот на народот и реакциите на медиумите, ...

Наумов: Опасноста од финансиско злосторство врз граѓаните останува

Репортер - 15.07.2016

Процесот на издавање на еврообврзницата од 650 милиони евра е одложен, но не и прекинат, предупреди на денешната прес конференција, претседателот на Комисијата за финансии на СДСМ Кире Наумов.

Груевски: СДСМ ѝ наштетува на државата

Стандард - 15.07.2016

Однесувањето на СДСМ во врска со еврообрзницата е деструктивно и беше очекувано, бидејќи сакаат нам да ни наштетат, а со тоа всушност и прават штета на државата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по посетата на Вевчани каде изврши увид на ...

НСДП: Светските банки ја препознаа дијагнозата на Ставрески – „ние сме лудаци“

Репортер - 15.07.2016

Реакција на НСДП за откажувањето на еврообврзницата тешка 650 милиони евра: „Одлуката за блокирање на реализацијата на еврообврзницата, со која владата сакаше да ги задолжи граѓаните со нови 650 милиони евра, е јасна порака од светскиот банкарски ...

(ВИДЕО) Пешевски убедува: Еврообврзницата сепак ќе биде издадена

Репортер - 15.07.2016

Имаше голем интерес кај инвеститорите токму за оваа обврзница, но поради деструкцијата на опозицијата процесот на нејзиното издавање е одложен. Сепак издавањето ќе се одржи, но репутацијата на државата е доведена во прашање“, вели вицепремиерот ...

Кире Наумов е авторот на писмото што го одложи задолжувањето

Репортер - 15.07.2016

Кире Наумов, кој беше дополнителен заменик министер за финансии во Владата за спроведување избори е лицето од опозицијата за кој Ројтерс јави дека напиша писмо до инвеститорите да внимаваат при купување на македонската еврообврзница, информира Сакам ...

Груевски: СДСМ сака нам да ни наштети, а всушност и наштетува на државата

Република - 15.07.2016

Однесувањето на СДСМ во врска со еврообрзницата е деструктивно и беше очекувано, бидејќи сакаат нам да ни наштетат, а со тоа всушност и прават штета на државата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по посетата на Вевчани каде изврши увид на ...

Одложено издавањето на еврообврзницата поради реакција на СДСМ

Дневник - 15.07.2016

Македонија го одложи издавањето на седумгодишната еврообврзница, откако партиски член на опозицијата испратил писмо до менаџерите на заинтересираните банки со кое ја доведува под знак прашалник законитоста на издавањето на обврзницата, објави ...

Заев го поздрави одложувањето на еврообврзницата

Репортер - 15.07.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати соопштение за јавноста до светските медиуми, во кое ја поздрави одлуката на водечките банки во врска со еврообврзницата за чијашто противзаконска и штетна реализација алармираше СДСМ.

Груевски: СДСМ и наштетува на државата

Press24 - 15.07.2016

Однесувањето на СДСМ во врска со еврообрзницата е деструктивно и беше очекувано, бидејќи сакаат нам да ни наштетат, а со тоа всушност и прават штета на државата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по посетата на Вевчани каде изврши увид на ...

Каракамишева- Јовановска: СДСМ сака да ја втурне земјата во економска неизвесност од која ќе страда цела држава

Вечер - 15.07.2016

Вчерашното блокирање на еврообврзницата од страна на СДСМ заради, како што велат, незаконитоста на самиот процес, е класичен чин на политичка пресметка што СДСМ ја прави кон власта, а која директно треба да се одрази врз сите граѓани на РМ, и врз ...

НСДП: Светските банки ја препознаа дијагнозата на Ставрески – „ние сме лудаци“

Стандард - 15.07.2016

„Одлуката за блокирање на реализацијата на еврообврзницата, со која владата сакаше да ги задолжи граѓаните со нови 650 милиони евра, е јасна порака од светскиот банкарски сектор дека не сака да влегува во било какви финансиски зделки со ...

Еврообврзницата понудена на светските берзи

Денар - 15.07.2016

Седумгодишната еврообврзница со камата од пет отсто Македонија ја понуди на светските берзи, објави во четврток Reuters. Еврообврзницата со максимален износ од 650 милиони евра Владата ја издаде минатата недела, а опозицијата повика да се блокира ...

Пешевски: Еврообврзницата сепак ќе биде издадена (ВИДЕО)

Нетпрес - 15.07.2016

Имаше голем интерес кај инвеститорите токму за оваа обврзница, но поради деструкцијата на опозицијата процесот на нејзиното издавање е одложен, вели вицепремиерот Владимир Пешевски во изјава за Канал 5.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со блокирањето на еврообврзницата изврши финансиски тероризам

Репортер - 15.07.2016

Обидот на СДСМ да ги наруши финансиската стабилност и финансиските текови е класичен акт на финансиски тероризам од страна на аболираниот криминалец Зоран Заев и од неговата дружина врз граѓаните на Република Македонија, стои во реакцијата на ...

Наумов: СДСМ го спречи налудничавото задолжување, но процесот не е прекинат

Стандард - 15.07.2016

„Во моментов СДСМ го спречи најавеното налудничавото задолжување на граѓание од 650 милиони евра, иницирано од Никола Груевски. Процесот на издавање на еврообврзницата од 650 милиони евра е одложен. Но, не е прекинат.

ДС: Блокадата на еврообврзницата е опомена за Владата

Макфакс - 15.07.2016

Блокадата на реализацијата на еврообврзницата во износ од 650 милиони евра, која Владата ја издаде, е сигнaл од потенцијалните кредитори дека независно од добивката тие сепак се одлучија да го послушаат гласот на народот и реакциите на медиумите, ...

Каракамишева – Јовановска: СДСМ сака да ја втурне земјата во економска неизвесност

Нетпрес - 15.07.2016

Вчерашното блокирање на еврообврзницата од страна на СДСМ заради, како што велат, незаконитоста на самиот процес, е класичен чин на политичка пресметка што СДСМ ја прави кон власта, а која директно треба да се одрази врз сите граѓани на РМ, и врз ...

Кадриу: Техничка влада не може да одлучува за еврообврзницата

Репортер - 15.07.2016

Владата мора да го почитува Законот за Влада кој е во сила и да се откаже од понатамошниот процес на издавањето на еврообрзницата бидејќи досегашниот тек на вакво задолжување е протизаконско , вели професорот по облигационо право Осман Кадриу во ...

Одложена еврообврзицата од 650 милиони евра

Денар - 15.07.2016

Македонија ја одложи седумгодишната еврообврзница откако опозициската партија СДСМ ја доведе во прашање легитимноста. Според агенцијата Ројтерс , издавањето било одложено откако во писмо од 14 јули испратено од СДСМ се вели дека задолжувањата немаат ...

Блокадата на еврообврзницата како вовед во економска изолација

Репортер - 15.07.2016

Одложувањето на издавањето на еврообрзницата е последен сигнал дека Македонија е во економска изолација. Власта се мачи да ги оправда своите политики, откако претходно и ММФ и ЕУ испратија јасни пораки, пишува Дојче веле .

(ВИДЕО) Владиниот тим се врати дома по неуспешното инвестициско роуд шоу

Репортер - 15.07.2016

Еврообврзницата е блокирана, владиниот тим се врати дома по неуспешното инвестициско роуд шоу.Откако се одложи издавањето на петатата макеоднска еврообврзница, поради писмото на СДСМ упатено до четирите банки агенти за продажба на обврзницата со кое ...

Одложена еврообврзицата од 650 милиони евра

Макфакс - 15.07.2016

Македонија ја одложи седумгодишната еврообврзница откако опозициската партија СДСМ ја доведе во прашање легитимноста. Според агенцијата Ројтерс, издавањето било одложено откако во писмо од 14 јули испратено од СДСМ се вели дека задолжувањата немаат ...

Одложено издавањето на еврообврзницата

Банкарство.мк - 15.07.2016

Македонија го одложи издавањето на седумгодишната обврзница откако член на опозициската партија ја доведе во прашање легитимноста на нејзиното издавање, објави Ројтерс вечерва. Издавањето на еврообврзницата беше одложено по писмото на член на ...

СТАВ ПРОФ. МАРЈАН ПЕТРЕСКИ: Можно е кратење на платите, пензиите и непродуктивните трошоци по одложувањето на ...

Фактор - 15.07.2016

Повлекувањето на еврообврзницата би рекол дека е резултат на целокупниот притисок кој го создаде јавноста, недвосмислено укажувајќи на опасноста од таквото задолжување, имајќи предвид дека не е позната намената на парите и дека се случува во ...

ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ за финансиски тероризам врз граѓаните

Мета - 15.07.2016

Обидот на СДСМ да ги наруши финансиската стабилност и финансиските текови е класичен акт на финансиски тероризам од страна на аболираниот криминалец Зоран Заев и од неговата дружина врз граѓаните на Република Македонија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на ...

Наумов: Останува опасноста за финансиско злосторство врз граѓаните

Мета - 15.07.2016

„Процесот на издавање на еврообврзницата од 650 милиони евра е одложен, но не и прекинат. Опасноста за финансиско злосторство врз граѓаните останува“, предупреди претседателот на комисијата за финансии на СДСМ, Кире Наумов.

Заев го поздрави одложувањето на еврообврзницата

Мета - 15.07.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати соопштение за јавноста до светските медиуми, во кое ја поздрави одлуката на водечките банки во врска со еврообврзницата за чијашто противзаконска и штетна реализација алармираше СДСМ.

Наумов:Во моментов СДСМ го спречи налудничавото задолжување, пари за плати и пензии има

Бриф - 15.07.2016

Прес конференција Кире Наумов, претседател на Комисија за финансии на СДСМ Почитувани граѓани, претставници на медиумите, Во моментов СДСМ го спречи најавеното налудничавото задолжување на граѓание од 650 милиони евра, иницирано од Никола Груевски.

ПРЕСВРТНИЦА ВО ЕКОНОМИЈАТА: Ќе научи ли Македонија да живее без задолжување?

Фактор - 15.07.2016

Издавањето на македонската еврообрзница се одложи. Ваква одлука вчера е донесена откако менаџерите на банките кои управуваа со продажбата на еврообврзницата добиле писмо од СДСМ, во кое ги предупредиле дека издавањето е незаконско и нема правна ...

Обидот на СДСМ да ја наруши финансиската стабилност и финансиските текови е класичен акт на финансиски тероризам

Пулс24 - 15.07.2016

Обидот на СДСМ да ја наруши финансиската стабилност и финансиските текови е класичен акт на финансиски тероризам од страна на аболицираниот криминалец Зоран Заев и неговата дружина врз граѓаните на Република Македонија.

(ВИДЕО) Наумов: Има пари за плати и пензии и без задолжувањето

еМагазин - 15.07.2016

Во моментов СДСМ го спречи најавеното налудничавото задолжување на граѓание од 650 милиони евра, иницирано од Никола Груевски, рече на денешната прес конференција Кире Наумов, претседател на Комисијата за финансии на СДСМ.

СДСМ: Издавањето на еврообврзницата одложено, но не откажано

еМагазин - 15.07.2016

Агентите го одложија издавањето на еврообврзницата во вредност до 650 милиони евра , но истата не е целосно откажана, информираат од СДСМ, откако синоќа агенцијата Ројтерс објави дека издавањето на македонската еврообврзница е одложено.

Груевски: СДСМ и наштетува на државата

Lider - 15.07.2016

Однесувањето на СДСМ во врска со еврообрзницата е деструктивно и беше очекувано, бидејќи сакаат нам да ни наштетат, а со тоа всушност и прават штета на државата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по посетата на Вевчани каде изврши увид на ...

СДСМ и наштетува на државата

Пулс24 - 15.07.2016

Однесувањето на СДСМ во врска со еврообрзницата е деструктивно и беше очекувано, бидејќи сакаат нам да ни наштетат, а со тоа всушност и прават штета на државата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по посетата на Вевчани каде изврши увид на ...

Каракамишева: СДСМ сака да ја втурне Македонија во економска неизвесност

Пулс24 - 15.07.2016

Вчерашното блокирање на еврообврзницата од страна на СДСМ заради, како што велат, незаконитоста на самиот процес, е класичен чин на политичка пресметка што СДСМ ја прави кон власта, а која директно треба да се одрази врз сите граѓани на РМ, и врз ...

Кире Наумов е „виновен“ за одложување на еврообврзницата

еМагазин - 15.07.2016

Кире Наумов, поранешниот дополнителен министер за финансии го испратил писмото до странските инвеститори да внимаваат при купување на македонската еврообврзница, информираа од СДСМ. Од името на партијата тој испратил писмо до водечките банки ...

Еднострана „анализа“ за еврообврзницата

СПФМ - 15.07.2016

[Рецензија: Еврообврзница ќе внесе свеж капитал во стопанството] Текстот што е предмет на рецензија е едностран, бидејќи ги презентира ставовите на експертите кои на некој начин го оправдуваат новото задолжување на државата со еврообврзницата со ...

СДСМ:Евро-обврзницата е одложена, но не е целосно откажана

Нова ТВ - 14.07.2016

Денеска, агентите го одложија издавањето на еврообврзницата во вредност до 650 милиони евра, но истата не е целосно откажана, соопштуваат од СДСМ веднаш по одложувањето на евро-обврзницата откако до главните гарани биле испратено писмо од член на ...

СДСМ:Одложувањето на обврзницата е потврда дека финасиското злосторство е незаконско

Телма - 14.07.2016

Денеска, агентите го одложија издавањето на еврообврзницата во вредност до 650 милиони евра, но истата не е целосно откажана. Во последниот период, Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија предупредуваше дека доколку се случи издавањето на ...

Одложена еврообврзницата од 650 милиони евра

24 Вести - 14.07.2016

Македонија ја одложи седум годишната еврообврзница откако член на опозициската партија ја доведе во прашање легитимноста, јавува Ројтерс. Според агенцијата издавањето беше одложено откако со писмо од 14 јули испратено од СДСМ се вели дека ...

Димитриев: Износот на еврообврзницата гарантира долгорочна стабилност

Телма - 14.07.2016

Според премиерот Емил Димитриев новото задолжување со еврообврзницата не е случај карактеристичен само за нашата земја. Целта е да се обезбеди ликвидност и навремена исплата на плати и пензии.Според премиерот Емил Димитриев новото задолжување со ...

Еврообврзницата ќе биде со камата од 5 отсто

Телма - 14.07.2016

Македонија почна да ја нуди новата петта по ред еврообврзница. Според агенцијата Ројтерс на потенцијалните инвеститори им се нуди 7 годишна обврзница со очекуван принос од околу 5 % но сеуште нема информација колку ќе биде тешка, односно дали ќе ...

Реакција на СДСМ по одложувањето на еврообврзницата

24 Вести - 14.07.2016

Од Социјалдемократскиот сојуз по одложувањето на еврообврзницата излегоа со соопштение во кое се вели дека „Одложувањето е потврда дека сите аргументи и апели за финансиското злостроство по налог на Никола Груевски од 650 милиони евра е незаконско и ...

Еврообврзницата понудена на светските берзи – каматата е 5 проценти

Нова ТВ - 14.07.2016

Македонија на светските берзи ја понуди седумгодишната еврообврзница со камата од 5 проценти, објави денеска агенцијата Ројтерс . Минатата недела Владата ја издаде еврообврзницата со максимален износ од 650 милиони евра, а главни агенти се Сити ...

Одложено издавањето на еврообврзницата, СДСМ ја оспорил пред гарантите

Нова ТВ - 14.07.2016

Македонија ја одложи понудата на еврообврзницата откако член на Социјалдемократскиот сојуз ја оспорил легалноста на нејзиното издавање, објави Ројтерс вечерва. Издвањето на еврообврзницата е одложено денеска откако до главните гарани биле испратено ...

Започна операцијата за собирање на понуди за еврообврзницата

24 Вести - 14.07.2016

Со парите од новото задолжување преку еврообврзницата ќе се финасираат буџетските потреби, пари за редовна исплата на плати и пензии ќе има – вели техничкиот премиер Емил Димитриев. Од опозициската СДСМ велат дека оваа операција е незаконска и ...

Македонија нуди седумгодишна еврообврзница

Телма - 14.07.2016

Не им требаше многу време на владините претставници , да го испитаат теренот и да ја проценат заинтересираноста на странските инвеститори за петта по ред македонска еврообврзница. По само три дена од почетокот на роуд шоуто ,Агенцијата Ројтерс ...

Еврообврзницата се нуди со камата од 5 отсто и со рок од седум години

Утрински - 14.07.2016

Мирче Јовановски Македонија почна да ја нуди на кредиторите новата еврообврзница со принос од 5 отсто и со рок на доспевање од седум години, јави денеска агенцијата Ројтерс. Во информацијата не се наведува точниот износ на задолжувањето, односно ...

СДСМ - Издавањето на еврообрзницата е противзаконско

Утрински - 14.07.2016

Издавањето на еврообврзница на износ од 650 милиони евра е директно прекршување на Законот за Буџет, Законот за Влада, Договорот од 2 јуни/15 јули 2015 година и Кривичниот законик и ќе биде предмет на оспорување по промената на власта, се вели во ...

Одложена еврообврзницата

Р.С.Европа - 14.07.2016

Македонија ја одложила понудата на еврообврзницата откако член на Социјалдемократскиот сојуз ја оспорил легалноста на нејзиното издавање, јави Ројтерс. Издавањето на седумгодишната еврообврзница е одложено откако до заедничкиот менаџмент составен од ...

Одложено издавањето на еврообврзницата

Утрински - 14.07.2016

Македонија го одложи издавањето на еврообрзницата откако опозицијата ја оспори законитоста за издавање, објави пред малку Ројтерс, повикувајќи се на Интернешнел фајненшл ривју (IFR). Издавањето е одложено откако со писмо од 14 јули член на ...

Еврообврзницата со камата од 5 проценти

Р.С.Европа - 14.07.2016

Македонија ја понуди обврзницата до 650 илјади евра на светските берзи. Новинската агенција Ројтерс, денеска објави дека еврообврзницата со рок на доспевање од 7 години е со камата од 5 проценти.

За власта еврообврзницата се издава според закон

Р.С.Европа - 14.07.2016

На тврдењето на СДСМ дека издавањето на еврообврзницата е противзаконско реагира Министерството за финансии кое смета дека целта на опозициската партија е да ја дезинформира јавноста и со наведување членови од закони без да се наведе нивната ...

СДСМ: за обврзницата ќе одговараат сите вмешани

Р.С.Европа - 14.07.2016

Издавањето на еврообврзница на износ од 650 милиони евра е директно прекршување на Законот за Буџет, Законот за Влада, Договорот од 2 јуни/15 јули 2015 година и Кривичниот законик и ќе биде предмет на оспорување по промената на власта, се вели во ...

Македонија ја понуди новата еврообврзница на странските пазари со камата од 5 %

Алсат-М - 14.07.2016

Македонија ја понуди новата еврообврзницата на светските берзи. Како што објави агенцијата Ројтерс, понудена е седумгодишна еврообврзница со очекуван принос од пет проценти. Засега не е познато кои инвеститори се најзаинтересирани ниту дали Владата ...

Македонија понуди еврообврзница со 5 отсто камата

Deutsche Welle - 14.07.2016

И покрај предупредувањата од експертите и критиките во јавноста, македонската влада веќе ја понуди на пазарот еврообврзницата со рок на отплата од седум години и камата од 5 проценти. Македонските власти на пазарот веќе започнале да ја нудат ...

Многу граѓански прашања за владините задолжувања

Р.С.Европа - 14.07.2016

Скапо ќе чини позајменото, а товорот ќе падне на грбот на граѓаните. На дел од граѓаните им пречи нетранспарентноста на владата која не кажува зошто ќе се трошат позајмените пари. Владата нè лажеше дека има доволно пари за сите.

Министерство за финансии: Целиот процес за обврзницата е кристално чист

МКД - 14.07.2016

Целиот процес се одвива врз основа на закон и е кристално чист од законски аспект, велат од Министерство за финансии, откако се одложи постапката за издавање на еврообврзницата во вредност до 650 милиони евра.

СДСМ: По налог на Груевски, Миноски го започна процесот на издавање на незаконската еврообврзница

МКД - 14.07.2016

По налог на Никола Груевски, Кирил Миноски утрово го започна процесот на издавање седумгодишна еврообврзница. Издавањето на еврообврзница на износ од 650 милиони евра е директно прекршување на Законот за Буџет, Законот за Влада, Договорот од 2 ...

Македонија ја понуди еврообврзницата до 650 милиони евра на светските берзи

МКД - 14.07.2016

Македонија на светските берзи ја понуди седумгодишната еврообврзница со камата од 5 проценти, објави денеска агенцијата Ројтерс . Минатата недела Владата ја издаде еврообврзницата со максимален износ од 650 милиони евра, а главни агенти се Сити ...

Димитриев: Сумата на еврообврзницата гарантира долгорочна стабилност на државата

МКД - 14.07.2016

Премиерот Емил Димитриев вели дека новото задолжување со еврообврзница не е нешто што исклучиво се случува во Република Македонија, ниту за прв пат. Смета е нормален механизам во одредена ситуација кога и се потребни средства на државата за својата ...

Одложено издавањето на еврообврзницата

МКД - 14.07.2016

Македонија го одложи издавањето на седумгодишната еврообврзница откако член на опозициската СДСМ денеска преку писмо ја оспорил легалноста на постапката, јави Ројтерс . Во писмото било наведено дека земјава нема соодветен правен механизам за ...

Министерство за финансии: СДСМ шири дезинформации за еврообврзницата

Фокус - 14.07.2016

Од министерството за финансии се огласија на реакциите на СДСМ за еврообврзница та од 650 милиони евра, за која опозицијата обвинува дека е противзаконска и дека ќе одговараат сите раководни лица во државните институции инволвирани во нејзиното ...

За Министерството за финансии одложувањето на еврообврзницата е нерационално

Либертас - 14.07.2016

Издавањето на еврообврзницата е кристално чисто од законски аспект, велат од Министерството за финансии, по одложувањето на постапката и додаваат дека македонската опозиција повторно се обидела да и нанесе штета на државата, со оспорување на ...

Реакција на министерството за финансии

Тера - 14.07.2016

Во врска со процесот на издавање на обврзницата сакаме да го истакнеме следното. Целиот процес се одвива врз основа на закон и е кристално чист од законски аспект. Економската турнеја на владиниот економски тим во насока на анимација на ...

Министерството за финансии со реакција на соопштението на СДСМ за еврообврзницата

Либертас - 14.07.2016

На тврдењето на СДСМ дека издавањето на еврообврзницата е противзаконско реагира Министерството за финансии кое смета дека целта на опозициската партија е да ја дезинформира јавноста и со наведување членови од закони без да се наведе нивната ...

Мф: целта на СДСМ е да ја дезинформира јавноста

ТВ21 - 14.07.2016

„Со цел да ја информираме јавноста на објективен и вистинит начин, сакаме да истакнеме дека во Законот за Влада членовите 44, 45 и 46 се однесуваат на формирање на Влада во која учеството на опозициските министри и заменици министри имаше за цел ...

Министерството за финансии реагира на соопштението на СДСМ за еврообврзницата

А1 On - 14.07.2016

На тврдењето на СДСМ дека издавањето на еврообврзницата е противзаконско реагира Министерството за финансии кое смета дека целта на опозициската партија е да ја дезинформира јавноста и со наведување членови од закони без да се наведе нивната ...

Министерство за финансии: Издавањето на еврообврзницата е кристално чисто

+инфо - 14.07.2016

Министерството за финансии во брз рок ќе ги објасни сите состојби на потенцијалните инвестотори и „ќе ги разбие дилемите и забуните“... Издавањето на еврообврзницата е кристално чисто од законски аспект, велат од Министерството за финансии, по ...

СДСМ: Одложувањето на еврообврзницата е потврда дека сите апели за ова финансиското злостроство по налог на Груевски се ...

Либертас - 14.07.2016

Соопштение на СДСМ: Денеска, агентите го одложија издавањето на еврообврзницата во вредност до 650 милиони евра, но истата не е целосно откажана. Во последниот период, Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија предупредуваше дека доколку се случи ...

Кире Наумов ги предупредил банките да внимаваат при купувањето на еврообврзницата

+инфо - 14.07.2016

Наумов потврдил дека тој од името на СДСМ испратил писмо до водечките светски медиуми специјализирани за бизнис и до водечките банки... Кире Наумов, кој беше дополнителен заменик министер за финансии во Владата за спроведување избори е лицето од ...

Каматата за еврообврзницата ќе биде 5 проценти, рок на доспевање седум години

Сакам да кажам - 14.07.2016

Македонија ја понуди еврообврзницата на светските берзи, а каматата за неа ќе изнесува 5 проценти, објави агенцијата Ројтерс. Еврообврзницата е со рок на доспевање од седум години, а како главни банки кои управуваат со продажбата на емисијата се ...

Кире Наумов е авторот на писмото што го одложи задолжувањето со 650 милиони евра

Либертас - 14.07.2016

Кире Наумов, кој беше дополнителен заменик министер за финансии во Владата за спроведување избори е лицето од опозицијата за кој Ројтерс јави дека напиша писмо до инвеститорите да внимаваат при купување на македонската еврообврзница, информира Сакам ...

СДСМ: По налог на Груевски, Миновски го започна процесот на издавање на незаконската еврообврзница

ТВ21 - 14.07.2016

По налог на Никола Груевски, Кирил Миноски утрово го започна процесот на издавање седумгодишна еврообврзница. Издавањето на еврообврзница на износ од 650 милиони евра е директно прекршување на Законот за Буџет, Законот за Влада, Договорот од 2 ...

СДСМ: Миновски го почна процесот на издавање на незаконската еврообврзница, сите ќе одговараат

А1 On - 14.07.2016

Издавањето на еврообврзница на износ од 650 милиони евра е директно прекршување на Законот за Буџет, Законот за Влада, Договорот од 2 јуни/15 јули 2015 година и Кривичниот законик. Се додека не се изгласа ребалансот на буџетот ставката приливи од ...

Ројтерс: Еврообврзницата одложена, член на СДСМ ја оспорил пред гарантите

+инфо - 14.07.2016

Неименуваниот член од СДСМ во писмото истакнал дека издавањето на еврообврзницата, доколку се оствари, ќе биде сериозно прекршување на закони... Македонија ја одложи понудата на еврообврзницата откако член на Социјалдемократскиот сојуз ја оспорил ...

СДСМ: Нема да дозволиме последиците од расипничкото однесување да ги трпат нашите деца

+инфо - 14.07.2016

Денеска, агентите го одложија издавањето на еврообврзницата во вредност до 650 милиони евра, но истата не е целосно откажана. Реакција на СДСМ за одложувањето на еврообврзницата: „Денеска, агентите го одложија издавањето на еврообврзницата во ...

Еврообврзницата понудена на светските берзи, каматата за неа ќе биде 5 отсто

Либертас - 14.07.2016

Македонија ја понуди еврообврзницата на светските берзи, а каматата за неа ќе изнесува 5 проценти, објави „ Ројтерс “. Еврообврзницата е со рок на доспевање од седум години, а како главни банки кои управуваат со продажбата на емисијата се „Сити ...

СДСМ: По налог на Груевски, Миновски почна со издавање на еврообврзницата

+инфо - 14.07.2016

„ДУИ уште еднаш потврди дека заедно со ВМРО-ДПМНЕ кумува на економскиот колапс на граѓаните и на Р. Македонија“, велат од СДСМ. Соопштението од СДСМ го објавуваме интегрално: „По налог на Никола Груевски, Кирил Миноски утрово го започна процесот на ...

СДСМ: Издавањето на обврзницата е противзаконско, сите ќе одговараат

Фокус - 14.07.2016

Опозициската СДСМ денеска реагираше на започнувањето на процесот за издавање на еврообврзницата од 650 милиони евра за која рече дека е противзаконска и дека ќе одговараат сите раководни лица во државните институции инволвирани во нејзиното издавање.

Одложено издавањето на еврообврзницата

Радио МОФ - 14.07.2016

Македонија го одложи издавањето на седумгодишната еврообврзница откако член на опозициската СДСМ денеска преку писмо ја оспорил легалноста на постапката, објави Ројтерс . Оваа вест доаѓа откако првично беше соопштено дека државата ја понуди ...

Одложено издавањето на еврообврзницата

Тера - 14.07.2016

Македонија го одложи издавањето на седумгодишната еврообврзница откако член на опозициската СДСМ денеска преку писмо ја оспорил легалноста на постапката, јави Ројтерс Во писмото било наведено дека земјава нема соодветен правен механизам за издавање ...

Еврообврзницата одложена на неодредено на барање на опозицијата

Либертас - 14.07.2016

Еврообврзницата одложена на неодредено, на барање на опозицијата, пренесув а Ројтерс повикувајќи се на еден од главните банкарски ...

Новата еврообврзница ќе го зголеми долгот на 5 милијарди евра

Капитал - 14.07.2016

Властите во потрага по инвеститори за еврообврзницата Најавеното задолжување е во износ од 6,7% од бруто домашниот производ (БДП). Со ова задолжување, јавниот долг ќе се искачи на 5 милијарди евра, односно 51,7% од БДП.

СДСМ: Одложувањето на еврообврзницата е потврда зa финансиското злосторство на Груевски

ТВ21 - 14.07.2016

Одложувањето на еврообврзницата е потврда дека сите аргументи и апели на финансиското злосторство по налог на Никола Груевски од 650 милиони евра е незаконско и на штета на граѓаните, реагираат од ...

Новата еврообврзница понудена на пазарот со камата од 5%

Радио МОФ - 14.07.2016

Македонија ја понуди еврообврзницата на светските берзи, а каматата за неа ќе изнесува 5 проценти, објави „Ројтерс“. Рокот на доспевање е седум години, а како главни банки кои управуваат со продажбата „Сити груп“, „Дојче банка“, „Ерсте група“ и ...

Новата еврообврзница понудена на пазарот

+инфо - 14.07.2016

Земјава понудила седумгодишна еврообврзница на пазарот со очекувана камата од 5 отсто. Новата еврообврзница, веќе е понудена на светските берзи. Агенцијата Ројтерс јави дека земјава понудила седумгодишна еврообврзница на пазарот со очекуван принос ...

Рикна еврообврзницата од 650 милиони евра поради притисокот од јавноста

+инфо - 14.07.2016

Никола Груевски и Владата нема да добијат пари за изборна корупција, дознава Плусинфо Задолжувањето на Република Македонија со еврообврзница тешка 650 милиони евра, пропадна, дознава Плусинфо.

Македонија ја понуди еврообврзницата на пазарот?...

Н.Македонија - 14.07.2016

Владата на Република Македонија наводно ја понуди еврообрзницата на пазарот, со рок на отплата од седум години и камата од пет проценти, според агенцијата „Ројтерс“. Според одлуката на Владата, на седницата одржана на 21 јуни, а која веќе ја објави ...

Ројтерс: новата еврообврзинца ќе биде со камата од 5 %

ТВ21 - 14.07.2016

Македонија почна да ја нуди новата седумгодишна еврообврзинца со очекувана камата од 5 отсто, пренесе Ројтерс. Еврообрврзницата ќе биде издадена во евра и се уште не се знае дали ќе биде во износ од 650 милиони евра или помалку.

Македонската еврообврзница со камата од 5 проценти

Фокус - 14.07.2016

Македонија почнала на светските берзи да ја нуди новата еврообврзница со камата од 5 проценти, објави денеска агенцијата Ројтерс. Според агенцијата, на инвеститорите им е понудена седумгодишна еврообрврзницата кој ќе биде издадена во евра.

Ројтерс: Одложено издавањето на еврообврзницата поради реакција на СДСМ

Фокус - 14.07.2016

Македонија го одложи издавањето на седумгодишната еврообврзница, откако партиски член на опозицијата испратил писмо до менаџерите на заинтересираните банки со кое ја доведува под знак прашалник законитоста на издавањето на обврзницата, објави ...

Одложено задолжувањето од 650 милиони евра

А1 On - 14.07.2016

Македонија го одложи задолжувањето со еврообврзницата од 650 милиони евра, пишува Ројтерс . Откако член на опозициската партија, СДСМ ја доведе во прашање нејзината законитост. Издавањето е одложено откако од член на Социјалдемократскиот сојуз на ...

За задолжувањето од 650 милиони евра, Македонија ќе плаќа 5% камата

Капитал - 14.07.2016

Ројтерс денес објави дека Македонија почнала да ја рекламира обврзницата деноминирана во евра која ќе има принос од 5%. Еврообврзницата е со рок на доспевање од 7 години, а како главни банки кои управуваат со продажбата на емисијата се Citigriup, ...

Кире Наумов ги предупредил странските банки за еврообврзницата

Фокус - 14.07.2016

Поранешниот дополнителен министер за финансии Кире Наумов го испратил писмото до странските инвеститори да внимаваат при купување на македонската еврообврзница, потврдија од СДСМ. Од името на партијата тој испратил писмо до водечките банки ...

Ројтерс: одложено издавањето на еврообврзницата?

Сакам да кажам - 14.07.2016

Македонија го одложи издавањето на еврообрзницата откако опозицијата ја оспори законитоста за издавање, објави пред малку Ројтерс, повикувајќи се на Интернешнел фајненшл ривју (IFR). Издавањето беше одложено откако со писмо од 14 јули член на ...

СДСМ: Обврзницата е одложена, но не е откажана

Фокус - 14.07.2016

Откако во јавноста излегоа информациите дека власта го одложила издавањето на еврообврзницата, СДСМ излезе со соопштение во кое вели дека агентите го одложиле издавањето на еврообврзницата во вредност до 650 милиони евра, но истата не е целосно ...

Владата го одложи издавањето на еврообврзницата?...

Н.Македонија - 14.07.2016

Владата на Република Македонија наводно го одложи издавањето на еврообрзницата, по тврдењата на СДСМ дека издавањето е противзаконско, соопшти агенцијата „Ројтерс“. Според опозициската партија, издавањето на еврообврзницата е директно прекршување на ...

Кире Наумов е авторот на писмото што го одложи задолжувањето со 650 милиони евра

Сакам да кажам - 14.07.2016

Кире Наумов, кој беше дополнителен заменик министер за финансии во Владата за спроведување избори е лицето од опозицијата за кој Ројтерс јави дека напиша писмо до инвеститорите да внимаваат при купување на македонската еврообврзница.

СДСМ: По налог на Груевски, Миновски го започна процесот на издавање на незаконската еврообврзница

Либертас - 14.07.2016

Соопштение на СДСМ: По налог на Никола Груевски, Кирил Миноски утрово го започна процесот на издавање седумгодишна еврообврзница. Издавањето на еврообврзница на износ од 650 милиони евра е директно прекршување на Законот за Буџет, Законот за Влада, ...

Аналитичари: Одложувањето на еврообврзницата нема да биде последно - следува изолација

+инфо - 14.07.2016

За мала држава како нашата изолацијата ќе биде погубна, вели економскиот аналитичар Ванчо Узунов во изјава за Плусинфо. Економските аналитичари го поздравуваат одложувањето на еврообврзницата од 650 милиони евра, но истовремено предупредуваат дека ...

Еврообврзницата понудена на светските берзи – каматата е 5 проценти

ТВ21 - 14.07.2016

Македонија на светските берзи ја понуди седумгодишната еврообврзница со камата од 5 проценти, објави денеска агенцијата Ројтерс. Минатата недела Владата ја издаде еврообврзницата со максимален износ од 650 милиони евра, а главни агенти се Сити груп, ...

Еврообрзницата одложена оти нагло растела каматата поради ризик

Сакам да кажам - 14.07.2016

Македонија го одложи издавањето на еврообврзницата поради тоа што денеска нагло почнала да расте каматата, откако инвеститорите пресметале дека може да е ризично вложувањето во обврзници во Македонија, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК.

Министерството за финансии реагира на соопштението на СДСМ за еврообврзницата

Сител - 14.07.2016

На тврдењето на СДСМ дека издавањето на еврообврзницата е противзаконско реагира Министерството за финансии кое смета дека целта на опозициската партија е да ја дезинформира јавноста и со наведување членови од закони без да се наведе нивната ...

МФ : Опозицијата се обиде да нанесе штета на државата

Канал5 - 14.07.2016

Реакција од Министерството за Финансии . Во врска со процесот на издавање на обврзницата . Целиот процес се одвива врз основа на закон и е кристално чист од законски аспект.Економската турнеја на владиниот економски тим во насока на анимација на ...

Еврообврзницата понудена на светските берзи

Точка - 14.07.2016

Седумгодишната еврообврзница со камата од пет отсто Македонија ја понуди на светските берзи, објави во четврток Reuters. Еврообврзницата со максимален износ од 650 милиони евра Владата ја издаде минатата недела, а опозицијата повика да се блокира ...

Ројтерс: Македонија го одложи издавањето на седумгодишната еврообврзница

Канал5 - 14.07.2016

Македонија го одложи издавањето на седумгодишната еврообврзница откако член на опозициската СДСМ преку писмо ја оспорил легалноста на постапката, јави Ројтерс. Во писмото било наведено дека земјава нема соодветен правен механизам за издавање на ...

МФ: Очигледно е дека целта на СДСМ е да ја дезинформира јавноста и да го прикаже издавањето на еврообврзница како ...

Курир - 14.07.2016

Очигледно е дека целта на СДСМ е да ја дезинформира јавноста наведувајќи членови од закони, без да се наведе нивната содржина, со намера да се прикаже издавањето на еврообврзница како незаконско, велат од Министерството за финансии во врска со ...

МФ: Опозицијата повторно се обиде да нанесе штета на државата, процесот не е стопиран и многу брзо ќе има завршница

Курир - 14.07.2016

Во врска со процесот на издавање на обврзницата сакаме да го истакнеме следното. Целиот процес се одвива врз основа на закон и е кристално чист од законски аспект. Економската турнеја на владиниот економски тим во насока на анимација на ...

Министерството за финансии реагира на соопштението на СДСМ за еврообврзницата

Локално - 14.07.2016

На тврдењето на СДСМ дека издавањето на еврообврзницата е противзаконско реагира Министерството за финансии кое смета дека целта на опозициската партија е да ја дезинформира јавноста и со наведување членови од закони без да се наведе нивната ...

СДСМ: Миновски го почна процесот на издавање на незаконската еврообврзница, сите ќе одговараат

Локално - 14.07.2016

Издавањето на еврообврзница на износ од 650 милиони евра е директно прекршување на Законот за Буџет, Законот за Влада, Договорот од 2 јуни/15 јули 2015 година и Кривичниот законик. Се додека не се изгласа ребалансот на буџетот ставката приливи од ...

СДСМ: Со одложувањето се потврдува незаконитоста на еврообврзницата

Локално - 14.07.2016

Денеска агентите го одложија издавањето на еврообврзницата во вредност до 650 милиони евра, но истата не е целосно откажана – се вели во соопштението на СДСМ по информацијата за одложувањето на издавањето на еврообврзницата.

Кире Наумов е авторот на писмото што го одложи задолжувањето со 650 милиони евра

Локално - 14.07.2016

Кире Наумов, кој беше дополнителен заменик министер за финансии во Владата за спроведување избори е лицето од опозицијата за кој Ројтерс јави дека напиша писмо до инвеститорите да внимаваат при купување на македонската еврообврзница.

И официјално не задолжуваат со 650 милиони евра, плус камата од 5%

Локално - 14.07.2016

Македонија и официјално ја понуди новата седумгодишна еврообврзинца со камата од 5 отсто, информира Ројтерс. Еврообрврзницата ќе биде издадена во евра. Ова е петта еврообрзница што Македонија ќе ја издаде, а Ситигруп, Дојче Банк, Ерсте груп и СГ ЦИБ ...

Одложено задолжувањето од 650 милиони евра!?

Локално - 14.07.2016

Македонија го одложи задолжувањето со еврообврзницата од 650 милиони евра, пишува Ројтерс . Откако член на опозициската партија, СДСМ ја доведе во прашање нејзината законитост. Издавањето е одложено откако од член на Социјалдемократскиот сојуз на ...

Димитриев: Износот на еврообврзницата гарантира долгорочна стабилност

Локално - 14.07.2016

Според премиерот Емил Димитриев новото задолжување со еврообврзницата не е случај карактеристичен само за нашата земја. Целта е да се обезбеди ликвидност и навремена исплата на плати и пензии.

МФ: Целта на СДСМ е да ја дезинформира јавноста и да го прикаже издавањето на еврообврзница како незаконско

Нетпрес - 14.07.2016

Очигледно е дека целта на СДСМ е да ја дезинформира јавноста наведувајќи членови од закони, без да се наведе нивната содржина, со намера да се прикаже издавањето на еврообврзница како незаконско, велат од Министерството за финансии во врска со ...

МФ: Опозицијата се обиде да нанесе штета на државата

Press24 - 14.07.2016

Целиот процес се одвива врз основа на закон и е кристално чист од законски аспект. Економската турнеја на владиниот економски тим во насока на анимација на потенцијалните инвеститори за еврообврзницата помина исклучително позитивна атмосфера и ...

Од финансии реагираа на соопштението на СДСМ за еврообврзницата

Репортер - 14.07.2016

На тврдењето на СДСМ дека издавањето на еврообврзницата е противзаконско реагира Министерството за финансии кое смета дека целта на опозициската партија е да ја дезинформира јавноста и со наведување членови од закони без да се наведе нивната ...

МФ: Опозицијата повторно се обиде да нанесе штета на државата, процесот не е стопиран и многу брзо ќе има завршница

Вечер - 14.07.2016

Во врска со процесот на издавање на обврзницата сакаме да го истакнеме следното. Целиот процес се одвива врз основа на закон и е кристално чист од законски аспект. Економската турнеја на владиниот економски тим во насока на анимација на ...

Министерство за финансии: Процесот на издавање на еврообврзницата не е стопиран, тој ќе продолжи и многу брзо ќе има ...

Бриф - 14.07.2016

Издавањето на еврообврзницата е кристално чисто од законски аспект, велат од Министерството за финансии, по одложувањето на постапката и додаваат дека македонската опозиција повторно се обидела да и нанесе штета на државата, со оспорување на ...

СДСМ: Одложувањето е потврда дека еврообврзницата од 650 милиони евра е на штета на граѓаните

Стандард - 14.07.2016

„Денеска, агентите го одложија издавањето на еврообврзницата во вредност до 650 милиони евра, но истата не е целосно откажана. Во последниот период, Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија предупредуваше дека доколку се случи издавањето на ...

МФ: Процесот на издавање на еврообврзницата е кристално чист

Стандард - 14.07.2016

„Целиот процес се одвива врз основа на закон и е кристално чист од законски аспект“, вели во својата реакција денеска Министерството за финансии на соопштението на СДСМ по повод одложувањето на издавањето на обврзницата.

СДСМ: Миновски го почна процесот на издавање на незаконската еврообврзница, сите ќе одговараат

Репортер - 14.07.2016

Издавањето на еврообврзница на износ од 650 милиони евра е директно прекршување на Законот за Буџет, Законот за Влада, Договорот од 2 јуни/15 јули 2015 година и Кривичниот законик. Се додека не се изгласа ребалансот на буџетот ставката приливи од ...

СДСМ: По налог на Груевски, Миновски го започна процесот на издавање на незаконската еврообврзница

Стандард - 14.07.2016

„По налог на Никола Груевски, Кирил Миноски утрово го започна процесот на издавање седумгодишна еврообврзница. Издавањето на еврообврзница на износ од 650 милиони евра е директно прекршување на Законот за Буџет, Законот за Влада, Договорот од 2 ...

СДСМ: Со одложувањето се потврдува незаконитоста на еврообврзницата

Бриф - 14.07.2016

Денеска агентите го одложија издавањето на еврообврзницата во вредност до 650 милиони евра, но истата не е целосно откажана – се вели во соопштението на СДСМ по информацијата за одложувањето на издавањето на еврообврзницата.

Каматата за Еврообврзницата ќе биде 5 отсто

Репортер - 14.07.2016

Македонија ја понуди еврообврзницата на светските берзи, а каматата за неа ќе изнесува 5 проценти, објави „ Ројтерс “. Еврообврзницата е со рок на доспевање од седум години, а како главни банки кои управуваат со продажбата на емисијата се „Сити ...

Еврообврзницата одложена на неодредено

Репортер - 14.07.2016

Еврообврзницата одложена на неодредено, на барање на опозицијата, пренесува Ројтерс повикувајќи се на еден од главните банкарски ...

Министерство за финансии: Процесот на издавање на еврообврзницата е кристално чист

Мета - 14.07.2016

Издавањето на еврообврзницата е кристално чисто од законски аспект, велат од Министерството за финансии, по одложувањето на постапката и додаваат дека македонската опозиција повторно се обидела да и нанесе штета на државата, со оспорување на ...

Одложена еврообврзницата на барање на опозицијата

Бриф - 14.07.2016

Еврообврзницата одложена на неодредено, на барање на опозицијата, пренесув а Ројтерс повикувајќи се на еден од главните банкарски ...

Новата еврообврзница е понудена на пазарот

Стандард - 14.07.2016

Новата еврообврзница, веќе е понудена на светските берзи. Ројтерс пренесува дека земјава понудила седумгодишна еврообврзница на пазарот со очекуван принос од 5 отсто. Како што се наведува во информацијата, ангажирани се агенти на банките – Сити ...

МФ: Очигледно е дека целта на СДСМ е да ја дезинформира јавноста и да го прикаже издавањето на еврообврзница како ...

Press24 - 14.07.2016

Очигледно е дека целта на СДСМ е да ја дезинформира јавноста наведувајќи членови од закони, без да се наведе нивната содржина, со намера да се прикаже издавањето на еврообврзница како незаконско, велат од Министерството за финансии во врска со ...

Новата еврообврзница понудена со камата од 5 проценти

Фактор - 14.07.2016

Македонија веќе ја понуди новата еврообврзница, а камата е 5%, објави денеска Ројтерс. Еврообврзницата е со рок на доспевање од 7 години. Таа ќе биде издадена во евра и засега не се знае дали ќе биде во износ од 650 милиони евра или помалку.

РОЈТЕРС: Издавањето на еврообврзницата одложено поради СДСМ?

Фактор - 14.07.2016

Македонија го одложи издавањето на седумгодишната еврообврзница од 650 милиони евра, објави Ројтерс. Ова следеше откако партиски член на опозицијата испратил писмо до менаџерите на заинтересираните банки со кое ја доведува во прашање законитоста на ...

Сити груп, Дојче банк, Сосиете женерал и Ерсте банк менаџери на еврообврзницата

Дневник - 14.07.2016

Македонија почна да ја нуди новата седумгодишна еврообврзинца со очекувана камата од 5 отсто, пренесе Ројтерс. Еврообрврзницата ќе биде издадена во евра и се уште не се знае дали ќе биде во износ од 650 милиони евра или помалку.

МФ: Опозицијата повторно се обиде да нанесе штета на државата, процесот не е стопиран и многу брзо ќе има завршница

Република - 14.07.2016

Во врска со процесот на издавање на обврзницата сакаме да го истакнеме следното. Целиот процес се одвива врз основа на закон и е кристално чист од законски аспект. Економската турнеја на владиниот економски тим во насока на анимација на ...

Странските банки за еврообврзницата ги предупредил Наумов

Фактор - 14.07.2016

Писмото до странските инвеститори да внимаваат при купување на македонската еврообврзница го испратил поранешниот дополнителен министер за финансии, Кире Наумов. Оваа информација ја потврдија од СДСМ.

Кире Наумов е авторот на писмото што го одложи задолжувањето со 650 милиони евра

Бриф - 14.07.2016

Кире Наумов, кој беше дополнителен заменик министер за финансии во Владата за спроведување избори е лицето од опозицијата за кој Ројтерс јави дека напиша писмо до инвеститорите да внимаваат при купување на македонската еврообврзница.

СДСМ: Со одложувањето се потврдува незаконитоста на еврообврзницата

Мета - 14.07.2016

Денеска агентите го одложија издавањето на еврообврзницата во вредност до 650 милиони евра, но истата не е целосно откажана – се вели во соопштението на СДСМ по информацијата за одложувањето на издавањето на еврообврзницата.

Еврообврзницата понудена на светските берзи

Макфакс - 14.07.2016

Седумгодишната еврообврзница со камата од пет отсто Македонија ја понуди на светските берзи, објави во четврток Reuters. Еврообврзницата со максимален износ од 650 милиони евра Владата ја издаде минатата недела, а опозицијата повика да се блокира ...

Еврообврзницата понудена на светските берзи, каматата ќе биде 5 отсто

Мета - 14.07.2016

Македонија ја понуди еврообврзницата на светските берзи, а каматата за неа ќе изнесува 5 проценти, објави „ Ројтерс “. Еврообврзницата е со рок на доспевање од седум години, а како главни банки кои управуваат со продажбата на емисијата се „Сити ...

Македонија ја понуди својата седумгодишна еврообврзница

Вечер - 14.07.2016

Македонија ја понуди новата еврообврзница на светската берза. Како што објави Ројтерс, понудена е седумгодишна обврзница со очекувана камата од пет проценти. Еврообврзницата ќе биде издадена во евра, а засега сеуште не е познато дали ќе биде во ...

Ројтерс: Сопрено задолжувањето со евробврзница по барање на опозицијата

Стандард - 14.07.2016

Македонија го одложи издавањето на еврообврзницата откако член на опозициската партија ја доведе во прашање нејзината законитост, пренесе Ројтерс. Издавањето беше одложено откако беше испратено писмо на 14 јули од член на Социјалдемократскиот сојуз ...

Македонија ја понуди новата Еврообврзница на странските пазари

Press24 - 14.07.2016

Македонија ја понуди новата еврообврзница на светската берза. Ројтерс објавува дека е понудена седумгодишната обврзница со очекуван принос од пет проценти. Еврообврзницата ќе биде издадена во евра, а засега не е познато кои инвеститори се ...

ЕВРООБВРЗНИЦА: Ќе даваме многу пари за камати!

Фактор - 14.07.2016

Еврообврзницата беше исклучително коментирана овие денови. Еве што за Фактор рекоа аналитичари, бизнисмени, професори: Венко Глигоров, бизнисмен: „Се зголемува буџетот еднострано и за таквиот буџет се бараат нови пари.

Владата го одложи издавањето на еврообврзницата

Мета - 14.07.2016

Македонија го одложи издавањето на седумгодишната еврообврзница откако член на опозициската СДСМ денеска преку писмо ја оспорил легалноста на постапката, јавува „Ројтерс“ . Во писмото, било наведено дека земјава нема соодветен правен механизам за ...

Левица со писмо до банките вклучени во процесот на издавање на еврообврзницата

Стандард - 14.07.2016

Партијата Левица го изрази своето задоволство од одложувањето на еврообврзницата! „Ова е мал триумф на сите нас кои се боревме против истата!“, се вели во нивната објава предмалку. Во продолжение и писмото кое тие го испратиле до Ситигруп, Дојче ...

МФ: СДСМ со ширење дезинформации сака да го прикаже издавањето на еврообврзница како незаконско

Пулс24 - 14.07.2016

Очигледно е дека целта на СДСМ е да ја дезинформира јавноста наведувајќи членови од закони, без да се наведе нивната содржина, со намера да се прикаже издавањето на еврообврзница како незаконско, велат од Министерството за финансии во врска со ...

Експерти: СДСМ го злоупотребува Законот за Влада и ги извртува фактите во однос на еврообврзницата

Lider - 14.07.2016

Вчерашното блокирање на еврообврзницата од страна на СДСМ заради како што велат незаконитоста на самиот процес е класичен чин на политичка пресметка што СДСМ ја прави кон владата, а која дирекно треба да се одрази врз сите граѓани на Македонија и ...

МФ: Опозицијата се обидува да нанесе штета на државата, процесот ќе продолжи

Пулс24 - 14.07.2016

Во врска со процесот на издавање на обврзницата сакаме да го истакнеме следното. Целиот процес се одвива врз основа на закон и е кристално чист од законски аспект. Економската турнеја на владиниот економски тим во насока на анимација на ...

Новата еврообврзница со камата од 5%

еМагазин - 14.07.2016

Новата еврообврзница, е понудена на светските берзи, објави агенцијата Ројтерс . Ројтерс јави дека земјава понудила седумгодишна еврообврзница на пазарот со очекуван принос од 5 отсто. Ангажирани се агенти на банките - Сити Груп, Дојче Банк, Ерсте ...

Министерството за финансии реагира на соопштението на СДСМ за еврообврзницата

Lider - 14.07.2016

На тврдењето на СДСМ дека издавањето на еврообврзницата е противзаконско реагира Министерството за финансии кое смета дека целта на опозициската партија е да ја дезинформира јавноста и со наведување членови од закони без да се наведе нивната ...

Ројтерс: Одложено издавањето на еврообврзницата поради реакција на СДСМ

еМагазин - 14.07.2016

Македонија го одложи издавањето на седумгодишната еврообврзница, откако партиски член на опозицијата испратил писмо до менаџерите на заинтересираните банки со кое ја доведува под знак прашалник законитоста на издавањето на обврзницата, објави ...

Невладините бараат специјален суд и повлекување на еврообврзницата

Нова ТВ - 13.07.2016

Иницијативата на граѓански организации „Предлог за итни демократски реформи“ бара преземање на итни мерки во однос на клучните реформски области кои се предмет на преговори во актуелната политичка криза, соопштуваат од иницијативата која што се ...

Граѓански организации бараат да се почитуваат итните реформи за разрешница на кризата

МКД - 13.07.2016

Иницијативата на граѓански организации „Предлог за итни демократски реформи“ со реакција укажува на јавноста и политичките партии вклучени во преговорите, за клучните мерки кои сметаат треба да се земат во предвид при излез од политичката криза во ...

Се преполовува домашното задолжување на државата

Курир - 13.07.2016

Повеќе од двојно е намалено задолжувањето на државата на домашниот пазар за годинава, покажуваат бројките дадени во ребалансот на буџетот. Наместо првичните планирани 18,9 милијарди денари со Буџетот за 2016, издавањето на државните записи за ...

Еврообврзницата ќе внесе свеж капитал во стопанството

Курир - 13.07.2016

Македонија се подготвува да ја издаде петтата евробврзница во својата историја. Преку неа треба да се внесе свеж капитал во земјава и да се гарантира нормален тек на економијата во време на политичка криза, пишува Лидер .

Издавањето на еврообврзницата ќе значи повеќе капитал за стопанството и преполовување на домашното задолжување

Сител - 13.07.2016

Издавањето на еврообврзницата ќе значи повеќе капитал за стопанството и преполовување на домашното задолжување, велат од бизнис заедницата. Со ребалансот на буџетот се предвивдува задолжувањето на домашниот пазар да се намали од 18,9 на 8,4 ...

Со ребалансот се намалува задолжувањето на домашниот пазар

Алфа - 13.07.2016

Повеќе од двојно е намалено задолжувањето на државата на домашниот пазар годинава – стои во ребалансот на буџетот кој чека на усвојување во собранието. Наместо првично планираните 307 милиони евра со основниот буџет, издавањето на државните записи е ...

Се преполовува домашното задолжување на државата

Вечер - 13.07.2016

Повеќе од двојно е намалено задолжувањето на државата на домашниот пазар за годинава, покажуваат бројките дадени во ребалансот на буџетот. Наместо првичните планирани 18,9 милијарди денари со Буџетот за 2016, издавањето на државните записи за ...

Експертите согласни: Еврообврзницата ќе го намали домашното задолжување

Press24 - 13.07.2016

Повеќе од двојно е намалено задолжувањето на државата на домашниот пазар за годинава, покажуваат бројките дадени во ребалансот на буџетот. Наместо првичните планирани 18,9 милијарди денари со Буџетот за 2016, издавањето на државните записи за ...

Еврообврзницата ќе внесе свеж капитал во стопанството

Нетпрес - 13.07.2016

Преку петтата евробврзница што Македонија ќе ја издаде во својата историја треба да се внесе свеж капитал во земјава и да се гарантира нормален тек на економијата во време на политичка криза.

СТАВ Владимир Филиповски: Ќе ни треба џиновски раст за да можеме да ги враќаме долговите!

Фактор - 13.07.2016

Доколку се издаде еврообврзница на максималниот износ од 650 милиони евра, тоа би значело нов долг кој би бил околу 15% од износот на вкупниот јавен долг и 22% од надворешниот јавен долг, со состојба на крајот од првиот квартал 2016.

Да не се издаде еврообврзницата – бараат невладините

Фактор - 13.07.2016

Преземање на итни мерки за реформите кои се предмет на преговори бараат од Иницијативата на граѓански организации „Предлог за итни демократски реформи“. Тие бараат да не се издаде еврообврзницата, да не се дозволи легализирање преку закон на ...

ЗАДОЛЖУВАЊЕ: Спласнува ли љубовта меѓу банките и Владата?

Фактор - 13.07.2016

Ново задолжување од домашните кредитори, но наместо 4,7 милиони евра, Владата од домашните кредитори позајми 2,2 милиони евра. Во странство во тек се преговорите за новата Еврообврзница, кои според информациите, ќе траат најмалку една недела.

Се преполовува домашното задолжување на државата

Lider - 13.07.2016

Повеќе од двојно е намалено задолжувањето на државата на домашниот пазар за годинава, покажуваат бројките дадени во ребалансот на буџетот. Наместо првичните планирани 18,9 милијарди денари со Буџетот за 2016, издавањето на државните записи за ...

Еврообврзница ќе внесе свеж капитал во стопанството

Маркукуле - 13.07.2016

Македонија се подготвува да ја издаде петтата евробврзница во својата историја. Преку неа треба да се внесе свеж капитал во земјава и да се гарантира нормален тек на економијата во време на политичка криза, пишува Лидер .

Еврообврзница ќе внесе свеж капитал во стопанството

Lider - 13.07.2016

Македонија се подготвува да ја издаде петтата евробврзница во својата историја. Преку неа треба да се внесе свеж капитал во земјава и да се гарантира нормален тек на економијата во време на политичка криза.

ДС: За десет дена ќе има нова Влада, кредиторите да внимаваат кого финансираат

24 Вести - 12.07.2016

Преку отворено писмо, Демократскиот сојуз јавно ги повикува граѓаните, граѓанските асоцијации, експертите, медиумите и политичките партии, преку демократски средства да ја блокираат реализацијата на еврообврзницата од 650 милиони евра.

ДС со отворено писмо до граѓаните : Блокирајте ја еврообврзницата

Нова ТВ - 12.07.2016

Демократскиот сојуз јавно ги повикува граѓаните, граѓанските асоцијации, експертите, медиумите и политичките партии, преку демократски средства да ја блокираат реализацијата на еврообврзницата од 65о милиони евра.

Ново задолжување од домашните кредитори

24 Вести - 12.07.2016

Владата не успеа да го обезбеди планираниот заем од 4,7 милиони евра. При денешното задолжување од домашните кредитори собра 2,2 милиони евра. Владата продаваше Државни хартии од вредност со рок на доспевање од 357 и 70 денови, кои според рочноста ...

Нема правен лек против милионското задолжување

Р.С.Европа - 12.07.2016

Се зависи од добрата воља на владата да не ја задолжува Македонија и натаму. Домашниот притисок, петициите на граѓаните и протестите на активистите со поголем интензитет може да извршат притисок врз владата да се предомисли за еврообврзницата.

ФРОДЕМ: Предупредување до Дојче Банк дека одлуката за еврообврзницата е нелегитимна

МКД - 12.07.2016

И покрај сериозните отпори и несогласувања на граѓаните на Република Македонија за незадолжување со нова еврообврзица во висина од 650 милиони евра, владата на 21 јуни донела одлука за максимално задолжување преку издавање на хартии од вредност на ...

Демократски сојуз: Граѓаните и кредиторите да ја блокираат еврообврзницата

МКД - 12.07.2016

Демократскиот сојуз јавно ги повикува граѓаните, граѓанските асоцијации, експертите, медиумите и политичките партии, преку демократски средства да ја блокираат реализацијата на еврообврзницата од 650 милиони евра.

Стопанственици реагираа на издавањето на еврообврзницата...

Н.Македонија - 12.07.2016

Со најавеното задолжување и со ребалансот на буџетот, уште еднаш се покажува дека приоритет се социјалниот аспект и партиските интереси, а не економскиот развој, реагираа вчера од Стопанската комора на северозападна Македонија.

Трајанов бара вонредна седница на Собранието за еврообврзницата

Фокус - 12.07.2016

Демократскиот сојуз јавно ги повикува граѓаните, граѓанските асоцијации, експертите, медиумите и политичките партии, преку демократски средства да ја блокираат реализацијата на еврообврзницата од 650 милиони евра.

Демократски сојуз: Отворено писмо до граѓаните и кредиторите

Либертас - 12.07.2016

Соопштение на ДС: Демократскиот сојуз јавно ги повикува граѓаните, граѓанските асоцијации, експертите, медиумите и политичките партии, преку демократски средства да ја блокираат реализацијата на еврообврзницата од 650 000 000 евра.

Бизнисмените против задолжувањето

Фокус - 12.07.2016

Комората на Северозападна Македонија го известиле министерот Миноски дека е непродуктивно задожување од 650 милиони евра за еврообврзница. „Ние како комора не можеме да дадаеме поддршка на задолжувањата и на трендот на непродуктивни трошења, и тоа ...

Демократски сојуз повикува на блокирање на еврообврзницата од 650 милиони евра

А1 On - 12.07.2016

Демократскиот сојуз јавно ги повикува граѓаните, граѓанските асоцијации, експертите, медиумите и политичките партии, преку демократски средства да ја блокираат реализацијата на еврообврзницата од 650 000 000 евра.

Владата издаде нова еврообврзница...

Н.Македонија - 12.07.2016

Владата на Република Македонија издаде нова еврообврзница вредна 650 милиони евра, објавувајќи ја одлуката во Службен весник. Предвидено е Македонија да го врати долгот во период од 10 години, откако задолжувањето ќе се реализира годинава.

Инвеститори од Британија и од САД ја пикираа еврообврзница...

Н.Македонија - 12.07.2016

Од понеделник официјални претставници на Македонија ќе имаат средби со инвеститори од Велика Британија и од САД за планираното издавање на еврообврзницата, јави „Ројтерс“, откако Владата им даде мандат на Ерсте банк, Сосиет женерал, Сити груп и ...

СДСМ: На која седница е одлучено за еврообврзницата...

Н.Македонија - 12.07.2016

Опозицискиот СДСМ бара Комисијата за хартии од вредност (КХВ) да каже на која седница расправала за еврообврзницата и дали на истата седница се расправало и за износот на задолжувањето. - Комисијата за хартии од вредност има обврска пред граѓаните ...

Трајанов бара вонредна седница на Собранието за еврообврзницата

+инфо - 12.07.2016

ДС ја повикува Владата да ја преиспита одлуката за задолжување на Македонија за една милијарда, кога за тоа нема потреба. Демократскиот сојуз јавно ги повикува граѓаните, граѓанските асоцијации, експертите, медиумите и политичките партии, преку ...

Што ако никој не ja сака македонската еврообврзница?...

Н.Македонија - 12.07.2016

Најавата на Владата за издавање еврообврзница во максимален износ од 650 милиони евра, за која уште денеска треба да почнат преговори со инвеститори од Велика Британија и од САД и која дојде паралелно со предлогот за ребаланс на буџетот за 2016 ...

Заев призна дека СДСМ свесно го саботира државниот буџет

Курир - 12.07.2016

СДСМ свесно го саботираат финансирањето на буџетот и редовните активности кои се реализираат преку него, како изградбата на патишта, училишта, болници, исплатата на плати, пензии, социјална помош и субвенции, пишува порталот ЛИДЕР.

Противењето на еврообразницата е саботирање на буџетот, сметаат експертите

Сител - 12.07.2016

СДСМ го саботира буџетот и проектите кои се реализираат преку него, коментира дел од стручната јавност во однос на противењето на оваа партија за издавањето на еврообврзницата. Во декември лани СДСМ стави вето на еврообврзница од 500 милиони евра, ...

Демократски сојуз повикува на блокирање на еврообврзницата од 650 милиони евра

Локално - 12.07.2016

Демократскиот сојуз јавно ги повикува граѓаните, граѓанските асоцијации, експертите, медиумите и политичките партии, преку демократски средства да ја блокираат реализацијата на еврообврзницата од 650. 000.000 евра.

РСЕ: Нема правен лек против милионското задолжување

Локално - 12.07.2016

Се зависи од добрата воља на владата да не ја задолжува Македонија и натаму. Домашниот притисок, петициите на граѓаните и протестите на активистите со поголем интензитет може да извршат притисок врз владата да се предомисли за еврообврзницата, ...

Преговори со потенцијалните купувачи на еврообврзницата

Денар - 12.07.2016

Претставници на Министерството за финансии од понеделникот неофицијално ги започнаa средбите со потенцијалните вложувачи од Европа и САД, во врска со купувањето на последната емитувана еврообврзница во најголем износ досега од 650 милиони евра, со ...

ДС: За десет дена ќе има нова Влада, кредиторите да внимаваат кого финансираат

Бриф - 12.07.2016

Преку отворено писмо, Демократскиот сојуз јавно ги повикува граѓаните, граѓанските асоцијации, експертите, медиумите и политичките партии, преку демократски средства да ја блокираат реализацијата на еврообврзницата од 650 милиони евра.

ДС: За десет дена ќе има нова Влада, кредиторите да внимаваат кого финансираат

Репортер - 12.07.2016

Преку отворено писмо, Демократскиот сојуз јавно ги повикува граѓаните, граѓанските асоцијации, експертите, медиумите и политичките партии, преку демократски средства да ја блокираат реализацијата на еврообврзницата од 650 милиони евра.

ДС бара вонредна седница за еврообврзницата

Стандард - 12.07.2016

Демократскиот сојуз јавно ги повикува граѓаните, граѓанските асоцијации, експертите, медиумите и политичките партии, преку демократски средства да ја блокираат реализацијата на еврообврзницата од 650 милиони евра.

Демократски сојуз: Отворено писмо до граѓаните и кредиторите

Репортер - 12.07.2016

Соопштение на ДС: Демократскиот сојуз јавно ги повикува граѓаните, граѓанските асоцијации, експертите, медиумите и политичките партии, преку демократски средства да ја блокираат реализацијата на еврообврзницата од 650 000 000 евра.

ДС бара вонредна седница на која ќе се расправа за еврообврзницата

Мета - 12.07.2016

Демократскиот сојуз (ДС) ги повика граѓаните, граѓанските асоцијации, експертите, медиумите и политичките партии, преку демократски средства да ја блокираат реализацијата на еврообврзницата од 650 милиони евра.

Заев призна дека СДСМ свесно го саботира државниот буџет

Вечер - 12.07.2016

СДСМ свесно го саботираат финансирањето на буџетот и редовните активности кои се реализираат преку него, како изградбата на патишта, училишта, болници, исплатата на плати, пензии, социјална помош и субвенции.

Ново задолжување од домашните кредитори

Репортер - 12.07.2016

Владата не успеа да го обезбеди планираниот заем од 4,7 милиони евра. При денешното задолжување од домашните кредитори собра 2,2 милиони евра. Владата продаваше Државни хартии од вредност со рок на доспевање од 357 и 70 денови, кои според рочноста ...

Еврообрзницата е како „операција успешна, пациент мртов“

Фактор - 12.07.2016

Износот што Владата планира да го земе преку еврообврзница, е превисок и ќе ја стави Македонија во исклучително тешка ситуација, вели за Фактор, Венко Глигоров, бизнисмени и аналитичар. Според Глигоров,и моментов во кој се наоѓа земјата е неповолен ...

Му кажав на министерот Миновски дека нема да поддржиме непродуктивни задолжувања!

Фактор - 12.07.2016

Фатмир Бутиќи, стопанственик и член на Стопанската комора на северозападна Македонија вели дека имале средба со министерот за финансии Кирил Миновски и му кажале оти бизнисмените нема да поддржат задолжувања кои ќе завршат за непродуктивни проекти.

Издавањето на еврообврзницата нема никакво економско оправдување

Фактор - 12.07.2016

пишува Сами Бислими, универзитетски професор Издавањето на еврообврзницата нема никакво економско оправдување. Официјалните податоци укажуваат на фактот дека буџетските приходи се во рамките на проектираните вредности, и доколку е тоа така, тогаш, ...

Заев призна дека СДСМ свесно го саботира државниот буџет

Lider - 12.07.2016

СДСМ свесно го саботираат финансирањето на буџетот и редовните активности кои се реализираат преку него, како изградбата на патишта, училишта, болници, исплатата на плати, пензии, социјална помош и субвенции.

Еврообврзницата не е непродуктивен расход, сметаат експертите

Lider - 12.07.2016

Издавањето на еврообврзницата е редовна практика за прибирање на дополнителни финансиски средства за финансирањето на јавните потреби, сметаат дел од економистите. Универзитетскиот професор Оливера Ѓеоргиевска Трајковска за телевизија Нова вели дека ...

Владата не сопира со задолжувањата

Телма - 11.07.2016

Владата не сопира со задолжувањата.По одлуката дека на мегунарподните парази сака да се задолжи со еврообврзница со максимален износ до 650 милиони евра, утре на домашниот пазар ке побара нови 4,7 милиони евра.

Утре ново задолжување на Владата од 4,7 милиони евра

Нова ТВ - 11.07.2016

Владата утре ќе побара ново задолжување кај домашните кредитори од 4,7 милиони евра. На аукцијата на хартии од вредност ќе бидат понудени само 3 месечни и 12 месечни записи, а во среда за враќање достасуваат 8,6 милиони евра.

СКСЗМ: Задолжувањето ќе се одрази врз стопанството

24 Вести - 11.07.2016

Со најавеното задолжување и со ребалансот на Буџетот, уште еднаш се покажува дека приоритет се социјалниот апсект и партиските интереси, а не економскиот развој, реагира денеска Стопанската комора на северозападна Македонија.

Владата во лов на кредитори

Телма - 11.07.2016

Министерот за финансии Кирил Миновски ги спакува куферите и замина во потрага по кредитори .Заедно со други претставници на владата тој денеска за прв пат ке присуствува на средби со потенцијалните инветситори во Европа и САД пред кои ќе ги изнесе ...

Бизнисмените предупредуваат дека на Македонија се заканува грчко сценарио

24 Вести - 11.07.2016

Еврообврзницата од 650 милиони евра ќе ја загрози ликвидноста на Македонија и ќе се создаде нов долг кој заедно со каматите ќе треба да го финасира приватниот сектор, велат од Комората на Северозападна Македонија.

Преговорите за евроообврзницата почнаа

24 Вести - 11.07.2016

Претставници на Министерството за финансии од денеска почнуваат средби со инвеститори од Европа и САД поврзани со купувањето на последната еврообврзница која изнесува 650 милиони евра и која е најголема до сега.

Опозициските партии против задолжување со еврообврзница

24 Вести - 11.07.2016

Пратеничката група на СДСМ, НСДП, ЛДП И ПДП најжестоко се спротивставуват на намерата на власта во заминување да ги задолжи граѓаните со издавање нова еврообврзница од 650 милиони евра – изјави пратеникот од СДСМ, Горан ...

Тешко на нашите деца - ваши реакции на најавената еврообврзница

Р.С.Европа - 11.07.2016

По информацијата за новото задолжување на Владата со еврообврзница до 640 милиони евра, има многу реакции од нашите читатели. Едни се противат на задолжувањето на идните генерации, додека други ја поддржуваат владата.

Нови протести – Не сакаме уште милијарда евра долгови

Р.С.Европа - 11.07.2016

Шарената револуција за вечерва најави нов протест против најавената еврообврзница која може да достигне до 650 милиони евра. Во таков случај, со сè каматите, македонските граѓани веројатно ќе треба да вратат околу една милијарда евра.

Комора на северозападна Македонија - Задолжувањето ќе се одрази врз стопанството

Утрински - 11.07.2016

Со најавеното задолжување и со ребалансот на Буџетот, уште еднаш се покажува дека приоритет се социјалниот апсект и партиските интереси, а не економскиот развој, реагира денеска Стопанската комора на северозападна Македонија.

Сугаревски - Незаконско издавањето на еврообврзницата

Утрински - 11.07.2016

Пратеничката група на СДСМ, НСДП, ЛДП И ПДТ смета дека е незаконско најавеното издавање еврообврзница од 650 милиони евра и најавува дека ќе преземе се што може да го спречи нејзиното емитување.

Стопанственците се за задолжувања во функција на развојот

Утрински - 11.07.2016

Мирче Јовановски Со новата еврообврзница од 650 милиони евра ќе се овозможи купување на социјалниот мир, но не и развој на стопанството, оцени денеска Стопанската комора на северозападна Македонија.

Владата не сопира со задолжувањата, утре ќе бара нови 4,7 милиони евра

МКД - 11.07.2016

Владата не сопира со задолжувањата. По одлуката дека на меѓународните парази сака да се задолжи со еврообврзница со максимален износ до 650 милиони евра, утре на домашниот пазар ке побара нови 4,7 милиони евра, објави Телма .

ФРОДЕМ: Банките да знаат дека пратениците се принудени да гласаат по наредба на партиската врхушка

МКД - 11.07.2016

И покрај сериозните отпори и несогласувања на граѓаните на Република Македонија за незадолужвање со нова еврообврзица во висина од 650 милиони евра, Владата на РМ на 21.06.2016 донела Одлука за максимално задолжување преку издавање на хартии од ...

Сугаревски: Незаконско издавањето на еврообврзницата

Вест - 11.07.2016

Пратеничката група на СДСМ, НСДП, ЛДП И ПДТ смета дека е незаконско најавеното издавање еврообврзница од 650 милиони евра и најавува дека ќе преземе се што може да го спречи нејзиното емитување.

Вечерва Шарената револуција со протест против задолжувањето од 650 милиони евра

Сакам да кажам - 11.07.2016

Со паролата „Нема правда кога јавниот долг вртоглаво расте“, вечерва во 19 часот пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство во Скопје ќе има нов протест на Шарената револуција. Граѓанското движење повикува на протест против одлуката на ...

Владата може да добие 650 милиони евра, но по која цена?

+инфо - 11.07.2016

Со оглед на ризиците долгата политичка криза, зголемениот дефицит, слабиот раст, повлекувањето на ЕУ фондовите, може да се очекува висока камата. На финансиските пазари има евтин капитал кој бара пласман, па на Владата ќе ѝ биде лесно да издаде ...

Богов: од 2012 укажувам дека е потребна консолидација, еврообврзинцата е одлука на Владата

ТВ21 - 11.07.2016

„Уште од 2012 година во континуитет укажувам дека е неопходна фискална консолидација која би го свела буџетскиот дефицит на ниво кое ќе го стабилизира јавниот долг, односно нема да го зголемува јавниот долг како процент од БДП.

Утре задолжување од 4,7 милиони евра, в среда раздолжување од 8,6 милиони евра

ТВ21 - 11.07.2016

Владата утре ќе се задолжи 4,7 милиони евра ( 180.000. ооо милиони денари) од домашните кредитори. На аукцијата на хартии од вредност ќе бидат понудени тримесечни и 12-месечни записи. Веќе во среда, за враќање доспеваат 8,6 милиони евра.

Владата не сопира со задолжувањата, утре ќе бара нови 4,7 милиони евра на домашниот пазар

Либертас - 11.07.2016

Владата не сопира со задолжувањата.По одлуката дека на мегунарподните парази сака да се задолжи со еврообврзница со максимален износ до 650 милиони евра, утре на домашниот пазар ке побара нови 4,7 милиони евра, пренесе Телма .

СКСЗМ: Задолжувањето ќе се одрази врз стопанството, алтернатива на еврообврзница е аранжаман на ММФ

Либертас - 11.07.2016

Со најавеното задолжување и со ребалансот на Буџетот, уште еднаш се покажува дека приоритет се социјалниот апсект и партиските интереси, а не економскиот развој, реагира денеска Стопанската комора на северозападна Македонија.

Бизнисмени: Владата нѐ воведува во грчко сценарио со новата еврообврзница

+инфо - 11.07.2016

Бизнисмените, како што велат, не гледаат свежи пари за развој на економијата во еврообврзницата, туку гледаат купување социјален мир. Ако продолжи трендот на постојано зголемување на јавниот долг и ако не обезбедиме постојан економски раст од над 5 ...

ФРОДЕМ: Новата власт ќе ја поништи одлуката за задолжување од 650 милиони евра

+инфо - 11.07.2016

Банките мора да знаат дека народните пратеници се принудени да гласаат по добиените наредби од страна партиската врхушка... И покрај сериозните отпори и несогласувања на граѓаните на Република Македонија за незадолужвање со нова еврообврзица во ...

ФРОДЕМ: Новата власт ќе ја поништи одлуката за задолжување од 650 милиони евра

А1 On - 11.07.2016

И покрај сериозните отпори и несогласувања на граѓаните на Република Македонија за незадолужвање со нова еврообврзица во висина од 650 милиони евра, Владата на РМ на 21.06.2016 донела Одлука за максимално задолжување преку издавање на хартии од ...

СКСЗМ: Задолжувањето ќе се одрази врз стопанството

А1 On - 11.07.2016

Со најавеното задолжување и со ребалансот на Буџетот, уште еднаш се покажува дека приоритет се социјалниот апсект и партиските интереси, а не економскиот развој, реагира денеска Стопанската комора на северозападна Македонија.

ФРОДЕМ: Новата власт ќе ја поништи одлуката за задолжување од 650 милиони евра, а одговорностаа за идното враќање на ...

Либертас - 11.07.2016

Соопштение на ФРОДЕМ: И покрај сериозните отпори и несогласувања на граѓаните на Република Македонија за незадолужвање со нова еврообврзица во висина од 650 милиони евра, Владата на РМ на 21.06.2016 донела Одлука за максимално задолжување преку ...

СДСМ –незаконско издавање на еврообврзницата – министерство за финасии задолжувањето е согласно Законот

ТВ21 - 11.07.2016

По одлуката за издавање еврообврзница Гувернерот на Народна банка на Македонија, Димитар Богов, за Утрински весник рече дека одлуката ја носи Владата. НБРМ е независна институција и нема надлежност врз задолжувањето на Владата, ниту располага со ...

МФ му порачува на СДСМ да го погледне Законот за јавен долг

Курир - 11.07.2016

Во однос на непринципиелното однесување и етикетирање од страна на Социјал демократскиот сојуз, а по повод на нивното вчерашно соопштение (од 10.07.2016) во кое обвинуваат за непознавање на законската регулатива и немање законска основа за издавање ...

МФ: СДСМ да го погледне Законот за јавен долг пред да ја дезинформира јавноста

Точка - 11.07.2016

Од Министерството за финансии реагираат на, како што велат непринципиелното однесување и етикетирање од страна на Социјал-демократскиот сојуз, а по повод на нивното вчерашно соопштение (од 10.07.2016) во кое обвинуваат за непознавање на законската ...

СКСЗМ: Задолжувањето ќе се одрази врз стопанството

Сител - 11.07.2016

Со најавеното задолжување и со ребалансот на Буџетот, уште еднаш се покажува дека приоритет се социјалниот апсект и партиските интереси, а не економскиот развој, реагира денеска Стопанската комора на северозападна Македонија.

Сугаревски: Незаконско издавањето на еврообврзницата

Сител - 11.07.2016

Пратеничката група на СДСМ, НСДП, ЛДП И ПДТ смета дека е незаконско најавеното издавање еврообврзница од 650 милиони евра и најавува дека ќе преземе се што може да го спречи нејзиното емитување.

Што по издавањето на новата еврообврзница?

Канал5 - 11.07.2016

Свеж капитал за придвижување на економијата. Издавањето на евро обврзницата во висина од 650 милиони евра според бизнисмените ќе обезбеди гаранција за стабилност во услови на долготрајна политичка криза а со тоа и реализација на предвидените ...

Сугаревски: Да се почитува законската процедура

Канал5 - 11.07.2016

Опозицијата смета дека е незаконско најавеното издавање еврообврзница од 650 милиони евра и најавува дека ќе преземе се што може да го спречи нејзиното емитување. Според СДСМ власта нема легитимитет и легалитет да носи како што велат вакви ...

Почнуваат преговорите со потенцијалните купувачи на еврообврзницата

Алфа - 11.07.2016

Од денеска почнуваат преговорите со заинтересираните инвеститори од Британија и САД кои се потенцијални купувачи на 10-годишната еврообврзница која Македонија планира да ја издаде на меѓународниот пазар.

Еврообврзницата ќе донесе свеж капитал за бизнисот, за опозицијата таа е незаконска

Сител - 11.07.2016

Еврообврзницата треба да го осигура растот на економијата кој во голема мера се темели на капиталните проекти, велат од бизнис заедницата. Капиталните инвестиции на државата обезбедуваат работа за еден од најважните сектори во еконојата, ...

СКОПЈЕ: „Протестирам“ повторно излегоа по градските улици

Телеграф - 11.07.2016

Бараат оставка од актуелната влада и формирање преодна влада која ќе создаде услови за фер избори Активисти на граѓанското движење „Протестирам“ вечерва во Скопје одржаа протест за еврообрзницата со која, како што велат, Владата планира да ја ...

Протест во Скопје

Канал5 - 11.07.2016

Активисти на граѓанското движење „Протестирам“ вечерва во Скопје одржаа протест за еврообрзницата со која, како што велат, Владата планира да ја задолжи државата со 650 милиони евра. Бараат оставка од актуелната влада и формирање преодна влада која ...

Вечер ПРОТЕСТ во Скопје -„Нема правда кога јавниот долг вртоглаво расте“

Локално - 11.07.2016

„Секој граѓанин на Македонија веќе должи по 2.200 евра, а режимот сака да го задолжи за уште 330 евра, во очајнички обид да продолжи да владее криминално“, стои во повикот за вечерашниот протест во Скопје Со паролата „Нема правда кога јавниот долг ...

На Владата не и стигнуваат 650 милиони и продолжува со нови задолжувања

Локално - 11.07.2016

На Владата не и стигнуваат парите и пролжува со задолжувањата.По одлуката за задолжување со еврообврзница од 650 милиони евра, утре на домашниот пазар ке побара нови 4,7 милиони евра. На аукцијата на хартии од вредност ќе бидат понудени само 3 ...

СКСЗМ: Задолжувањето ќе се одрази врз стопанството

Локално - 11.07.2016

Со најавеното задолжување и со ребалансот на Буџетот, уште еднаш се покажува дека приоритет се социјалниот апсект и партиските интереси, а не економскиот развој, реагира денеска Стопанската комора на северозападна Македонија.

ФРОДЕМ: Новата власт ќе ја поништи одлуката за задолжување од 650 милиони евра

Локално - 11.07.2016

И покрај сериозните отпори и несогласувања на граѓаните на Република Македонија за незадолужвање со нова еврообврзица во висина од 650 милиони евра, Владата на РМ на 21.06.2016 донела Одлука за максимално задолжување преку издавање на хартии од ...

Преговорите за евроообврзницата почнаа

Локално - 11.07.2016

Претставници на Министерството за финансии од денеска почнуваат средби со инвеститори од Европа и САД поврзани со купувањето на последната еврообврзница, која изнесува 650 милиони евра и која е најголема до сега, информира 24Вести.

Еврообврзницата се издава во согласност со Законот за јавниот долг

Дневник - 11.07.2016

Министерството за финансии со соопштение реагира на обвинувањата од СДСМ дека со издавањето на еврообврзницата ќе се надмине износот од пет милијарди евра или 54 проценти од БДП. Во реакцијата се посочува дека еврообврзницата се издава во согласност ...

Држава зависник од туѓи пари

Фактор - 11.07.2016

Позајмувањето на 7% од БДП на земјата, откако на крајот на минатата година беа позајмени 270 милиони евра, а во претходната година и 500 милиони евра е крунски доказ за зависноста на актуелната власт од се’ поголеми дози на туѓи пари.

МФ му порачува на СДСМ да го погледне Законот за јавен долг

Press24 - 11.07.2016

Во однос на непринципиелното однесување и етикетирање од страна на Социјал демократскиот сојуз, а по повод на нивното вчерашно соопштение (од 10.07.2016) во кое обвинуваат за непознавање на законската регулатива и немање законска основа за издавање ...

МФ : СДСМ да го погледне Законот за јавен долг пред да ја дезинформира јавноста

Нетпрес - 11.07.2016

Од Министерството за финансии реагираат на, како што велат непринципиелното однесување и етикетирање од страна на Социјал-демократскиот сојуз, а по повод на нивното вчерашно соопштение (од 10.07.2016) во кое обвинуваат за непознавање на законската ...

Држава зависник од туѓи пари

Репортер - 11.07.2016

Позајмувањето на 7% од БДП на земјата, откако на крајот на минатата година беа позајмени 270 милиони евра, а во претходната година и 500 милиони евра е крунски доказ за зависноста на актуелната власт од се’ поголеми дози на туѓи пари.

Богов: Oдлуката за издавање еврообврзница е на Владата

Денар - 11.07.2016

Гувернерот на Народна банка на Македонија, Димитар Богов, за „Утрински весник“ вели дека одлуката за издавање еврообврзница е на Владата. „НБРМ е независна институција и нема надлежност врз задолжувањето на Владата, ниту располага со детални ...

И покрај еврообврзницата, Владата се задолжува со нови 4,7 милиони евра

Стандард - 11.07.2016

Владата утре на домашниот пазар ќе побара нови 4,7 милиони евра. На аукцијата на хартии од вредност ќе бидат понудени само 3 месечни и 12 месечни записи, а во среда за враќање достасуваат 8,6 милиони евра.

Владата утре ќе бара нови 4,7 милиони евра на домашниот пазар

Репортер - 11.07.2016

Владата не сопира со задолжувањата.По одлуката дека на мегунарподните парази сака да се задолжи со еврообврзница со максимален износ до 650 милиони евра, утре на домашниот пазар ке побара нови 4,7 милиони евра, пренесе Телма .

СКСЗМ: Задолжувањето ќе се одрази врз стопанството

Репортер - 11.07.2016

Со најавеното задолжување и со ребалансот на Буџетот, уште еднаш се покажува дека приоритет се социјалниот апсект и партиските интереси, а не економскиот развој, реагира денеска Стопанската комора на северозападна Македонија.

Преговорите за евроообврзницата почнаа

Репортер - 11.07.2016

Претставници на Министерството за финансии од денеска почнуваат средби со инвеститори од Европа и САД поврзани со купувањето на последната еврообврзница која изнесува 650 милиони евра и која е најголема до сега.

ФРОДЕМ: Новата власт ќе ја поништи одлуката за задолжување од 650 милиони евра

Репортер - 11.07.2016

И покрај сериозните отпори и несогласувања на граѓаните на Република Македонија за незадолужвање со нова еврообврзица во висина од 650 милиони евра, Владата на РМ на 21.06.2016 донела Одлука за максимално задолжување преку издавање на хартии од ...

АНКЕТА: Дали сметате дека е потребно задолжување од 650 милиони евра?

Фактор - 11.07.2016

Задолжувањето со еврообврзница од 650 милиони евра ја крена на нозе експертската јавност, но за прв пат ниту граѓаните не се рамнодушни на најавата за ново задолжување. Ставовите на поголемиот дел од стручњаците се дека станува збор за големо ...

24 Вести:Бизнисмените предупредуваат дека на Македонија и се заканува грчко сценарио

Бриф - 11.07.2016

Еврообврзницата од 650 милиони евра ќе ја загрози ликвидноста на Македонија и ќе се создаде нов долг кој заедно со каматите ќе треба да го финасира приватниот сектор, велат од Комората на Северозападна Македонија за 24 Вести.

Почнуваат преговорите со потенцијалните купувачи на еврообврзницата

Дневник - 11.07.2016

Од денеска почнуваат преговорите со заинтересираните инвеститори од Британија и САД кои се потенцијални купувачи на 10-годишната еврообврзница која Македонија планира да ја издаде на меѓународниот пазар.

Се бараат инвеститори од Европа и САД за новата еврообврзница

Фактор - 11.07.2016

Од Министерството за финансии денеска почнаа со средби со инвеститори од Европа и САД, за купувањето на последната еврообврзница која чини 650 милиони евра. Станува збор за 10-годишната еврообврзница која Македонија планира да ја издаде на ...

Преговори со потенцијалните купувачи на евроообврзницата

Макфакс - 11.07.2016

Претставници на Министерството за финансии од понеделникот неофицијално треба да ги започнат средбите со потенцијалните вложувачи од Европа и САД, во врска со купувањето на последната емитувана еврообврзница во најголем износ досега од 650 милиони ...

Протест во Скопје поради еврообврзницата

Нетпрес - 11.07.2016

Активисти на граѓанското движење „Протестирам“ вечерва во Скопје одржаа протест за еврообрзницата со која, како што велат, Владата планира да ја задолжи државата со 650 милиони евра. Бараат оставка од актуелната влада и формирање преодна влада која ...

МФ му порачува на СДСМ да го погледне Законот за јавен долг

Lider - 11.07.2016

Во однос на непринципиелното однесување и етикетирање од страна на Социјал демократскиот сојуз, а по повод на нивното вчерашно соопштение (од 10.07.2016) во кое обвинуваат за непознавање на законската регулатива и немање законска основа за издавање ...

Министерство за финансии: СДСМ да го прочита Законот за јавен долг!

Пулс24 - 11.07.2016

Во однос на непринципиелното однесување и етикетирање од страна на Социјал демократскиот сојуз, а по повод на нивното вчерашно соопштение (од 10.07.2016) во кое обвинуваат за непознавање на законската регулатива и немање законска основа за издавање ...

Владата се задолжува со нови 4,7 милиони евра

Канал 77 - 11.07.2016

Владата утре од домашните кредитори ќе побара 4,7 милиони евра ( 180.000. ооо милиони денари). На аукцијата на хартии од вредност ќе бидат понудени тримесечни и 12­месечни записи, а веќе в среда, за враќање доспеваат 8,6 милиони евра.

Бизнисмените сметаат дека еврообврзницата ќе значи свеж капитал за економијата

Lider - 11.07.2016

Издавањето на еврообврзницата во висина од 650 милиони евра, во услови на политичка криза, ќе значи свеж капитал за придвижување на економијата, сметаат домашните бизнисмени. Според нив ќе се обезбеди гаранција за стабилност и реализација на ...

Бизнисмени: Еврообврзницата ќе обезбеди гаранција за стабилност

Lider - 11.07.2016

Во услови на политичка криза, издавањето на еврообврзницата во висина од 650 милиони евра ќе значи свеж капитал за придвижување на економијата, сметаат домашните бизнисмени. Според нив ќе се обезбеди гаранција за стабилност и реализација на ...